Thunar-volman - en to ie translation catalogue (110 entries)

en: The sysfs path of the newly added device
ie: Li rute de sysfs del recentmen adjuntet aparate

en: Configure management of removable drives and media
ie: Configurar gerentie de removibil unités e medies

en: Print version information and exit
ie: Monstra li information del version, poy salir

note: setup application name
en: Thunar Volume Manager
ie: Gerente de volumes de Thunar

en: Please report bugs to <%s>.
ie: Ples raportar errores a <%s>.

en: There is no device with the sysfs path "%s"
ie: Un aparate con li rute de sysfs «%s» ne existe

en: Must specify the sysfs path of new devices with --device-added
ie: On deve provider li rute de sysfs de nov aparates per --device-added

note: ...so we need to prompt what to do
en: Photos and Music
ie: Fotos e musica

en: Photos were found on your portable music player
ie: Fotos esset trovat sur vor portabil reproductor de musica

en: Would you like to import the photos or manage the music?
ie: Vu vole importar li fotos o gerer li musica?

en: Ig_nore
ie: Ig_norar

en: Import _Photos
ie: Importar _fotos

en: Manage _Music
ie: Gerer _musica

note: ask the user to import photos
en: Photo Import
ie: Import de fotos

en: A photo card has been detected
ie: Un carte de fotos ha esset detectet

en: There are photos on the card. Would you like to add these photos to your album?
ie: Li carte contene fotos. Esque vu vole adjunter les a vor album?

note: prompt the user to execute the file prompt the user to execute this file
en: Would you like to allow "%s" to run?
ie: Esque vu vole executer «%s»?

en: Auto-Run Confirmation
ie: Confirmation de autoexecution

en: Auto-Run capability detected
ie: Capabilitá de auto-execution es detectet

en: _Allow Auto-Run
ie: Permisser _autoexecution

note: prompt the user whether to autoopen this file
en: Would you like to open "%s"?
ie: Esque vu vole aperter «%s»?

en: Auto-Open Confirmation
ie: Confirmation de autoapertion

en: Auto-Open capability detected
ie: Capabilitá de auto-apertion es detectet

en: _Open
ie: _Aperter

note: generate notification info
en: CD mounted
ie: CD es montet

en: The CD was mounted automatically
ie: Li CD esset montet automaticmen

note: generate notification info
en: DVD mounted
ie: DVD es montet

en: The DVD was mounted automatically
ie: Li DVD esset montet automaticmen

note: generate notification info
en: Blu-ray mounted
ie: Blu-Ray es montet

en: The Blu-ray was mounted automatically
ie: Li Blu-Ray esset montet automaticmen

en: Volume mounted
ie: Volume es montet

en: The volume "%s" was mounted automatically
ie: Li volume «%s» esset montet automaticmen

en: The inserted volume was mounted automatically
ie: Li insertet volume esset montet automaticmen

en: Unable to locate mount point
ie: Ne successat trovar un punctu de montage

en: Unable to mount the device
ie: Ne successat monter li aparate

en: Could not detect the volume corresponding to the device
ie: Ne successat determinar li volume que coresponde al aparate

en: Audio/Data CD
ie: Audio e data CD

en: The CD in the drive contains both music and files
ie: Li CD in li unité contene é musica é files

en: Would you like to listen to music or browse the files?
ie: Vu vole escutar li musica o navigar li files?

en: _Browse Files
ie: _Monstra li files

en: _Play CD
ie: _Reproducter li CD

en: Unknown block device type "%s"
ie: Ínconosset tip de bloc aparate «%s»

en: Device type "%s" not supported
ie: Tip de aparate «%s» es ínsuportat

en: Keyboard detected
ie: Un tastatura detectet

en: A keyboard was detected
ie: Un tastatura esset detectet

en: Tablet detected
ie: Un tabulette detectet

en: A graphics tablet was detected
ie: Un grafical tabulette esset detectet

en: Mouse detected
ie: Un mus detectet

en: A mouse was detected
ie: Un mus esset detectet

en: Unsupported input device type "%s"
ie: Ínsuportat tip de aparate de intrada «%s»

en: Autoburning of blank CDs and DVDs is disabled
ie: Autoregistration de blanc CDs e DVDs es depermisset

en: Blank DVD inserted
ie: Un blanc DVD sta insertet

en: You have inserted a blank DVD.
ie: Vu har insertet un DVD blanc.

en: What would you like to do?
ie: Que vu vole far?

en: Burn _DVD
ie: Registrar un _DVD

en: Blank CD inserted
ie: Un blanc CD sta insertet

en: You have inserted a blank CD.
ie: Vu har insertet un CD blanc.

en: Burn _Data CD
ie: Registrar un CD de _data

en: Burn _Audio CD
ie: Registrar un _audio CD

en: The burn command may not be empty
ie: Li comande de registration ne posse esser blanc

en: The CD player command is undefined
ie: Li comande de CD-reproductor ne es definit

en: Camera detected
ie: Un cámera detectet

en: A photo camera was detected
ie: Un fotografic cámera esset detectet

en: Printer detected
ie: Un printator detectet

en: A USB printer was detected
ie: Un printator USB esset detectet

en: Unsupported USB device type "%s"
ie: Ínsuportat tip de aparate USB «%s»

en: Settings manager socket
ie: Socket del gerente de parametres

en: SOCKET ID
ie: ID DE SOCKET

note: setup application name
en: Thunar Volume Manager Settings
ie: Parametres de gerente de volumes

en: Removable Drives and Media
ie: Unités e medies removibil

en: Select an Application
ie: Selecte un application

en: Cancel
ie: Anullar

en: Select Application
ie: Selecter un application

en: All Files
ie: Omni files

en: Executable Files
ie: Executibil files

en: Perl Scripts
ie: Scriptes Perl

en: Python Scripts
ie: Scriptes Python

en: Ruby Scripts
ie: Scriptes Ruby

en: Shell Scripts
ie: Scriptes shell

en: Help
ie: Auxilie

en: Close
ie: Cluder

note: Storage
en: Storage
ie: Magasinage de data

en: Removable Storage
ie: Removibil magasinage de data

en: Mount removable media when _inserted
ie: M_onter removibil medies pos insertion

en: B_rowse removable media when inserted
ie: _Navigar removibil medies pos insertion

en: _Auto-run programs on new drives and media
ie: _Auto-executer programmas sur nov unités e medies

en: Auto-open files on new drives and media
ie: _Auto-aperter files sur nov unités e medies

en: Blank CDs and DVDs
ie: Blanc CDs e DVDs

en: _Burn a CD or DVD when a blank disc is inserted
ie: _Registrar un CD o DVD quande un blanc disco sta insertet

en: Command for _Data CDs:
ie: Comande por CDs de _data:

en: Command for A_udio CDs:
ie: Comande por a_udio CDs:

en: Play _audio CDs when inserted
ie: Reproducter _audio CDs pos insertion

en: _Command:
ie: _Comande:

en: Play _video CDs, DVDs, and Blu-rays when inserted
ie: Reproducter _video CDs, DVDs e Blu-rays pos insertion

en: C_ommand:
ie: C_omande:

en: Portable Music Players
ie: Reproductores de musica portabil

en: Play _music files when connected
ie: Reproducter files de _musica pos conexion

note: Cameras
en: Cameras
ie: Cámeras

en: Digital Cameras
ie: Digital cámeras

en: Import digital photographs when connected
ie: Importar digital fotogrammas pos conexion

note: Printers
en: Printers
ie: Printatores

en: Automatically run a program when a _printer is connected
ie: Executer un programma automaticmen quande un _printator es conexet

note: Input Devices
en: Input Devices
ie: Aparates de intrada

en: Keyboards
ie: Tastaturas

en: Automatically run a program when a USB _keyboard is connected
ie: Executer un programma automaticmen quande un _tastatura USB es conexet

en: Mice
ie: Muses

en: Automatically run a program when a USB _mouse is connected
ie: Executer un programma automaticmen quande un _mus USB es conexet

en: Tablet
ie: Tabulette

en: Automatically run a program when a _tablet is connected
ie: Executer un programma automaticmen quande un _tabulette es conexet

en: Com_mand:
ie: Co_mande:
