Thunar Plugins - en to it translation catalogue (270 entries)

en: Add file contents to the index
it: Aggiunge il contenuto del file all'indice

en: Show what revision and author last modified each line of a file
it: Mostra le revisioni e gli autori di ogni riga di un file

en: List, create or switch branches
it: Elenca, crea o cambia ramo

en: Remove untracked files from the working tree
it: Rimuove i file non registrati dall'albero di lavoro

en: Clone a repository into a new directory
it: Clona un archivio in una nuova cartella

en: Show commit logs
it: Mostra il registro dei commit

en: Move or rename a file, a directory, or a symlink
it: Muove o rinomina un file, una cartella od un collegamento simbolico

en: Reset current HEAD to the specified state
it: Reimposta l'attuale HEAD in uno stato specificato

en: Stash the changes in a dirty working directory away
it: Nasconde le modifiche in una cartella di lavoro modificata ma non salvata

en: Show the working tree status
it: Mostra lo stato dell'albero di lavoro

en: Action %s is unimplemented
it: L'azione %s non è implementata

en: Add files, directories, or symbolic links
it: Aggiunge file, cartelle o collegamenti simbolici

en: Check out a working copy from a repository
it: Controlla un copia di lavoro da un'archivio

en: Recursively clean up the working copy
it: Ricorsivamente pulisce la copia di lavoro

en: Send changes from your working copy to the repository
it: Invia le modifica dalla copia di lavoro all'archivio

en: Copy a file or directory in a working copy or in the repository
it: Copia un file od una cartella in una copia di lavoro od in un archivio

en: Delete an item from a working copy or the repository
it: Rimuove un elemento dalla copia di lavoro o dall'archivio

en: Display the differences between two revisions or paths
it: Visualizza le differenze fra due revisioni o percorsi

en: Export a clean directory tree
it: Esporta un'albero di cartelle pulito

en: Commit an unversioned file or tree into the repository
it: Registra le modifiche di un file non tracciato o di un albero nell'archivio

en: Lock working copy paths in the repository so that no other user can commit changes to them
it: Blocca i percorsi della copia di lavoro nell'archivio così che altri utenti non possano registrare modifiche su di essi

en: Move a file or directory
it: Muove un file od una cartella

en: Edit Properties
it: Modifica proprietà

en: Edit the property of one or more items
it: Modifica le proprietà di uno o più elementi

en: Relocate the working copy to point to a different repository root URL
it: Rialloca la copia di lavoro in modo da scegliere un URL radice differente

en: Resolved
it: Risolto

en: Remove "conflicted" state on working copy files or directories
it: Rimuove gli stati in "conflitto" sui file o cartelle della copia lavoro

en: Undo all local edits
it: Annulla tutte le modifiche locali

en: Update working copy to a different URL
it: Aggiorna la copia lavoro ad un URL differente

en: Unlock working copy paths
it: Sblocca i percorsi della copia lavoro

en: Update your working copy
it: Aggiorna la copia lavoro dell'utente

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Revision:
it: Revisione:

en: Modified revision:
it: Revisione modificata:

en: Modified date:
it: Data di modifica:

en: Author:
it: Autore:

en: Changelist:
it: Elenco modifiche:

note: Translators: Depth as in depth of recursion
en: Depth:
it: Profondità:

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Exclude should not apear client side
en: Exclude
it: Escludi

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Empty depth means only this file/direcotry is checked out
en: Empty
it: Vuoto

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Files depth means this file/direcotry and all of it's files are checked out
en: Files
it: File

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Immediates depth means this file/direcotry and all of it's files and subdirectories are checked out Translators: svn recursion selection * Immediates means this file/direcotry and the subdirectories are shown * Immediates means this file/direcotry and t
en: Immediates
it: Immediata

