thunar.xfce-4-20 - en to sq translation catalogue (1024 entries)

note: change the accept button label text
en: _Open
sq: _Hape

en: _Execute
sq: _Ekzekutoje

en: Edit _Launcher
sq: Përpunoni _Nisës

en: Edit the selected launcher
sq: Përpunoni nisësin e përzgjedhur

en: Open in new _Tab | Open in %d New _Tabs
sq[0]: Hape në _Skedë të re
sq[1]: Hapi në %d Skeda të Reja

en: Open in new _Window | Open in %d New _Windows
sq[0]: Hape në _Dritare të re
sq[1]: Hapi në %d _Dritare të Reja

en: Open Item _Location
sq: Hap _Vendndodhje Objekti

en: Navigate to the folder in which the selected file is located
sq: Kaloni te dosja në të cilën gjendet kartela e përzgjedhur

en: Ope_n With Other Application...
sq: _Hapeni Me Tjetër Aplikacion…

en: Choose another application with which to open the selected file
sq: Zgjidhni një tjetër aplikacion me të cilin të hapet kartela e përzgjedhur

en: Set Defa_ult Application...
sq: Caktoni Aplikacion _Parazgjedhje…

en: Choose an application which should be used by default to open the selected file
sq: Zgjidhni një aplikacion që duhet të përdoret si parazgjedhje për të hapur kartelën e përzgjedhur

note: For backward compatibility the old accel paths are re-used. Currently not possible to automatically migrate to new accel paths. Waiting for https://gitlab.gnome.org/GNOME/gtk/issues/2375 to be able to fix that
en: _Send To
sq: _Dërgoje Te

en: _Add Bookmark
sq: _Shtoni Faqerojtës

en: Create bookmarks for all selected folders. If nothing is selected, the current folder is bookmarked.
sq: Krijoni faqerojtës për krejt dosjet e përzgjedhura. Nëse s’është përzgjedhur gjë, do të faqeruhet dosja aktuale.

en: Send to _Desktop
sq: Dërgoje në _Desktop

en: _Properties...
sq: _Veti…

en: View the properties of the selected file
sq: Shihni vetitë e kartelës së përzgjedhur

en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
sq[0]: _Krijo Lidhje
sq[1]: _Krijo Lidhje

en: Dup_licate
sq: Përsë_dyte

en: _Rename...
sq: _Riemërtoni…

note: prepare the menu item
en: _Empty Trash
sq: _Zbraz Hedhurina

en: Delete all files and folders in the Trash
sq: Fshi tërë kartelat dhe dosjet te Hedhurinat

en: _Remove from Recent
sq: _Hiqe nga Së fundi

en: Remove the selected files from Recent
sq: Hiqini kartelat e përzgjedhura prej Së Fundi

en: Create _Folder...
sq: Krijoni _Dosje…

en: Create an empty folder within the current folder
sq: Krijo një dosje të zbrazët brenda dosjes së çastit

en: Create _Document
sq: Krijo _Dokument

en: Create a new document from a template
sq: Krijoni një dokument të ri prej një gjedheje

en: _Restore
sq: _Riktheje

en: Restore and S_how
sq: Ritkheje dhe Sh_faqe

en: Mo_ve to Trash
sq: Shpje_re te Hedhurinat

en: _Delete
sq: _Fshije

en: _Paste
sq: _Ngjite

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
sq: Lëvizni ose kopjoni kartelat e përzgjedhura më parë, përmes urdhri Prije ose Kopjoje

en: _Paste Into Folder
sq: _Ngjite Te Dosje

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
sq: Lëvizni ose kopjoni te dosja e përzgjedhur kartela të përzgjedhura më parë, përmes urdhri Prije ose Kopjoje

en: _Copy
sq: _Kopjoje

en: Cu_t
sq: _Prije

en: _Mount
sq: _Montoje

en: Mount the selected device
sq: Monto pajisjen e përzgjedhur

en: _Unmount
sq: _Çmontoje

en: Unmount the selected device
sq: Çmonto pajisjen e përzgjedhur

en: _Eject
sq: _Nxirre

en: Eject the selected device
sq: Nxirre pajisjen e përzgjedhur

en: Failed to execute file "%s" (%s)
sq: S’u arrit të ekzekutohej kartela “%s” (%s)

en: Failed to execute file "%s"
sq: S’u arrit të ekzekutohej kartela “%s”

en: Failed to open file "%s"
sq: S’u arrit të hapej kartela “%s”

note: we can just tell that n files failed to open
en: Failed to open %d file | Failed to open %d files
sq[0]: S’u arrit të hapej %d kartelë
sq[1]: S’u arrit të hapeshin %d kartela

en: Are you sure you want to open all folders?
sq: Jeni i sigurt se doni të hapen tërë dosjet?

en: Open folders
sq: Hap dosje

en: This will open %d separate file manager window. | This will open %d separate file manager windows.
sq[0]: Kjo do të hapë %d dritare përgjegjësi kartelash veçmas.
sq[1]: Kjo do të hapë %d dritare përgjegjësi kartelash veçmas.

en: Open %d New Window | Open %d New Windows
sq[0]: Hap %d Dritare të Re
sq[1]: Hap %d Dritare të Reja

note: add the "Cancel" button configure the dialog properties
en: _Cancel
sq: _Anuloje

en: Failed to mount "%s"
sq: S’u arrit të montohej “%s”

note: tell the user that we were unable to launch the file specified
en: Failed to open "%s"
sq: S’u arrit të hapej “%s”

en: File does not exist anymore
sq: Kartela s’ekziston më

en: Failed to open location for "%s"
sq: S’u arrit të hapet vendndodhja për “%s”

note: aka "activate"
en: Open the selected file | Open the selected files
sq[0]: Hap kartelën e përzgjedhur
sq[1]: Hap kartelat e përzgjedhura

en: Execute the selected file | Execute the selected files
sq[0]: Ekzekuto kartelën e përzgjedhur
sq[1]: Ekzekuto kartelat e përzgjedhura

en: Open the selected directory in new tab | Open the selected directories in %d new tabs
sq[0]: Hapi drejtorinë e përzgjedhur në skedë të re
sq[1]: Hapi drejtoritë e përzgjedhura në %d skeda të reja

en: Open the selected directory in new window | Open the selected directories in %d new windows
sq[0]: Hape drejtorinë e përzgjedhur në një dritare të re
sq[1]: Hapi drejtoritë e përzgjedhura në %d dritare të reja

en: Create a symbolic link for the selected file | Create a symbolic link for each selected file
sq[0]: Krijo një lidhje simbolike për kartelën e përzgjedhur
sq[1]: Krijo një lidhje simbolike për çdo kartelë të përzgjedhur

en: Rename the selected file | Rename the selected files
sq[0]: Riemërto kartelën e përzgjedhur
sq[1]: Riemërto kartelat e përzgjedhura

en: Bulk _Rename...
sq: _Riemërtoni Në Masë…

en: Restore the selected file to its original location | Restore the selected files to its original location
sq[0]: Riktheje kartelën e përzgjedhur në vendndodhjen e saj origjinale
sq[1]: Rikthe kartelat e përzgjedhura në vendndodhjen e tyre origjinale

en: Restore the selected file to its original location and open the location in a new window/tab | Restore the selected files to their original locations and open the locations in a new window/tab
sq[0]: Riktheje kartelën e përzgjedhur te vendndodhja fillestare e saj dhe hape vendndodhjen në një dritare/skedë të re
sq[1]: Riktheji kartelat e përzgjedhura te vendndodhjet fillestare të tyre dhe hapi vendndodhjet në një dritare/skedë të re

en: Move the selected file to the Trash | Move the selected files to the Trash
sq[0]: Shpjere kartelën e përzgjedhur te Hedhurinat
sq[1]: Shpjeri kartelat e përzgjedhura te Hedhurinat

en: Permanently delete the selected file | Permanently delete the selected files
sq[0]: Fshije përgjithmonë kartelën e përzgjedhur
sq[1]: Fshiji përgjithmonë kartelat e përzgjedhura

en: Cut the selection
sq: Prije përzgjedhjen

en: Prepare the selected file to be moved with a Paste command | Prepare the selected files to be moved with a Paste command
sq[0]: Përgatite kartelën e përzgjedhur të lëvizet me urdhrin Ngjit
sq[1]: Përgatiti kartelat e përzgjedhura të lëvizen me urdhrin Ngjit

en: Copy the selection
sq: Kopjoje përzgjedhjen

en: Prepare the selected file to be copied with a Paste command | Prepare the selected files to be copied with a Paste command
sq[0]: Përgatite kartelën e përzgjedhur të kopjohet me urdhrin Ngjit
sq[1]: Përgatiti kartelat e përzgjedhura të kopjohet me urdhrin Ngjit

en: Paste the clipboard
sq: Ngjite lëndën e të papastrës

en: Side Pane (Add Bookmark) | Side Pane (Add Bookmarks)
sq[0]: Kuadrat Anash (Shtoni Faqerojtës)
sq[1]: Kuadrat Anash (Shtoni Faqerojtës)

en: Add the selected folder to the shortcuts side pane | Add the selected folders to the shortcuts side pane
sq[0]: Shto dosjen e përzgjedhur te kuadrati anësor i shkurtoreve
sq[1]: Shto dosjet e përzgjedhura te kuadrati anësor i shkurtoreve

en: Desktop (Create Link) | Desktop (Create Links)
sq[0]: Desktop (Krijo Lidhje)
sq[1]: Desktop (Krijo Lidhje)

en: Create a link to the selected file on the desktop | Create links to the selected files on the desktop
sq[0]: Krijo në desktop një lidhje për te kartela e përzgjedhur
sq[1]: Krijo në desktop lidhje për te kartelat e përzgjedhura

en: Send the selected file to "%s" | Send the selected files to "%s"
sq[0]: Dërgoje kartelën e përzgjedhur te “%s”
sq[1]: Dërgoji kartelat e përzgjedhura te “%s”

note: ask the user to enter a name for the new folder
en: New Folder
sq: Dosje e Re

en: Create New Folder
sq: Krijo Dosje të Re

note: generate a title for the create dialog
en: Create Document from template "%s"
sq: Krijoni Dokument prej gjedheje “%s”

note: ask the user to enter a name for the new empty file
en: New Empty File
sq: Kartelë e Re e Zbrazët

en: New Empty File...
sq: Kartelë e Re e Zbrazët…

en: No templates installed in
    "%s"
sq: S’ka gjedhe të instaluara te
    “%s”

en: _Empty File
sq: Kartelë e _Zbrazët

en: Failed to eject "%s"
sq: S’u arrit të nxirrej “%s”

en: Failed to unmount "%s"
sq: S’u arrit të çmontohej “%s”

en: Use "%s" to open the selected file | Use "%s" to open the selected files
sq[0]: Përdor “%s” për të hapur kartelën e përzgjedhur
sq[1]: Përdor “%s” për të hapur kartelat e përzgjedhura

en: _Open With "%s"
sq: _Hape Me “%s”

note: we can only show a generic "Open" action
en: _Open With Default Applications
sq: _Hapi Me Aplikacionet Parazgjedhje

en: Open the selected files with the default applications
sq: Hap kartelat e përzgjedhura me zbatimet parazgjedhje

en: Ope_n With
sq: H_ape Me

en: Open the bulk rename dialog
sq: Hap dialogun e riemërtimit në masë

en: Force open in a new window
sq: Hape detyrimisht në një dritare të re

en: Run in daemon mode
sq: Xhiro nën mënyrën demon

en: Quit a running Thunar instance
sq: Dil nga një instancë e Thunar-it që është duke xhiruar

en: Print version information and exit
sq: Shtyp të dhëna versioni dhe dil

en: Acquired the session message bus '%s'
sq: U mor busi i mesazheve të sistemit '%s'

en: Acquired the name '%s' on the session message bus
sq: U mor emri '%s' te dbus mesazhesh sistemi

en: Name '%s' lost on the message dbus.
sq: Emri '%s' humbi në dbus mesazhi.

en: The Thunar development team. All rights reserved.
sq: Ekipi i zhvillimit të Thunar-it. Tërë të drejtat të rezervuara.

en: Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
sq: Shkruar nga Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.

en: Please report bugs to <%s>.
sq: Ju lutemi, njoftoni të meta te <%s>.

note: display an error message to the user
en: Failed to launch operation
sq: S’u arrit të nisej operacioni

en: Failed to open "%s" (%s)
sq: S’u arrit të hapej “%s” (%s)

en: Failed to open "%s": %s
sq: S’u arrit të hapej “%s”: %s

en: Failed to rename "%s" (%s)
sq: S’u arrit të riemërtohej “%s” (%s)

en: Failed to rename "%s"
sq: S’u arrit të riemërtohej “%s”

en: Rename Launcher Options
sq: Mundësi Riemërtimi Nisësi

en: Do you want to rename the launcher, or the file itself?
sq: Doni të riemërtoi nisësin, apo vetë kartelën?

en: Rename _Launcher
sq: Riemërtoni _Nisës

en: Rename _File
sq: Riemërtoni _Kartelë

en: New File
sq: Kartelë e Re

en: Create New File
sq: Krijo Kartelë të Re

en: Copying files...
sq: Po kopjohen kartela…

en: Copying files to "%s"...
sq: Po kopjohen kartela te “%s”…

en: Creating symbolic links in "%s"...
sq: Po krijohen lidhje simbolike në “%s”…

en: Moving files into "%s"...
sq: Po shpihen kartela te “%s”…

en: Moving files ...
sq: Po lëvizen kartela …

en: Are you sure that you want to
    permanently delete "%s" (%s)?
sq: Jeni i sigurt se doni të fshihet
    përgjithmonë “%s” (%s)?

