terminix - en to tr translation catalogue (642 entries)

en: A tiling terminal for GNOME
tr: GNOME için döşeyen bir terminal

en: Tilix is a tiling terminal emulator.
tr: Tilix döşeyen bir terminal emülatörüdür.

en: It lets you:
tr: Sağlar:

en: Layout terminals in any fashion by splitting them horizontally or vertically
tr: Terminalleri, onları düşey veya dikey ayıracak şekilde düzenle

en: Terminals can be re-arranged using drag and drop both within and between windows
tr: Terminaller sürükle ve bırak kullanarak pencereler içinde ve arasında yeniden düzenlenebilir

en: Terminals can be detached into a new window via drag and drop
tr: Terminaller sürükle ve bırak ile yeni bir pencereye ayrılabilir

en: Input can be synchronized between terminals so commands typed in one terminal are replicated to the others
tr: Giriş terminaller arasında eşitlenebilir böylece bir terminalde yazılan komutları diğerlerine kopyalanır

en: The grouping of terminals can be saved and loaded from disk
tr: Terminallerin gruplaması kaydedilebilir ve diskten yüklenebilir

en: Terminals support custom titles
tr: Terminaller özel başlıkları destekler

en: Color schemes are stored in files and custom color schemes can be created by simply creating a new file
tr: Renk düzenleri dosyalarda depolanır ve özel renk düzenleri sadece yeni bir dosya oluşturarak yaratılabilir

en: Transparent background
tr: Şeffaf arka plan

en: Supports notifications when processes are completed out of view
tr: İşlemler görünüm dışında tamamlandığında bildirimleri destekler

en: The application was written using GTK 3 and an effort was made to conform to GNOME Human Interface Guidelines (HIG). As a result, it does use client-side-decorations, though it can be disabled if necessary.
tr: Uygulama GTK 3 kullanarak yazılmıştır ve GNOME İnsan Arabirim Yönergelerine (HIG) uyması için çaba harcanmıştır. Sonuç olarak, istemci tarafı süslemeleri kullanır, yine de gerekirse bunlar devre dışı bırakılabilir.

en: Tilix has been tested with GNOME and with Unity.
tr: Tilix, GNOME'la ve Unity ile test edilmiştir.

en: Tilix is still looking for a new maintainer!
tr: Tilix hala yeni bir geliştirici arıyor!

en: This release adds the following features:
tr: Bu sürüm aşağıdaki özellikleri ekler:

en: Disable advanced paste when there is no linebreak like iTerm2
tr: iTerm2 gibi satır sonu karakteri olmadığında gelişmiş yapıştırmayı devre dışı bırak

en: Add environment variable when in quake mode
tr: Quake modundayken ortam değişkeni ekle

en: Add possibility to configure always enabled regex
tr: Her zaman etkin olan düzenli ifadeyi yapılandırma seçeneği ekle

en: This release fixes the following bugs:
tr: Bu sürüm aşağıdaki hataları düzeltir:

en: More appdata -&gt; metainfo move
tr: Daha fazla appdata -&gt; metainfo taşınması

en: Add meson target for man page translations
tr: Kılavuz sayfası çevirileri için meson hedefi ekle

en: Update flatpak manifest
tr: Flatpak bildirimini güncelle

en: meson: drop unused argument for i18n.merge_file()
tr: meson: i18n.merge_file() için kullanılmayan argümanı kaldır

en: Stop using deprecated Meson features
tr: Kullanımdan kaldırılan Meson özelliklerini kullanmayı bırak

en: Keep quake window open if focus is restored before timeout has been reached
tr: Zaman aşımına ulaşılmadan önce odak geri kazanılırsa quake penceresini açık tut

en: Don't check GtkDragResult
tr: GtkDragResult'u denetleme

en: Don't add application/x-rootwindow-drop to dragSourceSet targets
tr: dragSourceSet hedeflerine application/x-rootwindow-drop ekleme

en: With contributions from:
tr: Katkıda bulunanlar:

en: Tilix is looking for maintainers! At the moment, only very minimal maintenance is done, no new features will be implemented and pull-requests may be reviewed very slowly.
tr: Tilix geliştiriciler arıyor! Şu anda çok az geliştirme yapılıyor, yeni özellikler uygulanmayacak ve çekme istekleri çok yavaş incelenebilir.

en: If you are interested in helping Tilix, please chime in!
tr: Tilix'e yardım etmekle ilgileniyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin!

en: Actually install Yaru color scheme
tr: Yaru renk düzenini gerçekten kur

en: Give every tab the ${title}
tr: Her sekmeye ${title} ver

en: Add option to strip trailing whitespace on paste
tr: Yapıştırırken sondaki boşluk karakterlerini çıkarma seçeneği ekle

en: Fix saving of already saved session
tr: Önceden kaydedilmiş oturumun kaydedilmesini düzelt

en: Add shortcut to "Unselect all"
tr: "Tümünün seçimini kaldır" kısayolu ekle

en: Many Meson buildsystem fixes
tr: Birçok Meson derleme sistemi düzeltmesi

en: Avoid missing the previous command exit code when encoding URLs
tr: URL'leri kodlarken önceki komutun çıkış kodunu atlamaktan kaçın

en: Resolve some D deprecation messages
tr: Bazı D kullanımdan kaldırma mesajlarını çöz

en: Mention powerline/fonts in README
tr: README dosyasında powerline/yazı tiplerinden bahset

en: Avoid calling `values()` on a shared object
tr: Paylaşılan bir nesnede `values()` çağırmaktan kaçın

en: Update metainfo data
tr: Üst bilgi verilerini güncelle

en: Drop compat code for older D frontend versions
tr: Eski D ön uç sürümleri için uyumluluk kodunu kaldır

en: Bump minimum VTE version to 0.46
tr: En düşük VTE sürümünü 0.46'ya yükselt

en: Remove deprecated Autotools support
tr: Kullanımdan kaldırılan Autotools desteğini kaldır

en: Add release notes, NEWS file, automatic metainfo update
tr: Sürüm notları, NEWS dosyası, otomatik üst bilgi güncellemesi ekle

en: Update to GtkD 3.9.0
tr: GtkD 3.9.0'a güncelle

en: This release updates translations.
tr: Bu sürüm çevirileri günceller.

