thunar.xfce-4-20 - en to th translation catalogue (1007 entries)

note: change the accept button label text
en: _Open
th: _เปิด

en: _Execute
th: เรียก_ทำงาน

en: Edit _Launcher
th: แก้ไขตัวเ_รียกโปรแกรม

en: Edit the selected launcher
th: แก้ไขตัวเรียกโปรแกรมที่เลือก

en: Open in new _Tab | Open in %d New _Tabs
th[0]: เปิดในแ_ท็บใหม่ %d แท็บ

en: Open in new _Window | Open in %d New _Windows
th[0]: เปิดใน_หน้าต่างใหม่ %d บาน

en: Open Item _Location
th: เปิด_ตำแหน่งรายการ

en: Navigate to the folder in which the selected file is located
th: นำทางไปยังโฟลเดอร์ของแฟ้มที่เลือกอยู่

en: Ope_n With Other Application...
th: เปิดด้วยโ_ปรแกรมอื่น...

en: Choose another application with which to open the selected file
th: เลือกแอปพลิเคชันอื่นเพื่อใช้เปิดแฟ้มที่เลือก

en: Set Defa_ult Application...
th: กำหนดโปรแกรม_ปริยาย...

en: Choose an application which should be used by default to open the selected file
th: เลือกแอปพลิเคชันที่ควรใช้เปิดแฟ้มที่เลือกโดยปริยาย

note: For backward compatibility the old accel paths are re-used. Currently not possible to automatically migrate to new accel paths. Waiting for https://gitlab.gnome.org/GNOME/gtk/issues/2375 to be able to fix that
en: _Send To
th: _ส่งไปยัง

en: _Add Bookmark
th: เ_พิ่มที่คั่นหน้า

en: Create bookmarks for all selected folders. If nothing is selected, the current folder is bookmarked.
th: สร้างที่คั่นสำหรับทุกโฟลเดอร์ที่เลือก ถ้าไม่ได้เลือกรายการใดไว้ ก็จะคั่นหน้าโฟลเดอร์ปัจจุบัน

en: Send to _Desktop
th: ส่งไปที่_พื้นโต๊ะ

en: _Properties...
th: คุณ_สมบัติ...

en: View the properties of the selected file
th: ดูคุณสมบัติของแฟ้มที่เลือก

en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
th[0]: สร้างลิ_งก์

en: Dup_licate
th: ทำ_สำเนา

en: _Rename...
th: เปลี่ยน_ชื่อ...

note: prepare the menu item
en: _Empty Trash
th: เ_ทถังขยะ

en: Delete all files and folders in the Trash
th: ลบแฟ้มและโฟลเดอร์ทั้งหมดในถังขยะ

en: _Remove from Recent
th: _ลบจากรายการใช้ล่าสุด

en: Remove the selected files from Recent
th: ลบแฟ้มที่เลือกออกจากรายการใช้ล่าสุด

en: Create _Folder...
th: สร้างโ_ฟลเดอร์...

en: Create an empty folder within the current folder
th: สร้างโฟลเดอร์เปล่าภายในโฟลเดอร์ปัจจุบัน

en: Create _Document
th: สร้างเ_อกสาร

en: Create a new document from a template
th: สร้างเอกสารใหม่จากเทมเพลต

en: _Restore
th: กู้_คืน

en: Restore and S_how
th: กู้คืนและแ_สดง

en: Mo_ve to Trash
th: _ทิ้งลงถังขยะ

en: _Delete
th: _ลบ

en: _Paste
th: แ_ปะ

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
th: ย้ายหรือคัดลอกแฟ้มที่เลือกไว้ก่อนหน้านี้ด้วยคำสั่งตัดหรือคัดลอก

en: _Paste Into Folder
th: แ_ปะลงในโฟลเดอร์

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
th: ย้ายหรือคัดลอกแฟ้มที่เลือกไว้ก่อนหน้านี้ด้วยคำสั่งตัดหรือคัดลอก ลงในโฟลเดอร์ที่เลือก

en: _Copy
th: _คัดลอก

en: Cu_t
th: _ตัด

en: _Mount
th: เ_มานท์

en: Mount the selected device
th: เมานท์อุปกรณ์ที่เลือก

en: _Unmount
th: เ_ลิกเมานท์

en: Unmount the selected device
th: เลิกเมานท์อุปกรณ์ที่เลือก

en: _Eject
th: ดันสื่อ_ออก

en: Eject the selected device
th: ดันสื่อในอุปกรณ์ที่เลือกออก

en: Failed to execute file "%s" (%s)
th: เรียกทำงานแฟ้ม "%s" (%s) ไม่สำเร็จ

en: Failed to execute file "%s"
th: เรียกทำงานแฟ้ม "%s" ไม่สำเร็จ

en: Failed to open file "%s"
th: เปิดแฟ้ม "%s" ไม่สำเร็จ

note: we can just tell that n files failed to open
en: Failed to open %d file | Failed to open %d files
th[0]: เปิดแฟ้ม %d แฟ้มไม่สำเร็จ

en: Are you sure you want to open all folders?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการเปิดโฟลเดอร์ทั้งหมด?

en: Open folders
th: เปิดโฟลเดอร์

en: This will open %d separate file manager window. | This will open %d separate file manager windows.
th[0]: การเปิดนี้จะเป็นการเปิดหน้าต่างโปรแกรมจัดการแฟ้มแยกกัน %d หน้าต่าง

en: Open %d New Window | Open %d New Windows
th[0]: เปิดหน้าต่างใหม่ %d บาน

note: add the "Cancel" button configure the dialog properties
en: _Cancel
th: _ยกเลิก

en: Failed to mount "%s"
th: เมานท์ "%s" ไม่สำเร็จ

note: tell the user that we were unable to launch the file specified
en: Failed to open "%s"
th: เปิด "%s" ไม่สำเร็จ

en: File does not exist anymore
th: ไม่มีแฟ้มอยู่อีกแล้ว

en: Failed to open location for "%s"
th: เปิดตำแหน่งของ "%s" ไม่สำเร็จ

note: aka "activate"
en: Open the selected file | Open the selected files
th[0]: เปิดแฟ้มที่เลือก

en: Execute the selected file | Execute the selected files
th[0]: เรียกทำงานแฟ้มที่เลือก

en: Open the selected directory in new tab | Open the selected directories in %d new tabs
th[0]: เปิดไดเรกทอรีที่เลือกในแท็บใหม่ %d แท็บ

en: Open the selected directory in new window | Open the selected directories in %d new windows
th[0]: เปิดไดเรกทอรีที่เลือกในหน้าต่างใหม่ %d บาน

en: Create a symbolic link for the selected file | Create a symbolic link for each selected file
th[0]: สร้างลิงก์สัญลักษณ์สำหรับแฟ้มที่เลือก

en: Rename the selected file | Rename the selected files
th[0]: เปลี่ยนชื่อแฟ้มที่เลือก

en: Bulk _Rename...
th: เปลี่ยนชื่อ_กลุ่มแฟ้ม...

en: Restore the selected file to its original location | Restore the selected files to its original location
th[0]: กู้คืนแฟ้มที่เลือกไปยังตำแหน่งเดิม

en: Restore the selected file to its original location and open the location in a new window/tab | Restore the selected files to their original locations and open the locations in a new window/tab
th[0]: กู้คืนแฟ้มที่เลือกไปยังตำแหน่งเดิมและเปิดตำแหน่งในหน้าต่าง/แท็บใหม่

en: Move the selected file to the Trash | Move the selected files to the Trash
th[0]: ย้ายแฟ้มที่เลือกไปลงถังขยะ

en: Permanently delete the selected file | Permanently delete the selected files
th[0]: ลบแฟ้มที่เลือกทิ้งอย่างถาวร

en: Cut the selection
th: ตัดรายการที่เลือก

en: Prepare the selected file to be moved with a Paste command | Prepare the selected files to be moved with a Paste command
th[0]: เตรียมพร้อมแฟ้มที่เลือกเพื่อย้ายด้วยคำสั่ง "แปะ"

en: Copy the selection
th: คัดลอกรายการที่เลือก

en: Prepare the selected file to be copied with a Paste command | Prepare the selected files to be copied with a Paste command
th[0]: เตรียมพร้อมแฟ้มที่เลือกเพื่อคัดลอกด้วยคำสั่ง "แปะ"

en: Paste the clipboard
th: แปะเนื้อหาจากคลิปบอร์ด

en: Side Pane (Add Bookmark) | Side Pane (Add Bookmarks)
th[0]: ช่องข้าง (เพิ่มที่คั่น)

en: Add the selected folder to the shortcuts side pane | Add the selected folders to the shortcuts side pane
th[0]: เพิ่มโฟลเดอร์ที่เลือกลงในช่องจุดลัดด้านข้าง

en: Desktop (Create Link) | Desktop (Create Links)
th[0]: พื้นโต๊ะ (สร้างจุดเชื่อม)

en: Create a link to the selected file on the desktop | Create links to the selected files on the desktop
th[0]: สร้างจุดเชื่อมบนพื้นโต๊ะเพื่อเชื่อมมายังแฟ้มที่เลือก

en: Send the selected file to "%s" | Send the selected files to "%s"
th[0]: ส่งแฟ้มที่เลือกไปยัง "%s"

note: ask the user to enter a name for the new folder
en: New Folder
th: โฟลเดอร์ใหม่

en: Create New Folder
th: สร้างโฟลเดอร์ใหม่

note: generate a title for the create dialog
en: Create Document from template "%s"
th: สร้างเอกสารจากเทมเพลต "%s"

note: ask the user to enter a name for the new empty file
en: New Empty File
th: แฟ้มเปล่าใหม่

en: New Empty File...
th: แฟ้มเปล่าใหม่...

en: No templates installed in
    "%s"
th: ไม่มีเทมเพลตติดตั้งอยู่ใน
    "%s"

en: _Empty File
th: แฟ้มเ_ปล่า

en: Failed to eject "%s"
th: ดันสื่อใน "%s" ออกไม่สำเร็จ

en: Failed to unmount "%s"
th: เลิกเมานท์ "%s" ไม่สำเร็จ

en: Use "%s" to open the selected file | Use "%s" to open the selected files
th[0]: ใช้ "%s" เพื่อเปิดแฟ้มที่เลือก

en: _Open With "%s"
th: _เปิดด้วย "%s"

note: we can only show a generic "Open" action
en: _Open With Default Applications
th: _เปิดด้วยแอปพลิเคชันปริยาย

en: Open the selected files with the default applications
th: เปิดแฟ้มที่เลือกด้วยแอปพลิเคชันปริยาย

en: Ope_n With
th: เ_ปิดด้วย

en: Open the bulk rename dialog
th: เปิดกล่องโต้ตอบเปลี่ยนชื่อกลุ่มแฟ้ม

en: Force open in a new window
th: บังคับเปิดในหน้าต่างใหม่

en: Run in daemon mode
th: เรียกทำงานแบบดีมอน

en: Quit a running Thunar instance
th: จบการทำงาน Thunar ที่ทำงานอยู่

en: Print version information and exit
th: แสดงข้อมูลรุ่นแล้วจบการทำงาน

en: Acquired the session message bus '%s'
th: ได้รับบัสข้อความ '%s' สำหรับวาระแล้ว

en: Acquired the name '%s' on the session message bus
th: ได้รับชื่อ '%s' ในบัสข้อความสำหรับวาระแล้ว

en: Name '%s' lost on the message dbus.
th: ชื่อ '%s' สูญหายใน dbus ข้อความ

en: Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
th: เขียนโดย Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.

en: Please report bugs to <%s>.
th: หากพบปัญหา กรุณารายงานไปที่ <%s>

note: display an error message to the user
en: Failed to launch operation
th: เรียกทำงานการกระทำไม่สำเร็จ

en: Failed to open "%s" (%s)
th: เปิด "%s" ไม่สำเร็จ (%s)

en: Failed to open "%s": %s
th: เปิด "%s" ไม่สำเร็จ: %s

en: Failed to rename "%s" (%s)
th: เปลี่ยนชื่อ (%s) เป็น "%s" ไม่สำเร็จ

en: Failed to rename "%s"
th: เปลี่ยนชื่อ "%s" ไม่สำเร็จ

en: Rename Launcher Options
th: เปลี่ยนชื่อตัวเลือกตัวเรียกโปรแกรม

en: Do you want to rename the launcher, or the file itself?
th: คุณต้องการเปลี่ยนชื่อตัวเรียกโปรแกรมหรือตัวแฟ้มเอง

en: Rename _Launcher
th: เปลี่ยนชื่อ_ตัวเรียกโปรแกรม

en: Rename _File
th: เปลี่ยนชื่อแ_ฟ้ม

en: New File
th: แฟ้มใหม่

en: Create New File
th: สร้างแฟ้มใหม่

en: Copying files...
th: กำลังคัดลอกแฟ้ม...

en: Copying files to "%s"...
th: กำลังคัดลอกแฟ้มไปยัง "%s"...

en: Creating symbolic links in "%s"...
th: กำลังสร้างจุดเชื่อมแบบสัญลักษณ์ใน "%s"...

en: Moving files into "%s"...
th: กำลังย้ายแฟ้มไปยัง "%s"...

en: Moving files ...
th: กำลังย้ายแฟ้ม...

en: Are you sure that you want to
    permanently delete "%s" (%s)?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบ "%s" (%s)
    ทิ้งอย่างถาวร?

en: Are you sure that you want to
    permanently delete "%s"?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบ "%s"
    ทิ้งอย่างถาวร?

en: Are you sure that you want to permanently
    delete the selected file? | Are you sure that you want to permanently
    delete the %u selected files?
th[0]: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบแฟ้ม %u แฟ้มที่เลือก
    ทิ้งอย่างถาวร?

en: Attention
th: คำเตือน

en: If you delete a file, it is permanently lost.
th: ถ้าคุณลบแฟ้ม แฟ้มก็จะสูญหายอย่างถาวร

en: Deleting files...
th: กำลังลบแฟ้ม...

en: Are you sure that you want to
    move "%s" (%s) to trash ?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการย้าย "%s" (%s)
    ไปยังถังขยะ?

en: Are you sure that you want to
    move "%s" to trash ?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการย้าย "%s"
    ไปยังถังขยะ?

en: Are you sure that you want to
    move the selected file to trash? | Are you sure that you want to
    move the %u selected files to trash?
th[0]: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการย้ายแฟ้ม %u ที่เลือกไปยังถังขยะ?

en: Move to Trash
th: ทิ้งลงถังขยะ

en: Moving files into the trash...
th: กำลังย้ายแฟ้มไปลงถังขยะ...

en: Creating files...
th: กำลังสร้างแฟ้ม...

en: Creating directories...
th: กำลังสร้างโฟลเดอร์...

en: Remove all files and folders from the Trash?
th: จะลบแฟ้มและโฟลเดอร์ทั้งหมดออกจากถังขยะหรือไม่?

en: Empty Trash
th: เทถังขยะ

en: If you choose to empty the Trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
th: ถ้าคุณเทถังขยะ ทุกรายการในถังขยะจะสูญหายอย่างถาวร โปรดสังเกตว่าคุณสามารถลบรายการต่างๆ แบบเรียงตัวได้เช่นกัน

en: Emptying the Trash...
th: กำลังเทถังขยะ...

en: Failed to determine the original path for "%s" (%s)
th: พิจารณาพาธเดิมของ "%s" (%s) ไม่สำเร็จ

en: Failed to determine the original path for "%s"
th: พิจารณาพาธเดิมของ "%s" ไม่สำเร็จ

en: Could not restore "%s" (%s)
th: ไม่สามารถกู้คืน "%s" (%s)

en: Could not restore "%s"
th: ไม่สามารถกู้คืน "%s"

en: Restoring files...
th: กำลังกู้แฟ้มคืน...

en: Failed to set default application for "%s" (%s)
th: กำหนดแอปพลิเคชันปริยายสำหรับ "%s" (%s) ไม่สำเร็จ

en: Failed to set default application for "%s"
th: กำหนดแอปพลิเคชันปริยายสำหรับ "%s" ไม่สำเร็จ

en: The selected application is used to open this and other files of type "%s".
th: แอปพลิเคชันที่เลือกจะใช้สำหรับเปิดแฟ้มนี้และแฟ้มอื่นๆ ที่เป็นชนิด "%s"

en: No application selected
th: ไม่ได้เลือกแอปพลิเคชันใด

en: Other Application...
th: แอปพลิเคชันอื่น...

en: Open With
th: เปิดด้วย

note: create the "Custom command" expand
en: Use a _custom command:
th: _กำหนดคำสั่งเอง:

en: Use a custom command for an application that is not available from the above application list.
th: ใช้คำสั่งกำหนดเองสำหรับแอปพลิเคชันที่ไม่มีในรายชื่อข้างต้น

note: create the "Custom command" button
en: _Browse...
th: _ท่องดู...

note: create the "Use as default for this kind of file" button
en: Use as _default for this kind of file
th: ใช้เป็นค่า_ปริยายสำหรับแฟ้มชนิดนี้

note: add the "Ok"/"Open" button
en: _OK
th: _ตกลง

note: display an error to the user
en: Failed to add new application "%s"
th: เพิ่มแอปพลิเคชันใหม่ "%s" ไม่สำเร็จ

en: Failed to execute application "%s"
th: เรียกทำงานแอปพลิเคชัน "%s" ไม่สำเร็จ

note: append the "Remove Launcher" item
en: _Remove Launcher
th: _ลบตัวเรียกแอปพลิเคชัน

note: append the "Forget Association" item
en: _Forget Association
th: _ทิ้งการเชื่อมโยง

en: Open <i>%s (%s)</i> and other files of type "%s" with:
th: เปิด <i>%s(%s)</i> และแฟ้มอื่น ๆ ที่เป็นชนิด "%s" ด้วย:

en: Open <i>%s</i> and other files of type "%s" with:
th: เปิด <i>%s</i> และแฟ้มชนิด "%s" อื่นๆ ด้วย:

en: Browse the file system to select an application to open files of type "%s".
th: ท่องดูระบบแฟ้มเพื่อเลือกแอปพลิเคชันสำหรับเปิดแฟ้มชนิด "%s"

en: Change the default application for files of type "%s" to the selected application.
th: เปลี่ยนแอปพลิเคชันปริยายสำหรับเปิดแฟ้มชนิด "%s" ให้เป็นแอปพลิเคชันที่เลือก

en: Are you sure that you want to remove "%s"?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบ "%s"?

en: Remove application launcher
th: ลบตัวเรียกโปรแกรมออก

en: _Remove
th: _ลบ

en: This will remove the application launcher that appears in the file context menu, but will not uninstall the application itself.
    
    You can only remove application launchers that were created using the custom command box in the "Open With" dialog of the file manager.
th: การลบนี้จะลบตัวเรียกแอปพลิเคชันที่ปรากฏในเมนูบริบทของแฟ้ม แต่ไม่ได้เป็นการถอดถอนตัวแอปพลิเคชันออกจากระบบ
    
    คุณสามารถลบได้เฉพาะตัวเรียกแอปพลิเคชันที่สร้างโดยคำสั่งที่กำหนดเองในกล่องโต้ตอบ "เปิดด้วย" ของโปรแกรมจัดการแฟ้มเท่านั้น

note: display an error to the user
en: Failed to remove "%s"
th: ลบ "%s" ไม่สำเร็จ

en: Are you sure that you want to forget "%s"?
th: ยืนยันหรือไม่ที่จะทิ้ง "%s"?

en: Forget application launcher
th: ละตัวเรียกโปรแกรมไว้

en: _Forget
th: _ทิ้ง

en: This will dissociate the application launcher for this file type, but will not uninstall or remove the application launcher itself.
th: การทิ้งนี้จะตัดการเชื่อมโยงตัวเรียกแอปพลิเคชันกับแฟ้มชนิดนี้ แต่ไม่ได้ถอดถอนหรือลบตัวเรียกแอปพลิเคชัน

note: display an error to the user
en: Failed to forget "%s"
th: ทิ้ง "%s" ไม่สำเร็จ

en: Select an Application
th: เลือกแอปพลิเคชัน

en: All Files
th: ทุกแฟ้ม

en: Executable Files
th: แฟ้มที่เรียกทำงานได้

en: Perl Scripts
th: สคริปต์ Perl

en: Python Scripts
th: สคริปต์ Python

en: Ruby Scripts
th: สคริปต์ Ruby

en: Shell Scripts
th: เชลล์สคริปต์

en: Set Default Application
th: กำหนดแอปพลิเคชันปริยาย

en: None available
th: ไม่มีแอปพลิเคชัน

en: Default Application
th: แอปพลิเคชันปริยาย

en: Recommended Applications
th: แอปพลิเคชันแนะนำ

en: Other Applications
th: แอปพลิเคชันอื่นๆ

en: Failed to remove "%s".
th: ลบ "%s" ไม่สำเร็จ

note: tell the user that we cannot paste
en: There is nothing on the clipboard to paste
th: ไม่มีสิ่งใดในคลิปบอร์ดที่จะใช้แปะ

note: setup the dialog add the "Close" button action id visibility checkbox visible icon label tooltip add a regular close button, the header bar already provides one
en: _Close
th: ปิ_ด

en: Configure Columns in the Detailed List View
th: ตั้งคอลัมน์ต่างๆ ในมุมมองรายชื่อแบบละเอียด

note: add the "Help" button
en: _Help
th: _วิธีใช้

en: Visible Columns
th: คอลัมน์ที่แสดง

note: create the top label for the column editor dialog
en: Choose the order of information to appear in the
    detailed list view.
th: เลือกลำดับของข้อมูลที่จะแสดงในมุมมองรายชื่อแบบละเอียด

note: create the "Move Up" button
en: Move _Up
th: เลื่อน_ขึ้น

note: create the "Move Down" button
en: Move Dow_n
th: เลื่อน_ลง

note: create the "Show" button
en: _Show
th: แ_สดง

note: create the "Hide" button
en: Hi_de
th: ซ่อ_น

note: create the "Use Default" button
en: Use De_fault
th: ใช้ค่า_ปริยาย

en: Column Sizing
th: การกำหนดขนาดคอลัมน์

note: create the label that explains the column sizing option
en: By default columns will be automatically expanded if
    needed to ensure the text is fully visible. If you dis-
    able this behavior below the file manager will always
    use the user defined column widths.
th: โดยปกติ คอลัมน์ต่างๆ จะขยายขนาดโดยอัตโนมัติถ้าจำเป็น
    เพื่อให้แน่ใจว่าข้อความจะแสดงได้ครบเต็ม ถ้าคุณปิดพฤติกรรมนี้ที่ด้านล่าง
    โปรแกรมจัดการแฟ้มจะใช้ความกว้างคอลัมน์ตามที่ผู้ใช้กำหนดเสมอ

note: create the "Automatically expand columns as needed" button
en: Automatically _expand columns as needed
th: ขยาย_คอลัมน์ตามความต้องการโดยอัตโนมัติ

en: Size Column of Folders
th: ขนาดคอลัมน์โฟลเดอร์

note: explain what it does
en: Show number of containing items
th: แสดงจำนวนรายการ

en: This column is reserved for special locations
th: คอลัมน์นี้สงวนไว้สำหรับตำแหน่งพิเศษ

note: reset page title tell the user that we're unable to determine the file info
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

en: Compact directory listing
th: การแสดงเนื้อหาไดเรกทอรีแบบกระชับ

en: Compact view
th: มุมมองแบบกระชับ

en: Invalid filename "%s"
th: ชื่อแฟ้ม "%s" ผิดรูปแบบ

note: LaunchFiles() invoked without a valid working directory
en: The working directory must be an absolute path
th: ไดเรกทอรีทำงานต้องเป็นพาธเต็ม

note: LaunchFiles() invoked with an empty filename list
en: At least one filename must be specified
th: ต้องระบุชื่อแฟ้มอย่างน้อยหนึ่งแฟ้ม

en: At least one source filename must be specified
th: ต้องระบุชื่อแฟ้มต้นทางอย่างน้อยหนึ่งแฟ้ม

en: The number of source and target filenames must be the same
th: จำนวนชื่อแฟ้มต้นทางและปลายทางต้องเท่ากัน

en: A destination directory must be specified
th: ต้องระบุไดเรกทอรีปลายทาง

en: Configure _Columns...
th: ตั้งค่า_คอลัมน์...

en: Configure the columns in the detailed list view
th: ตั้งค่าคอลัมน์ต่างๆ ในมุมมองรายชื่อแบบละเอียด

en: E_xpandable Folders
th: โฟลเดอร์ที่_ขยายได้

en: Allow tree like expansion of folders
th: อนุญาตให้มีการขยายโฟลเดอร์แบบต้นไม้

en: Detailed directory listing
th: การแสดงเนื้อหาไดเรกทอรีแบบละเอียด

en: Details view
th: มุมมองแบบละเอียด

en: Safely _Remove
th: _ปลดออกอย่างปลอดภัย

en: _Disconnect
th: _ตัดการเชื่อมต่อ

en: Stop the _Multi-Disk Drive
th: _หยุดไดรว์แบบหลายดิสก์

en: _Lock
th: _ล็อค

en: C_reate
th: _สร้าง

en: Enter the name:
th: ป้อนชื่อ:

note: display an error message
en: Cannot convert filename "%s" to the local encoding
th: ไม่สามารถแปลงชื่อแฟ้ม "%s" ให้เป็นรหัสอักขระท้องถิ่นได้

note: create a new dialog window
en: Rename "%s"
th: เปลี่ยนชื่อ "%s"

note: add the "Rename" button
en: _Rename
th: เ_ปลี่ยนชื่อ

en: Enter the new name:
th: ป้อนชื่อที่จะตั้งใหม่:

en: Error
th: ผิดพลาด

en: _Yes
th: ใ_ช่

en: Yes to _all
th: ใช่กับทุ_กรายการ

en: _Replace
th: แ_ทนที่

en: Replace _All
th: แทนที่ทั้ง_หมด

en: _Skip
th: _ข้าม

en: S_kip All
th: ข้า_มทั้งหมด

en: Re_name
th: เ_ปลี่ยนชื่อ

en: Rena_me All
th: เปลี่ยน_ชื่อทั้งหมด

en: _No
th: ไ_ม่

en: N_o to all
th: ไม่กับทุก_รายการ

en: _Retry
th: _ลองใหม่

en: Copy _Anyway
th: ยืนยั_นคัดลอก

note: setup the confirmation dialog
en: Confirm to replace files
th: ยืนยันแทนที่แฟ้ม

en: This folder already contains a symbolic link "%s".
th: โฟลเดอร์นี้มีจุดเชื่อมแบบสัญลักษณ์ "%s" อยู่ก่อนแล้ว

en: This folder already contains a folder "%s".
th: โฟลเดอร์นี้มีโฟลเดอร์ "%s" อยู่ก่อนแล้ว

en: This folder already contains a file "%s" (%s).
th: โฟลเดอร์นี้มีแฟ้ม "%s" (%s) อยู่ก่อนแล้ว

en: This folder already contains a file "%s".
th: โฟลเดอร์นี้มีแฟ้ม "%s" อยู่ก่อนแล้ว

note: TRANSLATORS: First part of replace dialog sentence
en: Replace the link in "%s"
th: แทนที่จุดเชื่อมใน "%s"

note: TRANSLATORS: First part of replace dialog sentence
en: Replace the existing folder in "%s"
th: แทนที่โฟลเดอร์ที่มีอยู่ใน "%s"

note: TRANSLATORS: First part of replace dialog sentence
en: Replace the existing file in "%s"
th: แทนที่แฟ้มที่มีอยู่ใน "%s"

note: Fourth box (size)
en: Size:
th: ขนาด:

en: Modified:
th: เปลี่ยนแปลง:

note: TRANSLATORS: Second part of replace dialog sentence
en: with the following link?
th: ด้วยลิงก์ต่อไปนี้หรือไม่?

note: TRANSLATORS: Second part of replace dialog sentence
en: with the following folder?
th: ด้วยโฟลเดอร์ต่อไปนี้หรือไม่?

note: TRANSLATORS: Second part of replace dialog sentence
en: with the following file?
th: ด้วยแฟ้มต่อไปนี้หรือไม่?

en: _Apply the action to all files and folders
th: เ_ริ่มใช้การการะทำสำหรับลบแฟ้มและโฟลเดอร์ทั้งหมด

en: The desktop file %s is in an insecure location and not marked as secure%s. If you do not trust this program, click Cancel.
th: แฟ้มพื้นโต๊ะ %s อยู่ในตำแหน่งที่ไม่ปลอดภัยและไม่ได้ทำเครื่องหมายว่าปลอดภัย %s  หากคุณไม่เชื่อถือโปรแกรมนี้ โปรดคลิกยกเลิก

en: _Launch Anyway
th: ยืนยันเ_รียกทำงาน

en: Mark As _Secure And Launch
th: ทำเครื่องหมายว่า_ปลอดภัยและเรียกใช้งาน

en: Close split pane with multiple tabs?
th: ปิดบานหน้าต่างแยกที่มีหลายแท็บใช่ไหม

en: The other split pane has multiple open tabs. Closing it will close all these tabs.
th: บานหน้าต่างแยกอีกบานหนึ่งมีหลายแท็บที่เปิดอยู่ การปิดจะเป็นการปิดแท็บเหล่านี้ทั้งหมด

en: Warning
th: คำเตือน

en: Close Pane
th: ปิดช่อง

en: Do _not ask me again
th: ไ_ม่ต้องถามอีก

en: The file "%s" seems to be executable. What do you want to do with it?
th: ไม่มีแฟ้ม "%s" นี้ที่สามารถเปิดทำงานได้ คุณต้องการทำอย่างไรกับแฟ้มนี้

en: The selected files seem to be executable. What do you want to do with them?
th: แฟ้มที่เลือกนี้ที่สามารถเปิดทำงานได้ คุณต้องการทำอย่างไรกับแฟ้มนี้

en: Open Shell Script
th: เปิดเชลล์สคริปต์

en: Run In _Terminal
th: ทำงานในเ_ทอร์มินัล

en: Failed to edit launcher via command "%s"
th: แก้ไขตัวเรียกโปรแกรมผ่านการเรียกทำงานคำสั่ง "%s" ไม่สำเร็จ

en: Copy _Here
th: คัดลอกมาที่_นี่

en: _Move Here
th: _ย้ายมาที่นี่

en: _Link Here
th: เ_ชื่อมโยงมาที่นี่

en: A maximum of %u emblems is supported per file.
th: รองรับสัญลักษณ์สูงสุด %u ต่อแฟ้ม

en: Too many emblems selected
th: เลือกตรามากเกินไป

en: Name only
th: ชื่อเท่านั้น

en: Extension only
th: นามสกุลเท่านั้น

en: Name and Extension
th: ชื่อและนามสกุล

en: Date Created
th: เวลาที่สร้าง

en: Date Accessed
th: เวลาเข้าถึง

en: Date Modified
th: เวลาแก้ไข

en: Date Deleted
th: เวลาที่ลบ

en: Recency
th: ความใหม่

en: Location
th: ตำแหน่ง

en: Group
th: กลุ่ม

en: MIME Type
th: ชนิด MIME

en: Name
th: ชื่อ

en: Owner
th: เจ้าของ

note: Permissions chooser
en: Permissions
th: การกำหนดสิทธิ์

en: Size
th: ขนาด

en: Size in Bytes
th: ขนาดเป็นไบต์

en: Type
th: ชนิด

en: File
th: แฟ้ม

en: File Name
th: ชื่อแฟ้ม

en: Never
th: ไม่เลย

en: Only For Remote Location
th: สำหรับตำแหน่งภายนอกเท่านั้น

en: Always
th: เสมอ

en: Copy
th: คัดลอก

en: Move
th: ย้าย

en: Rename
th: เปลี่ยนชื่อ

en: Create File
th: สร้างแฟ้ม

en: Create Folder
th: สร้างโฟลเดอร์

en: Delete (opposite of create)
th: ลบ (ตรงข้ามกับสร้าง)

en: Trash
th: ถังขยะ

en: Restore (opposite of trash)
th: กู้คืน (ตรงข้ามถังขยะ)

en: Link
th: ลิงก์

en: Unlink
th: ยกเลิกจุดเชื่อม

en: Log operations
th: บันทึกปูมการดำเนินการ

en: Log no operations
th: บันทึกปูมการไม่ดำเนินการ

en: Log only timestamps
th: บันทึกปูมเวลาเท่านั้น

en: Standalone
th: แบบสแตนด์อโลน

en: Embedded
th: ฝัง

en: Only for local files
th: สำหรับแฟ้มท้องถิ่นเท่านั้น

en: File System
th: ระบบแฟ้ม

en: The root folder has no parent
th: โฟลเดอร์รากไม่มีโฟลเดอร์แม่

en: Failed to parse the desktop file: %s
th: แจงแฟ้มเดสก์ท็อปไม่สำเร็จ: %s

note: if the .desktop file is not secure, ask user what to do
en: Untrusted application launcher
th: ตัวเรียกแอปพลิเคชันไม่น่าเชื่อถือ

en: No Exec field specified
th: ไม่ได้ระบุช่องข้อมูล Exec

note: if the .desktop file is not secure, ask user what to do
en: Untrusted link launcher
th: ตัวเรียกลิงก์ไม่น่าเชื่อถือ

en: No URL field specified
th: ไม่ได้ระบุช่องข้อมูล URL

en: Invalid desktop file
th: แฟ้มเดสก์ท็อปใช้การไม่ได้

en: broken link
th: จุดเชื่อมเสีย

en: %s (link to %s)
th: %s (จุดเชื่อมไปยัง %s)

en: %s (mount point)
th: %s (จุดเมานท์)

note: Implementation specific
en: iPod touch
th: ไอพอดทัช

en: iPad
th: ไอแพด

en: iPhone
th: ไอโฟน

en: Solid State Drive
th: ไดรว์แบบโซลิดสเตต

en: System Drive
th: ไดรว์ระบบ

en: USB Drive
th: ไดรว์ USB

note: Freedesktop icon-naming-spec
en: Camera
th: กล้องถ่ายรูป

en: Harddisk
th: ฮาร์ดดิสก์

en: Optical Drive
th: ไดรว์แบบออปติคัล

en: Removable Drive
th: ไดรว์ถอดเสียบ

en: Flash Drive
th: แฟลชไดรว์

en: Floppy
th: ฟลอปปี้

en: Optical Media
th: สื่อออปติคัล

en: Tape
th: เทป

en: Multimedia Player
th: เครื่องเล่นสื่อผสม

en: Phone
th: โทรศัพท์

note: TRANSLATORS: this will result in "<path> on <hostname>"
en: %s on %s
th: %s ที่ %s

en: %s used (%.0f%%)  |  %s free (%.0f%%)
th: %s ใช้ไป (%.0f%%)  |  %s คงเหลือ  (%.0f%%)

en: The item will be removed from the history
th: จะลบรายการนี้ออกจากประวัติ

en: Could not find "%s"
th: หา "%s" ไม่พบ

en: Icon based directory listing
th: การแสดงเนื้อหาไดเรกทอรีแบบไอคอน

en: Icon view
th: มุมมองแบบไอคอน

en: Error removing file: %s
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะลบแฟ้ม: %s

en: The file "%s" already exists
th: แฟ้ม "%s" มีอยู่ก่อนแล้ว

en: Failed to create empty file "%s": %s
th: สร้างแฟ้มเปล่า "%s" ไม่สำเร็จ: %s

en: Failed to create directory "%s": %s
th: สร้างโฟลเดอร์ "%s" ไม่สำเร็จ: %s

note: tell the user that we're preparing to unlink the files
en: Preparing...
th: กำลังเตรียมการ...

en: Could not delete file "%s": %s
th: ไม่สามารถลบแฟ้ม "%s": %s

note: generate a useful error message
en: Failed to change the owner of "%s": %s
th: เปลี่ยนเจ้าของของ "%s" ไม่สำเร็จ: %s

en: Failed to change the group of "%s": %s
th: เปลี่ยนกลุ่มของ "%s" ไม่สำเร็จ: %s

en: Failed to change the permissions of "%s": %s
th: เปลี่ยนการกำหนดสิทธิ์ของ "%s" ไม่สำเร็จ: %s

en: Selection: %s
th: รายการที่เลือก: %s

en: Free space: %s
th: พื้นที่ว่าง: %s

note: I18N: put " (copy #)" between basename and extension
en: %s (copy %u)%s
th: %s (สำเนา %u)%s

note: I18N: put " (copy #)" after filename (for files without extension)
en: %s (copy %u)
th: %s (สำเนา %u)

en: The file "%s" (%s) already exists. Would you like to replace it?
    
    If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
th: แฟ้ม "%s" (%s) มีอยู่ก่อนแล้ว คุณต้องการแทนที่หรือไม่?
    
    ถ้าคุณแทนที่แฟ้มที่มีอยู่ก่อน เนื้อหาเดิมก็จะถูกเขียนทับ

en: The file "%s" already exists. Would you like to replace it?
    
    If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
th: แฟ้ม "%s" มีอยู่ก่อนแล้ว คุณต้องการแทนที่หรือไม่?
    
    ถ้าคุณแทนที่แฟ้มที่มีอยู่ก่อน เนื้อหาเดิมก็จะถูกเขียนทับ

en: Do you want to overwrite it?
th: คุณต้องการเขียนทับหรือไม่?

en: Do you want to permanently delete it?
th: คุณต้องการลบรายการนี้อย่างถาวรหรือไม่?

en: Do you want to create it?
th: คุณต้องการสร้างหรือไม่?

en: Do you want to skip it?
th: คุณต้องการข้ามไปหรือไม่?

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
th: มีเนื้อที่ว่างไม่พอที่แหล่งปลายทาง ลองลบแฟ้มบางแฟ้มดูเพื่อเพิ่มที่ว่าง

en: %d file | %d files
th[0]: %d แฟ้ม

en: No operation which can be undone has been performed yet.
    (For some operations undo is not supported)
th: ยังไม่มีการดำเนินการใดที่สามารถยกเลิกได้
    (สำหรับการดำเนินการบางอย่างไม่รองรับการเลิกทำ)

en: There is no operation to undo
th: ไม่มีการดำเนินการที่จะเลิกทำ

en: The operation you are trying to undo does not have any files associated with it, and thus cannot be undone.
th: การดำเนินการที่คุณพยายามเลิกทำไม่มีแฟ้มใด ๆ ที่เกี่ยวข้อง จึงไม่สามารถยกเลิกได้

en: %s operation cannot be undone
th: การดำเนินการ%s ไม่สามารถยกเลิกได้

note: one indexed for the dialog
en: The following files were overwritten in the operation you are trying to undo and cannot be restored:
th: แฟ้มต่อไปนี้ถูกเขียนทับในการดำเนินการที่คุณพยายามเลิกทำและไม่สามารถกู้คืนได้:

en: %s operation can only be partially undone
th: การดำเนินการ%s สามารถยกเลิกได้บางส่วนเท่านั้น

en: Failed to undo operation '%s'
th: การเลิกทำ '%s' ไม่สำเร็จ

en: No operation which can be redone available.
th: ไม่มีการดำเนินการที่สามารถทำซ้ำได้

en: There is no operation to redo
th: ไม่มีการดำเนินการที่จะทำซ้ำ

en: The operation you are trying to redo does not have any files associated with it, and thus cannot be redone.
th: การดำเนินการที่คุณพยายามทำซ้ำไม่มีแฟ้มใด ๆ ที่เกี่ยวข้อง จึงไม่สามารถทำซ้ำได้

en: %s operation cannot be redone
th: การดำเนินการ%s ไม่สามารถทำซ้ำได้

note: one indexed for the dialog
en: The following files were overwritten in the operation you are trying to redo and cannot be restored:
th: แฟ้มต่อไปนี้ถูกเขียนทับในการดำเนินการที่คุณพยายามทำซ้ำและไม่สามารถกู้คืนได้:

en: %s operation can only be partially redone
th: การดำเนินการ%s สามารถทำซ้ำได้บางส่วนเท่านั้น

en: Failed to redo operation '%s'
th: การทำซ้ำ '%s' ไม่สำเร็จ

note: TRANSLATORS: An example: 'Undo the latest 'copy' operation (2 files)
en: Undo the latest '%s' operation (%s)
th: เลิกทำล่าสุด '%s' การดำเนินการ (%s)

en: Undo the latest operation
th: เลิกทำการดำเนินการล่าสุด

note: TRANSLATORS: An example: 'Redo the latest 'copy' operation (2 files)
en: Redo the latest '%s' operation (%s)
th: ทำซ้ำการ '%s' ล่าสุด จำนวน (%s)

en: Redo the latest operation
th: ทำซ้ำการดำเนินการล่าสุด

en: unknown
th: ไม่ทราบ

en: %u item | %u items
th[0]: %u รายการ

en: File does not exist
th: แฟ้มไม่มีอยู่

en: Undo performed
th: เลิกทำแล้ว

en: %s operation was undone
th: การดำเนินการ %sเลิกทำแล้ว

en: Redo performed
th: ทำซ้ำแล้ว

en: %s operation was redone
th: การดำเนินการ %s ทำซ้ำแล้ว

en: Unmounting device
th: กำลังเลิกเมานท์อุปกรณ์

en: The device "%s" is being unmounted by the system. Please do not remove the media or disconnect the drive
th: ระบบกำลังเลิกเมานท์ "%s" กรุณาอย่าถอดสื่อหรือตัดการเชื่อมต่อไดรว์

en: Writing data to device
th: กำลังเขียนข้อมูลลงในอุปกรณ์

en: There is data that needs to be written to the device "%s" before it can be removed. Please do not remove the media or disconnect the drive
th: มีข้อมูลที่ต้องเขียนลงในอุปกรณ์ "%s" ก่อนที่จะถอดออกได้ กรุณาอย่าถอดสื่อหรือตัดการเชื่อมต่อไดรว์

en: Ejecting device
th: กำลังดันสื่อในอุปกรณ์ออก

en: The device "%s" is being ejected. This may take some time
th: กำลังดันสื่อในอุปกรณ์ "%s" ออก อาจใช้เวลาสักนิด

en: Icon size
th: ขนาดไอคอน

en: The icon size for the path entry
th: ขนาดของไอคอนของช่องป้อนพาธ

en: Owner:
th: เจ้าของ:

en: _Access:
th: การเ_ข้าถึง:

en: Gro_up:
th: _กลุ่ม:

en: Acc_ess:
th: การเข้า_ถึง:

en: Others
th: คนอื่นๆ

en: Acce_ss:
th: การเข้าถึ_ง:

en: Program:
th: โปรแกรม:

en: Allow this file to _run as a program
th: อนุญาตให้เ_รียกทำงานแบบโปรแกรม

en: Allowing untrusted programs to run presents a security risk to your system.
th: การอนุญาตให้โปรแกรมที่ไม่น่าเชื่อถือทำงาน เป็นการสุ่มเสี่ยงด้านการรักษาความปลอดภัย

en: The folder permissions are inconsistent, you may not be able to work with files in this folder.
th: การกำหนดสิทธิ์ของโฟลเดอร์ไม่สอดคล้องกัน คุณอาจไม่สามารถทำงานกับแฟ้มในโฟลเดอร์นี้ได้

en: Correct _folder permissions...
th: แก้ไขการกำหนดสิทธิ์ของโ_ฟลเดอร์...

en: Click here to automatically fix the folder permissions.
th: คลิกที่นี่เพื่อแก้ไขการกำหนดสิทธิ์ของโฟลเดอร์ให้ถูกต้อง

en: Please wait...
th: โปรดรอสักครู่...

en: Stop applying permissions recursively.
th: หยุดเปลี่ยนการกำหนดสิทธิ์ทั้งยวง

note: allocate the question dialog
en: Question
th: คำถาม

en: Apply recursively?
th: เปลี่ยนทั้งยวงเลยหรือไม่?

en: Do you want to apply your changes recursively to
    all files and subfolders below the selected folder?
th: คุณต้องการเปลี่ยนแฟ้มและโฟลเดอร์ย่อยทั้งยวง
    ภายใต้โฟลเดอร์ที่เลือกหรือไม่?

en: If you select this option your choice will be remembered and you won't be asked again. You can use the preferences dialog to alter your choice afterwards.
th: ถ้าคุณเลือกตัวเลือกนี้ คำตอบของคุณจะถูกจดจำไว้ และคุณจะไม่พบกับคำถามนี้อีก คุณสามารถใช้กล่องโต้ตอบปรับแต่งเพื่อเปลี่ยนคำตอบได้ในภายหลัง

en: Mixed file owners
th: เจ้าของแฟ้มหลากหลาย

en: Unknown file owner
th: ไม่ทราบเจ้าของแฟ้ม

en: None
th: ไม่อนุญาต

note: 0000
en: Write only
th: เขียนอย่างเดียว

note: 0002
en: Read only
th: อ่านอย่างเดียว

note: 0004
en: Read & Write
th: อ่าน & เขียน

en: Varying (no change)
th: หลายค่า (ไม่มีการเปลี่ยนแปลง)

en: Correct folder permissions automatically?
th: แก้ไขการกำหนดสิทธิ์ของโฟลเดอร์ให้ถูกต้องโดยอัตโนมัติหรือไม่?

en: Folder permissions
th: การกำหนดสิทธิ์ของโฟลเดอร์

en: Correct _folder permissions
th: แก้ไขการกำหนดสิทธิ์โ_ฟลเดอร์

en: The folder permissions will be reset to a consistent state. Only users allowed to read the contents of this folder will be allowed to enter the folder afterwards.
th: การกำหนดสิทธิ์ของโฟลเดอร์จะถูกล้างค่าเพื่อให้อยู่ในสถานะที่สอดคล้องกัน โดยหลังจากแก้ไขแล้ว จะยอมให้ผู้ใช้ที่ได้รับอนุญาตให้อ่านเนื้อหาของโฟลเดอร์นี้เท่านั้นเข้าโฟลเดอร์นี้

note: popup the error message dialog
en: Error while changing file permissions
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเปลี่ยนการกำหนดสิทธิ์ของแฟ้ม

en: Thunar Preferences
th: การปรับแต่ง Thunar

note: Display
en: Display
th: การแสดงผล

en: Window Settings
th: การตั้งค่าหน้าต่าง

en: Use custom window decorations (only applied to new windows)
th: ใช้การตกแต่งหน้าต่างแบบกำหนดเอง (ใช้กับหน้าต่างใหม่เท่านั้น)

en: Use custom, client-side window decorations instead of global, server-side ones. - Only applied to new Thunar windows
th: ใช้การตกแต่งหน้าต่างฝั่งไคลเอ็นต์แบบกำหนดเองแทนการตกแต่งแบบโกลบอลหรือฝั่งเซิร์ฟเวอร์  และใช้ได้กับหน้าต่าง Thunar ใหม่เท่านั้น

en: Use current folder icon as window icon
th: ใช้ไอคอนโฟลเดอร์ปัจจุบันเป็นไอคอนหน้าต่าง

en: Select this option to use the current folder icon as window icon
th: เลือกตัวเลือกนี้หากต้องการใช้ไอคอนของโฟลเดอร์ปัจจุบันเป็นไอคอนหน้าต่าง

en: View Settings
th: ตั้งค่าการแสดงเนื้อหา

en: View _new folders using:
th: แสดงโฟลเดอร์ใ_หม่โดยใช้:

en: Icon View
th: มุมมองไอคอน

en: List View
th: มุมมองรายชื่อ

en: Compact View
th: มุมมองกระชับ

en: Last Active View
th: มุมมองที่ใช้งานล่าสุด

en: _Remember view settings for each folder
th: _จำค่าตั้งการแสดงเนื้อหาสำหรับแต่ละโฟลเดอร์

en: Select this option to remember view type, zoom level, sort column, and sort order individually for each folder
th: เลือกตัวเลือกนี้หากต้องการให้จำชนิดของมุมมอง, อัตราการซูม, คอลัมน์ที่ใช้เรียงลำดับ และลำดับการเรียงของแต่ละโฟลเดอร์แยกกัน

en: gvfs metadata support is required
th: ต้องการการรองรับข้อมูลกำกับของ gvfs

en: Sort _folders before files
th: เรียงโ_ฟลเดอร์ขึ้นก่อนแฟ้ม

en: Select this option to list folders before files when you sort a folder.
th: เลือกตัวเลือกนี้หากต้องการแสดงโฟลเดอร์ขึ้นก่อนแฟ้มในการเรียงลำดับรายการในโฟลเดอร์

en: Show file size in binary format
th: แสดงขนาดแฟ้มในรูปฐานสอง

en: Select this option to show file size in binary format instead of decimal.
th: เลือกตัวเลือกนี้หากต้องการแสดงขนาดของแฟ้มในรูปฐานสองแทนฐานสิบ

en: Thumbnails
th: ภาพย่อ

en: Show thumbnails:
th: แสดงภาพย่อ:

en: Local Files Only
th: แฟ้มในเครื่องเท่านั้น

en: Only show thumbnails for files smaller than:
th: แสดงเฉพาะภาพย่อสำหรับแฟ้มที่มีขนาดเล็กกว่า:

en: Unlimited
th: ไม่มีขีดจำกัด

en: Draw frames around thumbnails
th: วาดกรอบรอบภาพย่อ

en: Select this option to draw black frames around thumbnails.
th: เลือกตัวเลือกนี้หากต้องการวาดกรอบดำรอบภาพย่อ

en: _Text beside icons
th: _ข้อความข้างไอคอน

en: Select this option to place the icon captions for items beside the icon rather than below the icon.
th: เลือกตัวเลือกนี้หากต้องการวางคำบรรยายไอคอนไว้ข้างไอคอน แทนที่จะวางใต้ไอคอน

en: Date
th: วันที่

en: _Format:
th: รูปแ_บบ:

note: TRANSLATORS: custom date format
en: Custom
th: กำหนดเอง

en: Today / Custom
th: วันนี้ / กำหนดเอง

note: TRANSLATORS: Please do not translate the first column (specifiers), 'strftime' and of course '\n'
en: Custom date format to apply.
    
    The most common specifiers are:
    %d day of month
    %m month
    %Y year including century
    %H hour
    %M minute
    %S second
    
    For a complete list, search 'Glib.DateTime.format'.
th: รูปแบบวันที่ที่กำหนดเอง
    
    ตัวระบุที่พบบ่อยที่สุดคือ:
    %dวันที่
    %mเดือน
    %y ปีรวมศตวรรษ
    %H ชั่วโมง
    %m นาที
    %S วินาที
    หากต้องการดูรายการทั้งหมด ให้ค้นหา 'glib.datetime.format'

note: Side Pane
en: Side Pane
th: ช่องข้าง

en: Shortcuts Pane
th: ช่องจุดลัด

en: _Icon Size:
th: _ขนาดไอคอน:

en: Show Icon _Emblems
th: แสดง_ตราของไอคอน

en: Select this option to display icon emblems in the shortcuts pane for all folders for which emblems have been defined in the folders properties dialog.
th: เลือกตัวเลือกนี้หากต้องการแสดงตราของไอคอนต่างๆ ในช่องจุดลัดสำหรับทุกโฟลเดอร์ที่มีการกำหนดตราไว้ในคุณสมบัติโฟลเดอร์

en: Tree Pane
th: ช่องโครงสร้างต้นไม้

en: Icon _Size:
th: ขนาดไ_อคอน:

en: Show Icon E_mblems
th: แสดงต_ราของไอคอน

en: Select this option to display icon emblems in the tree pane for all folders for which emblems have been defined in the folders properties dialog.
th: เลือกตัวเลือกนี้หากต้องการแสดงตราของไอคอนต่างๆ ในช่องโครงสร้างต้นไม้สำหรับทุกโฟลเดอร์ที่มีการกำหนดตราไว้ในคุณสมบัติโฟลเดอร์

en: Icon Style
th: ชนิดไอคอน:

en: Use symbolic folder icons
th: ใช้ไอคอนโฟลเดอร์สัญลักษณ์

en: Select this option to use symbolic folder icons instead of regular ones.
th: เลือกตัวเลือกนี้เพื่อใช้ไอคอนตราโฟลเดอร์แทนไอคอนปกติ

en: Image Preview
th: ดูรูปภาพ

en: Image Preview Mode:
th: โหมดดูรูปภาพ:

en: - Standalone: Image Preview uses a separate pane
    - Embedded: Image Preview is embedded in the left sidepane
th: - แบบสแตนด์อโลน:  แสดงตัวอย่างรูปภาพใช้ช่องแยกต่างหาก
    - แบบฝัง:  แสดงตัวอย่างรูปภาพถูกฝังอยู่ในช่องด้านซ้าย

note: Behavior
en: Behavior
th: พฤติกรรม

en: Navigation
th: การท่องดู

en: _Single click to activate items
th: ใช้_คลิกเดียวเพื่อเรียกใช้รายการต่างๆ

en: Specify the d_elay before an item gets selected
    when the mouse pointer is paused over it:
th: กำหนดเวลาห_น่วงก่อนที่จะเลือกรายการหนึ่งๆ
    เมื่อมีการวางเมาส์บนรายการนั้นๆ:

en: When single-click activation is enabled, pausing the mouse pointer over an item will automatically select that item after the chosen delay. You can disable this behavior by moving the slider to the left-most position. This behavior may be useful when single clicks activate items, and you want only to select the item without activating it.
th: เมื่อเปิดใช้การเรียกใช้ด้วยคลิกเดียว การวางเมาส์แช่บนรายการหนึ่งๆ จะเป็นการเลือกรายการนั้นๆ หลังจากเวลาหน่วงที่กำหนด คุณสามารถปิดพฤติกรรมนี้ได้โดยเลื่อนปุ่มเลื่อนไปที่ตำแหน่งซ้ายสุด พฤติกรรมแบบนี้อาจเป็นประโยชน์เมื่อคุณใช้คลิกเดียวเรียกใช้รายการ แต่คุณยังต้องการแค่เลือกรายการโดยไม่เรียกใช้

en: Disabled
th: ปิด

en: Medium
th: ปานกลาง

en: Long
th: นาน

en: _Double click to activate items
th: ใช้ดับเ_บิลคลิกเพื่อเรียกใช้รายการต่างๆ

en: Tabs and Windows
th: แท็บและหน้าต่าง

en: Open folders in new tabs on middle click
th: เปิดโฟลเดอร์ในแท็บใหม่เมื่อคลิกเมาส์ปุ่มกลาง

en: Select this option to open a new tab on middle click instead of a new window
th: เลือกตัวเลือกนี้หากต้องการเปิดแท็บใหม่เมื่อคลิกเมาส์ปุ่มกลาง แทนที่จะเปิดหน้าต่างใหม่

en: Open new thunar instances as tabs
th: เปิด thunar ตัวใหม่เป็นแท็บ

en: Select this option to open new thunar instances as tabs in an existing thunar window
th: เลือกตัวเลือกนี้หากต้องการเปิด thunar ตัวใหม่เป็นแท็บในหน้าต่าง thunar ที่มีอยู่แล้ว

en: Show full directory paths in tab titles
th: แสดงพาธไดเรกทอรีแบบเต็มในชื่อของแท็บ

en: Select this option to show the full directory path in the tab title instead of only the directory name
th: เลือกตัวเลือกนี้เพื่อแสดงพาธไดเรกทอรีแบบเต็มในชื่อของแท็บ แทนที่จะแสดงเฉพาะชื่อไดเรกทอรี

en: Restore tabs on startup
th: เรียกคืนแท็บเมื่อเข้าระบบ

en: Select this option to restore your tabs as they were last time you used Thunar
th: เลือกตัวเลือกนี้เพื่อเรียกคืนค่าแท็บของคุณเหมือนครั้งล่าสุดที่คุณใช้ Thunar

en: Context Menu
th: เมนูบริบท

en: Show action to permanently delete files and folders
th: แสดงคำสั่งสำหรับลบแฟ้มและโฟลเดอร์แบบถาวร

en: Select this option to show the 'Delete' action in the context menu
th: เลือกตัวเลือกนี้หากต้องการให้แสดงคำสั่ง 'ลบ' ในเมนูบริบท

note: Advanced
en: Advanced
th: ขั้นสูง

en: File Transfer
th: การถ่ายโอนแฟ้ม

en: Transfer files in parallel:
th: ถ่ายโอนแฟ้มแบบขนาน:

en: Indicates the behavior during multiple copies:
    - Always: all copies are done simultaneously
    - Local Files Only: simultaneous copies for local (not remote, not attached) files
    - Local Files Only (Same Devices): if all files are local but on different devices (disks, mount points), copies will be sequential
    - Local Files Only (Idle Devices): if all files are local but on busy devices (disks, mount points), copies will be sequential
    - Never: all copies are done sequentially
th: ระบุลักษณะการทำงานระหว่างการคัดลอกหลายชุด:
    - เสมอ: คัดลอกทั้งหมดจะทำพร้อมกัน
    - แฟ้มในเครื่องเท่านั้น: คัดลอกพร้อมกันสำหรับแฟ้มในเครื่อง (ไม่ใช่ระยะไกล ไม่ได้แนบ)
    - แฟ้มในเครื่องเท่านั้น (อุปกรณ์เดียวกัน): หากไฟล์ทั้งหมดอยู่ในเครื่อง แต่อยู่บนอุปกรณ์ต่างกัน (ดิสก์ จุดเมานท์) การคัดลอกจะทำเป็นตามลำดับ
    - ไฟล์ในเครื่องเท่านั้น (อุปกรณ์ที่ไม่ได้ใช้งาน): หากแฟ้มทั้งหมดอยู่ในเครื่อง แต่อยู่ในอุปกรณ์ที่ไม่ว่าง (ดิสก์ จุดเมานท์) การคัดลอกจะเป็นตามลำดับ
    - ไม่เลย:  การคัดลอกทั้งหมดจะทำตามลำดับ

en: Local Files Only (Same Devices)
th: แฟ้มในเครื่องเท่านั้น (อุปกรณ์เดียวกัน)

en: Local Files Only (Idle Devices)
th: แฟ้มในเครื่องเท่านั้น (อุปกรณ์ที่ไม่ได้ใช้งาน)

en: Use intermediate file on copy:
th: ใช้แฟ้มระดับกลางในการคัดลอก:

en: Use intermediate file '*.partial~' to copy files. This will prevent fragmented files. The new file will only be shown after the copy was successfully finished.
th: ใช้แฟ้มชั่วคราว '*.partial~' เพื่อคัดลอก วิธีนี้จะป้องกันแฟ้มที่กระจัดกระจาย แฟ้มใหม่จะแสดงเฉพาะหลังจากที่คัดลอกเสร็จสิ้นแล้วเท่านั้น

en: Verify file contents on copy:
th: ตรวจสอบเนื้อหาของแฟ้มในการคัดลอก:

en: Compare contents of original file and copy in order to detect corruption. While this will attempt to compare the actual contents that are on the destination media, Thunar may be unable to bypass filesystem caches, so this comparison may not detect all instances of corruption. Enabling this option will increase copy time.
th: เปรียบเทียบเนื้อหาของแฟ้มต้นฉบับและคัดลอกเพื่อตรวจจับความเสียหาย แม้ว่าการดำเนินการนี้จะพยายามเปรียบเทียบเนื้อหาจริงที่อยู่ในสื่อปลายทาง แต่ Thunar อาจไม่สามารถข้ามแคชของระบบแฟ้มได้ ดังนั้นการเปรียบเทียบนี้อาจตรวจไม่พบความเสียหายในทุกกรณี และการเปิดใช้งานตัวเลือกนี้จะทำให้เวลาในการคัดลอกเพิ่มขึ้น

en: Search
th: ค้นหา

en: Include subfolders:
th: รวมโฟลเดอร์ย่อย:

en: Folder Permissions
th: การกำหนดสิทธิ์ของโฟลเดอร์

en: When changing the permissions of a folder, you
    can also apply the changes to the contents of the
    folder. Select the default behavior below:
th: เมื่อเปลี่ยนการกำหนดสิทธิ์ของโฟลเดอร์
    คุณสามารถให้การเปลี่ยนนั้นมีผลกับเนื้อหาของโฟลเดอร์ได้ด้วย
    เลือกพฤติกรรมปกติต่อไปนี้:

en: Ask every time
th: ถามทุกครั้ง

en: Apply to Folder and Contents
th: เปลี่ยนทั้งโฟลเดอร์และเนื้อหา

en: Apply to Folder Only
th: เปลี่ยนเฉพาะโฟลเดอร์เท่านั้น

en: Security
th: การรักษาความปลอดภัย

en: Execute shell scripts:
th: เรียกทำงานเชลล์สคริปต์

en: Volume Management
th: การจัดการโวลุม

note: add check button to enable/disable auto mounting
en: Enable _Volume Management
th: เปิดใช้การจัดการโ_วลุม

en: <a href="volman-config:">Configure</a> the management of removable drives,
    devices and media.
th: <a href="volman-config:">ตั้งค่า</a> การจัดการไดรว์ อุปกรณ์ และสื่อถอดเสียบ

en: Missing dependencies
th: องค์ประกอบขาดหาย

en: It looks like <a href="https://wiki.gnome.org/Projects/gvfs">gvfs</a> is not available.
    Important features including trash support,
    removable media and remote location browsing
    will not work. <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/unix-filesystem#gnome_virtual_file_system">[Read more]</a>
th: ดูเหมือน <a href="https://wiki.gnome.org/Projects/gvfs">gvfs</a> จะไม่ได้ติดตั้งไว้
    การทำงานที่สำคัญบางอย่าง ซึ่งรวมถึงการรองรับการใช้ถังขยะ,
    การใช้สื่อถอดเสียบ และการท่องดูแหล่งเก็บข้อมูลในเครือข่าย
    จะไม่สามารถใช้งานได้ <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/unix-filesystem#gnome_virtual_file_system">[อ่านเพิ่มเติม]</a>

note: Shortcuts
en: Shortcuts
th: ปุ่มลัด

en: Window
th: หน้าต่าง

en: View
th: มุมมอง

en: Launcher
th: ตัวเรียกแอปพลิเคชัน

en: Status Bar
th: แถบสถานะ

en: The Shortcuts Editor requires a Thunar window to be present.
th: ตัวแก้ไขทางลัดจำเป็นต้องมีหน้าต่าง Thunar

note: tell the user that we failed to come up with the thunar-volman configuration dialog
en: Failed to display the volume management settings
th: แสดงกล่องโต้ตอบตั้งค่าการจัดการโวลุมไม่สำเร็จ

en: File Operation Progress
th: ความคืบหน้าของการกระทำแฟ้ม

en: Paused
th: หยุดพัก

en: Starting... (User request)
th: กำลังเริ่ม... (คำร้องของผู้ใช้)

en: Resuming...
th: กำลังกลับมาทำต่อ...

note: update the status text
en: Cancelling...
th: กำลังยกเลิก...

note: display the error message
en: Error while processing file operation
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะประมวลผลการทำงานของแฟ้ม

en: Job queued
th: จัดงานเข้าคิวแล้ว

en: Resuming job...
th: กำลังหยิบงานกลับมาทำต่อ...

en: General
th: ทั่วไป

en: _Name:
th: _ชื่อ:

en: Names:
th: ชื่อ:

note: Second box (kind, open with, link target, original path, location, volume)
en: Kind:
th: ชนิด:

en: _Open With:
th: _เปิดด้วย:

en: Link Target:
th: ปลายทางจุดเชื่อม:

note: TRANSLATORS: Try to come up with a short translation of "Original Path" (which is the path * where the trashed file/folder was located before it was moved to the trash), otherwise the * properties dialog width will be messed up.
en: Original Path:
th: พาธเดิม:

en: Location:
th: ตำแหน่ง:

en: Volume:
th: โวลุม:

note: Third box (deleted, modified, accessed)
en: Deleted:
th: ลบ:

en: Created:
th: สร้าง:

en: Accessed:
th: เข้าถึง:

en: Size on Disk:
th: ขนาดบนดิสก์:

note: Fifth box (content, capacity, free space)
en: Content:
th: เนื้อหา:

en: Capacity:
th: ความจุ:

en: Usage:
th: การใช้งาน:

note: Emblem chooser
en: Emblems
th: ตรา

en: Highlight
th: ไฮไลต์

en: It looks like <a href="https://wiki.gnome.org/Projects/gvfs">gvfs</a> is not available.
    This feature will not work. <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/unix-filesystem#gnome_virtual_file_system">[Read more]</a>
th: ดูเหมือน <a href="https://wiki.gnome.org/Projects/gvfs">gvfs</a> จะไม่ได้ติดตั้งไว้
    ฟีเจอร์นี้จะไม่สามารถใช้งานได้ <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/unix-filesystem#gnome_virtual_file_system">[อ่านเพิ่มเติม]</a>

en: Example.txt
th: ตัวอย่าง.txt

en: _Apply
th: _ทำ

en: _Reset
th: _ล้างค่า

en: Set _Foreground
th: ตั้งค่า _พื้นหน้า

en: Set _Background
th: ตั้งค่าพื้น_หลัง

en: Select an Icon for "%s" (%s)
th: เลือกไอคอนสำหรับ "%s" (%s)

note: allocate the chooser dialog
en: Select an Icon for "%s"
th: เลือกไอคอนสำหรับ "%s"

en: Failed to change icon of "%s" (%s)
th: เปลี่ยนไอคอนของ "%s" (%s) ไม่สำเร็จ

en: Failed to change icon of "%s"
th: เปลี่ยนไอคอนของ "%s" ไม่สำเร็จ

en: %s (%s) - Properties
th: %s (%s) - คุณสมบัติ

en: %s - Properties
th: %s - คุณสมบัติ

note: update the properties dialog title
en: Properties
th: คุณสมบัติ

en: Link Targets:
th: ปลายทางจุดเชื่อม:

en: mixed
th: ผสม

en: _Add Files...
th: เ_พิ่มแฟ้ม...

en: Include additional files in the list of files to be renamed
th: เพิ่มแฟ้มเข้าในรายชื่อแฟ้มที่จะเปลี่ยนชื่อ

en: Clear
th: ล้าง

en: Clear the file list below
th: ล้างรายชื่อแฟ้มด้านล่างนี้

en: _About
th: เ_กี่ยวกับ

en: Display information about Thunar Bulk Rename
th: แสดงข้อมูลเกี่ยวกับโปรแกรมเปลี่ยนชื่อกลุ่มแฟ้มของ Thunar

en: Rename Multiple Files
th: เปลี่ยนชื่อแฟ้มทีละหลายแฟ้ม

en: Close this window, cancel further changes.
th: ปิดหน้าต่างนี้ ยกเลิกการเปลี่ยนแปลงเพิ่มเติม

en: Rename items listed above, keep this window open.
th: เปลี่ยนชื่อรายการที่แสดงด้านบน เปิดหน้าต่างนี้ไว้

en: New Name
th: ชื่อใหม่

en: Click here to view the documentation for the selected rename operation.
th: คลิกที่นี่เพื่อดูเอกสารอธิบายการกระทำเกี่ยวกับการเปลี่ยนชื่อที่เลือก

note: TRANSLATORS: You can test this string by temporarily removing thunar-sbr.* from $libdir/thunarx-2/, *              and opening the multi rename dialog by selecting multiple files and pressing F2.
en: No renamer modules were found on your system. Please check your
    installation or contact your system administrator. If you install Thunar
    from source, be sure to enable the "Simple Builtin Renamers" plugin.
th: ไม่พบมอดูลเครื่องมือเปลี่ยนชื่อใดในระบบของคุณ กรุณาตรวจสอบการติดตั้งของคุณ หรือติดต่อผู้ดูแลระบบของคุณ ถ้าคุณติดตั้ง Thunar จากซอร์ส กรุณาแน่ใจว่าได้เปิดใช้ปลั๊กอิน "Simple Builtin Renamers"

en: Remove File | Remove Files
th[0]: ตัดแฟ้มออก

en: Remove the selected file from the list of files to be renamed | Remove the selected files from the list of files to be renamed
th[0]: ตัดแฟ้มที่เลือกออกจากรายชื่อแฟ้มที่จะเปลี่ยนชื่อ

note: tell the user that we failed
en: Failed to open the documentation browser
th: เปิดเครื่องมือท่องดูเอกสารไม่สำเร็จ

note: allocate the file chooser
en: Select files to rename
th: เลือกแฟ้มที่จะเปลี่ยนชื่อ

en: Audio Files
th: แฟ้มเสียง

en: Image Files
th: แฟ้มรูปภาพ

en: Video Files
th: แฟ้มวีดิทัศน์

note: just popup the about dialog
en: Bulk Rename
th: เปลี่ยนชื่อกลุ่มแฟ้ม

en: Thunar Bulk Rename is a powerful and extensible
    tool to rename multiple files at once.
th: โปรแกรมเปลี่ยนชื่อกลุ่มแฟ้มของ Thunar เป็นเครื่องมือที่ทรงพลัง
    และปรับขยายได้สำหรับเปลี่ยนชื่อแฟ้มทีละหลายแฟ้มพร้อมกัน

note: change title to reflect the standalone status
en: Bulk Rename - Rename Multiple Files
th: เปลี่ยนชื่อกลุ่มแฟ้ม - เปลี่ยนชื่อแฟ้มทีละหลายแฟ้ม

en: Failed to rename "%s" to "%s".
th: เปลี่ยนชื่อ "%s" เป็น "%s" ไม่สำเร็จ

en: You can either choose to skip this file and continue to rename the remaining files, or revert the previously renamed files to their previous names, or cancel the operation without reverting previous changes.
th: คุณสามารถเลือกที่จะข้ามแฟ้มนี้แล้วเปลี่ยนชื่อแฟ้มที่เหลือต่อ หรือจะเรียกคืนชื่อแฟ้มที่ได้เปลี่ยนชื่อไปแล้ว หรือจะยกเลิกการกระทำนี้โดยไม่ต้องเรียกคืนการเปลี่ยนชื่อที่ผ่านมา

en: _Revert Changes
th: เ_รียกคืนการเปลี่ยนชื่อ

en: _Skip This File
th: _ข้ามแฟ้มนี้

en: Do you want to skip this file and continue to rename the remaining files?
th: คุณต้องการจะข้ามแฟ้มนี้แล้วเปลี่ยนชื่อแฟ้มที่เหลือต่อหรือไม่?

en: Browse the file system
th: ท่องดูระบบแฟ้ม

en: Mount and open %s (%s)
th: เมานท์และเปิด %s (%s)

en: Trash is empty
th: ถังขยะว่างเปล่า

en: Trash contains %d file | Trash contains %d files
th[0]: ถังขยะมีแฟ้ม %d แฟ้ม

en: Devices
th: อุปกรณ์

en: Network
th: เครือข่าย

en: Browse Network
th: ท่องดูเครือข่าย

en: Browse local network connections
th: ท่องดูการเชื่อมต่อเครือข่ายเฉพาะที่

en: Places
th: ที่หลักๆ

en: Open the home folder
th: เปิดโฟลเดอร์บ้าน

en: Open the desktop folder
th: เปิดโฟลเดอร์พื้นโต๊ะ

en: Computer
th: คอมพิวเตอร์

en: Browse the computer
th: ท่องดูในคอมพิวเตอร์

en: Recent
th: ล่าสุด

en: Browse recently used files
th: เรียกดูแฟ้มที่ใช้ล่าสุด

en: Re_name Shortcut
th: เ_ปลี่ยนชื่อจุดลัด

en: _Remove Shortcut
th: _ลบจุดลัด

en: The path "%s" does not refer to a directory
th: พาธ "%s" ไม่ใช่ไดเรกทอรี

note: display an error message to the user
en: Failed to add new shortcut
th: เพิ่มจุดลัดใหม่ไม่สำเร็จ

en: Click here to stop calculating the total size of the folder.
th: คลิกที่นี่หากต้องการหยุดคำนวณขนาดรวมของโฟลเดอร์

note: add the label widget tell the user that we started calculation
en: Calculating...
th: กำลังคำนวณ...

note: tell the user that the operation was canceled
en: Calculation aborted
th: ยกเลิกการคำนวณแล้ว

en: %d folder | %d folders
th[0]: %d โฟลเดอร์

en: %u item (%s, %s) | %u items (%s, %s)
th[0]: %u รายการ (%s, %s)

note: TRANSLATORS: this is shows if during the deep count size * directories were not accessible
en: (some contents unreadable)
th: (เนื้อหาบางส่วนไม่สามารถอ่านได้)

note: nothing was readable, so permission was denied
en: Permission denied
th: ไม่ได้รับอนุญาต

en: Select _all Files
th: เลือกทุ_กแฟ้ม

en: Select all files in this window
th: เลือกทุกแฟ้มในหน้าต่างนี้

en: Select _by Pattern...
th: เลือกด้วยแ_พตเทิร์น...

en: Select all files that match a certain pattern
th: เลือกทุกแฟ้มที่ตรงกับแพตเทิร์นที่กำหนด

en: _Invert Selection
th: กลั_บการเลือก

en: Select all files but not those currently selected
th: เลือกทุกแฟ้มที่เหลือและเลิกเลือกแฟ้มที่เลือกอยู่

en: U_nselect all Files
th: เ_ลิกเลือกทุกแฟ้ม

en: Unselect all files in this window
th: เลิกเลือกทุกแฟ้มในหน้าต่างนี้

en: Arran_ge Items
th: จัดเ_รียงรายการ

en: _Reversed Order
th: _กลับลำดับ

en: Reverse the sort order
th: การกลับลำดับ

en: By _Name
th: ตาม_ชื่อ

en: Keep items sorted by their name
th: เรียงลำดับรายการตามชื่อ

en: By _Size
th: ตาม_ขนาด

en: Keep items sorted by their size
th: เรียงลำดับรายการตามขนาด

en: By _Type
th: ตามช_นิด

en: Keep items sorted by their type
th: เรียงลำดับรายการตามชนิด

en: By _Modification Date
th: ตามเวลาเ_ปลี่ยนแปลง

en: Keep items sorted by their modification date
th: เรียงลำดับรายการตามเวลาที่เปลี่ยนแปลง

en: By D_eletion Date
th: ตามเวลา_ลบ

en: Keep items sorted by their deletion date
th: เรียงลำดับรายการตามเวลาที่ลบ

en: _Ascending
th: _ก่อนไปหลัง

en: Sort items in ascending order
th: เรียงลำดับรายการจากก่อนไปหลัง

en: _Descending
th: _หลังมาหน้า

en: Sort items in descending order
th: เรียงลำดับรายการจากหลังมาหน้า

en: Loading folder contents...
th: กำลังโหลดเนื้อหาโฟลเดอร์...

en: %d file found | %d files found
th[0]: พบ %d แฟ้ม

note: display an error to the user
en: Failed to open the home folder
th: เปิดโฟลเดอร์บ้านไม่สำเร็จ

[ctx: Select by Pattern dialog: title]
en: Select by Pattern
th: เลือกด้วยแพตเทิร์น

[ctx: Select by Pattern dialog: buttons]
en: _Cancel
th: _ยกเลิก

[ctx: Select by Pattern dialog: buttons]
en: _Select
th: เ_ลือก

[ctx: Select by Pattern dialog: labels: pattern entry textbox]
en: _Pattern:
th: แ_พตเทิร์น:

[ctx: Select by Pattern dialog: tooltips on label for pattern entry textbox]
en: Files whose name matches the wildcard pattern you enter will be selected in the main window.
th: แฟ้มที่มีชื่อตรงกับรูปแบบไวด์การ์ดที่คุณป้อนจะถูกเลือกในหน้าต่างหลัก

[ctx: Select by Pattern dialog: tooltips: pattern entry text box]
note: TRANSLATORS: the * and ? characters are the ASCII wildcard special symbols, and they must not be localized.
en: ? matches exactly one character,
    * matches any number of characters, including zero.
    
    For example: *.txt, file??.png, pict
    
    Without any * or ? wildcards, the pattern will match anywhere in a name. With wildcards, the pattern must match at both the start and the end of a name.
th: - ตรงกับอักขระหนึ่งตัวเท่านั้น
    * จับคู่อักขระใดก็ได้ รวมถึงเลขศูนย์ด้วย
    
    ตัวอย่างเช่น: *.txt, ไฟล์??.png, รูปภาพ
    โดยไม่มี * หรือ ? ไวด์การ์ด รูปแบบจะจับคู่กับทุกที่ในชื่อ เมื่อใช้ไวด์การ์ด รูปแบบจะต้องตรงกันทั้งที่จุดเริ่มต้นและจุดสิ้นสุดของชื่อ

[ctx: Select by Pattern dialog: labels: case sensitive checkbox]
en: C_ase sensitive
th: ตัว_พิมพ์ใหญ่-เล็กตรงกัน

[ctx: Select by Pattern dialog: tooltips: case sensitive checkbox]
en: If enabled, letter case must match the pattern.
    Examp* would match Example.txt and not example.txt
th: หากเปิดใช้งาน ตัวอักษรแบบเข้มงวด (ตัวพิมพ์ใหญ่เล็ก)
    Examp* จะตรงกับ Example.txt ไม่ใช่ example.txt

[ctx: Select by Pattern dialog: labels: match diacritics checkbox]
en: _Match diacritics
th: _จับคู่อักขระกำกับเสียง

[ctx: Select by Pattern dialog: tooltips: match diacritics checkbox]
en: If enabled, require accents to match the pattern.
    Rés* would match Résumé.txt and not Resume.txt
th: หากเปิดการใช้งานจับเครื่องหมายกำกับเสียง เช่น
    
    Rés* จะตรงกับ Résumé.txt ไม่ใช่ resume.txt

note: tell the user that the file name provided by the X Direct Save source is invalid
en: Invalid filename provided by XDS drag site
th: ชื่อแฟ้มจากแหล่ง XDS ที่ลากมาไม่ถูกต้อง

note: display an error dialog to the user
en: Failed to create a link for the URL "%s"
th: สร้างลิงก์สำหรับ URL "%s" ไม่สำเร็จ

en: Untitled document
th: เอกสารไม่มีชื่อ

en: Failed to open directory "%s"
th: เปิดไดเรกทอรี "%s" ไม่สำเร็จ

en: Show size
th: แสดงขนาด

en: Size in bytes
th: ขนาดเป็นไบต์

en: Show size in bytes
th: แสดงขนาดเป็นไบต์

en: Filetype
th: ประเภทแฟ้ม

en: Show filetype
th: แสดงประเภทแฟ้ม

en: Display Name
th: ชื่อจอภาพ

en: Show display name
th: แสดงชื่อจอภาพ

en: Last Modified
th: เวลาแก้ไข

en: Show last modified
th: แสดงเวลาแก้ไข

en: Hidden Files Count
th: จำนวนแฟ้มที่ซ่อน

en: Show hidden files count
th: แสดงจำนวนแฟ้มที่ซ่อนอยู่

en: Configure the Toolbar
th: กำหนดค่าตั้งแถบเครื่องมือ

note: create the top label for the toolbar editor dialog
en: Configure the order and visibility of toolbar items.
    Note that toolbar items are always executed for the current directory.
th: กำหนดค่าตั้งลำดับและการมองเห็นรายการแถบเครื่องมือโปรดทราบว่ารายการแถบเครื่องมือจะถูกดำเนินการเสมอสำหรับไดเร็กทอรีปัจจุบัน

note: create the "Use Default" button
en: De_fault Order
th: เรียงลำดับปริยาย

note: create the "Symbolic Icons" checkbox
en: _Symbolic Icons
th: ไอคอน_สัญลักษณ์

en: Use symbolic icons instead of regular ones (if available).
th: ใช้ไอคอนสัญลักษณ์แทนไอคอนปกติ (ถ้ามี)

en: Only visible when the menubar is hidden
th: มองเห็นได้เฉพาะเมื่อซ่อนแถบเมนูเท่านั้น

en: Verifying file contents...
th: กำลังตรวจสอบเนื้อหาแฟ้ม...

en: Error while copying to "%s": %s more space is required to copy to the destination
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะคัดลอกไปยัง "%s": ต้องการเนื้อที่อีก %s เพื่อจะคัดลอกไปยังปลายทางได้

note: update progress information
en: Trying to restore "%s"
th: กำลังพยายามกู้คืน "%s"

en: The folder "%s" does not exist anymore but is required to restore the file "%s" from the trash
th: โฟลเดอร์ "%s" ไม่มีอยู่อีกต่อไปแล้ว แต่ต้องใช้ในการกู้คืนแฟ้ม "%s" จากถังขยะ

en: Failed to restore the folder "%s"
th: กู้คืนโฟลเดอร์ "%s" ไม่สำเร็จ

note: update progress information
en: Trying to move "%s"
th: กำลังพยายามย้าย "%s"

note: update progress information
en: Could not move "%s" directly. Collecting files for copying...
th: ไม่สามารถย้าย "%s" ตรงๆ ได้ กำลังรวบรวมแฟ้มเพื่อคัดลอก...

en: Collecting files...
th: กำลังรวบรวมแฟ้ม...

en: %s of %s
th: %s จาก %s

en: %lu hour remaining (%s/sec) | %lu hours remaining (%s/sec)
th[0]: เหลืออีก %lu ชั่วโมง (%s/วิ)

en: %lu minute remaining (%s/sec) | %lu minutes remaining (%s/sec)
th[0]: เหลืออีก %lu นาที (%s/วิ)

en: %lu second remaining (%s/sec) | %lu seconds remaining (%s/sec)
th[0]: เหลืออีก %lu วินาที (%s/วิ)

en: Loading...
th: กำลังโหลด...

en: Invalid path
th: พาธไม่ถูกต้อง

en: Unknown user "%s"
th: ไม่รู้จักผู้ใช้ "%s"

note: TRANSLATORS: file was modified less than one day ago
en: Today
th: วันนี้

note: TRANSLATORS: file was modified less than one day ago
en: Today at %X
th: วันนี้ เมื่อ %X

note: TRANSLATORS: file was modified less than two days ago
en: Yesterday
th: เมื่อวานนี้

note: TRANSLATORS: file was modified less than two days ago
en: Yesterday at %X
th: เมื่อวานนี้ เมื่อ %X

note: Days from last week
en: %A at %X
th: วัน%A เมื่อ %X

note: Any other date
en: %x at %X
th: %x เมื่อ %X

en: %.*s (copy %u)%s
th: %.*s (สำเนา %u)%s

en: link to %.*s%s
th: จุดเชื่อมไปยัง %.*s%s

en: link %u to %.*s%s
th: จุดเชื่อม %u ไปยัง %.*s%s

en: Search:
th: ค้นหา:

en: %s (%d hidden)
th: %s (ซ่อน %d )

en: 0 items
th: 0 รายการ

en: Last Modified: %s
th: เวลาแก้ไข: %s

en: link to %s
th: จุดเชื่อมไปยัง %s

en: shortcut
th: ปุ่มลัด

en: mountable
th: เมานท์ได้

en: mount point
th: จุดเมานท์

note: append the image dimensions to the statusbar text
en: Image Size:
th: ขนาดภาพ:

en: _File
th: แ_ฟ้ม

en: New _Tab
th: แ_ท็บใหม่

en: Open a new tab for the displayed location
th: เปิดแท็บใหม่สำหรับตำแหน่งที่แสดง

en: New _Window
th: _หน้าต่างใหม่

en: Open a new Thunar window for the displayed location
th: เปิดหน้าต่าง Thunar ใหม่สำหรับตำแหน่งที่แสดง

en: Detac_h Tab
th: แ_ยกแท็บ

en: Open current folder in a new window
th: เปิดโฟลเดอร์ปัจจุบันในหน้าต่างใหม่

en: Close Ta_b
th: ปิดแ_ท็บ

en: Close this folder
th: ปิดโฟลเดอร์นี้

en: _Close Window
th: ปิดหน้าต่า_ง

en: Close this window
th: ปิดหน้าต่างนี้

en: Close _All Windows
th: ปิดทุ_กหน้าต่าง

en: Close all Thunar windows
th: ปิดหน้าต่าง Thunar ทุกบาน

en: _Edit
th: แ_ก้ไข

en: _Undo
th: เ_ลิกทำ

en: Red_o
th: _ทำซ้ำ

en: Pr_eferences...
th: ป_รับแต่ง...

en: Edit Thunar's Preferences
th: ปรับแต่ง Thunar

en: _View
th: มุ_มมอง

en: _Reload
th: อ่านใ_หม่

en: Reload the current folder
th: อ่านโฟลเดอร์ปัจจุบันใหม่

en: S_plit View
th: แ_ยกช่องมอง

en: Open/Close Split View
th: เปิด/ปิดการแยกช่องมอง

en: Switch Focused Split View Pane
th: สลับบานช่องมุมมองแยกโฟกัส

en: Locatio_n Selector
th: การเลือก_ตำแหน่ง

en: _Text Style
th: รูปแบบ_ข้อความ

en: Traditional text box showing the current path
th: กล่องข้อความแบบดั้งเดิมที่แสดงพาธปัจจุบัน

en: _Buttons Style
th: รูปแบบ _ปุ่ม

en: Modern approach with buttons that correspond to folders
th: วิธีแบบใหม่ซึ่งใช้ปุ่มกดเลือกโฟลเดอร์

en: _Side Pane
th: ช่องข้า_ง

en: _Shortcuts
th: จุด_ลัด

en: Toggles the visibility of the shortcuts pane
th: เปิด-ปิดการแสดงช่องจุดลัด

en: _Tree
th: _ต้นไม้

en: Toggles the visibility of the tree pane
th: เปิด-ปิดการแสดงช่องโครงสร้างต้นไม้

en: _Image Preview
th: ดู_รูปภาพ

en: Change the visibility of this window's image preview
th: เปิด-ปิดการดูรูปภาพของหน้าต่างนี้

en: St_atusbar
th: แถบ_สถานะ

en: Change the visibility of this window's statusbar
th: เปิด-ปิดแถบสถานะของหน้าต่างนี้

en: _Menubar
th: แถบเ_มนู

en: Change the visibility of this window's menubar
th: เปิด-ปิดแถบเมนูของหน้าต่างนี้

en: Configure _Toolbar...
th: ตั้งค่า_แถบเครื่องมือ...

en: Configure the toolbar
th: กำหนดค่าตั้งแถบเครื่องมือ

en: Cl_ear Saved Folder View Settings
th: _ล้างค่าการแสดงเนื้อหาโฟลเดอร์ที่บันทึกไว้

en: Delete saved view settings for this folder
th: ลบค่าตั้งที่บันทึกไว้สำหรับการแสดงเนื้อหาของโฟลเดอร์นี้

en: Show _Hidden Files
th: แสดงแฟ้มซ่อ_น

en: Toggles the display of hidden files in the current window
th: เปิด-ปิดการแสดงแฟ้มซ่อนในหน้าต่างปัจจุบัน

en: Show _File Highlight
th: แสดง _แฟ้มไฮไลต์

en: Toggles the display of file highlight which can be configured in the file specific property dialog
th: สลับการแสดงไฮไลต์แฟ้มซึ่งสามารถกำหนดค่าได้ในกล่องโต้ตอบคุณสมบัติเฉพาะแฟ้ม

en: Zoom I_n
th: ซูมเ_ข้า

en: Show the contents in more detail
th: เพิ่มรายละเอียดเนื้อหาที่แสดง

en: Zoom _Out
th: ซูมออ_ก

en: Show the contents in less detail
th: ลดรายละเอียดเนื้อหาที่แสดง

en: Normal Si_ze
th: ขนาด_ปกติ

en: Show the contents at the normal size
th: แสดงเนื้อหาด้วยขนาดปกติ

en: _Icon View
th: มุมมองไ_อคอน

en: Display folder content in an icon view
th: แสดงเนื้อหาโฟลเดอร์ในแบบไอคอน

en: _List View
th: มุมมอง_รายชื่อ

en: Display folder content in a detailed list view
th: แสดงเนื้อหาโฟลเดอร์ในแบบรายชื่อพร้อมรายละเอียด

en: _Compact View
th: มุมมอง_กระชับ

en: Display folder content in a compact list view
th: แสดงเนื้อหาโฟลเดอร์ในแบบรายชื่อแบบกระชับ

en: _Go
th: ไ_ป

en: F_ile System
th: ระบบแ_ฟ้ม

en: _Home
th: _บ้าน

en: Go to the home folder
th: ไปที่โฟลเดอร์บ้าน

en: _Desktop
th: _พื้นโต๊ะ

en: Go to the desktop folder
th: ไปที่โฟลเดอร์พื้นโต๊ะ

en: _Computer
th: _คอมพิวเตอร์

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
th: ท่องดูดิสก์และโฟลเดอร์ต่างๆ ภายในเครื่องและในเครือข่ายที่เข้าถึงได้จากคอมพิวเตอร์เครื่องนี้

en: _Recent
th: _ล่าสุด

en: Display recently used files
th: แสดงแฟ้มที่ใช้ล่าสุด

en: _Trash
th: _ถังขยะ

en: Display the contents of the trash can
th: แสดงเนื้อหาในถังขยะ

en: Open _Parent
th: โฟลเดอร์แ_ม่

en: Open the parent folder
th: เปิดโฟลเดอร์แม่

en: _Open Location...
th: _เปิดตำแหน่ง...

en: Specify a location to open
th: ระบุตำแหน่งที่จะเปิด

en: T_emplates
th: เ_ทมเพลต

en: Go to the templates folder
th: ไปยังโฟลเดอร์เทมเพลต

en: Browse _Network
th: ท่องดูเ_ครือข่าย

en: _Bookmarks
th: ที่_คั่นหน้า

en: _Contents
th: เ_นื้อหา

en: Display Thunar user manual
th: แสดงคู่มือผู้ใช้ของ Thunar

en: Display information about Thunar
th: แสดงข้อมูลเกี่ยวกับ Thunar

en: _Back
th: _กลับ

en: Go to the previous visited folder
th: ไปยังโฟลเดอร์ที่เปิดดูก่อนหน้า

en: _Forward
th: _ถัดไป

en: Go to the next visited folder
th: ไปยังโฟลเดอร์ที่เปิดดูถัดไป

en: _Previous Tab
th: แท็บ_ก่อนหน้า

en: Switch to Previous Tab
th: สลับไปยังแท็บก่อนหน้า

en: _Next Tab
th: แท็บ_ถัดไป

en: Switch to Next Tab
th: สลับไปยังแท็บถัดไป

en: _Search for Files...
th: _ค้นหาแฟ้ม...

en: Search for a specific file in the current folder and Recent
th: ค้นหาแฟ้มเฉพาะในโฟลเดอร์ปัจจุบันและล่าสุด

en: Cancel search for files
th: หยุดการค้นหาแฟ้ม

en: Menu
th: เมนู

en: Show the menu
th: แสดงเมนู

note: add the label with the root warning
en: Warning: you are using the root account. You may harm your system.
th: คำเตือน: คุณกำลังใช้บัญชี root ซึ่งมีโอกาสทำให้ระบบเสียหายได้

en: Size:
th: ขนาด:

note: TRANSLATORS: `Catfish' is a software package, please don't translate it.
en: Search with Catfish...
th: ค้นหาด้วย Catfish...

en: Restore Selected Items
th: กู้คืนรายการที่เลือก

en: Close tab
th: ปิดแท็บ

en: Open the location "%s"
th: เปิดตำแหน่ง "%s"

en: Failed to open parent folder
th: เปิดโฟลเดอร์แม่ไม่สำเร็จ

en: The directory "%s" does not exist. Do you want to create it?
th: ไดเรกทอรี "%s" ไม่มีอยู่ คุณต้องการสร้างไดเรกทอรีนี้หรือไม่?

en: Create directory
th: สร้างไดเรกทอรี

note: display an error to the user
en: Failed to browse the computer
th: ท่องดูคอมพิวเตอร์ไม่สำเร็จ

note: display the "About Templates" dialog
en: About Templates
th: เกี่ยวกับเทมเพลต

en: All files in this folder will appear in the "Create Document" menu.
th: แฟ้มทั้งหมดในโฟลเดอร์นี้จะปรากฏในเมนู "สร้างเอกสาร"

en: If you frequently create certain kinds  of documents, make a copy of one and put it in this folder. Thunar will add an entry for this document in the "Create Document" menu.
    
    You can then select the entry from the "Create Document" menu and a copy of the document will be created in the directory you are viewing.
th: ถ้าคุณสร้างเอกสารบางชนิดบ่อยๆ คุณสามารถเก็บเอกสารตัวอย่างไว้ในโฟลเดอร์นี้ได้ Thunar จะเพิ่มรายการสำหรับเอกสารดังกล่าวเข้าในเมนู "สร้างเอกสาร"
    
    จากนั้น คุณจะสามารถเลือกรายการดังกล่าวจากเมนู "สร้างเอกสาร" และ Thunar จะสร้างสำเนาของเอกสารดังกล่าวลงในไดเรกทอรีที่คุณกำลังดูอยู่

en: Do _not display this message again
th: ไ_ม่ต้องแสดงข้อความนี้อีก

note: display an error to the user
en: Failed to open the file system root folder
th: เปิดโฟลเดอร์รากของระบบแฟ้มไม่สำเร็จ

note: display an error to the user
en: Failed to display `Recent`
th: ไม่สามารถแสดง 'ล่าสุด'

note: display an error to the user
en: Failed to display the contents of the trash can
th: แสดงเนื้อหาในถังขยะไม่สำเร็จ

note: display an error to the user
en: Failed to browse the network
th: ท่องแสดงเครือข่ายไม่สำเร็จ

en: Thunar is a fast and easy to use file manager
    for the Xfce Desktop Environment.
th: Thunar คือโปรแกรมจัดการแฟ้มที่ทำงานรวดเร็วและใช้ง่าย
    สำหรับเดสก์ท็อป Xfce

en: Select an image to preview
th: เลือกรูปภาพเพื่อดูตัวอย่าง

en: Failed to launch search with Catfish
th: ไม่สามารถเปิดการค้นหาด้วย Catfish

en: Change the active view type
th: เปลี่ยนประเภทมุมมองที่ใช้งานอยู่

note: add a proxy menu item for the view switcher to be represent in the overflow menu
en: View Switcher
th: แสดงเครื่องมือสลับ

note: add a proxy menu item for the location bar to represent the bar in the overflow menu
en: Location Bar
th: แถบตำแหน่ง

en: Label
th: ฉลาก

en: Text of the page's label
th: ข้อความฉลากของหน้า

en: Label widget
th: วิดเจ็ตฉลาก

en: A widget to display in place of the usual page label
th: วิดเจ็ตที่จะแสดงแทนฉลากปกติของหน้า

en: Resident
th: อยู่ประจำ

en: Don't unload the plugin from memory
th: ไม่ต้องถอนปลั๊กอินออกจากหน่วยความจำ

en: Help URL
th: URL ของคู่มือ

en: The URL to the documentation of the renamer
th: URL ไปยังเอกสารคู่มือของเครื่องมือเปลี่ยนชื่อ

en: The user visible name of the renamer
th: ชื่อที่ปรากฏต่อผู้ใช้ของเครื่องมือเปลี่ยนชื่อ

en: Description:
th: คำบรรยาย:

en: The generic name of the entry, for example "Web Browser" in case of Firefox.
th: ชื่อทั่วไปของรายการ ตัวอย่างเช่น "โปรแกรมท่องเว็บ" ในกรณีของ Firefox

en: Command:
th: คำสั่ง:

en: The program to execute, possibly with arguments.
th: โปรแกรมที่จะเรียกทำงาน และอาจจะพร้อมอาร์กิวเมนต์ด้วย

en: Working Directory:
th: ไดเรกทอรีทำงาน:

en: The working directory for the program.
th: ไดเรกทอรีำงานของโปรแกรม

en: The URL to access.
th: URL ที่จะเข้าถึง

en: Comment:
th: หมายเหตุ:

en: Tooltip for the entry, for example "View sites on the Internet" in case of Firefox. Should not be redundant with the name or the description.
th: คำแนะนำสำหรับรายการ ตัวอย่างเช่น "ดูแหล่งต่างๆ ในอินเทอร์เน็ต" ในกรณีของ Firefox ไม่ควรจะซ้ำกันทุกประการกับชื่อหรือคำบรรยาย

en: Options:
th: ตัวเลือก:

en: Use _startup notification
th: ใช้การแจ้งเหตุขณะเ_ริ่ม

en: Select this option to enable startup notification when the command is run from the file manager or the menu. Not every application supports startup notification.
th: เลือกตัวเลือกนี้หากต้องการเปิดใช้การแจ้งเหตุขณะเริ่มเมื่อเรียกคำสั่งจากโปรแกรมจัดการแฟ้มหรือจากเมนู ไม่ใช่ทุกแอปพลิเคชันที่จะรองรับการแจ้งเหตุขณะเริ่ม

en: Run in _terminal
th: ทำงานในเ_ทอร์มินัล

en: Select this option to run the command in a terminal window.
th: เลือกตัวเลือกนี้หากต้องการเรียกทำงานคำสั่งในหน้าต่างเทอร์มินัล

en: Security:
th: ความปลอดภัย:

note: same function as in thunar-permission-chooser.c
en: Allow this file to _run as a .desktop file
th: อนุญาตให้แฟ้มนี้เรียกทำงานเป็นแฟ้ม .desktop

en: Select this to enable executable permission bit(+x). Thunar will not launch the .desktop file if not set.
th: เลือกสิ่งนี้เพื่อเปิดใช้งานบิตกำหนดสิทธิ์ในการเรียกใช้งาน (+x) Thunar จะไม่เปิดแฟ้ม .desktop หากไม่ได้ตั้งค่าก่อน

en: Set this file as trusted
th: ตั้งค่าแฟ้มนี้ว่าเชื่อถือได้

en: Select this option to trust this .desktop file. This will generate a checksum of the file and store it via gvfs. The additional check will protect from malicious launchers which e.g. pretend to be a picture, having the executable flag pre-set
th: เลือกตัวเลือกนี้เพื่อเชื่อถือแฟ้ม .desktop นี้ สิ่งนี้จะสร้างเช็คซัมของแฟ้มและจัดเก็บผ่าน gvfs การตรวจสอบเพิ่มเติมจะป้องกันจากตัวเรียกโปรแกรมที่เป็นอันตรายเช่น แกล้งทำเป็นรูปภาพโดยตั้งค่าสถานะให้เรียกใช้งานได้ไว้ล่วงหน้า

en: Failed to save "%s".
th: บันทึก "%s" ไม่สำเร็จ

en: Date Taken:
th: วันที่ถ่าย:

en: Camera Brand:
th: ยี่ห้อกล้อง:

en: Camera Model:
th: รุ่นกล้อง:

en: Exposure Time:
th: เวลาเปิดหน้ากล้อง:

en: Exposure Program:
th: โปรแกรมการถ่ายภาพ:

en: Aperture Value:
th: หน้ากล้อง:

en: Metering Mode:
th: วิธีวัดแสง:

en: Flash Fired:
th: ใช้แฟลช:

en: Focal Length:
th: ระยะโฟกัส:

en: Shutter Speed:
th: ความเร็วชัตเตอร์:

en: ISO Speed Ratings:
th: ความไวแสง ISO:

en: Software:
th: ซอฟต์แวร์:

en: Image
th: รูปภาพ

en: Image Type:
th: ชนิดรูปภาพ:

note: update the "Image Size" label
en: %dx%d pixel | %dx%d pixels
th[0]: %dx%d จุด

en: Con_vert to:
th: แ_ปลงเป็น:

en: Uppercase / Lowercase
th: ตัวพิมพ์ใหญ่ / ตัวพิมพ์เล็ก

en: Insert _time:
th: แทรกเ_วลา:

en: The format describes the date and time parts to insert into the file name. For example, %Y will be substituted with the year, %m with the month and %d with the day. See the documentation of the date utility for additional information.
th: รูปแบบบรรยายส่วนประกอบของวันที่และเวลาที่จะแทรกลงในชื่อแฟ้ม ตัวอย่างเช่น %Y จะถูกแทนที่ด้วยปี ค.ศ., %m แทนด้วยเลขเดือน และ %d แทนด้วยวันที่ ดูข้อมูลเพิ่มเติมได้จากเอกสารประกอบของโปรแกรม date

en: _At position:
th: _ที่ตำแหน่ง:

en: Insert Date / Time
th: แทรกวันที่ / เวลา

en: lowercase
th: ตัวพิมพ์เล็ก

en: UPPERCASE
th: ตัวพิมพ์ใหญ่

en: Title Case
th: อักษรแรกของคำเป็นตัวพิมพ์ใหญ่

en: First character uppercase
th: อักษรตัวแรกเป็นตัวพิมพ์ใหญ่

en: Insert
th: แทรก

en: Overwrite
th: เขียนทับ

en: From the front (left)
th: จากต้นชื่อ (ซ้าย)

en: From the back (right)
th: จากท้ายชื่อ (ขวา)

en: Old Name - Text - Number
th: ชื่อเดิม - ข้อความ - ตัวเลข

en: Number - Text - Old Name
th: ตัวเลข - ข้อความ - ชื่อเดิม

en: Text - Number
th: ข้อความ - ตัวเลข

en: Number - Text
th: ตัวเลข - ข้อความ

en: Current
th: ปัจจุบัน

en: Date Picture Taken
th: วันที่ถ่ายภาพ

en: _Text:
th: _ข้อความ:

en: Insert / Overwrite
th: แทรก / เขียนทับ

en: _Number Format:
th: รูปแบบตัวเ_ลข:

en: _Start With:
th: เ_ริ่มที่:

en: Text _Format:
th: รูปแ_บบข้อความ:

en: Numbering
th: ตัวเลขกำกับ

en: Remove _From Position:
th: ลบ_จากตำแหน่ง:

en: _To Position:
th: _ถึงตำแหน่ง:

en: Remove Characters
th: ลบอักขระ

en: _Search For:
th: _ค้นหา:

note: reset to default tooltip
en: Enter the text to search for in the file names.
th: ป้อนข้อความที่จะค้นหาในชื่อแฟ้ม

en: Regular _Expression
th: นิพจน์เ_รกิวลาร์

en: If you enable this option, the pattern will be treated as a regular expression and matched using the Perl-compatible regular expressions (PCRE). Check the documentation for details about the regular expression syntax.
th: ถ้าคุณเปิดใช้ตัวเลือกนี้ จะถือแพตเทิร์นเป็นนิพจน์เรกิวลาร์ และจะค้นหาข้อความที่ตรงกันโดยใช้นิพจน์เรกิวลาร์ที่คล้ายกับ Perl (PCRE) กรุณาตรวจสอบเอกสารประกอบเพื่อดูรายละเอียดเกี่ยวกับไวยากรณ์ของนิพจน์เรกิวลาร์

en: Replace _With:
th: แ_ทนที่ด้วย:

en: Enter the text that should be used as replacement for the pattern above.
th: ป้อนข้อความที่จะใช้แทนที่แพตเทิร์นข้างต้น

en: C_ase Sensitive Search
th: ตัว_พิมพ์ใหญ่-เล็กตรงกัน

en: If you enable this option, the pattern will be searched in a case-sensitive manner. The default is to use a case-insensitive search.
th: ถ้าคุณเปิดใช้ตัวเลือกนี้ ก็จะค้นหาแพตเทิร์นโดยตัวพิมพ์ใหญ่-เล็กตรงกัน โดยปกติแล้วจะค้นหาแบบไม่สนใจตัวพิมพ์ใหญ่-เล็ก

note: setup a tooltip with the error message
en: Invalid regular expression, at character position %ld: %s
th: นิพจน์เรกิวลาร์ไม่ถูกต้องที่ตำแหน่งอักขระที่ %ld: %s

en: Search & Replace
th: ค้นหา & แทนที่

en: Send "%s" as compressed archive?
th: จะส่ง "%s" เป็นแฟ้มจัดเก็บแบบบีบอัดหรือไม่?

en: Send email
th: ส่งอีเมล

en: Send _directly
th: ส่ง_ตรงๆ

en: Send com_pressed
th: ส่งแบบ_บีบอัด

en: When sending a file via email, you can either choose to send the file directly, as is, or compress the file before attaching it to an email. It is highly recommended to compress large files before sending them.
th: เมื่อส่งแฟ้มทางอีเมล คุณสามารถเลือกที่จะส่งแฟ้มตรงๆ ตามที่เป็น หรือจะบีบอัดแฟ้มก่อนที่จะแนบไปกับอีเมลก็ได้ ขอแนะนำว่าควรบีบอัดแฟ้มที่มีขนาดใหญ่ก่อนส่ง

en: Send %d file as compressed archive? | Send %d files as compressed archive?
th[0]: ส่งแฟ้ม %d แฟ้มเป็นแฟ้มจัดเก็บแบบบีบอัดหรือไม่?

en: Send as _archive
th: ส่งเป็นแฟ้ม_จัดเก็บ

en: When sending multiple files via email, you can either choose to send the files directly, attaching multiple files to an email, or send all files compressed into a single archive file and attach the archive. It is highly recommended to send multiple large files as archive.
th: เมื่อส่งแฟ้มหลายแฟ้มทางอีเมล คุณสามารถเลือกที่จะส่งแฟ้มทั้งหมดตรงๆ โดยแนบแฟ้มหลายแฟ้มในอีเมล หรือจะส่งโดยบีบอัดเข้าในแฟ้มจัดเก็บเดียวแล้วแนบไปก็ได้ ขอแนะนำว่าควรส่งเป็นแฟ้มจัดเก็บหากต้องการส่งแฟ้มขนาดใหญ่หลายแฟ้ม

note: allocate the progress dialog setup the label
en: Compressing files...
th: กำลังบีบอัดแฟ้ม...

note: tell the user that the command failed
en: ZIP command terminated with error %d
th: คำสั่ง ZIP จบการทำงานด้วยรหัสข้อผิดพลาด %d

en: Failed to create temporary directory
th: สร้างไดเรกทอรีชั่วคราวไม่สำเร็จ

en: Failed to create symbolic link for "%s"
th: สร้างจุดเชื่อมแบบสัญลักษณ์สำหรับ "%s" ไม่สำเร็จ

note: tell the user that we failed to compress the file(s)
en: Failed to compress %d file | Failed to compress %d files
th[0]: บีบอัดแฟ้ม %d แฟ้มไม่สำเร็จ

note: tell the user that we failed
en: Failed to compose new email
th: ร่างอีเมลใหม่ไม่สำเร็จ

en: Mail Recipient
th: ผู้รับอีเมล

note: tell the user that we failed to connect to the trash
en: Failed to connect to the Trash
th: เชื่อมต่อกับถังขยะไม่สำเร็จ

note: tell the user whether the trash is full or empty
en: Trash contains files
th: ถังขยะมีแฟ้มอยู่

en: Trash Applet
th: ถังขยะ

en: Display the trash can
th: แสดงถังขยะ

en: Edit Action
th: แก้ไขการกระทำ

en: Create Action
th: สร้างการกระทำ

en: Failed to save actions to disk.
th: บันทึกการกระทำลงในดิสก์ไม่สำเร็จ

en: Are you sure that you want to delete
    action "%s"?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบการกระทำ
    "%s"?

en: Delete action
th: ลบการกระทำ

en: If you delete a custom action, it is permanently lost.
th: การลบการกระทำที่กำหนดเองจะเป็นการลบอย่างถาวร

note: skip leading slash
en: This keyboard shortcut is currently used by: '%s'
th: ปุ่มลัดนี้กำลังถูกใช้สำหรับ: '%s'

en: Keyboard shortcut already in use
th: ปุ่มลัดแป้นพิมพ์ถูกใช้งานอยู่

note: setup a label to tell that no icon was selected
en: No icon
th: ไม่มีไอคอน

en: End element handler called while in root context
th: ตัวจัดการการจบอิลิเมนต์ถูกเรียกขณะที่ยังอยู่ในบริบทราก

en: Unknown closing element <%s>
th: พบตัวปิดอิลิเมนต์ <%s> ซึ่งไม่รู้จัก

en: Failed to determine save location for uca.xml
th: ระบุตำแหน่งสำหรับบันทึก uca.xml ไม่สำเร็จ

en: Command not configured
th: ไม่ได้ตั้งค่าคำสั่ง

en: Confi_gure custom actions...
th: _ตั้งค่าการกระทำที่กำหนดเอง...

en: Setup custom actions that will appear in the file managers context menus
th: ตั้งค่าการกระทำที่กำหนดเองซึ่งจะปรากฏในเมนูบริบทของโปรแกรมจัดการแฟ้ม

en: Failed to launch action "%s".
th: เรียกการกระทำ "%s" ไม่สำเร็จ

en: The name of the action that will be displayed in the context menu.
th: ชื่อของการกระทำ ซึ่งจะแสดงในเมนูบริบท

en: _Description:
th: คำ_บรรยาย:

en: The description of the action that will be displayed as tooltip in the statusbar when selecting the item from the context menu.
th: คำบรรยายของการกระทำ ซึ่งจะแสดงเป็นคำแนะนำในแถบสถานะเมื่อเลือกการกระทำในเมนูบริบท

en: _Submenu:
th: เมนู_ย่อย:

en: The submenu in which the action will be displayed. Leave empty for no menu. Use '/' for nested menus.
th: เมนูย่อยที่จะแสดงการกระทำนี้ หากปล่อยว่างไว้ก็จะไม่แสดงเมนู ใช้ '/' คั่นเมนูที่ซ้อนกัน

en: _Command:
th: _คำสั่ง:

en: The command (including the necessary parameters) to perform the action. See the command parameter legend below for a list of supported parameter variables, which will be substituted when launching the command. When upper-case letters (e.g. %F, %D, %N) are used, the action will be applicable even if more than one item is selected. Else the action will only be applicable if exactly one item is selected.
th: คำสั่ง (รวมถึงพารามิเตอร์ที่จำเป็น) ที่จะดำเนินการการกระทำ ดูรายชื่อพารามิเตอร์ที่รองรับสำหรับใช้กับคำสั่งได้จากคำอธิบายด้านล่าง เมื่อใช้ตัวพิมพ์ใหญ่ (เช่น %F, %D, %N) การกระทำจะทำงานแม้เมื่อเลือกรายการมากกว่าหนึ่งรายการ มิฉะนั้น การกระทำก็จะทำงานก็ต่อเมื่อเลือกรายการเพียงรายการเดียวเท่านั้น

en: Browse the file system to select an application to use for this action.
th: ท่องดูระบบแฟ้มเพื่อเลือกแอปพลิเคชันที่จะใช้สำหรับการกระทำนี้

en: Keyboard _Shortcut:
th: ปุ่ม_ลัดแป้นพิมพ์:

en: The keyboard shortcut for the action.
th: ปุ่มลัดแป้นพิมพ์สำหรับการกระทำนี้

en: Clear the keyboard shortcut for this action.
th: ล้างค่าปุ่มลัดแป้นพิมพ์สำหรับการกระทำนี้

en: _Icon:
th: ไ_อคอน:

en: Click this button to select an icon file that will be displayed in the context menu in addition to the action name chosen above.
th: คลิกที่ปุ่มนี้เพื่อเลือกแฟ้มไอคอนที่จะใช้แสดงในเมนูบริบทประกอบกับชื่อการกระทำที่ตั้งข้างบนนี้

en: Use Startup Notification
th: ใช้การแจ้งเหตุเมื่อเริ่มทำงาน

en: Enable this option if you want a waiting cursor to be shown while the action is launched. This is also highly recommended if you have focus stealing prevention enabled in your window manager.
th: เปิดใช้ตัวเลือกนี้ถ้าคุณต้องการใช้เคอร์เซอร์แสดงการหยุดคอยขณะเรียกทำงานการกระทำ ขอแนะนำอย่างยิ่งถ้าคุณเปิดใช้การป้องกันการขโมยโฟกัสในโปรแกรมจัดการหน้าต่างของคุณ

en: The following command parameters will be substituted when launching the action:
th: พารามิเตอร์ต่อไปนี้จะถูกแทนที่เมื่อเรียกทำงานการกระทำ:

en: file name of the selected file
th: ชื่อแฟ้มที่เลือก

en: file names of all selected files
th: ชื่อแฟ้มที่เลือกทั้งหมด

en: path of the selected file's directory
th: พาธของไดเรกทอรีของแฟ้มที่เลือก

en: paths of all selected files' directories
th: พาธของไดเรกทอรีทั้งหมดของแฟ้มที่เลือก

en: path of the selected file including the file name
th: พาธของแฟ้มที่เลือกรวมถึงชื่อแฟ้ม

en: paths of all selected files including the file names
th: พาธของแฟ้มที่เลือกทั้งหมดรวมถึงชื่อแฟ้ม

en: Basic
th: พื้นฐาน

en: _File Pattern:
th: แพตเทิร์นของแ_ฟ้ม:

en: Enter a list of patterns that will be used to determine whether this action should be displayed for a selected file. If you specify more than one pattern here, the list items must be separated with semicolons (e.g. *.txt;*.doc).
th: ป้อนรายชื่อของแพตเทิร์นที่จะใช้พิจารณาว่าจะแสดงการกระทำนี้สำหรับแฟ้มที่เลือกหรือไม่ ถ้าคุณระบุแพตเทิร์นมากกว่าหนึ่งแพตเทิร์น ก็ให้คั่นด้วยอัฒภาค (เช่น *.txt;*.doc)

en: _Range (min-max):
th: _ช่วง (ต่ำสุด-สูงสุด):

en: If the command should operate on say two or three files, enter the numerical range 2-3. If there are no limits, this string should be empty.
th: หากคำสั่งควรทำงานกับแฟ้มสองหรือสามแฟ้ม ให้ป้อนช่วงตัวเลข 2-3 หากไม่มีขีดจำกัด สตริงนี้ควรว่าง

en: Appears if selection contains:
th: ปรากฏถ้าสิ่งที่เลือกมี:

en: _Directories **
th: ไดเ_รกทอรี **

en: _Audio Files
th: แฟ้มเ_สียง

en: _Image Files
th: แฟ้มรูป_ภาพ

en: _Text Files
th: แฟ้ม_ข้อความ

en: _Video Files
th: แฟ้มวีดิ_ทัศน์

en: _Other Files
th: แฟ้ม_อื่นๆ

en: This page lists the conditions under which the action will appear in the file managers context menus. The file patterns are specified as a list of simple file patterns separated by semicolons (e.g. *.txt;*.doc). For an action to appear in the context menu of a file or folder, at least one of these patterns must match the name of the file or folder. Additionally, you can specify that the action should only appear for certain kinds of files.
    
    ** The custom action will be eligible to appear in the toolbar.
th: หน้านี้จะแสดงรายการเงื่อนไขต่างๆ ที่จะให้การกระทำปรากฏในเมนูบริบทของโปรแกรมจัดการแฟ้ม แพตเทิร์นแฟ้มจะระบุด้วยรายการของแพตเทิร์นชื่อแฟ้มอย่างง่าย คั่นด้วยอัฒภาค (เช่น *.txt;*.doc) การกระทำจะปรากฏในเมนูบริบทของแฟ้มหรือโฟลเดอร์หนึ่งๆ ก็ต่อเมื่อมีแพตเทิร์นเหล่านี้อย่างน้อยหนึ่งแพตเทิร์นที่ตรงกับชื่อแฟ้มหรือโฟลเดอร์นั้นๆ นอกจากนี้ คุณยังสามารถระบุให้การกระทำปรากฏในเมนูสำหรับแฟ้มบางชนิดเท่านั้นก็ได้
    
    ** การกระทำที่กำหนดเองจะมีสิทธิ์ปรากฏในแถบเครื่องมือ

en: Appearance Conditions
th: เงื่อนไขการปรากฏ

en: Custom Actions
th: การกระทำที่กำหนดเอง

en: Configure custom actions that will appear in the file manager's context menus and/or toolbar.
    These actions are applicable to folders or certain kinds of files.
    
    Check the <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/custom-actions">documentation</a> for a collection of custom action examples.
th: กำหนดค่าตั้งการกระทำแบบกำหนดเองที่จะปรากฏในเมนูบริบทของตัวจัดการแฟ้มและ/หรือแถบเครื่องมือ
    การดำเนินการเหล่านี้ใช้ได้กับโฟลเดอร์หรือแฟ้มบางประเภท
    
    ตรวจสอบ<a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/custom-actions">เอกสารประกอบ</a>เพื่อดูชุดตัวอย่างการกระทำแบบกำหนดเอง

en: Add a new custom action.
th: เพิ่มการกระทำใหม่ที่กำหนดเอง

en: Edit the currently selected action.
th: แก้ไขการกระทำที่เลือกอยู่

en: Delete the currently selected action.
th: ลบการกระทำที่เลือกอยู่

en: Move the currently selected action up by one row.
th: เลื่อนการกระทำที่เลือกอยู่ขึ้นหนึ่งแถว

en: Move the currently selected action down by one row.
th: เลื่อนการกระทำที่เลือกอยู่ลงหนึ่งแถว

en: Set as wallpaper
th: ใช้เป็นภาพพื้นหลัง

en: Thunar File Manager
th: โปรแกรมจัดการแฟ้ม Thunar

en: Browse the filesystem with the file manager
th: ท่องดูระบบแฟ้มด้วยโปรแกรมจัดการแฟ้ม

en: File Manager
th: โปรแกรมจัดการแฟ้ม

en: file manager;explorer;finder;browser;folders;directory;directories;partitions;drives;network;devices;rename;move;copy;delete;permissions;home;trash;
th: โปรแกรมจัดการแฟ้ม;โปรแกรมสำรวจ;ค้นหา;ท่องดู;โฟลเดอร์;ไดเรกทอรี;พาร์ทิชัน;ไดรว์;เครือข่าย;อุปกรณ์;เปลี่ยนชื่อ;ย้าย;คัดลอก;ลบ;การกำหนดสิทธิ์;บ้าน;ถังขยะ;

en: Home
th: บ้าน

en: bulk;renamer;renaming;thunar;files;folders;directory;directories;
th: กลุ่มแฟ้ม;เปลี่ยนชื่อ;thunar;แฟ้ม;โฟลเดอร์;ไดเรกทอรี;

en: Configure the Thunar file manager
th: ตั้งค่าโปรแกรมจัดการแฟ้ม Thunar

en: thunar;settings;preferences;configure;thumbnails;file size;date format;shortcuts pane;tree view;tabs;
th: thunar;ตั้งค่า;ปรับแต่ง;ภาพย่อ;ขนาดแฟ้ม;รูปแบบวันที่;ช่องจุดลัด;ต้นไม้;แท็บ;

en: File Browser
th: โปรแกรมค้าหาแฟ้ม

en: Thunar is a file browser specifically designed for the Xfce Desktop, but also can serve as an alternate file browser for other Desktop environments. It has a simple, clean two-pane design for browsing all your files.
th: Thunar เป็นโปรแกรมท่องดูแฟ้มซึ่งออกแบบมาสำหรับเดสก์ท็อป Xfce โดยเฉพาะ แต่ก็สามารถทำงานเป็นโปรแกรมท่องดูแฟ้มทางเลือกสำหรับเดสก์ท็อปอื่นได้ด้วย การออกแบบจะเรียบง่าย ทำงานสองช่องแบบสะอาดตา เพื่อท่องดูแฟ้มทั้งหมดของคุณ

en: Screenshot of the XFCE Thunar File Browser User Interface
th: ภาพหน้าจอส่วนติดต่อผู้ใช้ของโปรแกรมค้นหาแฟ้ม Thunar ของ Xfce

note: SECURITY: - A normal active user can run thunar without elevated rights. They may wish to modify files they normally do not have read/write access to. This isn't a good idea, but is common on single user systems.
en: Run Thunar as root
th: เรียกทำงาน Thunar ในฐานะ root

en: Authentication is required to run Thunar as root.
th: ต้องยืนยันตัวบุคคลก่อนเรียกทำงาน Thunar ในฐานะ root
