Thunar Plugins - en to fr translation catalogue (269 entries)

en: Add
fr: Ajouter

en: Add file contents to the index
fr: Ajouter le contenu du fichier à l’index

note: unimplemented: add_subaction(item, menu, "tvp::git::checkout", _("Checkout"), _("Checkout"), "gtk-connect", _("Checkout"));
en: Clean
fr: Nettoyer

en: Clone
fr: Cloner

en: Clone a repository into a new directory
fr: Cloner un dépôt dans un nouveau répertoire

note: unimplemented: add_subaction(item, menu, "tvp::git::commit", _("Commit"), _("Commit"), "gtk-apply", _("Commit")); unimplemented: add_subaction(item, menu, "tvp::git::diff", _("Diff"), _("Diff"), "edit-find-replace", _("Diff")); unimplemented: add_subaction(item, menu, "tvp::git::fetch", _("Fetch"), 
en: Log
fr: Journal

en: Move
fr: Déplacer

en: Move or rename a file, a directory, or a symlink
fr: Déplacer ou renommer un fichier, un répertoire ou un lien symbolique

note: unimplemented: add_subaction(item, menu, "tvp::git::pull", _("Pull"), _("Pull"), NULL, _("Pull")); unimplemented: add_subaction(item, menu, "tvp::git::push", _("Push"), _("Push"), NULL, _("Push")); unimplemented: add_subaction(item, menu, "tvp::git::rebase", _("Rebase"), _("Rebase"), NULL, _("Rebase
en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Status
fr: État

en: Action %s is unimplemented
fr: L’action %s n’est pas implémentée

en: Add files, directories, or symbolic links
fr: Ajouter des fichiers, des répertoires ou des liens symboliques

en: Cleanup
fr: Nettoyer les verrous

en: Copy
fr: Copier

en: Delete
fr: Effacer

en: Display the differences between two revisions or paths
fr: Afficher les différences entre deux révisions ou chemins

en: Export
fr: Exporter

en: Import
fr: Importer

en: Lock
fr: Verrouiller

en: Move a file or directory
fr: Déplacer un fichier ou un répertoire

en: Edit Properties
fr: Éditer les propriétés

en: Edit the property of one or more items
fr: Éditer la propriété d’un ou plusieurs éléments

en: Relocate
fr: Transférer

en: Resolved
fr: Résolu

en: Revert
fr: Restaurer

en: Undo all local edits
fr: Annuler toutes les modifications locales

en: Unlock
fr: Débloquer

en: Update
fr: Mettre à jour

en: URL:
fr: URL :

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Revision:
fr: Révision :

en: Repository:
fr: Dépôt :

en: Modified revision:
fr: Dernière modification :

en: Modified date:
fr: Date modifiée :

en: Author:
fr: Auteur :

en: Changelist:
fr: Liste de changements :

note: Translators: Depth as in depth of recursion
en: Depth:
fr: Profondeur :

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Exclude should not apear client side
en: Exclude
fr: Exclure

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Empty depth means only this file/direcotry is checked out
en: Empty
fr: Vide

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Files depth means this file/direcotry and all of it's files are checked out
en: Files
fr: Fichiers

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Immediates depth means this file/direcotry and all of it's files and subdirectories are checked out Translators: svn recursion selection * Immediates means this file/direcotry and the subdirectories are shown * Immediates means this file/direcotry and t
en: Immediates
fr: Immédiat

