linuxmint - en to da translation catalogue (552 entries)

en: 
    Press ENTER to continue...
da: 
    Tryk ENTER for at fortsætte …

en: %d snapshots, %s free
da: %d øjebliksbilleder, %s ledig

en: '%s' will be on '%s'
da: “%s” vil være på “%s”

en: '%s' will be on root device
da: “%s” vil være på rodenheden

en: (Re)install GRUB2 on:
da: (Gen)installér GRUB2 på:

en: ** Uninstalled Timeshift BTRFS **
da: ** Afinstallerede Timeshift BTRFS **

en: / is mapped to device
da: / er afbildet til enhed

en: /boot is mapped to device
da: /boot er afbildet til enhed

en: /boot/efi is mapped to device
da: /boot/efi er afbildet til enhed

en: /home is mapped to device
da: /home er afbildet til enhed

en: <b>Comments</b> (double-click to edit)
da: <b>Kommentarer</b> (dobbeltklik for at redigere)

en: A maintenance task runs once every hour and creates snapshots as needed.
da: En vedligeholdelsesopgave kører hver time og opretter øjebliksbilleder efter behov.

en: Aborted.
da: Afbrudt.

en: About
da: Om

en: Action
da: Placering

en: Add
da: Tilføj

en: Add Files
da: Tilføj filer

en: Add Folders
da: Tilføj mapper

en: Add custom pattern
da: Tilføj tilpasset mønster

en: Add directories
da: Tilføj mapper

en: Add files
da: Tilføj filer

en: Add tags to snapshot (default: O)
da: Tilføj mærker til øjebliksbillede (standard: O)

en: Added cron task
da: Tilføjet cron-opgave

en: Admin Access Required
da: Administratoradgang påkrævet

en: Admin access is required to backup and restore system files.
da: Administratoradgang er nødvendig for at sikkerhedskopiere og gendanne systemfiler.

en: All Files
da: Tilføj filer

en: All files are copied when first snapshot is created. Subsequent snapshots are incremental. Unchanged files will be hard-linked from the previous snapshot if available.
da: Alle filer kopieres, når første øjebliksbillede oprettes. Efterfølgende sikkerhedskopieres kun ændrede filer. Hvis tilgængelig oprettes der hårde links til uændrede filer fra det foregående øjebliksbillede.

en: All other files and folders are excluded.
da: Alle andre filer og mapper medtages ikke.

en: An encrypted device is selected for root file system (/). The boot directory (/boot) must be mounted on a non-encrypted device for the system to boot successfully.
    
    Either select a non-encrypted device for boot directory or select a non-encrypted device for root filesystem.
da: En krypteret enhed er valgt som rodfilsystemet (/). Boot-mappen (/boot) skal monteres på en ukrypteret enhed for at systemet kan boote.
    
    Vælg en ukrypteret enhed til boot-mappen eller vælg en ukrypteret enhed til rodfilsystemet.

en: Another instance of Timeshift is creating a snapshot.
da: En anden forekomst af Timeshift er ved at oprette et øjebliksbillede.

en: Another instance of this application is running
da: En anden forekomst af dette program kører

en: Another instance of timeshift is currently running!
da: En anden forekomst af Timeshift kører allerede!

en: Answer YES to all confirmation prompts
da: Svar JA til alle bekræftelsesprompter

en: App config loaded
da: Programkonfiguration indlæst

en: App config saved
da: Programkonfiguration gemt

en: Application needs admin access.
da: Programmet har brug for administratoradgang.

en: Application will exit
da: Programmet vil afslutte

en: Application will exit.
da: Programmet vil afslutte.

en: Available
da: Tilgængelig

en: BTRFS Snapshots
da: BTRFS-øjebliksbilleder

en: BTRFS device is not mounted
da: BTRFS-enhed er ikke monteret

en: BTRFS snapshots are saved on system partition. Other partitions are not supported.
da: BTRFS-øjebliksbilleder gemmes på systempartitionen. Andre partitioner understøttes ikke.

en: BTRFS snapshots are saved on the same disk from which it is created. If the system disk fails, snapshots will be lost along with the system. Save snapshots to an external non-system disk in RSYNC mode to guard against disk failures.
da: BTRFS-øjebliksbilleder er gemt på den samme disk, som de blev oprettet fra. Hvis systemdisken går i stykker, vil øjebliksbilleder gå tabt sammen med systemet. Gem øjebliksbilleder på en ekstern ikke-systemdisk i RSYNC-tilstand for at være beskyttet mod disknedbrud.

en: Backup
da: Sikkerhedskopi

en: Backup Device
da: Enhed til sikkerhedskopiering

en: Backup device not specified!
da: En enhed til sikkerhedskopiering er ikke angivet!

en: Bittorrent Clients
da: Bittorrent-klienter

en: Boot device not selected
da: Boot-enhed er ikke valgt

en: Boot snapshot failed!
da: Boot-øjebliksbillede mislykkedes!

en: Boot snapshots are created with a delay of 10 minutes after system startup.
da: Øjebliksbilleder oprettes 10 minutter efter systemopstart.

en: Boot snapshots are enabled
da: Boot-øjebliksbilleder er aktiveret

en: Bootloader Options
da: Indstillinger for bootloader

en: Bootloader Options (Advanced)
da: Indstillinger for bootloader (avanceret)

en: Browse
da: Gennemse

en: Browse Files
da: Gennemse filer

en: Browse selected snapshot
da: Gennemse det valgte øjebliksbillede

en: Building file list...
da: Bygger filliste …

en: Calculating required disk space...
da: Beregner krævet diskplads …

en: Cancel
da: Annullér

en: Cancel restore?
da: Annullér gendannelsen?

en: Cancelling the restore process will leave the target system in an inconsistent state. The system may fail to boot or you may run into various issues. After cancelling, you need to restore another snapshot, to bring the system to a consistent state. Click Yes to confirm.
da: Annullering af gendannelsesprocessen vil efterlade målsystemet i en inkonsistent tilstand. Systemet kan måske ikke boote eller du kan støde på forskellige problemer. Efter annullering skal du gendanne et andet øjebliksbillede for at bringe systemet i en konsistent tilstand. Tryk Ja for at bekræfte.

en: Cannot Delete Live Snapshot
da: Kan ikke slette live-øjebliksbillede

en: Changed
da: Ændret

en: Changed items:
da: Ændrede elementer:

en: Checking Restore Actions (Dry Run)
da: Undersøger gendannelseshandlinger (testkørsel)

en: Checking file systems for errors...
da: Undersøger filsystemet for fejl …

en: Checksum
da: Kontrolsum

en: Cleaning up...
da: Rydder op …

en: Click to edit. Drag and drop to re-order.
da: Klik for at redigere. Træk-og-slip for at omarrangere.

en: Click to edit. Drag-drop to re-order.
da: Klik for at redigere. Træk-og-slip for at omarrangere.

en: Clone System
da: Klon systemet

en: Cloning
da: Kloner

en: Cloning system...
da: Kloner systemet …

en: Close
da: Luk

en: Close window to exit
da: Luk vinduet for at afslutte

en: Commands listed below are not available on this system
da: Kommandoerne oplistet nedenfor er ikke tilgængelige på dette system

en: Comments (click to edit)
da: Kommentarer (klik for at redigere)

en: Comparing Files (Dry Run)...
da: Sammenligner filer (testkørsel) …

en: Comparing files with rsync...
da: Sammenligner filer med rsync …

en: Completed
da: Fuldført

en: Completed With Errors
da: Fuldført med fejl

en: Confirm Actions
da: Bekræft handlinger

en: Continue with restore? (y/n):
da: Fortsæt med gendannelsen? (j/n):

en: Could not find device
da: Kunne ikke finde enheden

en: Could not find file
da: Kunne ikke finde filen

en: Could not find snapshot
da: Kunne ikke finde øjebliksbilledet

en: Could not find system subvolume
da: Kunne ikke finde systemets underdiskenhed

en: Could not find system subvolumes for creating pre-restore snapshot
da: Kunne ikke finde systemets underdiskenhed til oprettelse af præ-gendannelsesøjebliksbillede

en: Create
da: Opret

en: Create Snapshot
da: Opret øjebliksbillede

en: Create one per boot
da: Opret et hver gang der bootes

en: Create one per day
da: Opret et om dagen

en: Create one per hour
da: Opret et hver time

en: Create one per month
da: Opret et om måneden

en: Create one per week
da: Opret et om ugen

en: Create snapshot (even if not scheduled)
da: Opret et øjebliksbillede (også selvom det ikke er planlagt)

en: Create snapshot if scheduled
da: Opret øjebliksbillede hvis det er planlagt

en: Create snapshot of current system
da: Opret øjebliksbillede af det aktuelle system

en: Create snapshots manually or enable scheduled snapshots to protect your system
da: Opret øjebliksbilleder manuelt eller brug planlagte øjebliksbilleder for at beskytte dit system

en: Create snapshots using BTRFS
da: Opret øjebliksbilleder med brug af BTRFS

en: Create snapshots using RSYNC tool and hard-links
da: Opret øjebliksbilleder med brug af værktøjet RSYNC og hårde links

en: Created
da: Oprettet

en: Created control file
da: Oprettede kontrolfil

en: Created directory
da: Oprettede mappen

en: Created pre-restore snapshot
da: Oprettede præ-gendannelsesøjebliksbillede

en: Created subvolume snapshot
da: Oprettede øjebliksbillede af underdiskenheden

en: Creating Snapshot...
da: Opretter øjebliksbillede …

en: Creating new backup...
da: Opretter ny sikkerhedskopi …

en: Creating new snapshot...
da: Opretter nyt øjebliksbillede …

en: Creating pre-restore snapshot from system subvolumes...
da: Opretter præ-gendannelsesøjebliksbillede fra systemets underdiskenheder …

en: Critical Error
da: Kritisk fejl

en: Cron job added
da: Cron-job blev tilføjet

en: Cron job removed
da: Cron-job blev fjernet

en: Cron task exists
da: Cron-opgave findes

en: Custom
da: Tilpasset

en: Daily
da: Daglig

en: Daily snapshot failed!
da: Dagligt øjebliksbillede mislykkedes!

en: Daily snapshots are enabled
da: Daglige øjebliksbilleder er aktiveret

en: Data will be modified on following devices:
da: Data vil blive ændret på følgende enheder:

en: Date Format
da: Datoformat

en: Delete
da: Slet

en: Delete Snapshots
da: Slet øjebliksbilleder

en: Delete all snapshots
da: Slet alle øjebliksbilleder

en: Delete selected snapshot
da: Slet det valgte øjebliksbillede

en: Delete snapshot
da: Slet øjebliksbilledet

en: Deleted
da: Slettet

en: Deleted directory
da: Slettede mappen

en: Deleted subvolume
da: Slettede underdiskenheden

en: Deleting Snapshots...
da: Sletter øjebliksbilleder …

en: Deleting subvolume
da: Sletter underdiskenheden

en: Description
da: Beskrivelse

en: Destroyed qgroup
da: Ødelagde qgruppe

en: Destroying qgroup
da: Ødelægger qgruppe

en: Device
da: Enhed

en: Device is unlocked
da: Enheden er ikke låst

en: Device name is empty!
da: Enhedsnavnet er tomt!

en: Device not found
da: Enheden blev ikke fundet

en: Devices displayed above have BTRFS file systems.
da: Enheder som vises ovenfor har BTRFS-filsystemer.

en: Devices displayed above have Linux file systems.
da: Enheder som vises ovenfor har Linux-filsystemer.

en: Devices from which snapshot was created are pre-selected.
da: Enheder, fra hvilke øjebliksbilleder blev oprettet, er forvalgte.

en: Devices with Linux file systems
da: Enheder med Linux-filsystemer

en: Devices with Windows file systems are not supported (NTFS, FAT, etc).
da: Enheder med Windows-filsystemer understøttes ikke (NTFS, FAT osv.).

en: Directory not found
da: Mappen blev ikke fundet

en: Disclaimer
da: Ansvarsfraskrivelse

en: Enable scheduled snapshots to protect your system
da: Aktivér planlagte øjebliksbilleder for at beskytte dit system

en: Encrypted Device
da: Krypteret enhed

en: Encrypted Home Directory
da: Krypteret hjemmemappe

en: Enter device name or number
da: Angiv enhedsnavn eller -nummer

en: Enter device name or number (a=Abort)
da: Angiv enhedsnavn eller -nummer (a = afbryd)

en: Enter passphrase to unlock '%s'
da: Angiv adgangskoden til at låse “%s” op

en: Enter snapshot number (a=Abort, p=Previous, n=Next)
da: Angiv øjeblikbilledets nummer (a = afbryd, p = forrige, n = næste)

en: Enter the pattern to exclude (Ex: *.mp3, *.bak)
da: Angiv mønster til udeladelse (f.eks. *.mp3, *.bak)

en: Error
da: Fejl

en: Error running Rsync
da: Fejl ved kørsel af Rsync

en: Estimate
da: Anslå

en: Estimating System Size...
da: Anslår systemets størrelse …

en: Estimating system size...
da: Anslår systemets størrelse …

en: Examples
da: Eksempler

en: Exclude All Files
da: Udelad alle filer

en: Exclude Application Settings
da: Indstillinger for udeladte programmer

en: Exclude Apps
da: Udeladte programmer

en: Exclude List
da: Udeladelsesliste

en: Exclude List Summary
da: Sammendrag over udeladelsesliste

en: Exclude Pattern
da: Udeladelsesmønster

en: Excluded Directories
da: Udeladte mapper

en: Expected values: O, B, H, D, W, M
da: Forventede værdier: E, B, T, D, U, M

en: Failed to add cron job
da: Kunne ikke tilføje cron-job

en: Failed to copy file
da: Kunne ikke kopiere filen

en: Failed to create directory
da: Kunne ikke oprette mappen

en: Failed to create new snapshot
da: Kunne ikke oprette nyt øjebliksbillede

en: Failed to create snapshot
da: Kunne ikke oprette øjebliksbilledet

en: Failed to create subvolume snapshot
da: Kunne ikke oprette et øjebliksbillede af underdiskenheden

en: Failed to create symlinks
da: Kunne ikke oprette symbolske links

en: Failed to delete directory
da: Kunne ikke slette mappen

en: Failed to delete file
da: Kunne ikke slette filen

en: Failed to delete snapshot nested subvolume
da: Kunne ikke slette øjebliksbilledet af den indlejrede underdiskenhed

en: Failed to delete snapshot subvolume
da: Kunne ikke slette øjebliksbilledet af underdiskenheden

en: Failed to delete symlinks
da: Kunne ikke slette symbolske links

en: Failed to destroy qgroup
da: Kunne ikke ødelægge qgruppe

en: Failed to estimate system size
da: Kunne ikke anslå systemets størrelse

en: Failed to export crontab file
da: Kunne ikke eksportere crontab-filen

en: Failed to get input from user in 3 attempts
da: Kunne ikke få input fra brugeren i tre forsøg

en: Failed to get partition list
da: Kunne ikke få partitionslisten

en: Failed to get partition list.
da: Kunne ikke få partitionslisten.

en: Failed to install crontab file
da: Kunne ikke installere crontab-filen

en: Failed to mount devices
da: Kunne ikke montere enhederne

en: Failed to move file
da: Kunne ikke flytte filen

en: Failed to move system subvolume to snapshot directory
da: Kunne ikke flytte systemets underdiskenhed til øjebliksbilledmappen

en: Failed to query subvolume list
da: Kunne ikke forespørge underdiskenhedslisten

en: Failed to query subvolume quota
da: Kunne ikke forespørge underdiskenhedskvoten

en: Failed to read cron tab
da: Kunne ikke læse crontab

en: Failed to read file
da: Kunne ikke læse filen

en: Failed to remove
da: Kunne ikke fjerne

en: Failed to remove cron job
da: Kunne ikke fjerne cron-job

en: Failed to remove snapshot
da: Kunne ikke fjerne øjebliksbilledet

en: Failed to restore system subvolume
da: Kunne ikke gendanne systemets underdiskenhed

en: Failed to save exclude list
da: Kunne ikke gemme udeladelseslisten

en: Failed to unlock device
da: Kunne ikke låse enheden op

en: Failed to unmount
da: Kunne ikke afmontere

en: Failed to unmount device!
da: Kunne ikke afmontere enheden!

en: Failed to write file
da: Kunne ikke skrive filen

en: File (snapshot)
da: Fil (øjebliksbillede)

en: File (system)
da: Fil (system)

en: File Pattern
da: Filmønster

en: File and directory counts:
da: Antal filer og mapper:

en: File not found
da: Filen blev ikke fundet

en: Files &amp; directories matching the patterns below will be excluded. Patterns starting with a + will include the item instead of excluding.
da: Filer og mapper, som matcher mønstrene nedenfor, vil ikke medtages. Mønstre, som begynder med et +, vil inkludere elementet i stedet for at udelade det.

en: Files and directories can be excluded to save disk space.
da: Filer og mapper kan udelades for at spare diskplads.

en: Files and directory counts:
da: Antal filer og mapper:

en: Files matching the following patterns will be excluded
da: Filer og mapper, som matcher mønstrene nedenfor, vil ikke medtages

en: Filesystem
da: Filsystem

en: Filter by name or path
da: Angiv enhedsnavn eller -nummer

en: Filters
da: Filtre

en: Finish
da: Færdiggør

en: Finished
da: Færdig

en: First snapshot requires:
da: Første øjebliksbillede kræver:

en: Found existing pre-restore snapshot
da: Fandt eksisterende præ-gendannelsesøjebliksbillede

en: Free
da: Ledig

en: Free space
da: Ledig plads

en: GRUB Device
da: GRUB-enhed

en: GRUB device not selected
da: GRUB-enhed ikke valgt

en: GRUB will NOT be reinstalled
da: GRUB vil IKKE blive geninstalleret

en: Generating initramfs...
da: Danner initramfs …

en: Group
da: Gruppe

en: Help
da: Hjælp

en: Hidden files and folders are included by default since they contain user-specific configuration files.
da: Skjulte filer og mapper inkluderes som standard, da de indeholder brugerspecifikke konfigurationsfiler.

en: Hide
da: Skjul

en: Hide rsync output
da: Skjul rsync-output

en: Hide this window (files will be deleted in background)
da: Skjul dette vindue (filer vil blive slettet i baggrunden)

en: Home
da: Hjem

en: Home Directory
da: Hjemmemappe

en: Hourly
da: Hver time

en: Hourly snapshot failed!
da: Øjebliksbillede hver time mislykkedes!

en: Hourly snapshots are enabled
da: Øjebliksbillede hver time er aktiveret

en: If the restored system fails to boot, then boot from the Live CD/USB, install Timeshift, and try restoring another snapshot.
da: Hvis det gendannede system ikke vil boote, så boot fra Live CD'en/USB'en, installér Timeshift og prøv at gendanne et andet øjebliksbillede.

en: If these terms are not acceptable to you, please do not proceed beyond this point!
da: Fortsæt ikke videre, hvis du ikke finder disse betingelser acceptable!

en: Include / Exclude Patterns
da: Medtag/udelad-mønstre

en: Include @home subvolume in backups
da: Medtag @home-underdiskenhed i sikkerhedskopier

en: Include All Files
da: Medtag alle filer

en: Include Only Hidden Files
da: Medtag kun skjulte filer

en: Invalid Snapshot
da: Ugyldigt øjebliksbillede

en: Invalid command line arguments
da: Ugyldige kommandolinjeargumenter

en: Invalid snapshot
da: Ugyldigt øjebliksbillede

en: Items Not Selected
da: Elementer er ikke valgt

en: Keep
da: Behold

en: Keep configuration files for bittorrent clients like Deluge, Transmission, etc. If un-checked, previous configuration files will be restored from snapshot.
da: Behold konfigurationsfiler til bittorrent-klienter såsom Deluge, Transmission m.fl. Hvis den ikke er markeret, vil tidligere konfigurationsfiler blive gendannet fra øjebliksbilledet.

en: Keep configuration files for web browsers like Firefox and Chrome. If un-checked, previous configuration files will be restored from snapshot
da: Behold konfigurationsfiler til webbrowsere såsom Firefox og Chrome. Hvis den ikke er markeret, vil tidligere konfigurationsfiler blive gendannet fra øjebliksbilledet

en: Keep on Root Device
da: Behold på rodenheden

en: Keep this mount path on the root filesystem
da: Behold denne monteringssti på rodfilsystemet

en: Label
da: Mærkat

en: Last boot snapshot is %d hours old
da: Seneste boot-øjebliksbillede er %d timer gammelt

en: Last boot snapshot is older than system start time
da: Seneste boot-øjebliksbillede er ældre end systemets starttidspunkt

en: Last boot snapshot not found
da: Seneste boot-øjebliksbillede blev ikke fundet

en: Last daily snapshot is %d hours old
da: Seneste daglige øjebliksbillede er %d timer gammelt

en: Last daily snapshot is more than 1 day old
da: Seneste daglige øjebliksbillede er mere end en dag gammelt

en: Last daily snapshot not found
da: Seneste daglige øjebliksbillede blev ikke fundet

en: Last hourly snapshot is %d minutes old
da: Seneste øjebliksbillede, der laves hver time, er %d minutter gammelt

en: Last hourly snapshot is more than 1 hour old
da: Seneste øjebliksbillede, der laves hver time, er mere end en time gammelt

en: Last hourly snapshot not found
da: Seneste øjebliksbillede, der laves hver time, blev ikke fundet

en: Last monthly snapshot is %d days old
da: Seneste månedlige øjebliksbillede er %d dage gammelt

en: Last monthly snapshot is more than 1 month old
da: Seneste månedlige øjebliksbillede er mere end en måned gammelt

en: Last monthly snapshot not found
da: Seneste månedlige øjebliksbillede blev ikke fundet

en: Last weekly snapshot is %d days old
da: Seneste ugentlige øjebliksbillede er %d dage gammelt

en: Last weekly snapshot is more than 1 week old
da: Seneste ugentlige øjebliksbillede er mere end en uge gammelt

en: Last weekly snapshot not found
da: Seneste ugentlige øjebliksbillede blev ikke fundet

en: Latest snapshot
da: Seneste øjebliksbillede

en: Linking from snapshot
da: Linker fra øjebliksbilledet

en: List
da: Liste

en: List devices
da: Oplist enheder

en: List snapshots
da: Oplist øjebliksbilleder

en: Live USB Mode (Restore Only)
da: Live-USB-tilstand (kun gendannelse)

en: Location
da: Placering

en: Main window closed by user
da: Hovedvinduet blev lukket af brugeren

en: Mark/Unmark for Deletion
da: Markér/fjern markering til sletning

en: Maximum backups exceeded for backup level
da: Maksimalt antal sikkerhedskopier overskredet for sikkerhedskopiniveauet

en: Misc
da: Div.

en: Missing Dependencies
da: Manglende afhængigheder

en: Mode
da: Tilstand

en: Monthly
da: Månedlig

en: Monthly snapshot are enabled
da: Månedlige øjebliksbilleder er aktiveret

en: Monthly snapshot failed!
da: Månedligt øjebliksbillede mislykkedes!

en: Mount
da: Montér

en: Moved system subvolume to snapshot directory
da: Flyttede systemets underdiskenhed til mappen med øjebliksbilleder

en: Multiple snapshots selected
da: Flere øjebliksbilleder er valgt

en: Name
da: Navn

en: Next
da: Næste

en: No
da: Nej

en: No Change
da: Ingen ændring

en: No Snapshots Selected
da: Ingen øjebliksbilleder valgt

en: No snapshots available
da: Ingen tilgængelige øjebliksbilleder

en: No snapshots found
da: Fandt ingen øjebliksbilleder

en: No snapshots found on device
da: Fandt ingen øjebliksbilleder på enheden

en: No snapshots on device
da: Der er ingen øjebliksbilleder på enheden

en: No snapshots on this device
da: Der er ingen øjebliksbilleder på denne enhed

en: No snapshots selected
da: Ingen øjebliksbilleder valgt

en: None
da: Ingen

en: Not Found
da: Ikke fundet

en: Not Selected
da: Ikke valgt

en: Not Supported
da: Ikke understøttet

en: Not enough disk space
da: Der er ikke nok plads på disken

en: Notes
da: Noter

en: Nothing to do!
da: Intet at lave!

en: Num
da: Antal

en: Number of snapshots to keep.
    Older snapshots will be removed once this limit is exceeded.
da: Antal øjebliksbilleder der skal beholdes.
    Ældre øjebliksbilleder vil blive fjernet, når denne grænse overskrides.

en: OS must be installed on a BTRFS partition with Ubuntu-type subvolume layout (@ and @home subvolumes). Other layouts are not supported.
da: OS skal være installeret på en BTRFS-partition med layout af underdiskenheden som i Ubuntu (@- og @home-underdiskenheder). Andre layout understøttes ikke.

en: Older log files removed
da: Ældre logfiler blev fjernet

en: Oldest snapshot
da: Ældste øjebliksbillede

en: On demand (manual)
da: På bestilling (manuelt)

en: Only ubuntu-type layouts with @ and @home subvolumes are currently supported.
da: Kun layout som i Ubuntu med @- og @home-underdiskenheder understøttes.

en: Open Menu
da: Åbn menuen

en: Option --snapshot-device should not be specified for creating snapshots in BTRFS mode
da: Tilvalget --snapshot-device skal ikke angives for at oprette øjebliksbilleder i BTRFS-tilstanden

en: Options
da: Tilvalg

en: Other applications (next page)
da: Andre programmer (næste side)

en: Owner
da: Ejer

en: Parent Device
da: Ophavsenhed

en: Parsing log file...
da: Fortolker logfilen …

en: Partition has an unsupported subvolume layout.
da: Partitionens underdiskenhedslayout understøttes ikke.

en: Path
da: Sti

en: Pattern
da: Mønster

en: Permissions
da: Rettigheder

en: Please check if you have multiple windows open.
da: Undersøg om du har flere vinduer åbne.

en: Please do not interrupt the restore process!
da: Afbryd ikke gendannelsesprocessen!

en: Please install required packages and try running TimeShift again
da: Installér de påkrævede pakker og prøv at køre TimeShift igen

en: Please re-run the application as admin (using 'sudo' or 'su')
da: Kør programmet igen med administratorrettigheder (med brug af “sudo” eller “su”)

en: Please run the application as admin (using 'sudo' or 'su')
da: Kør programmet med administratorrettigheder (med brug af “sudo” eller “su”

en: Please save your work and close all applications.
da: Gem dit arbejde og luk alle programmer.

en: Please select a snapshot to view the log!
da: Vælg et øjebliksbillede for at se loggen!

en: Please select the GRUB device
da: Vælg GRUB-enheden

en: Please wait a few minutes and try again.
da: Vent et par minutter og prøv så igen.

en: Please wait for snapshots to be deleted.
da: Vent på, at øjebliksbillederne bliver slettet.

en: Please wait...
da: Vent venligst …

en: Populating list...
da: Udfylder listen …

en: Preparing...
da: Forbereder …

en: Previous
da: Forrige

en: Print debug information
da: Udskriv fejlsøgningsinformationen

en: Print version number
da: Udskriv versionsnummer

en: Query completed
da: Forespørgsel færdig

en: Querying subvolume info...
da: Indhenter information om underdiskenheden …

en: RSYNC Snapshots
da: RSYNC-øjebliksbilleder

en: Re-generates initramfs for all installed kernels. This is generally not needed. Select this only if the restored system fails to boot.
da: Gendanner initramfs til alle installerede kerner. Generelt er det ikke nødvendigt. Vælg kun dette, hvis det gendannede system ikke vil boote.

en: Re-install GRUB2 bootloader?
da: Geninstallér GRUB2-bootloaderen?

en: Re-installing GRUB2 bootloader...
da: Geninstallerer GRUB2-bootloaderen …

en: Re-installs the GRUB2 bootloader on the selected device.
da: Geninstallerer GRUB2-bootloaderen på den valgte enhed.

en: Read %'d of %'d lines...
da: Læste %'d af %'d linjer …

en: Rebooting system...
da: Genstarter systemet …

en: Recommended
da: Anbefalet

en: Refresh
da: Opdatér

en: Remote and network locations are not supported.
da: Fjern- og netværksplaceringer understøttes ikke.

en: Remove
da: Fjern

en: Removed
da: Fjernet

en: Removed cron task
da: Cron-opgaven blev fjernet

en: Removed mount directory: '%s'
da: Monteringsmappen blev fjernet: “%s”

en: Removed snapshot
da: Øjebliksbilledet blev fjernet

en: Removing
da: Fjerner

en: Removing snapshot
da: Fjerner øjebliksbilledet

en: Removing snapshots
da: Fjerner øjebliksbillederne

en: Restore
da: Gendan

en: Restore @home subvolume
da: Gendan @home-underdiskenheden

en: Restore Device
da: Gendan enheden

en: Restore Exclude
da: Gendan det udeladte

en: Restore Snapshot
da: Gendan øjebliksbilledet

en: Restore completed
da: Gendannelsen fuldført

en: Restore selected snapshot
da: Gendan det valgte øjebliksbillede

en: Restore snapshot
da: Gendan øjebliksbilledet

en: Restored subvolumes will become active after system is restarted.
da: Gendannede underdiskenheder vil blive aktive efter genstart af systemet.

en: Restored system subvolume
da: Gendannede systemets underdiskenhed

en: Restoring Snapshot...
da: Gendanner øjebliksbilledet …

en: Restoring a snapshot will replace system subvolumes, and system subvolumes currently in use will be preserved as a new snapshot. If required, this snapshot can be restored later to 'undo' the restore.
da: Gendannelse af et øjebliksbillede vil erstatte systemets underdiskenheder, og underdiskenheder i brug vil blive bevaret som et nyt øjebliksbillede. Hvis det er påkrævet, kan dette øjebliksbillede gendannes på et senere tidspunkt for at “omgøre” gendannelsen.

en: Restoring snapshot...
da: Gendanner øjebliksbilledet …

en: Restoring snapshots only replaces system files and settings. Non-hidden files and directories in user home directories will not be touched. This behaviour can be changed by adding a filter to include these files. Included files will be backed up when snapshot is created, and replaced when snapshot is restored.
da: Gendannelse af øjebliksbilleder erstatter kun systemfiler og -indstillinger. Ikke-skjulte filer og mapper i brugernes hjemmemapper vil ikke blive rørt. Denne opførsel kan ændres ved at tilføjer et filter, som medtager disse filer. Inkluderede filer vil blive sikkerhedskopieret, når øjebliksbilledet oprettes, og erstattet, når øjebliksbilledet gendannes.

en: Revision
da: Version

en: Root device not selected
da: Rodenheden er ikke valgt

en: Rsync Log Viewer
da: Logfremviser

en: Run 'timeshift' for the command-line version of this tool
da: Kør “timeshift” for at få kommandolinjeversionen af dette program

en: Run in non-interactive mode
da: Kør i ikke-interaktiv tilstand

en: Running
da: Kører

en: Save snapshots to an external disk instead of the system disk to guard against drive failures.
da: Gem øjebliksbilleder på en ekstern enhed i stedet for på systemdisken for at beskytte mod disknedbrud.

en: Saving snapshots to a non-system disk allows you to format and re-install the OS on the system disk without losing snapshots stored on it. You can even install another Linux distribution and later roll-back the previous distribution by restoring a snapshot.
da: Gemmer du øjebliksbilleder på en ikke-systemdisk, kan du formatere og geninstallere styresystemet på systemdisken uden at miste øjebliksbilleder gemt på den. Du kan endda installere en anden Linux-distribution og senere geninstallere den forrige distribution ved at gendanne et øjebliksbillede.

en: Saving to device
da: Gemmer på enheden

en: Schedule
da: Planlægning

en: Scheduled snapshot in progress...
da: Planlagt øjebliksbillede er ved at blive oprettet …

en: Scheduled snapshots are disabled
da: Planlagte øjebliksbilleder er deaktiverede

en: Scheduled snapshots are disabled. It's recommended to enable it.
da: Planlagte øjebliksbilleder er deaktiverede. Det anbefales at aktivere dem.

en: Scheduled snapshots are enabled
da: Planlagte øjebliksbilleder er aktiverede

en: Scheduled snapshots are enabled. Snapshots will be created automatically for selected levels.
da: Planlagte øjebliksbilleder er aktiverede. Øjebliksbilleder vil automatisk blive oprettet i henhold til niveauet for sikkerhedskopiering.

en: Select '%s' device (default = %s)
da: Vælg enheden “%s” (standard = %s)

en: Select BTRFS system disk with root subvolume (@)
da: Vælg BTRFS-systemdisken med rodunderdiskenheden (@)

en: Select GRUB device
da: Vælg GRUB-enhed

en: Select Snapshot
da: Vælg øjebliksbillede

en: Select Snapshot Levels
da: Vælg niveau for øjebliksbillede

en: Select Snapshot Location
da: Vælg placering af øjebliksbilledet

en: Select Snapshot Type
da: Vælg typen af øjebliksbillede

en: Select Snapshots
da: Vælg øjebliksbilleder

en: Select Target Device
da: Vælg målenhed

en: Select a partition on this disk
da: Vælg en partition på denne disk

en: Select a single snapshot to restore
da: Vælg et enkelt øjebliksbillede, som skal gendannes

en: Select another device for root file system (/)
da: Vælg en anden enhed til rodfilsystemet (/)

en: Select another device or free up some space
da: Vælg en anden enhed eller frigør noget plads

en: Select another device to delete snasphots
da: Vælg en anden enhed for at slette øjebliksbilleder

en: Select another device?
da: Vælg en anden enhed?

en: Select applications to exclude from restore
da: Vælg programmer, som ikke skal gendannes

en: Select backup device
da: Vælg enhed til sikkerhedskopier

en: Select directory
da: Vælg mappe

en: Select file(s)
da: Vælg fil(er)

en: Select snapshot
da: Vælg øjebliksbillede

en: Select snapshots to delete
da: Vælg øjebliksbilleder, som skal slettes

en: Select the device for root file system (/)
da: Vælg enheden til rodfilsystemet (/)

en: Select the devices where files will be restored.
da: Vælg enheden, hvorpå filerne vil blive gendannet.

en: Select the intervals for creating snapshots
da: Vælg intervallerne for oprettelse af øjebliksbilleder

en: Select the items to be removed from the list
da: Vælg de elementer, som skal fjernes fra listen

en: Select the snapshot device
da: Vælg enheden til øjebliksbilleder

en: Select the snapshot to restore
da: Vælg det øjebliksbillede, som skal gendannes

en: Select the snapshots to be deleted
da: Vælg de øjebliksbilleder, som skal slettes

en: Select the snapshots to mark for deletion
da: Vælg de øjebliksbilleder, som skal markeres til sletning

en: Select the target devices where system will be cloned.
da: Vælg målenhederne, hvor systemet vil blive klonet.

en: Selected default snapshot device
da: Valgt standardenhed til øjebliksbillede

en: Selected default snapshot type
da: Valgt standardtype for øjebliksbillede

en: Selected device does not have BTRFS partition
da: Den valgte enhed har ikke en BTRFS-partition

en: Selected device does not have Linux partition
da: Den valgte enhed har ikke en Linux-partition

en: Selected snapshot device
da: Valgt enhed til øjebliksbillede

en: Selected snapshot device is not a system disk
da: Den valgte enhed til øjebliksbillede er ikke en systemdisk

en: Selected snapshot is marked for deletion
da: Det valgte øjebliksbillede er markeret til sletning

en: Selected snapshot is marked for deletion and cannot be restored
da: Det valgte øjebliksbillede er markeret til sletning og kan ikke gendannes

en: Selected user has an encrypted home directory. It's not possible to include only hidden files.
da: Den valgte brugers hjemmemappe er krypteret. Det er ikke muligt kun at medtage skjulte filer.