en: This release fixes the following bug:
tr: Bu sürüm aşağıdaki hatayı düzeltir:

en: Fixes a problem with the session sidebar getting out of sync after having deleted a session. See issues #1680, #1637 and #1699.
tr: Bir oturumu sildikten sonra oturum kenar çubuğunun eşzamanlanmamasıyla ilgili bir sorunu giderir. #1680, #1637 ve #1699 numaralı sorunlara bakın.

en: Remove app menu for gnome 3.32
tr: Gnome 3.32 için uygulama menüsünü kaldır

en: Update icon
tr: Simgeyi güncelle

en: Minor fixes
tr: Küçük düzeltmeler

en: Small release to update localizations
tr: Yerelleştirmeleri güncellemek için küçük bir sürüm

en: Update to GtkD 3.8.5 to fix library name in GtkD.
tr: GtkD'deki kütüphane adını düzeltmek için GtkD 3.8.5'e güncelle.

en: Some new features and bug fixes.
tr: Bazı yeni özellikler ve hata düzeltmeleri.

en: Open Remote Tilix
tr: Uzak Tilix Aç

en: Open Remote Tilix In {}
tr: {} İçinde Uzak Tilix Aç

en: Open In Tilix
tr: Tilix'de Aç

en: Open Tilix In {}
tr: {} içinde Tilix Aç

en: Open Remote Tilix Here
tr: Burada Uzak Tilix Aç

en: Open Remote Tilix In This Directory
tr: Bu Dizinde Uzak Tilix Aç

en: Open Tilix Here
tr: Burada Tilix Aç

en: Open Tilix In This Directory
tr: Bu Dizinde Tilix Aç

en: shell;prompt;command;commandline;cmd;
tr: shell;prompt;command;commandline;cmd;kabuk;istem;komut;komutsatırı;

en: New Window
tr: Yeni Pencere

en: New Session
tr: Yeni Oturum

en: Preferences
tr: Tercihler

[ctx: shortcut window]
en: Application
tr: Uygulama

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
tr: Yeni pencerede aç

[ctx: shortcut window]
en: Open a new session
tr: Yeni oturum aç

[ctx: shortcut window]
en: Open preferences
tr: Tercihleri aç

[ctx: shortcut window]
en: Show keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayollarını göster

[ctx: shortcut window]
en: Window
tr: Pencere

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen mode
tr: Tam ekran kipi

[ctx: shortcut window]
en: View session sidebar
tr: Oturum kenar çubuğunu göster

[ctx: shortcut window]
en: Switch to next session
tr: Sonraki oturuma geç

[ctx: shortcut window]
en: Switch to previous session
tr: Önceki oturuma geç

[ctx: shortcut window]
en: Reorder to next session
tr: Sonraki oturuma yeniden sırala

[ctx: shortcut window]
en: Reorder to previous session
tr: Sonraki oturuma yeniden sırala

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 1
tr: 1. oturuma geç

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 2
tr: 2. oturuma Geç

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 3
tr: 3. oturuma geç

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 4
tr: 4. oturuma geç

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 5
tr: 5. oturuma geç

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 6
tr: 6. oturuma geç

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 7
tr: 7. oturuma geç

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 8
tr: 8. oturuma geç

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 9
tr: 9. oturuma geç

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 10
tr: 10. oturuma geç

[ctx: shortcut window]
en: Session
tr: Oturum

[ctx: shortcut window]
en: File
tr: Dosya

[ctx: shortcut window]
en: Close the current session
tr: Geçerli oturumu kapat

[ctx: shortcut window]
en: Save the current session
tr: Geçerli oturumu kaydet

[ctx: shortcut window]
en: Save the current session with new filename
tr: Geçerli oturuma yeni bir adla kaydet

[ctx: shortcut window]
en: Open a saved session
tr: Kaydedilen bir oturumu aç

[ctx: shortcut window]
en: Add
tr: Ekle

[ctx: shortcut window]
en: Add terminal right
tr: Sağa terminal ekle

[ctx: shortcut window]
en: Add terminal down
tr: Aşağı terminal ekle

[ctx: shortcut window]
en: Add terminal automatically
tr: Terminali kendiliğinden ekle

[ctx: shortcut window]
en: Resize
tr: Yeniden boyutlandır

[ctx: shortcut window]
en: Resize the terminal up
tr: Üsteki terminali yeniden boyutlandır

[ctx: shortcut window]
en: Resize the terminal down
tr: Alttaki terminali yeniden boyutlandır

[ctx: shortcut window]
en: Resize the terminal left
tr: Soldaki terminali yeniden boyutlandır

[ctx: shortcut window]
en: Resize the terminal right
tr: Sağdaki terminali yeniden boyutlandır

[ctx: shortcut window]
en: Other
tr: Diğer

[ctx: shortcut window]
en: Edit the session name
tr: Oturum adını düzenle

[ctx: shortcut window]
en: Synchronize the input
tr: Girişi eşitle

[ctx: shortcut window]
en: Switch
tr: Değiştir

[ctx: shortcut window]
en: Switch to next terminal
tr: Sonraki terminale geç

[ctx: shortcut window]
en: Switch to previous terminal
tr: Önceki terminale geç

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the terminal up
tr: Üsteki terminale geç

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the terminal down
tr: Alttaki terminale geç

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the terminal left
tr: Soldaki terminale geç

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the terminal right
tr: Sağdaki terminale geç

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 1
tr: 1. terminale geç

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 2
tr: 2. terminale geç

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 3
tr: 3. terminale geç

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 4
tr: 4. terminale geç

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 5
tr: 5. terminale geç

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 6
tr: 6. terminale geç

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 7
tr: 7. terminale geç

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 8
tr: 8. terminale geç

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 9
tr: 9. terminale geç

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 10
tr: 10. terminale geç

[ctx: shortcut window]
en: Find
tr: Bul

[ctx: shortcut window]
en: Find next
tr: Sonrakini bul

[ctx: shortcut window]
en: Find previous
tr: Öncekini bul

[ctx: shortcut window]
en: Clipboard
tr: Pano

[ctx: shortcut window]
en: Copy
tr: Kopyala

[ctx: shortcut window]
en: Copy As HTML
tr: HTML Olarak Kopyala

[ctx: shortcut window]
en: Paste
tr: Yapıştır

[ctx: shortcut window]
en: Paste selection
tr: Seçimi yapıştır

[ctx: shortcut window]
en: Advanced paste
tr: Gelişmiş yapıştır

[ctx: shortcut window]
en: Select all
tr: Tümünü seç

[ctx: shortcut window]
en: Unselect all
tr: Tümünün seçimini kaldır

[ctx: shortcut window]
en: Zoom
tr: Yakınlaştırma

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
tr: Yakınlaştır

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
tr: Uzaklaştır

[ctx: shortcut window]
en: Zoom normal size
tr: Normal boyuta getir

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
tr: Navigasyon

[ctx: shortcut window]
en: Scroll up
tr: Yukarı kaydır

[ctx: shortcut window]
en: Scroll down
tr: Aşağı kaydır

[ctx: shortcut window]
en: Page up
tr: Sayfa yukarı

[ctx: shortcut window]
en: Page down
tr: Sayfa aşağı

[ctx: shortcut window]
en: Previous prompt
tr: Önceki komut istemi

[ctx: shortcut window]
en: Next prompt
tr: Sonraki komut istemi

[ctx: shortcut window]
en: Save terminal contents
tr: Terminal içeriklerini kaydet

[ctx: shortcut window]
en: Close terminal
tr: Terminali kapat

[ctx: shortcut window]
en: Maximize terminal
tr: Terminali kaplat

[ctx: shortcut window]
en: Current profile preferences
tr: Geçerli profil tercihleri

[ctx: shortcut window]
en: Reset the terminal
tr: Terminali sıfırla

[ctx: shortcut window]
en: Reset and clear the terminal
tr: Terminali temizle ve sıfırla

[ctx: shortcut window]
en: Toggle read only
tr: Salt okunuru aç/kapa

[ctx: shortcut window]
en: Layout options
tr: Düzen seçenekleri

[ctx: shortcut window]
en: Insert terminal number
tr: Terminal numarası ekle

[ctx: shortcut window]
en: Insert password
tr: Parola ekle

[ctx: shortcut window]
en: Select bookmark
tr: Yer imi seç

[ctx: shortcut window]
en: Add bookmark
tr: Yer imi ekle

[ctx: shortcut window]
en: Cycle title style
tr: Başlık tarzını döndür

[ctx: shortcut window]
en: Monitor silence
tr: Sessizliği gözle

[ctx: shortcut window]
en: Override input synchronization
tr: Giriş eşitlemesini geçersiz kıl

[ctx: shortcut window]
en: Open file browser
tr: Dosya tarayıcısını aç

[ctx: shortcut window]
en: Toggle margin
tr: Kenar boşluğu değiştir

[ctx: shortcut window]
en: Open
tr: Aç

[ctx: shortcut window]
en: Open in Tilix
tr: Tilix'de Aç

[ctx: shortcut window]
en: Profile
tr: Profil

en: Your GTK version is too old, you need at least GTK %d.%d.%d!
tr: GTK sürümünüz çok eski, en azından GTK %d.%d.%d gerekiyor!

en: Your VTE version is too old, you need at least VTE %d.%d!
tr: VTE sürümünüz çok eski, en azından VTE %d.%d gerekiyor!

en: Unexpected exception occurred
tr: Beklenmeyen bir istisna oluştu

en: Error:
tr: Hata:

en: Versions
tr: Sürümler

en: Tilix version: %s
tr: Tilix sürümü: %s

en: VTE version: %s
tr: VTE sürümü: %s

en: GTK Version: %d.%d.%d
tr: GTK Sürümü: %d.%d.%d

en: Tilix Special Features
tr: Tilix'e Özel Özellikler

en: Notifications enabled=%b
tr: Bildirimler etkinleştirildi=%b

en: Triggers enabled=%b
tr: Tetikleyiciler etkinleştirildi=%b

en: Badges enabled=%b
tr: Rozetler etkinleştirildi=%b

en: disabled
tr: devre dışı

en: Do not show this again
tr: Bunu tekrar gösterme

en: Credits
tr: Teşekkürler

en: DIRECTORY
tr: DIZIN

en: Set the working directory of the terminal
tr: Terminalin çalışma dizinini ayarla

en: PROFILE_NAME
tr: PROFİL_ADI

en: Set the starting profile
tr: Başlangıç profili seç

en: Set the title of the new terminal
tr: Yeni terminalin başlığını ayarla

en: TITLE
tr: BAŞLIK

en: Open the specified session
tr: Belirtilmiş oturumu seç

en: SESSION_NAME
tr: OTURUM_ADI

en: ACTION_NAME
tr: EYLEM_ADI

en: Send an action to current Tilix instance
tr: Geçerli Tilix örneğine bir eylem gönder

en: COMMAND
tr: KOMUT

en: Execute the parameter as a command
tr: Parametreyi bir komut olarak yürütür

en: Maximize the terminal window
tr: Terminal penceresini kaplat

en: Minimize the terminal window
tr: Terminal penceresini küçült

en: Override the preferred window style to use, one of: normal,disable-csd,disable-csd-hide-toolbar,borderless
tr: Tercih edilen kullanılacak pencere tarzını geçersiz kıl: normal, disable-csd, disable-csd-hide-toolbar, borderless

en: WINDOW_STYLE
tr: PENCERE_TARZI

en: Full-screen the terminal window
tr: Terminal pençeresini tam ekran yap

en: Focus the existing window
tr: Var olan pencereye odakla

en: Start additional instance as new process (Not Recommended)
tr: Ek örnekleri yeni işlem olarak başlat (Önerilmez)

en: GEOMETRY
tr: GEOMETRİ

en: Set the window size; for example: 80x24, or 80x24+200+200 (COLSxROWS+X+Y)
tr: Pencere boyutunu ayarla; Örneğin: 80x24 veya 80x24+200+200 (SÜTUNxSATIR+X+Y)

en: Opens a window in quake mode or toggles existing quake mode window visibility
tr: Quake modunda bir pencere açar veya varolan deprem modu penceresinin görünürlüğünü açar/kapar

en: Show the Tilix and dependent component versions
tr: Tilix ve bağımlı bileşenlerin sürümlerini göster

en: Show the Tilix preferences dialog directly
tr: Tilix tercihleri iletişim kutusunu doğrudan göster

en: GROUP_NAME
tr: GRUP_ADI

en: Group tilix instances into different processes (Experimental, not recommended)
tr: Grup tilix örneklerini farklı işlemlere ayır (Deneysel, önerilmez)

en: Hidden argument to pass terminal UUID
tr: Terminal UUIDsine yollanacak gizli değişken

en: The application ID %s is not valid
tr: Uygulama kimliği %s geçersiz

en: There appears to be an issue with the configuration of the terminal.
    This issue is not serious, but correcting it will improve your experience.
    Click the link below for more information:
tr: Terminal ayarlarında bir sorun varmış gibi gözüküyor.
    Sorun ciddi olmamakla birlikte, bunu düzeltmek deneyiminizi iyileştirecektir.
    Daha fazla bilgi için aşağıdaki bilgiye klikleyin:

en: Configuration Issue Detected
tr: Ayar sorunu tespit edildi

en: Do not show this message again
tr: Bu mesjaı tekrar gösterme

en: Create a new session
tr: Yeni bir oturum oluştur

en: View session sidebar
tr: Oturum kenar çubuğunu göster

en: Add terminal right
tr: Sağa terminal ekle

en: Add terminal down
tr: Aşağı terminal ekle

en: Find text in terminal
tr: Uçbirimde metin bul

en: Enter a new name for the session
tr: Oturum için yeni bir ad girin

en: Change Session Name
tr: Oturum Adını Değiştir

en: Open…
tr: Aç…

en: Save
tr: Kaydet

en: Save As…
tr: Yeni Adla Kaydet…

en: Name…
tr: Ad…

en: Synchronize Input
tr: Giriş Eşitle

en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

en: About Tilix
tr: Tilix Hakkında

en: Default
tr: Öntanımlı

en: There are multiple sessions open, close anyway?
tr: Birden çok açık oturum var, yine de kapatılsın mı?

en: All JSON Files
tr: Bütün JSON Dosyaları

en: All Files
tr: Bütün Dosyalar

en: Filename '%s' does not exist
tr: Dosya adı '%s' yok

en: Load Session
tr: Oturum Yükle

en: Cancel
tr: İptal

en: Open
tr: Aç

en: Could not load session due to unexpected error.
tr: Beklenmeyen bir hata nedeniyle oturum yüklenemedi.

en: Error Loading Session
tr: Oturum Yüklenirken Hata Oluştu

en: Save Session
tr: Oturumu Kaydet

en: Could not save session due to unexpected error.
tr: Beklenmeyen bir hata nedeniyle oturum kaydedilemedi.

en: Error Saving Session
tr: Oturum Kaydedilirken Hata Oluştu

en: Quake mode is not supported under Wayland, running as normal window
tr: Quake modu Wayland altında desteklenmiyor, normal pencere olarak çalıştırılıyor

en: Quake Mode Not Supported
tr: Quake Modu Desteklenmiyor

en: New output displayed
tr: Yeni çıkış görüntülendi

en: Close session
tr: Oturumu kapat

en: Include return character with bookmark
tr: Yer imi ile dönüş karakterini içer

en: Select Bookmark
tr: Yer İmi Seç

en: Select Folder
tr: Klasör Seç

en: OK
tr: Tamam

en: Select folder
tr: Klasör seç

en: Clear folder
tr: Klasörü temizle

en: Add Bookmark
tr: Yer İmi Ekle

en: Edit Bookmark
tr: Yer İmini Düzenle

en: Name
tr: Ad

en: Path
tr: Konum

en: Select Path
tr: Konum Seç

en: Command
tr: Komut

en: Protocol
tr: Protokol

en: Host
tr: Bilgisayar

en: User
tr: Kullanıcı

en: Parameters
tr: Parametreler

en: Icon
tr: Simge

en: Error deserializing bookmark
tr: Yer imi ayıklamada hata

en: Root
tr: Kök

en: Could not load bookmarks due to unexpected error
tr: Beklenmeyen bir hata nedeniyle yer imleri yüklenemedi

en: Folder
tr: Klasör

en: Remote
tr: Uzak

en: Title
tr: Başlık

en: Window (%s)
tr: Pencere (%s)

en: Session (%s)
tr: Oturum (%s)

en: Close Application
tr: Uygulamayı Kapat

en: Close Window
tr: Pencereyi Kapat

en: Close Session
tr: Oturumu Kapat

en: Ignoring as '%s' is not a directory
tr: '%s' dizin olmadığı için önemsemiyorum

en: Geometry string '%s' is invalid and could not be parsed
tr: Geometri dizgisi '%s' geçersiz ve ayrıştırılamadı

en: You cannot load a session and set a profile/working directory/execute command option, please choose one or the other
tr: Bir oturum yükleyip, bir profil/çalışma dizini/komut yürütme seçeneği ayarlayamazsınız, lütfen birini yada diğerini seçin

en: You can only use the action parameter within Tilix
tr: Eylem parametresi yalnızca Tilix içinde kullanabilirsiniz

en: You cannot use the quake mode with maximize, minimize or geometry parameters
tr: Quake modunu kaplatma, küçültme veya geometri parametreleri ile kullanamazsınız

en: File %s is not a color scheme compliant JSON file
tr: %s uygun bir renk planı JSON dosyası değil

en: Color scheme palette requires 16 colors
tr: Renk planı paleti 16 renk gerektirmektedir

en: A VTE based terminal emulator for Linux
tr: Linux için VTE tabanlı terminal emülatörü

en: This Source Code Form is subject to the terms of the Mozilla Public License, v. 2.0. If a copy of the MPL was not distributed with this file, You can obtain one at http://mozilla.org/MPL/2.0/.
tr: Bu Kaynak Kodu Formu Mozilla Public License v. 2.0 koşullarına tabidir. MPL'in bir kopyası bu dosyayla birlikte olmadığı takdirde http://mozilla.org/MPL/2.0/ adresinden edinilebilir.

en: GTK VTE widget team, Tilix would not be possible without their work
tr: GTK VTE widget takımı, Tilix, onların çalışmaları olmadan mümkün olmayacaktı

en: GtkD for providing such an excellent GTK wrapper
tr: GtkD'e böyle mükemmel bir GTK sarıcı sağladıkları için

en: Dlang.org for such an excellent language, D
tr: Dlang.org'a böyle harika bir dil için

en: Icon title
tr: Simge başlığı

en: ID
tr: Kimlik

en: Directory
tr: Dizin

en: Hostname
tr: Makina adı

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Rows
tr: Satırlar

en: Process
tr: İşlem

en: Status.Read-Only
tr: Durum.Salt-Okunur

en: Status.Silence
tr: Durum.Sessiz

en: Status.Input-Sync
tr: Durum.Girdi-Eşleştirme

en: Terminal count
tr: Terminal sayısı

en: Terminal number
tr: Terminal numarası

en: Active terminal title
tr: Etkin terminal başlığı

en: Application name
tr: Uygulama adı

en: Session name
tr: Oturum adı

en: Session number
tr: Oturum numarası

en: Session count
tr: Oturum sayısı

en: Western
tr: Batı

en: Central European
tr: Orta Avrupa

en: South European
tr: Güney Avrupa

en: Baltic
tr: Baltık

en: Cyrillic
tr: Kiril

en: Arabic
tr: Arapça

en: Greek
tr: Yunanca

en: Hebrew Visual
tr: Görsel İbranice

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Nordic
tr: Nordik

en: Celtic
tr: Keltçe

en: Romanian
tr: Romence

en: Armenian
tr: Ermenice

en: Chinese Traditional
tr: Çince Geleneksel

en: Cyrillic/Russian
tr: Kiril/Rusça

en: Japanese
tr: Japonca

en: Korean
tr: Korece

en: Chinese Simplified
tr: Çince Basileştirilmiş

en: Georgian
tr: Gürcüce

en: Cyrillic/Ukrainian
tr: Kiril/Ukraynaca

en: Croatian
tr: Hırvatça

en: Hindi
tr: Hintçe

en: Persian
tr: Farsça

en: Gujarati
tr: Guceratça

en: Icelandic
tr: İzlandaca

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: Thai
tr: Tayca

en: Regex
tr: Düzenli ifade

en: Case Insensitive
tr: Büyük/Küçük Harf Duyarsız

en: Add
tr: Ekle

en: Delete
tr: Sil

en: Move up
tr: Yukarı taşı

en: Move down
tr: Aşağı taşı

en: Apply
tr: Uygula

en: Edit Custom Links
tr: Özel Bağlantıları Düzenle

en: Action
tr: Eylem

en: Parameter
tr: Parametre

en: Limit number of lines for trigger processing to:
tr: Tetikleyici işleme için satır sayısını sınırla:

en: Edit Triggers
tr: Tetikleyicileri Düzenle

en: Row %d:
tr: Satır %d:

en: Add bookmark
tr: Yer imi Ekle

en: Edit bookmark
tr: Yer imini düzenle

en: Delete bookmark
tr: Yer imini sil

en: Unselect bookmark
tr: Yer imi seçimini kaldır

en: Custom Links
tr: Özel Bağlantılar

en: A list of user defined links that can be clicked on in the terminal based on regular expression definitions.
tr: Düzenli ifade tanımlarını temel alan terminalden tıklanabilen kullanıcı tanımlı bağlantıların listesi.

en: Edit
tr: Düzenle

en: Triggers
tr: Tetikleyiciler

en: Triggers are regular expressions that are used to check against output text in the terminal. When a match is detected the configured action is executed.
tr: Tetikleyiciler çıkış metnine karşı terminali denetleyen düzenli ifadelerdir. Bir eşleşme algılandığında yapılandırılmış eylem yürütülür.

en: Tilix Preferences
tr: Tilix Tercihleri

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Bookmarks
tr: Yer imleri

en: Shortcuts
tr: Kısa yollar

en: Encoding
tr: Kodlama

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Profile
tr: Profil

en: Add profile
tr: Profil ekle

en: Delete profile
tr: Profili sil

en: Profiles
tr: Profiller

en: Profile: %s
tr: Profil: %s

en: Are you sure you want to delete '%s'?
tr: '%s''i silmek istediğinize emin misiniz?

en: Clone
tr: Klonla

en: Use for new terminals
tr: Yeni terminaller için kullan

en: Encodings showing in menu:
tr: Menüde gösterilen kodlamalar:

en: Enabled
tr: Etkin

en: Shortcut Key
tr: Kısayol Tuşu

en: Enable shortcuts
tr: Kısa yolları etkinleştir

en: Restore default shortcut for this action
tr: Öntanımlı değeri ayarla

en: Overwrite Existing Shortcut
tr: Varolan Kısayolun Üzerine Yaz

en: The shortcut %s is already assigned to %s.
    Disable the shortcut for the other action and assign here instead?
tr: %s kısayolu zaten %s'e atanmış.
    Diğer eylemin kısayolu devre dışı bırakılsın ve buraya atansın mı?

en: Window style
tr: Pencere tarzı

en: Borderless
tr: Kenarlıksız

en: Disable CSD
tr: CSD'yi devre dışı bırak

en: Disable CSD, hide toolbar
tr: CSD'yi devre dışı bırak, araç çubuğunu gizle

en: Window restart required
tr: Pencere yeniden başlatma gerekiyor

en: Terminal title style
tr: Terminal başlık tarzı

en: None
tr: Yok

en: Small
tr: Küçük

en: Tab position
tr: Sekme konumu

en: Bottom
tr: Alt

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Top
tr: Üst

en: Theme variant
tr: Tema çeşidi

en: Dark
tr: Koyu

en: Light
tr: Açık

en: Background image
tr: Arka plan resmi

en: Select Image
tr: Resim Seç

en: All Image Files
tr: Bütün Resim Dosyaları

en: Reset background image
tr: Arka plan resmini sıfırla

en: Center
tr: Ortala

en: Scale
tr: Ölçek

en: Stretch
tr: Uzat

en: Tile
tr: Döşe

en: Default session name
tr: Öntanımlı oturum adı

en: Application title
tr: Uygulama başlığı

en: Enable transparency, requires re-start
tr: Şeffaflığı etkinleştir, yeniden başlatma gerektirir

en: Use a wide handle for splitters
tr: Ayraçlar için geniş kulp kullan

en: Place the sidebar on the right
tr: Sağa kenar çubuğunu yerleştir

en: Show the terminal title even if it's the only terminal
tr: Tek terminal olsa bile terminal başlığını göster

en: Use overlay scrollbars (Application restart required)
tr: Bindirme kaydırma çubukları kullan (Uygulamayı yeniden başlatmak gerekir)

en: Use tabs instead of sidebar (Application restart required)
tr: Kenar çubuğu yerine sekmeler kullan (Uygulamayı yeniden başlatmak gerekir)

en: Size
tr: Boyut

en: Height percent
tr: Yükseklik yüzdesi

en: Width percent
tr: Genişlik yüzdesi

en: Alignment
tr: Hizalama

en: Window position
tr: Pencere konumu

en: Options
tr: Seçenekler

en: Show terminal on all workspaces
tr: Terminali tüm çalışma alanlarında göster

en: Hide window when focus is lost
tr: Odak kaybolduğunda pencereyi gizle

en: Delay hiding window by (ms)
tr: Pencere gizlemeyi geciktir (ms cinsinden)

en: Hide the toolbar of the window
tr: Pencerenin araç çubuğunu gizle

en: Keep window always on top
tr: Pencereyi her zaman üstte tut

en: Display terminal on active monitor
tr: Etkin ekranda terminali göster

en: Display on specific monitor
tr: Belirli ekranda göster

en: Primary Monitor
tr: Birilcil Monitör

en: Monitor
tr: Gözle

en: Behavior
tr: Davranış

en: Prompt when creating a new session
tr: Yeni oturum açarken sorgula

en: Focus a terminal when the mouse moves over it
tr: Fare üstündeyken terminale odakla

en: Autohide the mouse pointer when typing
tr: Fare imlecini yazarken gizle

en: Close terminal by clicking middle mouse button on title
tr: Terminali başlığa orta fare düğmesiyle tıklanınca kapat

en: Zoom the terminal using <Control> and scroll wheel
tr: Terminali <Control> ve kaydırma tekeri kullanarak yakınlaştır/uzaklaştır

en: Require the <Control> modifier to edit title on click
tr: Başlığı tıklayınca düzenlemek için <Control> değiştiricisini gerekli kıl

en: Close window when last session is closed
tr: Son oturum kapatıldığında pencereyi kapat

en: Save and restore window state
tr: Pencere durumunu kaydet ve geri yükle

en: Always search using regular expressions
tr: Her zaman düzenli ifadeler kullanarak ara

en: Send desktop notification on process complete
tr: İşlem tamamlandığında masaüstü bildirimi gönder

en: On new instance
tr: Yeni örnekte

en: Focus Window
tr: Pencereye odaklan

en: Split Down
tr: Aşağı doğru böl

en: Split Right
tr: Sağa doğru böl

en: Clipboard
tr: Pano

en: Always use advanced paste dialog
tr: Her zaman gelişmiş yapıştır iletişim kutusunu kullan

en: Warn when attempting unsafe paste
tr: Güvenli olmayan yapıştırmada uyar

en: Strip first character of paste if comment or variable declaration
tr: Yorum veya değişken tanımlama ise yapıştırmanın ilk karakterini çıkar

en: Strip trailing whitespaces and linebreak characters on paste
tr: Yapıştırırken sondaki boşluk ve satır sonu karakterlerini çıkar

en: Automatically copy text to clipboard when selecting
tr: Seçerken metni panoya kendiliğinden kopyala

en: General
tr: Genel

en: Color
tr: Renk

en: Scrolling
tr: Kaydırma

en: Compatibility
tr: Uyumluluk

en: Badge
tr: Rozet

en: Profile name
tr: Profil adı

en: Terminal title
tr: Terminal başlığı

en: Text Appearance
tr: Metin görünümü

en: Terminal size
tr: Terminal boyutu

en: columns
tr: sütunlar

en: rows
tr: satırlar

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Cell spacing
tr: Hücre aralığı

en: width
tr: genişlik

en: height
tr: yükseklik

en: Margin
tr: Kenar Payı

en: Text blink mode
tr: Metin göz kırpma modu

en: Always
tr: Her zaman

en: Focused
tr: Odaklanmış

en: Never
tr: Asla

en: Unfocused
tr: Odaklanmamış

en: Custom font
tr: Özel yazı tipi

en: Choose A Terminal Font
tr: Terminal fontu seç

en: Word-wise select chars
tr: Karakterleri kelime olarak seç

en: Cursor
tr: İmleç

en: Block
tr: Blok

en: Underline
tr: Alt çizgi

en: Cursor blink mode
tr: İmleç yanıp sönme

en: Off
tr: Kapalı

en: On
tr: Açık

en: System
tr: Sistem

en: Notification
tr: Bildirim

en: Terminal bell
tr: Terminal çanı

en: Icon and sound
tr: Simge ve ses

en: Sound
tr: Ses

en: Color scheme
tr: Renk düzeni

en: Custom
tr: Özel

en: Export
tr: Dışa aktar

en: Color palette
tr: Renk paleti

en: Use theme colors for foreground/background
tr: Ön/Arka plan için temanın renklerini kullan

