Thunar - en to tr translation catalogue (1017 entries)

note: change the accept button label text
en: _Open
tr: _Aç

en: _Execute
tr: Ç_alıştır

en: Edit _Launcher
tr: _Başlatıcıyı Düzenle

en: Edit the selected launcher
tr: Seçili başlatıcıyı düzenle

en: Open in new _Tab
tr: Yeni _Sekmede aç

en: Open in new _Window
tr: Yeni _Pencerede aç

en: Open Item _Location
tr: Öge _Konumunu Aç

en: Navigate to the folder in which the selected file is located
tr: Seçili dosyanın bulunduğu konuma git

en: Ope_n With Other Application...
tr: Baş_ka Uygulamayla Aç...

en: Choose another application with which to open the selected file
tr: Seçilen dosyayı açmak için başka uygulama seç

en: Set Defa_ult Application...
tr: Öntan_ımlı Uygulama Belirle

en: Choose an application which should be used by default to open the selected file
tr: Seçili dosyayı açarken öntanımlı olarak kullanılacak uygulamayı seç

note: For backward compatibility the old accel paths are re-used. Currently not possible to automatically migrate to new accel paths. Waiting for https://gitlab.gnome.org/GNOME/gtk/issues/2375 to be able to fix that
en: _Send To
tr: _Gönder

en: _Add Bookmark
tr: Yer İmi _Ekle

en: Create bookmarks for all selected folders. If nothing is selected, the current folder is bookmarked.
tr: Seçilen tüm klasörler için yer imleri oluşturun. Hiçbir şey seçilmezse, geçerli klasör işaretlenir.

en: Send to _Desktop
tr: _Masaüstüne Gönder

en: _Properties...
tr: Özel_likler...

en: View the properties of the selected file
tr: Seçilen dosyanın özelliklerini göster

en: Ma_ke Link
tr: B_ağ Oluştur

en: Dup_licate
tr: Çoğa_lt

en: _Rename...
tr: _Yeniden Adlandır...

note: prepare the menu item
en: _Empty Trash
tr: Çöpü _Boşalt

en: Delete all files and folders in the Trash
tr: Çöpteki tüm dosyaları ve klasörleri sil

en: _Remove from Recent
tr: Son Kullanılandan _Kaldır

en: Remove the selected files from Recent
tr: Seçilen dosyaları Son Kullanılandan kaldır

en: Create _Folder...
tr: Klas_ör Oluştur...

en: Create an empty folder within the current folder
tr: Geçerli klasör içinde boş klasör oluşur

en: Create _Document
tr: _Belge Oluştur

en: Create a new document from a template
tr: Şablondan yeni belge oluştur

en: _Restore
tr: _Geri Yükle

en: Restore and S_how
tr: Geri Yükle ve Gö_ster

en: Mo_ve to Trash
tr: Çöp K_utusuna Taşı

en: _Delete
tr: _Sil

en: _Paste
tr: _Yapıştır

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
tr: Önceden Kes ya da Kopyala komutu ile seçilmiş dosyaları taşı ya da yapıştır

en: _Paste Into Folder
tr: Klasörün İçine _Yapıştır

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
tr: Önceden Kes ya da Kopyala komutu ile seçilmiş dosyaları seçilen klasöre taşıyın ya da kopyalayın

en: _Copy
tr: Ko_pyala

en: Cu_t
tr: _Kes

en: _Mount
tr: _Bağla

en: Mount the selected device
tr: Seçili aygıtı bağla

en: _Unmount
tr: _Ayır

en: Unmount the selected device
tr: Seçili aygıtı ayır

en: _Eject
tr: Çı_kart

en: Eject the selected device
tr: Seçili aygıtı çıkar

en: Failed to execute file "%s" (%s)
tr: "%s" dosyası çalıştırılamadı (%s)

en: Failed to execute file "%s"
tr: "%s" dosyası çalıştırılamadı

en: Failed to open file "%s"
tr: "%s" dosyası açılamadı

note: we can just tell that n files failed to open
en: Failed to open %d file | Failed to open %d files
tr[0]: %d adet dosya açılamadı
tr[1]: %d dosya açılamadı

en: Are you sure you want to open all folders?
tr: Tüm klasörleri açmak istediğinizden emin misiniz?

en: Open folders
tr: Klasörleri aç

en: This will open %d separate file manager window. | This will open %d separate file manager windows.
tr[0]: Bu, %d ayrık dosya yöneticisi penceresi açacak.
tr[1]: Bu, %d ayrık dosya yöneticisi penceresi açacak

en: Open %d New Window | Open %d New Windows
tr[0]: %d Adet Yeni Pencere Aç
tr[1]: %d Yeni Pencere Aç

note: add the "Cancel" button configure the dialog properties
en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: Failed to mount "%s"
tr: "%s" bağlanamadı

note: tell the user that we were unable to launch the file specified
en: Failed to open "%s"
tr: "%s" açılamadı

note: aka "activate"
en: Open the selected file | Open the selected files
tr[0]: Seçilen dosyayı aç
tr[1]: Seçilen dosyaları aç

en: Execute the selected file | Execute the selected files
tr[0]: Seçilen dosyayı çalıştır
tr[1]: Seçilen dosyaları çalıştır

en: Open the selected directory in new tab | Open the selected directories in %d new tabs
tr[0]: Seçili dizini yeni sekmede aç
tr[1]: Seçili dizinleri %d yeni sekmede aç

en: Open the selected directory in new window | Open the selected directories in %d new windows
tr[0]: Seçili dizini yeni pencerede aç
tr[1]: Seçili dizinleri %d yeni pencerede aç

en: Create a symbolic link for the selected file | Create a symbolic link for each selected file
tr[0]: Seçilen dosya için simgesel bağ oluştur
tr[1]: Seçilen dosyalar için simgesel bağ oluştur

en: Rename the selected file | Rename the selected files
tr[0]: Seçilen dosyayı yeniden adlandır
tr[1]: Seçilen dosyaları yeniden adlandır

en: Bulk _Rename...
tr: Toplu Yeniden Adlandırma

en: Restore the selected file to its original location | Restore the selected files to its original location
tr[0]: Seçili dosyayı özgün konumuna geri yükle
tr[1]: Seçili dosyaları özgün konumlarına geri yükle

en: Restore the selected file to its original location and open the location in a new window/tab | Restore the selected files to their original locations and open the locations in a new window/tab
tr[0]: Seçili dosyayı özgün konumuna geri yükle ve konumu yeni pencerede/sekmede aç
tr[1]: Seçilen dosyaları özgün konumlarına geri yükle ve konumları yeni pencerede/sekmede aç

en: Move the selected file to the Trash | Move the selected files to the Trash
tr[0]: Seçili dosyayı çöpe taşı
tr[1]: Seçili dosyaları çöpe taşı

en: Permanently delete the selected file | Permanently delete the selected files
tr[0]: Seçili dosyayı kalıcı olarak sil
tr[1]: Seçili dosyaları kalıcı olarak sil

en: Cut the selection
tr: Seçimi kes

en: Prepare the selected file to be moved with a Paste command | Prepare the selected files to be moved with a Paste command
tr[0]: Seçilen dosyayı yapıştır komutu ile taşınacak biçimde hazırla
tr[1]: Seçilen dosyaları yapıştır komutu ile taşınacak biçimde hazırla

en: Copy the selection
tr: Seçimi kopyala

en: Prepare the selected file to be copied with a Paste command | Prepare the selected files to be copied with a Paste command
tr[0]: Seçilen dosyayı yapıştır komutu ile kopyalanacak biçimde hazırla
tr[1]: Seçilen dosyaları yapıştır komutu ile kopyalanacak biçimde hazırla

en: Paste the clipboard
tr: Panoyu yapıştır

en: Side Pane (Add Bookmark) | Side Pane (Add Bookmarks)
tr[0]: Kenar Bölme (Yer İmi Ekle)
tr[1]: Yan Bölme (Yer İmleri Ekle)

en: Add the selected folder to the shortcuts side pane | Add the selected folders to the shortcuts side pane
tr[0]: Seçilen dizini yan pencere gözü simgelerine ekle
tr[1]: Seçilen klasörleri yan bölme simgelerine ekle

en: Desktop (Create Link) | Desktop (Create Links)
tr[0]: Masaüstü (Bağlantılar Oluştur)
tr[1]: Masaüstü (Bağlantı Oluştur)

en: Create a link to the selected file on the desktop | Create links to the selected files on the desktop
tr[0]: Masaüstünde, seçilmiş olan uygulamaya bağlantı oluştur
tr[1]: Masaüstünde, seçilmiş olan uygulamalara bağlantılar oluştur

en: Send the selected file to "%s" | Send the selected files to "%s"
tr[0]: Seçilen dosyayı "%s" konumuna gönder
tr[1]: Seçilen dosyaları "%s" konumuna gönder

note: ask the user to enter a name for the new folder
en: New Folder
tr: Yeni Klasör

en: Create New Folder
tr: Yeni Klasör Oluştur

note: generate a title for the create dialog
en: Create Document from template "%s"
tr: "%s" şablonundan Belge oluştur

note: ask the user to enter a name for the new empty file
en: New Empty File
tr: Yeni Boş Dosya

en: New Empty File...
tr: Yeni Boş Dosya...

en: No templates installed in
    "%s"
tr: "%s"
    içinde kurulu şablon yok

en: _Empty File
tr: _Boş Dosya

en: Failed to eject "%s"
tr: "%s" çıkartılamadı

en: Failed to unmount "%s"
tr: "%s" ayrılamadı

en: Use "%s" to open the selected file | Use "%s" to open the selected files
tr[0]: Seçilen dosyayı açmak için "%s" kullan
tr[1]: Seçilen dosyaları açmak için "%s" kullan

en: _Open With "%s"
tr: "%s" İ_le Aç

note: we can only show a generic "Open" action
en: _Open With Default Applications
tr: Ö_ntanımlı Uygulamalar İle Aç

en: Open the selected files with the default applications
tr: Seçilen dosyaları varsayılan uygulama ile aç

en: Ope_n With
tr: _Birlikte Aç

en: Open the bulk rename dialog
tr: Gelişmiş yeniden adlandırma penceresini aç

en: Force open in a new window
tr: Yeni pencerede zorla aç

en: Run in daemon mode
tr: Art alan kipinde çalıştır

en: Quit a running Thunar instance
tr: Çalışan Thunar örneğinden çık

en: Print version information and exit
tr: Sürüm bilgisini yaz ve çık

en: Acquired the session message bus '%s'
tr: Oturum ileti veri yolu '%s' alındı

en: Acquired the name '%s' on the session message bus
tr: Oturum ileti veri yolu üzerinde '%s' adı alındı

en: Name '%s' lost on the message dbus.
tr: '%s' adı dbus iletisinde kaybedildi.

en: The Thunar development team. All rights reserved.
tr: Thunar geliştirici takımı. Tüm hakları alınmıştır.

en: Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
tr: Yazar: Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.

en: Please report bugs to <%s>.
tr: Lütfen hataları <%s> adresine bildiriniz.

note: display an error message to the user
en: Failed to launch operation
tr: İşlem çalıştırılamadı

en: Failed to open "%s" (%s)
tr: "%s" açılamadı (%s)

en: Failed to open "%s": %s
tr: "%s" açılamadı: %s

en: Failed to rename "%s" (%s)
tr: "%s" yeniden adlandırılamadı (%s)

en: Failed to rename "%s"
tr: "%s" yeniden adlandırılamadı

en: Rename Launcher Options
tr: Başlatıcı Seçeneklerini Yeniden Adlandır

en: Do you want to rename the launcher, or the file itself?
tr: Başlatıcıyı mı yoksa dosyanın kendisini mi yeniden adlandırmak istiyorsunuz?

en: Rename _Launcher
tr: _Başlatıcıyı Yeniden Adlandır

en: Rename _File
tr: _Dosyayı Yeniden Adlandır

en: New File
tr: Yeni Dosya

en: Create New File
tr: Yeni Dosya Oluştur

en: Copying files...
tr: Dosyalar kopyalanıyor...

en: Copying files to "%s"...
tr: Dosyalar "%s" dizinine kopyalanıyor...

en: Creating symbolic links in "%s"...
tr: "%s" ögesinde bağ oluşturuluyor...

en: Moving files into "%s"...
tr: Dosyalar "%s" ögesine taşınıyor...

en: Moving files ...
tr: Dosyalar taşınıyor...

en: Are you sure that you want to
    permanently delete "%s" (%s)?
tr: "%s" (%s) ögesini 
    kalıcı olarak silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure that you want to
    permanently delete "%s"?
tr: "%s" ögesini kalıcı olarak silmek
    istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure that you want to permanently
    delete the selected file? | Are you sure that you want to permanently
    delete the %u selected files?
tr[0]: Seçilen dosyayı kalıcı olarak silmek
    istediğinizden emin misiniz?
tr[1]: Seçilen %u dosyayı kalıcı olarak
    silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Attention
tr: Dikkat

en: If you delete a file, it is permanently lost.
tr: Dosya silerseniz, kalıcı olarak kaybedilir.

en: Deleting files...
tr: Dosyalar siliniyor...

en: Are you sure that you want to
    move "%s" (%s) to trash ?
tr: "%s" (%s) ögesini 
    çöpe taşımak istediğinden emin misin?

en: Are you sure that you want to
    move "%s" to trash ?
tr: Bundan emin misin 
    "%s" çöp kutusuna taşınsın mı?

en: Are you sure that you want to
    move the selected file to trash? | Are you sure that you want to
    move the %u selected files to trash?
tr[0]: Bundan emin misin 
    seçili dosya çöp kutusuna taşınsın mı?
tr[1]: Bundan emin misin 
    seçili %u dosya çöp kutusuna taşınsın mı?

en: Move to Trash
tr: Çöpe Taşı

en: Moving files into the trash...
tr: Dosyalar çöp'e taşınıyor...

en: Creating files...
tr: Dosyalar oluşturuluyor...

en: Creating directories...
tr: Dizinler oluşturuluyor...

en: Remove all files and folders from the Trash?
tr: Çöpten tüm dosyalar ve klasörler silinsin mi?

en: Empty Trash
tr: Çöpü Boşalt

en: If you choose to empty the Trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
tr: Çöpü boşaltmayı seçerseniz, tüm ögeler kalıcı olarak kaybedilecektir. Lütfen teker teker silebileceğinizi de unutmayın.

en: Emptying the Trash...
tr: Çöp Boşaltılıyor...

en: Failed to determine the original path for "%s" (%s)
tr: "%s" (%s) için orijinal yol belirlenemedi

en: Failed to determine the original path for "%s"
tr: "%s" için özgün yol saptanamadı

en: Could not restore "%s" (%s)
tr: "%s" geri yüklenemedi (%s)

en: Could not restore "%s"
tr: "%s" ögesi geri yüklenemedi

en: Restoring files...
tr: Dosyalar Geri Getiriliyor...

en: Failed to set default application for "%s" (%s)
tr: "%s" (%s) için varsayılan uygulama ayarlanamadı

en: Failed to set default application for "%s"
tr: "%s" için öntanımlı uygulama ayarlanamadı

en: The selected application is used to open this and other files of type "%s".
tr: Seçilen uygulama bu ve %s türü dosyaları açmada kullanılıyor.

en: No application selected
tr: Hiçbir uygulama seçilmedi

en: Other Application...
tr: Diğer Uygulama...

en: Open With
tr: Birlikte Aç

note: create the "Custom command" expand
en: Use a _custom command:
tr: Özel _komut kullan:

en: Use a custom command for an application that is not available from the above application list.
tr: Yukarıdaki uygulama listesinde bulunmayan uygulama için özelleştirilmiş komut kullan.

note: create the "Custom command" button
en: _Browse...
tr: _Göz At...

note: create the "Use as default for this kind of file" button
en: Use as _default for this kind of file
tr: Bu tür dosyalarda _öntanımlı olarak kullan

note: add the "Ok"/"Open" button
en: _OK
tr: _Tamam

note: display an error to the user
en: Failed to add new application "%s"
tr: Yeni uygulama "%s" eklenemedi

en: Failed to execute application "%s"
tr: "%s" uygulaması çalıştırma hatası

note: append the "Remove Launcher" item
en: _Remove Launcher
tr: Başlatıcıyı _Kaldır

note: append the "Forget Association" item
en: _Forget Association
tr: İlişkilendirmeyi _Unut

en: Open <i>%s (%s)</i> and other files of type "%s" with:
tr: <i>%s(%s)</i> ve "%s" türündeki diğer dosyaları aç:

en: Open <i>%s</i> and other files of type "%s" with:
tr: <i>%s</i> dosyasını ve "%s" türündeki diğer dosyaları şununla aç:

en: Browse the file system to select an application to open files of type "%s".
tr: "%s" türündeki dosyaları açacak uygulamayı seçmek için dosya sistemine göz at.

en: Change the default application for files of type "%s" to the selected application.
tr: "%s" türündeki dosyalar için öntanımlı uygulamayı seçilen uygulama ile değiştir.

en: Are you sure that you want to remove "%s"?
tr: "%s" kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Remove application launcher
tr: Uygulama başlatıcıyı kaldır

en: _Remove
tr: _Kaldır

en: This will remove the application launcher that appears in the file context menu, but will not uninstall the application itself.
    
    You can only remove application launchers that were created using the custom command box in the "Open With" dialog of the file manager.
tr: Bu, dosya bağlam menüsünde görünen uygulama çalıştırıcısını silecek, uygulamanın kendisi silinmeyecek;
    
    Yalnızca dosya yöneticisinin "Birlikte Aç" penceresi içerisindeki özel komut kullan bölümü ile oluşturulmuş uygulama çalıştırıcılarını silebilirsiniz.

note: display an error to the user
en: Failed to remove "%s"
tr: "%s" kaldırılamadı

en: Are you sure that you want to forget "%s"?
tr: "%s" ilişkilendirmesini unutmak istediğinizden emin misiniz?

en: Forget application launcher
tr: Uygulama başlatıcıyı unut

en: _Forget
tr: _Unut

en: This will dissociate the application launcher for this file type, but will not uninstall or remove the application launcher itself.
tr: Bu işlem, uygulama başlatıcısının bu dosya türüyle ilişiğini kesecek ancak uygulamanın kendini kaldırmayacak ve silmeyecek.

note: display an error to the user
en: Failed to forget "%s"
tr: "%s" unutulamadı.

en: Select an Application
tr: Uygulama Seç

en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

en: Executable Files
tr: Çalıştırılabilir Dosyalar

en: Perl Scripts
tr: Perl Betikleri

en: Python Scripts
tr: Python Betikleri

en: Ruby Scripts
tr: Ruby Betikleri

en: Shell Scripts
tr: Kabuk Betikleri

en: Set Default Application
tr: Öntanımlı Uygulama Belirle

en: None available
tr: Kullanılabilir değil

en: Default Application
tr: Öntanımlı Uygulama

en: Recommended Applications
tr: Önerilen Uygulamalar

en: Other Applications
tr: Diğer Uygulamalar

en: Failed to remove "%s".
tr: "%s" kaldırılamadı.

note: tell the user that we cannot paste
en: There is nothing on the clipboard to paste
tr: Panoda yapıştırılacak bir şey yok

note: setup the dialog add the "Close" button action id visibility checkbox visible icon label tooltip add a regular close button, the header bar already provides one
en: _Close
tr: _Kapat

en: Configure Columns in the Detailed List View
tr: Ayrıntılı Liste Görünümü içerisindeki sütunları yapılandır

note: add the "Help" button
en: _Help
tr: _Yardım

en: Visible Columns
tr: Görünür Sütunlar

note: create the top label for the column editor dialog
en: Choose the order of information to appear in the
    detailed list view.
tr: Ayrıntılı liste görünümünde belirecek olan bilgi
    sırasını seç.

note: create the "Move Up" button
en: Move _Up
tr: _Yukarı Taşı

note: create the "Move Down" button
en: Move Dow_n
tr: _Aşağı Taşı

note: create the "Show" button
en: _Show
tr: _Göster

note: create the "Hide" button
en: Hi_de
tr: Gi_zle

note: create the "Use Default" button
en: Use De_fault
tr: Öntanı_mlı Kullan

en: Column Sizing
tr: Sütün Boyutlandırma

note: create the label that explains the column sizing option
en: By default columns will be automatically expanded if
    needed to ensure the text is fully visible. If you dis-
    able this behavior below the file manager will always
    use the user defined column widths.
tr: Öntanımlı olarak, gerektiğinde yazının tümüyle 
    göründüğünden emin olmak için sütunlar 
    kendiliğinden genişletilecektir. Bu özelliği aktif-
    leştirmezseniz, dosya yöneticisi her zaman 
    kullanıcıca belirlenen genişlikleri kullanacaktır.

note: create the "Automatically expand columns as needed" button
en: Automatically _expand columns as needed
tr: Sütunları gerektiğinde kendiliğinden _genişlet

en: Size Column of Folders
tr: Klasörlerin Boyut Sütunu

note: explain what it does
en: Show number of containing items
tr: İçerdiği öge sayısını göster

en: This column is reserved for special locations
tr: Bu sütun özel konumlar için ayrıldı

note: reset page title tell the user that we're unable to determine the file info
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Compact directory listing
tr: Yoğun dizin listeleme

en: Compact view
tr: Yoğun görünüm

en: Invalid filename "%s"
tr: Geçersiz dosya adı "%s"

note: LaunchFiles() invoked without a valid working directory
en: The working directory must be an absolute path
tr: Çalışma dizini, mutlak yol olmalıdır

note: LaunchFiles() invoked with an empty filename list
en: At least one filename must be specified
tr: En az bir dosya adı belirtilmelidir

en: At least one source filename must be specified
tr: En az bir kaynak dosya adı belirlenmelidir

en: The number of source and target filenames must be the same
tr: Kaynak dosyalar ile hedef dosyaların sayısı aynı olmalıdır

en: A destination directory must be specified
tr: Hedef dizin belirtilmelidir

en: Configure _Columns...
tr: Sütunları _Yapılandır...

en: Configure the columns in the detailed list view
tr: Ayrıntılı liste görünümündeki sütunları yapılandır

en: E_xpandable Folders
tr: G_enişletilebilir Klasörler

en: Allow tree like expansion of folders
tr: Klasörlerin ağaç benzeri genişlemesine izin ver

en: Detailed directory listing
tr: Ayrıntılı dizin listesi

en: Details view
tr: Ayrıntılı görünüm

en: Safely _Remove
tr: Güvenle _Kaldır

en: _Disconnect
tr: _Bağlantıyı Kes

en: Stop the _Multi-Disk Drive
tr: _Çoklu Disk Sürücüyü Durdur

en: _Lock
tr: _Kilitle

en: C_reate
tr: _Oluştur

en: Enter the name:
tr: Adı gir:

note: display an error message
en: Cannot convert filename "%s" to the local encoding
tr: Dosya adı "%s" yerel dosya kodlamasına dönüştürülemiyor

note: create a new dialog window
en: Rename "%s"
tr: "%s" ögesini yeniden adlandır

note: add the "Rename" button
en: _Rename
tr: _Yeniden Adlandır

en: Enter the new name:
tr: Yeni adı gir:

en: Error
tr: Hata

en: _Yes
tr: _Evet

en: Yes to _all
tr: _Tümüne evet

en: _Replace
tr: _Değiştir

en: Replace _All
tr: Tü_münü Değiştir

en: _Skip
tr: _Atla

en: S_kip All
tr: Tümünü _Atla

en: Re_name
tr: _Yeniden Adlandır

en: Rena_me All
tr: _Tümünü Yeniden Adlandır

en: _No
tr: _Hayır

en: N_o to all
tr: _Tümüne hayır

en: _Retry
tr: _Yeniden Dene

en: Copy _Anyway
tr: _Yine De Kopyala

note: setup the confirmation dialog
en: Confirm to replace files
tr: Dosyaları değiştirmeyi onayla

en: This folder already contains a symbolic link "%s".
tr: Bu klasör zaten "%s" bağlantısını içeriyor.

en: This folder already contains a folder "%s".
tr: Bu klasör zaten "%s" klasörünü içeriyor.

en: This folder already contains a file "%s" (%s).
tr: Bu klasör zaten bir "%s" (%s) dosyası içeriyor.

en: This folder already contains a file "%s".
tr: Bu klasör zaten "%s" dosyasını içeriyor.

note: TRANSLATORS: First part of replace dialog sentence
en: Replace the link in "%s"
tr: "%s" içerisindeki bağlantıyı değiştirin

note: TRANSLATORS: First part of replace dialog sentence
en: Replace the existing folder in "%s"
tr: "%s" içerisinde var olan dizini değiştirin

note: TRANSLATORS: First part of replace dialog sentence
en: Replace the existing file in "%s"
tr: "%s" içerisinde var olan dosyayı değiştirin

note: Fourth box (size)
en: Size:
tr: Boyut:

en: Modified:
tr: Değiştirme:

note: TRANSLATORS: Second part of replace dialog sentence
en: with the following link?
tr: aşağıdaki bağlantı ile?

note: TRANSLATORS: Second part of replace dialog sentence
en: with the following folder?
tr: aşağıdaki klasörle?

note: TRANSLATORS: Second part of replace dialog sentence
en: with the following file?
tr: aşağıdaki dosya ile?

en: _Apply the action to all files and folders
tr: Seçilen bütün dosya ve dizinlere _uygula

note: TRANSLATORS: This string will be inserted in the following sentence in the second appearance of %s: * "The desktop file %s is in an insecure location and not marked as secure%s."
en: /executable
tr: /çalıştırılabilir

en: The desktop file %s is in an insecure location and not marked as secure%s. If you do not trust this program, click Cancel.
tr: Masaüstü dosyası %s güvensiz bir konumda ve güvenli %s olarak işaretlenmemiş. Bu programa güvenmiyorsanız, İptal'e tıklayın.

en: _Launch Anyway
tr: Yine de Ça_lıştır

en: Mark As _Secure And Launch
tr: _Güvenli Olarak İşaretle ve Başlat

en: Close split pane with multiple tabs?
tr: Birden çok sekme içeren bölünmüş sekme kapatılsın mı?

en: The other split pane has multiple open tabs. Closing it will close all these tabs.
tr: Diğer bölmede birden çok açık sekme bulunur. Kapatırsanız tüm bu sekmeleri kapatılacaktır.

en: Warning
tr: Uyarı

en: Close Pane
tr: Bölmeyi Kapat

en: Do _not ask me again
tr: Ye_niden sorma

en: The file "%s" seems to be executable. What do you want to do with it?
tr: "%s" dosyası çalıştırılabilir gibi görünüyor. Bununla ne yapmak istiyorsunuz?

en: The selected files seem to be executable. What do you want to do with them?
tr: Seçilen dosyalar çalıştırılabilir gibi görünüyor. Onlarla ne yapmak istiyorsunuz?

en: Open Shell Script
tr: Kabuk Betiği Aç

en: Run In _Terminal
tr: _Uçbirimde Çalıştır

en: Failed to edit launcher via command "%s"
tr: Başlatıcı "%s" komutuyla düzenlenemedi

en: Copy _Here
tr: Buraya Kopyala

en: _Move Here
tr: _Buraya Taşı

en: _Link Here
tr: _Buraya Linkle

en: A maximum of %u emblems is supported per file.
tr: Dosya başı maksimum %u kadar amblem destekleniyor.

en: Too many emblems selected
tr: Çok fazla amblem seçildi

en: Name only
tr: Yalnızca ad

en: Extension only
tr: Yalnızca uzantı

en: Name and Extension
tr: Ad ve Uzantı

en: Date Created
tr: Oluşturuluş Tarihi

en: Date Accessed
tr: Erişim Tarihi

en: Date Modified
tr: Değişim Tarihi

en: Date Deleted
tr: Siliniş Tarihi

en: Recency
tr: Yenilik

en: Location
tr: Konum

en: Group
tr: Küme

en: MIME Type
tr: MIME Türü

en: Name
tr: Ad

en: Owner
tr: Sahip

note: Permissions chooser
en: Permissions
tr: İzinler

en: Size
tr: Boyut

en: Size in Bytes
tr: Bayt Boyutu

en: Type
tr: Tür

en: File
tr: Dosya

en: File Name
tr: Dosya Adı

en: Never
tr: Asla

en: Only For Remote Location
tr: Yalnızca Uzak Konum İçin

en: Always
tr: Her zaman

en: Copy
tr: Kopyala

en: Move
tr: Taşı

en: Rename
tr: Yeniden adlandır

en: Create File
tr: Dosya Oluştur

en: Create Folder
tr: Klasör Oluştur

en: Delete (opposite of create)
tr: Sil (oluşturmanın tersi)

en: Trash
tr: Çöp

en: Restore (opposite of trash)
tr: Geri yükle (çöpün tersi)

en: Link
tr: Bağ

en: Unlink
tr: Bağlantıyı kaldır

en: Log operations
tr: İşlemleri günlükle

en: Log no operations
tr: İşlem kaydı yok

en: Log only timestamps
tr: Yalnızca zaman damgalarını günlükle

en: Standalone
tr: Bağımsız

en: Embedded
tr: Gömülü

en: Only for local files
tr: Sadece yerel dosyalar için

en: File System
tr: Dosya Sistemi

en: The root folder has no parent
tr: Kök klasörün üst klasörü yok

en: Failed to parse the desktop file: %s
tr: Masaüstü dosyası imla denetimi başarısız: %s

note: if the .desktop file is not secure, ask user what to do
en: Untrusted application launcher
tr: Güvenilmeyen uygulama başlatıcısı

en: No Exec field specified
tr: .desktop dosyasında "Exec" alanı tanımlanmamış

note: if the .desktop file is not secure, ask user what to do
en: Untrusted link launcher
tr: Güvenilmeyen bağlantı başlatıcısı

en: No URL field specified
tr: .desktop dosyasında "URL" alanı tanımlanmamış

en: Invalid desktop file
tr: Geçersiz desktop dosyası

en: broken link
tr: kırık bağlantı

en: %s (link to %s)
tr: %s (%s konumuna bağlantı)

en: %s (mount point)
tr: %s (bağlantı noktası)

en: Solid State Drive
tr: Katı Hâl Sürücüsü

en: System Drive
tr: Sistem Sürücüsü

en: USB Drive
tr: USB Sürücüsü

note: Freedesktop icon-naming-spec
en: Camera
tr: Kamera

en: Harddisk
tr: Sabit Disk

en: Optical Drive
tr: Optik Sürücü

en: Removable Drive
tr: Çıkarılabilir Sürücü

en: Flash Drive
tr: Flaş Sürücü

en: Floppy
tr: Disket

en: Optical Media
tr: Optik Ortam

en: Tape
tr: Kaset

en: Multimedia Player
tr: Çoklu Ortam Oynatıcı

en: Phone
tr: Telefon

note: TRANSLATORS: this will result in "<path> on <hostname>"
en: %s on %s
tr: %s üzerinde %s

en: %s used (%.0f%%)  |  %s free (%.0f%%)
tr: %s kullanılan (%.0f%%)  |  %s boş (%.0f%%)

en: The item will be removed from the history
tr: Öge geçmişten kaldırılacak

en: Could not find "%s"
tr: "%s" bulunamadı

en: Icon based directory listing
tr: Simge tabanlı dizin listeleme

en: Icon view
tr: Simge görünümü

en: Error removing file: %s
tr: Dosya kaldırılırken hata oluştu: %s

en: The file "%s" already exists
tr: "%s" dosyası zaten var

en: Failed to create empty file "%s": %s
tr: "%s" boş dosyası oluşturulamadı: %s

en: Failed to create directory "%s": %s
tr: "%s" dizini oluşturulamadı: %s

note: tell the user that we're preparing to unlink the files
en: Preparing...
tr: Yapılıyor...

en: Could not delete file "%s": %s
tr: "%s" dosyası silinemedi: %s

note: generate a useful error message
en: Failed to change the owner of "%s": %s
tr: "%s" ögesinin sahibi değiştirilemedi: %s

en: Failed to change the group of "%s": %s
tr: "%s" ögesinin kümesi değiştirilemedi: %s

en: Failed to change the permissions of "%s": %s
tr: "%s" ögesinin izinleri değiştirilemedi: %s

en: Selection: %s
tr: Seçim: %s

en: Free space: %s
tr: Boş alan: %s

note: I18N: put " (copy #)" between basename and extension
en: %s (copy %u)%s
tr: %s (kopya %u)%s

note: I18N: put " (copy #)" after filename (for files without extension)
en: %s (copy %u)
tr: %s (kopya %u)

en: The file "%s" (%s) already exists. Would you like to replace it?
    
    If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
tr: "%s" (%s) dosyası zaten mevcut. Değiştirmek ister misiniz?
    
    Mevcut bir dosyayı değiştirirseniz, içeriğinin üzerine yazılacaktır.

en: The file "%s" already exists. Would you like to replace it?
    
    If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
tr: "%s" dosyası zaten var. Değiştirmek ister misiniz?
    
    Eğer var olan dosyayı değiştirirseniz, dosya içeriği yeniden yazılır.

en: Do you want to overwrite it?
tr: Üzerine yazmak istiyor musunuz?

en: Do you want to permanently delete it?
tr: Kalıcı olarak silmek istiyor musunuz?

en: Do you want to create it?
tr: Oluşturmak istiyor musunuz?

en: Do you want to skip it?
tr: Es geçmek istiyor musunuz?

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
tr: Hedef dizinde yeterli yer bulunmuyor. Yer açmak için gereksiz dosyaları silin.

en: %d file | %d files
tr[0]: %d dosya
tr[1]: %d dosya

en: No operation which can be undone has been performed yet.
    (For some operations undo is not supported)
tr: Henüz geri alınabilecek bir işlem yapılmadı.
    (Bazı işlemler için geri alma desteklenmez)

en: There is no operation to undo
tr: Geri alınacak işlem yok

en: The operation you are trying to undo does not have any files associated with it, and thus cannot be undone.
tr: Geri almaya çalıştığınız işlem, kendisiyle ilişkilendirilmiş herhangi bir dosyaya sahip değil ve bu nedenle geri alınamaz.

en: %s operation cannot be undone
tr: %s işlemi geri alınamaz

note: one indexed for the dialog
en: The following files were overwritten in the operation you are trying to undo and cannot be restored:
tr: Geri almaya çalıştığınız işlemde aşağıdaki dosyaların üzerine yazılmıştır ve geri yüklenemez:

en: %s operation can only be partially undone
tr: %s işlemi yalnızca kısmen geri alınabilir

en: Failed to undo operation '%s'
tr: İşlem '%s' geri alınamadı

en: No operation which can be redone available.
tr: Yinelenebilecek işlem yok.

en: There is no operation to redo
tr: Yinelenecek işlem yok

en: The operation you are trying to redo does not have any files associated with it, and thus cannot be redone.
tr: Yinelemeye çalıştığınız işlem, kendisiyle ilişkilendirilmiş herhangi bir dosyaya sahip değil ve bu nedenle yinelenemez.

en: %s operation cannot be redone
tr: %s işlemi yinelenemez

note: one indexed for the dialog
en: The following files were overwritten in the operation you are trying to redo and cannot be restored:
tr: Yinelemeye çalıştığınız işlemde aşağıdaki dosyaların üzerine yazılmıştır ve geri yüklenemez:

en: %s operation can only be partially redone
tr: %s işlemi yalnızca kısmen yinelenebilir

en: Failed to redo operation '%s'
tr: '%s' işlemi yinelenemedi

note: TRANSLATORS: An example: 'Undo the latest 'copy' operation (2 files)
en: Undo the latest '%s' operation (%s)
tr: Son '%s' işlemi geri al (%s)

en: Undo the latest operation
tr: En son işlemi geri al

note: TRANSLATORS: An example: 'Redo the latest 'copy' operation (2 files)
en: Redo the latest '%s' operation (%s)
tr: En son '%s' işlemini yeniden yapın (%s)

en: Redo the latest operation
tr: En son işlemi yinele

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: %u item | %u items
tr[0]: %u nesne
tr[1]: %u öge

en: File does not exist
tr: Dosya oluşturulamadı

en: Undo performed
tr: Geri alma gerçekleştirildi

en: %s operation was undone
tr: %s işlemi geri alındı

en: Redo performed
tr: Yineleme gerçekleştirildi

en: %s operation was redone
tr: %s işlemi yinelendi

en: Unmounting device
tr: Aygıt ayrılıyor

en: The device "%s" is being unmounted by the system. Please do not remove the media or disconnect the drive
tr: "%s" aygıtı sistemden ayrılıyor. Lütfen ortamı çıkartmayın veya sürücü bağlantısını kesmeyin

en: Writing data to device
tr: Veri aygıta yazılıyor

en: There is data that needs to be written to the device "%s" before it can be removed. Please do not remove the media or disconnect the drive
tr: "%s" aygıtı çıkartılmadan önce verilerin yazılması bekleniyor. Lütfen ortamı çıkarmayın ya da aygıt bağlantısını kesmeyin

en: Ejecting device
tr: Aygıt çıkartılıyor

en: The device "%s" is being ejected. This may take some time
tr: "%s" aygıt çıkartılıyor. Bu işlem biraz zaman alabilir.

en: Icon size
tr: Simge boyutu

en: The icon size for the path entry
tr: Yol girdisi için simge boyutu

en: Owner:
tr: Sahibi:

en: _Access:
tr: _Erişim:

en: Gro_up:
tr: _Küme:

en: Acc_ess:
tr: Eri_şim:

en: Others
tr: Diğerleri

en: Acce_ss:
tr: Erişi_m:

en: Allow this file to _run as a program
tr: Bu dosyanın p_rogram olarak çalışmasına izin ver

en: Allowing untrusted programs to run presents a security risk to your system.
tr: Güvenilmeyen programların çalıştırılmasına izin vermek, sisteminize zarar verebilir.

en: The folder permissions are inconsistent, you may not be able to work with files in this folder.
tr: Klasör izinleri tutarsız, bu klasördeki dosyalarla çalışamayabilirsiniz.

en: Correct _folder permissions...
tr: Klasör izinlerini _düzelt...

en: Click here to automatically fix the folder permissions.
tr: Klasör izinlerini kendiliğinden düzenlemek için buraya tıklayın.

en: Please wait...
tr: Lütfen bekleyin...

en: Stop applying permissions recursively.
tr: İzinleri öz yinelemeli olarak uygulamayı durdur.

note: allocate the question dialog
en: Question
tr: Soru

en: Apply recursively?
tr: Öz yinelemeli uygula?

en: Do you want to apply your changes recursively to
    all files and subfolders below the selected folder?
tr: Ayarlarınızın seçilen klasör altında, tüm dosya ve alt klasörlere
     öz yinelemeli olarak uygulanmasını istiyor musunuz?

en: If you select this option your choice will be remembered and you won't be asked again. You can use the preferences dialog to alter your choice afterwards.
tr: Bu seçeneği seçerseniz, seçeneğiniz anımsanacak ve yeniden soru sorulmayacak. Sonradan yapılandır penceresinden bu seçeneği kullanabilirsiniz.

en: Mixed file owners
tr: Karışık dosya sahipleri

en: Unknown file owner
tr: Bilinmeyen dosya sahibi

en: None
tr: Hiçbiri

note: 0000
en: Write only
tr: Yalnızca yaz

note: 0002
en: Read only
tr: Yalnızca oku

note: 0004
en: Read & Write
tr: Okuma & Yazma

en: Varying (no change)
tr: Değişen (değişiklik yok)

en: Correct folder permissions automatically?
tr: Klasör izinleri kendiliğinden düzeltilsin mi?

en: Folder permissions
tr: Klasör izinleri

en: Correct _folder permissions
tr: Klasör izinlerini düzelt

en: The folder permissions will be reset to a consistent state. Only users allowed to read the contents of this folder will be allowed to enter the folder afterwards.
tr: Klasör izinleri, tutarlı duruma getirilecek. Sonrasında yalnızca bu klasörün içeriğini okuyabilen kullanıcılar klasör içerisine girebileceklerdir.

note: popup the error message dialog
en: Error while changing file permissions
tr: Dosya izinleri değiştirilirken hata oluştu

en: Thunar Preferences
tr: Thunar Tercihleri

note: Display
en: Display
tr: Görüntü

en: Window Settings
tr: Pencere Ayarları

en: Use custom window decorations (only applied to new windows)
tr: Özel pencere dekorasyonları kullan (yalnızca yeni pencerelere uygulanır)

en: Use custom, client-side window decorations instead of global, server-side ones. - Only applied to new Thunar windows
tr: Sunucu tarafı yerine istemci tarafı özel pencere dekorasyonları kullan. - Yalnızca yeni Thunar pencerelerine uygulanır

en: Use current folder icon as window icon
tr: Geçerli klasör simgesini pencere simgesi olarak kullan

en: Select this option to use the current folder icon as window icon
tr: Geçerli klasör simgesini pencere simgesi olarak kullanmak için bunu seç

en: View Settings
tr: Ayarları Görüntüle

en: View _new folders using:
tr: Yeni _klasörleri şununla listele:

en: Icon View
tr: Simge Görünümü

en: List View
tr: Liste görünümü

en: Compact View
tr: Kompakt Görünüm

en: Last Active View
tr: Önceki Aktif Görünüm

en: _Remember view settings for each folder
tr: Her klasör için ayarları görüntüle ve _anımsa

en: Select this option to remember view type, zoom level, sort column, and sort order individually for each folder
tr: Her klasör için görüntüleme türünü, yakınlaştırma düzeyini, sıralama sütununu ve sıralama düzenini ayrı ayrı anımsamak için bu seçeneği seçin

en: gvfs metadata support is required
tr: gvfs meta veri desteği gerekiyor

en: Sort _folders before files
tr: _Klasörleri dosyalardan önce listele

en: Select this option to list folders before files when you sort a folder.
tr: Klasörü listelediğinizde klasörlerin dosyalardan önce listelenmesi için bu seçeneği kullanın.

en: Show file size in binary format
tr: Dosya boyutunu ikilik biçimde göster

en: Select this option to show file size in binary format instead of decimal.
tr: Dosya boyutunu onluk yerine ikilik biçimde göstermek için bu seçeneği seç.

en: Thumbnails
tr: Küçük resimler

en: Show thumbnails:
tr: Küçük resimleri göster:

en: Local Files Only
tr: Yalnızca Yerel Dosyalar

en: Only show thumbnails for files smaller than:
tr: Yalnızca şundan küçük dosyalar için küçük resimleri göster:

en: 512KiB
tr: 512KB

en: 1MiB
tr: 1MB

en: 10MiB
tr: 10MB

en: 100MiB
tr: 100MB

en: 1GiB
tr: 1GB

en: 10GiB
tr: 10GB

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Draw frames around thumbnails
tr: Küçük resimlerin etrafını çerçevele

en: Select this option to draw black frames around thumbnails.
tr: Küçük resimlerin çevresine siyah çerçeve koymak için bu seçeneği seç.

en: _Text beside icons
tr: Simgelerin y_anında yazı

en: Select this option to place the icon captions for items beside the icon rather than below the icon.
tr: Ögeler için simge başlıklarını simge üzerinde değil de simge yanında konumlandırmak için bu seçeneği seç.

en: Date
tr: Tarih

en: _Format:
tr: _Biçim:

note: TRANSLATORS: custom date format
en: Custom
tr: Özel

en: Today / Custom
tr: Bugün / Özel

note: TRANSLATORS: Please do not translate the first column (specifiers), 'strftime' and of course '\n'
en: Custom date format to apply.
    
    The most common specifiers are:
    %d day of month
    %m month
    %Y year including century
    %H hour
    %M minute
    %S second
    
    For a complete list, search 'Glib.DateTime.format'.
tr: Uygulanacak özel tarih biçimi.
    
    En yaygın belirteçler şunlardır:
    %d ayın günü
    %m ay
    %Y yüzyılı içeren yıl
    %H saat
    %M dakika
    %S saniye
    
    Tam liste için 'Glib.DateTime.format'ı ara.

note: Side Pane
en: Side Pane
tr: Yan Bölme

en: Shortcuts Pane
tr: Kısayol Bölmesi

en: _Icon Size:
tr: Simge _Boyutu:

en: 16px
tr: 16pk

en: 24px
tr: 24pk

en: 32px
tr: 32pk

en: 48px
tr: 48pk

en: 64px
tr: 64pk

en: 96px
tr: 96pk

en: 128px
tr: 128pk

en: 160px
tr: 160pk

en: 192px
tr: 192pk

en: 256px
tr: 256pk

en: Show Icon _Emblems
tr: Simge Amblemlerini _Göster

en: Select this option to display icon emblems in the shortcuts pane for all folders for which emblems have been defined in the folders properties dialog.
tr: Klasör özellikleri penceresinde tanımlı olan amblemin tüm klasör pencere gözlerinde görüntülenmesi için, bu seçeneği imleyiniz.

en: Tree Pane
tr: Ağaç Bölmesi

en: Icon _Size:
tr: Simge Bo_yutu:

en: Show Icon E_mblems
tr: Simge Amblem_lerini Göster

en: Select this option to display icon emblems in the tree pane for all folders for which emblems have been defined in the folders properties dialog.
tr: Klasör özellikleri penceresinde tanımlı olan amblemin tüm klasör ağaç pencere gözlerinde görüntülenmesi için bu seçeneği imleyiniz.

en: Icon Style
tr: Simge Biçemi

en: Use symbolic folder icons
tr: Sembolik klasör simgesi kullan

en: Select this option to use symbolic folder icons instead of regular ones.
tr: Sembolik klasör simgelerini normal simgeler yerine kullanmak için bu seçeneği seçin.

en: Image Preview
tr: Resim Ön İzleme

en: Image Preview Mode:
tr: Resim Ön İzleme Kipi:

en: - Standalone: Image Preview uses a separate pane
    - Embedded: Image Preview is embedded in the left sidepane
tr: - Bağımsız: Resim Ön İzleme ayrı bölme kullanır
    - Gömülü: Resim Ön İzleme sol yan bölmeye gömülür

note: Behavior
en: Behavior
tr: Davranış

en: Navigation
tr: Gezinti

en: _Single click to activate items
tr: Ögeleri aktif etmek için _tek tıklama

en: Specify the d_elay before an item gets selected
    when the mouse pointer is paused over it:
tr: Fare simge üstündeyken _bir ögenin 
    seçilmeden önceki gecikme süresini belirtiniz:

en: When single-click activation is enabled, pausing the mouse pointer over an item will automatically select that item after the chosen delay. You can disable this behavior by moving the slider to the left-most position. This behavior may be useful when single clicks activate items, and you want only to select the item without activating it.
tr: Tek tıkla aktifleştirmeyi seçerseniz belirtilen bekleme zamanından sonra fare imleci üzerinde bulunduğu ögeyi kendiliğinden seçecektir. Tek tıkla aktifleştirmede bu seçenek kullanışlı olabilir ancak ögeyi yalnızca seçmek de isteyebilirsiniz, o zaman bu seçeneği iptal ediniz.

en: Disabled
tr: Devre dışı

en: Medium
tr: Orta

en: Long
tr: Uzun

en: _Double click to activate items
tr: Ögele_ri aktif etmek için çift tıkla

en: Tabs and Windows
tr: Sekmeler ve Pencereler

en: Open folders in new tabs on middle click
tr: Klasörleri orta silindire tıklayıp yeni sekmede aç

en: Select this option to open a new tab on middle click instead of a new window
tr: Yeni pencere yerine orta silindire tıklayıp yeni sekmede açmak için bu seçeneği kullan.

en: Open new thunar instances as tabs
tr: Yeni thunar pencerelerini sekme olarak aç

en: Select this option to open new thunar instances as tabs in an existing thunar window
tr: Yeni thunar pencerelerini ayrı pencere olarak değil de sekme olarak açmak için bu seçeneği seç.

en: Show full directory paths in tab titles
tr: Sekme başlıklarında tam dizin yollarını göster

en: Select this option to show the full directory path in the tab title instead of only the directory name
tr: Sekme başlığında yalnızca dizin adı yerine tam dizin yolunu göstermek için bunu seç.

en: Restore tabs on startup
tr: Başlangıçta sekmeleri geri yükle

en: Select this option to restore your tabs as they were last time you used Thunar
tr: Sekmelerinizi Thunar'ı en son kullandığınız zamanki gibi geri yüklemek için bu seçeneği seçin.

en: Context Menu
tr: İçerik Menüsü

en: Show action to permanently delete files and folders
tr: Dosyaları ve klasörleri kalıcı olarak silmek için eylemi göster

en: Select this option to show the 'Delete' action in the context menu
tr: İçerik menüsünde 'Sil' eylemini göstermek için bunu seç

note: Advanced
en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: File Transfer
tr: Dosya Aktarımı

en: Transfer files in parallel:
tr: Dosyaları paralel olarak aktarın:

en: Indicates the behavior during multiple copies:
    - Always: all copies are done simultaneously
    - Local Files Only: simultaneous copies for local (not remote, not attached) files
    - Local Files Only (Same Devices): if all files are local but on different devices (disks, mount points), copies will be sequential
    - Local Files Only (Idle Devices): if all files are local but on busy devices (disks, mount points), copies will be sequential
    - Never: all copies are done sequentially
tr: Birden çok kopya sırasındaki davranışı gösterir:
    - Daima: bütün kopyalar aynı anda yapılır
    - Yalnızca Yerel Dosyalar: yerel (uzak olmayan, bağlı olmayan) doyalar için eş zamanlı kopyalama
    - Yalnızca Yerel Dosyalar (Aynı Aygıtlar): bütün dosyalar yerel ise başka aygıtlarda (diskler, bağlama noktaları), kopyalar sıralı olacaktır
    - Yalnızca Yerel Dosyalar (Boştaki Aygıtlar): bütün dosyalar yerel ise boşta olmayan aygıtlarda (diskler, bağlama noktaları), kopyalar sıralı olacaktır
    - Asla: bütün dosyalar sırayla yapılır

en: Local Files Only (Same Devices)
tr: Yalnızca Yerel Dosyalar (Aynı Aygıtlar)

en: Local Files Only (Idle Devices)
tr: Yalnızca Yerel Dosyalar (Boştaki Aygıtlar)

en: Use intermediate file on copy:
tr: Kopyalamada ara dosyayı kullanın:

en: Use intermediate file '*.partial~' to copy files. This will prevent fragmented files. The new file will only be shown after the copy was successfully finished.
tr: Dosyaları kopyalamak için '*.partial~' ara dosyası kullan. Bu, parçalanmış dosyaları önleyecektir. Yeni dosya yalnızca kopyalama başarıyla tamamlandıktan sonra gösterilecektir.

en: Verify file contents on copy:
tr: Kopyalama sırasında dosya içeriğini doğrula:

en: Compare contents of original file and copy in order to detect corruption. While this will attempt to compare the actual contents that are on the destination media, Thunar may be unable to bypass filesystem caches, so this comparison may not detect all instances of corruption. Enabling this option will increase copy time.
tr: Veri kaybı olup olmadığını bulmak için orijinal dosya ile kopyanın içeriğini karşılaştır. Bu işlem sırasında Thunar dosya sistemi önbelleğini aşamaz ise medyanın asıl içeriği ile karşılaştırmada bütün veri kayıpları bulunamaz. Bu seçeneği aktifleştirmek kopyalama süresini artırır.

en: Search
tr: Ara

en: Include subfolders:
tr: Alt klasörler dahil:

en: Folder Permissions
tr: Klasör İzinleri

en: When changing the permissions of a folder, you
    can also apply the changes to the contents of the
    folder. Select the default behavior below:
tr: Klasörün izinlerini değiştirdiğinizde alt klasörlerin
    izinlerini de değiştirmek isteyebilirsiniz.
    Hangi seçeneğin ön tanımlı olacağını seçiniz:

en: Ask every time
tr: Her zaman sor

en: Apply to Folder and Contents
tr: Klasör ve İçindekilere Uygula

en: Apply to Folder Only
tr: Yalnızca Klasöre Uygula

en: Security
tr: Güvenlik

en: Execute shell scripts:
tr: Kabuk betiklerini çalıştır:

en: Volume Management
tr: Bölüm Yönetimi

note: add check button to enable/disable auto mounting
en: Enable _Volume Management
tr: Bölüm Yönetimini _Etkinleştir

en: <a href="volman-config:">Configure</a> the management of removable drives,
    devices and media.
tr: Çıkarılabilir aygıt ve ortam sürücülerinin 
    yönetimini<a href="volman-config:">Yapılandır</a>.

en: Missing dependencies
tr: Eksik bağımlılıklar

en: It looks like <a href="https://wiki.gnome.org/Projects/gvfs">gvfs</a> is not available.
    Important features including trash support,
    removable media and remote location browsing
    will not work. <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/unix-filesystem#gnome_virtual_file_system">[Read more]</a>
tr: <a href="https://wiki.gnome.org/Projects/gvfs">gvfs</a>kullanılamaz gibi görünüyor.
    Çöp desteği dahil önemli özellikler,
    çıkarılabilir ortam ve uzak konum tarama
    çalışmayacak. <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/unix-filesystem#gnome_virtual_file_system">[Daha çoğunu oku]</a>

note: Shortcuts
en: Shortcuts
tr: Kısayol

en: Window
tr: Pencere

en: View
tr: Görünüm

en: Launcher
tr: Başlatıcı

en: Status Bar
tr: Durum Çubuğu

note: tell the user that we failed to come up with the thunar-volman configuration dialog
en: Failed to display the volume management settings
tr: Bölüm yönetim ayarları gösterilemedi

en: File Operation Progress
tr: Dosya İşlem Süreci

en: Paused
tr: Duraklatıldı

en: Starting... (User request)
tr: Başlıyor... (Kullanıcı isteği)

en: Resuming...
tr: Sürdürülüyor...

note: update the status text
en: Cancelling...
tr: İptal ediliyor...

note: display the error message
en: Error while processing file operation
tr: Dosya işlenirken bir hata meydana geldi

en: Job queued
tr: İş kuyrukta

en: Resuming job...
tr: İş sürdürülüyor...

en: Queued
tr: Kuyrukta

en: General
tr: Genel

en: _Name:
tr: _Ad:

en: Names:
tr: Adlar:

note: Second box (kind, open with, link target, original path, location, volume)
en: Kind:
tr: Tür:

en: _Open With:
tr: _Birlikte Aç:

en: Link Target:
tr: Bağlantı Hedefi:

note: TRANSLATORS: Try to come up with a short translation of "Original Path" (which is the path * where the trashed file/folder was located before it was moved to the trash), otherwise the * properties dialog width will be messed up.
en: Original Path:
tr: Özgün Yol:

en: Location:
tr: Konum:

en: Volume:
tr: Bölüm:

note: Third box (deleted, modified, accessed)
en: Deleted:
tr: Silinme:

en: Created:
tr: Oluşturulma:

en: Accessed:
tr: Erişim:

en: Size on Disk:
tr: Diskteki Boyut:

note: Fifth box (content, capacity, free space)
en: Content:
tr: İçerik:

en: Capacity:
tr: Kapasite:

en: Usage:
tr: Kullanım:

note: Emblem chooser
en: Emblems
tr: Amblemler

en: Highlight
tr: Vurgula

en: It looks like <a href="https://wiki.gnome.org/Projects/gvfs">gvfs</a> is not available.
    This feature will not work. <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/unix-filesystem#gnome_virtual_file_system">[Read more]</a>
tr: Görünüyor ki <a href="https://wiki.gnome.org/Projects/gvfs">gvfs</a> yok. 
    Bu özellik çalışmayacaktır. <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/unix-filesystem#gnome_virtual_file_system">[Devamını oku]</a>

en: Example.txt
tr: Örnek.txt

en: _Apply
tr: _Uygula

en: _Reset
tr: _Sıfırla

en: Set _Foreground
tr: _Ön Planı Ayarla

en: Set _Background
tr: _Arka Planı Ayarla

en: Select an Icon for "%s" (%s)
tr: "%s" için simge seç (%s)

note: allocate the chooser dialog
en: Select an Icon for "%s"
tr: "%s" için simge seç

en: Failed to change icon of "%s" (%s)
tr: "%s" simgesi değiştirilemedi (%s)

en: Failed to change icon of "%s"
tr: "%s" simgesi değiştirilemedi

en: %s (%s) - Properties
tr: %s (%s) - Özellikler

en: %s - Properties
tr: "%s" - Özellikler

note: update the properties dialog title
en: Properties
tr: Özellikler

en: Link Targets:
tr: Bağlantı Hedefleri:

en: mixed
tr: karışık

en: _Add Files...
tr: Dosya E_kle...

en: Include additional files in the list of files to be renamed
tr: Yeniden adlandırılacak olan dosya listesine ek dosyalar ekle

en: Clear
tr: Temizle

en: Clear the file list below
tr: Listeyi temizle

en: _About
tr: _Hakkında

en: Display information about Thunar Bulk Rename
tr: Thunar Gelişmiş Yeniden Adlandırma hakkında bilgi göster

en: Rename Multiple Files
tr: Çoklu Dosyaları Yeniden Adlandır

en: Close this window, cancel further changes.
tr: Bu pencereyi kapatın, diğer değişiklikleri iptal edin.

en: Rename items listed above, keep this window open.
tr: Yukarıda listelenen öğeleri yeniden adlandırın, bu pencereyi açık tutun.

en: New Name
tr: Yeni Ad

en: Click here to view the documentation for the selected rename operation.
tr: Seçilen yeniden adlandırma işlemi hakkındaki belgeyi görüntülemek için buraya tıklayınız.

note: TRANSLATORS: You can test this string by temporarily removing thunar-sbr.* from $libdir/thunarx-2/, *              and opening the multi rename dialog by selecting multiple files and pressing F2.
en: No renamer modules were found on your system. Please check your
    installation or contact your system administrator. If you install Thunar
    from source, be sure to enable the "Simple Builtin Renamers" plugin.
tr: Sisteminizde yeniden adlandırma modülü yok. Lütfen yüklemenizi
    gözden geçiriniz ya da sistem yöneticiniz ile iletişime geçiniz. Eğer 
    Thunar'ı derleyerek kurduysanız gerekli eklentiyi kurduğunuzdan
    emin olun.

en: Remove File | Remove Files
tr[0]: Dosyayı Kaldır
tr[1]: Dosyaları Kaldır

en: Remove the selected file from the list of files to be renamed | Remove the selected files from the list of files to be renamed
tr[0]: Seçilen dosyayı yeniden adlandırılacaklar listesinden kaldır
tr[1]: Seçilen dosyaları yeniden adlandırılacaklar listesinden kaldır

note: tell the user that we failed
en: Failed to open the documentation browser
tr: Belgeleme listeleyicisi açılamadı

note: allocate the file chooser
en: Select files to rename
tr: Yeniden adlandırılacak dosyaları seç

en: Audio Files
tr: Ses Dosyaları

en: Image Files
tr: Resim Dosyaları

en: Video Files
tr: Video Dosyaları

note: just popup the about dialog
en: Bulk Rename
tr: Toplu Yeniden Adlandırma

en: Thunar Bulk Rename is a powerful and extensible
    tool to rename multiple files at once.
tr: Çok sayıda dosyayı yeniden adlandırmak isterseniz
    Thunar Toplu Yeniden Adlandırma güçlü ve kullanışlı araçtır.

note: change title to reflect the standalone status
en: Bulk Rename - Rename Multiple Files
tr: Toplu Yeniden Adlandırma - Çok Sayıda Dosyayı Yeniden Adlandır

en: Failed to rename "%s" to "%s".
tr: "%s", "%s" olarak yeniden adlandırılamadı.

en: You can either choose to skip this file and continue to rename the remaining files, or revert the previously renamed files to their previous names, or cancel the operation without reverting previous changes.
tr: Bu dosyayı atlayıp kalan dosyaların yeniden adlandırmayı sürdürebilir ya da adlandırma işlemini geri alabilirsiniz veya işlemi burada kesebilirsiniz.

en: _Revert Changes
tr: Değişiklikleri _Geri Al

en: _Skip This File
tr: Bu Dosyayı _Atla

en: Do you want to skip this file and continue to rename the remaining files?
tr: Bu dosyayı atlayıp diğer dosyaların yeniden adlandırılmasını südürmek ister misiniz?

en: Browse the file system
tr: Dosya sistemine göz at

en: Mount and open %s (%s)
tr: Bağla ve aç %s (%s)

en: Trash is empty
tr: Çöp boş

en: Trash contains %d file | Trash contains %d files
tr[0]: Çöp kutusunda %d dosya var
tr[1]: Çöp kutusunda %d dosya var

en: Devices
tr: Aygıtlar

en: Network
tr: Ağ

en: Browse Network
tr: Ağı Tara

en: Browse local network connections
tr: Yerel ağ bağlantılarına göz at

en: Places
tr: Yer

en: Open the home folder
tr: Başlangıç klasörünü aç

en: Open the desktop folder
tr: Masaüstü klasörünü aç

en: Computer
tr: Bilgisayar

en: Browse the computer
tr: Bilgisayara göz at

en: Recent
tr: Son kullanılan

en: Browse recently used files
tr: Son kullanılan dosyalara göz at

en: Re_name Shortcut
tr: Kısayolu Yeniden A_dlandır

en: _Remove Shortcut
tr: Kısayolu _Kaldır

en: The path "%s" does not refer to a directory
tr: "%s" yolu dizin değil

note: display an error message to the user
en: Failed to add new shortcut
tr: Kısayol eklenemedi

en: Click here to stop calculating the total size of the folder.
tr: Klasörün toplam boyutunun hesaplanma işlemini iptal etmek için buraya tıklayınız.

note: add the label widget tell the user that we started calculation
en: Calculating...
tr: Hesaplanıyor...

note: tell the user that the operation was canceled
en: Calculation aborted
tr: İşlem iptal edildi

en: %d folder | %d folders
tr[0]: %d dizin
tr[1]: %d klasör

en: %u item (%s, %s) | %u items (%s, %s)
tr[0]: Nesne %u  (%s, %s)
tr[1]: %u öge (%s, %s)

note: TRANSLATORS: this is shows if during the deep count size * directories were not accessible
en: (some contents unreadable)
tr: (içeriğin bir bölümü okunamıyor)

note: nothing was readable, so permission was denied
en: Permission denied
tr: İzin verilmedi

en: Select _all Files
tr: Tüm Dosyaları _Seç

en: Select all files in this window
tr: Bu penceredeki tüm dosyaları seç

en: Select _by Pattern...
tr: _Örüntüyle Seç...

en: Select all files that match a certain pattern
tr: Belirlenen örüntüye uygun tüm dosyaları seç

en: _Invert Selection
tr: Seçimi _Tersine Çevir

en: Select all files but not those currently selected
tr: Seçili olanlar dışında tüm dosyaları seç

en: U_nselect all Files
tr: Tüm Dosya Seçimini Kaldır

en: Unselect all files in this window
tr: Bu penceredeki tüm dosya seçimini kaldır

en: Arran_ge Items
tr: _Ögeleri Sırala

en: _Reversed Order
tr: _Tersine Düzen

en: Reverse the sort order
tr: Sıralama düzenini tersine çevirin

en: By _Name
tr: _Ada Göre

en: Keep items sorted by their name
tr: Ögeleri adlarına göre sırala

en: By _Size
tr: _Boyuta Göre

en: Keep items sorted by their size
tr: Ögeleri boyutuna göre sırala

en: By _Type
tr: _Türe Göre

en: Keep items sorted by their type
tr: Ögeleri türlerine göre sırala

en: By _Modification Date
tr: _Değiştirilme Tarihi İle

en: Keep items sorted by their modification date
tr: Ögeleri değiştirilme zamanlarına göre sırala

en: By D_eletion Date
tr: _Siliniş Tarihine Göre

en: Keep items sorted by their deletion date
tr: Dosyaları siliniş tarihine göre sıralı tut

en: _Ascending
tr: _Artan

en: Sort items in ascending order
tr: Ögeleri artan düzende sırala

en: _Descending
tr: A_zalan

en: Sort items in descending order
tr: Ögeleri azalan düzende sırala

en: Loading folder contents...
tr: Klasör içeriği yükleniyor...

note: display an error to the user
en: Failed to open the home folder
tr: Ev klasörü açılamıyor

[ctx: Select by Pattern dialog: title]
en: Select by Pattern
tr: Örüntüyle Seç

[ctx: Select by Pattern dialog: buttons]
en: _Cancel
tr: İ_ptal

[ctx: Select by Pattern dialog: buttons]
en: _Select
tr: _Seç

[ctx: Select by Pattern dialog: labels: pattern entry textbox]
en: _Pattern:
tr: _Örüntü:

[ctx: Select by Pattern dialog: tooltips on label for pattern entry textbox]
en: Files whose name matches the wildcard pattern you enter will be selected in the main window.
tr: Adı girdiğiniz joker karakter kalıbıyla eşleşen dosyalar ana pencerede seçilecektir.

[ctx: Select by Pattern dialog: tooltips: pattern entry text box]
note: TRANSLATORS: the * and ? characters are the ASCII wildcard special symbols, and they must not be localized.
en: ? matches exactly one character,
    * matches any number of characters, including zero.
    
    For example: *.txt, file??.png, pict
    
    Without any * or ? wildcards, the pattern will match anywhere in a name. With wildcards, the pattern must match at both the start and the end of a name.
tr: ? tam olarak bir karakterle eşleşir,
    * sıfır dahil herhangi bir sayıda karakterle eşleşir.
    
    Örneğin: *.txt, dosya??.png, pict
    
    Herhangi bir * veya ? joker karakter, bir ismin herhangi bir yeri ile eşleşir. Joker karakterler, adın hem başında hem de sonunda eşleşmelidir.

[ctx: Select by Pattern dialog: labels: case sensitive checkbox]
en: C_ase sensitive
tr: _Büyük-küçük duyarlı

[ctx: Select by Pattern dialog: tooltips: case sensitive checkbox]
en: If enabled, letter case must match the pattern.
    Examp* would match Example.txt and not example.txt
tr: Etkinleştirilirse, harf/büyük harf desenle eşleşmelidir. 
    Examp*, example.txt ile değil, Example.txt ile eşleşir

[ctx: Select by Pattern dialog: labels: match diacritics checkbox]
en: _Match diacritics
tr: _Aksanları eşleştir

[ctx: Select by Pattern dialog: tooltips: match diacritics checkbox]
en: If enabled, require accents to match the pattern.
    Rés* would match Résumé.txt and not Resume.txt
tr: Etkinleştirilirse, desenle eşleşmesi için aksan gerektir. 
    Rés*, Resume.txt ile değil, Résume.txt ile eşleşir

note: tell the user that the file name provided by the X Direct Save source is invalid
en: Invalid filename provided by XDS drag site
tr: XDS bırakma alanı geçersiz dosya adı sağladı

note: display an error dialog to the user
en: Failed to create a link for the URL "%s"
tr: "%s" URL'sine bağ oluşturulamadı

en: Untitled document
tr: Başlıksız belge

en: Failed to open directory "%s"
tr: "%s" dizini açılamadı

en: Show size
tr: Boyutu göster

en: Size in bytes
tr: Bayt türünde boyut

en: Show size in bytes
tr: Boyutu bayt olarak göster

en: Filetype
tr: Dosya türü

en: Show filetype
tr: Dosya türünü göster

en: Display Name
tr: Ekran Adı

en: Show display name
tr: Görünen adı göster

en: Last Modified
tr: Son Düzenleme

en: Show last modified
tr: Son değiştirilmeyi göster

en: Hidden Files Count
tr: Gizli Dosya Sayısı

en: Show hidden files count
tr: Gizli dosya sayısını göster

en: Configure the Toolbar
tr: Araç Çubuğunu Yapılandır

note: create the top label for the toolbar editor dialog
en: Configure the order and visibility of toolbar items.
    Note that toolbar items are always executed for the current directory.
tr: Araç çubuğu öğelerinin sırasını ve görünürlüğünü yapılandırın.
    Araç çubuğu öğeleri her zaman geçerli dizin için çalıştırılır.

note: create the "Use Default" button
en: De_fault Order
tr: Ö_ntanımlı Sıralama

note: create the "Symbolic Icons" checkbox
en: _Symbolic Icons
tr: _Sembolik Simgeler

en: Use symbolic icons instead of regular ones (if available).
tr: Normal simgeler yerine sembolik olanları kullan (eğer uygunsa)

en: Only visible when the menubar is hidden
tr: Yalnızca menü gizliyken göster

en: Verifying file contents...
tr: Dosya içeriği doğrulanıyor...

en: Error while copying to "%s": %s more space is required to copy to the destination
tr: "%s" kopyalanırken hata oluştu: hedefe kopyalanabilmesi için %s daha alana gereksiniliyor

note: update progress information
en: Trying to restore "%s"
tr: "%s" geri yüklenmeye çalışılıyor

en: The folder "%s" does not exist anymore but is required to restore the file "%s" from the trash
tr: "%s" klasörü artık yok, ancak "%s" dosyasının geri yüklenmesi için bu klasör gerekli.

en: Failed to restore the folder "%s"
tr: "%s" klasörünü geri yükleme başarısız

note: update progress information
en: Trying to move "%s"
tr: "%s" taşınmaya çalışılıyor

note: update progress information
en: Could not move "%s" directly. Collecting files for copying...
tr: "%s" doğrudan taşınamadı. Kopyalamak için dosyalar toplanıyor...

en: Collecting files...
tr: Dosyalar toplanıyor...

en: %s of %s
tr: %s / %s

en: %lu hour remaining (%s/sec) | %lu hours remaining (%s/sec)
tr[0]: %lu saat kaldı (%s/sn)
tr[1]: %lu saat kaldı (%s/sn)

en: %lu minute remaining (%s/sec) | %lu minutes remaining (%s/sec)
tr[0]: %lu dakika kaldı (%s/sec)
tr[1]: %lu dakika kaldı (%s/sn)

en: %lu second remaining (%s/sec) | %lu seconds remaining (%s/sec)
tr[0]: %lu saniye kaldı (%s/sec)
tr[1]: %lu saniye kaldı (%s/sn)

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Invalid path
tr: Geçersiz yol

en: Unknown user "%s"
tr: Bilinmeyen kullanıcı "%s"

note: TRANSLATORS: file was modified less than one day ago
en: Today
tr: Bugün

note: TRANSLATORS: file was modified less than one day ago
en: Today at %X
tr: Bugün (%X)

note: TRANSLATORS: file was modified less than two days ago
en: Yesterday
tr: Dün

note: TRANSLATORS: file was modified less than two days ago
en: Yesterday at %X
tr: Dün (%X)

note: Days from last week
en: %A at %X
tr: %A, %X

note: Any other date
en: %x at %X
tr: %x, %X

en: %.*s (copy %u)%s
tr: %.*s (kopya %u)%s

en: link to %.*s%s
tr: %.*s bağlantısı %s

en: link %u to %.*s%s
tr: %u'i %.*s %s'ye bağla

en: Search:
tr: Ara:

en: %s (%d hidden)
tr: %s (%d gizli)

en: 0 items
tr: 0 öge

en: Last Modified: %s
tr: Son düzenleme: %s

en: link to %s
tr: %s konumuna bağlantı

en: shortcut
tr: kısayol

en: mountable
tr: bağlanabilir

en: mount point
tr: bağlantı noktası

note: append the image dimensions to the statusbar text
en: Image Size:
tr: Resim Boyutu:

en: _File
tr: _Dosya

en: New _Tab
tr: Yeni _Sekme

en: Open a new tab for the displayed location
tr: Görüntülenen yer için yeni sekme aç

en: New _Window
tr: Yeni _Pencere

en: Open a new Thunar window for the displayed location
tr: Görüntülenen yer için yeni Thunar penceresi aç

en: Detac_h Tab
tr: Sekmeyi A_yır

en: Open current folder in a new window
tr: Geçerli klasörü yeni pencerede aç

en: Close Ta_b
tr: Sek_meyi Kapa

en: Close this folder
tr: Bu klasörü kapat

en: _Close Window
tr: Pen_cereyi Kapat

en: Close this window
tr: Bu pencereyi kapat

en: Close _All Windows
tr: Tüm Pencereleri _Kapat

en: Close all Thunar windows
tr: Tüm Thunar Pencerelerini Kapat

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: _Undo
tr: _Geri al

en: Red_o
tr: Yeni_den Yap

en: Pr_eferences...
tr: _Tercihler...

en: Edit Thunar's Preferences
tr: Thunar Tercihlerini Değiştir

en: _View
tr: _Görünüm

en: _Reload
tr: _Yeniden Yükle

en: Reload the current folder
tr: Geçerli klasörü yenile

en: S_plit View
tr: Görünümü İ_kiye Ayır

en: Open/Close Split View
tr: Ayrık Görünümü Aç/Kapat

en: Switch Focused Split View Pane
tr: Odaklanmış Bölünmüş Görünüm Bölmesini Değiştir

en: Locatio_n Selector
tr: Ko_num Seçici

en: _Text Style
tr: _Metin Biçimi

en: Traditional text box showing the current path
tr: Geçerli yolu gösteren geleneksel metin kutusu

en: _Buttons Style
tr: _Düğmeler Stili

en: Modern approach with buttons that correspond to folders
tr: Klasörlere uyumlu düğmelerle çağdaş yaklaşım

en: _Side Pane
tr: Y_an Bölme

en: _Shortcuts
tr: _Kısayollar

en: Toggles the visibility of the shortcuts pane
tr: Kısayol bölmesinin görünürlüğünü değiştirir

en: _Tree
tr: A_ğaç

en: Toggles the visibility of the tree pane
tr: Ağaç bölmesinin görünürlüğünü değiştirir

en: _Image Preview
tr: _Resim Ön İzleme

en: Change the visibility of this window's image preview
tr: Bu pencerenin resim önizleme görünürlüğünü değiştir

en: St_atusbar
tr: _Durum Çubuğu

en: Change the visibility of this window's statusbar
tr: Bu pencerenin durum çubuğunun görünürlüğünü değiştir

en: _Menubar
tr: _Menü Çubuğu

en: Change the visibility of this window's menubar
tr: Bu pencerenin menü çubuğunun görünürlüğünü değiştir

en: Configure _Toolbar...
tr: _Araç Çubuğunu Yapılandır...

en: Configure the toolbar
tr: Araç çubuğunu yapılandır

en: Cl_ear Saved Folder View Settings
tr: Kayıt Klasörünü Te_mizle Görünüm Ayarları

en: Delete saved view settings for this folder
tr: Bu klasör için kaydedilmiş görünüm ayarlarını sil

en: Show _Hidden Files
tr: _Gizli Dosyaları Göster

en: Toggles the display of hidden files in the current window
tr: Geçerli dizinde gizli dosyalar görüntülensin

en: Show _File Highlight
tr: _Dosya Vurgusunu Göster

en: Toggles the display of file highlight which can be configured in the file specific property dialog
tr: Dosyaya özel özellik iletişim kutusunda yapılandırılabilen dosya vurgulama görüntüsünü değiştirir

en: Zoom I_n
tr: Yakla_ş

en: Show the contents in more detail
tr: İçeriği daha ayrıntılı göster

en: Zoom _Out
tr: Uzak_laş

en: Show the contents in less detail
tr: İçeriği daha az ayrıntılı göster

en: Normal Si_ze
tr: Olağan _Boyut

en: Show the contents at the normal size
tr: İçeriği olağan boyutlarda göster

en: _Icon View
tr: _Simge Görünümü

en: Display folder content in an icon view
tr: Klasör içeriğini simge görünümde göster

en: _List View
tr: _Liste Görünümü

en: Display folder content in a detailed list view
tr: Klasör içeriğini ayrıntılı liste görünümünde göster

en: _Compact View
tr: _Sıkı Görünüm

en: Display folder content in a compact list view
tr: Klasör içeriğini aralıksız liste görünümünde göster

en: _Go
tr: _Git

en: F_ile System
tr: Dosya S_istemi

en: _Home
tr: E_v

en: Go to the home folder
tr: Ev klasörüne git

en: _Desktop
tr: _Masaüstü

en: Go to the desktop folder
tr: Masaüstü klasörüne git

en: _Computer
tr: _Bilgisayar

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
tr: Bu bilgisayardan erişilebilen tüm yerel ve uzak disklere ve klasörlere göz at

en: _Recent
tr: _Yakında erişilmiş

en: Display recently used files
tr: Son kullanılan dosyaları göster

en: _Trash
tr: _Çöp

en: Display the contents of the trash can
tr: Çöp kutusunun başlığını görüntüle

en: Open _Parent
tr: Üst D_izini Aç

en: Open the parent folder
tr: Üst klasörü aç

en: _Open Location...
tr: K_onum Aç...

en: Specify a location to open
tr: Açılacak konumu belirt

en: T_emplates
tr: _Şablonlar

en: Go to the templates folder
tr: Şablon klasörüne git

en: Browse _Network
tr: _Ağı Tara

en: _Bookmarks
tr: _Yer İmleri

en: _Contents
tr: İ_çerik

en: Display Thunar user manual
tr: Thunar kullanıcı kılavuzunu görüntüle

en: Display information about Thunar
tr: Thunar hakkında bilgi göster

en: _Back
tr: _Geri

en: Go to the previous visited folder
tr: Önceki ziyaret edilmiş klasöre git

en: _Forward
tr: _İleri

en: Go to the next visited folder
tr: Sonraki ziyaret edilmiş klasöre git

en: _Previous Tab
tr: _Önceki Sekme

en: Switch to Previous Tab
tr: Önceki Sekmeye Geç

en: _Next Tab
tr: _Sonraki Sekme

en: Switch to Next Tab
tr: Sonraki Sekmeye Geç

en: _Search for Files...
tr: _Dosya Ara...

en: Search for a specific file in the current folder and Recent
tr: Geçerli klasörde ve son kullanılanlarda belirli bir dosyayı ara

en: Cancel search for files
tr: Dosya aramayı iptal et

en: Menu
tr: Menü

en: Show the menu
tr: Menüyü göster

note: add the label with the root warning
en: Warning: you are using the root account. You may harm your system.
tr: Uyarı: Kök hesabı kullanıyorsunuz. Sisteminize zarar verebilirsiniz.

en: Size:
tr: Boyut:

note: TRANSLATORS: `Catfish' is a software package, please don't translate it.
en: Search with Catfish...
tr: Catfish ile ara...

en: Restore Selected Items
tr: Seçilen Ögeleri Geri Yükle

en: Close tab
tr: Sekmeyi kapat

en: Open the location "%s"
tr: "%s" konumunu aç

en: Failed to open parent folder
tr: Üst klasör açılamadı

en: The directory "%s" does not exist. Do you want to create it?
tr: "%s" dizini yok. Oluşturmak ister misiniz?

en: Create directory
tr: Dizin oluştur

note: display an error to the user
en: Failed to browse the computer
tr: Bilgisayara göz atılamadı

note: display the "About Templates" dialog
en: About Templates
tr: Şablonlar Hakkında

en: All files in this folder will appear in the "Create Document" menu.
tr: Bu klasördeki tüm dosyalar "Belge Oluştur" menüsünde görüntülenecek.

en: If you frequently create certain kinds  of documents, make a copy of one and put it in this folder. Thunar will add an entry for this document in the "Create Document" menu.
    
    You can then select the entry from the "Create Document" menu and a copy of the document will be created in the directory you are viewing.
tr: Bazı tür belgeleri sıklıkla oluşturuyorsanız, bu klasör içine kopya bırakın. Thunar, bu kopyayı "Belge Oluştur" menüsüne ekleyecektir.
    
    Daha sonra bu kopyayı bulunduğunuz dizinde oluşturmak için "Belge Oluştur" menüsünü kullanabilirsiniz.

en: Do _not display this message again
tr: Bu iletiyi yeniden _görüntüleme

note: display an error to the user
en: Failed to open the file system root folder
tr: Dosya sistemi kök klasörünü açma başarısız

note: display an error to the user
en: Failed to display `Recent`
tr: `Son Kullanılanlar` görüntülenemedi

note: display an error to the user
en: Failed to display the contents of the trash can
tr: Çöp kutusu başlıkları görüntülenemedi

note: display an error to the user
en: Failed to browse the network
tr: Ağ tarama başarısız

en: Thunar is a fast and easy to use file manager
    for the Xfce Desktop Environment.
tr: Thunar, Xfce Masaüstü Ortamı için hızlı
    ve kullanımı kolay dosya yönetim aracıdır.

en: Select an image to preview
tr: Önizleme için bir resim seçiniz

en: Failed to launch search with Catfish
tr: Catfish ile arama başlatılamadı

en: Change the active view type
tr: Aktif görüş türünü değiştir

note: add a proxy menu item for the view switcher to be represent in the overflow menu
en: View Switcher
tr: Görüş Değiştirici

note: add a proxy menu item for the location bar to represent the bar in the overflow menu
en: Location Bar
tr: Konum Çubuğu

en: Label
tr: Etiket

en: Text of the page's label
tr: Sayfanın başındaki yazı

en: Label widget
tr: Etiket parçacığı

en: A widget to display in place of the usual page label
tr: Olağan sayfa etiketinin yerinde gösterilen parçacık

en: Resident
tr: Yerleşik

en: Don't unload the plugin from memory
tr: Eklentiyi bellekten boşaltma

en: Help URL
tr: Yardım Bağlantısı

en: The URL to the documentation of the renamer
tr: Yeniden adlandırıcı belgesine bağlantı adresi

en: The user visible name of the renamer
tr: Yeniden adlandırıcının kullanıcıya görünen adı

en: Description:
tr: Tanım:

en: The generic name of the entry, for example "Web Browser" in case of Firefox.
tr: Girdi için genel ad, örneğin Firefox yerine "Web Tarayıcı".

en: Command:
tr: Komut:

en: The program to execute, possibly with arguments.
tr: Ek parametrelerle birlikte çalıştırılabilir dosya.

en: Working Directory:
tr: Çalışma Dizini:

en: The working directory for the program.
tr: Program için çalışma dizini.

en: The URL to access.
tr: Erişilecek URL.

en: Comment:
tr: Yorum:

en: Tooltip for the entry, for example "View sites on the Internet" in case of Firefox. Should not be redundant with the name or the description.
tr: Girdi için araç bilgisi, örneğin Firefox yerine "İnternet'teki sayfaları göster". Ad veya tanım ile birlikte gereksiz olmamalıdır.

en: Options:
tr: Seçenekler:

en: Use _startup notification
tr: _Başlangıç bildirimini kullan

en: Select this option to enable startup notification when the command is run from the file manager or the menu. Not every application supports startup notification.
tr: Dosya yöneticisinden veya menüden komut çalıştırıldığında başlangıç uyarısını etkin kılmak için bu seçeneği imleyin. Tüm uygulamalar başlangıç uyarısını desteklemez.

en: Run in _terminal
tr: _Uçbirimde çalıştır

en: Select this option to run the command in a terminal window.
tr: Komutu uçbirimde çalıştırmak için bunu seç.

en: Security:
tr: Güvenlik:

note: same function as in thunar-permission-chooser.c
en: Allow this file to _run as a .desktop file
tr: Bunun .desktop dosyası gibi _çalışmasını sağla

en: Select this to enable executable permission bit(+x). Thunar will not launch the .desktop file if not set.
tr: Yürütülebilir izin bitini (+x) etkinleştirmek için bunu seç. Ayarlanmadıysa, Thunar .desktop dosyasını başlatmaz.

en: Set this file as trusted
tr: Bu dosyayı güvenilir olarak ayarla

en: Select this option to trust this .desktop file. This will generate a checksum of the file and store it via gvfs. The additional check will protect from malicious launchers which e.g. pretend to be a picture, having the executable flag pre-set
tr: Bu .desktop dosyasına güvenmek için bunu seç. Bu, dosyanın sağlama toplamını oluşturacak ve gvfs aracılığıyla saklayacaktır. Ek denetim sayesinde, resim gibi görünüp çalışabilir imi alan kötücül başlatıcılardan korunulacaktır.

en: Failed to save "%s".
tr: "%s" ögesine kaydedilemedi.

en: Date Taken:
tr: Çekildiği Tarih:

en: Camera Brand:
tr: Kamera Markası:

en: Camera Model:
tr: Kamera Modeli:

en: Exposure Time:
tr: Pozlama Süresi:

en: Exposure Program:
tr: Pozlama Programı:

en: Aperture Value:
tr: Açıklık Değeri:

en: Metering Mode:
tr: Sayaç Kipi:

en: Flash Fired:
tr: Flaş Patlaması:

en: Focal Length:
tr: Odak Uzunluğu:

en: Shutter Speed:
tr: Objektif Kapak Hızı:

en: ISO Speed Ratings:
tr: ISO Hız Oranları:

en: Software:
tr: Yazılım:

en: Image
tr: Resim

en: Image Type:
tr: Resim Türü:

note: update the "Image Size" label
en: %dx%d pixel | %dx%d pixels
tr[0]: %dx%d piksel
tr[1]: %dx%d piksel

en: Con_vert to:
tr: Dö_nüştür:

en: Uppercase / Lowercase
tr: Büyük Harf / Küçük Harf

en: Insert _time:
tr: Saat _ekle:

en: The format describes the date and time parts to insert into the file name. For example, %Y will be substituted with the year, %m with the month and %d with the day. See the documentation of the date utility for additional information.
tr: Biçim, dosya adına eklenecek tarih ve saat parçalarını açıklar. Örneğin, %Y yıl, %m ay ve %d gün ile değiştirilecek. Ek bilgi için tarih aracının belgelendirmesinden yararlanabilirsiniz.

en: _At position:
tr: _Konumda:

en: Insert Date / Time
tr: Tarih / Saat ekle

en: lowercase
tr: küçük harf

en: UPPERCASE
tr: BÜYÜK HARF

en: Title Case
tr: Başlık Durumu

en: First character uppercase
tr: İlk karakter büyük

en: Insert
tr: Ekle

en: Overwrite
tr: Üstüne yaz

en: From the front (left)
tr: Önden (sol)

en: From the back (right)
tr: Arkadan (sağ)

en: Old Name - Text - Number
tr: Eski Ad - Metin - Sayı

en: Number - Text - Old Name
tr: Sayı - Metin - Eski Ad

en: Text - Number
tr: Harf - Sayı

en: Number - Text
tr: Sayı - Harf

en: Current
tr: Geçerli

en: Date Picture Taken
tr: Fotoğrafın Çekildiği Tarih:

en: _Text:
tr: Me_tin:

en: Insert / Overwrite
tr: Ekle / Üstüne Yaz

en: _Number Format:
tr: _Sayı Biçimi:

en: _Start With:
tr: _Başla:

en: Text _Format:
tr: _Metin Biçimi:

en: Numbering
tr: Numaralandır

en: Remove _From Position:
tr: Konumdan _Kaldır:

en: _To Position:
tr: _Konuma:

en: Remove Characters
tr: Karakterleri Kaldır

en: _Search For:
tr: A_ra:

note: reset to default tooltip
en: Enter the text to search for in the file names.
tr: Dosya adlarında aranacak metni gir.

en: Regular _Expression
tr: Düzenli _İfade

en: If you enable this option, the pattern will be treated as a regular expression and matched using the Perl-compatible regular expressions (PCRE). Check the documentation for details about the regular expression syntax.
tr: Bu seçeneği etkin kıldığınızda, örüntü bir düzenli ifade olarak imlenecektir ve Perl-uyumlu düzenli ifadeler (PCRE) kullanılarak eşlenecektir. Düzenli ifade tümce yapısı için belgeleri gözden geçirin.

en: Replace _With:
tr: Yer _Değiştir:

en: Enter the text that should be used as replacement for the pattern above.
tr: Yukarıdaki örüntüyle değiştirilecek metni gir.

en: C_ase Sensitive Search
tr: Büyük h_arf küçük harf duyarlı arama

en: If you enable this option, the pattern will be searched in a case-sensitive manner. The default is to use a case-insensitive search.
tr: Bu seçeneği etkin kıldığınızda, örüntü büyük-küçük harf duyarlı olarak işlenecektir. Öntanımlı olarak aramalar büyük-küçük harf ayrımı olmadan yapılacaktır.

note: setup a tooltip with the error message
en: Invalid regular expression, at character position %ld: %s
tr: %ld karakter konumunda geçersiz düzenli ifade: %s

en: Search & Replace
tr: Ara ve Değiştir

en: Send "%s" as compressed archive?
tr: "%s" ögesini sıkıştırılmış gönder

en: Send email
tr: E-posta gönder

en: Send _directly
tr: Doğrudan _gönder

en: Send com_pressed
tr: Sı_kıştırılmış gönder

en: When sending a file via email, you can either choose to send the file directly, as is, or compress the file before attaching it to an email. It is highly recommended to compress large files before sending them.
tr: E-posta yoluyla dosya gönderirken, göndereceğiniz dosyayı doğrudan seçebilir veya e-postaya eklemeden önce sıkıştırabilirsiniz. Büyük dosyaları göndermeden önce sıkıştırmanız şiddetle önerilir.

en: Send %d file as compressed archive? | Send %d files as compressed archive?
tr[0]: %d dosya sıkıştırılmış arşiv olarak gönderilsin mi?
tr[1]: %d dosya sıkıştırılmış arşiv olarak gönderilsin mi?

en: Send as _archive
tr: Arşiv _olarak gönder

en: When sending multiple files via email, you can either choose to send the files directly, attaching multiple files to an email, or send all files compressed into a single archive file and attach the archive. It is highly recommended to send multiple large files as archive.
tr: E-posta yoluyla birden çok dosya gönderirken, göndereceğiniz dosyaları doğrudan seçebileceğiniz gibi tüm dosyaları arşiv dosyası içinde sıkıştırarak da e-postanıza ekleyebilirsiniz. Büyük dosyaları göndermeden önce sıkıştırmanız şiddetle önerilir.

note: allocate the progress dialog setup the label
en: Compressing files...
tr: Dosya sıkıştırılıyor...

note: tell the user that the command failed
en: ZIP command terminated with error %d
tr: ZIP komutu, %d hatasıyla sonlandı

en: Failed to create temporary directory
tr: Şablon dizini oluşturulamadı

en: Failed to create symbolic link for "%s"
tr: "%s" ögesine simgesel bağ oluşturulamadı

note: tell the user that we failed to compress the file(s)
en: Failed to compress %d file | Failed to compress %d files
tr[0]: %d adet dosya sıkıştırılamadı
tr[1]: %d adet dosya sıkıştırılamadı

note: tell the user that we failed
en: Failed to compose new email
tr: Yeni e-posta oluşturulamadı

en: Mail Recipient
tr: Posta Alıcısı

note: tell the user that we failed to connect to the trash
en: Failed to connect to the Trash
tr: Çöpe bağlanılamadı

note: tell the user whether the trash is full or empty
en: Trash contains files
tr: Çöpte dosyalar var

en: Trash Applet
tr: Çöp Programcığı

en: Display the trash can
tr: Çöpü görüntüle

en: Edit Action
tr: Eylemi Düzenle

en: Create Action
tr: Eylem Oluştur

en: Failed to save actions to disk.
tr: Eylemler diske kaydedilemedi.

en: Are you sure that you want to delete
    action "%s"?
tr: "%s" eylemini silmek istediğinizden
    emin misiniz?

en: Delete action
tr: Eylemi sil

en: If you delete a custom action, it is permanently lost.
tr: Dosya silerseniz kalıcı olarak yitirilir.

note: skip leading slash
en: This keyboard shortcut is currently used by: '%s'
tr: Bu klavye kısayolu kullanılıyor: '%s'

en: Keyboard shortcut already in use
tr: Klavye kısayolu zaten kullanılıyor

note: setup a label to tell that no icon was selected
en: No icon
tr: Simgesiz

en: End element handler called while in root context
tr: Son öge işleyici kök dizin içindeyken çağrıldı

en: Unknown closing element <%s>
tr: Bilinmeyen öge kapatılıyor <%s>

en: Failed to determine save location for uca.xml
tr: uca.xml için kaydetme konumu belirlenemedi

en: Command not configured
tr: Komut yapılandırılmadı

en: Confi_gure custom actions...
tr: Özel _eylemleri yapılandır...

en: Setup custom actions that will appear in the file managers context menus
tr: Dosya yöneticisi sağ tuş menüsünde görünen özelleştirilmiş eylemleri ayarlar

en: Failed to launch action "%s".
tr: "%s" işlemi başlatılamadı.

en: The name of the action that will be displayed in the context menu.
tr: İçerik menüsünde görüntülemek istediğiniz eylemin ismi.

en: _Description:
tr: _Tanımlama:

en: The description of the action that will be displayed as tooltip in the statusbar when selecting the item from the context menu.
tr: Sağ tuş menüsünden öge seçildiğinde durum çubuğunda gösterilecek eylem tanımı.

en: _Submenu:
tr: _Alt menü:

en: The submenu in which the action will be displayed. Leave empty for no menu. Use '/' for nested menus.
tr: Eylemin gösterileceği alt menü. Menüsüz yapmak için boş bırakın. İç içe menüler için '/' kullanın.

en: _Command:
tr: _Komut:

en: The command (including the necessary parameters) to perform the action. See the command parameter legend below for a list of supported parameter variables, which will be substituted when launching the command. When upper-case letters (e.g. %F, %D, %N) are used, the action will be applicable even if more than one item is selected. Else the action will only be applicable if exactly one item is selected.
tr: Eylemi gerçekleştirecek komut (gerekli parametreleri ile birlikte). Komut çalıştırılırken değiştirilecek parametre değişkenlerinin listesi için aşağıdaki listeye bakınız. Büyük harfler kullanıldığında (ör. %F, %D, %N), eylem yalnızca birden çok öge seçili ise çalışacaktır. Aksi durumda eylem yalnızca bir öge seçili iken çalışacaktır.

en: Browse the file system to select an application to use for this action.
tr: İşlemi gerçekleştirecek uygulamayı seçmek için dosya sistemini tarayın.

en: Keyboard _Shortcut:
tr: Klavye _Kısayolu:

en: The keyboard shortcut for the action.
tr: Eylem için klavye kısayolu.

en: Clear the keyboard shortcut for this action.
tr: Bu eylem için klavye kısayolunu kaldır.

en: _Icon:
tr: S_imge:

en: Click this button to select an icon file that will be displayed in the context menu in addition to the action name chosen above.
tr: Sağ tuş menüsünde yukarıda seçilen eylem adına ek olarak gösterilecek simge dosyasını seçmek için bu düğmeye basın.

en: Use Startup Notification
tr: Başlangıç Bildirimlerini Kullan

en: Enable this option if you want a waiting cursor to be shown while the action is launched. This is also highly recommended if you have focus stealing prevention enabled in your window manager.
tr: Eylemi çalıştırdığınızda meşgul imlecinin görünmesini istiyorsanız bu seçeneği etkinleştirin. Eğer pencere yöneticinizde önceliği ele geçirme engellemesi aktifse özellikle önerilir.

en: The following command parameters will be substituted when launching the action:
tr: Aşağıdaki komut parametreleri çalıştırıldığında değiştirilecektir:

en: file name of the selected file
tr: seçilen dosyanın dosya adı

en: file names of all selected files
tr: seçilen tüm dosyaların dosya adları

en: path of the selected file's directory
tr: seçilen dosyanın dizininin yolu

en: paths of all selected files' directories
tr: Seçilen tüm dosyaların dizinlerinin yolları

en: path of the selected file including the file name
tr: dosya adı da dahil olmak üzere seçilen dosyanın yolu

en: paths of all selected files including the file names
tr: dosya adları da dahil olmak üzere seçilen tüm dosyaların yolları

en: Basic
tr: Temel

en: _File Pattern:
tr: _Dosya Deseni:

en: Enter a list of patterns that will be used to determine whether this action should be displayed for a selected file. If you specify more than one pattern here, the list items must be separated with semicolons (e.g. *.txt;*.doc).
tr: Bu eylemin gösterileceği dosyaların belirlenmesi için örüntü listesi girin. Birden çok örüntü girecekseniz, ögeler noktalı virgül ile ayrılmış olmalıdır (ör. *.txt;*.odp).

en: _Range (min-max):
tr: _Aralık (asgari-azami):

en: If the command should operate on say two or three files, enter the numerical range 2-3. If there are no limits, this string should be empty.
tr: Komut, örneğin iki veya üç dosyada çalışmalıysa sayısal aralığı 2-3 olarak girin. Kısıt yoksa, bu dizge boş olmalıdır.

en: Appears if selection contains:
tr: Eğer seçim bunları içerirse görünür:

en: _Directories **
tr: _Dizinler **

en: _Audio Files
tr: _Ses Dosyaları

en: _Image Files
tr: _Resim Dosyaları

en: _Text Files
tr: _Metin Dosyaları

en: _Video Files
tr: _Video Dosyaları

en: _Other Files
tr: Di_ğer Dosyalar

en: This page lists the conditions under which the action will appear in the file managers context menus. The file patterns are specified as a list of simple file patterns separated by semicolons (e.g. *.txt;*.doc). For an action to appear in the context menu of a file or folder, at least one of these patterns must match the name of the file or folder. Additionally, you can specify that the action should only appear for certain kinds of files.
    
    ** The custom action will be eligible to appear in the toolbar.
tr: Bu sayfa dosya yöneticisinde sağ menüde hangi içeriklerin görüntüleceğini listeler. Dosya desenleri noktalı virgülle ayırarak basit dosya desen listesi olarak belirtilir (ör. *.txt; *.doc). Bir dosya veya klasörün sağ menüsünde, bu eylemlerden birinin görünmesi için, desenlerden birinin dosya veya klasör adıyla eşleşmesi gerekir. Ayrıca, eylemin yalnızca belirli türden dosyalarda görüntülenebileceğini belirtebilirsiniz.
    
    ** Özel eylem araç çubuğunda görünmeye uygun olacaktır.

en: Appearance Conditions
tr: Görünüm Koşulları

en: Custom Actions
tr: Özel Eylemler

en: Configure custom actions that will appear in the file manager's context menus and/or toolbar.
    These actions are applicable to folders or certain kinds of files.
    
    Check the <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/custom-actions">documentation</a> for a collection of custom action examples.
tr: Dosya yöneticisinin içerik menüsü veya araç çubuğunda bulunan özel eylemleri ayarla.
    Bu eylemler klasörler veya bazı dosya türlerine uygulanabilir.
    
    <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/custom-actions">doküman</a>ı özel eylem örneklerleri için kontrol edebilirsiniz.

en: Add a new custom action.
tr: Özelleştirilmiş davranış ekle.

en: Edit the currently selected action.
tr: Seçili eylemi düzenle.

en: Delete the currently selected action.
tr: Seçili eylemi sil.

en: Move the currently selected action up by one row.
tr: Seçili eylemi bir sıra yukarı taşı.

en: Move the currently selected action down by one row.
tr: Seçili eylemi bir sıra aşağı taşı.

en: Set as wallpaper
tr: Duvar kağıdı olarak ayarla

en: Thunar File Manager
tr: Thunar Dosya Yöneticisi

en: Browse the filesystem with the file manager
tr: Dosya sistemine dosya yöneticisi ile göz atın

en: File Manager
tr: Dosya Yöneticisi

en: file manager;explorer;finder;browser;folders;directory;directories;partitions;drives;network;devices;rename;move;copy;delete;permissions;home;trash;
tr: dosya yönetici;gezgin;kaşif;explorer;bulucu;bakaç;finder;dizin;dizinler;bölümler;bölümlendirmeler;sürücüler;ağ;aygıtlar;cihazlar;yeniden adlandır;taşı;kopyala;sil;izinler;ev;çöp;çöp kutusu;

en: Home
tr: Ev

en: bulk;renamer;renaming;thunar;files;folders;directory;directories;
tr: toplu;yeniden adlandırıcı;yeniden adlandırma;thunar;dosyalar;klasörler;dizin;dizinler;

en: Configure the Thunar file manager
tr: Thunar dosya yöneticisini yapılandır

en: thunar;settings;preferences;configure;thumbnails;file size;date format;shortcuts pane;tree view;tabs;
tr: thunar;ayarlar;tercihler;yeğlemeler;yapılandır;küçük resimler;dosya boyutu;tarih biçimi;kısayollar bölmesi;ağaç görünümü;sekmeler;

en: File Browser
tr: Dosya Tarayıcı

en: Thunar is a file browser specifically designed for the Xfce Desktop, but also can serve as an alternate file browser for other Desktop environments. It has a simple, clean two-pane design for browsing all your files.
tr: Thunar, özel olarak Xfce Masaüstü için dosya tarayıcısı olarak geliştirilmiş olsa da diğer masaüstü ortamları için de alternatif dosya tarayıcısı olarak kullanılabilir. Dosyalarınızı taramak için iki parçalı basit ve temiz tasarımı vardır.

note: SECURITY: - A normal active user can run thunar without elevated rights. They may wish to modify files they normally do not have read/write access to. This isn't a good idea, but is common on single user systems.
en: Run Thunar as root
tr: Thunar'ı yönetici olarak çalıştır

en: Authentication is required to run Thunar as root.
tr: Thunar'ı yönetici olarak çalıştırmak için kimlik doğrulaması gerekli
