Thunar-volman - en to ur translation catalogue (64 entries)

en: Configure management of removable drives and media
ur: قابلِ فصل ڈرائیوز اور میڈیا کی ادارت وضع کریں

en: Print version information and exit
ur: ورژن معلومات طبع کرکے برخاست کریں

note: setup application name
en: Thunar Volume Manager
ur: تھنر والیم منیجر

en: Please report bugs to <%s>.
ur: بگ <%s> رپورٹ کریں

note: ...so we need to prompt what to do
en: Photos and Music
ur: فوٹو اور موسیقی

en: Would you like to import the photos or manage the music?
ur: کیا آپ تصاویر درآمد یا موسیقی کی ادارت کرنا چاہتے ہیں؟

en: Ig_nore
ur: _نظر انداز

en: Import _Photos
ur: _تصاویر درآمد

en: Manage _Music
ur: _موسیقی ادارت

note: ask the user to import photos
en: Photo Import
ur: تصاویر درآمد کریں

en: There are photos on the card. Would you like to add these photos to your album?
ur: کارڈ میں تصاویر ہیں. کیا آپ ان تصاویر کو اپنے ایلبم میں شامل کرنا چاہتے ہیں؟

note: prompt the user to execute the file prompt the user to execute this file
en: Would you like to allow "%s" to run?
ur: کیا آپ "%s" کو چلنے کی اجازت دینا چاہتے ہیں؟

en: Auto-Run Confirmation
ur: آٹو رن تصدیق

en: Auto-Run capability detected
ur: آٹو رن موافقت دریافت ہوئی ہے

en: _Allow Auto-Run
ur: آٹو رن کی ا_جازت دیں

note: prompt the user whether to autoopen this file
en: Would you like to open "%s"?
ur: کیا آپ "%s" کو کھولنا چاہتے ہیں؟

en: Auto-Open Confirmation
ur: خودکار کھولنے کی تصدیق

en: Auto-Open capability detected
ur: خودکار کھولنے کی موافقت دریافت ہوئی ہے

en: _Open
ur: _کھولیں

en: Would you like to listen to music or browse the files?
ur: کیا آپ موسیقی سننا یا فائلیں دیکھنا چاہتے ہیں؟

en: _Browse Files
ur: _فائلیں دیکھیں

en: _Play CD
ur: سی ڈی _چلائیں

en: What would you like to do?
ur: آپ کیا کرنا چاہتے ہیں؟

en: Settings manager socket
ur: ترتیبات منیجر ساکٹ

en: SOCKET ID
ur: ساکٹ آئی ڈی

en: Removable Drives and Media
ur: قابلِ فصل ڈرئیوز اور میڈیا

en: Select an Application
ur: اطلاقیہ منتخب کریں

en: Cancel
ur: مسترد

en: All Files
ur: تمام فائلیں

en: Executable Files
ur: اطلاقی فائلیں

en: Perl Scripts
ur: پرل سکرپٹ

en: Python Scripts
ur: پائتھن سکرپٹ

en: Ruby Scripts
ur: روبی سکرپٹ

en: Shell Scripts
ur: شیل سکرپٹ

en: Close
ur: بند کریں

note: Storage
en: Storage
ur: سٹوریج

en: Removable Storage
ur: قابلِ فصل سٹوریج

en: _Mount removable drives when hot-plugged
ur: ہاٹ-پلگ پر قابلِ فصل ڈرائیوز _ماؤنٹ کریں

en: Mount removable media when _inserted
ur: قابلِ فصل میڈیا داخل کیے جانے پر ماؤنٹ کریں

en: B_rowse removable media when inserted
ur: قابلِ فصل میڈیا داخل کیے جانے پر براؤز کریں

en: _Auto-run programs on new drives and media
ur: نئی ڈرائیو اور میڈیا پر خودکار پروگرام چلائیں

en: Auto-open files on new drives and media
ur: نئی ڈرائیو اور میڈیا پر خودکار فائلیں کھولیں

en: Blank CDs and DVDs
ur: خالی سیڈیاں اور ڈی وی ڈی

en: _Burn a CD or DVD when a blank disc is inserted
ur: جب خالی ڈسک داخل کی جائے سی ڈی یا ڈی وی ڈی ب_رن کریں

en: Command for _Data CDs:
ur: _ڈیٹا سیڈیوں کے لیے کمانڈ:

en: Command for A_udio CDs:
ur: _صوتی سیڈیوں کے لیے کمانڈ:

note: Multimedia
en: Multimedia
ur: ملٹی میڈیا

en: Audio CDs
ur: صوتی سیڈیاں

en: Play _audio CDs when inserted
ur: داخل کیے جانے پر صوتی سیڈیاں چلائیں

en: _Command:
ur: _کمانڈ:

en: C_ommand:
ur: ک_مانڈ:

en: Portable Music Players
ur: پورٹبل موسیقی پلیئرز

en: Play _music files when connected
ur: متصل ہونے پر مو_سیقی فائلیں چلائیں

note: Cameras
en: Cameras
ur: کیمرے

en: Digital Cameras
ur: رقمی کیمرے

en: Import digital photographs when connected
ur: متصل ہونے پر رقمی فوٹوگراف درآمد کریں

note: Printers
en: Printers
ur: پرنٹرز

en: Automatically run a program when a _printer is connected
ur: _پرنٹر کے متصل ہونے پر خودکار طور پر پروگرام چلائیں

note: Input Devices
en: Input Devices
ur: ماداخل ڈیوائسس

en: Keyboards
ur: کیبورڈ

en: Mice
ur: مائیس

en: Tablet
ur: ٹیبلیٹ

en: Automatically run a program when a _tablet is connected
ur: ٹیبلیٹ کے متصل ہونے پر خودکار طور پر پروگرام چلائیں

en: Com_mand:
ur: کم_انڈ:
