Thunar Plugins - en to da translation catalogue (296 entries)

en: Add
da: Tilføj

en: Add file contents to the index
da: Tilføj filindhold til indekset

en: Blame
da: Vis ansvarlige

en: Show what revision and author last modified each line of a file
da: Vis hvilken revision og forfatter som sidste ændrede hver linje af en fil

en: Branch
da: Gren

en: List, create or switch branches
da: Oplist, opret eller skift grene

note: unimplemented: add_subaction(item, menu, "tvp::git::checkout", _("Checkout"), _("Checkout"), "gtk-connect", _("Checkout"));
en: Clean
da: Ryd

en: Remove untracked files from the working tree
da: Fjern filer uden revisionsspor fra arbejdstræet

en: Clone
da: Klon

en: Clone a repository into a new directory
da: Klon et arkiv ind i en ny mappe

en: Show commit logs
da: Vis integrér-logge

en: Move
da: Flyt

en: Move or rename a file, a directory, or a symlink
da: Flyt eller omdøb en fil, en mappe eller et symlink

note: unimplemented: add_subaction(item, menu, "tvp::git::pull", _("Pull"), _("Pull"), NULL, _("Pull")); unimplemented: add_subaction(item, menu, "tvp::git::push", _("Push"), _("Push"), NULL, _("Push")); unimplemented: add_subaction(item, menu, "tvp::git::rebase", _("Rebase"), _("Rebase"), NULL, _("Rebase
en: Reset
da: Nulstil

en: Reset current HEAD to the specified state
da: Nulstil nuværende HEAD til den angivne tilstand

en: Stash the changes in a dirty working directory away
da: Stash ændringerne i en beskidt arbejdsmappe væk

en: Show the working tree status
da: Vis statussen for arbejdstræet

en: Action %s is unimplemented
da: Handlingen %s er ikke implementeret

en: Add files, directories, or symbolic links
da: Tilføj filer, mapper eller symbolske links

en: Checkout
da: Tjek ud

en: Check out a working copy from a repository
da: Tjekud en arbejdskopi fra et arkiv

en: Cleanup
da: Opryd

en: Recursively clean up the working copy
da: Opryd arbejdskopien rekursivt

en: Commit
da: Integrér

en: Send changes from your working copy to the repository
da: Send ændringer fra din arbejdskopi til arkivet

en: Copy
da: Kopiér

en: Copy a file or directory in a working copy or in the repository
da: Kopiér en fil eller mappe i en arbejdskopi eller i arkivet

en: Delete
da: Slet

en: Delete an item from a working copy or the repository
da: Slet et punkt fra en arbejdskopi eller arkivet

en: Display the differences between two revisions or paths
da: Vis forskellene mellem to revisioner eller stier

en: Export
da: Eksportér

en: Export a clean directory tree
da: Eksportér et rent mappetræ

en: Import
da: Importér

en: Commit an unversioned file or tree into the repository
da: Integrér en versionsløs fil eller træ i arkivet

en: Lock
da: Lås

en: Lock working copy paths in the repository so that no other user can commit changes to them
da: Lås arbejdskopiens stier i arkivet, så andre brugere ikke kan integrere ændringer til dem

en: Move a file or directory
da: Flyt en fil eller mappe

en: Edit Properties
da: Rediger egenskaber

en: Edit the property of one or more items
da: Rediger egenskaben af en eller flere punkter

en: Relocate
da: Skift adresse

en: Relocate the working copy to point to a different repository root URL
da: Skift adresse for arbejdskopi, så den peger på en anden arkivrod-URL

en: Resolved
da: Løst

en: Remove "conflicted" state on working copy files or directories
da: Fjern "i konflikt"-tilstand på arbejdskopiens filer eller mapper

en: Revert
da: Tilbagefør

en: Undo all local edits
da: Fortryd alle lokale ændringer

en: Switch
da: Skift

en: Update working copy to a different URL
da: Opdater arbejdskopi til en anden URL

en: Unlock
da: Lås op

en: Unlock working copy paths
da: Lås op for arbejdskopiens stier

en: Update
da: Opdater

en: Update your working copy
da: Opdater din arbejdskopi

en: Unknown
da: Ukendt

en: Repository:
da: Arkiv:

en: Modified revision:
da: Revision ændret:

en: Modified date:
da: Dato for ændring:

en: Author:
da: Forfatter:

en: Changelist:
da: Ændringsliste:

note: Translators: Depth as in depth of recursion
en: Depth:
da: Dybde:

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Exclude should not apear client side
en: Exclude
da: Udeluk

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Empty depth means only this file/direcotry is checked out
en: Empty
da: Tom

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Files depth means this file/direcotry and all of it's files are checked out
en: Files
da: Filer

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Immediates depth means this file/direcotry and all of it's files and subdirectories are checked out Translators: svn recursion selection * Immediates means this file/direcotry and the subdirectories are shown * Immediates means this file/direcotry and t
en: Immediates
da: Umiddelbare

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Infinity depth means this file/direcotry is checked out with full recursion
en: Infinity
da: Evighed

en: Print version information
da: Udskriv versionsinformation

en: Execute add action
da: Kør handlingen tilføj

en: Execute blame action
da: Kør anklagehandling

en: Execute branch action
da: Kør grenhandling

en: Execute clean action
da: Kør handlingen ryd

en: Execute clone action
da: Kør handlingen klone

en: Execute log action
da: Kør loghandling

en: Execute move action
da: Kør flyttehandling

en: Execute reset action
da: Kør nulstilhandling

en: Execute stash action
da: Kør handlingen stash

en: Execute status action
da: Kør statushandling

en: Add Related Options:
da: Tilføj-relaterede tilvalg:

en: Blame Related Options:
da: Anklag-relaterede tilvalg:

en: Branch Related Options:
da: Gren-relaterede tilvalg:

en: Clone Related Options:
da: Klone relaterede tilvalg:

en: Log Related Options:
da: Log-relaterede tilvalg:

en: Move Related Options:
da: Flytte-relaterede tilvalg:

en: Reset Related Options:
da: Nulstil-relaterede tilvalg:

en: Stash Related Options:
da: Stash relaterede tilvalg:

en: Status Related Options:
da: Status-relaterede tilvalg:

en: Line
da: Linje

en: Author
da: Forfatter

en: Date
da: Dato

en: _Close
da: _Luk

note: isdir?GTK_FILE_CHOOSER_ACTION_CREATE_FOLDER:
en: _Cancel
da: _Annuller

en: Active
da: Aktiv

en: Name
da: Navn

en: _Jump to
da: _Hop til

en: _New
da: _Ny

en: Branch name:
da: Grennavn:

en: Remove directories.
da: Fjern kataloger.

en: Exclude ignored files
da: Udelad ignorerede filer

en: Include ignored files
da: Inkludér ignorerede filer

en: Only ignored files
da: Kun ignorerede filer

en: Force clean.
da: Gennemtving ryd.

en: Clone finished
da: Kloning afsluttet

en: Cloning...
da: Kloning...

en: Failed
da: Fejlede

en: untracked
da: uden revisionsspor

en: Path
da: Sti

en: State
da: Tilstand

en: Select/Unselect all
da: Markér/afmarkér alle

en: AuthorDate
da: ForfatterDato

en: CommitDate
da: IntegrationsDato

en: Message
da: Besked

en: Changes
da: Ændringer

en: File
da: Fil

en: _Refresh
da: _Genopfrisk

en: Move finished
da: Flyt afsluttet

en: Move To
da: Flyt til

en: Move...
da: Flyt...

en: Action
da: Handling

en: Notify
da: Notificér

en: Reset finished
da: Nulstil afsluttet

en: Reset...
da: Nulstil...

en: Description
da: Beskrivelse

en: _Save
da: _Gem

en: _Apply
da: _Anvend

en: _Delete
da: _Slet

en: C_lear
da: _Ryd

en: Stash description:
da: Stash beskrivelse:

en: Are you sure you want to drop %s?
da: Er du sikker på, at du vil opgive %s?

en: Are you sure you want to clear all stash?
da: Er du sikker på, at du vil rydde al stash?

