terminix - en to sv translation catalogue (631 entries)

en: A tiling terminal for GNOME
sv: En sida-vid-sida-terminal för GNOME

en: Tilix is a tiling terminal emulator.
sv: Tilix är en terminalemulator där terminaler placeras sida vid sida.

en: It lets you:
sv: Den låter dig:

en: Layout terminals in any fashion by splitting them horizontally or vertically
sv: Ändra layout för terminaler på vilket sätt som helst genom att dela dem horisontellt eller vertikalt

en: Terminals can be re-arranged using drag and drop both within and between windows
sv: Terminaler kan omplaceras genom att dra och släppa dem både inom och mellan fönster

en: Terminals can be detached into a new window via drag and drop
sv: Terminaler kan kopplas loss till ett nytt fönster genom att dra och släppa dem

en: Input can be synchronized between terminals so commands typed in one terminal are replicated to the others
sv: Inmatning kan synkroniseras mellan terminaler så att kommandon som skrivs in i en terminal upprepas till de andra

en: The grouping of terminals can be saved and loaded from disk
sv: Grupperingen av terminaler kan sparas och läsas in från disk

en: Terminals support custom titles
sv: Terminaler stöder anpassade titlar

en: Color schemes are stored in files and custom color schemes can be created by simply creating a new file
sv: Färgscheman lagras i filer och anpassade färgscheman kan enkelt skapas genom att skapa en ny fil

en: Transparent background
sv: Transparent bakgrund

en: Supports notifications when processes are completed out of view
sv: Stöder aviseringar då processer utom synhåll blir klara

en: The application was written using GTK 3 and an effort was made to conform to GNOME Human Interface Guidelines (HIG). As a result, it does use client-side-decorations, though it can be disabled if necessary.
sv: Programmet skrevs med GTK 3 och försöker följa GNOME:s riktlinjer för mänskliga gränssnitt (HIG). Som ett resultat av detta använder det dekorationer från klientsidan, men det kan inaktiveras om nödvändigt.

en: Tilix has been tested with GNOME and with Unity.
sv: Tilix har testats med GNOME och med Unity.

en: Tilix is still looking for a new maintainer!
sv: Tilix letar fortfarande efter en ny underhållare!

en: This release adds the following features:
sv: Den här utgåvan lägger till följande funktioner:

en: Disable advanced paste when there is no linebreak like iTerm2
sv: Inaktivera avancerad inklistring när det inte finns någon radbrytning som iTerm2

en: Add environment variable when in quake mode
sv: Lägg till miljövariabel när i quake läge

en: Add possibility to configure always enabled regex
sv: Lägg till möjlighet att konfigurera alltid aktiverat regex

en: This release fixes the following bugs:
sv: Den här utgåvan åtgärdar följande buggar:

en: More appdata -&gt; metainfo move
sv: Mer appdata -&gt; metainfo flyttat

en: Add meson target for man page translations
sv: Lägg till mesonmål för man-sideöversättningar

en: Update flatpak manifest
sv: Uppdaterade flatpak-manifest

en: meson: drop unused argument for i18n.merge_file()
sv: meson: släpp oanvänt argument för i18n.merge_file()

en: Stop using deprecated Meson features
sv: Slutade använda föråldrade Meson-funktioner

en: Keep quake window open if focus is restored before timeout has been reached
sv: Håll quakefönster öppna om fokus återställs innan timeout har uppnåtts

en: Don't check GtkDragResult
sv: Kontrollera inte GtkDragResult

en: Don't add application/x-rootwindow-drop to dragSourceSet targets
sv: Lägg inte till application/x-rootwindow-drop till dragSourceSet-mål

en: With contributions from:
sv: Med bidrag från:

en: Tilix is looking for maintainers! At the moment, only very minimal maintenance is done, no new features will be implemented and pull-requests may be reviewed very slowly.
sv: Tilix söker underhållare! För närvarande görs endast mycket minimalt underhåll, inga nya funktioner kommer att implementeras och pull-förfrågningar kan granskas mycket långsamt.

en: If you are interested in helping Tilix, please chime in!
sv: Om du är intresserad av att hjälpa Tilix, hör av dig!

en: Actually install Yaru color scheme
sv: Installera faktiskt Yaru färgschema

en: Give every tab the ${title}
sv: Ge varje flik ${title}

en: Add option to strip trailing whitespace on paste
sv: Lägg till alternativ för att ta bort efterföljande blanksteg på klistra in

en: Fix saving of already saved session
sv: Åtgärdade lagring av redan sparad session

en: Add shortcut to "Unselect all"
sv: Lägg till genväg till "Avmarkera alla"

en: Many Meson buildsystem fixes
sv: Många Meson byggsystemsfixar

en: Avoid missing the previous command exit code when encoding URLs
sv: Undvik att missa föregående kommandoavslutskod när du kodar URL:er

en: Resolve some D deprecation messages
sv: Åtgärdade några D-utfasningsmeddelanden

en: Mention powerline/fonts in README
sv: Nämn powerline/fonts i README

en: Avoid calling `values()` on a shared object
sv: Undvik att anropa `values()` på delade objekt

en: Update metainfo data
sv: Uppdaterade metainfo data

en: Drop compat code for older D frontend versions
sv: Släpp kompaktkod för äldre D-frontend-versioner

en: Bump minimum VTE version to 0.46
sv: Drog upp minsta VTE-version till 0.46

en: Remove deprecated Autotools support
sv: Ta bort föråldrat stöd för Autotools

en: Add release notes, NEWS file, automatic metainfo update
sv: Lägg till release notes, NEWS-fil, automatisk metainfo-uppdatering

en: Update to GtkD 3.9.0
sv: Uppdatera till GtkD 3.9.0

en: This release updates translations.
sv: Den här utgåvan uppdaterar översättningar.

en: This release fixes the following bug:
sv: Den här versionen fixar följande buggar:

en: Fixes a problem with the session sidebar getting out of sync after having deleted a session. See issues #1680, #1637 and #1699.
sv: Åtgärdar ett problem med att sessionens sidofält hamnar ur synk efter att ha tagit bort en session. Se problem nummer #1680, #1637 och #1699.

en: Remove app menu for gnome 3.32
sv: Tar bort programmeny för gnome 3.32

en: Update icon
sv: Uppdaterad ikon

en: Minor fixes
sv: Mindre fixar

en: Small release to update localizations
sv: Liten version för att uppdatera lokaliseringar

en: Update to GtkD 3.8.5 to fix library name in GtkD.
sv: Uppdaterade till GtkD 3.8.5 för att fixa biblioteksnamn i GtkD.

en: Some new features and bug fixes.
sv: Några nya funktioner och buggfixar.

en: Open Remote Tilix
sv: Öppna fjärr-Tilix

en: Open Remote Tilix In {}
sv: Öppna fjärr-Tilix i {}

en: Open In Tilix
sv: Öppna i Tilix

en: Open Tilix In {}
sv: Öppna Tilix i {}

en: Open Remote Tilix Here
sv: Öppna fjärr-Tilix här

en: Open Remote Tilix In This Directory
sv: Öppna fjärr-Tilix i denna katalog

en: Open Tilix Here
sv: Öppna Tilix här

en: Open Tilix In This Directory
sv: Öppna Tilix i denna katalog

en: shell;prompt;command;commandline;cmd;
sv: skal;prompt;kommando;kommandorad;cmd;

en: New Window
sv: Nytt fönster

en: New Session
sv: Ny session

en: Preferences
sv: Inställningar

[ctx: shortcut window]
en: Application
sv: Program

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
sv: Öppna ett nytt fönster

[ctx: shortcut window]
en: Open a new session
sv: Öppna en ny session

[ctx: shortcut window]
en: Open preferences
sv: Öppna inställningar

[ctx: shortcut window]
en: Show keyboard shortcuts
sv: Visa tangentbordsgenvägar

[ctx: shortcut window]
en: Window
sv: Fönster

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen mode
sv: Växla helskärmsläge

[ctx: shortcut window]
en: View session sidebar
sv: Visa sessionssidopanel

[ctx: shortcut window]
en: Switch to next session
sv: Växla till nästa session

[ctx: shortcut window]
en: Switch to previous session
sv: Växla till föregående session

[ctx: shortcut window]
en: Reorder to next session
sv: Ändra ordning till nästa session

[ctx: shortcut window]
en: Reorder to previous session
sv: Ändra ordning till föregående session

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 1
sv: Växla till session 1

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 2
sv: Växla till session 2

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 3
sv: Växla till session 3

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 4
sv: Växla till session 4

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 5
sv: Växla till session 5

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 6
sv: Växla till session 6

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 7
sv: Växla till session 7

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 8
sv: Växla till session 8

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 9
sv: Växla till session 9

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 10
sv: Växla till session 10

[ctx: shortcut window]
en: File
sv: Arkiv

[ctx: shortcut window]
en: Close the current session
sv: Stäng aktuell session

[ctx: shortcut window]
en: Save the current session
sv: Spara aktuell session

[ctx: shortcut window]
en: Save the current session with new filename
sv: Spara aktuell session med nytt filnamn

[ctx: shortcut window]
en: Open a saved session
sv: Öppna en sparad session

[ctx: shortcut window]
en: Add
sv: Lägg till

[ctx: shortcut window]
en: Add terminal right
sv: Lägg till terminal åt höger

[ctx: shortcut window]
en: Add terminal down
sv: Lägg till terminal nedåt

[ctx: shortcut window]
en: Add terminal automatically
sv: Lägg till terminal automatiskt

[ctx: shortcut window]
en: Resize
sv: Ändra storlek

[ctx: shortcut window]
en: Resize the terminal up
sv: Ändra storlek på terminalen uppåt

[ctx: shortcut window]
en: Resize the terminal down
sv: Ändra storlek på terminalen nedåt

[ctx: shortcut window]
en: Resize the terminal left
sv: Ändra storlek på terminalen åt vänster

[ctx: shortcut window]
en: Resize the terminal right
sv: Ändra storlek på terminalen åt höger

[ctx: shortcut window]
en: Other
sv: Annat

[ctx: shortcut window]
en: Edit the session name
sv: Redigera sessionsnamnet

[ctx: shortcut window]
en: Synchronize the input
sv: Synkronisera inmatningen

[ctx: shortcut window]
en: Switch
sv: Växla

[ctx: shortcut window]
en: Switch to next terminal
sv: Växla till nästa terminal

[ctx: shortcut window]
en: Switch to previous terminal
sv: Växla till föregående terminal

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the terminal up
sv: Växla till den övre terminalen

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the terminal down
sv: Växla till den nedre terminalen

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the terminal left
sv: Växla till den vänstra terminalen

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the terminal right
sv: Växla till den högra terminalen

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 1
sv: Växla till terminal 1

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 2
sv: Växla till terminal 2

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 3
sv: Växla till terminal 3

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 4
sv: Växla till terminal 4

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 5
sv: Växla till terminal 5

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 6
sv: Växla till terminal 6

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 7
sv: Växla till terminal 7

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 8
sv: Växla till terminal 8

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 9
sv: Växla till terminal 9

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 10
sv: Växla till terminal 10

[ctx: shortcut window]
en: Find
sv: Sök

[ctx: shortcut window]
en: Find next
sv: Sök nästa

[ctx: shortcut window]
en: Find previous
sv: Sök föregående

[ctx: shortcut window]
en: Clipboard
sv: Urklipp

[ctx: shortcut window]
en: Copy
sv: Kopiera

[ctx: shortcut window]
en: Copy As HTML
sv: Kopiera som HTML

[ctx: shortcut window]
en: Paste
sv: Klistra in

[ctx: shortcut window]
en: Paste selection
sv: Klistra in markering

[ctx: shortcut window]
en: Advanced paste
sv: Avancerad klistra in

[ctx: shortcut window]
en: Select all
sv: Markera allt

[ctx: shortcut window]
en: Unselect all
sv: Avmarkera alla

[ctx: shortcut window]
en: Zoom
sv: Zooma

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
sv: Zooma in

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
sv: Zooma ut

[ctx: shortcut window]
en: Zoom normal size
sv: Zooma till normal storlek

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
sv: Navigering

[ctx: shortcut window]
en: Scroll up
sv: Rulla upp

[ctx: shortcut window]
en: Scroll down
sv: Rulla ner

[ctx: shortcut window]
en: Page up
sv: En sida uppåt

[ctx: shortcut window]
en: Page down
sv: En sida nedåt

[ctx: shortcut window]
en: Previous prompt
sv: Föregående prompt

[ctx: shortcut window]
en: Next prompt
sv: Nästa prompt

[ctx: shortcut window]
en: Save terminal contents
sv: Spara terminalinnehåll

[ctx: shortcut window]
en: Close terminal
sv: Stäng terminal

[ctx: shortcut window]
en: Maximize terminal
sv: Maximera terminal

[ctx: shortcut window]
en: Current profile preferences
sv: Aktuella profilinställningar

[ctx: shortcut window]
en: Reset the terminal
sv: Återställ terminalen

[ctx: shortcut window]
en: Reset and clear the terminal
sv: Återställ och töm terminalen

[ctx: shortcut window]
en: Toggle read only
sv: Växla skrivskydd

[ctx: shortcut window]
en: Layout options
sv: Layoutalternativ

[ctx: shortcut window]
en: Insert terminal number
sv: Infoga terminalnummer

[ctx: shortcut window]
en: Insert password
sv: Infoga lösenord

[ctx: shortcut window]
en: Select bookmark
sv: Välj bokmärke

[ctx: shortcut window]
en: Add bookmark
sv: Lägg till bokmärke

[ctx: shortcut window]
en: Cycle title style
sv: Växla titelstil

[ctx: shortcut window]
en: Monitor silence
sv: Övervaka tystnad

[ctx: shortcut window]
en: Override input synchronization
sv: Åsidosätt inmatningssynkronisering

[ctx: shortcut window]
en: Open file browser
sv: Öppna filbläddrare

[ctx: shortcut window]
en: Toggle margin
sv: Växla marginal

[ctx: shortcut window]
en: Open
sv: Öppna

[ctx: shortcut window]
en: Open in Tilix
sv: Öppna i Tilix

[ctx: shortcut window]
en: Profile
sv: Profil

en: Your GTK version is too old, you need at least GTK %d.%d.%d!
sv: Din GTK-version är för gammal, du behöver minst GTK %d.%d.%d!

en: Your VTE version is too old, you need at least VTE %d.%d!
sv: Din VTE-version är för gammal, du behöver minst VTE %d.%d!

en: Unexpected exception occurred
sv: Ett oväntat undantag inträffade

en: Error:
sv: Fel:

en: Versions
sv: Versioner

en: Tilix version: %s
sv: Version av Tilix: %s

en: VTE version: %s
sv: VTE-version: %s

en: GTK Version: %d.%d.%d
sv: GTK-version: %d.%d.%d

en: Tilix Special Features
sv: Tilix specialfunktioner

en: Notifications enabled=%b
sv: Aviseringar aktiverade=%b

en: Triggers enabled=%b
sv: Utlösare aktiverade=%b

en: Badges enabled=%b
sv: Emblem aktiverade=%b

en: disabled
sv: inaktiverad

en: Do not show this again
sv: Visa inte detta meddelande igen

en: Credits
sv: Tack till

en: DIRECTORY
sv: KATALOG

en: Set the working directory of the terminal
sv: Ställ in arbetskatalogen för terminalen

en: PROFILE_NAME
sv: PROFILNAMN

en: Set the starting profile
sv: Ställ in startprofilen

en: Set the title of the new terminal
sv: Ställ in titeln för den nya terminalen

en: TITLE
sv: TITEL

en: Open the specified session
sv: Öppna den angivna sessionen

en: SESSION_NAME
sv: SESSIONSNAMN

en: ACTION_NAME
sv: ÅTGÄRDSNAMN

en: Send an action to current Tilix instance
sv: Skicka en handling till aktuell Tilix-instans

en: COMMAND
sv: KOMMANDO

en: Execute the parameter as a command
sv: Exekvera parametern som ett kommando

en: Maximize the terminal window
sv: Maximera terminalfönstret

en: Minimize the terminal window
sv: Minimera terminalfönstret

en: Override the preferred window style to use, one of: normal,disable-csd,disable-csd-hide-toolbar,borderless
sv: Åsidosätt den föredragna fönsterstilen att använda, en av: normal,disable-csd,disable-csd-hide-toolbar,borderless

en: WINDOW_STYLE
sv: FÖNSTERSTIL

en: Full-screen the terminal window
sv: Helskärm för terminalfönstret

en: Focus the existing window
sv: Fokusera det befintliga fönstret

en: Start additional instance as new process (Not Recommended)
sv: Starta ytterligare instans som ny process (Rekommenderas ej)

en: GEOMETRY
sv: GEOMETRI

en: Set the window size; for example: 80x24, or 80x24+200+200 (COLSxROWS+X+Y)
sv: Ställ in fönsterstorleken; till exempel: 80x24, eller 80x24+200+200 (KOLxRAD+X+Y)

en: Opens a window in quake mode or toggles existing quake mode window visibility
sv: Öppnar ett fönster i quake-läge eller växlar synlighet för befintligt fönster i quake-läge

en: Show the Tilix and dependent component versions
sv: Visa Tilix och beroende komponentversioner

en: Show the Tilix preferences dialog directly
sv: Visa inställningsdialogen för Tilix direkt

en: GROUP_NAME
sv: GRUPP_NAMN

en: Group tilix instances into different processes (Experimental, not recommended)
sv: Gruppera tilix-instanser i olika processer (Experimentellt, rekommenderas ej)

en: Hidden argument to pass terminal UUID
sv: Dolt argument för att skicka terminal-UUID

en: TERMINAL_UUID
sv: TERMINAL-UUID

en: The application ID %s is not valid
sv: Program-ID:t %s är inte giltigt

en: There appears to be an issue with the configuration of the terminal.
    This issue is not serious, but correcting it will improve your experience.
    Click the link below for more information:
sv: Det verkar ha uppstått problem med konfigurationen av terminalen.
    Detta är inte allvarligt, men att rätta till det kommer förbättra din användarupplevelse.
    Klick på länken nedan för mer information:

en: Configuration Issue Detected
sv: Konfigurationsproblem upptäckt

en: Do not show this message again
sv: Visa inte detta meddelande igen

en: Create a new session
sv: Skapa en ny session

en: View session sidebar
sv: Visa sessionssidopanel

en: Add terminal right
sv: Lägg till terminal åt höger

en: Add terminal down
sv: Lägg till terminal nedåt

en: Find text in terminal
sv: Sök nästa i terminal

en: Enter a new name for the session
sv: Ange ett nytt namn för sessionen

en: Change Session Name
sv: Ändra sessionsnamn

en: Open…
sv: Öppna…

en: Save
sv: Spara

en: Save As…
sv: Spara som…

en: Name…
sv: Namn…

en: Synchronize Input
sv: Synkronisera inmatning

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: About Tilix
sv: Om Tilix

en: Default
sv: Standard

en: There are multiple sessions open, close anyway?
sv: Det finns flera pågående sessioner, vill du avsluta ändå?

en: All JSON Files
sv: Alla JSON-filer

en: All Files
sv: Alla filer

en: Filename '%s' does not exist
sv: Filenamnet ”%s” existerar inte

en: Load Session
sv: Läs in session

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Open
sv: Öppna

en: Could not load session due to unexpected error.
sv: Kunde inte läsa in session på grund av ett oväntat fel.

en: Error Loading Session
sv: Fel vid inläsning av session

en: Save Session
sv: Spara session

en: Could not save session due to unexpected error.
sv: Kunde inte spara sessionen på grund av ett oväntat fel.

en: Error Saving Session
sv: Fel vid sparande av session

en: Quake mode is not supported under Wayland, running as normal window
sv: Quake-läge stöds inte under Wayland, kör som normalt fönster

en: Quake Mode Not Supported
sv: Quake-läge stöds inte

en: New output displayed
sv: Ny utmatning visas

en: Close session
sv: Stäng session

en: Include return character with bookmark
sv: Inkludera returtecken med bokmärke

en: Select Bookmark
sv: Välj bokmärke

en: Select Folder
sv: Välj mapp

en: Select folder
sv: Välj mapp

en: Clear folder
sv: Rensa mapp

en: Add Bookmark
sv: Lägg till bokmärke

en: Edit Bookmark
sv: Redigera bokmärke

en: Name
sv: Namn

en: Path
sv: Sökväg

en: Select Path
sv: Markera sökväg

en: Command
sv: Kommando

en: Protocol
sv: Protokoll

en: Host
sv: Värd

en: User
sv: Användare

en: Parameters
sv: Parametrar

en: Icon
sv: Ikon

en: Error deserializing bookmark
sv: Fel vid deserialisering av bokmärke

en: Root
sv: Rot

en: Could not load bookmarks due to unexpected error
sv: Kunde inte läsa in bokmärken på grund av ett oväntat fel

en: Folder
sv: Mapp

en: Remote
sv: Fjärr

en: Title
sv: Titel

en: Window (%s)
sv: Fönster (%s)

en: Close Application
sv: Stäng program

en: Close Window
sv: Stäng fönster

en: Close Session
sv: Stäng session

en: Ignoring as '%s' is not a directory
sv: Ignorerar eftersom ”%s” inte är en katalog

en: Geometry string '%s' is invalid and could not be parsed
sv: Geometristrängen ”%s” är ogiltig och kunde inte tolkas

en: You cannot load a session and set a profile/working directory/execute command option, please choose one or the other
sv: Du kan inte läsa in en session och ställa in ett alternativ för profil/arbetskatalog/exekvering, välj det ena eller det andra

en: You can only use the action parameter within Tilix
sv: Du kan bara använda parametern action inuti Tilix

en: You cannot use the quake mode with maximize, minimize or geometry parameters
sv: Du kan inte använda quake-läget med parametrarna maximize, minimize eller geometry

en: File %s is not a color scheme compliant JSON file
sv: Filen %s är inte en JSON-fil som följer färgschemat

en: Color scheme palette requires 16 colors
sv: Palett för färgschema kräver 16 färger

en: A VTE based terminal emulator for Linux
sv: En VTE-baserad terminalemulator för Linux

en: This Source Code Form is subject to the terms of the Mozilla Public License, v. 2.0. If a copy of the MPL was not distributed with this file, You can obtain one at http://mozilla.org/MPL/2.0/.
sv: Denna källkodsform faller under villkoren för Mozilla Public License, v. 2.0. Om ingen kopia av MPL distribuerades med denna fil kan du erhålla en på http://mozilla.org/MPL/2.0/.

