Thunar-volman - en to ro translation catalogue (114 entries)

en: The sysfs path of the newly added device
ro: Calea sysfs pentru dispozitivul nou adăugat

en: Configure management of removable drives and media
ro: Configurați managementul dispozitivelor detașabile

en: Print version information and exit
ro: Arată doar detalii despre versiune

note: setup application name
en: Thunar Volume Manager
ro: Managerul de volume Thunar

en: All rights reserved.
ro: Toate drepturile sunt rezervate.

en: Please report bugs to <%s>.
ro: Raportați problemele la <%s>.

en: There is no device with the sysfs path "%s"
ro: Nu există un dispozitiv cu calea sysfs „%s”

en: Must specify the sysfs path of new devices with --device-added
ro: Trebuie să specificați calea sysfs a noilor dispozitive cu --device-added

note: ...so we need to prompt what to do
en: Photos and Music
ro: Poze și muzică

en: Photos were found on your portable music player
ro: S-au găsit poze în playerul conectat

en: Would you like to import the photos or manage the music?
ro: Doriți să importați pozele sau să redați muzica?

en: Ig_nore
ro: Ig_noră

en: Import _Photos
ro: Importă po_zele

en: Manage _Music
ro: Redă _muzica

note: ask the user to import photos
en: Photo Import
ro: Import de poze

en: A photo card has been detected
ro: S-a detectat un card foto

en: There are photos on the card. Would you like to add these photos to your album?
ro: S-au detectat poze pe acest card. Doriți să le adăugați la albumele de pe acest calculator?

note: prompt the user to execute the file prompt the user to execute this file
en: Would you like to allow "%s" to run?
ro: Permiteți lansarea programului „%s”?

en: Auto-Run Confirmation
ro: Confirmare pentru lansarea automată

en: Auto-Run capability detected
ro: S-au detectat facilități de lansare automată

en: _Allow Auto-Run
ro: _Permite lansarea automată

note: prompt the user whether to autoopen this file
en: Would you like to open "%s"?
ro: Doriți să deschideți „%s”?

en: Auto-Open Confirmation
ro: Confirmare pentru deschiderea automată

en: Auto-Open capability detected
ro: S-au detectat facilități de deschidere automată

en: _Open
ro: _Deschide

note: generate notification info
en: CD mounted
ro: CD montat

en: The CD was mounted automatically
ro: CD-ul a fost montat automat

note: generate notification info
en: DVD mounted
ro: DVD montat

en: The DVD was mounted automatically
ro: DVD-ul a fost montat automat

note: generate notification info
en: Blu-ray mounted
ro: Blu-ray montat

en: The Blu-ray was mounted automatically
ro: Blu-ray-ul a fost montat automat

en: Volume mounted
ro: Volum montat

en: The volume "%s" was mounted automatically
ro: Volumul „%s” a fost montat automat

en: The inserted volume was mounted automatically
ro: Volumul inserat a fost montat automat

en: Unable to locate mount point
ro: Nu s-a găsit punctul de montare

en: Unable to mount the device
ro: Nu s-a putut monta dispozitivul

en: Could not detect the volume corresponding to the device
ro: Nu s-a putut detecta volumul corespunzător dispozitivului

en: Audio/Data CD
ro: CD audio cu date

en: The CD in the drive contains both music and files
ro: CD-ul din unitate conține atât muzică, cât și fișiere

en: Would you like to listen to music or browse the files?
ro: Doriți să ascultați muzica sau să vedeți fișierele?

en: _Browse Files
ro: Arată _fișierele

en: _Play CD
ro: _Redă muzica

en: Unknown block device type "%s"
ro: Tip necunoscut de dispozitiv «block»: „%s”

en: Device type "%s" not supported
ro: Nu există suport pentru tipul de dispozitiv „%s”

en: Keyboard detected
ro: Tastatură detectată

en: A keyboard was detected
ro: S-a detectat o tastatură

en: Tablet detected
ro: Tabletă detectată

en: A graphics tablet was detected
ro: S-a detectat o tabletă

en: Mouse detected
ro: Maus detectat

en: A mouse was detected
ro: S-a detectat un maus

en: Unsupported input device type "%s"
ro: Nu există suport pentru dispozitivul de input de tip „%s”

en: Autoburning of blank CDs and DVDs is disabled
ro: Inscripționarea automată pentru CD-uri și DVD-uri goale este dezactivată

en: Blank DVD inserted
ro: S-a inserat un DVD gol

en: You have inserted a blank DVD.
ro: Ați inserat un DVD gol.

en: What would you like to do?
ro: Ce doriți să faceți?

en: Burn _DVD
ro: Inscripționare _DVD

en: Blank CD inserted
ro: S-a inserat un CD gol

en: You have inserted a blank CD.
ro: Ați inserat  un CD gol.

en: Burn _Data CD
ro: Inscripționare CD cu _date

en: Burn _Audio CD
ro: Inscripționare CD _audio

en: The burn command may not be empty
ro: Comanda de inscripționare nu poate fi nulă

en: The CD player command is undefined
ro: Comanda pentru redarea de CD-uri este nedefinită

en: Camera detected
ro: Cameră foto detectată

en: A photo camera was detected
ro: S-a detectat o cameră foto

en: Printer detected
ro: Imprimantă detectată

en: A USB printer was detected
ro: S-a detectat o imprimantă USB

en: Unsupported USB device type "%s"
ro: Nu există suport pentru dispozitivul USB de tip „%s”

en: Settings manager socket
ro: Socket al managerului opțiunilor

en: SOCKET ID
ro: ID SOCKET

note: setup application name
en: Thunar Volume Manager Settings
ro: Opțiunile managerului de volume Thunar

en: Removable Drives and Media
ro: Unități detașabile și alte medii

en: Select an Application
ro: Selectați un program

en: Cancel
ro: Renunță

en: Select Application
ro: Selectați un program

en: All Files
ro: Toate fișierele

en: Executable Files
ro: Fișiere executabile

en: Perl Scripts
ro: Scripturi Perl

en: Python Scripts
ro: Scripturi Python

en: Ruby Scripts
ro: Scripturi Ruby

en: Shell Scripts
ro: Scripturi shell

en: Help
ro: Ajutor

en: Close
ro: Închide

note: Storage
en: Storage
ro: Stocare

en: Removable Storage
ro: Dispozitive detașabile de stocare

en: _Mount removable drives when hot-plugged
ro: _Montează dispozitivele detașabile la conectare

en: Mount removable media when _inserted
ro: Montea_ză mediile detașabile la inserare

en: B_rowse removable media when inserted
ro: Ara_tă conținutul mediilor detașabile la inserare

en: _Auto-run programs on new drives and media
ro: _Pornește automat programele de pe dispozitive și medii noi

en: Auto-open files on new drives and media
ro: Deschide automat _fișierele de pe discuri și dispozitive noi

en: Blank CDs and DVDs
ro: CD-uri și DVD-uri goale

en: _Burn a CD or DVD when a blank disc is inserted
ro: Insc_ripționare imediată pentru discurile goale la inserare

en: Command for _Data CDs:
ro: Comandă pentru CD-uri cu _date:

en: Command for A_udio CDs:
ro: Comandă pentru CD-uri a_udio:

en: Audio CDs
ro: CD-uri audio

en: Play _audio CDs when inserted
ro: R_edă CD-urile audio la inserare

en: _Command:
ro: C_omandă:

en: Video CDs/DVDs/Blu-rays
ro: Video CD-uri/DVD-uri/Blu-ray-uri

en: Play _video CDs, DVDs, and Blu-rays when inserted
ro: Redă _video CD-uri, DVD-uri, si Blu-ray-uri la inserare

en: C_ommand:
ro: Co_mandă:

en: Portable Music Players
ro: Playere audio portabile

en: Play _music files when connected
ro: _Redă fișierele audio la conectare

note: Cameras
en: Cameras
ro: Camere foto

en: Digital Cameras
ro: Camere digitale

en: Import digital photographs when connected
ro: Importă _fotografiile digitale la conectare

note: Printers
en: Printers
ro: Imprimante

en: Automatically run a program when a _printer is connected
ro: _Pornește automat un program la conectarea unei imprimante

note: Input Devices
en: Input Devices
ro: Dispozitive de input

en: Keyboards
ro: Tastaturi

en: Automatically run a program when a USB _keyboard is connected
ro: _Pornește automat un program la conectarea unei tastaturi USB

en: Mice
ro: Mausuri

en: Automatically run a program when a USB _mouse is connected
ro: Pornește automat un program la conectarea unui maus _USB

en: Tablet
ro: Tabletă

en: Automatically run a program when a _tablet is connected
ro: Pornește automat un program la conectarea unei _tablete

en: Com_mand:
ro: Coman_dă:
