linuxmint - en to fa translation catalogue (561 entries)

en: 
    Press ENTER to continue...
fa: 
    برای ادامه ENTER را بزنید

en: %d snapshots, %s free
fa: %d اسنپ‌شات، %s آزاد

en: '%s' will be on '%s'
fa: «%s» بر «%s» خواهد بود

en: '%s' will be on root device
fa: «%s» بر دستگاه root خواهد بود

en: (Re)install GRUB2 on:
fa: نصب (دوباره) GRUB2 بر :

en: ** Uninstalled Timeshift BTRFS **
fa: **Timeshift BTRFS حذف نصب شد**

en: / is mapped to device
fa: / به دستگاه نگاشته شده است

en: /boot is mapped to device
fa: boot/ به دستگاه نگاشته شده است

en: /boot/efi is mapped to device
fa: boot/efi/ به دستگاه نگاشته شده است

en: /home is mapped to device
fa: home/ به دستگاه نگاشته شده است

en: <b>Comments</b> (double-click to edit)
fa: <b>نظرات</b> (برای ویرایش دوبار کلیک کنید)

en: A maintenance task runs once every hour and creates snapshots as needed.
fa: یک وظیفه نگه‌داری هرساعت اجرا میشود و در صورت نیاز اسنپ‌شات تهیه میکند.

en: Aborted.
fa: منصرف شد.

en: About
fa: درباره

en: Action
fa: عمل

en: Add
fa: افزودن

en: Add Files
fa: افزودن فایل‌ها

en: Add Folders
fa: افزودن پوشه‌ها

en: Add custom pattern
fa: افزودن الگوی شخصی

en: Add directories
fa: افزودن مسیرها

en: Add files
fa: اضافه کردن فایل ها

en: Add tags to snapshot (default: O)
fa: افزودن برچسب به اسنپ‌شات (پیش‌فرض: O)

en: Added cron task
fa: وظیفه cron اضافه شد

en: Admin Access Required
fa: نیازمند دسترسی مدیر

en: Admin access is required to backup and restore system files.
fa: برای پشتیبان‌گیری و بازگردانی فایل های سیستمی به دسترسی مدیر نیاز است.

en: All Files
fa: همه فایل‌ها

en: All files are copied when first snapshot is created. Subsequent snapshots are incremental. Unchanged files will be hard-linked from the previous snapshot if available.
fa: در اسنپ‌شات اول تمامی فایل ها تکثیر میشوند. اسنپ‌شات های بعدی افزایشی اند. فایل های دست نخورده در صورت دردسترس بودن به اسنپشات قبلی پیوستِ سخت داده میشوند.

en: All other files and folders are excluded.
fa: تمام فایل ها و پوشه های دیگر مستثنی اند.

en: An encrypted device is selected for root file system (/). The boot directory (/boot) must be mounted on a non-encrypted device for the system to boot successfully.
    
    Either select a non-encrypted device for boot directory or select a non-encrypted device for root filesystem.
fa: یک دستگاه رمزگذاری شده برای سامانه پرونده root (/) انتخاب شده. مسیر بوت (boot/) باید بر یک دستگاه غیر-رمزگذاری شده سوار شود تا سیستم با موفقیت بوت شود.
    
    یا یک دستگاه غیر-رمزگذاری شده را برای مسیر بوت انتخاب کنید یا یک دستگاه غیر-رمزگذاری شده را برای سامانه پرونده root انتخاب کنید.

en: Another instance of Timeshift is creating a snapshot.
fa: نمونه دیگری از Timeshift درحال تهیه اسنپ‌شات است.

en: Another instance of this application is running
fa: یک نمونه دیگر از این برنامه درحال اجراست

en: Another instance of timeshift is currently running!
fa: یک نمونه دیگر از Timeshift هم‌اکنون درحال اجراست!

en: Answer YES to all confirmation prompts
fa: به تمام درخواست های تایید بلی بگویید

en: App config loaded
fa: پیکربندی برنامه بارگذاری شد

en: App config saved
fa: پیکربندی برنامه ذخیره شد

en: Application needs admin access.
fa: برنامه نیازمند دسترسی مدیر دارد

en: Application will exit
fa: برنامه خارج خواهد شد

en: Application will exit.
fa: برنامه خارج خواهد شد.

en: Available
fa: در دسترس

en: BTRFS Snapshots
fa: اسنپ‌شات های BTRFS

en: BTRFS device is not mounted
fa: دستگاه BTRFS سوار نشده

en: BTRFS snapshots are saved on system partition. Other partitions are not supported.
fa: اسنپ‌شات های BTRFS بر پارتیشن سیستم ذخیره میشوند. دیگر پارتیشن ها پشتیبانی نشده اند.

en: BTRFS snapshots are saved on the same disk from which it is created. If the system disk fails, snapshots will be lost along with the system. Save snapshots to an external non-system disk in RSYNC mode to guard against disk failures.
fa: اسنپ‌شات های BTRFS بر دیسکی که از آن ساخته میشوند ذخیره میشوند. اگر دیسک سیستم شکست بخورد، اسنپ‌شات ها همراه با سیستم ار بین میروند. برای مراقبت در مقابل شکست های دیسک، اسنپ‌شات‌ها را بر یک دیسک خارجی غیر-سیستمی در حالت RSYNC ذخیره کنید.

en: Backend
fa: پشت‌خط(backend)

en: Backup
fa: پشتیبان

en: Backup Device
fa: دستگاه پشتیبان

en: Backup device not specified!
fa: دستگاه پشتیبان مشخص نشده!

en: Bittorrent Clients
fa: پذیرنده های Bittorent

en: Boot
fa: راه‌اندازی

en: Boot device not selected
fa: دستگاه راه‌اندازی انتخاب نشده

en: Boot snapshot failed!
fa: راه‌اندازی اسنپ‌شات با شکست مواجه شد!

en: Boot snapshots are created with a delay of 10 minutes after system startup.
fa: اسنپ‌شات های هنگام راه‌اندازی با تاخیر ۱۰ دقیقه بعد از راه‌اندازی سیستم تهیه میشوند.

en: Boot snapshots are enabled
fa: اسنپ‌شات های هنگام راه‌اندازی فعال اند

en: Bootloader Options
fa: گزینه های بارگذارِ راه‌انداز

en: Bootloader Options (Advanced)
fa: گزینه های بارگذارِ راه‌انداز(پیشرفته)

en: Browse
fa: مرور کردن

en: Browse Files
fa: مرور کردن فایل ها

en: Browse selected snapshot
fa: مرور اسنپ‌شات انتخاب شده

en: Building file list...
fa: درحال ساختن فهرست فایل ها...

en: Calculating required disk space...
fa: درحال محاسبه فضای دیسک مورد نیاز...

en: Cancel
fa: لغو

en: Cancel restore?
fa: لغو بازگردانی؟

en: Cancelling the restore process will leave the target system in an inconsistent state. The system may fail to boot or you may run into various issues. After cancelling, you need to restore another snapshot, to bring the system to a consistent state. Click Yes to confirm.
fa: لغو پروسه بازگردانی سیستم مورد هدف را در حالت ناپایدار قرار میدهد. سیستم ممکن است در راه‌اندازی با شکست مواجه شود یا به مشکلات متفاوتی بربخورد. بعد از لغو، باید یک اسنپ‌شات دیگر را بازگردانی کنید تا سیستم را به حالت پایدار دربیاورید. برای تایید روی بلی کلیک کنید.

en: Cannot Delete Live Snapshot
fa: نمیتوان اسنپ‌شات زنده را پاک کرد

en: Changed
fa: تغییریافته

en: Changed items:
fa: موارد تغییر یافته:

en: Checking Restore Actions (Dry Run)
fa: بررسی اقدام بازگردانی (عملیات آزمایشی)

en: Checking file systems for errors...
fa: بررسی سامانه پرونده برای خطاها...

en: Cleaning up...
fa: در حال پاک‌سازی...

en: Click to edit. Drag and drop to re-order.
fa: برای ویرایش کلیک کنید. برای چینش-مجدد بکشید و رها کنید.

en: Click to edit. Drag-drop to re-order.
fa: برای ویرایش کلیک کنید. برای چینش-مجدد بکشید-رها کنید.

en: Clone System
fa: همانندسازی سیستم

en: Cloning
fa: درحال همانندسازی

en: Cloning system...
fa: درحال همانندسازی سیستم...

en: Close
fa: بستن

en: Close window to exit
fa: برای خروج پنجره را ببندید

en: Commands listed below are not available on this system
fa: دستورات فهرست شده زیر بر این سیستم دردسترس نیستند

en: Comments (click to edit)
fa: توضیحات (برای ویرایش کلیک کنید)

en: Comparing Files (Dry Run)...
fa: درحال مقایسه فایل ها (عملیات آزمایشی)...

en: Comparing files with rsync...
fa: درحال مقایسه فایل ها با rsync...

en: Completed
fa: کامل شد

en: Completed With Errors
fa: با خطا تکمیل شد

en: Confirm Actions
fa: تایید اقدامات

en: Continue with restore? (y/n):
fa: ادامه بازگردانی؟ (y/n):

en: Could not find device
fa: نمیتوان دستگاه را پیدا کرد

en: Could not find file
fa: نمیتوان فایل را پیدا کرد

en: Could not find snapshot
fa: نمیتوان اسنپ‌شات را پیدا کرد

en: Could not find system subvolume
fa: نمیتوان حجم فرعی سیستم را پیدا کرد

en: Could not find system subvolumes for creating pre-restore snapshot
fa: نمیتوان حجم فرعی سیستم را برای ساخت اسنپ‌شات های پیش-بازگردانی پیدا کرد

en: Create
fa: ایجاد

en: Create Snapshot
fa: ایجاد اسنپ‌شات

en: Create one per boot
fa: ایجاد یکی به ازای هر بار راه‌اندازی

en: Create one per day
fa: ایجاد یکی هر روز

en: Create one per hour
fa: ایجاد یکی هر ساعت

en: Create one per month
fa: ایجاد یکی هر ماه

en: Create one per week
fa: ایجاد یکی هر هفته

en: Create snapshot (even if not scheduled)
fa: ایجاد اسنپ‌شات (حتی درصورت برنامه‌ریزی نشده بودن)

en: Create snapshot if scheduled
fa: ایجاد اسنپ‌شات درصورت برنامه‌ریزی شده بودن

en: Create snapshot of current system
fa: ایجاد اسنپ‌شات از سیستم فعلی

en: Create snapshots manually or enable scheduled snapshots to protect your system
fa: به صورت دستی اسنپ‌شات ایجاد کنید یا برای محافظت از سیستم خود اسنپ‌شات های برنامه‌ریزی شده را فعال کنید

en: Create snapshots using BTRFS
fa: ایجاد اسنپ‌شات با استفاده از BTRFS

en: Create snapshots using RSYNC tool and hard-links
fa: ایجاد اسنپ‌شات با استفاده از ابزار RSYNC و پیوست‌ِ-سخت

en: Created
fa: ایجاد شد

en: Created control file
fa: فایل کنترل ایجاد شد

en: Created directory
fa: مسیر ایجاد شد

en: Created pre-restore snapshot
fa: اسنپ‌شات پیش-بازگردانی ایجاد شد

en: Created subvolume snapshot
fa: اسنپ‌شات حجمِ‌فرعی ایجاد شد

en: Creating Snapshot...
fa: درحال ایجاد اسنپ‌شات...

en: Creating new backup...
fa: درحال ایجاد پشتیبان جدید...

en: Creating new snapshot...
fa: درحال ایجاد اسنپ‌شات جدید...

en: Creating pre-restore snapshot from system subvolumes...
fa: درحال ایجاد اسنپ‌شات‌های پیش-بازگردانی از حجم‌های‌فرعی سیستم...

en: Critical Error
fa: خطای حیاتی

en: Cron job added
fa: کار Cron به اتمام رسید

en: Cron job removed
fa: کار Cron حذف شد

en: Cron task exists
fa: وظیفه Cron وجود دارد

en: Custom
fa: سفارشی

en: Daily
fa: روزانه

en: Daily snapshot failed!
fa: اسنپ‌شات روزانه شکست خورد!

en: Daily snapshots are enabled
fa: اسنپ‌شات های روزانه فعال اند

en: Data will be modified on following devices:
fa: داده دستگاه های زیر تغییر خواهد کرد:

en: Date Format
fa: قالب تاریخ

en: Delete
fa: حذف

en: Delete Snapshots
fa: حذف اسنپ‌شات‌ها

en: Delete all snapshots
fa: حذف تمام اسنپ‌شات‌ها

en: Delete selected snapshot
fa: حذف اسنپ‌شات انتخاب شده

en: Delete snapshot
fa: حذف اسنپ‌شات

en: Deleted
fa: حذف شد

en: Deleted directory
fa: مسیر پاک شد

en: Deleted subvolume
fa: حجمِ‌فرعی حذف شد

en: Deleting Snapshots...
fa: درحال حذف اسنپ‌شات‌ها

en: Deleting subvolume
fa: درحال حذف حجمِ‌فرعی

en: Description
fa: توضیحات

en: Destroyed qgroup
fa: گروهq تخریب شد

en: Destroying qgroup
fa: درحال تخریب گروهq

en: Device
fa: دستگاه

en: Device is unlocked
fa: قفل دستگاه باز است

en: Device name is empty!
fa: نام دستگاه خالیست!

en: Device not found
fa: دستگاه پیدا نشد

en: Devices displayed above have BTRFS file systems.
fa: دستگاه های نمایش داده شد در بالا دارای سامانه پرونده BTRFS هستند.

en: Devices displayed above have Linux file systems.
fa: دستگاه های نمایش داده شد در بالا دارای سامانه پرونده Linux هستند.

en: Devices from which snapshot was created are pre-selected.
fa: دستگاه هایی که از آنان اسنپ‌شات تهیه شده ازپیش انتخاب شده اند.

en: Devices with Linux file systems
fa: دستگاه ها با سامانه پرونده Linux.

en: Devices with Windows file systems are not supported (NTFS, FAT, etc).
fa: دستگاه های با سامانه پرونده ویندوزی پشتیبانی نمیشوند(NTFS,FAT,...).

en: Directory not found
fa: مسیر یافت نشد

en: Disclaimer
fa: رفع ادعا

en: Disk
fa: دیسک

en: Distribution
fa: توزیع

en: Enable scheduled snapshots to protect your system
fa: برای محافظت از سیستم خود اسنپ‌شات های زمانبندی شده را فعال کنید

en: Encrypted Device
fa: دستگاه های رمزگذاری شده

en: Encrypted Home Directory
fa: مسیر خانه رمزگذاری شده

en: Enter device name or number
fa: نام یا شماره دستگاه را وارد کنید

en: Enter device name or number (a=Abort)
fa: نام یا شماره دستگاه را وارد کنید (a=انصراف)

en: Enter passphrase to unlock '%s'
fa: برای بازکردن «%s» جمله عبور را وارد کنید

en: Enter snapshot number (a=Abort, p=Previous, n=Next)
fa: شماره اسنپ‌شات را وارد کنید (a=انصراف , p=قبلی , n=بعدی)

en: Enter the pattern to exclude (Ex: *.mp3, *.bak)
fa: الگوی مستثنی کردن را وارد کنید (م‌ث: *.mp3 , *.bak)

en: Error
fa: خطا

en: Error running Rsync
fa: خطا هنگام اجرا Rsync

en: Estimate
fa: تخمین زدن

en: Estimating System Size...
fa: درحال تخمین اندازه سیستم...

en: Estimating system size...
fa: درحال تخمین اندازه سیستم...

en: Examples
fa: مثالها

en: Exclude All Files
fa: مستثنی کردن همه فایل ها

en: Exclude Application Settings
fa: مستثنی کردن تنظیمات برنامه ها

en: Exclude Apps
fa: مستثنی کردن برنامه ها

en: Exclude List
fa: لیست استثناها

en: Exclude List Summary
fa: خلاصه لیست استثناها

en: Exclude Pattern
fa: الگوی مستثنی کردن‌ها

en: Excluded Directories
fa: مستثنی کردن مسیرها

en: Expected values: O, B, H, D, W, M
fa: مستثنی کردن ارزش ها: O, B, H, D, W, M

en: Failed to add cron job
fa: افزودن وظیفه cron شکست خورد

en: Failed to copy file
fa: رونوشت از فایل با شکست مواجه شد

en: Failed to create directory
fa: ایجاد مسیر با شکست مواجه شد

en: Failed to create new snapshot
fa: ایجاد اسنپ‌شات جدید با شکست مواجه شد

en: Failed to create snapshot
fa: ایجاد اسنپ‌شات با شکست مواجه شد

en: Failed to create subvolume snapshot
fa: ایجاد اسنپ‌شات حجمِ‌فرعی شکست خورد

en: Failed to create symlinks
fa: ایجاد پیوند نمادین با شکست مواجه شد

en: Failed to delete directory
fa: حذف مسیر با شکست مواجه شد

en: Failed to delete file
fa: حذف فایل با شکست مواجه شد

en: Failed to delete snapshot nested subvolume
fa: حذف حجمِ‌فرعیِ تودرتوی اسنپ‌شات شکست خورد

en: Failed to delete snapshot subvolume
fa: حذف حجمِ‌فرعیِ اسنپ‌شات شکست خورد

en: Failed to delete symlinks
fa: حذف پیوند های نمادین با شکست مواجه شد

en: Failed to destroy qgroup
fa: تخریب گروهq با شکست مواجه شد

en: Failed to estimate system size
fa: تخمینِ حجم سیستم با شکست مواجه شد

en: Failed to export crontab file
fa: صدور فایل crontab با شکست مواجه شد

en: Failed to get input from user in 3 attempts
fa: دریافت ورودی از کاربر در ۳ تلاش با شکست مواجه شد

en: Failed to get partition list
fa: دریافت لیست پارتیشن ها با شکست مواجه شد

en: Failed to get partition list.
fa: دریافت لیست پارتیشن ها با شکست مواجه شد.

en: Failed to install crontab file
fa: نصب فایل crontab با شکست مواجه شد

en: Failed to mount devices
fa: سوار کردن دستگاه ها با شکست مواجه شد

en: Failed to move file
fa: انتقال فایل با شکست مواجه شد

en: Failed to move system subvolume to snapshot directory
fa: انتقال حجمِ‌فرعی سیستم به مسیر اسنپ‌شات شکست خورد

en: Failed to query subvolume list
fa: جستوجو در فهرست حجمِ‌فرعی شکست خورد

en: Failed to read cron tab
fa: خواندن برگه cron با شکست مواجه شد

en: Failed to read file
fa: خواندن فایل با شکست مواجه شد

en: Failed to remove
fa: حذف با شکست مواجه شد

en: Failed to remove cron job
fa: حذف وظیفه cron با شکست مواجه شد

en: Failed to remove snapshot
fa: حذف اسنپ‌شات با شکست مواجه شد

en: Failed to restore system subvolume
fa: بازگردانی حجمِ‌فرعی سیستم شکست خورد

en: Failed to save exclude list
fa: ذخیره‌سازی لیست استثناعات با شکست مواجه شد

en: Failed to unlock device
fa: قفل‌گشایی دستگاه با شکست مواجه شد

en: Failed to unmount
fa: پیاده کردن با شکست مواجه شد

en: Failed to unmount device!
fa: پیاده کردن دستگاه با شکست مواجه شد!

en: Failed to write file
fa: نوشتن فایل با شکست مواجه شد

en: File (snapshot)
fa: فایل (اسنپ‌شات)

en: File (system)
fa: فایل (سیستم)

en: File Pattern
fa: الگوی فایل

en: File and directory counts:
fa: شمار فایلها و مسیرها:

en: File not found
fa: فایل یافت نشد

en: Files &amp; directories matching the patterns below will be excluded. Patterns starting with a + will include the item instead of excluding.
fa: فایل‌ها &amp ؛ مسیرهای مطابق الگوهای زیر مستثنی میشوند. الگوهایی که با + شروع میشوند بجای مستثنی کردن شامل میکنند.

en: Files and directories can be excluded to save disk space.
fa: میتوان برای صرفه‌جویی در فضای دیسک فایل ها و مسیرها را مستثنی کرد.

en: Files and directory counts:
fa: شمار فایلها و مسیرها:

en: Files matching the following patterns will be excluded
fa: فایل های مطابق با الگوی زیر مستثنی میشوند

en: Filesystem
fa: سامانه‌پرونده

en: Filter by name or path
fa: پالایش بر اساس نام یا مسیر

en: Filters
fa: پالایه‌ها

en: Finish
fa: اتمام

en: Finished
fa: پایان یافت

en: First snapshot requires:
fa: اسنپ‌شات اول نیازمند است به:

en: Found existing pre-restore snapshot
fa: اسنپ‌شات پیش-بازگردانی جدید یافت شد

en: Free
fa: آزاد

en: Free space
fa: فضای آزاد

en: GRUB Device
fa: دستگاه GRUB

en: GRUB device not selected
fa: دستگاه GRUB انتخاب نشده

en: GRUB will NOT be reinstalled
fa: GRUB نصب مجدد نخواهد شد

en: Generating initramfs...
fa: ایجاد initramfs...

en: Global
fa: جهانی

en: Group
fa: گروه

en: Help
fa: کمک

en: Hidden files and folders are included by default since they contain user-specific configuration files.
fa: فایل ها و پوشه های مخفی به‌طور پیش‌فرض مشمول میشوند چون فایل های پیکربندی خاصِ-کاربر را دربر دارند.

en: Hide
fa: نهفتن

en: Hide rsync output
fa: پنهان کردن نتیجه rsync

en: Hide this window (files will be deleted in background)
fa: پنهان کردن این پنجره (فایل ها در پس‌زمینه حذف میشوند)

en: Home
fa: خانه

en: Home Directory
fa: مسیر خانگی

en: Hourly
fa: هر ساعت

en: Hourly snapshot failed!
fa: اسنپ‌شات ساعتی با شکست مواجه شد!

