Thunar-volman - en to it translation catalogue (115 entries)

en: The sysfs path of the newly added device
it: Il percorso sysfs del nuovo dispositivo aggiunto

en: Configure management of removable drives and media
it: Configurazione della gestione delle unità rimovibili e dei supporti

en: Print version information and exit
it: Stampa le informazioni di versione ed esce

note: setup application name
en: Thunar Volume Manager
it: Gestore dei volumi di Thunar

en: All rights reserved.
it: Tutti i diritti riservati.

en: Please report bugs to <%s>.
it: Segnalare i problemi a <%s>.

en: There is no device with the sysfs path "%s"
it: Non c'è alcun dispositivo con il percorso sysfs "%s"

en: Must specify the sysfs path of new devices with --device-added
it: Si deve specificare il percorso sysfs del nuovo dispositivo aggiunto con --device-added

note: ...so we need to prompt what to do
en: Photos and Music
it: Foto e musica

en: Photos were found on your portable music player
it: Sono state trovate delle foto nel riproduttore musicale portatile

en: Would you like to import the photos or manage the music?
it: Importare le foto o gestire la musica?

en: Ig_nore
it: Ig_nora

en: Import _Photos
it: Importa le _foto

en: Manage _Music
it: Gestisci la _musica

note: ask the user to import photos
en: Photo Import
it: Importazione foto

en: A photo card has been detected
it: È stata rilevata una scheda per foto

en: There are photos on the card. Would you like to add these photos to your album?
it: La scheda contiene delle foto. Aggiungerle al proprio album?

note: prompt the user to execute the file prompt the user to execute this file
en: Would you like to allow "%s" to run?
it: Consentire l'esecuzione di "%s"?

en: Auto-Run Confirmation
it: Conferma di esecuzione automatica

en: Auto-Run capability detected
it: Rilevate capacità di esecuzione automatica

en: _Allow Auto-Run
it: _Permetti l'esecuzione automatica

note: prompt the user whether to autoopen this file
en: Would you like to open "%s"?
it: Aprire "%s"?

en: Auto-Open Confirmation
it: Conferma dell'apertura automatica

en: Auto-Open capability detected
it: Rilevata capacità di apertura automatica

en: _Open
it: _Apri

note: generate notification info
en: CD mounted
it: CD montato

en: The CD was mounted automatically
it: Il CD è stato montato automaticamente

note: generate notification info
en: DVD mounted
it: DVD montato

en: The DVD was mounted automatically
it: Il DVD è stato montato automaticamente

note: generate notification info
en: Blu-ray mounted
it: Blu-ray montato

en: The Blu-ray was mounted automatically
it: Il Blu-ray è stato montato automaticamente

en: Volume mounted
it: Volume montato

en: The volume "%s" was mounted automatically
it: Il volume "%s" è stato montato automaticamente

en: The inserted volume was mounted automatically
it: Il volume inserito è stato montato automaticamente

en: Unable to locate mount point
it: Impossibile trovare il punto di montaggio

en: Unable to mount the device
it: Impossibile montare il dispositivo

en: Could not detect the volume corresponding to the device
it: Impossibile individuare il volume corrispondente al dispositivo

en: Audio/Data CD
it: CD audio o dati

en: The CD in the drive contains both music and files
it: Il CD nell'unità contiene sia musica che file

en: Would you like to listen to music or browse the files?
it: Ascoltare la musica o sfogliare i file?

en: _Browse Files
it: Sfoglia i _file

en: _Play CD
it: _Riproduci il CD

en: Unknown block device type "%s"
it: Tipo di dispositivo di blocco "%s" sconosciuto

en: Device type "%s" not supported
it: Tipo di dispositivo "%s" non supportato

en: Keyboard detected
it: Tastiera rilevata

en: A keyboard was detected
it: È stata rilevata una tastiera

en: Tablet detected
it: Tavoletta individuata

en: A graphics tablet was detected
it: È stata rilevata una tavoletta grafica

en: Mouse detected
it: Mouse rilevato

en: A mouse was detected
it: È stato rilevato un mouse

en: Unsupported input device type "%s"
it: Tipo di dispositivo di input "%s" non supportato

en: Autoburning of blank CDs and DVDs is disabled
it: La masterizzazione automatica di CD e DVD vuoti è disabilitata

en: Blank DVD inserted
it: Inserito un DVD vuoto

en: You have inserted a blank DVD.
it: È stato inserito un DVD vuoto.

en: What would you like to do?
it: Cosa si desidera fare?

en: Burn _DVD
it: Masterizza D_VD

en: Blank CD inserted
it: Inserito un CD vuoto

en: You have inserted a blank CD.
it: È stato Inserito un CD vuoto.

en: Burn _Data CD
it: Masterizza CD da_ti

en: Burn _Audio CD
it: Masterizza CD _audio

en: The burn command may not be empty
it: Il comando di masterizzazione non può essere vuoto

en: The CD player command is undefined
it: Il comando per la riproduzione del CD non è definito

en: Camera detected
it: Fotocamera rilevata

en: A photo camera was detected
it: È stata rilevata una fotocamera

en: Printer detected
it: Stampante rilevata

en: A USB printer was detected
it: È stata rilevata una stampante USB

en: Unsupported USB device type "%s"
it: Tipo di dispositivo USB "%s" non supportato

en: Settings manager socket
it: Socket del gestore impostazioni

en: SOCKET ID
it: ID SOCKET

note: setup application name
en: Thunar Volume Manager Settings
it: Impostazioni del gestore dei volumi di Thunar

en: Removable Drives and Media
it: Unità rimovibili e supporti

en: Select an Application
it: Selezionare un'applicazione

en: Cancel
it: Cancella

en: Select Application
it: Seleziona Applicazione

en: All Files
it: Tutti i file

en: Executable Files
it: File eseguibili

en: Perl Scripts
it: Script di Perl

en: Python Scripts
it: Script di Python

en: Ruby Scripts
it: Script di Ruby

en: Shell Scripts
it: Script per la Shell

en: Help
it: Aiuto

en: Close
it: Chiudi

note: Storage
en: Storage
it: Archiviazione

en: Removable Storage
it: Dispositivi di archiviazione rimovibili

en: _Mount removable drives when hot-plugged
it: _Monta i dispositivi rimovibili collegati

en: Mount removable media when _inserted
it: Monta i dischi rimovibili ins_eriti

en: B_rowse removable media when inserted
it: S_foglia i dischi rimovibili inseriti

en: _Auto-run programs on new drives and media
it: Esegui au_tomaticamente i programmi sulle nuove unità o dischi

en: Auto-open files on new drives and media
it: Apri automaticamente i file sulle nuove unità o dischi

en: Blank CDs and DVDs
it: CD e DVD vuoti

en: _Burn a CD or DVD when a blank disc is inserted
it: Ma_sterizza un CD o DVD quando viene inserito un disco vuoto

en: Command for _Data CDs:
it: Comando per i CD _dati:

en: Command for A_udio CDs:
it: Comando per i CD a_udio:

note: Multimedia
en: Multimedia
it: Contenuti multimediali

en: Audio CDs
it: CD audio

en: Play _audio CDs when inserted
it: Riproduci i CD _audio quando inseriti

en: _Command:
it: C_omando:

en: Video CDs/DVDs/Blu-rays
it: Video CD/DVD/Blu-ray

en: Play _video CDs, DVDs, and Blu-rays when inserted
it: Riproduci i CD, DVD e Blu-ray video quando inseriti

en: C_ommand:
it: Co_mando:

en: Portable Music Players
it: Riproduttori musicali portatili

en: Play _music files when connected
it: Riproduci i file m_usicali quando collegato

note: Cameras
en: Cameras
it: Fotocamere

en: Digital Cameras
it: Fotocamere digitali

en: Import digital photographs when connected
it: Importa le fotografie digitali quando collegato

note: Printers
en: Printers
it: Stampanti

en: Automatically run a program when a _printer is connected
it: Esegui automaticamente un programma alla connessione di una _stampante

note: Input Devices
en: Input Devices
it: Dispositivi di input

en: Keyboards
it: Tastiere

en: Automatically run a program when a USB _keyboard is connected
it: Esegui automaticamente un programma alla connessione di una _tastiera USB

en: Mice
it: Mouse

en: Automatically run a program when a USB _mouse is connected
it: Esegui automaticamente un programma alla connessione di un mo_use USB

en: Tablet
it: Tavoletta

en: Automatically run a program when a _tablet is connected
it: Esegui automaticamente un programma alla connessione di una ta_voletta

en: Com_mand:
it: Com_ando:
