linuxmint - en to ja translation catalogue (563 entries)

en: 
    Press ENTER to continue...
ja: 
    ENTER を押すと続行します...

en: %d snapshots, %s free
ja: %d 個のスナップショット, %s の空き容量

en: '%s' will be on '%s'
ja: '%s' は '%s' に配置されます

en: '%s' will be on root device
ja: '%s' はルートデバイスに配置されます

en: (Re)install GRUB2 on:
ja: GRUB2 の (再) インストール先:

en: ** Uninstalled Timeshift BTRFS **
ja: ** Timeshift BTRFS をアンインストールしました **

en: / is mapped to device
ja: / は次のデバイスに配置されています

en: /boot is mapped to device
ja: /boot は次のデバイスに配置されています

en: /boot/efi is mapped to device
ja: /boot/efi は次のデバイスに配置されています

en: /home is mapped to device
ja: /home は次のデバイスに配置されています

en: <b>Comments</b> (double-click to edit)
ja: <b>コメント</b> (ダブルクリックで編集)

en: A maintenance task runs once every hour and creates snapshots as needed.
ja: メンテナンスタスクは 1 時間ごとに 1 度実行され、必要に応じてスナップショットを作成します。

en: Aborted.
ja: 中止しました。

en: About
ja: このアプリケーションについて

en: Action
ja: 動作

en: Add
ja: 追加

en: Add Files
ja: ファイルを追加

en: Add Folders
ja: フォルダーを追加

en: Add custom pattern
ja: カスタムパターンを追加

en: Add directories
ja: ディレクトリを追加

en: Add files
ja: ファイルを追加

en: Add tags to snapshot (default: O)
ja: スナップショットにタグを追加します (既定: O)

en: Added cron task
ja: cron タスクを追加しました

en: Admin Access Required
ja: 管理者権限が必要です

en: Admin access is required to backup and restore system files.
ja: システムファイルをバックアップ・復元するには、管理者権限が必要です。

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: All files are copied when first snapshot is created. Subsequent snapshots are incremental. Unchanged files will be hard-linked from the previous snapshot if available.
ja: 最初のスナップショットが作成されるときは、すべてのファイルがコピーされます。それ以降のスナップショットは増分バックアップとなります。未変更のファイルについては、以前のスナップショットから利用できる場合、それがハードリンクされます。

en: All other files and folders are excluded.
ja: 他のすべてのファイルとフォルダーは除外されます。

en: An encrypted device is selected for root file system (/). The boot directory (/boot) must be mounted on a non-encrypted device for the system to boot successfully.
    
    Either select a non-encrypted device for boot directory or select a non-encrypted device for root filesystem.
ja: ルートファイルシステム (/) に対して、暗号化されたデバイスが選択されています。システムを正常に起動させるには、ブートディレクトリ (/boot) を暗号化されていないデバイスにマウントする必要があります。
    
    ルートファイルシステム、またはブートディレクトリのどちらかに、暗号化されていないデバイスを選択してください。

en: Another instance of Timeshift is creating a snapshot.
ja: 別の Timeshift インスタンスがスナップショットを作成しています。

en: Another instance of this application is running
ja: このアプリケーションの別のインスタンスが実行されています

en: Another instance of timeshift is currently running!
ja: 別の Timeshift インスタンスが現在実行されています！

en: Answer YES to all confirmation prompts
ja: すべての確認プロンプトに「はい」と答えます

en: App config loaded
ja: アプリ設定を読み込みました

en: App config saved
ja: アプリ設定を保存しました

en: Application needs admin access.
ja: アプリケーションには管理者権限が必要です。

en: Application will exit
ja: アプリケーションを終了します

en: Application will exit.
ja: アプリケーションを終了します。

en: Available
ja: 利用可能

en: BTRFS Snapshots
ja: BTRFS スナップショット

en: BTRFS device is not mounted
ja: BTRFS デバイスがマウントされていません

en: BTRFS snapshots are saved on system partition. Other partitions are not supported.
ja: BTRFS スナップショットはシステムパーティションに保存されます。その他のパーティションはサポートされていません。