en: Hourly snapshots are enabled
fa: اسنپ‌شات های ساعتی

en: If the restored system fails to boot, then boot from the Live CD/USB, install Timeshift, and try restoring another snapshot.
fa: اگر سیستم بازگردانی شده درراه‌اندازی شکست خورد، از یک CD/USB زنده راه‌اندازی کنید،Timeshift را نصب کنید، و تلاش کنید اسنپ‌شات دیگری را بازگردانی کنید.

en: If these terms are not acceptable to you, please do not proceed beyond this point!
fa: اگر این شرایط برایتان قابل قبول نیستند، لطفا از این نقطه بیشتر پیش نروید!

en: Include / Exclude Patterns
fa: شامل / مستثنی کردن الگو ها

en: Include @home subvolume in backups
fa: شامل کردن حجمِ‌فرعیِ @home در پشتیبان ها

en: Include All Files
fa: شامل کردن همه فایل ها

en: Include Only Hidden Files
fa: فقط شامل کردن فایل های پنهان

en: Invalid Snapshot
fa: اسنپ‌شات نامعتبر

en: Invalid command line arguments
fa: استدلال های نامعتبر خط فرمان

en: Invalid snapshot
fa: اسنپ‌شات نامعتبر

en: Items Not Selected
fa: موارد انتخاب نشده

en: Keep
fa: نگه داشتن

en: Keep configuration files for bittorrent clients like Deluge, Transmission, etc. If un-checked, previous configuration files will be restored from snapshot.
fa: نگه داشتن فایل های پیکربندی برای پذیرنده های bittorrent مانند Deluge, Transmission... . اگر لغو انتخاب شود، فایل های پیکربندی قبلی از اسنپ‌شات بازگردانی خواهند شد.

en: Keep configuration files for web browsers like Firefox and Chrome. If un-checked, previous configuration files will be restored from snapshot
fa: نگه داشتن فایل های پیکربندی برای مروگرهای وب مانند Firefox و Chrome. اگر لغو انتخاب شود، فایل های پیکربندی قبلی از اسنپ‌شات بازگردانی خواهند شد.

en: Keep on Root Device
fa: نگه داشتن بر دستگاه root

en: Keep this mount path on the root filesystem
fa: نگه داشتن این مسیرِ سوار کردن بر سامانه پرونده root

en: Label
fa: برچسب

en: Last boot snapshot is %d hours old
fa: آخرین اسنپ‌شات هنگامِ راه‌اندازی %d ساعت قبل بوده است

en: Last boot snapshot is older than system start time
fa: آخرین اسنپ‌شات هنگام راه‌اندازی از زمان شروع سیستم قدیمی تر است

en: Last boot snapshot not found
fa: آخرین اسنپ‌شاتِ هنگامِ راه‌اندازی پبدا نشد

en: Last daily snapshot is %d hours old
fa: آخرین اسنپ‌شات روزانه %d ساعت قبل بوده

en: Last daily snapshot is more than 1 day old
fa: آخرین اسنپ‌شات روزانه برای بیش از یک روز قبل است

en: Last daily snapshot not found
fa: آخرین اسنپ‌شات روزانه پیدا نشد

en: Last hourly snapshot is %d minutes old
fa: آخرین اسنپ‌شات ساعتی %d دقیقه قبل بوده

en: Last hourly snapshot is more than 1 hour old
fa: آخرین اسنپ‌شات ساعتی برای بیش از یک ساعت قبل است

en: Last hourly snapshot not found
fa: آخرین اسنپ‌شات ساعتی پیدا نشد

en: Last monthly snapshot is %d days old
fa: آخرین اسنپ‌شات ماهانه %d روز قبل بوده

en: Last monthly snapshot is more than 1 month old
fa: آخرین اسنپ‌شات ماهانه برای بیش از یک ماه قبل است

en: Last monthly snapshot not found
fa: آخرین اسنپ‌شات ماهانه پیدا نشد

en: Last weekly snapshot is %d days old
fa: آخرین اسنپ‌شات هفتگی %d روز قبل بوده

en: Last weekly snapshot is more than 1 week old
fa: آخرین اسنپ‌شات هفتگی برای بیش از یک هفته قبل است

en: Last weekly snapshot not found
fa: آخرین اسنپ‌شات هفتگی پیدا نشد

en: Latest snapshot
fa: آخرین اسنپ‌شات

en: Linking from snapshot
fa: پیوند دادن از اسنپ‌شات

en: List
fa: فهرست

en: List devices
fa: فهرست کردن دستگاه ها

en: List snapshots
fa: فهرست کردن اسنپ‌شات ها

en: Live USB Mode (Restore Only)
fa: حالت USB زنده (تنها بازگردانی)

en: Location
fa: مکان

en: Main window closed by user
fa: پنجره اصلی توسط کاربر بسته شد

en: Mark/Unmark for Deletion
fa: زدن/برداشتن علامت برای حذف

en: Maximum backups exceeded for backup level
fa: از حداکثر پشتیبان ها برای سطح پشتیبان عبور شد

en: Menu
fa: فهرست

en: Misc
fa: متفرقه

en: Missing Dependencies
fa: وابستگی های گمشده

en: Mode
fa: حالت‌

en: Model
fa: طرح

en: Monthly
fa: ماهانه

en: Monthly snapshot are enabled
fa: اسنپ‌شات ماهانه فعال است

en: Monthly snapshot failed!
fa: اسنپ‌شات ماهانه شکست خورد!

en: Mount
fa: سوار کردن

en: Moved system subvolume to snapshot directory
fa: حجمِ‌فرعی سیستم به مسیر اسنپ‌شات منتقل شد

en: Multiple snapshots selected
fa: چندین اسنپ‌شات انتخاب شده

en: Name
fa: نام

en: Next
fa: بعدی

en: No
fa: خیر

en: No Change
fa: بدون تغییر

en: No Snapshots Selected
fa: هیچ اسنپ‌شاتی انتخاب نشده

en: No snapshots available
fa: هیچ اسنپ‌شاتی در دسترس نیست

en: No snapshots found
fa: هیچ اسنپ‌شاتی پیدا نشد

en: No snapshots found on device
fa: هیچ اسنپ‌شاتی بر دستگاه پیدا نشد

en: No snapshots on device
fa: هیچ اسنپ‌شاتی بر دستگاه نیست

en: No snapshots on this device
fa: هیچ اسنپ‌شاتی بر این دستگاه نیست

en: No snapshots selected
fa: هیچ اسنپ‌شاتی انتخاب شده

en: None
fa: هیچ‌کدام

en: Not Found
fa: پیدا نشده

en: Not Selected
fa: انتخاب نشده

en: Not Supported
fa: پشتیبانی نشده

en: Not enough disk space
fa: فضای دیسک کافی نیست

en: Notes
fa: یادداشت‌ها

en: Nothing to do!
fa: کاری برای انجام دادن نیست!

en: Num
fa: عدد

en: Number of snapshots to keep.
    Older snapshots will be removed once this limit is exceeded.
fa: شمار اسنپ‌شات ها برای نگهداری.
    اسنپ‌شات های قدیمی‌تر با رد کردن این مرز حذف میشوند.

