terminix - en to he translation catalogue (651 entries)

en: A tiling terminal for GNOME
he: מסוף בריצוף עבור GNOME

en: Tilix is a tiling terminal emulator.
he: Tilix הוא מדמה מסוף עם ריצוף.

en: It lets you:
he: ביכולתו:

en: Layout terminals in any fashion by splitting them horizontally or vertically
he: פריסת מסופים בכל דרך באמצעות פיצולם, אופקית או אנכית

en: Terminals can be re-arranged using drag and drop both within and between windows
he: ארגון מחדש של מסופים באמצעות גרירה ושחרור מחוץ לחלונות ובתוכם

en: Terminals can be detached into a new window via drag and drop
he: ניתוק מסופים לחלון חדש באמצעות גרירה ושחרור

en: Input can be synchronized between terminals so commands typed in one terminal are replicated to the others
he: סנכרון קלט בין מסופים כך שפקודה המוזנת לאחד מועתקת לאחרים

en: The grouping of terminals can be saved and loaded from disk
he: שמירה וטעינה של קיבוץ המסופים

en: Terminals support custom titles
he: תמיכה בהתאמה אישית של כותרות המסופים

en: Color schemes are stored in files and custom color schemes can be created by simply creating a new file
he: אחסון תכניות צבעים בקבצים ויצירת תכניות צבעים חדשות באמצעות יצירת קובץ חדש

en: Transparent background
he: רקע שקוף

en: Supports notifications when processes are completed out of view
he: תמיכה בהתראות בסיום תהליכים מחוץ לתצוגה

en: The application was written using GTK 3 and an effort was made to conform to GNOME Human Interface Guidelines (HIG). As a result, it does use client-side-decorations, though it can be disabled if necessary.
he: היישום נכתב באמצעות GTK 3 ונעשה מאמץ להתאימו להנחיות לממשק אנוש (HIG) של GNOME. כתוצאה מכך, נעשה שימוש בקישוטי צד־לקוח, אם כי ניתן להשביתם בעת הצורך.

en: Tilix has been tested with GNOME and with Unity.
he: Tilix נבדק עם GNOME ועם Unity.

en: Tilix is still looking for a new maintainer!
he: Tilix עדיין מחפש מתחזקים חדשים!

en: This release adds the following features:
he: מהדורה זו מוסיפה את התכונות הבאות:

en: Disable advanced paste when there is no linebreak like iTerm2
he: להשבית הדבקה מתקדמת כשאין ירידת שורה כמו ב־iTerm2

en: Add environment variable when in quake mode
he: הוספת משתנה סביבה במצב Quake

en: Add possibility to configure always enabled regex
he: נוספה אפשרות להגדיר מצב ביטויים רגולריים זמינים תמיד

en: This release fixes the following bugs:
he: מהדורה זו מתקנת את התקלות הבאות:

en: More appdata -&gt; metainfo move
he: העברה של יותר appdata -&gt; metainfo

en: Add meson target for man page translations
he: נוסף יעד meson לתרגום עמודי man

en: Update flatpak manifest
he: המניפסט של ה־flatpak עודכן

en: meson: drop unused argument for i18n.merge_file()
he: meson: השמטת ארגומנט שאינו בשימוש עבור i18n.merge_file()‎

en: Stop using deprecated Meson features
he: הופסק השימוש ביכולות של Meson שאינן זמינות עוד

en: Keep quake window open if focus is restored before timeout has been reached
he: לשמור על חלון ה־Quake פתוח אם המיקוד הוחזר לפני תום הזמן שהוגדר

en: Don't check GtkDragResult
he: GtkDragResult לא נבדק עוד

en: Don't add application/x-rootwindow-drop to dragSourceSet targets
he: לא מתווסף application/x-rootwindow-drop ליעדי dragSourceSet

en: With contributions from:
he: עם תרומות של:

en: Alan Scherger, Antoine Belvire, David King, Jan Beich, kohnish, luk1337, matishadow, Winston Hoy, Matthias Klumpp
he: אלן שרגר, אנטואן בלוויר, דיויד קינג, kohnish,‏ luk1337,‏ matishadow, וינסטון הוי, מתיאס קלאמפ

en: Tilix is looking for maintainers! At the moment, only very minimal maintenance is done, no new features will be implemented and pull-requests may be reviewed very slowly.
he: ל־Tilix דרושים מתחזקים! כרגע מתבצעת תחזוקה מזערית ביותר, לא מוטמעות יכולות חדשות ובקשות דחיפה נסקרות באטיות מחרידה.

en: If you are interested in helping Tilix, please chime in!
he: אם מעניין אותך לסייע ל־Tilix, נשמח לשמוע ממך!

en: Actually install Yaru color scheme
he: ערכת הצבעים Yaru ממש הותקנה

en: Give every tab the ${title}
he: להעניק לכל לשונית את ${title}

en: Add option to strip trailing whitespace on paste
he: נוספה אפשרות להשמיט רווחים מהסוף עם ההדבקה

en: Fix saving of already saved session
he: תוקנה שמירה של הפעלה שכבר נשמרה

en: Add shortcut to "Unselect all"
he: נוסף קיצור דרך ל„ביטול הבחירה”

en: Many Meson buildsystem fixes
he: תיקונים רבים במערכת הבנייה Meson

en: Avoid missing the previous command exit code when encoding URLs
he: הימנעות מפספס קוד היציאה של הפקודה הקודמת בעת קידוד כתובות

en: Resolve some D deprecation messages
he: נפתרו חלק מהודעות ההוצאה משימוש של D

en: Mention powerline/fonts in README
he: אזכור powerline/גופנים ב־README

en: Avoid calling `values()` on a shared object
he: הימנעות מקריאה ל־`values()‎` על פריט משותף

en: Update metainfo data
he: עדכון נתוני על

en: Drop compat code for older D frontend versions
he: מצב התאימות הושמט לגרסאות ישנות יותר של מנשקי משתמש של D

en: Bump minimum VTE version to 0.46
he: הקפצת גרסת ה־VTE הנמוכה ביותר ל־0.46

en: Remove deprecated Autotools support
he: הסרת תמיכה ב־Autotools שאינה בשימוש עוד

en: Add release notes, NEWS file, automatic metainfo update
he: הוספת הערות הפצה, קובץ חדשות (NEWS), עדכון אוטומטי של נתוני על

en: Update to GtkD 3.9.0
he: עדכון ל־GtkD 3.9.0

en: This release updates translations.
he: מהדורה זו מעדכנת את התרגומים.

en: This release fixes the following bug:
he: מהדורה זו מתקנת את התקלה הבאה:

en: Fixes a problem with the session sidebar getting out of sync after having deleted a session. See issues #1680, #1637 and #1699.
he: מתקן תקלה בסרגל הצד של החיבורים שיוצר מסנכרון לאחר מחיקת חיבור. בהתאם לתקלות #1680, #1637 ו־#1699.

en: Remove app menu for gnome 3.32
he: הסרת תפריט היישום ל־gnome 3.32

en: Update icon
he: הסמל עודכן

en: Minor fixes
he: תיקונים קטנים

en: Small release to update localizations
he: מהדורה קטנה לעדכון התרגומים

en: Update to GtkD 3.8.5 to fix library name in GtkD.
he: עדכון ל־GtkD 3.8.5 כדי לתקן שם ספרייה ב־GtkD.

en: Some new features and bug fixes.
he: תכונות ותיקונים קטנים חדשים.

en: Open Remote Tilix
he: פתיחה ב־Tilix מרוחק

en: Open Remote Tilix In {}
he: פתיחת Tilix מרוחק ב־{}

en: Open In Tilix
he: פתיחה ב־Tilix

en: Open Tilix In {}
he: פתיחת Tilix ב־{}

en: Open Remote Tilix Here
he: פתיחת Tilix כאן

en: Open Remote Tilix In This Directory
he: פתיחת Tilix בתיקייה זו

en: Open Tilix Here
he: פתיחת Tilix כאן

en: Open Tilix In This Directory
he: פתיחת Tilix בתיקייה זו

en: shell;prompt;command;commandline;cmd;
he: מעטפת;של;פרומפט;מסוף;טרמינל;שורת פקודה;חלון שחור;פקודה;פקודות;

en: New Window
he: חלון חדש

en: New Session
he: הפעלה חדשה

en: Preferences
he: העדפות

[ctx: shortcut window]
en: Application
he: יישום

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
he: פתיחה בחלון חדש

[ctx: shortcut window]
en: Open a new session
he: פתיחת הפעלה חדשה

[ctx: shortcut window]
en: Open preferences
he: פתיחת העדפות

[ctx: shortcut window]
en: Window
he: חלון

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen mode
he: החלפת מצב מסך מלא

[ctx: shortcut window]
en: View session sidebar
he: הצגת חלונית הצד להפעלה

[ctx: shortcut window]
en: Switch to next session
he: מעבר להפעלה הבאה

[ctx: shortcut window]
en: Switch to previous session
he: מעבר להפעלה הקודמת

[ctx: shortcut window]
en: Reorder to next session
he: סידור מחדש להפעלה הבאה

[ctx: shortcut window]
en: Reorder to previous session
he: סידור מחדש להפעלה הקודמת

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 1
he: מעבר להפעלה 1

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 2
he: מעבר להפעלה 2

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 3
he: מעבר להפעלה 3

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 4
he: מעבר להפעלה 4

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 5
he: מעבר להפעלה 5

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 6
he: מעבר להפעלה 6

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 7
he: מעבר להפעלה 7

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 8
he: מעבר להפעלה 8

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 9
he: מעבר להפעלה 9

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 10
he: מעבר להפעלה 10

[ctx: shortcut window]
en: Session
he: הפעלה

[ctx: shortcut window]
en: File
he: קובץ

[ctx: shortcut window]
en: Close the current session
he: סגירת ההפעלה הנוכחית

[ctx: shortcut window]
en: Save the current session
he: שמירת ההפעלה הנוכחית

[ctx: shortcut window]
en: Save the current session with new filename
he: שמירת ההפעלה הנוכחית בקובץ חדש

[ctx: shortcut window]
en: Open a saved session
he: פתיחת הפעלה שנשמרה

[ctx: shortcut window]
en: Add
he: הוספה

[ctx: shortcut window]
en: Add terminal right
he: הוספת מסוף מימין

[ctx: shortcut window]
en: Add terminal down
he: הוספת מסוף למטה

[ctx: shortcut window]
en: Add terminal automatically
he: הוספת מסוף אוטומטית

[ctx: shortcut window]
en: Resize
he: שינוי גודל

[ctx: shortcut window]
en: Resize the terminal up
he: שינוי גודל המסוף כלפי מעלה

[ctx: shortcut window]
en: Resize the terminal down
he: שינוי גודל המסוף כלפי מטה

[ctx: shortcut window]
en: Resize the terminal left
he: שינוי גודל המסוף לשמאל

[ctx: shortcut window]
en: Resize the terminal right
he: שינוי גודל המסוף לימין

[ctx: shortcut window]
en: Other
he: אחר

[ctx: shortcut window]
en: Edit the session name
he: עריכת שם ההפעלה

[ctx: shortcut window]
en: Synchronize the input
he: סנכרון הקלט

[ctx: shortcut window]
en: Switch
he: מעבר

[ctx: shortcut window]
en: Switch to next terminal
he: מעבר למסוף הבא

[ctx: shortcut window]
en: Switch to previous terminal
he: מעבר למסוף הקודם

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the terminal up
he: מעבר למסוף למעלה

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the terminal down
he: מעבר למסוף למטה

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the terminal left
he: מעבר למסוף משמאל

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the terminal right
he: מעבר למסוף מימין

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 1
he: מעבר למסוף 1

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 2
he: מעבר למסוף 2

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 3
he: מעבר למסוף 3

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 4
he: מעבר למסוף 4

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 5
he: מעבר למסוף 5

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 6
he: מעבר למסוף 6

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 7
he: מעבר למסוף 7

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 8
he: מעבר למסוף 8

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 9
he: מעבר למסוף 9

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 10
he: מעבר למסוף 10

[ctx: shortcut window]
en: Terminal
he: מסוף

[ctx: shortcut window]
en: Find
he: חיפוש

[ctx: shortcut window]
en: Find next
he: חיפוש הבא

[ctx: shortcut window]
en: Find previous
he: חיפוש הקודם

[ctx: shortcut window]
en: Clipboard
he: לוח גזירים

[ctx: shortcut window]
en: Copy
he: העתקה

[ctx: shortcut window]
en: Copy As HTML
he: העתקה כ־HTML

[ctx: shortcut window]
en: Paste
he: הדבקה

[ctx: shortcut window]
en: Paste selection
he: הדבקת הבחירה

[ctx: shortcut window]
en: Advanced paste
he: הדבקה מתקדמת

[ctx: shortcut window]
en: Select all
he: בחירת הכל

[ctx: shortcut window]
en: Unselect all
he: לבטל את הבחירה

[ctx: shortcut window]
en: Zoom
he: תקריב

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
he: התקרבות

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
he: התרחקות

[ctx: shortcut window]
en: Zoom normal size
he: גודל רגיל

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
he: ניווט

[ctx: shortcut window]
en: Scroll up
he: גלילה למעלה

[ctx: shortcut window]
en: Scroll down
he: גלילה למטה

[ctx: shortcut window]
en: Page up
he: עמוד למעלה

[ctx: shortcut window]
en: Page down
he: עמוד למטה

[ctx: shortcut window]
en: Previous prompt
he: הבקשה הקודמת

[ctx: shortcut window]
en: Next prompt
he: הבקשה הבאה

[ctx: shortcut window]
en: Save terminal contents
he: שמירת תכני מסוף

[ctx: shortcut window]
en: Close terminal
he: סגירת מסוף

[ctx: shortcut window]
en: Maximize terminal
he: הגדלת המסוף

[ctx: shortcut window]
en: Current profile preferences
he: העדפות פרופיל נוכחיות

[ctx: shortcut window]
en: Reset the terminal
he: איפוס המסוף

[ctx: shortcut window]
en: Reset and clear the terminal
he: איפוס וניקוי המסוף

[ctx: shortcut window]
en: Toggle read only
he: מיתוג קריאה בלבד

[ctx: shortcut window]
en: Layout options
he: אפשרויות פריסה

[ctx: shortcut window]
en: Insert terminal number
he: הקלדת מספר מסוף

[ctx: shortcut window]
en: Insert password
he: הקלדת ססמה

[ctx: shortcut window]
en: Select bookmark
he: בחירת סימנייה

[ctx: shortcut window]
en: Add bookmark
he: הוספת סימנייה

[ctx: shortcut window]
en: Cycle title style
he: החלפת סגנונות כותרת בלולאה

[ctx: shortcut window]
en: Monitor silence
he: מעקב אחר שקט

[ctx: shortcut window]
en: Override input synchronization
he: דריסת סנכרון קלט

[ctx: shortcut window]
en: Open file browser
he: פתיחת סייר קבצים

[ctx: shortcut window]
en: Toggle margin
he: החלפת מצב שול

[ctx: shortcut window]
en: Open
he: פתיחה

[ctx: shortcut window]
en: Open in Tilix
he: פתיחה ב־Tilix

[ctx: shortcut window]
en: Profile
he: פרופיל

en: Your GTK version is too old, you need at least GTK %d.%d.%d!
he: גרסת GTK ישנה מדי, נדרש GTK %d.%d.%d לפחות!

en: Your VTE version is too old, you need at least VTE %d.%d!
he: גרסת VTE ישנה מדי, נדרש VTE %d.%d לפחות!

en: Unexpected exception occurred
he: אירעה חריגה בלתי צפויה

en: Error:
he: שגיאה:

en: Versions
he: גרסאות

en: Tilix version: %s
he: הגרסה של Tilix‏: %s

en: VTE version: %s
he: גרסת VTE:‏ %s

en: GTK Version: %d.%d.%d
he: גרסת GTK‏: ‎%d.%d.%d

en: Tilix Special Features
he: תכונות מיוחדות של Tilix

en: Notifications enabled=%b
he: התראות פעילות=%b

en: Triggers enabled=%b
he: הקפצות פעילות=%b

en: Badges enabled=%b
he: תגים פעילים=%b

en: disabled
he: מושבת

en: Do not show this again
he: לא להציג הודעה זו שוב

en: Credits
he: תודות

en: DIRECTORY
he: תיקייה

en: Set the working directory of the terminal
he: הגדרת תיקיית העבודה של המסוף

en: PROFILE_NAME
he: שם_פרופיל

en: Set the starting profile
he: הגדרת הפרופיל הפותח

en: Set the title of the new terminal
he: קביעת כותרת המסוף החדש

en: TITLE
he: כותרת

en: Open the specified session
he: פתיחת ההפעלה שצוינה

en: SESSION_NAME
he: שם_הפעלה

en: ACTION_NAME
he: שם_פעולה

en: Send an action to current Tilix instance
he: שליחת פעולה למופע ה־Tilix הנוכחי

en: COMMAND
he: פקודה

en: Execute the parameter as a command
he: הפעלת המשתנה בתור פקודה

en: Maximize the terminal window
he: הגדלת חלון המסוף

en: Minimize the terminal window
he: הקטנת חלון המסוף

en: Override the preferred window style to use, one of: normal,disable-csd,disable-csd-hide-toolbar,borderless
he: דריסת סגנון החלון לשימוש, אחד מבין: normal,disable-csd,disable-csd-hide-toolbar,borderless

en: WINDOW_STYLE
he: סגנון_חלון

en: Full-screen the terminal window
he: העברת חלון המסוף למסך מלא

en: Focus the existing window
he: מיקוד בחלון הקיים

en: Start additional instance as new process (Not Recommended)
he: התחלת מופע נוסף כתהליך חדש (לא מומלץ)

en: GEOMETRY
he: גאומטריה

en: Set the window size; for example: 80x24, or 80x24+200+200 (COLSxROWS+X+Y)
he: הגדרת גודל החלון; למשל: ‎80×24, או ‎80×24+200+200 (עמודות×שורות+X+‏Y)

en: Opens a window in quake mode or toggles existing quake mode window visibility
he: פותח את החלון במצב Quake או מחליף את מצב quake בתצוגת החלון הנוכחי

en: Show the Tilix and dependent component versions
he: הצגת גרסאות ה־Tilix והרכיב התלוי

en: Show the Tilix preferences dialog directly
he: הצגת חלון ההעדפות של Tilix ישירות

en: GROUP_NAME
he: שם_קבוצה

en: Group tilix instances into different processes (Experimental, not recommended)
he: קיבוץ מופעים של Tilix לתהליכים שונים (ניסיוני, לא מומלץ)

en: Hidden argument to pass terminal UUID
he: משתנה נסתר להעברת מזהה ייחודי למסוף

en: TERMINAL_UUID
he: מזהה_ייחודי_למסוף

en: The application ID %s is not valid
he: מזהה היישום %s אינו תקף

en: There appears to be an issue with the configuration of the terminal.
    This issue is not serious, but correcting it will improve your experience.
    Click the link below for more information:
he: נראה שיש בעיה בהגדרות המסוף.
    זו אינה בעיה רצינית, אך תיקונה עשוי לשפר את חוויית השימוש.
    יש ללחוץ על הקישור למטה למידע נוסף:

en: Configuration Issue Detected
he: זוהתה בעיית תצורה

en: Do not show this message again
he: לא להציג הודעה זו שוב

en: Create a new session
he: יצירת הפעלה חדשה

en: View session sidebar
he: הצגת חלונית הצד להפעלה

en: Add terminal right
he: הוספת מסוף מימין

en: Add terminal down
he: הוספת מסוף למטה

en: Find text in terminal
he: מציאת טקסט במסוף

en: Enter a new name for the session
he: הזנת שם עבור ההפעלה

en: Change Session Name
he: שינוי שם ההפעלה

en: Open…
he: פתיחה…

en: Save
he: שמירה

en: Save As…
he: שמירה בשם…

en: Name…
he: שם…

en: Synchronize Input
he: סנכרון קלט

en: Keyboard Shortcuts
he: קיצורי מקלדת

en: About Tilix
he: על אודות Tilix

en: GC
he: איסוף זבל

en: Default
he: בררת מחדל

en: There are multiple sessions open, close anyway?
he: ישנם מספר עותקים פעילים, לסגור בכל זאת?

en: All JSON Files
he: כל קובצי ה־JSON

en: All Files
he: כל הקבצים

en: Filename '%s' does not exist
he: הקובץ „%s” אינו קיים

en: Load Session
he: טעינת הפעלה

en: Cancel
he: ביטול

en: Open
he: פתיחה

en: Could not load session due to unexpected error.
he: לא ניתן לטעון הפעלה עקב שגיאה בלתי צפויה.

en: Error Loading Session
he: שגיאה בטעינת הפעלה

en: Save Session
he: שמירת הפעלה

en: Could not save session due to unexpected error.
he: לא ניתן לשמור הפעלה עקב שגיאה בלתי צפויה.

en: Error Saving Session
he: שגיאה בשמירת הפעלה

en: Quake mode is not supported under Wayland, running as normal window
he: אין תמיכה במצב Quake עם Wayland, מפעיל בחלון רגיל

en: Quake Mode Not Supported
he: אין תמיכה במצב Quake

en: New output displayed
he: מוצג פלט חדש

en: Close session
he: סגירת הפעלה

en: Include return character with bookmark
he: לכלול תו ירידת שורה עם הסימנייה

en: Select Bookmark
he: בחירת סימנייה

en: Select Folder
he: בחירת תיקייה

en: OK
he: אישור

en: Select folder
he: בחירת תיקייה

en: Clear folder
he: פינוי תיקייה

en: Add Bookmark
he: הוספת סימנייה

en: Edit Bookmark
he: עריכת סימנייה

en: Name
he: שם

en: Path
he: נתיב

en: Select Path
he: בחירת נתיב

en: Command
he: פקודה

en: Protocol
he: פרוטוקול

en: Host
he: מארח

en: User
he: משתמש

en: Parameters
he: משתנים

en: Icon
he: סמל

en: Error deserializing bookmark
he: שגיאה בפירוק הסימניה

en: Root
he: תיקיית שורש

en: Could not load bookmarks due to unexpected error
he: לא ניתן לטעון את הסימניות עקב שגיאה בלתי צפויה

en: Folder
he: תיקייה

en: Remote
he: מרוחק

en: Title
he: כותרת

en: Window (%s)
he: חלון (%s)

en: Session (%s)
he: הפעלה (%s)

en: Close Application
he: סגירת יישום

en: Close Window
he: סגירת חלון

en: Close Session
he: סגירת הפעלה

en: Ignoring as '%s' is not a directory
he: מתעלם כי ‚%s’ אינה תיקייה

en: Geometry string '%s' is invalid and could not be parsed
he: מחרוזת הגאומטריה ‚%s’ שגויה ולא ניתן לנתח אותה

en: You cannot load a session and set a profile/working directory/execute command option, please choose one or the other
he: לא ניתן לטעון הפעלה וגם לקבוע אפשרות עבור פרופיל/תיקיית עבודה/פקודה לביצוע, נא לבחור האחד או האחר

en: You can only use the action parameter within Tilix
he: ניתן להשתמש במשתנה הפעולה בתוך Tilix