en: BTRFS snapshots are saved on the same disk from which it is created. If the system disk fails, snapshots will be lost along with the system. Save snapshots to an external non-system disk in RSYNC mode to guard against disk failures.
ja: BTRFS スナップショットは、作成元と同じディスクに保存されます。システムディスクに障害が発生すると、システムと共にそのスナップショットも失われます。スナップショットを RSYNC モードで外部の非システムディスクに保存すると、ディスクの障害に備えられます。

en: Backend
ja: バックエンド

en: Backup
ja: バックアップ

en: Backup Device
ja: バックアップデバイス

en: Backup device not specified!
ja: バックアップデバイスが指定されていません！

en: Bittorrent Clients
ja: Bittorrent クライアント

en: Boot
ja: 起動後

en: Boot device not selected
ja: ブートデバイスが選択されていません

en: Boot snapshot failed!
ja: 起動後スナップショットの作成に失敗しました！

en: Boot snapshots are created with a delay of 10 minutes after system startup.
ja: 起動後スナップショットは、システムが開始してから 10 分後に作成されます。

en: Boot snapshots are enabled
ja: 起動後スナップショットが有効になっています

en: Bootloader Options
ja: ブートローダーオプション

en: Bootloader Options (Advanced)
ja: 高度なブートローダーオプション

en: Browse
ja: 閲覧

en: Browse Files
ja: ファイルを閲覧

en: Browse selected snapshot
ja: 選択したスナップショットを閲覧します

en: Building file list...
ja: ファイルの一覧を作成しています...

en: Calculating required disk space...
ja: 必要なディスク領域を計算しています...

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel restore?
ja: 復元をキャンセルしますか？

en: Cancelling the restore process will leave the target system in an inconsistent state. The system may fail to boot or you may run into various issues. After cancelling, you need to restore another snapshot, to bring the system to a consistent state. Click Yes to confirm.
ja: 復元処理をキャンセルすると、対象のシステムは不整合な状態になります。システムの起動に失敗したり、さまざまな問題に遭遇するかもしれません。キャンセルしたあと、システムを整合な状態に戻すため、別のスナップショットを復元する必要があります。それでもよろしければ「はい」をクリックしてください。

en: Cannot Delete Live Snapshot
ja: ライブスナップショットを削除できません

en: Changed
ja: 変更

en: Changed items:
ja: 変更されたアイテム:

en: Checking Restore Actions (Dry Run)
ja: 復元動作を確認しています (テスト実行)

en: Checking file systems for errors...
ja: ファイルシステムのエラーを確認しています...

en: Checksum
ja: チェックサム

en: Cleaning up...
ja: クリーンアップしています...

en: Click to edit. Drag and drop to re-order.
ja: クリックで編集、ドラッグアンドドロップで並べ替えます。

en: Click to edit. Drag-drop to re-order.
ja: クリックで編集、ドラッグアンドドロップで並べ替えます。

en: Clone System
ja: システムを複製

en: Cloning
ja: 複製

en: Cloning system...
ja: システムを複製しています...

en: Close
ja: 閉じる

en: Close window to exit
ja: ウィンドウを閉じて終了します

en: Commands listed below are not available on this system
ja: このシステムでは、これらのコマンドが利用できません

en: Comments (click to edit)
ja: コメント (クリックで編集)

en: Comparing Files (Dry Run)...
ja: ファイルを比較しています (テスト実行)...

en: Comparing files with rsync...
ja: rsync でファイルを比較しています...

en: Completed
ja: 完了

en: Completed With Errors
ja: 完了 (エラーがあります)

en: Confirm Actions
ja: 実行内容の確認

en: Continue with restore? (y/n):
ja: 復元を続けますか？ (y/n):

en: Could not find device
ja: デバイスが見つかりませんでした

en: Could not find file
ja: ファイルが見つかりませんでした

en: Could not find snapshot
ja: スナップショットが見つかりませんでした

en: Could not find system subvolume
ja: システムのサブボリュームが見つかりませんでした

en: Could not find system subvolumes for creating pre-restore snapshot
ja: 復元前のスナップショットを作成するための、システムのサブボリュームが見つかりませんでした

en: Create
ja: 作成

en: Create Snapshot
ja: スナップショットを作成

en: Create one per boot
ja: 起動ごとにひとつ作成

en: Create one per day
ja: 毎日ひとつ作成

en: Create one per hour
ja: 毎時間ひとつ作成

en: Create one per month
ja: 毎月ひとつ作成

en: Create one per week
ja: 毎週ひとつ作成

en: Create snapshot (even if not scheduled)
ja: スナップショットを作成します

en: Create snapshot if scheduled
ja: 定期スナップショットを確認し、必要であれば作成します

en: Create snapshot of current system
ja: 現在のシステムのスナップショットを作成します

en: Create snapshots manually or enable scheduled snapshots to protect your system
ja: システムを保護するために、スナップショットを手動で作成するか、定期スナップショットを有効にしてください

en: Create snapshots using BTRFS
ja: BTRFS を使用して、スナップショットを作成します

en: Create snapshots using RSYNC tool and hard-links
ja: RSYNC ツールとハードリンクを使用して、スナップショットを作成します

en: Created
ja: 作成

en: Created control file
ja: 制御ファイルを作成しました

en: Created directory
ja: ディレクトリを作成しました

en: Created pre-restore snapshot
ja: 復元前のスナップショットを作成しました

en: Created subvolume snapshot
ja: サブボリュームのスナップショットを作成しました

en: Creating Snapshot...
ja: スナップショットを作成しています...

en: Creating new backup...
ja: 新しいバックアップを作成しています...

en: Creating new snapshot...
ja: 新しいスナップショットを作成しています...

en: Creating pre-restore snapshot from system subvolumes...
ja: システムのサブボリュームから復元前のスナップショットを作成しています...

en: Critical Error
ja: 致命的なエラー

en: Cron job added
ja: Cron ジョブが追加されました

en: Cron job removed
ja: Cron ジョブが削除されました

en: Cron task exists
ja: Cron タスクが存在します

en: Custom
ja: カスタム

en: Daily
ja: 毎日

en: Daily snapshot failed!
ja: 日次スナップショットの作成に失敗しました！

en: Daily snapshots are enabled
ja: 日次スナップショットが有効になっています

en: Data will be modified on following devices:
ja: これらのデバイスのデータが変更されます:

en: Date Format
ja: 日付の書式

en: Delete
ja: 削除

en: Delete Snapshots
ja: スナップショットを削除

en: Delete all snapshots
ja: すべてのスナップショットを削除します

en: Delete selected snapshot
ja: 選択したスナップショットを削除します

en: Delete snapshot
ja: スナップショットを削除します

en: Deleted
ja: 削除

en: Deleted directory
ja: ディレクトリを削除しました

en: Deleted subvolume
ja: サブボリュームを削除しました

en: Deleting Snapshots...
ja: スナップショットを削除しています...

en: Deleting subvolume
ja: サブボリュームを削除しています

en: Description
ja: 説明

en: Destroyed qgroup
ja: qgroup を削除しました

en: Destroying qgroup
ja: qgroup を削除しています

en: Device
ja: デバイス

en: Device is unlocked
ja: デバイスのロックは解除されています

en: Device name is empty!
ja: デバイス名が空です！

en: Device not found
ja: デバイスが見つかりません

en: Devices displayed above have BTRFS file systems.
ja: これらのデバイスには BTRFS ファイルシステムがあります。

en: Devices displayed above have Linux file systems.
ja: これらのデバイスには Linux ファイルシステムがあります。

en: Devices from which snapshot was created are pre-selected.
ja: スナップショットを作成したデバイスがあらかじめ選択されています。

en: Devices with Linux file systems
ja: Linux ファイルシステムのデバイス

en: Devices with Windows file systems are not supported (NTFS, FAT, etc).
ja: Windows ファイルシステムのデバイスはサポートされていません (NTFS, FAT, など)。

en: Directory not found
ja: ディレクトリが見つかりません

en: Disclaimer
ja: 免責事項

en: Disk
ja: ディスク

en: Distribution
ja: ディストリビューション

en: Enable scheduled snapshots to protect your system
ja: システムを保護するために、定期スナップショットを有効にしてください

en: Encrypted Device
ja: 暗号化されたデバイス

en: Encrypted Home Directory
ja: 暗号化されたホームディレクトリ

en: Enter device name or number
ja: デバイスの名前、または番号を入力してください

en: Enter device name or number (a=Abort)
ja: デバイスの名前、または番号を入力してください (a=中断)

en: Enter passphrase to unlock '%s'
ja: '%s' のロックを解除するためのパスフレーズを入力してください

en: Enter snapshot number (a=Abort, p=Previous, n=Next)
ja: スナップショットの番号を入力してください (a=中断, p=前へ, n=次へ)

en: Enter the pattern to exclude (Ex: *.mp3, *.bak)
ja: 除外するパターンを入力してください (例: *.mp3, *.bak)

en: Error
ja: エラー

en: Error running Rsync
ja: Rsync の実行エラー

en: Estimate
ja: 概算

en: Estimating System Size...
ja: システムサイズを概算しています...

en: Estimating system size...
ja: システムサイズを概算しています...

en: Examples
ja: 例

en: Exclude All Files
ja: すべてのファイルを除外

en: Exclude Application Settings
ja: アプリケーションの設定を除外

en: Exclude Apps
ja: 除外するアプリ

en: Exclude List
ja: 除外リスト

en: Exclude List Summary
ja: 除外リストの概要

en: Exclude Pattern
ja: 除外パターン

en: Excluded Directories
ja: 除外するディレクトリ

en: Expected values: O, B, H, D, W, M
ja: 想定される値: O, B, H, D, W, M

en: Failed to add cron job
ja: cron ジョブの追加に失敗しました

en: Failed to copy file
ja: ファイルのコピーに失敗しました

en: Failed to create directory
ja: ディレクトリの作成に失敗しました

en: Failed to create new snapshot
ja: 新しいスナップショットの作成に失敗しました

en: Failed to create snapshot
ja: スナップショットの作成に失敗しました

en: Failed to create subvolume snapshot
ja: サブボリュームのスナップショットの作成に失敗しました

en: Failed to create symlinks
ja: シンボリックリンクの作成に失敗しました

en: Failed to delete directory
ja: ディレクトリの削除に失敗しました

en: Failed to delete file
ja: ファイルの削除に失敗しました

en: Failed to delete snapshot nested subvolume
ja: スナップショットのネスト化されたサブボリュームの削除に失敗しました

en: Failed to delete snapshot subvolume
ja: スナップショットのサブボリュームの削除に失敗しました

en: Failed to delete symlinks
ja: シンボリックリンクの削除に失敗しました

en: Failed to destroy qgroup
ja: qgroup の削除に失敗しました

en: Failed to estimate system size
ja: システムサイズの概算に失敗しました

en: Failed to export crontab file
ja: crontab ファイルのエクスポートに失敗しました

en: Failed to get input from user in 3 attempts
ja: ユーザーからの入力の取得を 3 回試みましたが失敗しました

en: Failed to get partition list
ja: パーティションの一覧の取得に失敗しました

en: Failed to get partition list.
ja: パーティションの一覧の取得に失敗しました。

en: Failed to install crontab file
ja: crontab ファイルのインストールに失敗しました

en: Failed to mount devices
ja: デバイスのマウントに失敗しました

en: Failed to move file
ja: ファイルの移動に失敗しました

en: Failed to move system subvolume to snapshot directory
ja: システムのサブボリュームをスナップショットディレクトリに移動できませんでした

en: Failed to query subvolume list
ja: サブボリュームの一覧の問い合わせに失敗しました

en: Failed to query subvolume quota
ja: サブボリュームのクォータの問い合わせに失敗しました

en: Failed to read cron tab
ja: cron tab の読み取りに失敗しました

en: Failed to read file
ja: ファイルの読み取りに失敗しました

en: Failed to remove
ja: 削除に失敗しました

en: Failed to remove cron job
ja: cron ジョブの削除に失敗しました

en: Failed to remove snapshot
ja: スナップショットの削除に失敗しました

en: Failed to restore system subvolume
ja: システムのサブボリュームの復元に失敗しました

en: Failed to save exclude list
ja: 除外リストの保存に失敗しました

en: Failed to unlock device
ja: デバイスのロック解除に失敗しました

en: Failed to unmount
ja: アンマウントに失敗しました

en: Failed to unmount device!
ja: デバイスのアンマウントに失敗しました！

en: Failed to write file
ja: ファイルの書き込みに失敗しました

en: File (snapshot)
ja: ファイル (スナップショット)

en: File (system)
ja: ファイル (システム)

en: File Pattern
ja: ファイルのパターン

en: File and directory counts:
ja: ファイルとディレクトリの数:

en: File not found
ja: ファイルが見つかりません

en: Files &amp; directories matching the patterns below will be excluded. Patterns starting with a + will include the item instead of excluding.
ja: これらのパターンに一致するファイルとディレクトリは除外されます。ただし、+ で始まるパターンは除外されません。

en: Files and directories can be excluded to save disk space.
ja: ディスク領域を節約するために、ファイルとディレクトリを除外できます。

en: Files and directory counts:
ja: ファイルとディレクトリの数:

en: Files matching the following patterns will be excluded
ja: これらのパターンに一致するファイルは除外されます

en: Filesystem
ja: ファイルシステム

en: Filter by name or path
ja: 名前、またはパスで絞り込み

en: Filters
ja: フィルター

en: Finish
ja: 完了

en: Finished
ja: 完了

en: First snapshot requires:
ja: 最初のスナップショットに必要なディスク領域:

en: Found existing pre-restore snapshot
ja: 既存の復元前のスナップショットが見つかりました

en: Free
ja: 空き

en: Free space
ja: 空き容量

en: GRUB Device
ja: GRUB デバイス

en: GRUB device not selected
ja: GRUB デバイスが選択されていません

en: GRUB will NOT be reinstalled
ja: GRUB は再インストールされません

en: Generating initramfs...
ja: initramfs を生成しています...

en: Global
ja: 全般

en: Group
ja: グループ

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hidden files and folders are included by default since they contain user-specific configuration files.
ja: 隠しファイルとフォルダーにはユーザー固有の設定ファイルが含まれているため、既定では除外されていません。

en: Hide
ja: 隠す

en: Hide rsync output
ja: rsync の出力を隠す

en: Hide this window (files will be deleted in background)
ja: このウィンドウを隠します (ファイルはバックグラウンドで削除されます)

en: Home
ja: ホーム

en: Home Directory
ja: ホームディレクトリ

en: Hourly
ja: 毎時

en: Hourly snapshot failed!
ja: 毎時スナップショットの作成に失敗しました！

en: Hourly snapshots are enabled
ja: 毎時スナップショットが有効になっています

en: If the restored system fails to boot, then boot from the Live CD/USB, install Timeshift, and try restoring another snapshot.
ja: 復元したシステムの起動が失敗する場合は、ライブ CD/USB からシステムを起動し、Timeshift をインストールしたあと、別のスナップショットを復元してみてください。

en: If these terms are not acceptable to you, please do not proceed beyond this point!
ja: この条件を承諾できない場合は、先へ進まずキャンセルしてください！

en: Include / Exclude Patterns
ja: 追加 / 除外パターン

en: Include @home subvolume in backups
ja: バックアップに @home サブボリュームを含める

en: Include All Files
ja: すべてのファイルを含める

en: Include Only Hidden Files
ja: 隠しファイルのみを含める

en: Invalid Snapshot
ja: 不正なスナップショットです

en: Invalid command line arguments
ja: 不正なコマンドライン引数です

en: Invalid snapshot
ja: 不正なスナップショットです

en: Items Not Selected
ja: アイテムを選択していません

en: Keep
ja: 保持数

en: Keep configuration files for bittorrent clients like Deluge, Transmission, etc. If un-checked, previous configuration files will be restored from snapshot.
ja: Deluge, Transmission, などの BitTorrent クライアントの設定ファイルを維持します。チェックされていない場合は、以前の設定ファイルがスナップショットから復元されます。

en: Keep configuration files for web browsers like Firefox and Chrome. If un-checked, previous configuration files will be restored from snapshot
ja: Firefox や Chrome などの Web ブラウザーの設定ファイルを維持します。チェックされていない場合は、以前の設定ファイルがスナップショットから復元されます

en: Keep on Root Device
ja: ルートデバイスと同一

en: Keep this mount path on the root filesystem
ja: このマウントパスを、ルートのファイルシステムに維持します

en: LIVE
ja: ライブ

en: Label
ja: ラベル

en: Last boot snapshot is %d hours old
ja: 最新の起動後スナップショットは %d 時間前です

en: Last boot snapshot is older than system start time
ja: 最新の起動後スナップショットはシステムの起動時刻よりも前です

en: Last boot snapshot not found
ja: 最新の起動後スナップショットが見つかりません

en: Last daily snapshot is %d hours old
ja: 最新の日次スナップショットは %d 時間前です

en: Last daily snapshot is more than 1 day old
ja: 最新の日次スナップショットは 1 日以上前です

en: Last daily snapshot not found
ja: 最新の日次スナップショットが見つかりません

en: Last hourly snapshot is %d minutes old
ja: 最新の毎時スナップショットは %d 分前です

en: Last hourly snapshot is more than 1 hour old
ja: 最新の毎時スナップショットは 1 時間以上前です

en: Last hourly snapshot not found
ja: 最新の毎時スナップショットが見つかりません

en: Last monthly snapshot is %d days old
ja: 最新の月次スナップショットは %d 日前です

en: Last monthly snapshot is more than 1 month old
ja: 最新の月次スナップショットは 1 ヶ月以上前です

en: Last monthly snapshot not found
ja: 最新の月次スナップショットが見つかりません

en: Last weekly snapshot is %d days old
ja: 最新の週次スナップショットは %d 日前です

en: Last weekly snapshot is more than 1 week old
ja: 最新の週次スナップショットは 1 週間以上前です

en: Last weekly snapshot not found
ja: 最新の週次スナップショットが見つかりません

en: Latest snapshot
ja: 最新のスナップショット

en: Linking from snapshot
ja: 次のスナップショットからリンクします

en: List
ja: 一覧

en: List devices
ja: デバイスの一覧を表示します

en: List snapshots
ja: スナップショットの一覧を表示します

en: Live USB Mode (Restore Only)
ja: ライブ USB モードです (復元のみが行えます)

en: Location
ja: 場所

en: Main window closed by user
ja: ユーザーによりメインウィンドウが閉じられました

en: Mark/Unmark for Deletion
ja: 削除待ちに指定/解除

en: Maximum backups exceeded for backup level
ja: 次のバックアップレベルのバックアップ数が上限に達しました

en: Menu
ja: メニュー

en: Misc
ja: その他

en: Missing Dependencies
ja: 依存関係の不足

en: Mode
ja: モード

en: Model
ja: モデル

en: Monthly
ja: 毎月

en: Monthly snapshot are enabled
ja: 月次スナップショットが有効になっています

en: Monthly snapshot failed!
ja: 月次スナップショットの作成に失敗しました！

en: Mount
ja: マウント

en: Moved system subvolume to snapshot directory
ja: システムのサブボリュームをスナップショットディレクトリに移動しました

en: Multiple snapshots selected
ja: 複数のスナップショットが選択されています

en: Name
ja: 名前

en: Next
ja: 次へ

en: No
ja: いいえ

en: No Change
ja: 変更なし

en: No Snapshots Selected
ja: スナップショットが選択されていません

en: No snapshots available
ja: 利用可能なスナップショットがありません

en: No snapshots found
ja: スナップショットが見つかりません

en: No snapshots found on device
ja: 次のデバイスにはスナップショットが見つかりません

en: No snapshots on device
ja: デバイスにスナップショットがありません

en: No snapshots on this device
ja: このデバイスにはスナップショットがありません

en: No snapshots selected
ja: スナップショットが選択されていません

en: None
ja: なし

en: Not Found
ja: 見つかりません

en: Not Selected
ja: 選択されていません

en: Not Supported
ja: サポートされていません

en: Not enough disk space
ja: ディスク容量が足りません

en: Notes
ja: 備考

en: Nothing to do!
ja: 何もできることがありません！

en: Num
ja: 番号

en: Number of snapshots to keep.
    Older snapshots will be removed once this limit is exceeded.
ja: 保持するスナップショットの数です。
    この数を超えた時点で、古いスナップショットが削除されます。

en: OS must be installed on a BTRFS partition with Ubuntu-type subvolume layout (@ and @home subvolumes). Other layouts are not supported.
ja: OS は Ubuntu 指定のサブボリュームレイアウト (@ および @home サブボリューム) を備えた BTRFS パーティションにインストールする必要があります。その他のレイアウトはサポートされていません。

en: Older log files removed
ja: 古いログファイルを削除しました

en: Oldest snapshot
ja: 最古のスナップショット

en: On demand (manual)
ja: オンデマンド (手動)

en: Only ubuntu-type layouts with @ and @home subvolumes are currently supported.
ja: @ および @home サブボリュームを備えた Ubuntu 指定のレイアウトのみが、現在サポートされています。

en: Open Menu
ja: メニューを開きます

en: Option --snapshot-device should not be specified for creating snapshots in BTRFS mode
ja: BTRFS モードでスナップショットを作成するには、オプション --snapshot-device を指定しないでください

en: Options
ja: オプション

en: Other applications (next page)
ja: その他のアプリケーション (次のページで指定)

en: Owner
ja: 所有者

en: Parent Device
ja: 親デバイス

en: Parsing log file...
ja: ログファイルを解析しています...

en: Partition has an unsupported subvolume layout.
ja: パーティションのサブボリュームレイアウトが、サポートされていない形式になっています。

en: Path
ja: パス

en: Pattern
ja: パターン

en: Permissions
ja: アクセス権

en: Please check if you have multiple windows open.
ja: ウィンドウを複数開いていないことを確認してください。

en: Please do not interrupt the restore process!
ja: 復元処理を中断しないでください！

en: Please install required packages and try running TimeShift again
ja: 必要なパッケージをインストールしてから、再度 TimeShift を実行してみてください

en: Please re-run the application as admin (using 'sudo' or 'su')
ja: 'sudo' や 'su' を使用して、管理者権限でアプリケーションを再実行してください

en: Please run the application as admin (using 'sudo' or 'su')
ja: 'sudo' や 'su' を使用して、管理者権限でアプリケーションを実行してください

en: Please save your work and close all applications.
ja: 未保存のデータを保存し、すべてのアプリケーションを終了させてください。

en: Please select a snapshot to view the log!
ja: ログを表示するスナップショットを選択してください！

en: Please select the GRUB device
ja: GRUB デバイスを選択してください

en: Please wait a few minutes and try again.
ja: しばらくしてからもう一度試してください。

en: Please wait for snapshots to be deleted.
ja: スナップショットが削除されるまでお待ちください。

en: Please wait...
ja: お待ちください...

en: Populating list...
ja: 一覧を生成しています...

en: Preparing...
ja: 準備しています...

en: Previous
ja: 前へ

en: Print debug information
ja: デバッグ情報を表示します

en: Print version number
ja: バージョン番号を表示します

en: Query completed
ja: 問い合わせが完了しました

en: Querying subvolume info...
ja: サブボリューム情報を問い合わせています...

en: RSYNC Snapshots
ja: RSYNC スナップショット

en: Re-generates initramfs for all installed kernels. This is generally not needed. Select this only if the restored system fails to boot.
ja: インストールされているすべてのカーネルの initramfs を再生成します。通常、これを行う必要はありません。復元したシステムの起動が失敗する場合にのみ、このオプションを選択してください。

en: Re-install GRUB2 bootloader?
ja: GRUB2 ブートローダーを再インストールしますか？

en: Re-installing GRUB2 bootloader...
ja: GRUB2 ブートローダーを再インストールしています...