en: Serial
da: Serienummer

en: Session log file
da: Sessionslogfil

en: Set snapshot description
da: Angiv beskrivelse af øjebliksbilledet

en: Settings
da: Indstillinger

en: Settings wizard
da: Indstillingsguide

en: Setup Complete
da: Opsætningen er færdig

en: Setup Wizard
da: Opsætningsguide

en: Show additional debug messages
da: Vis flere fejlsøgningsbeskeder

en: Show all options
da: Vis alle muligheder

en: Show more applications to exclude on the next page
da: Vis flere programmer, som skal udelades, på den næste side

en: Show rsync output (default)
da: Vis output fra rsync (standard)

en: Size
da: Størrelse

en: Size of BTRFS snapshots are initially zero. As system files gradually change with time, data gets written to new data blocks which take up disk space (copy-on-write). Files in the snapshot continue to point to original data blocks.
da: Størrelsen på BTRFS-øjebliksbilleder er til at begynde med nul. Efterhånden som systemfiler ændres over tid, bliver data skrevet til nye datablokke, som optager plads på disken (kopiering under skrivning). Filerne i øjebliksbilledet fortsætter med at pege hen til originale datablokke.

en: Skip GRUB2 reinstall
da: Spring geninstalleringen af GRUB2 over

en: Snapshot
da: Øjebliksbillede

en: Snapshot '%s' is being used by the system and cannot be deleted. Restart the system to activate the restored snapshot.
da: Øjebliksbilledet “%s” bruges af systemet og kan ikke slettes. Genstart systemet for at aktivere det gendannede øjebliksbillede.

en: Snapshot Created
da: Øjebliksbilledet blev oprettet

en: Snapshot Levels
da: Vælg niveau for øjebliksbillede

en: Snapshot deletion in progress...
da: Øjebliksbilledet er ved at blive slettet …

en: Snapshot device
da: Enhed til øjebliksbillede

en: Snapshot device not available
da: Enheden til øjebliksbilleder er ikke tilgængelig

en: Snapshot device not selected
da: Enheden til øjebliksbillede er ikke valgt

en: Snapshot location
da: Placering af øjebliksbillede

en: Snapshot saved successfully
da: Øjebliksbilledet blev gemt

en: Snapshot to restore not specified!
da: Øjebliksbilledet, som skal gendannes, er ikke angivet!

en: Snapshot will become active after system is rebooted.
da: Øjebliksbilledet vil blive aktiveret efter genstart af systemet.

en: Snapshot(s) Deleted
da: Øjebliksbillede(r) blev slettet

en: Snapshots
da: Øjebliksbilleder

en: Snapshots are created and restored instantly. Snapshot creation is an atomic transaction at the file system level.
da: Øjebliksbilleder oprettes og gendannes øjeblikkeligt. Oprettelse af øjebliksbilleder er en “atomovergang” på filsystemniveauet.

en: Snapshots are created by creating copies of system files using rsync, and hard-linking unchanged files from previous snapshot.
da: Øjebliksbilleder oprettes ved at oprette kopier af systemfiler med brug af rsync og ved at lave hårde links til uændrede filer i tidligere øjebliksbilleder.

en: Snapshots are created using the built-in features of the BTRFS file system.
da: Øjebliksbilleder oprettes med brug af de indbyggede funktioner i BTRFS-filsystemet.

en: Snapshots are not scheduled at fixed times.
da: Øjebliksbilleder er ikke planlagt ved bestemte tidspunkter.

en: Snapshots are perfect, byte-for-byte copies of the system. Nothing is excluded.
da: Øjebliksbilleder er perfekte bit-for-bit-kopier af systemet. Intet udelades.

en: Snapshots are restored by replacing system subvolumes. Since files are never copied, deleted or overwritten, there is no risk of data loss. The existing system is preserved as a new snapshot after restore.
da: Øjebliksbilleder oprettes ved at erstatte systemets underdiskenheder. Da filer aldrig kopieres, slettes eller overskrives, er der ingen risiko for tab af data. Det eksisterende system bevares som et nyt øjebliksbillede efter gendannelsen.

en: Snapshots are saved on the same disk from which they are created (system disk). Storage on other disks is not supported. If system disk fails then snapshots stored on it will be lost along with the system.
da: Øjebliksbilleder gemmes på den samme disk, som de blev dannet fra (systemdisken). Lagring på andre diske understøttes ikke. Hvis systemdisken bryder sammen, vil øjebliksbilleder gemt på den gå tabt sammen med systemet.

en: Snapshots are saved to /timeshift on selected partition. Other locations are not supported.
da: Øjebliksbilleder gemmes i /timeshift på den valgte partition. Andre placeringer understøttes ikke.

en: Snapshots are saved to /timeshift-btrfs on selected partition. Other locations are not supported.
da: Øjebliksbilleder gemmes i /timeshift-btrfs på den valgte partition. Andre placeringer understøttes ikke.

en: Snapshots available for restore
da: Øjebliksbilleder tilgængelige til gendannelse

en: Snapshots can be saved to any disk formatted with a Linux file system. Saving snapshots to non-system or external disk allows the system to be restored even if system disk is damaged or re-formatted.
da: Øjebliksbilleder kan gemmes på enhver disk formateret med et Linux-filsystem. Ved at gemme øjebliksbilleder på en ikke-systemdisk kan systemet gendannes, selv hvis systemdisken går i stykker eller reformateres.

en: Snapshots cannot be created in Live CD mode
da: Øjebliksbilleder kan ikke oprettes i tilstanden Live CD

en: Snapshots will be created at selected intervals
da: Øjebliksbilleder vil blive oprettet med de valgte intervaller

en: Snapshots will be created at selected intervals if snapshot disk has enough space (> 1 GB)
da: Øjebliksbilleder vil blive oprettet med de valgte intervaller, hvis der er plads nok på disken (> 1 GB)

en: Specify backup device (default: config)
da: Angiv enhed til sikkerhedskopiering (standard: config)

en: Specify device for installing GRUB2 bootloader
da: Angiv enheden, hvorpå GRUB2-bootloaderen skal installeres

en: Specify snapshot to restore
da: Angiv det øjebliksbillede, som skal gendannes

en: Specify target device
da: Angiv målenheden

en: Stop cron emails for scheduled tasks
da: Stop cron-e-mail for planlagte opgaver

en: Subvolume
da: Underdiskenhed

en: Subvolume exists at destination
da: Underdiskenhed findes på destinationen

en: Subvolumes
da: Underdiskenheder

en: Summary
da: Sammendrag

en: Switch to BTRFS mode (default: config)
da: Skift til BTRFS-tilstand (standard: config)

en: Switch to RSYNC mode (default: config)
da: Skift til RSYNC-tilstand (standard: config)

en: Symlinks updated
da: Symbolske links blev opdateret

en: Syncing file systems...
da: Synkroniserer filsystemer …

en: Syncing files with rsync...
da: Synkroniserer filer med rsync …

en: Syntax
da: Syntaks

en: System Restore Utility
da: Værktøj til systemgendannelse

en: System can be rolled-back to a previous date by restoring a snapshot.
da: Systemet kan rulles tilbage til en tidligere dato ved at gendanne et øjebliksbillede.

en: System will reboot after files are restored
da: Systemet vil genstarte efter filerne er blevet gendannet

en: System will reboot after files are restored.
da: Systemet vil genstarte efter filerne er blevet gendannet.

en: Tagged snapshot
da: Øjebliksbilleder med mærker

en: Tags
da: Mærker

en: Target device is not mounted
da: Målenheden er ikke monteret

en: Target device is same as system device
da: Målenheden er den samme som systemenheden

en: Target device not specified!
da: Målenheden er ikke angivet!

en: The cron service sends the output of scheduled tasks as an email to the current user. Select this option to suppress the emails for cron tasks created by Timeshift.
da: Cron-tjenesten sender planlagte opgavers output som en e-mail til den aktuelle bruger. Vælg denne indstilling for at undertrykke e-mail for cron-opgaver, som Timeshift opretter.

en: The system partition has an unsupported subvolume layout.
da: Systempartitionens layout af underdiskenhed understøttes ikke.

en: The target partition has an unsupported subvolume layout.
da: Målpartitionens layout af underdiskenhed understøttes ikke.

en: There are no snapshots on this device
da: Der er ikke nogen øjebliksbilleder på denne enhed

en: This device is not encrypted
da: Denne enhed er ikke krypteret

en: This software comes without absolutely NO warranty and the author takes no responsibility for any damage arising from the use of this program.
da: Der følger INGEN garanti med dette program, og forfatteren påtager sig ikke noget ansvar for skader, som dette program måtte forvolde.

en: Timeshift is active
da: Timeshift er aktiv

en: Timestamp
da: Tidsstempel

en: To restore with default options, press the ENTER key for all prompts!
da: For at gendanne med standardindstillingerne skal du trykke på ENTER-tasten ved alle prompter!

en: Unknown option
da: Ukendt tilvalg

en: Unknown snapshot type
da: Ukendt øjebliksbilledtype

en: Unknown value specified for option --tags
da: Ukendt værdi angivet for tilvalget --tags

en: Unlocked device is mapped to '%s'
da: Ulåst enhed er afbildet til “%s”

en: Unlocked successfully
da: Låst op

en: Unmounting from
da: Afmonterer fra

en: Unshared
da: Ikke delt

en: Unsupported Subvolume Layout
da: Ikke-understøttet layout af underdiskenheden

en: Update GRUB menu
da: Opdatér GRUB-menuen

en: Update initramfs
da: Opdatér initramfs

en: Updated /etc/crypttab on target device
da: Opdaterede /etc/crypttab på målenheden

en: Updated /etc/fstab on target device
da: Opdaterede /etc/fstab på målenheden

en: Updates the GRUB menu entries (recommended). This is safe to run and should be left selected.
da: Opdaterer GRUB-menupunktere (anbefalet). Dette er sikkert at køre og bør forblive valgt.

en: Updating GRUB menu...
da: Opdaterer GRUB-menuen …

en: Updating bootloader configuration...
da: Opdaterer bootloader-konfigurationen …

en: Used
da: Brugt

en: User
da: Bruger

en: User Home Directories
da: Brugeres hjemmemapper

en: User cancelled the password prompt
da: Brugeren annullerede adgangskodeprompten

en: User home directories are excluded by default unless you enable them here
da: Brugeres hjemmemapper medtages som standard ikke, med mindre du aktiverer dem her

en: Users
da: Brugere

en: Users Home
da: Brugeres hjem

en: Vendor
da: Producent

en: View Rsync Log for Create
da: Vis loggen for oprettelse

en: View Rsync Log for Restore
da: Vis loggen for gendannelse

en: View TimeShift Logs
da: Vis Timeshift-logge

en: Warning
da: Advarsel

en: Web Browsers
da: Webbrowsere

en: Weekly
da: Ugentlig

en: Weekly snapshot failed!
da: Ugentligt øjebliksbillede mislykkedes!

en: Weekly snapshots are enabled
da: Ugentlige øjebliksbilleder er aktiveret

en: With Errors
da: Med fejl

en: Wizard
da: Guide

en: Wrong password
da: Forkert adgangskode

en: Yes
da: Ja

en: You can continue working on the current system. After restart, the current system will be visible as a new snapshot. This snapshot can be restored later if required, to 'undo' the restore.
da: Du kan fortsætte med at arbejde på det nuværende system. Efter genstart vil det nuværende system være synligt som et nyt øjebliksbillede. Dette øjebliksbillede kan om nødvendigt gendannes senere for at omgøre gendannelsen.

en: [ENTER = Default (%s), a = Abort]
da: [ENTER = standard (%s), a = afbryd]

en: [ENTER = Default (%s), r = Root device, a = Abort]
da: [ENTER = standard (%s), r = rodenhed, a = afbryd]

en: [For Experienced Users] Change these settings if the restored system fails to boot.
da: [For erfarne brugere] Ændr disse indstillinger, hvis det gendannede system ikke vil starte op.

en: [Warning] Deleted invalid lock
da: [Advarsel] Slettede ugyldig lås

en: all
da: alle

en: btrfs returned an error
da: btrfs returnerede en fejl

en: complete
da: færdigt

en: crontab file exported
da: crontab-filen blev eksporteret

en: crontab file installed
da: crontab-filen blev installeret

en: incomplete
da: ufuldstændig

en: marked for deletion
da: markeret til sletning

en: mounted at path
da: monteret på stien

en: remaining
da: resterende

en: rsync returned an error
da: rsync returnerede en fejl

en: un-tagged
da: umærket

en: Run Timeshift as Administrator
da: Kør Timeshift som administrator

en: Authentication is required to run Timeshift as Administrator
da: Godkendelse er nødvendig for at køre Timeshift som administrator