en: GTK VTE widget team, Tilix would not be possible without their work
sv: Gruppen för VTE-komponenter i GTK, Tilix skulle inte vara möjligt utan deras arbete

en: GtkD for providing such an excellent GTK wrapper
sv: GtkD för att ha tillhandahållit ett utmärkt GTK-omslag

en: Dlang.org for such an excellent language, D
sv: Dlang.org för det fantastiska språket D

en: Icon title
sv: Ikontitel

en: Directory
sv: Katalog

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Username
sv: Användarnamn

en: Columns
sv: Kolumner

en: Rows
sv: Rader

en: Status.Read-Only
sv: Status.Skrivskyddad

en: Status.Silence
sv: Status.Tystnad

en: Status.Input-Sync
sv: Status.Ingång-Synkronisering

en: Terminal count
sv: Antal terminaler

en: Terminal number
sv: Terminal nummer

en: Active terminal title
sv: Aktiv terminaltitel

en: Application name
sv: Programnamn

en: Session name
sv: Sessionsnamn

en: Session number
sv: Sessionsnummer

en: Session count
sv: Sessionsantal

en: Western
sv: Västerländsk

en: Central European
sv: Centraleuropeisk

en: South European
sv: Sydeuropeisk

en: Baltic
sv: Baltisk

en: Cyrillic
sv: Kyrillisk

en: Arabic
sv: Arabisk

en: Greek
sv: Grekisk

en: Hebrew Visual
sv: Hebreisk (visuell)

en: Hebrew
sv: Hebreisk

en: Turkish
sv: Turkisk

en: Nordic
sv: Nordisk

en: Celtic
sv: Keltisk

en: Romanian
sv: Rumänsk

en: Armenian
sv: Armenisk

en: Chinese Traditional
sv: Traditionell kinesisk

en: Cyrillic/Russian
sv: Kyrillisk/Rysk

en: Japanese
sv: Japansk

en: Korean
sv: Koreansk

en: Chinese Simplified
sv: Förenklad kinesisk

en: Georgian
sv: Georgisk

en: Cyrillic/Ukrainian
sv: Kyrillisk/Ukrainsk

en: Croatian
sv: Kroatisk

en: Persian
sv: Persisk

en: Icelandic
sv: Isländsk

en: Vietnamese
sv: Vietnamesisk

en: Regex
sv: Reguttryck

en: Case Insensitive
sv: Skiftlägesokänslig

en: Add
sv: Lägg till

en: Delete
sv: Ta bort

en: Move up
sv: Flytta upp

en: Move down
sv: Flytta ner

en: Apply
sv: Verkställ

en: Edit Custom Links
sv: Redigera anpassade länkar

en: Action
sv: Åtgärd

en: Limit number of lines for trigger processing to:
sv: Begränsa antal rader för utlösarbehandling till:

en: Edit Triggers
sv: Ändra utlösare

en: Row %d:
sv: Rad %d:

en: Add bookmark
sv: Lägg till bokmärke

en: Edit bookmark
sv: Ändra i bokmärke

en: Delete bookmark
sv: Ta bort bokmärke

en: Unselect bookmark
sv: Avmarkera bokmärke

en: Custom Links
sv: Anpassade länkar

en: A list of user defined links that can be clicked on in the terminal based on regular expression definitions.
sv: En lista över användardefinierade länkar som kan klickas på i terminalen baserad på reguljära uttrycksdefinitioner.

en: Edit
sv: Redigera

en: Triggers
sv: Utlösare

en: Triggers are regular expressions that are used to check against output text in the terminal. When a match is detected the configured action is executed.
sv: Utlösare är reguljära uttryck som jämförs med utmatad text. Vid sökträff utförs en förinställd handling.

en: Tilix Preferences
sv: Inställningar för Tilix

en: Global
sv: Universella

en: Appearance
sv: Utseende

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Shortcuts
sv: Genvägar

en: Encoding
sv: Kodning

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Profile
sv: Profil

en: Add profile
sv: Lägg till en profil

en: Delete profile
sv: Ta bort profil

en: Profiles
sv: Profiler

en: Profile: %s
sv: Profil: %s

en: Are you sure you want to delete '%s'?
sv: Är du säker på att du vill ta bort ”%s”?

en: Clone
sv: Klona

en: Use for new terminals
sv: Använd för nya sessioner

en: Encodings showing in menu:
sv: Textkodningar som visas i menyn:

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Shortcut Key
sv: Snabbtangent

en: Enable shortcuts
sv: Aktivera genvägar

en: Restore default shortcut for this action
sv: Välj utgångsvärde

en: Overwrite Existing Shortcut
sv: Ersätt befintlig genväg

en: The shortcut %s is already assigned to %s.
    Disable the shortcut for the other action and assign here instead?
sv: Genvägen %s är redan tilldelad %s.
    Ersätt genvägen?

