tigervnc 1.12.90 - en to sv translation catalogue (192 entries)

en: Connected to socket %s
sv: Ansluten till uttaget %s

en: Connected to host %s port %d
sv: Ansluten till värden %s port %d

en: Failed to connect to "%s":
    
    %s
sv: Misslyckades med att ansluta till ”%s”:
    
    %s

en: Desktop name: %.80s
sv: Skrivbordsnamn: %.80s

en: Host: %.80s port: %d
sv: Värd: %.80s port: %d

en: Size: %d x %d
sv: Storlek: %d x %d

en: Pixel format: %s
sv: Pixelformat: %s

en: (server default %s)
sv: (serverstandard %s)

en: Requested encoding: %s
sv: Begärd kodning: %s

en: Last used encoding: %s
sv: Senast använd kodning: %s

en: Line speed estimate: %d kbit/s
sv: Uppskattad hastighet på förbindelsen: %d kbit/s

en: Protocol version: %d.%d
sv: Protokollversion: %d.%d

en: Security method: %s
sv: Säkerhetsmetod: %s

en: The connection was dropped by the server before the session could be established.
sv: Anslutningen släpptes av servern innan sessionen kunde etableras.

en: SetDesktopSize failed: %d
sv: SetDesktopSize misslyckades: %d

en: Invalid SetColourMapEntries from server!
sv: Ogiltig SetColourMapEntries från server!

en: Throughput %d kbit/s - changing to quality %d
sv: Bandbredd %d kbit/s - byter till kvalitet %d

en: Throughput %d kbit/s - full color is now enabled
sv: Bandbredd %d kbit/s – fullfärg är nu aktiverat

en: Throughput %d kbit/s - full color is now disabled
sv: Bandbredd %d kbit/s – fullfärg är nu avaktiverat

en: Using pixel format %s
sv: Använder pixelformat %s

en: Invalid geometry specified!
sv: Ogiltig geometri angiven!

en: Reducing window size to fit on current monitor
sv: Reducerar fönsterstorleken till att passa på den aktuella bildskärmen

en: Adjusting window size to avoid accidental full-screen request
sv: Justerar fönsterstorleken för att undvika fullskärm av misstag

en: Press %s to open the context menu
sv: Tryck %s för att öppna sammanhangsmenyn

en: Failure grabbing keyboard
sv: Misslyckades med att fånga tangentbordet

en: Invalid screen layout computed for resize request!
sv: Ogiltig skärmlayout beräknad för storleksförändrings-begäran!

en: Invalid state for 3 button emulation
sv: Felaktigt tillstånd för 3-knappsemulering

en: Failed to get system monitor configuration
sv: Misslyckades att hämta systemets bildskärmskonfiguration

en: Invalid configuration specified for %s
sv: Ogiltig konfiguration angiven för %s

en: Monitor index %d does not exist
sv: Bildskärmsindex %d finns inte

en: Invalid monitor index '%s'
sv: Felaktigt skärmindex ”%s”

en: Unexpected character '%c'
sv: Oväntat tecken ”%c”

en: VNC Viewer: Connection Options
sv: VNC-visare: Anslutningsalternativ

en: Cancel
sv: Avbryt

en: OK
sv: Ok

en: Compression
sv: Kompression

en: Auto select
sv: Automatiskt val

en: Preferred encoding
sv: Föredragen kodning

en: Color level
sv: Färgnivå

en: Full
sv: Fullständig

en: Low
sv: Låg

en: Very low
sv: Mycket låg

en: Custom compression level:
sv: Anpassad komprimeringsnivå:

en: level (0=fast, 9=best)
sv: kvalitet (0=snabb, 9=bäst)

en: Allow JPEG compression:
sv: Tillåt JPEG-komprimering:

en: quality (0=poor, 9=best)
sv: kvalitet (0=dålig, 9=bäst)

en: Security
sv: Säkerhet

en: Encryption
sv: Kryptering

en: None
sv: Ingen

en: TLS with anonymous certificates
sv: TLS med anonyma certifikat

en: TLS with X509 certificates
sv: TLS med X509-certifikat

en: Path to X509 CA certificate
sv: Sökväg till CA-certifikat för X509

en: Path to X509 CRL file
sv: Sökväg till CRL-fil för X509

en: Authentication
sv: Autentisering

en: Standard VNC (insecure without encryption)
sv: Standard-VNC (osäkert utan kryptering)

en: Username and password (insecure without encryption)
sv: Användarnamn och lösenord (osäkert utan kryptering)

en: Input
sv: Inmatning

en: View only (ignore mouse and keyboard)
sv: Endast visning (ignorera mus och tangentbord)

en: Mouse
sv: Mus

en: Emulate middle mouse button
sv: Emulera mittenknapp på musen

en: Show dot when no cursor
sv: Visa punkt när muspekare saknas

en: Keyboard
sv: Tangentbord

en: Pass system keys directly to server (full screen)
sv: Skicka systemtangenter direkt till servern (fullskärm)

en: Menu key
sv: Menytangent

en: Clipboard
sv: Urklipp

en: Accept clipboard from server
sv: Acceptera urklipp från server

en: Also set primary selection
sv: Sätt även primär markering

en: Send clipboard to server
sv: Skicka urklipp till server

en: Send primary selection as clipboard
sv: Skicka primär markering som urklipp

en: Display mode
sv: Visningsläge

en: Windowed
sv: Fönster

en: Full screen on current monitor
sv: Helskärm på nuvarande bildskärm

en: Full screen on all monitors
sv: Helskärm på alla bildskärmar

en: Full screen on selected monitor(s)
sv: Helskärm på valda bildskärmar

en: Misc.
sv: Diverse.

en: Shared (don't disconnect other viewers)
sv: Delad (koppla ej från andra visare)

en: Ask to reconnect on connection errors
sv: Be att få återansluta vid anslutningsfel

en: VNC Viewer: Connection Details
sv: VNC-visare: Anslutningsdetaljer

en: VNC server:
sv: VNC-server:

en: Options...
sv: Inställningar...

en: Load...
sv: Öppna...

en: Save As...
sv: Spara som...

en: About...
sv: Om...

en: Connect
sv: Anslut

en: Unable to load the server history:
    
    %s
sv: Kan inte läsa in serverhistoriken:
    
    %s

en: TigerVNC configuration (*.tigervnc)
sv: TigerVNC-konfiguration (*.tigervnc)

en: Select a TigerVNC configuration file
sv: Välj en TigerVNC-konfigurationsfil

en: Unable to load the specified configuration file:
    
    %s
sv: Kunde inte läsa in den angivna konfigurationsfilen:
    
    %s

en: Save the TigerVNC configuration to file
sv: Spara TigerVNC-konfigurationen i en fil

en: %s already exists. Do you want to overwrite?
sv: %s finns redan.  Vill du skriva över den?

en: No
sv: Nej

en: Overwrite
sv: Skriv över

en: Unable to save the specified configuration file:
    
    %s
sv: Kunde inte spara den angivna konfigurationsfilen:
    
    %s

en: Unable to save the default configuration:
    
    %s
sv: Kan inte spara standardkonfigurationen:
    
    %s

en: Unable to save the server history:
    
    %s
sv: Kan inte spara serverhistoriken:
    
    %s

en: Could not obtain the home directory path
sv: Kunde inte få tag i hemkatalogens sökväg

en: Could not open "%s": %s
sv: Kunde inte öppna ”%s”: %s

en: Failed to read line %d in file %s: %s
sv: Misslyckades med att läsa rad %d i fil %s: %s

en: Line too long
sv: Raden är för lång

en: Opening password file failed
sv: Öppning av lösenordsfilen misslyckades

en: VNC authentication
sv: VNC-autentisering

en: This connection is secure
sv: Denna anslutning är säker

en: This connection is not secure
sv: Denna anslutning är inte säker

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Authentication cancelled
sv: Autentisering avbruten

en: Failed to update keyboard LED state: %lu
sv: Misslyckades att uppdatera tillståndet för tangentbords-LED: %lu

en: Failed to update keyboard LED state: %d
sv: Misslyckades att uppdatera tillståndet för tangentbords-LED: %d

en: Failed to update keyboard LED state
sv: Misslyckades att uppdatera tillståndet för tangentbords-LED

en: Failed to get keyboard LED state: %d
sv: Misslyckades att hämta tillståndet för tangentbords-LED: %d

en: No key code specified on key press
sv: Ingen tangentkod angiven vid tangenttryckning

en: No scan code for extended virtual key 0x%02x
sv: Ingen scancode för utökad virtuell tangent 0x%02x

en: No scan code for virtual key 0x%02x
sv: Ingen scancode för virtuell tangent 0x%02x

en: Invalid scan code 0x%02x
sv: Felaktig skanningskod 0x%02x

en: No symbol for extended virtual key 0x%02x
sv: Ingen symbol för utökad virtuell tangent 0x%02x

en: No symbol for virtual key 0x%02x
sv: Ingen symbol för virtuell tangent 0x%02x

en: No symbol for key code 0x%02x (in the current state)
sv: Ingen symbol för tangentkod 0x%02x (i nuvarande tillstånd)

en: No symbol for key code %d (in the current state)
sv: Ingen symbol för tangentkod %d (i nuvarande tillstånd)

[ctx: ContextMenu|]
en: Dis&connect
sv: Koppla &ifrån

[ctx: ContextMenu|]
en: &Full screen
sv: &Fullskärm

[ctx: ContextMenu|]
en: Minimi&ze
sv: M&inimera

[ctx: ContextMenu|]
en: Resize &window to session
sv: Anpassa &fönster till session

[ctx: ContextMenu|]
en: Send %s
sv: Skicka %s

[ctx: ContextMenu|]
en: Send Ctrl-Alt-&Del
sv: Skicka Ctrl-Alt-&Del

[ctx: ContextMenu|]
en: &Refresh screen
sv: &Uppdatera skärm

[ctx: ContextMenu|]
en: &Options...
sv: &Inställningar...

[ctx: ContextMenu|]
en: Connection &info...
sv: &Information om anslutningen...

[ctx: ContextMenu|]
en: About &TigerVNC viewer...
sv: Om &TigerVNC-visaren...

en: VNC connection info
sv: VNC anslutningsinformation

en: Window is registered for touch instead of gestures
sv: Fönstret har registrerats för beröring istället för gester

en: Failed to set gesture configuration (error 0x%x)
sv: Misslyckades med att sätta gestkonfigurationen (fel 0x%x)

en: Failed to get gesture information (error 0x%x)
sv: Misslyckades att få gestinformation (fel 0x%x)

en: Invalid mouse button %d, must be a number between 1 and 7.
sv: Felaktig musknapp %d, måste vara ett nummer mellan 1 och 7.

en: Unhandled key 0x%x - can't generate keyboard event.
sv: Ej hanterad tangent 0x%x — kan inte generera en tangentbordshändelse.

en: Unable to get X Input 2 event mask for window 0x%08lx
sv: Kan inte få X inmatning 2 händelsemask för fönster 0x%08lx

en: Window 0x%08lx has no X Input 2 event mask
sv: Fönster 0x%08lx har ingen X inmatning 2 händelsemask

en: Window 0x%08lx has more than one X Input 2 event mask
sv: Fönster 0x%08lx har mer än en X inmatning 2 händelsemask

en: Failure grabbing device %i
sv: Misslyckades med att fånga enhet %i

en: TigerVNC Viewer
sv: VNC-visare

en: Connect to VNC server and display remote desktop
sv: Anslut till en VNC-server och visa ett fjärrskrivbord

en: Virtual Network Computing (VNC) is a remote display system that allows you to view and interact with a virtual desktop environment running on another computer on the network. Using VNC, you can run graphical applications on a remote machine and send only the display from these applications to your local device. This package contains a client which will enable you to connect to other desktops running a VNC server. VNC is platform-independent and supports various operating systems and architectures as both servers and clients.
sv: Virtual Network Computing (VNC) är ett system för fjärrskrivbord som gör att man kan se och interagera med en virtuell skrivbordsmiljö som kör på en annan dator i nätverket. Genom att använda VNC kan man köra grafiska program på en fjärrmaskin och skicka bara det som visas från dessa program till den lokala enheten. Detta paket innehåller en klient vilken kommer göra det möjligt att ansluta till andra skrivbord som kör en VNC-server. VNC är plattformsoberoende och stödjer olika operativsystem och arkitekturer både som servrar och klienter.

en: TigerVNC is a high-speed version of VNC based on the RealVNC 4 and X.org code bases. TigerVNC started as a next-generation development effort for TightVNC on Unix and Linux platforms, but it split from its parent project in early 2009 so that TightVNC could focus on Windows platforms. TigerVNC supports a variant of Tight encoding that is greatly accelerated by the use of the libjpeg-turbo JPEG codec.
sv: TigerVNC är en höghastighetsversion av VNC baserat på kodbaserna RealVNC 4 och X.org. TigerVNC startades som ett arbete att utveckla nästa generation av TightVNC på Unix- och Linuxplattformar, men delades av från sitt föräldraprojekt i början av 2009 så att TightVNC kunde fokusera på plattformen Windows. TigerVNC stödjer en variant av Tight-kodning som är kraftigt accelererad genom användning av JPEG-omkodaren från libjpeg-turbo.

en: TigerVNC Viewer connection to a CentOS machine
sv: TigerVNC-visares anslutning till en CentOS-maskin

en: TigerVNC Viewer connection to a macOS machine
sv: TigerVNC-visares anslutning till en macOS-maskin

en: TigerVNC Viewer connection to a Windows machine
sv: TigerVNC-visares anslutning till en Windows-maskin

en: The name of the parameter is too large
sv: Namnet på parametern är för stort

en: The parameter is too large
sv: Parametern är för stor

en: Invalid format or too large value
sv: Ogiltigt format eller för stort värde

en: Failed to create registry key
sv: Misslyckades med att skapa registernyckel

en: Failed to close registry key
sv: Misslyckades med att stänga registernyckel

en: Failed to save "%s": %s
sv: Misslyckades att spara ”%s”: %s

en: Unknown parameter type
sv: Okänd parametertyp

en: Failed to remove "%s": %s
sv: Misslyckades att ta bort ”%s”: %s

en: Failed to open registry key
sv: Misslyckades med att öppna registernyckel

en: Failed to read server history entry %d: %s
sv: Misslyckades med att läsa serverhistorikpost %d: %s

en: Failed to read parameter "%s": %s
sv: Misslyckades med att läsa parametern ”%s”: %s

en: Could not encode parameter
sv: Kunde inte koda parametern

en: Configuration file %s is in an invalid format
sv: Konfigurationsfilen %s har ogiltigt format

en: Invalid format
sv: Ogiltigt format

en: Unknown parameter
sv: Okänd parameter

en: Got message (0x%x) for an unhandled window
sv: Fick ett meddelande (0x%x) för ett ej hanterat fönster

en: Invalid window 0x%08lx specified for pointer grab
sv: Felaktigt fönster 0x%08lx angivet för pekargrepp

en: Failed to create touch handler: %s
sv: Misslyckades med att skapa en beröringshanterare: %s

en: Couldn't attach event handler to window (error 0x%x)
sv: Kunde inte koppla en händelsehanterare till fönstret (fel 0x%x)

en: Failed to get event data for X Input event
sv: Misslyckades att få händelsedata för en X inmatningshändelse

en: X Input event for unknown window
sv: X inmatningshändelse för ett okänt fönster

en: X Input extension not available.
sv: X inmatningsutökning är inte tillgänglig.

en: X Input 2 (or newer) is not available.
sv: X inmatning 2 (eller nyare) är inte tillgänglig.

en: X Input 2.2 (or newer) is not available. Touch gestures will not be supported.
sv: X inmatning 2.2 (eller nyare) är inte tillgänglig. Beröringsgester kommer inte stödjas.

en: TigerVNC Viewer v%s
    Built on: %s
    Copyright (C) 1999-%d TigerVNC Team and many others (see README.rst)
    See https://www.tigervnc.org for information on TigerVNC.
sv: TigerVNC Viewer v%s
    Byggd på: %s
    Copyright © 1999-%d TigerVNC-teamet och många andra (se README.rst)
    Se https://www.tigervnc.org för information om TigerVNC.

en: An unexpected error occurred when communicating with the server:
    
    %s
sv: Ett oväntat fel uppstod vid kommunikation med servern:
    
    %s

en: About TigerVNC Viewer
sv: Om VNC-visaren

en: Internal FLTK error. Exiting.
sv: Internt FLTK-fel. Avslutar.

en: %s
    
    Attempt to reconnect?
sv: %s
    
    Försök att återansluta?

en: Error starting new TigerVNC Viewer: %s
sv: Fel vid start av ny TigerVNC-visare: %s

en: Termination signal %d has been received. TigerVNC Viewer will now exit.
sv: Termineringssignal %d har mottagits. TigerVNC-visaren kommer nu att avslutas.

en: Yes
sv: Ja

en: Close
sv: Stäng

en: About
sv: Om

en: Hide
sv: Göm

en: Quit
sv: Avsluta

en: Services
sv: Tjänster

en: Hide Others
sv: Göm andra

en: Show All
sv: Visa alla

[ctx: SysMenu|]
en: &File
sv: &Arkiv

[ctx: SysMenu|File|]
en: &New Connection
sv: &Ny anslutning

en: Could not create VNC home directory: %s
sv: Kunde inte skapa en VNC-hemkatalog: %s

en: FullScreenAllMonitors is deprecated, set FullScreenMode to 'all' instead
sv: FullScreenAllMonitors är föråldrat, sätt FullScreenMode till ”all” istället

note: TRANSLATORS: "Parameters" are command line arguments, or settings from a file or the Windows registry.
en: Parameters -listen and -via are incompatible
sv: Parametrar -listen och -via är inkompatibla

en: Listening on port %d
sv: Lyssnar på port %d

en: Failure waiting for incoming VNC connection:
    
    %s
sv: Misslyckades att vänta på inkommande VNC-förbindelse:
    
    %s

en: Remote Desktop Viewer
sv: Fjärrskrivbordsvisare
