Thunar Plugins - en to is translation catalogue (200 entries)

en: Menu|Add
is: Bæta við

en: Add
is: Bæta við

en: Menu|Branch
is: Grein

en: Branch
is: Grein

en: Menu|Checkout
is: Skrá út

en: Checkout
is: Skrá út

en: Menu|Clean
is: Hreinsa

en: Clean
is: Hreinsa

en: Menu|Clone
is: Klóna

en: Clone
is: Klóna

en: Menu|Commit
is: Senda

en: Commit
is: Senda

en: Menu|Diff
is: Diff

en: Menu|Fetch
is: Sækja

en: Fetch
is: Sækja

en: Menu|Grep
is: Greppa

en: Grep
is: Greppa

en: Menu|Init
is: Init

en: Menu|Log
is: Annáll

en: Log
is: Annáll

en: Menu|Merge
is: Sameina

en: Merge
is: Sameina

en: Menu|Move
is: Færa

en: Move
is: Færa

en: Menu|Pull
is: Draga

en: Pull
is: Draga

en: Menu|Push
is: Ýta

en: Push
is: Ýta

en: Menu|Rebase
is: Endurbyggja

en: Rebase
is: Endurbyggja

en: Menu|Reset
is: Frumstilla

en: Reset
is: Frumstilla

en: Menu|Remove
is: Fjarlægja

en: Remove
is: Fjarlægja

en: Menu|Show
is: Birta

en: Show
is: Birta

en: Menu|Stash
is: Stafla

note: gtk_box_pack_start (GTK_BOX (GTK_DIALOG (dialog)->action_area), box, FALSE, TRUE, 0); gtk_widget_show (box);
en: Stash
is: Stafla

en: Menu|Status
is: Staða

en: Status
is: Staða

en: Menu|Tag
is: Merki

en: Tag
is: Merki

en: Action %s is unimplemented
is: Aðgerðin %s er ekki ennþá studd

en: Menu|Changelist
is: Breytingalisti

en: Changelist
is: Breytingalisti

en: Menu|Cleanup
is: Hreinsun

en: Cleanup
is: Hreinsun

en: Menu|Copy
is: Afrita

en: Copy
is: Afrita

en: Menu|Delete
is: Eyða

en: Delete
is: Eyða

en: Menu|Export
is: Flytja út

en: Export
is: Flytja út

en: Menu|Import
is: Flytja inn

en: Import
is: Flytja inn

en: Menu|Info
is: Upplýsingar

en: Info
is: Upplýsingar

en: Menu|Lock
is: Læsa

en: Lock
is: Læsa

en: Menu|Edit Properties
is: Breyta eiginleikum

en: Edit Properties
is: Breyta eiginleikum

en: Menu|Relocate
is: Endurstaðsetja

en: Relocate
is: Endurstaðsetja

en: Menu|Resolved
is: Leyst

en: Resolved
is: Leyst

en: Menu|Resolve
is: Leysa

en: Resolve
is: Leysa

en: Menu|Revert
is: Afturkalla

en: Revert
is: Afturkalla

en: Menu|Switch
is: Skipta

en: Switch
is: Skipta

en: Menu|Unlock
is: Aflæsa

en: Unlock
is: Aflæsa

en: Menu|Update
is: Uppfæra

en: Update
is: Uppfæra

en: URL:
is: Slóð:

en: Unknown
is: Óþekkt

en: Revision:
is: Endurskoðun:

en: Repository:
is: Hugbúnaðarsafn:

en: Modified revision:
is: Breytt undirútgáfa:

en: Modified date:
is: Breytt þann:

en: Author:
is: Höfundur:

en: Changelist:
is: Breytingalisti:

note: Translators: Depth as in depth of recursion
en: Depth:
is: Dýpt:

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Exclude should not apear client side
en: Exclude
is: Sleppa

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Empty depth means only this file/direcotry is checked out
en: Empty
is: Tómt

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Files depth means this file/direcotry and all of it's files are checked out
en: Files
is: Skrár

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Immediates depth means this file/direcotry and all of it's files and subdirectories are checked out Translators: svn recursion selection * Immediates means this file/direcotry and the subdirectories are shown * Immediates means this file/direcotry and t
en: Immediates
is: Næstu í grennd

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Infinity depth means this file/direcotry is checked out with full recursion
en: Infinity
is: Óendanleiki

en: Print version information
is: Birta upplýsingar um útgáfu

en: Execute add action
is: Keyra aðgerð til að bæta við

en: Line
is: Lína

en: Revision
is: Undirútgáfa

en: Author
is: Höfundur

en: Date
is: Dagsetning

en: Active
is: Virkt

en: Name
is: Heiti

en: Branch name:
is: Heiti greinar:

en: Remove directories.
is: Fjarlægja möppur.

en: Cloning ...
is: Klóna ...

en: Failed
is: Mistókst

en: Path
is: Slóð

en: State
is: Staða

en: Select/Unselect all
is: Velja/afvelja allt

en: Message
is: Skilaboð

en: Changes
is: Breytingar

en: File
is: Skrá

en: Move finished
is: Færslu lokið

en: Move To
is: Færa í

en: Move ...
is: Færa...

en: Action
is: Aðgerð

en: Notify
is: Tilkynna

en: Reset finished
is: Endurstillingu lokið

en: Reset ...
is: Endurstilla ...

en: Description
is: Lýsing

en: _Repository:
is: _Hugbúnaðarsafn:

en: Select a folder
is: Veldu möppu

en: _Directory:
is: _Mappa:

en: Transfer
is: Flutningur

note: gtk_box_pack_start (GTK_BOX (GTK_DIALOG (dialog)->action_area), box, FALSE, TRUE, 0); gtk_widget_show (box);
en: Properties
is: Eiginleikar

en: Cleanup failed
is: Tiltekt misfórst

en: Cleanup finished
is: Tiltekt lokið

en: Cleaning up ...
is: Hreinsa til...

en: At revision: %ld
is: í útgáfu: %ld

en: Nothing to do
is: Ekkert að gera

en: Completed
is: Lokið

en: Commit Message
is: Skilaboð með sendingu

en: Store password a plaintext?
is: Geyma lykilorð sem hreinan texta?

en: Added
is: Bætt við

en: Copied
is: Afritað

en: Deleted
is: Eytt

en: Restored
is: Endurheimt

en: Reverted
is: Frumstillt

en: Revert failed
is: Frumstilling mistókst

en: Skipped
is: Sleppt

en: Updated
is: Uppfært

en: External
is: Ytra

en: Modified
is: Breytt

en: Replaced
is: Tekur við af

en: Transmitting
is: Er að senda

en: Locked
is: Læst

en: Unlocked
is: Ólæst

en: Lock failed
is: Mistókst að læsa

en: Unlock failed
is: Mistókst að aflæsa

en: Exists
is: Þegar til

en: Replace
is: Skipta út

en: Tree conflict
is: Árekstur greina

en: Started
is: Hafið

en: Patch
is: Plástur

en: URL redirect
is: Endurbeind slóð

en: Path nonexistent
is: Slóð ekki til

en: Conflict
is: Árekstur

en: Missing
is: Vantar

en: Out of date
is: Útrunnið

en: No parent
is: Ekkert yfir

en: Forbidden by server
is: Bannað af þjóni

en: Skipped conflicted
is: Sleppti árekstrum

en: Inapplicable
is: Ekki hægt að nota

en: Unchanged
is: Óbreytt

en: Obstructed
is: Hindrað

en: Changed
is: Breytt

en: Merged
is: Sameinað

en: Conflicted
is: Í árekstri

en: Source missing
is: Uppruna vantar

note: N_("None"), N_("Unversioned"),
en: Normal
is: Venjulegt

en: Ignored
is: Hunsað

en: Incomplete
is: Óklárað

en: Error
is: Villa

en: Local action
is: Staðvær aðgerð

en: Local copy
is: Afrita staðvært

en: Copy To
is: Afrita í

en: Local delete
is: Eyða staðvært

en: Delete Message
is: Eyða tilkynningu

en: Diff failed
is: Diff mistókst

note: Translators: svn recursion selection * Recursive means the list is full recursive * Recursive means the update is full recursive
en: Recursive
is: Endurkvæmt

en: Show copies as additions
is: Sýna afrit sem viðbætur

en: Loading...
is: Hleð inn...

en: _Certificate:
is: S_kilríki:

en: Select a file
is: Veldu skrá

en: Remember
is: Muna

en: Certificate
is: Skilríki

en: _Username:
is: _Notandanafn:

en: _Password:
is: _Lykilorð:

en: Login
is: Innskráning

en: Log Message
is: Annálsboð

en: Mime type
is: MIME-tegund

en: Notification
is: Tilkynning

en: Value
is: Gildi

en: _From:
is: _Frá:

en: _To:
is: _Til:

en: Show Unmodified Files
is: Sýna óbreyttar skrár

en: Show Unversioned Files
is: Sýna skrár utan útgáfustýringar

en: Show Ignored Files
is: Sýna hunsaðar skrár

en: Check Repository
is: Athuga hugbúnaðarsafn

en: Certificate is not yet valid.
is: Skilríkið er ekki ennþá orðið gilt.

en: Certificate has expired.
is: Skilríkið er útrunnið.

en: Certificate does not match the remote hostname.
is: Skilríki samsvarar ekki fjartengdu hýsilvélarheiti.

en: Certificate authority is unknown.
is: Undirritari (CA) skilríkis er óþekktur.

en: Other failure.
is: Önnur villa.

en: Trust
is: Traust