en: _Repository:
da: _Arkiv:

en: Select a folder
da: Vælg mappe

en: _Directory:
da: _Katalog:

en: Transfer
da: Overførsel

en: Execute changelist action
da: Udfør ændringshandling

en: Execute checkout action
da: Udfør tjekudhandling

en: Execute cleanup action
da: Kør rydophandling

en: Execute commit action
da: Kør integrérhandling

en: Execute copy action
da: Kør kopiérhandling

en: Execute delete action
da: Kør slettehandling

en: Execute diff action
da: Kør forskelshandling

en: Execute export action
da: Kør eksportérhandling

en: Execute import action
da: Kør importérhandling

en: Execute lock action
da: Kør låsehandling

en: Execute properties action
da: Kør egenskabshandling

en: Execute resolved action
da: Kør løsehandling

en: Execute relocate action
da: Kør adresseskifthandling

en: Execute revert action
da: Kør tilbageførhandling

en: Execute switch action
da: Kør skiftehandling

en: Execute unlock action
da: Kør låsophandling

en: Execute update action
da: Udfør opdaterhandling

en: Changelist Related Options:
da: Tilvalg relateret til ændringsliste:

en: Checkout Related Options:
da: Tjekud-relaterede tilvalg:

en: Cleanup Related Options:
da: Rydop-relaterede tilvalg:

en: Commit Related Options:
da: Integrér-relaterede tilvalg:

en: Copy Related Options:
da: Kopiér-relaterede tilvalg:

en: Delete Related Options:
da: Slette-relaterede tilvalg:

en: Diff Related Options:
da: Forskels-relaterede tilvalg:

en: Export Related Options:
da: Eksportér-relaterede tilvalg:

en: Import Related Options:
da: Importér-relaterede tilvalg:

en: Lock Related Options:
da: Låse-relaterede tilvalg:

en: Properties Related Options:
da: Egenskab-relaterede tilvalg:

en: Properties
da: Egenskaber

en: Resolved Related Options:
da: Løs-relaterede tilvalg:

en: Relocate Related Options:
da: Adresseskift-relaterede tilvalg:

en: Revert Related Options:
da: Tilbagefør-relaterede tilvalg:

en: Switch Related Options:
da: Skifte-relaterede tilvalg:

en: Unlock Related Options:
da: Låsop-relaterede tilvalg:

en: Update Related Options:
da: Opdater-relaterede tilvalg:

en: Not enough arguments provided
da: For få parametre angivet

en: Blame failed
da: Anklag fejlede

en: '%s' is not a local path
da: '%s' er ikke en lokal sti

en: Cleanup failed
da: Oprydning fejlede

en: Cleanup finished
da: Oprydning afsluttet

en: Cleaning up...
da: Rydder op...

en: At revision: %ld
da: Ved revision: %ld

en: Nothing to do
da: Intet at udføre

en: Completed
da: Fuldført

en: Commit Message
da: Integrérbesked

en: Store password a plaintext?
da: Gemme adgangskode i klartekst?