en: OK
fa: تأیید

en: OS must be installed on a BTRFS partition with Ubuntu-type subvolume layout (@ and @home subvolumes). Other layouts are not supported.
fa: سیستم‌عامل باید بر یک پارتیشن BTRFS با چیدمان حجمِ‌فرعیِ Ubuntu-گونه (@ و @home حجم‌های‌فرعی). دیگر چیدمان‌ها پشتیبانی نمیشوند.

en: Older log files removed
fa: فایل های گزارش قدیمی‌تر حذف شدند

en: Oldest snapshot
fa: قدیمی‌ترین اسنپ‌شات

en: On demand (manual)
fa: درصورت درخواست(دستی)

en: Only ubuntu-type layouts with @ and @home subvolumes are currently supported.
fa: فعلا تنها چیدمان Ubuntu-گونه با حجم‌های‌فرعیِ @ و @home پشتیبانی میشوند.

en: Open Menu
fa: بازکردن فهرست

en: Option --snapshot-device should not be specified for creating snapshots in BTRFS mode
fa: گزینه --snapshot-device  نباید برای اسنپ‌شات ها در حالت BTRFS مشخص شود

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Other applications (next page)
fa: برنامه های دیگر (صفحه بعدی)

en: Owner
fa: مالک

en: Parent Device
fa: دستگاه والد

en: Parsing log file...
fa: درحال تجذیه فایل گزارش...

en: Partition has an unsupported subvolume layout.
fa: پارتیشن چیدمان حجم‌های‌فرعیِ پشتیبانی نشده دارد.

en: Path
fa: مسیر

en: Pattern
fa: الگو

en: Permissions
fa: مجوزها

en: Please check if you have multiple windows open.
fa: لطفا بررسی کنید که آیا چند پنجره باز دارید یا خیر.

en: Please do not interrupt the restore process!
fa: لطفا فرایند بازگردانی را قطع نکنید!

en: Please install required packages and try running TimeShift again
fa: لطفا بسته های مورد نیاز را نصب کرده و دوباره تلاش کنید Timeshift را اجرا کنید

en: Please re-run the application as admin (using 'sudo' or 'su')
fa: لطفا برنامه را به عنوان مدیر اجرای مجدد کنید (با استفاده از «sudo» یا «su»)

en: Please run the application as admin (using 'sudo' or 'su')
fa: لطفا برنامه را به عنوان مدیر اجرا کنید (با استفاده از «sudo» یا «su»)

en: Please save your work and close all applications.
fa: لطفا کارِ خود را ذخیره کنید و تمام برنامه ها را ببندید.

en: Please select a snapshot to view the log!
fa: برای دیدن گزارش یک اسنپ‌شات را انتخاب کنید!

en: Please select the GRUB device
fa: لطفا دستگاه GRUB را انتخاب کنید

en: Please wait a few minutes and try again.
fa: لطفا چند دقیقه صبر کنید و دوباره تلاش کنید.

en: Please wait for snapshots to be deleted.
fa: لطفا صبر کنید تا اسنپ‌شات ها حذف شوند.

en: Please wait...
fa: لطفا صبر کنید...

en: Populating list...
fa: درحال پرکردن لیست...

en: Preparing...
fa: درحال آماده‌سازی ...

en: Previous
fa: قبلی

en: Print debug information
fa: چاپ اطلاعات اشکال‌زدایی

en: Print version number
fa: چاپ شماره نسخه

en: Query completed
fa: جست‌وجو تکمیل شد

en: Querying subvolume info...
fa: درحال جست‌و‌جو اطلاعات حجمِ‌فرعی...

en: RSYNC Snapshots
fa: اسنپ‌شات های RSYNC

en: Re-generates initramfs for all installed kernels. This is generally not needed. Select this only if the restored system fails to boot.
fa: initramfs ها را برای تمام کرنل های نصب شده بازسازی میکند. این عموما نیاز نیست. تنها هنگامی این را انتخاب کنید که سیستم بازگردانی شده راه‌اندازی نمیشود.

en: Re-install GRUB2 bootloader?
fa: نصب مجدد بارگذارِ راه‌اندازیِ GRUB2؟

en: Re-installing GRUB2 bootloader...
fa: درحال نصب مجدد بارگذارِ راه‌اندازیِ GRUB2...

en: Re-installs the GRUB2 bootloader on the selected device.
fa: بارگذارِ راه‌اندازیِ GRUB2 را بر دستگاه انتخاب شده مجددا نصب میکند.

en: Read %'d of %'d lines...
fa: %'d از %'d خط خوانده شد...

en: Rebooting system...
fa: راه‌اندازی مجدد سیستم...

en: Recommended
fa: توصيه شده

en: Refresh
fa: تازه‌سازی

en: Remote and network locations are not supported.
fa: مکان های راه‌دور و شبکه پشتیبانی نمیشوند.

en: Remove
fa: حذف

en: Removed
fa: حذف‌ شد

en: Removed cron task
fa: وظیفه cron حذف‌ شد

en: Removed mount directory: '%s'
fa: مسیر سوارکردن حذف شد: «%s»

en: Removed snapshot
fa: اسنپ‌شات حذف شد

en: Removing
fa: درحال حذف

en: Removing snapshot
fa: درحال حذف اسنپ‌شات

en: Removing snapshots
fa: درحال حذف اسنپ‌شات ها

en: Restore
fa: بازگردانی

en: Restore @home subvolume
fa: بازگردانی حجمِ‌فرعیِ @home

en: Restore Device
fa: بازگردانی دستگاه

en: Restore Exclude
fa: بازگردانی استثناء

en: Restore Snapshot
fa: بازگردانی اسنپ‌شات

en: Restore completed
fa: بازگردانی کامل شد

en: Restore selected snapshot
fa: بازگردانی اسنپ‌شات انتخاب شده

en: Restore snapshot
fa: بازگردانی اسنپ‌شات

en: Restored subvolumes will become active after system is restarted.
fa: حجم‌های‌فرعیِ بازگردانی شده بعد از راه‌اندازی مجدد سیستم فعال خواهند شد.

en: Restored system subvolume
fa: حجمِ‌فرعیِ بازگردانی شده سیستم

en: Restoring Snapshot...
fa: درحال بازگردانی اسنپ‌شات...

en: Restoring a snapshot will replace system subvolumes, and system subvolumes currently in use will be preserved as a new snapshot. If required, this snapshot can be restored later to 'undo' the restore.
fa: بازگردانی یک اسنپ‌شات حجم‌های‌فرعیِ سیستم را جایگزین میکند، و حجم‌های‌فرعی‌ای که الان درحال استفاده اند به عنوان یک اسنپ‌شات جدید حفظ میشوند. درصورت نیاز، این اسنپ‌شات را میتوان برای «واگردِ» بازگردانی، بازگردانی کرد.

en: Restoring snapshot...
fa: درحال بازگردانی اسنپ‌شات...

en: Restoring snapshots only replaces system files and settings. Non-hidden files and directories in user home directories will not be touched. This behaviour can be changed by adding a filter to include these files. Included files will be backed up when snapshot is created, and replaced when snapshot is restored.
fa: بازگردانی اسنپ‌شات ها تنها فایل‌ها و تنظیمات سیستم را جایگزین میکند. فایل‌ها و مسیرهای غیرِ-پنهان درون مسیرِخانهِ کاربر دست نخورده باقی میمانند.این رفتار را میتوانید با افزودن یک فیلتر برای مشمول کردن این فایل ها تغییر داد.فایل های شامل شده هنگام ایجاد اسنپ‌شات پشتیبان‌گیری، و هنگام بازگزدانی جایگزین میشوند.

