linuxmint - en to fi translation catalogue (561 entries)

en: 
    Press ENTER to continue...
fi: 
    Paina ENTER jatkaaksesi...

en: %d snapshots, %s free
fi: %d palautuspistettä, %s vapaana

en: '%s' will be on '%s'
fi: '%s' tulee olemaan '%s'

en: '%s' will be on root device
fi: '%s' tulee olemaan juuriasemalla

en: (Re)install GRUB2 on:
fi: (Uudelleen)asenna GRUB2 sijaintiin:

en: ** Uninstalled Timeshift BTRFS **
fi: ** Poistettu Timeshift BTRFS **

en: / is mapped to device
fi: / on kartoitettu laitteelle

en: /boot is mapped to device
fi: /boot on kartoitettu laitteelle

en: /boot/efi is mapped to device
fi: /boot/efi on kartoitettu laitteelle

en: /home is mapped to device
fi: /home on kartoitettu laitteelle

en: <b>Comments</b> (double-click to edit)
fi: <b>Kommentit</b> (kaksoisnapsauta muokataksesi)

en: A maintenance task runs once every hour and creates snapshots as needed.
fi: Suoritetaan kerran tunnissa ja luo palautuspisteitä tarpeen mukaan.

en: Aborted.
fi: Peruutettu.

en: About
fi: Tietoja

en: Action
fi: Toiminta

en: Add
fi: Lisää

en: Add Files
fi: Lisää tiedostoja

en: Add Folders
fi: Lisää kansioita

en: Add custom pattern
fi: Lisää mukautettu hakuehto

en: Add directories
fi: Lisää sanakirjoja

en: Add files
fi: Lisää tiedostoja

en: Add tags to snapshot (default: O)
fi: Lisää tunniste palautuspisteeseen (oletus: O)

en: Added cron task
fi: Lisätty cron tehtäviin

en: Admin Access Required
fi: Ylläpidon oikeudet vaaditaan

en: Admin access is required to backup and restore system files.
fi: Ylläpidon oikeuksia vaaditaan varmuuskopiointiin ja järjestelmätiedostojen palautukseen.

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: All files are copied when first snapshot is created. Subsequent snapshots are incremental. Unchanged files will be hard-linked from the previous snapshot if available.
fi: Kaikki tiedostot kopioidaan, kun ensimmäinen palautuspiste luodaan. Myöhemmät palautuspisteet ovat lisääviä. Muuttumattomat tiedostot linkitetään kiinteästi edelliseen palautuspisteeseen, jos niitä on saatavilla.

en: All other files and folders are excluded.
fi: Kaikki muut tiedostot ja kansiot jätetään pois.

en: An encrypted device is selected for root file system (/). The boot directory (/boot) must be mounted on a non-encrypted device for the system to boot successfully.
    
    Either select a non-encrypted device for boot directory or select a non-encrypted device for root filesystem.
fi: Juuritiedostojärjestelmälle (/) on valittu salattu laite. Käynnistyshakemisto (/boot) tulee liittää salaamattomalle laitteelle jotta järjestelmä voi käynnistyä onnistuneesti.
    Valitse joko salaamaton laite käynnistyshakemistolle tai valitse salaamaton laite juuritiedostojärjestelmälle.

en: Another instance of Timeshift is creating a snapshot.
fi: Toinen Timeshift on luomassa palautuspistettä.

en: Another instance of this application is running
fi: Toinen tämän sovelluksen instanssi on käynnissä

en: Another instance of timeshift is currently running!
fi: Toinen timeshift instanssi on tällä hetkellä käynnissä!

en: Answer YES to all confirmation prompts
fi: Vastaa KYLLÄ kaikkiin varmistuskyselyihin

en: App config loaded
fi: Sovelluksen asetukset ladattu

en: App config saved
fi: Sovelluksen asetukset tallennettu

en: Application needs admin access.
fi: Sovellus tarvitsee ylläpidon oikeudet.

en: Application will exit
fi: Sovellus sulkeutuu

en: Application will exit.
fi: Sovellus sulkeutuu.

en: Available
fi: Saatavilla

en: BTRFS Snapshots
fi: BTRFS palautuspisteet

en: BTRFS device is not mounted
fi: BTRFS–laitetta ei ole liitetty

en: BTRFS snapshots are saved on system partition. Other partitions are not supported.
fi: BTRFS palautuspisteet tallennetaan järjestelmäosioon. Muita osioita ei tueta.

en: BTRFS snapshots are saved on the same disk from which it is created. If the system disk fails, snapshots will be lost along with the system. Save snapshots to an external non-system disk in RSYNC mode to guard against disk failures.
fi: BTRFS palautuspisteet tallennetaan samalle levylle, josta se on luotu. Jos järjestelmälevy epäonnistuu, palautuspisteet katoavat järjestelmän mukana. Tallenna palautuspisteet ulkoiselle levylle RSYNC-tilassa suojautuaksesi levyvikoja vastaan.

en: Backend
fi: Taustajärjestelmä

en: Backup
fi: Varmuuskopio

en: Backup Device
fi: Varmuuskopiointilaite

en: Backup device not specified!
fi: Varmuuskopiointilaitetta ei ole määritetty!

en: Bittorrent Clients
fi: Bittorrent–asiakkaat

en: Boot
fi: Käynnistys

en: Boot device not selected
fi: Käynnistysasemaa ei ole valittu

en: Boot snapshot failed!
fi: Käynnistyksen palautuspiste epäonnistui!

en: Boot snapshots are created with a delay of 10 minutes after system startup.
fi: Käynnistyksen palautuspiste luodaan 10 minuutin viiveellä järjestelmän käynnistyksen jälkeen.

en: Boot snapshots are enabled
fi: Käynnistyksen palautuspisteet ovat käytössä

en: Bootloader Options
fi: Käynnistyslataimen asetukset

en: Bootloader Options (Advanced)
fi: Käynnistyslataimen asetukset (Lisävalinnat)

en: Browse
fi: Selaa

en: Browse Files
fi: Selaa tiedostoja

en: Browse selected snapshot
fi: Selaa valittua palautuspistettä

en: Building file list...
fi: Rakennetaan tiedostolista...

en: Calculating required disk space...
fi: Lasketaan tarvittavaa levytilaa...

en: Cancel
fi: Peru

en: Cancel restore?
fi: Peruuta palautus?

en: Cancelling the restore process will leave the target system in an inconsistent state. The system may fail to boot or you may run into various issues. After cancelling, you need to restore another snapshot, to bring the system to a consistent state. Click Yes to confirm.
fi: Palautusprosessin keskeytys saattaa jättää järjestelmän epäjohdonmukaiseen tilaan. Järjestelmän käynnistys voi epäonnistua tai voit törmätä ongelmiin. Keskeytyksen jälkeen sinun täytyy palauttaa toinen palautuspiste saadaksesi järjestelmä johdonmukaiseen tilaan. Napsauta Kyllä vahvistaaksesi.

en: Cannot Delete Live Snapshot
fi: Live-palautuspistettä ei voi poistaa

en: Changed
fi: Muuttunut

en: Changed items:
fi: Muuttuneet:

en: Checking Restore Actions (Dry Run)
fi: Palautuksen tarkistaminen (testiajo)

en: Checking file systems for errors...
fi: Tarkistetaan tiedostojärjestelmää virheiden varalta...

en: Checksum
fi: Tarkastussumma

en: Cleaning up...
fi: Puhdistetaan...

en: Click to edit. Drag and drop to re-order.
fi: Napsauta muokataksesi. Vedä ja pudota kohteita hiirellä järjestääksesi uudelleen.

en: Click to edit. Drag-drop to re-order.
fi: Muokkaa napsauttamalla. Järjestä vetämällä ja pudottamalla.

en: Clone System
fi: Kloonaa järjestelmä

en: Cloning
fi: Kloonataan

en: Cloning system...
fi: Kloonataan järjestelmää...

en: Close
fi: Sulje

en: Close window to exit
fi: Sulje ikkuna poistuaksesi

en: Commands listed below are not available on this system
fi: Alla listatut komennot eivät ole saatavilla tässä järjestelmässä

en: Comments (click to edit)
fi: Kommentit (muokkaa napsauttamalla)

en: Comparing Files (Dry Run)...
fi: Vertaa tiedostoja (testiajo)...

en: Comparing files with rsync...
fi: Verrataan tiedostoja rsyncin kanssa...

en: Completed
fi: Valmis

en: Completed With Errors
fi: Valmis virheiden kanssa

en: Confirm Actions
fi: Vahvista toiminta

en: Continue with restore? (y/n):
fi: Jatketaanko palautusta (y/n):

en: Could not find device
fi: Laitetta ei löytynyt

en: Could not find file
fi: Tiedostoa ei löytynyt

en: Could not find snapshot
fi: Palautuspistettä ei löytynyt

en: Could not find system subvolume
fi: Järjestelmän alitaltiota ei löytynyt

en: Could not find system subvolumes for creating pre-restore snapshot
fi: Järjestelmän alitaltiota ei löytynyt palautusta edeltävän palautuspisteen luomista varten

en: Create
fi: Luo

en: Create Snapshot
fi: Luo palautuspiste

en: Create one per boot
fi: Luo yksi käynnistättäessä

en: Create one per day
fi: Luo yksi päivässä

en: Create one per hour
fi: Luo yksi tunnissa

en: Create one per month
fi: Luo yksi kuukaudessa

en: Create one per week
fi: Luo yksi viikossa

en: Create snapshot (even if not scheduled)
fi: Luo palautuspiste (vaikka sitä ei olisi ajastettu)

en: Create snapshot if scheduled
fi: Luo palautuspiste, jos ajastettu

en: Create snapshot of current system
fi: Luo palautuspiste nykyisestä järjestelmästä

en: Create snapshots manually or enable scheduled snapshots to protect your system
fi: Luo palautuspisteitä manuaalisesti tai ota käyttöön ajastetut palaustuspisteet järjestelmän suojaamiseksi

en: Create snapshots using BTRFS
fi: Luo palautuspisteet käyttäen BTRFS

en: Create snapshots using RSYNC tool and hard-links
fi: Luo palautuspisteet käyttäen RSYNC ja kiinteitä linkkejä

en: Created
fi: Luotu

en: Created control file
fi: Luotu hallintatiedosto

en: Created directory
fi: Luotu hakemisto

en: Created pre-restore snapshot
fi: Luotiin palautusta edeltävä palautuspiste

en: Created subvolume snapshot
fi: Luotiin alitaltion palautuspiste

en: Creating Snapshot...
fi: Luodaan palautuspistettä...

en: Creating new backup...
fi: Luodaan uutta varmuuskopiota...

en: Creating new snapshot...
fi: Luodaan uutta palautuspistettä...

en: Creating pre-restore snapshot from system subvolumes...
fi: Luodaan palautusta edeltävää palautuspistettä järjestelmän alitaltiosta...

en: Critical Error
fi: Kriittinen virhe

en: Cron job added
fi: Cron työ lisätty

en: Cron job removed
fi: Cron työ poistettu

en: Cron task exists
fi: Cron työ on jo olemassa

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Daily
fi: Päivittäinen

en: Daily snapshot failed!
fi: Päivittäinen palautuspiste epäonnistui!

en: Daily snapshots are enabled
fi: Päivittäiset palautuspisteet ovat käytössä

en: Data will be modified on following devices:
fi: Dataa muokataan seuraavilla laitteilla:

en: Date Format
fi: Päivämäärän muoto

en: Delete
fi: Poista

en: Delete Snapshots
fi: Poista palautuspisteitä

en: Delete all snapshots
fi: Poista kaikki palautuspisteet

en: Delete selected snapshot
fi: Poista valittu palautuspiste

en: Delete snapshot
fi: Poista palautuspiste

en: Deleted
fi: Poistettu

en: Deleted directory
fi: Poistettu hakemisto

en: Deleted subvolume
fi: Poistettu alitaltio

en: Deleting Snapshots...
fi: Poistetaan palautuspisteitä...

en: Deleting subvolume
fi: Poistetaan alitaltiota

en: Description
fi: Kuvaus

en: Destroyed qgroup
fi: Poistettu qgroup

en: Destroying qgroup
fi: Poista qgroup

en: Device
fi: Laite

en: Device is unlocked
fi: Laite on lukitsematon

en: Device name is empty!
fi: Laitteen nimi on tyhjä!

en: Device not found
fi: Laitetta ei löytynyt

en: Devices displayed above have BTRFS file systems.
fi: Esitetyissä laitteissa on BTRFS-tiedostojärjestelmä.

en: Devices displayed above have Linux file systems.
fi: Esitetyissä laitteissa on Linux-tiedostojärjestelmä.

en: Devices from which snapshot was created are pre-selected.
fi: Laitteet, joista palautuspiste on luotu, on esivalittu.

en: Devices with Linux file systems
fi: Laitteet Linux–tiedostojärjestelmillä

en: Devices with Windows file systems are not supported (NTFS, FAT, etc).
fi: Laitteita, joissa on Windows-tiedostojärjestelmä, ei tueta (NTFS, FAT jne.).