en: Are you sure that you want to
    permanently delete "%s"?
sq: Jeni i sigurt se doni të fshihet 
    “%s” përgjithmonë?

en: Are you sure that you want to permanently
    delete the selected file? | Are you sure that you want to permanently
    delete the %u selected files?
sq[0]: Jeni i sigurt se doni të fshihet 
    përgjithmonë kartela e përzgjedhur?
sq[1]: Jeni i sigurt se doni të fshihen 
    përgjithmonë %u kartelat e përzgjedhura?

en: Attention
sq: Kujdes

en: If you delete a file, it is permanently lost.
sq: Nëse fshini një kartelë, humbet përgjithmonë.

en: Deleting files...
sq: Po fshihen kartela…

en: Are you sure that you want to
    move "%s" (%s) to trash ?
sq: Jeni i sigurt se doni të shpihet
    te hedhurinat “%s” (%s) ?

en: Are you sure that you want to
    move "%s" to trash ?
sq: Jeni i sigurt se doni
    të shpihet “%s” në hedhurina ?

en: Are you sure that you want to
    move the selected file to trash? | Are you sure that you want to
    move the %u selected files to trash?
sq[0]: Jeni i sigurt se doni të shpihet në
    hedhurina kartela e përzgjedhur?
sq[1]: Jeni i sigurt se doni të shpihen në
    hedhurina %u kartelat e përzgjedhura?

en: Move to Trash
sq: Shpjere te Hedhurinat

en: Moving files into the trash...
sq: Po shpihen kartela te hedhurinat…

en: Creating files...
sq: Po krijohen kartela…

en: Creating directories...
sq: Po krijohen drejtori…

en: Remove all files and folders from the Trash?
sq: Të hiqen tërë kartelat dhe dosjet prej Hedhurinave?

en: Empty Trash
sq: Zbraz Hedhurinat

en: If you choose to empty the Trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
sq: Nëse zgjidhni zbrazjen e Hedhurinave, tërë objektet në të do të humbasin përgjithmonë. Ju lutemi, kini parasysh që mundeni t’i fshini edhe një nga një.

en: Emptying the Trash...
sq: Po zbrazen Hedhurinat…

en: Failed to determine the original path for "%s" (%s)
sq: S’u arrit të përcaktohej shtegu origjinal për “%s” (%s)

en: Failed to determine the original path for "%s"
sq: S’u arrit të përcaktohet shtegu origjinal për “%s”

en: Could not restore "%s" (%s)
sq: S’u rikthye dot “%s” (%s)

en: Could not restore "%s"
sq: S’u rikthye dot “%s”

en: Restoring files...
sq: Po rikthehen kartelat…

en: Failed to set default application for "%s" (%s)
sq: S’u arrit të caktohej aplikacion parazgjedhje për “%s” (%s)

en: Failed to set default application for "%s"
sq: S’u arrit të caktohej aplikacion parazgjedhje për “%s”

en: The selected application is used to open this and other files of type "%s".
sq: Aplikacioni i përzgjedhur përdoret për të hapur këtë dhe të tjera kartela të llojit “%s”.

en: No application selected
sq: S’ka aplikacion të përzgjedhur

en: Other Application...
sq: Aplikacion Tjetër…

en: Open With
sq: Hape Me

note: create the "Custom command" expand
en: Use a _custom command:
sq: Përdor një urdhër _vetjak:

en: Use a custom command for an application that is not available from the above application list.
sq: Përdor një urdhër vetjak për një aplikacion që s’mund të kihet prej listës së aplikacioneve më sipër.

note: create the "Custom command" button
en: _Browse...
sq: _Shfletoni…

note: create the "Use as default for this kind of file" button
en: Use as _default for this kind of file
sq: Përdore si parazgjedhje për këtë lloj kartelash

note: display an error to the user
en: Failed to add new application "%s"
sq: S’u arrit të shtohej aplikacion i ri “%s”

en: Failed to execute application "%s"
sq: S’u arrit të ekzekutohej aplikacioni “%s”

note: append the "Remove Launcher" item
en: _Remove Launcher
sq: _Hiqe Nisësin

note: append the "Forget Association" item
en: _Forget Association
sq: _Harroje Përshoqërimin

en: Open <i>%s (%s)</i> and other files of type "%s" with:
sq: Hape <i>%s (%s)</i> dhe kartela të tjera të llojit “%s” me:

en: Open <i>%s</i> and other files of type "%s" with:
sq: Hap <i>%s</i> dhe kartela të tjera të llojit “%s” me:

en: Browse the file system to select an application to open files of type "%s".
sq: Shfletoni sistem kartelash për të përzgjedhur një aplikacion për hapje kartelash të llojit “%s”.

en: Change the default application for files of type "%s" to the selected application.
sq: Ndryshojeni aplikacionin parazgjedhje për kartela të llojit “%s” me aplikacionin e përzgjedhur.

en: Are you sure that you want to remove "%s"?
sq: Jeni i sigurt se doni të hiqet “%s”?

en: Remove application launcher
sq: Hiq nisës aplikacioni

en: _Remove
sq: _Hiqe

en: This will remove the application launcher that appears in the file context menu, but will not uninstall the application itself.
    
    You can only remove application launchers that were created using the custom command box in the "Open With" dialog of the file manager.
sq: Kjo do të heqë nisësin e aplikacionit që duket te menu konteksti kartele, por nuk do të çinstalojë vetë aplikacionin.
    
    Mund të hiqni vetëm nisës aplikacionesh që qenë krijuar duke përdorur kuti urdhrash vetjakë te dialogu “Hape Me” i përgjegjësit të kartelave.

note: display an error to the user
en: Failed to remove "%s"
sq: S’u arrit të hiqej “%s”

en: Are you sure that you want to forget "%s"?
sq: Jeni i sigurt se doni të harrohet “%s”?

en: Forget application launcher
sq: Harroje nisësin e aplikacionit

en: _Forget
sq: _Harroje

en: This will dissociate the application launcher for this file type, but will not uninstall or remove the application launcher itself.
sq: Kjo do të heqë përshoqërimin e nisësit të aplikacionit për këtë lloj kartelash, por s’do të çinstalojë apo heqë vetë nisësin e aplikacionit.

note: display an error to the user
en: Failed to forget "%s"
sq: S’u arrit të harrohej “%s”

en: Select an Application
sq: Përzgjidhni një Aplikacion

en: All Files
sq: Tërë Kartelat

en: Executable Files
sq: Kartela të Ekzekutueshmish

en: Perl Scripts
sq: Programthe Perl

en: Python Scripts
sq: Programthe Python

en: Ruby Scripts
sq: Programthe Ruby

en: Shell Scripts
sq: Programthe Shell

en: Set Default Application
sq: Caktoni Aplikacion Parazgjedhje

en: None available
sq: S’ka të gatshëm

en: Default Application
sq: Aplikacion Parazgjedhje

en: Recommended Applications
sq: Aplikacione të Këshilluara

en: Other Applications
sq: Aplikacione të Tjera

en: Failed to remove "%s".
sq: S’u arrit të hiqej “%s”.

note: tell the user that we cannot paste
en: There is nothing on the clipboard to paste
sq: Në të papastër s’ka gjë për t’u ngjitur

note: setup the dialog add the "Close" button action id visibility checkbox visible icon label tooltip add a regular close button, the header bar already provides one
en: _Close
sq: _Mbylle

en: Configure Columns in the Detailed List View
sq: Formësoni Shtyllat e Pamjes Listë e Hollësishme

note: add the "Help" button
en: _Help
sq: _Ndihmë

en: Visible Columns
sq: Shtylla të Dukshme

note: create the top label for the column editor dialog
en: Choose the order of information to appear in the
    detailed list view.
sq: Zgjidhni radhën sipas së cilës do të shfaqen të dhënat
    nën pamjen listë e hollësishme.

note: create the "Move Up" button
en: Move _Up
sq: Shpjere _Sipër

note: create the "Move Down" button
en: Move Dow_n
sq: Shpjere _Poshtë

note: create the "Show" button
en: _Show
sq: _Shfaqe

note: create the "Hide" button
en: Hi_de
sq: _Fshihe

note: create the "Use Default" button
en: Use De_fault
sq: Përdor Para_zgjedhje

en: Column Sizing
sq: Madhësi Shtyllash

note: create the label that explains the column sizing option
en: By default columns will be automatically expanded if
    needed to ensure the text is fully visible. If you dis-
    able this behavior below the file manager will always
    use the user defined column widths.
sq: Si parazgjedhje, shtyllat do të zgjerohen vetvetiu, nëse
    duhet garantuar që teksti të jetë plotësisht i dukshëm.
    Nëse e çaktivizoni më poshtë këtë sjellje, si gjerësi
    shtyllash përgjegjësi i kartelave do të përdorë përherë
    gjerësitë e përcaktuara nga përdoruesi.

note: create the "Automatically expand columns as needed" button
en: Automatically _expand columns as needed
sq: _Zgjero shtyllat vetvetiu aq sa duhet

en: Size Column of Folders
sq: Shtylla Madhësi e Dosjeve

note: explain what it does
en: Show number of containing items
sq: Shfaq numrin e objekteve që përmban

en: This column is reserved for special locations
sq: Kjo shtyllë është e rezervuar për vendndodhje speciale

note: reset page title tell the user that we're unable to determine the file info
en: Unknown
sq: E panjohur

en: Compact directory listing
sq: Shfaqje e ngjeshur e zërave të drejtorisë

en: Compact view
sq: Pamje e ngjeshur

en: Invalid filename "%s"
sq: Emër kartele i pavlefshëm “%s”

note: LaunchFiles() invoked without a valid working directory
en: The working directory must be an absolute path
sq: Drejtoria e punës duhet të jepet me një shteg absolut

note: LaunchFiles() invoked with an empty filename list
en: At least one filename must be specified
sq: Duhet dhënë të paktën një emër kartele

en: At least one source filename must be specified
sq: Duhet dhënë të paktën një emër kartele burim

en: The number of source and target filenames must be the same
sq: Numri i emrave të kartelave burim dhe objektiv duhet të jenë të njëjtë

en: A destination directory must be specified
sq: Duhet dhënë një drejtori vendmbërritje

en: Configure _Columns...
sq: Formësoni _Shtylla…

en: Configure the columns in the detailed list view
sq: Formësoni shtyllat e pamjes listë e hollësishme

en: E_xpandable Folders
sq: Dosje të _Zgjerueshme

en: Allow tree like expansion of folders
sq: Lejo zgjerim në trajtë peme të dosjeve

en: Detailed directory listing
sq: Shfaqje e hollësishme e zërave të drejtorisë

en: Details view
sq: Pamje me hollësi

en: Safely _Remove
sq: Hi_qeni Pa Rrezik

en: _Disconnect
sq: _Shkëpute

en: Stop the _Multi-Disk Drive
sq: Ndale Pajisjen _Multi-Disk

en: _Lock
sq: _Kyçe

en: C_reate
sq: _Krijoje

en: Enter the name:
sq: Jepni emrin:

note: display an error message
en: Cannot convert filename "%s" to the local encoding
sq: S’shndërrohet dot në kodimin vendor emri i kartelës “%s”

note: create a new dialog window
en: Rename "%s"
sq: Riemërto “%s”

note: add the "Rename" button
en: _Rename
sq: _Riemërtoje

en: Enter the new name:
sq: Jepni emrin e ri:

en: Error
sq: Gabim

en: _Yes
sq: _Po

en: Yes to _all
sq: Po për të _tëra

en: _Replace
sq: _Zëvendësoje

en: Replace _All
sq: Zëvendësoji _Krejt

en: _Skip
sq: _Anashkaloje

en: S_kip All
sq: Anashkaloji Krejt

en: Re_name
sq: Ri_emërtoje

en: Rena_me All
sq: Rie_mërtoji Krejt

en: _No
sq: _Jo

en: N_o to all
sq: J_o për të tëra

en: _Retry
sq: _Riprovo

en: Copy _Anyway
sq: Kopjoje _Sido Qoftë

note: setup the confirmation dialog
en: Confirm to replace files
sq: Ripohoni zëvendësimin e kartelave

en: This folder already contains a symbolic link "%s".
sq: Kjo dosje përmban tashmë një lidhje simbolike “%s”.

en: This folder already contains a folder "%s".
sq: Kjo dosje përmban tashmë një dosje “%s”.

en: This folder already contains a file "%s" (%s).
sq: Kjo dosje përmban tashmë një kartelë “%s” (%s).

en: This folder already contains a file "%s".
sq: Kjo dosje përmban tashmë një kartelë “%s”.

note: TRANSLATORS: First part of replace dialog sentence
en: Replace the link in "%s"
sq: Zëvendëso lidhjen te “%s”

note: TRANSLATORS: First part of replace dialog sentence
en: Replace the existing folder in "%s"
sq: Zëvendëso dosjen ekzistuese në “%s”

note: TRANSLATORS: First part of replace dialog sentence
en: Replace the existing file in "%s"
sq: Zëvendëso kartelën ekzistuese në “%s”

note: Fourth box (size)
en: Size:
sq: Madhësi:

en: Modified:
sq: Ndryshuar më:

note: TRANSLATORS: Second part of replace dialog sentence
en: with the following link?
sq: me lidhjen vijuese?

note: TRANSLATORS: Second part of replace dialog sentence
en: with the following folder?
sq: me dosjen vijuese?

note: TRANSLATORS: Second part of replace dialog sentence
en: with the following file?
sq: me kartelën vijuese?

en: _Apply the action to all files and folders
sq: _Zbatoje veprimin mbi krejt kartelat dhe dosjet

note: TRANSLATORS: This string will be inserted in the following sentence in the second appearance of %s: * "The desktop file %s is in an insecure location and not marked as secure%s."
en: /executable
sq: /e ekzekutueshme

en: The desktop file %s is in an insecure location and not marked as secure%s. If you do not trust this program, click Cancel.
sq: Kartela desktop %s gjendet në një vendndodhje jo të siguruar dhe s’i është vënë shenjë si %s e siguruar. Nëse nuk i zini besë këtij programi klikoni mbi Anuloje.

en: _Launch Anyway
sq: _Nise Sido Qoftë

en: Mark As _Secure And Launch
sq: Vëri Shenjë si i _Sigurt Dhe Nise

en: Close split pane with multiple tabs?
sq: Të mbyllet kuadrati i ndarë me shumë skeda?

en: The other split pane has multiple open tabs. Closing it will close all these tabs.
sq: Kuadrati tjetër i ndarë ka shumë skeda të hapura. Mbyllja e tij do të mbyllë krejt këto skeda.

en: Warning
sq: Sinjalizim

en: Close Pane
sq: Mbylle Kuadratin

en: Do _not ask me again
sq: Mos _më pyet më

en: The file "%s" seems to be executable. What do you want to do with it?
sq: Kartela “%s” duket të jetë e ekzekutueshme. Ç’doni të bëhet me të?

en: The selected files seem to be executable. What do you want to do with them?
sq: Kartelat e përzgjedhur duket të jenë të ekzekutueshme. Ç’doni të bëhet me to?

en: Open Shell Script
sq: Hap Programth Shelli

en: Run In _Terminal
sq: Xhiroje Në _Terminal

en: Failed to edit launcher via command "%s"
sq: S’u arrit të përpunohej nisës përmes urdhrit “%s”

en: Copy _Here
sq: Kopjoje _Këtu

en: _Move Here
sq: _Sille Këtu

en: _Link Here
sq: _Lidhe Këtu

en: A maximum of %u emblems is supported per file.
sq: Mbulohet e shumta %u emblema për kartelë.

en: Too many emblems selected
sq: U përzgjodhën shumë emblema

en: Name only
sq: Vetëm emër

en: Extension only
sq: Vetëm zgjatim

en: Name and Extension
sq: Emër dhe Zgjatim

en: Date Created
sq: Datë Krijimi

en: Date Accessed
sq: Datë Kur u Përdor

en: Date Modified
sq: Datë Kur u Ndryshua

en: Date Deleted
sq: Datë Fshirjeje

en: Recency
sq: Afërsi

en: Location
sq: Vendndodhje

en: Group
sq: Grup

en: MIME Type
sq: Lloj MIME

en: Name
sq: Emër

en: Owner
sq: Pronar

note: Permissions chooser
en: Permissions
sq: Leje

en: Size
sq: Madhësi

en: Size in Bytes
sq: Madhësi në Bajte

en: Type
sq: Lloj

en: File
sq: Kartelë

en: File Name
sq: Emër Kartele

en: Never
sq: Kurrë

en: Only For Remote Location
sq: Vetëm Për Vendndodhje të Largët

en: Always
sq: Përherë

en: Copy
sq: Kopjoje

en: Move
sq: Lëvize

en: Rename
sq: Riemërtojeni

en: Create File
sq: Krijo Kartelë

en: Create Folder
sq: Krijo Dosje

en: Delete (opposite of create)
sq: Fshije (e kundërta e krijimit)

en: Trash
sq: Hedhurina

en: Restore (opposite of trash)
sq: Riktheje (e kundërta e shpënies te hedhurinat)

en: Link
sq: Lidhje

en: Unlink
sq: Çlidhe

en: Log operations
sq: Regjistro veprime

en: Log no operations
sq: Mos regjistro veprime

en: Log only timestamps
sq: Regjistro vetëm vula kohore

en: Standalone
sq: Më vete

en: Embedded
sq: E trupëzuar

en: Only for local files
sq: Vetëm për kartela vendore

en: File System
sq: Sistem Kartelash

en: The root folder has no parent
sq: Dosja rrënjë nuk ka mëmë

en: Failed to parse the desktop file: %s
sq: S’u arrit të përtypej kartela desktop: %s

note: if the .desktop file is not secure, ask user what to do
en: Untrusted application launcher
sq: Nisës aplikacioni jo i besuar

en: No Exec field specified
sq: Pa përcaktim fushe Exec

note: if the .desktop file is not secure, ask user what to do
en: Untrusted link launcher
sq: Nisës lidhjeje jo të besuar

en: No URL field specified
sq: Pa përcaktim fushe URL-je

en: Invalid desktop file
sq: Kartelë e pavlefshme desktopi

en: broken link
sq: lidhje e dëmtuar

en: %s (link to %s)
sq: %s (lidhje për te %s)

en: %s (mount point)
sq: %s (pikë montimi)

en: Solid State Drive
sq: Disk Solid State

en: System Drive
sq: Disk Sistemi

en: USB Drive
sq: Disk USB

note: Freedesktop icon-naming-spec
en: Camera
sq: Kamerë

en: Optical Drive
sq: Pajisje Optikale

en: Removable Drive
sq: Pajisje e Heqshme

en: Flash Drive
sq: Pajisje Flash

en: Floppy
sq: Disketë

en: Optical Media
sq: Media Optike

en: Tape
sq: Shirit

en: Multimedia Player
sq: Lojtës Multimedia

en: Phone
sq: Telefon

note: TRANSLATORS: this will result in "<path> on <hostname>"
en: %s on %s
sq: %s në %s

en: %s used (%.0f%%)  |  %s free (%.0f%%)
sq: %s të përdorur (%.0f%%)  |  %s të lirë (%.0f%%)

en: The item will be removed from the history
sq: Objekti do të hiqet nga historiku

en: Could not find "%s"
sq: S’u gjet “%s”

en: Icon based directory listing
sq: Shfaqje drejtorie me bazë ikonat

en: Icon view
sq: Pamje ikonash

en: Error removing file: %s
sq: Gabim në heqje kartele: %s

en: The file "%s" already exists
sq: Ka tashmë një kartelë “%s”

en: Failed to create empty file "%s": %s
sq: S’u arrit të krijohej kartelë e zbrazët “%s”: %s

en: Failed to create directory "%s": %s
sq: S’u arrit të krijohej drejtorie “%s”: %s

note: tell the user that we're preparing to unlink the files
en: Preparing...
sq: Po përgatitet…

en: Could not delete file "%s": %s
sq: S’u fshi dot kartela “%s”:%s

note: generate a useful error message
en: Failed to change the owner of "%s": %s
sq: S’u arrit të ndryshohej pronari për “%s”: %s

en: Failed to change the group of "%s": %s
sq: S’u arrit të ndryshohej grupi për “%s”:%s

en: Failed to change the permissions of "%s": %s
sq: S’u arrit të ndryshoheshin lejet mbi “%s”: %s

en: Selection: %s
sq: Përzgjedhje: %s

en: Free space: %s
sq: Hapësirë e lirë: %s

note: I18N: put " (copy #)" between basename and extension
en: %s (copy %u)%s
sq: %s (kopjo %u)%s

note: I18N: put " (copy #)" after filename (for files without extension)
en: %s (copy %u)
sq: %s (kopjo %u)

en: The file "%s" (%s) already exists. Would you like to replace it?
    
    If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
sq: Ka tashmë një kartelë “%s” (%s). Doni të zëvendësohet?
    
    Nëse zëvendësoni një kartelë ekzistuese, lënda e saj do të mbishkruhet.

en: The file "%s" already exists. Would you like to replace it?
    
    If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
sq: Ka tashmë një kartelë “%s”. Do të donit të zëvendësohet?
    
    Nëse zëvendësoni një kartelë ekzistuese, lënda e saj do të mbishkruhet.

en: Do you want to overwrite it?
sq: Doni të mbishkruhet?

en: Do you want to permanently delete it?
sq: Doni të fshihet përgjithmonë?

en: Do you want to create it?
sq: Doni të krijohet?

en: Do you want to skip it?
sq: Doni të anashkalohet?

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
sq: S’ka hapësirë ​​të mjaftueshme në vendmbërritje. Provoni të hiqni kartela për të liruar vend.

en: %d file | %d files
sq[0]: %d kartelë
sq[1]: %d kartela

en: No operation which can be undone has been performed yet.
    (For some operations undo is not supported)
sq: S’është kryer ende ndonjë veprim që mund të zhbëhet.
    (Për disa veprime nuk mbulohet zhbërja)

en: There is no operation to undo
sq: S’ka veprim për ta zhbërë

en: The operation you are trying to undo does not have any files associated with it, and thus cannot be undone.
sq: Veprimi që po provoni të zhbëni s’ka ndonjë kartelë përshoqëruar me të, ndaj s’mund të zhbëhet.

en: %s operation cannot be undone
sq: Veprimi %s s’mund të zhbëhet

note: one indexed for the dialog
en: The following files were overwritten in the operation you are trying to undo and cannot be restored:
sq: Kartelat vijuese qenë mbishkruar gjatë veprimi që po provoni të zhbëni dhe s’mund të rikthehen:

en: %s operation can only be partially undone
sq: Veprimi %s mund të zhbëhet vetëm pjesërisht

en: Failed to undo operation '%s'
sq: S’u arrit të zhbëhej veprimi “%s”

en: No operation which can be redone available.
sq: S’ka veprim që mund të ribëhet.

en: There is no operation to redo
sq: S’ka veprim për t’u ribërë

en: The operation you are trying to redo does not have any files associated with it, and thus cannot be redone.
sq: Veprimi që po provoni të ribëni nuk ka ndonjë kartelë përshoqëruar atij dhe prandaj s’mund të kryhet ribërje.

en: %s operation cannot be redone
sq: Veprimi %s s’mund të ribëhet

note: one indexed for the dialog
en: The following files were overwritten in the operation you are trying to redo and cannot be restored:
sq: Kartelat vijues qenë mbishkruar gjatë veprimit që po provoni të ribëni dhe s’mund të rikthehen:

en: %s operation can only be partially redone
sq: Veprimi %s mund të ribëhet vetëm pjesërisht

en: Failed to redo operation '%s'
sq: S’u arrit të ribëhej veprimi “%s”

note: TRANSLATORS: An example: 'Undo the latest 'copy' operation (2 files)
en: Undo the latest '%s' operation (%s)
sq: Zhbëj veprimin e fundit '%s' (%s)

en: Undo the latest operation
sq: Zhbë veprimin e fundit

note: TRANSLATORS: An example: 'Redo the latest 'copy' operation (2 files)
en: Redo the latest '%s' operation (%s)
sq: Ribëj veprimin e fundit '%s' (%s)

en: Redo the latest operation
sq: Ribëj veprimin e fundit

en: unknown
sq: e panjohur

en: %u item | %u items
sq[0]: %u objekt
sq[1]: %u objekte

en: File does not exist
sq: Kartela s’ekziston

en: Undo performed
sq: Zhbëj të kryerin

en: %s operation was undone
sq: Veprimi %s u zhbë

en: Redo performed
sq: U krye ribërje

en: %s operation was redone
sq: Veprimi %s u ribë

en: Unmounting device
sq: Po çmontohet pajisja

en: The device "%s" is being unmounted by the system. Please do not remove the media or disconnect the drive
sq: Pajisja “%s” po çmontohet nga sistemi. Ju lutemi, mos e hiqni median ose mos e shkëputni pajisjen

en: Writing data to device
sq: Po shkruhen të dhëna në pajisje

en: There is data that needs to be written to the device "%s" before it can be removed. Please do not remove the media or disconnect the drive
sq: Ka të dhëna që duhet të shkruar te pajisja “%s”, para se ajo të mund të hiqet. Ju lutemi, mos e hiqni median ose mos e shkëputni pajisjen

en: Ejecting device
sq: Po nxirret pajisje

en: The device "%s" is being ejected. This may take some time
sq: Pajisja “%s” po nxirret. Kjo mund të marrë pak kohë

en: Icon size
sq: Madhësi ikone

en: The icon size for the path entry
sq: Madhësi ikone për zë shtegu

en: Owner:
sq: Pronar:

en: _Access:
sq: _Hyrje:

en: Gro_up:
sq: Gr_up:

en: Acc_ess:
sq: _Hyrje:

en: Others
sq: Të tjerë

en: Acce_ss:
sq: H_yrje:

en: Allow this file to _run as a program
sq: Lejoje këtë kartelë të _xhirojë si një program

en: Allowing untrusted programs to run presents a security risk to your system.
sq: Lejimi i xhirimit të programeve jo të besueshëm përbën rrezik sigurie për sistemin tuaj.

en: The folder permissions are inconsistent, you may not be able to work with files in this folder.
sq: Lejet mbi dosjen s’janë të qarta, mund të mos jeni në gjendje të punoni me kartela në këtë dosje.

en: Correct _folder permissions...
sq: Ndreqni leje mbi _dosje…

en: Click here to automatically fix the folder permissions.
sq: Klikoni këtu për të ndrequr vetvetiu lejet mbi dosjen.

en: Please wait...
sq: Ju lutemi, pritni…

en: Stop applying permissions recursively.
sq: Resht së zbatuari lejet në mënyrë rekursive.

note: allocate the question dialog
en: Question
sq: Pyetje

en: Apply recursively?
sq: Të zbatohet në mënyrë rekursive?

en: Do you want to apply your changes recursively to
    all files and subfolders below the selected folder?
sq: Doni të zbatohen ndryshimet tuaj në mënyrë rekursive
    mbi tërë kartelat dhe nëndosjet nën dosjen e përzgjedhur?

en: If you select this option your choice will be remembered and you won't be asked again. You can use the preferences dialog to alter your choice afterwards.
sq: Nëse përzgjidhni këtë mundësi, zgjedhja juaj do të mbahet mend dhe s’do të pyeteni sërish. Për të ndryshuar më vonë zgjedhjen tuaj, mund të përdorni dialogun e parapëlqimeve.

en: Mixed file owners
sq: Pronarë të përzierë kartele

en: Unknown file owner
sq: Pronar i panjohur kartele

en: None
sq: Asnjë

note: 0000
en: Write only
sq: Vetëm shkrim

note: 0002
en: Read only
sq: Vetëm lexim

note: 0004
en: Read & Write
sq: Lexim & Shkrim

en: Varying (no change)
sq: Varion (pa ndryshim)

en: Correct folder permissions automatically?
sq: Të ndreqen vetvetiu lejet mbi dosje?

en: Folder permissions
sq: Leje dosjeje

en: Correct _folder permissions
sq: Ndreqni leje mbi _dosje

en: The folder permissions will be reset to a consistent state. Only users allowed to read the contents of this folder will be allowed to enter the folder afterwards.
sq: Lejet mbi dosjes do të rikthehen te një gjendjeje më e qëndrueshme. Më pas, vetëm përdoruesve të lejuar të lexojnë lëndën e kësaj dosjeje do t’u lejohet hyrje në këtë dosje.

note: popup the error message dialog
en: Error while changing file permissions
sq: Gabim teksa ndryshoheshin leje kartelash

en: Thunar Preferences
sq: Parapëlqime për Thunar-in

note: Display
en: Display
sq: Shfaqje

en: Window Settings
sq: Rregullime Dritaresh

en: Use custom window decorations (only applied to new windows)
sq: Përdor zbukurime vetjake dritaresh (aplikohet vetëm për dritare të reja)

en: Use custom, client-side window decorations instead of global, server-side ones. - Only applied to new Thunar windows
sq: Përdor zbukurime vetjake, më anë të klientit, në vend se ato globale, më anë të shërbyesit. - Aplikohet vetëm për dritare të reja Thunar-i

en: Use current folder icon as window icon
sq: Si ikonë dritareje përdor ikonën e dosjes aktuale

en: Select this option to use the current folder icon as window icon
sq: Përzgjidheni këtë mundësi që të përdoret ikona e dosjes së tanishme si ikonë dritareje

en: View Settings
sq: Rregullime Parjeje

en: View _new folders using:
sq: Shihni dosje të _reja duke përdorur:

en: Icon View
sq: Pamje Ikonë

en: List View
sq: Pamje Listë

en: Compact View
sq: Pamje Kompakte

en: Last Active View
sq: Pamje Aktivë Së Fundi

en: _Remember view settings for each folder
sq: _Mba mend rregullime parjeje për çdo dosje

en: Select this option to remember view type, zoom level, sort column, and sort order individually for each folder
sq: Përzgjidheni këtë mundësi që të mbahen mend lloj parjeje, shkallë zmadhimi/zvogëlim, shtyllë renditjeje dhe rend renditjeje, më vete, për çdo dosje

en: gvfs metadata support is required
sq: Mbulimi i tejtëdhënave gvfs është i domosdoshëm

en: Sort _folders before files
sq: Rendit _dosjet përpara kartelave

en: Select this option to list folders before files when you sort a folder.
sq: Përzgjidhni këtë mundësi për të renditur dosjet përpara kartelave, gjatë renditjes së një dosjeje.

en: Show file size in binary format
sq: Shfaqe madhësinë e kartelave në format dyor

en: Select this option to show file size in binary format instead of decimal.
sq: Përzgjidheni këtë mundësi që të shfaqet madhësia e kartelës në formatin dyor, në vend se dhjetor.

en: Thumbnails
sq: Miniatura

en: Show thumbnails:
sq: Shfaq miniatura:

en: Local Files Only
sq: Vetëm Kartelat Vendore

en: Only show thumbnails for files smaller than:
sq: Shfaq miniatura vetëm për kartela më të vogla se:

en: 512KiB
sq: 512 KiB

en: 1MiB
sq: 1 MiB

en: 10MiB
sq: 10 MiB

en: 100MiB
sq: 100 MiB

en: 1GiB
sq: 1 GiB

en: 10GiB
sq: 10 GiB

en: Unlimited
sq: E pakufizuar

en: Draw frames around thumbnails
sq: Vizato korniza përreth miniaturash

en: Select this option to draw black frames around thumbnails.
sq: Përzgjidheni këtë mundësi që të vizatohen korniza të zeza përreth miniaturave.

en: _Text beside icons
sq: _Tekst në krah ikonash

en: Select this option to place the icon captions for items beside the icon rather than below the icon.
sq: Përzgjidheni këtë mundësi për të vendosur përshkrime ikonash për objekte në krah të ikonave, në vend të vendosjes nën to.

en: Date
sq: Datë

note: TRANSLATORS: custom date format
en: Custom
sq: Vetjak

en: Today / Custom
sq: Sot / Vetjake

note: TRANSLATORS: Please do not translate the first column (specifiers), 'strftime' and of course '\n'
en: Custom date format to apply.
    
    The most common specifiers are:
    %d day of month
    %m month
    %Y year including century
    %H hour
    %M minute
    %S second
    
    For a complete list, search 'Glib.DateTime.format'.
sq: Format vetjak datash për t’u aplikuar.
    
    Përcaktorët më të rëndomtë janë:
    %d ditë në muaj
    %m muaj
    %Y vit përfshi shekullin
    %H orë
    %M minutë
    %S sekondë
    
    Për një listë të plotë, kërkoni për 'Glib.DateTime.format'.

note: Side Pane
en: Side Pane
sq: Menu Anësore

en: Shortcuts Pane
sq: Kuadrat Shkurtoresh

en: _Icon Size:
sq: Madhësi _Ikone:

en: 16px
sq: 16 px

en: 24px
sq: 24 px

en: 32px
sq: 32 px

en: 48px
sq: 48 px

en: 64px
sq: 64 px

en: 96px
sq: 96 px

en: 128px
sq: 128 px

en: 160px
sq: 160 px

en: 192px
sq: 192 px

en: 256px
sq: 256 px

en: 512px
sq: 512 px

en: 1024px
sq: 1024 px

en: Show Icon _Emblems
sq: Shfaq _Emblema Ikonash

en: Select this option to display icon emblems in the shortcuts pane for all folders for which emblems have been defined in the folders properties dialog.
sq: Përzgjidheni këtë mundësi që të shfaqen emblema ikonash te kuadrati i shkurtoreve për krejt dosjet për të cilat emblemat mund të përcaktohen në dialogun e vetive të dosjeve.

en: Tree Pane
sq: Kuadrati i Pemës

en: Icon _Size:
sq: _Madhësi Ikone:

en: Show Icon E_mblems
sq: Shfaq E_mblema Ikonash

en: Select this option to display icon emblems in the tree pane for all folders for which emblems have been defined in the folders properties dialog.
sq: Përzgjidheni këtë mundësi që të shfaqni emblema ikonash në kuadratin e pemës për krejt dosjet për të cilat emblemat janë përcaktuar në dialogun e vetive të dosjeve.

en: Icon Style
sq: Stil Ikone

en: Use symbolic folder icons
sq: Përdor ikona simbolike dosjesh

en: Select this option to use symbolic folder icons instead of regular ones.
sq: Që të përdoren ikona simbolike dosjesh, në vend se ato të zakonshme, përzgjidhni këtë mundësi.

en: Image Preview
sq: Paraparje Figure

en: Image Preview Mode:
sq: Mënyra “Paraparje Figure”:

en: - Standalone: Image Preview uses a separate pane
    - Embedded: Image Preview is embedded in the left sidepane
sq: - Më vete: Paraparja e Figurës përdor një kuadrat më vete
    - E trupëzuar: Paraparja e Figurës trupëzohet te kuadrati anësor majtas

note: Behavior
en: Behavior
sq: Sjellje

en: Navigation
sq: Lëvizje

en: _Single click to activate items
sq: Klikim _njësh për aktivizim objektesh

en: Specify the d_elay before an item gets selected
    when the mouse pointer is paused over it:
sq: Caktoni _vonesën pas së cilës një objekt bëhet
    i përzgjedhur, kur treguesi i miut ndalet mbi të:

en: When single-click activation is enabled, pausing the mouse pointer over an item will automatically select that item after the chosen delay. You can disable this behavior by moving the slider to the left-most position. This behavior may be useful when single clicks activate items, and you want only to select the item without activating it.
sq: Kur është aktiv njëklikimi, ndalja e treguesit të miut sipër një objekti do ta përzgjedhë atë vetvetiu pas një vonese të zgjedhur. Mund ta çaktivizoni këtë sjellje duke e lëvizur rrëshqitësin në skajin e djathtë. Kjo sjellje mund të jetë e dobishme kur përmes njëklikimit aktivizohen objekte, dhe doni vetëm të përzgjidhni një objekt pa e aktivizuar atë.

en: Disabled
sq: E çaktivizuar

en: Medium
sq: E mesme

en: Long
sq: E gjatë

en: _Double click to activate items
sq: _Dyklikoni për aktivizim objektesh

en: Tabs and Windows
sq: Skeda dhe Dritare

en: Open folders in new tabs on middle click
sq: Hapni dosje në skeda të reja, me klikim me të mesit

en: Select this option to open a new tab on middle click instead of a new window
sq: Përzgjidheni këtë mundësi për hapje të një skede të re, kur klikohet me të mesit, në vend se të një dritareje të re

en: Open new thunar instances as tabs
sq: Instanca të reja të Thunar-it hapi si skeda

en: Select this option to open new thunar instances as tabs in an existing thunar window
sq: Përzgjidheni këtë mundësi që instancat e reja të Thunar-it të hapen si skeda në një dritare Thunar ekzistuese

en: Show full directory paths in tab titles
sq: Shfaq shtigje të plotë drejtorish te tituj skedash

en: Select this option to show the full directory path in the tab title instead of only the directory name
sq: Përzgjidheni këtë mundësi që të shfaqni shtegun e plotë të drejtorisë te titulli i skedës, në vend se vetëm të emrit të drejtorisë

en: Restore tabs on startup
sq: Riktheji skedat gjatë nisjesh

en: Select this option to restore your tabs as they were last time you used Thunar
sq: Përzgjidheni këtë mundësi që të rikthehen skedat tuaja siç qenë herën e fundit kur përdorët Thunar-in

en: Context Menu
sq: Menu Konteksti

en: Show action to permanently delete files and folders
sq: Shfaq veprim për fshirje përgjithmonë kartelash dhe dosjesh

en: Select this option to show the 'Delete' action in the context menu
sq: Përzgjidheni këtë mundësi për të shfaqur te menuja e konteksteve veprimin “Fshije”

note: Advanced
en: Advanced
sq: Të mëtejshme

en: File Transfer
sq: Shpërngulje Kartelash

en: Transfer files in parallel:
sq: Shpërngulni kartela në paralel:

en: Indicates the behavior during multiple copies:
    - Always: all copies are done simultaneously
    - Local Files Only: simultaneous copies for local (not remote, not attached) files
    - Local Files Only (Same Devices): if all files are local but on different devices (disks, mount points), copies will be sequential
    - Local Files Only (Idle Devices): if all files are local but on busy devices (disks, mount points), copies will be sequential
    - Never: all copies are done sequentially
sq: Tregon sjelljen gjatë kopjimesh të shumëfishta:
    - Përherë: krejt kopjet bëhen njëkohësisht
    - Vetëm Kartela Vendore: kopje të njëkohshme për kartela vendore (jo të largëta, jo të bashkëngjitura)
    - Vetëm Kartela Vendore (Po Ato Pajisje): nëse krejt kartelat janë vendore, por në pajisje të ndryshme (disqe, pika montimi), kopjet do të bëhen njëra pas tjetrës
    - Vetëm Kartela Vendore (Pajisje të Plogështa): nëse krejt kartelat janë vendore, por në pajisje të zëna (disqe, pika montimi), kopjet do të bëhen njëra pas tjetrës
    - Kurrë: krejt kopjet bëhen një pas një

en: Local Files Only (Same Devices)
sq: Vetëm Kartela Vendore (Në Po Ato Pajisje)

en: Local Files Only (Idle Devices)
sq: Vetëm Kartela Vendore (Pajisje të Plogështa)

en: Use intermediate file on copy:
sq: Përdor kartelë të ndërmjetme gjatë kopjimit:

en: Use intermediate file '*.partial~' to copy files. This will prevent fragmented files. The new file will only be shown after the copy was successfully finished.
sq: Përdor kartelë të ndërmjetme '*.partial~' për kopjim kartelash. Kjo do të parandalojë fragmentim kartelash. Kartela e re do të shfaqet vetëm pasi kopjimi të jetë përfunduar me sukses.

en: Verify file contents on copy:
sq: Verifiko lëndë kartelash gjatë kopjimit:

en: Compare contents of original file and copy in order to detect corruption. While this will attempt to compare the actual contents that are on the destination media, Thunar may be unable to bypass filesystem caches, so this comparison may not detect all instances of corruption. Enabling this option will increase copy time.
sq: Krahasoni lëndën e kartelës origjinale dhe të kopjes, që të mund të pikasni futje hundësh. Teksa kjo do të përpiqet të krahasojë lëndët e tanishme që gjenden në median vendmbërritje, Thunar-i mund të mos jetë në gjendje të anashkalojë fshehtina sistemesh kartelash, ndaj ky krahasim mund të mos pikasë dot krejt instancat e dëmit. Aktivizimi i kësaj mundësie do të shtojë kohën e kopjimit.

en: Search
sq: Kërko

en: Include subfolders:
sq: Përfshi nëndosje:

en: Folder Permissions
sq: Leje Dosjeje

en: When changing the permissions of a folder, you
    can also apply the changes to the contents of the
    folder. Select the default behavior below:
sq: Kur ndryshohen lejet mbi një dosje, mund të
    zbatoni ndryshimet edhe te lënda e dosjes.
    Përzgjidhni më poshtë sjelljen parazgjedhje:

en: Ask every time
sq: Pyet çdo herë

en: Apply to Folder and Contents
sq: Zbatoje te Dosje dhe te Lëndë

en: Apply to Folder Only
sq: Zbatoje Vetëm te Dosje

en: Security
sq: Siguri

en: Execute shell scripts:
sq: Ekzekuto programthe shelli:

en: Volume Management
sq: Administrim Vëllimesh

note: add check button to enable/disable auto mounting
en: Enable _Volume Management
sq: Aktivizo Administrim _Vëllimesh

en: <a href="volman-config:">Configure</a> the management of removable drives,
    devices and media.
sq: <a href="volman-config:">Formësoni</a> administrimin e disqeve, pajisjeve
    dhe mediave të heqshme.

en: Missing dependencies
sq: Mungojnë varësi

en: It looks like <a href="https://wiki.gnome.org/Projects/gvfs">gvfs</a> is not available.
    Important features including trash support,
    removable media and remote location browsing
    will not work. <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/unix-filesystem#gnome_virtual_file_system">[Read more]</a>
sq: Duket sikur <a href="https://wiki.gnome.org/Projects/gvfs">gvfs</a> s’është i passhëm.
    Veçori të rëndësishme, përfshi veprime me hedhurinat,
    media të heqshme dhe shfletim në largësi
    nuk do të funksionojnë. <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/unix-filesystem#gnome_virtual_file_system">[Lexoni më tepër]</a>

note: Shortcuts
en: Shortcuts
sq: Shkurtore

en: Window
sq: Dritare

en: View
sq: Shihni

en: Launcher
sq: Nisës

en: Status Bar
sq: Shtyllë Gjendjesh

en: The Shortcuts Editor requires a Thunar window to be present.
sq: Që të jetë i pranishëm, Përpunuesi i Shkurtoreve lyp një dritare Thunar-i.

note: tell the user that we failed to come up with the thunar-volman configuration dialog
en: Failed to display the volume management settings
sq: S’u arrit të shfaqeshin rregullimet për administrim vëllimesh

en: File Operation Progress
sq: Ecuri Veprimi Kartele

en: Paused
sq: E pushuar

en: Starting... (User request)
sq: Po niset… (Kërkesë nga përdoruesi)

en: Resuming...
sq: Po rifillohet

note: update the status text
en: Cancelling...
sq: Po anulohet…

note: display the error message
en: Error while processing file operation
sq: Gabim teksa kryhej veprim kartele

en: Job queued
sq: Akti u vu në radhë

en: Resuming job...
sq: Po rimerret akti…

en: General
sq: Të përgjithshme

en: _Name:
sq: _Emër:

en: Names:
sq: Emra:

note: Second box (kind, open with, link target, original path, location, volume)
en: Kind:
sq: Lloj:

en: _Open With:
sq: _Hape Me:

en: Link Target:
sq: Objektiv Lidhjeje:

note: TRANSLATORS: Try to come up with a short translation of "Original Path" (which is the path * where the trashed file/folder was located before it was moved to the trash), otherwise the * properties dialog width will be messed up.
en: Original Path:
sq: Shteg Origjinal:

en: Location:
sq: Vendndodhje:

en: Volume:
sq: Vëllim:

note: Third box (deleted, modified, accessed)
en: Deleted:
sq: Fshirë më:

en: Created:
sq: Krijuar më:

en: Accessed:
sq: Hapur më:

en: Size on Disk:
sq: Madhësi në Disk:

note: Fifth box (content, capacity, free space)
en: Content:
sq: Lëndë:

en: Capacity:
sq: Kapacitet:

en: Usage:
sq: Përdorimi:

note: Emblem chooser
en: Emblems
sq: Emblema

en: Highlight
sq: Theksoje

en: It looks like <a href="https://wiki.gnome.org/Projects/gvfs">gvfs</a> is not available.
    This feature will not work. <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/unix-filesystem#gnome_virtual_file_system">[Read more]</a>
sq: Duket sikur s’ka <a href="https://wiki.gnome.org/Projects/gvfs">gvfs</a>.
    Kjo veçori s’do të funksionojë. <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/unix-filesystem#gnome_virtual_file_system">[Lexoni më tepër]</a>

en: Example.txt
sq: Shembull.txt

en: _Apply
sq: _Zbatoje

en: _Reset
sq: _Riktheje në fillimet

en: Set _Foreground
sq: Dosje të _Zgjerueshme

en: Set _Background
sq: Vëre _Sfond

en: Select an Icon for "%s" (%s)
sq: Përzgjidhni një Ikonë për “%s” (%s)

note: allocate the chooser dialog
en: Select an Icon for "%s"
sq: Përzgjidhni një Ikonë për “%s”

en: Failed to change icon of "%s" (%s)
sq: S’u arrit të ndryshohet ikonë për “%s” (%s)

en: Failed to change icon of "%s"
sq: Dështoi ndryshimi i ikonës së “%s”

en: %s (%s) - Properties
sq: %s (%s) - Veti

en: %s - Properties
sq: %s - Veti

note: update the properties dialog title
en: Properties
sq: Veti

en: Link Targets:
sq: Objektiva Lidhjesh:

en: mixed
sq: të përziera

en: _Add Files...
sq: _Shtoni Kartela…

en: Include additional files in the list of files to be renamed
sq: Përfshi te lista e kartelave për riemërtim kartela shtesë

en: Clear
sq: Spastroje

en: Clear the file list below
sq: Spastro listën e mëposhtme të kartelave

en: _About
sq: _Rreth

en: Display information about Thunar Bulk Rename
sq: Shfaq të dhëna rreth Riemërtimi Në Masë te Thunar-i

en: Rename Multiple Files
sq: Riemërtoni Shumë Kartela Njëherësh

en: Close this window, cancel further changes.
sq: Mbylleni këtë dritare, anuloni ndryshime të tjera.

en: Rename items listed above, keep this window open.
sq: Riemërtoni objektet e paraqitur më sipër, mbajeni të hapur këtë dritare.

en: New Name
sq: Emër e Ri

en: Click here to view the documentation for the selected rename operation.
sq: Klikoni këtu për të parë dokumentimin e veprimit të përzgjedhur të riemërtimit.

note: TRANSLATORS: You can test this string by temporarily removing thunar-sbr.* from $libdir/thunarx-2/, *              and opening the multi rename dialog by selecting multiple files and pressing F2.
en: No renamer modules were found on your system. Please check your
    installation or contact your system administrator. If you install Thunar
    from source, be sure to enable the "Simple Builtin Renamers" plugin.
sq: Në sistemin tuaj s’u gjet modul riemërtimi. Ju lutemi, kontrolloni instalimin
    ose lidhuni me përgjegjësin e sistemit tuaj. Në instalofshi Thunar-in prej
    burimi, sigurohuni se aktivizoni shtojcën “Riemërtues të Thjeshtë të Brendshëm”.

en: Remove File | Remove Files
sq[0]: Hiq Kartelë
sq[1]: Hiq Kartela

en: Remove the selected file from the list of files to be renamed | Remove the selected files from the list of files to be renamed
sq[0]: Hiq kartelën e përzgjedhur prej listës së kartelave për riemërtim
sq[1]: Hiq kartelat e përzgjedhura prej listës së kartelave për riemërtim

note: tell the user that we failed
en: Failed to open the documentation browser
sq: S’u arrit të hapej shfletuesi i dokumentimit

note: allocate the file chooser
en: Select files to rename
sq: Përzgjidhni kartela për riemërtim

en: Audio Files
sq: Kartela Audio

en: Image Files
sq: Kartela Figura

en: Video Files
sq: Kartela Video

note: just popup the about dialog
en: Bulk Rename
sq: Riemërtim Në Masë

en: Thunar Bulk Rename is a powerful and extensible
    tool to rename multiple files at once.
sq: Riemërtimi Në Masë te Thunar-i është një mjet i fuqishëm
    dhe i zgjerueshëm për riemërtim të shumë kartelave njëherazi.

note: change title to reflect the standalone status
en: Bulk Rename - Rename Multiple Files
sq: Riemërtim Në Masë - Riemërtoni Shumë Kartela Njëherësh

en: Failed to rename "%s" to "%s".
sq: S’u arrit të riemërtohej “%s” si “%s”.

en: You can either choose to skip this file and continue to rename the remaining files, or revert the previously renamed files to their previous names, or cancel the operation without reverting previous changes.
sq: Mund të zgjidhni ose të anashkalohet kjo kartelë dhe të vazhdohet me riemërtimin e kartelave të mbetura, ose të kthehen kartelat e riemërtuara më herët te emrat e mëparshëm, ose të anulohet veprimi pa zhbërë ndryshimet e mëparshme.

en: _Revert Changes
sq: _Rikthe Ndryshimet

en: _Skip This File
sq: _Anashkalo Këtë Kartelë

en: Do you want to skip this file and continue to rename the remaining files?
sq: Doni të anashkalohet kjo kartelë dhe të vazhdohet me riemërtimin e kartelave të mbetura?

en: Browse the file system
sq: Shfleto sistemin e kartelave

en: Mount and open %s (%s)
sq: Monto dhe hap %s (%s)

en: Trash is empty
sq: Hedhurina është e zbrazët

en: Trash contains %d file | Trash contains %d files
sq[0]: Hedhurinat përmbajnë %d kartelë
sq[1]: Hedhurinat përmbajnë %d kartela

en: Devices
sq: Pajisje

en: Network
sq: Rrjet

en: Browse Network
sq: Shfletoni Rrjetin

en: Browse local network connections
sq: Shfleto lidhje rrjeti vendor

en: Places
sq: Vende

en: Open the home folder
sq: Hap dosjen shtëpi

en: Open the desktop folder
sq: Hap dosjen desktop

en: Computer
sq: Kompjuter

en: Browse the computer
sq: Shfletoni në kompjuter

en: Recent
sq: Së fundi

en: Browse recently used files
sq: Shfletoni kartela të përdorura së fundi

en: Re_name Shortcut
sq: Ri_emërto Shkurtore

en: _Remove Shortcut
sq: _Hiq Shkurtore

en: The path "%s" does not refer to a directory
sq: Shtegu “%s” s’i referohet një drejtorie

note: display an error message to the user
en: Failed to add new shortcut
sq: S’u arrit të shtohej shkurtore

en: Click here to stop calculating the total size of the folder.
sq: Klikoni këtu për të ndalur llogaritjen e madhësisë gjithsej të kartelës.

note: add the label widget tell the user that we started calculation
en: Calculating...
sq: Po llogaritet…

note: tell the user that the operation was canceled
en: Calculation aborted
sq: Llogaritja dështoi

en: %d folder | %d folders
sq[0]: %d dosje
sq[1]: %d dosje

en: %u item (%s, %s) | %u items (%s, %s)
sq[0]: %u objekt (%s, %s)
sq[1]: %u objekte (%s, %s)

note: TRANSLATORS: this is shows if during the deep count size * directories were not accessible
en: (some contents unreadable)
sq: (ca lëndë e palexueshme)

note: nothing was readable, so permission was denied
en: Permission denied
sq: Leje e mohuar

en: Select _all Files
sq: Përzgjidhi _tërë Kartelat

en: Select all files in this window
sq: Përzgjidhni tërë kartelat në këtë dritare

en: Select _by Pattern...
sq: Përzgjidhi _sipas Rregullsie…

en: Select all files that match a certain pattern
sq: Përzgjidhni tërë kartelat që kanë përputhje me një rregullsi të caktuar

en: _Invert Selection
sq: _Përmbyse Përzgjedhjen

en: Select all files but not those currently selected
sq: Përzgjidhni krejt kartelat, pa ato që janë të përzgjedhura tani

en: U_nselect all Files
sq: _Hiqe përzgjedhjen për krejt Kartelat

en: Unselect all files in this window
sq: Hiqe përzgjedhjen për krejt kartelat në këtë dritare

en: Arran_ge Items
sq: Sis_temoni Objekte

en: _Reversed Order
sq: Në Rend Së _Prapthi

en: Reverse the sort order
sq: Ktheje rendin e renditjes në kah tjetër

en: By _Name
sq: Sipas _Emrash

en: Keep items sorted by their name
sq: Mbaji objektet të renditur sipas emrash

en: By _Size
sq: Sipas _Madhësish

en: Keep items sorted by their size
sq: Mbaji objektet të renditur sipas madhësish

en: By _Type
sq: Sipas _Llojesh

en: Keep items sorted by their type
sq: Mbaji objektet të renditur sipas llojesh

en: By _Modification Date
sq: Sipas Datash _Ndryshimi

en: Keep items sorted by their modification date
sq: Mbaji objektet të renditur sipas datash ndryshimi

en: By D_eletion Date
sq: Sipas Datash _Fshirjeje

en: Keep items sorted by their deletion date
sq: Mbaji objektet të renditur sipas datave të fshirjes për ta

en: _Ascending
sq: _Rritës

en: Sort items in ascending order
sq: Renditi objektet në rend rritës

en: _Descending
sq: _Zbritës

en: Sort items in descending order
sq: Renditi objektet në rend zbritës

en: Loading folder contents...
sq: Po ngarkohet lëndë dosjeje…

en: %d file found | %d files found
sq[0]: U gjet %d kartelë
sq[1]: U gjetën %d kartela

note: display an error to the user
en: Failed to open the home folder
sq: S’u arrit të hapej dosja shtëpi

[ctx: Select by Pattern dialog: title]
en: Select by Pattern
sq: Përzgjidhni sipas Rregullsie

[ctx: Select by Pattern dialog: buttons]
en: _Cancel
sq: _Anuloje

[ctx: Select by Pattern dialog: buttons]
en: _Select
sq: _Përzgjidhni

[ctx: Select by Pattern dialog: labels: pattern entry textbox]
en: _Pattern:
sq: _Rregullsi:

[ctx: Select by Pattern dialog: tooltips on label for pattern entry textbox]
en: Files whose name matches the wildcard pattern you enter will be selected in the main window.
sq: Kartelat emrat e të cilave kanë përputhje me rregullsinë e dhënë me shenja të gjithëpushtetshme, do të përzgjidhen te dritarja kryesore.

[ctx: Select by Pattern dialog: tooltips: pattern entry text box]
note: TRANSLATORS: the * and ? characters are the ASCII wildcard special symbols, and they must not be localized.
en: ? matches exactly one character,
    * matches any number of characters, including zero.
    
    For example: *.txt, file??.png, pict
    
    Without any * or ? wildcards, the pattern will match anywhere in a name. With wildcards, the pattern must match at both the start and the end of a name.
sq: ? vlen për përputhje saktësisht me një shenjë,
    * vlen për përputhje të çfarëdo numri shenjash, përfshi zero.
    
    Për shembull: *.txt, kartelë??.png, pict
    
    Pa ndonjë nga shenjat e gjithëpushtetshme * apo ?, rregullsia do të kërkohet kudo qoftë te një emër. Me shenjat e gjithëpushtetshme, rregullsia duhet të përputhet me fillimin edhe fundin e një emri.

[ctx: Select by Pattern dialog: labels: case sensitive checkbox]
en: C_ase sensitive
sq: Siç është shkru_ar

[ctx: Select by Pattern dialog: tooltips: case sensitive checkbox]
en: If enabled, letter case must match the pattern.
    Examp* would match Example.txt and not example.txt
sq: Në u aktivizoftë, kërkimi për përputhje duhet të marrë parasysh shkrimin me të vogël a me të madhe.
    Shembu* do të prodhojë përputhje për Shembull.txt, por jo për shembull.txt

[ctx: Select by Pattern dialog: labels: match diacritics checkbox]
en: _Match diacritics
sq: _Përputhje shenjash diakritike

[ctx: Select by Pattern dialog: tooltips: match diacritics checkbox]
en: If enabled, require accents to match the pattern.
    Rés* would match Résumé.txt and not Resume.txt
sq: Në u aktivizoftë, lyp që theksat të merren parasysh për përputhje rregullsie.
    Rés* do të ishte përputhje me Résumé.txt, por jo me Resume.txt

note: tell the user that the file name provided by the X Direct Save source is invalid
en: Invalid filename provided by XDS drag site
sq: Emër i pavlefshëm kartele dhënë nga sajt XDS drag

note: display an error dialog to the user
en: Failed to create a link for the URL "%s"
sq: S’u arrit të krijohej një lidhje për URL-në “%s”

en: Untitled document
sq: Dokument pa titull

en: Failed to open directory "%s"
sq: S’u arrit të hapej drejtoria “%s”

en: Show size
sq: Shfaq madhësinë

en: Size in bytes
sq: Madhësi në bajte

en: Show size in bytes
sq: Shfaqe madhësinë në bajte

en: Filetype
sq: Lloj kartele

en: Show filetype
sq: Shfaq llojin e kartelës

en: Display Name
sq: Emër Në Ekran

en: Show display name
sq: Shfaq emrin për në ekran

en: Last Modified
sq: Ndryshuar Së Fundi Më

en: Show last modified
sq: Shfaq ndryshuar së fundi më

en: Hidden Files Count
sq: Numër Kartelash të Fshehura

en: Show hidden files count
sq: Shfaq numër kartelash të fshehura

en: Configure the Toolbar
sq: Formësoni Panelin

note: create the top label for the toolbar editor dialog
en: Configure the order and visibility of toolbar items.
    Note that toolbar items are always executed for the current directory.
sq: Formësoni renditjen dhe dukshmërinë e objekteve të panelit.
    Kini parasysh se objektet e panelit ekzekutohen përherë për drejtorinë e çastit.

note: create the "Use Default" button
en: De_fault Order
sq: Radhë P_arazgjedhje

note: create the "Symbolic Icons" checkbox
en: _Symbolic Icons
sq: Ikona _Simbolike

en: Use symbolic icons instead of regular ones (if available).
sq: Përdor ikona simbolike, në vend se ato të zakonshme (në pastë).

en: Only visible when the menubar is hidden
sq: E dukshme vetëm kur shtylla e menusë është e fshehur

en: Verifying file contents...
sq: Po verifikohen lëndë kartelash…

en: Error while copying to "%s": %s more space is required to copy to the destination
sq: Gabim teksa kopjohej te “%s”: %s lypset më tepër hapësirë për ta kopjuar te vendmbërritja

note: update progress information
en: Trying to restore "%s"
sq: Po provohet të rikthehet “%s”

en: The folder "%s" does not exist anymore but is required to restore the file "%s" from the trash
sq: Dosja “%s” s’ekziston më, por është e domosdoshme për rikthimin e kartelës “%s” prej hedhurinave

en: Failed to restore the folder "%s"
sq: S’u arrit të rikthehej dosja “%s”

note: update progress information
en: Trying to move "%s"
sq: Po provohet të lëvizet “%s”

note: update progress information
en: Could not move "%s" directly. Collecting files for copying...
sq: S’u lëviz dot “%s” drejtpërsëdrejti. Po grumbullohen kartelat për kopjim…

en: Collecting files...
sq: Po grumbullohen kartela…

en: %s of %s
sq: %s e %s

en: %lu hour remaining (%s/sec) | %lu hours remaining (%s/sec)
sq[0]: Edhe %lu orë (%s/s)
sq[1]: Edhe %lu orë (%s/s)

en: %lu minute remaining (%s/sec) | %lu minutes remaining (%s/sec)
sq[0]: Edhe %lu minutë (%s/s)
sq[1]: Edhe %lu minuta (%s/s)

en: %lu second remaining (%s/sec) | %lu seconds remaining (%s/sec)
sq[0]: Edhe %lu sekondë (%s/s)
sq[1]: Edhe %lu sekonda (%s/s)

en: Loading...
sq: Po ngarkohet…

en: Invalid path
sq: Shteg i pavlefshëm

en: Unknown user "%s"
sq: Përdorues i panjohur “%s”

note: TRANSLATORS: file was modified less than one day ago
en: Today
sq: Sot

note: TRANSLATORS: file was modified less than one day ago
en: Today at %X
sq: Sot më %X

note: TRANSLATORS: file was modified less than two days ago
en: Yesterday
sq: Dje

note: TRANSLATORS: file was modified less than two days ago
en: Yesterday at %X
sq: Dje më %X

note: Days from last week
en: %A at %X
sq: %A më %X

note: Any other date
en: %x at %X
sq: %x më %X

en: %.*s (copy %u)%s
sq: %.*s (kopjo %u)%s

en: link to %.*s%s
sq: lidhje për te %.*s%s

en: link %u to %.*s%s
sq: lidhe %u me %.*s%s

en: Search:
sq: Kërkim:

en: %s (%d hidden)
sq: %s (%d të fshehura)

en: 0 items
sq: 0 objekte

en: Last Modified: %s
sq: Ndryshuar Së Fundi: %s

en: "%s" (%s)
sq: “%s” (%s)

en: "%s"
sq: “%s”

en: link to %s
sq: lidhje te %s

en: shortcut
sq: shkurtore

en: mountable
sq: e montueshme

en: mount point
sq: pikë montimi

note: append the image dimensions to the statusbar text
en: Image Size:
sq: Madhësi Figure:

en: _File
sq: _Kartelë

en: New _Tab
sq: _Skedë e Re

en: Open a new tab for the displayed location
sq: Hapni një skedë të re për vendndodhjen e shfaqur

en: New _Window
sq: _Dritare e Re

en: Open a new Thunar window for the displayed location
sq: Hap një dritare të re Thunar për vendndodhjen e shfaqur

en: Detac_h Tab
sq: Shkëp_ute Skedën

en: Open current folder in a new window
sq: Hapeni dosjen e tanishme në një dritare të re

en: Close Ta_b
sq: Mbylle _Skedën

en: Close this folder
sq: Mbyll këtë kartelë

en: _Close Window
sq: _Mbylle Dritaren

en: Close this window
sq: Mbyll këtë dritare

en: Close _All Windows
sq: Mbylli _Krejt Dritaret

en: Close all Thunar windows
sq: Mbylli tërë dritaret Thunar

en: _Edit
sq: _Përpunim

en: _Undo
sq: _Zhbëje

en: Red_o
sq: _Ribëje

en: Pr_eferences...
sq: _Parapëlqime…

en: Edit Thunar's Preferences
sq: Përpunoni Parapëlqime për Thunar-in

en: _View
sq: _Parje

en: _Reload
sq: _Ringarkoje

en: Reload the current folder
sq: Ringarko dosjen e tanishme

en: S_plit View
sq: Pamje e _Ndarë

en: Open/Close Split View
sq: Hap/Mbyll Pamje të Ndarë

en: Locatio_n Selector
sq: Përzgjedhës _Vendndodhjesh

en: _Text Style
sq: Stil _Teksti

en: Traditional text box showing the current path
sq: Kuadrat tradicional teksti që shfaq shtegun e tanishëm

en: _Buttons Style
sq: Stil _Butonash

en: Modern approach with buttons that correspond to folders
sq: Mënyrë moderne, me butona që u përgjigjen dosjeve

en: _Side Pane
sq: Kuadrat _Anësor

en: _Shortcuts
sq: _Shkurtore

en: Toggles the visibility of the shortcuts pane
sq: Këmben dukshmërinë ose jo të kuadratit të shkurtoreve

en: _Tree
sq: _Pema

en: Toggles the visibility of the tree pane
sq: Këmben dukshmërinë ose jo të kuadratit të pemës

en: _Image Preview
sq: Paraparje _Figure

en: Change the visibility of this window's image preview
sq: Ndryshoni dukshmërinë e paraparjes së figurës së kësaj dritareje

en: St_atusbar
sq: Shtyllë _gjendjeje

en: Change the visibility of this window's statusbar
sq: Ndrysho dukshmërinë e shtyllës së gjendjeve për këtë dritare

en: _Menubar
sq: Shtyllë _menuje

en: Change the visibility of this window's menubar
sq: Ndrysho dukshmërinë e shtyllës së menuve për këtë dritare

en: Configure _Toolbar...
sq: Formësoni _Panel…

en: Configure the toolbar
sq: Formësoni panelin

en: Cl_ear Saved Folder View Settings
sq: _Spastro Rregullime Parjeje Dosjesh të Ruajtura

en: Delete saved view settings for this folder
sq: Fshi rregullime të ruajtura parjeje për këtë dosje

en: Show _Hidden Files
sq: Shfaq Kartela të _Padukshme

en: Toggles the display of hidden files in the current window
sq: Këmben shfaqjen ose jo të kartelave të fshehura në dritaren e çastit

en: Show _File Highlight
sq: Shfaq Theksues _Kartelash

en: Toggles the display of file highlight which can be configured in the file specific property dialog
sq: Aktivizon/çaktivizon shfaqjen e theksimit të kartelës, që mund të formësohet te dialogu i vetive të kartelës së dhënë

en: Zoom I_n
sq: Z_madhoje

en: Show the contents in more detail
sq: Shfaq më tepër hollësi rreth lëndës

en: Zoom _Out
sq: Z_vogëloje

en: Show the contents in less detail
sq: Shfaq më pak hollësi rreth lëndës

en: Normal Si_ze
sq: Ma_dhësi Normale

en: Show the contents at the normal size
sq: Shfaqe lëndën në madhësi normale

en: _Icon View
sq: Pamje _Ikona

en: Display folder content in an icon view
sq: Shfaqe lëndën e dosjes si pamje ikonë

en: _List View
sq: Pamje _Listë

en: Display folder content in a detailed list view
sq: Shfaqe lëndën e dosjes si pamje listë e hollësishme

en: _Compact View
sq: Pamje _Kompakte

en: Display folder content in a compact list view
sq: Shfaqe lëndën e dosjes si pamje listë e ngjeshur

en: _Go
sq: _Shko

en: F_ile System
sq: S_istem Kartelash

en: _Home
sq: _Kreu

en: Go to the home folder
sq: Shko tek dosja krye

en: Go to the desktop folder
sq: Shko tek dosja e desktopit

en: _Computer
sq: _Kompjuter

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
sq: Shfletoni krejt disqet dhe dosjet vendore dhe të largëta ku mund të hyhet prej këtij kompjuteri

en: _Recent
sq: Së _Fundi

en: Display recently used files
sq: Shfaq kartela të përdorura së fundi

en: _Trash
sq: _Hedhurina

en: Display the contents of the trash can
sq: Shfaq lëndën e koshit të hedhurinave

en: Open _Parent
sq: Hap _Mëmën

en: Open the parent folder
sq: Hap dosjen mëmë

en: _Open Location...
sq: _Hapni Vendndodhje…

en: Specify a location to open
sq: Tregoni një vendndodhje për hapje

en: T_emplates
sq: _Gjedhe

en: Go to the templates folder
sq: Shko tek dosja e gjedheve

en: Browse _Network
sq: Shfletoni _Rrjetin

en: _Bookmarks
sq: _Faqerojtës

en: _Contents
sq: _Lëndë

en: Display Thunar user manual
sq: Shfaq doracak përdoruesi për Thunar-in

en: Display information about Thunar
sq: Shfaq të dhëna rreth Thunar-it

en: _Back
sq: _Mbrapsht

en: Go to the previous visited folder
sq: Kalo tek dosja e mëparshme e vizituar

en: _Forward
sq: _Para

en: Go to the next visited folder
sq: Kalo tek dosja pasuese e vizituar

en: _Previous Tab
sq: Skeda e _Mëparshme

en: Switch to Previous Tab
sq: Kaloni te Skeda e Mëparshme

en: _Next Tab
sq: Skeda _Pasuese

en: Switch to Next Tab
sq: Kaloni te Skeda Pasuese

en: _Search for Files...
sq: _Kërkoni për Kartela…

en: Search for a specific file in the current folder and Recent
sq: Kërkoni për një kartelë të dhënë, te dosja e tanishme dhe te Së Fundi

en: Cancel search for files
sq: Anuloje kërkimin për kartela

en: Show the menu
sq: Shfaqe menunë

note: add the label with the root warning
en: Warning: you are using the root account. You may harm your system.
sq: Kujdes: po përdorni llogarinë rrënjë. Mund të dëmtoni sistemin tuaj.

en: Size:
sq: Madhësi:

note: TRANSLATORS: `Catfish' is a software package, please don't translate it.
en: Search with Catfish...
sq: Kërkoni me Catfish…

en: Restore Selected Items
sq: Rikthe Objektet e Përzgjedhur

en: Close tab
sq: Mbylle skedën

en: Open the location "%s"
sq: Hap vendndodhjen “%s”

en: Failed to open parent folder
sq: S’u arrit të hapej dosje mëmë

en: The directory "%s" does not exist. Do you want to create it?
sq: Drejtoria “%s” s’ekziston. Doni të krijohet?

en: Create directory
sq: Krijo drejtori

note: display an error to the user
en: Failed to browse the computer
sq: S’u arrit të shfletohej në kompjuter

note: display the "About Templates" dialog
en: About Templates
sq: Rreth Gjedhesh

en: All files in this folder will appear in the "Create Document" menu.
sq: Tërë kartelat në këtë dosje do të duken te menuja “Krijo Dokument”.

en: If you frequently create certain kinds  of documents, make a copy of one and put it in this folder. Thunar will add an entry for this document in the "Create Document" menu.
    
    You can then select the entry from the "Create Document" menu and a copy of the document will be created in the directory you are viewing.
sq: Nëse krijoni shpesh disa lloje të caktuar dokumentesh, bëni një kopje të njërit dhe vendoseni në këtë dosje. Thunar-i do të shtojë një zë për këtë dokument, te menuja “Krijo Dokument”.
    
    Mundeni mandej të përzgjidhni zërin prej menusë “Krijo Dokument” dhe një kopje e dokumentit do të krijohet te drejtoria që po shihni.

en: Do _not display this message again
sq: Mos e shfaq _sërish këtë mesazh

note: display an error to the user
en: Failed to open the file system root folder
sq: S’u arrit të hapej dosja rrënjë e sistemit të kartelave

note: display an error to the user
en: Failed to display `Recent`
sq: S’u arrit të shfaqej `Së fundi`

note: display an error to the user
en: Failed to display the contents of the trash can
sq: S’u arrit të shfaqej lënda e koshit të hedhurinave

note: display an error to the user
en: Failed to browse the network
sq: S’u arrit të shfletohej rrjeti

en: Thunar is a fast and easy to use file manager
    for the Xfce Desktop Environment.
sq: Thunar-i është një përgjegjës kartelash për Mjedisin
    Desktop Xfce, i shpejtë dhe i lehtë në përdorim.

en: Select an image to preview
sq: Përzgjidhni një figurë për paraparje

en: Failed to launch search with Catfish
sq: S’u arrit të nisej kërkim me Catfish

en: Change the active view type
sq: Ndryshoni llojin e pamjes aktive

note: add a proxy menu item for the view switcher to be represent in the overflow menu
en: View Switcher
sq: Këmbyes Pamjeje

note: add a proxy menu item for the location bar to represent the bar in the overflow menu
en: Location Bar
sq: Shtyllë Vendndodhjesh

en: Label
sq: Etiketë

en: Text of the page's label
sq: Tekst për etiketën e faqes

en: Label widget
sq: Widget etiketash

en: A widget to display in place of the usual page label
sq: Një “widget” për t’u shfaqur në vend të etiketës së zakonshme të faqes

en: Resident
sq: Rezident

en: Don't unload the plugin from memory
sq: Mos e shkarko shtojcën prej kujtesës

en: Help URL
sq: URL Ndihme

en: The URL to the documentation of the renamer
sq: URL-ja e dokumentimit të riemërtuesit

en: The user visible name of the renamer
sq: Emri i dukshëm për përdoruesin i riemërtuesit

en: Description:
sq: Përshkrim:

en: The generic name of the entry, for example "Web Browser" in case of Firefox.
sq: Emri për llojin e një zëri, për shembull “Shfletues”, në rastin e Firefox-it.

en: Command:
sq: Urdhër:

en: The program to execute, possibly with arguments.
sq: Program për ekzekutim, mundet edhe me argumente.

en: Working Directory:
sq: Drejtori Pune:

en: The working directory for the program.
sq: Drejtoria e punës për programin.

en: The URL to access.
sq: URL-ja ku të hyhet.

en: Comment:
sq: Koment:

en: Tooltip for the entry, for example "View sites on the Internet" in case of Firefox. Should not be redundant with the name or the description.
sq: Ndihmëz për zërin, për shembull, “Shihni sajte në Internet”, në rastin e Firefox-it. S’duhet të jetë përsëritje e emrit apo përshkrimit.

en: Options:
sq: Mundësi:

en: Use _startup notification
sq: Përdor njoftime _nisjesh

en: Select this option to enable startup notification when the command is run from the file manager or the menu. Not every application supports startup notification.
sq: Përzgjidhni këtë mundësi për të aktivizuar njoftim në nisje kur urdhri xhirohet që nga përgjegjësi i kartelave ose prej menuje. Jo çdo aplikacion mbulon njoftim në nisje.

en: Run in _terminal
sq: Xhiroje në t_erminal

en: Select this option to run the command in a terminal window.
sq: Përzgjidhni këtë mundësi për xhirim urdhri në një dritare terminali.

en: Security:
sq: Siguri:

note: same function as in thunar-permission-chooser.c
en: Allow this file to _run as a .desktop file
sq: Lejoje këtë kartelë të _xhirojë si një kartelë .desktop

en: Select this to enable executable permission bit(+x). Thunar will not launch the .desktop file if not set.
sq: Përzgjidheni këtë për të aktivizuar bit leje të ekzekutueshmish (+x). Thunar-i s’do të vërë në punë kartelën .desktop, pa u ujdisur kjo.

en: Set this file as trusted
sq: Vëre këtë kartelë si të besuar

en: Select this option to trust this .desktop file. This will generate a checksum of the file and store it via gvfs. The additional check will protect from malicious launchers which e.g. pretend to be a picture, having the executable flag pre-set
sq: Përzgjidheni këtë mundësi që të besohet kjo kartelë .desktop. Kjo do të prodhojë një “checksum” të kartelës dhe do ta depozitojë atë përmes gvfs. Kontrolli shtesë do të mbrojë kundër nisësish dashakeqë të cilët, për shembull, pretendojnë të jenë një figurë, duke pasur të paraujdisur shenjën për të ekzekutueshëm

en: Failed to save "%s".
sq: S’u arrit të ruhej “%s”.

en: Date Taken:
sq: Data e Bërjes:

en: Camera Brand:
sq: Markë Kamere:

en: Camera Model:
sq: Model Kamere:

en: Exposure Time:
sq: Kohë Ekspozimi:

en: Exposure Program:
sq: Program Ekspozimi:

en: Aperture Value:
sq: Vlerë Hapjeje:

en: Metering Mode:
sq: Mënyrë Matjeje:

en: Flash Fired:
sq: Me Flash:

en: Focal Length:
sq: Rreze Vatrore:

en: Shutter Speed:
sq: Shpejtësi Diafragme:

en: ISO Speed Ratings:
sq: Vlera ISO për Shpejtësinë:

en: Image
sq: Figurë

en: Image Type:
sq: Lloj Figure:

note: update the "Image Size" label
en: %dx%d pixel | %dx%d pixels
sq[0]: %dx%d piksel
sq[1]: %dx%d piksela

en: Con_vert to:
sq: Sh_ndërroje në:

en: Uppercase / Lowercase
sq: Me të mëdha/Me të vogla

en: Insert _time:
sq: Fut _kohë:

en: The format describes the date and time parts to insert into the file name. For example, %Y will be substituted with the year, %m with the month and %d with the day. See the documentation of the date utility for additional information.
sq: Formati përshkruan pjesët për datën dhe orën që do të futen te emri i kartelës. Për shembull, %Y do të zëvendësohet me vitin, %m me muajin dhe %d me ditën. Për më tepër të dhëna, shihni dokumentim mjeti datash.

en: _At position:
sq: _Te pozicioni:

en: Insert Date / Time
sq: Fut Datë / Kohë

en: lowercase
sq: me të vogla

en: UPPERCASE
sq: ME TË MËDHA

en: Title Case
sq: Madhësi shkronjash Titulli

en: First character uppercase
sq: Shkronja e parë me të madhe

en: Insert
sq: Fute

en: Overwrite
sq: Mbishkruaje

en: 1, 2, 3, ...
sq: 1, 2, 3, …

en: 01, 02, 03, ...
sq: 01, 02, 03, …

en: 001, 002, 003, ...
sq: 001, 002, 003, …

en: 0001, 0002, 0003, ...
sq: 0001, 0002, 0003, …

en: 00001, 00002, 00003, ...
sq: 00001, 00002, 00003, …

en: a, b, c, d, ...
sq: a, b, c, d, …

en: From the front (left)
sq: Nga përpara (majtas)

en: From the back (right)
sq: Nga prapa (djathtas)

en: Old Name - Text - Number
sq: Emër i Vjetër - Tekst - Numër

en: Number - Text - Old Name
sq: Numër - Tekst - Emër i Vjetër

en: Text - Number
sq: Tekst - Numër

en: Number - Text
sq: Numër - Tekst

en: Current
sq: E tanishme

en: Date Picture Taken
sq: Datë e Bërjes së Fotos

en: _Text:
sq: _Tekst:

en: Insert / Overwrite
sq: Fut / Mbishkruaj

en: _Number Format:
sq: Format _Numrash:

en: _Start With:
sq: _Fillo Me:

en: Text _Format:
sq: _Format Teksti:

en: Numbering
sq: Numërim

en: Remove _From Position:
sq: Hiqe _Prej Pozicioni:

en: _To Position:
sq: _Te Pozicion:

en: Remove Characters
sq: Hiq Shkronja

en: _Search For:
sq: Kër_ko Për:

note: reset to default tooltip
en: Enter the text to search for in the file names.
sq: Jepni tekstin për kërkim te emrat e kartelave.

en: Regular _Expression
sq: Sh_prehje e Rregullt

en: If you enable this option, the pattern will be treated as a regular expression and matched using the Perl-compatible regular expressions (PCRE). Check the documentation for details about the regular expression syntax.
sq: Nëse e aktivizoni këtë mundësi, rregullsia do të trajtohet si shprehje e rregullt dhe përputhjet do të kërkohen duke përdorur shprehje të rregullta të përputhshme me Perl-in (PCRE). Për të dhëna rreth sintaksës për shprehjet e rregullta, shihni dokumentimin.

en: Replace _With:
sq: Zëvendësoje _Me:

en: Enter the text that should be used as replacement for the pattern above.
sq: Jepni tekstin që do të duhej përdorur si zëvendësim për rregullsinë e mësipërme.

en: C_ase Sensitive Search
sq: Kërkim Si_ç Është Shkruar

en: If you enable this option, the pattern will be searched in a case-sensitive manner. The default is to use a case-insensitive search.
sq: Nëse aktivizohet kjo mundësi, rregullsia do të kërkohet ashtu siç është shkruar. Si parazgjedhje, kërkohet pa bërë dallim mes shkronjash të mëdha apo të vogla.

note: setup a tooltip with the error message
en: Invalid regular expression, at character position %ld: %s
sq: Shprehje e rregullt e pavlefshme, te pozicion shenje %ld: %s

en: Search & Replace
sq: Kërko & Zëvendëso

en: Send "%s" as compressed archive?
sq: Të dërgohet “%s” si arkiv i ngjeshur?

en: Send email
sq: Dërgo email

en: Send _directly
sq: Dërgoje _drejtpërsëdrejti

en: Send com_pressed
sq: Dërgoje të _ngjeshur

en: When sending a file via email, you can either choose to send the file directly, as is, or compress the file before attaching it to an email. It is highly recommended to compress large files before sending them.
sq: Kur dërgoni një kartelë përmes email-it, mundeni të zgjidhni ose dërgimin drejtpërsëdrejti, siç është, ose ngjeshjen e kartelës përpara bashkëngjitjes së saj një email-i. Këshillohet shumë ngjeshja e kartelave të mëdha para dërgimit të tyre.

en: Send %d file as compressed archive? | Send %d files as compressed archive?
sq[0]: Të dërgohet %d kartelë si arkiv i ngjeshur?
sq[1]: Të dërgohen %d kartela si arkiva të ngjeshur?

en: Send as _archive
sq: Dërgoje si _arkiv

en: When sending multiple files via email, you can either choose to send the files directly, attaching multiple files to an email, or send all files compressed into a single archive file and attach the archive. It is highly recommended to send multiple large files as archive.
sq: Kur dërgohen shumë kartela përmes email-it, mund të zgjidhni ose të dërgohen kartelat drejtpërsëdrejti, duke bashkëngjitur shumë kartela te një email, ose të dërgoni krejt kartelat të ngjeshura në një arkiv i vetëm dhe të bashkëngjitni mandej arkivin. Këshillohet fort që kartela të mëdha e të shumta të dërgohen si një arkiv.

note: allocate the progress dialog setup the label
en: Compressing files...
sq: Po ngjishen kartela…

note: tell the user that the command failed
en: ZIP command terminated with error %d
sq: Urdhri ZIP përfundoi me gabimin %d

en: Failed to create temporary directory
sq: S’u arrit të krijohej drejtori e përkohshme

en: Failed to create symbolic link for "%s"
sq: S’u arrit të krijohej lidhje simbolike për “%s”

note: tell the user that we failed to compress the file(s)
en: Failed to compress %d file | Failed to compress %d files
sq[0]: S’u arrit të ngjishej %d kartelë
sq[1]: S’u arrit të ngjisheshin %d kartela

note: tell the user that we failed
en: Failed to compose new email
sq: S’u arrit të hartohej email i ri

en: Mail Recipient
sq: Marrës Poste

note: tell the user that we failed to connect to the trash
en: Failed to connect to the Trash
sq: S’u arrit të lidhej me Hedhurinat

note: tell the user whether the trash is full or empty
en: Trash contains files
sq: Ka kartela te Hedhurinat

en: Trash Applet
sq: Aplikacionthi Hedhurina

en: Display the trash can
sq: Shfaq kosh hedhurinash

en: Edit Action
sq: Përpunoni Veprim

en: Create Action
sq: Krijoni Veprim

en: Failed to save actions to disk.
sq: S’u arrit të ruheshin veprimet në disk.

en: Are you sure that you want to delete
    action "%s"?
sq: Jeni i sigurt se doni të fshihet
    veprimi “%s”?

en: Delete action
sq: Fshije veprimin

en: If you delete a custom action, it is permanently lost.
sq: Nëse fshini një veprim të përshtatur, humbet përgjithmonë.

note: skip leading slash
en: This keyboard shortcut is currently used by: '%s'
sq: Kjo shkurtore tastiere është në përdorim nga: '%s'

en: Keyboard shortcut already in use
sq: Shkurtore tastiere tashmë në përdorim

note: setup a label to tell that no icon was selected
en: No icon
sq: Pa ikonë

en: End element handler called while in root context
sq: Trajtues elementi fundi thirrur brenda kontekstit rrënjë

en: Unknown closing element <%s>
sq: Element mbyllës i panjohur <%s>

en: Failed to determine save location for uca.xml
sq: S’u arrit të përcaktohej vend ruajtjeje për uca.xml

en: Command not configured
sq: Urdhër i paformësuar

en: Confi_gure custom actions...
sq: _Formësoni veprime vetjake…

en: Setup custom actions that will appear in the file managers context menus
sq: Rregulloni veprime vetjake që do të shfaqen te menutë e kontekstit të përgjegjësit të kartelave

en: Failed to launch action "%s".
sq: S’u arrit të nisej veprimi “%s”.

en: The name of the action that will be displayed in the context menu.
sq: Emri i veprimit që do të shfaqet në menunë e kontekstit.

en: _Description:
sq: _Përshkrim:

en: The description of the action that will be displayed as tooltip in the statusbar when selecting the item from the context menu.
sq: Përshkrimi i një veprimi do të shfaqet si ndihmëz te shtylla e gjendjes, kur veprimi përzgjidhet prej menusë së kontekstit.

en: _Submenu:
sq: _Nënmenu:

en: The submenu in which the action will be displayed. Leave empty for no menu. Use '/' for nested menus.
sq: Nënmenuja te e cila do të shfaqet veprimi. Për të mos pasur menu, lëreni të zbrazët. Për menu brenda njëra-tjetrës, përdorni '/'.

en: _Command:
sq: _Urdhër:

en: The command (including the necessary parameters) to perform the action. See the command parameter legend below for a list of supported parameter variables, which will be substituted when launching the command. When upper-case letters (e.g. %F, %D, %N) are used, the action will be applicable even if more than one item is selected. Else the action will only be applicable if exactly one item is selected.
sq: Urdhri (përfshi parametra të nevojshëm) për të përmbushur veprimin. Për një listë ndryshoresh parametri që mbulohen, shihni legjendë parametrash urdhri më poshtë, që do të zëvendësohen kur niset urdhri. Kur përdoren shkronja të mëdha (p.sh. %F, %D, %N), veprimi do të zbatohet edhe sikur të jetë përzgjedhur më tepër se një objekt. Përndryshe veprimi do të jetë i zbatueshëm vetëm nëse përzgjidhet një dhe vetëm një objekt.

en: Browse the file system to select an application to use for this action.
sq: Shfletoni sistemin e kartelave për të përzgjedhur një aplikacion i cili të përdoret për këtë veprim.

en: Keyboard _Shortcut:
sq: _Shkurtore Tastiere:

en: The keyboard shortcut for the action.
sq: Shkurtorja e tastierës për këtë veprim.

en: Clear the keyboard shortcut for this action.
sq: Hiqeni shkurtoren e tastierës për këtë veprim.

en: _Icon:
sq: _Ikonë:

en: Click this button to select an icon file that will be displayed in the context menu in addition to the action name chosen above.
sq: Klikoni mbi butonin për të përzgjedhur një kartelë ikone që do të shfaqet në menu konteksti si shtesë ndaj emrit të veprimit të zgjedhur më sipër.

en: Use Startup Notification
sq: Përdor Njoftime Nisjeje

en: Enable this option if you want a waiting cursor to be shown while the action is launched. This is also highly recommended if you have focus stealing prevention enabled in your window manager.
sq: Aktivizo këtë mundësi nëse doni një kursorin pritjeje për t'u treguar, ndërsa veprimi është nisur. Kjo është gjithashtu shumë e rekomanduar në qoftë se ju keni fokus vjedhje parandalimin aktivizuara në menaxherin dritares tuaj.

en: The following command parameters will be substituted when launching the action:
sq: Parametrat vijues për urdhrin do të zëvendësohen kur të niset veprimi:

en: file name of the selected file
sq: emër kartele i kartelës së përzgjedhur

en: file names of all selected files
sq: emra kartelash i kartelave të përzgjedhura

en: path of the selected file's directory
sq: shteg i drejtorisë së kartelës së përzgjedhur

en: paths of all selected files' directories
sq: shtigje të drejtorive të krejt kartelave të përzgjedhura

en: path of the selected file including the file name
sq: shteg i kartelës së përzgjedhur përfshi emrin e kartelës

en: paths of all selected files including the file names
sq: shtigje të krejt kartelave të përzgjedhura përfshi emra kartelash

en: Basic
sq: Bazë

en: _File Pattern:
sq: Rregullsi _Kartele:

en: Enter a list of patterns that will be used to determine whether this action should be displayed for a selected file. If you specify more than one pattern here, the list items must be separated with semicolons (e.g. *.txt;*.doc).
sq: Jepni një listë prapashtesash që do të përdoren për të përcaktuar nëse një veprim do të duhej të shfaqej për një kartelë të përzgjedhur. Nëse këtu përcaktoni më tepër se një prapashtesë, elementet e listës duhet të ndahen me pikëpresje (p.sh., *.txt;*.doc).

en: _Range (min-max):
sq: _Interval (min-maks.):

en: If the command should operate on say two or three files, enter the numerical range 2-3. If there are no limits, this string should be empty.
sq: Nëse urdhri duhet të veprojë mbi dy ose tre kartela, jepni një interval numerik 2-3. Nëse nuk ka kufij, ky varg duhet të jetë i zbrazët.

en: Appears if selection contains:
sq: Shfaqet nëse përzgjedhja përmban:

en: _Directories **
sq: _Drejtori **

en: _Audio Files
sq: Kartela _Audio

en: _Image Files
sq: Kartela _Figurë

en: _Text Files
sq: Kartela _Tekst

en: _Video Files
sq: Kartela _Video

en: _Other Files
sq: Kartela të _Tjetra

en: This page lists the conditions under which the action will appear in the file managers context menus. The file patterns are specified as a list of simple file patterns separated by semicolons (e.g. *.txt;*.doc). For an action to appear in the context menu of a file or folder, at least one of these patterns must match the name of the file or folder. Additionally, you can specify that the action should only appear for certain kinds of files.
    
    ** The custom action will be eligible to appear in the toolbar.
sq: Kjo faqe paraqet kushtet sipas të cilëve veprimi do të shfaqet te menu konteksti përgjegjësish kartelash. Rregullsi për kartelat përcaktohen si një listë rregullsish të thjeshta kartelash, ndarë me pikëpresje (p.sh. *.txt;*.doc). Që të një veprim të shfaqet te menuja e kontekstit për një kartelë ose dosje, të paktën një nga këto rregullsi duhet të ketë përputhje te emri i kartelës apo dosjes. Për më tepër, mund të përcaktoni nëse aksioni duhet të shfaqet vetëm për disa lloje të caktuar kartelash.
    
    ** Veprimi vetjak do të jetë e përzgjedhshëm për t’u shfaqur te paneli.

en: Appearance Conditions
sq: Kushte Dukjeje

en: Custom Actions
sq: Veprime Vetjake

en: Configure custom actions that will appear in the file manager's context menus and/or toolbar.
    These actions are applicable to folders or certain kinds of files.
    
    Check the <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/custom-actions">documentation</a> for a collection of custom action examples.
sq: Formësoni veprime vetjake, që do të shfaqen te menu konteksti përgjegjësi kartelash dhe/ose panel.
    Këto veprime kanë vend për dosje, ose disa lloje kartelash.
    
    Për një koleksion shembujsh veprimesh vetjake, shihni te <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/custom-actions">dokumentimi</a>.

en: Add a new custom action.
sq: Shtoni një veprim të ri vetjak.

en: Edit the currently selected action.
sq: Përpunoni veprimin e përzgjedhur për çastin.

en: Delete the currently selected action.
sq: Fshij veprimin e përzgjedhur për çastin.

en: Move the currently selected action up by one row.
sq: Ngjite veprimin e përzgjedhur një rresht më sipër.

en: Move the currently selected action down by one row.
sq: Zbrite veprimin e përzgjedhur një rresht më poshtë.

en: Set as wallpaper
sq: Vëre si sfond

en: Thunar File Manager
sq: Përgjegjësi i Kartelave Thunar

en: Browse the filesystem with the file manager
sq: Shfletoni sistemin e kartelave me përgjegjësin e kartelave

en: File Manager
sq: Përgjegjës Kartelash

en: file manager;explorer;finder;browser;folders;directory;directories;partitions;drives;network;devices;rename;move;copy;delete;permissions;home;trash;
sq: përgjegjës kartelash;eksplorues;gjetës;shfletues;dosje;drejtori;drejtori;pjesë;disqe;rrjet;pajisje;riemërtoni;lëvize;kopjoje;fshije;leje;shtëpi;hedhurina;

en: Home
sq: Shtëpi

en: bulk;renamer;renaming;thunar;files;folders;directory;directories;
sq: masiv;riemërtues;riemërtim;thunar;kartela;dosje;drejtori;drejtori;

en: Configure the Thunar file manager
sq: Formësoni përgjegjësin e kartelave Thunar

en: thunar;settings;preferences;configure;thumbnails;file size;date format;shortcuts pane;tree view;tabs;
sq: thunar;rregullime;parapëlqime;formësojeni;miniatura;madhësi kartele;format datash;kuadrat shkurtoresh;pamje pemë;skeda;

en: File Browser
sq: Shfletues Kartelash

en: Thunar is a file browser specifically designed for the Xfce Desktop, but also can serve as an alternate file browser for other Desktop environments. It has a simple, clean two-pane design for browsing all your files.
sq: Thunar-i është një shfletues kartelash i konceptuar posaçërisht për Desktopin Xfce, por mund të shërbejë si shfletues alternativ kartelash edhe për mjedise të tjerë desktop. Përmban një skemë të thjeshtë, të pastër, me dy kuadrate, për shfletimin e krejt kartelave tuaja.

en: Screenshot of the XFCE Thunar File Browser User Interface
sq: Foto ekrani e Ndërfaqes së Përdoruesit të Shfletuesit të Kartelave XFCE Thunar

note: SECURITY: - A normal active user can run thunar without elevated rights. They may wish to modify files they normally do not have read/write access to. This isn't a good idea, but is common on single user systems.
en: Run Thunar as root
sq: Xhirojeni Thunar-in si rrënjë

en: Authentication is required to run Thunar as root.
sq: Që të xhirohet Thunar-i si rrënjë, lypset mirëfilltësim.
