tigervnc-1.13.90 - en to he translation catalogue (199 entries)

en: Connected to socket %s
he: מחובר לשקע %s

en: Connected to host %s port %d
he: מחובר למארח %s פתחה %d

en: Failed to connect to "%s":
    
    %s
he: ההתחברות אל „%s” נכשלה:
    ‬
    ‏‫
    ‬
    ‏‫%s

en: Desktop name: %.80s
he: שם שולחן העבודה %.80s

en: Host: %.80s port: %d
he: מארח: %.80s פתחה: %d

en: Size: %d x %d
he: גודל: %d x %d

en: Pixel format: %s
he: תצורת פיקסלים: %s

en: (server default %s)
he: (בררת המחדל של השרת %s)

en: Requested encoding: %s
he: קידוד נדרש: %s

en: Last used encoding: %s
he: קידוד אחרון: %s

en: Line speed estimate: %d kbit/s
he: הערכת מהירות הקו: %d קסל״ש

en: Protocol version: %d.%d
he: גרסת פרוטוקול: %d.%d

en: Security method: %s
he: שיטת אבטחה: %s

en: The connection was dropped by the server before the session could be established.
he: החיבור נקטע מצד השרת בטרם יצירת החיבור הראשוני.

en: SetDesktopSize failed: %d
he: ‫SetDesktopSize נכשלה: %d

en: Invalid SetColourMapEntries from server!
he: ‫SetColourMapEntries שגוי מהשרת!

en: Throughput %d kbit/s - changing to quality %d
he: תפוקה %d קסל״ש - האיכות תוחלף לכדי %d

en: Throughput %d kbit/s - full color is now enabled
he: ‫תפוקה %d קסל״ש - צבע מלא פעיל מעתה

en: Throughput %d kbit/s - full color is now disabled
he: ‫תפוקה %d קסל״ש - צבע מלא מושבת מעתה

en: Using pixel format %s
he: נעשה שימוש בתצורת פיקסלים %s

en: Invalid geometry specified!
he: הממדים שצוינו שגויים!

en: Reducing window size to fit on current monitor
he: החלון מוקטן כדי להתאים לגודל המסך הנוכחי

en: Press %s to open the context menu
he: לחיצה על %s תפתח את תפריט ההקשר

en: Failure grabbing keyboard
he: לכידת המקלדת נכשלה

en: Invalid screen layout computed for resize request!
he: חושבה פריסת מסך שגויה לבקשת שינוי הגודל!

en: Invalid state for 3 button emulation
he: מצב שגוי להדמיית 3 כפתורים

en: Failed to get system monitor configuration
he: קבלת הגדרות צג המערכת נכשלה

en: Invalid configuration specified for %s
he: צוינו הגדרות שגויות עבור %s

en: Monitor index %d does not exist
he: מפתח צג %d לא קיים

en: Invalid monitor index '%s'
he: מפתח הצג ‚%s’ שגוי

en: Unexpected character '%c'
he: התו ‚%c’ אינו צפוי

en: TigerVNC Options
he: אפשרויות TigerVNC

en: Cancel
he: ביטול

en: OK
he: אישור

en: Compression
he: דחיסה

en: Auto select
he: בחירה אוטומטית

en: Preferred encoding
he: קידוד מועדף

en: Color level
he: רמת צבע

en: Full
he: מלאה

en: Medium
he: בינונית

en: Low
he: נמוכה

en: Very low
he: נמוכה מאוד

en: Custom compression level:
he: רמת דחיבה מותאמת אישית:

en: level (0=fast, 9=best)
he: רמה (0=מהירה, 9=מיטבית)

en: Allow JPEG compression:
he: לאפשר דחיסת JPEG:

en: quality (0=poor, 9=best)
he: איכות (0=עלובה, 9=מיטבית)

en: Security
he: אבטחה

en: Encryption
he: הצפנה

en: None
he: ללא

en: TLS with anonymous certificates
he: ‫TLS עם אישורים אלמוניים

en: TLS with X509 certificates
he: ‫TLS עם אישורי X509

en: Path to X509 CA certificate
he: נתיב לאישורי X509 של רשות אישורים

en: Path to X509 CRL file
he: נתיב לקובץ X509 CRL

en: Authentication
he: אימות

en: Standard VNC (insecure without encryption)
he: רגיל של VNC (בלתי מאובטח וללא הצפנה)

en: Username and password (insecure without encryption)
he: שם משתמש וססמה (בלתי מאובטח וללא הצפנה)

en: Input
he: קלט

en: View only (ignore mouse and keyboard)
he: להציג בלבד (להתעלם מהעכבר ומהמקלדת)

en: Mouse
he: עכבר

en: Emulate middle mouse button
he: הדמיית כפתור עכבר אמצעי

en: Show dot when no cursor
he: להציג נקודה כשאין סמן

en: Keyboard
he: מקלדת

en: Pass system keys directly to server (full screen)
he: להעביר את מקשי המערכת ישירות לשרת (מסך מלא)

en: Menu key
he: מקש תפריט

en: Clipboard
he: לוח גזירים

en: Accept clipboard from server
he: לקבל לוח גזירים מהשרת

en: Also set primary selection
he: להגדיר גם את הבחירה העיקרית

en: Send clipboard to server
he: לשלוח לוח גזירים לשרת

en: Send primary selection as clipboard
he: לשלוח את הבחירה העיקרית כלוח כזירים

en: Display
he: תצוגה

en: Display mode
he: מצב תצוגה

en: Windowed
he: בחלון

en: Full screen on current monitor
he: מסך מלא בצג הנוכחי

en: Full screen on all monitors
he: מסך מלא על כל הצגים

en: Full screen on selected monitor(s)
he: מסך מלא בצגים נבחרים

en: Miscellaneous
he: שונות

en: Shared (don't disconnect other viewers)
he: משותף (לא לנתק צופים אחרים)

en: Ask to reconnect on connection errors
he: לבקש להתחבר מחדש כשיש תקלות חיבור

en: VNC Viewer: Connection Details
he: מציג VNC: פרטי התחברות

en: VNC server:
he: שרת VNC:

en: Options...
he: אפשרויות…

en: Load...
he: לטעון…

en: Save As...
he: לשמור בשם…

en: About...
he: על אודות…

en: Connect
he: התחברות

en: Unable to load the server history:
    
    %s
he: לא ניתן לטעון את היסטוריית השרת:
    ‬
    ‏‫
    ‬
    ‏‫%s

en: TigerVNC configuration (*.tigervnc)
he: הגדרות TigerVNC‏ (‎*.tigervnc)

en: Select a TigerVNC configuration file
he: נא לבחור קובץ הגדרות של TigerVNC

en: Unable to load the specified configuration file:
    
    %s
he: לא ניתן לטעון את קובץ ההגדרות שצוין:
    ‬
    ‏‫
    ‬
    ‏‫%s

en: Save the TigerVNC configuration to file
he: לשמור את הגדרות ה־TigerVNC לקובץ

en: %s already exists. Do you want to overwrite?
he: ‫%s כבר קיים. לשכתב עליו?

en: No
he: לא

en: Overwrite
he: לשכתב

en: Unable to save the specified configuration file:
    
    %s
he: לא ניתן לשמור את קובץ ההגדרות שצוין:
    ‬
    ‏‫
    ‬
    ‏‫%s

en: Unable to save the default configuration:
    
    %s
he: לא ניתן לשמור את הגדרות בררת המחדל:
    ‬
    ‏‫
    ‬
    ‏‫%s

en: Unable to save the server history:
    
    %s
he: לא ניתן לשמור את היסטוריית השרת:
    ‬
    ‏‫
    ‬
    ‏‫%s

en: Could not obtain the state directory path
he: לא ניתן לקבל את נתיב תיקיית המצב

en: Could not open "%s": %s
he: לא ניתן לפתוח את „%s”:‏ %s

en: Failed to read line %d in file %s: %s
he: קריאת השורה %d בקובץ %s נכשלה: %s

en: Line too long
he: השורה ארוכה מדי

en: Opening password file failed
he: פתיחת קובץ הססמה נכשלה

en: VNC authentication
he: אימות VNC

en: This connection is secure
he: החיבור מאובטח

en: This connection is not secure
he: החיבור אינו מאובטח

en: Username:
he: שם משתמש:

en: Password:
he: ססמה:

en: Authentication cancelled
he: האימות נכשל

en: Failed to update keyboard LED state: %lu
he: עדכון מצב נורית המקלדת נכשל: %lu

en: Failed to update keyboard LED state: %d
he: עדכון מצב נורית המקלדת נכשל: %d

en: Failed to update keyboard LED state
he: עדכון מצב נורית המקלדת נכשל

en: Failed to get keyboard LED state: %d
he: קבלת מצב נורית המקלדת נכשלה: %d

en: No key code specified on key press
he: לא צוין קוד מקש עם לחיצה על מקש

en: No scan code for extended virtual key 0x%02x
he: אין קוד סריקה למקש הווירטואלי המורחב 0x%02x

en: No scan code for virtual key 0x%02x
he: ‫אין קוד סריקה למקש הווירטואלי 0x%02x

en: Invalid scan code 0x%02x
he: קוד סריקה שגוי 0x%02x

en: No symbol for extended virtual key 0x%02x
he: אין סימן למקש הווירטואלי המורחב 0x%02x

en: No symbol for virtual key 0x%02x
he: אין סימן למקש הווירטואלי 0x%02x

en: No symbol for key code 0x%02x (in the current state)
he: אין סימן לקוד המקש 0x%02x (במצב הנוכחי)

en: No symbol for key code %d (in the current state)
he: אין סימן לקוד המקש %d (במצב הנוכחי)

[ctx: ContextMenu|]
en: Disconn&ect
he: &ניתוק

[ctx: ContextMenu|]
en: &Full screen
he: מ&סך מלא

[ctx: ContextMenu|]
en: Minimi&ze
he: מ&זעור

[ctx: ContextMenu|]
en: Resize &window to session
he: שינוי &גודל החלון להפעלה

[ctx: ContextMenu|]
en: Send %s
he: לשלוח %s

[ctx: ContextMenu|]
en: Send Ctrl-Alt-&Del
he: לשלוח Ctrl-Alt-&Del

[ctx: ContextMenu|]
en: &Refresh screen
he: &רענון המסך

[ctx: ContextMenu|]
en: &Options...
he: &אפשרויות…

[ctx: ContextMenu|]
en: Connection &info...
he: &פרטי ההתחברות…

[ctx: ContextMenu|]
en: About &TigerVNC viewer...
he: &על המציג TigerVNC…

en: VNC connection info
he: פרטי חיבור VNC

en: Window is registered for touch instead of gestures
he: החלון רשום למגע במקום למחוות

en: Failed to set gesture configuration (error 0x%x)
he: קביעת הגדרות המחוות נכשלה (שגיאה 0x%x)

en: Failed to get gesture information (error 0x%x)
he: קבלת פרטי המחווה נכשלה (שגיאה 0x%x)

en: Invalid mouse button %d, must be a number between 1 and 7.
he: כפתור העכבר %d שגוי, חייב להיות מספר בין 1 ל־7.

en: Unhandled key 0x%x - can't generate keyboard event.
he: מקש 0x%x לא מטופל - לא ניתן לייצר אירוע מקלדת.

en: Unable to get X Input 2 event mask for window 0x%08lx
he: לא ניתן לקבל מסכת אירועים של X Input 2 לחלון 0x%08lx

en: Window 0x%08lx has no X Input 2 event mask
he: לחלון 0x%08lx אין מסכת אירועים של X Input 2

en: Window 0x%08lx has more than one X Input 2 event mask
he: לחלון 0x%08lx יש יותר ממסכת אירועים אחת של X Input 2

en: Failure grabbing device %i
he: לכידת ההתקן %i נכשלה

en: TigerVNC Viewer
he: המציג TigerVNC

en: Connect to VNC server and display remote desktop
he: התחברות לשרת VNC והצגת שולחן עבודה מרוחק

en: Virtual Network Computing (VNC) is a remote display system that allows you to view and interact with a virtual desktop environment running on another computer on the network. Using VNC, you can run graphical applications on a remote machine and send only the display from these applications to your local device. This package contains a client which will enable you to connect to other desktops running a VNC server. VNC is platform-independent and supports various operating systems and architectures as both servers and clients.
he: מחשוב רשת וירטואלי (VNC) היא מערכת תצוגה מרחוק שמאפשרת לצפות ולתפעל סביבת שולחן עבודה וירטואלית שרצה על גבי מחשב אחר ברשת. באמצעות VNC אפשר להריץ יישומים גרפיים על מכונה מרוחקת ולשלוח רק את התצוגה מהיישומים האלה למכשיר המקומי שלך. החבילה הזאת מכילה לקוח שיאפשר לך להתחבר לשולחנות עבודה אחרים שמריצים שרת VNC. ל־VNC אין תלות במערכת הפעלה כזאת או אחרת והיא תומכת במגוון מערכות הפעלה וסוגי מעבדים הן מצד השרת והן מצד הלקוח.

en: TigerVNC is a high-speed version of VNC based on the RealVNC 4 and X.org code bases. TigerVNC started as a next-generation development effort for TightVNC on Unix and Linux platforms, but it split from its parent project in early 2009 so that TightVNC could focus on Windows platforms. TigerVNC supports a variant of Tight encoding that is greatly accelerated by the use of the libjpeg-turbo JPEG codec.
he: שTigerVNC היא גרסה מהירה של VNC שמבוססת ביסודה על קוד המקור של RealVNC ושל X.Org. מיזם TigerVNC החל כמאמץ פיתוח לדור הבא של TightVNC לפלטפורמות יוניקס ולינוקס אך הוא פוצל ממיזם ההורה שלו בתחילת 2009 כדי לאפשר ל־TightVNC להתמקד בתמיכה ב־Windows. ב־TigerVNC יש תמיכה במגוון של הצפנות Tight שמואצות על ידי השימוש במפענח JPEG בשם libjpeg-turbo.

en: TigerVNC Viewer connection to a CentOS machine
he: התחברות מציג VNC למכונת CentOS

en: TigerVNC Viewer connection to a macOS machine
he: התחברות מציג VNC למכונת macOS

en: TigerVNC Viewer connection to a Windows machine
he: חיבור מציג VNC למכונת Windows

en: The name of the parameter is too large
he: שם המשתנה גדול מדי

en: The parameter is too large
he: המשתנה גדול מדי

en: Invalid format or too large value
he: תצורה שגויה או שהערך גדול מדי

en: Failed to create registry key
he: יצירת המפתח ברשומות נכשלה

en: Failed to close registry key
he: סגירת מפתח הרשומות נכשלה

en: Failed to save "%s": %s
he: השמירה של „%s” נכשלה: %s

en: Unknown parameter type
he: סוג המשתנה אינו ידוע

en: Failed to remove "%s": %s
he: ההסרה של „%s” נכשלה: %s

en: Failed to open registry key
he: פתיחת מפתח הרשומות נכשלה

en: Failed to read server history entry %d: %s
he: קריאת רשומה %d בהיסטוריית השרת נכשלה: %s

en: Failed to read parameter "%s": %s
he: קריאת המשתנה „%s” נכשלה: %s

en: Could not obtain the config directory path
he: לא ניתן לקבל את נתיב תיקיית ההגדרות

en: Could not encode parameter
he: לא ניתן לקודד את המשתנים

en: Configuration file %s is in an invalid format
he: המבנה של קובץ ההגדרות %s שגוי

en: Invalid format
he: תצורה שגויה

en: Unknown parameter
he: משתנה לא ידוע

en: Got message (0x%x) for an unhandled window
he: התקבלה הודעה (0x%x) לחלון לא מטופל

en: Invalid window 0x%08lx specified for pointer grab
he: צוין חלון שגוי 0x%08lx ללכידת סמן

en: Failed to create touch handler: %s
he: יצירת המטפל באירועי מגע נכשלה: %s

en: Couldn't attach event handler to window (error 0x%x)
he: הצמדת מטפל האירועים לחלון לא צלחה (שגיאה 0x%x)

en: Failed to get event data for X Input event
he: קבלת נתוני האירוע של אירוע X Input נכשלה

en: X Input event for unknown window
he: אירוע X Input לחלון בלתי מוכר

en: X Input extension not available.
he: הרחבת X Input אינה זמינה.