en: Directory not found
fi: Hakemistoa ei löydy

en: Disclaimer
fi: Huomautus

en: Disk
fi: Levy

en: Distribution
fi: Jakeluversio

en: Enable scheduled snapshots to protect your system
fi: Suojaa järjestelmääsi ottamalla käyttöön ajastetut palautuspisteet

en: Encrypted Device
fi: Salattu laite

en: Encrypted Home Directory
fi: Salattu kotihakemisto

en: Enter device name or number
fi: Syötä laitteen nimi tai numero

en: Enter device name or number (a=Abort)
fi: Syötä laitteen nimi tai numero (a=Peru)

en: Enter passphrase to unlock '%s'
fi: Syötä salauslause avataksesi '%s'

en: Enter snapshot number (a=Abort, p=Previous, n=Next)
fi: Anna palautuspisteen numero (a=Keskeytä, p=Edellinen, n=Seuraava)

en: Enter the pattern to exclude (Ex: *.mp3, *.bak)
fi: Kirjoita pois jätettävät (esim. *.mp3, *.bak)

en: Error
fi: Virhe

en: Error running Rsync
fi: Virhe suoritettaessa Rsync

en: Estimate
fi: Arvio

en: Estimating System Size...
fi: Arvioidaan järjestelmän kokoa...

en: Estimating system size...
fi: Arvioidaan järjestelmän kokoa...

en: Examples
fi: Esimerkit

en: Exclude All Files
fi: Jätä pois

en: Exclude Application Settings
fi: Älä sisällytä sovellusten asetuksia

en: Exclude Apps
fi: Jätä pois sovelluksia

en: Exclude List
fi: Poisto lista

en: Exclude List Summary
fi: Poista yhteenveto

en: Exclude Pattern
fi: Jätä pois

en: Excluded Directories
fi: Poistetut hakemistot

en: Expected values: O, B, H, D, W, M
fi: Odotetut arvot: O, B, H, D, W, M

en: Failed to add cron job
fi: Cron työn lisäääminen epäonnistui

en: Failed to copy file
fi: Tiedoston kopiointi epäonnistui

en: Failed to create directory
fi: Hakemistoa ei voitu luoda

en: Failed to create new snapshot
fi: Uuden palautuspisteen luominen epäonnistui

en: Failed to create snapshot
fi: Palautuspisteen luominen epäonnistui

en: Failed to create subvolume snapshot
fi: Alitaltion palautuspisteen luominen epäonnistui

en: Failed to create symlinks
fi: Ei onnistuttu luomaan symbolisia linkkejä

en: Failed to delete directory
fi: Hakemiston poistaminen epäonnistui

en: Failed to delete file
fi: Tiedoston poistaminen epäonnistui

en: Failed to delete snapshot nested subvolume
fi: Sisäkkäisen alitaltion palautuspisteen poistaminen epäonnistui

en: Failed to delete snapshot subvolume
fi: Alitaltion palautuspisteen poistaminen epäonnistui

en: Failed to delete symlinks
fi: Ei onnistuttu poistamaan symbolisia linkkejä

en: Failed to destroy qgroup
fi: Ryhmän qgroup poistaminen epäonnistui

en: Failed to estimate system size
fi: Järjestelmän koon arviointi epäonnistui

en: Failed to export crontab file
fi: Tiedoston crontab vienti epäonnistui

en: Failed to get input from user in 3 attempts
fi: Ei onnistuttu saamaan syötettä käyttäjältä 3:lla yrityksellä

en: Failed to get partition list
fi: Osiolistaa ei saatu

en: Failed to get partition list.
fi: Osiolistaa ei saatu.

en: Failed to install crontab file
fi: Tiedoston crontab asennus epäonnistui

en: Failed to mount devices
fi: Laitteiden liittäminen epäonnistui

en: Failed to move file
fi: Tiedoston siirto epäonnistui

en: Failed to move system subvolume to snapshot directory
fi: Järjestelmän alitaltion siirtäminen palautuspisteen hakemistoon epäonnistui

en: Failed to query subvolume list
fi: Alitaltion luettelon kysely epäonnistui

en: Failed to query subvolume quota
fi: Alitaltion kysely epäonnistui

en: Failed to read cron tab
fi: Crontab:n lukeminen epäonnistui

en: Failed to read file
fi: Tiedoston lukeminen epäonnistui

en: Failed to remove
fi: Poisto epäonnistui

en: Failed to remove cron job
fi: Cron työn poistaminen epäonnistui

en: Failed to remove snapshot
fi: Palautuspisteen poisto epäonnistui

en: Failed to restore system subvolume
fi: Järjestelmän alitaltion palauttaminen epäonnistui

en: Failed to save exclude list
fi: Poisjätettyjen listan tallentaminen epäonnistui

en: Failed to unlock device
fi: Laitteen avaaminen epäonnistui

en: Failed to unmount
fi: Irrottaminen epäonnistui

en: Failed to unmount device!
fi: Laitteen irrottaminen epäonnistui!

en: Failed to write file
fi: Tiedoston kirjoittaminen epäonnistui

en: File (snapshot)
fi: Tiedosto (palautuspiste)

en: File (system)
fi: Tiedosto (järjestelmä)

en: File Pattern
fi: Tiedosto hakuehto

en: File and directory counts:
fi: Tiedostojen ja hakemistojen määrät:

en: File not found
fi: Tiedostoa ei löydy

en: Files &amp; directories matching the patterns below will be excluded. Patterns starting with a + will include the item instead of excluding.
fi: Tiedostot &amp; hakemistot jotka täsmäävät alla oleviin hakuehtoihin jätetään pois. Hakuehdot jotka alkavat + -merkillä sisältävät kohteen.

en: Files and directories can be excluded to save disk space.
fi: Tiedostoja ja hakemistoja voidaan jättää pois levytilan säästämiseksi.

en: Files and directory counts:
fi: Tiedostojen ja hakemistojen määrät:

en: Files matching the following patterns will be excluded
fi: Seuraavia hakuehtoja vastaavat tiedostot jätetään pois

en: Filesystem
fi: Tiedostojärjestelmä

en: Filter by name or path
fi: Suodata nimen tai polun mukaan

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Finish
fi: Valmis

en: Finished
fi: Valmistui

en: First snapshot requires:
fi: Ensimmäinen palautuspiste vaatii:

en: Found existing pre-restore snapshot
fi: Löydettiin palautusta edeltävä tilannekuva

en: Free
fi: Vapaana

en: Free space
fi: Vapaata tilaa

en: GRUB Device
fi: GRUB–laite

en: GRUB device not selected
fi: GRUB–laitetta ei ole valittu

en: GRUB will NOT be reinstalled
fi: GRUB:a EI asenneta uudelleen

en: Generating initramfs...
fi: Luodaan intramfs...

en: Global
fi: Globaali

en: Group
fi: Ryhmä

en: Help
fi: Ohje

en: Hidden files and folders are included by default since they contain user-specific configuration files.
fi: Piilotetut tiedostot ja hakemistot sisältyvät oletusarvoisesti, koska ne sisältävät käyttäjäkohtaisia asetustiedostoja.

en: Hide
fi: Piilota

en: Hide rsync output
fi: Piilota rsync tuloste

en: Hide this window (files will be deleted in background)
fi: Piilota tämä ikkuna (tiedostot poistetaan taustalla)

en: Home
fi: Koti

en: Home Directory
fi: Kotihakemisto

en: Hourly
fi: Tunneittain

en: Hourly snapshot failed!
fi: Tunnin palautuspiste epäonnistui!

en: Hourly snapshots are enabled
fi: Palautuspisteet, joka tunti, käytössä

en: If the restored system fails to boot, then boot from the Live CD/USB, install Timeshift, and try restoring another snapshot.
fi: Jos palautettu järjestelmä ei käynnisty, käynnistä kone Live USB/CD:ltä, asenna heti Timeshift ja yritä palauttaa toinen palautuspiste.

en: If these terms are not acceptable to you, please do not proceed beyond this point!
fi: Jos et hyväksy ehtoja, älä jatka pidemmälle!

en: Include / Exclude Patterns
fi: Sisällytä / sulje pois

en: Include @home subvolume in backups
fi: Sisällytä @home varmuuskopioihin

en: Include All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: Include Only Hidden Files
fi: Kaikki piilotiedostot

en: Invalid Snapshot
fi: Virheellinen palautuspiste

en: Invalid command line arguments
fi: Virheellinen komentorivivalinta

en: Invalid snapshot
fi: Virheellinen palautuspiste

en: Items Not Selected
fi: Kohteita ei valittuna

en: Keep
fi: Pidä

en: Keep configuration files for bittorrent clients like Deluge, Transmission, etc. If un-checked, previous configuration files will be restored from snapshot.
fi: Säilytä määritystiedostot bittorrent-asiakkaille, kuten Deluge, Transmission jne. Jos valintaa ei ole valittu, aiemmat määritykset palautetaan palautuspisteestä.

en: Keep configuration files for web browsers like Firefox and Chrome. If un-checked, previous configuration files will be restored from snapshot
fi: Säilytä selaimien määritykset, kuten Firefox ja Chrome.  Jos valintaa ei ole valittu, aiemmat määritykset palautetaan palautuspisteestä.

en: Keep on Root Device
fi: Pidä juurilaitteella

en: Keep this mount path on the root filesystem
fi: Pidä tämä liitospolku juuritiedostojärjestelmällä

en: Label
fi: Tunniste

en: Last boot snapshot is %d hours old
fi: Viimeisin käynnistyksen palautuspiste on %d tuntia vanha

en: Last boot snapshot is older than system start time
fi: Viimeisin käynnistyksen palautuspiste on vanhempi kuin järjestelmän käynnistysaika

en: Last boot snapshot not found
fi: Viimeisintä käynnistyksen palautuspistettä ei löytynyt

en: Last daily snapshot is %d hours old
fi: Viimeisin päivittäinen palautuspsite on %d tuntia vanha

en: Last daily snapshot is more than 1 day old
fi: Viimeisin päivittäinen palautuspiste on yli 1 päivän vanha

en: Last daily snapshot not found
fi: Viimeisintä päivittäistä palautuspistettä ei löydy

en: Last hourly snapshot is %d minutes old
fi: Viimeinen joka tunti palautuspiste on %d minuuttia vanha

en: Last hourly snapshot is more than 1 hour old
fi: Viimeinen joka tunti palautuspiste on yli 1 tuntia vanha

en: Last hourly snapshot not found
fi: Viimeistä tunnin palautuspistettä ei löydy

en: Last monthly snapshot is %d days old
fi: Viimeisin kuukauden palautuspiste on %d päivää vanha

en: Last monthly snapshot is more than 1 month old
fi: Viimeisin kuukauden palautuspiste on yli 1 kuukautta vanha

en: Last monthly snapshot not found
fi: Viimeistä kuukauden palautuspistettä ei löytynyt

en: Last weekly snapshot is %d days old
fi: Viimeisin viikoittainen palautuspsite on %d päivää vanha

en: Last weekly snapshot is more than 1 week old
fi: Viimeisin viikoittainen palautuspsite on yli 1 viikkoa vanha

en: Last weekly snapshot not found
fi: Viimeistä viikoittaista palautuspistettä ei löydy

en: Latest snapshot
fi: Viimeisin palautuspiste

en: Linking from snapshot
fi: Linkitetään palautuspisteestä

en: List
fi: Lista

en: List devices
fi: Listaa laitteet

en: List snapshots
fi: Listaa palautuspisteet

en: Live USB Mode (Restore Only)
fi: Live USB tila (Ainoastaan palautus)

en: Location
fi: Sijainti

en: Main window closed by user
fi: Pääikkuna suljettiin käyttäjän toimesta

en: Mark/Unmark for Deletion
fi: Merkitse/Poista poistomerkintä

en: Maximum backups exceeded for backup level
fi: Maksimi varmuuskopiot ylittävät varmuuskopiointitason

en: Menu
fi: Valikko

en: Misc
fi: Muut

en: Missing Dependencies
fi: Puuttuvia riippuvuuksia

en: Mode
fi: Tila

en: Model
fi: Malli

en: Monthly
fi: Kuukausittainen

en: Monthly snapshot are enabled
fi: Kuukausittainen palautuspiste on käytössä

en: Monthly snapshot failed!
fi: Kuukausittainen palautuspiste epäonnistui

en: Mount
fi: Liitä

en: Moved system subvolume to snapshot directory
fi: Siirrettiin järjestelmän alitaltio palautuspisteen hakemistoon

en: Multiple snapshots selected
fi: Useita palautuspisteitä valittuna

en: Name
fi: Nimi

en: Next
fi: Seuraava

en: No
fi: Ei

en: No Change
fi: Ei muutosta

en: No Snapshots Selected
fi: Ei valittuja palautuspisteitä

en: No snapshots available
fi: Ei palautuspisteitä saatavilla

en: No snapshots found
fi: Palautuspisteitä ei löydy

en: No snapshots found on device
fi: Laitteesta ei löytynyt palautuspisteitä

en: No snapshots on device
fi: Ei palautuspisteitä laitteessa

en: No snapshots on this device
fi: Ei palautuspisteitä tässä laitteessa

en: No snapshots selected
fi: Ei palautuspisteitä valittuna

en: None
fi: Ei yhtään

en: Not Found
fi: Ei löytynyt

en: Not Selected
fi: Ei valittuna

en: Not Supported
fi: Ei tuettu

en: Not enough disk space
fi: Ei tarpeeksi levytilaa

en: Notes
fi: Merkinnät

en: Nothing to do!
fi: Ei tehtävää!

en: Number of snapshots to keep.
    Older snapshots will be removed once this limit is exceeded.
fi: Säilytettävien palautuspisteiden määrä.
    Vanhemmat poistetaan, kun tämä raja ylittyy.

en: OS must be installed on a BTRFS partition with Ubuntu-type subvolume layout (@ and @home subvolumes). Other layouts are not supported.
fi: Käyttöjärjestelmä on asennettava BTRFS-osioon, jossa on Ubuntu-tyyppinen levyasettelu (@- ja @home alitaltiot). Muita ei tueta.

en: Older log files removed
fi: Vanhemmat lokitiedostot poistettu

en: Oldest snapshot
fi: Vanhin palautuspiste

en: On demand (manual)
fi: Pyynnöstä (manuaalinen)

en: Only ubuntu-type layouts with @ and @home subvolumes are currently supported.
fi: Tällä hetkellä tuetaan vain ubuntu-tyyppistä asettelua, joissa on @- ja @home taltiot.

en: Open Menu
fi: Avaa valikko

en: Option --snapshot-device should not be specified for creating snapshots in BTRFS mode
fi: Valitsinta --snapshot-device ei tule määrittää palautuspisteiden luomiseen BTRFS-tilassa

en: Options
fi: Asetukset

en: Other applications (next page)
fi: Muut sovellukset (seuraava sivu)

en: Owner
fi: Omistaja

en: Parent Device
fi: Isäntälaite

en: Parsing log file...
fi: Kootaan lokitiedostoa...

en: Partition has an unsupported subvolume layout.
fi: Osiolla on tukematon alitaltio asettelu.

en: Path
fi: Polku

en: Pattern
fi: Hakuehto

en: Permissions
fi: Luvat

en: Please check if you have multiple windows open.
fi: Tarkasta onko sinulla useita ikkunoita avoimena.

en: Please do not interrupt the restore process!
fi: Älä keskeytä palautusprosessia!

en: Please install required packages and try running TimeShift again
fi: Asenna tarvittavat paketit ja yritä suorittaa Timeshift uudelleen

en: Please re-run the application as admin (using 'sudo' or 'su')
fi: Suorita sovellus uudelleen pääkäyttäjänä (käyttäen komentoja kuten 'sudo' tai 'su')

en: Please run the application as admin (using 'sudo' or 'su')
fi: Suorita sovellus pääkäyttäjänä (käyttäen komentoja kuten 'sudo' tai 'su')

en: Please save your work and close all applications.
fi: Tallenna työsi ja sulje kaikki sovellukset.

en: Please select a snapshot to view the log!
fi: Valitse palautuspiste, jos haluat tarkastella lokia!

en: Please select the GRUB device
fi: Valitse GRUB–laite

en: Please wait a few minutes and try again.
fi: Odota muutama minuutti ja yritä uudelleen.

en: Please wait for snapshots to be deleted.
fi: Odota, että palautuspisteet poistetaan.

en: Please wait...
fi: Odota...

en: Populating list...
fi: Kootaan listaa...

en: Preparing...
fi: Valmistellaan

en: Previous
fi: Edellinen

en: Print debug information
fi: Tulosta virheenkorjaustiedot

en: Print version number
fi: Näytä versionumero

en: Query completed
fi: Tiedustelu valmistui

en: Querying subvolume info...
fi: Tiedustellaan alitaltion tietoja...

en: RSYNC Snapshots
fi: RSYNC  palautuspisteet

en: Re-generates initramfs for all installed kernels. This is generally not needed. Select this only if the restored system fails to boot.
fi: Luo uudelleen initramfs:n kaikille asennetuille ytimille. Tätä ei yleensä tarvita. Valitse tämä ainoastaan, jos järjestelmä ei käynnisty.

en: Re-install GRUB2 bootloader?
fi: Asenna GRUB2–käynnistyslataaja uudelleen?

en: Re-installing GRUB2 bootloader...
fi: Asennetaan GRUB2–käynnistyslataaja uudelleen...

en: Re-installs the GRUB2 bootloader on the selected device.
fi: Asentaa GRUB2–käynnistyslataajan uudelleen

en: Read %'d of %'d lines...
fi: Luetaan '%d / %'d riviä...

en: Rebooting system...
fi: Käynnistetään järjestelmää uudelleen...

en: Recommended
fi: Suositetut

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Remote and network locations are not supported.
fi: Sijainti ei voi olla lähiverkossa tai internetissä.

en: Remove
fi: Poista

en: Removed
fi: Poistettu

en: Removed cron task
fi: Poistettu cron tehtävä

en: Removed mount directory: '%s'
fi: Poistettu liitoshakemisto: '%s'

en: Removed snapshot
fi: Poistettu palautuspiste

en: Removing
fi: Poistetaan

en: Removing snapshot
fi: Poistetaan palautuspistettä

en: Removing snapshots
fi: Poistetaan palautuspisteitä

en: Restore
fi: Palauta

en: Restore @home subvolume
fi: Palauta @home

en: Restore Device
fi: Palauta laite

en: Restore Exclude
fi: Palauta poisjätetyt

en: Restore Snapshot
fi: Palauta palautuspiste

en: Restore completed
fi: Palautus valmis

en: Restore selected snapshot
fi: Palauta valittu palautuspiste

en: Restore snapshot
fi: Palauta palautuspiste

en: Restored subvolumes will become active after system is restarted.
fi: Palautettu alitaltio aktivoituu järjestelmän uudelleenkäynnistyksen jälkeen.

en: Restored system subvolume
fi: Palautettu järjestelmän alitaltio

en: Restoring Snapshot...
fi: Palautetaan palautuspistettä...

en: Restoring a snapshot will replace system subvolumes, and system subvolumes currently in use will be preserved as a new snapshot. If required, this snapshot can be restored later to 'undo' the restore.
fi: Palautettu palautuspiste korvaa järjestelmän alitaltiot ja käytössä olevat järjestelmän alitaltiot säilytetään uutena palautuspisteenä. Tarvittaessa voidaan myöhemmin palauttaa,  palautuksen kumoamiseksi.

en: Restoring snapshot...
fi: Palautetaan palautuspistettä...