en: Window style
sv: Fönsterutseende

en: Borderless
sv: Kantlös

en: Disable CSD
sv: Inaktivera dekorationer på klientsidan

en: Disable CSD, hide toolbar
sv: Inaktivera dekorationer på klientsidan, dölj verktygsfält

en: Window restart required
sv: Fönsteromstart krävs

en: Terminal title style
sv: Titelstil för terminal

en: None
sv: Ingen

en: Small
sv: Liten

en: Tab position
sv: Flikposition

en: Bottom
sv: Nederst

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Top
sv: Överst

en: Theme variant
sv: Temavariant

en: Dark
sv: Mörk

en: Light
sv: Ljus

en: Background image
sv: Bakgrundsbild

en: Select Image
sv: Välj bild

en: All Image Files
sv: Alla bildfiler

en: Reset background image
sv: Återställ bakgrundsbild

en: Center
sv: Centrera

en: Scale
sv: Skala

en: Stretch
sv: Sträck ut

en: Tile
sv: Sida vid sida

en: Default session name
sv: Utgångsvärde för sessionsnamn

en: Application title
sv: Programtitel

en: Enable transparency, requires re-start
sv: Aktivera transparens; kräver omstart

en: Use a wide handle for splitters
sv: Använd ett brett handtag för delare

en: Place the sidebar on the right
sv: Placera sidolisten till höger

en: Show the terminal title even if it's the only terminal
sv: Visa terminalnamnet även om det bara finns en

en: Use overlay scrollbars (Application restart required)
sv: Använd överläggsrullningslister (omstart av program krävs)

en: Use tabs instead of sidebar (Application restart required)
sv: Använd flikar istället för sidopanel (omstart av program krävs)

en: Size
sv: Storlek

en: Height percent
sv: Höjd i procent

en: Width percent
sv: Bredd i procent

en: Alignment
sv: Justering

en: Window position
sv: Fönsterposition

en: Options
sv: Alternativ

en: Show terminal on all workspaces
sv: Visa terminalen på alla arbetsytor

en: Hide window when focus is lost
sv: Göm fönstret då det tappar fokus

en: Delay hiding window by (ms)
sv: Fördröj döljande av fönster med (ms)

en: Hide the toolbar of the window
sv: Dölj fönstrets verktygsfält

en: Keep window always on top
sv: Behåll alltid fönstret överst

en: Display terminal on active monitor
sv: Visa terminalen på aktiv bildskärm

en: Display on specific monitor
sv: Visa på specifik bildskärm

en: Primary Monitor
sv: Primär bildskärm

en: Monitor
sv: Skärm

en: Behavior
sv: Beteende

en: Prompt when creating a new session
sv: Fråga då en ny session skapas

en: Focus a terminal when the mouse moves over it
sv: Fånga fokus när musen hålls över terminalen

en: Autohide the mouse pointer when typing
sv: Dölj muspekaren när du skriver

en: Close terminal by clicking middle mouse button on title
sv: Stäng terminalen genom att klicka med musens mittknapp på namnraden

en: Zoom the terminal using <Control> and scroll wheel
sv: Förstora i terminalen med <Control> och scrollhjulet

en: Require the <Control> modifier to edit title on click
sv: <Control> måste hållas ned för att kunna ändra i namnraden genom att klicka på den

en: Close window when last session is closed
sv: Stäng fönstret samtidigt som sista sessionen

en: Save and restore window state
sv: Spara och återställ fönstertillstånd

en: Always search using regular expressions
sv: Sök alltid med reguljära uttryck

en: Send desktop notification on process complete
sv: Skicka skrivbordsaviseringar när processer avslutas

en: On new instance
sv: Vid ny instans

en: Focus Window
sv: Fokusera fönster

en: Split Down
sv: Dela nedåt

en: Split Right
sv: Dela åt höger

en: Clipboard
sv: Urklipp

en: Always use advanced paste dialog
sv: Använd alltid avancerad inklistringsdialog

en: Warn when attempting unsafe paste
sv: Varna vid försök till osäker inklistring

en: Strip first character of paste if comment or variable declaration
sv: Ta bort första tecken i inklistring om kommentar eller variabeldeklaration

en: Strip trailing whitespaces and linebreak characters on paste
sv: Ta bort efterföljande blanksteg och radbrytartecken vid inklistring

en: Automatically copy text to clipboard when selecting
sv: Kopiera automatiskt text till urklipp vid markering

en: General
sv: Allmänt

en: Color
sv: Färg

en: Scrolling
sv: Rullning

en: Compatibility
sv: Kompatibilitet

en: Badge
sv: Emblem

en: Profile name
sv: Profilnamn

en: Terminal title
sv: Terminaltitel

en: Text Appearance
sv: Textutseende

en: Terminal size
sv: Terminalstorlek

en: columns
sv: kolumner

en: rows
sv: rader

en: Reset
sv: Återställ

en: Cell spacing
sv: Cellavstånd

en: width
sv: bredd

en: height
sv: höjd

en: Margin
sv: Marginal

en: Text blink mode
sv: Textblinkningsläge

en: Always
sv: Alltid

en: Focused
sv: Fokuserad

en: Never
sv: Aldrig

en: Unfocused
sv: Ofokuserad

en: Custom font
sv: Anpassat typsnitt

en: Choose A Terminal Font
sv: Välj ett terminaltypsnitt

en: Word-wise select chars
sv: Ordmässigt välj tecken

en: Cursor
sv: Markör

en: IBeam
sv: I-balk

en: Underline
sv: Understreck

en: Cursor blink mode
sv: Markörblinkningsläge

en: Off
sv: Av

en: On
sv: På

en: Notification
sv: Avisering

en: Terminal bell
sv: Terminalljud

en: Icon and sound
sv: Ikon och ljud

en: Sound
sv: Ljud

en: Color scheme
sv: Färgschema

en: Custom
sv: Anpassat

en: Export
sv: Exportera

en: Color palette
sv: Färgpalett

en: Use theme colors for foreground/background
sv: Använd temafärger för förgrund/bakgrund

en: Show bold text in bright colors
sv: Visa fet text i ljusa färger

en: Transparency
sv: Transparens

en: Unfocused dim
sv: Ofokuserad dämpad

en: Background
sv: Bakgrund

en: Select Cursor Foreground Color
sv: Välj förgrundsfärg för markör

en: Select Cursor Background Color
sv: Välj bakgrundsfärg för markör

en: Highlight
sv: Färgmarkering

en: Select Highlight Foreground Color
sv: Välj förgrundsfärg för färgmarkering

en: Select Highlight Background Color
sv: Välj bakgrundsfärg för färgmarkering

en: Bold
sv: Fetstil

en: Select Bold Color
sv: Välj färg för fetstil

en: Select Badge Color
sv: Välj emblemfärg

en: Select Background Color
sv: Välj bakgrundsfärg

en: Select Foreground Color
sv: Välj förgrundsfärg

en: Foreground
sv: Förgrund

en: Black
sv: Svart

en: Blue
sv: Blå

en: Green
sv: Grön

en: Grey
sv: Grå

en: Purple
sv: Lila

en: Red
sv: Röd

en: Turquoise
sv: Turkos

en: Select %s Color
sv: Välj %s färg

en: Select %s Light Color
sv: Välj %s färg (ljus)

en: Export Color Scheme
sv: Exportera färgschema

en: Show scrollbar
sv: Visa rullningslist

en: Scroll on output
sv: Rulla vid utdata

en: Scroll on keystroke
sv: Rulla vid tangentnedtryckning

en: Limit scrollback to:
sv: Begränsa rullningshistorik till:

en: Backspace key generates
sv: Backstegstangenten genererar

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Escape sequence
sv: Kontrollsekvens

en: Delete key generates
sv: Delete-tangenten genererar

en: Ambiguous-width characters
sv: Tecken med tvetydig bredd

en: Narrow
sv: Smal

en: Wide
sv: Bred

en: Run command as a login shell
sv: Kör kommando som ett inloggningsskal

en: Run a custom command instead of my shell
sv: Kör ett eget kommando istället för mitt skal

en: When command exits
sv: Då kommandot avslutar

en: Exit the terminal
sv: Avsluta terminal

en: Hold the terminal open
sv: Håll terminalen öppen

en: Restart the command
sv: Starta om kommandot

en: Badge position
sv: Emblemposition

en: Northeast
sv: nordost

en: Northwest
sv: nordväst

en: Southeast
sv: sydost

en: Southwest
sv: sydväst

en: Choose A Badge Font
sv: Välj ett märkestypsnitt

en: Notify New Activity
sv: Avisera ny aktivitet

en: A notification can be raised when new activity occurs after a specified period of silence.
sv: En avisering kan göras när ny aktivitet inträffar efter en viss tystnadsperiod.

en: Automatic Profile Switching
sv: Automatisk profilväxling

en: Profiles are automatically selected based on the values entered here.
    Values are entered using a <i>username@hostname:directory</i> format. Either the hostname or directory can be omitted but the colon must be present. Entries with neither hostname or directory are not permitted.
sv: Profil väljs automatiskt baserat på värden som matas in här.
    Värden matas in i formatet <i>användarnamn@värdnamn:katalog</i>. Värdnamnet eller katalog kan uteslutas men kolon måste finnas med. Poster med varken värdnamn eller katalog tillåts inte.

en: Profiles are automatically selected based on the values entered here.
    Values are entered using a <i>hostname:directory</i> format. Either the hostname or directory can be omitted but the colon must be present. Entries with neither hostname or directory are not permitted.
sv: Profil väljs automatiskt baserat på värden som matas in här.
    Värden matas in i formatet <i>värdnamn:katalog</i>. Värdnamn eller katalog kan uteslutas men kolon måste finnas med. Poster med varken värdnamn eller katalog tillåts inte.

en: Match
sv: Sökträff

en: Enter username@hostname:directory to match
sv: Ange användarnamn@värdnamn:katalog att jämföra med

en: Enter hostname:directory to match
sv: Ange värdnamn:katalog att jämföra med

en: Add New Match
sv: Lägg till ny jämförelse

en: Edit username@hostname:directory to match
sv: Ändra användarnamn@värdnamn:katalog att jämföra med

en: Edit hostname:directory to match
sv: Ändra värdnamn:katalog att jämföra med

en: Edit Match
sv: Ändra jämförelse

en: Enable by default
sv: Aktivera som standard

en: Threshold for continuous silence
sv: Tröskelvärde för sammanhängande tystnad

en: (seconds)
sv: (sekunder)

en: Window
sv: Fönster

en: Help
sv: Hjälp

en: UpdateState
sv: UppdateraTillstånd

en: ExecuteCommand
sv: KörKommando

en: SendNotification
sv: SkickaAvisering

en: UpdateTitle
sv: UppdateraNamn

en: PlayBell
sv: SpelaLjud

en: SendText
sv: SkickaText

en: InsertPassword
sv: InfogaLösenord

en: UpdateBadge
sv: UppdateraEmblem

en: RunProcess
sv: KörProcess

en: %s (Copy)
sv: %s (kopiera)

en: Could not locate dropped terminal
sv: Kunde inte hitta släppt terminal

en: Could not locate session for dropped terminal
sv: Kunde inte hitta session för släppt terminal

en: Close
sv: Stäng

en: This command is asking for Administrative access to your computer
sv: Det här kommandot efterfrågar administratörsåtkomst till din dator

en: Copying commands from the internet can be dangerous.
sv: Att kopiera kommandon från internet kan vara farligt.

en: Be sure you understand what each part of this command does.
sv: Säkerställ att du förstår vad varje del av det här kommandot gör.

en: Transform
sv: Omvandla

en: Convert spaces to tabs
sv: Konvertera mellanslag till tabulatorer

en: Convert CRLF and CR to LF
sv: Omvandla CRLF och CR till LF

en: Advanced Paste
sv: Avancerad klistra in

en: Paste
sv: Klistra in

en: Layout Options
sv: Layoutalternativ

en: Active
sv: Aktivt

en: Session Load
sv: Sessionsinläst

en: Active options are always in effect and apply immediately.
    Session Load options only apply when loading a session file.
sv: Aktiva alternativ är alltid aktiva och tillämpas omedelbart.
    Sessionsinlästa alternativ tillämpas då en sessionsfil läses in.

en: Process monitoring is not enabled, this should never be called
sv: Processövervakning är inte aktiverad, detta ska aldrig anropas

en: New
sv: Ny

en: Include return character with password
sv: Inkludera radbrytning i lösenord

en: Insert Password
sv: Infoga lösenord

en: Password
sv: Lösenord

en: Confirm Password
sv: Bekräfta lösenord

en: Add Password
sv: Lägg till lösenord

en: Edit Password
sv: Redigera lösenord

en: Search Options
sv: Sökalternativ

en: Find next
sv: Sök nästa

en: Find previous
sv: Sök föregående

en: Close search box
sv: Stäng sökruta

en: Match case
sv: Gör skillnad på gemener/VERSALER

en: Match entire word only
sv: Sök endast hela ord

en: Wrap around
sv: Börja om från början

en: Match as regular expression
sv: Matcha som reguljärt uttryck

en: Search '%s' is not a valid regex
    %s
sv: '%s 1' är inte ett giltigt reguljärt uttryck
    %s 2

en: Maximize
sv: Maximera

en: Disable input synchronization for this terminal
sv: Inaktivera inmatningssynkronisering för denna terminal

en: Read-Only
sv: Skrivskyddad

en: New output
sv: Ny utmatning

en: Edit Profile
sv: Redigera profil

en: Edit Encodings
sv: Ändra teckenkodning

en: Enable input synchronization for this terminal
sv: Aktivera inmatningssynkronisering för denna terminal

en: Library Not Loaded
sv: Bibliotek ej inläst

en: The library %s could not be loaded, password functionality is unavailable.
sv: Biblioteket %s kunde inte läsas in, lösenordsfunktionalitet är ej tillgänglig.

en: Find…
sv: Sök…

en: Password...
sv: Lösenord…

en: Bookmark...
sv: Bokmärk...

en: Add Bookmark...
sv: Bokmärk…

en: Assistants
sv: Guider

en: Show File Browser...
sv: Visa filbläddrare…

en: Save Output…
sv: Spara utdata…

en: Reset and Clear
sv: Återställ och töm

en: Layout Options…
sv: Layoutalternativ…

en: Monitor Silence
sv: Övervaka tystnad

en: Other
sv: Annat

en: Add Right
sv: Lägg till åt höger

en: Add Down
sv: Lägg till nedåt

en: Terminal Activity
sv: Terminalaktivitet

en: Not Enabled
sv: Ej aktiverad

en: Restore
sv: Återställ

en: Tilix Custom Notification
sv: Anpassad Tilix-avisering

en: Open Link
sv: Öppna länk

en: Copy Link Address
sv: Kopiera länkadress

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy as HTML
sv: Kopiera som HTML

en: Select All
sv: Markera allt

en: Synchronize input
sv: Synkronisera inmatning

en: Could not check file '%s' due to error '%s'
sv: Kunde inte kontrollera filen ”%s” på grund av felet ”%s”

en: Remote file URIs are not supported with hyperlinks.
    URI was '%s'
sv: Fjärrfils-URI:er stöds inte med hyperlänkar.
    URI var ”%s”

en: Remote File URI Unsupported
sv: Fjärrfils-URI stöds inte

en: Custom link regex '%s' has an error, ignoring
sv: Anpassat länkat reguljärt uttryck ”%s” innehåller fel, bortses från

en: Regular Expression Error
sv: Fel i reguljärt uttryck

en: Could not open match '%s'
sv: Sökträff ”%s” kunde inte öppnas

en: Error Opening Match
sv: Fel när sökträff öppnades

en: Unexpected error occurred when adding link regex: %s
sv: Ett oväntat fel inträffade när ett länkat reguljärt uttryck användes: %s

en: Unexpected error occurred, no additional information available
sv: Oväntat fel inträffade, ingen ytterligare information tillgänglig

en: Unexpected error occurred: %s
sv: Oväntat fel inträffade: %s

en: Save Terminal Output
sv: Spara terminalutdata

en: All Text Files
sv: Alla textfiler

en: Unknown
sv: Okänd

en: The child process exited normally with status %d
sv: Underprocessen avslutades normalt med status %d

en: The child process was aborted by signal %d.
sv: Underprocessen terminerades av signal %d.

en: The child process was aborted.
sv: Underprocessen terminerades.

en: Relaunch
sv: Starta om

en: Don't Paste
sv: Klistra inte in

en: Paste Anyway
sv: Klistra in i alla fall
