thunar.xfce-4-20 - en to ro translation catalogue (1017 entries)

note: change the accept button label text
en: _Open
ro: _Deschide

en: _Execute
ro: _Execută

en: Edit _Launcher
ro: Editează _lansatorul

en: Edit the selected launcher
ro: Editați lansatorul selectat

en: Open in new _Tab
ro: Deschide într-o _filă nouă

en: Open in new _Window
ro: Deschide într-o _fereastră nouă

en: Open Item _Location
ro: Deschide _locația elementului

en: Navigate to the folder in which the selected file is located
ro: Navigați la dosarul în care se află fișierul selectat

en: Ope_n With Other Application...
ro: _Deschide cu o altă aplicație...

en: Choose another application with which to open the selected file
ro: Alegeți o altă aplicație pentru deschiderea fișierului selectat

en: Set Defa_ult Application...
ro: Definiți aplicația _implicită...

en: Choose an application which should be used by default to open the selected file
ro: Alegeți o aplicație care să fie utilizată în mod implicit pentru a deschide fișierul selectat

note: For backward compatibility the old accel paths are re-used. Currently not possible to automatically migrate to new accel paths. Waiting for https://gitlab.gnome.org/GNOME/gtk/issues/2375 to be able to fix that
en: _Send To
ro: Tri_mite către

en: _Add Bookmark
ro: _Adaugă Semn de carte

en: Create bookmarks for all selected folders. If nothing is selected, the current folder is bookmarked.
ro: Creează semne de carte pentru toate dosarele selectate. Dacă nu este selectat nimic, dosarul curent este marcat ca semn de carte.

en: Send to _Desktop
ro: Trimite către _Birou

en: _Properties...
ro: _Proprietăți…

en: View the properties of the selected file
ro: Afișează proprietățile fișierului selectat

en: Ma_ke Link
ro: _Fă o legătură

en: Dup_licate
ro: Dup_licare

en: _Rename...
ro: Rede_numește…

note: prepare the menu item
en: _Empty Trash
ro: _Golește coșul de gunoi

en: Delete all files and folders in the Trash
ro: Șterge toate fișierele și dosarele din coș

en: _Remove from Recent
ro: Elimină din _Recente

en: Remove the selected files from Recent
ro: Eliminați fișierele selectate din Recente

en: Create _Folder...
ro: Creează un do_sar…

en: Create an empty folder within the current folder
ro: Creează un dosar gol în dosarul curent

en: Create _Document
ro: Creează un _document

en: Create a new document from a template
ro: Creează un document nou pe baza unui șablon

en: _Restore
ro: _Restaurează

en: Restore and S_how
ro: Restaurează și _afișează

en: Mo_ve to Trash
ro: M_ută în coș

en: _Delete
ro: Șt_erge

en: _Paste
ro: _Lipește

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
ro: Mută sau copiază fișierele anterior selectate cu o comandă „Taie” ori „Copiază”

en: _Paste Into Folder
ro: _Lipește în dosar

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
ro: Mută sau copiază în dosarul ales fișierele anterior selectate cu o comandă „Taie” ori „Copiază”

en: _Copy
ro: _Copiază

en: Cu_t
ro: _Taie

en: _Mount
ro: _Montează

en: Mount the selected device
ro: Montează dispozitivul selectat

en: _Unmount
ro: _Demontează

en: Unmount the selected device
ro: Demontează dispozitivul selectat

en: _Eject
ro: _Ejectează

en: Eject the selected device
ro: Ejectează dispozitivului selectat

en: Failed to execute file "%s" (%s)
ro: Execuția fișierului „%s” a eșuat (%s)

en: Failed to execute file "%s"
ro: Execuția fișierului „%s” a eșuat

en: Failed to open file "%s"
ro: Nu s-a putut deschide fișierul „%s”

note: we can just tell that n files failed to open
en: Failed to open %d file | Failed to open %d files
ro[0]: Nu s-a putut deschide un fișier
ro[1]: Nu s-au putut deschide %d fișiere
ro[2]: Nu s-au putut deschide %d de fișiere

en: Are you sure you want to open all folders?
ro: Sigur doriți să deschideți toate dosarele?

en: Open folders
ro: Deschide dosarele

en: This will open %d separate file manager window. | This will open %d separate file manager windows.
ro[0]: Această acțiune va deschide o fereastră separată a gestionarului de fișiere.
ro[1]: Această acțiune va deschide %d ferestre separate a gestionarului de fișiere.
ro[2]: Această acțiune va deschide %d de ferestre separate a gestionarului de fișiere.

en: Open %d New Window | Open %d New Windows
ro[0]: Deschide o fereastră nouă
ro[1]: Deschide %d ferestre noi
ro[2]: Deschide %d de ferestre noi

note: add the "Cancel" button configure the dialog properties
en: _Cancel
ro: _Renunță

en: Failed to mount "%s"
ro: Nu s-a putut monta „%s”

note: tell the user that we were unable to launch the file specified
en: Failed to open "%s"
ro: Nu s-a putut deschide „%s”

en: File does not exist anymore
ro: Fișierul nu mai există

en: Failed to open location for "%s"
ro: Deschiderea locației pentru „%s” a eșuat

note: aka "activate"
en: Open the selected file | Open the selected files
ro[0]: Deschide fișierul selectat
ro[1]: Deschide fișierele selectate
ro[2]: Deschide fișierele selectate

en: Execute the selected file | Execute the selected files
ro[0]: Execută fișierul selectat
ro[1]: Execută fișierele selectate
ro[2]: Execută fișierele selectate

en: Open the selected directory in new tab | Open the selected directories in %d new tabs
ro[0]: Deschide directorul selectat într-o filă nouă
ro[1]: Deschide directoarele selectate în %d file noi
ro[2]: Deschide directoarele selectate în %d de file noi

en: Open the selected directory in new window | Open the selected directories in %d new windows
ro[0]: Deschide directorul selectat într-o fereastră nouă
ro[1]: Deschide directoarele selectate în %d ferestre noi
ro[2]: Deschide directoarele selectate în %d de ferestre noi

en: Create a symbolic link for the selected file | Create a symbolic link for each selected file
ro[0]: Creează o legătură simbolică pentru fișierul selectat
ro[1]: Creează o legătură simbolică pentru fiecare fișier selectat
ro[2]: Creează o legătură simbolică pentru fiecare fișier selectat

en: Rename the selected file | Rename the selected files
ro[0]: Redenumește fișierul selectat
ro[1]: Redenumește fișierele selectate
ro[2]: Redenumește fișierele selectate

en: Bulk _Rename...
ro: _Redenumește în masă multiple fișiere...

en: Restore the selected file to its original location | Restore the selected files to its original location
ro[0]: Restaurează fișierul selectat în locația sa inițială
ro[1]: Restaurează fișierele selectate în locația lor inițială
ro[2]: Restaurează fișierele selectate în locația lor inițială

en: Restore the selected file to its original location and open the location in a new window/tab | Restore the selected files to their original locations and open the locations in a new window/tab
ro[0]: Restaurează fișierul selectat în locația sa originală și deschide locația într-o fereastră/filă nouă
ro[1]: Restaurează fișierele selectat în locația lor originală și deschide locațiile într-o fereastră/filă nouă
ro[2]: Restaurează fișierele selectat în locația lor originală și deschide locațiile într-o fereastră/filă nouă

en: Move the selected file to the Trash | Move the selected files to the Trash
ro[0]: Trimite fișierul selectat la coșul de gunoi
ro[1]: Trimite fișierele selectate la coșul de gunoi
ro[2]: Trimite fișierele selectate la coșul de gunoi

en: Permanently delete the selected file | Permanently delete the selected files
ro[0]: Șterge irevocabil fișierul selectat
ro[1]: Șterge irevocabil fișierele selectate
ro[2]: Șterge irevocabil fișierele selectate

en: Cut the selection
ro: Taie selecția

en: Prepare the selected file to be moved with a Paste command | Prepare the selected files to be moved with a Paste command
ro[0]: Pregătește fișierul selectat pentru a fi mutat cu comanda „Lipește”
ro[1]: Pregătește fișierele selectate pentru a fi mutate cu comanda „Lipește”
ro[2]: Pregătește fișierele selectate pentru a fi mutate cu comanda „Lipește”

en: Copy the selection
ro: Copiază selecția

en: Prepare the selected file to be copied with a Paste command | Prepare the selected files to be copied with a Paste command
ro[0]: Pregătește fișierul selectat pentru a fi copiat cu comanda „Lipește”
ro[1]: Pregătește fișierele selectate pentru a fi copiate cu comanda „Lipește”
ro[2]: Pregătește fișierele selectate pentru a fi copiate cu comanda „Lipește”

en: Paste the clipboard
ro: Lipește din clipboard

en: Side Pane (Add Bookmark) | Side Pane (Add Bookmarks)
ro[0]: Panoul lateral (Adaugă semn de carte)
ro[1]: Panoul lateral (Adaugă semne de carte)
ro[2]: Panoul lateral (Adaugă semne de carte)

en: Add the selected folder to the shortcuts side pane | Add the selected folders to the shortcuts side pane
ro[0]: Adaugă dosarul selectat la accesele directe din panoul lateral
ro[1]: Adaugă dosarele selectate la accesele directe din panoul lateral
ro[2]: Adaugă dosarele selectate la accesele directe din panoul lateral

en: Desktop (Create Link) | Desktop (Create Links)
ro[0]: Birou (creează legătură)
ro[1]: Birou (creează legături)
ro[2]: Birou (creează legături)

en: Create a link to the selected file on the desktop | Create links to the selected files on the desktop
ro[0]: Creează o legătură simbolică pe birou pentru fișierul selectat
ro[1]: Creează legături simbolice pe birou pentru fișierele selectate
ro[2]: Creează legături simbolice pe birou pentru fișierele selectate

en: Send the selected file to "%s" | Send the selected files to "%s"
ro[0]: Trimite fișierul selectat către „%s”
ro[1]: Trimite fișierele selectate către „%s”
ro[2]: Trimite fișierele selectate către „%s”

note: ask the user to enter a name for the new folder
en: New Folder
ro: Dosar nou

en: Create New Folder
ro: Creează un dosar nou

note: generate a title for the create dialog
en: Create Document from template "%s"
ro: Creează un document utilizând șablonul „%s”

note: ask the user to enter a name for the new empty file
en: New Empty File
ro: Nou fișier gol

en: New Empty File...
ro: Nou fișier gol…

en: No templates installed in
    "%s"
ro: Nu există șabloane instalate în
    „%s”

en: _Empty File
ro: Fiși_er gol

en: Failed to eject "%s"
ro: Nu s-a putut ejecta „%s”

en: Failed to unmount "%s"
ro: Nu s-a putut demonta „%s”

en: Use "%s" to open the selected file | Use "%s" to open the selected files
ro[0]: Utilizează „%s” pentru a deschide fișierul selectat
ro[1]: Utilizează „%s” pentru a deschide fișierele selectate
ro[2]: Utilizează „%s” pentru a deschide fișierele selectate

en: _Open With "%s"
ro: _Deschide cu „%s”

note: we can only show a generic "Open" action
en: _Open With Default Applications
ro: _Deschide cu aplicațiile implicite

en: Open the selected files with the default applications
ro: Deschide fișierele selectate cu aplicațiile asociate implicit

en: Ope_n With
ro: _Deschide cu

en: Open the bulk rename dialog
ro: Deschide fereastra dialogului de redenumire în masă

en: Force open in a new window
ro: Forțează deschiderea într-o fereastră nouă

en: Run in daemon mode
ro: Rulează ca demon

en: Quit a running Thunar instance
ro: Închide o instanță Thunar pornită

en: Print version information and exit
ro: Afișează informațiile despre versiune și iese

en: Acquired the session message bus '%s'
ro: S-a obținut magistrala de mesaje de sesiune „%s”

en: Acquired the name '%s' on the session message bus
ro: S-a obținut numele „%s” pe magistrala de mesaje a sesiunii

en: Name '%s' lost on the message dbus.
ro: Numele „%s” s-a pierdut în mesajul dbus.

en: The Thunar development team. All rights reserved.
ro: Echipa de dezvoltare Thunar. Toate drepturile sunt rezervate.

en: Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
ro: Scris de Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.

en: Please report bugs to <%s>.
ro: Raportați problemele la <%s>.

note: display an error message to the user
en: Failed to launch operation
ro: Operația de lansare a eșuat

en: Failed to open "%s" (%s)
ro: Nu s-a putut deschide „%s” (%s).

en: Failed to open "%s": %s
ro: Nu s-a putut deschide „%s”: %s

en: Failed to rename "%s" (%s)
ro: Redenumirea „%s” a eșuat (%s)

en: Failed to rename "%s"
ro: Redenumirea „%s” a eșuat

en: Rename Launcher Options
ro: Redenumiți opțiunile lansatorului

en: Do you want to rename the launcher, or the file itself?
ro: Doriți să redenumiți lansatorul sau însăși fișierul?

en: Rename _Launcher
ro: Redenumește _lansatorul

en: Rename _File
ro: Redenumește _fișierul

en: New File
ro: Fișier nou

en: Create New File
ro: Creează un fișier nou

en: Copying files...
ro: Se copiază fișierele…

en: Copying files to "%s"...
ro: Se copiază fișierele în „%s”…

en: Creating symbolic links in "%s"...
ro: Se creează legăturile simbolice în „%s”…

en: Moving files into "%s"...
ro: Se mută fișierele în „%s”…

en: Moving files ...
ro: Se mută fișierele…

en: Are you sure that you want to
    permanently delete "%s" (%s)?
ro: Sunteți sigur că doriți să
    ștergeți definitiv „%s” (%s)?

en: Are you sure that you want to
    permanently delete "%s"?
ro: Sunteți sigur că doriți să
    ștergeți definitiv „%s”?

en: Are you sure that you want to permanently
    delete the selected file? | Are you sure that you want to permanently
    delete the %u selected files?
ro[0]: Sunteți sigur că doriți să ștergeți pentru
    totdeauna fișierul selectat?
ro[1]: Sunteți sigur că doriți să ștergeți pentru
    totdeauna cele %u fișiere selectate?
ro[2]: Sunteți sigur că doriți să ștergeți pentru
    totdeauna cele %u de fișiere selectate?

en: Attention
ro: Atenţie!

en: If you delete a file, it is permanently lost.
ro: Fișierele astfel șterse nu mai pot fi recuperate.

en: Deleting files...
ro: Se șterg fișierele…

en: Are you sure that you want to
    move "%s" (%s) to trash ?
ro: Sunteți sigur că doriți să mutați
    „%s” (%s) în coșul de gunoi ?

en: Are you sure that you want to
    move "%s" to trash ?
ro: Sunteți sigur că doriți să mutați
    „%s” în coșul de gunoi ?

en: Are you sure that you want to
    move the selected file to trash? | Are you sure that you want to
    move the %u selected files to trash?
ro[0]: Sunteți sigur că doriți să mutați
    fișierul selectat în coșul de gunoi?
ro[1]: Sunteți sigur că doriți să mutați
    cele %u fișiere selectate în coșul de gunoi?
ro[2]: Sunteți sigur că doriți să mutați
    cele %u de fișiere selectate în coșul de gunoi?

en: Move to Trash
ro: Mută în coșul de gunoi

en: Moving files into the trash...
ro: Se mută fișierele în coșul de gunoi…

en: Creating files...
ro: Se creează fișierele…

en: Creating directories...
ro: Se creează directoarele…

en: Remove all files and folders from the Trash?
ro: Doriți să ștergeți toate fișierele și dosarele din coșul de gunoi?

en: Empty Trash
ro: Golește coșul de gunoi

en: If you choose to empty the Trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
ro: Dacă alegeți să goliți coșul de gunoi, toate elementele pe care le conține vor fi definitiv pierdute. Alternativ, le puteți șterge unul câte unul.

en: Emptying the Trash...
ro: Se golește coșul de gunoi…

en: Failed to determine the original path for "%s" (%s)
ro: Nu s-a reușit determinarea rutei originale pentru „%s” (%s)

en: Failed to determine the original path for "%s"
ro: Nu s-a reușit determinarea rutei originale pentru „%s”

en: Could not restore "%s" (%s)
ro: Nu s-a putut restaura „%s” (%s)

en: Could not restore "%s"
ro: Nu s-a putut restaura „%s”

en: Restoring files...
ro: Se restaurează fișierele…

en: Failed to set default application for "%s" (%s)
ro: Nu s-a putut defini aplicația implicită pentru „%s” (%s)

en: Failed to set default application for "%s"
ro: Nu s-a putut defini aplicația implicită pentru „%s”

en: The selected application is used to open this and other files of type "%s".
ro: Aplicația selectată este utilizată pentru a deschide acest fișier și altele de tip „%s”.

en: No application selected
ro: Nu a fost selectată nicio aplicație

en: Other Application...
ro: Altă aplicație...

en: Open With
ro: Deschide cu

note: create the "Custom command" expand
en: Use a _custom command:
ro: Utilizează o _comandă personalizată:

en: Use a custom command for an application that is not available from the above application list.
ro: Utilizați o comandă personalizată pentru o aplicație care nu este disponibilă din lista de aplicații de mai sus.

note: create the "Custom command" button
en: _Browse...
ro: _Răsfoire...

note: create the "Use as default for this kind of file" button
en: Use as _default for this kind of file
ro: Utilizează ca _implicit pentru acest tip de fișier

note: add the "Ok"/"Open" button
en: _OK
ro: _Ok

note: display an error to the user
en: Failed to add new application "%s"
ro: Adăugarea noii aplicații „%s” a eșuat

en: Failed to execute application "%s"
ro: Executarea aplicației „%s” a eșuat

note: append the "Remove Launcher" item
en: _Remove Launcher
ro: _Elimină lansatorul

note: append the "Forget Association" item
en: _Forget Association
ro: _Uită asocierea

en: Open <i>%s (%s)</i> and other files of type "%s" with:
ro: Deschide <i>%s (%s)</i> și alte fișiere de tip „%s” cu:

en: Open <i>%s</i> and other files of type "%s" with:
ro: Deschide <i>%s</i> și alte fișiere de tipul „%s” cu:

en: Browse the file system to select an application to open files of type "%s".
ro: Răsfoiți sistemul de fișiere pentru a selecta o aplicație pentru deschiderea fișierelor de tip „%s”.

en: Change the default application for files of type "%s" to the selected application.
ro: Schimbați asocierea implicită pentru fișierele de tipul „%s” cu aplicația selectată.

en: Are you sure that you want to remove "%s"?
ro: Sunteți sigur că doriți să eliminați „%s”?

en: Remove application launcher
ro: Elimină lansatorul de aplicații

en: _Remove
ro: _Elimină

en: This will remove the application launcher that appears in the file context menu, but will not uninstall the application itself.
    
    You can only remove application launchers that were created using the custom command box in the "Open With" dialog of the file manager.
ro: Această acțiune va șterge lansatorul programului ce apare în meniul contextual al fișierelor, dar nu va dezinstala programul.
    
    Nu puteți șterge decât lansatoarele de programe create utilizând comenzi personalizate în fereastra „Deschide cu” a managerului de fișiere.

note: display an error to the user
en: Failed to remove "%s"
ro: Nu s-a putut șterge „%s”

en: Are you sure that you want to forget "%s"?
ro: Sunteți sigur că doriți să uitați de „%s”?

en: Forget application launcher
ro: Uită de lansatorul de aplicații

en: _Forget
ro: _Uită

en: This will dissociate the application launcher for this file type, but will not uninstall or remove the application launcher itself.
ro: Această acțiune va anula asocierea lansatorului de aplicații pentru acest tip de fișier, dar nu va dezinstala sau elimina lansatorul de aplicații în sine.

note: display an error to the user
en: Failed to forget "%s"
ro: Uitarea de „%s” a eșuat

en: Select an Application
ro: Selectați o aplicație

en: All Files
ro: Toate fișierele

en: Executable Files
ro: Fișiere executabile

en: Perl Scripts
ro: Scripturi Perl

en: Python Scripts
ro: Scripturi Python

en: Ruby Scripts
ro: Scripturi Ruby

en: Shell Scripts
ro: Scripturi shell

en: Set Default Application
ro: Definiți aplicația implicită

en: None available
ro: Niciuna disponibilă

en: Default Application
ro: Aplicație implicită

en: Recommended Applications
ro: Aplicații recomandate

en: Other Applications
ro: Alte aplicații

en: Failed to remove "%s".
ro: Nu s-a putut elimina „%s”.

note: tell the user that we cannot paste
en: There is nothing on the clipboard to paste
ro: Nu există nimic în clipboard pentru lipire

note: setup the dialog add the "Close" button action id visibility checkbox visible icon label tooltip add a regular close button, the header bar already provides one
en: _Close
ro: _Închide

en: Configure Columns in the Detailed List View
ro: Configurați coloanele în vizualizarea listei detaliate

note: add the "Help" button
en: _Help
ro: _Ajutor

en: Visible Columns
ro: Coloane vizibile

note: create the top label for the column editor dialog
en: Choose the order of information to appear in the
    detailed list view.
ro: Alegeți tipul de sortare ce va fi utilizat în
    vizualizarea listei detaliate.

note: create the "Move Up" button
en: Move _Up
ro: În s_us

note: create the "Move Down" button
en: Move Dow_n
ro: În j_os

note: create the "Show" button
en: _Show
ro: _Afișează

note: create the "Hide" button
en: Hi_de
ro: A_scunde

note: create the "Use Default" button
en: Use De_fault
ro: Opțiuni _implicite

en: Column Sizing
ro: Dimensionarea coloanei

note: create the label that explains the column sizing option
en: By default columns will be automatically expanded if
    needed to ensure the text is fully visible. If you dis-
    able this behavior below the file manager will always
    use the user defined column widths.
ro: Implicit, coloanele vor fi automat extinse în caz de
    nevoie, pentru a asigura vizibilitatea textului. Dacă
    dezactivați mai jos acest comportament, gestionarul
    de fișiere va utiliza lățimile definite de utilizator.

note: create the "Automatically expand columns as needed" button
en: Automatically _expand columns as needed
ro: _Extinde automat coloanele după cum este necesar

en: Size Column of Folders
ro: Dimensiunea coloanei de dosare

note: explain what it does
en: Show number of containing items
ro: Afișează numărul de elemente ce conține

en: This column is reserved for special locations
ro: Această coloană este rezervată pentru locații speciale

note: reset page title tell the user that we're unable to determine the file info
en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Compact directory listing
ro: Afișare compactă de directoare

en: Compact view
ro: Vizualizare compactă

en: Invalid filename "%s"
ro: Nume incorect de fișier „%s”

note: LaunchFiles() invoked without a valid working directory
en: The working directory must be an absolute path
ro: Directorul de lucru trebuie să fie o rută absolută

note: LaunchFiles() invoked with an empty filename list
en: At least one filename must be specified
ro: Trebuie specificat cel puțin un nume de fișier

en: At least one source filename must be specified
ro: Trebuie specificat cel puțin un nume de fișier pentru sursă

en: The number of source and target filenames must be the same
ro: Numărul numelor de fișiere sursă și țintă trebuie să fie identic

en: A destination directory must be specified
ro: Trebuie specificat un director de destinație

en: Configure _Columns...
ro: Configurați _coloanele…

en: Configure the columns in the detailed list view
ro: Configurați coloanele în vizualizarea listei detaliate

en: E_xpandable Folders
ro: Dosare e_xpandabile

en: Allow tree like expansion of folders
ro: Permite expandarea dosarelor ca într-un arbore al sistemului de fișiere

en: Detailed directory listing
ro: Afișare detaliată a directoarelor

en: Details view
ro: Vizualizare detaliată

en: Safely _Remove
ro: Ext_ragere în siguranță

en: _Disconnect
ro: _Deconectare

en: Stop the _Multi-Disk Drive
ro: Opriți unitatea _multidisc

en: _Lock
ro: B_locare

en: C_reate
ro: _Creează

en: Enter the name:
ro: Introdu numele:

note: display an error message
en: Cannot convert filename "%s" to the local encoding
ro: Nu se poate converti numele de fișier „%s” în codificarea locală

note: create a new dialog window
en: Rename "%s"
ro: Redenumire „%s”

note: add the "Rename" button
en: _Rename
ro: Re_denumește

en: Enter the new name:
ro: Introduceți un nou nume:

en: Error
ro: Eroare

en: _Yes
ro: _Da

en: Yes to _all
ro: Întotdeauna d_a

en: _Replace
ro: Î_nlocuiește

en: Replace _All
ro: Înlocuiește t_ot

en: _Skip
ro: O_mite

en: S_kip All
ro: Omite _tot

en: Re_name
ro: Rede_numește

en: Rena_me All
ro: Redenu_mește tot

en: _No
ro: _Nu

en: N_o to all
ro: Întotdeauna n_u

en: _Retry
ro: _Reîncearcă

en: Copy _Anyway
ro: Copiază _oricum

note: setup the confirmation dialog
en: Confirm to replace files
ro: Confirmare la înlocuirea fișierelor

en: This folder already contains a symbolic link "%s".
ro: Acest dosar conține deja o legătură simbolică „%s”.

en: This folder already contains a folder "%s".
ro: Acest dosar conține deja un dosar „%s”.

en: This folder already contains a file "%s" (%s).
ro: Acest dosar conține deja un fișier „%s” (%s).

en: This folder already contains a file "%s".
ro: Acest dosar conține deja un fișier „%s”.

note: TRANSLATORS: First part of replace dialog sentence
en: Replace the link in "%s"
ro: Înlocuiți legătura din „%s”

note: TRANSLATORS: First part of replace dialog sentence
en: Replace the existing folder in "%s"
ro: Înlocuiți dosarul existent în „%s”

note: TRANSLATORS: First part of replace dialog sentence
en: Replace the existing file in "%s"
ro: Înlocuiți fișierul existent în „%s”

note: Fourth box (size)
en: Size:
ro: Mărime:

en: Modified:
ro: Modificat:

note: TRANSLATORS: Second part of replace dialog sentence
en: with the following link?
ro: cu următoarea legătură?

note: TRANSLATORS: Second part of replace dialog sentence
en: with the following folder?
ro: cu următorul dosar?

note: TRANSLATORS: Second part of replace dialog sentence
en: with the following file?
ro: cu următorul fișier?

en: _Apply the action to all files and folders
ro: Aplicați acțiunea la toate fișierele și dosarele

note: TRANSLATORS: This string will be inserted in the following sentence in the second appearance of %s: * "The desktop file %s is in an insecure location and not marked as secure%s."
en: /executable
ro: /executabil

en: The desktop file %s is in an insecure location and not marked as secure%s. If you do not trust this program, click Cancel.
ro: Fișierul .desktop %s se află într-o locație nesigură și nu este marcat ca fiind securizat%s. Dacă nu aveți încredere în acest program, faceți clic pe «Anulare».

en: _Launch Anyway
ro: Lansează _oricum

en: Mark As _Secure And Launch
ro: Marcați-l ca fiind _sigur și lansați

en: Close split pane with multiple tabs?
ro: Închideți panoul divizat cu mai multe file?

en: The other split pane has multiple open tabs. Closing it will close all these tabs.
ro: Celălalt panou divizat are mai multe file deschise. Închiderea acestuia va închide toate aceste file.

en: Warning
ro: Atenționare

en: Close Pane
ro: Închide panoul

en: Do _not ask me again
ro: _Nu mai repeta această întrebare

en: The file "%s" seems to be executable. What do you want to do with it?
ro: Fișierul „%s” pare să fie executabil. Ce doriți să faceți cu el?

en: The selected files seem to be executable. What do you want to do with them?
ro: Fișierele selectate par să fie executabile. Ce doriți să faceți cu ele?

en: Open Shell Script
ro: Deschide scriptul Shell

en: Run In _Terminal
ro: Rulează în _terminal

en: Failed to edit launcher via command "%s"
ro: Editarea lansatorului prin comanda „%s” a eșuat

en: Copy _Here
ro: _Copiază aici

en: _Move Here
ro: _Mută aici

en: _Link Here
ro: _Legătură aici

en: A maximum of %u emblems is supported per file.
ro: Sunt acceptate maximum %u embleme per fișier.

en: Too many emblems selected
ro: Prea multe embleme selectate

en: Name only
ro: Doar nume

en: Extension only
ro: Doar extensie

en: Name and Extension
ro: Nume și extensie

en: Date Created
ro: Data creării

en: Date Accessed
ro: Data accesării

en: Date Modified
ro: Data modificării

en: Date Deleted
ro: Data ștergerii

en: Recency
ro: Recență

en: Location
ro: Locația

en: Group
ro: Grup

en: MIME Type
ro: Tip MIME

en: Name
ro: Nume

en: Owner
ro: Proprietar

note: Permissions chooser
en: Permissions
ro: Permisiuni

en: Size
ro: Dimensiune

en: Size in Bytes
ro: Dimensiunea în octeți

en: Type
ro: Tip

en: File
ro: Fișier

en: File Name
ro: Nume de fișier

en: Never
ro: Niciodată

en: Only For Remote Location
ro: Doar pentru locațiile la distanță

en: Always
ro: Întotdeauna

en: Copy
ro: Copiază

en: Move
ro: Mută

en: Rename
ro: Redenumește

en: Create File
ro: Creează un fișier

en: Create Folder
ro: Creează un dosar

en: Delete (opposite of create)
ro: Ștergere (opusul creării)

en: Trash
ro: Coș de gunoi

en: Restore (opposite of trash)
ro: Restaurare (opusul coșului de gunoi)

en: Link
ro: Legătură

en: Unlink
ro: Dezlegare(elimină legătura)

en: Log operations
ro: Înregistrare operații

en: Log no operations
ro: Nu se înregistrează nicio operație

en: Log only timestamps
ro: Înregistrează numai marcajele de timp

en: Standalone
ro: Independent

en: Embedded
ro: Încorporat

en: Only for local files
ro: Doar pentru fișierele locale

en: File System
ro: Sistem de fișiere

en: The root folder has no parent
ro: Directorul rădăcină nu are părinți

en: Failed to parse the desktop file: %s
ro: Nu s-a putut prelucra fișierul .desktop: %s

note: if the .desktop file is not secure, ask user what to do
en: Untrusted application launcher
ro: Lansator de aplicație nesigură

en: No Exec field specified
ro: Nu s-a specificat câmpul „Exec”

note: if the .desktop file is not secure, ask user what to do
en: Untrusted link launcher
ro: Lansator de legătură nesigură

en: No URL field specified
ro: Nu s-a specificat un URL

en: Invalid desktop file
ro: Fișier .desktop nevalid

en: broken link
ro: legătură întreruptă

en: %s (link to %s)
ro: %s (legătură la %s)

en: %s (mount point)
ro: %s (punct de montare)

en: Solid State Drive
ro: Unitate de stare solidă (SSD)

en: System Drive
ro: Unitate de sistem

en: USB Drive
ro: Unitate USB

note: Freedesktop icon-naming-spec
en: Camera
ro: Aparat foto

en: Harddisk
ro: Disc dur

en: Optical Drive
ro: Unitate optică

en: Removable Drive
ro: Unitate amovibilă

en: Flash Drive
ro: Memorie flash

en: Floppy
ro: Dischetă

en: Optical Media
ro: Suport optic

en: Tape
ro: Bandă magnetică

en: Multimedia Player
ro: Reproducător multimedia

en: Phone
ro: Telefon

note: TRANSLATORS: this will result in "<path> on <hostname>"
en: %s on %s
ro: %s pe %s

en: %s used (%.0f%%)  |  %s free (%.0f%%)
ro: %s utilizat (%.0f%%) | %s liber (%.0f%%)

en: The item will be removed from the history
ro: Elementul va fi eliminat din istoric

en: Could not find "%s"
ro: Nu s-a putut găsi „%s”

en: Icon based directory listing
ro: Afișare cu pictograme pentru directoare

en: Icon view
ro: Vizualizare pictograme

en: Error removing file: %s
ro: Eroare la eliminarea fișierului: %s

en: The file "%s" already exists
ro: Fișierul „%s” există deja

en: Failed to create empty file "%s": %s
ro: Nu s-a putut crea fișierul gol „%s”: %s

en: Failed to create directory "%s": %s
ro: Nu s-a putut crea directorul „%s”: %s

note: tell the user that we're preparing to unlink the files
en: Preparing...
ro: Se pregătește...

en: Could not delete file "%s": %s
ro: Nu s-a putut șterge fișierul „%s”: %s

note: generate a useful error message
en: Failed to change the owner of "%s": %s
ro: Nu s-a putut schimba proprietarul pentru „%s”: %s

en: Failed to change the group of "%s": %s
ro: Nu s-a putut schimba grupul pentru „%s”: %s

en: Failed to change the permissions of "%s": %s
ro: Nu s-au putut schimba permisiunile pentru „%s”: %s

en: Selection: %s
ro: Selecție: %s

en: Free space: %s
ro: Spațiu liber: %s

note: I18N: put " (copy #)" between basename and extension
en: %s (copy %u)%s
ro: %s (copie %u)%s

note: I18N: put " (copy #)" after filename (for files without extension)
en: %s (copy %u)
ro: %s (copie %u)

en: The file "%s" (%s) already exists. Would you like to replace it?
    
    If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
ro: Fișierul „%s” (%s) există deja. Doriți să îl înlocuiți?
    
    Dacă înlocuiți un fișier existent, conținutul acestuia va fi suprascris.

en: The file "%s" already exists. Would you like to replace it?
    
    If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
ro: Fișierul „%s” există deja. Doriți să-l înlocuiți?
    
    Dacă înlocuiți un fișier existent, conținutul acestuia va fi suprascris.

en: Do you want to overwrite it?
ro: Doriți să-l suprascrieți?

en: Do you want to permanently delete it?
ro: Doriți să îl ștergeți definitiv?

en: Do you want to create it?
ro: Doriți să-l creați?

en: Do you want to skip it?
ro: Doriți să omiteți acest fișier?

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
ro: Nu există suficient spațiu la destinație. Încercați să eliminați fișiere pentru a crea spațiu.

en: %d file | %d files
ro[0]: un fișier
ro[1]: %d fișiere
ro[2]: %d de fișiere

en: No operation which can be undone has been performed yet.
    (For some operations undo is not supported)
ro: Nu a fost efectuată încă nicio operație care poate fi anulată.
    Pentru unele operații, anularea nu este acceptată.

en: There is no operation to undo
ro: Nu există nicio operație de anulat

en: The operation you are trying to undo does not have any files associated with it, and thus cannot be undone.
ro: Operația pe care încercați să o anulați nu are niciun fișier asociat cu aceasta și, prin urmare, nu poate fi anulată.

en: %s operation cannot be undone
ro: Operația %s nu poate fi anulată

note: one indexed for the dialog
en: The following files were overwritten in the operation you are trying to undo and cannot be restored:
ro: Următoarele fișiere au fost suprascrise în operația pe care încercați să o anulați și nu pot fi restaurate:

en: %s operation can only be partially undone
ro: Operația %s poate fi anulată doar parțial

en: Failed to undo operation '%s'
ro: Anularea operației „%s” a eșuat

en: No operation which can be redone available.
ro: Nu sunt disponibile operații care pot fi refăcute.

en: There is no operation to redo
ro: Nu există nicio operație de refăcut

en: The operation you are trying to redo does not have any files associated with it, and thus cannot be redone.
ro: Operația pe care încercați să o refaceți nu are niciun fișier asociat cu ea și, prin urmare, nu poate fi refăcută.

en: %s operation cannot be redone
ro: Operația %s nu poate fi refăcută

note: one indexed for the dialog
en: The following files were overwritten in the operation you are trying to redo and cannot be restored:
ro: Următoarele fișiere au fost suprascrise în operația pe care încercați să o refaceți și nu pot fi restaurate:

en: %s operation can only be partially redone
ro: Operația %s poate fi refăcută doar parțial

en: Failed to redo operation '%s'
ro: Refacerea operației „%s” a eșuat

note: TRANSLATORS: An example: 'Undo the latest 'copy' operation (2 files)
en: Undo the latest '%s' operation (%s)
ro: Anularea ultimei operații „%s” (%s)

en: Undo the latest operation
ro: Anularea ultimei operații

note: TRANSLATORS: An example: 'Redo the latest 'copy' operation (2 files)
en: Redo the latest '%s' operation (%s)
ro: Refacerea ultimei operații „%s” (%s)

en: Redo the latest operation
ro: Refacerea ultimei operații

en: unknown
ro: nu se cunoaște

en: %u item | %u items
ro[0]: un  element
ro[1]: %u elemente
ro[2]: %u de elemente

en: File does not exist
ro: Fișierul nu există

en: Undo performed
ro: Anulare efectuată

en: %s operation was undone
ro: Operația %s a fost anulată

en: Redo performed
ro: Refacere efectuată

en: %s operation was redone
ro: Operația %s a fost refăcută

en: Unmounting device
ro: Se demontează dispozitivul

en: The device "%s" is being unmounted by the system. Please do not remove the media or disconnect the drive
ro: Dispozitivul „%s” este demontat de către sistem. Vă rugăm să nu scoateți suportul sau să deconectați unitatea în cursul acestei proceduri.

en: Writing data to device
ro: Se scriu date pe dispozitiv

en: There is data that needs to be written to the device "%s" before it can be removed. Please do not remove the media or disconnect the drive
ro: Există date ce trebuie scrise pe dispozitivul „%s” înainte de a putea fi demontat.Vă rugăm să nu scoateți suportul sau să deconectați unitatea în cursul acestei proceduri.

en: Ejecting device
ro: Se ejectează dispozitivul

en: The device "%s" is being ejected. This may take some time
ro: Dispozitivul „%s” este în curs de ejectare. Această operație poate dura ceva timp.

en: Icon size
ro: Dimensiunea pictogramei

en: The icon size for the path entry
ro: Dimensiunea pictogramei din dreptul adresei

en: Owner:
ro: Proprietar:

en: _Access:
ro: _Acces:

en: Gro_up:
ro: _Grup:

en: Acc_ess:
ro: Acc_es:

en: Others
ro: Alții

en: Acce_ss:
ro: Acce_s:

en: Allow this file to _run as a program
ro: Permite acestui fișier să fie e_xecutat ca un program

en: Allowing untrusted programs to run presents a security risk to your system.
ro: Permiterea rulării programelor care nu sunt de încredere prezintă un risc de securitate pentru sistemul dvs.

en: The folder permissions are inconsistent, you may not be able to work with files in this folder.
ro: Permisiunile dosarului sunt incoerente, este posibil să nu puteți lucra cu fișierele din acest dosar.

en: Correct _folder permissions...
ro: Corectea_ză permisiunile dosarului…

en: Click here to automatically fix the folder permissions.
ro: Dați clic aici pentru corectarea automată a permisiunilor dosarului.

en: Please wait...
ro: Așteptați puțin…

en: Stop applying permissions recursively.
ro: Nu mai aplica permisiunile recursiv.

note: allocate the question dialog
en: Question
ro: Întrebare

en: Apply recursively?
ro: Aplicare recursivă?

en: Do you want to apply your changes recursively to
    all files and subfolders below the selected folder?
ro: Doriți să aplicați schimbările recursiv pentru toate
    fișierele și subdosarele din dosarul selectat?

en: If you select this option your choice will be remembered and you won't be asked again. You can use the preferences dialog to alter your choice afterwards.
ro: Dacă selectați această opțiune, alegerea vă va fi reținută și nu veți mai fi întrebat din nou. Puteți utiliza dialogul de preferințe pentru a vă modifica ulterior alegerea.

en: Mixed file owners
ro: Proprietari diferiți ai fișierului

en: Unknown file owner
ro: Proprietar al fișierului necunoscut

en: None
ro: Niciunul

note: 0000
en: Write only
ro: Doar scriere

note: 0002
en: Read only
ro: Doar citire

note: 0004
en: Read & Write
ro: Citire și scriere

en: Varying (no change)
ro: Variate (nemodificate)

en: Correct folder permissions automatically?
ro: Corectare automată a permisiunilor dosarelor?

en: Folder permissions
ro: Permisiuni pentru dosare

en: Correct _folder permissions
ro: Corectea_ză permisiunile dosarului

en: The folder permissions will be reset to a consistent state. Only users allowed to read the contents of this folder will be allowed to enter the folder afterwards.
ro: Permisiunile dosarului vor fi reinițializate pentru consistență. Doar utilizatorii cu permisiune de citire a conținutului dosarului vor mai putea intra apoi în acest dosar.
    Permisiunile dosarului vor fi restabilite la o stare coerentă. Numai utilizatorii care aveau permisiunea de citire a conținutului acestui dosar vor putea intra ulterior în dosar.

note: popup the error message dialog
en: Error while changing file permissions
ro: Eroare la schimbarea permisiunilor fișierului

en: Thunar Preferences
ro: Preferințe Thunar

note: Display
en: Display
ro: Afișare

en: Window Settings
ro: Opțiuni fereastră

en: Use custom window decorations (only applied to new windows)
ro: Utilizează decorațiuni personalizate pentru ferestre (se aplică numai ferestrelor noi)

en: Use custom, client-side window decorations instead of global, server-side ones. - Only applied to new Thunar windows
ro: Utilizează decorațiuni de fereastră personalizate, din partea clientului, în loc de cele globale, din partea serverului. - Se aplică numai ferestrelor Thunar noi

en: Use current folder icon as window icon
ro: Utilizează pictograma dosarului curent ca pictogramă a ferestrei

en: Select this option to use the current folder icon as window icon
ro: Selectați această opțiune pentru a utiliza pictograma dosarului curent ca pictogramă a ferestrei

en: View Settings
ro: Opțiuni vizualizare

en: View _new folders using:
ro: Vizualizați dosarele noi utilizând:

en: Icon View
ro: Vizualizare pictograme

en: List View
ro: Vizualizare listă

en: Compact View
ro: Vizualizare compactă

en: Last Active View
ro: Ultima vizualizare activă

en: _Remember view settings for each folder
ro: _Reține opțiunile de vizualizare pentru fiecare dosar

en: Select this option to remember view type, zoom level, sort column, and sort order individually for each folder
ro: Selectați această opțiune pentru a memora tipul de vizualizare, nivelul de mărire/micșorare, coloana de sortare și ordinea de sortare individual pentru fiecare dosar

en: gvfs metadata support is required
ro: Este necesar suportul pentru metadate gvfs

en: Sort _folders before files
ro: Sortează _dosarele înaintea fișierelor

en: Select this option to list folders before files when you sort a folder.
ro: Selectați această opțiune pentru a lista dosarele înaintea fișierelor la sortarea conținutului unui dosar.

en: Show file size in binary format
ro: Afișează dimensiunea fișierelor în format binar

en: Select this option to show file size in binary format instead of decimal.
ro: Selectați această opțiune pentru a afișa dimensiunea fișierului în format binar în loc de zecimal.

en: Thumbnails
ro: Miniaturi

en: Show thumbnails:
ro: Afișează miniaturi:

en: Local Files Only
ro: Doar pentru fișierele locale

en: Only show thumbnails for files smaller than:
ro: Afișează miniaturi doar pentru fișierele mai mici de:

en: 512KiB
ro: 512Kio

en: 1MiB
ro: 1Mio

en: 10MiB
ro: 10Mio

en: 100MiB
ro: 100Mio

en: 1GiB
ro: 1Gio

en: 10GiB
ro: 10Gio

en: Unlimited
ro: Nelimitat

en: Draw frames around thumbnails
ro: Desenează cadre de contur în jurul miniaturilor

en: Select this option to draw black frames around thumbnails.
ro: Selectați această opțiune pentru a desena cadre de contur negre în jurul miniaturilor.

en: _Text beside icons
ro: _Text lângă pictograme

en: Select this option to place the icon captions for items beside the icon rather than below the icon.
ro: Selectați această opțiune pentru a plasa legendele pictogramei pentru elemente lângă pictogramă, nu sub pictogramă.

en: Date
ro: Dată

note: TRANSLATORS: custom date format
en: Custom
ro: Personalizat

en: Today / Custom
ro: Azi / Personalizat

note: TRANSLATORS: Please do not translate the first column (specifiers), 'strftime' and of course '\n'
en: Custom date format to apply.
    
    The most common specifiers are:
    %d day of month
    %m month
    %Y year including century
    %H hour
    %M minute
    %S second
    
    For a complete list, search 'Glib.DateTime.format'.
ro: Format de dată personalizat de aplicat.
    
    Cele mai frecvente specificații sunt:
    %d ziua lunii
    %m lună
    %Y an, inclusiv secolul
    %H oră
    %M minut
    %S secundă
    
    Pentru o listă completă, căutați „Glib.DateTime.format”.

note: Side Pane
en: Side Pane
ro: Panou lateral

en: Shortcuts Pane
ro: Panou cu accese directe

en: _Icon Size:
ro: Dimensiunea p_ictogramelor:

en: Show Icon _Emblems
ro: Afișează _emblemele iconițelor

en: Select this option to display icon emblems in the shortcuts pane for all folders for which emblems have been defined in the folders properties dialog.
ro: Selectați această opțiune pentru a afișa emblemele pictogramelor în panoul cu accese directe pentru toate dosarele pentru care au fost definite embleme în dialogul de proprietăți al dosarelor.

en: Tree Pane
ro: Panou arborescent

en: Icon _Size:
ro: Dimen_siunea pictogramelor:

en: Show Icon E_mblems
ro: Afișează e_mblemele pictogramelor

en: Select this option to display icon emblems in the tree pane for all folders for which emblems have been defined in the folders properties dialog.
ro: Selectați această opțiune pentru a afișa emblemele pictogramelor în panoul arborescent pentru toate dosarele pentru care au fost definite embleme în dialogul de proprietăți al dosarelor.

en: Icon Style
ro: Stilul pictogramei

en: Use symbolic folder icons
ro: Utilizează pictograme simbolice pentru dosare

en: Select this option to use symbolic folder icons instead of regular ones.
ro: Selectați această opțiune pentru a utiliza pictograme simbolice de dosar în locul celor obișnuite.

en: Image Preview
ro: Previzualizare imagine

en: Image Preview Mode:
ro: Modul de previzualizare a imaginii:

en: - Standalone: Image Preview uses a separate pane
    - Embedded: Image Preview is embedded in the left sidepane
ro: - Independent: Previzualizarea imaginii utilizează un panou separat
    - Integrat: Previzualizarea imaginilor este integrată în panoul lateral din stânga

note: Behavior
en: Behavior
ro: Comportament

en: Navigation
ro: Navigare

en: _Single click to activate items
ro: Un _singur clic pentru a activa elementele

en: Specify the d_elay before an item gets selected
    when the mouse pointer is paused over it:
ro: Specificați întârzi_erea cu care un element va fi
    selectat automat când se află sub cursorul mausului:

en: When single-click activation is enabled, pausing the mouse pointer over an item will automatically select that item after the chosen delay. You can disable this behavior by moving the slider to the left-most position. This behavior may be useful when single clicks activate items, and you want only to select the item without activating it.
ro: Când utilizați activarea printr-un singur clic, oprirea cursorului de maus deasupra unui element va duce la selectarea sa automată după întârzierea aleasă. Puteți dezactiva acest comportament prin deplasarea glisorului până în marginea stângă. Acest comportament poate fi util atunci când un clic simplu ar activa elementul, dar se dorește doar selectarea elementului, fără activarea sa.

en: Disabled
ro: Dezactivată

en: Medium
ro: Medie

en: Long
ro: Lungă

en: _Double click to activate items
ro: _Dublu-clic pentru activarea elementelor

en: Tabs and Windows
ro: File și ferestre

en: Open folders in new tabs on middle click
ro: Deschide dosarele în file noi la apăsarea butonului din mijloc al mausului

en: Select this option to open a new tab on middle click instead of a new window
ro: Selectați această opțiune pentru a deschide o filă nouă la apăsarea butonului din mijloc al mausului în loc de o fereastră nouă

en: Open new thunar instances as tabs
ro: Deschide noi instanțe thunar ca file

en: Select this option to open new thunar instances as tabs in an existing thunar window
ro: Selectați această opțiune pentru a deschide noi instanțe Thunar ca file într-o fereastră Thunar existentă

en: Show full directory paths in tab titles
ro: Afișează rutele complete ale directoarelor în titlurile filelor

en: Select this option to show the full directory path in the tab title instead of only the directory name
ro: Selectați această opțiune pentru a afișa ruta completă a directorului în titlul filei în loc de doar numele directorului

en: Restore tabs on startup
ro: Restaurează filele la pornire

en: Select this option to restore your tabs as they were last time you used Thunar
ro: Selectați această opțiune pentru a vă restaura filele așa cum erau ultima dată când ați folosit Thunar

en: Context Menu
ro: Meniu Contextual

en: Show action to permanently delete files and folders
ro: Afișează acțiunea de ștergere permanentă a fișierelor și dosarelor

en: Select this option to show the 'Delete' action in the context menu
ro: Selectați această opțiune pentru a afișa acțiunea «Ștergere» în meniul contextual

note: Advanced
en: Advanced
ro: Avansate

en: File Transfer
ro: Transfer de fișiere

en: Transfer files in parallel:
ro: Transferă fișiere în paralel:

en: Indicates the behavior during multiple copies:
    - Always: all copies are done simultaneously
    - Local Files Only: simultaneous copies for local (not remote, not attached) files
    - Local Files Only (Same Devices): if all files are local but on different devices (disks, mount points), copies will be sequential
    - Local Files Only (Idle Devices): if all files are local but on busy devices (disks, mount points), copies will be sequential
    - Never: all copies are done sequentially
ro: Indică comportamentul în timpul copierii multiple:
    - Întotdeauna: toate copiile sunt efectuate simultan
    - Doar fișiere locale: copii simultane pentru fișierele locale (nu la distanță, nu atașate)
    - Doar fișiere locale (aceleași dispozitive): dacă toate fișierele sunt locale, dar pe dispozitive diferite (discuri, puncte de montare), copiile vor fi secvențiale
    - Doar fișiere locale (dispozitive inactive): dacă toate fișierele sunt locale, dar pe dispozitive ocupate (discuri, puncte de montare), copiile vor fi secvențiale
    - Niciodată: toate copiile sunt efectuate secvențial

en: Local Files Only (Same Devices)
ro: Doar fișiere locale (aceleași dispozitive)

en: Local Files Only (Idle Devices)
ro: Doar fișiere locale (dispozitive inactive)

en: Use intermediate file on copy:
ro: Utilizează un fișier intermediar la copiere:

en: Use intermediate file '*.partial~' to copy files. This will prevent fragmented files. The new file will only be shown after the copy was successfully finished.
ro: Utilizează fișierul intermediar „*.partial~” pentru a copia fișiere. Acest lucru va preveni fragmentarea fișierelor. Noul fișier va fi afișat numai după ce copierea a fost finalizată cu succes.