en: Show bold text in bright colors
tr: Parlak renklerde kalın metin göster

en: Transparency
tr: Saydamlık

en: Unfocused dim
tr: Odaklanmadığında karart

en: Text
tr: Metin

en: Background
tr: Arka plan

en: Select Cursor Foreground Color
tr: İmleç önplan rengini seç

en: Select Cursor Background Color
tr: İmleç Arka Plan Rengini Seç

en: Highlight
tr: Vurgulama

en: Select Highlight Foreground Color
tr: Önplan vurgulama rengini seç

en: Select Highlight Background Color
tr: Vurgulama Arka Plan Rengini Seç

en: Bold
tr: Kalın

en: Select Bold Color
tr: Kalın Rengini Seç

en: Select Badge Color
tr: Rozet Rengini Seç

en: Select Background Color
tr: Arka Plan Rengini Seç

en: Select Foreground Color
tr: Önplan rengini seç

en: Foreground
tr: Önplan

en: Black
tr: Siyah

en: Blue
tr: Mavi

en: Green
tr: Yeşil

en: Grey
tr: Gri

en: Orange
tr: Turuncu

en: Purple
tr: Mor

en: Red
tr: Kırmızı

en: Turquoise
tr: Turkuaz

en: Select %s Color
tr: %s rengi seç

en: Select %s Light Color
tr: %s açık rengi seç

en: Export Color Scheme
tr: Renk Düzenini Dışa Aktar

en: Show scrollbar
tr: Kaydırma çubuğunu göster

en: Scroll on output
tr: Çıktı olduğunda kaydır

en: Scroll on keystroke
tr: Tuş basımında kaydır

en: Limit scrollback to:
tr: Kaydırmayı kısıtla:

en: Backspace key generates
tr: Backspace tuşu üretir

en: Automatic
tr: Kendiliğinden

en: Escape sequence
tr: Escape sekansı

en: Delete key generates
tr: Delete tuşu üretir

en: Ambiguous-width characters
tr: Belirsiz-genişlikteki hafler

en: Narrow
tr: Dar

en: Wide
tr: Geniş

en: Run command as a login shell
tr: Komutu oturum açılış kabuğu olarak çalıştır

en: Run a custom command instead of my shell
tr: Kabuk yerine özel komut çalıştır

en: When command exits
tr: Komut sonlanınca

en: Exit the terminal
tr: Terminalden çık

en: Hold the terminal open
tr: Terminali açık tut

en: Restart the command
tr: Komutu yeniden çalıştır

en: Badge position
tr: Rozet konumu

en: Northeast
tr: Kuzey doğu

en: Northwest
tr: Kuzey batı

en: Southeast
tr: Güneydoğu

en: Southwest
tr: Güney batı

en: Choose A Badge Font
tr: Rozet Fontunu Seç

en: Notify New Activity
tr: Yeni Etkinliği Bildir

en: A notification can be raised when new activity occurs after a specified period of silence.
tr: Belirli bir sessizlik süresinden sonra yeni bir etkinlik gerçekleştiğinde bir bildirim yapılır.

en: Automatic Profile Switching
tr: Kendiliğinden Profil Değiştirme

en: Profiles are automatically selected based on the values entered here.
    Values are entered using a <i>username@hostname:directory</i> format. Either the hostname or directory can be omitted but the colon must be present. Entries with neither hostname or directory are not permitted.
tr: Profiller buraya girilen değerlere göre kendiliğinden seçilir.
    Değerler <i>kullanıcı@bilgisayar:dizin</i> biçimi kullanarak girilir. Ya bilgisayar adı ya da dizin atlanabilir ancak iki nokta üst üste bulunması gerekir. Ne bilgisayar adı ne de dizin içeren girdilere izin verilmez.

en: Profiles are automatically selected based on the values entered here.
    Values are entered using a <i>hostname:directory</i> format. Either the hostname or directory can be omitted but the colon must be present. Entries with neither hostname or directory are not permitted.
tr: Profiller buraya girilen değerlere göre kendiliğinden seçilir.
    Değerler <i>bilgisayar:dizin</i> biçimi kullanarak girilir. Ya bilgisayar adı ya da dizin atlanabilir ancak iki nokta üst üste bulunması gerekir. Ne bilgisayar adı ne de dizin içeren girdilere izin verilmez.

en: Match
tr: Eşle

en: Enter username@hostname:directory to match
tr: Eşleme için username@hostname:directory girin

en: Enter hostname:directory to match
tr: Eşleme için hostname:directory girin

en: Add New Match
tr: Yeni Eşleşme Ekle

en: Edit username@hostname:directory to match
tr: Eşleme için username@hostname:directory girin

en: Edit hostname:directory to match
tr: Eşleme için hostname:directory girin

en: Edit Match
tr: Eşleşmeyi Düzenle

en: Enable by default
tr: Varsayılan olarak etkinleştir

en: Threshold for continuous silence
tr: Sürekli sessizlik için eşik

en: (seconds)
tr: (saniye)

en: Session
tr: Oturum

en: Window
tr: Pencere

en: Help
tr: Yardım

en: UpdateState
tr: DurumuGüncelle

en: ExecuteCommand
tr: KomutYürüt

en: SendNotification
tr: BildirimGönder

en: UpdateTitle
tr: BaşlığıGüncelle

en: PlayBell
tr: ZilÇal

en: SendText
tr: MetinGönder

en: InsertPassword
tr: ParolaEkle

en: UpdateBadge
tr: RozetiGüncelle

en: RunProcess
tr: İşlemÇalıştır

en: %s (Copy)
tr: %s (Kopya)

en: Could not locate dropped terminal
tr: Bırakılan terminalin konumu tespi edilemedi

en: Could not locate session for dropped terminal
tr: Bırakılan terminal için oturum bulunamadı

en: Close
tr: Kapa

en: This command is asking for Administrative access to your computer
tr: Bu komut bilgisayara yönetici erişimi istemekte

en: Copying commands from the internet can be dangerous.
tr: İnternetden komut kopyalamak tehlike arz edebilir

en: Be sure you understand what each part of this command does.
tr: Komutun her bölümünün ne yaptığını anladığından emmin ol.

