tigervnc 1.8.90 - en to da translation catalogue (153 entries)

en: connected to socket %s
da: forbundet til soklen %s

en: connected to host %s port %d
da: forbundet til værten %s på port %d

en: Desktop name: %.80s
da: Skrivebordsnavn: %.80s

en: Host: %.80s port: %d
da: Vært: %.80s port: %d

en: Size: %d x %d
da: Størrelse: %d x %d

en: Pixel format: %s
da: Billedformat: %s

en: (server default %s)
da: (serverstandard %s)

en: Requested encoding: %s
da: Anmodt kodning: %s

en: Last used encoding: %s
da: Sidst anvendt kodning: %s

en: Line speed estimate: %d kbit/s
da: Linjehastighedsestimat: %d kbit/s

en: Protocol version: %d.%d
da: Protokolversion: %d.%d

en: Security method: %s
da: Sikkerhedsmetode: %s

en: SetDesktopSize failed: %d
da: SetDesktopSize fejlede: %d

en: Invalid SetColourMapEntries from server!
da: Ugyldig SetColourMapEntries fra server!

en: Enabling continuous updates
da: Aktiverer fortsættende opdateringer

en: Throughput %d kbit/s - changing to quality %d
da: Gennemløb %d kbit/s - ændrer til kvalitet %d

en: Throughput %d kbit/s - full color is now %s
da: Gennemløb %d kbit/s - fuld farve er nu %s

en: disabled
da: deaktiveret

en: enabled
da: aktiveret

en: Using %s encoding
da: Bruger %s-kodning

en: Using pixel format %s
da: Bruger billedpunktsformat %s

en: Invalid geometry specified!
da: Ugyldig geometri angivet!

en: Adjusting window size to avoid accidental full screen request
da: Justerer vinduesstørrelse for at undgå utilsigtet anmodning om fuld skærm

en: Press %s to open the context menu
da: Tryk %s for at åbne kontekstmenuen

en: Failure grabbing keyboard
da: Kunne ikke fange tastatur

en: Failure grabbing mouse
da: Kunne ikke fange mus

en: Invalid screen layout computed for resize request!
da: Ugyldig skærmlayout beregnet for anmodning om ny størrelse!

en: VNC Viewer: Connection Options
da: VNC-fremviser: Forbindelsesindstillinger

en: Cancel
da: Afbryd

en: OK
da: O.k.

en: Compression
da: Komprimering

en: Auto select
da: Vælg automatisk

en: Preferred encoding
da: Foretrukken kodning

en: Color level
da: Farveniveau

en: Full (all available colors)
da: Fuld (alle tilgængelige farver)

en: Medium (256 colors)
da: Mellem (256 farver)

en: Low (64 colors)
da: Lav (64 farver)

en: Very low (8 colors)
da: Meget lav (8 farver)

en: Custom compression level:
da: Tilpasset komprimeringsniveau:

en: level (1=fast, 6=best [4-6 are rarely useful])
da: niveau (1=hurtig, 6=bedst [4-6 bruges sjældent])

en: Allow JPEG compression:
da: Tillad JPEG-komprimering:

en: quality (0=poor, 9=best)
da: kvalitet (0=dårlig, 9=bedst)

en: Security
da: Sikkerhed

en: Encryption
da: Kryptering

en: None
da: Ingen

en: TLS with anonymous certificates
da: TLS med anonyme certifikater

en: TLS with X509 certificates
da: TLS med X509-certifikater

en: Path to X509 CA certificate
da: Sti til X509 CA-certifikat

en: Path to X509 CRL file
da: Sti til X509 CRL-fil

en: Authentication
da: Godkendelse

en: Standard VNC (insecure without encryption)
da: Standard-VNC (usikker uden kryptering)

en: Username and password (insecure without encryption)
da: Bruernavn og adgangskode (usikker uden kryptering)

en: Input
da: Inddata

en: View only (ignore mouse and keyboard)
da: Vis kun (ignorer mus og tastatur)

en: Accept clipboard from server
da: Accepter udklipsholderen fra serveren

en: Also set primary selection
da: Angiv også primær markering

en: Send clipboard to server
da: Send udklipsholderen til serveren

en: Send primary selection as clipboard
da: Send primær markering som udklipsholder

en: Pass system keys directly to server (full screen)
da: Videresend systemnøgler direkte til serveren (fuld skærm)

en: Menu key
da: Menutast

en: Screen
da: Skærm

en: Resize remote session on connect
da: Ændr størrelse for ekstern session ved forbind

en: Resize remote session to the local window
da: Ændr størrelse for ekstern session til det lokale vindue

en: Full-screen mode
da: Tilstand for fuld skærm

en: Enable full-screen mode over all monitors
da: Aktiver tilstand for fuld skærm over alle skærme

en: Misc.
da: Div.

en: Shared (don't disconnect other viewers)
da: Delt (afbryd ikke andre fremvisere)

en: Show dot when no cursor
da: Vis punktum når ingen markør

en: VNC Viewer: Connection Details
da: VNC-fremviser: Forbindelsesdetaljer

en: VNC server:
da: VNC-server:

en: Options...
da: Tilvalg ...

en: Load...
da: Indlæs ...

en: Save As...
da: Gem som ...

en: About...
da: Om ...

en: Connect
da: Forbind

en: TigerVNC configuration (*.tigervnc)
da: TigerVNC-konfiguration (*.tigervnc)

en: Select a TigerVNC configuration file
da: Vælg en TigerVNC-konfigurationsfil

en: Save the TigerVNC configuration to file
da: Gem TigerVNC-konfigurationen til fil

en: %s already exists. Do you want to overwrite?
da: %s findes allerede. Ønsker du at overskrive?

en: No
da: Nej

en: Overwrite
da: Overskriv

en: Opening password file failed
da: Åbning af adgangskodefil mislykkedes

en: VNC authentication
da: VNC-godkendelse

en: This connection is secure
da: Denne forbindelse er sikker

en: This connection is not secure
da: Denne forbindelse er ikke sikker

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Password:
da: Adgangskode:

en: Authentication cancelled
da: Godkendelse afbrudt

en: Failed to update keyboard LED state: %lu
da: Kunne ikke opdatere tastatur-LED-tilstand: %lu

en: Failed to update keyboard LED state: %d
da: Kunne ikke opdatere tastatur-LED-tilstand: %d

en: Failed to update keyboard LED state
da: Kunne ikke opdatere tastatur-LED-tilstand

en: Failed to get keyboard LED state: %d
da: Kunne ikke indhente tastatur-LED-tilstand: %d

en: No key code specified on key press
da: Ingen nøglekode angivet ved tastaturtryk

en: No scan code for extended virtual key 0x%02x
da: Ingen skanningskode for udvidet virtuel nøgle 0x%02x

en: No scan code for virtual key 0x%02x
da: Ingen skanningskode for virtuel nøgle 0x%02x

en: Invalid scan code 0x%02x
da: Ugyldig skanningskode 0x%02x

en: No symbol for extended virtual key 0x%02x
da: Intet symbol for udvidet virtuel nøgle 0x%02x

en: No symbol for virtual key 0x%02x
da: Intet symbol for virtuel nøgle 0x%02x

en: No symbol for key code 0x%02x (in the current state)
da: Intet symbol for nøglekode 0x%02x (i den nuværende tilstand)

en: No symbol for key code %d (in the current state)
da: Intet symbol for nøglekode %d (i den nuværende tilstand)

[ctx: ContextMenu|]
en: E&xit viewer
da: &Afslut fremviser

[ctx: ContextMenu|]
en: &Full screen
da: &Fuld skærm

[ctx: ContextMenu|]
en: Minimi&ze
da: &Minimer

[ctx: ContextMenu|]
en: Resize &window to session
da: Ændr størrelse for &vindue til session

[ctx: ContextMenu|]
en: Send Ctrl-Alt-&Del
da: Send Ctrl-Alt-&Slet

[ctx: ContextMenu|]
en: &Refresh screen
da: &Opdater skærm

[ctx: ContextMenu|]
en: &Options...
da: &Indstillinger ...

[ctx: ContextMenu|]
en: Connection &info...
da: Forbindelses&info ...

[ctx: ContextMenu|]
en: About &TigerVNC viewer...
da: Om &TigerVNC-fremviseren ...

[ctx: ContextMenu|]
en: Dismiss &menu
da: Fjern &menu

en: VNC connection info
da: VNC-forbindelsesinfo

en: The name of the parameter %s was too large to write to the registry
da: Navnet på parameteren %s var for lang til at kunne skrives til registret

en: The parameter %s was too large to write to the registry
da: Parameteren %s var for lang til at kunne skrives til registret

en: Failed to write parameter %s of type %s to the registry: %ld
da: Kunne ikke skrive parameteren %s af typen %s til registret: %ld

en: The name of the parameter %s was too large to read from the registry
da: Navnet for parameteren %s var for lang til at kunne læses fra registret

en: Failed to read parameter %s from the registry: %ld
da: Kunne ikke læse parameteren %s fra registret: %ld

en: The parameter %s was too large to read from the registry
da: Parameteren %s var for lang til at kunne læses fra registret

en: Failed to create registry key: %ld
da: Kunne ikke oprette registernøgle: %ld

en: Unknown parameter type for parameter %s
da: Ukendt parametertype for parameteren %s

en: Failed to close registry key: %ld
da: Kunne ikke lukke registernøgle: %ld

en: Failed to open registry key: %ld
da: Kunne ikke åbne registernøgle: %ld

en: Failed to write configuration file, can't obtain home directory path.
da: Kunne ikke skrive konfigurationsfil, kan ikke indhente hjemmemappens sti.

en: Failed to write configuration file, can't open %s: %s
da: Kunne ikke skrive konfigurationsfil, kan ikke åbne %s: %s

en: Failed to read configuration file, can't obtain home directory path.
da: Kunne ikke læse konfigurationsfil, kan ikke indhente hjemmemappens sti.

en: Failed to read configuration file, can't open %s: %s
da: Kunne ikke læse konfigurationsfil, kan ikke åbne %s: %s

en: Failed to read line %d in file %s: %s
da: Kunne ikke læse linje %d i filen %s: %s

en: Line too long
da: Linjen er for lang

en: Configuration file %s is in an invalid format
da: Konfigurationsfilen %s er i et ugyldigt format

en: Invalid format
da: Ugyldigt format

en: Invalid format or too large value
da: Ugyldigt format eller for stor værdi

en: Unknown parameter %s on line %d in file %s
da: Ukendt parameter %s på linje %d i filen %s

en: TigerVNC Viewer %d-bit v%s
    Built on: %s
    Copyright (C) 1999-%d TigerVNC Team and many others (see README.rst)
    See http://www.tigervnc.org for information on TigerVNC.
da: TigerVNC-fremviser %d-bit v%s
    Bygget på: %s
    Ophavsret 1999-%d TigerVNC-holdet og mange andre (se README.rst)
    Se http://www.tigervnc.org for information om TigerVNC.

en: About TigerVNC Viewer
da: Om TigerVNC-fremviseren

en: Internal FLTK error. Exiting.
da: Intern FLTK-fejl. Afbryder.

en: Error starting new TigerVNC Viewer: %s
da: Fejl ved start af ny TigerVNC-fremviser: %s

en: Termination signal %d has been received. TigerVNC Viewer will now exit.
da: Opsigelsessignalet %d er blevet modtaget. TigerVNC-fremviseren vil nu afslutte.

en: TigerVNC Viewer
da: TigerVNC-fremviser

en: Yes
da: Ja

en: Close
da: Luk

en: About
da: Om

en: Hide
da: Skjul

en: Quit
da: Afslut

en: Services
da: Tjenester

en: Hide Others
da: Skjul andre

en: Show All
da: Vis alle

[ctx: SysMenu|]
en: &File
da: &Fil

[ctx: SysMenu|File|]
en: &New Connection
da: &Ny forbindelse

en: Could not create VNC home directory: can't obtain home directory path.
da: Kunne ikke oprette VNC-hjemmemappen: Kan ikke indhente hjemmemappens sti.

en: Could not create VNC home directory: %s.
da: Kunne ikke oprette VNC-hjemmemappe: %s.

note: TRANSLATORS: "Parameters" are command line arguments, or settings from a file or the Windows registry.
en: Parameters -listen and -via are incompatible
da: Parameterne -listen og -via er ikke kompatible

en: Listening on port %d
da: Lytter på port %d

en: Remote Desktop Viewer
da: Ekstern skrivebordsviser

en: Connect to VNC server and display remote desktop
da: Forbind til VNC-server og vis eksternt skrivebord