en: Verify file contents on copy:
ro: Verifică conținutul fișierului la copiere:

en: Compare contents of original file and copy in order to detect corruption. While this will attempt to compare the actual contents that are on the destination media, Thunar may be unable to bypass filesystem caches, so this comparison may not detect all instances of corruption. Enabling this option will increase copy time.
ro: Compară conținutul fișierului original și al copiei pentru a detecta corupția. Deși acest lucru va încerca să compare conținutul real care se află pe suportul de destinație, este posibil ca Thunar să nu poată ocoli memoria cache a sistemului de fișiere, astfel încât această comparație să nu poată detecta toate cazurile de corupție. Activarea acestei opțiuni va crește timpul de copiere.

en: Search
ro: Căutare

en: Include subfolders:
ro: Include subdosarele:

en: Folder Permissions
ro: Permisiuni pentru dosare

en: When changing the permissions of a folder, you
    can also apply the changes to the contents of the
    folder. Select the default behavior below:
ro: Atunci când modificați permisiunile unui dosar,
    puteți aplica modificările și la conținutul dosarului.
    Selectați mai jos, comportamentul implicit:

en: Ask every time
ro: Întreabă de fiecare dată

en: Apply to Folder and Contents
ro: Aplică dosarului și conținutului său

en: Apply to Folder Only
ro: Aplică doar dosarului

en: Security
ro: Securitate

en: Execute shell scripts:
ro: Execută scripturi shell:

en: Volume Management
ro: Gestionare de volume

note: add check button to enable/disable auto mounting
en: Enable _Volume Management
ro: Activează gestionarea de _volume

en: <a href="volman-config:">Configure</a> the management of removable drives,
    devices and media.
ro: <a href="volman-config:">Configurează</a> gestionarea unităților,
    dispozitivelor și mediilor amovibile.

en: Missing dependencies
ro: Dependențe lipsă

en: It looks like <a href="https://wiki.gnome.org/Projects/gvfs">gvfs</a> is not available.
    Important features including trash support,
    removable media and remote location browsing
    will not work. <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/unix-filesystem#gnome_virtual_file_system">[Read more]</a>
ro: Se pare că situl web <a href="https://wiki.gnome.org/Projects/gvfs">gvfs</a> nu este disponibil.
    Funcțiile importante, inclusiv suportul pentru coșul de gunoi,
    mediile amovibile și navigarea în locații la distanță nu vor
    funcționa. <a href=„https://docs.xfce.org/xfce/thunar/unix-filesystem#gnome_virtual_file_system”>[Citiți mai multe]</a>

note: Shortcuts
en: Shortcuts
ro: Taste de comenzi rapide

en: Window
ro: Fereastră

en: View
ro: Vizualizare

en: Launcher
ro: Lansator

en: Status Bar
ro: Bara de stare

en: The Shortcuts Editor requires a Thunar window to be present.
ro: Editorul de taste de comenzi rapide necesită prezența unei ferestre a gestionarului de fișiere Thunar.

note: tell the user that we failed to come up with the thunar-volman configuration dialog
en: Failed to display the volume management settings
ro: Afișarea opțiunilor de gestionare a volumelor a eșuat

en: File Operation Progress
ro: Progresul operațiilor asupra fișierelor

en: Paused
ro: În pauză

en: Starting... (User request)
ro: Se începe... (la cererea utilizatorului)

en: Resuming...
ro: Se reia...

note: update the status text
en: Cancelling...
ro: Se anulează…

note: display the error message
en: Error while processing file operation
ro: Eroare în timpul procesării operației asupra fișierului

en: Job queued
ro: Operație în așteptare

en: Resuming job...
ro: Se reia operația...

en: Queued
ro: În așteptare

en: General
ro: Generale

en: _Name:
ro: _Nume:

en: Names:
ro: Nume:

note: Second box (kind, open with, link target, original path, location, volume)
en: Kind:
ro: Tip:

en: _Open With:
ro: _Deschide cu:

en: Link Target:
ro: Ținta legăturii:

note: TRANSLATORS: Try to come up with a short translation of "Original Path" (which is the path * where the trashed file/folder was located before it was moved to the trash), otherwise the * properties dialog width will be messed up.
en: Original Path:
ro: Origine:

en: Location:
ro: Adresă:

en: Volume:
ro: Volum:

note: Third box (deleted, modified, accessed)
en: Deleted:
ro: Șters:

en: Created:
ro: Creat:

en: Accessed:
ro: Accesat:

en: Size on Disk:
ro: Dimensiune pe disc:

note: Fifth box (content, capacity, free space)
en: Content:
ro: Conținut:

en: Capacity:
ro: Capacitate:

en: Usage:
ro: Utilizare:

note: Emblem chooser
en: Emblems
ro: Embleme

en: Highlight
ro: Evidențiere

en: It looks like <a href="https://wiki.gnome.org/Projects/gvfs">gvfs</a> is not available.
    This feature will not work. <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/unix-filesystem#gnome_virtual_file_system">[Read more]</a>
ro: Se pare că situl web <a href="https://wiki.gnome.org/Projects/gvfs">gvfs</a> nu este disponibil.
    Această caracteristică nu va funcționa. <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/unix-filesystem#gnome_virtual_file_system">[Citiți mai multe]</a>

en: Example.txt
ro: Exemplu.txt

en: _Apply
ro: _Aplică

en: _Reset
ro: _Reinițializează

en: Set _Foreground
ro: Stabilește culoarea de _prim-plan

en: Set _Background
ro: Sta_bilește culoarea de fundal

en: Select an Icon for "%s" (%s)
ro: Selectați o pictogramă pentru „%s” (%s)

note: allocate the chooser dialog
en: Select an Icon for "%s"
ro: Selectați o pictogramă pentru „%s”

en: Failed to change icon of "%s" (%s)
ro: Schimbarea pictogramei pentru „%s” a eșuat (%s)

en: Failed to change icon of "%s"
ro: Schimbarea pictogramei pentru „%s” a eșuat

en: %s (%s) - Properties
ro: %s (%s) - Proprietăți

en: %s - Properties
ro: %s - Proprietăți

note: update the properties dialog title
en: Properties
ro: Proprietăți

en: Link Targets:
ro: Ținte de legătură:

en: mixed
ro: amestecate

en: _Add Files...
ro: _Adaugă fișiere…

en: Include additional files in the list of files to be renamed
ro: Includeți alte fișiere în lista fișierelor de redenumit

en: Clear
ro: Golește

en: Clear the file list below
ro: Golește lista de fișiere de mai jos

en: _About
ro: _Despre

en: Display information about Thunar Bulk Rename
ro: Afișează detalii despre redenumirea în masă Thunar

en: Rename Multiple Files
ro: Redenumire în masă de fișiere

en: Close this window, cancel further changes.
ro: Închide această fereastră, anulează modificările ulterioare.

en: Rename items listed above, keep this window open.
ro: Redenumește elementele enumerate mai sus, păstrează această fereastră deschisă.

en: New Name
ro: Nume nou

en: Click here to view the documentation for the selected rename operation.
ro: Dați clic aici pentru a deschide documentația pentru operația de redenumire a elementelor selectate.

note: TRANSLATORS: You can test this string by temporarily removing thunar-sbr.* from $libdir/thunarx-2/, *              and opening the multi rename dialog by selecting multiple files and pressing F2.
en: No renamer modules were found on your system. Please check your
    installation or contact your system administrator. If you install Thunar
    from source, be sure to enable the "Simple Builtin Renamers" plugin.
ro: Nu s-a găsit nici un modul de redenumire. Verificați corectitudinea
    instalării sau contactați administratorul de sistem. Dacă ați instalat
    Thunar din surse, verificați activarea modulului „Simple Builtin Renamers”.

en: Remove File | Remove Files
ro[0]: Eliminați fișierul
ro[1]: Eliminați fișierele
ro[2]: Eliminați fișierele

en: Remove the selected file from the list of files to be renamed | Remove the selected files from the list of files to be renamed
ro[0]: Eliminați fișierul selectat din lista de fișiere de redenumit
ro[1]: Eliminați fișierele selectate din lista de fișiere de redenumit
ro[2]: Eliminați fișierele selectate din lista de fișiere de redenumit

note: tell the user that we failed
en: Failed to open the documentation browser
ro: Nu s-a putut deschide navigatorul documentației

note: allocate the file chooser
en: Select files to rename
ro: Selectați fișierele de redenumit

en: Audio Files
ro: Fișiere audio

en: Image Files
ro: Fișiere de imagine

en: Video Files
ro: Fișiere video

note: just popup the about dialog
en: Bulk Rename
ro: Redenumire în masă

en: Thunar Bulk Rename is a powerful and extensible
    tool to rename multiple files at once.
ro: Redenumirea în masă este o unealtă flexibilă și
    extensibilă pentru redenumirea mai multor fișiere odată.

note: change title to reflect the standalone status
en: Bulk Rename - Rename Multiple Files
ro: Redenumire în masă - Redenumiți mai multe fișiere

en: Failed to rename "%s" to "%s".
ro: Nu s-a putut redenumi „%s” în „%s”.

en: You can either choose to skip this file and continue to rename the remaining files, or revert the previously renamed files to their previous names, or cancel the operation without reverting previous changes.
ro: Puteți alege să omiteți acest fișier și să continuați să redenumiți fișierele rămase, puteți reveni la vechile nume pentru fișierele deja redenumite sau puteți opri acțiunea de redenumire fără a schimba fișierele deja redenumite.

en: _Revert Changes
ro: _Revino la vechile nume

en: _Skip This File
ro: _Omite acest fișier

en: Do you want to skip this file and continue to rename the remaining files?
ro: Doriți să omiteți acest fișier și să continuați acțiunea de redenumire?

en: Browse the file system
ro: Răsfoiți sistemul de fișiere

en: Mount and open %s (%s)
ro: Montează și deschide %s (%s)

en: Trash is empty
ro: Coșul de gunoi este gol

en: Trash contains %d file | Trash contains %d files
ro[0]: Coșul de gunoi conține un fișier
ro[1]: Coșul de gunoi conține %d fișiere
ro[2]: Coșul de gunoi conține %d de fișiere

en: Devices
ro: Dispozitive

en: Network
ro: Rețea

en: Browse Network
ro: Navigare în rețea

en: Browse local network connections
ro: Navigare în rețeaua locală

en: Places
ro: Locuri

en: Open the home folder
ro: Deschide dosarul personal

en: Open the desktop folder
ro: Deschide dosarul biroului

en: Computer
ro: Calculator

en: Browse the computer
ro: Explorează calculatorul

en: Recent
ro: Recente

en: Browse recently used files
ro: Răsfoiți fișierele utilizate recent

en: Re_name Shortcut
ro: Rede_numește accesul direct

en: _Remove Shortcut
ro: Elimină accesul di_rect

en: The path "%s" does not refer to a directory
ro: Ruta „%s” nu se referă la un director

note: display an error message to the user
en: Failed to add new shortcut
ro: Nu s-a putut adăuga un nou acces direct

en: Click here to stop calculating the total size of the folder.
ro: Dați clic aici pentru a opri calcularea dimensiunii totale a dosarului.

note: add the label widget tell the user that we started calculation
en: Calculating...
ro: Se calculează…

note: tell the user that the operation was canceled
en: Calculation aborted
ro: Calcularea a fost întreruptă

en: %d folder | %d folders
ro[0]: un dosar
ro[1]: %d dosare
ro[2]: %d de dosare

en: %u item (%s, %s) | %u items (%s, %s)
ro[0]: %u element (%s, %s)
ro[1]: %u elemente (%s, %s)
ro[2]: %u de elemente (%s, %s)

note: TRANSLATORS: this is shows if during the deep count size * directories were not accessible
en: (some contents unreadable)
ro: (anumite elemente nu pot fi citite)

note: nothing was readable, so permission was denied
en: Permission denied
ro: Permisiune refuzată

en: Select _all Files
ro: Selectează to_ate fișierele

en: Select all files in this window
ro: Selectează toate fișierele din această fereastră

en: Select _by Pattern...
ro: Selectează după un _model…

en: Select all files that match a certain pattern
ro: Selectează toate fișierele după un anumit model

en: _Invert Selection
ro: _Inversează selecția

en: Select all files but not those currently selected
ro: Selectează toate fișierele, dar nu și pe cele selectate în prezent

en: U_nselect all Files
ro: _Deselectează toate fișierele

en: Unselect all files in this window
ro: Deselectează toate fișierele din această fereastră

en: Arran_ge Items
ro: Aranjea_ză elementele

en: _Reversed Order
ro: Ordine inve_rsată

en: Reverse the sort order
ro: Inversează ordinea de sortare

en: By _Name
ro: După _nume

en: Keep items sorted by their name
ro: Sortează elementele după numele lor

en: By _Size
ro: După dimen_siune

en: Keep items sorted by their size
ro: Sortează elementele după dimensiunea acestora

en: By _Type
ro: După _tip

en: Keep items sorted by their type
ro: Sortează elementele după tipul acestora

en: By _Modification Date
ro: După data _modificării

en: Keep items sorted by their modification date
ro: Sortează elementele după data ultimei modificări

en: By D_eletion Date
ro: După data șt_ergerii

en: Keep items sorted by their deletion date
ro: Păstrează elementele sortate în funcție de data ștergerii lor

en: _Ascending
ro: _Ascendent

en: Sort items in ascending order
ro: Sortează elementele în ordine crescătoare

en: _Descending
ro: _Descendent

en: Sort items in descending order
ro: Sortează elementele în ordine descrescătoare

en: Loading folder contents...
ro: Se încarcă conținutul dosarului…

en: %d file found | %d files found
ro[0]: %d fișier găsit
ro[1]: %d fișiere găsite
ro[2]: %d de fișiere găsite

note: display an error to the user
en: Failed to open the home folder
ro: Nu s-a putut deschide dosarul Acasă

[ctx: Select by Pattern dialog: title]
en: Select by Pattern
ro: Selectare după un model

[ctx: Select by Pattern dialog: buttons]
en: _Cancel
ro: _Renunță

[ctx: Select by Pattern dialog: buttons]
en: _Select
ro: _Selectează

[ctx: Select by Pattern dialog: labels: pattern entry textbox]
en: _Pattern:
ro: _Model:

[ctx: Select by Pattern dialog: tooltips on label for pattern entry textbox]
en: Files whose name matches the wildcard pattern you enter will be selected in the main window.
ro: Fișierele al căror nume se potrivește cu modelul cu caractere Joker introdus vor fi selectate în fereastra principală.

[ctx: Select by Pattern dialog: tooltips: pattern entry text box]
note: TRANSLATORS: the * and ? characters are the ASCII wildcard special symbols, and they must not be localized.
en: ? matches exactly one character,
    * matches any number of characters, including zero.
    
    For example: *.txt, file??.png, pict
    
    Without any * or ? wildcards, the pattern will match anywhere in a name. With wildcards, the pattern must match at both the start and the end of a name.
ro: ? se potrivește cu exact un caracter,
    * corespunde oricărui număr de caractere, inclusiv zero.
    
    De exemplu: *.txt, file??.png, pict
    
    Fără caracterele joker * sau ?, modelul se va potrivi oriunde într-un nume. Cu caractere joker, modelul trebuie să se potrivească atât la începutul, cât și la sfârșitul unui nume.

[ctx: Select by Pattern dialog: labels: case sensitive checkbox]
en: C_ase sensitive
ro: M_ajuscule semnificative

[ctx: Select by Pattern dialog: tooltips: case sensitive checkbox]
en: If enabled, letter case must match the pattern.
    Examp* would match Example.txt and not example.txt
ro: Dacă este activată, literele majuscule trebuie să corespundă modelului.
    Exemp* se va potrivi cu Exemplu.txt și nu cu exemplu.txt

[ctx: Select by Pattern dialog: labels: match diacritics checkbox]
en: _Match diacritics
ro: _Potrivire diacritice

[ctx: Select by Pattern dialog: tooltips: match diacritics checkbox]
en: If enabled, require accents to match the pattern.
    Rés* would match Résumé.txt and not Resume.txt
ro: Dacă este activată, necesită accente pentru a se potrivi cu modelul.
    Rés* se va potrivi cu Résumé.txt și nu cu Resume.txt

note: tell the user that the file name provided by the X Direct Save source is invalid
en: Invalid filename provided by XDS drag site
ro: Nume incorect de fișier de la sursa XDS (X Direct Save)

note: display an error dialog to the user
en: Failed to create a link for the URL "%s"
ro: Nu s-a putut crea o legătură pentru adresa URL „%s”

en: Untitled document
ro: Document fără titlu

en: Failed to open directory "%s"
ro: Nu s-a putut deschide directorul „%s”

en: Show size
ro: Afișează dimensiunea

en: Size in bytes
ro: Dimensiunea în octeți

en: Show size in bytes
ro: Afișează dimensiunea în octeți

en: Filetype
ro: Tipul fișierului

en: Show filetype
ro: Afișează tipul fișierului

en: Display Name
ro: Afișează numele

en: Show display name
ro: Afișează numele elementului

en: Last Modified
ro: Ultima modificare

en: Show last modified
ro: Afișează ultima modificare

en: Hidden Files Count
ro: Numărul de fișiere ascunse

en: Show hidden files count
ro: Afișează numărul de fișiere ascunse

en: Configure the Toolbar
ro: Configurează bara de instrumente

note: create the top label for the toolbar editor dialog
en: Configure the order and visibility of toolbar items.
    Note that toolbar items are always executed for the current directory.
ro: Configurați ordinea și vizibilitatea elementelor din bara de instrumente.
    Rețineți că elementele din bara de instrumente sunt întotdeauna executate pentru directorul curent.

note: create the "Use Default" button
en: De_fault Order
ro: Ordinea im_plicită

note: create the "Symbolic Icons" checkbox
en: _Symbolic Icons
ro: Pictograme _simbolice

en: Use symbolic icons instead of regular ones (if available).
ro: Utilizează pictograme simbolice în locul celor obișnuite (dacă sunt disponibile).

en: Only visible when the menubar is hidden
ro: Vizibil numai atunci când bara de meniu este ascunsă

en: Verifying file contents...
ro: Se verifică conținutul fișierului...

en: Error while copying to "%s": %s more space is required to copy to the destination
ro: Eroare în timpul copierii către „%s”: se necesită încă %s de spațiu liber pentru a copia la destinație

note: update progress information
en: Trying to restore "%s"
ro: Se încearcă restaurarea „%s”

en: The folder "%s" does not exist anymore but is required to restore the file "%s" from the trash
ro: Dosarul „%s” nu mai există, dar este necesar pentru a restaura fișierul „%s” din coșul de gunoi

en: Failed to restore the folder "%s"
ro: Nu s-a putut restaura dosarul „%s”

note: update progress information
en: Trying to move "%s"
ro: Se încearcă mutarea „%s”

note: update progress information
en: Could not move "%s" directly. Collecting files for copying...
ro: Nu s-a putut muta „%s” direct. Se colectează fișierele pentru copiere…

en: Collecting files...
ro: Se colectează fișierele…

en: %s of %s
ro: %s din %s

en: %lu hour remaining (%s/sec) | %lu hours remaining (%s/sec)
ro[0]: încă %lu oră (%s/sec)
ro[1]: încă %lu ore (%s/sec)
ro[2]: încă %lu de ore (%s/sec)

en: %lu minute remaining (%s/sec) | %lu minutes remaining (%s/sec)
ro[0]: încă %lu minut (%s/sec)
ro[1]: încă %lu minute (%s/sec)
ro[2]: încă %lu de minute (%s/sec)

en: %lu second remaining (%s/sec) | %lu seconds remaining (%s/sec)
ro[0]: încă %lu secundă (%s/sec)
ro[1]: încă %lu secunde (%s/sec)
ro[2]: încă %lu de secunde (%s/sec)

en: Loading...
ro: Se încarcă…

en: Invalid path
ro: Rută incorectă

en: Unknown user "%s"
ro: Utilizator necunoscut „%s”

note: TRANSLATORS: file was modified less than one day ago
en: Today
ro: Azi

note: TRANSLATORS: file was modified less than one day ago
en: Today at %X
ro: Azi la %X

note: TRANSLATORS: file was modified less than two days ago
en: Yesterday
ro: Ieri

note: TRANSLATORS: file was modified less than two days ago
en: Yesterday at %X
ro: Ieri la %X

note: Days from last week
en: %A at %X
ro: %A la %X

note: Any other date
en: %x at %X
ro: %x la %X

en: %.*s (copy %u)%s
ro: %.*s (copie %u)%s

en: link to %.*s%s
ro: legătură cu %.*s%s

en: link %u to %.*s%s
ro: legătură %u cu %.*s%s

en: Search:
ro: Căutare:

en: %s (%d hidden)
ro: %s (%d ascuns)

en: 0 items
ro: 0 elemente

en: Last Modified: %s
ro: Ultima modificare: %s

en: "%s" (%s)
ro: „%s” (%s)

en: "%s"
ro: „%s”

en: link to %s
ro: legătură către %s

en: shortcut
ro: acces direct

en: mountable
ro: poate fi montat

en: mount point
ro: punctul de montare

note: append the image dimensions to the statusbar text
en: Image Size:
ro: Dimensiunea imaginii:

en: _File
ro: _Fișier

en: New _Tab
ro: _Filă nouă

en: Open a new tab for the displayed location
ro: Deschide o filă nouă pentru locația afișată

en: New _Window
ro: _Fereastră nouă

en: Open a new Thunar window for the displayed location
ro: Deschide o nouă fereastră Thunar pentru locația afișată

en: Detac_h Tab
ro: _Detașare filă

en: Open current folder in a new window
ro: Deschide dosarul curent într-o nouă fereastră

en: Close Ta_b
ro: Închide _fila

en: Close this folder
ro: Închide acest dosar

en: _Close Window
ro: În_chide fereastra

en: Close this window
ro: Închide această fereastră

en: Close _All Windows
ro: Înc_hide toate ferestrele

en: Close all Thunar windows
ro: Închide toate ferestrele Thunar

en: _Edit
ro: _Editare

en: _Undo
ro: An_ulează

en: Red_o
ro: Refă

en: Pr_eferences...
ro: _Preferințe…

en: Edit Thunar's Preferences
ro: Editează preferințele pentru Thunar

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _Reload
ro: R_eîncarcă

en: Reload the current folder
ro: Reîncarcă dosarul curent

en: S_plit View
ro: Vizualizare se_parată (divizată)

en: Open/Close Split View
ro: Deschide/închide vizualizarea separată

en: Switch Focused Split View Pane
ro: Schimbă focalizarea panoului de vizualizare separată

en: Locatio_n Selector
ro: Selector de locați_e

en: _Text Style
ro: Stil _text

en: Traditional text box showing the current path
ro: Caseta de text tradițională care afișează ruta curentă

en: _Buttons Style
ro: Stil _butoane

en: Modern approach with buttons that correspond to folders
ro: Stil modern cu butoane care corespund dosarelor

en: _Side Pane
ro: Panou _lateral

en: _Shortcuts
ro: Acce_se directe

en: Toggles the visibility of the shortcuts pane
ro: Afișează/ascunde panoul cu accese directe

en: _Tree
ro: Ar_bore

en: Toggles the visibility of the tree pane
ro: Afișează/ascunde panoul cu vizualizarea arborescentă

en: _Image Preview
ro: Previzualizare _imagine

en: Change the visibility of this window's image preview
ro: Schimbă vizibilitatea previzualizării imaginii acestei ferestre

en: St_atusbar
ro: _Bară de stare

en: Change the visibility of this window's statusbar
ro: Afișează sau ascunde bara de stare a ferestrei

en: _Menubar
ro: Bară de _meniu

en: Change the visibility of this window's menubar
ro: Afișează sau ascunde bara de meniu a ferestrei

en: Configure _Toolbar...
ro: Configurează bara de ins_trumente...

en: Configure the toolbar
ro: Configurează bara de instrumente

en: Cl_ear Saved Folder View Settings
ro: Șterg_e configurările de vizualizare a dosarului salvat

en: Delete saved view settings for this folder
ro: Șterge configurările de vizualizare salvate pentru acest dosar

en: Show _Hidden Files
ro: Afișează fișierele _ascunse

en: Toggles the display of hidden files in the current window
ro: Afișează/ascunde fișierele ascunse din fereastra curentă

en: Show _File Highlight
ro: Afișează evidențierea _fișierului

en: Toggles the display of file highlight which can be configured in the file specific property dialog
ro: Afișează/ascunde evidențierea fișierului, care poate fi configurată în dialogul de proprietăți specifice fișierului

en: Zoom I_n
ro: Mă_rește

en: Show the contents in more detail
ro: Afișează conținutul cu mai multe detalii

en: Zoom _Out
ro: Mi_cșorează

en: Show the contents in less detail
ro: Afișează conținutul cu mai puține detalii

en: Normal Si_ze
ro: Mărime n_ormală

en: Show the contents at the normal size
ro: Arată conținutul la mărimea normală

en: _Icon View
ro: Vizualizare p_ictograme

en: Display folder content in an icon view
ro: Afișează conținutul dosarului ca pictograme

en: _List View
ro: Vizualizare _listă

en: Display folder content in a detailed list view
ro: Afișează conținutul dosarului ca listă detaliată

en: _Compact View
ro: Vizualizare _compactă

en: Display folder content in a compact list view
ro: Afișează conținutul dosarului ca listă compactă

en: _Go
ro: Navi_gare

en: F_ile System
ro: S_istemul de fișiere

en: _Home
ro: _Acasă

en: Go to the home folder
ro: Explorează dosarul Acasă

en: _Desktop
ro: _Birou

en: Go to the desktop folder
ro: Explorează dosarul Birou

en: _Computer
ro: _Calculator

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
ro: Explorează toate discurile și dosarele locale și la distanță accesibile de la acest calculator

en: _Recent
ro: _Recente

en: Display recently used files
ro: Afișează fișierele utilizate recent

en: _Trash
ro: _Coș de gunoi

en: Display the contents of the trash can
ro: Afișează conținutul coșului de gunoi

en: Open _Parent
ro: În _sus

en: Open the parent folder
ro: Deschide dosarul părinte

en: _Open Location...
ro: Deschide l_ocația…

en: Specify a location to open
ro: Specificați o locație de deschis

en: T_emplates
ro: Șabloan_e

en: Go to the templates folder
ro: Explorează dosarul șabloanelor

en: Browse _Network
ro: Explorează _rețeaua

en: _Bookmarks
ro: _Semne de carte

en: _Contents
ro: _Conținut

en: Display Thunar user manual
ro: Deschide manualul Thunar

en: Display information about Thunar
ro: Afișează detalii despre Thunar

en: _Back
ro: În_apoi

en: Go to the previous visited folder
ro: Înapoi la precedentul dosar vizitat

en: _Forward
ro: Î_nainte

en: Go to the next visited folder
ro: Înainte la următorul dosar vizitat

en: _Previous Tab
ro: Fila _precedentă

en: Switch to Previous Tab
ro: Schimbă la fila precedentă

en: _Next Tab
ro: Fila _următoare

en: Switch to Next Tab
ro: Schimbă la fila următoare

en: _Search for Files...
ro: _Căutare de fișiere...

en: Search for a specific file in the current folder and Recent
ro: Caută un fișier specific în dosarul curent și în cel de fișiere recente

en: Cancel search for files
ro: Anulează căutarea fișierelor

en: Menu
ro: Meniu

en: Show the menu
ro: Afișează meniul

note: add the label with the root warning
en: Warning: you are using the root account. You may harm your system.
ro: Atenție: utilizați contul de administrator (root). Vă puteți deteriora sistemul.

en: Size:
ro: Dimensiune:

note: TRANSLATORS: `Catfish' is a software package, please don't translate it.
en: Search with Catfish...
ro: Căutare cu Catfish...

en: Restore Selected Items
ro: Restaurează elementele selectate

en: Close tab
ro: Închide fila

en: Open the location "%s"
ro: Deschide locația „%s”

en: Failed to open parent folder
ro: Nu s-a putut deschide dosarul părinte

en: The directory "%s" does not exist. Do you want to create it?
ro: Directorul „%s” nu există. Doriți să-l creați?

en: Create directory
ro: Creează director

note: display an error to the user
en: Failed to browse the computer
ro: Explorarea calculatorului a eșuat

note: display the "About Templates" dialog
en: About Templates
ro: Despre șabloane

en: All files in this folder will appear in the "Create Document" menu.
ro: Toate fișierele din acest dosar vor apărea în meniul «Creează un document».

en: If you frequently create certain kinds  of documents, make a copy of one and put it in this folder. Thunar will add an entry for this document in the "Create Document" menu.
    
    You can then select the entry from the "Create Document" menu and a copy of the document will be created in the directory you are viewing.
ro: În cazul în care creați frecvent un anumit tip de document, copiați acel tip de document în acest dosar. Thunar va adăuga o intrare pentru acest document în meniul «Creează un document».
    
    Apoi, prin selectarea noii intrări din meniul «Creează un document», o copie a documentului va fi creată în directorul curent.

en: Do _not display this message again
ro: _Nu arăta din nou acest mesaj

note: display an error to the user
en: Failed to open the file system root folder
ro: Nu s-a putut deschide dosarul rădăcină al sistemului

note: display an error to the user
en: Failed to display `Recent`
ro: Afișarea elementelor «Recente» a eșuat

note: display an error to the user
en: Failed to display the contents of the trash can
ro: Afișarea conținutului coșului de gunoi a eșuat

note: display an error to the user
en: Failed to browse the network
ro: Explorarea rețelei a eșuat

en: Thunar is a fast and easy to use file manager
    for the Xfce Desktop Environment.
ro: Acesta este un gestionar de fișiere rapid și
    ușor de utilizat pentru mediul grafic de birou Xfce.

en: Select an image to preview
ro: Selectați o imagine pentru previzualizare

en: Failed to launch search with Catfish
ro: Lansarea căutării cu Catfish a eșuat

en: Change the active view type
ro: Schimbă tipul de vizualizare activă

note: add a proxy menu item for the view switcher to be represent in the overflow menu
en: View Switcher
ro: Comutator vizualizare

note: add a proxy menu item for the location bar to represent the bar in the overflow menu
en: Location Bar
ro: Bara de locație

en: Label
ro: Etichetă

en: Text of the page's label
ro: Text al etichetei paginii

en: Label widget
ro: Controlul etichetei

en: A widget to display in place of the usual page label
ro: Un element de control de afișat în locul etichetei obișnuite de pagină

en: Resident
ro: Rezident

en: Don't unload the plugin from memory
ro: Nu descărca modulul din memorie

en: Help URL
ro: Adresa URL a ajutorului

en: The URL to the documentation of the renamer
ro: Adresa URL pentru documentația modulului de redenumire

en: The user visible name of the renamer
ro: Numele modulului de redenumire vizibil utilizatorului

en: Description:
ro: Descriere:

en: The generic name of the entry, for example "Web Browser" in case of Firefox.
ro: Numele generic al intrării, de exemplu „Navigator web” pentru Firefox.

en: Command:
ro: Comandă:

en: The program to execute, possibly with arguments.
ro: Program de executat, eventual cu opțiunile aferente.

en: Working Directory:
ro: Director curent:

en: The working directory for the program.
ro: Directorul curent pentru acest program.

en: URL:
ro: Adresa URL:

en: The URL to access.
ro: Adresa URL de accesat.

en: Comment:
ro: Comentariu:

en: Tooltip for the entry, for example "View sites on the Internet" in case of Firefox. Should not be redundant with the name or the description.
ro: Indiciu pentru intrare, de exemplu „Vizitați adrese Internet” pentru Firefox. Nu ar trebui să repete numele sau descrierea.

en: Options:
ro: Opțiuni:

en: Use _startup notification
ro: Utilizează _notificare la pornire

en: Select this option to enable startup notification when the command is run from the file manager or the menu. Not every application supports startup notification.
ro: Selectați această opțiune pentru a activa notificarea la pornire atunci când comanda este executată din gestionarul de fișiere sau dintr-un meniu. Nu toate aplicațiile acceptă notificarea la pornire.

en: Run in _terminal
ro: Rulează în _terminal

en: Select this option to run the command in a terminal window.
ro: Selectați această opțiune pentru a executa comanda într-un terminal.

en: Security:
ro: Securitate:

note: same function as in thunar-permission-chooser.c
en: Allow this file to _run as a .desktop file
ro: Pe_rmiteți ca acest fișier să fie executat ca fișier .desktop

en: Select this to enable executable permission bit(+x). Thunar will not launch the .desktop file if not set.
ro: Selectați această opțiune pentru a activa bitul de permisiune executabilă (+x). Thunar nu va lansa fișierul .desktop dacă nu este activat bitul de execuție.

en: Set this file as trusted
ro: Marcați acest fișier ca fiind de încredere

en: Select this option to trust this .desktop file. This will generate a checksum of the file and store it via gvfs. The additional check will protect from malicious launchers which e.g. pretend to be a picture, having the executable flag pre-set
ro: Selectați această opțiune pentru a avea încredere în acest fișier .desktop. Aceasta va genera o sumă de verificare a fișierului și o va stoca prin gvfs. Verificarea suplimentară va proteja împotriva lansatoarelor rău intenționate care, de exemplu, pretind a fi o imagine, având fanionul executabil predefinit

en: Failed to save "%s".
ro: Nu s-a putut salva „%s”.

en: Date Taken:
ro: Data fotografierii:

en: Camera Brand:
ro: Fabricantul camerei:

en: Camera Model:
ro: Modelul camerei:

en: Exposure Time:
ro: Timpul de expunere:

en: Exposure Program:
ro: Program de expunere:

en: Aperture Value:
ro: Mărimea deschiderii:

en: Metering Mode:
ro: Modul de măsurare:

en: Flash Fired:
ro: Starea blițului:

en: Focal Length:
ro: Distanța focală:

en: Shutter Speed:
ro: Diafragma:

en: ISO Speed Ratings:
ro: Viteza ISO:

en: Image
ro: Imagine

en: Image Type:
ro: Tip de imagine:

note: update the "Image Size" label
en: %dx%d pixel | %dx%d pixels
ro[0]: %dx%d pixel
ro[1]: %dx%d pixeli
ro[2]: %dx%d de pixeli

en: Con_vert to:
ro: Con_vertește în:

en: Uppercase / Lowercase
ro: Majuscule / Minuscule

en: Insert _time:
ro: Inserează _data:

en: The format describes the date and time parts to insert into the file name. For example, %Y will be substituted with the year, %m with the month and %d with the day. See the documentation of the date utility for additional information.
ro: Formatul descrie data și ora de inserat în numele fișierului. De exemplu, %Y va fi substituit cu anul curent, %m cu luna în curs și %d cu ziua de azi. Consultați documentația comenzii «date» pentru detalii suplimentare.

en: _At position:
ro: _La poziția:

en: Insert Date / Time
ro: Inserare dată/oră

en: lowercase
ro: minuscule

en: UPPERCASE
ro: MAJUSCULE

en: Title Case
ro: Prima literă a fiecărui cuvânt, în majusculă

en: First character uppercase
ro: Prima literă în majusculă

en: Insert
ro: Inserează

en: Overwrite
ro: Suprascrie

en: 1, 2, 3, ...
ro: 1, 2, 3, …

en: 01, 02, 03, ...
ro: 01, 02, 03, …

en: 001, 002, 003, ...
ro: 001, 002, 003, …

en: 0001, 0002, 0003, ...
ro: 0001, 0002, 0003, …

en: a, b, c, d, ...
ro: a, b, c, d, …

en: From the front (left)
ro: De la început (stânga)

en: From the back (right)
ro: De la sfârșit (dreapta)

en: Old Name - Text - Number
ro: Nume vechi - Text - Număr

en: Number - Text - Old Name
ro: Număr - Text - Nume vechi

en: Text - Number
ro: Text - Număr

en: Number - Text
ro: Număr - Text

en: Current
ro: Curentă

en: Date Picture Taken
ro: Data fotografierii

en: Insert / Overwrite
ro: Inserare / Suprascriere

en: _Number Format:
ro: Formatul _numerelor:

en: _Start With:
ro: Începe _cu:

en: Text _Format:
ro: _Formatul textului:

en: Numbering
ro: Enumerare

en: Remove _From Position:
ro: Șterge _de la poziția:

en: _To Position:
ro: _La poziția:

en: Remove Characters
ro: Șterge caracterele

en: _Search For:
ro: C_aută:

note: reset to default tooltip
en: Enter the text to search for in the file names.
ro: Introduceți textul de căutat în numele fișierelor.

en: Regular _Expression
ro: E_xpresii regulate

en: If you enable this option, the pattern will be treated as a regular expression and matched using the Perl-compatible regular expressions (PCRE). Check the documentation for details about the regular expression syntax.
ro: Dacă activați această opțiune, modelul va fi tratat ca o expresie regulată și se va potrivi folosind expresiile regulate compatibile cu Perl (PCRE). Consultați documentația pentru detalii despre sintaxa expresiilor regulate.

en: Replace _With:
ro: Înlocuiește c_u:

en: Enter the text that should be used as replacement for the pattern above.
ro: Introduceți textul de utilizat ca înlocuitor pentru potrivirea de mai sus.

en: C_ase Sensitive Search
ro: Căutare sensibilă la _majuscule

en: If you enable this option, the pattern will be searched in a case-sensitive manner. The default is to use a case-insensitive search.
ro: Dacă activați această opțiune, modelul va fi căutat ținându-se cont de majuscule. În mod implicit căutarea nu ține cont de diferența dintre majuscule și minuscule.

note: setup a tooltip with the error message
en: Invalid regular expression, at character position %ld: %s
ro: Expresie regulată greșită la caracterul %ld: %s

en: Search & Replace
ro: Căutare și înlocuire

en: Send "%s" as compressed archive?
ro: Doriți să trimiteți „%s” ca o arhivă comprimată?

en: Send email
ro: Trimite un mesaj

en: Send _directly
ro: Trimite _direct

en: Send com_pressed
ro: Trimite _comprimat

en: When sending a file via email, you can either choose to send the file directly, as is, or compress the file before attaching it to an email. It is highly recommended to compress large files before sending them.
ro: Când trimiteți un fișier prin poșta electronică puteți atașa fișierul nemodificat sau îl puteți comprima înainte de atașare. Este recomandat să comprimați fișierele mari înainte de a le trimite.

en: Send %d file as compressed archive? | Send %d files as compressed archive?
ro[0]: Trimiteți fișierul ca o arhivă comprimată?
ro[1]: Trimiteți %d fișiere ca o arhivă comprimată?
ro[2]: Trimiteți %d de fișiere ca o arhivă comprimată?

en: Send as _archive
ro: Trimite ca ar_hivă

en: When sending multiple files via email, you can either choose to send the files directly, attaching multiple files to an email, or send all files compressed into a single archive file and attach the archive. It is highly recommended to send multiple large files as archive.
ro: Când trimiteți mai multe fișiere prin poșta electronică le puteți trimite direct sau le puteți comprima într-o singură arhivă și să trimiteți fișierul rezultat. Este recomandat să faceți o arhivă când aveți de trimis mai multe fișiere mari.

note: allocate the progress dialog setup the label
en: Compressing files...
ro: Se comprimă fișierele…

note: tell the user that the command failed
en: ZIP command terminated with error %d
ro: Comanda ZIP s-a terminat cu eroarea %d

en: Failed to create temporary directory
ro: Nu s-a putut crea directorul temporar

en: Failed to create symbolic link for "%s"
ro: Nu s-a putut crea legătura simbolică pentru „%s”

note: tell the user that we failed to compress the file(s)
en: Failed to compress %d file | Failed to compress %d files
ro[0]: Nu s-a putut comprima fișierul
ro[1]: Nu s-au putut comprima cele %d fișiere
ro[2]: Nu s-au putut comprima cele %d de fișiere

note: tell the user that we failed
en: Failed to compose new email
ro: Nu s-a putut compune un mesaj nou

en: Mail Recipient
ro: Destinatarul mesajului

note: tell the user that we failed to connect to the trash
en: Failed to connect to the Trash
ro: Conectarea la coșul de gunoi a eșuat

note: tell the user whether the trash is full or empty
en: Trash contains files
ro: Coșul de gunoi conține fișiere

en: Trash Applet
ro: Mini-aplicație coș de gunoi

en: Display the trash can
ro: Afișează coșul de gunoi

en: Edit Action
ro: Editează acțiunea

en: Create Action
ro: Creează o acțiune

en: Failed to save actions to disk.
ro: Nu s-au putut salva pe disc acțiunile.

en: Are you sure that you want to delete
    action "%s"?
ro: Sunteți sigur că doriți să ștergeți
    acțiunea „%s”?

en: Delete action
ro: Șterge acțiunea

en: If you delete a custom action, it is permanently lost.
ro: Acțiunile șterse nu mai pot fi recuperate.

note: skip leading slash
en: This keyboard shortcut is currently used by: '%s'
ro: Această comandă rapidă de la tastatură este utilizată în prezent de: «%s»

en: Keyboard shortcut already in use
ro: Această comandă rapidă de la tastatură este deja utilizată

note: setup a label to tell that no icon was selected
en: No icon
ro: Fără pictogramă

en: End element handler called while in root context
ro: Gestionarul elementului final apelat în contextul de administrator (root)

en: Unknown closing element <%s>
ro: Element de închidere necunoscut <%s>

en: Failed to determine save location for uca.xml
ro: Nu s-a putut determina locația de salvare pentru uca.xml

en: Command not configured
ro: Comandă neconfigurată

en: Confi_gure custom actions...
ro: Configurează acțiuni personalizate...

en: Setup custom actions that will appear in the file managers context menus
ro: Definiți acțiunile personalizate ce vor apărea în meniurile contextuale ale gestionarului de fișiere

en: Failed to launch action "%s".
ro: Nu s-a putut lansa acțiunea „%s”.

en: The name of the action that will be displayed in the context menu.
ro: Numele acțiunii care va fi afișată în meniul contextual.

en: _Description:
ro: _Descriere:

en: The description of the action that will be displayed as tooltip in the statusbar when selecting the item from the context menu.
ro: Descriere a acțiunii pentru afișarea ca indiciu în bara de stare când acest element este selectat în meniul contextual.

en: _Submenu:
ro: _Submeniu:

en: The submenu in which the action will be displayed. Leave empty for no menu. Use '/' for nested menus.
ro: Submeniul în care va fi afișată acțiunea. Lăsați gol pentru niciun meniu. Utilizați „/” pentru meniuri imbricate.

en: _Command:
ro: C_omandă:

en: The command (including the necessary parameters) to perform the action. See the command parameter legend below for a list of supported parameter variables, which will be substituted when launching the command. When upper-case letters (e.g. %F, %D, %N) are used, the action will be applicable even if more than one item is selected. Else the action will only be applicable if exactly one item is selected.
ro: Comanda (inclusiv parametrii necesari) pentru efectuarea acestei acțiuni. Consultați lista de mai jos a parametrilor acceptați pentru care se vor face substituiri la executarea comenzii. Când se utilizează litere mari (de ex.: %F, %D, %N), acțiunea va fi aplicată chiar dacă sunt selectate două sau mai multe elemente. Altfel, acțiunea se va aplica doar dacă un singur element este selectat.

en: Browse the file system to select an application to use for this action.
ro: Explorați sistemul de fișiere pentru a selecta un program de utilizat pentru această acțiune.

en: Keyboard _Shortcut:
ro: Comandă rapidă de la tastatură:

en: The keyboard shortcut for the action.
ro: Combinația de taste pentru acțiune.

en: Clear the keyboard shortcut for this action.
ro: Șterge combinația de taste pentru această acțiune.

en: _Icon:
ro: P_ictogramă:

en: Click this button to select an icon file that will be displayed in the context menu in addition to the action name chosen above.
ro: Apăsați acest buton pentru a selecta o pictogramă ce va fi afișată în meniul contextual în dreptul numelui acțiunii selectate mai sus.

en: Use Startup Notification
ro: Utilizează notificarea la pornire

en: Enable this option if you want a waiting cursor to be shown while the action is launched. This is also highly recommended if you have focus stealing prevention enabled in your window manager.
ro: Activați această opțiune dacă doriți ca un cursor de așteptare să fie afișat în timp ce acțiunea este lansată. De asemenea, această opțiune este foarte recomandată dacă aveți activată prevenirea pierderii focalizării în administratorul de ferestre.

en: The following command parameters will be substituted when launching the action:
ro: Următorii parametri de comandă vor fi înlocuiți la lansarea acțiunii:

en: file name of the selected file
ro: numele fișierului selectat

en: file names of all selected files
ro: numele tuturor fișierelor selectate

en: path of the selected file's directory
ro: ruta către directorul fișierului selectat

en: paths of all selected files' directories
ro: rutele tuturor directoarelor fișierelor selectate

en: path of the selected file including the file name
ro: ruta fișierului selectat, inclusiv numele fișierului

en: paths of all selected files including the file names
ro: rutele tuturor fișierelor selectate, inclusiv numele fișierelor

en: Basic
ro: Bazic

en: _File Pattern:
ro: _Modele de fișiere:

en: Enter a list of patterns that will be used to determine whether this action should be displayed for a selected file. If you specify more than one pattern here, the list items must be separated with semicolons (e.g. *.txt;*.doc).
ro: Introduceți o listă cu tipuri de fișiere ce va fi utilizată pentru a determina dacă această acțiune va fi afișată pentru fișierul selectat. Dacă specificați mai mult de un tip de fișiere aici, elementele listei trebuie separate prin „punct și virgulă” (de exemplu: *.txt;*.doc).

en: _Range (min-max):
ro: Inte_rvalul (min-max):

en: If the command should operate on say two or three files, enter the numerical range 2-3. If there are no limits, this string should be empty.
ro: Dacă comanda trebuie să opereze pe două sau trei fișiere, introduceți intervalul numeric 2-3. Dacă nu există limite, acest șir trebuie să fie gol.

en: Appears if selection contains:
ro: Apare dacă selecția conține:

en: _Directories **
ro: _Directoare **

en: _Audio Files
ro: Fișiere _audio

en: _Image Files
ro: Fișiere _imagine

en: _Text Files
ro: Fișiere _text

en: _Video Files
ro: Fișiere _video

en: _Other Files
ro: A_lte fișiere

en: This page lists the conditions under which the action will appear in the file managers context menus. The file patterns are specified as a list of simple file patterns separated by semicolons (e.g. *.txt;*.doc). For an action to appear in the context menu of a file or folder, at least one of these patterns must match the name of the file or folder. Additionally, you can specify that the action should only appear for certain kinds of files.
    
    ** The custom action will be eligible to appear in the toolbar.
ro: Această pagină enumeră condițiile în care acțiunea va apărea în meniurile contextuale ale gestionarilor de fișiere. Modelele de fișiere sunt specificate ca o listă de modele simple de fișiere separate prin punct și virgulă (de exemplu: *.txt;*.doc). Pentru ca o acțiune să apară în meniul contextual al unui fișier sau dosar, cel puțin unul dintre aceste modele trebuie să corespundă cu numele fișierului sau al dosarului. În plus, puteți specifica faptul că acțiunea ar trebui să apară numai pentru anumite tipuri de fișiere.
    
    ** Acțiunea personalizată va fi eligibilă pentru a apărea în bara de instrumente.

en: Appearance Conditions
ro: Condiții de afișare

en: Custom Actions
ro: Acțiuni personalizate

en: Configure custom actions that will appear in the file manager's context menus and/or toolbar.
    These actions are applicable to folders or certain kinds of files.
    
    Check the <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/custom-actions">documentation</a> for a collection of custom action examples.
ro: Configurați acțiuni personalizate care vor apărea în meniurile contextuale și/sau în bara de instrumente a gestionarului de fișiere.
    Aceste acțiuni sunt aplicabile dosarelor sau anumitor tipuri de fișiere.
    
    Consultați <a href=„https://docs.xfce.org/xfce/thunar/custom-actions”>documentație</a> pentru o colecție de exemple de acțiuni personalizate.

en: Add a new custom action.
ro: Adaugă o nouă acțiune personalizată.

en: Edit the currently selected action.
ro: Editează acțiunea selectată.

en: Delete the currently selected action.
ro: Șterge acțiunea selectată.

en: Move the currently selected action up by one row.
ro: Mută un rând mai sus acțiunea selectată.

en: Move the currently selected action down by one row.
ro: Mută un rând mai jos acțiunea selectată.

en: Set as wallpaper
ro: Stabilește ca fundal

en: Thunar File Manager
ro: Gestionarul de fișiere Thunar

en: Browse the filesystem with the file manager
ro: Explorați sistemul de fișiere cu gestionarul de fișiere

en: File Manager
ro: Gestionar de fișiere

en: file manager;explorer;finder;browser;folders;directory;directories;partitions;drives;network;devices;rename;move;copy;delete;permissions;home;trash;
ro: gestionar de fișiere;explorator;căutător;navigator;dosare;director;directoare;partiții;unități;rețea;dispozitive;redenumire;mutare;copiere;ștergere;permisiuni;acasă;coș de gunoi;

en: Home
ro: Acasă

en: bulk;renamer;renaming;thunar;files;folders;directory;directories;
ro: în masă;editor de redenumite;redenumire;thunar;fișiere;dosare;director;directoare;

en: Configure the Thunar file manager
ro: Configurează gestionarul de fișiere Thunar

en: thunar;settings;preferences;configure;thumbnails;file size;date format;shortcuts pane;tree view;tabs;
ro: thunar;opțiuni;preferințe;configurare;miniaturi;dimensiunea fișierului;formatul datei;panoul de accese directe;vizualizare arborescentă;file;

en: File Browser
ro: Explorator de fișiere

en: Thunar is a file browser specifically designed for the Xfce Desktop, but also can serve as an alternate file browser for other Desktop environments. It has a simple, clean two-pane design for browsing all your files.
ro: Thunar este un explorator de fișiere conceput special pentru mediul grafic de birou Xfce, dar poate servi, de asemenea, ca un explorator de fișiere alternativ pentru alte medii de birou. Acesta are un aspect simplu și curat cu două panouri pentru explorarea tuturor fișierelor dvs.

en: Screenshot of the XFCE Thunar File Browser User Interface
ro: Captură de ecran a interfeței gestionarului de fișiere Thunar din XFCE

note: SECURITY: - A normal active user can run thunar without elevated rights. They may wish to modify files they normally do not have read/write access to. This isn't a good idea, but is common on single user systems.
en: Run Thunar as root
ro: Rulează Thunar ca root

en: Authentication is required to run Thunar as root.
ro: Pentru a rula Thunar ca root este necesară autentificarea.
