terminix - en to el translation catalogue (274 entries)

en: It lets you:
el: Σας επιτρέπει να:

en: Transparent background
el: Διαφανές παρασκήνιο

en: New Window
el: Νέο παράθυρο

en: New Session
el: Νέα συνεδρία

[ctx: shortcut window]
en: Application
el: Εφαρμογή

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
el: Άνοιγμα νέου παραθύρου

[ctx: shortcut window]
en: Open a new session
el: Άνοιγμα νέας συνεδρίας

[ctx: shortcut window]
en: Window
el: Παράθυρο

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen mode
el: Εναλλαγή κατάστασης πλήρους οθόνης

[ctx: shortcut window]
en: View session sidebar
el: Προβολή στήλης συνεδρίας

[ctx: shortcut window]
en: Switch to next session
el: Μετάβαση στην επόμενη συνεδρία

[ctx: shortcut window]
en: Switch to previous session
el: Μετάβαση στην προηγούμενη συνεδρία

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 1
el: Μετάβαση στη συνεδρία 1

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 2
el: Μετάβαση στη συνεδρία 2

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 3
el: Μετάβαση στη συνεδρία 3

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 4
el: Μετάβαση στη συνεδρία 4

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 5
el: Μετάβαση στη συνεδρία 5

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 6
el: Μετάβαση στη συνεδρία 6

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 7
el: Μετάβαση στη συνεδρία 7

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 8
el: Μετάβαση στη συνεδρία 8

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 9
el: Μετάβαση στη συνεδρία 9

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 10
el: Μετάβαση στη συνεδρία 10

[ctx: shortcut window]
en: Session
el: Συνεδρία

[ctx: shortcut window]
en: File
el: Αρχείο

[ctx: shortcut window]
en: Close the current session
el: Κλείσιμο της τρέχουσας συνεδρίας

[ctx: shortcut window]
en: Save the current session
el: Αποθήκευση της τρέχουσας συνεδρίας

[ctx: shortcut window]
en: Save the current session with new filename
el: Αποθήκευση της τρέχουσας συνεδρίας με ένα νέο όνομα αρχείου

[ctx: shortcut window]
en: Open a saved session
el: Άνοιγμα μιας αποθηκευμένης συνεδρίας

[ctx: shortcut window]
en: Add
el: Προσθήκη

[ctx: shortcut window]
en: Add terminal right
el: Προσθήκη τερματικού δεξιά

[ctx: shortcut window]
en: Add terminal down
el: Προσθήκη τερματικού κάτω

[ctx: shortcut window]
en: Other
el: Άλλα

[ctx: shortcut window]
en: Edit the session name
el: Επεξεργασία ονόματος συνεδρίας

[ctx: shortcut window]
en: Synchronize the input
el: Συγχρονισμός εισόδου

[ctx: shortcut window]
en: Switch
el: Μετάβαση

[ctx: shortcut window]
en: Switch to next terminal
el: Μετάβαση στο επόμενο τερματικό

[ctx: shortcut window]
en: Switch to previous terminal
el: Μετάβαση στο προηγούμενο τερματικό

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the terminal up
el: Μετάβαση στο πάνω τερματικό

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the terminal down
el: Μετάβαση στο κάτω τερματικό

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the terminal left
el: Μετάβαση στο τερματικό αριστερά

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the terminal right
el: Μετάβαση στο τερματικό δεξιά

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 1
el: Μετάβαση στο τερματικό 1

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 2
el: Μετάβαση στο τερματικό 2

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 3
el: Μετάβαση στο τερματικό 3

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 4
el: Μετάβαση στο τερματικό 4

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 5
el: Μετάβαση στο τερματικό 5

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 6
el: Μετάβαση στο τερματικό 6

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 7
el: Μετάβαση στο τερματικό 7

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 8
el: Μετάβαση στο τερματικό 8

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 9
el: Μετάβαση στο τερματικό 9

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 10
el: Μετάβαση στο τερματικό 10

[ctx: shortcut window]
en: Find
el: Εύρεση

[ctx: shortcut window]
en: Find next
el: Εύρεση επομένου

[ctx: shortcut window]
en: Find previous
el: Εύρεση προηγουμένου

[ctx: shortcut window]
en: Clipboard
el: Πρόχειρο

[ctx: shortcut window]
en: Copy
el: Αντιγραφή

[ctx: shortcut window]
en: Paste
el: Επικόλληση

[ctx: shortcut window]
en: Advanced paste
el: Προχωρημένη επικόλληση

[ctx: shortcut window]
en: Select all
el: Επιλογή όλων

[ctx: shortcut window]
en: Zoom
el: Εστίαση

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
el: Μεγέθυνση

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
el: Σμίκρυνση

[ctx: shortcut window]
en: Zoom normal size
el: Εστίαση στο κανονικό μέγεθος

[ctx: shortcut window]
en: Save terminal contents
el: Αποθήκευση περιεχομένων τερματικού

[ctx: shortcut window]
en: Close terminal
el: Κλείσιμο τερματικού

[ctx: shortcut window]
en: Maximize terminal
el: Μεγιστοποίηση τερματικού

[ctx: shortcut window]
en: Reset the terminal
el: Επαναφορά του τερματικού

[ctx: shortcut window]
en: Layout options
el: Επιλογές διάταξης

[ctx: shortcut window]
en: Insert password
el: Εισαγωγή κωδικού πρόσβασης

en: Error:
el: Σφάλμα:

en: Do not show this again
el: Να μην εμφανιστεί αυτό ξανά

en: Credits
el: Μνείες

en: DIRECTORY
el: ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ

en: Set the working directory of the terminal
el: Ορισμός του καταλόγου εργασίας του τερματικού

en: PROFILE_NAME
el: ΟΝΟΜΑ_ΠΡΟΦΙΛ

en: Set the starting profile
el: Ορισμός του αρχικού προφίλ

en: Set the title of the new terminal
el: Ορισμός του αρχικού τίτλου του τερματικού

en: TITLE
el: ΤΙΤΛΟΣ

en: Open the specified session
el: Άνοιγμα της καθορισμένης συνεδρίας

en: SESSION_NAME
el: ΟΝΟΜΑ_ΣΥΝΕΔΡΙΑΣ

en: ACTION_NAME
el: ΟΝΟΜΑ_ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ

en: COMMAND
el: ΕΝΤΟΛΗ

en: Execute the parameter as a command
el: Εκτέλεση της παραμέτρου ως εντολή

en: Maximize the terminal window
el: Μεγιστοποίηση του παραθύρου τερματικού

en: Minimize the terminal window
el: Ελαχιστοποίηση του παραθύρου τερματικού

en: Full-screen the terminal window
el: Πλήρης οθόνη του παραθύρου τερματικού

en: Focus the existing window
el: Εστίαση του τρέχοντος παραθύρου

en: GEOMETRY
el: ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ

en: Set the window size; for example: 80x24, or 80x24+200+200 (COLSxROWS+X+Y)
el: Ορίστε το μεγέθους του παραθύρου· για παράδειγμα: 80x24, ή 80x24+200+200 (COLSxROWS+X+Y)

en: Do not show this message again
el: Να μην εμφανιστεί ξανά αυτό το μήνυμα

en: Create a new session
el: Δημιουργία νέας συνεδρίας

en: View session sidebar
el: Προβολή στήλης συνεδρίας

en: Add terminal right
el: Προσθήκη τερματικού δεξιά

en: Add terminal down
el: Προσθήκη τερματικού κάτω

en: Find text in terminal
el: Εύρεση κειμένου στο τερματικό

en: Enter a new name for the session
el: Εισάγετε ένα νέο όνομα για την συνεδρία

en: Change Session Name
el: Αλλαγή ονόματος συνεδρίας

en: Open…
el: Άνοιγμα…

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save As…
el: Αποθήκευση ως…

en: Name…
el: Όνομα…

en: Synchronize Input
el: Συγχρονισμός εισόδου

en: All JSON Files
el: Όλα τα αρχεία JSON

en: All Files
el: Όλα τα αρχεία

en: Filename '%s' does not exist
el: Δεν υπάρχει το όνομα αρχείου '%s'

en: Load Session
el: Φόρτωση συνεδρίας

en: Cancel
el: Άκυρο

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Could not load session due to unexpected error.
el: Αδυναμία φόρτωσης της συνεδρίας λόγω ενός απρόσμενου σφάλματος.

en: Error Loading Session
el: Σφάλμα κατά την φόρτωση της συνεδρίας

en: Save Session
el: Αποθήκευση συνεδρίας

en: OK
el: Εντάξει

en: Name
el: Όνομα

en: Command
el: Εντολή

en: Icon
el: Εικονίδιο

en: Title
el: Τίτλος

en: File %s is not a color scheme compliant JSON file
el: Το αρχείο %s δεν είναι συμβατό θέμα χρωμάτων με JSON

en: Color scheme palette requires 16 colors
el: Η χρωματική παλέτα απαιτεί 16 χρώματα

en: ID
el: Αναγνωριστικό

en: Regex
el: Κανονική έκφραση

en: Case Insensitive
el: Διάκριση πεζών/κεφαλαίων

en: Add
el: Προσθήκη

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Apply
el: Εφαρμογή

en: Edit Custom Links
el: Επεξεργασία προσαρμοσμένων συνδέσμων

en: Action
el: Ενέργεια

en: Parameter
el: Παράμετρος

en: Edit Triggers
el: Επεξεργασία εναυσμάτων

en: Custom Links
el: Προσαρμοσμένοι σύνδεσμοι

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Triggers
el: Εναύσματα

en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: Shortcuts
el: Συντομεύσεις

en: Encoding
el: Κωδικοποίηση

en: Advanced
el: Για προχωρημένους

en: Profile
el: Προφίλ

en: Profiles
el: Προφίλ

en: Clone
el: Κλωνοποίηση

en: Encodings showing in menu:
el: Κωδικοποιήσεις που εμφανίζονται στο μενού:

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένα

en: Shortcut Key
el: Πλήκτρο συντόμευσης

en: Enable shortcuts
el: Ενεργοποίηση συντομεύσεων

en: Overwrite Existing Shortcut
el: Αντικατάσταση της υπάρχουσας συντόμευσης

en: None
el: Κανένα

en: Theme variant
el: Παραλλαγή θέματος

en: Dark
el: Σκοτεινό

en: Light
el: Φωτεινό

en: Background image
el: Εικόνα παρασκηνίου

en: Select Image
el: Επιλογή εικόνας

en: All Image Files
el: Όλα τα αρχεία εικόνων

en: Reset background image
el: Επαναφορά εικόνας παρασκηνίου

en: Center
el: Κεντράρισμα

en: Scale
el: Κλιμάκωση

en: Stretch
el: Παραμόρφωση

en: Tile
el: Παράθεση

en: Default session name
el: Προεπιλεγμένο όνομα συνεδρίας

en: Place the sidebar on the right
el: Τοποθέτηση της πλευρικής στήλης στα δεξιά

en: Size
el: Μέγεθος

en: Height percent
el: Ποσοστό ήψους

en: Width percent
el: Ποσοστό πλάτους

en: Behavior
el: Συμπεριφορά

en: Focus Window
el: Εστίαση παραθύρου

en: Split Down
el: Διαχωρισμός κάτω

en: Split Right
el: Διαχωρισμός στα δεξιά

en: Clipboard
el: Πρόχειρο

en: General
el: Γενικά

en: Color
el: Χρώμα

en: Scrolling
el: Κύλιση

en: Compatibility
el: Συμβατότητα

en: Badge
el: Ετικέτα

en: Profile name
el: 'Ονομα προφίλ

en: Terminal title
el: Τίτλος τερματικού

en: Text Appearance
el: Εμφάνιση κειμένου

en: Terminal size
el: Μεγέθος τερματικού

en: columns
el: στήλες

en: rows
el: σειρές

en: Reset
el: Επαναφορά

en: Choose A Terminal Font
el: Επιλογή γραμματοσειράς τερματικού

en: Cursor
el: Κέρσορας

en: Block
el: Τούβλο

en: IBeam
el: Δέσμη

en: Underline
el: Υπογραμμίση

en: System
el: Σύστημα

en: Terminal bell
el: Κουδούνι  τερματικού

en: Sound
el: Ήχος

en: ID: %s
el: Αναγνωριστικό: %s

en: Color scheme
el: Θέμα χρώματος

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Color palette
el: Παλέτα χρωμάτων

en: Use theme colors for foreground/background
el: Χρήση χρωμάτων θέματος για το προσήνιο/παρασκήνιο

en: Transparency
el: Διαφάνεια

en: Text
el: Κείμενο

en: Background
el: Φόντο

en: Highlight
el: Επισήμανση

en: Select Badge Color
el: Επιλογή χρώματος ετικέτας

en: Select Background Color
el: Επιλογή χρώματος παρασκηνίου

en: Select Foreground Color
el: Επιλογή χρώματος προσκήνιου

en: Foreground
el: Προσκήνιο

en: Black
el: Μαύρο

en: Blue
el: Μπλε

en: Green
el: Πράσινο

en: Grey
el: Γκρίζο

en: Orange
el: Πορτοκαλί

en: Purple
el: Μωβ

en: Red
el: Κόκκινο

en: Turquoise
el: Τιρκουάζ

en: Export Color Scheme
el: Εξαγωγή χρωματικού συνδυασμού

en: Show scrollbar
el: Εμφάνιση γραμμή κύλισης

en: Scroll on output
el: Κύλιση στην έξοδο

en: Scroll on keystroke
el: Κύλιση στην πληκτρολόγηση

en: Limit scrollback to:
el: Περιορισμός οπισθοκύλισης σε:

en: Backspace key generates
el: Το πλήκτρο οπισθοδρόμησης προκαλεί

en: Automatic
el: Αυτόματα

en: Escape sequence
el: Ακολουθία διαφυγής

en: Delete key generates
el: Το πλήκτρο διαγραφής προκαλεί

en: Ambiguous-width characters
el: Χαρακτήρες ασαφούς πλάτους

en: Narrow
el: Στενοί

en: Wide
el: Πλατιοί

en: When command exits
el: Κατά την έξοδο της εντολής

en: Exit the terminal
el: Έξοδος από το τερματικό

en: Hold the terminal open
el: Διατήρηση του τερματικού ανοιχτό

en: Restart the command
el: Επανεκτέλεση της εντολής

en: Badge position
el: Θέση ετικέτας

en: Northeast
el: Βορειοανατολικά

en: Northwest
el: Βορειοδυτικά

en: Southeast
el: Νοτιοανατολικά

en: Southwest
el: Νοτιοδυτικά

en: Match
el: Αντιστοίχιση

en: Edit Match
el: Επεξεργασία αντιστοιχίας

en: Terminal
el: Τερματικό

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Transform
el: Μετασχηματισμός

en: Advanced Paste
el: Προχωρημένη επικόλληση

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Layout Options
el: Επιλογές διάταξης

en: Active
el: Ενεργό

en: Session Load
el: Φόρτωση συνεδρίας

en: New
el: Νέο

en: Insert Password
el: Εισαγωγή κωδικού πρόσβασης

en: Password
el: Κωδικός πρόσβασης

en: Confirm Password
el: Επιβεβαίωση κωδικού πρόσβασης

en: Add Password
el: Προσθήκη κωδικού πρόσβασης

en: Edit Password
el: Επεξεργασία κωδικού πρόσβασης

en: Search Options
el: Επιλογές αναζήτησης

en: Find next
el: Εύρεση επομένου

en: Find previous
el: Εύρεση προηγουμένου

en: Match case
el: Ταίριασμα πεζών-κεφαλαίων

en: Match entire word only
el: Ταίριασμα μόνο ολόκληρης λέξης

en: Wrap around
el: Αναδίπλωση γύρω

en: Match as regular expression
el: Ταίριασμα ως κανονική έκφραση

en: Maximize
el: Μεγιστοποίηση

en: Read-Only
el: Μόνο για ανάγνωση

en: Edit Profile
el: Επεξεργασία προφίλ

en: Library Not Loaded
el: Δεν φορτώθηκε η βιβλιοθήκη

en: Find…
el: Εύρεση…

en: Save Output…
el: Αποθήκευση εξόδου κονσόλας…

en: Reset and Clear
el: Επαναφορά και καθαρισμός

en: Layout Options…
el: Επιλογές διάταξης…

en: Add Right
el: Προσθήκη δεξιά

en: Add Down
el: Προσθήκη κάτω

en: Restore
el: Επαναφορά

en: Open Link
el: Άνοιγμα συνδέσμου

en: Copy Link Address
el: Αντιγραφή διεύθυνσης συνδέσμου

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Select All
el: Επιλογή όλων

en: Synchronize input
el: Συγχρονισμός εξόδου

en: Unexpected error occurred: %s
el: Συνέβη ένα απρόσμενο σφάλμα: %s

en: Save Terminal Output
el: Αποθήκευση εξόδου κονσόλας

en: All Text Files
el: Όλα τα αρχεία κειμένου

en: The child process exited normally with status %d
el: Η θυγατρική διεργασία τερματίσθηκε κανονικά με κατάσταση %d

en: Relaunch
el: Επανεκκίνηση

en: Don't Paste
el: Να μη γίνει επικόλληση

en: Paste Anyway
el: Επικόλληση ούτως ή άλλως
