Thunar-volman - en to da translation catalogue (114 entries)

en: The sysfs path of the newly added device
da: Sysfs-stien til den nyligt tilsluttede enhed

en: Configure management of removable drives and media
da: Konfigurer håndtering af flytbare drev og medier

en: Print version information and exit
da: Udskriv versionsinformation og afslut

note: setup application name
en: Thunar Volume Manager
da: Thunar-diskområdehåndtering

en: All rights reserved.
da: Alle rettigheder forbeholdes.

en: Please report bugs to <%s>.
da: Rapportér venligst fejl til <%s>.

en: There is no device with the sysfs path "%s"
da: Der er ikke nogen enhed med sysfs-stien "%s"

en: Must specify the sysfs path of new devices with --device-added
da: Du skal angive sysfs-stien til den nye enhed med --device-added

note: ...so we need to prompt what to do
en: Photos and Music
da: Billeder og musik

en: Photos were found on your portable music player
da: Der blev fundet billeder på din transportable musikafspiller

en: Would you like to import the photos or manage the music?
da: Vil du importere billederne eller håndtere musikken?

en: Ig_nore
da: _Ignorér

en: Import _Photos
da: Importér _billeder

en: Manage _Music
da: Håndter _musik

note: ask the user to import photos
en: Photo Import
da: Billedimport

en: A photo card has been detected
da: Et billedhukommelseskort blev registreret

en: There are photos on the card. Would you like to add these photos to your album?
da: Der er billeder på hukommelseskortet. Vil du tilføje billederne til dit album?

note: prompt the user to execute the file prompt the user to execute this file
en: Would you like to allow "%s" to run?
da: Vil du tillade "%s" at køre?

en: Auto-Run Confirmation
da: Bekræftelse af automatisk kørsel

en: Auto-Run capability detected
da: Registrerede mulighed for automatisk kørsel

en: _Allow Auto-Run
da: _Tillad automatisk kørsel

note: prompt the user whether to autoopen this file
en: Would you like to open "%s"?
da: Vil du åbne "%s"?

en: Auto-Open Confirmation
da: Bekræftelse af automatisk åbning

en: Auto-Open capability detected
da: Registrerede mulighed for automatisk åbning

en: _Open
da: _Åbn

note: generate notification info
en: CD mounted
da: Cd monteret

en: The CD was mounted automatically
da: Cd'en blev monteret automatisk

note: generate notification info
en: DVD mounted
da: Dvd monteret

en: The DVD was mounted automatically
da: Dvd'en blev monteret automatisk

note: generate notification info
en: Blu-ray mounted
da: Blu-ray monteret

en: The Blu-ray was mounted automatically
da: Blu-ray'en blev monteret automatisk

en: Volume mounted
da: Diskområde monteret

en: The volume "%s" was mounted automatically
da: Diskområdet "%s" blev monteret automatisk

en: The inserted volume was mounted automatically
da: Det indsatte diskområde blev monteret automatisk

en: Unable to locate mount point
da: Kan ikke finde monteringspunkt

en: Unable to mount the device
da: Kan ikke montere enheden

en: Could not detect the volume corresponding to the device
da: Kunne ikke registrere diskområdet som hører til enheden

en: Audio/Data CD
da: Lyd-/data-cd

en: The CD in the drive contains both music and files
da: Cd'en i drevet indeholder både musik og filer

en: Would you like to listen to music or browse the files?
da: Vil du lytte til musik eller gennemse filerne?

en: _Browse Files
da: _Gennemse filer

en: _Play CD
da: _Afspil cd

en: Unknown block device type "%s"
da: Ukendt blokenhedstype "%s"

en: Device type "%s" not supported
da: Enhedstypen "%s" understøttes ikke

en: Keyboard detected
da: Tastatur registreret

en: A keyboard was detected
da: Et tastatur blev registreret

en: Tablet detected
da: Tablet registreret

en: A graphics tablet was detected
da: En grafisk tablet blev registreret

en: Mouse detected
da: Mus registreret

en: A mouse was detected
da: En mus blev registreret

en: Unsupported input device type "%s"
da: Ikke-understøttet inputenhedstype "%s"

en: Autoburning of blank CDs and DVDs is disabled
da: Automatisk brænding af tommer cd'er og dvd'er er deaktiveret

en: Blank DVD inserted
da: Tom dvd sat i

en: You have inserted a blank DVD.
da: Du har sat en tom dvd i.

en: What would you like to do?
da: Hvad vil du?

en: Burn _DVD
da: Brænd _dvd

en: Blank CD inserted
da: Slet cd som er sat i

en: You have inserted a blank CD.
da: Du har sat en tom cd i.

en: Burn _Data CD
da: Brænd _data-cd

en: Burn _Audio CD
da: Brænd _lyd-cd

en: The burn command may not be empty
da: Kommandoen til at brænde må ikke være tom

en: The CD player command is undefined
da: Kommandoen til cd-afspilleren er ikke angivet

en: Camera detected
da: Kamera registreret

en: A photo camera was detected
da: Et billedkamera blev registreret

en: Printer detected
da: Printer registreret

en: A USB printer was detected
da: En USB-printer blev registreret

en: Unsupported USB device type "%s"
da: Ikke-understøttet USB-enhedstype "%s"

en: Settings manager socket
da: Sokkel til indstillingshåndtering

en: SOCKET ID
da: SOKKEL-ID

note: setup application name
en: Thunar Volume Manager Settings
da: Indstillinger for Thunar-diskområdehåndtering

en: Removable Drives and Media
da: Flytbare drev og medier

en: Select an Application
da: Vælg et program

en: Cancel
da: Annuller

en: Select Application
da: Vælg program

en: All Files
da: Alle filer

en: Executable Files
da: Kørbare filer

en: Perl Scripts
da: Perl-scripter

en: Python Scripts
da: Python-scripter

en: Ruby Scripts
da: Ruby-scripter

en: Shell Scripts
da: Skal-scripter

en: Help
da: Hjælp

en: Close
da: Luk

note: Storage
en: Storage
da: Lager

en: Removable Storage
da: Flytbart lager

en: _Mount removable drives when hot-plugged
da: _Montér flytbare drev når de hot-plugges

en: Mount removable media when _inserted
da: Montér flytbare medier når de sættes _i

en: B_rowse removable media when inserted
da: Gennemse flytbare medier når de sættes i

en: _Auto-run programs on new drives and media
da: _Automatisk kørsel af programmer på nye drev og medier

en: Auto-open files on new drives and media
da: Automatisk åbning af filer på nye drev og medier

en: Blank CDs and DVDs
da: Slet cd'er og dvd'er

en: _Burn a CD or DVD when a blank disc is inserted
da: _Brænd en cd eller dvd når der sættes en tom disk i

en: Command for _Data CDs:
da: Kommando for _data-cd'er:

en: Command for A_udio CDs:
da: Kommando for _lyd-cd'er:

note: Multimedia
en: Multimedia
da: Multimedie

en: Audio CDs
da: Lyd-cd'er

en: Play _audio CDs when inserted
da: Afspil _lyd-cd'er når de sættes i

en: _Command:
da: _Kommando:

en: Video CDs/DVDs/Blu-rays
da: Video-cd'er/dvd'er/blu-ray'er

en: Play _video CDs, DVDs, and Blu-rays when inserted
da: Afspil _video-cd'er, dvd'er og blu-ray'er når de sættes i

en: C_ommand:
da: K_ommando:

en: Portable Music Players
da: Bærbar musikafspiller

en: Play _music files when connected
da: Afspil _musikfiler ved tilslutning

note: Cameras
en: Cameras
da: Kameraer

en: Digital Cameras
da: Digitale kameraer

en: Import digital photographs when connected
da: Importér digitale billeder ved tilslutning

note: Printers
en: Printers
da: Printere

en: Automatically run a program when a _printer is connected
da: Kør automatisk et program ved tilslutning af en _printer

note: Input Devices
en: Input Devices
da: Inputenheder

en: Keyboards
da: Tastaturer

en: Automatically run a program when a USB _keyboard is connected
da: Kør automatisk et program ved tilslutning af et USB-_tastatur

en: Mice
da: Mus

en: Automatically run a program when a USB _mouse is connected
da: Kør automatisk et program ved tilslutning af en USB-_mus

en: Automatically run a program when a _tablet is connected
da: Kør automatisk et program ved tilslutning af en _tablet

en: Com_mand:
da: Komm_ando:
