Thunar Plugins - en to ur translation catalogue (203 entries)

en: Menu|Add
ur: مینیو|شامل کریں

en: Add
ur: شامل کریں

en: Menu|Blame
ur: مینیو|بلیم

en: Menu|Checkout
ur: مینیو|چیک کریں

en: Checkout
ur: چیک کریں

en: Menu|Commit
ur: مینیو|کمٹ

en: Commit
ur: تبصرہ

en: Menu|Diff
ur: مینیو|فرق

en: Diff
ur: فرق

en: Menu|Log
ur: مینیو|لاگ

en: Menu|Move
ur: مینیو|منتقل کریں

en: Move
ur: منتقل کریں

en: Menu|Status
ur: مینیو|حالت

en: Status
ur: حالت

en: Action %s is unimplemented
ur: عمل %s لاگو نہیں کیا گیا ہے

en: Menu|Changelist
ur: مینیو|تبدیلی کی فہرست

en: Changelist
ur: تبدیلی کی فہرست

en: Menu|Cleanup
ur: مینیو|صاف کریں

en: Cleanup
ur: صاف کریں

en: Menu|Copy
ur: مینیو|کاپی

en: Copy
ur: کاپی

en: Menu|Delete
ur: مینیو|حذف

en: Delete
ur: حذف

en: Menu|Export
ur: مینیو|برآمد

en: Export
ur: برآمد

en: Menu|Import
ur: مینیو|درآمد

en: Import
ur: درآمد

en: Menu|Info
ur: مینیو|معلومات

en: Info
ur: معلومات

en: Menu|Lock
ur: مینیو|قفل

en: Lock
ur: قفل

en: Menu|Edit Properties
ur: مینیو|خصوصیات مدون کریں

en: Edit Properties
ur: خصوصیات مدون کریں

en: Menu|Relocate
ur: مینیو|پھر تلاش کریں

en: Relocate
ur: پھر تلاش کریں

en: Menu|Resolved
ur: مینیو|ریزوولڈ

en: Resolved
ur: ریزوولڈ

en: Menu|Resolve
ur: مینیو|ریزولو

en: Menu|Revert
ur: مینیو|واپس

en: Revert
ur: واپس

en: Menu|Switch
ur: مینیو|تبدیل

en: Switch
ur: تبدیل

en: Menu|Unlock
ur: مینیو|غیر مقفل

en: Unlock
ur: غیر مقفل

en: Menu|Update
ur: مینیو|تجدید

en: Update
ur: تجدید

en: URL:
ur: ربط:

en: Unknown
ur: نامعلوم

en: Revision:
ur: ریویزن:

en: Repository:
ur: ریپازٹری:

en: Modified revision:
ur: تبدیلی ریویزن:

en: Modified date:
ur: تبدیلی کی تاریخ:

en: Author:
ur: مصنف:

en: Changelist:
ur: تبدیلی کی فہرست:

note: Translators: Depth as in depth of recursion
en: Depth:
ur: گہرائی:

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Exclude should not apear client side
en: Exclude
ur: استثناء

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Empty depth means only this file/direcotry is checked out
en: Empty
ur: خالی

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Files depth means this file/direcotry and all of it's files are checked out
en: Files
ur: فائلیں

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Immediates depth means this file/direcotry and all of it's files and subdirectories are checked out Translators: svn recursion selection * Immediates means this file/direcotry and the subdirectories are shown * Immediates means this file/direcotry and t
en: Immediates
ur: فوراً

note: Translators: svn recursion depth infotmation * Infinity depth means this file/direcotry is checked out with full recursion
en: Infinity
ur: مطلق

en: Print version information
ur: ورژن معلومات طبع کریں

en: Execute add action
ur: شامل کرنے کی حرکت چلائیں

en: Execute blame action
ur: بلیم حرکت چلائیں

en: Execute log action
ur: لاگ حرکت چلائیں

en: Execute move action
ur: منتقلی کی حرکت چلائیں

en: Execute status action
ur: حالت حرکت چلائیں

en: Add Related Options:
ur: متعلقہ اختیارات شامل کریں:

en: Blame Related Options:
ur: بلیم متعلقہ اختیارات:

en: Log Related Options:
ur: متعلقہ اختیارات کا لاگ:

en: Move Related Options:
ur: متعلقہ اختیارات منتقل کریں:

en: Status Related Options:
ur: متعلقہ اختیارات کی حالت:

en: Line
ur: لائن

en: Revision
ur: ریویزن

en: Author
ur: مصنف

en: Date
ur: تاریخ

en: Name
ur: نام

en: Failed
ur: ناکام

en: Path
ur: پاتھ

en: State
ur: حالت

en: Select/Unselect all
ur: منتتخب/نامنتخب تمام

en: Message
ur: پیغام

en: File
ur: فائل

en: Move To
ur: منتقل تا

en: Action
ur: حرکت

en: _Repository:
ur: _ریپازٹری:

en: Select a folder
ur: فولدر منتخب کریں

en: _Directory:
ur: _ڈائریکٹری:

en: Transfer
ur: ٹرانسفر

en: Execute changelist action
ur: تبدیلی کی فہرست حرکت چلائیں

en: Execute checkout action
ur: چیک کریں

en: Execute cleanup action
ur: صفائی حرکت چلائیں

en: Execute commit action
ur: کمٹ حرکت چلائیں

en: Execute copy action
ur: کاپی حرکت چلائیں

en: Execute delete action
ur: حذف حرکت چلائیں

en: Execute export action
ur: برآمد حرکت چلائیں

en: Execute import action
ur: درآمد حرکت چلائیں

en: Execute lock action
ur: مقفل حرکت چلائیں

en: Execute properties action
ur: خصوصیات حرکت چلائیں

en: Execute resolved action
ur: ریزولوڈ حرکت چلائیں

en: Execute relocate action
ur: ری لوکیٹ حرکت چلائیں

en: Execute revert action
ur: ریورٹ حرکت چلائیں

en: Execute switch action
ur: تبدیلی حرکت چلائیں

en: Execute unlock action
ur: غیر مقفل حرکت چلائیں

en: Execute update action
ur: تجدید کریں

en: Changelist Related Options:
ur: متعلقہ اختیارات کی تبدیلی فہرست:

en: Checkout Related Options:
ur: متعلقہ اختیارات چیک کریں:

en: Cleanup Related Options:
ur: متعلقہ اختیارات صاف کریں:

en: Commit Related Options:
ur: متعلقہ اختیارات کو کمٹ کریں:

en: Copy Related Options:
ur: متعلقہ اختیارات کاپی کریں:

en: Delete Related Options:
ur: متعلقہ اختیارات حذف کریں:

en: Export Related Options:
ur: متعلقہ اختیارات برآمد کریں:

en: Import Related Options:
ur: متعلقہ اختیارات درآمد کریں:

en: Lock Related Options:
ur: متعلقہ اختیارات مقفل کریں:

en: Properties Related Options:
ur: متعلقہ اختیارات کی خصوصیات:

note: gtk_box_pack_start (GTK_BOX (GTK_DIALOG (dialog)->action_area), box, FALSE, TRUE, 0); gtk_widget_show (box);
en: Properties
ur: خصوصیات

en: Resolved Related Options:
ur: حل شدہ متعلقہ اختیارات:

en: Relocate Related Options:
ur: متعلقہ اختیارات دوبارہ تلاش کریں:

en: Revert Related Options:
ur: متعلقہ اختیارات منعکس کریں:

en: Switch Related Options:
ur: متعلقہ اختیارات بدلیں:

en: Unlock Related Options:
ur: متعلقہ اختیارات غیر مقفل کریں:

en: Update Related Options:
ur: متعلقہ اختیارات اپڈیٹ کریں:

en: Not enough arguments provided
ur: کافی بحث دستیاب نہیں کی گئی

en: Blame failed
ur: بلیم ناکام

en: Cleanup failed
ur: صاف کرنا ناکام

en: Cleanup finished
ur: صاف کرنا مکمل ہوا

en: Cleaning up ...
ur: صاف کیا جارہا ہے...

en: At revision: %ld
ur: ریویزن پر: %ld

en: Nothing to do
ur: کرنے کے لیے کچھ نہیں

en: Completed
ur: مکمل

en: Commit Message
ur: پیغام کمٹ کریں

en: Added
ur: شامل کردہ

en: Copied
ur: کاپی شدہ

en: Deleted
ur: حذف شدہ

en: Restored
ur: بحال شدہ

en: Reverted
ur: ریورٹ شدہ

en: Revert failed
ur: ریورٹ ناکام

en: Skipped
ur: نظر انداز شدہ

en: Updated
ur: تجدید شدہ

en: External
ur: خارجی

en: Modified
ur: تبدیل شدہ

en: Replaced
ur: اوپر لکھا گیا

en: Transmitting
ur: ارسال

en: Locked
ur: مقفل

en: Unlocked
ur: غیر مقفل

en: Lock failed
ur: قفل ناکام

en: Unlock failed
ur: غیر مقفلی ناکام

en: Exists
ur: موجود

en: Changelist set
ur: تبدیلی کی فہرست سیٹ

en: Changelist cleared
ur: تبدیلی کی فہرست صاف کردی گئی

en: Changelist moved
ur: تبدیلی کی فہرست منتقل کردی گئی

en: Merge begin
ur: مرج شروع کردیا گیا

en: Foreign merge begin
ur: خارجی مرج شروع کردیا گیا

en: Replace
ur: اوپر لکھیں

en: Missing
ur: مفقود

en: Inapplicable
ur: نا موزوں

en: Unchanged
ur: غیر تبدیل شدہ

en: Obstructed
ur: ابسٹریکٹڈ

en: Changed
ur: تبدیل شدہ

en: Merged
ur: مرج شدہ

en: Conflicted
ur: متضارب

note: N_("None"), N_("Unversioned"),
en: Normal
ur: سادہ

en: Ignored
ur: نظر انداز شدہ

en: Incomplete
ur: نا مکمل

en: Local copy
ur: لوکل کاپی

en: Copy To
ur: کاپی تا

en: Local delete
ur: لوکل حذف

en: Delete Message
ur: پیغام حذف کریں

note: Translators: svn recursion selection * Self means only this file/direcotry is shown * Self means only this file/direcotry is updated
en: Self
ur: ذاتی

note: Translators: svn recursion selection * Immediate files means this file/direcotry and the files it contains are shown updated
en: Immediate files
ur: فوری فائلیں

note: Translators: svn recursion selection * Recursive means the list is full recursive * Recursive means the update is full recursive
en: Recursive
ur: تکراری

en: _Certificate:
ur: _سرٹیفیکیٹ:

en: Select a file
ur: فائل منتخب کریں

en: Remember
ur: یاد رکھیں

en: Certificate
ur: سرٹیفیکیٹ

en: Import Message
ur: پیغام درآمد کریں

en: Log failed
ur: لاگ ناکام

en: _Username:
ur: _صارف نام:

en: _Password:
ur: _پاس ورڈ:

en: Login
ur: لاگ ان

en: Log Message
ur: لاگ پیغام

en: Local move
ur: لوکل منتقلی

en: Mime type
ur: Mime نوعیت

en: Notification
ur: اطلاعیہ

note: tsh_properties_dialog_done (dialog);
en: Set property failed
ur: خصوصیت مرتب کرنے میں غلطی

en: Properties failed
ur: خصوصیات ناکام

en: Value
ur: قدر

en: Relocate failed
ur: ری لوکیٹ ناکام

en: Relocate finished
ur: ری لوکیٹ مکمل شدہ

en: Relocating ...
ur: ری لوکیٹ کیا جارہا ہے...

en: _From:
ur: _از:

en: _To:
ur: _تا:

en: Status failed
ur: حالت ناکام

en: Show Unmodified Files
ur: غیر تبدیل شدہ فائلیں دکھائیں

en: Show Unversioned Files
ur: غیر ورژن شدہ فائلیں دکھائیں

en: Show Ignored Files
ur: نظر انداز کردہ فائلیں دکھائیں

en: Hide Externals
ur: خارجی چھپائیں

en: Check Repository
ur: ریپازٹری چیک کریں

en: Certificate is not yet valid.
ur: سرٹیفیکیٹ ابھی کارآمد نہیں.

en: Certificate has expired.
ur: سرٹیفیکیٹ ایکسپائر ہے.

en: Certificate does not match the remote hostname.
ur: سرٹیفیکیٹ ریموٹ ہوسٹ نیم سے مطابقت نہیں رکھتا.

en: Certificate authority is unknown.
ur: سرٹیفیکیٹ اتھارٹی نا معلوم ہے.

en: Other failure.
ur: دیگر ناکامی.

en: Trust
ur: اعتماد