en: Transform
tr: Dönüştür

en: Convert spaces to tabs
tr: Boşlukları sekmelere dönüştür

en: Convert CRLF and CR to LF
tr: CRLF ve CR'yi LF'ye dönüştür

en: Advanced Paste
tr: Gelişmiş Yapıştır

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Layout Options
tr: Düzenleme Ayaları

en: Active
tr: Etkin

en: Session Load
tr: Oturum Yükle

en: Active options are always in effect and apply immediately.
    Session Load options only apply when loading a session file.
tr: Etkin ayalar her zaman etkin olup hemen gerçerli kılınır.
    Oturum Yükleme ayaları sadece oturum dosyası yüklenince etkin olur.

en: Process monitoring is not enabled, this should never be called
tr: İşlem izleme etkin değil, bu asla çağrılmamalıdır

en: New
tr: Yeni

en: Include return character with password
tr: Parolada dönüş karakterini içer

en: Insert Password
tr: Şifre Ekle

en: Password
tr: Şifre

en: Confirm Password
tr: Şifreyi Onayla

en: Add Password
tr: Şifre Ekle

en: Edit Password
tr: Şifreyi Düzenle

en: Search Options
tr: Arama Seçenekleri

en: Find next
tr: Sonrakini bul

en: Find previous
tr: Öncekini bul

en: Close search box
tr: Arama kutusunu kapat

en: Match case
tr: Büyük - Küçük Harf Duyarlı

en: Match entire word only
tr: Bütün kelimle bul

en: Wrap around
tr: Başa sar

en: Match as regular expression
tr: Regular Expression olarak bul

en: Search '%s' is not a valid regex
    %s
tr: '%s' araması geçerli bir regex değil
    %s

en: Maximize
tr: Kapla

en: Disable input synchronization for this terminal
tr: Giriş eşitlemesini bu terminal için kapat

en: Read-Only
tr: Salt-Okunur

en: New output
tr: Yeni çıkış

en: Edit Profile
tr: Profili Düzenle

en: Edit Encodings
tr: Kodlamaları Düzenle

en: Enable input synchronization for this terminal
tr: Giriş eşitlemesini bu terminal için aç

en: Library Not Loaded
tr: Kütüphane Yüklü Değil

en: The library %s could not be loaded, password functionality is unavailable.
tr: %s kütüphanesi yüklenemiyor, parola işlevi mevcut değil.

en: Find…
tr: Bul…

en: Password...
tr: Parola...

en: Bookmark...
tr: Yer işareti...

en: Add Bookmark...
tr: Yer İmi Ekle...

en: Assistants
tr: Yardımcılar

en: Show File Browser...
tr: Dosya Tarayıcısını Göster...

en: Save Output…
tr: Çıkışı Kaydet…

en: Reset and Clear
tr: Sıfırla ve Temizle

en: Layout Options…
tr: Yerleşim Seçenekleri…

en: Monitor Silence
tr: Sessizliği Gözle

en: Other
tr: Diğer

en: Add Right
tr: Sağa Ekle

en: Add Down
tr: Aşağı Ekle

en: Terminal Activity
tr: Terminal Etkinliği

en: Not Enabled
tr: Etkin Değil

en: Restore
tr: Geri al

en: Tilix Custom Notification
tr: Tilix Özel Bildirim

en: Open Link
tr: Link'i Aç

en: Copy Link Address
tr: Link Adresini Kopyala

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy as HTML
tr: HTML olarak kopyala

en: Select All
tr: Hepsini Seç

en: Synchronize input
tr: Giriş eşitle

en: Could not check file '%s' due to error '%s'
tr: '%s' dosyası hata sebebiyle kontrol edilemedi '%s'

en: Remote file URIs are not supported with hyperlinks.
    URI was '%s'
tr: Uzak dosya URI'ları ile köprüler desteklenmez.
    URI '%s' idi

en: Remote File URI Unsupported
tr: Uzak Dosya URI Desteklenmiyor

en: Custom link regex '%s' has an error, ignoring
tr: Özel bağlantı '%s' regex'inin bir hatası var, yok sayılıyor

en: Regular Expression Error
tr: Düzenli İfade Hatası

en: Could not open match '%s'
tr: '%s' eşleşmesi açılamıyor

en: Error Opening Match
tr: Eşleşme Açmada Hata

en: Unexpected error occurred when adding link regex: %s
tr: Bağlantı regex'i eklerken beklenmeyen hata oluştu: %s

en: Unexpected error occurred, no additional information available
tr: Beklenmeyen bir hata oluştu, daha fazla bilgi mevcut değil

en: Unexpected error occurred: %s
tr: Beklenmeyen hata oluştu: %s

en: Save Terminal Output
tr: Terminal Çıkışını Kaydet

en: All Text Files
tr: Bütün Metin Dosyaları

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: The child process exited normally with status %d
tr: Alt işlem beklenmedik bir şekilde kapandı: %d

en: The child process was aborted by signal %d.
tr: Alt işlem sinyal %d ile durduruldu.

en: The child process was aborted.
tr: Alt işlem durduruldu.

en: Relaunch
tr: Tekrar başlat

en: Don't Paste
tr: Yapıştırma

en: Paste Anyway
tr: Yinede Yapıştır
