tigervnc 1.12.90 - en to fi translation catalogue (194 entries)

en: Connected to socket %s
fi: Yhdistetty sokettiin %s

en: Connected to host %s port %d
fi: Yhdistetty koneeseen %s porttiin %d

en: Failed to connect to "%s":
    
    %s
fi: Yhteyden muodostaminen epäonnistui kohteeseen ”%s”:
    
    %s

en: Desktop name: %.80s
fi: Työpöydän nimi: %.80s

en: Host: %.80s port: %d
fi: Kone: %.80s portti: %d

en: Size: %d x %d
fi: Koko: %d × %d

en: Pixel format: %s
fi: Pikselimuoto: %s

en: (server default %s)
fi: (palvelimen oletus %s)

en: Requested encoding: %s
fi: Pyydetty koodaus: %s

en: Last used encoding: %s
fi: Viimeksi käytetty koodaus: %s

en: Line speed estimate: %d kbit/s
fi: Rivinopeusarvio: %d kilobittiä/s

en: Protocol version: %d.%d
fi: Yhteyskäytäntöversio: %d.%d

en: Security method: %s
fi: Turvamenetelmä: %s

en: The connection was dropped by the server before the session could be established.
fi: Palvelin pudotti yhteyden ennen kuin istuntoa voitiin muodostaa.

en: SetDesktopSize failed: %d
fi: SetDesktopSize epäonnistui: %d

en: Invalid SetColourMapEntries from server!
fi: Virheellisiä SetColourMapEntries-tietueita palvelimelta!

en: Throughput %d kbit/s - changing to quality %d
fi: Läpisyöttö %d kilobittiä/s - vaihdetaan laaduksi %d

en: Throughput %d kbit/s - full color is now enabled
fi: Läpisyöttö %d kilobittiä/s - täysvärit ovat nyt käytössä

en: Throughput %d kbit/s - full color is now disabled
fi: Läpisyöttö %d kilobittiä/s - täysvärit ovat nyt pois käytöstä

en: Using pixel format %s
fi: Käytetään pikselimuotoa %s

en: Invalid geometry specified!
fi: Virheellinen geometria määritelty!

en: Reducing window size to fit on current monitor
fi: Pienennetään ikkunan kokoa nykyiseen näyttöön sovittamiseksi

en: Adjusting window size to avoid accidental full-screen request
fi: Säädetään ikkunakokoa tahattomien kokonäyttöpyyntöjen välttämiseksi

en: Press %s to open the context menu
fi: %s avaa ponnahdusvalikon

en: Failure grabbing keyboard
fi: Häiriö näppäimistöön tarttumisessa

en: Invalid screen layout computed for resize request!
fi: Virheellinen näyttöasettelu laskettu koonmuuttamispyynnölle!

en: Invalid state for 3 button emulation
fi: Virheellinen tila kolmen painikkeen jäljittelylle

en: Failed to get system monitor configuration
fi: Järjestelmän näyttökokoonpanon selvittäminen epäonnistui

en: Invalid configuration specified for %s
fi: %s:lle määritetty virheellinen arvo

en: Monitor index %d does not exist
fi: Näyttöä numero %d ei ole olemassa

en: Invalid monitor index '%s'
fi: Virheellinen näytön numero ”%s”

en: Unexpected character '%c'
fi: Odottamaton merkki ”%c”

en: VNC Viewer: Connection Options
fi: VNC-katselin: Yhteysvalinnat

en: Cancel
fi: Peru

en: OK
fi: Valmis

en: Compression
fi: Tiivistys

en: Auto select
fi: Automaattivalinta

en: Preferred encoding
fi: Ensisijainen koodaus

en: Color level
fi: Väritaso

en: Full
fi: Täysi

en: Medium
fi: Keskilaatu

en: Low
fi: Matala

en: Very low
fi: Hyvin matala

en: Custom compression level:
fi: Oma tiivistystaso:

en: level (0=fast, 9=best)
fi: laatu (0=nopea, 9=paras)

en: Allow JPEG compression:
fi: Salli JPEG-tiivistys:

en: quality (0=poor, 9=best)
fi: laatu (0=heikko, 9=paras)

en: Security
fi: Turvallisuus

en: Encryption
fi: Salaus

en: None
fi: Ei mitään

en: TLS with anonymous certificates
fi: TLS anonyymeilla varmenteilla

en: TLS with X509 certificates
fi: TLS X509-varmenteilla

en: Path to X509 CA certificate
fi: Polku X509 CA-varmenteeseen

en: Path to X509 CRL file
fi: Polku X509 CRL-tiedostoon

en: Authentication
fi: Todennus

en: Standard VNC (insecure without encryption)
fi: Standardi-VNC (turvaton salauksetta)

en: Username and password (insecure without encryption)
fi: Käyttäjätunnus ja salasana (turvaton salauksetta)

en: Input
fi: Syöte

en: View only (ignore mouse and keyboard)
fi: Vain katselu (hiirtä ja näppäimistöä ei huomioida)

en: Mouse
fi: Hiiri

en: Emulate middle mouse button
fi: Jäljittele hiiren keskipainiketta

en: Show dot when no cursor
fi: Näytä piste kohdistimen puuttuessa

en: Keyboard
fi: Näppäimistö

en: Pass system keys directly to server (full screen)
fi: Välitä järjestelmänäppäimet suoraan palvelimelle (kokonäyttö)

en: Menu key
fi: Valikkonäppäin

en: Clipboard
fi: Leikepöytä

en: Accept clipboard from server
fi: Hyväksy leikepöytä palvelimelta

en: Also set primary selection
fi: Aseta myös ensisijainen valinta

en: Send clipboard to server
fi: Lähetä leikepöytä palvelimelle

en: Send primary selection as clipboard
fi: Lähetä ensisijainen valinta leikepöytänä

en: Display
fi: Näyttö

en: Display mode
fi: Näyttötila

en: Windowed
fi: Ikkunoitu

en: Full screen on current monitor
fi: Kokonäyttö nykyisellä näytöllä

en: Full screen on all monitors
fi: Kokonäyttö kaikilla näytöillä

en: Full screen on selected monitor(s)
fi: Kokonäyttö valituilla näytöillä

en: Misc.
fi: Sekalaiset

en: Shared (don't disconnect other viewers)
fi: Jaettu (älä katkaise muiden katselimien yhteyksiä)

en: Ask to reconnect on connection errors
fi: Pyydä uudelleenyhdistämään yhteysvirheen sattuessa

en: VNC Viewer: Connection Details
fi: VNC-katselin: Yhteyden yksityiskohdat

en: VNC server:
fi: VNC-palvelin:

en: Options...
fi: Valinnat...

en: Load...
fi: Lataa...

en: Save As...
fi: Tall. nimellä...

en: About...
fi: Tietoja...

en: Connect
fi: Yhdistä

en: Unable to load the server history:
    
    %s
fi: Palvelinhistoriaa ei voi ladata:
    
    %s

en: TigerVNC configuration (*.tigervnc)
fi: TigerVNC-asetukset (*.tigervnc)

en: Select a TigerVNC configuration file
fi: Valitse TigerVNC-asetustiedosto

en: Unable to load the specified configuration file:
    
    %s
fi: Annetun asetustiedoston lataaminen ei onnistu:
    
    %s

en: Save the TigerVNC configuration to file
fi: Tallenna TigerVNC-asetukset tiedostoon

en: %s already exists. Do you want to overwrite?
fi: %s on jo olemassa. Haluatko korvata sen?

en: No
fi: Ei

en: Overwrite
fi: Korvaa

en: Unable to save the specified configuration file:
    
    %s
fi: Annetun asetustiedoston tallentaminen ei onnistu:
    
    %s

en: Unable to save the default configuration:
    
    %s
fi: Oletusasetuksia ei voi tallentaa:
    
    %s

en: Unable to save the server history:
    
    %s
fi: Palvelinhistoriaa ei voi tallentaa:
    
    %s

en: Could not obtain the home directory path
fi: Kotihakemiston polkua ei saatu tietoon

en: Could not open "%s": %s
fi: Tiedoston ”%s” avaaminen epäonnistui: %s

en: Failed to read line %d in file %s: %s
fi: Rivin %d lukeminen tiedostosta %s epäonnistui: %s

en: Line too long
fi: Liian pitkä rivi

en: Opening password file failed
fi: Salasanatiedoston avaaminen epäonnistui

en: VNC authentication
fi: VNC-todennus

en: This connection is secure
fi: Tämä yhteys on turvallinen

en: This connection is not secure
fi: Tämä yhteys ei ole turvallinen

en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Password:
fi: Salasana:

en: Authentication cancelled
fi: Todennus peruttu

en: Failed to update keyboard LED state: %lu
fi: Näppäimistön LED-tilan päivittäminen epäonnistui: %lu

en: Failed to update keyboard LED state: %d
fi: Näppäimistön LED-tilan päivittäminen epäonnistui: %d

en: Failed to update keyboard LED state
fi: Näppäimistön LED-tilan päivittäminen epäonnistui

en: Failed to get keyboard LED state: %d
fi: Näppäimistön LED-tilan noutaminen epäonnistui: %d

en: No key code specified on key press
fi: Näppäimenpainalluksella ei tuotettu näppäinkoodia

en: No scan code for extended virtual key 0x%02x
fi: Ei toimintakoodia laajennetulle virtuaalinäppäimelle 0x%02x

en: No scan code for virtual key 0x%02x
fi: Ei toimintakoodia virtuaalinäppäimelle 0x%02x

en: Invalid scan code 0x%02x
fi: Virheellinen toimintakoodi 0x%02x

en: No symbol for extended virtual key 0x%02x
fi: Laajennetulle virtuaalinäppäimelle 0x%02x ei ole symbolia

en: No symbol for virtual key 0x%02x
fi: Virtuaalinäppäimelle 0x%02x ei ole symbolia

en: No symbol for key code 0x%02x (in the current state)
fi: Näppäinkoodille 0x%02x ei ole symbolia (nykyisessä tilassa)

en: No symbol for key code %d (in the current state)
fi: Näppäinkoodille %d ei ole symbolia (nykyisessä tilassa)

[ctx: ContextMenu|]
en: Dis&connect
fi: Ka&tkaise yhteys

[ctx: ContextMenu|]
en: &Full screen
fi: &Kokonäyttö

[ctx: ContextMenu|]
en: Minimi&ze
fi: Pi&enennä

[ctx: ContextMenu|]
en: Resize &window to session
fi: &Sovita ikkunan koko istuntoon

[ctx: ContextMenu|]
en: Send %s
fi: Lähetä %s

[ctx: ContextMenu|]
en: Send Ctrl-Alt-&Del
fi: Lähetä Ctrl-Alt-&Del

[ctx: ContextMenu|]
en: &Refresh screen
fi: Vi&rkistä näyttö

[ctx: ContextMenu|]
en: &Options...
fi: &Valinnat...

[ctx: ContextMenu|]
en: Connection &info...
fi: Yh&teyden tiedot...

[ctx: ContextMenu|]
en: About &TigerVNC viewer...
fi: Tietoa &TigerVNC:stä...

en: VNC connection info
fi: VNC-yhteyden tiedot

en: Window is registered for touch instead of gestures
fi: Ikkuna on rekisteröity kosketuksille eikä eleille

en: Failed to set gesture configuration (error 0x%x)
fi: Eleasetusten asettaminen epäonnistui (virhe 0x%x)

en: Failed to get gesture information (error 0x%x)
fi: Eletietojen saaminen epäonnistui (virhe 0x%x)

en: Invalid mouse button %d, must be a number between 1 and 7.
fi: Virheellinen hiiren painike %d, ei ole välillä 1 – 7.

en: Unhandled key 0x%x - can't generate keyboard event.
fi: Käsittelemätön näppäin 0x%x - ei voi luoda näppäimistötapahtumaa.

en: Unable to get X Input 2 event mask for window 0x%08lx
fi: X Input 2 -tapahtumapeitettä ei saada ikkunalle 0x%08lx

en: Window 0x%08lx has no X Input 2 event mask
fi: Ikkunalla 0x%08lx ei ole X Input 2 -tapahtumapeitettä

en: Window 0x%08lx has more than one X Input 2 event mask
fi: Ikkunalla 0x%08lx on useampi X Input 2 -tapahtumapeite

en: Failure grabbing device %i
fi: Häiriö laitteeseen %i tarttumisessa

en: TigerVNC Viewer
fi: TigerVNC-katselin

en: Connect to VNC server and display remote desktop
fi: Yhdistä VNC-palvelimeen ja näytä etätyöpöytä

en: Virtual Network Computing (VNC) is a remote display system that allows you to view and interact with a virtual desktop environment running on another computer on the network. Using VNC, you can run graphical applications on a remote machine and send only the display from these applications to your local device. This package contains a client which will enable you to connect to other desktops running a VNC server. VNC is platform-independent and supports various operating systems and architectures as both servers and clients.
fi: Virtual Network Computing (VNC) on etänäyttöjärjestelmä, jonka avulla voi katsella ja ohjata toisessa verkon koneessa toimivaa virtuaalista työpöytäympäristöä. VNC:n avulla voi suorittaa graafisia sovelluksia etäkoneella ja lähettää näistä sovelluksista vain näytön paikalliseen laitteeseen. Tämä paketti sisältää asiakasohjelman, jolla voi muodostaa yhteyden muihin työpöytiin, joilla on VNC-palvelin. VNC on alustariippumaton ja tukee erilaisia käyttöjärjestelmiä ja arkkitehtuureja sekä palvelimina että asiakasohjelmina.

en: TigerVNC is a high-speed version of VNC based on the RealVNC 4 and X.org code bases. TigerVNC started as a next-generation development effort for TightVNC on Unix and Linux platforms, but it split from its parent project in early 2009 so that TightVNC could focus on Windows platforms. TigerVNC supports a variant of Tight encoding that is greatly accelerated by the use of the libjpeg-turbo JPEG codec.
fi: TigerVNC on RealVNC 4- ja X.org koodikantoihin perustuva nopea versio VNC:stä. TigerVNC aloitettiin uuteen sukupolveen tähtäävänä TightVNC:n kehitystyönä Unix- ja Linux-alustoilla, mutta se erosi emoprojektistaan vuoden 2009 alussa, jotta TightVNC voisi keskittyä Windows-alustoihin. TigerVNC tukee Tight-koodauksen muunnosta, jota libjpeg-turbo-JPEG-koodekin käyttö nopeuttaa huomattavasti.

en: TigerVNC Viewer connection to a CentOS machine
fi: TigerVNC-katselimen yhteys CentOS-koneeseen

en: TigerVNC Viewer connection to a macOS machine
fi: TigerVNC-katselimen yhteys macOS-koneeseen

en: TigerVNC Viewer connection to a Windows machine
fi: TigerVNC-katselimen yhteys Windows-koneeseen

en: The name of the parameter is too large
fi: Parametrin nimi on liian suuri

en: The parameter is too large
fi: Parametri on liian suuri

en: Invalid format or too large value
fi: Virheellinen muoto tai liian suuri arvo

en: Failed to create registry key
fi: Rekisteriavaimen luominen epäonnistui

en: Failed to close registry key
fi: Rekisteriavaimen sulkeminen epäonnistui

en: Failed to save "%s": %s
fi: Tiedoston ”%s” tallentaminen epäonnistui: %s

en: Unknown parameter type
fi: Tuntematon parametrityyppi

en: Failed to remove "%s": %s
fi: Tiedoston ”%s” poistaminen epäonnistui: %s

en: Failed to open registry key
fi: Rekisteriavaimen avaaminen epäonnistui

en: Failed to read server history entry %d: %s
fi: Palvelinhistorian merkinnän %d lukeminen epäonnistui: %s

en: Failed to read parameter "%s": %s
fi: Parametrin ”%s” lukeminen epäonnistui: %s

en: Could not encode parameter
fi: Parametria ei voitu koodata

en: Configuration file %s is in an invalid format
fi: Asetustiedosto %s on virheellisessä muodossa

en: Invalid format
fi: Virheellinen muoto

en: Unknown parameter
fi: Tuntematon parametri

en: Got message (0x%x) for an unhandled window
fi: Saatiin viesti (0x%x) käsittelemättömälle ikkunalle

en: Invalid window 0x%08lx specified for pointer grab
fi: Virheellinen ikkuna 0x%08lx annettu osoittimeen tarttumiselle

en: Failed to create touch handler: %s
fi: Kosketuskäsittelimen luominen epäonnistui: %s

en: Couldn't attach event handler to window (error 0x%x)
fi: Tapahtumakäsittelintä ei voitu liittää ikkunaan (virhe 0x%x)

en: Failed to get event data for X Input event
fi: X Input -tapahtuman tapahtumatietodon noutaminen epäonnistui

en: X Input event for unknown window
fi: X Input -tapahtuma tuntemattomalle ikkunalle

en: X Input extension not available.
fi: X Input -laajennos ei ole saatavilla.

en: X Input 2 (or newer) is not available.
fi: X Input 2 (tai uudempi) ei ole saatavilla.

en: X Input 2.2 (or newer) is not available. Touch gestures will not be supported.
fi: X Input 2.2 (tai uudempi) ei ole saatavilla. Kosketuseleitä ei tueta.

en: TigerVNC Viewer v%s
    Built on: %s
    Copyright (C) 1999-%d TigerVNC Team and many others (see README.rst)
    See https://www.tigervnc.org for information on TigerVNC.
fi: TigerVNC-katselin v%s
    Koontihetki: %s
    Copyright © 1999-%d TigerVNC-ryhmä ja monet muut (ks. README.rst)
    Lisätietoja TigerVNC:stä osoitteessa https://www.tigervnc.org.

en: An unexpected error occurred when communicating with the server:
    
    %s
fi: Odottamaton virhe muodostettaessa yhteyttä palvelimeen:
    
    %s

en: About TigerVNC Viewer
fi: Tietoa &TigerVNC:stä

en: Internal FLTK error. Exiting.
fi: Sisäinen FLTK-virhe. Poistutaan.

en: %s
    
    Attempt to reconnect?
fi: %s
    
    Yritetäänkö uudelleenyhdistämistä?

en: Error starting new TigerVNC Viewer: %s
fi: Virhe käynnistettäessä uutta TigerVNC-katselinta: %s

en: Termination signal %d has been received. TigerVNC Viewer will now exit.
fi: Päättämissignaali %d on vastaanotettu. TigerVNC-katselin sulkeutuu.

en: Yes
fi: Kyllä

en: Close
fi: Sulje

en: About
fi: Tietoja

en: Hide
fi: Piilota

en: Quit
fi: Poistu

en: Services
fi: Palvelut

en: Hide Others
fi: Piilota muut

en: Show All
fi: Näytä kaikki

[ctx: SysMenu|]
en: &File
fi: &Tiedosto

[ctx: SysMenu|File|]
en: &New Connection
fi: &Uusi yhteys

en: Could not create VNC home directory: %s
fi: VNC-kotihakemiston luominen epäonnistui: %s

en: FullScreenAllMonitors is deprecated, set FullScreenMode to 'all' instead
fi: FullScreenAllMonitors on vanhentunut, aseta FullScreenMode-asetukseksi ”all” sen sijaan

note: TRANSLATORS: "Parameters" are command line arguments, or settings from a file or the Windows registry.
en: Parameters -listen and -via are incompatible
fi: Parametrit -listen ja -via ovat yhteensopimattomia

en: Listening on port %d
fi: Kuunnellaan portissa %d

en: Failure waiting for incoming VNC connection:
    
    %s
fi: Virhe odotettaessa saapuvaa VNC-yhteyttä:
    
    %s

en: Remote Desktop Viewer
fi: Etätyöpöytäkatselin
