Thunar-volman - en to am translation catalogue (83 entries)

en: Print version information and exit
am: የ እትም መረጃ ማተሚያ እና መውጫ

note: setup application name
en: Thunar Volume Manager
am: Thunar የ መጠን አስተዳዳሪ

en: Please report bugs to <%s>.
am: እባክዎን ችግሩን ያሳውቁን ለ <%s>.

note: ...so we need to prompt what to do
en: Photos and Music
am: ፎቶዎች እና ሙዚቃ

en: Ig_nore
am: መ_ተው

en: Import _Photos
am: _ፎቶዎች ማምጫ

en: Manage _Music
am: የ _ሙዚቃ አስተዳዳሪ

note: ask the user to import photos
en: Photo Import
am: ፎቶ ማምጫ

en: _Allow Auto-Run
am: በራሱ ማስኬጃ _ማስቻያ

note: prompt the user whether to autoopen this file
en: Would you like to open "%s"?
am: እርስዎ መክፈት ይፈልጋሉ "%s"?

en: Auto-Open Confirmation
am: በራሱ-መክፈቻ ማረጋገጫ

en: Auto-Open capability detected
am: በራሱ-መክፈቻ ችሎታ ተገኝቷል

en: _Open
am: _መክፈቻ

note: generate notification info
en: CD mounted
am: ሲዲ ተጭኗል

en: The CD was mounted automatically
am: ሲዲ ራሱ በራሱ ተጭኗል

note: generate notification info
en: DVD mounted
am: ዲቪዲ ተጭኗል

en: The DVD was mounted automatically
am: ዲቪዲ ራሱ በራሱ ተጭኗል

en: Volume mounted
am: መጠን ተጭኗል

en: The volume "%s" was mounted automatically
am: መጠን "%s" ራሱ በራሱ ተጭኗል

en: Unable to locate mount point
am: የ መጫኛ ነጥብ ማግኘት አልተቻለም

en: Unable to mount the device
am: አካሉን መጫን አልተቻለም

en: Audio/Data CD
am: የ ድምፅ/ዳታ ሲዲ

en: _Browse Files
am: ፋይሎች _መቃኛ

en: _Play CD
am: ሲዲ _ማጫወቻ

en: Unknown block device type "%s"
am: ያልተደገፈ የ አካል መከልከያ አይነት "%s"

en: Device type "%s" not supported
am: የ አካሉ አይነት "%s" የ ተደገፈ አይደለም

en: Keyboard detected
am: የ ፊደል ገበታ ተገኝቷል

en: A keyboard was detected
am: የ ፊደል ገበታ ተገኝቷል

en: Tablet detected
am: ታብሌት ተገኝቷል

en: A graphics tablet was detected
am: የ graphics ታብሌት ተገኝቷል

en: Mouse detected
am: አይጥ ተገኝቷል

en: A mouse was detected
am: አይጥ ተገኝቷል

en: Unsupported input device type "%s"
am: ያልተደገፈ የ ማስገቢያ አይነት "%s"

en: Blank DVD inserted
am: ባዶ ዲቪዲ አስገብተዋል

en: You have inserted a blank DVD.
am: እርስዎ ባዶ ዲቪዲ አስገብተዋል

en: What would you like to do?
am: ምን ማድረግ ነው የሚፈልጉት?

en: Burn _DVD
am: _ዲቪዲ ማቃጠያ

en: Blank CD inserted
am: ባዶ ሲዲ አስገብተዋል

en: You have inserted a blank CD.
am: እርስዎ ባዶ ሲዲ አስገብተዋል

en: Burn _Data CD
am: _ዳታ ሲዲ ማቃጠያ

en: Burn _Audio CD
am: የ _ድምፅ  ሲዲ ማቃጠያ

en: The burn command may not be empty
am: የ ማቀጠያ ትእዛዝ ባዶ መሆን የለበትም

en: The CD player command is undefined
am: የ ሲዲ ማጫወቻ ትእዛዝ አልተገለጸም

en: Camera detected
am: ካሜራ ተገኝቷል

en: A photo camera was detected
am: የ ፎቶ ካሜራ ተገኝቷል

en: Printer detected
am: ማተሚያ ተገኝቷል

en: A USB printer was detected
am: የ USB ማተሚያ ተገኝቷል

en: Unsupported USB device type "%s"
am: ያልተደገፈ የ USB አካል አይነት "%s"

en: Settings manager socket
am: የ ሶኬት አስተዳዳሪ ማሰናጃዎች

en: SOCKET ID
am: የ ሶኬት ID

en: Select an Application
am: መተግበሪያ ይምረጡ

en: Cancel
am: መሰረዣ

en: Select Application
am: መተግበሪያ ይምረጡ

en: All Files
am: ሁሉንም ፋይሎች

en: Executable Files
am: ፋይሎች መፈጸሚያ

en: Help
am: እርዳታ

en: Close
am: መዝጊያ

note: Storage
en: Storage
am: ማጠራቀሚያ

en: Removable Storage
am: የሚወልቅ አካሎች

en: Blank CDs and DVDs
am: ባዶ ሲዲ እና ዲቪዲ

en: _Burn a CD or DVD when a blank disc is inserted
am: ሲዲ ወይንም ዲቪዲ ማቃጠያ ባዶ ዲስክ በሚገባ ጊዜ

en: Command for _Data CDs:
am: ትእዛዝ ለ _ዳታ ሲዲ

en: Command for A_udio CDs:
am: ትእዛዝ ለ ድ_ምፅ ሲዲ

note: Multimedia
en: Multimedia
am: ብዙሀን መገናኛ

en: Audio CDs
am: የ ድምፅ ሲዲዎች

en: Play _audio CDs when inserted
am: የ ድምፅ ሲዲ በሚገባ ጊዜ ማጫወቻ

en: _Command:
am: _ትእዛዝ:

en: C_ommand:
am: ት_እዛዝ:

en: Portable Music Players
am: የ ሙዚቃ ማጫወቻ

en: Play _music files when connected
am: የ ሙዚቃ ፋይሎች በሚገናኝ ጊዜ ማጫወቻ

note: Cameras
en: Cameras
am: ካሜራዎች

en: Digital Cameras
am: ዲጂታል ካሜራዎች

en: Import digital photographs when connected
am: የ ዲጂታል ፎቶዎች ማምጫ በሚገናኝ ጊዜ ማጫወቻ

note: Printers
en: Printers
am: ማተሚያዎች

en: Automatically run a program when a _printer is connected
am: ራሱ በራሱ ፕሮግራም ማስኬጃ  _ማተሚያ በሚገናኝ ጊዜ

note: Input Devices
en: Input Devices
am: ማስገቢያ አካሎች

en: Keyboards
am: የ ፊደል ገበታ

en: Automatically run a program when a USB _keyboard is connected
am: ራሱ በራሱ ፕሮግራም ማስኬጃ የ USB _ፊደል ገበታ በሚገናኝ ጊዜ

en: Mice
am: አይጥ

en: Automatically run a program when a USB _mouse is connected
am: ራሱ በራሱ ፕሮግራም ማስኬጃ የ USB _አይጥ በሚገናኝ ጊዜ

en: Tablet
am: ታብሌት

en: Automatically run a program when a _tablet is connected
am: ራሱ በራሱ ፕሮግራም ማስኬጃ  _ታብሌት በሚገናኝ ጊዜ

en: Com_mand:
am: ትእ_ዛዝ:
