Thunar - en to pa translation catalogue (432 entries)

note: setup application name
en: Thunar
pa: ਥੰਨਰ

en: Open the bulk rename dialog
pa: ਇੱਕਠਾ ਨਾਂ -ਤਬਦੀਲ ਡਾਈਲਾਗ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Run in daemon mode
pa: ਡੈਮਨ ਢੰਗ 'ਚ ਚਲਾਓ

en: Quit a running Thunar instance
pa: ਇੱਕ ਚੱਲਦਾ ਥੰਨਰ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Print version information and exit
pa: ਵਰਜਨ ਜਾਣਕਾਰੀ ਛਾਪੋ ਅਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: The Thunar development team. All rights reserved.
pa: ਥੰਨਰ ਡੀਵੈਲਪਮਿੰਟ ਟੀਮ ਹੈ। ਸਭ ਹੱਕ ਰਾਖਵੇਂ ਹਨ।

en: Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
pa: Benedikt Meurer <benny@xfce.org> ਵਲੋਂ ਲਿਖਿਆ ਹੈ।

en: Please report bugs to <%s>.
pa: ਬੱਗ ਜਾਣਕਾਰੀ <%s> ਨੂੰ ਭੇਜੋ ਜੀ।

note: display an error message to the user
en: Failed to launch operation
pa: ਓਪਰੇਸ਼ਨ ਲਾਂਚ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

note: tell the user that we were unable to launch the file specified
en: Failed to open "%s"
pa: "%s" ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ

en: Failed to open "%s": %s
pa: "%s" ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ: %s

note: display an error message
en: Failed to rename "%s"
pa: "%s" ਨਾਂ-ਬਦਲਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

note: ask the user to enter a name for the new folder
en: New Folder
pa: ਨਵਾਂ ਫੋਲਡਰ

en: Create New Folder
pa: ਨਵਾਂ ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਓ

note: generate a title for the create dialog
en: Create Document from template "%s"
pa: ਟੈਂਪਲੇਟ "%s" ਤੋਂ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਬਣਾਓ

en: Copying files...
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ ਨਕਲ ਜਾਰੀ...

en: Are you sure that you want to
    permanently delete "%s"?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ "%s" ਨੂੰ ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ
    ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Are you sure that you want to permanently
    delete the selected file? | Are you sure that you want to permanently
    delete the %u selected files?
pa[0]: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਚੁਣੀ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ
    ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?
pa[1]: ਕੀ ਤੁਸੀਂ %u ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ
    ਹਟਾਉਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

note: add the "Cancel" button append the cancel item add the Cancel/Close buttons configure the dialog properties
en: _Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(_C)

en: _Delete
pa: ਹਟਾਓ(_D)

en: If you delete a file, it is permanently lost.
pa: ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਫਾਇਲ ਹਟਾਈ ਤਾਂ ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਲਈ ਖਤਮ ਹੋਏਗੀ।

en: Deleting files...
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਹਟਾਈਆਂ ਜਾ ਰਹੀਆਂ ਹਨ...

en: Moving files into the trash...
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਰੱਦੀ 'ਚ ਭੇਜੀਆਂ ਜਾ ਰਹੀਆਂ ਹਨ...

en: Creating files...
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਬਣਾਈਆਂ ਜਾ ਰਹੀਆਂ ਹਨ...

en: Creating directories...
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀਆਂ ਬਣਾਈਆਂ ਜਾ ਰਹੀਆਂ ਹਨ...

en: Remove all files and folders from the Trash?
pa: ਕੀ ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ ਅਤੇ ਫੋਲਡਰਾਂ ਨੂੰ ਰੱਦੀ ਭੇਜਣਾ ਹੈ?

note: prepare the menu item
en: _Empty Trash
pa: ਰੱਦੀ ਖਾਲੀ ਕਰੋ(_E)

en: If you choose to empty the Trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
pa: ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਰੱਦੀ ਦੀ ਟੋਕਰੀ ਨੂੰ ਖਾਲੀ ਕੀਤਾ ਤਾਂ, ਸਭ ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਲਈ ਹਟਾ ਦਿੱਤਾ ਜਾਵੇਗਾ। ਯਾਦ ਰੱਕੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਉਨ੍ਹਾਂ ਨੂੰ ਵੱਖ ਵੱਖ ਵੀ ਹਟਾ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Emptying the Trash...
pa: ਰੱਦੀ ਖਾਲੀ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

en: Failed to determine the original path for "%s"
pa: "%s" ਲਈ ਅਸਲੀ ਪਾਥ ਲੱਭਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Restoring files...
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਰੀ-ਸਟੋਰ ਕੀਤੀਆਂ ਜਾ ਰਹੀਆਂ ਹਨ...

en: Failed to set default application for "%s"
pa: "%s" ਲਈ ਮੂਲ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਸੈੱਟ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: The selected application is used to open this and other files of type "%s".
pa: ਚੁਣੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਇਸ ਅਤੇ "%s" ਕਿਸਮ ਦੀਆਂ ਹੋਰ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਵਰਤੀ ਜਾਂਦੀ ਹੈ।

en: No application selected
pa: ਕੋਈ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨਹੀਂ ਚੁਣੀ

en: Open With
pa: ਇਸ ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

note: create the "Custom command" expand
en: Use a _custom command:
pa: ਇੱਕ ਕਸਟਮ ਕਮਾਂਡ ਵਰਤੋਂ(_c):

en: Use a custom command for an application that is not available from the above application list.
pa: ਇੱਕ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਲਈ ਕਸਟਮ ਕਮਾਂਡ ਵਰਤੋਂ, ਜੋ ਕਿ ਉੱਪਰ ਦਿੱਤੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਲਿਸਟ ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ ਹੈ।

note: create the "Custom command" button
en: _Browse...
pa: ਬਰਾਊਜ਼(_B)...

note: create the "Use as default for this kind of file" button
en: Use as _default for this kind of file
pa: ਇਹ ਕਿਸਮ ਦੀ ਫਾਇਲ ਲਈ ਡੀਫਾਲਟ ਵਰਤੋਂ(_d)

note: display an error to the user
en: Failed to add new application "%s"
pa: ਨਵੀਂ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ "%s" ਜੋੜਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

note: append the "Remove Launcher" item
en: _Remove Launcher
pa: ਲਾਂਚਰ ਹਟਾਓ(_R)

note: update the header label
en: Open <i>%s</i> and other files of type "%s" with:
pa: <i>%s</i> ਅਤੇ "%s" ਕਿਸਮ ਦੀਆਂ ਹੋਰ ਫਾਇਲਾਂ ਖੋਲ੍ਹੋ:

en: Browse the file system to select an application to open files of type "%s".
pa: "%s" ਕਿਸਮ ਦੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਇੱਕ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚੁਣਨ ਲਈ ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ ਬਰਾਊਜ਼ ਕਰੋ।

en: Change the default application for files of type "%s" to the selected application.
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ "%s" ਕਿਸਮ ਲਈ ਡੀਫਾਲਟ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨੂੰ ਚੁਣੇ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨਾਲ ਬਦਲੋ।

en: Are you sure that you want to remove "%s"?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ "%s" ਨੂੰ ਹਟਾਉਣ ਦੀ ਪੁਸ਼ਟੀ ਕਰਦੇ ਹੋ?

note: display an error to the user
en: Failed to remove "%s"
pa: "%s" ਹਟਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Select an Application
pa: ਇੱਕ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚੁਣੋ

note: change the accept button label text aka "activate"
en: _Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ(_O)

en: All Files
pa: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ

en: Executable Files
pa: ਚੱਲਣਯੋਗ ਫਾਇਲਾਂ

en: Perl Scripts
pa: ਪਰਲ ਸਕ੍ਰਿਪਟ

en: Python Scripts
pa: ਪਾਈਥਨ ਸਕ੍ਰਿਪਟ

en: Ruby Scripts
pa: ਰੂਬੀ ਸਕ੍ਰਿਪਟਾਂ

en: Shell Scripts
pa: ਸ਼ੈੱਲ ਸਕ੍ਰਿਪਟ

en: None available
pa: ਕੋਈ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: Recommended Applications
pa: ਸਿਫਾਰਸ਼ੀ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ

en: Other Applications
pa: ਹੋਰ ਕਾਰਜ

note: tell the user that we cannot paste
en: There is nothing on the clipboard to paste
pa: ਚੇਪਣ ਲਈ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ 'ਚ ਕੁਝ ਨਹੀਂ ਹੈ

note: setup the dialog add the "Close" button add a regular close button, the header bar already provides one
en: _Close
pa: _ਬੰਦ

en: Configure Columns in the Detailed List View
pa: ਡੀਟੇਲ ਲਿਸਟ ਵਿਊ ਵਿੱਚ ਕਾਲਮ ਸੰਰਚਨਾ

note: add the "Help" button
en: _Help
pa: ਸਹਾਇਤਾ(_H)

en: Visible Columns
pa: ਵੀਜ਼ੀਬਲ ਕਾਲਮ

note: create the top label for the column editor dialog
en: Choose the order of information to appear in the
    detailed list view.
pa: ਡੀਟੇਲ ਲਿਸਟ ਵਿਊ ਵਿੱਚ ਵੇਖਣ ਲਈ ਜਾਣਕਾਰੀ ਦਾ ਕ੍ਰਮ
    ਚੁਣੋ।

note: create the "Move Up" button
en: Move _Up
pa: ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ(_U)

note: create the "Move Down" button
en: Move Dow_n
pa: ਹੇਠਾਂ ਭੇਜੋ(_n)

note: create the "Show" button
en: _Show
pa: ਵੇਖਾਓ(_S)

note: create the "Hide" button
en: Hi_de
pa: ਓਹਲੇ(_d)

note: create the "Use Default" button
en: Use De_fault
pa: ਮੂਲ ਵਰਤੋਂ(_f)

en: Column Sizing
pa: ਕਾਲਮ ਆਕਾਰ

note: create the "Automatically expand columns as needed" button
en: Automatically _expand columns as needed
pa: ਲੋੜ ਮੁਤਾਬਕ ਕਾਲਮ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਫੈਲਾਓ(_e)

note: reset page title tell the user that we're unable to determine the file info
en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Compact directory listing
pa: ਕੰਪੈਕਟ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਲਿਸਟਿੰਗ

en: Compact view
pa: ਕੰਪੈਕਟ ਵਿਊ

en: Invalid filename "%s"
pa: ਗਲਤ ਫਾਇਲ ਨਾਂ "%s"

note: LaunchFiles() invoked without a valid working directory
en: The working directory must be an absolute path
pa: ਵਰਕਿੰਗ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਇੱਕ ਐਬਸੂਲੇਟ ਪਾਥ ਹੋਣਾ ਚਾਹੀਦਾ ਹੈ

en: Configure _Columns...
pa: ਕਾਲਮ ਸੰਰਚਨਾ(_C)....

en: Configure the columns in the detailed list view
pa: ਡੀਟੇਲ ਲਿਸਟ ਵਿਊ ਵਿੱਚ ਕਾਲਮਾਂ ਦੀ ਸੰਰਚਨਾ

en: Detailed directory listing
pa: ਡੀਟੇਲ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਲਿਸਟਿੰਗ

en: Details view
pa: ਡਿਟੇਲ ਵਿਊ

en: C_reate
pa: ਬਣਾਓ(_r)

note: display an error message
en: Cannot convert filename "%s" to the local encoding
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ "%s" ਨੂੰ ਲੋਕਲ ਇੰਕੋਡਿੰਗ 'ਚ ਬਦਲਿਆ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦਾ

note: create a new dialog window
en: Rename "%s"
pa: "%s" ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: _Rename
pa: ਨਾਂ ਬਦਲੋ(_R)

en: Enter the new name:
pa: ਨਵਾਂ ਨਾਂ ਦਿਓ:

en: _Yes
pa: ਹਾਂ(_Y)

en: Yes to _all
pa: ਸਭ ਲਈ ਹਾਂ(_a)

en: _No
pa: ਨਹੀਂ(_N)

en: N_o to all
pa: ਸਭ ਲਈ ਨਹੀਂ(_o)

note: Fourth box (size, volume, free space)
en: Size:
pa: ਆਕਾਰ:

en: Modified:
pa: ਸੋਧ:

en: _Copy here
pa: ਇੱਥੇ ਨਕਲ(_C)

en: _Move here
pa: ਇੱਥੇ ਭੇਜੋ(_M)

en: _Link here
pa: ਇੱਥੇ ਲਿੰਕ(_L)

note: display an error to the user display an error message to the user
en: Failed to execute file "%s"
pa: ਫਾਇਲ "%s" ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Name only
pa: ਸਿਰਫ਼ ਨਾਂ

en: Suffix only
pa: ਸਿਰਫ਼ ਸਫਿਕਸ

en: Name and Suffix
pa: ਨਾਂ ਅਤੇ ਸਫਿਕਸ

en: Date Accessed
pa: ਅਸੈੱਸ ਮਿਤੀ

en: Date Modified
pa: ਮੋਡੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਮਿਤੀ

en: Group
pa: ਗਰੁੱਪ

en: MIME Type
pa: MIME ਕਿਸਮ

en: Name
pa: ਨਾਂ

en: Owner
pa: ਓਨਰ

note: Permissions chooser
en: Permissions
pa: ਅਧਿਕਾਰ

en: Size
pa: ਆਕਾਰ

en: Type
pa: ਕਿਸਮ

en: File
pa: ਫਾਇਲ

en: File Name
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ

en: Never
pa: ਕਦੇ ਨਹੀਂ

en: Always
pa: ਹਮੇਸ਼ਾ

en: Trash
pa: ਰੱਦੀ

en: File System
pa: ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ

en: The root folder has no parent
pa: ਰੂਟ ਫੋਲਡਰ ਦਾ ਕੋਈ ਮੁੱਢ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: No Exec field specified
pa: ਕੋਈ ਚੱਲਣਯੋਗ ਖੇਤਰ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ

en: No URL field specified
pa: ਕੋਈ URL ਖੇਤਰ ਦਿੱਤਾ ਨਹੀਂ ਗਿਆ

en: Invalid desktop file
pa: ਗਲਤ ਡੈਸਕਟਾਪ ਫਾਇਲ

en: Phone
pa: ਫੋਨ

en: Icon based directory listing
pa: ਆਈਕਾਨ ਆਧਾਰਿਤ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਲਿਸਟਿੰਗ

en: Icon view
pa: ਆਈਕਾਨ ਵਿਊ

en: The file "%s" already exists
pa: ਫਾਇਲ "%s" ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ

note: tell the user that we're preparing to unlink the files
en: Preparing...
pa: ਤਿਆਰ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Do you want to overwrite it?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਉੱਪਰ ਲਿਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Do you want to skip it?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਛੱਡਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Open With Other _Application...
pa: ਹੋਰ ਕਾਰਜ ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ(_A)...

en: Choose another application with which to open the selected file
pa: ਹੋਰ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਚੁਣੋ, ਜਿਸ ਨਾਲ ਚੁਣੀ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹਣੀ ਹੈ

note: For backward compatibility the old accel paths are re-used. Currently not possible to automatically migrate to new accel paths. Waiting for https://gitlab.gnome.org/GNOME/gtk/issues/2375 to be able to fix that
en: _Send To
pa: ਇੱਥੇ ਭੇਜੋ(_S)

en: _Properties...
pa: ਪ੍ਰਾਪਰਟੀ(_P)...

en: View the properties of the selected file
pa: ਚੁਣੀ ਫਾਇਲ ਦੀ ਪ੍ਰਾਪਟੀ ਵੇਖੋ

en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
pa[0]: ਲਿੰਕ ਬਣਾਓ(_k)
pa[1]: ਲਿੰਕ ਬਣਾਓ(_k)

en: Du_plicate
pa: ਡੁਪਲੀਕੇਟ(_p)

en: _Rename...
pa: ਨਾਂ ਬਦਲੋ(_R)...

en: Delete all files and folders in the Trash
pa: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ ਅਤੇ ਫੋਲਡਰ ਰੱਦੀ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ

en: Create _Folder...
pa: ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਓ(_F)...

en: Create an empty folder within the current folder
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਖਾਲੀ ਫੋਲਡਰ ਬਣਾਓ

en: Create _Document
pa: ਡਾਕੂਮਿੰਟ ਬਣਾਓ(_D)

en: _Restore
pa: ਰੀ-ਸਟੋਰ(_R)

en: _Paste
pa: ਚੇਪੋ(_P)

en: _Paste Into Folder
pa: ਫੋਲਡਰ 'ਚ ਚੇਪੋ(_P)

en: _Copy
pa: ਨਕਲ(_C)

en: Cu_t
pa: ਕੱਟੋ(_t)

en: Failed to open file "%s"
pa: ਫਾਇਲ "%s" ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

note: we can just tell that n files failed to open
en: Failed to open %d file | Failed to open %d files
pa[0]: %d ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ
pa[1]: %d ਫਾਇਲਾਂ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਫੇਲ੍

en: Are you sure you want to open all folders?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਸਭ ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹਣੇ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: This will open %d separate file manager window. | This will open %d separate file manager windows.
pa[0]: ਇਸ ਨਾਲ %d ਵੱਖਰੀ ਫਾਇਲ ਮੈਨੇਜਰ ਵਿੰਡੋ ਖੁੱਲੇਗੀ।
pa[1]: ਇਸ ਨਾਲ %d ਵੱਖਰੀਆਂ ਫਾਇਲ ਮੈਨੇਜਰ ਵਿੰਡੋ ਖੁੱਲ੍ਹਣਗੀਆਂ।

en: Open %d New Window | Open %d New Windows
pa[0]: %d ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ ਖੋਲ੍ਹੋ
pa[1]: %d ਨਵੀਆਂ ਵਿੰਡੋ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Failed to mount "%s"
pa: "%s" ਮਾਊਂਟ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Open the selected file | Open the selected files
pa[0]: ਚੁਣੀ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ
pa[1]: ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: _Execute
pa: ਚਲਾਓ(_E)

en: Execute the selected file | Execute the selected files
pa[0]: ਚੁਣੀ ਫਾਇਲ ਚਲਾਓ
pa[1]: ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਚਲਾਓ

en: Rename the selected file | Rename the selected files
pa[0]: ਚੁਣੀ ਫਾਇਲ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲੋ
pa[1]: ਚੁਣੀ ਫਾਇਲ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: Add the selected folder to the shortcuts side pane | Add the selected folders to the shortcuts side pane
pa[0]: ਚੁਣੇ ਫੋਲਡਰ ਨੂੰ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸਾਈਡ ਪੈਨ 'ਚ ਜੋੜੋ
pa[1]: ਚੁਣੇ ਫੋਲਡਰਾਂ ਨੂੰ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਸਾਈਡ ਪੈਨ 'ਚ ਜੋੜੋ

en: Desktop (Create Link) | Desktop (Create Links)
pa[0]: ਡਿਸਕਟਾਪ (ਲਿੰਕ ਬਣਾਓ)
pa[1]: ਡਿਸਕਟਾਪ (ਲਿੰਕ ਬਣਾਓ)

en: Create a link to the selected file on the desktop | Create links to the selected files on the desktop
pa[0]: ਚੁਣੀ ਫਾਇਲ ਦਾ ਡੈਸਕਟਾਪ ਉੱਤੇ ਲਿੰਕ ਬਣਾਓ
pa[1]: ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਦਾ ਡੈਸਕਟਾਪ ਉੱਤੇ ਲਿੰਕ ਬਣਾਓ

en: Send the selected file to "%s" | Send the selected files to "%s"
pa[0]: ਚੁਣੀ ਫਾਇਲ "%s" ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ
pa[1]: ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ "%s" ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ

note: ask the user to enter a name for the new empty file
en: New Empty File
pa: ਨਵੀਂ ਖਾਲੀ ਫਾਇਲ

en: New Empty File...
pa: ਨਵੀਂ ਖਾਲੀ ਫਾਇਲ...

en: _Empty File
pa: ਖਾਲੀ ਫਾਇਲ(_E)

en: Failed to eject "%s"
pa: "%s" ਬਾਹਰ ਕੱਢਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Failed to unmount "%s"
pa: "%s" ਅਣ-ਮਾਊਂਟ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Open With "%s"
pa: "%s" ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Use "%s" to open the selected file | Use "%s" to open the selected files
pa[0]: ਚੁਣੀ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ "%s" ਵਰਤੋਂ
pa[1]: ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ "%s" ਵਰਤੋਂ

en: _Open With "%s"
pa: "%s" ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ(_O)

note: we can only show a generic "Open" action
en: _Open With Default Applications
pa: ਡੀਫਾਲਟ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ(_O)

en: Open the selected file with the default application | Open the selected files with the default applications
pa[0]: ਚੁਣੀ ਫਾਇਲ ਡੀਫਾਲਟ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨ ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ
pa[1]: ਚੁਣੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਡੀਫਾਲਟ ਐਪਲੀਕੇਸ਼ਨਾਂ ਨਾਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: link to %s
pa: %s ਨਾਲ ਲਿੰਕ

note: TRANSLATORS: Try to come up with a short translation of "Original Path" (which is the path * where the trashed file/folder was located before it was moved to the trash), otherwise the * properties dialog width will be messed up.
en: Original Path:
pa: ਅਸਲੀ ਪਾਥ:

note: append the image dimensions to the statusbar text
en: Image Size:
pa: ਚਿੱਤਰ ਆਕਾਰ:

en: Icon size
pa: ਆਈਕਾਨ ਆਕਾਰ

en: The icon size for the path entry
pa: ਪਾਥ ਐਂਟਰੀ ਲਈ ਆਈਕਾਨ ਸਾਇਜ਼

en: Owner:
pa: ਓਨਰ:

en: Program:
pa: ਪ੍ਰੋਗਰਾਮ:

en: Allow this file to _run as a program
pa: ਇਹ ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਇੱਕ ਪਰੋਗਰਾਮ ਵਾਂਗ ਚਲਾਉਣ ਦਿਓ(_r)

en: Click here to automatically fix the folder permissions.
pa: ਫੋਲਡਰ ਅਧਿਕਾਰ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਹੀ ਠੀਕ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਥੇ ਦਬਾਓ।

en: Please wait...
pa: ਉਡੀਕੋ ਜੀ...

en: Stop applying permissions recursively.
pa: ਅਧਿਕਾਰ ਰੀਕਰਸਵਲੀ ਲਾਗੂ ਕਰਨ ਤੋਂ ਰੋਕੋ।

note: allocate the question dialog
en: Question
pa: ਸਵਾਲ

en: Apply recursively?
pa: ਕੀ ਰੀਕਰਸਵਲੀ ਲਾਗੂ ਕਰਨੇ?

en: Do you want to apply your changes recursively to
    all files and subfolders below the selected folder?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੀਆਂ ਬਦਲਾਅ ਚੁਣੇ ਫੋਲਡਰ ਦੇ ਹੇਠ ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ
    ਅਤੇ ਸਬ-ਫੋਲਡਰਾਂ ਉੱਤੇ ਰੀਕਰਸਵਲੀ ਲਾਗੂ ਕਰਨੇ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Do _not ask me again
pa: ਮੈਨੂੰ ਮੁੜ ਨਾ ਪੁੱਛੋ(_n)

en: If you select this option your choice will be remembered and you won't be asked again. You can use the preferences dialog to alter your choice afterwards.
pa: ਜੇ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਚੋਣ ਕੀਤੀ ਤਾਂ ਤੁਹਾਡੇ ਚੋਣ ਨੂੰ ਯਾਦ ਰੱਖਿਆ ਜਾਵੇਗਾ ਅਤੇ ਤੁਹਾਨੂੰ ਮੁੜ ਨਹੀਂ ਪੁੱਛਿਆ ਜਾਵੇਗਾ। ਤੁਸੀਂ ਆਪਣੀ ਪਸੰਦ ਬਾਅਦ ਵਿੱਚ ਬਦਲਣ ਲਈ ਪਸੰਦ ਡਾਇਲਾਗ ਵਰਤ ਸਕਦੇ ਹੋ।

en: Unknown file owner
pa: ਅਣਜਾਣ ਫਾਇਲ ਓਨਰ

en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

note: 0000
en: Write only
pa: ਲਿਖਣ ਲਈ

note: 0002
en: Read only
pa: ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ

note: 0004
en: Read & Write
pa: ਪੜ੍ਹਨ ਅਤੇ ਲਿਖਣ

en: Correct folder permissions automatically?
pa: ਕੀ ਫੋਲਡਰ ਅਧਿਕਾਰ ਆਟੋਮੈਟਿਕ ਠੀਕ ਕਰਨੇ ਹਨ?

en: The folder permissions will be reset to a consistent state. Only users allowed to read the contents of this folder will be allowed to enter the folder afterwards.
pa: ਫੋਲਡਰ ਅਧਿਕਾਰ ਇੱਕ ਕੰਨਸਿਸਟੈੱਟ ਹਾਲਤ ਵਿੱਚ ਰੀ-ਸੈੱਟ ਕੀਤੇ ਜਾਣਗੇ। ਇਹ ਫੋਲਡਰ ਦੇ ਕੰਟੈੱਟ ਪੜ੍ਹਨ ਵਾਲੇ ਯੂਜ਼ਰਾਂ ਨੂੰ ਹੀ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਜਾਣ ਦੀ ਇਜ਼ਾਜ਼ਤ ਦਿੱਤੀ ਜਾਵੇਗੀ।

en: File Manager Preferences
pa: ਫਾਇਲ ਮੈਨੇਜਰ ਪਸੰਦ

note: Display
en: Display
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ

en: View _new folders using:
pa: ਨਵੇਂ ਫੋਲਡਰ ਵੇਖੋ(_n):

en: Icon View
pa: ਆਈਕਾਨ ਵਿਊ

en: Last Active View
pa: ਆਖਰੀ ਐਕਟਿਵ ਵਿਊ

en: Sort _folders before files
pa: ਫੋਲਡਰ ਫਾਇਲਾਂ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਲੜੀਬੱਧ(_f)

en: Select this option to list folders before files when you sort a folder.
pa: ਇੱਕ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਫਾਇਲਾਂ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਫੋਲਡਰ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਇਹ ਚੋਣ ਵਰਤੋਂ।

en: _Text beside icons
pa: ਆਈਕਾਨ ਨਾਲ ਟੈਕਸਟ(_T)

note: Side Pane
en: Side Pane
pa: ਸਾਇਡ ਪੇਨ

en: Shortcuts Pane
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਪੇਨ

en: _Icon Size:
pa: ਆਈਕਾਨ ਆਕਾਰ(_I):

en: Tree Pane
pa: ਟਰੀ ਪੈਨ

en: Icon _Size:
pa: ਆਈਕਾਨ ਆਕਾਰ(_S):

note: Behavior
en: Behavior
pa: ਰਵੱਈਆ

en: Navigation
pa: ਨੇਵੀਗੇਸ਼ਨ

en: _Single click to activate items
pa: ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਐਕਟੀਵੇਟ ਕਰਨ ਲਈ ਇੱਕ ਵਾਰ ਕਲਿੱਕ(_S)

en: Disabled
pa: ਬੰਦ ਕੀਤਾ

en: Medium
pa: ਮੀਡਿਅਮ

en: Long
pa: ਲੰਮਾ

en: _Double click to activate items
pa: ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਐਕਟੀਵੇਟ ਕਰਨ ਲਈ ਦੋ ਵਾਰ ਕਲਿੱਕ(_D)

note: Advanced
en: Advanced
pa: ਤਕਨੀਕੀ

en: Folder Permissions
pa: ਫੋਲਡਰ ਅਧਿਕਾਰ

en: Apply to Folder and Contents
pa: ਫੋਲਡਰ ਅਤੇ ਕੰਨਟੈੱਟ ਉੱਤੇ ਲਾਗੂ ਕਰੋ

en: Apply to Folder Only
pa: ਸਿਰਫ਼ ਫੋਲਡਰ ਲਈ ਹੀ ਲਾਗੂ ਕਰੋ

en: Volume Management
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਮੈਨੇਜਮਿੰਟ

note: tell the user that we failed to come up with the thunar-volman configuration dialog
en: Failed to display the volume management settings
pa: ਵਾਲੀਅਮ ਮੈਨੇਜ਼ਮਿੰਟ ਸੈਟਿੰਗ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: General
pa: ਜਰਨਲ

en: _Name:
pa: ਨਾਂ(_N):

note: Second box (kind, open with, link target)
en: Kind:
pa: ਕਿਸਮ:

en: Link Target:
pa: ਲਿੰਕ ਟਾਰਗੇਟ:

note: Third box (deleted, modified, accessed)
en: Deleted:
pa: ਹਟਾਈ:

en: Accessed:
pa: ਪਹੁੰਚ:

en: Volume:
pa: ਵਾਲੀਅਮ:

en: Usage:
pa: ਵਰਤੋਂ:

note: Emblem chooser
en: Emblems
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ

note: allocate the icon chooser allocate the chooser dialog
en: Select an Icon for "%s"
pa: "%s" ਲਈ ਇੱਕ ਆਈਕਾਨ ਚੁਣੋ

en: Failed to change icon of "%s"
pa: "%s" ਦਾ ਆਈਕਾਨ ਬਦਲਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

note: update the properties dialog title
en: %s - Properties
pa: %s - ਪ੍ਰਾਪਰਟੀ

en: broken link
pa: ਟੁੱਟਿਆ ਲਿੰਕ

en: _Add Files...
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਸ਼ਾਮਿਲ(_A)...

en: Clear
pa: ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: Clear the file list below
pa: ਹੇਠਾਂ ਫਾਇਲ ਲਿਸਟ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

en: _About
pa: ਇਸ ਬਾਰੇ(_A)

en: Display information about Thunar Bulk Rename
pa: ਥੰਨਰ ਬਲਕ ਰੀ-ਨੇਮ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖਾਓ

en: Rename Multiple Files
pa: ਕਈ ਫਾਇਲਾਂ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: New Name
pa: ਨਵਾਂ ਨਾਂ

en: Remove File | Remove Files
pa[0]: ਫਾਇਲ ਹਟਾਓ
pa[1]: ਫਾਇਲ ਹਟਾਓ

note: tell the user that we failed
en: Failed to open the documentation browser
pa: ਡਾਕੂਮਿੰਟ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

note: allocate the file chooser
en: Select files to rename
pa: ਨਾਂ ਬਦਲਣ ਲਈ ਫਾਇਲਾਂ ਚੁਣੋ

en: Audio Files
pa: ਆਡੀਓ ਫਾਇਲਾਂ

en: Image Files
pa: ਚਿੱਤਰ ਫਾਇਲਾਂ

en: Video Files
pa: ਵੀਡਿਓ ਫਾਇਲਾਂ

note: just popup the about dialog
en: Bulk Rename
pa: ਬਲਕ ਰੀ-ਨੇਮ

note: change title to reflect the standalone status
en: Bulk Rename - Rename Multiple Files
pa: ਬਲਕ ਰੀ-ਨੇਮ - ਕਈ ਫਾਇਲਾਂ ਦੇ ਨਾਂ ਬਦਲੋ

en: Failed to rename "%s" to "%s".
pa: "%s" ਦਾ ਦਾ ਨਾਂ "%s" ਬਦਲਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ।

en: _Revert Changes
pa: ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਪਰਤਾਓ(_R)

en: _Skip This File
pa: ਇਹ ਫਾਇਲ ਰਹਿਣ ਦਿਓ(_S)

en: Do you want to skip this file and continue to rename the remaining files?
pa: ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਫਾਇਲ ਛੱਡਣੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ ਅਤੇ ਬਾਕੀ ਫਾਇਲਾਂ ਦਾ ਨਾਂ ਬਦਲਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Browse the file system
pa: ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ ਬਰਾਊਜ਼ਰ ਕਰੋ

en: Trash is empty
pa: ਰੱਦੀ ਖਾਲੀ ਹੈ

en: Re_name Shortcut
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਨਾਂ-ਬਦਲੋ(_n)

en: _Remove Shortcut
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਹਟਾਓ(_R)

en: The path "%s" does not refer to a directory
pa: ਪਾਥ "%s" ਇੱਕ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਨੂੰ ਨਹੀਂ ਦਰਸਾਉਦਾ ਹੈ

note: display an error message to the user
en: Failed to add new shortcut
pa: ਨਵਾਂ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਜੋੜਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Click here to stop calculating the total size of the folder.
pa: ਫੋਲਡਰ ਦਾ ਆਕਾਰ ਕੈਲਕੁਲੇਟ ਕਰਨ ਨੂੰ ਛੱਡਣ ਲਈ ਇੱਥੇ ਦਬਾਓ।

note: add the label widget tell the user that we started calculation
en: Calculating...
pa: ਗਿਣਤੀ ਕੀਤੀ ਜਾ ਰਹੀ ਹੈ...

note: tell the user that the operation was canceled
en: Calculation aborted
pa: ਕੈਲਕੁਲੇਸ਼ਨ ਛੱਡੀ

note: nothing was readable, so permission was denied
en: Permission denied
pa: ਅਧਿਕਾਰ ਪਾਬੰਦੀ

en: Select _all Files
pa: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ ਚੁਣੋ(_a)

en: Select all files in this window
pa: ਇਹ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚੋਂ ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ ਚੁਣੋ

en: Select _by Pattern...
pa: ਪੈਟਰਨ ਨਾਲ ਚੁਣੋ(_b)...

en: Arran_ge Items
pa: ਆਈਟਮਾਂ ਇਕਸਾਰ(_g)

en: Keep items sorted by their name
pa: ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਉਨ੍ਹਾਂ ਦੇ ਨਾਂ ਮੁਤਾਬਕ ਰੱਖੋ

en: Keep items sorted by their size
pa: ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਉਨ੍ਹਾਂ ਦੇ ਆਕਾਰ ਮੁਤਾਬਕ ਰੱਖੋ

en: Keep items sorted by their type
pa: ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਉਨ੍ਹਾਂ ਦੇ ਟਾਈਪ ਮੁਤਾਬਕ ਰੱਖੋ

en: Keep items sorted by their modification date
pa: ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਉਨ੍ਹਾਂ ਦੀ ਸੋਧ ਮਿਤੀ ਮੁਤਾਬਕ ਰੱਖੋ

en: _Ascending
pa: ਆਸੈਡਿੰਗ(_A)

en: Sort items in ascending order
pa: ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਵੱਧਦੇ ਕ੍ਰਮ 'ਚ ਰੱਖੋ

en: _Descending
pa: ਡੀ-ਸੈਂਡਿੰਗ(_D)

en: Sort items in descending order
pa: ਆਈਟਮਾਂ ਨੂੰ ਘੱਟਦੇ ਕ੍ਰਮ 'ਚ ਰੱਖੋ

en: Loading folder contents...
pa: ਫੋਲਡਰ ਭਾਗ ਲੋਡ ਕੀਤੇ ਜਾ ਰਹੇ ਹਨ...

note: display an error to the user
en: Failed to open the home folder
pa: ਹੋਮ ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Select by Pattern
pa: ਪੈਟਰਨ ਨਾਲ ਚੁਣੋ

en: _Select
pa: ਚੁਣੋ(_S)

en: _Pattern:
pa: ਪੈਟਰਨ(_P):

note: tell the user that the file name provided by the X Direct Save source is invalid
en: Invalid filename provided by XDS drag site
pa: XDS ਡਰੈਗ ਸਾਇਟ ਵਲੋਂ ਦਿੱਤਾ ਗਲਤ ਫਾਇਲ ਨਾਂ

note: display an error dialog to the user
en: Failed to create a link for the URL "%s"
pa: URL "%s" ਲਈ ਇੱਕ ਲਿੰਕ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਰਿਹਾ

en: Failed to open directory "%s"
pa: ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ "%s" ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Collecting files...
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਜਾਰੀ ਹੈ...

en: Loading...
pa: ਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ...

en: Invalid path
pa: ਗਲਤ ਮਾਰਗ

en: Unknown user "%s"
pa: ਅਣਜਾਣ ਯੂਜ਼ਰ "%s"

note: TRANSLATORS: file was modified less than one day ago
en: Today
pa: ਅੱਜ

note: TRANSLATORS: file was modified less than two days ago
en: Yesterday
pa: ਕੱਲ੍ਹ

en: _File
pa: ਫਾਇਲ(_F)

en: Open a new Thunar window for the displayed location
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਨਵਾਂ ਥੰਨਰ ਵਿੰਡੋ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Close this window
pa: ਇਹ ਵਿੰਡੋ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Close _All Windows
pa: ਸਭ ਵਿੰਡੋ ਬੰਦ ਕਰੋ(_A)

en: Close all Thunar windows
pa: ਸਭ ਥੰਨਰ ਝਰੋਖੇ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: _Edit
pa: ਸੋਧ(_E)

en: Pr_eferences...
pa: ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ(_e)...

en: Edit Thunars Preferences
pa: ਥੰਨਰ ਪਸੰਦ ਸੋਧੋ

en: _View
pa: ਵੇਖੋ(_V)

en: _Reload
pa: ਮੁੜ-ਲੋਡ(_R)

en: Reload the current folder
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਫੋਲਡਰ ਮੁੜ-ਲੋਡ

en: _Location Selector
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਚੋਣਕਾਰ(_L)

en: _Pathbar Style
pa: ਪਾਥ-ਬਾਰ ਸਟਾਇਲ(_P)

en: _Toolbar Style
pa: ਟੂਲਬਾਰ ਸਟਾਇਲ(_T)

en: _Side Pane
pa: ਸਾਇਡ ਪੈਨ(_S)

en: _Shortcuts
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ(_S)

en: Toggles the visibility of the shortcuts pane
pa: ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਪੈਨ ਦੀ ਦਿੱਖ ਬਦਲੋ

en: _Tree
pa: ਟਰੀ(_T)

en: St_atusbar
pa: ਹਾਲਤ-ਪੱਟੀ(_A)

en: Show _Hidden Files
pa: ਲੁਕਵੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਵੇਖਾਓ(_H)

en: Toggles the display of hidden files in the current window
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚੋਂ ਲੁਕਵੀਆਂ ਫਾਇਲਾਂ ਵੇਖਾਉਣ ਲਈ ਬਦਲੋ

en: Zoom I_n
pa: ਜ਼ੂਮ ਇਨ(_n)

en: Show the contents in more detail
pa: ਹੋਰ ਵੇਰਵੇ ਨਾਲ ਸਮੱਗਰੀ ਵੇਖਾਓ

en: Zoom _Out
pa: ਜ਼ੂਮ ਆਉਟ(_O)

en: Show the contents in less detail
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਘੱਟ ਵੇਰਵੇ ਨਾਲ ਵੇਖਾਓ

en: Normal Si_ze
pa: ਸਧਾਰਨ ਅਕਾਰ(_z)

en: Show the contents at the normal size
pa: ਆਮ ਆਕਾਰ ਉੱਤੇ ਸਮੱਗਰੀ ਵੇਖਾਓ

en: Display folder content in a compact list view
pa: ਫੋਲਡਰ ਭਾਗ ਇੱਕ ਕੰਪੈਕਟ ਲਿਸਟ ਵਿਊ 'ਚ ਵੇਖਾਓ

en: _Go
pa: ਜਾਓ(_G)

en: _Home
pa: ਹੋਮ(_H)

en: Go to the home folder
pa: ਹੋਮ ਫੋਲਡਰ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Desktop
pa: ਡੈਸਕਟਾਪ

en: T_rash
pa: ਰੱਦੀ(_r)

en: Display the contents of the trash can
pa: ਰੱਦੀ ਕੈਨ ਦੇ ਭਾਗ ਵੇਖਾਓ

en: Open _Parent
pa: ਮੁੱਢਲਾ ਖੋਲ੍ਹੋ(_P)

en: Open the parent folder
pa: ਮੁੱਢਲਾ ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: _Open Location...
pa: ਟਿਕਾਣਾ ਖੋਲ੍ਹੋ(_O)...

en: Specify a location to open
pa: ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਟਿਕਾਣਾ ਦਿਓ

en: T_emplates
pa: ਨਮੂਨੇ(_e)

en: Go to the templates folder
pa: ਟੈਂਪਲੇਟ ਦੇ ਫੋਲਡਰ ਵਿੱਚ ਜਾਓ

en: _Contents
pa: ਸਮੱਗਰੀ(_C)

en: Display Thunar user manual
pa: ਥੰਨਰ ਉਪਭੋਗੀ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਵੇਖਾਓ

en: Display information about Thunar
pa: ਥੰਨਰ ਬਾਰੇ ਜਾਣਕਾਰੀ ਵੇਖਾਓ

en: Back
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Go to the previous visited folder
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਖੋਲ੍ਹੋ ਫੋਲਡਰ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Forward
pa: ਅੱਗੇ

en: Go to the next visited folder
pa: ਅੱਗੇ ਖੋਲ੍ਹੇ ਫੋਲਡਰ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Failed to open parent folder
pa: ਮੁੱਢਲਾ ਫੋਲਡਰ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

note: display the "About Templates" dialog
en: About Templates
pa: ਟੈਪਲੇਟ ਬਾਰੇ

en: Do _not display this message again
pa: ਇਹ ਸੁਨੇਹਾ ਮੁੜ ਨਾ ਵੇਖਾਓ(_n)

note: display an error to the user
en: Failed to display the contents of the trash can
pa: ਰੱਦੀ ਕੈਨ ਦੇ ਭਾਗ ਵੇਖਾਣਉ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ

en: Thunar is a fast and easy to use file manager
    for the Xfce Desktop Environment.
pa: ਥੰਨਰ Xfce ਡਿਸਕਟਾਪ ਇੰਵਾਇਰਨਮਿੰਟ ਲਈ ਤੇਜ਼ ਅਤੇ ਸੌਖਾ
    ਫਾਇਲ ਮੈਨੇਜਰ ਹੈ।

en: Label
pa: ਲੇਬਲ

en: Text of the page's label
pa: ਸਫ਼ੇ ਦੇ ਲੇਬਲ ਲਈ ਟੈਕਸਟ

en: Label widget
pa: ਲੇਬਲ ਵਿਡਗਿਟ

en: Don't unload the plugin from memory
pa: ਮੈਮੋਰੀ ਤੋਂ ਪਲੱਗਇਨ ਲੋਡ ਨਾ ਕਰੋ

en: Help URL
pa: ਮੱਦਦ URL

en: Description:
pa: ਵੇਰਵਾ:

en: Command:
pa: ਕਮਾਂਡ:

en: The URL to access.
pa: ਵਰਤਣ ਲਈ URL ਹੈ।

en: Comment:
pa: ਟਿੱਪਣੀ:

en: Options:
pa: ਚੋਣਾਂ:

en: Use _startup notification
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਨੋਟੀਫਿਕੇਸ਼ਨ ਵਰਤੋਂ(_s)

en: Run in _terminal
pa: ਟਰਮੀਨਲ 'ਚ ਚਲਾਓ(_t)

en: Select this option to run the command in a terminal window.
pa: ਕਮਾਂਡ ਨੂੰ ਟਰਮੀਨਲ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਇਹ ਆਪਸ਼ਨ ਚੁਣੋ।

en: Launcher
pa: ਲਾਂਚਰ

en: Link
pa: ਲਿੰਕ

en: Failed to save "%s".
pa: "%s" ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ।

en: Date Taken:
pa: ਖਿੱਚਣ ਮਿਤੀ:

en: Camera Brand:
pa: ਕੈਮਰਾ ਬਰੈਂਡ:

en: Camera Model:
pa: ਕੈਮਰਾ ਮਾਡਲ:

en: Aperture Value:
pa: ਅਪਰਚਰ ਵੈਲਿਊ:

en: Flash Fired:
pa: ਫਲੈਸ਼ ਫਾਇਰਡ:

en: Focal Length:
pa: ਫੋਕਲ ਲੰਬਾਈ:

en: Shutter Speed:
pa: ਸਟੱਰ ਸਪੀਡ:

en: ISO Speed Ratings:
pa: ISO ਸਪੀਡ ਰੇਟਿੰਗ:

en: Software:
pa: ਸਾਫਟਵੇਅਰ:

en: Image
pa: ਚਿੱਤਰ

en: Image Type:
pa: ਚਿੱਤਰ ਕਿਸਮ:

note: update the "Image Size" label
en: %dx%d pixel | %dx%d pixels
pa[0]: %dx%d ਪਿਕਸਲ
pa[1]: %dx%d ਪਿਕਸਲ

en: Con_vert to:
pa: ਬਦਲੋ(_v):

en: Uppercase / Lowercase
pa: ਅੱਪਰ ਕੇਸ / ਲੋਅਰ ਕੇਸ

en: _At position:
pa: ਸਥਿਤੀ ਤੇ(_A):

en: lowercase
pa: ਲੋਅਰ ਕੇਸ

en: UPPERCASE
pa: ਅੱਪਰ ਕੇਸ

en: Insert
pa: ਸ਼ਾਮਲ

en: Overwrite
pa: ਉੱਤੇ ਲਿਖੋ

en: From the front (left)
pa: ਫਰੱਟ ਤੋਂ (ਖੱਬਿਓ)

en: From the back (right)
pa: ਪਿੱਛੇ ਤੋਂ (ਸੱਜੇ)

en: Old Name - Text - Number
pa: ਪੁਰਾਣਾ ਨਾਂ - ਟੈਕਸਟ - ਨੰਬਰ

en: Number - Text - Old Name
pa: ਨੰਬਰ - ਟੈਕਸਟ - ਪੁਰਾਣਾ ਨਾਂ

en: Text - Number
pa: ਟੈਕਸਟ - ਅੰਕ

en: Number - Text
pa: ਅੰਕ - ਟੈਕਸਟ

en: _Text:
pa: ਟੈਕਸਟ(_T):

en: Insert / Overwrite
pa: ਸ਼ਾਮਲ / ਓਵਰ ਰਾਈਟ

en: _Number Format:
pa: ਨੰਬਰ ਫਾਰਮੈਟ(_N):

en: _Start With:
pa: ਇਸ ਨਾਲ ਸ਼ੁਰੂ(_S):

en: Text _Format:
pa: ਟੈਕਸਟ ਫਾਰਮੈਟ(_F):

en: Numbering
pa: ਗਿਣਤੀ

en: Remove _From Position:
pa: ਸਥਿਤੀ ਤੋਂ ਹਟਾਓ(_F):

en: _To Position:
pa: ਸਥਿਤੀ ਤੋਂ(_T):

en: Remove Characters
pa: ਅੱਖਰ ਹਟਾਓ

en: _Search For:
pa: ਇਸ ਦੀ ਖੋਜ(_S):

note: reset to default tooltip
en: Enter the text to search for in the file names.
pa: ਫਾਇਲ ਨਾਂ 'ਚ ਖੋਜ ਲਈ ਟੈਕਸਟ ਦਿਓ।

en: Regular _Expression
pa: ਰੈਗੂਲਰ ਐਕਸਪ੍ਰੇਸ਼ਨ(_E)

en: Replace _With:
pa: ਇਸ ਨਾਲ ਬਦਲੋ(_W):

en: Search & Replace
pa: ਖੋਜ ਅਤੇ ਬਦਲੋ

en: Send _directly
pa: ਡਰੈਕਟ ਭੇਜੋ(_d)

en: Send com_pressed
pa: ਕੰਪ੍ਰੈਸਡ ਭੇਜੋ(_p)

en: Send as _archive
pa: ਅਕਾਈਵ ਵਾਂਗ ਭੇਜੋ(_a)

note: allocate the progress dialog setup the label
en: Compressing files...
pa: ਫਾਇਲਾਂ ਨਪੀੜੀਆਂ ਜਾ ਰਹੀਆਂ ਹਨ...

note: tell the user that the command failed
en: ZIP command terminated with error %d
pa: ZIP ਕਮਾਂਡ ਗਲਤੀ %d ਨਾਲ ਬੰਦ ਹੋ ਗਈ

en: Failed to create temporary directory
pa: ਟੈਂਪਰੇਰੀ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Failed to create symbolic link for "%s"
pa: "%s" ਲਈ ਸਿੰਬਲਿਕ ਲਿੰਕ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

note: tell the user that we failed to compress the file(s)
en: Failed to compress %d file | Failed to compress %d files
pa[0]: %d ਫਾਇਲ ਕੰਪ੍ਰੈਸ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ
pa[1]: %d ਫਾਇਲਾਂ ਕੰਪ੍ਰੈਸ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

note: tell the user that we failed
en: Failed to compose new email
pa: ਨਵੀਂ ਈ-ਮੇਲ ਕੰਪੋਜ਼ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Mail Recipient
pa: ਪੱਤਰ ਪ੍ਰਾਪਤਕਰਤਾ

note: tell the user that we failed to connect to the trash
en: Failed to connect to the Trash
pa: ਰੱਦੀ ਨਾਲ ਜੁੜਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Trash Applet
pa: ਰੱਦੀ ਐਪਲਿਟ

en: Display the trash can
pa: ਰੱਦੀ ਡੱਬਾ ਵੇਖਾਓ

en: Edit Action
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਸੋਧ

en: Create Action
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਬਣਾਓ

en: Failed to save actions to disk.
pa: ਐਕਸ਼ਨ ਡਿਸਕ ਉੱਤੇ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ।

note: setup a label to tell that no icon was selected
en: No icon
pa: ਆਈਕਾਨ ਨਹੀਂ

en: Unknown closing element <%s>
pa: ਅਣਜਾਣ ਬੰਦ ਐਲੀਮਿੰਟ <%s>

en: Failed to determine save location for uca.xml
pa: uca.xml ਲਈ ਟਿਕਾਣਾ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ

en: Command not configured
pa: ਕਮਾਂਡ ਸੰਰਚਿਤ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Failed to launch action "%s".
pa: ਐਕਸ਼ਨ "%s" ਲਾਂਚ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ।

en: Open Terminal Here
pa: ਇੱਥੇ ਟਰਮੀਨਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Example for a custom action
pa: ਇੱਕ ਕਸਟਮ ਐਕਸ਼ਨ ਲਈ ਉਦਾਹਰਨ

en: _Description:
pa: ਵੇਰਵਾ(_D):

en: _Command:
pa: ਕਮਾਂਡ(_C):

en: _Icon:
pa: ਆਈਕਾਨ(_I):

en: the selected filenames (without paths)
pa: ਚੁਣੇ ਫਾਇਲ ਨਾਂ (ਬਿਨਾਂ ਪਾਥ ਦੇ)

en: Basic
pa: ਮੁੱਢਲਾ

en: _File Pattern:
pa: ਫਾਇਲ ਪੈਟਰਨ(_F):

en: _Directories
pa: ਦਿਸ਼ਾਵਾਂ(_D)

en: _Audio Files
pa: ਆਡੀਓ ਫਾਇਲਾਂ(_A)

en: _Image Files
pa: ਚਿੱਤਰ ਫਾਇਲਾਂ(_I)

en: _Text Files
pa: ਟੈਕਸਟ ਫਾਇਲਾਂ(_T)

en: _Video Files
pa: ਵੀਡਿਓ ਫਾਇਲਾਂ(_V)

en: _Other Files
pa: ਹੋਰ ਫਾਇਲਾਂ(_O)

en: Appearance Conditions
pa: ਅਪੀਰੈਂਸ ਕੰਡੀਸ਼ਨ

en: Custom Actions
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਪਸੰਦ

en: Add a new custom action.
pa: ਇੱਕ ਨਵਾਂ ਕਸਟਮ ਐਕਸ਼ਨ ਜੋੜੋ।

en: Edit the currently selected action.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਚੁਣਿਆ ਐਕਸ਼ਨ ਸੋਧੋ।

en: Delete the currently selected action.
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਚੁਣਿਆ ਐਕਸ਼ਨ ਹਟਾਓ।

en: Thunar File Manager
pa: ਥੰਨਰ ਫਾਇਲ ਮੈਨੇਜਰ

en: Browse the filesystem with the file manager
pa: ਫਾਇਲ ਮੈਨੇਜਰ ਨਾਲ ਫਾਇਲ ਸਿਸਟਮ ਨਾਲ ਬਰਾਊਜ਼ ਕਰੋ

en: File Manager
pa: ਫਾਇਲ ਮੈਨੇਜਰ

en: Home
pa: ਹੋਮ