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Infinity depth means this file/direcotry is checked out with full recursion
en: Infinity
it: Infinita

en: Print version information
it: Stampa le informazioni di versione

en: Execute add action
it: Esegue l'operazione blame

en: Execute blame action
it: Esegue l'operazione blame

en: Execute branch action
it: Esegue l'operazione branch

en: Execute clean action
it: Esegue l'operazione clean

en: Execute clone action
it: Esegue l'operazione clone

en: Execute log action
it: Esegue l'operazione log

en: Execute move action
it: Esegue l'operazione move

en: Execute reset action
it: Esegue l'operazione di reset

en: Execute stash action
it: Esegue l'operazione stash

en: Execute status action
it: Esegue l'operazione status

en: Add Related Options:
it: Opzioni per "Aggiungi":

en: Blame Related Options:
it: Opzioni per "Vedi gli autori del file (blame)":

en: Branch Related Options:
it: Opzioni relative a branch

en: Clone Related Options:
it: Opzioni per "Clona":

en: Log Related Options:
it: Opzioni relative a Log:

en: Move Related Options:
it: Opzioni relative allo spostamento:

en: Reset Related Options:
it: Opzioni per "Ripristina (reset)":

en: Stash Related Options:
it: Opzioni per "Accantona (stash)":

en: Status Related Options:
it: Opzioni per "stato":

en: Line
it: Riga

en: Revision
it: Revisione

en: Author
it: Autore

en: Date
it: Data

en: _Close
it: _Chiudi

note: isdir?GTK_FILE_CHOOSER_ACTION_CREATE_FOLDER:
en: _Cancel
it: _Annulla

en: Active
it: Attivo

en: Name
it: Nome

en: _Jump to
it: _Vai a

en: _New
it: _Nuovo

en: Branch name:
it: Nome ramo:

en: Remove directories.
it: Rimuovi cartelle.

en: Exclude ignored files
it: Escludi i file ignorati

en: Include ignored files
it: Includi i file ignorati

en: Only ignored files
it: Solo i file ignorati

en: Force clean.
it: Forza pulizia.

en: Clone finished
it: Clonazione terminata

en: Cloning...
it: Clonazione in corso...

en: Failed
it: Non riuscito

en: untracked
it: Non monitorato

en: Path
it: Percorso

en: State
it: Stato

en: Select/Unselect all
it: Seleziona/deseleziona tutto

en: AuthorDate
it: Data creazione

en: CommitDate
it: Data commit

en: Message
it: Messaggio

en: Changes
it: Modifiche

en: _Refresh
it: _Aggiorna

en: Move finished
it: Spostamento terminato

en: Move To
it: Sposta in

en: Move...
it: Spostamento in corso...

en: Action
it: Azione

en: Notify
it: Notifica

en: Reset finished
it: Ripristino terminato

en: Reset...
it: Ripristino in corso...

en: Description
it: Descrizione

en: _Save
it: _Salva

en: _Apply
it: _Applica

en: _Delete
it: _Cancella

en: C_lear
it: P_ulisci

en: Stash description:
it: Descrizione stash:

en: Are you sure you want to drop %s?
it: Rimuovere %s?

en: Are you sure you want to clear all stash?
it: Eseguire la pulitura di tutti gli stash?

en: Select a folder
it: Selezione cartella

en: _Directory:
it: Carte_lla

en: Transfer
it: Trasferimento

en: Execute changelist action
it: Visualizza la lista dei cambiamenti

en: Execute checkout action
it: Esegui Checkout

en: Execute cleanup action
it: Esegui Cleanup

en: Execute commit action
it: Invia (commit)

en: Execute copy action
it: Copia

en: Execute delete action
it: Elimina

en: Execute diff action
it: Esegui Diff

en: Execute export action
it: Esporta

en: Execute import action
it: Importa

en: Execute lock action
it: Blocca (lock)

en: Execute properties action
it: Proprietà

en: Execute resolved action
it: Esegue l'azioni risolta

en: Execute relocate action
it: Esegue l'azioni di riallocazione

en: Execute revert action
it: Esegue l'azione di regressione (revert)

en: Execute switch action
it: Esegui azione Switch

en: Execute unlock action
it: Sblocca (unlock)

en: Execute update action
it: Aggiorna

en: Changelist Related Options:
it: Opzioni relative a Changelist:

en: Checkout Related Options:
it: Opzioni relative a Checkout:

en: Cleanup Related Options:
it: Opzioni relative a Cleanup:

en: Commit Related Options:
it: Opzioni relative a Commit:

en: Copy Related Options:
it: Opzioni relative a Copia:

en: Delete Related Options:
it: Opzioni relativa a Cancella:

en: Diff Related Options:
it: Opzioni relative a Diff:

en: Export Related Options:
it: Opzioni relative a Esporta:

en: Import Related Options:
it: Opzioni relative a Importa:

en: Lock Related Options:
it: Opzioni relative a Blocca:

en: Properties Related Options:
it: Opzioni relative a Proprietà:

en: Properties
it: Proprietà

en: Resolved Related Options:
it: Opzioni relative a Resolved:

en: Relocate Related Options:
it: Opzioni relative a Relocate:

en: Revert Related Options:
it: Opzioni relative a Revert:

en: Switch Related Options:
it: Opzioni relative a Switch:

en: Unlock Related Options:
it: Opzioni relative a Sblocca:

en: Update Related Options:
it: Opzioni relative a Update:

en: Not enough arguments provided
it: Non sono stati forniti abbastanza argomenti

en: Blame failed
it: Operazione Blame non riuscita

en: '%s' is not a local path
it: '%s' non è un percorso locale

en: Cleanup failed
it: Pulizia non riuscita

en: Cleanup finished
it: Pulizia completata

en: Cleaning up...
it: Pulizia in corso...

en: At revision: %ld
it: Alla revisione: %ld

en: Nothing to do
it: Nulla da fare

en: Completed
it: Completato

en: Commit Message
it: Messaggio di commit

en: Store password a plaintext?
it: Salvare la password come testo semplice?

