Thunar-volman - en to uk translation catalogue (114 entries)

en: The sysfs path of the newly added device
uk: Шлях sysfs для новододаних пристроїв

en: Configure management of removable drives and media
uk: Налаштувати керування змінними дисками і пристроями

en: Print version information and exit
uk: Показати інформацію про версію і вийти

note: setup application name
en: Thunar Volume Manager
uk: Менеджер Розділів для Thunar

en: All rights reserved.
uk: Всі права застережено.

en: Please report bugs to <%s>.
uk: Будь-ласка, звітуйте про помилки для <%s>.

en: There is no device with the sysfs path "%s"
uk: Немає пристрою з шляхом sysfs  "%s"

en: Must specify the sysfs path of new devices with --device-added
uk: Ви повинні вказати шлях sysfs для нових пристроїв з --device-added

note: ...so we need to prompt what to do
en: Photos and Music
uk: Фото і Музика

en: Photos were found on your portable music player
uk: Фотографії були знайдені на Вашому портативному музичному програвачі

en: Would you like to import the photos or manage the music?
uk: Хочете імпортувати фотографії чи керувати музикою?

en: Ig_nore
uk: Іг_норувати

en: Import _Photos
uk: Імпортувати _Фото

en: Manage _Music
uk: Керувати _Музикою

note: ask the user to import photos
en: Photo Import
uk: Імпорт Фотографій

en: A photo card has been detected
uk: Виявлена фото-картка

en: There are photos on the card. Would you like to add these photos to your album?
uk: На картці є фотографії. Хочете додати ці фото до Вашого альбому?

note: prompt the user to execute the file prompt the user to execute this file
en: Would you like to allow "%s" to run?
uk: Хотіли б прийняти "%s" запуск?

en: Auto-Run Confirmation
uk: Авто-запуск Підтвердження

en: Auto-Run capability detected
uk: Виявлено сумісність з Авто-запуском

en: _Allow Auto-Run
uk: _Дозволити Авто-запуск

note: prompt the user whether to autoopen this file
en: Would you like to open "%s"?
uk: Хотіли б відкрити "%s"?

en: Auto-Open Confirmation
uk: Авто-відкриття Підтвердження

en: Auto-Open capability detected
uk: Виявлено сумісність з Авто-відкриттям

en: _Open
uk: _Відкрити

note: generate notification info
en: CD mounted
uk: CD змонтоване

en: The CD was mounted automatically
uk: CD автоматично змонтоване

note: generate notification info
en: DVD mounted
uk: DVD змонтоване

en: The DVD was mounted automatically
uk: DVD автоматично змонтоване

note: generate notification info
en: Blu-ray mounted
uk: Blu-ray змонтовано

en: The Blu-ray was mounted automatically
uk: Blu-ray автоматично змонтоване

en: Volume mounted
uk: Розділ змонтований

en: The volume "%s" was mounted automatically
uk: Розділ "%s" автоматично змонтований

en: The inserted volume was mounted automatically
uk: Вставлений пристрій був автоматично змонтований

en: Unable to locate mount point
uk: Не можу знайти точку монтування

en: Unable to mount the device
uk: Не можу змонтувати пристрій

en: Could not detect the volume corresponding to the device
uk: Не можу виявити диск для відповідного пристрою

en: Audio/Data CD
uk: Аудіо/Дані CD

en: The CD in the drive contains both music and files
uk: CD-диск в пристрої містить музичні і файли даних.

en: Would you like to listen to music or browse the files?
uk: Хотіли б слухати музику чи переглянути файли?

en: _Browse Files
uk: _Переглянути Файли

en: _Play CD
uk: _Слухати CD

en: Unknown block device type "%s"
uk: Невідомий тип "%s" блок-пристрою

en: Device type "%s" not supported
uk: Тип пристрою "%s" не підтримується

en: Keyboard detected
uk: Виявлено клавіатуру

en: A keyboard was detected
uk: Було виявлено клавіатуру

en: Tablet detected
uk: Виявлено таблет

en: A graphics tablet was detected
uk: Виявлено графічний таблет

en: Mouse detected
uk: Виявлено мишку

en: A mouse was detected
uk: Було виявлено мишку

en: Unsupported input device type "%s"
uk: Невідомий тип "%s" пристрою вводу

en: Autoburning of blank CDs and DVDs is disabled
uk: Автозапис чистих CD і DVD відключено

en: Blank DVD inserted
uk: Вставлено порожній DVD

en: You have inserted a blank DVD.
uk: Ви вставили чистий DVD диск.

en: What would you like to do?
uk: Що думаєте робити?

en: Burn _DVD
uk: Записати _DVD

en: Blank CD inserted
uk: Чистий CD-диск вставлено

en: You have inserted a blank CD.
uk: Ви вставили чистий CD-диск.

en: Burn _Data CD
uk: Записати _Data CD

en: Burn _Audio CD
uk: Записати _Audio CD

en: The burn command may not be empty
uk: Команда запису не повинна бути порожньою

en: The CD player command is undefined
uk: Команда програвача CD не вказана

en: Camera detected
uk: Виявлено фото-камеру

en: A photo camera was detected
uk: Виявлено фото-камеру

en: Printer detected
uk: Виявлено друкарку

en: A USB printer was detected
uk: Було виявлено друкарку USB

en: Unsupported USB device type "%s"
uk: Тип пристрою USB "%s" не підтримується

en: Settings manager socket
uk: Сокет менеджера властивостей

en: SOCKET ID
uk: ID СОКЕТА

note: setup application name
en: Thunar Volume Manager Settings
uk: Налаштування Менеджера Розділів для Thunar

en: Removable Drives and Media
uk: Переносні Пристрої і Медіа

en: Select an Application
uk: Вибрати Програму

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Select Application
uk: Вибрати програму

en: All Files
uk: Всі Файли

en: Executable Files
uk: Виконувані файли

en: Perl Scripts
uk: Скрипти Перл

en: Python Scripts
uk: Скрипти Пітон

en: Ruby Scripts
uk: Скрипти Рубі

en: Shell Scripts
uk: Скрипти командної оболонки

en: Help
uk: Довідка

en: Close
uk: Закрити

note: Storage
en: Storage
uk: Пристрій

en: Removable Storage
uk: Змінний пристрій

en: _Mount removable drives when hot-plugged
uk: _Монтувати змінні пристрої якщо включені

en: Mount removable media when _inserted
uk: _Монтувати змінний носій коли _вставлений

en: B_rowse removable media when inserted
uk: В_ідкривати змінний носій коли вставлений

en: _Auto-run programs on new drives and media
uk: _Авто-запуск програм на нових пристроях і носіях

en: Auto-open files on new drives and media
uk: Авто-відкриття файлів на нових пристроях і носіях

en: Blank CDs and DVDs
uk: Чисті CD-диски  і DVD-диски

en: _Burn a CD or DVD when a blank disc is inserted
uk: _Запис CD чи DVD коли чистий диск є вставленим

en: Command for _Data CDs:
uk: Команди для CD з _Данними:

en: Command for A_udio CDs:
uk: Команди для CD з А_удіо:

note: Multimedia
en: Multimedia
uk: Мультимедія

en: Audio CDs
uk: Аудіо CD-диски

en: Play _audio CDs when inserted
uk: Грати _аудіо CD диск коли вставлений

en: _Command:
uk: _Команда:

en: Video CDs/DVDs/Blu-rays
uk: Відео CD/DVD/Blu-ray

en: Play _video CDs, DVDs, and Blu-rays when inserted
uk: Програвати _відео CD, DVD, і Blu-ray коли вставлено

en: C_ommand:
uk: К_оманда:

en: Portable Music Players
uk: Портативні Музичні Плеєри

en: Play _music files when connected
uk: Грати _музичні файли коли під'єднано

note: Cameras
en: Cameras
uk: Камери

en: Digital Cameras
uk: Цифрові камери

en: Import digital photographs when connected
uk: Імпортувати цифрові фотографії коли під'єднано

note: Printers
en: Printers
uk: Принтери

en: Automatically run a program when a _printer is connected
uk: Автоматично запускати програму коли _принтер під'єднаний

note: Input Devices
en: Input Devices
uk: Пристрої Вводу

en: Keyboards
uk: Клавіатури

en: Automatically run a program when a USB _keyboard is connected
uk: Автоматично запустити програму при під'єднанні USB _клавіатури

en: Mice
uk: Миша

en: Automatically run a program when a USB _mouse is connected
uk: Автоматично запускати програму при під'єднанні USB _миші

en: Automatically run a program when a _tablet is connected
uk: Автоматично запускати програму, коли _таблет під’єднано

en: Com_mand:
uk: Ко_манда:
