thunar.xfce-4-20 - en to ja translation catalogue (1015 entries)

note: change the accept button label text
en: _Open
ja: 開く(_O)

en: _Execute
ja: 実行(_E)

en: Edit _Launcher
ja: ランチャーを編集(_L)

en: Edit the selected launcher
ja: 選択したランチャーを編集

en: Open in new _Tab | Open in %d New _Tabs
ja[0]: %d 個の新しいタブで開く(_T)

en: Open in new _Window | Open in %d New _Windows
ja[0]: %d 個の新しいウィンドウで開く(_W)

en: Open Item _Location
ja: アイテムの場所を開く(_L)

en: Navigate to the folder in which the selected file is located
ja: 選択したファイルが存在するフォルダーに移動

en: Ope_n With Other Application...
ja: 他のアプリで開く(_N)...

en: Choose another application with which to open the selected file
ja: 選択したファイルを開く別のアプリケーションを選びます。

en: Set Defa_ult Application...
ja: デフォルトのアプリを設定(_U)...

en: Choose an application which should be used by default to open the selected file
ja: 選択したファイルを開くときにデフォルトで使用するアプリケーションを選択します

note: For backward compatibility the old accel paths are re-used. Currently not possible to automatically migrate to new accel paths. Waiting for https://gitlab.gnome.org/GNOME/gtk/issues/2375 to be able to fix that
en: _Send To
ja: 送る(_S)

en: _Add Bookmark
ja: ブックマークを追加(_A)

en: Create bookmarks for all selected folders. If nothing is selected, the current folder is bookmarked.
ja: 選択されたすべてのフォルダーのブックマークを作成します。何も選択されていない場合は、現在のフォルダーがブックマークされます。

en: Send to _Desktop
ja: デスクトップに送る(_D)

en: _Properties...
ja: プロパティ(_P)...

en: View the properties of the selected file
ja: 選択したファイルのプロパティを表示します。

en: Ma_ke Link | Ma_ke Links
ja[0]: リンクの作成(_K)

en: Dup_licate
ja: 複製(_L)

en: _Rename...
ja: 名前を変更(_R)...

note: prepare the menu item
en: _Empty Trash
ja: ゴミ箱を空にする(_E)

en: Delete all files and folders in the Trash
ja: ゴミ箱にあるすべてのファイルとフォルダーを削除します。

en: _Remove from Recent
ja: 「最近使用したファイル」から削除(_R)

en: Remove the selected files from Recent
ja: 選択したファイルを「最近使用したファイル」から削除

en: Create _Folder...
ja: フォルダーの作成(_F)...

en: Create an empty folder within the current folder
ja: 現在のフォルダーに空のフォルダーを作成します。

en: Create _Document
ja: ドキュメントの作成(_D)

en: Create a new document from a template
ja: テンプレートから新しいドキュメントを作成

en: _Restore
ja: 復元(_R)

en: Restore and S_how
ja: 復元して表示(_H)

en: Mo_ve to Trash
ja: ゴミ箱に移動(_V)

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command
ja: 先に "切り取り" または "コピー" で選択されたファイルを "移動" または "コピー" します。

en: _Paste Into Folder
ja: フォルダーに貼り付け(_P)

en: Move or copy files previously selected by a Cut or Copy command into the selected folder
ja: 先に "切り取り" または "コピー" で選択されたファイルを選択したフォルダーに "移動" または "コピー" します。

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: Cu_t
ja: 切り取り(_T)

en: _Mount
ja: マウント(_M)

en: Mount the selected device
ja: 現在選択されているデバイスをマウントする

en: _Unmount
ja: マウント解除(_U)

en: Unmount the selected device
ja: 現在選択されているデバイスをアンマウントする

en: _Eject
ja: 取り出し(_E)

en: Eject the selected device
ja: 現在選択されているデバイスを取り出す

en: Failed to execute file "%s" (%s)
ja: ファイル "%s" (%s) の実行に失敗しました

en: Failed to execute file "%s"
ja: ファイル "%s" を実行できませんでした。

en: Failed to open file "%s"
ja: ファイル "%s" を開けませんでした。

note: we can just tell that n files failed to open
en: Failed to open %d file | Failed to open %d files
ja[0]: %d 個のファイルを開けませんでした。

en: Are you sure you want to open all folders?
ja: すべてのフォルダーを開いてもよろしいですか?

en: Open folders
ja: フォルダーを開く

en: This will open %d separate file manager window. | This will open %d separate file manager windows.
ja[0]: %d 個のウィンドウを別々に開きます。

en: Open %d New Window | Open %d New Windows
ja[0]: %d 個の新しいウィンドウを開く

note: add the "Cancel" button configure the dialog properties
en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: Failed to mount "%s"
ja: "%s" のマウントに失敗しました

note: tell the user that we were unable to launch the file specified
en: Failed to open "%s"
ja: "%s" を開けませんでした。

en: File does not exist anymore
ja: ファイルはもう存在しません

en: Failed to open location for "%s"
ja: 「%s」の場所を開けませんでした

note: aka "activate"
en: Open the selected file | Open the selected files
ja[0]: 選択したファイルを開きます。

en: Execute the selected file | Execute the selected files
ja[0]: 選択したファイルを実行する

en: Open the selected directory in new tab | Open the selected directories in %d new tabs
ja[0]: 選択したディレクトリを%d個の新しいタブで開く

en: Open the selected directory in new window | Open the selected directories in %d new windows
ja[0]: 選択したディレクトリを%d個の新しいウィンドウで開く

en: Create a symbolic link for the selected file | Create a symbolic link for each selected file
ja[0]: 選択したファイルごとにシンボリックリンクを作成する

en: Rename the selected file | Rename the selected files
ja[0]: 選択したファイルの名前を変更する

en: Bulk _Rename...
ja: 名前を一括変更(_R)...

en: Restore the selected file to its original location | Restore the selected files to its original location
ja[0]: 選択したファイルを元の場所に復元する

en: Restore the selected file to its original location and open the location in a new window/tab | Restore the selected files to their original locations and open the locations in a new window/tab
ja[0]: 選択したファイルを元の場所に復元し、新しいウィンドウ/タブで場所を開く

en: Move the selected file to the Trash | Move the selected files to the Trash
ja[0]: 選択したファイルをゴミ箱に移動する

en: Permanently delete the selected file | Permanently delete the selected files
ja[0]: 選択したファイルを完全に削除する

en: Cut the selection
ja: 選択部分を切り取る

en: Prepare the selected file to be moved with a Paste command | Prepare the selected files to be moved with a Paste command
ja[0]: 選択したファイルを "貼り付け" コマンドで移動できるようにする

en: Copy the selection
ja: 選択部分をコピー

en: Prepare the selected file to be copied with a Paste command | Prepare the selected files to be copied with a Paste command
ja[0]: 選択したファイルを "貼り付け" コマンドでコピーできるようにする

en: Paste the clipboard
ja: クリップボードを貼り付ける

en: Side Pane (Add Bookmark) | Side Pane (Add Bookmarks)
ja[0]: サイドペイン (ブックマークを追加)

en: Add the selected folder to the shortcuts side pane | Add the selected folders to the shortcuts side pane
ja[0]: 選択したフォルダーを左のショートカットペインに追加します。

en: Desktop (Create Link) | Desktop (Create Links)
ja[0]: デスクトップ (リンクを作成)

en: Create a link to the selected file on the desktop | Create links to the selected files on the desktop
ja[0]: 選択したファイルのリンクをデスクトップに作成します。

en: Send the selected file to "%s" | Send the selected files to "%s"
ja[0]: 選択したファイルを "%s" に送信します。

note: ask the user to enter a name for the new folder
en: New Folder
ja: 新しいフォルダー

en: Create New Folder
ja: 新しいフォルダーを作成します。

note: generate a title for the create dialog
en: Create Document from template "%s"
ja: テンプレート "%s" からドキュメントを作成

note: ask the user to enter a name for the new empty file
en: New Empty File
ja: 新規ファイル

en: New Empty File...
ja: 新規ファイル...

en: No templates installed in
    "%s"
ja: 以下にテンプレートがインストールされていません
    ”%s”

en: _Empty File
ja: 空のファイル(_E)

en: Failed to eject "%s"
ja: "%s" の取り出しに失敗しました

en: Failed to unmount "%s"
ja: "%s" のマウント解除に失敗しました

en: Use "%s" to open the selected file | Use "%s" to open the selected files
ja[0]: %s を使用して選択したファイルを開きます。

en: _Open With "%s"
ja: %s で開く(_O)

note: we can only show a generic "Open" action
en: _Open With Default Applications
ja: デフォルトのアプリケーションで開く(_O)

en: Open the selected files with the default applications
ja: デフォルトのアプリケーションを使用して選択したファイルを開きます。

en: Ope_n With
ja: アプリで開く(_N)

en: Open the bulk rename dialog
ja: 名前の一括変更ダイアログを開く

en: Force open in a new window
ja: 新しいウィンドウで強制的に開く

en: Run in daemon mode
ja: デーモンモードで実行する

en: Quit a running Thunar instance
ja: 実行中の Thunar インスタンスを終了させる

en: Print version information and exit
ja: バージョン情報を表示して終了する

en: Acquired the session message bus '%s'
ja: 取得したセッションメッセージバス '%s'

en: Acquired the name '%s' on the session message bus
ja: 取得したセッションメッセージバス上の名前 '%s'

en: Name '%s' lost on the message dbus.
ja: dbus  メッセージの名前 '%s'  は失われました。

en: Written by Benedikt Meurer <benny@xfce.org>.
ja: Benedikt Meurer <benny@xfce.org> が製作しました。

en: Please report bugs to <%s>.
ja: バグは <%s> に報告してください。

note: display an error message to the user
en: Failed to launch operation
ja: 操作の実行に失敗しました

en: Failed to open "%s" (%s)
ja: "%s" (%s) を開くのに失敗しました

en: Failed to open "%s": %s
ja: "%s" を開けませんでした: %s

en: Failed to rename "%s" (%s)
ja: "%s" (%s) の名前変更に失敗しました

en: Failed to rename "%s"
ja: "%s" の名前変更に失敗しました。

en: Rename Launcher Options
ja: ランチャーの名前変更のオプション

en: Do you want to rename the launcher, or the file itself?
ja: ランチャーの名前を変更しますか、それともファイル自体の名前を変更しますか？

en: Rename _Launcher
ja: ランチャー名を変更(_L)

en: Rename _File
ja: ファイル名を変更(_F)

en: New File
ja: 新しいファイル

en: Create New File
ja: 新しいファイルを作成します。

en: Copying files...
ja: ファイルをコピーしています...

en: Copying files to "%s"...
ja: ファイルを "%s" へコピーしています...

en: Creating symbolic links in "%s"...
ja: リンクを "%s" に作成しています...

en: Moving files into "%s"...
ja: ファイルを "%s" 内へ移動しています...

en: Moving files ...
ja: ファイルを移動しています…

en: Are you sure that you want to
    permanently delete "%s" (%s)?
ja: "%s" (%s) を
    完全に削除してもよろしいですか？

en: Are you sure that you want to
    permanently delete "%s"?
ja: "%s" を
    完全に削除してもよろしいですか？

en: Are you sure that you want to permanently
    delete the selected file? | Are you sure that you want to permanently
    delete the %u selected files?
ja[0]: 選択した %u 個のファイルを
    完全に削除してもよろしいですか？

en: Attention
ja: 注意

en: If you delete a file, it is permanently lost.
ja: 削除されたファイルは復元できません。

en: Deleting files...
ja: ファイルを削除しています...

en: Are you sure that you want to
    move "%s" (%s) to trash ?
ja: "%s" (%s) を
    ゴミ箱に移動してもよろしいですか？

en: Are you sure that you want to
    move "%s" to trash ?
ja: "%s" をゴミ箱に移動しても
    よろしいですか？

en: Are you sure that you want to
    move the selected file to trash? | Are you sure that you want to
    move the %u selected files to trash?
ja[0]: %u 個のファイルをゴミ箱に移動しても
    よろしいですか？

en: Move to Trash
ja: ゴミ箱へ移動

en: Moving files into the trash...
ja: ファイルをゴミ箱に移動しています...

en: Creating files...
ja: ファイルを作成しています...

en: Creating directories...
ja: フォルダーを作成しています...

en: Remove all files and folders from the Trash?
ja: ゴミ箱にあるファイルとフォルダーをすべて削除しますか?

en: Empty Trash
ja: ゴミ箱を空にする

en: If you choose to empty the Trash, all items in it will be permanently lost. Please note that you can also delete them separately.
ja: これを選択するとゴミ箱にあるすべてのアイテムが削除され、二度と復元できません。これらのアイテムは個別に削除することもできます。

en: Emptying the Trash...
ja: ゴミ箱を空にしています...

en: Failed to determine the original path for "%s" (%s)
ja: "%s" (%s) の元のパスを特定できませんでした

en: Failed to determine the original path for "%s"
ja: "%s" の元のパスを取得できませんでした。

en: Could not restore "%s" (%s)
ja: "%s" (%s) を復元できませんでした

en: Could not restore "%s"
ja: "%s" を復元できませんでした。

en: Restoring files...
ja: ファイルを復元しています...

en: Failed to set default application for "%s" (%s)
ja: "%s" (%s) のデフォルト アプリケーションを設定できませんでした

en: Failed to set default application for "%s"
ja: "%s" のデフォルトアプリケーションをセットできませんでした。

en: The selected application is used to open this and other files of type "%s".
ja: 選択したアプリケーションは、このファイルやその他のファイル、またはタイプが "%s" のファイルを開くのに使用されます。

en: No application selected
ja: アプリケーションは選択されていません

en: Other Application...
ja: 他のアプリケーション...

en: Open With
ja: アプリケーションで開く

note: create the "Custom command" expand
en: Use a _custom command:
ja: 指定コマンドを使用する(_C):

en: Use a custom command for an application that is not available from the above application list.
ja: 上のアプリケーションリストから利用できないアプリケーションには、カスタムコマンドを使用してください。

note: create the "Custom command" button
en: _Browse...
ja: 参照(_B)...

note: create the "Use as default for this kind of file" button
en: Use as _default for this kind of file
ja: この種類のファイルのデフォルトアプリケーションにする(_D)

note: add the "Ok"/"Open" button
en: _OK
ja: OK(_O)

note: display an error to the user
en: Failed to add new application "%s"
ja: 新しいアプリケーション "%s" を追加できませんでした。

en: Failed to execute application "%s"
ja: アプリケーション "%s" の実行に失敗しました。

note: append the "Remove Launcher" item
en: _Remove Launcher
ja: ランチャーを削除(_R)

note: append the "Forget Association" item
en: _Forget Association
ja: 関連付けを解除する(_F)

en: Open <i>%s (%s)</i> and other files of type "%s" with:
ja: 次のコマンドで、<i>%s (%s)</i> と "%s" の種類のファイルを開く:

en: Open <i>%s</i> and other files of type "%s" with:
ja: <i>%s</i> とタイプが "%s" の他のファイルを以下のアプリケーションで開きます:

en: Browse the file system to select an application to open files of type "%s".
ja: 種類が "%s" のファイルを開くアプリケーションを選択するためにファイルシステムを参照します。

en: Change the default application for files of type "%s" to the selected application.
ja: 種類が "%s" のファイルを開くデフォルトアプリケーションを選択したものに変更します。

en: Are you sure that you want to remove "%s"?
ja: "%s" を削除しますがよろしいですか?

en: Remove application launcher
ja: アプリケーションランチャーを削除する

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: This will remove the application launcher that appears in the file context menu, but will not uninstall the application itself.
    
    You can only remove application launchers that were created using the custom command box in the "Open With" dialog of the file manager.
ja: ファイルのコンテキストメニューに表示されるアプリケーションランチャーを削除しますが、アプリケーション自体はアンインストールしません。
    
    このファイルマネージャーの "アプリケーションで開く" ダイアログにあるカスタムコマンドボックスを利用して作成されたアプリケーションランチャーのみが削除されます。

note: display an error to the user
en: Failed to remove "%s"
ja: "%s" を削除できませんでした。

en: Are you sure that you want to forget "%s"?
ja: 本当に "%s" を解除しますか？

en: Forget application launcher
ja: アプリケーションランチャーを解除する

en: _Forget
ja: 解除する(_F)

en: This will dissociate the application launcher for this file type, but will not uninstall or remove the application launcher itself.
ja: これによってこのファイルタイプに対するアプリケーションの関連付けが解除されますが、アプリケーション自体がアンインストールまたは削除されることはありません。

note: display an error to the user
en: Failed to forget "%s"
ja: "%s" の解除に失敗しました

en: Select an Application
ja: アプリケーションを選択してください

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: Executable Files
ja: 実行可能ファイル

en: Perl Scripts
ja: Perl スクリプト

en: Python Scripts
ja: Python スクリプト

en: Ruby Scripts
ja: Ruby スクリプト

en: Shell Scripts
ja: シェルスクリプト

en: Set Default Application
ja: デフォルトのアプリケーションを設定

en: None available
ja: 利用可能なものがありません

en: Default Application
ja: デフォルトアプリケーション

en: Recommended Applications
ja: 推奨アプリケーション

en: Other Applications
ja: 他のアプリケーション

en: Failed to remove "%s".
ja: "%s" を削除できませんでした。

note: tell the user that we cannot paste
en: There is nothing on the clipboard to paste
ja: クリップボードに貼り付けるものはありません。

note: setup the dialog add the "Close" button action id visibility checkbox visible icon label tooltip add a regular close button, the header bar already provides one
en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Configure Columns in the Detailed List View
ja: 詳細リスト表示でのカラム設定

note: add the "Help" button
en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: Visible Columns
ja: 表示カラム

note: create the top label for the column editor dialog
en: Choose the order of information to appear in the
    detailed list view.
ja: 詳細リスト表示で表示する情報とその順序を選んでください。

note: create the "Move Up" button
en: Move _Up
ja: 上に移動(_U)

note: create the "Move Down" button
en: Move Dow_n
ja: 下に移動(_N)

note: create the "Show" button
en: _Show
ja: 表示する(_S)

note: create the "Hide" button
en: Hi_de
ja: 表示しない(_D)

note: create the "Use Default" button
en: Use De_fault
ja: デフォルトに戻す(_F)

en: Column Sizing
ja: カラムのサイズ変更

note: create the label that explains the column sizing option
en: By default columns will be automatically expanded if
    needed to ensure the text is fully visible. If you dis-
    able this behavior below the file manager will always
    use the user defined column widths.
ja: 通常、カラムは文字全体が見えるように自動的に拡げられます。
    以下でこの動作を無効にすると、ファイルマネージャーは
    常にユーザーが決めたカラム幅を使用するようになります。

note: create the "Automatically expand columns as needed" button
en: Automatically _expand columns as needed
ja: 必要に応じてカラムを自動的に拡げる(_E)

en: Size Column of Folders
ja: フォルダーのサイズカラム

note: explain what it does
en: Show number of containing items
ja: 含まれているアイテムの数を表示

en: This column is reserved for special locations
ja: このカラムは特別な場所のために予約されています

note: reset page title tell the user that we're unable to determine the file info
en: Unknown
ja: 不明

en: Compact directory listing
ja: フォルダーをコンパクトにリスト表示します。

en: Compact view
ja: コンパクト表示

en: Invalid filename "%s"
ja: "%s" は無効なファイル名です。

note: LaunchFiles() invoked without a valid working directory
en: The working directory must be an absolute path
ja: 作業フォルダーは絶対パスで指定する必要があります。

note: LaunchFiles() invoked with an empty filename list
en: At least one filename must be specified
ja: 少なくとも一つのファイル名を指定する必要があります。

en: At least one source filename must be specified
ja: 少なくとも一つの転送元ファイル名を指定する必要があります。

en: The number of source and target filenames must be the same
ja: 転送元と転送先のファイル名の数は同じでなければなりません

en: A destination directory must be specified
ja: 転送先ディレクトリを指定する必要があります。

en: Configure _Columns...
ja: カラムの設定(_C)...

en: Configure the columns in the detailed list view
ja: 詳細リスト表示する場合のカラムを設定します。

en: E_xpandable Folders
ja: 展開可能なフォルダー(_X)

en: Allow tree like expansion of folders
ja: フォルダーをツリー状に展開できるようにする

en: Detailed directory listing
ja: 詳細なファイル情報とともにフォルダーをリスト表示します。

en: Details view
ja: 詳細表示

en: Safely _Remove
ja: 安全に取り外す(_R)

en: _Disconnect
ja: 切断(_D)

en: Stop the _Multi-Disk Drive
ja: マルチディスクドライブを停止(_M)

en: _Lock
ja: ロック(_L)

en: C_reate
ja: 作成(_R)

en: Enter the name:
ja: 名前を入力してください:

note: display an error message
en: Cannot convert filename "%s" to the local encoding
ja: ファイル名 "%s" をローカルエンコード方式に変換できません。

note: create a new dialog window
en: Rename "%s"
ja: "%s" の名前を変更

note: add the "Rename" button
en: _Rename
ja: 名前を変更(_R)

en: Enter the new name:
ja: 新しい名前を入力してください:

en: Error
ja: エラー

en: _Yes
ja: はい(_Y)

en: Yes to _all
ja: すべてはい(_A)

en: _Replace
ja: 置換(_R)

en: Replace _All
ja: すべて置換(_A)

en: _Skip
ja: スキップ(_S)

en: S_kip All
ja: すべてスキップ(_K)

en: Re_name
ja: リネイム(_N)

en: Rena_me All
ja: すべてリネイム(_M)

en: _No
ja: いいえ(_N)

en: N_o to all
ja: すべていいえ(_O)

en: _Retry
ja: 再試行(_R)

en: Copy _Anyway
ja: とにかくコピー(_A)

note: setup the confirmation dialog
en: Confirm to replace files
ja: 置換するファイルの確認

en: This folder already contains a symbolic link "%s".
ja: このフォルダーにはすでにリンク "%s" が存在しています。

en: This folder already contains a folder "%s".
ja: このフォルダーにはすでにフォルダー "%s" が存在しています。

en: This folder already contains a file "%s" (%s).
ja: このフォルダーには既にファイル  "%s" (%s) が含まれています。

en: This folder already contains a file "%s".
ja: このフォルダーにはすでにファイル "%s" が存在しています。

note: TRANSLATORS: First part of replace dialog sentence
en: Replace the link in "%s"
ja: 「%s」のリンクを置き換えます

note: TRANSLATORS: First part of replace dialog sentence
en: Replace the existing folder in "%s"
ja: 「%s」内の既存のフォルダを置き換えます

note: TRANSLATORS: First part of replace dialog sentence
en: Replace the existing file in "%s"
ja: 「%s」内の既存のファイルを置き換えます

note: Fourth box (size)
en: Size:
ja: サイズ:

en: Modified:
ja: 変更日時:

note: TRANSLATORS: Second part of replace dialog sentence
en: with the following link?
ja: 次のリンクで置き換えますか？

note: TRANSLATORS: Second part of replace dialog sentence
en: with the following folder?
ja: 次のフォルダーで置き換えますか？

note: TRANSLATORS: Second part of replace dialog sentence
en: with the following file?
ja: 次のファイルで置き換えますか？

en: _Apply the action to all files and folders
ja: すべてのファイルとフォルダーにアクションを適用(_A)

note: TRANSLATORS: This string will be inserted in the following sentence in the second appearance of %s: * "The desktop file %s is in an insecure location and not marked as secure%s."
en: /executable
ja: /実行可能

en: The desktop file %s is in an insecure location and not marked as secure%s. If you do not trust this program, click Cancel.
ja: デスクトップ ファイル %s は安全でない場所にあり、安全な %s としてマークされていません。このプログラムを信頼できない場合は、キャンセルをクリックしてください。

en: _Launch Anyway
ja: とにかく実行(_L)

en: Mark As _Secure And Launch
ja: 「安全」とマークして起動(_S)

en: Close split pane with multiple tabs?
ja: 複数のタブがある分割ペインを閉じますか？

en: The other split pane has multiple open tabs. Closing it will close all these tabs.
ja: もう一方の分割ペインには、複数のタブが開いています。これを閉じると、これらのタブがすべて閉じられます。

en: Warning
ja: 警告

en: Close Pane
ja: ペインを閉じる

en: Do _not ask me again
ja: 次回から確認しない(_N)

en: The file "%s" seems to be executable. What do you want to do with it?
ja: ファイル "%s" は実行可能のようです。これで何をしますか？

en: The selected files seem to be executable. What do you want to do with them?
ja: 選択されたファイルは実行可能のようです。これらで何をしますか？

en: Open Shell Script
ja: シェルスクリプトを開く

en: Run In _Terminal
ja: ターミナルで実行(_T)

en: Failed to edit launcher via command "%s"
ja: コマンド "%s" によるランチャーの編集に失敗しました

en: Copy _Here
ja: ここにコピー(_H)

en: _Move Here
ja: ここに移動(_M)

en: _Link Here
ja: ここにリンクを作成(_L)

en: A maximum of %u emblems is supported per file.
ja: ファイルごとに最大 %u 個のエンブレムがサポートされます。

en: Too many emblems selected
ja: 選択したエンブレムが多すぎます

en: Name only
ja: 名前のみ

en: Extension only
ja: 拡張子のみ

en: Name and Extension
ja: 名前と拡張子

en: Date Created
ja: 作成日

en: Date Accessed
ja: アクセス日時

en: Date Modified
ja: 変更日時

en: Date Deleted
ja: 削除日

en: Recency
ja: 最新

en: Location
ja: 場所

en: Group
ja: 所属グループ

en: MIME Type
ja: MIME タイプ

en: Name
ja: 名前

en: Owner
ja: ファイル所有者

note: Permissions chooser
en: Permissions
ja: アクセス権

en: Size
ja: サイズ

en: Size in Bytes
ja: バイト単位のサイズ

en: Type
ja: タイプ

en: File
ja: ファイル

en: File Name
ja: ファイル名

en: Never
ja: しない

en: Only For Remote Location
ja: リモートの場所のみ

en: Always
ja: 常に

en: Copy
ja: コピー

en: Move
ja: 移動

en: Rename
ja: 名前を変更

en: Create File
ja: ファイルを作成

en: Create Folder
ja: フォルダーを作成

en: Delete (opposite of create)
ja: 削除（作成の反対）

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Restore (opposite of trash)
ja: 復元（ゴミ箱の反対）

en: Link
ja: リンク

en: Unlink
ja: リンクを解除

en: Log operations
ja: 操作を記録する

en: Log no operations
ja: 操作を記録しない

en: Log only timestamps
ja: タイムスタンプのみ記録

en: Standalone
ja: スタンドアロン

en: Embedded
ja: 埋め込み

en: Only for local files
ja: ローカルファイルのみ

en: File System
ja: ファイルシステム

en: The root folder has no parent
ja: ルートフォルダーに上位のフォルダーはありません。

en: Failed to parse the desktop file: %s
ja: デスクトップファイルの解析に失敗しました: %s

note: if the .desktop file is not secure, ask user what to do
en: Untrusted application launcher
ja: 信用されていないアプリケーションランチャー

en: No Exec field specified
ja: デスクトップファイルの "Exec" フィールドが指定されていません。

note: if the .desktop file is not secure, ask user what to do
en: Untrusted link launcher
ja: 信用されていないリンクランチャー

en: No URL field specified
ja: デスクトップファイルの "URL" フィールドが指定されていません。

en: Invalid desktop file
ja: 無効なデスクトップファイルです。

en: broken link
ja: 壊れたリンク

en: %s (link to %s)
ja: %s (%s へのリンク)

en: %s (mount point)
ja: %s (マウントポイント)

en: Solid State Drive
ja: SSD

en: System Drive
ja: システムドライブ

en: USB Drive
ja: USBドライブ

note: Freedesktop icon-naming-spec
en: Camera
ja: カメラ

en: Harddisk
ja: ハードディスク

en: Optical Drive
ja: 光学式ドライブ

en: Removable Drive
ja: リムーバブルドライブ

en: Flash Drive
ja: フラッシュドライブ

en: Floppy
ja: フロッピー

en: Optical Media
ja: 光メディア

en: Tape
ja: テープ

en: Multimedia Player
ja: マルチメディアプレーヤー

en: Phone
ja: 電話

en: %s used (%.0f%%)  |  %s free (%.0f%%)
ja: %s 使用 (%.0f%%)  |  %s 空き (%.0f%%)

en: The item will be removed from the history
ja: アイテムは履歴から削除されます。

en: Could not find "%s"
ja: "%s" が見つかりませんでした。

en: Icon based directory listing
ja: アイコンを基準にしてフォルダーをリスト表示します。

en: Icon view
ja: アイコン表示

en: Error removing file: %s
ja: ファイルの削除エラー: %s

en: The file "%s" already exists
ja: ファイル "%s" はすでに存在しています。

en: Failed to create empty file "%s": %s
ja: 空のファイル "%s" の作成に失敗しました: %s

en: Failed to create directory "%s": %s
ja: フォルダー "%s" の作成に失敗しました: %s

note: tell the user that we're preparing to unlink the files
en: Preparing...
ja: 準備しています...

en: Could not delete file "%s": %s
ja: ファイル "%s" を削除できませんでした: %s

note: generate a useful error message
en: Failed to change the owner of "%s": %s
ja: "%s" の所有者の変更に失敗しました: %s

en: Failed to change the group of "%s": %s
ja: "%s" の所属グループの変更に失敗しました: %s

en: Failed to change the permissions of "%s": %s
ja: "%s" のアクセス権の変更に失敗しました: %s

en: Selection: %s
ja: 選択: %s

en: Free space: %s
ja: 空き容量: %s

note: I18N: put " (copy #)" between basename and extension
en: %s (copy %u)%s
ja: %s (コピー %u)%s

note: I18N: put " (copy #)" after filename (for files without extension)
en: %s (copy %u)
ja: %s (コピー %u)

en: The file "%s" (%s) already exists. Would you like to replace it?
    
    If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
ja: ファイル "%s" (%s) はすでに存在します。置き換えますか？
    
    既存のファイルを置き換えると、内容が上書きされます。

en: The file "%s" already exists. Would you like to replace it?
    
    If you replace an existing file, its contents will be overwritten.
ja: ファイル "%s" はすでに存在しています。これを置き換えてもよろしいですか?
    
    すでに存在するファイルを置き換えると、その内容は上書きされます。

en: Do you want to overwrite it?
ja: これを上書きしますか?

en: Do you want to permanently delete it?
ja: 完全に削除しますか？

en: Do you want to create it?
ja: これを作成しますか?

en: Do you want to skip it?
ja: これをスキップしますか?

en: There is not enough space on the destination. Try to remove files to make space.
ja: 移動/コピー先に十分な空き容量がありません。ファイルを削除するなどして容量を確保してください。

en: %d file | %d files
ja[0]: %d ファイル

en: No operation which can be undone has been performed yet.
    (For some operations undo is not supported)
ja: 元に戻す操作はまだ実行されていません。
    （一部の操作は元に戻せません）

en: There is no operation to undo
ja: 元に戻す操作はありません

en: The operation you are trying to undo does not have any files associated with it, and thus cannot be undone.
ja: 元に戻そうとしている操作に関連するファイルがないため、元に戻すことはできません。

en: %s operation cannot be undone
ja: %s の操作を元に戻すことはできません

note: one indexed for the dialog
en: The following files were overwritten in the operation you are trying to undo and cannot be restored:
ja: 次のファイルは、元に戻そうとした操作で上書きされたため、復元できません。

en: %s operation can only be partially undone
ja: %s の操作は一部のみ元に戻すことができます

en: Failed to undo operation '%s'
ja: 操作 '%s' を元に戻せませんでした

en: No operation which can be redone available.
ja: やり直し可能な操作はありません。

en: There is no operation to redo
ja: やり直す操作はありません

en: The operation you are trying to redo does not have any files associated with it, and thus cannot be redone.
ja: やり直そうとしている操作に関連するファイルがないため、やり直すことはできません。

en: %s operation cannot be redone
ja: %s 操作をやり直すことはできません

note: one indexed for the dialog
en: The following files were overwritten in the operation you are trying to redo and cannot be restored:
ja: 次のファイルはやり直そうとした操作で上書きされたため、復元できません。

en: %s operation can only be partially redone
ja: %s 操作は部分的にしかやり直すことができません

en: Failed to redo operation '%s'
ja: 操作 '%s' のやり直しに失敗しました

note: TRANSLATORS: An example: 'Undo the latest 'copy' operation (2 files)
en: Undo the latest '%s' operation (%s)
ja: 最後の操作 '%s' を元に戻す (%s)

en: Undo the latest operation
ja: 最新の操作を元に戻す

note: TRANSLATORS: An example: 'Redo the latest 'copy' operation (2 files)
en: Redo the latest '%s' operation (%s)
ja: 最後の操作 '%s' をやり直す (%s)

en: Redo the latest operation
ja: 最後の操作をやり直す

en: unknown
ja: 不明

en: %u item | %u items
ja[0]: %u 個のアイテム

en: File does not exist
ja: ファイルは存在しません

en: Undo performed
ja: 元に戻しました

en: %s operation was undone
ja: %s 操作が取り消されました

en: Redo performed
ja: やり直しました

en: %s operation was redone
ja: %s 操作をやり直しました

en: Unmounting device
ja: デバイスのマウントを解除しています

en: The device "%s" is being unmounted by the system. Please do not remove the media or disconnect the drive
ja: システムはデバイス "%s" のマウントを解除しています。メディアを取り出したりドライブを切り離したりしないでください。

en: Writing data to device
ja: デバイスへデータ書き込んでいます

en: There is data that needs to be written to the device "%s" before it can be removed. Please do not remove the media or disconnect the drive
ja: デバイス "%s" を取り外す前に書き込まなければならないデータが存在します。メディアを取り出したりドライブを切り離したりしないでください。

en: Ejecting device
ja: デバイスを取り出しています

en: The device "%s" is being ejected. This may take some time
ja: デバイス "%s" を取り出しています。少々お待ちください。

en: Icon size
ja: アイコンのサイズ

en: The icon size for the path entry
ja: パスエントリーのアイコンサイズです。

en: Owner:
ja: ファイル所有者:

en: _Access:
ja: アクセス権(_A):

en: Gro_up:
ja: グループ(_U):

en: Acc_ess:
ja: アクセス(_E):

en: Others
ja: その他

en: Acce_ss:
ja: アクセス権(_S):

en: Program:
ja: プログラム:

en: Allow this file to _run as a program
ja: プログラムとしての実行を許可する(_R)

en: Allowing untrusted programs to run presents a security risk to your system.
ja: 信用の置けないプログラムの実行を許可すると、セキュリティ上の危険をもたらします。

en: The folder permissions are inconsistent, you may not be able to work with files in this folder.
ja: フォルダーのアクセス権が一貫していませんので、このフォルダーにあるファイルで作業できない可能性があります。

en: Correct _folder permissions...
ja: フォルダーのアクセス権を直す(_F)...

en: Click here to automatically fix the folder permissions.
ja: ここをクリックすると、フォルダーのアクセス権を自動的に直します。

en: Please wait...
ja: お待ちください...

en: Stop applying permissions recursively.
ja: アクセス権を再帰的に変更していくのを止めます。

note: allocate the question dialog
en: Question
ja: 確認

en: Apply recursively?
ja: 再帰的に変更しますか?

en: Do you want to apply your changes recursively to
    all files and subfolders below the selected folder?
ja: 選択したフォルダーの中にあるすべてのファイルや
    サブフォルダーにも変更を適用しますか?

en: If you select this option your choice will be remembered and you won't be asked again. You can use the preferences dialog to alter your choice afterwards.
ja: このオプションを選ぶと、あなたの選択は記憶され同じ質問を尋ねられる事はありません。今後これを変更するには設定ダイアログをご使用ください。

en: Mixed file owners
ja: 複数の所有者が含まれています。

en: Unknown file owner
ja: 不明なファイル所有者です。

en: None
ja: 無し

note: 0000
en: Write only
ja: 書込専用

note: 0002
en: Read only
ja: 読込専用

note: 0004
en: Read & Write
ja: 読込と書込

en: Varying (no change)
ja: さまざま (変更しない)

en: Correct folder permissions automatically?
ja: フォルダーのアクセス権を自動的に直しますか?

en: Folder permissions
ja: フォルダーのアクセス権

en: Correct _folder permissions
ja: フォルダーのアクセス権を直す(_F)

en: The folder permissions will be reset to a consistent state. Only users allowed to read the contents of this folder will be allowed to enter the folder afterwards.
ja: このフォルダーのアクセス権が一貫するようにリセットします。ユーザーのみがこのフォルダーの内容を見ることができ、後でこのフォルダーに入る事ができるようになります。

note: popup the error message dialog
en: Error while changing file permissions
ja: ファイルの権限変更中にエラーが発生しました

en: Thunar Preferences
ja: Thunar の設定

note: Display
en: Display
ja: 表示

en: Window Settings
ja: ウィンドウ設定

en: Use custom window decorations (only applied to new windows)
ja: カスタムウィンドウ装飾を使用する（新しいウィンドウにのみ適用）

en: Use custom, client-side window decorations instead of global, server-side ones. - Only applied to new Thunar windows
ja: グローバルなサーバー側のウィンドウ装飾の代わりに、カスタムしたクライアント側のウィンドウ装飾を使用します。- 新しい Thunar ウィンドウにのみ適用されます

en: Use current folder icon as window icon
ja: 現在のフォルダーアイコンをウィンドウアイコンとして使用する

en: Select this option to use the current folder icon as window icon
ja: 現在のフォルダーアイコンをウィンドウアイコンとして使用するには、このオプションを選択してください

en: View Settings
ja: 表示設定

en: View _new folders using:
ja: 新規フォルダーの表示(_N):

en: Icon View
ja: アイコン表示

en: List View
ja: リスト表示

en: Compact View
ja: コンパクト表示

en: Last Active View
ja: 最後に使用した方法

en: _Remember view settings for each folder
ja: 各フォルダーの表示設定を記憶する(_R)

en: Select this option to remember view type, zoom level, sort column, and sort order individually for each folder
ja: このオプションを選択すると、表示の種類、拡大レベル、カラムの並べ替え、並べ替えの順序をフォルダーごとに記憶します

en: gvfs metadata support is required
ja: gvfsメタデータのサポートが必要です

en: Sort _folders before files
ja: フォルダーをファイルより先に並べる(_F)

en: Select this option to list folders before files when you sort a folder.
ja: フォルダー内を並べ替えるときにフォルダーをファイルより先に並べる場合はこのオプションを選択してください。

en: Show file size in binary format
ja: ファイルサイズをバイナリ形式で表示する

en: Select this option to show file size in binary format instead of decimal.
ja: このオプションを有効にすると、ファイルサイズを 10 進数基準 (KB、MB) ではなく、2 進数基準 (KiB、MiB) で表示します。

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: Show thumbnails:
ja: サムネイルの表示:

en: Local Files Only
ja: ローカルファイルのみ

en: Only show thumbnails for files smaller than:
ja: 以下よりも小さいファイルのサムネイルのみ表示:

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Draw frames around thumbnails
ja: サムネイルの周りにフレームを描画する

en: Select this option to draw black frames around thumbnails.
ja: サムネイルの周りに黒いフレームを描画するには、このオプションを選択します。

en: _Text beside icons
ja: 文字をアイコンの隣に置く(_T)

en: Select this option to place the icon captions for items beside the icon rather than below the icon.
ja: アイテムのアイコンキャプションをアイコンの下ではなく隣に置く場合はこのオプションを選択してください。

en: Date
ja: 日付

en: _Format:
ja: 形式(_F):

note: TRANSLATORS: custom date format
en: Custom
ja: カスタム

en: Today / Custom
ja: 今日 /  カスタム

note: TRANSLATORS: Please do not translate the first column (specifiers), 'strftime' and of course '\n'
en: Custom date format to apply.
    
    The most common specifiers are:
    %d day of month
    %m month
    %Y year including century
    %H hour
    %M minute
    %S second
    
    For a complete list, search 'Glib.DateTime.format'.
ja: 適用するカスタム日付形式。
    
    最も一般的な指定子は以下の通り:
    %d 日 (01..31)
    %m 月 (01..12)
    %Y 年 (4桁)
    %H 時 (00..23)
    %M 分 (00..59)
    %S 秒 (00..60)
    
    完全なリストは 'Glib.DateTime.format' を検索してください。

note: Side Pane
en: Side Pane
ja: サイドペイン

en: Shortcuts Pane
ja: ショートカットペイン

en: _Icon Size:
ja: アイコンのサイズ(_I):

en: 16px
ja: 16 ピクセル

en: 24px
ja: 24 ピクセル

en: 32px
ja: 32 ピクセル

en: 48px
ja: 48 ピクセル

en: 64px
ja: 64 ピクセル

en: 96px
ja: 96 ピクセル

en: 128px
ja: 128 ピクセル

en: 160px
ja: 160 ピクセル

en: 192px
ja: 192 ピクセル

en: 256px
ja: 256 ピクセル

en: 512px
ja: 512 ピクセル

en: 1024px
ja: 1024 ピクセル

en: Show Icon _Emblems
ja: アイコンのシンボルを表示する(_E)

en: Select this option to display icon emblems in the shortcuts pane for all folders for which emblems have been defined in the folders properties dialog.
ja: ショートカットペインにあるすべてのフォルダーにシンボルアイコンを表示します。これらのシンボルはフォルダーのプロパティのダイアログで定義されています。

en: Tree Pane
ja: ツリーペイン

en: Icon _Size:
ja: アイコンのサイズ(_S):

en: Show Icon E_mblems
ja: シンボルを表示する(_M)

en: Select this option to display icon emblems in the tree pane for all folders for which emblems have been defined in the folders properties dialog.
ja: ツリーペインにあるすべてのフォルダーにシンボルアイコンを表示します。これらのシンボルはフォルダーのプロパティのダイアログで定義されています。

en: Icon Style
ja: アイコンスタイル

en: Use symbolic folder icons
ja: シンボリックフォルダーアイコンを使用する

en: Select this option to use symbolic folder icons instead of regular ones.
ja: 通常のフォルダーアイコンの代わりにシンボリックフォルダーアイコンを使用する場合は、このオプションを選択してください。

en: Image Preview
ja: 画像プレビュー

en: Image Preview Mode:
ja: 画像のプレビューモード:

en: - Standalone: Image Preview uses a separate pane
    - Embedded: Image Preview is embedded in the left sidepane
ja: - スタンドアロン: 画像プレビューに別のペインを使用します
    - 埋め込み: 画像プレビューは左側のサイドペインに埋め込まれます

note: Behavior
en: Behavior
ja: 動作

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: _Single click to activate items
ja: シングルクリックでアイテムをアクティブにする(_S)

en: Specify the d_elay before an item gets selected
    when the mouse pointer is paused over it:
ja: マウスポインターがアイテム上にあるとき
    選択状態になるまでの時間(_E):

en: When single-click activation is enabled, pausing the mouse pointer over an item will automatically select that item after the chosen delay. You can disable this behavior by moving the slider to the left-most position. This behavior may be useful when single clicks activate items, and you want only to select the item without activating it.
ja: シングルクリックでアイテムをアクティブにした場合、マウスポインターをアイテム上で停止させると指定された時間の後そのアイテムが自動的に選択状態になります。この機能を無効にする場合はスライダーを左端に移動してください。この機能はアイテムをアクティブにせずただ選択したい場合に役立つかもしれません。

en: Disabled
ja: 無効

en: Medium
ja: 中間

en: Long
ja: 長い

en: _Double click to activate items
ja: ダブルクリックでアイテムをアクティブにする(_D)

en: Tabs and Windows
ja: タブとウィンドウ

en: Open folders in new tabs on middle click
ja: ミドルクリックでフォルダーを新しいタブで開く

en: Select this option to open a new tab on middle click instead of a new window
ja: このオプションを選択すると、ミドルクリックで新しいウィンドウではなく新しいタブが開きます

en: Open new thunar instances as tabs
ja: 新しい thunar インスタンスをタブとして開く

en: Select this option to open new thunar instances as tabs in an existing thunar window
ja: 既存の thunar ウィンドウにタブとして新しい thunar インスタンスを開く場合には、このオプションを選択する。

en: Show full directory paths in tab titles
ja: タブタイトルにフルディレクトリパスを表示する

en: Select this option to show the full directory path in the tab title instead of only the directory name
ja: タブタイトルにディレクトリ名だけでなくフルディレクトリパスを表示する場合は、このオプションを選択します

en: Restore tabs on startup
ja: 起動時にタブを復元する

en: Select this option to restore your tabs as they were last time you used Thunar
ja: 前回 Thunar を使用したときのタブを復元するには、このオプションを選択する

en: Context Menu
ja: コンテキストメニュー

en: Show action to permanently delete files and folders
ja: ファイルとフォルダーを完全に削除するアクションを表示

en: Select this option to show the 'Delete' action in the context menu
ja: コンテキストメニューにある「削除」アクションを表示する場合にはこのオプションを選択してください

note: Advanced
en: Advanced
ja: 詳細

en: File Transfer
ja: ファイル転送

en: Transfer files in parallel:
ja: ファイル転送の並列化:

en: Indicates the behavior during multiple copies:
    - Always: all copies are done simultaneously
    - Local Files Only: simultaneous copies for local (not remote, not attached) files
    - Local Files Only (Same Devices): if all files are local but on different devices (disks, mount points), copies will be sequential
    - Local Files Only (Idle Devices): if all files are local but on busy devices (disks, mount points), copies will be sequential
    - Never: all copies are done sequentially
ja: 複数ファイルのコピーを行う場合の動作:
    - 常に: すべてのファイルを同時にコピーする
    - ローカルファイルのみ: ローカル（リモートではなく、アタッチされていない）ファイルは同時にコピーする
    - ローカルファイルのみ（同一デバイス）: すべてのファイルがローカルにあっても、デバイス（ディスクやマウントポイント）が別々の場合は1個ずつコピーする
    - ローカルファイルのみ（アイドルデバイス）: すべてのファイルがローカルにあっても、デバイス（ディスクやマウントポイント）がビジーな場合は1個ずつコピーする
    - しない: すべてのファイルを1個ずつコピーする

en: Local Files Only (Same Devices)
ja: ローカルファイルのみ（同一デバイス）

en: Local Files Only (Idle Devices)
ja: ローカルファイルのみ（アイドルデバイス）

en: Use intermediate file on copy:
ja: コピー時に中間ファイルを使用する:

en: Use intermediate file '*.partial~' to copy files. This will prevent fragmented files. The new file will only be shown after the copy was successfully finished.
ja: 一時ファイル '*.partial~' を使用してファイルをコピーします。これによりファイルの断片化が防止されます。新しいファイルはコピーが正常に終了した後にのみ表示されます。

en: Verify file contents on copy:
ja: コピー時にファイル内容を確認:

en: Compare contents of original file and copy in order to detect corruption. While this will attempt to compare the actual contents that are on the destination media, Thunar may be unable to bypass filesystem caches, so this comparison may not detect all instances of corruption. Enabling this option will increase copy time.
ja: 間違いを検出するために、元のファイルとコピーの内容を比較します。これにより、指定先メディアにある実際のコンテンツを比較しようとしますが、Thunar はファイルシステムキャッシュをバイパスできない可能性があるため、この比較は間違いのすべてのインスタンスを検出しない可能性があります。このオプションを有効にすると、コピー時間が増大します。

en: Search
ja: 検索

en: Include subfolders:
ja: サブフォルダを含める:

en: Folder Permissions
ja: フォルダーのアクセス権

en: When changing the permissions of a folder, you
    can also apply the changes to the contents of the
    folder. Select the default behavior below:
ja: フォルダーのアクセス権を変更する場合、その変更を
    フォルダー内のファイルにも適用することができます。
    以下から、デフォルトの動作を選択してください:

en: Ask every time
ja: 毎回確認する

en: Apply to Folder and Contents
ja: フォルダー内のファイルにも適用する

en: Apply to Folder Only
ja: フォルダーのみに適用する

en: Security
ja: セキュリティ

en: Execute shell scripts:
ja: シェルスクリプトの実行:

en: Volume Management
ja: ボリューム管理

note: add check button to enable/disable auto mounting
en: Enable _Volume Management
ja: ボリューム管理を有効にする(_V)

en: <a href="volman-config:">Configure</a> the management of removable drives,
    devices and media.
ja: リムーバブルドライブ、デバイスおよびメディアの管理を
    <a href="volman-config:">設定</a>する 。

en: Missing dependencies
ja: 不足している依存関係

en: It looks like <a href="https://wiki.gnome.org/Projects/gvfs">gvfs</a> is not available.
    Important features including trash support,
    removable media and remote location browsing
    will not work. <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/unix-filesystem#gnome_virtual_file_system">[Read more]</a>
ja: <a href="https://wiki.gnome.org/Projects/gvfs">gvfs</a> が有効になっていないようです。
    ゴミ箱サポート、リムーバブルメディアおよびリモートデータの参照など重要な機能は利用できません。
    <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/unix-filesystem#gnome_virtual_file_system">[詳細]</a>

note: Shortcuts
en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Window
ja: ウィンドウ

en: View
ja: 表示

en: Launcher
ja: ランチャー

en: Status Bar
ja: ステータスバー

en: The Shortcuts Editor requires a Thunar window to be present.
ja: ショートカットエディターには Thunar のウィンドウが存在している必要があります。

note: tell the user that we failed to come up with the thunar-volman configuration dialog
en: Failed to display the volume management settings
ja: ボリューム管理設定を表示できませんでした

en: File Operation Progress
ja: ファイル操作の進捗

en: Paused
ja: 一時停止中

en: Starting... (User request)
ja: 開始しています... (ユーザーのリクエスト)

en: Resuming...
ja: 再開しています...

note: update the status text
en: Cancelling...
ja: キャンセルしています...

note: display the error message
en: Error while processing file operation
ja: ファイル操作の処理中にエラーが発生しました

en: Job queued
ja: ジョブをキューに入れました

en: Resuming job...
ja: ジョブを再開しています...

en: General
ja: 一般

en: _Name:
ja: 名前(_N):

en: Names:
ja: 名前:

note: Second box (kind, open with, link target, original path, location, volume)
en: Kind:
ja: 種類:

en: _Open With:
ja: これで開く(_O):

en: Link Target:
ja: リンク先:

note: TRANSLATORS: Try to come up with a short translation of "Original Path" (which is the path * where the trashed file/folder was located before it was moved to the trash), otherwise the * properties dialog width will be messed up.
en: Original Path:
ja: 元のパス:

en: Location:
ja: 場所:

en: Volume:
ja: ボリューム:

note: Third box (deleted, modified, accessed)
en: Deleted:
ja: 削除済み:

en: Created:
ja: 作成:

en: Accessed:
ja: アクセス日時:

en: Size on Disk:
ja: ディスク上のサイズ:

note: Fifth box (content, capacity, free space)
en: Content:
ja: 内容:

en: Capacity:
ja: 最大量:

en: Usage:
ja: 使用量:

note: Emblem chooser
en: Emblems
ja: シンボル

en: Highlight
ja: ハイライト

en: It looks like <a href="https://wiki.gnome.org/Projects/gvfs">gvfs</a> is not available.
    This feature will not work. <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/unix-filesystem#gnome_virtual_file_system">[Read more]</a>
ja: <a href="https://wiki.gnome.org/Projects/gvfs">gvfs</a> を利用できないようです。
    この機能は動作しません。<a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/unix-filesystem#gnome_virtual_file_system">[続きを読む]</a>

en: _Apply
ja: 適用(_A)

en: _Reset
ja: リセット(_R)

en: Set _Foreground
ja: 前景を設定(_F)

en: Set _Background
ja: 背景を設定(_B)

en: Select an Icon for "%s" (%s)
ja: "%s" (%s) のアイコンを選択

note: allocate the chooser dialog
en: Select an Icon for "%s"
ja: "%s" のアイコンを選択してください

en: Failed to change icon of "%s" (%s)
ja: "%s" (%s) のアイコンを変更できませんでした

en: Failed to change icon of "%s"
ja: "%s" のアイコンを変更できませんでした。

en: %s (%s) - Properties
ja: %s (%s) - プロパティ

en: %s - Properties
ja: %s - プロパティ

note: update the properties dialog title
en: Properties
ja: プロパティ

en: Link Targets:
ja: リンク先:

en: mixed
ja: 複数

en: _Add Files...
ja: ファイルを追加(_A)...

en: Include additional files in the list of files to be renamed
ja: 名前を変更するファイルのリストにファイルを追加します。

en: Clear
ja: クリア

en: Clear the file list below
ja: 以下のファイルリストをクリア

en: _About
ja: このプログラムについて(_A)

en: Display information about Thunar Bulk Rename
ja: Thunar の名前一括変更についての情報を表示します。

en: Rename Multiple Files
ja: 複数のファイル名を変更します

en: Close this window, cancel further changes.
ja: このウィンドウを閉じて、これ以降の変更をキャンセルする。

en: Rename items listed above, keep this window open.
ja: 上の項目の名前を変更し、このウィンドウを開いたままにする。

en: New Name
ja: 新しい名前

en: Click here to view the documentation for the selected rename operation.
ja: ここをクリックすると、選択したリネーム操作についてのドキュメントが表示されます。

note: TRANSLATORS: You can test this string by temporarily removing thunar-sbr.* from $libdir/thunarx-2/, *              and opening the multi rename dialog by selecting multiple files and pressing F2.
en: No renamer modules were found on your system. Please check your
    installation or contact your system administrator. If you install Thunar
    from source, be sure to enable the "Simple Builtin Renamers" plugin.
ja: リネームモジュールが見つかりませんでした。インストールが正しく行われたか確認
    してください。またはシステム管理者に連絡してください。
    Thunar をソースからインストールしている場合は "Simple Builtin Renamers"
    プラグインが有効になっていることを確認してください。

en: Remove File | Remove Files
ja[0]: リストから削除

en: Remove the selected file from the list of files to be renamed | Remove the selected files from the list of files to be renamed
ja[0]: 名前変更のファイルリストから、選択したファイルを削除します。

note: tell the user that we failed
en: Failed to open the documentation browser
ja: ドキュメントを表示するブラウザーを起動できませんでした。

note: allocate the file chooser
en: Select files to rename
ja: 名前を変更するファイルを選択してください

en: Audio Files
ja: 音楽ファイル

en: Image Files
ja: 画像ファイル

en: Video Files
ja: 動画ファイル

note: just popup the about dialog
en: Bulk Rename
ja: 名前を一括変更

en: Thunar Bulk Rename is a powerful and extensible
    tool to rename multiple files at once.
ja: Thunar の名前一括変更は、一度に複数のファイル名を
    変更する、強力で柔軟性のあるツールです。

note: change title to reflect the standalone status
en: Bulk Rename - Rename Multiple Files
ja: 名前を一括変更 - ファイル名をまとめて変更します

en: Failed to rename "%s" to "%s".
ja: "%s" の名前を "%s" に変更できませんでした。

en: You can either choose to skip this file and continue to rename the remaining files, or revert the previously renamed files to their previous names, or cancel the operation without reverting previous changes.
ja: このファイルをスキップして残りのファイル名の変更を続けるか、すでに変更されたファイル名を元に戻すか、あるいはこれまでの変更を元に戻さずにこの操作を取り消すことができます。

en: _Revert Changes
ja: 元に戻す(_R)

en: _Skip This File
ja: このファイルを飛ばす(_S)

en: Do you want to skip this file and continue to rename the remaining files?
ja: このファイルをスキップして、残りのファイル名の変更を続けますか？

en: Browse the file system
ja: ファイルシステムを参照します。

en: Mount and open %s (%s)
ja: マウントし、%sを開く (%s)

en: Trash is empty
ja: ゴミ箱は空です

en: Trash contains %d file | Trash contains %d files
ja[0]: ゴミ箱の中に %d 個のファイルがあります

en: Devices
ja: デバイス

en: Network
ja: ネットワーク

en: Browse Network
ja: ネットワークを参照

en: Browse local network connections
ja: ローカルネットワーク接続を参照します

en: Places
ja: 場所

en: Open the home folder
ja: ホームフォルダーを開く

en: Open the desktop folder
ja: デスクトップフォルダーを開く

en: Computer
ja: コンピューター

en: Browse the computer
ja: コンピューターを閲覧する

en: Recent
ja: 最近使用したファイル

en: Browse recently used files
ja: 最近使用したファイルを参照する

en: Re_name Shortcut
ja: ショートカット名を変更(_N)

en: _Remove Shortcut
ja: ショートカットの削除(_R)

en: The path "%s" does not refer to a directory
ja: パス "%s" はフォルダーを参照していません。

note: display an error message to the user
en: Failed to add new shortcut
ja: ショートカットの追加に失敗しました

en: Click here to stop calculating the total size of the folder.
ja: ここをクリックするとフォルダーの合計サイズの計算を中止します。

note: add the label widget tell the user that we started calculation
en: Calculating...
ja: 計算しています...

note: tell the user that the operation was canceled
en: Calculation aborted
ja: 計算を中断しました。

en: %d folder | %d folders
ja[0]: %d フォルダー

en: %u item (%s, %s) | %u items (%s, %s)
ja[0]: %u アイテム (%s, %s)

note: TRANSLATORS: this is shows if during the deep count size * directories were not accessible
en: (some contents unreadable)
ja: (一部の内容は読み込み不可)

note: nothing was readable, so permission was denied
en: Permission denied
ja: アクセス拒否

en: Select _all Files
ja: すべてのファイルを選択(_A)

en: Select all files in this window
ja: このウィンドウのすべてのファイルを選択します。

en: Select _by Pattern...
ja: パターンで選択(_B)...

en: Select all files that match a certain pattern
ja: 特定のパターンに一致するすべてのファイルを選択する

en: _Invert Selection
ja: 選択範囲を反転(_I)

en: Select all files but not those currently selected
ja:  現在選択されていない、すべてのファイルを選択する

en: U_nselect all Files
ja: 全ファイルの選択を解除(_N)

en: Unselect all files in this window
ja: このウィンドウの全ファイルの選択を解除する

en: Arran_ge Items
ja: アイテムの整理(_G)

en: _Reversed Order
ja: 逆順(_R)

en: Reverse the sort order
ja: 並べ替え順序を逆にする

en: By _Name
ja: 名前で(_N)

en: Keep items sorted by their name
ja: アイテムを名前で並べ替えます。

en: By _Size
ja: サイズで(_S)

en: Keep items sorted by their size
ja: アイテムをサイズで並べ替えます。

en: By _Type
ja: タイプで(_T)

en: Keep items sorted by their type
ja: アイテムをタイプで並べ替えます。

en: By _Modification Date
ja: 変更日で(_M)

en: Keep items sorted by their modification date
ja: アイテムを変更日時で並べ替えます。

en: By D_eletion Date
ja: 削除日で(_E)

en: Keep items sorted by their deletion date
ja: アイテムを削除日で並べ替えます。

en: _Ascending
ja: 昇順(_A)

en: Sort items in ascending order
ja: アイテムを昇順 (a-Z あいうえおの順) で並べ替えます。

en: _Descending
ja: 降順(_D)

en: Sort items in descending order
ja: アイテムを降順 (おえういあ Z-a の順) で並べ替えます。

en: Loading folder contents...
ja: フォルダーの内容を読み込んでいます...

en: %d file found | %d files found
ja[0]: %d 個のファイルが見つかりました

note: display an error to the user
en: Failed to open the home folder
ja: ホームフォルダーを開けませんでした。

[ctx: Select by Pattern dialog: title]
en: Select by Pattern
ja: パターンで選択します

[ctx: Select by Pattern dialog: buttons]
en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

[ctx: Select by Pattern dialog: buttons]
en: _Select
ja: 選択(_S)

[ctx: Select by Pattern dialog: labels: pattern entry textbox]
en: _Pattern:
ja: パターン(_P):

[ctx: Select by Pattern dialog: tooltips on label for pattern entry textbox]
en: Files whose name matches the wildcard pattern you enter will be selected in the main window.
ja: 入力したワイルドカードのパターンと名前が一致するファイルが、メインウィンドウで選択される。

[ctx: Select by Pattern dialog: tooltips: pattern entry text box]
note: TRANSLATORS: the * and ? characters are the ASCII wildcard special symbols, and they must not be localized.
en: ? matches exactly one character,
    * matches any number of characters, including zero.
    
    For example: *.txt, file??.png, pict
    
    Without any * or ? wildcards, the pattern will match anywhere in a name. With wildcards, the pattern must match at both the start and the end of a name.
ja: ？ は1文字にマッチする。
    * は0文字を含む任意の数の文字にマッチする。
    
    例: *.txt, file??.png, pict
    
    * または ? がないワイルドカードの場合、パターンは名前のどの部分でもマッチする。* または ? がある場合、パターンは名前の先頭から最後までマッチする必要がある。

[ctx: Select by Pattern dialog: labels: case sensitive checkbox]
en: C_ase sensitive
ja: 大文字小文字を区別(_A)

[ctx: Select by Pattern dialog: tooltips: case sensitive checkbox]
en: If enabled, letter case must match the pattern.
    Examp* would match Example.txt and not example.txt
ja: 有効にした場合、大文字小文字がパターンとマッチする必要がある。
    Examp* は Example.txt とマッチするが、example.txt とはマッチしない

[ctx: Select by Pattern dialog: labels: match diacritics checkbox]
en: _Match diacritics
ja: 分音記号を区別する(_M)

[ctx: Select by Pattern dialog: tooltips: match diacritics checkbox]
en: If enabled, require accents to match the pattern.
    Rés* would match Résumé.txt and not Resume.txt
ja: 有効にすると、パターンにマッチさせるのにアクセントが必要になる。
    Rés* は Résumé.txt にマッチするが Resume.txt にはマッチしない

note: tell the user that the file name provided by the X Direct Save source is invalid
en: Invalid filename provided by XDS drag site
ja: XDS で不正なファイル名をドラッグしています。

note: display an error dialog to the user
en: Failed to create a link for the URL "%s"
ja: URL "%s" のリンク作成に失敗しました

en: Untitled document
ja: 無題のドキュメント

en: Failed to open directory "%s"
ja: フォルダー "%s" を開けませんでした

en: Show size
ja: サイズを表示

en: Size in bytes
ja: バイト単位のサイズ

en: Show size in bytes
ja: サイズをバイト単位で表示

en: Filetype
ja: ファイルの種類

en: Show filetype
ja: ファイルの種類を表示

en: Display Name
ja: ディスプレイ名

en: Show display name
ja: ディスプレイ名を表示

en: Last Modified
ja: 最終更新日

en: Show last modified
ja: 最終変更日を表示

en: Hidden Files Count
ja: 隠しファイルの数

en: Show hidden files count
ja: 隠しファイルの数を表示する

en: Configure the Toolbar
ja: ツールバーを設定

note: create the top label for the toolbar editor dialog
en: Configure the order and visibility of toolbar items.
    Note that toolbar items are always executed for the current directory.
ja: ツールバーのアイテムの並びと、表示/非表示を設定します。
    注意: ツールバーのアイテムは常に現在のディレクトリに対して実行されます。

note: create the "Use Default" button
en: De_fault Order
ja: デフォルト順 (_F)

note: create the "Symbolic Icons" checkbox
en: _Symbolic Icons
ja: シンボリックアイコン(_S)

en: Use symbolic icons instead of regular ones (if available).
ja: 通常のアイコンの代わりにシンボリックアイコンを使用する（可能な場合）。

en: Only visible when the menubar is hidden
ja: メニューバーが非表示の場合にのみ表示されます

en: Verifying file contents...
ja: ファイルの内容を確認しています...

en: Error while copying to "%s": %s more space is required to copy to the destination
ja: "%s" へのコピー中にエラーが発生しました: コピー先には %s 以上の空き容量が必要です。

note: update progress information
en: Trying to restore "%s"
ja: "%s" を復元しようとしています

en: The folder "%s" does not exist anymore but is required to restore the file "%s" from the trash
ja: フォルダー "%s" はもう存在していませんが、ゴミ箱からファイル "%s" を復元するために必要です。

en: Failed to restore the folder "%s"
ja: フォルダー "%s" の復元に失敗しました。

note: update progress information
en: Trying to move "%s"
ja: "%s" を移動しようとしています

note: update progress information
en: Could not move "%s" directly. Collecting files for copying...
ja: "%s" を直接移動できませんでした。コピーするファイルを収集しています...

en: Collecting files...
ja: ファイルを集めています...

en: %s of %s
ja: %s / %s

en: %lu hour remaining (%s/sec) | %lu hours remaining (%s/sec)
ja[0]: 残り %lu 時間 (%s/秒)

en: %lu minute remaining (%s/sec) | %lu minutes remaining (%s/sec)
ja[0]: 残り %lu 分 (%s/秒)

en: %lu second remaining (%s/sec) | %lu seconds remaining (%s/sec)
ja[0]: 残り %lu 秒 (%s/秒)

en: Loading...
ja: 読み込んでいます...

en: Invalid path
ja: 無効なパスです。

en: Unknown user "%s"
ja: "%s" は不明なユーザーです。

note: TRANSLATORS: file was modified less than one day ago
en: Today
ja: 今日

note: TRANSLATORS: file was modified less than one day ago
en: Today at %X
ja: 今日の%X

note: TRANSLATORS: file was modified less than two days ago
en: Yesterday
ja: 昨日

note: TRANSLATORS: file was modified less than two days ago
en: Yesterday at %X
ja: 昨日の%X

note: Days from last week
en: %A at %X
ja: %Aの%X

note: Any other date
en: %x at %X
ja: %x %X

en: %.*s (copy %u)%s
ja: %.*s (%u をコピー)%s

en: link to %.*s%s
ja: %.*s%s へのリンク

en: link %u to %.*s%s
ja: %u を %.*s%s にリンク

en: Search:
ja: 検索:

en: %s (%d hidden)
ja: %s (非表示 %d)

en: 0 items
ja: 0 アイテム

en: Last Modified: %s
ja: 最終更新日: %s

en: link to %s
ja: %s へのリンク

en: shortcut
ja: ショートカット

en: mountable
ja: マウント可能

en: mount point
ja: マウントポイント

note: append the image dimensions to the statusbar text
en: Image Size:
ja: 画像サイズ:

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: New _Tab
ja: 新しいタブ(_T)

en: Open a new tab for the displayed location
ja: 表示されている場所を新しいタブで開きます。

en: New _Window
ja: 新しいウィンドウ(_W)

en: Open a new Thunar window for the displayed location
ja: 表示されている場所を新しいウィンドウで開きます。

en: Detac_h Tab
ja: タブを切り離す(_H)

en: Open current folder in a new window
ja: 現在のフォルダーを新しいウィンドウで開きます。

en: Close Ta_b
ja: タブを閉じる(_B)

en: Close this folder
ja: このフォルダーを閉じます。

en: _Close Window
ja: ウィンドウを閉じる(_C)

en: Close this window
ja: このウィンドウを閉じます。

en: Close _All Windows
ja: 全ウィンドウを閉じる(_A)

en: Close all Thunar windows
ja: Thunar のすべてのウィンドウを閉じます。

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: Red_o
ja: やり直す(_O)

en: Pr_eferences...
ja: 設定(_E)...

en: Edit Thunar's Preferences
ja: Thunarの設定を編集する

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Reload
ja: 再読込み(_R)

en: Reload the current folder
ja: 現在のフォルダーを再び読み込みます。

en: S_plit View
ja: 分割表示(_P)

en: Open/Close Split View
ja: 分割表示を開く/ 閉じる

en: Switch Focused Split View Pane
ja: 分割表示のフォーカスを切り替える

en: Locatio_n Selector
ja: 場所の選択(_N)

en: _Text Style
ja: テキストスタイル(_T)

en: Traditional text box showing the current path
ja: 現在のパスを示す従来のテキストボックス

en: _Buttons Style
ja: ボタンスタイル(_B)

en: Modern approach with buttons that correspond to folders
ja: フォルダーに対応するボタンを表示する今風の表示方式です。

en: _Side Pane
ja: サイドペイン(_S)

en: _Shortcuts
ja: ショートカット(_S)

en: Toggles the visibility of the shortcuts pane
ja: ショートカットペインの表示/非表示を切り替えます。

en: _Tree
ja: ツリー(_T)

en: Toggles the visibility of the tree pane
ja: ツリーペインの表示/非表示を切り替えます。

en: _Image Preview
ja: 画像プレビュー(_I)

en: Change the visibility of this window's image preview
ja: このウィンドウの画像プレビューの見え方を変更する

en: St_atusbar
ja: ステータスバー(_A)

en: Change the visibility of this window's statusbar
ja: ウィンドウのステータスバーの表示/非表示を切り替えます。

en: _Menubar
ja: メニューバー(_M)

en: Change the visibility of this window's menubar
ja: ウィンドウのメニューバーの表示/非表示を切り替えます。

en: Configure _Toolbar...
ja: ツールバーを設定(_T)...

en: Configure the toolbar
ja: ツールバーを設定します

en: Cl_ear Saved Folder View Settings
ja: 保存したフォルダーの表示設定をクリア(_E)

en: Delete saved view settings for this folder
ja: このフォルダーの保存された表示設定を削除する

en: Show _Hidden Files
ja: 隠しファイルを表示(_H)

en: Toggles the display of hidden files in the current window
ja: 現在のウィンドウで隠しファイルの表示/非表示を切り替えます。

en: Show _File Highlight
ja: ファイルのハイライト表示(_F)

en: Toggles the display of file highlight which can be configured in the file specific property dialog
ja: ファイル固有のプロパティダイアログで設定できる、ファイルのハイライト表示を切り替えます

en: Zoom I_n
ja: 拡大(_N)

en: Show the contents in more detail
ja: アイコンおよびサムネイルを拡大表示します。

en: Zoom _Out
ja: 縮小(_O)

en: Show the contents in less detail
ja: アイコンおよびサムネイルを縮小表示します。

en: Normal Si_ze
ja: 通常サイズ(_Z)

en: Show the contents at the normal size
ja: コンテンツを通常サイズで表示する

en: _Icon View
ja: アイコン表示(_I)

en: Display folder content in an icon view
ja: フォルダーの内容をアイコン表示します。

en: _List View
ja: リスト表示(_L)

en: Display folder content in a detailed list view
ja: フォルダーの内容を詳細リスト表示します。

en: _Compact View
ja: コンパクト表示(_C)

en: Display folder content in a compact list view
ja: フォルダーの内容をコンパクトにリスト表示します。

en: _Go
ja: 移動(_G)

en: F_ile System
ja: ファイルシステム(_I)

en: _Home
ja: ホーム(_H)

en: Go to the home folder
ja: ホームフォルダーに移動します。

en: _Desktop
ja: デスクトップ(_D)

en: Go to the desktop folder
ja: デスクトップフォルダーに移動します。

en: _Computer
ja: コンピューター(_C)

en: Browse all local and remote disks and folders accessible from this computer
ja: このコンピューターからアクセス可能なすべてのローカルおよびリモートのディスクとフォルダーを参照する

en: _Recent
ja: 最近の(_R)

en: Display recently used files
ja: 最近使用したファイルを表示する

en: _Trash
ja: ゴミ箱(_T)

en: Display the contents of the trash can
ja: ゴミ箱の中身を表示します。

en: Open _Parent
ja: 上位フォルダーを開く(_P)

en: Open the parent folder
ja: 上の階層にあるフォルダーを開きます。

en: _Open Location...
ja: 場所を開く(_O)...

en: Specify a location to open
ja: 場所を指定して開きます。

en: T_emplates
ja: テンプレート(_E)

en: Go to the templates folder
ja: テンプレートフォルダーに移動します。

en: Browse _Network
ja: ネットワークを参照(_N)

en: _Bookmarks
ja: ブックマーク(_B)

en: _Contents
ja: 目次(_C)

en: Display Thunar user manual
ja: Thunar のユーザーマニュアルを表示します。

en: Display information about Thunar
ja: Thunar についての情報を表示します。

en: _Back
ja: 戻る(_B)

en: Go to the previous visited folder
ja: 前のフォルダーに移動します。

en: _Forward
ja: 進む(_F)

en: Go to the next visited folder
ja: 次のフォルダーに移動します。

en: _Previous Tab
ja: 前のタブ(_P)

en: Switch to Previous Tab
ja: 前のタブに切り替え

en: _Next Tab
ja: 次のタブ(_T)

en: Switch to Next Tab
ja: 次のタブに切り替え

en: _Search for Files...
ja: ファイルを検索… (_S)

en: Search for a specific file in the current folder and Recent
ja: 現在のフォルダーと最近使用したフォルダーで特定のファイルを検索

en: Cancel search for files
ja: ファイルの検索を中止

en: Menu
ja: メニュー

en: Show the menu
ja: メニューを表示

note: add the label with the root warning
en: Warning: you are using the root account. You may harm your system.
ja: 警告: rootアカウントを使用しています。システムに害を及ぼす可能性があります。

en: Size:
ja: サイズ:

note: TRANSLATORS: `Catfish' is a software package, please don't translate it.
en: Search with Catfish...
ja: Catfish で検索...

en: Restore Selected Items
ja: 選択したアイテムを復元する

en: Close tab
ja: タブを閉じる

en: Open the location "%s"
ja: "%s" を開きます

en: Failed to open parent folder
ja: 上位のフォルダーを開けませんでした

en: The directory "%s" does not exist. Do you want to create it?
ja: ディレクトリ "%s" は存在しません。作成しますか?

en: Create directory
ja: ディレクトリの作成

note: display an error to the user
en: Failed to browse the computer
ja: コンピューターの閲覧に失敗しました

note: display the "About Templates" dialog
en: About Templates
ja: テンプレートについて

en: All files in this folder will appear in the "Create Document" menu.
ja: このフォルダーにあるすべてのファイルは
    メニュー "ドキュメントを作成" に表示されます。

en: If you frequently create certain kinds  of documents, make a copy of one and put it in this folder. Thunar will add an entry for this document in the "Create Document" menu.
    
    You can then select the entry from the "Create Document" menu and a copy of the document will be created in the directory you are viewing.
ja: ある決まった種類のドキュメントを頻繁に作成するのでしたら、そのコピーを作成してこのフォルダーに置いてください。メニュー "ドキュメントを作成" にこのドキュメントのための項目が加えられます。
    
    その後で "ドキュメントを作成" メニューからこの項目を選択する事ができ、表示されているフォルダーにドキュメントのコピーが作成されます。

en: Do _not display this message again
ja: このメッセージを再び表示しない(_N)

note: display an error to the user
en: Failed to open the file system root folder
ja: ファイルシステムのルートフォルダーを開けませんでした。

note: display an error to the user
en: Failed to display `Recent`
ja: 「最近使用したファイル」の表示に失敗しました

note: display an error to the user
en: Failed to display the contents of the trash can
ja: ゴミ箱の中身を表示できませんでした。

note: display an error to the user
en: Failed to browse the network
ja: ネットワークの参照に失敗しました。

en: Thunar is a fast and easy to use file manager
    for the Xfce Desktop Environment.
ja: Thunar は Xfce デスクトップ環境向けの
    使いやすく軽快なファイルマネージャーです。

en: Select an image to preview
ja: プレビューする画像を選択

en: Failed to launch search with Catfish
ja: Catfish で検索を開始できませんでした

en: Change the active view type
ja: 現在の表示方法を変更

note: add a proxy menu item for the view switcher to be represent in the overflow menu
en: View Switcher
ja: 表示の切り替え

note: add a proxy menu item for the location bar to represent the bar in the overflow menu
en: Location Bar
ja: ロケーションバー

en: Label
ja: ラベル

en: Text of the page's label
ja: ページのラベルのテキストです。

en: Label widget
ja: ラベルウィジェット

en: A widget to display in place of the usual page label
ja: 通常のページラベルの代わりに表示するウィジェットです。

en: Resident
ja: 常駐させる

en: Don't unload the plugin from memory
ja: 一度読み込まれたプラグインはメモリに残しておきます。

en: Help URL
ja: ヘルプ URL

en: The URL to the documentation of the renamer
ja: リネームプラグインのドキュメントの URL です。

en: The user visible name of the renamer
ja: リネームプラグインの表示名です。

en: Description:
ja: 説明:

en: The generic name of the entry, for example "Web Browser" in case of Firefox.
ja: エントリの一般的な名称です。例えば Firefox なら "ウェブブラウザー" になります。

en: Command:
ja: コマンド:

en: The program to execute, possibly with arguments.
ja: 実行するコマンドです、引数が付くこともあります。

en: Working Directory:
ja: 作業ディレクトリ:

en: The working directory for the program.
ja: プログラムが使用する作業ディレクトリです。

en: The URL to access.
ja: アクセスする URL です。

en: Comment:
ja: コメント:

en: Tooltip for the entry, for example "View sites on the Internet" in case of Firefox. Should not be redundant with the name or the description.
ja: エントリのツールチップです、例えば Firefox なら "インターネットのサイトを表示します" になります。名前や説明と重なる内容は入れません。

en: Options:
ja: オプション:

en: Use _startup notification
ja: 起動通知を行う(_S)

en: Select this option to enable startup notification when the command is run from the file manager or the menu. Not every application supports startup notification.
ja: このオプションを選択すると、ファイルマネージャーやメニューからコマンドが実行されるときに起動通知を行います。すべてのアプリケーションが起動通知に対応しているわけではありません。

en: Run in _terminal
ja: ターミナルで実行する(_T)

en: Select this option to run the command in a terminal window.
ja: このオプションを選択すると、コマンドがターミナルウィンドウで実行されます。

en: Security:
ja: セキュリティ:

note: same function as in thunar-permission-chooser.c
en: Allow this file to _run as a .desktop file
ja: このファイルを .desktop ファイルとして実行することを許可(_R)

en: Select this to enable executable permission bit(+x). Thunar will not launch the .desktop file if not set.
ja: これを選択し、実行可能許可ビット (+x) を有効にします。 設定されていない場合、Thunar は .desktop ファイルを起動しません。

en: Set this file as trusted
ja: このファイルを信頼済みとして設定する

en: Select this option to trust this .desktop file. This will generate a checksum of the file and store it via gvfs. The additional check will protect from malicious launchers which e.g. pretend to be a picture, having the executable flag pre-set
ja: .desktop ファイルを信頼するために、このオプションを選択します。 これによってファイルのチェックサムが生成され、gvfs を介して保存されます。 追加のチェックによって、実行可能フラグが設定されている画像ファイルを偽った悪意のあるランチャーなどの実行を防ぎます。

en: Failed to save "%s".
ja: "%s" の保存に失敗しました。

en: Date Taken:
ja: 撮影日時:

en: Camera Brand:
ja: メーカー名:

en: Camera Model:
ja: 型式:

en: Exposure Time:
ja: 露出時間:

en: Exposure Program:
ja: 露出プログラム:

en: Aperture Value:
ja: Ｆ値/絞り:

en: Metering Mode:
ja: 自動露出の測光モード:

en: Flash Fired:
ja: フラッシュ使用:

en: Focal Length:
ja: 焦点距離:

en: Shutter Speed:
ja: シャッター速度:

en: ISO Speed Ratings:
ja: ISO スピードレート:

en: Software:
ja: ソフトウェア:

en: Image
ja: 画像

en: Image Type:
ja: 画像型式:

note: update the "Image Size" label
en: %dx%d pixel | %dx%d pixels
ja[0]: %dx%d ピクセル

en: Con_vert to:
ja: 次に変換(_V):

en: Uppercase / Lowercase
ja: 大文字または小文字

en: Insert _time:
ja: 挿入日時(_T)

en: The format describes the date and time parts to insert into the file name. For example, %Y will be substituted with the year, %m with the month and %d with the day. See the documentation of the date utility for additional information.
ja: ファイル名に挿入する日付および時刻の形式を指定します。例えば年は %Y 月は %m 日は %d になります。より詳しい情報は date コマンドのドキュメントを参照してください。

en: _At position:
ja: この位置で(_A):

en: Insert Date / Time
ja: 日付/時刻の挿入

en: lowercase
ja: 小文字

en: UPPERCASE
ja: 大文字

en: Title Case
ja: タイトルケース

en: First character uppercase
ja: 最初の文字は大文字

en: Insert
ja: 挿入

en: Overwrite
ja: 上書き

en: From the front (left)
ja: 前から (左から)

en: From the back (right)
ja: 後ろから (右から)

en: Old Name - Text - Number
ja: 元の名前 - テキスト - 番号

en: Number - Text - Old Name
ja: 番号 - テキスト - 元の名前

en: Text - Number
ja: テキスト - 番号

en: Number - Text
ja: 番号 - テキスト

en: Current
ja: 現在の日時

en: Date Picture Taken
ja: 撮影日時

en: _Text:
ja: テキスト(_T):

en: Insert / Overwrite
ja: 挿入または上書き

en: _Number Format:
ja: 番号の形式(_N):

en: _Start With:
ja: 開始番号(_S):

en: Text _Format:
ja: テキストの形式(_F):

en: Numbering
ja: 番号付け

en: Remove _From Position:
ja: この位置から(_F):

en: _To Position:
ja: この位置まで(_T):

en: Remove Characters
ja: 文字の除去

en: _Search For:
ja: 検索(_S):

note: reset to default tooltip
en: Enter the text to search for in the file names.
ja: 検索するファイル名に含まれる文字を入力してください。

en: Regular _Expression
ja: 正規表現(_E)

en: If you enable this option, the pattern will be treated as a regular expression and matched using the Perl-compatible regular expressions (PCRE). Check the documentation for details about the regular expression syntax.
ja: このオプションを有効にすると、入力したパターンは正規表現として取り扱われ、Perl 互換の正規表現 (PCRE) に一致します。正規表現の詳細については該当ドキュメントを参照してください。

en: Replace _With:
ja: 次で置換(_W):

en: Enter the text that should be used as replacement for the pattern above.
ja: 上のパターンを置き換える文字を入力してください。

en: C_ase Sensitive Search
ja: 大・小文字を区別(_A)

en: If you enable this option, the pattern will be searched in a case-sensitive manner. The default is to use a case-insensitive search.
ja: このオプションを有効にすると、入力したパターンの大文字と小文字の区別をつけて検索します。デフォルトでは大文字と小文字は区別されません。

note: setup a tooltip with the error message
en: Invalid regular expression, at character position %ld: %s
ja: %ld にある文字は誤った正規表現です: %s

en: Search & Replace
ja: 検索と置換

en: Send "%s" as compressed archive?
ja: "%s" を圧縮アーカイブとして送信しますか?

en: Send email
ja: メールを送信

en: Send _directly
ja: 直に送信(_D)

en: Send com_pressed
ja: 圧縮して送信(_P)

en: When sending a file via email, you can either choose to send the file directly, as is, or compress the file before attaching it to an email. It is highly recommended to compress large files before sending them.
ja: ファイルをメールで送信する場合、メールに添付する前に、そのまま送信するか、あるいは圧縮するかのどちらかを選択できます。大きなファイルを送信するのなら圧縮することをお勧めします。

en: Send %d file as compressed archive? | Send %d files as compressed archive?
ja[0]: %d 個のファイルを圧縮アーカイブとして送信しますか?

en: Send as _archive
ja: アーカイブとして送信(_A)

en: When sending multiple files via email, you can either choose to send the files directly, attaching multiple files to an email, or send all files compressed into a single archive file and attach the archive. It is highly recommended to send multiple large files as archive.
ja: 複数のファイルをメールで送信する場合、メールに添付する前に、そのまま送信するか、あるいはアーカイブにまとめて圧縮するかのどちらかを選択できます。複数の大きなファイルを送信するのならアーカイブとして送信することをお勧めします。

note: allocate the progress dialog setup the label
en: Compressing files...
ja: ファイルを圧縮しています...

note: tell the user that the command failed
en: ZIP command terminated with error %d
ja: ZIP コマンドがエラー %d で中断されました。

en: Failed to create temporary directory
ja: 一時作業フォルダーを作成できませんでした。

en: Failed to create symbolic link for "%s"
ja: "%s" へのシンボリックリンク作成に失敗しました

note: tell the user that we failed to compress the file(s)
en: Failed to compress %d file | Failed to compress %d files
ja[0]: %d 個のファイルの圧縮に失敗しました

note: tell the user that we failed
en: Failed to compose new email
ja: 新規メールの作成に失敗しました

en: Mail Recipient
ja: メール (添付ファイル)

note: tell the user that we failed to connect to the trash
en: Failed to connect to the Trash
ja: ゴミ箱への接続に失敗しました

note: tell the user whether the trash is full or empty
en: Trash contains files
ja: ゴミ箱の中にファイルがあります

en: Trash Applet
ja: ゴミ箱アプレット

en: Display the trash can
ja: ゴミ箱の中身を表示します

en: Edit Action
ja: アクションの編集

en: Create Action
ja: アクションの作成

en: Failed to save actions to disk.
ja: アクションの保存に失敗しました。

en: Are you sure that you want to delete
    action "%s"?
ja: アクション "%s" を削除しますがよろしいですか?

en: Delete action
ja: アクションの削除

en: If you delete a custom action, it is permanently lost.
ja: 削除されたカスタムアクションは完全に失われます。

note: skip leading slash
en: This keyboard shortcut is currently used by: '%s'
ja: このキーボードショートカットは現在、次によって使用されています: '%s'

en: Keyboard shortcut already in use
ja: キーボードショートカットは既に使用中です。

note: setup a label to tell that no icon was selected
en: No icon
ja: アイコンはありません

en: End element handler called while in root context
ja: ルートコンテキストで終了要素ハンドラーが呼び出されました。

en: Unknown closing element <%s>
ja: 不明な閉じ要素 <%s> があります

en: Failed to determine save location for uca.xml
ja: ファイル "uca.xml" の保存場所を見つけられませんでした

en: Command not configured
ja: コマンドが設定されていません。

en: Confi_gure custom actions...
ja: カスタムアクションを設定(_G)...

en: Setup custom actions that will appear in the file managers context menus
ja: コンテキストメニューに表示されるカスタムアクションを設定します。

en: Failed to launch action "%s".
ja: アクション "%s" の実行に失敗しました。

en: The name of the action that will be displayed in the context menu.
ja: コンテキストメニューに表示されるアクションの名前です。

en: _Description:
ja: 説明(_D):

en: The description of the action that will be displayed as tooltip in the statusbar when selecting the item from the context menu.
ja: このアクションの説明は、コンテキストメニューからアイテムを選択するときにツールチップとしてステータスバーに表示されます。

en: _Submenu:
ja: サブメニュー(_S):

en: The submenu in which the action will be displayed. Leave empty for no menu. Use '/' for nested menus.
ja: アクションが表示されるサブメニュー。メニューなしの場合は空のままにしてください。ネストされたメニューには「/」を使用してください。

en: _Command:
ja: コマンド(_C):

en: The command (including the necessary parameters) to perform the action. See the command parameter legend below for a list of supported parameter variables, which will be substituted when launching the command. When upper-case letters (e.g. %F, %D, %N) are used, the action will be applicable even if more than one item is selected. Else the action will only be applicable if exactly one item is selected.
ja: アクションを実行するための (必要なパラメーターを含む) コマンドです。サポートされているパラメーター変数のリストは以下にある凡例を参照してください。コマンドを実行するときには、これらの変数が実際のファイル名やフォルダー名に置き換えられます。大文字 (例えば %F, %D, %N) を使用した場合、アクションは複数のアイテムが選択されても適用可能になります。小文字の場合は一つのアイテムにのみ適用されます。

en: Browse the file system to select an application to use for this action.
ja: このアクションに使用するアプリケーションを選択するためにファイルシステムを参照します。

en: Keyboard _Shortcut:
ja: キーボードショートカット(_S):

en: The keyboard shortcut for the action.
ja: 操作用キーボードショートカット。

en: Clear the keyboard shortcut for this action.
ja: この操作のキーボードショートカットを消去します。

en: _Icon:
ja: アイコン(_I):

en: Click this button to select an icon file that will be displayed in the context menu in addition to the action name chosen above.
ja: このボタンをクリックすると、アイコンを選択できます。このアイコンはコンテキストメニューで、上のアクション名の横に表示されます。

en: Use Startup Notification
ja: 起動通知を行う

en: Enable this option if you want a waiting cursor to be shown while the action is launched. This is also highly recommended if you have focus stealing prevention enabled in your window manager.
ja: アクションの起動中にマウスポインターを砂時計表示させたい場合はこのオプションを有効にしてください。ウィンドウマネージャーがフォーカスを横取りするのを回避したい場合は特におすすめします。

en: The following command parameters will be substituted when launching the action:
ja: アクションを起動するときは、次のコマンドパラメーターが使用されます:

en: file name of the selected file
ja: 選択したファイルファイrのファイル名

en: file names of all selected files
ja: 選択したすべてのファイルのファイル名

en: path of the selected file's directory
ja: 選択したファイルのディレクトリパス

en: paths of all selected files' directories
ja: 選択した全ファイルのディレクトリパス

en: path of the selected file including the file name
ja: ファイル名を含む選択したファイルのパス

en: paths of all selected files including the file names
ja: ファイル名を含む、選択したすべてのファイルのパス

en: Basic
ja: 基本

en: _File Pattern:
ja: ファイルのパターン(_F):

en: Enter a list of patterns that will be used to determine whether this action should be displayed for a selected file. If you specify more than one pattern here, the list items must be separated with semicolons (e.g. *.txt;*.doc).
ja: パターンのリストを入力してください。これは、このアクションを選択したファイルで表示すべきかどうかを決めるために使用されます。一つ以上のパターンを指定するなら (例えば "*.txt;*.doc" のように) セミコロンで区切る必要があります。

en: _Range (min-max):
ja: 範囲 (最小-最大)(_R):

en: If the command should operate on say two or three files, enter the numerical range 2-3. If there are no limits, this string should be empty.
ja: コマンドが2つまたは3つのファイルを必要とする場合は、範囲を 2-3 に設定します。制限がない場合は空にしてください。

en: Appears if selection contains:
ja: 以下を選択した場合に表示する:

en: _Directories **
ja: ディレクトリ ** (_D)

en: _Audio Files
ja: 音楽ファイル(_A)

en: _Image Files
ja: 画像ファイル(_I)

en: _Text Files
ja: テキストファイル(_T)

en: _Video Files
ja: 動画ファイル(_V)

en: _Other Files
ja: その他のファイル(_O)

en: This page lists the conditions under which the action will appear in the file managers context menus. The file patterns are specified as a list of simple file patterns separated by semicolons (e.g. *.txt;*.doc). For an action to appear in the context menu of a file or folder, at least one of these patterns must match the name of the file or folder. Additionally, you can specify that the action should only appear for certain kinds of files.
    
    ** The custom action will be eligible to appear in the toolbar.
ja: このページでは、ファイルマネージャーのコンテキストメニューにアクションが表示される条件を列挙します。ファイルパターンは、セミコロンで区切られた単純なファイルパターンのリストとして指定されます (例: * .txt;*.doc)。ファイルまたはフォルダーのコンテキストメニューに表示されるアクションの場合、これらのパターンのうち少なくとも1つはファイルまたはフォルダーの名前と一致する必要があります。 さらに、特定の種類のファイルに対してのみ表示されるアクションを指定できます。
    
    ** カスタムアクションは、ツールバーに表示されるようになります。

en: Appearance Conditions
ja: 表示する条件

en: Custom Actions
ja: カスタムアクション

en: Configure custom actions that will appear in the file manager's context menus and/or toolbar.
    These actions are applicable to folders or certain kinds of files.
    
    Check the <a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/custom-actions">documentation</a> for a collection of custom action examples.
ja: ファイルマネージャーのコンテキストメニューやツールバーに表示されるカスタムアクションを設定します。
    これらのアクションは、フォルダーまたは特定の種類のファイルに適用されます。
    
    カスタムアクションの例については、<a href="https://docs.xfce.org/xfce/thunar/custom-actions">ドキュメント1</a>を参照してください。

en: Add a new custom action.
ja: 新しいアクションを追加します。

en: Edit the currently selected action.
ja: 選択したアクションを編集します。

en: Delete the currently selected action.
ja: 選択したアクションをを削除します。

en: Move the currently selected action up by one row.
ja: 選択したアクションを一つ上に移動します。

en: Move the currently selected action down by one row.
ja: 選択したアクションを一つ下に移動します。

en: Set as wallpaper
ja: 壁紙に設定

en: Thunar File Manager
ja: Thunar ファイルマネージャー

en: Browse the filesystem with the file manager
ja: ファイルマネージャーでファイルシステムを参照します

en: File Manager
ja: ファイルマネージャー

en: file manager;explorer;finder;browser;folders;directory;directories;partitions;drives;network;devices;rename;move;copy;delete;permissions;home;trash;
ja: ファイルマネージャー;エクスプローラー;ファインダー;ブラウザー;フォルダー;ディレクトリ;ディレクトリ;パーティション;ドライブ;ネットワーク;デバイス;名前の変更;移動;コピー;削除;権限;ホーム;ゴミ箱;

en: Home
ja: ホーム

en: bulk;renamer;renaming;thunar;files;folders;directory;directories;
ja: バルク;リネーマー;名前変更;thunar;ファイル;フォルダ;ディレクトリ;ディレクトリ;

en: Configure the Thunar file manager
ja: Thunar ファイルマネージャーを設定します

en: thunar;settings;preferences;configure;thumbnails;file size;date format;shortcuts pane;tree view;tabs;
ja: thunar;設定;環境設定;設定;サムネイル;ファイルサイズ;日付形式;ショートカットペイン;ツリービュー;タブ;

en: File Browser
ja: ファイルブラウザー

en: Thunar is a file browser specifically designed for the Xfce Desktop, but also can serve as an alternate file browser for other Desktop environments. It has a simple, clean two-pane design for browsing all your files.
ja: Thunar は Xfce デスクトップ環境用に開発されたファイルブラウザーであり、他のデスクトップ環境でも使用できます。シンプルでクリーンな 2 ペインデザインで設計されており、すべてのファイルを閲覧できます。

en: Screenshot of the XFCE Thunar File Browser User Interface
ja: XFCE Thunar ファイルブラウザーユーザーインターフェースのスクリーンショット

note: SECURITY: - A normal active user can run thunar without elevated rights. They may wish to modify files they normally do not have read/write access to. This isn't a good idea, but is common on single user systems.
en: Run Thunar as root
ja: root で Thunar を起動

en: Authentication is required to run Thunar as root.
ja: root で Thunar を起動するには認証が必要です。
