Thunar Plugins - en to pt translation catalogue (312 entries)

en: Menu|Add
pt: Adicionar

en: Add
pt: Adicionar

en: Menu|Bisect
pt: Bifurcar

en: Bisect
pt: Bifurcar

en: Menu|Blame
pt: Reprovar

en: Blame
pt: Reprovar

en: Menu|Branch
pt: Ramo

en: Branch
pt: Ramo

en: Menu|Checkout
pt: Obter

en: Checkout
pt: Obter

en: Menu|Clean
pt: Limpar

en: Clean
pt: Limpar

en: Menu|Clone
pt: Clonar

en: Clone
pt: Clonar

en: Menu|Commit
pt: Enviar

en: Commit
pt: Enviar

en: Menu|Diff
pt: Diferença

en: Diff
pt: Diferença

en: Menu|Fetch
pt: Buscar

en: Fetch
pt: Buscar

en: Menu|Grep
pt: Grep

en: Menu|Init
pt: Init

en: Menu|Log
pt: Registo

en: Log
pt: Registo

en: Menu|Merge
pt: Incorporar

en: Merge
pt: Incorporar

en: Menu|Move
pt: Mover

en: Move
pt: Mover

en: Menu|Pull
pt: Puxar

en: Pull
pt: Puxar

en: Menu|Push
pt: Empurrar

en: Push
pt: Empurrar

en: Menu|Rebase
pt: Reestruturar

en: Rebase
pt: Reestruturar

en: Menu|Reset
pt: Repor

en: Reset
pt: Repor

en: Menu|Remove
pt: Remover

en: Remove
pt: Remover

en: Menu|Show
pt: Mostrar

en: Show
pt: Mostrar

en: Menu|Stash
pt: Stash

en: Menu|Status
pt: Estado

en: Status
pt: Estado

en: Menu|Tag
pt: Etiqueta

en: Tag
pt: Etiqueta

en: Action %s is unimplemented
pt: Acção %s não implementada

en: Menu|Changelist
pt: Lista de alterações

en: Changelist
pt: Lista de alterações

en: Menu|Cleanup
pt: Limpar

en: Cleanup
pt: Limpar

en: Menu|Copy
pt: Copiar

en: Copy
pt: Copiar

en: Menu|Delete
pt: Apagar

en: Delete
pt: Apagar

en: Menu|Export
pt: Exportar

en: Export
pt: Exportar

en: Menu|Import
pt: Importar

en: Import
pt: Importar

en: Menu|Info
pt: Info

en: Menu|Lock
pt: Bloquear

en: Lock
pt: Bloquear

en: Menu|Edit Properties
pt: Editar Propriedades

en: Edit Properties
pt: Editar Propriedades

en: Menu|Relocate
pt: Realocar

en: Relocate
pt: Realocar

en: Menu|Resolved
pt: Resolvido

en: Resolved
pt: Resolvido

en: Menu|Resolve
pt: Resolver

en: Resolve
pt: Resolver

en: Menu|Revert
pt: Reverter

en: Revert
pt: Reverter

en: Menu|Switch
pt: Alternar

en: Switch
pt: Alternar

en: Menu|Unlock
pt: Desbloquear

en: Unlock
pt: Desbloquear

en: Menu|Update
pt: Actualizar

en: Update
pt: Actualizar

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Revision:
pt: Revisão:

en: Repository:
pt: Repositório:

en: Modified revision:
pt: Revisão modificada:

en: Modified date:
pt: Data de modificação:

en: Author:
pt: Autor:

en: Changelist:
pt: Lista de alterações:

note: Translators: Depth as in depth of recursion
en: Depth:
pt: Profundidade:

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Exclude should not apear client side
en: Exclude
pt: Excluir

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Empty depth means only this file/direcotry is checked out
en: Empty
pt: Vazio

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Files depth means this file/direcotry and all of it's files are checked out
en: Files
pt: Ficheiros

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Immediates depth means this file/direcotry and all of it's files and subdirectories are checked out Translators: svn recursion selection * Immediates means this file/direcotry and the subdirectories are shown * Immediates means this file/direcotry and t
en: Immediates
pt: Imediatos

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Infinity depth means this file/direcotry is checked out with full recursion
en: Infinity
pt: Infinidade

en: Print version information
pt: Imprimir informação da versão

en: Execute add action
pt: Adicionar

en: Execute blame action
pt: Reprovar

en: Execute branch action
pt: Ramificar

en: Execute clean action
pt: Limpar

en: Execute clone action
pt: Clonar

en: Execute log action
pt: Registar

en: Execute move action
pt: Mover

en: Execute reset action
pt: Repor

en: Execute stash action
pt: Stash

en: Execute status action
pt: Estado

en: Add Related Options:
pt: Opções Relacionadas com Adicionar:

en: Blame Related Options:
pt: Opções Relacionadas com Reprovação:

en: Branch Related Options:
pt: Opções Relacionadas com Ramificação:

en: Clone Related Options:
pt: Opções Relacionadas com Clonagem:

en: Log Related Options:
pt: Opções Relacionadas com Registo:

en: Move Related Options:
pt: Opções Relacionadas com Mover:

en: Reset Related Options:
pt: Opções Relacionadas com Reposição:

en: Stash Related Options:
pt: Opções Relacionadas com Stash:

en: Status Related Options:
pt: Opções Relacionadas com Estado:

en: Line
pt: Linha

en: Revision
pt: Revisão

en: Author
pt: Autor

en: Date
pt: Data

en: Active
pt: Ativo

en: Name
pt: Nome

en: Branch name:
pt: Nome:

en: Remove directories.
pt: Remover directórios.

en: Exclude ignored files
pt: Excluir ficheiros ignorados

en: Include ignored files
pt: Incluir ficheiros ignorados

en: Only ignored files
pt: Apenas ficheiros ignorados

en: Force clean.
pt: Forçar limpeza.

en: Clone finished
pt: Clonagem terminada

en: Cloning...
pt: A clonar...

en: Failed
pt: Falhou

en: untracked
pt: não acompanhado

en: Path
pt: Caminho

en: State
pt: Estado

en: Select/Unselect all
pt: Seleccionar/Desseleccionar tudo

en: AuthorDate
pt: Data de Autor

en: CommitDate
pt: Data de Envio

en: Message
pt: Mensagem

en: Changes
pt: Alterações

en: File
pt: Ficheiro

en: Move finished
pt: Movimentação terminada

en: Move To
pt: Mover Para

en: Move...
pt: A mover...

en: Action
pt: Acção

en: Notify
pt: Notificar

en: Reset finished
pt: Reposição terminada

en: Reset...
pt: Restabelecer...

en: Description
pt: Descrição

en: Stash description:
pt: Descrição de Stash:

en: Are you sure you want to drop %s?
pt: Tem a certeza que pretende largar %s?

en: Are you sure you want to clear all stash?
pt: Tem a  certeza que pretende limpar todo o stash?

en: _Repository:
pt: _Repositório:

en: Select a folder
pt: Seleccione uma pasta

en: _Directory:
pt: _Directório:

en: Transfer
pt: Transferir

en: Execute changelist action
pt: Executar acção Lista de alterações

en: Execute checkout action
pt: Obter

en: Execute cleanup action
pt: Limpar

en: Execute commit action
pt: Enviar

en: Execute copy action
pt: Copiar

en: Execute delete action
pt: Apagar

en: Execute diff action
pt: Executar ação diff

en: Execute export action
pt: Exportar

en: Execute import action
pt: Importar

en: Execute lock action
pt: Bloquear

en: Execute properties action
pt: Propriedades

en: Execute resolved action
pt: Resolvido

en: Execute relocate action
pt: Realocar

en: Execute revert action
pt: Reverter

en: Execute switch action
pt: Mudar

en: Execute unlock action
pt: Desbloquear

en: Execute update action
pt: Actualizar

en: Changelist Related Options:
pt: Opções Relacionadas com Lista de Alterações:

en: Checkout Related Options:
pt: Opções Relacionadas com Obter:

en: Cleanup Related Options:
pt: Opções Relacionadas com Limpeza:

en: Commit Related Options:
pt: Opões Relacionadas com Enviar:

en: Copy Related Options:
pt: Opções Relacionadas com Copiar:

en: Delete Related Options:
pt: Opções Relacionadas com Apagar:

en: Diff Related Options:
pt: Opções relacionadas com diff:

en: Export Related Options:
pt: Opções Relacionadas com Exportação:

en: Import Related Options:
pt: Opções Relacionadas com Importação:

en: Lock Related Options:
pt: Opções Relacionadas com Bloquear:

en: Properties Related Options:
pt: Opções Relacionadas com Propriedades:

note: gtk_box_pack_start (GTK_BOX (GTK_DIALOG (dialog)->action_area), box, FALSE, TRUE, 0); gtk_widget_show (box);
en: Properties
pt: Propriedades

en: Resolved Related Options:
pt: Opções Relacionadas com Resolvido:

en: Relocate Related Options:
pt: Opções Relacionadas com Realocar:

en: Revert Related Options:
pt: Opções Relacionadas com Reverter:

en: Switch Related Options:
pt: Opções Relacionadas com Mudar:

en: Unlock Related Options:
pt: Opções Relacionadas com Desbloquear:

en: Update Related Options:
pt: Opções Relacionadas com Actualizar:

en: Not enough arguments provided
pt: Sem os argumentos necessários

en: Blame failed
pt: Reprovação falhou

en: Cleanup failed
pt: Limpeza falhou

en: Cleanup finished
pt: Limpeza terminada

en: Cleaning up...
pt: A limpar

en: At revision: %ld
pt: Na revisão: %ld

en: Nothing to do
pt: Nada para fazer

en: Completed
pt: Terminado

en: Commit Message
pt: Enviar Mensagem

en: Store password a plaintext?
pt: Armazenar palavra-passe como texto?

en: Added
pt: Adicionado

en: Copied
pt: Copiado

en: Deleted
pt: Apagado

en: Restored
pt: Restaurado

en: Reverted
pt: Revertido

en: Revert failed
pt: Reversão falhou

en: Skipped
pt: Ignorado

en: Updated
pt: Actualizado

en: External
pt: Externo

en: Modified
pt: Modificado

en: Replaced
pt: Substituído

en: Transmitting
pt: Transmitindo

en: Locked
pt: Bloqueado

en: Unlocked
pt: Desbloqueado

en: Lock failed
pt: Falha ao bloquear

en: Unlock failed
pt: Falha ao desbloquear

en: Exists
pt: Existe

en: Changelist set
pt: Definida a lista de alterações

en: Changelist cleared
pt: Lista de alterações limpa

en: Changelist moved
pt: Lista de alterações movida

en: Merge begin
pt: Iniciada a incorporação

en: Foreign merge begin
pt: Iniciada a incorporação estrangeira

en: Replace
pt: Substituir

en: Property added
pt: Propriedade adicionada

en: Property modified
pt: Propriedade modificada

en: Property deleted
pt: Propriedade apagada

en: Property nonexisting
pt: Propriedade não existente

en: Revision property set
pt: Definida a propriedade da revisão

en: Revision property deleted
pt: Apagada a popriedade da revisão

en: Merge completed
pt: Incorporação terminada

en: Tree conflict
pt: Conflito de árvore

en: External failed
pt: Falha Externa

en: Started
pt: Iniciado

en: Skipped obstruction
pt: Ignorar obstrução

en: Skipped working only
pt: Ignorar trabalho apenas

en: Skipped access denied
pt: Ignorar acesso negado

en: External removed
pt: Disco externo removido

en: Shadowed add
pt: Adição sombra

en: Shadowed update
pt: Atualização sombra

en: Shadowed delete
pt: Remoção sombra

en: Merge record info
pt: Incorporar

en: Upgraded path
pt: Caminho actualizado

en: Merge record info begin
pt: Iniciada a incorporação

en: Merge elide info
pt: Juntar info excluída

en: Patch
pt: "Patch"

en: Applied hunk
pt: Bloco aplicado

en: Rejected hunk
pt: Bloco rejeitado

en: Hunk already applied
pt: Bloco já aplicado

en: Copied replaced
pt: Cópia substituída

en: URL redirect
pt: Redireccionamento de URL

en: Path nonexistent
pt: Caminho não existente

en: Conflict
pt: Conflito

en: Missing
pt: Em falta

en: Out of date
pt: Desactualizado

en: No parent
pt: Sem ascendente

en: Forbidden by server
pt: Proibido pelo servidor

en: Skipped conflicted
pt: Ignorar conflito

en: Inapplicable
pt: Não aplicável

en: Unchanged
pt: Não modificada

en: Obstructed
pt: Obstruído

en: Changed
pt: Modificado

en: Merged
pt: Incorporado

en: Conflicted
pt: Conflituoso

en: Source missing
pt: Falta ficheiro fonte

en: Ignored
pt: Ignorado

en: Incomplete
pt: Incompleto

en: Error
pt: Erro

en: Local action
pt: Acção local

en: Local copy
pt: Cópia local

en: Copy To
pt: Copiar Para

en: Local delete
pt: Apagar localmente

en: Delete Message
pt: Apagar Mensagem

en: Diff failed
pt: Diff falhou

note: Translators: svn recursion selection * Self means only this file/direcotry is shown * Self means only this file/direcotry is updated
en: Self
pt: Próprio

note: Translators: svn recursion selection * Immediate files means this file/direcotry and the files it contains are shown updated
en: Immediate files
pt: Ficheiros imediatos

note: Translators: svn recursion selection * Recursive means the list is full recursive * Recursive means the update is full recursive
en: Recursive
pt: Recursivo

en: Notice ancestry
pt: Registar antiguidade

en: Do not show differences for deleted files
pt: Não mostrar diferenças para ficheiros removidos

en: Show copies as additions
pt: Mostrar cópias como adições

en: Loading...
pt: A carregar...

en: _Certificate:
pt: _Certificado:

en: Select a file
pt: Seleccione um ficheiro

en: Remember
pt: Lembrar

en: Certificate
pt: Certificado

en: Import Message
pt: Importar Mensagem

en: Log failed
pt: Registo falhou

en: Stop On Copy
pt: Parar ao copiar

en: Show Merged Revisions
pt: Mostrar revisões unidas

en: _Username:
pt: Nome do _Utilizador:

en: _Password:
pt: _Palavra-passe:

en: Login
pt: Iniciar sessão

en: Log Message
pt: Mensagem de Registo

en: Local move
pt: Mover localmente

en: Mime type
pt: Tipo mime

en: Notification
pt: Notificação

note: tsh_properties_dialog_done (dialog);
en: Set property failed
pt: Falha ao definir propriedade

en: Properties failed
pt: Propriedades falhou

en: Value
pt: Valor

en: Relocate failed
pt: Realocação falhou

en: Relocate finished
pt: Realocação terminada

en: Relocating...
pt: A relocalizar...

en: _From:
pt: _De:

en: _To:
pt: _Para:

en: Status failed
pt: Estado falhou

en: Prop state
pt: Estado prop

en: Repo state
pt: Estado repo

en: Repo prop state
pt: Estado repo prop

en: Show Unmodified Files
pt: Mostrar Ficheiros Inalterados

en: Show Unversioned Files
pt: Mostrar Ficheiros sem Versão

en: Show Ignored Files
pt: Mostrar Ficheiros Ignorados

en: Hide Externals
pt: Ocultar Externos

en: Check Repository
pt: Verificar Repositório

en: Certificate is not yet valid.
pt: Certificado ainda não é válido.

en: Certificate has expired.
pt: Certificado expirou.

en: Certificate does not match the remote hostname.
pt: O certificado não corresponde ao nome do anfitrião remoto.

en: Certificate authority is unknown.
pt: A autoridade de certificação é desconhecida.

en: Other failure.
pt: Outra falha.

en: Trust
pt: Confiar
