Thunar-volman - en to fr translation catalogue (115 entries)

en: The sysfs path of the newly added device
fr: Le chemin sysfs du périphérique nouvellement ajouté

en: Configure management of removable drives and media
fr: Configurer la gestion des disques et médias amovibles

en: Print version information and exit
fr: Afficher les informations de version et quitter

note: setup application name
en: Thunar Volume Manager
fr: Gestionnaire de volumes Thunar

en: All rights reserved.
fr: Tous droits réservés.

en: Please report bugs to <%s>.
fr: Veuillez signaler les bogues à <%s>.

en: There is no device with the sysfs path "%s"
fr: Il n’y a aucun périphérique avec le chemin sysfs « %s »

en: Must specify the sysfs path of new devices with --device-added
fr: Spécifier le chemin sysfs des nouveaux périphériques avec l’option --device-added

note: ...so we need to prompt what to do
en: Photos and Music
fr: Photos et musique

en: Photos were found on your portable music player
fr: Des photos ont été trouvées sur votre lecteur de musique portable.

en: Would you like to import the photos or manage the music?
fr: Voulez-vous importer les photos ou gérer la musique ?

en: Ig_nore
fr: Ig_norer

en: Import _Photos
fr: Importer les _photos

en: Manage _Music
fr: Gérer la _musique

note: ask the user to import photos
en: Photo Import
fr: Importer des photos

en: A photo card has been detected
fr: Une carte mémoire a été détectée

en: There are photos on the card. Would you like to add these photos to your album?
fr: Des photos se trouvent sur la carte. Voulez-vous les ajouter à votre album ?

note: prompt the user to execute the file prompt the user to execute this file
en: Would you like to allow "%s" to run?
fr: Voulez-vous autoriser l’exécution de « %s » ?

en: Auto-Run Confirmation
fr: Confirmation d’exécution automatique

en: Auto-Run capability detected
fr: Possibilité d’exécution automatique détectée

en: _Allow Auto-Run
fr: _Autoriser l’exécution automatique

note: prompt the user whether to autoopen this file
en: Would you like to open "%s"?
fr: Voulez-vous ouvrir « %s » ?

en: Auto-Open Confirmation
fr: Confirmation d’ouverture automatique

en: Auto-Open capability detected
fr: Possibilité d’ouverture automatique détectée

en: _Open
fr: _Ouvrir

note: generate notification info
en: CD mounted
fr: CD monté

en: The CD was mounted automatically
fr: Le CD a été monté automatiquement

note: generate notification info
en: DVD mounted
fr: DVD monté

en: The DVD was mounted automatically
fr: Le DVD a été monté automatiquement

note: generate notification info
en: Blu-ray mounted
fr: Blu-ray monté

en: The Blu-ray was mounted automatically
fr: Le Blu-ray a été monté automatiquement

en: Volume mounted
fr: Volume monté

en: The volume "%s" was mounted automatically
fr: Le volume « %s » a été monté automatiquement

en: The inserted volume was mounted automatically
fr: Le volume inséré a été monté automatiquement

en: Unable to locate mount point
fr: Impossible de localiser le point de montage

en: Unable to mount the device
fr: Impossible de monter le périphérique

en: Could not detect the volume corresponding to the device
fr: Impossible de détecter le volume correspondant au périphérique

en: Audio/Data CD
fr: CD Audio / CD de données

en: The CD in the drive contains both music and files
fr: Le CD inséré dans le lecteur contient de la musique et des fichiers

en: Would you like to listen to music or browse the files?
fr: Voulez-vous écouter de la musique ou parcourir les fichiers ?

en: _Browse Files
fr: _Parcourir les fichiers

en: _Play CD
fr: _Lire le CD

en: Unknown block device type "%s"
fr: Périphérique bloc de type « %s » inconnu

en: Device type "%s" not supported
fr: Périphérique de type « %s » non pris en charge

en: Keyboard detected
fr: Clavier détecté

en: A keyboard was detected
fr: Un clavier a été détecté

en: Tablet detected
fr: Tablette détectée

en: A graphics tablet was detected
fr: Une tablette graphique a été détectée

en: Mouse detected
fr: Souris détectée

en: A mouse was detected
fr: Une souris a été détectée

en: Unsupported input device type "%s"
fr: Périphérique d’entrée de type « %s » non pris en charge

en: Autoburning of blank CDs and DVDs is disabled
fr: La gravure automatique des CD et DVD vierges a été désactivée

en: Blank DVD inserted
fr: Un DVD vierge a été inséré

en: You have inserted a blank DVD.
fr: Vous avez inséré un DVD vierge.

en: What would you like to do?
fr: Que voulez-vous faire ?

en: Burn _DVD
fr: Graver le _DVD

en: Blank CD inserted
fr: Un CD vierge a été inséré

en: You have inserted a blank CD.
fr: Vous avez inséré un CD vierge.

en: Burn _Data CD
fr: Graver un CD de _données

en: Burn _Audio CD
fr: Graver un CD _audio

en: The burn command may not be empty
fr: La commande de gravure ne peut pas être vide

en: The CD player command is undefined
fr: La commande du lecteur CD n’est pas définie

en: Camera detected
fr: Appareil photo détecté

en: A photo camera was detected
fr: Un appareil photo a été détecté

en: Printer detected
fr: Imprimante détectée

en: A USB printer was detected
fr: Une imprimante USB a été détectée

en: Unsupported USB device type "%s"
fr: Périphérique USB de type « %s » non pris en charge

en: Settings manager socket
fr: Socket du gestionnaire de paramètres

en: SOCKET ID
fr: ID SOCKET

note: setup application name
en: Thunar Volume Manager Settings
fr: Propriétés du gestionnaire de volumes Thunar

en: Removable Drives and Media
fr: Disques et médias amovibles

en: Select an Application
fr: Sélectionner une application

en: Cancel
fr: Annuler

en: Select Application
fr: Sélectionner une application

en: All Files
fr: Tous les fichiers

en: Executable Files
fr: Fichiers exécutables

en: Perl Scripts
fr: Scripts Perl

en: Python Scripts
fr: Scripts Python

en: Ruby Scripts
fr: Scripts Ruby

en: Shell Scripts
fr: Scripts Shell

en: Help
fr: Aide

en: Close
fr: Fermer

note: Storage
en: Storage
fr: Stockage

en: Removable Storage
fr: Stockage amovible

en: _Mount removable drives when hot-plugged
fr: _Monter les disques amovibles lors de la connexion

en: Mount removable media when _inserted
fr: Mo_nter les médias amovibles lors de l’insertion

en: B_rowse removable media when inserted
fr: _Parcourir les médias amovibles lors de l’insertion

en: _Auto-run programs on new drives and media
fr: E_xécution automatique d’applications pour les nouveaux disques et médias

en: Auto-open files on new drives and media
fr: _Ouverture automatique des fichiers pour les nouveaux disques et médias

en: Blank CDs and DVDs
fr: CD et DVD vierges

en: _Burn a CD or DVD when a blank disc is inserted
fr: _Graver un CD ou DVD lors de l’insertion d’un disque vierge

en: Command for _Data CDs:
fr: Commande pour les CD de _données :

en: Command for A_udio CDs:
fr: Commande pour les CD a_udio :

note: Multimedia
en: Multimedia
fr: Multimédia

en: Audio CDs
fr: CD audio

en: Play _audio CDs when inserted
fr: Lire les CD _audio lors de l’insertion

en: _Command:
fr: _Commande :

en: Video CDs/DVDs/Blu-rays
fr: CD/DVD/Blu-ray vidéo

en: Play _video CDs, DVDs, and Blu-rays when inserted
fr: Lire les CD, DVD et Blu-ray _vidéo lors de l’insertion

en: C_ommand:
fr: C_ommande :

en: Portable Music Players
fr: Lecteurs de musique portables

en: Play _music files when connected
fr: Lire les fichiers _musicaux lors de la connexion

note: Cameras
en: Cameras
fr: Appareils photos

en: Digital Cameras
fr: Appareils photos numériques

en: Import digital photographs when connected
fr: _Importer les photos numériques lors de la connexion

note: Printers
en: Printers
fr: Imprimantes

en: Automatically run a program when a _printer is connected
fr: Exécuter automatiquement une application lors de la connexion d’une i_mprimante

note: Input Devices
en: Input Devices
fr: Périphériques d’entrée

en: Keyboards
fr: Claviers

en: Automatically run a program when a USB _keyboard is connected
fr: Exécuter automatiquement une application lors de la connexion d’un c_lavier USB

en: Mice
fr: Souris

en: Automatically run a program when a USB _mouse is connected
fr: Exécuter automatiquement une application lors de la connexion d’une _souris USB

en: Tablet
fr: Tablette graphique

en: Automatically run a program when a _tablet is connected
fr: Exécuter automatiquement une application lors de la connexion d’une _tablette graphique

en: Com_mand:
fr: Com_mande :
