Thunar-volman - en to id translation catalogue (113 entries)

en: The sysfs path of the newly added device
id: Alamat sysfs dari divais yang baru ditambah

en: Configure management of removable drives and media
id: Pengaturan manajemen dari media dan penggerak dapat dilepas

en: Print version information and exit
id: Cetak informasi versi lalu keluar

note: setup application name
en: Thunar Volume Manager
id: Manajer Volume Thunar

en: All rights reserved.
id: Hak cipta dilindungi undang-undang.

en: Please report bugs to <%s>.
id: Silakan laporkan kutu ke <%s>.

en: There is no device with the sysfs path "%s"
id: Tak ada divais dengan alamat sysfs "%s"

en: Must specify the sysfs path of new devices with --device-added
id: Harus ditentukan alamat sysfs divais baru dengan --device-added

note: ...so we need to prompt what to do
en: Photos and Music
id: Foto dan Musik

en: Photos were found on your portable music player
id: Foto yang ditemukan pada penggelar musik portable anda

en: Would you like to import the photos or manage the music?
id: Anda ingin mengimpor foto atau mengatur musik?

en: Ig_nore
id: Ab_aikan

en: Import _Photos
id: Impor _Foto

en: Manage _Music
id: Atur _Musik

note: ask the user to import photos
en: Photo Import
id: Impor Foto

en: A photo card has been detected
id: Kartu foto telah terdeteksi

en: There are photos on the card. Would you like to add these photos to your album?
id: Ada foto di dalam kartu. Anda ingin menyertakan foto ini ke dalam album anda?

note: prompt the user to execute the file prompt the user to execute this file
en: Would you like to allow "%s" to run?
id: Anda ingin mengizinkan "%s" berjalan?

en: Auto-Run Confirmation
id: Konfirmasi Jalan Otomatis

en: Auto-Run capability detected
id: Kemampuan Jalan Otomatis terdeteksi

en: _Allow Auto-Run
id: _Izinkan Jalan Otomatis

note: prompt the user whether to autoopen this file
en: Would you like to open "%s"?
id: Anda ingin membuka "%s"?

en: Auto-Open Confirmation
id: Konfirmasi Buka Otomatis

en: Auto-Open capability detected
id: Kemampuan Buka Otomatis terdeteksi

en: _Open
id: _Buka

note: generate notification info
en: CD mounted
id: CD dikaitkan

en: The CD was mounted automatically
id: CD dikaitkan secara otomatis

note: generate notification info
en: DVD mounted
id: DVD dikaitkan

en: The DVD was mounted automatically
id: DVD dikaitkan secara otomatis

note: generate notification info
en: Blu-ray mounted
id: Blu-ray dikaitkan

en: The Blu-ray was mounted automatically
id: Blu-ray dikaitkan secara otomatis

en: Volume mounted
id: Volume dikaitkan

en: The volume "%s" was mounted automatically
id: Volume "%s" dikaitkan secara otomatis

en: The inserted volume was mounted automatically
id: Volume yang dimasukkan dikaitkan secara otomatis

en: Unable to locate mount point
id: Tak dapat menemukan lokasi titik kait

en: Unable to mount the device
id: Tak dapat mengaitkan divais

en: Could not detect the volume corresponding to the device
id: Tak dapat mendeteksi volume yang sesuai dengan divais

en: Audio/Data CD
id: CD Data/Audio

en: The CD in the drive contains both music and files
id: CD di dalam penggerak berisi musik dan berkas

en: Would you like to listen to music or browse the files?
id: Anda ingin mendengarkan musik atau meramban berkas?

en: _Browse Files
id: _Ramban Berkas

en: _Play CD
id: _Putar CD

en: Unknown block device type "%s"
id: Tipe divais blok tidak diketahui: "%s"

en: Device type "%s" not supported
id: Tipe divais "%s" tidak didukung

en: Keyboard detected
id: Papan ketik terdeteksi

en: A keyboard was detected
id: Sebuah papan ketik telah terdeteksi

en: Tablet detected
id: Tablet terdeteksi

en: A graphics tablet was detected
id: Sebuah tablet grafis telah terdeteksi

en: Mouse detected
id: Tetikus terdeteksi

en: A mouse was detected
id: Sebuah tetikus telah terdeteksi

en: Unsupported input device type "%s"
id: Tipe divais masukan "%s" tidak didukung

en: Autoburning of blank CDs and DVDs is disabled
id: Membakar secara otomatis CD dan DVD telah dinonaktifkan

en: Blank DVD inserted
id: DVD kosong dimasukkan

en: You have inserted a blank DVD.
id: Anda telah memasukkan DVD kosong.

en: What would you like to do?
id: Apa yang ingin anda lakukan?

en: Burn _DVD
id: Bakar _DVD

en: Blank CD inserted
id: CD kosong dimasukkan

en: You have inserted a blank CD.
id: Anda telah memasukkan CD kosong.

en: Burn _Data CD
id: Bakar CD _Data

en: Burn _Audio CD
id: Bakar CD _Audio

en: The burn command may not be empty
id: Perintah bakar tidak boleh kosong

en: The CD player command is undefined
id: Perintah pemutar CD tidak didefinisikan

en: Camera detected
id: Kamera terdeteksi

en: A photo camera was detected
id: Kamera foto telah terdeteksi

en: Printer detected
id: Pencetak terdeteksi

en: A USB printer was detected
id: Sebuah pencetak USB telah terdeteksi

en: Unsupported USB device type "%s"
id: Tipe divais USB "%s" tidak didukung

en: Settings manager socket
id: Pengaturan soket manajer

en: SOCKET ID
id: ID SOKET

note: setup application name
en: Thunar Volume Manager Settings
id: Pengaturan Manajer Volume Thunar

en: Removable Drives and Media
id: Media dan Penggerak Dapat Dilepas

en: Select an Application
id: Pilih Aplikasi

en: Cancel
id: Batal

en: Select Application
id: Pilih Aplikasi

en: All Files
id: Semua Berkas

en: Executable Files
id: Berkas Dapat Dieksekusi

en: Perl Scripts
id: Skrip Perl

en: Python Scripts
id: Skrip Python

en: Ruby Scripts
id: Skrip Ruby

en: Shell Scripts
id: Skrip Shell

en: Help
id: Bantuan

en: Close
id: Tutup

note: Storage
en: Storage
id: Penyimpan

en: Removable Storage
id: Penyimpan Dapat Dilepas

en: _Mount removable drives when hot-plugged
id: _Mount penggerak dapat dilepas ketika hot-plug

en: Mount removable media when _inserted
id: Mount media dapat dilepas ketika d_imasukkan

en: B_rowse removable media when inserted
id: R_amban media dapat dilepas ketika dimasukkan

en: _Auto-run programs on new drives and media
id: _Jalankan otomatis program pada penggerak dan media baru

en: Auto-open files on new drives and media
id: Buka otomatis berkas pada penggerak dan media baru

en: Blank CDs and DVDs
id: CD dan DVD kosong

en: _Burn a CD or DVD when a blank disc is inserted
id: _Bakar CD atau DVD ketika cakram kosong dimasukkan

en: Command for _Data CDs:
id: Perintah untuk CD _Data:

en: Command for A_udio CDs:
id: Perintah untuk CD A_udio:

en: Audio CDs
id: CD Audio

en: Play _audio CDs when inserted
id: Putar CD _audio ketika dimasukkan

en: _Command:
id: _Perintah:

en: Video CDs/DVDs/Blu-rays
id: Video CD/DVD/Blu-ray

en: Play _video CDs, DVDs, and Blu-rays when inserted
id: Putar _video CD, DVD, dan Blu-ray saat dimasukkan

en: C_ommand:
id: P_erintah:

en: Portable Music Players
id: Penggelar Musik Portable

en: Play _music files when connected
id: Putar berkas _musik ketika tersambung

note: Cameras
en: Cameras
id: Kamera

en: Digital Cameras
id: Kamera Digital

en: Import digital photographs when connected
id: Impor foto digital ketika tersambung

note: Printers
en: Printers
id: Pencetak

en: Automatically run a program when a _printer is connected
id: Otomatis menjalankan program ketika _pencetak tersambung

note: Input Devices
en: Input Devices
id: Divais Masukan

en: Keyboards
id: Papan Ketik

en: Automatically run a program when a USB _keyboard is connected
id: Otomatis menjalankan program ketika papan _ketik USB tersambung

en: Mice
id: Tetikus

en: Automatically run a program when a USB _mouse is connected
id: Otomatis menjalankan program ketika _tetikus USB tersambung

en: Automatically run a program when a _tablet is connected
id: Otomatis menjalankan program ketika _tablet tersambung

en: Com_mand:
id: Per_intah:
