thunar.xfce-4-20 - en to sr translation catalogue (1020 entries)

note: setup application name
en: Thunar
sr: Тунар

note: change the accept button label text
en: _Open
sr: _Отвори

en: _Execute
sr: _Изврши

en: Edit _Launcher
sr: Уреди _покретач

en: Edit the selected launcher
sr: Уреди означеног покретача

en: Open in new _Tab
sr: Отвори у новом _листу

en: Open in new _Window
sr: Отвори у новом _Прозору

en: Open Item _Location
sr: Отвори нови _положај

en: Navigate to the folder in which the selected file is located
sr: Пређи на фасциклу у којој је одабрана датотека смештена

en: Ope_n With Other Application...
sr: Отвори другачијим програмом...

en: Choose another application with which to open the selected file
sr: Изаберите други програм за отварање изабране датотеке

en: Set Defa_ult Application...
sr: Постави подразумевани_ програм...

en: Choose an application which should be used by default to open the selected file
sr: Изаберите програм који ће се подразумевано користити за отварање означене датотеке

note: For backward compatibility the old accel paths are re-used. Currently not possible to automatically migrate to new accel paths. Waiting for https://gitlab.gnome.org/GNOME/gtk/issues/2375 to be able to fix that
en: _Send To
sr: По_шаљи на

en: _Add Bookmark
sr: _Додај забелешку

en: Create bookmarks for all selected folders. If nothing is selected, the current folder is bookmarked.
sr: Образуј забелешке за све означене фасцикле. Уколико ништа није означено, тренутна фасцикла се бележи.

en: Send to _Desktop
sr: Пошаљи на _радну површ

en: _Properties...
sr: _Особине...

en: View the properties of the selected file
sr: Приказује особине изабране датотеке

en: Ma_ke Link
sr: Направи везу

en: Dup_licate
sr: Удвостручи_

en: _Rename...
sr: _Преименуј...

note: prepare the menu item
en: _Empty Trash
sr: _Избаци смеће

en: Delete all files and folders in the Trash
sr: Избаци све датотеке и фасцикле из смећа

en: _Remove from Recent
sr: _Уклони из скорашњих

en: Remove the selected files from Recent
sr: Уклони све означене датотеке из скорашњих

en: Create _Folder...
sr: Направи _фасциклу...

en: Create an empty folder within the current folder
sr: Направи празну фасциклу унутар тренутне

en: Create _Document
sr: Направи _документ

en: Create a new document from a template
sr: Начини нови документ из обрасца

en: _Restore
sr: _Поврати

en: Restore and S_how
sr: Поврати и прикажи_

en: Mo_ve to Trash
sr: _Премести у смеће

en: _Delete
sr: _Обриши

en: _Paste
sr: _Убаци

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
sr: Убацује датотеке које су изабране наредбама умножи или исеци

en: _Paste Into Folder
sr: У_баци у фасциклу

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
sr: Убацује датотеке које су изабране наредбама умножи или исеци у изабрану фасциклу

en: _Copy
sr: _Умножи

en: Cu_t
sr: _Исеци

en: _Mount
sr: _Прикачи

en: Mount the selected device
sr: Прикачи изабрани уређај

en: _Unmount
sr: _Откачи

en: Unmount the selected device
sr: Откачи изабрани уређај

en: _Eject
sr: _Избаци

en: Eject the selected device
sr: Избаци изабрани уређај

en: Failed to execute file "%s" (%s)
sr: Нисам успео да извршим датотеку „%s“ (%s)

en: Failed to execute file "%s"
sr: Нисам успео да извршим датотеку „%s“

en: Failed to open file "%s"
sr: Нисам успео да отворим датотеку „%s“

note: we can just tell that n files failed to open
en: Failed to open %d file | Failed to open %d files
sr[0]: Нисам успео да отворим %d датотеку
sr[1]: Нисам успео да отворим %d датотеке
sr[2]: Нисам успео да отворим %d датотека

en: Are you sure you want to open all folders?
sr: Да ли заиста желите да отворите све фасцикле?

en: Open folders
sr: Отвори фасцикле

en: This will open %d separate file manager window. | This will open %d separate file manager windows.
sr[0]: Ово ће отворити %d засебан прозор управника датотека.
sr[1]: Ово ће отворити %d засебна прозора управника датотека.
sr[2]: Ово ће отворити %d засебних прозора управника датотека.

en: Open %d New Window | Open %d New Windows
sr[0]: Отвори %d нови прозор
sr[1]: Отвори %d нова прозора
sr[2]: Отвори %d нових прозора

note: add the "Cancel" button configure the dialog properties
en: _Cancel
sr: _Откажи

en: Failed to mount "%s"
sr: Нисам успео да прикачим „%s“

note: tell the user that we were unable to launch the file specified
en: Failed to open "%s"
sr: Нисам успео да отворим „%s“

en: File does not exist anymore
sr: Датотека више не постоји

en: Failed to open location for "%s"
sr: Нисам успео да отворим место „%s“

note: aka "activate"
en: Open the selected file | Open the selected files
sr[0]: Отвори означену датотеку
sr[1]: Отвори означене датотеке
sr[2]: Отвори означене датотеке

en: Execute the selected file | Execute the selected files
sr[0]: Изврши означену датотеку
sr[1]: Изврши означене датотеке
sr[2]: Изврши означене датотеке

en: Open the selected directory in new tab | Open the selected directories in %d new tabs
sr[0]: Отвори означену фасциклу у %d новом листу
sr[1]: Отвори означене фасцикле у %d нова листа
sr[2]: Отвори означене фасцикле у %d нових листова

en: Open the selected directory in new window | Open the selected directories in %d new windows
sr[0]: Отвори означену фасциклу у %d новом прозору
sr[1]: Отвори означене фасцикле у %d нова прозора
sr[2]: Отвори означене датотеке у %d нових прозора

en: Create a symbolic link for the selected file | Create a symbolic link for each selected file
sr[0]: Направи симболичку везу за означену датотеку
sr[1]: Направи симболичку везу за сваку означену датотеку
sr[2]: Направи симболичку везу за сваку означену датотеку

en: Rename the selected file | Rename the selected files
sr[0]: Преименуј означену датотеку
sr[1]: Преименуј означене датотеке
sr[2]: Преименуј означене датотеке

en: Bulk _Rename...
sr: Групно _преименовање...

en: Restore the selected file to its original location | Restore the selected files to its original location
sr[0]: Поврати означену датотеку на њено изворно место
sr[1]: Поврати означене датотеке на њихово изворно место
sr[2]: Поврати означене датотеке на њихово изворно место

en: Restore the selected file to its original location and open the location in a new window/tab | Restore the selected files to their original locations and open the locations in a new window/tab
sr[0]: Поврати означену датотеку у изворно место и отвори место у новом прозору/листу
sr[1]: Поврати означене датотеке у изворна места и отвори места у новим прозорима/листовима
sr[2]: Поврати означене датотеке у изворна места и отвори места у новим прозорима/листовима

en: Move the selected file to the Trash | Move the selected files to the Trash
sr[0]: Премести изабрану датотеку у смеће
sr[1]: Премести изабране датотеке у смеће
sr[2]: Премести изабране датотеке у смеће

en: Permanently delete the selected file | Permanently delete the selected files
sr[0]: Трајно бриши изабрану датотеку
sr[1]: Трајно бриши изабране датотеке
sr[2]: Трајно бриши изабране датотеке

en: Cut the selection
sr: Исеци избор

en: Prepare the selected file to be moved with a Paste command | Prepare the selected files to be moved with a Paste command
sr[0]: Припреми означену датотеку за премештање наредбом убаци
sr[1]: Припреми означене датотеке за премештање наредбом убаци
sr[2]: Припреми означене датотеке за премештање наредбом убаци

en: Copy the selection
sr: Умножи избор

en: Prepare the selected file to be copied with a Paste command | Prepare the selected files to be copied with a Paste command
sr[0]: Припреми означену датотеку за умножавање наредбом убаци
sr[1]: Припреми означене датотеке за умножавање наредбом убаци
sr[2]: Припреми означене датотеке за умножавање наредбом убаци

en: Paste the clipboard
sr: Налепи избор

en: Side Pane (Add Bookmark) | Side Pane (Add Bookmarks)
sr[0]: Бочна површ (додај забелешку)
sr[1]: Бочна површ (додај забелешкe)
sr[2]: Бочна површ (додај забелешкe)

en: Add the selected folder to the shortcuts side pane | Add the selected folders to the shortcuts side pane
sr[0]: Додај означену фасциклу у бочну површ
sr[1]: Додај означене фасцикле у бочну површ
sr[2]: Додај означене фасцикле у бочну површ

en: Desktop (Create Link) | Desktop (Create Links)
sr[0]: Радна површ (направи везу)
sr[1]: Радна површ (направи везе)
sr[2]: Радна површ (направи везе)

en: Create a link to the selected file on the desktop | Create links to the selected files on the desktop
sr[0]: Направи везу на радној површи до означене датотеке
sr[1]: Направи везе на радној површи до означених датотека
sr[2]: Направи везе на радној површи до означених датотека

en: Send the selected file to "%s" | Send the selected files to "%s"
sr[0]: Пошаљи означену датотеку на „%s“
sr[1]: Пошаљи означене датотеке на „%s“
sr[2]: Пошаљи означене датотеке на „%s“

note: ask the user to enter a name for the new folder
en: New Folder
sr: Нова фасцикла

en: Create New Folder
sr: Направи нову фасциклу

note: generate a title for the create dialog
en: Create Document from template "%s"
sr: Направи документ на основу обрасца „%s“

note: ask the user to enter a name for the new empty file
en: New Empty File
sr: Нова празна датотека

en: New Empty File...
sr: Нова празна датотека...

en: No templates installed in
    "%s"
sr: Нема уграђених образаца у
    „%s“

en: _Empty File
sr: Пра_зна датотека

en: Failed to eject "%s"
sr: Нисам успео да избацим „%s“

en: Failed to unmount "%s"
sr: Нисам успео да откачим „%s“

en: Use "%s" to open the selected file | Use "%s" to open the selected files
sr[0]: Користи „%s“ за отварање означене датотеке
sr[1]: Користи „%s“ за отварање означених датотека
sr[2]: Користи „%s“ за отварање означених датотека

en: _Open With "%s"
sr: О_твори помоћу „%s“

note: we can only show a generic "Open" action
en: _Open With Default Applications
sr: О_твори подразумеваним програмима

en: Open the selected files with the default applications
sr: Отвара изабране датотеке подразумеваним програмима

en: Ope_n With
sr: Отвори_ помоћу

en: Open the bulk rename dialog
sr: Отвори прозорче за групно преименовање

en: Force open in a new window
sr: Присилно отвори у новом прозору

en: Run in daemon mode
sr: Покрени као домара (позадински програм)

en: Quit a running Thunar instance
sr: Изађи из покренутог примерка Тунара

en: Print version information and exit
sr: Испиши податке о издању и изађи

en: Acquired the session message bus '%s'
sr: Примљена је сабирница порука заседања „%s“

en: Acquired the name '%s' on the session message bus
sr: Примљено је име „%s“ на сабирници порука седнице

en: Name '%s' lost on the message dbus.
sr: Име „%s“ је изгубљено у сабирници порука.

en: The Thunar development team. All rights reserved.
sr: Развојна дружба Тунара. Сва права су задржана.

en: Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
sr: Написао Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.

en: Please report bugs to <%s>.
sr: Пошаљите грешке у програму на <%s>.

note: display an error message to the user
en: Failed to launch operation
sr: Нисам успео да покренем радњу

en: Failed to open "%s" (%s)
sr: Нисам успео да отворим „%s“ (%s)

en: Failed to open "%s": %s
sr: Нисам успео да отворим „%s“: %s

en: Failed to rename "%s" (%s)
sr: Нисам успео да преименујем „%s“ (%s)

en: Failed to rename "%s"
sr: Нисам успео да преименујем „%s“

en: Rename Launcher Options
sr: Могућности преименовања покретача

en: Do you want to rename the launcher, or the file itself?
sr: Да ли желите да преименујете овај покретач или саму датотеку?

en: Rename _Launcher
sr: Преименуј _покретач

en: Rename _File
sr: Преименуј датотеку_

en: New File
sr: Нова датотека

en: Create New File
sr: Образује нову датотеку

en: Copying files...
sr: Умножавам датотеке...

en: Copying files to "%s"...
sr: Умножавам датотеке у „%s“...

en: Creating symbolic links in "%s"...
sr: Правим симболичке везе у „%s“...

en: Moving files into "%s"...
sr: Премештам датотеке у „%s“...

en: Moving files ...
sr: Премештање датотека ...

en: Are you sure that you want to
    permanently delete "%s" (%s)?
sr: Да ли сте сигурни да желите
    трајно избрисати „%s“ (%s)

en: Are you sure that you want to
    permanently delete "%s"?
sr: Да ли заиста желите да трајно
    обришете „%s“?

en: Are you sure that you want to permanently
    delete the selected file? | Are you sure that you want to permanently
    delete the %u selected files?
sr[0]: Да ли сигурно желите да трајно
    обришете %u изабрану датотеку?
sr[1]: Да ли сигурно желите да трајно
    обришете %u изабране датотеке?
sr[2]: Да ли сигурно желите да трајно
    обришете %u изабраних датотека?

en: Attention
sr: Пажња

en: If you delete a file, it is permanently lost.
sr: Уколико обришете датотеку она ће бити заувек изгубљена.

en: Deleting files...
sr: Бришем датотеке...

en: Are you sure that you want to
    move "%s" (%s) to trash ?
sr: Да ли сте сигурни да желите
    преместити „%s“ (%s) у смеће?

en: Are you sure that you want to
    move "%s" to trash ?
sr: Да ли сте сигурни да желите
    преместити „%s“ у смеће?

en: Are you sure that you want to
    move the selected file to trash? | Are you sure that you want to
    move the %u selected files to trash?
sr[0]: Да ли сте сигурни да желите
    преместити %u означену датотеку у смеће?
sr[1]: Да ли сте сигурни да желите
    преместити %u означене датотеке у смеће?
sr[2]: Да ли сте сигурни да желите
    преместити %u означених датотека у смеће?

en: Move to Trash
sr: Премести у смеће

en: Moving files into the trash...
sr: Премештам датотеке у смеће...

en: Creating files...
sr: Образујем датотеке...

en: Creating directories...
sr: Образујем фасцикле...

en: Remove all files and folders from the Trash?
sr: Да ли да уклоним све ставке из смећа?

en: Empty Trash
sr: _Испразни смеће

en: If you choose to empty the Trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
sr: Уколико избаците смеће, све ставке ће бити трајно обрисане. Безбедније је да избаците сваку ставку посебно.

en: Emptying the Trash...
sr: Празним смеће...

en: Failed to determine the original path for "%s" (%s)
sr: Нисам успео да одредим изворну путању за „%s“ (%s)

en: Failed to determine the original path for "%s"
sr: Нисам успео да одредим изворну путању за „%s“

en: Could not restore "%s" (%s)
sr: Нисам успео да повратим „%s“ (%s)

en: Could not restore "%s"
sr: Нисам успео да повратим „%s“

en: Restoring files...
sr: Враћам датотеке...

en: Failed to set default application for "%s" (%s)
sr: Нисам успео да поставим подразумевани програм за „%s“ (%s)

en: Failed to set default application for "%s"
sr: Нисам успео да поставим подразумевани програм за „%s“

en: The selected application is used to open this and other files of type "%s".
sr: Изабрани програм се користи за отварање овог и осталих датотека врсте „%s“ .

en: No application selected
sr: Није изабран програм

en: Other Application...
sr: Неки други програм...

en: Open With
sr: Отвори помоћу

note: create the "Custom command" expand
en: Use a _custom command:
sr: Користи прои_звољну наредбу:

en: Use a custom command for an application that is not available from the above application list.
sr: Овде можете унети произвољну наредбу за покретање програма који није доступан из списка програма изнад.

note: create the "Custom command" button
en: _Browse...
sr: _Разгледај...

note: create the "Use as default for this kind of file" button
en: Use as _default for this kind of file
sr: Постави као по_дразумевано за овакву врсту датотека

note: add the "Ok"/"Open" button
en: _OK
sr: _У реду

note: display an error to the user
en: Failed to add new application "%s"
sr: Нисам успео да додам нови програм „%s“

en: Failed to execute application "%s"
sr: Нисам успео да извршим програм „%s“

note: append the "Remove Launcher" item
en: _Remove Launcher
sr: _Уклони покретач

note: append the "Forget Association" item
en: _Forget Association
sr: _Заборави придруживање

en: Open <i>%s (%s)</i> and other files of type "%s" with:
sr: Отвори <i>%s (%s)<i> и остале датотеке врсте „%s“ помоћу:

en: Open <i>%s</i> and other files of type "%s" with:
sr: Отвори <i>%s</i> и остале „%s“ датотеке помоћу:

en: Browse the file system to select an application to open files of type "%s".
sr: Разгледај систем датотека ради избора програма за отварање „%s“ датотека.

en: Change the default application for files of type "%s" to the selected application.
sr: Мења подразумевани програм за „%s“ датотеке оним који изаберете.

en: Are you sure that you want to remove "%s"?
sr: Да ли сигурно желите да уклоните „%s“?

en: Remove application launcher
sr: Уклони покретач програма

en: _Remove
sr: _Уклони

en: This will remove the application launcher that appears in the file context menu, but will not uninstall the application itself.
    
    You can only remove application launchers that were created using the custom command box in the "Open With" dialog of the file manager.
sr: Ово ће уклонити покретач програма из изборника, али не и сам програм.
    
    Можете уклонити само покретаче направљене из прозорчета „Отвори помоћу“ у управнику датотека.

note: display an error to the user
en: Failed to remove "%s"
sr: Нисам успео да уклоним „%s“

en: Are you sure that you want to forget "%s"?
sr: Да ли сте сигурни да желите заборавити „%s“?

en: Forget application launcher
sr: Заборави покретач програма

en: _Forget
sr: _Заборави

en: This will dissociate the application launcher for this file type, but will not uninstall or remove the application launcher itself.
sr: Ово ће раздружити покретач програма са овом врстом датотеке, али неће уклонити програм или његов покретач.

note: display an error to the user
en: Failed to forget "%s"
sr: Нисам успео да заборавим „%s“

en: Select an Application
sr: Изаберите програм

en: All Files
sr: Све датотеке

en: Executable Files
sr: Извршне датотеке

en: Perl Scripts
sr: Скрипта перла

en: Python Scripts
sr: Скрипта питона

en: Ruby Scripts
sr: Скрипта рубија

en: Shell Scripts
sr: Скрипта љуске

en: Set Default Application
sr: Постави подразумевани програм

en: None available
sr: Није доступно

en: Default Application
sr: Подразумевани програм

en: Recommended Applications
sr: Препоручени програми

en: Other Applications
sr: Остали програми

en: Failed to remove "%s".
sr: Нисам успео да уклоним „%s“.

note: tell the user that we cannot paste
en: There is nothing on the clipboard to paste
sr: Нема ништа међу исечцима за убацивање

note: setup the dialog add the "Close" button action id visibility checkbox visible icon label tooltip add a regular close button, the header bar already provides one
en: _Close
sr: _Затвори

en: Configure Columns in the Detailed List View
sr: Подесите ступце у прегледу списка са појединостима

note: add the "Help" button
en: _Help
sr: _Помоћ

en: Visible Columns
sr: Видљиви ступци

note: create the top label for the column editor dialog
en: Choose the order of information to appear in the
    detailed list view.
sr: Изаберите редослед података у приказу списка са појединостима.

note: create the "Move Up" button
en: Move _Up
sr: Помери _горе

note: create the "Move Down" button
en: Move Dow_n
sr: Помери _доле

note: create the "Show" button
en: _Show
sr: _Прикажи

note: create the "Hide" button
en: Hi_de
sr: _Сакриј

note: create the "Use Default" button
en: Use De_fault
sr: _Користи подразумевано

en: Column Sizing
sr: Величина стубаца

note: create the label that explains the column sizing option
en: By default columns will be automatically expanded if
    needed to ensure the text is fully visible. If you dis-
    able this behavior below the file manager will always
    use the user defined column widths.
sr: Ступци ће подразумевано бивати самостално проширени тако
    да писмо буде потпуно видљиво. Уколико онемогућите ово,
    управник датотека ће користити ступце задате ширине.

note: create the "Automatically expand columns as needed" button
en: Automatically _expand columns as needed
sr: Про_шири ступце уколико је потребно

en: Size Column of Folders
sr: Величина стубаца фасцикли

note: explain what it does
en: Show number of containing items
sr: Приказуј број садржаних ставки

en: This column is reserved for special locations
sr: Овај стубац се чува за нарочита места

note: reset page title tell the user that we're unable to determine the file info
en: Unknown
sr: Непознато

en: Compact directory listing
sr: Збијен приказ фасцикли

en: Compact view
sr: Збијен приказ

en: Invalid filename "%s"
sr: Неисправно име датотеке „%s“

note: LaunchFiles() invoked without a valid working directory
en: The working directory must be an absolute path
sr: Радна фасцикла мора бити апсолутна путања

note: LaunchFiles() invoked with an empty filename list
en: At least one filename must be specified
sr: Морате одредити бар једно име датотеке

en: At least one source filename must be specified
sr: Морате одредити бар једно изворно име датотеке

en: The number of source and target filenames must be the same
sr: Број изворних и циљних датотека мора бити исти

en: A destination directory must be specified
sr: Морате одредити циљну фасциклу

en: Configure _Columns...
sr: Подеси _ступце...

en: Configure the columns in the detailed list view
sr: Подешава изглед стубаца у приказу списка са појединостима

en: E_xpandable Folders
sr: П_рошириве фасцикле

en: Allow tree like expansion of folders
sr: Омогући проширив изглед фасцикли попут гранања

en: Detailed directory listing
sr: Списак фасцикли са појединостима

en: Details view
sr: Приказ појединости

en: Safely _Remove
sr: Безбедно _уклони

en: _Disconnect
sr: _Прекини везу

en: Stop the _Multi-Disk Drive
sr: Затори _уређај са више дискова

en: _Lock
sr: _Закључај

en: C_reate
sr: _Направи

en: Enter the name:
sr: Унесите назив:

note: display an error message
en: Cannot convert filename "%s" to the local encoding
sr: Нисам успео да преведем име датотеке „%s“ у локално кодирање

note: create a new dialog window
en: Rename "%s"
sr: Преименуј „%s“

note: add the "Rename" button
en: _Rename
sr: _Преименуј

en: Enter the new name:
sr: Унесите нов назив:

en: Error
sr: Грешка

en: _Yes
sr: _Да

en: Yes to _all
sr: Да за _све

en: _Replace
sr: З_амени

en: Replace _All
sr: _Замени све

en: _Skip
sr: Прес_кочи

en: S_kip All
sr: П_рескочи све

en: Re_name
sr: Пре_именуј

en: Rena_me All
sr: Пре_именуј све

en: _No
sr: _Не

en: N_o to all
sr: Н_е за све

en: _Retry
sr: _Понови

en: Copy _Anyway
sr: Ипак умножи

note: setup the confirmation dialog
en: Confirm to replace files
sr: Потврдите замену датотека

en: This folder already contains a symbolic link "%s".
sr: Ова фасцикла већ садржи симболичку везу „%s“

en: This folder already contains a folder "%s".
sr: Ова фасцикла већ садржи фасциклу „%s“

en: This folder already contains a file "%s" (%s).
sr: Ова фасцикла већ садржи датотеку „%s“ (%s).

en: This folder already contains a file "%s".
sr: Ова фасцикла већ садржи датотеку „%s“

note: TRANSLATORS: First part of replace dialog sentence
en: Replace the link in "%s"
sr: Замени везу у „%s“

note: TRANSLATORS: First part of replace dialog sentence
en: Replace the existing folder in "%s"
sr: Замени постојећу фасциклу у „%s“

note: TRANSLATORS: First part of replace dialog sentence
en: Replace the existing file in "%s"
sr: Замени постојећу датотеку у „%s“

note: Fourth box (size)
en: Size:
sr: Величина:

en: Modified:
sr: Измењена:

note: TRANSLATORS: Second part of replace dialog sentence
en: with the following link?
sr: следећом везом?

note: TRANSLATORS: Second part of replace dialog sentence
en: with the following folder?
sr: следећом фасциклом?

note: TRANSLATORS: Second part of replace dialog sentence
en: with the following file?
sr: следећом датотеком?

en: _Apply the action to all files and folders
sr: _Примени дејство на све датотеке и фасцикле

note: TRANSLATORS: This string will be inserted in the following sentence in the second appearance of %s: * "The desktop file %s is in an insecure location and not marked as secure%s."
en: /executable
sr: /извршна

en: The desktop file %s is in an insecure location and not marked as secure%s. If you do not trust this program, click Cancel.
sr: Датотека радне површи %s је на небезбедном положају и није означена као безбедна%s. Уколико не верујете овом програму, кликните на откажи.

en: _Launch Anyway
sr: Ипак _покрени

en: Mark As _Secure And Launch
sr: Означи да буде _безбедна и покрени

en: Close split pane with multiple tabs?
sr: Да ли затворити подељену површ са више листова?

en: The other split pane has multiple open tabs. Closing it will close all these tabs.
sr: Друга подељена површ има више отворених листова. Затварањем ће се затворити сви ти листови.

en: Warning
sr: Упозорење

en: Close Pane
sr: Затвори површ

en: Do _not ask me again
sr: _Не питај ме поново

en: The file "%s" seems to be executable. What do you want to do with it?
sr: Датотека „%s“ изгледа као извршна. Шта желите учинити са њоме?

en: The selected files seem to be executable. What do you want to do with them?
sr: Означене датотеке изгледа као да су извршне. Шта желите да учините са њима?

en: Open Shell Script
sr: Отвори скрипта љуске

en: Run In _Terminal
sr: Покрени у _терминалу

en: Failed to edit launcher via command "%s"
sr: Нисам успео да уредим покретач преко наредбе „%s“

en: Copy _Here
sr: Умножи _овде

en: _Move Here
sr: _Премести овде

en: _Link Here
sr: _Повежи овде

en: A maximum of %u emblems is supported per file.
sr: По датотеци је подржано највише %u грбова.

en: Too many emblems selected
sr: Превише грбова је одабрано

en: Name only
sr: Само име

en: Extension only
sr: Само наставци

en: Name and Extension
sr: Име и наставак

en: Date Created
sr: Створено датума

en: Date Accessed
sr: Време приступа

en: Date Modified
sr: Време измене

en: Date Deleted
sr: Време брисања

en: Recency
sr: Скорашњост

en: Location
sr: Место

en: Group
sr: Група

en: MIME Type
sr: МИМЕ врста

en: Name
sr: Назив

en: Owner
sr: Власник

note: Permissions chooser
en: Permissions
sr: Овлашћења

en: Size
sr: Величина

en: Size in Bytes
sr: Величина у бајтовима

en: Type
sr: Врста

en: File
sr: Датотека

en: File Name
sr: Име датотеке

en: Never
sr: Никад

en: Only For Remote Location
sr: Само за удаљена места

en: Always
sr: Увек

en: Copy
sr: Умножи

en: Move
sr: Премести

en: Rename
sr: Преименуј

en: Create File
sr: Направи датотеку

en: Create Folder
sr: Направи фасциклу

en: Delete (opposite of create)
sr: Избриши (обрнуто од стварања)

en: Trash
sr: Смеће

en: Restore (opposite of trash)
sr: Поврети (обрнуто од стављање у смеће)

en: Link
sr: Веза

en: Unlink
sr: Прекини везу

en: Log operations
sr: Заводи обраде података

en: Log no operations
sr: Не заводи обраде података

en: Log only timestamps
sr: Заводи само временске ознаке

en: Standalone
sr: Самостално

en: Embedded
sr: Угњеждено

en: Only for local files
sr: Само за местне датотеке

en: File System
sr: Систем датотека

en: The root folder has no parent
sr: Корена фасцикла нема родитељску

en: Failed to parse the desktop file: %s
sr: Нисам успео да рашчланим датотеку радне површи: %s

note: if the .desktop file is not secure, ask user what to do
en: Untrusted application launcher
sr: Неповерљив покретач програма

en: No Exec field specified
sr: Није одређено извршно поље

note: if the .desktop file is not secure, ask user what to do
en: Untrusted link launcher
sr: Неповерљив покретач веза

en: No URL field specified
sr: Није унето „URL“ поље

en: Invalid desktop file
sr: Неисправна датотека радне површи

en: broken link
sr: неисправна веза

en: %s (link to %s)
sr: %s (веза до %s)

en: %s (mount point)
sr: %s (тачка качења)

note: Implementation specific
en: iPod touch
sr: ипод тач

en: iPad
sr: ипoд

en: iPhone
sr: ифон

en: Solid State Drive
sr: Целог стања диск

en: System Drive
sr: Системски уређај

en: USB Drive
sr: УСБ-уређај

note: Freedesktop icon-naming-spec
en: Camera
sr: Камера

en: Harddisk
sr: Чврсти диск

en: Optical Drive
sr: Оптички уређај

en: Removable Drive
sr: Уклоњиви уређаји

en: Flash Drive
sr: Флеш-уређај

en: Floppy
sr: Флопи

en: Optical Media
sr: Оптичка медија

en: Tape
sr: Трака

en: Multimedia Player
sr: Мултимедијални извођач

en: PDA
sr: ПДА

en: Phone
sr: Телефон

note: TRANSLATORS: this will result in "<path> on <hostname>"
en: %s on %s
sr: %s на %s

en: %s used (%.0f%%)  |  %s free (%.0f%%)
sr: %s је коришћено (%.0f%%)  |  %s слободно је (%.0f%%)

en: The item will be removed from the history
sr: Ставка ће бити уклоњена из историје

en: Could not find "%s"
sr: Нисам успео да пронађем „%s“

en: Icon based directory listing
sr: Преглед фасцикли у виду сличица

en: Icon view
sr: Приказ сличица

en: Error removing file: %s
sr: Десила се грешка приликом уклањања датотеке: %s

en: The file "%s" already exists
sr: Датотека „%s“ већ постоји

en: Failed to create empty file "%s": %s
sr: Нисам успео да направим празну датотеку „%s“: %s

en: Failed to create directory "%s": %s
sr: Нисам успео да направим фасциклу „%s“: %s

note: tell the user that we're preparing to unlink the files
en: Preparing...
sr: Припремам...

en: Could not delete file "%s": %s
sr: Нисам успео да обришем датотеку „%s“: %s

note: generate a useful error message
en: Failed to change the owner of "%s": %s
sr: Нисам успео да променим власника за „%s“: %s

en: Failed to change the group of "%s": %s
sr: Нисам успео да променим групу за „%s“: %s

en: Failed to change the permissions of "%s": %s
sr: Нисам успео да променим овлашћења за „%s“: %s

en: Selection: %s
sr: Одабир: %s

en: Free space: %s
sr: Слободан простор: %s

note: I18N: put " (copy #)" between basename and extension
en: %s (copy %u)%s
sr: %s (умножак %u)%s

note: I18N: put " (copy #)" after filename (for files without extension)
en: %s (copy %u)
sr: %s (умножак %u)

en: The file "%s" (%s) already exists. Would you like to replace it?
    
    If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
sr: Датотека „%s“ (%s) већ постоји. Да ли желите да је замените?
    
    Уколико замените постојећу датотеку, њен садржај ће бити преписан.

en: The file "%s" already exists. Would you like to replace it?
    
    If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
sr: Већ постоји датотека „%s“. Да ли желите да је замените?
    
    Уколико је замените, њен садржај ће бити преписан.

en: Do you want to overwrite it?
sr: Да ли желите да је замените?

en: Do you want to permanently delete it?
sr: Да ли је желите заувек  избрисати?

en: Do you want to create it?
sr: Да ли желите да је направите?

en: Do you want to skip it?
sr: Да ли желите да је прескочите?

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
sr: Нема довољно простора на одредишту. Покушајте да уклоните датотеке ради ослобађања простора.

en: %d file | %d files
sr[0]: %d датотека
sr[1]: %d датотеке
sr[2]: %d датотека

en: No operation which can be undone has been performed yet.
    (For some operations undo is not supported)
sr: Још увек нема обрада података које се могу опозвати.
    (За неке обраде опозив није подржан)

en: There is no operation to undo
sr: Нема обрада података за опозив

en: The operation you are trying to undo does not have any files associated with it, and thus cannot be undone.
sr: Дејство које покушавате да поништите нема ни једну повезану датотеку са њим, и не може бити опозвано.

en: %s operation cannot be undone
sr: %s радња не може бити опозвана

note: one indexed for the dialog
en: The following files were overwritten in the operation you are trying to undo and cannot be restored:
sr: Следеће датотеке су преписане у радњи коју желите да опозовете и не могу бити повраћене:

en: %s operation can only be partially undone
sr: %s радња не може бити делимично опозвана

en: Failed to undo operation '%s'
sr: Нисам успео да опозовем дејство „%s“

en: No operation which can be redone available.
sr: Нема доступне радње која би се могла поновити.

en: There is no operation to redo
sr: Нема радњи за опозив

en: The operation you are trying to redo does not have any files associated with it, and thus cannot be redone.
sr: Дејство које покушавате да поновите нема ни једну повезану датотеку са њим, и не може бити поновљено.

en: %s operation cannot be redone
sr: %s радњи не може бити поновљео

note: one indexed for the dialog
en: The following files were overwritten in the operation you are trying to redo and cannot be restored:
sr: Следеће датотеке су преписане у радњи коју желите опозвати и не може бити повраћена:

en: %s operation can only be partially redone
sr: %s радњи могу бити само делимично поновљене

en: Failed to redo operation '%s'
sr: Нисам успео да повратим дејство „%s“

note: TRANSLATORS: An example: 'Undo the latest 'copy' operation (2 files)
en: Undo the latest '%s' operation (%s)
sr: Опозови последње „%s“ дејство (%s)

en: Undo the latest operation
sr: Опозови последњу радњу

note: TRANSLATORS: An example: 'Redo the latest 'copy' operation (2 files)
en: Redo the latest '%s' operation (%s)
sr: Поврати последње „%s“ дејство (%s)

en: Redo the latest operation
sr: _Опозови последњу радњу

en: unknown
sr: непознато

en: %u item | %u items
sr[0]: %u ставка
sr[1]: %u ставке
sr[2]: %u ставки

en: File does not exist
sr: Датотека не постоји

en: Undo performed
sr: Опозив је изведен

en: %s operation was undone
sr: %s радњи је опозвано

en: Redo performed
sr: Опозив је изведен

en: %s operation was redone
sr: %s радњи је поновљено

en: Unmounting device
sr: Откачујем уређај

en: The device "%s" is being unmounted by the system. Please do not remove the media or disconnect the drive
sr: Уређај „%s“ се откачиње са система датотека. Немојте га још уклањати

en: Writing data to device
sr: Уписујем податке на уређај

en: There is data that needs to be written to the device "%s" before it can be removed. Please do not remove the media or disconnect the drive
sr: Неки подаци још нису уписани на уређај „%s“. Немојте га уклањати док се уписују подаци

en: Ejecting device
sr: Избацујем уређај

en: The device "%s" is being ejected. This may take some time
sr: Избацује уређај: „%s“. Ово може да потраје

en: Icon size
sr: Величина сличице

en: The icon size for the path entry
sr: Величина сличице у траци путање

en: Owner:
sr: Власник:

en: _Access:
sr: _Приступ:

en: Gro_up:
sr: Груп_а:

en: Acc_ess:
sr: _Приступ:

en: Others
sr: Остали

en: Acce_ss:
sr: При_ступ:

en: Program:
sr: Програм:

en: Allow this file to _run as a program
sr: До_зволи покретање датотеке као програма

en: Allowing untrusted programs to run presents a security risk to your system.
sr: Дозволити извршавање непровереним програмима је безбедоносни ризик за систем.

en: The folder permissions are inconsistent, you may not be able to work with files in this folder.
sr: Овлашћења над фасциклама су недоследне, можда нећете моћи да радите са датотекама у овој фасцикли.

en: Correct _folder permissions...
sr: Исправи овлашћења над _фасциклом...

en: Click here to automatically fix the folder permissions.
sr: Кликните овде да самостално исправите овлашћења над фасциклом.

en: Please wait...
sr: Сачекајте...

en: Stop applying permissions recursively.
sr: Не примењуј овлашћења на све садржане датотеке.

note: allocate the question dialog
en: Question
sr: Питање

en: Apply recursively?
sr: Да применим на све садржане датотеке?

en: Do you want to apply your changes recursively to
    all files and subfolders below the selected folder?
sr: Да ли желите да примените измене на све садржане
    датотеке и подфасцикле унутар ове фасцикле?

en: If you select this option your choice will be remembered and you won't be asked again. You can use the preferences dialog to alter your choice afterwards.
sr: Уколико укључите ову могућност ваш избор ће бити запамћен и програм вас неће питати поново за исту ствар. Можете изменити избор у прозору поставки програма.

en: Mixed file owners
sr: Власништво више корисника

en: Unknown file owner
sr: Непознат власник датотеке

en: None
sr: Ништа

note: 0000
en: Write only
sr: Само писање

note: 0002
en: Read only
sr: Само читање

note: 0004
en: Read & Write
sr: Читање и писање

en: Varying (no change)
sr: Променљива(без измена)

en: Correct folder permissions automatically?
sr: Да ли да сам исправим овлашћења над фасциклом?

en: Folder permissions
sr: Овлашћења над фасциклом

en: Correct _folder permissions
sr: Исправи овлашћења над _фасциклом

en: The folder permissions will be reset to a consistent state. Only users allowed to read the contents of this folder will be allowed to enter the folder afterwards.
sr: Овлашћења над фасциклом ће бити уједначена. Само корисници са дозволама приступа ће моћи да приступају садржају ове фасцикле.

note: popup the error message dialog
en: Error while changing file permissions
sr: Десила се је грешка приликом измене овлашћења датотеке

en: Thunar Preferences
sr: Поставке Тунара

note: Display
en: Display
sr: Приказ

en: Window Settings
sr: Поставке прозора

en: Use custom window decorations (only applied to new windows)
sr: Употребљавај произвољне украсе прозора (примењује се само на нове прозоре)

en: Use custom, client-side window decorations instead of global, server-side ones. - Only applied to new Thunar windows
sr: Употребљавај произвољне корисничке украсе прозора уместо општих. Примењује се само на нове прозоре Тунара.

en: Use current folder icon as window icon
sr: Употребљавај сличицу тренутне фасцикле као сличицу прозора

en: Select this option to use the current folder icon as window icon
sr: Изаберите ову могућност за приказ сличице фасцикле као сличице прозора

en: View Settings
sr: Прегледај поставке

en: View _new folders using:
sr: Приказуј _нове фасцикли користећи:

en: Icon View
sr: Приказ сличицама

en: List View
sr: Приказ списка

en: Compact View
sr: Сажети приказ

en: Last Active View
sr: Последњи коришћени приказ

en: _Remember view settings for each folder
sr: _Запамти посебно поставке приказа за сваку фасциклу

en: Select this option to remember view type, zoom level, sort column, and sort order individually for each folder
sr: Одаберите ову могућност ради памћења врсте приказа, степена увећања, и начина распореда сваке појединачне фасцикле

en: gvfs metadata support is required
sr: потребна је подршка метаподатака гвфс-а

en: Sort _folders before files
sr: Ређај _фасцикле испред датотека

en: Select this option to list folders before files when you sort a folder.
sr: Изаберите ову могућност уколико желите да се фасцикле приказују пре датотека.

en: Show file size in binary format
sr: Прикажи величину датотеке у бинарном облику

en: Select this option to show file size in binary format instead of decimal.
sr: Изаберите ову могућност за приказ величине датотеке у бинарном облику уместо у декадном.

en: Thumbnails
sr: Умањене сличице

en: Show thumbnails:
sr: Приказуј умањене сличице датотека:

en: Local Files Only
sr: Само местне датотеке

en: Only show thumbnails for files smaller than:
sr: Приказуј умањене сличице само за датотеке мање од:

en: Unlimited
sr: Неограничено

en: Draw frames around thumbnails
sr: Прикажи оквир око умањених сличица

en: Select this option to draw black frames around thumbnails.
sr: Изаберите ову опцију да исцртате црни оквир око умањених сличица.

en: _Text beside icons
sr: _Натпис поред сличица

en: Select this option to place the icon captions for items beside the icon rather than below the icon.
sr: Изаберите ову могућност уколико желите да натпис буде поред сличица, а не испод њих.

en: Date
sr: Датум

en: _Format:
sr: _Облик:

note: TRANSLATORS: custom date format
en: Custom
sr: Произвољно

en: Today / Custom
sr: Данас / произвољно

note: TRANSLATORS: Please do not translate the first column (specifiers), 'strftime' and of course '\n'
en: Custom date format to apply.
    
    The most common specifiers are:
    %d day of month
    %m month
    %Y year including century
    %H hour
    %M minute
    %S second
    
    For a complete list, search 'Glib.DateTime.format'.
sr: Произвољан облик времена за примену.
    
    Уобичајене одреднице су:
    %d дан у месецу
    %m месец
    %Y година укључујући столеће
    %H час
    %M минут
    %S секунда
    
    За потпуни списак, претражите „Glib.DateTime.format“.

note: Side Pane
en: Side Pane
sr: Бочна површ

en: Shortcuts Pane
sr: Површ са пречицама

en: _Icon Size:
sr: Величина _сличица:

en: Show Icon _Emblems
sr: Прикажи о_бележја на сличици

en: Select this option to display icon emblems in the shortcuts pane for all folders for which emblems have been defined in the folders properties dialog.
sr: Изаберите ову могућност за приказ обележја на сличицама у површи са пречицама, уколико су обележја постављена у особинама фасцикле.

en: Tree Pane
sr: Површ са гранањем

en: Icon _Size:
sr: Величина _сличица:

en: Show Icon E_mblems
sr: Приказуј о_бележја сличица

en: Select this option to display icon emblems in the tree pane for all folders for which emblems have been defined in the folders properties dialog.
sr: Изаберите ову могућност за приказ обележја на сличицама у бочној површи са гранањем, уколико су обележја постављена у особинама фасцикле.

en: Icon Style
sr: Изглед сличица

en: Use symbolic folder icons
sr: Користи знаменске сличице фасцикли

en: Select this option to use symbolic folder icons instead of regular ones.
sr: Означите ову могућност ради употребе знаменских сличица фасцикли уместо уобичајених.

en: Image Preview
sr: Предприказ слике

en: Image Preview Mode:
sr: Начин предприказа слике:

en: - Standalone: Image Preview uses a separate pane
    - Embedded: Image Preview is embedded in the left sidepane
sr: - Самостално: Предприказ слике користи одвојену површ
    - Угњежђено: Предприказ слике је угњежђен у леву бочну површ

note: Behavior
en: Behavior
sr: Понашање

en: Navigation
sr: Кретање

en: _Single click to activate items
sr: _Један клик за отварање ставки

en: Specify the d_elay before an item gets selected
    when the mouse pointer is paused over it:
sr: Одредите _време за избор ставке када се показивач
    миша заустави изнад ње:

en: When single-click activation is enabled, pausing the mouse pointer over an item will automatically select that item after the chosen delay. You can disable this behavior by moving the slider to the left-most position. This behavior may be useful when single clicks activate items, and you want only to select the item without activating it.
sr: Када се ставке отварају једним кликом, постављање миша преко ставке ће изабрати ту ставку након одређеног времена. Ово понашање можете онемогућити постављањем клизача скроз лево, али је корисно када желите да обележите ставку без покретања.

en: Disabled
sr: Онемогућено

en: Medium
sr: Средње

en: Long
sr: Дуго

en: _Double click to activate items
sr: _Двоклик за отварање ставки

en: Tabs and Windows
sr: Листови и прозори

en: Open folders in new tabs on middle click
sr: Отвори фасцикле у новим листовима на средњи клик

en: Select this option to open a new tab on middle click instead of a new window
sr: Изабери ову могућност за отварање новог листа на средњи клик уместо новог прозора

en: Open new thunar instances as tabs
sr: Отвори нови примерак Тунара као нови лист

en: Select this option to open new thunar instances as tabs in an existing thunar window
sr: Изаберите ову могућност за отварање новог примерка тунара као листа у постојећем прозору тунара

en: Show full directory paths in tab titles
sr: Прикажи потпуне путање у насловима листова

en: Select this option to show the full directory path in the tab title instead of only the directory name
sr: Изабери ову могућност ради приказа потпуне путање у насловима листова уместо самог имена фасцикле

en: Restore tabs on startup
sr: Поврати листове при покретању

en: Select this option to restore your tabs as they were last time you used Thunar
sr: Означите ову могућност за повратак листова у стање у каквом су били при последњој употреби Тунара

en: Context Menu
sr: Приручни изборник

en: Show action to permanently delete files and folders
sr: Прикажи радњу за трајно брисање датотека и фасцикли

en: Select this option to show the 'Delete' action in the context menu
sr: Изаберите ову могућност за приказ радње „Бриши“ у приручном изборнику

note: Advanced
en: Advanced
sr: Напредно

en: File Transfer
sr: Пренос датотека

en: Transfer files in parallel:
sr: Пренеси датотеке упоредо:

en: Indicates the behavior during multiple copies:
    - Always: all copies are done simultaneously
    - Local Files Only: simultaneous copies for local (not remote, not attached) files
    - Local Files Only (Same Devices): if all files are local but on different devices (disks, mount points), copies will be sequential
    - Local Files Only (Idle Devices): if all files are local but on busy devices (disks, mount points), copies will be sequential
    - Never: all copies are done sequentially
sr: Указује на понашање приликом вишеструких умножавања:
    - Увек: сви умношци су урађени истовремено
    - Само местних датотека: истовремено умножавање местних (не и удаљених, не и прикачених) датотека
    - Само местних датотека (неких уређаја): уколико су све датотеке местне, али на различитим уређајима (дискови, тачке качења), умножавање ће бити чланковито
    - Само местних датотека (мирујућих уређаја): уколико све нове датотеке нису местне, већ су на заузетим уређајима (дискови, тачке качења), умножавање ће бити чланковито
    - Никада: сво умножавање се извршава чланковито

en: Local Files Only (Same Devices)
sr: Само местне датотеке (исти уређај)

en: Local Files Only (Idle Devices)
sr: Само местне датотеке (мирујући уређаји)

en: Use intermediate file on copy:
sr: Користи посредну датотеку при умножавању:

en: Use intermediate file '*.partial~' to copy files. This will prevent fragmented files. The new file will only be shown after the copy was successfully finished.
sr: Користи посредну датотеку „*.partial~“ за умножавање датотека. Ово ће спречити парчање датотека. Нова датотека ће бити приказана након што се умножавање успешно заврши.

en: Verify file contents on copy:
sr: Провери садржај датотеке при умножавању:

en: Compare contents of original file and copy in order to detect corruption. While this will attempt to compare the actual contents that are on the destination media, Thunar may be unable to bypass filesystem caches, so this comparison may not detect all instances of corruption. Enabling this option will increase copy time.
sr: Упореди садржај изворне датотеке и умношка у циљу откривања оштећења. Иако ће се тако покушати да се упореде тренутни садржаји који су на одредишту, могуће је да Тунар неће моћи да премости захват садржаја склопа датотека, тако да ово поређење можда неће препознати све могуће примерке оштећења. Омогућавање овог ће увећати време умножавања.

en: Search
sr: Тражи

en: Include subfolders:
sr: Обухвати подфасцикле:

en: Folder Permissions
sr: Овлашћења за фасциклу

en: When changing the permissions of a folder, you
    can also apply the changes to the contents of the
    folder. Select the default behavior below:
sr: Када мењате овлашћења за фасциклу, можете их
    применити на целокупан садржај фасцикле.
    Означите подразумевани избор:

en: Ask every time
sr: Сваки пут питај

en: Apply to Folder and Contents
sr: Примени на фасциклу и садржај

en: Apply to Folder Only
sr: Примени само на фасциклу

en: Security
sr: Безбедност

en: Execute shell scripts:
sr: Изврши скрипта љуске:

en: Volume Management
sr: Управљање уклоњивим уређајима

note: add check button to enable/disable auto mounting
en: Enable _Volume Management
sr: _Омогући управљање уклоњивим уређајима

en: <a href="volman-config:">Configure</a> the management of removable drives,
    devices and media.
sr: <a href="volman-config:">Подесите</a> управљање уклоњивим уређајима и
    медијумима.

en: Missing dependencies
sr: Недостајуће зависности

en: It looks like <a href="https://wiki.gnome.org/Projects/gvfs">gvfs</a> is not available.
    Important features including trash support,
    removable media and remote location browsing
    will not work. <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/unix-filesystem#gnome_virtual_file_system">[Read more]</a>
sr: Изгледа да <a href="https://wiki.gnome.org/Projects/gvfs">гвфс</a> је недоступан.
    Важне могућности укључујући подршку за смеће,
    уклоњиве медије и преглед удаљених места
    неће радити. a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/unix-filesystem#gnome_virtual_file_system">[Прочитајте више]</a>

note: Shortcuts
en: Shortcuts
sr: Пречице

en: Window
sr: Прозор

en: View
sr: Преглед

en: Launcher
sr: Покретач

en: Status Bar
sr: Трака стања

en: The Shortcuts Editor requires a Thunar window to be present.
sr: Управник пречица захтева да прозор Тунара буде присутан.

note: tell the user that we failed to come up with the thunar-volman configuration dialog
en: Failed to display the volume management settings
sr: Нисам успео да прикажем подешавања за управљање уклоњивим уређајима

en: File Operation Progress
sr: Напредак радњи над датотекама

en: Paused
sr: Заустављено

en: Starting... (User request)
sr: Покрећем... (кориснички захтев)

en: Resuming...
sr: Настављам...

note: update the status text
en: Cancelling...
sr: Отказујем...

note: display the error message
en: Error while processing file operation
sr: Десила се је грешка приликом обраде датотеке

en: Job queued
sr: Задатак је заказан

en: Resuming job...
sr: Настављам задатак...

en: Queued
sr: Заказано

en: General
sr: Опште

en: _Name:
sr: _Назив:

en: Names:
sr: Називи:

note: Second box (kind, open with, link target, original path, location, volume)
en: Kind:
sr: Врста:

en: _Open With:
sr: _Отвори са:

en: Link Target:
sr: Веза до циља:

note: TRANSLATORS: Try to come up with a short translation of "Original Path" (which is the path * where the trashed file/folder was located before it was moved to the trash), otherwise the * properties dialog width will be messed up.
en: Original Path:
sr: Изворна путања:

en: Location:
sr: Место:

en: Volume:
sr: Диск:

note: Third box (deleted, modified, accessed)
en: Deleted:
sr: Обрисано:

en: Created:
sr: Створено:

en: Accessed:
sr: Приступано:

en: Size on Disk:
sr: Величина на диску:

note: Fifth box (content, capacity, free space)
en: Content:
sr: Садржај:

en: Capacity:
sr: Величина простора:

en: Usage:
sr: Заузеће:

note: Emblem chooser
en: Emblems
sr: Обележја

en: Highlight
sr: Истакнуће

en: It looks like <a href="https://wiki.gnome.org/Projects/gvfs">gvfs</a> is not available.
    This feature will not work. <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/unix-filesystem#gnome_virtual_file_system">[Read more]</a>
sr: Изгледа као да <a href="https://wiki.gnome.org/Projects/gvfs">gvfs</a> није доступан.
    Ова могућност неће радити. <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/unix-filesystem#gnome_virtual_file_system">[Прочитајте опширније]</a>

en: Example.txt
sr: Пример.txt

en: _Apply
sr: _Примени

en: _Reset
sr: _Врати на подразумевано

en: Set _Foreground
sr: Постави _прочеље

en: Set _Background
sr: Постави _позадину

en: Select an Icon for "%s" (%s)
sr: Изаберите сличицу за „%s“ (%s)

note: allocate the chooser dialog
en: Select an Icon for "%s"
sr: Изаберите сличицу за „%s“

en: Failed to change icon of "%s" (%s)
sr: Нисам успео да променим сличицу „%s“ (%s)

en: Failed to change icon of "%s"
sr: Нисам успео да променим сличицу за „%s“

en: %s (%s) - Properties
sr: %s (%s) - Својства

en: %s - Properties
sr: %s — Особине

note: update the properties dialog title
en: Properties
sr: Особине

en: Link Targets:
sr: Повежи циљеве:

en: mixed
sr: мешано

en: _Add Files...
sr: _Додај датотеке...

en: Include additional files in the list of files to be renamed
sr: Укључује још датотека у списак за преименовање

en: Clear
sr: Очисти

en: Clear the file list below
sr: Чисти приложени списак датотека

en: _About
sr: _О програму

en: Display information about Thunar Bulk Rename
sr: Приказује податке о Тунаровом групном преименовању датотека

en: Rename Multiple Files
sr: Преименуј више датотека

en: Close this window, cancel further changes.
sr: Затвори овај прозор, откажи даље измене.

en: Rename items listed above, keep this window open.
sr: Преименуј ставке наведене изнад, држи овај прозор отвореним.

en: New Name
sr: Ново име

en: Click here to view the documentation for the selected rename operation.
sr: Кликните овде за приказ помоћи за изабрану радњу приликом преименовања.

note: TRANSLATORS: You can test this string by temporarily removing thunar-sbr.* from $libdir/thunarx-2/, *              and opening the multi rename dialog by selecting multiple files and pressing F2.
en: No renamer modules were found on your system. Please check your
    installation or contact your system administrator. If you install Thunar
    from source, be sure to enable the "Simple Builtin Renamers" plugin.
sr: Нису пронађене јединице за преименовање на систему. Проверите
    да ли су оне уграђене или обавестите руковаоца. Уколико сте
    уградили Тунар из изворног кода укључите прикључак „Simple Builtin
    Renamers“.

en: Remove File | Remove Files
sr[0]: Уклони датотеку
sr[1]: Уклони датотеке
sr[2]: Уклони датотеке

en: Remove the selected file from the list of files to be renamed | Remove the selected files from the list of files to be renamed
sr[0]: Уклони изабрану датотеку из списка за преименовање
sr[1]: Уклони изабране датотеке из списка за преименовање
sr[2]: Уклони изабране датотеке из списка за преименовање

note: tell the user that we failed
en: Failed to open the documentation browser
sr: Нисам успео да отворим прегледник докумената

note: allocate the file chooser
en: Select files to rename
sr: Изаберите датотеке за преименовање

en: Audio Files
sr: Звучне датотеке

en: Image Files
sr: Сликовне датотеке

en: Video Files
sr: Видео датотеке

note: just popup the about dialog
en: Bulk Rename
sr: Групно преименовање

en: Thunar Bulk Rename is a powerful and extensible
    tool to rename multiple files at once.
sr: Тунарово групно преименовање је моћна проширива
    алатка за преименовање више датотека одједном.

note: change title to reflect the standalone status
en: Bulk Rename - Rename Multiple Files
sr: Групно преименовање - Преименовање више датотека

en: Failed to rename "%s" to "%s".
sr: Нисам успео да преименујем „%s“ у „%s“.

en: You can either choose to skip this file and continue to rename the remaining files, or revert the previously renamed files to their previous names, or cancel the operation without reverting previous changes.
sr: Можете прескочити ову датотеку и наставити са преименовањем осталих датотека, вратити изворне називе претходно преименованим датотекама или отказати ову радњу.

en: _Revert Changes
sr: _Врати измене

en: _Skip This File
sr: Пре_скочи ову датотеку

en: Do you want to skip this file and continue to rename the remaining files?
sr: Да ли желите да прескочите ову датотеку и наставите са преименовањем осталих?

en: Browse the file system
sr: Разгледај систем датотека

en: Mount and open %s (%s)
sr: Прикачи и отвори %s (%s)

en: Trash is empty
sr: Корпа смећа је празна

en: Trash contains %d file | Trash contains %d files
sr[0]: Корпа смећа садржи %d датотеку
sr[1]: Корпа смећа садржи %d датотеке
sr[2]: Корпа смећа садржи %d датотека

en: Devices
sr: Уређаји

en: Network
sr: Мрежа

en: Browse Network
sr: Разгледа мрежу

en: Browse local network connections
sr: Разгледај местне мрежне фасцикле

en: Places
sr: Места

en: Open the home folder
sr: Отвори личну фасциклу

en: Open the desktop folder
sr: Отвори радну површ

en: Computer
sr: Рачунар

en: Browse the computer
sr: Прегледај рачунар

en: Recent
sr: Скорашње

en: Browse recently used files
sr: Прегледај недавно коришћене датотеке

en: Re_name Shortcut
sr: П_реименуј пречицу

en: _Remove Shortcut
sr: _Уклони пречицу

en: The path "%s" does not refer to a directory
sr: Путања „%s“ се не односи на фасциклу

note: display an error message to the user
en: Failed to add new shortcut
sr: Нисам успео да додам нову пречицу

en: Click here to stop calculating the total size of the folder.
sr: Кликните за прекид прорачунавања величине фасцикле.

note: add the label widget tell the user that we started calculation
en: Calculating...
sr: Прорачунавам...

note: tell the user that the operation was canceled
en: Calculation aborted
sr: Прорачунавање је прекинуто

en: %d folder | %d folders
sr[0]: %d фасцикла
sr[1]: %d фасцикле
sr[2]: %d фасцикли

en: %u item (%s, %s) | %u items (%s, %s)
sr[0]: %u ставка (%s, %s)
sr[1]: %u ставке (%s, %s)
sr[2]: %u ставака (%s, %s)

note: TRANSLATORS: this is shows if during the deep count size * directories were not accessible
en: (some contents unreadable)
sr: (део садржаја није читљив)

note: nothing was readable, so permission was denied
en: Permission denied
sr: Приступ је одбијен

en: Select _all Files
sr: Изабери _све датотеке

en: Select all files in this window
sr: Бира све датотеке из овог прозора

en: Select _by Pattern...
sr: Изабери по _обрасцу...

en: Select all files that match a certain pattern
sr: Бира све датотеке које се поклапају са одређеном обрасцу

en: _Invert Selection
sr: Обрни _избор

en: Select all files but not those currently selected
sr: Означи све датотеке а одзначи тренутно означене

en: U_nselect all Files
sr: О_дзначи све датотеке

en: Unselect all files in this window
sr: Одзначи све датотеке у овом прозору

en: Arran_ge Items
sr: Ређа_ње ставки

en: _Reversed Order
sr: _Наопаки редослед

en: Reverse the sort order
sr: Обрни редослед

en: By _Name
sr: По _имену

en: Keep items sorted by their name
sr: Ређа ставке на основу њиховог назива

en: By _Size
sr: По _величини

en: Keep items sorted by their size
sr: Ређа ставке на основу величине датотека

en: By _Type
sr: По _врсти

en: Keep items sorted by their type
sr: Ређа ставке на основу врста датотека

en: By _Modification Date
sr: По дану_ измене

en: Keep items sorted by their modification date
sr: Ређа ставке на основу времена њихове последње измене

en: By D_eletion Date
sr: По времену б_рисања

en: Keep items sorted by their deletion date
sr: Задржи ставке распоређене по њиховом времену брисања

en: _Ascending
sr: _Растуће

en: Sort items in ascending order
sr: Ређа ставке у растућем редоследу

en: _Descending
sr: _Опадајуће

en: Sort items in descending order
sr: Ређа ставке у опадајућем редоследу

en: Loading folder contents...
sr: Учитавам садржај фасцикле...

en: %d file found | %d files found
sr[0]: %d датотека је пронађена
sr[1]: %d датотеке су пронађене
sr[2]: %d датотека је пронађено

note: display an error to the user
en: Failed to open the home folder
sr: Нисам успео да отворим личну фасциклу

[ctx: Select by Pattern dialog: title]
en: Select by Pattern
sr: Изабери по обрасцу

[ctx: Select by Pattern dialog: buttons]
en: _Cancel
sr: _Откажи

[ctx: Select by Pattern dialog: buttons]
en: _Select
sr: _Изабери

[ctx: Select by Pattern dialog: labels: pattern entry textbox]
en: _Pattern:
sr: _Образац:

[ctx: Select by Pattern dialog: tooltips on label for pattern entry textbox]
en: Files whose name matches the wildcard pattern you enter will be selected in the main window.
sr: Датотеке чија имена се поклапају са обрасцем који сте унели ће бити означена у главном прозору.

[ctx: Select by Pattern dialog: tooltips: pattern entry text box]
note: TRANSLATORS: the * and ? characters are the ASCII wildcard special symbols, and they must not be localized.
en: ? matches exactly one character,
    * matches any number of characters, including zero.
    
    For example: *.txt, file??.png, pict
    
    Without any * or ? wildcards, the pattern will match anywhere in a name. With wildcards, the pattern must match at both the start and the end of a name.
sr: ? је поклапање са тачно са једним знаком,
    * је поклапање са било којим бројем знакова, укључујући нулу.
    
    На пример: *.txt, датотека??.png, слика
    
    Без заменских знакова * или ?, образац ће се поклапати било где у имену. Са заменским знаковима, образац се мора поклапати са почетком и крајем имена.

[ctx: Select by Pattern dialog: labels: case sensitive checkbox]
en: C_ase sensitive
sr: Осетљиво на в_еличину слова

[ctx: Select by Pattern dialog: tooltips: case sensitive checkbox]
en: If enabled, letter case must match the pattern.
    Examp* would match Example.txt and not example.txt
sr: Уколико је омогућено, величина слова се мора поклапати са обрасцем.
    Прим* се поклапа са Пример.txt а не са пример.txt

[ctx: Select by Pattern dialog: labels: match diacritics checkbox]
en: _Match diacritics
sr: _Поклапање дијакритичких знакова

[ctx: Select by Pattern dialog: tooltips: match diacritics checkbox]
en: If enabled, require accents to match the pattern.
    Rés* would match Résumé.txt and not Resume.txt
sr: Уколико је омогућено, захтева да се нагласци поклапају са обрасцем.
    Rés* се поклапа са Résumé.txt а не поклапа са Resume.txt

note: tell the user that the file name provided by the X Direct Save source is invalid
en: Invalid filename provided by XDS drag site
sr: Неисправно име датотеке од стране ИксДС сајта

note: display an error dialog to the user
en: Failed to create a link for the URL "%s"
sr: Нисам успео да направим везу до адресе „%s“

en: Untitled document
sr: Безимени докуменат

en: Failed to open directory "%s"
sr: Нисам успео да отворим фасциклу „%s“

en: Show size
sr: Приказуј величину

en: Size in bytes
sr: Величина у бајтовима

en: Show size in bytes
sr: Приказуј величину у бајтовима

en: Filetype
sr: Врста датотеке

en: Show filetype
sr: Приказуј врсту датотеке

en: Display Name
sr: Име приказа

en: Show display name
sr: Приказуј име приказа

en: Last Modified
sr: Последња измена

en: Show last modified
sr: Приказуј последњу измену

en: Hidden Files Count
sr: Број скривених датотека

en: Show hidden files count
sr: Приказуј број скривених датотека

en: Configure the Toolbar
sr: Подесите траку прибора

note: create the top label for the toolbar editor dialog
en: Configure the order and visibility of toolbar items.
    Note that toolbar items are always executed for the current directory.
sr: Подесите распоред и видљивост ставки траке прибора.
    Знајте да се ставке траке прибора увек извршавају у тренутној фасцикли.

note: create the "Use Default" button
en: De_fault Order
sr: По_дразумевани распоред

note: create the "Symbolic Icons" checkbox
en: _Symbolic Icons
sr: _Знаменске сличице

en: Use symbolic icons instead of regular ones (if available).
sr: Користи знаменске сличице уместо уобичајених (уколико су доступне).

en: Only visible when the menubar is hidden
sr: Видљиво је само када је трака изборника скривена

en: Verifying file contents...
sr: Проверавам садржај датотеке...

en: Error while copying to "%s": %s more space is required to copy to the destination
sr: Грешка приликом умножавања на „%s“: %s простора више је потребно за умножавање на одредиште

note: update progress information
en: Trying to restore "%s"
sr: Покушавам да вратим „%s“

en: The folder "%s" does not exist anymore but is required to restore the file "%s" from the trash
sr: Више не постоји фасцикла „%s“ која је неопходна за враћање датотеке „%s“ из смећа

en: Failed to restore the folder "%s"
sr: Нисам успео да вратим фасциклу „%s“

note: update progress information
en: Trying to move "%s"
sr: Покушавам да преместим „%s“

note: update progress information
en: Could not move "%s" directly. Collecting files for copying...
sr: Нисам успео да преместим „%s“ директно. Прикупљам датотеке за умножавање...

en: Collecting files...
sr: Прикупљам датотеке...

en: %s of %s
sr: %s од %s

en: %lu hour remaining (%s/sec) | %lu hours remaining (%s/sec)
sr[0]: Преостаје још %lu сат (%s/sec)
sr[1]: Преостају још %lu сата (%s/sec)
sr[2]: Преостаје још %lu сати (%s/sec)

en: %lu minute remaining (%s/sec) | %lu minutes remaining (%s/sec)
sr[0]: Преостаје још %lu минут (%s/sec)
sr[1]: Преостаје још %lu минута (%s/sec)
sr[2]: Преостаје још %lu минута (%s/sec)

en: %lu second remaining (%s/sec) | %lu seconds remaining (%s/sec)
sr[0]: Преостаје још %lu секунда (%s/sec)
sr[1]: Преостају још %lu секунде (%s/sec)
sr[2]: Преостаје још %lu секунди (%s/sec)

en: Loading...
sr: Учитавам...

en: Invalid path
sr: Неисправна путања

en: Unknown user "%s"
sr: Непознат корисник „%s“

note: TRANSLATORS: file was modified less than one day ago
en: Today
sr: Данас

note: TRANSLATORS: file was modified less than one day ago
en: Today at %X
sr: Данас у %X

note: TRANSLATORS: file was modified less than two days ago
en: Yesterday
sr: Јуче

note: TRANSLATORS: file was modified less than two days ago
en: Yesterday at %X
sr: Јуче у %X

note: Days from last week
en: %A at %X
sr: %A у %X

note: Any other date
en: %x at %X
sr: %x у %X

en: %.*s (copy %u)%s
sr: %.*s (умножак %u)%s

en: link to %.*s%s
sr: веза ка %.*s%s

en: link %u to %.*s%s
sr: веза %u са %.*s%s

en: Search:
sr: Тражи:

en: %s (%d hidden)
sr: %s (%d скривено)

en: 0 items
sr: о ставки

en: Last Modified: %s
sr: Последња измена: %s

en: "%s" (%s)
sr: „%s“ (%s)

en: "%s"
sr: „%s“

en: link to %s
sr: веза до %s

en: shortcut
sr: пречица

en: mountable
sr: прикачиво

en: mount point
sr: тачка качења

note: append the image dimensions to the statusbar text
en: Image Size:
sr: Величина слике:

en: _File
sr: _Датотека

en: New _Tab
sr: Нови _лист

en: Open a new tab for the displayed location
sr: Отвара нови лист за приказану путању

en: New _Window
sr: Нови п_розор

en: Open a new Thunar window for the displayed location
sr: Отвара нови прозор Тунара за приказ ове путање

en: Detac_h Tab
sr: Одвој_и лист

en: Open current folder in a new window
sr: Отвори тренутну фасциклу у новом прозору

en: Close Ta_b
sr: Затвори лист_

en: Close this folder
sr: Затвори ову фасциклу

en: _Close Window
sr: Зат_вори прозор

en: Close this window
sr: Затвара овај прозор

en: Close _All Windows
sr: Зат_вори све прозоре

en: Close all Thunar windows
sr: Затвара све прозоре Тунара

en: _Edit
sr: _Уређивање

en: _Undo
sr: _Опозови

en: Red_o
sr: Поврати_

en: Pr_eferences...
sr: _Поставке...

en: Edit Thunar's Preferences
sr: Уреди подешавања Тунара

en: _View
sr: П_реглед

en: _Reload
sr: _Освежи

en: Reload the current folder
sr: Поново учитава тренутну фасциклу

en: S_plit View
sr: Подели приказ_

en: Open/Close Split View
sr: Отвори/затвори подељен приказ

en: Switch Focused Split View Pane
sr: Промени жижну површ подељеног прегледа

en: Locatio_n Selector
sr: Избирач_ положаја

en: _Text Style
sr: _Изглед писма

en: Traditional text box showing the current path
sr: Уобичајени оквир писма који приказује тренутну путању

en: _Buttons Style
sr: _Изглед дугмади

en: Modern approach with buttons that correspond to folders
sr: Савремени приказ дугмића који одговарају фасциклама

en: _Side Pane
sr: _Бочна површ

en: _Shortcuts
sr: _Пречице

en: Toggles the visibility of the shortcuts pane
sr: Одређује да ли је приказана површ са пречицама

en: _Tree
sr: _Гранање

en: Toggles the visibility of the tree pane
sr: Прекидач приказа површи са гранањем

en: _Image Preview
sr: Предпреглед слике_

en: Change the visibility of this window's image preview
sr: Промени видљивост овог прозора предприказа слике

en: St_atusbar
sr: Тра_ка стања

en: Change the visibility of this window's statusbar
sr: Одређује да ли је приказана трака стања

en: _Menubar
sr: _Трака изборника

en: Change the visibility of this window's menubar
sr: Одређује да ли је приказана трака изборника прозора

en: Configure _Toolbar...
sr: Подесите траку _прибора...

en: Configure the toolbar
sr: Подесите траку прибора

en: Cl_ear Saved Folder View Settings
sr: Очисти_ сачуване поставке прегледа фасцикле

en: Delete saved view settings for this folder
sr: Избриши сачуване поставке погледа ове фасцикле

en: Show _Hidden Files
sr: Прикажи _скривене датотеке

en: Toggles the display of hidden files in the current window
sr: Приказује скривене датотеке у тренутном прозору

en: Show _File Highlight
sr: Приказуј истицање _датотеке

en: Toggles the display of file highlight which can be configured in the file specific property dialog
sr: Прекидач приказа истицања датотеке који може бити постављен у прозорчету својства датотеке

en: Zoom I_n
sr: У_већај

en: Show the contents in more detail
sr: Приказује садржај фасцикле са више појединости

en: Zoom _Out
sr: У_мањи

en: Show the contents in less detail
sr: Приказује садржај фасцикле са мање појединости

en: Normal Si_ze
sr: Уо_бичајена величина

en: Show the contents at the normal size
sr: Приказује садржај у подразумеваној величини

en: _Icon View
sr: Преглед _сличица

en: Display folder content in an icon view
sr: Приказује садржај фасцикле у виду сличица

en: _List View
sr: Преглед _списка

en: Display folder content in a detailed list view
sr: Приказује садржај фасцикле као списак са појединостима

en: _Compact View
sr: Сажети _преглед

en: Display folder content in a compact list view
sr: Приказује садржај фасцикле у виду сажетог списка

en: _Go
sr: _Иди

en: F_ile System
sr: Склоп датотека_

en: _Home
sr: _Лична фасцикла

en: Go to the home folder
sr: Отвара вашу личну фасциклу

en: _Desktop
sr: Радна површ

en: Go to the desktop folder
sr: Иди у фасциклу радне површи

en: _Computer
sr: _Рачунар

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
sr: Прегледај све месне и удаљене дискове и фасцикле доступне са овог рачунара

en: _Recent
sr: Недавно_

en: Display recently used files
sr: Приказуј недавно коришћене датотеке

en: _Trash
sr: Смеће_

en: Display the contents of the trash can
sr: Приказује садржај канте за смеће

en: Open _Parent
sr: Отвори _надфасциклу

en: Open the parent folder
sr: Отвара родитељску фасциклу

en: _Open Location...
sr: Отвори _место...

en: Specify a location to open
sr: Дозвољава да одредите место које желите да отворите

en: T_emplates
sr: _Обрасци

en: Go to the templates folder
sr: Иде у фасциклу са обрасцима

en: Browse _Network
sr: Разгледај мрежу_

en: _Bookmarks
sr: _Забелешке

en: _Contents
sr: _Садржај

en: Display Thunar user manual
sr: Приказује Тунарово упутство за кориснике

en: Display information about Thunar
sr: Приказује податке о Тунару

en: _Back
sr: _Назад

en: Go to the previous visited folder
sr: Иде у претходну посећену фасциклу

en: _Forward
sr: _Напред

en: Go to the next visited folder
sr: Иде у следећу посећену фасциклу

en: _Previous Tab
sr: _Претходни лист

en: Switch to Previous Tab
sr: Пређи на претходни лист

en: _Next Tab
sr: _Следећи лист

en: Switch to Next Tab
sr: Пређи на следећи лист

en: _Search for Files...
sr: _Тражи датотеке...

en: Search for a specific file in the current folder and Recent
sr: Тражи одређену датотеку на тренутном положају и скорашњим датотекама

en: Cancel search for files
sr: Откажи претрагу датотека

en: Menu
sr: Изборник

en: Show the menu
sr: Приказуј изборника

note: add the label with the root warning
en: Warning: you are using the root account. You may harm your system.
sr: Упозорење: користите налог кореног руковаоца. Можете оштетити систем.

en: Size:
sr: Величина:

note: TRANSLATORS: `Catfish' is a software package, please don't translate it.
en: Search with Catfish...
sr: Претражи Сомом...

en: Restore Selected Items
sr: Поврати означене ставке

en: Close tab
sr: Затвори лист

en: Open the location "%s"
sr: Отвори место „%s“

en: Failed to open parent folder
sr: Нисам успео да отворим родитељску фасциклу

en: The directory "%s" does not exist. Do you want to create it?
sr: Фасцикла „%s“ не постоји. Да ли желите да је направите?

en: Create directory
sr: Образуј фасциклу

note: display an error to the user
en: Failed to browse the computer
sr: Нисам успео да прегледам рачунар

note: display the "About Templates" dialog
en: About Templates
sr: О обрасцима

en: All files in this folder will appear in the "Create Document" menu.
sr: Све датотеке из ове фасцикле ће се појавити у изборнику „Направи документ“.

en: If you frequently create certain kinds  of documents, make a copy of one and put it in this folder. Thunar will add an entry for this document in the "Create Document" menu.
    
    You can then select the entry from the "Create Document" menu and a copy of the document will be created in the directory you are viewing.
sr: Уколико често радите са неким врстама докумената направите умножак једне и ставите је у ову фасциклу. Тунар ће додати унос за овај документ у изборнику „Направи документ“.
    
    Када изабрати ставку из изборника „Направи документ“ умножак документа ће бити направљена у фасцикли где се тренутно налазите.

en: Do _not display this message again
sr: _Не приказуј поново ову поруку

note: display an error to the user
en: Failed to open the file system root folder
sr: Нисам успео да отворим корену фасциклу система датотека

note: display an error to the user
en: Failed to display `Recent`
sr: Нисам успео да прикажем „Скорашње“

note: display an error to the user
en: Failed to display the contents of the trash can
sr: Нисам успео да прикажем садржај смећа

note: display an error to the user
en: Failed to browse the network
sr: Нисам успео да разгледам мрежу

en: Thunar is a fast and easy to use file manager
    for the Xfce Desktop Environment.
sr: Тунар је брз и лаган разгледач датотека за
    сучеље ИксФЦЕ-а.

en: Select an image to preview
sr: Изаберите слику за предпреглед

en: Failed to launch search with Catfish
sr: Нисам успео да покренем претрагу Сомом

en: Change the active view type
sr: Промени врсту прегледа

note: add a proxy menu item for the view switcher to be represent in the overflow menu
en: View Switcher
sr: Измењивач прегледа

note: add a proxy menu item for the location bar to represent the bar in the overflow menu
en: Location Bar
sr: Трака места

en: Label
sr: Натпис

en: Text of the page's label
sr: Писмо натписа за страницу

en: Label widget
sr: Ширина натписа

en: A widget to display in place of the usual page label
sr: Део који се приказује на место уобичајеног натписа странице

en: Resident
sr: За стално

en: Don't unload the plugin from memory
sr: Не уклања додатак из меморије по извршавању

en: Help URL
sr: Адреса до помоћи

en: The URL to the documentation of the renamer
sr: Адреса до документације за преименовање

en: The user visible name of the renamer
sr: Име преименовача које се приказује кориснику

en: Description:
sr: Опис:

en: The generic name of the entry, for example "Web Browser" in case of Firefox.
sr: Опис које указује на врсту програма, као што је „Интернет прегледник“ за Фајерфокс.

en: Command:
sr: Наредба:

en: The program to execute, possibly with arguments.
sr: Наредба којом се извршава програм са аргументима.

en: Working Directory:
sr: Радна фасцикла:

en: The working directory for the program.
sr: Радна фасцикла програма.

en: URL:
sr: Адреса:

en: The URL to access.
sr: Адреса за приступање.

en: Comment:
sr: Напомена:

en: Tooltip for the entry, for example "View sites on the Internet" in case of Firefox. Should not be redundant with the name or the description.
sr: Савет за унос, као што је „Прегледа адресе на Интернету“ у случају Фајерфокса. Не треба га занемарити кад постоји назив и опис.

en: Options:
sr: Могућности:

en: Use _startup notification
sr: Прикажи обавештење _о покретању

en: Select this option to enable startup notification when the command is run from the file manager or the menu. Not every application supports startup notification.
sr: Изаберите ову могућност да укључите обавештавање о томе када се покреће нека наредба из разгледача датотека или изборника. Ово не подржава сваки програм.

en: Run in _terminal
sr: Покрени у _терминалу

en: Select this option to run the command in a terminal window.
sr: Изаберите ову могућност за покретање наредбе у прозору терминала.

en: Security:
sr: Безбедност:

note: same function as in thunar-permission-chooser.c
en: Allow this file to _run as a .desktop file
sr: Дозволи овој датотеци да _се покреће као датотека површи (.desktop)

en: Select this to enable executable permission bit(+x). Thunar will not launch the .desktop file if not set.
sr: Означите ово ради омогућавања овлашћења извршног бита(+x). Тунар неће покренути датотеку површи (.desctop) ако јој то није омогућено.

en: Set this file as trusted
sr: Постави ову датотеку као поверљиву

en: Select this option to trust this .desktop file. This will generate a checksum of the file and store it via gvfs. The additional check will protect from malicious launchers which e.g. pretend to be a picture, having the executable flag pre-set
sr: Поставите ову могућност за поверење датотеци површи (.desktop). То ће створити датотеку збирне провере преко гвфс-а. Додатна провера ће штитити од штетних покретача који нпр. изгледају као слике, а имају извршну предпоставку

en: Failed to save "%s".
sr: Нисам успео да сачувам „%s“.

en: Date Taken:
sr: Датум настанка:

en: Camera Brand:
sr: Произвођач апарата:

en: Camera Model:
sr: Модел апарата:

en: Exposure Time:
sr: Трајање изложеност:

en: Exposure Program:
sr: Начин изложености:

en: Aperture Value:
sr: Отвор бленде:

en: Metering Mode:
sr: Мерење светла:

en: Flash Fired:
sr: Бљесак окинут:

en: Focal Length:
sr: Жижна даљина:

en: Shutter Speed:
sr: Брзина затварача:

en: ISO Speed Ratings:
sr: Брзина ИСО-а:

en: Software:
sr: Програм:

en: Image
sr: Слика

en: Image Type:
sr: Врста слике:

note: update the "Image Size" label
en: %dx%d pixel | %dx%d pixels
sr[0]: %dx%d тачка
sr[1]: %dx%d тачке
sr[2]: %dx%d тачака

en: Con_vert to:
sr: _Претвори у:

en: Uppercase / Lowercase
sr: Велика/мала слова

en: Insert _time:
sr: Уметни _време:

en: The format describes the date and time parts to insert into the file name. For example, %Y will be substituted with the year, %m with the month and %d with the day. See the documentation of the date utility for additional information.
sr: Облик описује делове датум и времена за уметање у име датотеке. На пример, %Y ће бити замењен годином, %m месецом, %d даном. За више података погледајте документацију алатке за датум.

en: _At position:
sr: Н_а место:

en: Insert Date / Time
sr: Уметни датум/време

en: lowercase
sr: мала слова

en: UPPERCASE
sr: ВЕЛИКА СЛОВА

en: Title Case
sr: Величина слова наслова

en: First character uppercase
sr: Прво слово велико

en: Insert
sr: Уметни

en: Overwrite
sr: Препиши

en: 1, 2, 3, ...
sr: 1, 2, 3,...

en: 01, 02, 03, ...
sr: 01, 02, 03,...

en: 001, 002, 003, ...
sr: 001, 002, 003,...

en: 0001, 0002, 0003, ...
sr: 0001, 0002, 0003,...

en: a, b, c, d, ...
sr: a, b, c, d,...

en: From the front (left)
sr: С’ преда (лево)

en: From the back (right)
sr: С’ трага (десно)

en: Old Name - Text - Number
sr: Стари назив — Писмо — Број

en: Number - Text - Old Name
sr: Број — Писмо — Стари назив

en: Text - Number
sr: Писмо — Број

en: Number - Text
sr: Број — Писмо

en: Current
sr: Тренутно

en: Date Picture Taken
sr: Датум настанка фотографије

en: _Text:
sr: _Писмо:

en: Insert / Overwrite
sr: Уметни/препиши

en: _Number Format:
sr: Облик _броја:

en: _Start With:
sr: П_очиње са:

en: Text _Format:
sr: Обликовање _писања:

en: Numbering
sr: Набрајање

en: Remove _From Position:
sr: Укло_ни са места:

en: _To Position:
sr: На ме_сто:

en: Remove Characters
sr: Уклони знакове

en: _Search For:
sr: _Тражи:

note: reset to default tooltip
en: Enter the text to search for in the file names.
sr: Унесите упит за претрагу датотека по имену.

en: Regular _Expression
sr: _Заменски израз

en: If you enable this option, the pattern will be treated as a regular expression and matched using the Perl-compatible regular expressions (PCRE). Check the documentation for details about the regular expression syntax.
sr: Уколико означите ову могућност, образац ће бити схваћен као регуларни израз у Перлу (PCRE). Погледајте документацију за више података и синтакси регуларних израза.

en: Replace _With:
sr: Замени с_а:

en: Enter the text that should be used as replacement for the pattern above.
sr: Унесите натпис који се користи као замена за предложени образац изнад.

en: C_ase Sensitive Search
sr: Претрага осетљива на величину слова

en: If you enable this option, the pattern will be searched in a case-sensitive manner. The default is to use a case-insensitive search.
sr: Уколико означите ову могућност, претрага по обрасцу се врши уз поклапање великих и малих слова. Подразумевано се занемарује разлика великих и малих слова.

note: setup a tooltip with the error message
en: Invalid regular expression, at character position %ld: %s
sr: Неисправан регуларни израз на место знака %ld: %s

en: Search & Replace
sr: Нађи и замени

en: Send "%s" as compressed archive?
sr: Да пошаљем „%s“ као сажмано складиште?

en: Send email
sr: Пошаљи поруку е-поште

en: Send _directly
sr: Пошаљи _директно

en: Send com_pressed
sr: Пошаљи _сажмано

en: When sending a file via email, you can either choose to send the file directly, as is, or compress the file before attaching it to an email. It is highly recommended to compress large files before sending them.
sr: Када шаљете датотеку путем е-поште можете то учините непосредно, каква јесте,или је сажмати пре слања. Препоручљиво је да сажмете велике датотеке пре слања.

en: Send %d file as compressed archive? | Send %d files as compressed archive?
sr[0]: Да ли да пошаљем %d датотеку као сажмано складиште?
sr[1]: Да ли да пошаљем %d датотеке као сажмано складиште?
sr[2]: Да ли да пошаљем %d датотека као сажмано складиште?

en: Send as _archive
sr: Пошаљи као _складиште

en: When sending multiple files via email, you can either choose to send the files directly, attaching multiple files to an email, or send all files compressed into a single archive file and attach the archive. It is highly recommended to send multiple large files as archive.
sr: Када шаљете више датотека путем е-поште, можете изабрати да их пошаљете непосредно, као више прилога или да их сажмете у једно складиште. Препоручљиво је да сажмете датотеке у складиште.

note: allocate the progress dialog setup the label
en: Compressing files...
sr: Сажимам датотеке...

note: tell the user that the command failed
en: ZIP command terminated with error %d
sr: Наредба ЗИП је изашла уз грешку %d

en: Failed to create temporary directory
sr: Нисам успео да направим привремену фасциклу

en: Failed to create symbolic link for "%s"
sr: Нисам успео да направим симболичку везу за „%s“

note: tell the user that we failed to compress the file(s)
en: Failed to compress %d file | Failed to compress %d files
sr[0]: Нисам успео да сажмем %d датотеку
sr[1]: Нисам успео да сажмем %d датотеке
sr[2]: Нисам успео да сажмем %d датотека

note: tell the user that we failed
en: Failed to compose new email
sr: Нисам успео да саставим нову е-поруку

en: Mail Recipient
sr: Прималац поште

note: tell the user that we failed to connect to the trash
en: Failed to connect to the Trash
sr: Нисам успео да се повежем на смеће

note: tell the user whether the trash is full or empty
en: Trash contains files
sr: Корпа смећа садржи датотеке

en: Trash Applet
sr: Програмче за смеће

en: Display the trash can
sr: Прикажи канту за смеће

en: Edit Action
sr: Уреди радњу

en: Create Action
sr: Направи радњу

en: Failed to save actions to disk.
sr: Нисам успео да сачувам радњу на диск.

en: Are you sure that you want to delete
    action "%s"?
sr: Да ли сигурно желите да обришете радњу
    „%s“?

en: Delete action
sr: Избриши дејство

en: If you delete a custom action, it is permanently lost.
sr: Уколико обришете произвољну радњу, она ће бити трајно изгубљена.

note: skip leading slash
en: This keyboard shortcut is currently used by: '%s'
sr: Пречица са тастатуре се тренутно користи за: '%s'

en: Keyboard shortcut already in use
sr: Пречица са тастатуре је већ у употреби

note: setup a label to tell that no icon was selected
en: No icon
sr: Без сличице

en: End element handler called while in root context
sr: Крајњи руководилац чиниоца је позван из стања руковаоца

en: Unknown closing element <%s>
sr: Непознат завршни чинилац <%s>

en: Failed to determine save location for uca.xml
sr: Нисам успео да одредим место за чување uca.xml

en: Command not configured
sr: Наредба није подешена

en: Confi_gure custom actions...
sr: Подеси_ произвољна дејства...

en: Setup custom actions that will appear in the file managers context menus
sr: Поставља произвољну радњу која се приказује у приручном изборнику управника датотека

en: Failed to launch action "%s".
sr: Нисам успео да покренем радњу „%s“.

en: The name of the action that will be displayed in the context menu.
sr: Име радње које се приказује у приручном менију.

en: _Description:
sr: _Опис:

en: The description of the action that will be displayed as tooltip in the statusbar when selecting the item from the context menu.
sr: Опис радње који ће бити приказан као савет у траци са стањем када изаберете ставку из приложеног изборника.

en: _Submenu:
sr: _Подизборник:

en: The submenu in which the action will be displayed. Leave empty for no menu. Use '/' for nested menus.
sr: Подизборник у коме ће се радња приказивати. Оставите празно за без изборника. Користите „/“ за угнежђене изборнике.

en: _Command:
sr: _Наредба:

en: The command (including the necessary parameters) to perform the action. See the command parameter legend below for a list of supported parameter variables, which will be substituted when launching the command. When upper-case letters (e.g. %F, %D, %N) are used, the action will be applicable even if more than one item is selected. Else the action will only be applicable if exactly one item is selected.
sr: Наредба (укључујући и неопходне параметре) за извођење одређене радње. Видите приложену легенду са списком подржаних параметара, који ће бити замењени приликом покретања наредбе. Када су унета велика слова (нпр. %F, %D, %N) радња ће се извршити за све изабране датотеке.

en: Browse the file system to select an application to use for this action.
sr: Разгледајте систем датотека и изаберите програм уз ову радњу.

en: Keyboard _Shortcut:
sr: _Пречица дугмади:

en: The keyboard shortcut for the action.
sr: Пречица са тастатуре за радњу.

en: Clear the keyboard shortcut for this action.
sr: Поништи пречицу са тастатуре ове радње.

en: _Icon:
sr: _Сличица:

en: Click this button to select an icon file that will be displayed in the context menu in addition to the action name chosen above.
sr: Кликните на ово дугме да изаберете сличицу која се приказује уз име радње у приручном изборнику.

en: Use Startup Notification
sr: Користи обавештење о покретању

en: Enable this option if you want a waiting cursor to be shown while the action is launched. This is also highly recommended if you have focus stealing prevention enabled in your window manager.
sr: Укључите ову могућност уколико желите да показивач промени стање приликом покретања радње. Ово је обавезно уколико подесите управника прозора да брани преузимање жиже за активни прозор.

en: The following command parameters will be substituted when launching the action:
sr: Следеће наредбене одреднице ће бити замењене при покретању радње:

en: file name of the selected file
sr: име датотеке означене датотеке

en: file names of all selected files
sr: име датотека означених датотека

en: path of the selected file's directory
sr: путања фасцикле означене датотеке

en: paths of all selected files' directories
sr: путање свих фасцикли означених датотека

en: path of the selected file including the file name
sr: путања означене датотеке укључујући име датотеке

en: paths of all selected files including the file names
sr: путања свих означених датотека укључујући имена датотека

en: Basic
sr: Основно

en: _File Pattern:
sr: О_бразац датотека:

en: Enter a list of patterns that will be used to determine whether this action should be displayed for a selected file. If you specify more than one pattern here, the list items must be separated with semicolons (e.g. *.txt;*.doc).
sr: Унесите списак образаца који се користе за одређивање да ли да се прикаже радња за изабране датотеке. Уколико желите да изаберете више од једног обрасца, раздвојите ставке тачком и запетом (нпр. *.txt;*.odt).

en: _Range (min-max):
sr: _Опсег (најмање-највише):

en: If the command should operate on say two or three files, enter the numerical range 2-3. If there are no limits, this string should be empty.
sr: Ако ли наредба треба да се изврши на две или три датотеке, унесите бројчани опсег 2-3. Ако ли нема ограничења, ове ниске треба оставити празним.

en: Appears if selection contains:
sr: Приказује се ако избор садржи:

en: _Directories **
sr: _Фасцикле **

en: _Audio Files
sr: _Звук

en: _Image Files
sr: _Слике

en: _Text Files
sr: _датотеке писма

en: _Video Files
sr: _Видео

en: _Other Files
sr: _Остале датотеке

en: This page lists the conditions under which the action will appear in the file managers context menus. The file patterns are specified as a list of simple file patterns separated by semicolons (e.g. *.txt;*.doc). For an action to appear in the context menu of a file or folder, at least one of these patterns must match the name of the file or folder. Additionally, you can specify that the action should only appear for certain kinds of files.
    
    ** The custom action will be eligible to appear in the toolbar.
sr: Ова страница је списак услова под којим ће се радње јављати у произвољном изборнику управника датотека. Обрасци датотека су разврстани као списак једноставних образаца датотека одвојених тачкама и запетама (нпр. *.txt;*.doc). Ради приказа радњи у произвољном изборнику датотеке или фасцикле, најмање један образац услова мора да се поклапа са именом датотеке или фасцикле. Додатно, можете одредити да се радње могу само јавити при одређеној врсти датотека.
    
    ** Произвољна радња ће бити одабрана да се појави у траци прибора.

en: Appearance Conditions
sr: Услов за приказ

en: Custom Actions
sr: Произвољна радња

en: Configure custom actions that will appear in the file manager's context menus and/or toolbar.
    These actions are applicable to folders or certain kinds of files.
    
    Check the <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/custom-actions">documentation</a> for a collection of custom action examples.
sr: Подесите произвољна дејства која ће се појавити у приручном изборнику управника датотека и/или траци прибора.
    Та дејства су применљива на фасцикле и одређене врсте датотека.
    
    Погледајте <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/custom-actions">упутство</a> за збирку примера произвољних дејстава.

en: Add a new custom action.
sr: Додај нову произвољну радњу.

en: Edit the currently selected action.
sr: Уређује изабрану радњу.

en: Delete the currently selected action.
sr: Брише тренутну радњу.

en: Move the currently selected action up by one row.
sr: Помера радњу за један ред навише.

en: Move the currently selected action down by one row.
sr: Помера радњу за један ред наниже.

en: Set as wallpaper
sr: Постави као позадину

en: Thunar File Manager
sr: Тунар за разгледање датотека

en: Browse the filesystem with the file manager
sr: Приказује систем датотека у управнику датотека

en: File Manager
sr: Управник датотека

en: file manager;explorer;finder;browser;folders;directory;directories;partitions;drives;network;devices;rename;move;copy;delete;permissions;home;trash;
sr: датотека управник;претраживач;проналазач;фасцикла;фолдер;директоријум;мрежа;уређај;преименуј;премести;умножи;избриши;обриши;бриши;дозвола;матица;смеће;корпа;

en: Home
sr: Лична фасцикла

en: bulk;renamer;renaming;thunar;files;folders;directory;directories;
sr: масовно;скупно;преименовање;тунар;датотека;фасцикла;фолдер;директоријум;

en: Configure the Thunar file manager
sr: Подесите Тунара управника датотека

en: thunar;settings;preferences;configure;thumbnails;file size;date format;shortcuts pane;tree view;tabs;
sr: тунар;поставке;подешавања;подеси;умањене сличице;величина датотеке;облик датума;површ пречица;преглед гранањем;листови;

en: File Browser
sr: Прегледник датотека

en: Thunar is a file browser specifically designed for the Xfce Desktop, but also can serve as an alternate file browser for other Desktop environments. It has a simple, clean two-pane design for browsing all your files.
sr: Тунар је управник датотека нарочито осмишљен за радно окружење Иксфце, али може и да служи као замена за управника датотека другим радним окружењима. Има једноставни и чисти склоп са две површи за управљање датотекама.

en: Screenshot of the XFCE Thunar File Browser User Interface
sr: Слика приказа корисничког сучеља прегледника датотека ИксФЦЕ-а Тунара

note: SECURITY: - A normal active user can run thunar without elevated rights. They may wish to modify files they normally do not have read/write access to. This isn't a good idea, but is common on single user systems.
en: Run Thunar as root
sr: Покрени Тунара са кореним овлашћењима

en: Authentication is required to run Thunar as root.
sr: Потребна је потврда овлашћења ради покретања Тунара под кореним овлашћењима.