en: Restoring snapshots only replaces system files and settings. Non-hidden files and directories in user home directories will not be touched. This behaviour can be changed by adding a filter to include these files. Included files will be backed up when snapshot is created, and replaced when snapshot is restored.
fi: Palautuspiste korvaa vain järjestelmän tiedostot ja asetukset. Käyttäjän kotikansion ei-piilotettuihin tiedostoihin ja hakemistoihin ei kosketa. Toimintaa voidaan muuttaa lisäämällä suodatin, joka sisältää nämä tiedostot. Sisällytetyt tiedostot varmuuskopioidaan, kun palautuspiste luodaan ja korvataan, kun palautuspiste palautetaan.

en: Revision
fi: Revisio

en: Root device not selected
fi: Juurilaitetta ei ole valittu

en: Rsync Log Viewer
fi: Rsync lokin katselu

en: Run 'timeshift' for the command-line version of this tool
fi: Suorita 'timeshift' komento käyttääksesi tämän työkalun komentoriviversiota

en: Run in non-interactive mode
fi: Suorita ei–interaktiivisessa tilassa

en: Running
fi: Käynnissä

en: Save snapshots to an external disk instead of the system disk to guard against drive failures.
fi: Tallenna palautuspisteet ulkoiselle kiintolevylle järjestelmälevyn sijaan, jotta voit suojautua levyn rikkoontumiselta.

en: Saving snapshots to a non-system disk allows you to format and re-install the OS on the system disk without losing snapshots stored on it. You can even install another Linux distribution and later roll-back the previous distribution by restoring a snapshot.
fi: Tallentamalla palautuspisteet muulle kuin järjestelmälevylle voit alustaa ja asentaa käyttöjärjestelmän uudelleen järjestelmälevylle menettämättä siihen tallennettuja palautuspisteitä. Voit jopa asentaa toisen Linux-jakelun ja myöhemmin palauttaa edellisen jakelun palautuspisteestä.

en: Saving to device
fi: Tallennetaan laitteelle

en: Schedule
fi: Ajastus

en: Scheduled snapshot in progress...
fi: Ajastettu palautuspiste käynnissä...

en: Scheduled snapshots are disabled
fi: Ajastetut palautuspisteet eivät ole käytössä

en: Scheduled snapshots are disabled. It's recommended to enable it.
fi: Ajastetut palautuspisteet on poistettu käytöstä. On suositeltavaa ottaa se käyttöön.

en: Scheduled snapshots are enabled
fi: Ajastetut palautuspisteet ovat käytössä

en: Scheduled snapshots are enabled. Snapshots will be created automatically for selected levels.
fi: Ajastetut palautuspisteet ovat käytössä. Ne luodaan automaattisesti valituille tasoille.

en: Select '%s' device (default = %s)
fi: Valitse '%s' laite (oletus = %s)

en: Select BTRFS system disk with root subvolume (@)
fi: Valitse BTRFS järjestelmälevy juurialitaltiolla (@)

en: Select GRUB device
fi: Valitse GRUB–laite

en: Select Snapshot
fi: Valitse palautuspiste

en: Select Snapshot Levels
fi: Valitse palautuspisteen taso

en: Select Snapshot Location
fi: Valitse palautuspisteen sijainti

en: Select Snapshot Type
fi: Valitse palautuspisteen tyyppi

en: Select Snapshots
fi: Valitse palautuspisteet

en: Select Target Device
fi: Valitse kohdelaite

en: Select a partition on this disk
fi: Valitse osio tältä levyltä

en: Select a single snapshot to restore
fi: Valitse yksittäinen palautettava palautuspiste

en: Select another device for root file system (/)
fi: Valitse toinen laite juuritiedostojärjestelmälle (/)

en: Select another device or free up some space
fi: Valitse toinen laite tai vapauta hieman tilaa

en: Select another device to delete snasphots
fi: Valitse toinen laite poistaaksesi tilannekuvia

en: Select another device?
fi: Valitse toinen laite?

en: Select applications to exclude from restore
fi: Valitse sovellukset, jotka jätetään pois palautuksesta

en: Select backup device
fi: Valitse laite varmuuskopiolle

en: Select directory
fi: Valitse hakemisto

en: Select file(s)
fi: Valitse tiedosto(t)

en: Select snapshot
fi: Valitse palautuspiste

en: Select snapshots to delete
fi: Valitse poistettavat palautuspisteet

en: Select the device for root file system (/)
fi: Valitse laite juuritiedostojärjestelmälle (/)

en: Select the devices where files will be restored.
fi: Valitse laitteet minne tiedostot palautetaan.

en: Select the intervals for creating snapshots
fi: Valitse palautuspisteiden luontivälit

en: Select the items to be removed from the list
fi: Valitse listasta poistettavat kohteet

en: Select the snapshot device
fi: Valitse palautuspisteen laite

en: Select the snapshot to restore
fi: Valitse palautettava palautuspiste

en: Select the snapshots to be deleted
fi: Valitse poistettavat palautuspisteet

en: Select the snapshots to mark for deletion
fi: Valitse poistettavaksi merkittävät palautuspisteet

en: Select the target devices where system will be cloned.
fi: Valitse kohdelaite mihin järjestelmä kloonataan.

en: Selected default snapshot device
fi: Valittu palautuspisteen oletus laite

en: Selected default snapshot type
fi: Valittu palautuspisteen oletus tyyppi

en: Selected device does not have BTRFS partition
fi: Valitulla laitteella ei ole BTRFS–osiota

en: Selected device does not have Linux partition
fi: Valitulla laitteella ei ole Linux–osiota

en: Selected snapshot device
fi: Valittu palautuspisteen laite

en: Selected snapshot device is not a system disk
fi: Valittu laite palautuspisteelle ei ole järjestelmälevy

en: Selected snapshot is marked for deletion
fi: Valittu palautuspiste merkitty poistettavaksi

en: Selected snapshot is marked for deletion and cannot be restored
fi: Valittu palautuspiste on merkitty poistettavaksi, eikä sitä voi palauttaa

en: Selected user has an encrypted home directory. It's not possible to include only hidden files.
fi: Valitulla käyttäjällä on salattu kotihakemisto. Ei ole mahdollista palauttaa vain piilotettuja tiedostoja.