en: Revision
fa: باز‌بینی

en: Root device not selected
fa: دستگاه root انتخاب نشده

en: Rsync Log Viewer
fa: نمایشگر گزارشات Rsync

en: Run 'timeshift' for the command-line version of this tool
fa: برای نسخه خط فرمان این ابزار «timeshift» را اجرا کنید

en: Run in non-interactive mode
fa: اجرا در حالت غیر تعاملی

en: Running
fa: در حال اجرا

en: Save snapshots to an external disk instead of the system disk to guard against drive failures.
fa: برای محافظت در برابر شکست درایو ها، اسنپ‌شات ها را بر یک دیسک خارجی بجای دیسک سیستم ذخیره کنید.

en: Saving snapshots to a non-system disk allows you to format and re-install the OS on the system disk without losing snapshots stored on it. You can even install another Linux distribution and later roll-back the previous distribution by restoring a snapshot.
fa: ذخیره‌سازی اسنپ‌شات ها بر یک دیسک غیرِ-سیستمی به شما اجازه میدهد تا بدون از دست دادن اسنپ‌شات های ذخیره شده بر آن، دیسک را قالب‌بندی کنید و سیستم عامل را بر دیسکِ سیستم نصبِ‌مجدد کنید. حتی میتوانید یک توضیع لینوکس دیگر را نصب کنید و بعدا با بازگردانی اسنپ‌شات  توضیع قبلی را بازگردانی کنید.

en: Saving to device
fa: درحال ذخیره‌سازی بر دیسک

en: Schedule
fa: زمان‌بندی

en: Scheduled snapshot in progress...
fa: اسنپ‌شات زمان‌بندی شده در جریان است...

en: Scheduled snapshots are disabled
fa: اسنپ‌شات های زمان‌بندی شده غیرفعال اند

en: Scheduled snapshots are disabled. It's recommended to enable it.
fa: اسنپ‌شات های زمان‌بندی شده غیرفعال‌اند. توصیه میشود فعالشان کند.

en: Scheduled snapshots are enabled
fa: اسنپ‌شات های زمان‌بندی شده فعال اند

en: Scheduled snapshots are enabled. Snapshots will be created automatically for selected levels.
fa: اسنپ‌شات های زمانبندی شده فعال‌اند. اسنپ‌شات ها به صورت خودکار برای سطوح انتخاب شده ایجاد خواهند شد.

en: Select '%s' device (default = %s)
fa: انتخاب دستگاه «%s» (پیش‌فرض = %s)

en: Select BTRFS system disk with root subvolume (@)
fa: انتخاب دیسک سیستمی BTRFS با حجمِ‌فرعیِ root (@)

en: Select GRUB device
fa: دستگاه GRUB را انتخاب کنید

en: Select Snapshot
fa: اسنپ‌شات را انتخاب کنید

en: Select Snapshot Levels
fa: سطوح اسنپ‌شات را انتخاب کنید

en: Select Snapshot Location
fa: مکان اسنپ‌شات را انتخاب کنید

en: Select Snapshot Type
fa: نوع اسنپ‌شات را انتخاب کنید

en: Select Snapshots
fa: اسنپ‌شات‌ها را انتخاب کنید

en: Select Target Device
fa: دستگاه هدف را انتخاب کنید

en: Select a partition on this disk
fa: یک پارتیشن را بر این دیسک انتخاب کنید

en: Select a single snapshot to restore
fa: یک اسنپ‌شات را برای یازگردانی انتخاب کنید

en: Select another device for root file system (/)
fa: یک دستگاه دیگر را برای سامانه پرونده root (/) انتخاب کنید

en: Select another device or free up some space
fa: دستگاه دیگری را انتخاب کنید یا کمی فضا آزاد کنید

en: Select another device to delete snasphots
fa: برای پاک کردن اسنپ‌شات ها دستگاه دیگری را انتخاب کنید

en: Select another device?
fa: دستگاه دیگری انتخاب شود؟

en: Select applications to exclude from restore
fa: برنامه هایی را برای مستثنی کردن از بازیابی انتخاب کنید

en: Select backup device
fa: دستگاه پشتیبان را انتخاب کنید

en: Select directory
fa: مسیر را انتخاب کنید

en: Select file(s)
fa: انتخاب فایل(ها)

en: Select snapshot
fa: انتخاب اسنپ‌شات

en: Select snapshots to delete
fa: اسنپ‌شات ها را برای حذف انتخاب کنید

en: Select the device for root file system (/)
fa: دستگاه را برای سامانه پرونده root (/) انتخاب کنید

en: Select the devices where files will be restored.
fa: دستگاه هایی که فایل ها آنجا بازیابی خواهند شد انتخاب کنید.

en: Select the intervals for creating snapshots
fa: فواصل ایجاد اسنپ‌شات ها را انتخاب کنید

en: Select the items to be removed from the list
fa: موارد را برای حذف از فهرست انتخاب کنید

en: Select the snapshot device
fa: دستگاه اسنپ‌شات را انتخاب کنبد

en: Select the snapshot to restore
fa: اسنپ‌شات را برای بازیابی انتخاب کنید

en: Select the snapshots to be deleted
fa: اسنپ‌شات‌ها را برای حذف انتخاب کنید

en: Select the snapshots to mark for deletion
fa: اسنپ‌شات‌ها را برای علامت زدن برای حذف انتخاب کنید

en: Select the target devices where system will be cloned.
fa: دستگاه‌های هدف که درآن سیستم همسان‌سازی خواهد شد انتخاب کنید.

en: Selected default snapshot device
fa: دستگاه اسنپ‌شات پیش‌فرض انتخاب شد

en: Selected default snapshot type
fa: نوع اسنپ‌شات پیش‌فرض انتخاب شد

en: Selected device does not have BTRFS partition
fa: دستگاه انتخاب شده پارتیشن BTRFS ندارد

en: Selected device does not have Linux partition
fa: دستگاه انتخاب شده پارتیشن Linux ندارد

en: Selected snapshot device
fa: دستگاه اسنپ‌شات انتخاب شده

en: Selected snapshot device is not a system disk
fa: دستگاه اسنپ‌شات انتخاب شده یک دیسک سیستمی نیست

en: Selected snapshot is marked for deletion
fa: اسنپ‌شات انتخاب شده برای حذف علامت‌گذاری شده است

en: Selected snapshot is marked for deletion and cannot be restored
fa: اسنپ‌شات انتخاب شده برای حذف علامت‌گذاری شده است و بازگردانی نمیشود

en: Selected user has an encrypted home directory. It's not possible to include only hidden files.
fa: کاربر انتخاب شده دارای مسیرِ خانه رمزگذاری شده است. نمیتوان تنها فایل های پنهان را مشمول کرد.

en: Serial
fa: سریال

en: Session log file
fa: فایل گزارشِ نشست

en: Set snapshot description
fa: تنظیم توضیحات اسنپ‌شات

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Settings wizard
fa: جادوگرِ تنظیمات

en: Setup Complete
fa: راه اندازی کامل شد

en: Setup Wizard
fa: جادوگر راه‌اندازی

en: Show additional debug messages
fa: نشان دادن پیام های عیب‌یابی اضافی

en: Show all options
fa: نمایش همه گزینه‌ها

en: Show more applications to exclude on the next page
fa: نمایش برنامه های بیشتر برای مستثنی کردن در صفحه بعدی

en: Show rsync output (default)
fa: نمایش خروجی rsync (پیش‌فرض)

en: Size
fa: اندازه

en: Size of BTRFS snapshots are initially zero. As system files gradually change with time, data gets written to new data blocks which take up disk space (copy-on-write). Files in the snapshot continue to point to original data blocks.
fa: اندازه اسنپ‌شات های BTRFS در ابتدا صفر است. هنگامی که فایل های سامانه پرونده به تدریج در طول زمان تغییر میکند، داده به بلوک های داده جدید نوشته میشوند که فضا دیسک را اشغال میکنند (copy-on-write). فایل های اسنپ‌شات همچنان به بلوک های داده اصلی اشاره میکنند.

en: Skip GRUB2 reinstall
fa: صرف نظر از نصب مجدد GRUB2

en: Snapshot
fa: اسنپ‌شات

en: Snapshot '%s' is being used by the system and cannot be deleted. Restart the system to activate the restored snapshot.
fa: اسنپ‌شات «%s» درحال استفاده توسط سیستم است و نمیتواند پاک شود. برای فعال‌سازی اسنپ‌شات بازگردانی شده سیستم را راه‌اندازی مجدد کنید.

en: Snapshot Created
fa: اسنپ‌شات ایجاد شد

en: Snapshot Levels
fa: سطوح اسنپ‌شات

en: Snapshot deletion in progress...
fa: حذف اسنپ‌شات در جریان...

en: Snapshot device
fa: دستگاه اسنپ‌شات

en: Snapshot device not available
fa: دستگاه اسنپ‌شات در دسترس نیست

en: Snapshot device not selected
fa: دستگاه اسنپ‌شات انتخاب نشده

en: Snapshot location
fa: مکان اسنپ‌شات

en: Snapshot saved successfully
fa: اسنپ‌شات با موفقیت ذخیره شد

en: Snapshot to restore not specified!
fa: اسنپ‌شات برای بازگردانی انتخاب نشده!

en: Snapshot will become active after system is rebooted.
fa: اسنپ‌شات بعد از راه‌اندازی مجدد سیستم فعال‌سازی خواهد شد.

en: Snapshot(s) Deleted
fa: اسنپ‌شات(ها) حذف شد

en: Snapshots
fa: اسنپ‌شات‌ها

en: Snapshots are created and restored instantly. Snapshot creation is an atomic transaction at the file system level.
fa: اسنپ​​شات ها فورا ایجاد و بازیابی می شوند. ایجاد اسنپ​​شات یک تراکنش ذره‌ای در سطح سامانه پرونده است.

en: Snapshots are created by creating copies of system files using rsync, and hard-linking unchanged files from previous snapshot.
fa: اسنپ​​شات ها با ایجاد رونوشت هایی از فایل های سیستمی با استفاده از rsync ، و پیوند-سختِ فایل های تغییر نیافته از اسنپ​​شات قبلی ایجاد میشوند.

en: Snapshots are created using the built-in features of the BTRFS file system.
fa: اسنپ​​شات با استفاده از قابلیت های داخلی سامانه پرونده BTRFS ایجاد میشوند.

en: Snapshots are not scheduled at fixed times.
fa: اسنپ​​شات ها در زمان های ثابت زمان‌بندی نمیشوند.

en: Snapshots are perfect, byte-for-byte copies of the system. Nothing is excluded.
fa: اسنپ​​شات ها کامل اند، رونوشت های بیت به بیت از سیستم. هیچ چیز مستثنی نیست.

en: Snapshots are restored by replacing system subvolumes. Since files are never copied, deleted or overwritten, there is no risk of data loss. The existing system is preserved as a new snapshot after restore.
fa: اسنپ‌شات ها با جایگزینی حجم‌های‌فرعیِ سیستم بازگردانی میشوند. از آنجایی که فایل ها هیچگاه رونوشت، حذف یا بازنویسی نشده اند،هیچگونه خطر از دست رفتن داده وجود ندارد. سیستم فعلی بعد از بازگردانی به عنوان یک اسنپ‌شات جدید محفوظ میشود.

en: Snapshots are saved on the same disk from which they are created (system disk). Storage on other disks is not supported. If system disk fails then snapshots stored on it will be lost along with the system.
fa: اسنپ‌شات ها بر دیسکی که از آن ساخته شده اند ذخیره میشوند(دیسک سیستم).ذخیره‌سازی بر دیگر دیسک ها پشتیبانی نشده است.اگر دیسک سیستم شکست بخورد، اسنپ‌شات ها نیز همراه با سیستم از دست میروند.

en: Snapshots are saved to /timeshift on selected partition. Other locations are not supported.
fa: اسنپ​​شات ها به timeshift/ بر پارتیشن انتخاب شده ذخیره میشوند. بقیه مکان ها پشتیبانی نمیشوند.

en: Snapshots are saved to /timeshift-btrfs on selected partition. Other locations are not supported.
fa: اسنپ​​شات ها به timeshift-btrfs/ بر پارتیشن انتخاب شده ذخیره میشوند. بقیه مکان ها پشتیبانی نمیشوند.

en: Snapshots available for restore
fa: اسنپ‌شات های دردسترس برای بازیابی

en: Snapshots can be saved to any disk formatted with a Linux file system. Saving snapshots to non-system or external disk allows the system to be restored even if system disk is damaged or re-formatted.
fa: اسنپ‌شات ها را میتوان بر هر دیسکی که با سامانه پرونده Linux قالب‌بندی شده باشد ذخیره کرد.ذخیره کردن اسنپ‌شات ها بر دیسک های غیر سیستمی یا دیسک های خارجی اجازه میدهد سیستم را حتی درصورت آسیب دیدن یا قالب‌بندی مجددِ دیسک سیستم بازگردانی کنید.

en: Snapshots cannot be created in Live CD mode
fa: درحال CD زنده نمیتوان اسنپ‌شات ایجاد کرد

en: Snapshots will be created at selected intervals
fa: اسنپ‌شات ها در وقفه های انتخاب شده ایجاد خواهند شد

en: Snapshots will be created at selected intervals if snapshot disk has enough space (> 1 GB)
fa: اگر فضای دیسک کافی وجود داشته باشد اسنپ‌شات ها در وقفه های انتخاب شده ایجاد خواهند شد (> 1 GB)

en: Specify backup device (default: config)
fa: دستگاه پشتیبان را مشخص کنید (default: config)

en: Specify device for installing GRUB2 bootloader
fa: دستگاه را برای نصبِ بارگذارِ راه‌اندازِ GRUB2 مشخص کنید

en: Specify snapshot to restore
fa: اسنپ‌شات را برای بازگردانی مشخص کنید

en: Specify target device
fa: دستگاه هدف را مشخص کنید

en: Status
fa: وضعیت‌‌

en: Stop cron emails for scheduled tasks
fa: متوقف کردن ایمیل های cron برای وظایف زمانبندی شده

en: Subvolume
fa: حجمِ‌فرعی

en: Subvolume exists at destination
fa: حجمِ‌فرعی رد مقصد وجود دارد

en: Subvolumes
fa: حجم‌های‌فرعی

en: Summary
fa: خلاصه

en: Switch to BTRFS mode (default: config)
fa: تغییر به حالت BTRFS (پیشفرض: config)

en: Switch to RSYNC mode (default: config)
fa: تغییر به حالت RSYNC (پیشفرض: config)

en: Symlinks updated
fa: پیوندهای‌نمادین بروز شدند

en: Syncing file systems...
fa: همگام‌سازی سامانه های پرونده...

en: Syncing files with rsync...
fa: همگام‌سازی فایل‌ها با rsync...

en: Syntax
fa: ترکیب

en: System
fa: سیستم

en: System Restore Utility
fa: ابزار بازگردانی سیستم

en: System can be rolled-back to a previous date by restoring a snapshot.
fa: سیستم را میتوان با بازگردانی یک اسنپ‌شات به یک تاریخ قبلی بازگرداند.

en: System will reboot after files are restored
fa: سیستم بعد از بازگردانی فایل ها راه‌اندازی مجدد خواهد شد

en: System will reboot after files are restored.
fa: سیستم بعد از بازگردانی فایل ها راه‌اندازی مجدد خواهد شد.

en: Tagged snapshot
fa: اسنپ‌شات پرجسب خورده

en: Tags
fa: برچسب‌ها

en: Target device is not mounted
fa: دستگاه هدف سوار نیست

en: Target device is same as system device
fa: دستگاه هدف همان دستگاه سیستم است

en: Target device not specified!
fa: دستگاه هدف مشخص نشده!

en: The cron service sends the output of scheduled tasks as an email to the current user. Select this option to suppress the emails for cron tasks created by Timeshift.
fa: سرویس cron خروجی وظایف زمانبندی شده را به عنوان یک ایمیل یه کاربر فعلی ارسال میکند.برای جلوگیری از ایمیل های وظایف cron که توسط Timeshift ایجاد میشوند این گزینه را انتخاب کنید.

en: The system partition has an unsupported subvolume layout.
fa: پارتیشن سیستم چیدمان حجم‌های‌فرعیِ پشتیبانی نشده دارد.

en: The target partition has an unsupported subvolume layout.
fa: پارتیشن موردِ هدف چیدمان حجم‌های‌فرعیِ پشتیبانی نشده دارد.

en: There are no snapshots on this device
fa: هیچ اسنپ‌شاتی بر این دستگاه نیست

en: This device is not encrypted
fa: این دستگاه رمزگذاری نشده

en: This software comes without absolutely NO warranty and the author takes no responsibility for any damage arising from the use of this program.
fa: این نرم‌افزار هیچگونه تضمینی ندارد و سازنده هیچ مسئولیتی نسبت به هرگونه آسیب ناشی از استفاده این نرم افزار ندارد.

en: Timeshift is active
fa: Timeshift فعال است

en: Timestamp
fa: مُهرِزمان

en: To restore with default options, press the ENTER key for all prompts!
fa: برای بازگردانی با تنطیمات پیش‌فرض، برای تمام پرسش ها ENTER بزنید!

en: Type
fa: نوع

en: Unknown option
fa: گزینه ناشناخته

en: Unknown snapshot type
fa: نوعِ اسنپ‌شات ناشناخته

en: Unknown value specified for option --tags
fa: مقدار ناشناخته برای گزینه --tags مشخص شده است

en: Unlocked device is mapped to '%s'
fa: دستگاه قفل‌گشایی شده به «%s» نگاشته شده است

en: Unlocked successfully
fa: با موفقیت قفل‌گشایی شد

en: Unmounting from
fa: پیاده کردن از

en: Unshared
fa: اشتراک گذاری نشده

en: Unsupported Subvolume Layout
fa: چیدمانِ حجمِ‌فرعیِ پشتیبانی نشده

en: Update GRUB menu
fa: بروزرسانی فهرست GRUB

en: Update initramfs
fa: بروزرسانی initramfs

en: Updated /etc/crypttab on target device
fa: /etc/crypttab بر دستگاه هدف بروزرسانی شد

en: Updated /etc/fstab on target device
fa: /etc/fstab بر دستگاه هدف بروزرسانی شد

en: Updates the GRUB menu entries (recommended). This is safe to run and should be left selected.
fa: ورودی های GRUB را بروزرسانی میکند (پیشنهاد شده). این برای اجرا امن است و باید انتخاب شده بماند.

en: Updating GRUB menu...
fa: درحال بروزرسانی فهرست GRUB...

en: Updating bootloader configuration...
fa: درحال بروزرسانی پیکربندی بارگذارِ راه‌انداز...

en: Used
fa: استفاده شده

en: User
fa: کاربر

en: User Home Directories
fa: مسیر های خانه کاربر

en: User cancelled the password prompt
fa: کاربر  ورودیِ گذرواژه را لغو کرد

en: User home directories are excluded by default unless you enable them here
fa: مسیر های خانه کاربر به‌طور پیش‌فرض مستثنی میشوند مگر اینکه آنها را اینجا فعال کنید

en: Users
fa: كاربران

en: Users Home
fa: خانه کاربران

en: Vendor
fa: سازنده

en: View Rsync Log for Create
fa: گزارش Rsync برای Create را مشاهده کنید

en: View Rsync Log for Restore
fa: گزارش Rsync را برای Restore مشاهده کنید

en: View TimeShift Logs
fa: گزارشات TimeShift را مشاهده کنید

en: Warning
fa: هشدار

en: Web Browsers
fa: مرورگرهای وب

en: Weekly
fa: هفتگی

en: Weekly snapshot failed!
fa: اسنپ‌شات هفتگی شکست خورد!

en: Weekly snapshots are enabled
fa: اسنپ‌شات های هفتگی فعال اند

en: With Errors
fa: با خطا

en: Wizard
fa: جادوگر

en: Wrong password
fa: گذرواژه اشتباه

en: Yes
fa: بله

en: You can continue working on the current system. After restart, the current system will be visible as a new snapshot. This snapshot can be restored later if required, to 'undo' the restore.
fa: شما میتوانید به کار بر سیستم فعلی ادامه دهید. بعد از راه‌اندازی مجدد، سیستم فعلی به عنوان یک اسنپ‌شات جدید قایل رویت خواهد بود. میتوان این اسنپ‌شات را بعدا برای «واگردِ» بازگردانی، بازگردانی کرد.

en: [ENTER = Default (%s), a = Abort]
fa: [ENTER = پیش‌فرض (%s), a = انصراف]

en: [ENTER = Default (%s), r = Root device, a = Abort]
fa: [ENTER = پیش‌فرض (%s), r = دستگاهِ روت, a = انصراف]

en: [For Experienced Users] Change these settings if the restored system fails to boot.
fa: [برای کاربران باتجربه] اگر سیستم بازگردانی شده در راه‌اندازی شکست میخورد این تنظیمات را تغییر دهید.

en: [Warning] Deleted invalid lock
fa: [هشدار] قفل نامعتبر حذف شد

en: all
fa: همه

en: btrfs returned an error
fa: btrfs خطایی بازگرداند

en: complete
fa: کامل

en: crontab file exported
fa: فایل crontab صادر شد

en: crontab file installed
fa: فایل crontab نصب شد

en: incomplete
fa: ناقص

en: marked for deletion
fa: علامت‌گذاری شده برای حذف

en: mounted at path
fa: سوار شده در مسیر

en: remaining
fa: باقی مانده

en: rsync returned an error
fa: rsync یک خطا بازگرداند

en: un-tagged
fa: برچسب-نزده

en: Run Timeshift as Administrator
fa: اجرای Timeshift به عنوان مدیر

en: Authentication is required to run Timeshift as Administrator
fa: برای اجرای Timeshift به عنوان مدیر ، تایید هویت نیاز است
