tigervnc 1.12.90 - en to ro translation catalogue (192 entries)

en: Connected to socket %s
ro: Conectat la soclul %s

en: Connected to host %s port %d
ro: Conectat la gazda %s portul %d

en: Failed to connect to "%s":
    
    %s
ro: Nu s-a putut conecta la „%s”:
    
    %s

en: Desktop name: %.80s
ro: Numele biroului: %.80s

en: Host: %.80s port: %d
ro: Gazdă: %.80s port: %d

en: Size: %d x %d
ro: Dimensiune: %d x %d

en: Pixel format: %s
ro: Format pixel: %s

en: (server default %s)
ro: (server implicit %s)

en: Requested encoding: %s
ro: Codificarea solicitată: %s

en: Last used encoding: %s
ro: Ultima codificare utilizată: %s

en: Line speed estimate: %d kbit/s
ro: Viteza estimată a conexiunii: %d kbit/s

en: Protocol version: %d.%d
ro: Versiunea protocolului: %d.%d

en: Security method: %s
ro: Metoda de securitate: %s

en: The connection was dropped by the server before the session could be established.
ro: Conexiunea a fost întreruptă de server înainte ca sesiunea să poată fi stabilită.

en: SetDesktopSize failed: %d
ro: Funcția SetDesktopSize() a eșuat: %d

en: Invalid SetColourMapEntries from server!
ro: Valoare SetColourMapEntries nevalidă de la server!

en: Throughput %d kbit/s - changing to quality %d
ro: Lățimea de bandă este de %d kbit/s - se trece la calitatea %d de JPEG

en: Throughput %d kbit/s - full color is now enabled
ro: Lățimea de bandă este de %d kbit/s - nivelul de profunditate al culorii → «deplin», este acum activat acum

en: Throughput %d kbit/s - full color is now disabled
ro: Lățimea de bandă este de %d kbit/s - nivelul de profunditate al culorii → «deplin», este dezactivat acum

en: Using pixel format %s
ro: Se utilizează formatul de pixel %s

en: Invalid geometry specified!
ro: Geometria specificată nu este validă!

en: Reducing window size to fit on current monitor
ro: Se reduce dimensiunea ferestrei pentru a se potrivi pe monitorul actual

en: Adjusting window size to avoid accidental full-screen request
ro: Se ajustează dimensiunea ferestrei pentru a evita solicitarea accidentală a ecranului complet

en: Press %s to open the context menu
ro: Apăsați %s pentru a deschide meniul contextual

en: Failure grabbing keyboard
ro: Eroare la preluarea tastaturii

en: Invalid screen layout computed for resize request!
ro: Aspect nevalid al ecranului calculat pentru cererea de redimensionare!

en: Invalid state for 3 button emulation
ro: Stare nevalidă pentru emularea cu trei butoane

en: Failed to get system monitor configuration
ro: Nu s-a putut obține configurația monitorului sistemului

en: Invalid configuration specified for %s
ro: Configurație nevalidă specificată pentru %s

en: Monitor index %d does not exist
ro: Indexul de monitor %d nu există

en: Invalid monitor index '%s'
ro: Index de monitor nevalid „% s”

en: Unexpected character '%c'
ro: Caracter neașteptat „%c”

en: VNC Viewer: Connection Options
ro: Vizualizator VNC: Opțiuni de conectare

en: Cancel
ro: Anulare

en: OK
ro: Ok

en: Compression
ro: Comprimare

en: Auto select
ro: Selectare automată

en: Preferred encoding
ro: Codificarea preferată

en: Color level
ro: Nivelul de profunditate al culorii

en: Full
ro: Deplin

en: Medium
ro: Mediu

en: Low
ro: Scăzut

en: Very low
ro: Foarte scăzut

en: Custom compression level:
ro: Nivel de comprimare personalizat:

en: level (0=fast, 9=best)
ro: nivel (0 = rapid, 9 = cel mai bun)

en: Allow JPEG compression:
ro: Permite comprimarea JPEG:

en: quality (0=poor, 9=best)
ro: calitate (0 = redusă, 9 = cea mai bună)

en: Security
ro: Securitate

en: Encryption
ro: Criptare

en: None
ro: Niciuna

en: TLS with anonymous certificates
ro: TLS cu certificate anonime

en: TLS with X509 certificates
ro: TLS cu certificate X509

en: Path to X509 CA certificate
ro: Calea către certificatul CA X509

en: Path to X509 CRL file
ro: Calea către fișierul CRL X509

en: Authentication
ro: Autentificare

en: Standard VNC (insecure without encryption)
ro: VNC standard (nesigur fără criptare)

en: Username and password (insecure without encryption)
ro: Nume de utilizator și parolă (nesigure fără criptare)

en: Input
ro: Intrare

en: View only (ignore mouse and keyboard)
ro: Numai vizualizare (se ignoră mouse-ul și tastatura)

en: Emulate middle mouse button
ro: Emulează butonul din mijloc al mouse-ului

en: Show dot when no cursor
ro: Afișează un punct când nu există cursor al mouse-ului

en: Keyboard
ro: Tastatură

en: Pass system keys directly to server (full screen)
ro: Pasează tastele sistemului direct către server (ecran complet)

en: Menu key
ro: Tasta de meniu

en: Accept clipboard from server
ro: Acceptă clipboard-ul de pe server

en: Also set primary selection
ro: Stabilește, de asemenea, selecția principală

en: Send clipboard to server
ro: Trimite clipboard-ul la server

en: Send primary selection as clipboard
ro: Trimite selecția principală ca clipboard

en: Display
ro: Afișare

en: Display mode
ro: Modul de afișare

en: Windowed
ro: În fereastră

en: Full screen on current monitor
ro: Ecran complet pe monitorul actual

en: Full screen on all monitors
ro: Ecran complet pe toate monitoare

en: Full screen on selected monitor(s)
ro: Ecran complet pe monitorul(ele) selectat(e)

en: Misc.
ro: Diverse

en: Shared (don't disconnect other viewers)
ro: Partajat (nu deconectează alte vizualizatoare)

en: Ask to reconnect on connection errors
ro: Solicită reconectarea în cazul erorilor de conectare

en: VNC Viewer: Connection Details
ro: Vizualizator VNC: Detalii de conectare

en: VNC server:
ro: Serverul VNC:

en: Options...
ro: Opțiuni...

en: Load...
ro: Încărcare...

en: Save As...
ro: Salvează ca...

en: About...
ro: Despre...

en: Connect
ro: Conectare

en: Unable to load the server history:
    
    %s
ro: Nu se poate încărca istoricul serverului:
    
    %s

en: TigerVNC configuration (*.tigervnc)
ro: Configurația TigerVNC (*.tigervnc)

en: Select a TigerVNC configuration file
ro: Selectați un fișier de configurare TigerVNC

en: Unable to load the specified configuration file:
    
    %s
ro: Nu se poate încărca fișierul de configurare specificat:
    
    %s

en: Save the TigerVNC configuration to file
ro: Salvați configurația TigerVNC în fișier

en: %s already exists. Do you want to overwrite?
ro: %s există deja. Doriți să-l suprascrieți?

en: No
ro: Nu

en: Overwrite
ro: Suprascrie

en: Unable to save the specified configuration file:
    
    %s
ro: Nu se poate salva fișierul de configurare specificat:
    
    %s

en: Unable to save the default configuration:
    
    %s
ro: Nu se poate salva configurația implicită:
    
    %s

en: Unable to save the server history:
    
    %s
ro: Nu se poate salva istoricul serverului:
    
    %s

en: Could not obtain the home directory path
ro: Nu s-a putut obține calea directorului „Acasă”

en: Could not open "%s": %s
ro: Nu s-a putut deschide „%s”: %s

en: Failed to read line %d in file %s: %s
ro: Nu s-a putut citi linia %d din fișierul %s: %s

en: Line too long
ro: Linia este prea lungă

en: Opening password file failed
ro: Deschiderea fișierului cu parole a eșuat

en: VNC authentication
ro: Autentificare VNC

en: This connection is secure
ro: Această conexiune este sigură

en: This connection is not secure
ro: Această conexiune nu este sigură

en: Username:
ro: Numele utilizatorului:

en: Password:
ro: Parola:

en: Authentication cancelled
ro: Autentificarea a fost anulată

en: Failed to update keyboard LED state: %lu
ro: Nu s-a putut actualiza starea LED-ului tastaturii: %lu

en: Failed to update keyboard LED state: %d
ro: Nu s-a putut actualiza starea LED-ului tastaturii: %d

en: Failed to update keyboard LED state
ro: Nu s-a putut actualiza starea LED-ului tastaturii

en: Failed to get keyboard LED state: %d
ro: Nu s-a putut obține starea LED-ului tastaturii: %d

en: No key code specified on key press
ro: Nu a fost specificat niciun cod de tastă la apăsarea tastei

en: No scan code for extended virtual key 0x%02x
ro: Niciun cod de scanare pentru tasta virtuală extinsă 0x%02x

en: No scan code for virtual key 0x%02x
ro: Niciun cod de scanare pentru tasta virtuală 0x%02x

en: Invalid scan code 0x%02x
ro: Cod de scanare nevalid 0x%02x

en: No symbol for extended virtual key 0x%02x
ro: Niciun simbol pentru tasta virtuală extinsă 0x%02x

en: No symbol for virtual key 0x%02x
ro: Niciun simbol pentru tasta virtuală 0x%02x

en: No symbol for key code 0x%02x (in the current state)
ro: Niciun simbol pentru codul tastei 0x%02x (în starea curentă)

en: No symbol for key code %d (in the current state)
ro: Niciun simbol pentru codul tastei %d (în starea curentă)

[ctx: ContextMenu|]
en: Dis&connect
ro: De&conectare

[ctx: ContextMenu|]
en: &Full screen
ro: &Ecran complet

[ctx: ContextMenu|]
en: Minimi&ze
ro: Minimi&zare

[ctx: ContextMenu|]
en: Resize &window to session
ro: Redimensionează &fereastra conform sesiunii

[ctx: ContextMenu|]
en: Send %s
ro: Trimite %s

[ctx: ContextMenu|]
en: Send Ctrl-Alt-&Del
ro: Trimite Ctrl-Alt-&Del

[ctx: ContextMenu|]
en: &Refresh screen
ro: &Reîmprospătează ecranul

[ctx: ContextMenu|]
en: &Options...
ro: &Opțiuni...

[ctx: ContextMenu|]
en: Connection &info...
ro: &Informații despre conexiune...

[ctx: ContextMenu|]
en: About &TigerVNC viewer...
ro: Despre vizualizatorul &TigerVNC...

en: VNC connection info
ro: Informații despre conexiunea VNC

en: Window is registered for touch instead of gestures
ro: Fereastra este înregistrată pentru atingere în loc de gesturi

en: Failed to set gesture configuration (error 0x%x)
ro: Nu s-a putut definii configurația gesturilor (eroare 0x%x)

en: Failed to get gesture information (error 0x%x)
ro: Nu s-au putut obține informații despre gesturi (eroare 0x%x)

en: Invalid mouse button %d, must be a number between 1 and 7.
ro: Butonul mouse-ului %d nu este valid, trebuie să fie un număr între 1 și 7.

en: Unhandled key 0x%x - can't generate keyboard event.
ro: Tasta 0x%x necunoscută - nu se poate genera un eveniment de la tastatură.

en: Unable to get X Input 2 event mask for window 0x%08lx
ro: Nu se poate obține masca de eveniment X Input 2 pentru fereastra 0x%08lx

en: Window 0x%08lx has no X Input 2 event mask
ro: Fereastra 0x%08lx nu are mască de eveniment X Input 2

en: Window 0x%08lx has more than one X Input 2 event mask
ro: Fereastra 0x%08lx are mai mult de o mască de eveniment X Input 2

en: Failure grabbing device %i
ro: Eroare la preluarea dispozitivului %i

en: TigerVNC Viewer
ro: Vizualizator TigerVNC

en: Connect to VNC server and display remote desktop
ro: Se conectează la serverul VNC și afișează biroul de la distanță

en: Virtual Network Computing (VNC) is a remote display system that allows you to view and interact with a virtual desktop environment running on another computer on the network. Using VNC, you can run graphical applications on a remote machine and send only the display from these applications to your local device. This package contains a client which will enable you to connect to other desktops running a VNC server. VNC is platform-independent and supports various operating systems and architectures as both servers and clients.
ro: Calculatoare în Rețea Virtuală ⟶ (Virtual Network Computing) «VNC» este un sistem de afișare la distanță care vă permite să vizualizați și să interacționați cu un mediu de birou virtual care rulează pe un alt computer din rețea. Folosind VNC, puteți rula aplicații grafice pe o mașină de la distanță și puteți trimite numai afișarea din aceste aplicații pe dispozitivul local. Acest pachet conține un client care vă va permite să vă conectați la alte calculatoare care rulează un server VNC. VNC este independent de platformă și acceptă diverse sisteme de operare și arhitecturi atât ca servere, cât și ca clienți.

en: TigerVNC is a high-speed version of VNC based on the RealVNC 4 and X.org code bases. TigerVNC started as a next-generation development effort for TightVNC on Unix and Linux platforms, but it split from its parent project in early 2009 so that TightVNC could focus on Windows platforms. TigerVNC supports a variant of Tight encoding that is greatly accelerated by the use of the libjpeg-turbo JPEG codec.
ro: TigerVNC este o versiune de mare viteză a VNC bazată pe bazele codurilor RealVNC 4 și X.org. TigerVNC a început ca un efort de dezvoltare de ultimă generație pentru TightVNC pe platformele Unix și Linux, dar s-a despărțit de proiectul său părinte la începutul anului 2009, astfel încât TightVNC să se poată concentra pe platformele Windows. TigerVNC acceptă o variantă de codificare Tight care este mult accelerată prin utilizarea codec-ului JPEG libjpeg-turbo.

en: TigerVNC Viewer connection to a CentOS machine
ro: Conexiune a vizualizatorului TigerVNC la o mașină «GNU/Linux»

en: TigerVNC Viewer connection to a macOS machine
ro: Conexiune a vizualizatorului TigerVNC la o mașină «macOS»

en: TigerVNC Viewer connection to a Windows machine
ro: Conexiune a vizualizatorului TigerVNC la o mașină «Windows»

en: The name of the parameter is too large
ro: Numele parametrului este prea lung

en: The parameter is too large
ro: Parametrul este prea lung

en: Invalid format or too large value
ro: Format nevalid sau valoare prea mare

en: Failed to create registry key
ro: Nu s-a putut crea cheia de registru

en: Failed to close registry key
ro: Cheia de registru a eșuat

en: Failed to save "%s": %s
ro: Nu s-a putut salva „%s”: %s

en: Unknown parameter type
ro: Tip de parametru necunoscut

en: Failed to remove "%s": %s
ro: Nu s-a putut elimina „%s”: %s

en: Failed to open registry key
ro: Nu s-a putut deschide cheia de registru

en: Failed to read server history entry %d: %s
ro: Nu s-a putut citi intrarea din istoricul serverului %d: %s

en: Failed to read parameter "%s": %s
ro: Nu s-a putut citi parametrul „%s”: %s

en: Could not encode parameter
ro: Nu s-a putut codifica parametrul

en: Configuration file %s is in an invalid format
ro: Fișierul de configurare %s este într-un format nevalid

en: Invalid format
ro: Format nevalid

en: Unknown parameter
ro: Parametru necunoscut

en: Got message (0x%x) for an unhandled window
ro: S-a primit mesajul (0x%x) pentru o fereastră negestionată

en: Invalid window 0x%08lx specified for pointer grab
ro: Fereastra 0x%08lx nevalidă a fost specificată pentru preluarea indicatorului mouse-ului

en: Failed to create touch handler: %s
ro: Nu s-a putut crea gestionarul de atingere: %s

en: Couldn't attach event handler to window (error 0x%x)
ro: Nu s-a putut atașa gestionarul de evenimente la fereastră (eroare 0x%x)

en: Failed to get event data for X Input event
ro: Nu s-au putut obține datele despre eveniment pentru evenimentul X Input

en: X Input event for unknown window
ro: Eveniment X Input pentru o fereastră necunoscută

en: X Input extension not available.
ro: Extensia X Input nu este disponibilă.

en: X Input 2 (or newer) is not available.
ro: X Input 2 (sau mai nouă) nu este disponibilă.

en: X Input 2.2 (or newer) is not available. Touch gestures will not be supported.
ro: X Input 2 (sau mai nouă) nu este disponibilă. Gesturile tactile nu vor fi acceptate.

en: TigerVNC Viewer v%s
    Built on: %s
    Copyright (C) 1999-%d TigerVNC Team and many others (see README.rst)
    See https://www.tigervnc.org for information on TigerVNC.
ro: Vizualizator TigerVNC versiunea %s
    Construit pe: %s
    Drepturi de autor © 1999-%d Echipa TigerVNC și mulți alții (vedeți fișierul README.rst)
    Consultați https://www.tigervnc.org pentru informații despre TigerVNC.

en: An unexpected error occurred when communicating with the server:
    
    %s
ro: A apărut o eroare neașteptată la comunicarea cu serverul:
    
    %s

en: About TigerVNC Viewer
ro: Despre vizualizatorul TigerVNC

en: Internal FLTK error. Exiting.
ro: Eroare FLTK internă. Se finalizează.

en: %s
    
    Attempt to reconnect?
ro: %s
    
    Încercați să vă reconectați?

en: Error starting new TigerVNC Viewer: %s
ro: Eroare la pornirea noului vizualizator TigerVNC: %s

en: Termination signal %d has been received. TigerVNC Viewer will now exit.
ro: Semnalul de terminare %d a fost primit. Vizualizatorul TigerVNC se va închide acum.

en: Yes
ro: Da

en: Close
ro: Închide

en: About
ro: Despre

en: Hide
ro: Ascunde

en: Quit
ro: Ieșire

en: Services
ro: Servicii

en: Hide Others
ro: Ascunde pe celelalte

en: Show All
ro: Afișează pe toate

[ctx: SysMenu|]
en: &File
ro: &Fişier

[ctx: SysMenu|File|]
en: &New Connection
ro: Conexiune &nouă

en: Could not create VNC home directory: %s
ro: Nu s-a putut crea directorul VNC „acasă”: %s

en: FullScreenAllMonitors is deprecated, set FullScreenMode to 'all' instead
ro: FullScreenAllMonitors este învechit, setați în schimb FullScreenMode la „all”

note: TRANSLATORS: "Parameters" are command line arguments, or settings from a file or the Windows registry.
en: Parameters -listen and -via are incompatible
ro: Parametrii „-listen” și „-via” sunt incompatibili

en: Listening on port %d
ro: Se ascultă pe portul %d

en: Failure waiting for incoming VNC connection:
    
    %s
ro: Eroare la așteptarea conexiunii VNC de intrare:
    
    %s

en: Remote Desktop Viewer
ro: Vizualizator pentru birou la distanță