en: Serial
fi: Sarjanumero

en: Session log file
fi: Istunnon lokitiedosto

en: Set snapshot description
fi: Anna palautuspisteen kuvaus

en: Settings
fi: Asetukset

en: Settings wizard
fi: Asetusvelho

en: Setup Complete
fi: Asennus valmis

en: Setup Wizard
fi: Asennusvelho

en: Show additional debug messages
fi: Näytä lisäksi virheenkorjausviestit

en: Show all options
fi: Näytä kaikki asetukset

en: Show more applications to exclude on the next page
fi: Näytä seuraavalla sivulla lisää sovelluksia, jotka jätetään pois

en: Show rsync output (default)
fi: Näytä rsync–tuloste (oletus)

en: Size
fi: Koko

en: Size of BTRFS snapshots are initially zero. As system files gradually change with time, data gets written to new data blocks which take up disk space (copy-on-write). Files in the snapshot continue to point to original data blocks.
fi: BTRFS palautuspisteen koko on aluksi nolla. Kun järjestelmätiedostot muuttuvat ajan myötä, tiedot kirjoitetaan uusiin lohkoihin, jotka vievät levytilaa (copy-on-write). Palautuspisteen tiedostot osoittavat edelleen alkuperäisiin lohkoihin.

en: Skip GRUB2 reinstall
fi: Ohita GRUB2:n uudelleenasennus

en: Snapshot
fi: Palautuspiste

en: Snapshot '%s' is being used by the system and cannot be deleted. Restart the system to activate the restored snapshot.
fi: Järjestelmä käyttää palautuspistettä '%s', eikä sitä voi poistaa. Aktivoi palautuspiste käynnistämällä järjestelmä uudelleen.

en: Snapshot Created
fi: Palautuspiste luotu

en: Snapshot Levels
fi: Palautuspisteen taso

en: Snapshot deletion in progress...
fi: Palautuspisteen poisto käynnissä...

en: Snapshot device
fi: Palautuspisteen laite

en: Snapshot device not available
fi: Palautuspisteen laite ei ole saatavilla

en: Snapshot device not selected
fi: Palautuspisteen laitetta ei ole valittu

en: Snapshot location
fi: Palautuspisteen sijainti

en: Snapshot saved successfully
fi: Palautuspiste tallennettu onnistuneesti

en: Snapshot to restore not specified!
fi: Palautettavaa palautuspistettä ei ole määritetty!

en: Snapshot will become active after system is rebooted.
fi: Palautuspiste aktivoituu, kun järjestelmä on käynnistetty uudelleen.

en: Snapshot(s) Deleted
fi: Palautuspisteet poistettu

en: Snapshots
fi: Palautuspisteet

en: Snapshots are created and restored instantly. Snapshot creation is an atomic transaction at the file system level.
fi: Palautuspisteet luodaan ja palautetaan välittömästi. Pisteen luominen on suunniteltu tapahtuma tiedostojärjestelmän tasolla.

en: Snapshots are created by creating copies of system files using rsync, and hard-linking unchanged files from previous snapshot.
fi: Palautuspisteet luodaan tekemällä kopiot järjestelmän tiedostoista rsyncin avulla ja linkittämällä kiinteästi muuttumattomat tiedostot edellisestä.

en: Snapshots are created using the built-in features of the BTRFS file system.
fi: Palautuspisteet luodaan käyttämällä BTRFS-tiedostojärjestelmän sisäänrakennettuja ominaisuuksia.

en: Snapshots are not scheduled at fixed times.
fi: Palautuspisteitä ei ajoiteta tiettyinä aikoina.

en: Snapshots are perfect, byte-for-byte copies of the system. Nothing is excluded.
fi: Palautuspisteet ovat täydellisiä, bitti–bitistä kopioita järjestelmästä. Mitään ei jätetä pois.

en: Snapshots are restored by replacing system subvolumes. Since files are never copied, deleted or overwritten, there is no risk of data loss. The existing system is preserved as a new snapshot after restore.
fi: Palautuspisteet palautetaan korvaamalla järjestelmän alitaltiot. Koska tiedostoja ei koskaan kopioida, poisteta tai korvata, tietojen menettämisen riskiä ei ole. Olemassa oleva järjestelmä säilytetään uutena palautuspisteenä palautuksen jälkeen.

en: Snapshots are saved on the same disk from which they are created (system disk). Storage on other disks is not supported. If system disk fails then snapshots stored on it will be lost along with the system.
fi: Palautuspisteet tallennetaan samalle levylle, josta ne on luotu (järjestelmälevy). Muiden levyjen tallennusta ei tueta. Jos järjestelmälevy hajoaa, siihen tallennetut palautuspisteet menetetään järjestelmän mukana.

en: Snapshots are saved to /timeshift on selected partition. Other locations are not supported.
fi: Palautuspisteet tallennetaan osiolla kansioon /timeshift. Muita sijainteja ei tueta.

en: Snapshots are saved to /timeshift-btrfs on selected partition. Other locations are not supported.
fi: Palautuspisteet tallennetaan osiolla kansioon /timeshift-btrfs. Muita sijainteja ei tueta.

en: Snapshots available for restore
fi: Palautuspiste saatavilla palautettavaksi

en: Snapshots can be saved to any disk formatted with a Linux file system. Saving snapshots to non-system or external disk allows the system to be restored even if system disk is damaged or re-formatted.
fi: Palautuspisteet voidaan tallentaa mille tahansa levylle, joka on alustettu Linux-tiedostojärjestelmällä. Tallentaminen muulle kuin järjestelmälevylle tai ulkoiselle levylle mahdollistaa järjestelmän palauttamisen, vaikka järjestelmälevy olisi vaurioitunut tai alustettu uudelleen.

en: Snapshots cannot be created in Live CD mode
fi: Palautuspisteitä ei voi luoda Live CD-tilassa

en: Snapshots will be created at selected intervals
fi: Palautuspisteet luodaan valituin aikavälein

en: Snapshots will be created at selected intervals if snapshot disk has enough space (> 1 GB)
fi: Palautuspisteet luodaan valituin aikavälein, jos kiintolevyllä on riittävästi tilaa (> 1 GB)

en: Specify backup device (default: config)
fi: Valitse palautusjärjestelmä (default: config)

en: Specify device for installing GRUB2 bootloader
fi: Määritä laite jolle GRUB2–käynnistyslataaja asennetaan

en: Specify snapshot to restore
fi: Määritä palautettava palautuspiste

en: Specify target device
fi: Määritä kohdeasema

en: Status
fi: Tila

en: Stop cron emails for scheduled tasks
fi: Lopeta sähköpostien lähettäminen ajoitetuista tehtävistä

en: Subvolume
fi: Alitaltio

en: Subvolume exists at destination
fi: Alitaltio on kohteessa

en: Subvolumes
fi: Alitaltiot

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Switch to BTRFS mode (default: config)
fi: Vaihda BTRFS–tilaan (oletus:config)

en: Switch to RSYNC mode (default: config)
fi: Vaihda RSYNC–tilaan (oletus: config)

en: Symlinks updated
fi: Symboliset linkit päivitetty

en: Syncing file systems...
fi: Synkronoidaan tiedostojärjestelmää...

en: Syncing files with rsync...
fi: Synkronoidaan tiedostot rsyncin kanssa...

en: Syntax
fi: Syntaksi

en: System
fi: Järjestelmä

en: System Restore Utility
fi: Järjestelmänpalautustyökalu

en: System can be rolled-back to a previous date by restoring a snapshot.
fi: Järjestelmä voidaan palauttaa edelliseen päivämäärään palauttamalla palautuspisteestä.

en: System will reboot after files are restored
fi: Järjestelmä käynnistetään uudelleen, kun tiedostot on palautettu

en: System will reboot after files are restored.
fi: Järjestelmä käynnistetään uudelleen, kun tiedostot on palautettu

en: Tagged snapshot
fi: Merkitty palautuspiste

en: Tags
fi: Merkit

en: Target device is not mounted
fi: Kohdelaitetta ei ole liitetty

en: Target device is same as system device
fi: Kohdelaite on sama kuin järjestelmälaite

en: Target device not specified!
fi: Kohdelaitetta ei ole määritelty!

en: The cron service sends the output of scheduled tasks as an email to the current user. Select this option to suppress the emails for cron tasks created by Timeshift.
fi: Cron palvelu lähettää ajoitetun tehtävän tuloksen sähköpostina nykyiselle käyttäjälle. Valitse tämä, jos haluat poistaa Timeshiftin luomat cron tehtävien sähköpostit.

en: The system partition has an unsupported subvolume layout.
fi: Järjestelmäasemalla on tukematon alitaltioiden asettelu.

en: The target partition has an unsupported subvolume layout.
fi: Kohdeosiolla on tukematon alitaltio asettelu.

en: There are no snapshots on this device
fi: Tässä laitteessa ei ole palautuspisteitä

en: This device is not encrypted
fi: Tätä laitetta ei ole salattu

en: This software comes without absolutely NO warranty and the author takes no responsibility for any damage arising from the use of this program.
fi: Ohjelmistolla EI ole minkäänlaista takuuta, eikä tekijä ota vastuuta mistään tästä ohjelmasta johtuvasta vahingosta.

en: Timeshift is active
fi: Timeshift on aktiivinen

en: Timestamp
fi: Aikaleima

en: To restore with default options, press the ENTER key for all prompts!
fi: Palauta oletusasetuksille, paina ENTER–näppäintä kaikkiin kyselyihin!

en: Type
fi: Tyyppi

en: Unknown option
fi: Tuntematon valinta

en: Unknown snapshot type
fi: Tuntematon palautuspisteen tyyppi

en: Unknown value specified for option --tags
fi: Tuntematon arvo määritelty valinnalle --tags

en: Unlocked device is mapped to '%s'
fi: Avattu laite on kartoitettu sijaintiin '%s'

en: Unlocked successfully
fi: Avattu onnistuneesti

en: Unmounting from
fi: Irrotetaan sijainnista

en: Unshared
fi: Jakamatta

en: Unsupported Subvolume Layout
fi: Tukematon alitaltioiden asettelu

en: Update GRUB menu
fi: Päivitä GRUB–valikko

en: Update initramfs
fi: Päivitä initramfs

en: Updated /etc/crypttab on target device
fi: Päivitetty /etc/crypttab kohdelaitteella

en: Updated /etc/fstab on target device
fi: Päivitetty /etc/fstab kohdelaitteella

en: Updates the GRUB menu entries (recommended). This is safe to run and should be left selected.
fi: Päivittää GRUB–valikon merkinnät (suositeltua). Tämä on turvallinen suorittaa ja tulisi jättää valituksi.

en: Updating GRUB menu...
fi: Päivitetään GRUB–valikkoa...

en: Updating bootloader configuration...
fi: Päivitetään käynnistyslataajan asetuksia...

en: Used
fi: Käytetty

en: User
fi: Käyttäjä

en: User Home Directories
fi: Käyttäjän kotihakemistot

en: User cancelled the password prompt
fi: Käyttäjä peruutti salasanakyselyn

en: User home directories are excluded by default unless you enable them here
fi: Käyttäjien kotihakemistot on oletusarvoisesti suljettu pois, ellet ota niitä käyttöön tässä

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Users Home
fi: Käyttäjien koti

en: Vendor
fi: Toimittajan myyjä

en: View Rsync Log for Create
fi: Näytä Rsync-lokia luomiseen

en: View Rsync Log for Restore
fi: Näytä Rsync-lokia palauttamiseen

en: View TimeShift Logs
fi: Näytä TimeShift-lokit

en: Warning
fi: Varoitus

en: Web Browsers
fi: Verkkoselaimet

en: Weekly
fi: Viikoittainen

en: Weekly snapshot failed!
fi: Viikoittainen palautuspiste epäonnistui!

en: Weekly snapshots are enabled
fi: Viikoittaiset palautuspisteet käytössä

en: With Errors
fi: Virheiden kanssa

en: Wizard
fi: Velho

en: Wrong password
fi: Väärä salasana

en: Yes
fi: Kyllä

en: You can continue working on the current system. After restart, the current system will be visible as a new snapshot. This snapshot can be restored later if required, to 'undo' the restore.
fi: Voit jatkaa nykyisen järjestelmän käyttöä. Käynnistyksen jälkeen nykyinen järjestelmä näkyy uutena palautuspisteenä. Tämä voidaan palauttaa myöhemmin palautuksen kumoamiseksi.

en: [ENTER = Default (%s), a = Abort]
fi: [OLETUS = Default (%s), a = Peruutus]

en: [ENTER = Default (%s), r = Root device, a = Abort]
fi: [OLETUS = Default (%s), r = Juurijärjestelmä, a = Peruutus]

en: [For Experienced Users] Change these settings if the restored system fails to boot.
fi: [Kokeneille käyttäjille] Muuta näitä asetuksia, jos palautettu järjestelmä ei käynnisty.

en: [Warning] Deleted invalid lock
fi: [Varoitu] Poistettu valittu lukko

en: all
fi: kaikki

en: btrfs returned an error
fi: btrfs palautti virheen

en: complete
fi: valmis

en: crontab file exported
fi: Tiedosto crontab viety

en: crontab file installed
fi: Tiedosto crontab asennettu

en: incomplete
fi: Keskeneräinen

en: marked for deletion
fi: merkitty poistettavaksi

en: mounted at path
fi: liitetty polkuun

en: remaining
fi: jäljellä

en: rsync returned an error
fi: rsync palautti virheen

en: un-tagged
fi: Merkitsemätön

en: Run Timeshift as Administrator
fi: Suorita Timeshift järjestelmänvalvojana

en: Authentication is required to run Timeshift as Administrator
fi: Todennus vaaditaan, jotta Timeshift voidaan suorittaa järjestelmänvalvojana