en: X Input 2 (or newer) is not available.
he: ‫X Input 2 (ומעלה) אינו זמין.

en: X Input 2.2 (or newer) is not available. Touch gestures will not be supported.
he: ‫X Input 2.2 (ומעלה) אינו זמין. לא תהיה תמיכה במחוות מגע.

en: TigerVNC Viewer v%s
    Built on: %s
    Copyright (C) 1999-%d TigerVNC Team and many others (see README.rst)
    See https://www.tigervnc.org for information on TigerVNC.
he: מציג TigerVNC‏ גרסה%s
    ‫נבנה על גבי: %s
    ‫כל הזכויות שמורות (C) 1999‏-%d לצוות TigerVNC ועוד רבים וטובים (ניתן לעיין ב־README.rst)
    ‬‫למידע על TigerVNC מומלץ לפנות אל https://www.tigervnc.org.

en: An unexpected error occurred when communicating with the server:
    
    %s
he: אירעה שגיאה בלתי צפויה בעת ההתקשרות עם השרת:
    ‬
    ‏‫
    ‬
    ‏‫%s

en: About TigerVNC Viewer
he: על אודות המציג TigerVNC

en: Internal FLTK error. Exiting.
he: שגיאת FLTK פנימית. מתבצעת יציאה.

en: %s
    
    Attempt to reconnect?
he: ‫%s
    ‬
    ‏‫
    ‬
    ‫לנסות להתחבר מחדש?

en: Error starting new TigerVNC Viewer: %s
he: שגיאה בהצגת מציג TigerVNC חדש: %s

en: Termination signal %d has been received. TigerVNC Viewer will now exit.
he: התקבל אות חיסול %d. מציג TigerVNC יסתיים כעת.

en: Yes
he: כן

en: Close
he: סגירה

en: About
he: על אודות

en: Hide
he: להסתיר

en: Quit
he: יציאה

en: Services
he: שירותים

en: Hide Others
he: להסתיר אחרים

en: Show All
he: להציג הכול

[ctx: SysMenu|]
en: &File
he: &קובץ

[ctx: SysMenu|File|]
en: &New Connection
he: &התחברות חדשה

en: FullScreenAllMonitors is deprecated, set FullScreenMode to 'all' instead
he: השימוש בהגדרה FullScreenAllMonitors הופסק, יש להגדיר את FullScreenMode לערך ‚all’ במקום

en: ~/.vnc is deprecated, please consult 'man vncviewer' for paths to migrate to.
he: השימוש ב־‎~/.vnc הופסק, נא לפנות למדריך ‚man vncviewer’ לאיתור הנתיבים שיש לעבור אליהם.

en: %%APPDATA%%\vnc is deprecated, please switch to the %%APPDATA%%\TigerVNC location.
he: השימוש ב־%%APPDATA%%\vnc הופסק, נא לעבור למקום %%APPDATA%%\TigerVNC.

en: Could not create VNC config directory: %s
he: לא ניתן ליצור את תיקיית ההגדרות של VNC:‏ %s

en: Could not create VNC data directory: %s
he: לא ניתן ליצור את תיקיית הנתונים של VNC:‏ %s

en: Could not create VNC state directory: %s
he: לא ניתן ליצור את תיקיית המצה של VNC:‏ %s

note: TRANSLATORS: "Parameters" are command line arguments, or settings from a file or the Windows registry.
en: Parameters -listen and -via are incompatible
he: המשתנים ‎-listen ו־‎-via לא מתאימים יחד

en: Unable to listen for incoming connections
he: לא ניתן להאזין לחיבורים נכנסים

en: Listening on port %d
he: בהאזנה בפתחה %d

en: Failure waiting for incoming VNC connection:
    
    %s
he: ההמתנה לחיבור VNC נכנס נכשלה:
    ‬
    ‏‫
    ‬
    ‏‫%s

en: Remote Desktop Viewer
he: מציג שולחנות עבודה מרוחקים
