Thunar-volman - en to tr translation catalogue (114 entries)

en: The sysfs path of the newly added device
tr: Yeni eklenmiş aygıtın sysfs yolu

en: Configure management of removable drives and media
tr: Kaldırılabilir sürücü ve ortam yönetimi yapılandırması

en: Print version information and exit
tr: Sürüm bilgisini göster ve çık

note: setup application name
en: Thunar Volume Manager
tr: Thunar Birim Yöneticisi

en: All rights reserved.
tr: Tüm hakları saklıdır.

en: Please report bugs to <%s>.
tr: Hataları lütfen <%s> adresine bildirin.

en: There is no device with the sysfs path "%s"
tr: "%s" dizininde bir aygıt bulunamadı.

en: Must specify the sysfs path of new devices with --device-added
tr: Yeni aygıtların sysfs yolu --device-added ile belirtilmelidir

note: ...so we need to prompt what to do
en: Photos and Music
tr: Fotoğraf ve Müzik

en: Photos were found on your portable music player
tr: Taşınabilir müzik çalarınızda fotoğraflar bulundu.

en: Would you like to import the photos or manage the music?
tr: Fotoğrafları içeri aktarmak veya müziği yönetmek ister misiniz?

en: Ig_nore
tr: Yoksa_y

en: Import _Photos
tr: Fotoğrafları İçeriye _Aktar

en: Manage _Music
tr: _Müziği Yönet

note: ask the user to import photos
en: Photo Import
tr: Fotoğraf Aktarımı

en: A photo card has been detected
tr: Fotoğraf kartı saptandı.

en: There are photos on the card. Would you like to add these photos to your album?
tr: Kart üzerinde fotoğraflar bulundu. Bu fotoğrafları albüme aktarmak ister misiniz?

note: prompt the user to execute the file prompt the user to execute this file
en: Would you like to allow "%s" to run?
tr: "%s" dosyasının çalıştırılmasına izin vermek istiyor musunuz?

en: Auto-Run Confirmation
tr: Kendiliğinden Çalıştırma Onayı

en: Auto-Run capability detected
tr: Kendiliğinden çalıştırma yeteneği saptandı

en: _Allow Auto-Run
tr: _Kendiliğinden Çalıştırmaya İzin Ver

note: prompt the user whether to autoopen this file
en: Would you like to open "%s"?
tr: "%s" dosyasını açmak istiyor musunuz?

en: Auto-Open Confirmation
tr: Kendiliğinden Açma Onayı

en: Auto-Open capability detected
tr: Kendiliğinden Açma yeteneği saptandı

en: _Open
tr: _Aç

note: generate notification info
en: CD mounted
tr: CD Takıldı

en: The CD was mounted automatically
tr: CD kendiliğinden bağlandı

note: generate notification info
en: DVD mounted
tr: DVD Takıldı

en: The DVD was mounted automatically
tr: DVD kendiliğinden bağlandı

note: generate notification info
en: Blu-ray mounted
tr: Blu-ray bağlandı

en: The Blu-ray was mounted automatically
tr: Blu-ray kendiliğinden bağlandı

en: Volume mounted
tr: Birim Bağlandı

en: The volume "%s" was mounted automatically
tr: "%s"  birimi kendiliğinden bağlandı

en: The inserted volume was mounted automatically
tr: Eklenen birim kendiliğinden bağlandı

en: Unable to locate mount point
tr: Bağlantı noktası bulunamadı

en: Unable to mount the device
tr: Aygıt bağlanamıyor

en: Could not detect the volume corresponding to the device
tr: Aygıta karşılık gelen birim bulunamadı

en: Audio/Data CD
tr: Müzik / Veri CD'si

en: The CD in the drive contains both music and files
tr: Sürücüdeki CD müzik ve çeşitli dosyaları barındırıyor.

en: Would you like to listen to music or browse the files?
tr: Müzik dinlemek veya dosyaları görmek istiyor musunuz?

en: _Browse Files
tr: _Dosyalara Göz At

en: _Play CD
tr: CD _Oynat

en: Unknown block device type "%s"
tr: Bilinmeyen blok aygıt türü "%s"

en: Device type "%s" not supported
tr: "%s" aygıt türü desteklenmiyor

en: Keyboard detected
tr: Klavye algılandı

en: A keyboard was detected
tr: Klavye algılandı

en: Tablet detected
tr: Tablet algılandı

en: A graphics tablet was detected
tr: Grafik tableti algılandı

en: Mouse detected
tr: Fare algılandı

en: A mouse was detected
tr: Fare algılandı

en: Unsupported input device type "%s"
tr: "%s" girdi aygıt türü desteklenmiyor

en: Autoburning of blank CDs and DVDs is disabled
tr: Kendiliğinden boş CD ve DVD yazımı kapalı

en: Blank DVD inserted
tr: Boş DVD takıldı

en: You have inserted a blank DVD.
tr: Boş DVD yerleştirdiniz.

en: What would you like to do?
tr: İşlem yapmak istiyor musunuz?

en: Burn _DVD
tr: _DVD Yaz

en: Blank CD inserted
tr: Boş CD takıldı

en: You have inserted a blank CD.
tr: Boş CD taktınız.

en: Burn _Data CD
tr: Veri _Diski Oluştur

en: Burn _Audio CD
tr: _Müzik CD'si Oluştur

en: The burn command may not be empty
tr: Yazdırma komutu boş olmamalı

en: The CD player command is undefined
tr: CD oynatıcı komutu bulunamadı

en: Camera detected
tr: Kamera algılandı

en: A photo camera was detected
tr: Bir fotoğraf makinesi algılandı.

en: Printer detected
tr: Yazıcı algılandı

en: A USB printer was detected
tr: USB yazıcı algılandı

en: Unsupported USB device type "%s"
tr: "%s" USB aygıt türü desteklenmiyor

en: Settings manager socket
tr: Ayarlar yöneticisi yuvası

en: SOCKET ID
tr: YUVA KİMLİĞİ

note: setup application name
en: Thunar Volume Manager Settings
tr: Thunar Birim Yöneticisi Ayarları

en: Removable Drives and Media
tr: Kaldırılabilir Sürücüler ve Ortam

en: Select an Application
tr: Uygulama Seç

en: Cancel
tr: İptal

en: Select Application
tr: Uygulama Seç

en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

en: Executable Files
tr: Çalıştırılabilir Dosyalar

en: Perl Scripts
tr: Perl Betikleri

en: Python Scripts
tr: Python Betikleri

en: Ruby Scripts
tr: Ruby Betikleri

en: Shell Scripts
tr: Kabuk Betikleri

en: Help
tr: Yardım

en: Close
tr: Kapat

note: Storage
en: Storage
tr: Depolama

en: Removable Storage
tr: Kaldırılabilir Depolama

en: _Mount removable drives when hot-plugged
tr: Kaldırılabilir sürücüler takıldığında siste_me bağla

en: Mount removable media when _inserted
tr: Kaldırılabilir ortam yerleştirildiğinde s_isteme bağla

en: B_rowse removable media when inserted
tr: Kaldırılabili_r ortam yerleştirildiğinde içeriğini gör

en: _Auto-run programs on new drives and media
tr: Yeni sürücüler ve ortamdaki uygulam_aları kendiliğinden çalıştır

en: Auto-open files on new drives and media
tr: Yeni sürücüler ve ortamdaki dosyaları kendiliğinden aç

en: Blank CDs and DVDs
tr: Boş CD ve DVD'ler

en: _Burn a CD or DVD when a blank disc is inserted
tr: _Boş disk yerleştirildiğinde CD veya DVD yazdır

en: Command for _Data CDs:
tr: _Veri CD'leri için Komut:

en: Command for A_udio CDs:
tr: _Müzik CD'leri için Komut:

note: Multimedia
en: Multimedia
tr: Çoklu Ortam

en: Audio CDs
tr: Müzik CD'leri

en: Play _audio CDs when inserted
tr: Yerleştirildiklerinde _müzik CD'sini oynat

en: _Command:
tr: _Komut:

en: Video CDs/DVDs/Blu-rays
tr: Video CD'ler/DVD'ler/Blu-ray'ler

en: Play _video CDs, DVDs, and Blu-rays when inserted
tr: _Video CD'ler, DVD'ler, ve Blu-ray'ler takıldığında oynat

en: C_ommand:
tr: K_omut:

en: Portable Music Players
tr: Taşınabilir Müzik Çalarlar

en: Play _music files when connected
tr: Bağlandıklarında _müzik dosyalarını oynat

note: Cameras
en: Cameras
tr: Fotoğraf Makineleri

en: Digital Cameras
tr: Sayısal Fotoğraf Makineleri

en: Import digital photographs when connected
tr: Bağlandığında fotoğrafları içeri aktar

note: Printers
en: Printers
tr: Yazıcılar

en: Automatically run a program when a _printer is connected
tr: Yazıcı bağlandığında kendiliğinden uy_gulama çalıştır

note: Input Devices
en: Input Devices
tr: Girdi Aygıtları

en: Keyboards
tr: Klavyeler

en: Automatically run a program when a USB _keyboard is connected
tr: USB _klavye bağlandığında kendiliğinden uygulama çalıştır

en: Mice
tr: Fare

en: Automatically run a program when a USB _mouse is connected
tr: USB _fare bağlandığında kendiliğinden uygulama çalıştır

en: Automatically run a program when a _tablet is connected
tr: _Tablet bağlandığında kendiliğinden uygulama çalıştır

en: Com_mand:
tr: Ko_mut:
