Thunar Plugins - en to uk translation catalogue (304 entries)

en: Add
uk: Новий

en: Add file contents to the index
uk: Додати вміст файлу до списку покажчиків

en: Blame
uk: Застереження

en: Show what revision and author last modified each line of a file
uk: Показати, який випуск і який автор востаннє змінював кожний рядок файлу

en: Branch
uk: Гілка

en: List, create or switch branches
uk: Показати список, створити або поміняти гілки

note: unimplemented: add_subaction(item, menu, "tvp::git::checkout", _("Checkout"), _("Checkout"), "gtk-connect", _("Checkout"));
en: Clean
uk: Очистити

en: Remove untracked files from the working tree
uk: Вилучити файли без моніторінгу з робочого дерева

en: Clone
uk: Клонувати

en: Clone a repository into a new directory
uk: Клонувати випуск в нову теку

note: unimplemented: add_subaction(item, menu, "tvp::git::commit", _("Commit"), _("Commit"), "gtk-apply", _("Commit")); unimplemented: add_subaction(item, menu, "tvp::git::diff", _("Diff"), _("Diff"), "edit-find-replace", _("Diff")); unimplemented: add_subaction(item, menu, "tvp::git::fetch", _("Fetch"), 
en: Log
uk: Журнал

en: Show commit logs
uk: Показати журнал змін

en: Move
uk: Перемістити

en: Move or rename a file, a directory, or a symlink
uk: Перемістити або перейменувати файл, теку або символьне посилання

note: unimplemented: add_subaction(item, menu, "tvp::git::pull", _("Pull"), _("Pull"), NULL, _("Pull")); unimplemented: add_subaction(item, menu, "tvp::git::push", _("Push"), _("Push"), NULL, _("Push")); unimplemented: add_subaction(item, menu, "tvp::git::rebase", _("Rebase"), _("Rebase"), NULL, _("Rebase
en: Reset
uk: Скидання

en: Reset current HEAD to the specified state
uk: Скинути поточний HEAD до визначеного стану

en: Stash
uk: Припинити

en: Stash the changes in a dirty working directory away
uk: Усунути зміни в чорновій робочій теці

en: Status
uk: Стан

en: Show the working tree status
uk: Показати статус робочого дерева

en: Action %s is unimplemented
uk: Дія %s не реалізована

en: Add files, directories, or symbolic links
uk: Додати файли, теки або символьні посилання

en: Checkout
uk: Скачати останній

en: Check out a working copy from a repository
uk: Перевірити робочу копію з сховища

en: Cleanup
uk: Очищення

en: Recursively clean up the working copy
uk: Рекурсивно очистити робочу копію

en: Commit
uk: Внести зміни до поточного

en: Send changes from your working copy to the repository
uk: Вислати зміни з Вашої робочої копії до сховища

en: Copy
uk: Копіювати

en: Copy a file or directory in a working copy or in the repository
uk: Копіювати файл або теку в робочій копії або в сховищі

en: Delete
uk: Видалити

en: Delete an item from a working copy or the repository
uk: Вилучити з робочої копії або сховища

en: Diff
uk: Різниця

en: Display the differences between two revisions or paths
uk: Показати відмінності між двома випусками або шляхами

en: Export
uk: Експорт

en: Export a clean directory tree
uk: Експортувати чисте дерево тек

en: Import
uk: Імпорт

en: Commit an unversioned file or tree into the repository
uk: Вислати файл або дерево без версії до сховища

en: Lock
uk: Блокувати

en: Lock working copy paths in the repository so that no other user can commit changes to them
uk: Замкнути стежки робочих копій в сховищі, щоб жоден користувач не зміг додати зміни до них

en: Move a file or directory
uk: Перемістити файл або теку

en: Edit Properties
uk: Редагувати параметри

en: Edit the property of one or more items
uk: Редагувати властивості одного або більше об'єктів

en: Relocate
uk: Перемістити

en: Relocate the working copy to point to a different repository root URL
uk: Передислокувати робочу копію, щоб вказувала на URL кореня іншого сховища

en: Resolved
uk: Вирішено

en: Remove "conflicted" state on working copy files or directories
uk: Вилучити "конфліктуючий" стан на файлах або теках робочої копії

en: Revert
uk: Повернутися

en: Undo all local edits
uk: Відкликати назад всі локальні редагування

en: Switch
uk: Перемкнути

en: Update working copy to a different URL
uk: Оновити робочу копію до іншого URL

en: Unlock
uk: Розблокувати

en: Unlock working copy paths
uk: Відімкнути стежки робочої копії

en: Update
uk: Оновити

en: Update your working copy
uk: Оновити Вашу робочу копію

en: Unknown
uk: Невідомий

en: Revision:
uk: Ревізія:

en: Repository:
uk: Репозиторій:

en: Modified revision:
uk: Модифікована ревізія:

en: Modified date:
uk: Дата модифікації:

en: Author:
uk: Автор:

en: Changelist:
uk: Список змін:

note: Translators: Depth as in depth of recursion
en: Depth:
uk: Глибина:

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Exclude should not apear client side
en: Exclude
uk: Виключити

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Empty depth means only this file/direcotry is checked out
en: Empty
uk: Пусто

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Files depth means this file/direcotry and all of it's files are checked out
en: Files
uk: Файли

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Immediates depth means this file/direcotry and all of it's files and subdirectories are checked out Translators: svn recursion selection * Immediates means this file/direcotry and the subdirectories are shown * Immediates means this file/direcotry and t
en: Immediates
uk: Найближчі

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Infinity depth means this file/direcotry is checked out with full recursion
en: Infinity
uk: Необмежено

en: Print version information
uk: Вивести інформацію про версію

en: Execute add action
uk: Виконати дію add

en: Execute blame action
uk: Виконати дію blame

en: Execute branch action
uk: Виконати дію branch

en: Execute clean action
uk: Виконати дію clean

en: Execute clone action
uk: Виконати дію clone

en: Execute log action
uk: Виконати дію log

en: Execute move action
uk: Виконати дію move

en: Execute reset action
uk: Виконати дію reset

en: Execute stash action
uk: Виконати дію stash

en: Execute status action
uk: Виконати дію status

en: Add Related Options:
uk: Опції пов'язані з Add:

en: Blame Related Options:
uk: Опції пов'язані з Blame:

en: Branch Related Options:
uk: Опції пов'язані з Branch:

en: Clone Related Options:
uk: Опції пов'язані з Clone:

en: Log Related Options:
uk: Опції пов'язані з Log:

en: Move Related Options:
uk: Опції пов'язані з Move:

en: Reset Related Options:
uk: Опції пов'язані з Reset:

en: Stash Related Options:
uk: Опції пов'язані з Stash:

en: Status Related Options:
uk: Опції пов'язані з Status:

en: Line
uk: Стрічка

en: Revision
uk: Ревізія

en: Author
uk: Автор

en: Date
uk: Дата

en: _Close
uk: _Закрити

note: isdir?GTK_FILE_CHOOSER_ACTION_CREATE_FOLDER:
en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: Active
uk: Активне

en: Name
uk: Назва

en: _Jump to
uk: _Перескочити до

en: _New
uk: _Новий

en: Branch name:
uk: Назва гілки:

en: Remove directories.
uk: Видалити теки.

en: Exclude ignored files
uk: Не враховувати ігноровані файли

en: Include ignored files
uk: Включити ігноровані файли

en: Only ignored files
uk: Тільки ігноровані файли

en: Force clean.
uk: Примусити очищення.

en: _OK
uk: _Гаразд

en: Clone finished
uk: Клонування завершено

en: Cloning...
uk: Клонування...

en: Failed
uk: Невдача

en: untracked
uk: невідслідковане

en: Path
uk: Шлях

en: State
uk: Стан

en: Select/Unselect all
uk: Виділити/Зняти виділення всіх

en: AuthorDate
uk: Авторська дата

en: CommitDate
uk: Дата об'єднання

en: Message
uk: Повідомлення

en: Changes
uk: Зміни

en: File
uk: Файл

en: _Refresh
uk: _Оновити

en: Move finished
uk: Переміщення завершено

en: Move To
uk: Перемістити в

en: Move...
uk: Переміщення...

en: Action
uk: Дія

en: Notify
uk: Повідомлення

en: Reset finished
uk: Завершено Reset

en: Reset...
uk: Скидання...

en: Description
uk: Опис

en: _Save
uk: _Зберегти

en: _Apply
uk: _Застосувати

en: _Delete
uk: _Видалити

en: C_lear
uk: О_чистити

en: Stash description:
uk: Опис кубла:

en: Are you sure you want to drop %s?
uk: Ви впевнені, що бажаєте відкинути %s?

en: Are you sure you want to clear all stash?
uk: Ви впевнені, що бажаєте очистити всі кубла?

en: _Repository:
uk: _Репозиторій:

en: Select a folder
uk: Вибрати теку

en: _Directory:
uk: _Тека:

en: Transfer
uk: Передача

en: Execute changelist action
uk: Виконати дію changelist

en: Execute checkout action
uk: Виконати дію checkout

en: Execute cleanup action
uk: Виконати дію cleanup

en: Execute commit action
uk: Виконати дію commit

en: Execute copy action
uk: Виконати дію copy

en: Execute delete action
uk: Виконати дію delete

en: Execute diff action
uk: Виконати дію diff

en: Execute export action
uk: Виконати дію export

en: Execute import action
uk: Виконати дію import

en: Execute lock action
uk: Виконати дію lock

en: Execute properties action
uk: Виконати дію properties

en: Execute resolved action
uk: Виконати дію resolved

en: Execute relocate action
uk: Виконати дію relocate

en: Execute revert action
uk: Виконати дію revert

en: Execute switch action
uk: Виконати дію switch

en: Execute unlock action
uk: Виконати дію unlock

en: Execute update action
uk: Виконати дію update

en: Changelist Related Options:
uk: Опції пов'язані з Changelist:

en: Checkout Related Options:
uk: Опції пов'язані з Checkout:

en: Cleanup Related Options:
uk: Опції пов'язані з Cleanup:

en: Commit Related Options:
uk: Опції пов'язані з Commit:

en: Copy Related Options:
uk: Опції пов'язані з Copy:

en: Delete Related Options:
uk: Опції пов'язані з Delete:

en: Diff Related Options:
uk: Опції пов'язані з diff:

en: Export Related Options:
uk: Опції пов'язані з Export:

en: Import Related Options:
uk: Опції пов'язані з Import:

en: Lock Related Options:
uk: Опції пов'язані з Lock:

en: Properties Related Options:
uk: Опції пов'язані з Properties:

en: Properties
uk: Параметри

en: Resolved Related Options:
uk: Опції пов'язані з Resolved:

en: Relocate Related Options:
uk: Опції пов'язані з Relocate:

en: Revert Related Options:
uk: Опції пов'язані з Revert:

en: Switch Related Options:
uk: Опції пов'язані з Switch:

en: Unlock Related Options:
uk: Опції пов'язані з Unlock:

en: Update Related Options:
uk: Опції пов'язані з Update:

en: Not enough arguments provided
uk: Не задано всіх параметрів

en: Blame failed
uk: Невдача Blame

en: '%s' is not a local path
uk: '%s' не є локальною стежкою

en: Cleanup failed
uk: Невдача очищення

en: Cleanup finished
uk: Очищення завершено

en: Cleaning up...
uk: Очищення...

en: At revision: %ld
uk: В ревізії: %ld

en: Nothing to do
uk: Нічого не робити

en: Completed
uk: Завершено

en: Commit Message
uk: Повідомлення Commit

en: Store password a plaintext?
uk: Зберегти пароль як звичайний текст?

en: Added
uk: Додано

en: Copied
uk: Скопійовано

en: Deleted
uk: Видалено

en: Restored
uk: Відновлено

en: Reverted
uk: Повернуто назад

en: Revert failed
uk: Повернення не вдалося

en: Skipped
uk: Пропущено

en: Updated
uk: Оновлено

en: External
uk: Зовнішній

en: Modified
uk: Змінений

en: Replaced
uk: Замінений

en: Transmitting
uk: Процес передачі

en: Locked
uk: Блокований

en: Unlocked
uk: Розблокований

en: Lock failed
uk: Невдале блокування

en: Unlock failed
uk: Невдале розблокування

en: Exists
uk: Присутні

en: Changelist set
uk: Встановлення списку змін

en: Changelist cleared
uk: Список змін очищено

en: Changelist moved
uk: Список змін переміщено

en: Merge begin
uk: Початок злиття

en: Foreign merge begin
uk: Стороннє злиття почалося

en: Replace
uk: Замінити

en: Property added
uk: Властивість додано

en: Property modified
uk: Властивість змінено

en: Property deleted
uk: Властивість видалено

en: Property nonexisting
uk: Властивості немає

en: Revision property set
uk: Встановити властивості ревізії

en: Revision property deleted
uk: Властивість ревізії видалено

en: Merge completed
uk: Злиття завершено

en: Tree conflict
uk: Конфлікт дерева

en: External failed
uk: Зовнішнє не вдалося

en: Started
uk: Запущено

en: Skipped obstruction
uk: Пропущено непрохідність

en: Skipped working only
uk: Пропущено тільки робочі

en: Skipped access denied
uk: Пропущено доступ заборонено

en: External removed
uk: Зовнішнє вилучено

en: Shadowed add
uk: Додавання в тлі

en: Shadowed update
uk: Оновлення в тлі

en: Shadowed delete
uk: Вилучення в тлі

en: Merge record info
uk: Злити інформацію про запис

en: Upgraded path
uk: Шлях оновлення

en: Merge record info begin
uk: Початок злиття інформації про запис

en: Merge elide info
uk: Злити інформацію про випуск

en: Patch
uk: Латка

en: Applied hunk
uk: Застосований кусок

en: Rejected hunk
uk: Відкинутий кусок

en: Hunk already applied
uk: Кусок вже застосований

en: Copied replaced
uk: Скопійовано замінено

en: URL redirect
uk: Перенаправлення посилання

en: Path nonexistent
uk: Неіснуючий шлях

en: Conflict
uk: Конфлікт

en: Missing
uk: Відсутній

en: Out of date
uk: Застарілий

en: No parent
uk: Немає вищої теки

en: Forbidden by server
uk: Заборонено сервером

en: Skipped conflicted
uk: Пропущено конфліктні

en: Inapplicable
uk: Незастосовний

en: Unchanged
uk: Не змінений

en: Obstructed
uk: Засмічений

en: Changed
uk: Змінений

en: Merged
uk: Об’днаний

en: Conflicted
uk: Конфліктуючий

en: Source missing
uk: Пропущено джерело

note: N_("None"), N_("Unversioned"),
en: Normal
uk: Нормальний

en: Ignored
uk: Ігнорований

en: Incomplete
uk: Неповний

en: Error
uk: Помилка

en: Local action
uk: Локальна дія

en: Local copy
uk: Локальна копіювати

en: Copy To
uk: Копіювати до

en: Local delete
uk: Локально видалити

en: Delete Message
uk: Видалити повідомлення

en: Diff failed
uk: Невдача порівняння

note: Translators: svn recursion selection * Self means only this file/direcotry is shown * Self means only this file/direcotry is updated
en: Self
uk: Самостійно

note: Translators: svn recursion selection * Immediate files means this file/direcotry and the files it contains are shown updated
en: Immediate files
uk: Термінові файли

note: Translators: svn recursion selection * Recursive means the list is full recursive * Recursive means the update is full recursive
en: Recursive
uk: Рекурсивно

en: Notice ancestry
uk: Походження повідомлення

en: Do not show differences for deleted files
uk: Не показувати різниць для вилучених файлів

en: Show copies as additions
uk: Показати копії в якості доповнення

en: Loading...
uk: Завантаження...

en: _Certificate:
uk: Сертиф_ікат:

en: Select a file
uk: Вибрати файл

en: Remember
uk: Запам'ятати

en: Certificate
uk: Сертифікат

en: Import Message
uk: Імпортувати повідомлення

en: Log failed
uk: Невдача журналу

en: Stop On Copy
uk: Зупинити при копіюванні

en: Show Merged Revisions
uk: Показати об'єднані ревізії

en: _Username:
uk: _Користувач:

en: _Password:
uk: _Пароль:

en: Login
uk: Логін

en: Log Message
uk: Журнал повідомлень

en: Local move
uk: Перемістити локально

en: MIME type
uk: Тип MIME

en: Notification
uk: Повідоплення

en: Set property failed
uk: Не вдалось призначити властивість

en: Properties failed
uk: Неправильні властивості

en: Value
uk: Значення

en: _Add
uk: _Додати

en: _Remove
uk: _Вилучити

en: Relocate failed
uk: Не вдалось перемістити

en: Relocate finished
uk: Переміщення завершено

en: Relocating...
uk: Перенесення...

en: _From:
uk: _З:

en: _To:
uk: _До:

en: Status failed
uk: Не вдалось отримати стан

en: Prop state
uk: Стан властивостей

en: Repo state
uk: Стан сховища

en: Repo prop state
uk: Стан властивостей сховища

en: Show Unmodified Files
uk: Показати не змінені файли

en: Show Unversioned Files
uk: Показати файли без версій

en: Show Ignored Files
uk: Показати ігноровані файли

en: Hide Externals
uk: Сховати зовнішні

en: Check Repository
uk: Перевірити репозиторій

en: Certificate is not yet valid.
uk: Сертифікат неправильний.

en: Certificate has expired.
uk: Строк дії сертифікату минув.

en: Certificate does not match the remote hostname.
uk: Сертифікат не містить назви віддаленого хоста.

en: Certificate authority is unknown.
uk: Невідома автентифікація сертифікату.

en: Other failure.
uk: Інша помилка.

en: Trust
uk: Довірений
