Thunar Plugins - en to oc translation catalogue (302 entries)

en: Menu|Add
oc: Menú|Apondre

en: Add
oc: Apondre

en: Menu|Bisect
oc: Menú|Bisect

en: Menu|Blame
oc: Menú|Blam

en: Blame
oc: Blam

en: Menu|Branch
oc: Menú|Branch

en: Menu|Checkout
oc: Menú|Checkout

en: Menu|Clean
oc: Menú|Netejar

en: Clean
oc: Netejar

en: Menu|Clone
oc: Menú|Clòn

en: Clone
oc: Clòn

en: Menu|Commit
oc: Menú|Commit

en: Menu|Diff
oc: Menú|Diff

en: Menu|Fetch
oc: Menú|Fetch

en: Fetch
oc: Recuperar

en: Menu|Grep
oc: Menú|Grep

en: Menu|Init
oc: Menú|Init

en: Menu|Log
oc: Menú|Jornal

en: Log
oc: Jornal

en: Menu|Merge
oc: Menú|Merge

en: Menu|Move
oc: Menú|Desplaçar

en: Move
oc: Desplaçar

en: Menu|Pull
oc: Menú|Pull

en: Menu|Push
oc: Menú|Push

en: Push
oc: Butar

en: Menu|Rebase
oc: Menú|Rebase

en: Menu|Reset
oc: Menú|Reïnicializar

en: Reset
oc: Reïnicializar

en: Menu|Remove
oc: Menú|Suprimir

en: Remove
oc: Suprimir

en: Menu|Show
oc: Menú|Afichar

en: Show
oc: Afichar

en: Menu|Stash
oc: Menú|Stash

en: Menu|Status
oc: Menú|Estat

en: Status
oc: Estat

en: Menu|Tag
oc: Menú|Etiqueta

en: Tag
oc: Etiqueta

en: Action %s is unimplemented
oc: L'accion %s es pas implementada

en: Menu|Changelist
oc: Menú|Lista dels cambiaments

en: Changelist
oc: Lista dels cambiaments

en: Menu|Cleanup
oc: Menú|Netejatge

en: Cleanup
oc: Netejar los varrolhs

en: Menu|Copy
oc: Menú|Copiar

en: Copy
oc: Copiar

en: Menu|Delete
oc: Menú|Escafar

en: Delete
oc: Escafar

en: Menu|Export
oc: Menú|Exportar

en: Export
oc: Exportar

en: Menu|Import
oc: Menú|Importar

en: Import
oc: Importar

en: Menu|Info
oc: Menú|Informacion

en: Info
oc: Informacion

en: Menu|Lock
oc: Menú|Varrolhar

en: Lock
oc: Varrolhar

en: Menu|Edit Properties
oc: Menú|Editar las proprietats

en: Edit Properties
oc: Editar las proprietats

en: Menu|Relocate
oc: Menú|Transferir

en: Relocate
oc: Transferir

en: Menu|Resolved
oc: Menú|Resolgut

en: Resolved
oc: Resolgut

en: Menu|Resolve
oc: Menú|Resòlvre

en: Resolve
oc: Fixar coma resolgut

en: Menu|Revert
oc: Menú|Restablir

en: Revert
oc: Restablir

en: Menu|Switch
oc: Menú|Switch

en: Menu|Unlock
oc: Menú|Desblocar

en: Unlock
oc: Desblocar

en: Menu|Update
oc: Menú|Metre a jorn

en: Update
oc: Metre a jorn

en: URL:
oc: URL :

en: Unknown
oc: Desconegut

en: Revision:
oc: Revision :

en: Repository:
oc: Depaus :

en: Modified revision:
oc: Darrièra modificacion :

en: Modified date:
oc: Data modificada :

en: Author:
oc: Autor :

en: Changelist:
oc: Lista de cambiaments :

note: Translators: Depth as in depth of recursion
en: Depth:
oc: Prigondor :

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Exclude should not apear client side
en: Exclude
oc: Exclure

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Empty depth means only this file/direcotry is checked out
en: Empty
oc: Void

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Files depth means this file/direcotry and all of it's files are checked out
en: Files
oc: Fichièrs

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Immediates depth means this file/direcotry and all of it's files and subdirectories are checked out Translators: svn recursion selection * Immediates means this file/direcotry and the subdirectories are shown * Immediates means this file/direcotry and t
en: Immediates
oc: Immediat

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Infinity depth means this file/direcotry is checked out with full recursion
en: Infinity
oc: Infinit

en: Print version information
oc: Afichar l'informacion sus la version

en: Execute add action
oc: Executar apondre una accion

en: Execute blame action
oc: Executar un blaime

en: Execute branch action
oc: Efectuar una branca

en: Execute clean action
oc: Executar un netejatge

en: Execute clone action
oc: Executar un clonatge

en: Execute log action
oc: Efectuar una jornalizacion

en: Execute move action
oc: Efectuar un desplaçament

en: Execute reset action
oc: Efectuar una reïnicializacion

en: Execute stash action
oc: Efectuar un stash

en: Execute status action
oc: Obténer l'estatut

en: Add Related Options:
oc: Apondre d'opcions ligadas :

en: Blame Related Options:
oc: Opcions ligadas a blaime :

en: Branch Related Options:
oc: Opcions ligadas a las brancas :

en: Clone Related Options:
oc: Opcions ligadas al clonatge :

en: Log Related Options:
oc: Opcions ligadas a la jornalizacion :

en: Move Related Options:
oc: Desplaçar d'opcions ligadas :

en: Reset Related Options:
oc: Opcions ligadas a la reïnicializacion :

en: Stash Related Options:
oc: Opcions ligadas a un stash :

en: Status Related Options:
oc: Situacion de las opcions ligadas :

en: Line
oc: Linha

en: Author
oc: Autor

en: Date
oc: Data

en: Active
oc: Activa

en: Name
oc: Nom

en: Branch name:
oc: Nom de branca :

en: Remove directories.
oc: Escafar los repertòris.

en: Exclude ignored files
oc: Exclure los fichièrs ignorats

en: Include ignored files
oc: Inclure los fichièrs ignorats

en: Only ignored files
oc: Unicament los fichièrs ignorats

en: Force clean.
oc: Forçar un netejatge.

en: Clone finished
oc: Clonatge acabat

en: Cloning ...
oc: Clonatge...

en: Failed
oc: A fracàs

en: untracked
oc: pas seguida

en: Path
oc: Camin

en: State
oc: Estat

en: Select/Unselect all
oc: Seleccionar / Deseleccionar tot

en: AuthorDate
oc: AutorDate

en: Message
oc: Messatge

en: Changes
oc: Cambiaments

en: File
oc: Fichièr

en: Move finished
oc: Desplaçament acabat

en: Move To
oc: Desplaçar cap a

en: Move ...
oc: Desplaçament ...

en: Action
oc: Accion

en: Notify
oc: Notificar

en: Reset finished
oc: Reïnicializacion acabada

en: Reset ...
oc: Reïnicializar ...

en: Description
oc: Descripcion

en: Stash description:
oc: Descripcion del stash :

en: Are you sure you want to drop %s?
oc: Sètz segur que volètz suprimir %s ?

en: Are you sure you want to clear all stash?
oc: Sètz segur que volètz suprimir totes los stash ?

en: _Repository:
oc: _Depaus :

en: Select a folder
oc: Seleccionatz un dorsièr

en: _Directory:
oc: _Annuari :

en: Transfer
oc: Transferiment

en: Execute changelist action
oc: Executar un changelist

en: Execute checkout action
oc: Executar un checkout

en: Execute cleanup action
oc: Efectuar un netejatge

en: Execute commit action
oc: Efectuar un commit

en: Execute copy action
oc: Efectuar una còpia

en: Execute delete action
oc: Efectuar una supression

en: Execute diff action
oc: Executar una accion diff

en: Execute export action
oc: Efectuar una exportacion

en: Execute import action
oc: Efectuar una importacion

en: Execute lock action
oc: Executar un varrolhatge

en: Execute properties action
oc: Executar una proprietat

en: Execute resolved action
oc: Marcar coma resolgut

en: Execute relocate action
oc: Efectuar un transferiment

en: Execute revert action
oc: Executar un restabliment

en: Execute switch action
oc: Executar un switch

en: Execute unlock action
oc: Efectuar un desvarrolhatge

en: Execute update action
oc: Executar una mesa a jorn

en: Changelist Related Options:
oc: Opcions ligadas al changelist :

en: Checkout Related Options:
oc: Opcions ligadas al checkout :

en: Cleanup Related Options:
oc: Netejatge de las opcions ligadas :

en: Commit Related Options:
oc: Opcions ligadas al commit :

en: Copy Related Options:
oc: Copiar las opcions ligadas :

en: Delete Related Options:
oc: Suprimir d'opcions ligadas :

en: Diff Related Options:
oc: Diff opcions ligadas :

en: Export Related Options:
oc: Exportar las opcions ligadas :

en: Import Related Options:
oc: Importar las opcions ligadas :

en: Lock Related Options:
oc: Varrolhar las opcions ligadas :

en: Properties Related Options:
oc: Opcions ligadas a las proprietats :

note: gtk_box_pack_start (GTK_BOX (GTK_DIALOG (dialog)->action_area), box, FALSE, TRUE, 0); gtk_widget_show (box);
en: Properties
oc: Proprietats

en: Resolved Related Options:
oc: Opcions ligadas resolgudas :

en: Relocate Related Options:
oc: Opcions ligadas al transferiment :

en: Revert Related Options:
oc: Opcions ligadas al restabliment :

en: Switch Related Options:
oc: Opcions ligadas al switch

en: Unlock Related Options:
oc: Desvarrolhar d'opcions ligadas :

en: Update Related Options:
oc: Mesa a jorn de las opcions ligadas :

en: Not enough arguments provided
oc: Pas pro d'arguments provesits

en: Blame failed
oc: Fracàs del blaime

en: Cleanup failed
oc: Fracàs del netejatge

en: Cleanup finished
oc: Netejatge acabat

en: Cleaning up ...
oc: Netejatge...

en: At revision: %ld
oc: A la revision : %ld

en: Nothing to do
oc: Pas res a far

en: Completed
oc: Completat

en: Commit Message
oc: Messatge commit

en: Store password a plaintext?
oc: Enregistrar lo senhal en tèxte brut ?

en: Added
oc: Apondut

en: Copied
oc: Copiat

en: Deleted
oc: Escafat

en: Restored
oc: Restablit

en: Reverted
oc: Restabliment

en: Revert failed
oc: Fracàs del restabliment

en: Skipped
oc: Ignorat

en: Updated
oc: Mesa a jorn

en: External
oc: Extèrne

en: Modified
oc: Modificat

en: Replaced
oc: Remplaçat

en: Transmitting
oc: Transmission

en: Locked
oc: Varrolhar

en: Unlocked
oc: Desvarrolhar

en: Lock failed
oc: Lo varrolhatge a fracassat

en: Unlock failed
oc: Fracàs del desblocatge

en: Exists
oc: Existís

en: Changelist set
oc: Changelist aplicada

en: Changelist cleared
oc: Changelist escafada

en: Changelist moved
oc: Changelist desplaçada

en: Merge begin
oc: Començar de fusionar

en: Foreign merge begin
oc: Començar de fusionar las cellulas

en: Replace
oc: Remplaçar

en: Property added
oc: Proprietat aponduda

en: Property modified
oc: Proprietat modificada

en: Property deleted
oc: Proprietat escafada

en: Property nonexisting
oc: Proprietat inexistenta

en: Revision property set
oc: Proprietat de la revision aponduda

en: Revision property deleted
oc: Proprietat de la revision suprimida

en: Merge completed
oc: Merge acabat

en: Tree conflict
oc: Conflicte dins l'arbre

en: External failed
oc: Fracàs dins l'external

en: Started
oc: Aviar

en: Skipped obstruction
oc: Obstruccion ignorada

en: Skipped working only
oc: Trabalh ignorat solament

en: Skipped access denied
oc: Ignorar accès refusat

en: External removed
oc: External suprimit

en: Shadowed add
oc: Apondon ombrat

en: Shadowed update
oc: Mesa a jorn ombrat

en: Shadowed delete
oc: Supression ombrat

en: Merge record info
oc: Fusionar las informacions d'enregistrament

en: Upgraded path
oc: Camin de mes a jorn

en: Merge record info begin
oc: començar de fusionar las informacions d'enregistrament

en: Merge elide info
oc: Fusionar info eludar

en: Patch
oc: Camin

en: Applied hunk
oc: Blòt aplicat

en: Rejected hunk
oc: Blòt regetat

en: Hunk already applied
oc: Blòt ja aplicat

en: Copied replaced
oc: Copiat remplaçat

en: URL redirect
oc: Redireccion d'URL

en: Path nonexistent
oc: Camin inexistent

en: Conflict
oc: Conflictual

en: Missing
oc: Mancant

en: Out of date
oc: Pas a jorn

en: No parent
oc: Pas de parent

en: Forbidden by server
oc: Interdich pel servidor

en: Skipped conflicted
oc: Conflicte dins l'arbre

en: Inapplicable
oc: Inaplicable

en: Unchanged
oc: Incambiat

en: Obstructed
oc: Obstruit

en: Changed
oc: Cambiat

en: Merged
oc: Fusionat

en: Conflicted
oc: Conflictual

en: Source missing
oc: Font mancanta

en: Ignored
oc: Ignorat

en: Incomplete
oc: Incomplet

en: Local action
oc: Còpia locala

en: Local copy
oc: Còpia locala

en: Copy To
oc: Copiar cap a

en: Local delete
oc: Supression locala

en: Delete Message
oc: Escafar messatge

en: Diff failed
oc: Fracàs de diff

note: Translators: svn recursion selection * Self means only this file/direcotry is shown * Self means only this file/direcotry is updated
en: Self
oc: Siá meteis

note: Translators: svn recursion selection * Immediate files means this file/direcotry and the files it contains are shown updated
en: Immediate files
oc: Fichièrs immediats

note: Translators: svn recursion selection * Recursive means the list is full recursive * Recursive means the update is full recursive
en: Recursive
oc: Recursiu

en: Notice ancestry
oc: Prene en compte los ancèstres

en: Do not show differences for deleted files
oc: Afichar pas las diferéncias pels fichièrs suprimits

en: Show copies as additions
oc: Afichar las còpias coma apondons

en: Loading...
oc: Cargament...

en: _Certificate:
oc: _Certificat :

en: Select a file
oc: Seleccionatz un fichièr

en: Remember
oc: Se remembrar

en: Certificate
oc: Certificat

en: Import Message
oc: Importar lo messatge

en: Log failed
oc: Fracàs de la jornalizacion

en: Stop On Copy
oc: Arrèst de copiar

en: Show Merged Revisions
oc: Veire revisions fusionadas

en: _Username:
oc: _Utilizaire :

en: _Password:
oc: _Senhal :

en: Login
oc: Se connectar

en: Log Message
oc: Jornal dels messatges

en: Local move
oc: Desplaçament local

en: Mime type
oc: Tipe Mime

en: Notification
oc: Notificacion

note: tsh_properties_dialog_done (dialog);
en: Set property failed
oc: Fracàs de l'apondon de la proprietat

en: Properties failed
oc: Fracàs de las proprietats

en: Value
oc: Valor

en: Relocate failed
oc: Fracàs del transferiment

en: Relocate finished
oc: Transferiment acabat

en: Relocating ...
oc: Transferiment...

en: _From:
oc: _de :

en: _To:
oc: _a :

en: Status failed
oc: Fracàs de l'obtencion de l'estatut

en: Prop state
oc: Estat de las proprietats

en: Repo state
oc: Estat del depaus

en: Repo prop state
oc: Estat de las proprietats e depaus

en: Show Unmodified Files
oc: Afichar los fichièrs pas modificats

en: Show Unversioned Files
oc: Afichar los fichièrs sens version

en: Show Ignored Files
oc: Afichar los fichièrs ignorats

en: Hide Externals
oc: Amagar los externals

en: Check Repository
oc: Verificatz lo depaus

en: Certificate is not yet valid.
oc: Lo certificat es pas mai valid.

en: Certificate has expired.
oc: Lo certificat a expirat.

en: Certificate does not match the remote hostname.
oc: Lo certificat correspond pas al nom de l'òste distant.

en: Certificate authority is unknown.
oc: Lo certificat d'autoritat es desconegut.

en: Other failure.
oc: Autre fracàs.

en: Trust
oc: Fisança
