linuxmint - en to ie translation catalogue (152 entries)

en: 
    Press ENTER to continue...
ie: 
    Tippa ENTER por continuar...

en: '%s' will be on '%s'
ie: '%s' va esser sur '%s'

en: (Re)install GRUB2 on:
ie: (Re)installar GRUB2 sur:

en: / is mapped to device
ie: / is corresponde al aparate

en: /boot is mapped to device
ie: /boot corresponde al aparate

en: /boot/efi is mapped to device
ie: /boot/efi corresponde al aparate

en: /home is mapped to device
ie: /home corresponde al aparate

en: <b>Comments</b> (double-click to edit)
ie: <b>Comentas</b> (double-click to edit)

en: Aborted.
ie: Interruptet

en: About
ie: Pri

en: Add
ie: Adjunter

en: Add Files
ie: Adjunter files

en: Add Folders
ie: Adjunter fólderes

en: Add custom pattern
ie: Adjunter un personal mustre

en: Add directories
ie: Adjunter fólderes

en: Add files
ie: Adjunter files

en: Added cron task
ie: Adjuntet un tache de cron

en: All Files
ie: Omni files

en: All other files and folders are excluded.
ie: Omni altri files e fólderes es excludet.

en: Available
ie: Disponibil

en: BTRFS device is not mounted
ie: Aparate BTRFS ne es montet

en: Backend
ie: Infrastructura

en: Backup
ie: Archivation

en: Backup Device
ie: Aparate del archivation

en: Bittorrent Clients
ie: Clientes Bittorrent

en: Boot
ie: Inicie

en: Browse
ie: Trovar

en: Browse Files
ie: Navigar files

en: Cancel
ie: Anullar

en: Changed
ie: Modificat

en: Checksum
ie: Summa de control

en: Clone System
ie: Clonar li sistema

en: Cloning
ie: Clonante

en: Close
ie: Cluder

en: Close window to exit
ie: Clude li fenestre por surtir

en: Comments (click to edit)
ie: Comentas (clic por redacter)

en: Comparing files with rsync...
ie: Comparante li files med rsync...

en: Completed
ie: Completat

en: Completed With Errors
ie: Completat con errores

en: Confirm Actions
ie: Confirmar li actiones

en: Create
ie: Crear

en: Create one per boot
ie: Crear ún per li inicie

en: Create one per day
ie: Crear ún per die

en: Create one per hour
ie: Crear ún per hor

en: Create one per month
ie: Create ún per mensu

en: Create one per week
ie: Crear ún per semane

en: Created
ie: Creat

en: Created directory
ie: Creat un fólder

en: Critical Error
ie: Critic errore

en: Cron job added
ie: Un tache de cron sta adjuntet

en: Cron job removed
ie: Li tache de cron sta removet

en: Cron task exists
ie: Li tache de cron ja existe

en: Custom
ie: Personalisat

en: Daily
ie: Diari

en: Date Format
ie: Formate de date

en: Delete
ie: Remover

en: Deleted
ie: Removet

en: Deleted directory
ie: Removet un fólder

en: Description
ie: Descrition

en: Device
ie: Aparate

en: Device not found
ie: Li aparate ne es trovat

en: Devices displayed above have BTRFS file systems.
ie: Li aparates ad-supra have li sistema de files BTRFS

en: Devices displayed above have Linux file systems.
ie: Li aparates ad-supra have sistemas de files de Linux

en: Devices with Linux file systems
ie: Aparates con sistemas de files Linux

en: Directory not found
ie: Fólder ne es trovat

en: Disclaimer
ie: Declaration de responsibilitá

en: Disk
ie: Disco

en: Encrypted Device
ie: Ciffrat aparate

en: Encrypted Home Directory
ie: Ciffrat hem-fólder

en: Enter the pattern to exclude (Ex: *.mp3, *.bak)
ie: Provide li mustre a excluder (Ex: *.mp3, *.bak)

en: Error
ie: Errore

en: Estimate
ie: Evaluation

en: Examples
ie: Exemples

en: Exclude All Files
ie: Excluder omni files

en: Exclude Application Settings
ie: Excluder parametres de applicationes

en: Exclude Apps
ie: Excluder applicationes

en: Exclude List
ie: Excluder un liste

en: Exclude Pattern
ie: Excluder un mustre

en: Excluded Directories
ie: Excludet fólderes

en: Failed to copy file
ie: Ne successat copiar un file

en: Failed to create directory
ie: Ne successat crear un fólder

en: Failed to create symlinks
ie: Ne successat crear simbolic ligamentes

en: Failed to delete directory
ie: Ne successat remover un fólder

en: Failed to delete file
ie: Ne successat remover un file

en: File Pattern
ie: Mustre de files

en: File not found
ie: File ne esset trovat

en: Files &amp; directories matching the patterns below will be excluded. Patterns starting with a + will include the item instead of excluding.
ie: Files e fólderes quel corresponde al mustres ad-infra va esser excludet. Li mustres quel comensa con + va esser includet vice de excludet.

en: Files and directory counts:
ie: Númeres de files e fólderes:

en: Filesystem
ie: Sistema de files

en: Filters
ie: Filtres

en: Finish
ie: Finir

en: Finished
ie: Finit

en: Free
ie: Líber

en: Free space
ie: Líber spacie

en: GRUB Device
ie: Aparate de GRUB

en: Generating initramfs...
ie: Generante initramfs...

en: Group
ie: Gruppe

en: Help
ie: Auxilie

en: Hide
ie: Celar

en: Hide rsync output
ie: Celar li production de rsync

en: Home
ie: Hem

en: Home Directory
ie: Hem-fólder

en: Hourly
ie: Horari

en: Include / Exclude Patterns
ie: Includer o excluder mustres

en: Include @home subvolume in backups
ie: Archivar li subtom @home

en: Include All Files
ie: Includer omni files

en: Include Only Hidden Files
ie: Includer solmen celat files

en: Keep
ie: Retener

en: Label
ie: Etiquette

en: List
ie: Listar

en: List devices
ie: Listar aparates

en: Location
ie: Localisation

en: Menu
ie: Menú

en: Misc
ie: Varie

en: Model
ie: Modelle

en: Monthly
ie: Mensual

en: Mount
ie: Monter

en: Name
ie: Nómine

en: Next
ie: Sequent

en: None
ie: Null

en: Not Found
ie: Ne trovat

en: Not Selected
ie: Ne selectet

en: Not Supported
ie: Ínsuportat

en: Num
ie: N-ró

en: Open Menu
ie: Aperter li menú

en: Options
ie: Parametres

en: Other applications (next page)
ie: Altri applicationes (li sequent págine)

en: Owner
ie: Possessor

en: Path
ie: Rute

en: Pattern
ie: Mustre

en: Permissions
ie: Permissiones

en: Please install required packages and try running TimeShift again
ie: Ples installar li besonat paccages e provar lansar TimeShift denov

en: Please wait...
ie: Ples atender...

en: Preparing...
ie: Preparante...

en: Previous
ie: Precedent

en: Recommended
ie: Recomandat

en: Refresh
ie: Refriscar

en: Remote and network locations are not supported.
ie: Lontan localisationes e lis de rete es ínsupportat.

en: Remove
ie: Remover

en: Removed
ie: Removet

en: Removing
ie: Removente

en: Restore
ie: Restituer

en: Restore @home subvolume
ie: Restituer li subtom @home

en: Revision
ie: Version

en: Schedule
ie: Plan

en: Select GRUB device
ie: Selecter li aparate de GRUB

en: Select file(s)
ie: Selecter file(s)

en: Selected device does not have BTRFS partition
ie: Li selectet aparate ne have partitiones BTRFS

en: Selected device does not have Linux partition
ie: Li selectet aparate ne have partitiones de Linux

en: remaining
ie: remane

en: Run Timeshift as Administrator
ie: Lansar Timeshift quam un administrator

en: Authentication is required to run Timeshift as Administrator
ie: Autentication es besonat por lansar Timeshift quam un administrator
