Thunar Plugins - en to id translation catalogue (311 entries)

en: Menu|Add
id: Tambah

en: Add
id: Tambah

en: Menu|Bisect
id: Pisah

en: Bisect
id: Pisah

en: Menu|Blame
id: Salahkan

en: Blame
id: Salahkan

en: Menu|Branch
id: Cabang

en: Branch
id: Cabang

en: Menu|Checkout
id: Cek Keluar

en: Checkout
id: Cek keluar

en: Menu|Clean
id: Hapus

en: Clean
id: Hapus

en: Menu|Clone
id: Klon

en: Clone
id: Klon

en: Menu|Commit
id: Terapkan

en: Commit
id: Terapkan

en: Menu|Diff
id: Beda

en: Diff
id: Beda

en: Menu|Fetch
id: Ambil

en: Fetch
id: Ambil

en: Menu|Grep
id: Grep

en: Menu|Init
id: Inisialisasi

en: Init
id: Inisialisasi

en: Menu|Log
id: Catatan

en: Log
id: Catatan

en: Menu|Merge
id: Gabung

en: Merge
id: Gabung

en: Menu|Move
id: Pindah

en: Move
id: Pindah

en: Menu|Pull
id: Tarik

en: Pull
id: Tarik

en: Menu|Push
id: Dorong

en: Push
id: Dorong

en: Menu|Rebase
id: Integrasi

en: Rebase
id: Integrasi

en: Menu|Reset
id: Atur Ulang

en: Reset
id: Atur Ulang

en: Menu|Remove
id: Hapus

en: Remove
id: Hapus

en: Menu|Show
id: Tampil

en: Show
id: Tampil

en: Menu|Stash
id: Simpan

note: gtk_box_pack_start (GTK_BOX (GTK_DIALOG (dialog)->action_area), box, FALSE, TRUE, 0); gtk_widget_show (box);
en: Stash
id: Simpan

en: Menu|Status
id: Status

en: Menu|Tag
id: Tag

en: Action %s is unimplemented
id: Aksi %s tak diimplementasikan

en: Menu|Changelist
id: Senarai Ubah

en: Changelist
id: Senarai Ubah

en: Menu|Cleanup
id: Bersihkan

en: Cleanup
id: Bersihkan

en: Menu|Copy
id: Salin

en: Copy
id: Salin

en: Menu|Delete
id: Hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Menu|Export
id: Ekspor

en: Export
id: Ekspor

en: Menu|Import
id: Impor

en: Import
id: Impor

en: Menu|Info
id: Info

en: Menu|Lock
id: Kunci

en: Lock
id: Kunci

en: Menu|Edit Properties
id: Sunting Properti

en: Edit Properties
id: Sunting Properti

en: Menu|Relocate
id: Relokasi

en: Relocate
id: Relokasi

en: Menu|Resolved
id: Benahi

en: Resolved
id: Benahi

en: Menu|Resolve
id: Benah

en: Resolve
id: Benah

en: Menu|Revert
id: Kembalikan

en: Revert
id: Kembalikan

en: Menu|Switch
id: Ganti

en: Switch
id: Ganti

en: Menu|Unlock
id: Buka Kunci

en: Unlock
id: Buka Kunci

en: Menu|Update
id: Mutakhirkan

en: Update
id: Mutakhirkan

en: Unknown
id: Tak Diketahui

en: Revision:
id: Revisi:

en: Repository:
id: Gudang:

en: Modified revision:
id: Revisi dimodifikasi:

en: Modified date:
id: Tanggal dimodifikasi:

en: Author:
id: Penulis:

en: Changelist:
id: Senarai Ubah:

note: Translators: Depth as in depth of recursion
en: Depth:
id: Kedalaman:

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Exclude should not apear client side
en: Exclude
id: Kecualikan

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Empty depth means only this file/direcotry is checked out
en: Empty
id: Kosong

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Files depth means this file/direcotry and all of it's files are checked out
en: Files
id: Berkas

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Immediates depth means this file/direcotry and all of it's files and subdirectories are checked out Translators: svn recursion selection * Immediates means this file/direcotry and the subdirectories are shown * Immediates means this file/direcotry and t
en: Immediates
id: Segera

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Infinity depth means this file/direcotry is checked out with full recursion
en: Infinity
id: Ketakterhinggaan

en: Print version information
id: Cetak informasi versi

en: Execute add action
id: Eksekusi aksi tambah

en: Execute blame action
id: Eksekusi aksi salahkan

en: Execute branch action
id: Eksekusi aksi cabang

en: Execute clean action
id: Eksekusi aksi hapus

en: Execute clone action
id: Eksekusi aksi klona

en: Execute log action
id: Eksekusi aksi catatan

en: Execute move action
id: Eksekusi aksi pindah

en: Execute reset action
id: Eksekusi aksi atur ulang

en: Execute stash action
id: Eksekusi aksi simpan

en: Execute status action
id: Eksekusi aksi status

en: Add Related Options:
id: Opsi Tambah Terkait:

en: Blame Related Options:
id: Opsi Terkait Salahkan:

en: Branch Related Options:
id: Opsi Terkait Cabang:

en: Clone Related Options:
id: Opsi Terkait Klon:

en: Log Related Options:
id: Opsi Catatan Terkait:

en: Move Related Options:
id: Opsi Terkait Pindah:

en: Reset Related Options:
id: Opsi Terkait Atur Ulang:

en: Stash Related Options:
id: Opsi Terkait Simpan:

en: Status Related Options:
id: Opsi Status Terkait:

en: Line
id: Jalur

en: Revision
id: Revisi

en: Author
id: Penulis

en: Date
id: Tanggal

en: Active
id: Aktif

en: Name
id: Nama

en: Branch name:
id: Nama cabang:

en: Remove directories.
id: Hapus direktori.

en: Exclude ignored files
id: Kecualikan berkas yang diabaikan

en: Include ignored files
id: Termasuk berkas yang diabaikan

en: Only ignored files
id: Hanya berkas yang diabaikan

en: Force clean.
id: Bersihkan paksa.

en: Clone finished
id: Klon selesai

en: Cloning ...
id: Mengklonakan ...

en: Failed
id: Gagal

en: untracked
id: tak dilacak

en: Path
id: Alamat

en: State
id: Tingkat

en: Select/Unselect all
id: Pilih/Tak Pilih semua

en: AuthorDate
id: TanggalPenulis

en: CommitDate
id: TanggalTerapkan

en: Message
id: Pesan

en: Changes
id: Perubahan

en: File
id: Berkas

en: Move finished
id: Selesai dipindahkan

en: Move To
id: Pindah Ke

en: Move ...
id: Pindah ...

en: Action
id: Aksi

en: Notify
id: Beritahukan

en: Reset finished
id: Atur ulang selesai

en: Reset ...
id: Atur ulang ...

en: Description
id: Deskripsi

en: Stash description:
id: Deskripsi simpan:

en: Are you sure you want to drop %s?
id: Anda yakin ingin menghapus %s?

en: Are you sure you want to clear all stash?
id: Anda yakin ingin menghapus semua simpanan?

en: _Repository:
id: _Gudang:

en: Select a folder
id: Pilih folder

en: _Directory:
id: _Direktori:

en: Execute changelist action
id: Eksekusi aksi senarai ubah

en: Execute checkout action
id: Eksekusi aksi cek keluar

en: Execute cleanup action
id: Eksekusi aksi bersihkan

en: Execute commit action
id: Eksekusi aksi terapkan

en: Execute copy action
id: Eksekusi aksi salin

en: Execute delete action
id: Eksekusi aksi hapus

en: Execute diff action
id: Eksekusi aksi diff

en: Execute export action
id: Eksekusi aksi ekspor

en: Execute import action
id: Eksekusi aksi impor

en: Execute lock action
id: Eksekusi aksi kunci

en: Execute properties action
id: Eksekusi aksi properti

en: Execute resolved action
id: Eksekusi aksi benahi

en: Execute relocate action
id: Eksekusi aksi relokasi

en: Execute revert action
id: Eksekusi aksi kembalikan

en: Execute switch action
id: Eksekusi aksi ganti

en: Execute unlock action
id: Eksekusi aksi buka kunci

en: Execute update action
id: Eksekusi aksi mutakhirkan

en: Changelist Related Options:
id: Opsi Terkait Senarai Ubah:

en: Checkout Related Options:
id: Opsi Terkait Cek Keluar:

en: Cleanup Related Options:
id: Opsi Bersihkan Terkait:

en: Commit Related Options:
id: Opsi Terapkan Terkait:

en: Copy Related Options:
id: Opsi Salin Terkait:

en: Delete Related Options:
id: Opsi Hapus Terkait:

en: Diff Related Options:
id: Opsi Terkait Diff:

en: Export Related Options:
id: Opsi Ekspor Terkait:

en: Import Related Options:
id: Opsi Impor Terkait:

en: Lock Related Options:
id: Opsi Kunci Terkait:

en: Properties Related Options:
id: Opsi Properti Terkait:

note: gtk_box_pack_start (GTK_BOX (GTK_DIALOG (dialog)->action_area), box, FALSE, TRUE, 0); gtk_widget_show (box);
en: Properties
id: Properti

en: Resolved Related Options:
id: Opsi Benahi Terkait:

en: Relocate Related Options:
id: Opsi Terkait Relokasi:

en: Revert Related Options:
id: Opsi Kembalikan Terkait:

en: Switch Related Options:
id: Opsi Ganti Terkait:

en: Unlock Related Options:
id: Opsi Buka Kunci Terkait:

en: Update Related Options:
id: Opsi Mutakhirkan Terkait:

en: Not enough arguments provided
id: Argumen yang diberikan tak cukup

en: Blame failed
id: Salahkan gagal

en: Cleanup failed
id: Bersihkan gagal

en: Cleanup finished
id: Bersihkan selesai

en: Cleaning up ...
id: Membersihkan ...

en: At revision: %ld
id: Di revisi: %ld

en: Nothing to do
id: Tak ada yang dikerjakan

en: Completed
id: Selesai

en: Commit Message
id: Pesan Terapkan

en: Store password a plaintext?
id: Simpan sandi dalam berkas biasa?

