Thunar-volman - en to ja translation catalogue (113 entries)

en: The sysfs path of the newly added device
ja: 新たに追加されたデバイスの Sysfs パス

en: Configure management of removable drives and media
ja: リムーバブルドライブとメディアの取扱いを設定します

en: Print version information and exit
ja: バージョン情報を表示して終了する

note: setup application name
en: Thunar Volume Manager
ja: Thunar ボリュームマネージャー

en: Please report bugs to <%s>.
ja: バグの報告は <%s> までお願いします。

en: There is no device with the sysfs path "%s"
ja: Sysfs パス "%s" にデバイスはありません

en: Must specify the sysfs path of new devices with --device-added
ja: --device-added オプションで新しいデバイスの Sysfs パスを指定してください

note: ...so we need to prompt what to do
en: Photos and Music
ja: 写真と音楽

en: Photos were found on your portable music player
ja: 携帯音楽プレーヤー内に写真が見つかりました

en: Would you like to import the photos or manage the music?
ja: 写真を取り込みますか? それとも音楽を管理しますか?

en: Ig_nore
ja: 無視する(_N)

en: Import _Photos
ja: 写真を取り込む(_P)

en: Manage _Music
ja: 音楽を管理する(_M)

note: ask the user to import photos
en: Photo Import
ja: 写真の取り込み

en: A photo card has been detected
ja: 写真が保存されたメディアを検出しました

en: There are photos on the card. Would you like to add these photos to your album?
ja: メディア内に写真があります。写真をアルバムに追加しますか?

note: prompt the user to execute the file prompt the user to execute this file
en: Would you like to allow "%s" to run?
ja: "%s" の実行を許可しますか?

en: Auto-Run Confirmation
ja: 自動実行の確認

en: Auto-Run capability detected
ja: 自動実行ができます

en: _Allow Auto-Run
ja: 自動実行を許可する(_A)

note: prompt the user whether to autoopen this file
en: Would you like to open "%s"?
ja: "%s" を開きますか?

en: Auto-Open Confirmation
ja: 自動オープンの確認

en: Auto-Open capability detected
ja: 自動的に開くことができます

en: _Open
ja: 開く(_O)

note: generate notification info
en: CD mounted
ja: CD をマウントしました

en: The CD was mounted automatically
ja: CD が自動的にマウントされました

note: generate notification info
en: DVD mounted
ja: DVD をマウントしました

en: The DVD was mounted automatically
ja: DVD が自動的にマウントされました

note: generate notification info
en: Blu-ray mounted
ja: Blu-ray をマウントしました

en: The Blu-ray was mounted automatically
ja: Blu-ray が自動的にマウントされました

en: Volume mounted
ja: ボリュームをマウントしました

en: The volume "%s" was mounted automatically
ja: ボリューム "%s" が自動的にマウントされました

en: The inserted volume was mounted automatically
ja: 挿入したボリュームが自動的にマウントされました

en: Unable to locate mount point
ja: マウントポイントを決定できません

en: Unable to mount the device
ja: デバイスをマウントできません

en: Could not detect the volume corresponding to the device
ja: デバイスに対応するボリュームを検出できませんでした

en: Audio/Data CD
ja: オーディオ/データCD

en: The CD in the drive contains both music and files
ja: ドライブ内の CD には音楽とファイルの両方があります

en: Would you like to listen to music or browse the files?
ja: 音楽を聴きますか? それともファイルを参照しますか?

en: _Browse Files
ja: ファイルを参照する(_B)

en: _Play CD
ja: CD を再生する(_P)

en: Unknown block device type "%s"
ja: "%s" は未知のブロックデバイスタイプです

en: Device type "%s" not supported
ja: デバイスタイプ "%s" はサポートされていません

en: Keyboard detected
ja: キーボードを検出しました

en: A keyboard was detected
ja: キーボードが検出されました

en: Tablet detected
ja: タブレットを検出しました

en: A graphics tablet was detected
ja: グラフィックタブレットが検出されました

en: Mouse detected
ja: マウスを検出しました

en: A mouse was detected
ja: マウスが検出されました

en: Unsupported input device type "%s"
ja: "%s" は未サポートの入力デバイスタイプです

en: Autoburning of blank CDs and DVDs is disabled
ja: CD および DVD の自動作成が無効になっています

en: Blank DVD inserted
ja: 空の DVD が挿入されました

en: You have inserted a blank DVD.
ja: 空の DVD が挿入されました。

en: What would you like to do?
ja: 何をしますか?

en: Burn _DVD
ja: DVD を作成する(_D)

en: Blank CD inserted
ja: 空の CD が挿入されました

en: You have inserted a blank CD.
ja: 空の CD が挿入されました。

en: Burn _Data CD
ja: データ CD を作成する(_D)

en: Burn _Audio CD
ja: オーディオ CD を作成する(_A)

en: The burn command may not be empty
ja: 作成コマンドが空でないかもしれません

en: The CD player command is undefined
ja: CD プレーヤーコマンドが定義されていません

en: Camera detected
ja: カメラを検出しました

en: A photo camera was detected
ja: スチルカメラが検出されました

en: Printer detected
ja: プリンターを検出しました

en: A USB printer was detected
ja: USB プリンターが検出されました

en: Unsupported USB device type "%s"
ja: "%s" は未サポートの USB デバイスタイプです

en: Settings manager socket
ja: 設定マネージャーソケット

note: setup application name
en: Thunar Volume Manager Settings
ja: Thunar ボリュームマネージャー設定

en: Removable Drives and Media
ja: リムーバブルドライブとメディア

en: Select an Application
ja: アプリケーションを選択してください

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Select Application
ja: アプリケーションの選択

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: Executable Files
ja: 実行ファイル

en: Perl Scripts
ja: Perl スクリプト

en: Python Scripts
ja: Python スクリプト

en: Ruby Scripts
ja: Ruby スクリプト

en: Shell Scripts
ja: シェルスクリプト

en: Help
ja: ヘルプ

en: Close
ja: 閉じる

note: Storage
en: Storage
ja: ストレージ

en: Removable Storage
ja: リムーバブルストレージ

en: _Mount removable drives when hot-plugged
ja: リムーバブルドライブがホットプラグされたらマウントする(_M)

en: Mount removable media when _inserted
ja: リムーバブルメディアが挿入されたらマウントする(_I)

en: B_rowse removable media when inserted
ja: リムーバブルメディアが挿入されたら参照する(_R)

en: _Auto-run programs on new drives and media
ja: 新しいドライブおよびメディア上のプログラムを自動実行する(_A)

en: Auto-open files on new drives and media
ja: 新しいドライブおよびメディア上のファイルを自動的に開く

en: Blank CDs and DVDs
ja: 空の CD および DVD

en: _Burn a CD or DVD when a blank disc is inserted
ja: 空の CD または DVD が挿入されたらディスクを作成する(_B)

en: Command for _Data CDs:
ja: データ CD 用コマンド(_D)

en: Command for A_udio CDs:
ja: オーディオ CD 用コマンド(_U)

note: Multimedia
en: Multimedia
ja: マルチメディア

en: Audio CDs
ja: オーディオ CD

en: Play _audio CDs when inserted
ja: オーディオ CD が挿入されたら再生する(_A)

en: _Command:
ja: コマンド(_C):

en: Video CDs/DVDs/Blu-rays
ja: ビデオ CD/DVD/Blu-ray

en: Play _video CDs, DVDs, and Blu-rays when inserted
ja: ビデオ CD, DVD および Blu-ray が挿入されたらマウントする(_V)

en: C_ommand:
ja: コマンド(_O):

en: Portable Music Players
ja: 携帯音楽プレーヤー

en: Play _music files when connected
ja: 接続されたら音楽ファイルを再生する(_M)

note: Cameras
en: Cameras
ja: カメラ

en: Digital Cameras
ja: デジタルカメラ

en: Import digital photographs when connected
ja: 接続されたら写真を取り込む

note: Printers
en: Printers
ja: プリンター

en: Automatically run a program when a _printer is connected
ja: プリンターが接続されたら自動的にプログラムを実行する(_P)

note: Input Devices
en: Input Devices
ja: 入力デバイス

en: Keyboards
ja: キーボード

en: Automatically run a program when a USB _keyboard is connected
ja: USB キーボードが接続されたら自動的にプログラムを実行する(_K)

en: Mice
ja: マウス

en: Automatically run a program when a USB _mouse is connected
ja: USB マウスが接続されたら自動的にプログラムを実行する(_M)

en: Tablet
ja: タブレット

en: Automatically run a program when a _tablet is connected
ja: タブレットが接続されたら自動的にプログラムを実行する(_T)

en: Com_mand:
ja: コマンド(_M):
