Thunar Plugins - en to sv translation catalogue (296 entries)

en: Add
sv: Lägg till

en: Add file contents to the index
sv: Lägg till filinnehåll till index

en: Blame
sv: Skuld

en: Show what revision and author last modified each line of a file
sv: Visa ändringar och författare som senast ändrat varje rad i en fil

en: Branch
sv: Gren

en: List, create or switch branches
sv: Lista, skapa eller växla grenar

note: unimplemented: add_subaction(item, menu, "tvp::git::checkout", _("Checkout"), _("Checkout"), "gtk-connect", _("Checkout"));
en: Clean
sv: Rensa

en: Remove untracked files from the working tree
sv: Ta bort ospårade filer från arbetsträdet

en: Clone
sv: Klon

en: Clone a repository into a new directory
sv: Klona ett förråd till en ny katalog

note: unimplemented: add_subaction(item, menu, "tvp::git::commit", _("Commit"), _("Commit"), "gtk-apply", _("Commit")); unimplemented: add_subaction(item, menu, "tvp::git::diff", _("Diff"), _("Diff"), "edit-find-replace", _("Diff")); unimplemented: add_subaction(item, menu, "tvp::git::fetch", _("Fetch"), 
en: Log
sv: Logg

en: Show commit logs
sv: Visa commit-loggar

en: Move
sv: Flytta

en: Move or rename a file, a directory, or a symlink
sv: Flytta eller byt namn på en fil, en katalog eller en symbolisk länk

note: unimplemented: add_subaction(item, menu, "tvp::git::pull", _("Pull"), _("Pull"), NULL, _("Pull")); unimplemented: add_subaction(item, menu, "tvp::git::push", _("Push"), _("Push"), NULL, _("Push")); unimplemented: add_subaction(item, menu, "tvp::git::rebase", _("Rebase"), _("Rebase"), NULL, _("Rebase
en: Reset
sv: Återställ

en: Reset current HEAD to the specified state
sv: Återställ aktuell HEAD till det angivna läget

en: Stash
sv: Gömma

en: Stash the changes in a dirty working directory away
sv: Stuva undan ändringar i en simpel arbetskatalog

en: Show the working tree status
sv: Visa arbetsträdsstatus

en: Action %s is unimplemented
sv: Åtgärd %s är inte implementerad

en: Add files, directories, or symbolic links
sv: Lägg till filer, kataloger, eller symbolisk länk

en: Checkout
sv: Checka ut

en: Check out a working copy from a repository
sv: Kontrollera en arbetskopia från ett förråd

en: Cleanup
sv: Upprensning

en: Recursively clean up the working copy
sv: Städa upp arbetskopian rekursivt

en: Commit
sv: Verkställ

en: Send changes from your working copy to the repository
sv: Skicka ändringar från din arbetskopia till förrådet

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy a file or directory in a working copy or in the repository
sv: Kopiera en fil eller katalog i en arbetskopia eller i förrådet

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete an item from a working copy or the repository
sv: Ta bort ett objekt från en arbetskopia eller förrådet

en: Display the differences between two revisions or paths
sv: Visa skillnaderna mellan två revisioner eller sökvägar

en: Export
sv: Exportera

en: Export a clean directory tree
sv: Exportera ett rent katalogträd

en: Import
sv: Importera

en: Commit an unversioned file or tree into the repository
sv: Skicka en versionslös fil eller träd till förrådet

en: Lock
sv: Lås

en: Lock working copy paths in the repository so that no other user can commit changes to them
sv: Lås arbetskopiesökvägar i förrådet så att ingen annan användare kan skicka ändringar till dem

en: Move a file or directory
sv: Flytta en fil eller katalog

en: Edit Properties
sv: Redigera egenskaper

en: Edit the property of one or more items
sv: Redigera egenskaper för ett eller flera objekt

en: Relocate
sv: Flytta

en: Relocate the working copy to point to a different repository root URL
sv: Flytta arbetskopian så att den pekar till ett annat förråd rot-URL

en: Resolved
sv: Löst

en: Remove "conflicted" state on working copy files or directories
sv: Ta bort "konflikt"status på arbetskopiefiler eller kataloger

en: Revert
sv: Återgå

en: Undo all local edits
sv: Ånga alla lokala ändringar

en: Switch
sv: Växla

en: Update working copy to a different URL
sv: Uppdatera arbetskopian till en annan URL

en: Unlock
sv: Lås upp

en: Unlock working copy paths
sv: Lås upp arbetskopiesökvägar

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update your working copy
sv: Uppdatera din arbetskopia

en: Unknown
sv: Okänt

en: Repository:
sv: Förråd:

en: Modified revision:
sv: Ändrad revidering:

en: Modified date:
sv: Ändringsdatum:

en: Author:
sv: Upphovsman:

en: Changelist:
sv: Ändringslista:

note: Translators: Depth as in depth of recursion
en: Depth:
sv: Djup:

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Exclude should not apear client side
en: Exclude
sv: Uteslut

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Empty depth means only this file/direcotry is checked out
en: Empty
sv: Tom

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Files depth means this file/direcotry and all of it's files are checked out
en: Files
sv: Filer

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Immediates depth means this file/direcotry and all of it's files and subdirectories are checked out Translators: svn recursion selection * Immediates means this file/direcotry and the subdirectories are shown * Immediates means this file/direcotry and t
en: Immediates
sv: Omedelbara

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Infinity depth means this file/direcotry is checked out with full recursion
en: Infinity
sv: Oändlighet

en: Print version information
sv: Skriv ut versionsinformation

en: Execute add action
sv: Utför lägg till handling

en: Execute blame action
sv: Utför skuldhandling

en: Execute branch action
sv: Utför grenhandling

en: Execute clean action
sv: Utför rensningshandling

en: Execute clone action
sv: Utför klonhandling

en: Execute log action
sv: Utför logghandling

en: Execute move action
sv: Utför flytthandling

en: Execute reset action
sv: Utför återställningshandling

en: Execute stash action
sv: Utför gömåtgärd

en: Execute status action
sv: Utför statushandling

en: Add Related Options:
sv: Lägg till besläktade alternativ:

en: Blame Related Options:
sv: Skuld besläktade alternativ:

en: Branch Related Options:
sv: Gren besläktade alternativ:

en: Clone Related Options:
sv: Klon besläktade alternativ:

en: Log Related Options:
sv: Logg besläktade alternativ:

en: Move Related Options:
sv: Flytta besläktade alternativ:

en: Reset Related Options:
sv: Återställ besläktade alternativ:

en: Stash Related Options:
sv: Göm besläktade alternativ:

en: Status Related Options:
sv: Status besläktade alternativ:

en: Line
sv: Rad

en: Author
sv: Upphovsman

en: Date
sv: Datum

en: _Close
sv: _Stäng

note: isdir?GTK_FILE_CHOOSER_ACTION_CREATE_FOLDER:
en: _Cancel
sv: Av_bryt

en: Active
sv: Aktiv

en: Name
sv: Namn

en: _Jump to
sv: _Hoppa till

en: _New
sv: _Ny

en: Branch name:
sv: Grennamn:

en: Remove directories.
sv: Ta bort kataloger.

en: Exclude ignored files
sv: Exkludera ignorerade filer

en: Include ignored files
sv: Inkludera ignorerade filer

en: Only ignored files
sv: Bara ignorerade filer

en: Force clean.
sv: Tvinga rensning.

en: _OK
sv: _Ok

en: Clone finished
sv: Klon klar

en: Cloning...
sv: Klonar...

en: Failed
sv: Misslyckades

en: untracked
sv: ospårad

en: Path
sv: Sökväg

en: State
sv: Tillstånd

en: Select/Unselect all
sv: Markera/avmarkera alla

en: Message
sv: Meddelande

en: Changes
sv: Ändringar

en: File
sv: Fil

en: _Refresh
sv: Uppdate_ra

en: Move finished
sv: Flyttning klar

en: Move To
sv: Flytta till

en: Move...
sv: Flyttar...

en: Action
sv: Åtgärd

en: Notify
sv: Meddela

en: Reset finished
sv: Äterställ klart

en: Reset...
sv: Återställer...

en: Description
sv: Beskrivning

en: _Save
sv: _Spara

en: _Apply
sv: _Verkställ

en: _Delete
sv: Ra_dera

en: C_lear
sv: R_ensa

en: Stash description:
sv: Gömmans beskrivning:

en: Are you sure you want to drop %s?
sv: Är du säker på att du vill släppa %s?

en: Are you sure you want to clear all stash?
sv: Är du säker på att du vill rensa allt gömt?

en: _Repository:
sv: _Förråd:

en: Select a folder
sv: Välj en mapp

en: _Directory:
sv: _Katalog:

en: Transfer
sv: Överföring

en: Execute changelist action
sv: Utför ändringsliståtgärd

en: Execute checkout action
sv: Utför kontrollåtgärd

en: Execute cleanup action
sv: Utför rensningsåtgärd

en: Execute commit action
sv: Utför överlämningsåtgärd

en: Execute copy action
sv: Utför kopieringsåtgärd

en: Execute delete action
sv: Utför ta bort åtgärd

en: Execute diff action
sv: Utför diff åtgärd

en: Execute export action
sv: Utför exportåtgärd

en: Execute import action
sv: Utför importåtgärd

en: Execute lock action
sv: Utför låsåtgärd

en: Execute properties action
sv: Utför egenskapsåtgärd

en: Execute resolved action
sv: Utför löst åtgärd

en: Execute relocate action
sv: Utför förflyttningsåtgärd

en: Execute revert action
sv: Utför återgångsåtgärd

en: Execute switch action
sv: Utför växlingsåtgärd

en: Execute unlock action
sv: Utför lås upp åtgärd

en: Execute update action
sv: Utför uppdateringsåtgärd

en: Changelist Related Options:
sv: Ändringslista besläktade alternativ:

en: Checkout Related Options:
sv: Kontrollera besläktade alternativ:

en: Cleanup Related Options:
sv: Rensa upp besläktade alternativ:

en: Commit Related Options:
sv: Överlämna besläktade alternativ:

en: Copy Related Options:
sv: Kopiera besläktade alternativ:

en: Delete Related Options:
sv: Ta bort besläktade alternativ:

en: Diff Related Options:
sv: Diff besläktade alternativ:

en: Export Related Options:
sv: Exportera besläktade alternativ:

en: Import Related Options:
sv: Importera besläktade alternativ:

en: Lock Related Options:
sv: Lås besläktade alternativ:

en: Properties Related Options:
sv: Egenskaper besläktade alternativ:

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Resolved Related Options:
sv: Lösta besläktade alternativ:

en: Relocate Related Options:
sv: Flytta besläktade alternativ:

en: Revert Related Options:
sv: Återgå besläktade alternativ:

en: Switch Related Options:
sv: Växla besläktade alternativ:

en: Unlock Related Options:
sv: Lås upp besläktade alternativ:

en: Update Related Options:
sv: Uppdatera besläktade alternativ:

en: Not enough arguments provided
sv: Inte tillräckliga med argument angivna

en: Blame failed
sv: Skuld misslyckades

en: '%s' is not a local path
sv: '%s' är inte en lokal sökväg

en: Cleanup failed
sv: Upprensning misslyckades

en: Cleanup finished
sv: Upprensning färdig

en: Cleaning up...
sv: Städar upp...

en: At revision: %ld
sv: Vid revidering: %ld

en: Nothing to do
sv: Inget att göra

en: Completed
sv: Färdig

en: Commit Message
sv: Överlämna meddelande

en: Store password a plaintext?
sv: Lagra lösenord som vanlig text?

en: Added
sv: Tillagd

en: Copied
sv: Kopierad

en: Deleted
sv: Raderad

en: Restored
sv: Återställd

en: Reverted
sv: Återgick

en: Revert failed
sv: Återgång misslyckades

en: Skipped
sv: Hoppade

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: External
sv: Extern

en: Modified
sv: Ändrad

en: Replaced
sv: Ersatt

en: Transmitting
sv: Sänder

en: Locked
sv: Låst

en: Unlocked
sv: Upplåst

en: Lock failed
sv: Låsning misslyckades

en: Unlock failed
sv: Upplåsning misslyckades

en: Exists
sv: Existerar

en: Changelist set
sv: Ändringslista satt

en: Changelist cleared
sv: Ändringslista rensad

en: Changelist moved
sv: Ändringslista flyttad

en: Merge begin
sv: Börja sammanslagning

en: Foreign merge begin
sv: Börja främmande sammanslagning

en: Replace
sv: Ersätt

en: Property added
sv: Egenskap tillagd

en: Property modified
sv: Egenskap ändrad

en: Property deleted
sv: Egenskap borttagen

en: Property nonexisting
sv: Egenskap obefintlig

en: Revision property set
sv: Revisionsegenskap satt

en: Revision property deleted
sv: Revisionsegenskap borttagen

en: Merge completed
sv: Sammanfoga avslutade

en: Tree conflict
sv: Trädkonflikt

en: External failed
sv: Extern misslyckades

en: Started
sv: Startad

en: Skipped obstruction
sv: Hoppade över blockering

en: Skipped working only
sv: Hoppade över endast arbetande

en: Skipped access denied
sv: Hoppade över tillträde nekas

en: External removed
sv: Extern borttagen

en: Shadowed add
sv: Skuggat tillägg

en: Shadowed update
sv: Skuggat uppdatera

en: Shadowed delete
sv: Skuggat ta bort

en: Merge record info
sv: Sammanfoga post info

en: Upgraded path
sv: Uppgraderad sökväg

en: Merge record info begin
sv: Sammanfoga post info börja

en: Merge elide info
sv: Sammanfoga elide info

en: Applied hunk
sv: Tillämpad hunk

en: Rejected hunk
sv: Förkastad hunk

en: Hunk already applied
sv: Hunk redan tillämpad

en: Copied replaced
sv: Kopierade ersatt

en: URL redirect
sv: URL-omdirigering

en: Path nonexistent
sv: Sökväg obefintlig

en: Conflict
sv: Konflikt

en: Missing
sv: Saknad

en: Out of date
sv: Inaktuell

en: No parent
sv: Ingen förälder

en: Forbidden by server
sv: Förbjuden av server

en: Skipped conflicted
sv: Hoppade över konflikt

en: Inapplicable
sv: Ej tillämpbara

en: Unchanged
sv: Oförändrad

en: Obstructed
sv: Blockerad

en: Changed
sv: Ändrad

en: Merged
sv: Sammanslagen

en: Conflicted
sv: Konflikt

en: Source missing
sv: Källa saknas

en: Ignored
sv: Ignorerad

en: Incomplete
sv: Ofullständig

en: Error
sv: Fel

en: Local action
sv: Lokal åtgärd

en: Local copy
sv: Lokal kopia

en: Copy To
sv: Kopiera till

en: Local delete
sv: Lokal borttagning

en: Delete Message
sv: Radera meddelande

en: Diff failed
sv: Jämförelse misslyckades

note: Translators: svn recursion selection * Self means only this file/direcotry is shown * Self means only this file/direcotry is updated
en: Self
sv: Själv

note: Translators: svn recursion selection * Immediate files means this file/direcotry and the files it contains are shown updated
en: Immediate files
sv: Omedelbara filer

note: Translators: svn recursion selection * Recursive means the list is full recursive * Recursive means the update is full recursive
en: Recursive
sv: Rekursiv

en: Notice ancestry
sv: Observera härkomst

en: Do not show differences for deleted files
sv: Visa inte skillnader för borttagna filer

en: Show copies as additions
sv: Visa kopior som tillägg

en: Loading...
sv: Läser in...

en: _Certificate:
sv: _Certifikat:

en: Select a file
sv: Välj en fil

en: Remember
sv: Kom ihåg

en: Certificate
sv: Certifikat

en: Import Message
sv: Importera meddealnde

en: Log failed
sv: Logga misslyckades

en: Stop On Copy
sv: Stopp vid kopiering

en: Show Merged Revisions
sv: Visa sammanfogade revisioner

en: _Username:
sv: _Användarnamn:

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: Login
sv: Inloggning

en: Log Message
sv: Loggmeddelande

en: Local move
sv: Lokal flytt

en: MIME type
sv: MIME-typ

en: Notification
sv: Meddelande

en: Set property failed
sv: Satt egenskap misslyckades

en: Properties failed
sv: Egenskaper misslyckades

en: Value
sv: Värde

en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Remove
sv: Ta bo_rt

en: Relocate failed
sv: Flytta misslyckades

en: Relocate finished
sv: Flytta färdigt

en: Relocating...
sv: Förflyttar...

en: _From:
sv: _Från:

en: _To:
sv: _Till:

en: Status failed
sv: Status misslyckades

en: Prop state
sv: Egenskapstillstånd

en: Repo state
sv: Repo-tillstånd

en: Repo prop state
sv: Repo egenskapstillstånd

en: Show Unmodified Files
sv: Visa omodifierade filer

en: Show Unversioned Files
sv: Visa versionslösa filer

en: Show Ignored Files
sv: Visa ignorerade filer

en: Hide Externals
sv: Dölj externa

en: Check Repository
sv: Kontrollera förråd

en: Certificate is not yet valid.
sv: Certifikat är inte giltigt ännu.

en: Certificate has expired.
sv: Certifikatet har gått ut.

en: Certificate does not match the remote hostname.
sv: Certifikat matchar inte fjärrvärdnamn.

en: Certificate authority is unknown.
sv: Certifikatutfärdare är okänd.

en: Other failure.
sv: Annat misslyckande.

en: Trust
sv: Förtroende
