terminix - en to ja translation catalogue (371 entries)

en: Open Tilix Here
ja: Tilix をここで開く

en: Open Tilix In This Directory
ja: Tilix をこのディレクトリで開く

en: New Window
ja: 新しいウィンドウ

en: New Session
ja: 新しいセッション

en: Preferences
ja: 設定

[ctx: shortcut window]
en: Application
ja: アプリケーション

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
ja: 新しいウィンドウを開く

[ctx: shortcut window]
en: Open a new session
ja: 新しいセッションを開く

[ctx: shortcut window]
en: Open preferences
ja: 設定を開く

[ctx: shortcut window]
en: Window
ja: ウィンドウ

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen mode
ja: 全画面モードを切り替え

[ctx: shortcut window]
en: View session sidebar
ja: セッションサイドバーを表示

[ctx: shortcut window]
en: Reorder to next session
ja: Switch to previous session

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 1
ja: セッション 1 へ切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 2
ja: セッション 2 へ切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 3
ja: セッション 3 へ切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 4
ja: セッション 4 へ切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 5
ja: セッション 5 へ切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 6
ja: セッション 6 へ切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 7
ja: セッション 7 へ切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 8
ja: セッション 8 へ切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 9
ja: セッション 9 へ切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 10
ja: セッション 10 へ切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Session
ja: セッション

[ctx: shortcut window]
en: File
ja: ファイル

[ctx: shortcut window]
en: Close the current session
ja: 現在のセッションを閉じる

[ctx: shortcut window]
en: Save the current session
ja: 現在のセッションを保存

[ctx: shortcut window]
en: Save the current session with new filename
ja: 名前を付けて現在のセッションを保存

[ctx: shortcut window]
en: Open a saved session
ja: 保存されたセッションを開く

[ctx: shortcut window]
en: Add
ja: 追加

[ctx: shortcut window]
en: Add terminal right
ja: 右側に端末を追加

[ctx: shortcut window]
en: Add terminal down
ja: 下側に端末を追加

[ctx: shortcut window]
en: Add terminal automatically
ja: 自動的に端末を追加

[ctx: shortcut window]
en: Resize
ja: サイズ変更

[ctx: shortcut window]
en: Other
ja: その他

[ctx: shortcut window]
en: Switch
ja: 切り替え

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 1
ja: ターミナル 1 へ切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 2
ja: ターミナル 2 へ切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 3
ja: ターミナル 3 へ切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 4
ja: ターミナル 4 へ切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 5
ja: ターミナル 5 へ切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 6
ja: ターミナル 6 へ切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 7
ja: ターミナル 7 へ切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 8
ja: ターミナル 8 へ切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 9
ja: ターミナル 9 へ切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 10
ja: ターミナル 10 へ切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Terminal
ja: ターミナル

[ctx: shortcut window]
en: Find
ja: 検索

[ctx: shortcut window]
en: Find next
ja: 次を検索

[ctx: shortcut window]
en: Find previous
ja: 前を検索

[ctx: shortcut window]
en: Clipboard
ja: クリップボード

[ctx: shortcut window]
en: Copy
ja: コピー

[ctx: shortcut window]
en: Paste
ja: 貼り付け

[ctx: shortcut window]
en: Select all
ja: すべて選択

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
ja: 拡大

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
ja: 縮小

[ctx: shortcut window]
en: Close terminal
ja: ターミナルを閉じる

[ctx: shortcut window]
en: Maximize terminal
ja: ターミナルを最大化

[ctx: shortcut window]
en: Reset the terminal
ja: ターミナルをリセット

[ctx: shortcut window]
en: Layout options
ja: レイアウトオプション

[ctx: shortcut window]
en: Select bookmark
ja: ブックマークを選択

[ctx: shortcut window]
en: Add bookmark
ja: ブックマークを追加

[ctx: shortcut window]
en: Open file browser
ja: ファイルブラウザーを開く

[ctx: shortcut window]
en: Open
ja: 開く

[ctx: shortcut window]
en: Open in Tilix
ja: Tilix で開く

[ctx: shortcut window]
en: Profile
ja: プロファイル

en: Your GTK version is too old, you need at least GTK %d.%d.%d!
ja: GTK のバージョンが古すぎます。バージョン %d.%d.%d 以上の GTK が必要です！

en: Unexpected exception occurred
ja: 予期しない例外が発生しました

en: Error:
ja: エラー:

en: Versions
ja: バージョン

en: Tilix version: %s
ja: Tilix バージョン: %s

en: VTE version: %s
ja: VTE バージョン: %s

en: GTK Version: %d.%d.%d
ja: GTK バージョン: %d.%d.%d

en: Tilix Special Features
ja: Tilix の特徴

en: disabled
ja: 無効

en: Do not show this again
ja: 今後表示しない

en: Credits
ja: クレジット

en: Set the working directory of the terminal
ja: ターミナルのカレントディレクトリを設定します

en: The application ID %s is not valid
ja: アプリケーション ID %s は有効ではありません

en: There appears to be an issue with the configuration of the terminal.
    This issue is not serious, but correcting it will improve your experience.
    Click the link below for more information:
ja: ターミナルの設定に問題がある可能性があります。
    これは深刻な問題ではありませんが、問題を修正することでエクスペリエンスが向上します。
    詳細は、以下のリンクをクリックしてください。

en: Configuration Issue Detected
ja: 設定に関する問題を検出しました

en: Do not show this message again
ja: 今後このメッセージを表示しない

en: Create a new session
ja: 新しいセッションを開始します

en: View session sidebar
ja: セッションサイドバーを表示します

en: Add terminal right
ja: 右側に端末を追加します

en: Add terminal down
ja: 下側に端末を追加します

en: Find text in terminal
ja: 端末内の文章を検索

en: Enter a new name for the session
ja: セッションの新しい名前を入力してください

en: Change Session Name
ja: セッション名を変更

en: Open…
ja: 開く…

en: Save
ja: 保存

en: Save As…
ja: 名前を付けて保存…

en: Name…
ja: 名前…

en: Synchronize Input
ja: 入力を同期

en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

en: About Tilix
ja: Tilix について

en: Default
ja: デフォルト

en: There are multiple sessions open, close anyway?
ja: 複数のセッションを開いています。強制的に閉じますか？

en: All JSON Files
ja: すべての JSON ファイル

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: Filename '%s' does not exist
ja: '%s' ファイルが見つかりません

en: Load Session
ja: セッションを読み込む

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Open
ja: 開く

en: Could not load session due to unexpected error.
ja: 予期しないエラーが発生したため、セッションを読み込めません。

en: Error Loading Session
ja: セッションの読み込み中にエラーが発生しました

en: Save Session
ja: セッションを保存

en: Close session
ja: セッションを閉じる

en: Select Bookmark
ja: ブックマークを選択

en: Select Folder
ja: フォルダを選択

en: Select folder
ja: フォルダを選択

en: Clear folder
ja: フォルダを消去

en: Add Bookmark
ja: ブックマークを追加

en: Edit Bookmark
ja: ブックマークを編集

en: Name
ja: 名前

en: Path
ja: パス

en: Select Path
ja: パスを選択

en: Command
ja: コマンド

en: Protocol
ja: プロトコル

en: Host
ja: ホスト

en: User
ja: ユーザー

en: Parameters
ja: パラメーター

en: Icon
ja: アイコン

en: Could not load bookmarks due to unexpected error
ja: 予期しないエラーにより、ブックマークを読み込めませんでした

en: Folder
ja: フォルダ

en: Remote
ja: リモート

en: Title
ja: タイトル

en: Window (%s)
ja: ウィンドウ (%s)

en: Session (%s)
ja: セッション (%s)

en: Close Application
ja: アプリケーションを閉じる

en: Close Window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Close Session
ja: セッションを閉じる

en: A VTE based terminal emulator for Linux
ja: VTE ベースの Linux 向けターミナルエミュレーター

en: GTK VTE widget team, Tilix would not be possible without their work
ja: GTK VTE ウィジェットチーム: 彼らの貢献があってこそ Tilix は実現しました

en: GtkD for providing such an excellent GTK wrapper
ja: GtkD: 優秀な GTK ラッパーを提供していただきました

en: Dlang.org for such an excellent language, D
ja: Dlang.org: 優れた言語、D 言語の開発元

en: Icon title
ja: アイコンタイトル

en: Directory
ja: ディレクトリ

en: Active terminal title
ja: アクティブなターミナルのタイトル

en: Application name
ja: アプリケーション名

en: Session name
ja: セッション名

en: Session number
ja: セッション番号

en: Western
ja: 西欧

en: Central European
ja: 中欧

en: South European
ja: 南欧

en: Baltic
ja: バルト言語

en: Cyrillic
ja: キリル言語

en: Arabic
ja: アラビア語

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Nordic
ja: 北欧

en: Celtic
ja: ケルト語

en: Romanian
ja: ルーマニア語

en: Armenian
ja: アルメニア語

en: Chinese Traditional
ja: 中国語 繁体字

en: Cyrillic/Russian
ja: キリル文字/ロシア語

en: Japanese
ja: 日本語

en: Korean
ja: 韓国語

en: Chinese Simplified
ja: 中国語 簡体字

en: Georgian
ja: グルジア語

en: Cyrillic/Ukrainian
ja: キリル文字/ウクライナ語

en: Croatian
ja: クロアチア語

en: Hindi
ja: ヒンディー語

en: Persian
ja: ペルシア語

en: Gujarati
ja: グジャラート語

en: Gurmukhi
ja: グルムキー文字

en: Icelandic
ja: アイスランド語

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

en: Thai
ja: タイ語

en: Regex
ja: 正規表現

en: Case Insensitive
ja: 大文字・小文字を区別

en: Add
ja: 追加

en: Delete
ja: 削除

en: Apply
ja: 適用

en: Edit Custom Links
ja: カスタムリンクを編集

en: Action
ja: アクション

en: Parameter
ja: パラメーター

en: Edit Triggers
ja: トリガーの編集

en: Row %d:
ja: %d 行目:

en: Add bookmark
ja: ブックマークを追加

en: Edit bookmark
ja: ブックマークを編集

en: Delete bookmark
ja: ブックマークを削除

en: Unselect bookmark
ja: ブックマークの選択を解除

en: Custom Links
ja: カスタムリンク

en: Edit
ja: 編集

en: Tilix Preferences
ja: Tilix の設定

en: Appearance
ja: 外観

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Shortcuts
ja: ショートカット

en: Encoding
ja: エンコーディング

en: Profile
ja: プロファイル

en: Add profile
ja: プロファイルを追加

en: Delete profile
ja: プロファイルを削除

en: Profiles
ja: プロファイル

en: Profile: %s
ja: プロファイル: %s

en: Are you sure you want to delete '%s'?
ja: '%s' を削除してもよろしいですか？

en: Clone
ja: 複製

en: Use for new terminals
ja: 新しいターミナルで使う

en: Enabled
ja: 有効

en: Shortcut Key
ja: ショートカットキー

en: Enable shortcuts
ja: ショートカットを有効にする

en: Restore default shortcut for this action
ja: デフォルトに設定

en: Overwrite Existing Shortcut
ja: 既存のショートカットを上書き

en: Window style
ja: ウィンドウスタイル

en: Disable CSD
ja: CSD を無効にする

en: Disable CSD, hide toolbar
ja: CSD を無効にし、ツールバーを非表示にする

en: Normal
ja: 通常

en: Window restart required
ja: ウィンドウの再起動が必要です

en: Terminal title style
ja: ターミナルタイトルのスタイル

en: None
ja: なし

en: Small
ja: 小

en: Tab position
ja: タブの位置

en: Bottom
ja: 下

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Top
ja: 上

en: Dark
ja: 暗い

en: Light
ja: 明るい

en: Background image
ja: 背景画像

en: Select Image
ja: 画像を選択

en: All Image Files
ja: すべての画像ファイル

en: Reset background image
ja: 背景画像をリセット

en: Center
ja: 中央

en: Scale
ja: スケール

en: Tile
ja: タイル

en: Default session name
ja: デフォルトのセッション名

en: Application title
ja: アプリケーションタイトル

en: Enable transparency, requires re-start
ja: 透明度を有効にします。再起動が必要です

en: Place the sidebar on the right
ja: サイドバーを右側に配置

en: Use tabs instead of sidebar (Application restart required)
ja: サイドバーの代わりにタブを使う (アプリケーションの再起動が必要)

en: Size
ja: サイズ

en: Alignment
ja: 配置

en: Window position
ja: ウィンドウの位置

en: Options
ja: オプション

en: Hide window when focus is lost
ja: フォーカスが外れた場合にウィンドウを非表示

en: Delay hiding window by (ms)
ja: ウィンドウを非表示にする時間 (ミリ秒)

en: Hide the toolbar of the window
ja: ウィンドウのツールバーを隠す

en: Keep window always on top
ja: ウィンドウを常に手前に表示

en: Display terminal on active monitor
ja: 使用中のモニターにターミナルを表示

en: Display on specific monitor
ja: 指定したモニターに表示

en: Primary Monitor
ja: プライマリーモニター

en: Monitor
ja: モニター

en: Behavior
ja: 動作

en: Prompt when creating a new session
ja: 新しいセッションの開始時に確認

en: Focus a terminal when the mouse moves over it
ja: マウスオーバーしたらターミナルにフォーカスする

en: Autohide the mouse pointer when typing
ja: 入力中はマウスポインターを自動的に隠す

en: Close terminal by clicking middle mouse button on title
ja: タイトルをマウスで中クリックしたらターミナルを閉じる

en: Zoom the terminal using <Control> and scroll wheel
ja: コントロールキーとホイールのスクロールでターミナルを拡大

en: Require the <Control> modifier to edit title on click
ja: コントロールキーを押しながらクリックした場合のみタイトルを編集できるようにする

en: Close window when last session is closed
ja: 最後のセッションが終了したらウィンドウを閉じる

en: Save and restore window state
ja: ウィンドウの状態を保存して次回起動時に復元

en: Send desktop notification on process complete
ja: プロセスの完了時にデスクトップ通知を送る

en: On new instance
ja: 新しいインスタンスの開始時

en: Split Down
ja: 下に分割

en: Split Right
ja: 右に分割

en: Clipboard
ja: クリップボード

en: Always use advanced paste dialog
ja: 高度な貼り付けダイアログを常に使う

en: Warn when attempting unsafe paste
ja: 安全ではない貼り付けを警告

en: Automatically copy text to clipboard when selecting
ja: テキストを選択したら自動的にクリップボードにコピー

en: General
ja: 一般

en: Color
ja: 色

en: Scrolling
ja: スクロール

en: Compatibility
ja: 互換性

en: Badge
ja: バッジ

en: Profile name
ja: プロファイル名

en: Terminal title
ja: ターミナルのタイトル

en: Text Appearance
ja: テキストの外観

en: Terminal size
ja: ターミナルのサイズ

en: Reset
ja: リセット

en: Custom font
ja: カスタムフォント

en: Cursor
ja: カーソル

en: Block
ja: ブロック

en: Underline
ja: 下線

en: Off
ja: オフ

en: On
ja: オン

en: System
ja: システム

en: Notification
ja: 通知

en: Terminal bell
ja: ターミナルの通知音

en: Icon and sound
ja: アイコンとサウンド

en: Sound
ja: サウンド

en: Color scheme
ja: カラースキーム

en: Custom
ja: カスタム

en: Export
ja: エクスポート

en: Color palette
ja: カラーパレット

en: Transparency
ja: 透明度

en: Text
ja: テキスト

en: Background
ja: 背景色

en: Highlight
ja: ハイライト

en: Black
ja: 黒

en: Blue
ja: 青

en: Green
ja: 緑

en: Grey
ja: グレー

en: Orange
ja: オレンジ

en: Purple
ja: 紫

en: Red
ja: 赤

en: Turquoise
ja: ターコイズブルー

en: Automatic
ja: 自動

en: Escape sequence
ja: エスケープシーケンス

en: Exit the terminal
ja: ターミナルを終了

en: Hold the terminal open
ja: ターミナルを開いたままにする

en: Restart the command
ja: コマンドを再起動

en: Badge position
ja: バッジの位置

en: Choose A Badge Font
ja: バッジのフォントを選択

en: Enable by default
ja: デフォルトで有効

en: Terminal
ja: ターミナル

en: Session
ja: セッション

en: Window
ja: ウィンドウ

en: Help
ja: ヘルプ

en: UpdateBadge
ja: バッジを更新

en: RunProcess
ja: 処理を実行

en: %s (Copy)
ja: %s (コピー)

