Thunar-volman - en to hi translation catalogue (115 entries)

en: The sysfs path of the newly added device
hi: जोड़े गए नए उपकरण का sysfs पथ

en: Configure management of removable drives and media
hi: हट सकने योग्य उपकरण व मीडिया के प्रबंधन हेतु विन्यास

en: Print version information and exit
hi: संस्करण सूचना प्रदर्शित कर बंद करें

note: setup application name
en: Thunar Volume Manager
hi: थुनार वॉल्यूम प्रबंधक

en: All rights reserved.
hi: सर्वाधिकार सुरक्षित।

en: Please report bugs to <%s>.
hi: समस्याओं को <%s> पर दर्ज करें।

en: There is no device with the sysfs path "%s"
hi: sysfs पथ "%s" युक्त कोई उपकरण नहीं है

en: Must specify the sysfs path of new devices with --device-added
hi: नवीन उपकरणों का पथ निर्दिष्ट करते समय --device-added संलग्न करना आवश्यक है

note: ...so we need to prompt what to do
en: Photos and Music
hi: चित्र व संगीत

en: Photos were found on your portable music player
hi: आपके वहनीय संगीत प्लेयर पर चित्र प्राप्त हुए हैं

en: Would you like to import the photos or manage the music?
hi: क्या आप चित्र आयात या संगीत प्रबंधन करना चाहते हैं?

en: Ig_nore
hi: अनदेखा करें (_n)

en: Import _Photos
hi: चित्र आयात करें (_P)

en: Manage _Music
hi: संगीत प्रबंधन करें (_M)

note: ask the user to import photos
en: Photo Import
hi: चित्र आयात

en: A photo card has been detected
hi: चित्र युक्त कार्ड की पहचान की गई

en: There are photos on the card. Would you like to add these photos to your album?
hi: पहचान किए गए कार्ड पर चित्र हैं। क्या आप इन चित्रों को अपनी एल्बम में जोड़ना चाहते हैं?

note: prompt the user to execute the file prompt the user to execute this file
en: Would you like to allow "%s" to run?
hi: क्या आप "%s" के निष्पादन को स्वीकृति देते हैं?

en: Auto-Run Confirmation
hi: स्वतः निष्पादन हेतु पुष्टिकरण

en: Auto-Run capability detected
hi: स्वतः निष्पादन की क्षमता उपस्थित है

en: _Allow Auto-Run
hi: स्वतः निष्पादन को स्वीकृति दें (_A)

note: prompt the user whether to autoopen this file
en: Would you like to open "%s"?
hi: क्या आप "%s" को खोलना चाहते हैं?

en: Auto-Open Confirmation
hi: सामग्री को स्वतः खोलने हेतु पुष्टिकरण

en: Auto-Open capability detected
hi: सामग्री को स्वतः खोलने निष्पादन की क्षमता उपस्थित है

en: _Open
hi: _खोलें

note: generate notification info
en: CD mounted
hi: सीडी माउंट की गई

en: The CD was mounted automatically
hi: सीडी स्वतः माउंट की गई

note: generate notification info
en: DVD mounted
hi: डीवीडी माउंट की गई

en: The DVD was mounted automatically
hi: डीवीडी स्वतः माउंट की गई

note: generate notification info
en: Blu-ray mounted
hi: ब्लू-रे माउंट की गई

en: The Blu-ray was mounted automatically
hi: ब्लू-रे स्वतः माउंट की गई

en: Volume mounted
hi: वॉल्यूम माउंट की गई

en: The volume "%s" was mounted automatically
hi: वॉल्यूम "%s"  स्वतः माउंट की गई

en: The inserted volume was mounted automatically
hi: सिस्टम में लगाई गई वॉल्यूम स्वतः माउंट की गई

en: Unable to locate mount point
hi: माउंट पॉइंट ज्ञात करना विफल

en: Unable to mount the device
hi: उपकरण माउंट करना विफल

en: Could not detect the volume corresponding to the device
hi: उपकरण की संबंधित वॉल्यूम पहचानना विफल

en: Audio/Data CD
hi: ऑडियो/डेटा सीडी

en: The CD in the drive contains both music and files
hi: ड्राइव में मौजूद सीडी में संगीत व फाइलें हैं

en: Would you like to listen to music or browse the files?
hi: आप संगीत सुनेंगे या फाइलें देखेंगे?

en: _Browse Files
hi: फाइलें देखें (_B)

en: _Play CD
hi: सीडी चलाएँ (_C)

en: Unknown block device type "%s"
hi: ब्लॉक उपकरण प्रकार "%s" अज्ञात है

en: Device type "%s" not supported
hi: उपकरण प्रकार "%s" असमर्थित है

en: Keyboard detected
hi: कुंजीपटल पहचाना गया

en: A keyboard was detected
hi: एक कुंजीपटल की पहचान की गई

en: Tablet detected
hi: टैबलेट पहचाना गया

en: A graphics tablet was detected
hi: एक ग्राफ़िक्स टैबलेट की पहचान की गई

en: Mouse detected
hi: माउस पहचाना गया

en: A mouse was detected
hi: एक माउस की पहचान की गई

en: Unsupported input device type "%s"
hi: इनपुट उपकरण प्रकार "%s" असमर्थित है

en: Autoburning of blank CDs and DVDs is disabled
hi: रिक्त सीडी व डीवीडी को स्वतः बर्न करना निष्क्रिय है

en: Blank DVD inserted
hi: सिस्टम में रिक्त डीवीडी लगाई गई

en: You have inserted a blank DVD.
hi: आपके द्वारा सिस्टम में रिक्त डीवीडी लगाई गई।

en: What would you like to do?
hi: आप क्या करना चाहते हैं?

en: Burn _DVD
hi: डीवीडी बर्न करें (_D)

en: Blank CD inserted
hi: सिस्टम में रिक्त सीडी लगाई गई

en: You have inserted a blank CD.
hi: आपके द्वारा सिस्टम में रिक्त सीडी लगाई गई।

en: Burn _Data CD
hi: डेटा सीडी बर्न करें (_D)

en: Burn _Audio CD
hi: ऑडियो सीडी बर्न करें (_D)

en: The burn command may not be empty
hi: बर्न कमांड रिक्त नहीं होनी चाहिए

en: The CD player command is undefined
hi: सीडी प्लेयर हेतु कमांड अपरिभाषित है

en: Camera detected
hi: कैमरा पहचाना गया

en: A photo camera was detected
hi: एक चित्र युक्त कैमरा की पहचान की गई

en: Printer detected
hi: प्रिंटर पहचाना गया

en: A USB printer was detected
hi: एक यूएसबी प्रिंटर की पहचान की गई

en: Unsupported USB device type "%s"
hi: यूएसबी उपकरण प्रकार "%s" असमर्थित है

en: Settings manager socket
hi: सेटिंग्स प्रबंधक सॉकेट

en: SOCKET ID
hi: सॉकेट आईडी

note: setup application name
en: Thunar Volume Manager Settings
hi: थुनार वॉल्यूम प्रबंधक की सेटिंग्स

en: Removable Drives and Media
hi: हट सकने योग्य ड्राइव व मीडिया

en: Select an Application
hi: एक अनुप्रयोग चुनें

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Select Application
hi: अनुप्रयोग चुनें

en: All Files
hi: सभी फाइलें

en: Executable Files
hi: निष्पादन योग्य फाइलें

en: Perl Scripts
hi: पर्ल स्क्रिप्ट

en: Python Scripts
hi: पाइथन स्क्रिप्ट

en: Ruby Scripts
hi: रूबी स्क्रिप्ट

en: Shell Scripts
hi: शैल स्क्रिप्ट

en: Help
hi: सहायता

en: Close
hi: बंद करें

note: Storage
en: Storage
hi: संचय

en: Removable Storage
hi: हट सकने योग्य संचय

en: _Mount removable drives when hot-plugged
hi: हट सकने योग्य उपकरणों को सिस्टम पर लगते ही माउंट करें (_M)

en: Mount removable media when _inserted
hi: हट सकने योग्य मीडिया को सिस्टम पर लगते ही माउंट करें (_i)

en: B_rowse removable media when inserted
hi: हट सकने योग्य मीडिया को सिस्टम पर लगते ही देखें (_i)

en: _Auto-run programs on new drives and media
hi: नवीन ड्राइव व मीडिया पर उपस्थित प्रोग्राम को स्वतः निष्पादित करें (_A)

en: Auto-open files on new drives and media
hi: नवीन ड्राइव व मीडिया पर उपस्थित फाइलों को स्वतः खोलें (_A)

en: Blank CDs and DVDs
hi: रिक्त सीडी व डीवीडी

en: _Burn a CD or DVD when a blank disc is inserted
hi: रिक्त डिस्क के सिस्टम पर लगते ही सीडी या डीवीडी बर्न करें (_B)

en: Command for _Data CDs:
hi: डेटा सीडी हेतु कमांड (_D):

en: Command for A_udio CDs:
hi: ऑडियो सीडी हेतु कमांड (_D):

note: Multimedia
en: Multimedia
hi: मल्टीमीडिया

en: Audio CDs
hi: ऑडियो सीडी

en: Play _audio CDs when inserted
hi: ऑडियो सीडी के सिस्टम पर लगते ही उसे चलाएँ (_a)

en: _Command:
hi: कमांड (_C):

en: Video CDs/DVDs/Blu-rays
hi: वीडियो सीडी / डीवीडी / ब्लू-रे

en: Play _video CDs, DVDs, and Blu-rays when inserted
hi: वीडियो सीडी, डीवीडी व ब्लू-रे के सिस्टम पर लगते ही इन्हें चलाएँ (_v)

en: C_ommand:
hi: कमांड (_o):

en: Portable Music Players
hi: वहनीय संगीत प्लेयर

en: Play _music files when connected
hi: कनेक्ट होने पर संगीत फाइलें चलाएँ (_m)

note: Cameras
en: Cameras
hi: कैमरा

en: Digital Cameras
hi: डिजिटल कैमरा

en: Import digital photographs when connected
hi: कनेक्ट होने पर डिजिटल चित्रों को आयात करें

note: Printers
en: Printers
hi: प्रिंटर

en: Automatically run a program when a _printer is connected
hi: प्रिंटर कनेक्ट होने पर स्वतः ही प्रोग्राम निष्पादित करें (_p)

note: Input Devices
en: Input Devices
hi: इनपुट उपकरण

en: Keyboards
hi: कुंजीपटल

en: Automatically run a program when a USB _keyboard is connected
hi: यूएसबी कुंजीपटल कनेक्ट होने पर स्वतः ही प्रोग्राम निष्पादित करें (_k)

en: Mice
hi: माउस

en: Automatically run a program when a USB _mouse is connected
hi: यूएसबी माउस कनेक्ट होने पर स्वतः ही प्रोग्राम निष्पादित करें (_m)

en: Tablet
hi: टैबलेट

en: Automatically run a program when a _tablet is connected
hi: टैबलेट कनेक्ट होने पर स्वतः ही प्रोग्राम निष्पादित करें (_t)

en: Com_mand:
hi: कमांड (_m):