en: Added
it: Aggiunto

en: Copied
it: Copiato

en: Deleted
it: Eliminato

en: Restored
it: Ripristinato

en: Reverted
it: Repristinato

en: Revert failed
it: Ripristino fallito

en: Skipped
it: Saltato

en: Updated
it: Aggiornato

en: Modified
it: Modificato

en: Replaced
it: Sostituito

en: Transmitting
it: Trasmissione

en: Locked
it: Bloccato

en: Unlocked
it: Sbloccato

en: Lock failed
it: Blocco non riuscito

en: Unlock failed
it: Sblocco non riuscito

en: Exists
it: Esiste

en: Changelist set
it: Impostata Changelist

en: Changelist cleared
it: La Changelist è stata pulita

en: Changelist moved
it: Changelist spostata

en: Merge begin
it: Inizio Merge

en: Foreign merge begin
it: Inizio Foreign merge

en: Replace
it: Sostituisci

en: Property added
it: Proprietà aggiunta

en: Property modified
it: Proprietà modificata

en: Property deleted
it: Proprietà eliminata

en: Property nonexisting
it: Proprietà inesistente

en: Revision property set
it: Impostata proprietà Revision

en: Revision property deleted
it: Cancellata proprietà Revision

en: Merge completed
it: Unione completata

en: Tree conflict
it: Conflitto nella gerarchia

en: External failed
it: External non riuscita

en: Started
it: Iniziato

en: Skipped obstruction
it: Ignorata ostruzione

en: Skipped working only
it: Ignorata solo la working

en: Skipped access denied
it: Ignorato accesso negato

en: External removed
it: Rimossa External

en: Shadowed add
it: Aggiunta Shadowed

en: Shadowed update
it: Aggiornamento Shadowed

en: Shadowed delete
it: Cancellazione Shadowed

en: Merge record info
it: Informazioni sull'unione

en: Upgraded path
it: Percorso aggiornato

en: Merge record info begin
it: Inizio record informativo del Merge

en: Merge elide info
it: Merge informazioni di elisione

en: Applied hunk
it: Pezzo applicato

en: Rejected hunk
it: Pezzo rifiutato

en: Hunk already applied
it: Pezzo già applicato

en: Copied replaced
it: Sostituito il copiato

en: Path nonexistent
it: Percorso non esistente

en: Conflict
it: Conflitto

en: Missing
it: Mancante

en: Out of date
it: Non aggiornato

en: No parent
it: Nessun padre

en: Forbidden by server
it: Operazione non permessa dal server

en: Skipped conflicted
it: Ignorati elementi in conflitto

en: Inapplicable
it: Inapplicabile

en: Unchanged
it: Non modificato

en: Obstructed
it: Ostruito

en: Changed
it: Modificato

en: Merged
it: Unito

en: Conflicted
it: In conflitto

en: Source missing
it: Impossibile trovare la sorgente

note: N_("None"), N_("Unversioned"),
en: Normal
it: Normale

en: Ignored
it: Ignorato

en: Incomplete
it: Incompleto

en: Error
it: Errore

en: Local action
it: Azione locale

en: Local copy
it: Copia locale

en: Copy To
it: Copia in

en: Local delete
it: Elimina localmente

en: Delete Message
it: Elimina messaggio

en: Diff failed
it: Diff non riuscito

note: Translators: svn recursion selection * Self means only this file/direcotry is shown * Self means only this file/direcotry is updated
en: Self
it: Se stesso

note: Translators: svn recursion selection * Immediate files means this file/direcotry and the files it contains are shown updated
en: Immediate files
it: File immediati

note: Translators: svn recursion selection * Recursive means the list is full recursive * Recursive means the update is full recursive
en: Recursive
it: Ricorsivo

en: Notice ancestry
it: Annota l'ascendenza

en: Do not show differences for deleted files
it: Non mostra le differenze per i file eliminati

en: Show copies as additions
it: Mostra copie come aggiunte

en: Loading...
it: In caricamento...

en: _Certificate:
it: _Certificato:

en: Select a file
it: Selezionare un file

en: Remember
it: Memorizza

en: Certificate
it: Certificato

en: Import Message
it: Importa Messaggio

en: Log failed
it: Log fallito

en: Stop On Copy
it: Ferma alla copia

en: Show Merged Revisions
it: Mostra le revisioni unite

en: _Username:
it: Nome _utente:

en: Log Message
it: Messaggio di log

en: Local move
it: Spostamento locale

en: MIME type
it: tipo MIME

en: Notification
it: Notifica

en: Set property failed
it: Impostazione proprietà fallita

en: Properties failed
it: Il comando '%s' non è riuscito

en: Value
it: Valore

en: _Add
it: _Aggiungi

en: _Remove
it: _Rimuovi

en: Relocate failed
it: Operazione Relocate fallita

en: Relocate finished
it: Operazione Relocate terminata

en: Relocating...
it: Riallocazione in corso...

en: _From:
it: _Da

en: _To:
it: _A:

en: Status failed
it: Operazione Status fallita

en: Prop state
it: Stato prop

en: Repo state
it: Stato repo

en: Repo prop state
it: Stato repo prop

en: Show Unmodified Files
it: Mostra i file non modificati

en: Show Unversioned Files
it: Mostra i file non controllati

en: Show Ignored Files
it: Mostra i file ignorati

en: Hide Externals
it: Nascondi elementi External

en: Check Repository
it: Controlla repository

en: Certificate is not yet valid.
it: Il certificato non è ancora valido.

en: Certificate has expired.
it: Il certificato è scaduto.

en: Certificate does not match the remote hostname.
it: Il certificato non corrisponde al nome remoto dell'host.

en: Certificate authority is unknown.
it: L'autorità del certificato è sconosciuta.

en: Other failure.
it: Altro problema.