en: Close
ja: 閉じる

en: This command is asking for Administrative access to your computer
ja: このコマンドは管理者権限を要求しています

en: Copying commands from the internet can be dangerous.
ja: インターネットからコマンドをコピーすると危険な場合があります。

en: Be sure you understand what each part of this command does.
ja: このコマンドの各部分が実行する動作を、必ず理解するようにしてください。

en: Convert spaces to tabs
ja: スペースをタブに変換

en: Convert CRLF and CR to LF
ja: CRLF と CR を LF に変換

en: Advanced Paste
ja: 高度な貼り付け

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Layout Options
ja: レイアウトオプション

en: Password
ja: パスワード

en: Confirm Password
ja: パスワードを確認

en: Add Password
ja: パスワードを追加

en: Edit Password
ja: パスワードを編集

en: Search Options
ja: 検索オプション

en: Find next
ja: 次を検索

en: Find previous
ja: 前を検索

en: Match case
ja: 大文字・小文字を区別

en: Match entire word only
ja: 完全一致

en: Match as regular expression
ja: 正規表現による一致

en: Search '%s' is not a valid regex
    %s
ja: 検索条件 '%s' は有効な正規表現ではありません
    %s

en: Maximize
ja: 最大化

en: Disable input synchronization for this terminal
ja: このターミナルの入力同期を無効にする

en: Read-Only
ja: 読み込み専用

en: Edit Profile
ja: プロファイルを編集

en: Edit Encodings
ja: エンコーディングを編集

en: Enable input synchronization for this terminal
ja: このターミナルの入力同期を有効にする

en: Library Not Loaded
ja: ライブラリを読み込めません

en: The library %s could not be loaded, password functionality is unavailable.
ja: ライブラリ %s を読み込めませんでした。パスワード機能は使用できません。

en: Find…
ja: 検索…

en: Password...
ja: パスワード...

en: Bookmark...
ja: ブックマーク…

en: Add Bookmark...
ja: ブックマークを追加…

en: Show File Browser...
ja: ファイルブラウザーを表示…

en: Save Output…
ja: 出力を保存…

en: Reset and Clear
ja: リセットして消去

en: Layout Options…
ja: レイアウトオプション…

en: Other
ja: その他

en: Terminal Activity
ja: ターミナルのアクティビティ

en: Not Enabled
ja: 有効ではありません

en: Restore
ja: 元に戻す

en: Tilix Custom Notification
ja: Tilix カスタム通知

en: Open Link
ja: リンクを開く

en: Copy Link Address
ja: リンクのアドレスをコピー

en: Copy
ja: コピー

en: Copy as HTML
ja: HTML としてコピー

en: Select All
ja: すべて選択

en: Synchronize input
ja: 入力を同期

en: Could not check file '%s' due to error '%s'
ja: エラー '%2$s' のため、ファイル '%1$s' を確認できませんでした

en: Unexpected error occurred, no additional information available
ja: 予期しないエラーが発生しました。追加情報はありません

en: Unexpected error occurred: %s
ja: 予期しないエラーが発生しました: %s

en: Save Terminal Output
ja: ターミナルの出力を保存

en: All Text Files
ja: すべてのテキストファイル

en: Unknown
ja: 不明

en: The child process exited normally with status %d
ja: 子プロセスはステータス %d で正常に終了しました

en: The child process was aborted by signal %d.
ja: 子プロセスはシグナル %d で中断されました。

en: The child process was aborted.
ja: 子プロセスは中断されました。

en: Relaunch
ja: 再起動

en: Don't Paste
ja: 貼り付けしない

en: Paste Anyway
ja: 了解して貼り付け