en: Added
id: Ditambah

en: Copied
id: Disalin

en: Deleted
id: Dihapus

en: Restored
id: Disimpan ulang

en: Reverted
id: Dikembalikan

en: Revert failed
id: Kembalikan gagal

en: Skipped
id: Dilewati

en: Updated
id: Dimutakhirkan

en: External
id: Eksternal

en: Modified
id: Dimodifikasi

en: Replaced
id: Diganti

en: Transmitting
id: Mentransmisikan

en: Locked
id: Terkunci

en: Unlocked
id: Kunci dibuka

en: Lock failed
id: Gagal mengunci

en: Unlock failed
id: Gagal membuka kunci

en: Exists
id: Ada

en: Changelist set
id: Atur senarai ubah

en: Changelist cleared
id: Senarai ubah dibersihkan

en: Changelist moved
id: Senarai ubah dipindah

en: Merge begin
id: Penggabungan dimulai

en: Foreign merge begin
id: Penggabungan asing dimulai

en: Replace
id: Ganti

en: Property added
id: Properti ditambahkan

en: Property modified
id: Properti diubah

en: Property deleted
id: Properti dihapus

en: Property nonexisting
id: Properti tidak ada

en: Revision property set
id: Atur properti revisi

en: Revision property deleted
id: Properti revisi dihapus

en: Merge completed
id: Gabung selesai

en: Tree conflict
id: Konflik pohon

en: External failed
id: Eksternal gagal

en: Started
id: Dimulai

en: Skipped obstruction
id: Lewatkan penghalang

en: Skipped working only
id: Lewatkan hanya bekerja

en: Skipped access denied
id: Lewatkan akses ditolak

en: External removed
id: Eksternal dilepas

en: Shadowed add
id: Bayangan ditambah

en: Shadowed update
id: Bayangan dimutakhirkan

en: Shadowed delete
id: Bayangan dihapus

en: Merge record info
id: Gabung info perekaman

en: Upgraded path
id: Alamat dimutakhirkan

en: Merge record info begin
id: Gabung info perekaman dimulai

en: Merge elide info
id: Gabung info penghapusan

en: Patch
id: Tambalan

en: Applied hunk
id: Bagian diterapkan

en: Rejected hunk
id: Bagian ditolak

en: Hunk already applied
id: Bagian telah diterapkan

en: Copied replaced
id: Salinan diganti

en: URL redirect
id: Pengalihan URL

en: Path nonexistent
id: Alamat tidak ada

en: Conflict
id: Konflik

en: Missing
id: Hilang

en: Out of date
id: Kadaluwarsa

en: No parent
id: Tak ada induk

en: Forbidden by server
id: Dilarang oleh server

en: Skipped conflicted
id: Konflik dilewatkan

en: Inapplicable
id: Tak dapat diterapkan

en: Unchanged
id: Tak diubah

en: Obstructed
id: Rintangan

en: Changed
id: Diubah

en: Merged
id: Dimerger

en: Conflicted
id: Konflik

en: Source missing
id: Sumber hilang

en: Ignored
id: Diabaikan

en: Incomplete
id: Tidak selesai

en: Error
id: Galat

en: Local action
id: Aksi lokal

en: Local copy
id: Salinan lokal

en: Copy To
id: Salin Ke

en: Local delete
id: Hapus lokal

en: Delete Message
id: Hapus Pesan

en: Diff failed
id: Diff gagal

note: Translators: svn recursion selection * Self means only this file/direcotry is shown * Self means only this file/direcotry is updated
en: Self
id: Sendiri

note: Translators: svn recursion selection * Immediate files means this file/direcotry and the files it contains are shown updated
en: Immediate files
id: Berkas segera

note: Translators: svn recursion selection * Recursive means the list is full recursive * Recursive means the update is full recursive
en: Recursive
id: Rekursif

en: Notice ancestry
id: Keturunan pemberitahuan

en: Do not show differences for deleted files
id: Jangan menunjukkan perbedaan untuk berkas yang telah dihapus

en: Show copies as additions
id: Tampilkan salinan sebagai tambahan

en: Loading...
id: Memuat...

en: _Certificate:
id: _Sertifikat

en: Select a file
id: Pilih berkas

en: Remember
id: Ingat

en: Certificate
id: Sertifikat

en: Import Message
id: Impor Pesan

en: Log failed
id: Log gagal

en: Stop On Copy
id: Stop Di Salinan

en: Show Merged Revisions
id: Tampilan Revisi Dimerger

en: _Username:
id: _Nama pengguna:

en: _Password:
id: _Sandi lewat:

en: Login
id: Log masuk

en: Log Message
id: Pesan Log

en: Local move
id: Pindah lokal

en: Mime type
id: Tipe mime

en: Notification
id: Pemberitahuan

note: tsh_properties_dialog_done (dialog);
en: Set property failed
id: Atur properti gagal

en: Properties failed
id: Properti gagal

en: Value
id: Nilai

en: Relocate failed
id: Relokasi gagal

en: Relocate finished
id: Relokasi selesai

en: Relocating ...
id: Merelokasi ...

en: _From:
id: _Dari:

en: _To:
id: _Ke:

en: Status failed
id: Status gagal

en: Prop state
id: Keadaan prop

en: Repo state
id: Keadaan repo

en: Repo prop state
id: Keadaan repo prop

en: Show Unmodified Files
id: Tampilkan Berkas yang Tidak Dimodifikasi

en: Show Unversioned Files
id: Tampilkan Berkas yang Tidak Memiliki Versi

en: Show Ignored Files
id: Tampilkan Berkas yang Diabaikan

en: Hide Externals
id: Sembunyikan Eksternal

en: Check Repository
id: Cek Gudang

en: Certificate is not yet valid.
id: Sertifikat belum sah.

en: Certificate has expired.
id: Sertifikat telah kadaluarsa.

en: Certificate does not match the remote hostname.
id: Sertifikat tidak cocok dengan nama host jarak jauh.

en: Certificate authority is unknown.
id: Otoritas sertifikat tak diketahui.

en: Other failure.
id: Kesalahan lainnya.

en: Trust
id: Percaya