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Infinity depth means this file/direcotry is checked out with full recursion
en: Infinity
fr: Infini

en: Print version information
fr: Afficher l’information sur la version

en: Execute add action
fr: Exécuter ajouter une action

en: Execute blame action
fr: Exécuter un blâme

en: Execute branch action
fr: Effectuer un branch

en: Execute clean action
fr: Exécuter un nettoyage

en: Execute clone action
fr: Exécuter un clonage

en: Execute log action
fr: Effectuer une journalisation

en: Execute move action
fr: Effectuer un déplacement

en: Execute reset action
fr: Effectuer une réinitialisation

en: Execute stash action
fr: Effectuer un stash

en: Execute status action
fr: Obtenir le statut

en: Add Related Options:
fr: Ajouter des options liées :

en: Blame Related Options:
fr: Options liées à blame :

en: Branch Related Options:
fr: Options liées au branches :

en: Clone Related Options:
fr: Options liées au clonage :

en: Log Related Options:
fr: Options liées à la journalisation :

en: Move Related Options:
fr: Déplacer des options liées :

en: Reset Related Options:
fr: Options liées à la réinitialisation :

en: Stash Related Options:
fr: Options liées à un stash :

en: Status Related Options:
fr: Situation des options liées :

en: Line
fr: Ligne

en: Revision
fr: Révision

en: Author
fr: Auteur

en: _Close
fr: _Fermer

note: isdir?GTK_FILE_CHOOSER_ACTION_CREATE_FOLDER:
en: _Cancel
fr: _Annuler

en: Name
fr: Nom

en: _Jump to
fr: _Aller à

en: _New
fr: _Nouveau

en: Branch name:
fr: Nom de branche :

en: Remove directories.
fr: Effacer les répertoires.

en: Exclude ignored files
fr: Exclure les fichiers ignorés

en: Include ignored files
fr: Inclure les fichiers ignorés

en: Only ignored files
fr: Uniquement les fichiers ignorés

en: Force clean.
fr: Forcer un nettoyage.

en: _OK
fr: _Valider

en: Clone finished
fr: Clonage terminé

en: Cloning...
fr: Clonage…

en: Failed
fr: A échoué

en: untracked
fr: non suivie

en: Path
fr: Chemin

en: State
fr: État

en: Select/Unselect all
fr: Tout sélectionner / désélectionner

en: AuthorDate
fr: AuteurDate

en: Changes
fr: Changements

en: File
fr: Fichier

en: _Refresh
fr: _Actualiser

en: Move finished
fr: Déplacement terminé

en: Move To
fr: Déplacer vers

en: Move...
fr: Déplacement…

en: Notify
fr: Notifier

en: Reset finished
fr: Réinitialisation terminée

en: Reset...
fr: Réinitialisation…

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: _Apply
fr: _Appliquer

en: _Delete
fr: _Supprimer

en: C_lear
fr: Effa_cer

en: Stash description:
fr: Description du stash :

en: Are you sure you want to drop %s?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer %s ?

en: Are you sure you want to clear all stash?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer tous les stash ?

en: _Repository:
fr: _Dépôt :

en: Select a folder
fr: Sélectionner un dossier

en: _Directory:
fr: _Répertoire :

en: Transfer
fr: Transfert

en: Execute changelist action
fr: Exécuter un changelist

en: Execute checkout action
fr: Exécuter un checkout

en: Execute cleanup action
fr: Effectuer un nettoyage

en: Execute commit action
fr: Effectuer un commit

en: Execute copy action
fr: Effectuer une copie

en: Execute delete action
fr: Effectuer une suppression

en: Execute diff action
fr: Exécuter une action diff

en: Execute export action
fr: Effectuer une exportation

en: Execute import action
fr: Effectuer une importation

en: Execute lock action
fr: Exécuter un verrouillage

en: Execute properties action
fr: Exécuter une propriété

en: Execute resolved action
fr: Marquer comme résolu

en: Execute relocate action
fr: Effectuer un transfert

en: Execute revert action
fr: Exécuter une restauration

en: Execute switch action
fr: Exécuter un switch

en: Execute unlock action
fr: Effectuer un déverrouillage

en: Execute update action
fr: Exécuter une mise à jour

en: Changelist Related Options:
fr: Options liées au changelist :

en: Checkout Related Options:
fr: Options liées au checkout :

en: Cleanup Related Options:
fr: Nettoyage des options liées :

en: Commit Related Options:
fr: Options liées au commit :

en: Copy Related Options:
fr: Copier les options liées :

en: Delete Related Options:
fr: Supprimer des options liées :

en: Diff Related Options:
fr: Diff options liées :

en: Export Related Options:
fr: Exporter les options liées :

en: Import Related Options:
fr: Importer les options liées :

en: Lock Related Options:
fr: Verrouiller les options liées :

en: Properties Related Options:
fr: Options liées aux propriétés :

en: Properties
fr: Propriétés

en: Resolved Related Options:
fr: Options liées résolues :

en: Relocate Related Options:
fr: Options liées au transfert :

en: Revert Related Options:
fr: Options liées à la restauration :

en: Switch Related Options:
fr: Options liées au switch :

en: Unlock Related Options:
fr: Déverrouiller des options liées :

en: Update Related Options:
fr: Mise à jour des options liées :

en: Not enough arguments provided
fr: Pas assez d’arguments fournis

en: Blame failed
fr: Échec du blame

en: '%s' is not a local path
fr: « %s » n’est pas un chemin local

en: Cleanup failed
fr: Échec du nettoyage

en: Cleanup finished
fr: Nettoyage terminé

en: Cleaning up...
fr: Nettoyage…

en: At revision: %ld
fr: À la révision : %ld

en: Nothing to do
fr: Rien à faire

en: Completed
fr: Complété

en: Commit Message
fr: Message commit

en: Store password a plaintext?
fr: Enregistrer le mot de passe en texte brut ?

en: Added
fr: Ajouté

en: Copied
fr: Copié

en: Deleted
fr: Effacé

en: Restored
fr: Restauré

en: Reverted
fr: Restauration

en: Revert failed
fr: Échec de la restauration

en: Skipped
fr: Ignoré

en: Updated
fr: Mise à jour

en: External
fr: Externe

en: Modified
fr: Modifié

en: Replaced
fr: Remplacé

en: Transmitting
fr: Transmission

en: Locked
fr: Verrouiller

en: Unlocked
fr: Déverrouiller

en: Lock failed
fr: Le verrouillage a échoué

en: Unlock failed
fr: Échec du déblocage

en: Exists
fr: Existe

en: Changelist set
fr: Changelist appliquée

en: Changelist cleared
fr: Changelist effacée

en: Changelist moved
fr: Changelist déplacée

en: Merge begin
fr: Commencer à fusionner

en: Foreign merge begin
fr: Commencer à fusionner les cellules

en: Replace
fr: Remplacer

en: Property added
fr: Propriété ajoutée

en: Property modified
fr: Propriété modifiée

en: Property deleted
fr: Propriété effacée

en: Property nonexisting
fr: Propriété non existante

en: Revision property set
fr: Propriété de la révision ajoutée

en: Revision property deleted
fr: Propriété de la révision supprimée

en: Merge completed
fr: Merge terminé

en: Tree conflict
fr: Conflit dans l’arbre

en: External failed
fr: Échec dans l’external

en: Started
fr: Démarrer

en: Skipped obstruction
fr: Obstruction ignorée

en: Skipped working only
fr: Travail ignoré seulement

en: Skipped access denied
fr: Ignorer accès refusé

en: External removed
fr: External supprimé

en: Shadowed add
fr: Ajout ombré

en: Shadowed update
fr: Mise à jour ombré

en: Shadowed delete
fr: Suppression ombré

en: Merge record info
fr: Fusionner les informations d’enregistrement

en: Upgraded path
fr: Chemin de mis à jour

en: Merge record info begin
fr: commencer à fusionner les informations d’enregistrement

en: Merge elide info
fr: Fusionner info éluder

en: Patch
fr: Chemin

en: Applied hunk
fr: Bloc appliqué

en: Rejected hunk
fr: Bloc rejeté

en: Hunk already applied
fr: Bloc déjà appliqué

en: Copied replaced
fr: Copié remplacé

en: URL redirect
fr: Redirection d’URL

en: Path nonexistent
fr: Chemin non existante

en: Conflict
fr: Conflictuel

en: Missing
fr: Manquant

en: Out of date
fr: Pas à jour

en: No parent
fr: Pas de parent

en: Forbidden by server
fr: Interdit par le serveur

en: Skipped conflicted
fr: Conflit dans l’arbre

en: Unchanged
fr: Inchangé

en: Obstructed
fr: Obstrué

en: Changed
fr: Changé

en: Merged
fr: Fusionné

en: Conflicted
fr: Conflictuel

en: Source missing
fr: Source manquante

en: Ignored
fr: Ignoré

en: Incomplete
fr: Incomplet

en: Error
fr: Erreur

en: Local action
fr: Copie locale

en: Local copy
fr: Copie locale

en: Copy To
fr: Copier vers

en: Local delete
fr: Suppression locale

en: Delete Message
fr: Effacer message

en: Diff failed
fr: Échec de diff

note: Translators: svn recursion selection * Self means only this file/direcotry is shown * Self means only this file/direcotry is updated
en: Self
fr: Soi-même

note: Translators: svn recursion selection * Immediate files means this file/direcotry and the files it contains are shown updated
en: Immediate files
fr: Fichiers immédiats

note: Translators: svn recursion selection * Recursive means the list is full recursive * Recursive means the update is full recursive
en: Recursive
fr: Récursif

en: Notice ancestry
fr: Prendre en compte les ancêtres

en: Do not show differences for deleted files
fr: Ne pas afficher les différences pour les fichiers supprimés

en: Show copies as additions
fr: Afficher les copies comme ajouts

en: Loading...
fr: Chargement…

en: _Certificate:
fr: _Certificat :

en: Select a file
fr: Sélectionner un fichier

en: Remember
fr: Se souvenir

en: Certificate
fr: Certificat

en: Import Message
fr: Importer le message

en: Log failed
fr: Échec de la journalisation

en: Stop On Copy
fr: Arrêt de copier

en: Show Merged Revisions
fr: Voir révisions fusionnées

en: _Username:
fr: _Utilisateur :

en: _Password:
fr: _Mot de passe :

en: Login
fr: Se connecter

en: Log Message
fr: Journal des messages

en: Local move
fr: Déplacement local

en: MIME type
fr: Type MIME

en: Set property failed
fr: Échec de l’ajout de la propriété

en: Properties failed
fr: Échec des propriétés

en: Value
fr: Valeur

en: _Add
fr: _Ajouter

en: _Remove
fr: _Retirer

en: Relocate failed
fr: Échec du transfert

en: Relocate finished
fr: Transfert terminé

en: Relocating...
fr: Transfert…

en: _From:
fr: _de :

en: _To:
fr: _à :

en: Status failed
fr: Échec de l’obtention du statut

en: Prop state
fr: État des propriétés

en: Repo state
fr: État du dépôt

en: Repo prop state
fr: État des propriétés et dépôt

en: Show Unmodified Files
fr: Afficher les fichiers non modifiés

en: Show Unversioned Files
fr: Afficher les fichiers sans version

en: Show Ignored Files
fr: Afficher les fichiers ignorés

en: Hide Externals
fr: Cacher les externals

en: Check Repository
fr: Vérifiez le dépôt

en: Certificate is not yet valid.
fr: Le certificat n’est pas encore valide.

en: Certificate has expired.
fr: Le certificat a expiré.

en: Certificate does not match the remote hostname.
fr: Le certificat ne correspond pas au nom de l’hôte distant.

en: Certificate authority is unknown.
fr: Le certificat d’autorité est inconnu.

en: Other failure.
fr: Autre échec.

en: Trust
fr: Confiance