en: You cannot use the quake mode with maximize, minimize or geometry parameters
he: לא ניתן להשתמש במצב quake בזמן הגדלה, מזעור או התנהלות לפי משתני גאומטריה

en: File %s is not a color scheme compliant JSON file
he: הקובץ %s אינו קובץ JSON תואם ערכת צבעים

en: Color scheme palette requires 16 colors
he: תכנית לוח הצבעים דורשת 16 צבעים

en: A VTE based terminal emulator for Linux
he: אמולטור מסוף מבוסס VTE עבור לינוקס

en: This Source Code Form is subject to the terms of the Mozilla Public License, v. 2.0. If a copy of the MPL was not distributed with this file, You can obtain one at http://mozilla.org/MPL/2.0/.
he: תבנית קוד המקור כפופה לתנאי הרישיון הציבורי של מוזילה (MPL), גרסה 2.0. אם לא הופץ עותק של MPL יחד עם קובץ זה, ניתן להשיג כזה בכתובת http://mozilla.org/MPL/2.0/.

en: GTK VTE widget team, Tilix would not be possible without their work
he: צוות הווידג׳ט GTK VTE, שלולא עבודתם לא היה לנו את Tilix

en: GtkD for providing such an excellent GTK wrapper
he: GtkD שסיפק עוטף Gtk נהדר

en: Dlang.org for such an excellent language, D
he: Dlang.org עבור השפה הנהדרת D

en: Icon title
he: כותרת סמל

en: ID
he: מזהה

en: Directory
he: תיקייה

en: Hostname
he: שם מארח

en: Username
he: שם משתמש

en: Columns
he: עמודות

en: Rows
he: שורות

en: Process
he: תהליך

en: Status.Read-Only
he: מצב.קריאה-בלבד

en: Status.Silence
he: מצב.השתקה

en: Status.Input-Sync
he: מצב.סנכרון-קלט

en: Terminal count
he: כמות מסופים

en: Terminal number
he: מס׳ מסוף

en: Active terminal title
he: כותרת המסוף הפעיל

en: Application name
he: שם היישום

en: Session name
he: שם הפעלה

en: Session number
he: מס׳ הפעלה

en: Session count
he: כמות הפעלות

en: Western
he: מערבי

en: Central European
he: מרכז אירופאי

en: South European
he: דרום אירופאי

en: Baltic
he: בלטי

en: Cyrillic
he: קירילי

en: Arabic
he: ערבי

en: Greek
he: יווני

en: Hebrew Visual
he: עברי חזותי

en: Hebrew
he: עברי

en: Turkish
he: טורקי

en: Nordic
he: נורדי

en: Celtic
he: קלטי

en: Romanian
he: רומני

en: Unicode
he: יוניקוד

en: Armenian
he: ארמני

en: Chinese Traditional
he: סיני מסורתי

en: Cyrillic/Russian
he: קירילי/רוסי

en: Japanese
he: יפני

en: Korean
he: קוריאני

en: Chinese Simplified
he: סיני פשוט

en: Georgian
he: גאורגי

en: Cyrillic/Ukrainian
he: קירילי/אוקראיני

en: Croatian
he: קרואטי

en: Hindi
he: הינדי

en: Persian
he: פרסי

en: Gujarati
he: גוג׳רטי

en: Gurmukhi
he: גורמוקהי

en: Icelandic
he: איסלנדי

en: Vietnamese
he: וייטנאמי

en: Thai
he: תאי

en: Regex
he: ביטוי רגולרי

en: Case Insensitive
he: לא תלוי רישיות

en: Add
he: הוספה

en: Delete
he: מחיקה

en: Move up
he: העברה למעלה

en: Move down
he: העברה למטה

en: Apply
he: החלה

en: Edit Custom Links
he: עריכת קישורים בהתאמה אישית

en: Action
he: פעולה

en: Parameter
he: משתנה

en: Limit number of lines for trigger processing to:
he: הגבלת מספר השורות לעיבוד הקפצות עד:

en: Edit Triggers
he: עריכת הקפצות

en: Row %d:
he: שורה %d:

en: Add bookmark
he: הוספת סימנייה

en: Edit bookmark
he: עריכת סימנייה

en: Delete bookmark
he: מחיקת סימנייה

en: Unselect bookmark
he: ביטול בחירת סימנייה

en: Custom Links
he: קישורים בהתאמה אישית

en: A list of user defined links that can be clicked on in the terminal based on regular expression definitions.
he: רשימה של קישורים בהגדרת המשתמש עליהם ניתן במסוף לפי הגדרות בביטויים רגולריים.

en: Edit
he: עריכה

en: Triggers
he: הקפצות

en: Triggers are regular expressions that are used to check against output text in the terminal. When a match is detected the configured action is executed.
he: הקפצות הן ביטויים רגולריים שמשמשים לבדיקה כנגד טקסט במסוף. כאשר יש זיהוי של התאמה מופעלת הפעולה שהוגדרה.

en: Tilix Preferences
he: העדפות Tilix

en: Global
he: כללי

en: Appearance
he: מראה

en: Bookmarks
he: סימניות

en: Shortcuts
he: קיצורים

en: Encoding
he: קידוד

en: Advanced
he: מתקדם

en: Profile
he: פרופיל

en: Add profile
he: הוספת פרופיל

en: Delete profile
he: מחיקת פרופיל

en: Profiles
he: פרופילים

en: Profile: %s
he: פרופיל: %s

en: Are you sure you want to delete '%s'?
he: למחוק את ‚’%s?

en: Clone
he: שכפול

en: Use for new terminals
he: להשתמש עבור מסופים חדשים

en: Encodings showing in menu:
he: קידודים המוצגים בתפריט:

en: Enabled
he: מופעל

en: Shortcut Key
he: מקש קיצור

en: Enable shortcuts
he: הפעלת קיצורים

en: Restore default shortcut for this action
he: הגדרה כבררת מחדל

en: Overwrite Existing Shortcut
he: דרוס קיצור קיים

en: The shortcut %s is already assigned to %s.
    Disable the shortcut for the other action and assign here instead?
he: קיצור הדרך %s כבר מוקצה עבור %s
    להשבית את קיצור הדרך עבור הפעולה השנייה ולהקצות אותו לכאן במקום?

en: Window style
he: סגנון חלון

en: Borderless
he: ללא שוליים

en: Disable CSD
he: השבתת עיצוב משתמש

en: Disable CSD, hide toolbar
he: השבתת עיצוב משתמש, הסתרת סרגל כלים

en: Normal
he: רגיל

en: Window restart required
he: נדרשת הפעלה מחדש של החלון

en: Terminal title style
he: סגנון כותרת מסוף

en: None
he: ללא

en: Small
he: קטן

en: Tab position
he: מיקום לשוניות

en: Bottom
he: למטה

en: Left
he: שמאל

en: Right
he: ימין

en: Top
he: למעלה

en: Theme variant
he: הגוון ערכת נושא

en: Dark
he: כהה

en: Light
he: בהיר

en: Background image
he: תמונת רקע

en: Select Image
he: בחירת תמונה

en: All Image Files
he: כל קובצי התמונה

en: Reset background image
he: איפוס תמונת רקע

en: Center
he: מרכז

en: Scale
he: קנה מידה

en: Stretch
he: מתיחה

en: Tile
he: אריח

en: Default session name
he: שם הפעלה ברירת מחדל

en: Application title
he: כותרת יישום

en: Enable transparency, requires re-start
he: אפשור שקיפות, נדרשת הפעלה מחדש

en: Use a wide handle for splitters
he: שימוש בידית רחבה עבור המפרידים

en: Place the sidebar on the right
he: להציב את סרגל הצד מימין

en: Show the terminal title even if it's the only terminal
he: להציג את כותרת המסוף אפילו אם זה המסוף היחידי

en: Use overlay scrollbars (Application restart required)
he: שימוש בפסי גלילה מרחפים (דורש הפעלת היישום מחדש)

en: Use tabs instead of sidebar (Application restart required)
he: שימוש בלשוניות במקום סרגל צד (דורש הפעלת היישום מחדש)

en: Size
he: גודל

en: Height percent
he: אחוז גובה

en: Width percent
he: אחוז רוחב

en: Alignment
he: יישור

en: Window position
he: מיקום חלון

en: Options
he: אפשרויות

en: Show terminal on all workspaces
he: הצגת המסוף בכל סביבות העבודה

en: Hide window when focus is lost
he: הסתרת החלון עם אבדן המיקוד

en: Delay hiding window by (ms)
he: השהיה להסתרת חלון (מ״ש)

en: Hide the toolbar of the window
he: הסתרת סרגל הכלים של החלון

en: Keep window always on top
he: לשמור על החלון עליון תמיד

en: Display terminal on active monitor
he: הצגת מסוף על הצג הפעיל

en: Display on specific monitor
he: הצגה על צג מסוים

en: Primary Monitor
he: צג עיקרי

en: Monitor
he: צג

en: Behavior
he: התנהגות

en: Prompt when creating a new session
he: בקשה בעת יצירת הפעלה חדשה

en: Focus a terminal when the mouse moves over it
he: מיקוד מסוף בעת מעבר העכבר מעליו

en: Autohide the mouse pointer when typing
he: הסתרה אוטומטית של מצביע העכבר בעת הקלדה

en: Close terminal by clicking middle mouse button on title
he: סגירת המסוף על ידי לחיצה על הכפתור האמצעי על הכותרת

en: Zoom the terminal using <Control> and scroll wheel
he: התקרבות או התרחקות מהמסוף באמצעות <Control> וגלילת גלגלת העכבר

en: Require the <Control> modifier to edit title on click
he: דרישת המקש <Control> כדי לערוך את הכותרת בלחיצה

en: Close window when last session is closed
he: סגירת החלון עם סגירת ההפעלה

en: Save and restore window state
he: שמירה ושחזור מצב החלון

en: Always search using regular expressions
he: תמיד לחפש עם ביטויים רגולריים

en: Send desktop notification on process complete
he: שליחת התראה לשולחן העבודה בסיום תהליך

en: On new instance
he: במופע חדש

en: Focus Window
he: מיקוד חלון

en: Split Down
he: פיצול למטה

en: Split Right
he: פיצול ימינה

en: Clipboard
he: לוח גזירים

en: Always use advanced paste dialog
he: תמיד להשתמש בתיבת דו־השיח של הדבקה מתקדמת

en: Warn when attempting unsafe paste
he: אזהרה בעת ניסיון להדבקה לא בטוחה

en: Strip first character of paste if comment or variable declaration
he: הסרת התו הראשון בהדבקה במקרה של הערה או הצהרת משתנים

en: Strip trailing whitespaces and linebreak characters on paste
he: קיצוץ הרווחים בסוף ותווי ירידת השורה עם ההדבקה

en: Automatically copy text to clipboard when selecting
he: העתקת טקסט ללוח הגזירים אוטומטית עם הבחירה

en: General
he: כללי

en: Color
he: צבע

en: Scrolling
he: גלילה

en: Compatibility
he: תאימות

en: Badge
he: תג

en: Profile name
he: שם פרופיל

en: Terminal title
he: כותרת מסוף

en: Text Appearance
he: מראה טקסט

en: Terminal size
he: גודל מסוף

en: columns
he: עמודות

en: rows
he: שורות

en: Reset
he: איפוס

en: Cell spacing
he: ריווח תאים

en: width
he: רוחב

en: height
he: גובה

en: Margin
he: גבול

en: Text blink mode
he: מצב הבהוב טקסט

en: Always
he: תמיד

en: Focused
he: ממוקד

en: Never
he: לעולם לא

en: Unfocused
he: לא ממוקד

en: Custom font
he: גופן מותאם אישית

en: Choose A Terminal Font
he: בחירת גופן מסוף

en: Word-wise select chars
he: תווים שנחשבים כחלק ממילה

en: Cursor
he: סמן

en: Block
he: בלוק

en: IBeam
he: סמן ו

en: Underline
he: קו תחתון

en: Cursor blink mode
he: מצב הבהוב סמן

en: Off
he: תוק

en: On
he: גע

en: System
he: מערכת

en: Notification
he: התראה

en: Terminal bell
he: פעמון מסוף

en: Icon and sound
he: סמל וצליל

en: Sound
he: צליל

en: ID: %s
he: מזהה: %s

en: Color scheme
he: תכנית צבעים

en: Custom
he: מותאם אישית

en: Export
he: ייצוא

en: Color palette
he: לוח צבעים

en: Use theme colors for foreground/background
he: שימוש בצבעי ערכת הנושא עבור חזית/רקע

en: Show bold text in bright colors
he: הצגת טקסט מודגש בצבעים בהירים

en: Transparency
he: שקיפות

en: Unfocused dim
he: עמעום לא ממוקד

en: Text
he: טקסט

en: Background
he: רקע

en: Select Cursor Foreground Color
he: בחירת צבע חזית לסמן

en: Select Cursor Background Color
he: בחירת צבע רקע לסמן

en: Highlight
he: הדגשה

en: Select Highlight Foreground Color
he: בחירת צבע חזית להדגשה

en: Select Highlight Background Color
he: בחירת צבע רקע להדגשה

en: Bold
he: מודגש

en: Select Bold Color
he: בחירת צבע מודגש

en: Select Badge Color
he: בחירת צבע תג

en: Select Background Color
he: בחירת צבע רקע

en: Select Foreground Color
he: בחירת צבע חזית

en: Foreground
he: חזית

en: Black
he: שחור

en: Blue
he: כחול

en: Green
he: ירוק

en: Grey
he: אפור

en: Orange
he: כתום

en: Purple
he: סגול

en: Red
he: אדום

en: Turquoise
he: טורקיז

en: Select %s Color
he: בחירת צבע %s

en: Select %s Light Color
he: בחירת צבע %s בהיר

en: Export Color Scheme
he: ייצוא ערכת צבעים

en: Show scrollbar
he: הצגת פס הגלילה

en: Scroll on output
he: גלילה בעת פלט

en: Scroll on keystroke
he: גלילה בעת לחיצה על מקש

en: Limit scrollback to:
he: הגבלת היסטוריית הגלילה לכדי:

en: Backspace key generates
he: מקש Backspace מחולל

en: Automatic
he: אוטומטי

en: Escape sequence
he: תו החרגה

en: Delete key generates
he: מקש Delete מחולל

en: Ambiguous-width characters
he: תווים ברוחב משתנה

en: Narrow
he: צר

en: Wide
he: רחב

en: Run command as a login shell
he: הרצת פקודה כמעטפת כניסה

en: Run a custom command instead of my shell
he: הרצת פקודה מותאמת אישית במקום המעטפת

en: When command exits
he: בעת יציאה מפקודה

en: Exit the terminal
he: לצאת מהמסוף

en: Hold the terminal open
he: להשאיר את המסוף פתוח

en: Restart the command
he: להפעיל את הפקודה מחדש

en: Badge position
he: מיקום תג

en: Northeast
he: צפון מזרח

en: Northwest
he: צפון מערב

en: Southeast
he: דרום מזרח

en: Southwest
he: דרום מערב

en: Choose A Badge Font
he: בחירת גופן תג

en: Notify New Activity
he: התראה על פעילות חדשה

en: A notification can be raised when new activity occurs after a specified period of silence.
he: ניתן להקפיץ התראה כשמתרחשת פעילות חדשה לאחר פרק זמן מסוים של שקט.

en: Automatic Profile Switching
he: מעבר פרופיל אוטומטי

en: Profiles are automatically selected based on the values entered here.
    Values are entered using a <i>username@hostname:directory</i> format. Either the hostname or directory can be omitted but the colon must be present. Entries with neither hostname or directory are not permitted.
he: הפרופילים נבחרים אוטומטית על בסיס הערכים שמוקלדים כאן.
    ערכים מוקלדים באופן הבא: <i>username@hostname:directory</i>. ניתן להשמיט או את ה־hostname או את ה־directory אך הנקודתיים חייבים להישאר. רשומות בלי hostname או directory אסורות.

en: Profiles are automatically selected based on the values entered here.
    Values are entered using a <i>hostname:directory</i> format. Either the hostname or directory can be omitted but the colon must be present. Entries with neither hostname or directory are not permitted.
he: הפרופילים נבחרים אוטומטית על בסיס הערכים שמוקלדים כאן.
    ערכים מוקלדים באופן הבא: <i>hostname:directory</i>. ניתן להשמיט או את ה־hostname או את ה־directory אך הנקודתיים חייבים להישאר. רשומות בלי hostname או directory אסורות.

en: Match
he: התאמה

en: Enter username@hostname:directory to match
he: יש להקליד username@hostname:directory כדי להתאים

en: Enter hostname:directory to match
he: נא להקליד hostname:directory להתאמה

en: Add New Match
he: הוספת התאמה חדשה

en: Edit username@hostname:directory to match
he: עריכת username@hostname:directory להתאמה

en: Edit hostname:directory to match
he: עריכת hostname:directory להתאמה

en: Edit Match
he: עריכת התאמה

en: Enable by default
he: הפעלה כבררת מחדל

en: Threshold for continuous silence
he: סף לשקט מתמשך

en: (seconds)
he: (שניות)

en: Terminal
he: מסוף

en: Session
he: הפעלה

en: Window
he: חלון

en: Help
he: עזרה

en: UpdateState
he: עדכון_מצב

en: ExecuteCommand
he: הפעלת_פקודה

en: SendNotification
he: שליחת_הודעה

en: UpdateTitle
he: עדכון_כותרת

en: PlayBell
he: השמעת_צליל

en: SendText
he: שליחת_טקסט

en: InsertPassword
he: הקלדת_ססמה

en: UpdateBadge
he: עדכון_תג

en: RunProcess
he: הרצת_תהליך

en: %s (Copy)
he: %s (עותק)

en: Could not locate dropped terminal
he: לא ניתן לאתר את המסוף שנשמט

en: Could not locate session for dropped terminal
he: לא ניתן לאתר הפעלה עבור המסוף שנשמט

en: Close
he: סגירה

en: This command is asking for Administrative access to your computer
he: פקודה זו מבקשת גישה ניהולית למחשב

en: Copying commands from the internet can be dangerous.
he: העתקת פקודות מהאינטרנט עלולה להיות מסוכנת.

en: Be sure you understand what each part of this command does.
he: נא לוודא שהבנת של כל חלק בפקודה זו.

en: Transform
he: המרות

en: Convert spaces to tabs
he: המרת רווחים לטאבים

en: Convert CRLF and CR to LF
he: המרת CRLF ו־CR ל־LF

en: Advanced Paste
he: הדבקה מתקדמת

en: Paste
he: הדבקה

en: Layout Options
he: אפשרויות פריסה

en: Active
he: פעיל

en: Session Load
he: טעינת הפעלה

en: Active options are always in effect and apply immediately.
    Session Load options only apply when loading a session file.
he: אפשרויות פעילות תמיד פעילות ומיושמות מיד.
    אפשרויות טעינת הפעלה מיושמות רק בעת טעינת קובץ הפעלה.

en: Process monitoring is not enabled, this should never be called
he: אין מעקב אחר תהליכים, אין סיבה לקרוא לפעולה הזאת

en: New
he: חדש

en: Include return character with password
he: לכלול תו אישור עם ססמה

en: Insert Password
he: הקלדת ססמה

en: Password
he: ססמה

en: Confirm Password
he: אימות ססמה

en: Add Password
he: הוספת ססמה

en: Edit Password
he: עריכת ססמה

en: Search Options
he: אפשרויות חיפוש

en: Find next
he: חיפוש הבא

en: Find previous
he: חיפוש הקודם

en: Match case
he: התאמת רישיות

en: Match entire word only
he: התאמת מילים שלמות בלבד

en: Wrap around
he: גלישת שורות

en: Match as regular expression
he: התאמה כביטוי רגולרי

en: Search '%s' is not a valid regex
    %s
he: החיפוש ‚%s’ אינו ביטוי רגולרי תקני
    %s

en: Maximize
he: הגדלה

en: Disable input synchronization for this terminal
he: השבתת סנכרון קלט עבור מסוף זה

en: Read-Only
he: קריאה בלבד

en: New output
he: פלט חדש

en: Edit Profile
he: עריכת פרופיל

en: Edit Encodings
he: עריכת קידודים

en: Enable input synchronization for this terminal
he: הפעלת סנכרון קלט עבור מסוף זה

en: Library Not Loaded
he: הספרייה לא טעונה

en: The library %s could not be loaded, password functionality is unavailable.
he: לא ניתן לטעון את הספרייה %s, תכונת הססמה אינה זמינה.

en: Find…
he: חיפוש…

en: Password...
he: ססמה…

en: Bookmark...
he: סימנייה…

en: Add Bookmark...
he: הוספת סימנייה…

en: Assistants
he: כלי עזר

en: Show File Browser...
he: הצגת דפדפן קבצים…

en: Save Output…
he: שמירת הפלט…

en: Reset and Clear
he: איפוס וניקוי

en: Layout Options…
he: אפשרויות פריסה…

en: Monitor Silence
he: מעקב אחר שקט

en: Other
he: אחר

en: Add Right
he: הוספה ימינה

en: Add Down
he: הוספה למטה

en: Terminal Activity
he: פעילות מסוף

en: Not Enabled
he: לא מופעל

en: Restore
he: שחזור

en: Tilix Custom Notification
he: התראות מותאמות אישית של Tilix

en: Open Link
he: פתיחת קישור

en: Copy Link Address
he: העתקת כתובת קישור

en: Copy
he: העתקה

en: Copy as HTML
he: העתקה כ־HTML

en: Select All
he: בחירת הכל

en: Synchronize input
he: סנכרון הקלט

en: Could not check file '%s' due to error '%s'
he: לא ניתן לבדוק את הקובץ ‚%s’ עקב השגיאה ‚%s’

en: Remote file URIs are not supported with hyperlinks.
    URI was '%s'
he: אין תמיכה בכתובות של קבצים מרוחקים דרך קישורים.
    הכתובת הייתה ‚%s’

en: Remote File URI Unsupported
he: אין תמיכה בכתובות קבצים מרוחקים

en: Custom link regex '%s' has an error, ignoring
he: בביטוי הרגולרי של הקישורים בהתאמה אישית ‚%s’ יש טעות, לא נכלל

en: Regular Expression Error
he: שגיאת ביטוי רגולרי

en: Could not open match '%s'
he: לא ניתן לפתוח את ההתאמה ‚%s’

en: Error Opening Match
he: שגיאה בפתיחת התאמה

en: Unexpected error occurred when adding link regex: %s
he: אירעה שגיאה בלתי צפויה בעת הוספת ביטוי רגולרי לקישורים: %s

en: Unexpected error occurred, no additional information available
he: התרחשה שגיאה בלתי צפויה, אין מידע נוסף זמין

en: Unexpected error occurred: %s
he: אירעה שגיאה בלתי צפויה: %s

en: Save Terminal Output
he: שמירת פלט מסוף

en: All Text Files
he: כל קובצי הטקסט

en: Unknown
he: לא ידוע

en: The child process exited normally with status %d
he: תהליך הבן יצא כרגיל במצב %d

en: The child process was aborted by signal %d.
he: תהליך הבן נפל עם האות %d.

en: The child process was aborted.
he: תהליך הבן נפל.

en: Relaunch
he: הפעלה מחדש

en: Don't Paste
he: לא להדביק

en: Paste Anyway
he: להדביק בכול זאת