en: Added
da: Tilføjet

en: Copied
da: Kopieret

en: Deleted
da: Slettet

en: Restored
da: Genoprettet

en: Reverted
da: Tilbageført

en: Revert failed
da: Tilbageføring fejlede

en: Skipped
da: Udeladt

en: Updated
da: Opdateret

en: External
da: Ekstern

en: Modified
da: Ændret

en: Replaced
da: Erstattet

en: Transmitting
da: Overfører

en: Locked
da: Låst

en: Unlocked
da: Ikke låst

en: Lock failed
da: Låsning fejlede

en: Unlock failed
da: Oplåsning fejlede

en: Exists
da: Findes

en: Changelist set
da: Ændringsliste indstillet

en: Changelist cleared
da: Ændringsliste ryddet

en: Changelist moved
da: Ændringsliste flyttet

en: Merge begin
da: Fletning begynd

en: Foreign merge begin
da: Ekstern fletning begynd

en: Replace
da: Erstat

en: Property added
da: Egenskab tilføjet

en: Property modified
da: Egenskab ændret

en: Property deleted
da: Egenskab slettet

en: Property nonexisting
da: Egenskab findes ikke

en: Revision property set
da: Indstillet egenskabversion

en: Revision property deleted
da: Egenskabversion slettet

en: Merge completed
da: Fletning gennemført

en: Tree conflict
da: Trækonflikt

en: External failed
da: Ekstern fejlede

en: Started
da: Startet

en: Skipped obstruction
da: Udeladt forhindring

en: Skipped working only
da: Udeladt kun arbejde

en: Skipped access denied
da: Udeladt ingen adgang

en: External removed
da: Ekstern fjernet

en: Shadowed add
da: Tilføjet skyggede

en: Shadowed update
da: Opdateret skyggede

en: Shadowed delete
da: Slettet skyggede

en: Merge record info
da: Flet dataelementinformation

en: Upgraded path
da: Opdateret sti

en: Merge record info begin
da: Begynd at flette dataelementinformation

en: Merge elide info
da: Flet elide-info

en: Patch
da: Lap

en: Applied hunk
da: Anvendt del

en: Rejected hunk
da: Afvist del

en: Hunk already applied
da: Del allerede anvendt

en: Copied replaced
da: Erstattet

en: URL redirect
da: URL omdirigering

en: Path nonexistent
da: Stien findes ikke

en: Conflict
da: Konflikt

en: Missing
da: Mangler

en: Out of date
da: Uden for datointerval

en: No parent
da: Ingen overliggende

en: Forbidden by server
da: Forbudt af server

en: Skipped conflicted
da: Udeladt i konflikt

en: Inapplicable
da: Upassende

en: Unchanged
da: Uændret

en: Obstructed
da: Spærret

en: Changed
da: Ændret

en: Merged
da: Sammenføjet

en: Conflicted
da: I konflikt

en: Source missing
da: Kilde mangler

en: Ignored
da: Ignoreret

en: Incomplete
da: Ufuldstændig

en: Error
da: Fejl

en: Local action
da: Lokal handling

en: Local copy
da: Lokal kopi

en: Copy To
da: Kopiér til

en: Local delete
da: Lokal sletning

en: Delete Message
da: Slettebesked

en: Diff failed
da: Diff fejlede

note: Translators: svn recursion selection * Self means only this file/direcotry is shown * Self means only this file/direcotry is updated
en: Self
da: Egen

note: Translators: svn recursion selection * Immediate files means this file/direcotry and the files it contains are shown updated
en: Immediate files
da: Umiddelbare filer

note: Translators: svn recursion selection * Recursive means the list is full recursive * Recursive means the update is full recursive
en: Recursive
da: Rekursivt

en: Notice ancestry
da: Bemærk afstamning

en: Do not show differences for deleted files
da: Vis ikke forskelle for slettede filer

en: Show copies as additions
da: Vis kopier som tilføjelser

en: Loading...
da: Indlæser...

en: _Certificate:
da: _Certifikat:

en: Select a file
da: Vælg en fil

en: Remember
da: Husk

en: Certificate
da: Certifikat

en: Import Message
da: Importbesked

en: Log failed
da: Log fejlede

en: Stop On Copy
da: Stop ved kopiering

en: Show Merged Revisions
da: Vis samlede revisioner

en: _Username:
da: _Brugernavn:

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: Login
da: Log ind

en: Log Message
da: Logbesked

en: Local move
da: Lokal flytning

en: MIME type
da: MIME-type

en: Notification
da: Notifikation

en: Set property failed
da: Indstilling af egenskab fejlede

en: Properties failed
da: Egenskaber fejlede

en: Value
da: Værdi

en: _Add
da: _Tilføj

en: _Remove
da: _Fjern

en: Relocate failed
da: Skift adresse fejlede

en: Relocate finished
da: Adresseskift afsluttet

en: Relocating...
da: Skifter adresse...

en: _From:
da: _Fra:

en: _To:
da: _Til:

en: Status failed
da: Status fejlede

en: Prop state
da: Prop-tilstand

en: Repo state
da: Repo-tilstand

en: Repo prop state
da: Repo prop-tilstand

en: Show Unmodified Files
da: Vis uændrede filer

en: Show Unversioned Files
da: Vis versionsløse filer

en: Show Ignored Files
da: Vis ignorerede filer

en: Hide Externals
da: Skjul eksterne

en: Check Repository
da: Tjek arkiv

en: Certificate is not yet valid.
da: Certifikat er endnu ikke gyldigt.

en: Certificate has expired.
da: Certifikatet er udløbet.

en: Certificate does not match the remote hostname.
da: Certifikat stemmer ikke overens med fjernmaskinens værtsnavn.

en: Certificate authority is unknown.
da: Certifikat-autoriteten er ukendt.

en: Other failure.
da: Anden fejl.

en: Trust
da: Stol på