en: Re-installs the GRUB2 bootloader on the selected device.
ja: 選択したデバイスに GRUB2 ブートローダーを再インストールします。

en: Read %'d of %'d lines...
ja: %'d / %'d 行を読み取りました...

en: Rebooting system...
ja: システムを再起動しています...

en: Recommended
ja: 推奨

en: Refresh
ja: 再読み込み

en: Remote and network locations are not supported.
ja: リモートとネットワークの場所はサポートされていません。

en: Remove
ja: 削除

en: Removed
ja: 削除しました

en: Removed cron task
ja: cron タスクを削除しました

en: Removed mount directory: '%s'
ja: マウントディレクトリを削除しました: '%s'

en: Removed snapshot
ja: スナップショットを削除しました

en: Removing
ja: 削除しています

en: Removing snapshot
ja: スナップショットを削除しています

en: Removing snapshots
ja: スナップショットを削除しています

en: Restore
ja: 復元

en: Restore @home subvolume
ja: @home サブボリュームを復元

en: Restore Device
ja: 復元先のデバイス

en: Restore Exclude
ja: 復元からの除外

en: Restore Snapshot
ja: スナップショットを復元

en: Restore completed
ja: 復元が完了しました

en: Restore selected snapshot
ja: 選択したスナップショットを復元します

en: Restore snapshot
ja: スナップショットを復元します

en: Restored subvolumes will become active after system is restarted.
ja: 復元されたサブボリュームは、システムの再起動後にアクティブとなります。

en: Restored system subvolume
ja: システムのサブボリュームを復元しました

en: Restoring Snapshot...
ja: スナップショットを復元しています...

en: Restoring a snapshot will replace system subvolumes, and system subvolumes currently in use will be preserved as a new snapshot. If required, this snapshot can be restored later to 'undo' the restore.
ja: スナップショットを復元すると、システムのサブボリュームが置き換えられます。加えて、現在使用されているシステムのサブボリュームが、新しいスナップショットとして保存されます。必要であれば、あとでこのスナップショットを復元して、復元操作を「取り消す」ことができます。

en: Restoring snapshot...
ja: スナップショットを復元しています...

en: Restoring snapshots only replaces system files and settings. Non-hidden files and directories in user home directories will not be touched. This behaviour can be changed by adding a filter to include these files. Included files will be backed up when snapshot is created, and replaced when snapshot is restored.
ja: スナップショットを復元しても、置き換えられるのはシステムのファイルと設定のみです。ユーザーのホームディレクトリにある、非表示になっていないファイルやディレクトリについては、何も変更されません。ただし、それらのファイルを含めるようにするフィルターを追加することで、バックアップの対象とすることができます。フィルターで含められたファイルは、スナップショットが作成されるときにバックアップされ、スナップショットが復元されるときに置き換えられます。

en: Revision
ja: リビジョン

en: Root device not selected
ja: ルートデバイスが選択されていません

en: Rsync Log Viewer
ja: Rsync ログビューアー

en: Run 'timeshift' for the command-line version of this tool
ja: このツールのコマンドライン版については 'timeshift' を実行してください

en: Run in non-interactive mode
ja: 非対話モードで実行します

en: Running
ja: 実行中

en: Save snapshots to an external disk instead of the system disk to guard against drive failures.
ja: ドライブの障害に備えて、スナップショットはシステムディスクにではなく、外部ディスクに保存してください。

en: Saving snapshots to a non-system disk allows you to format and re-install the OS on the system disk without losing snapshots stored on it. You can even install another Linux distribution and later roll-back the previous distribution by restoring a snapshot.
ja: スナップショットを非システムディスクに保存しておけば、そこに保存してあるスナップショットを失うことなく、システムディスクのフォーマットや、OS の再インストールができます。さらに、他の Linux ディストリビューションをインストールしたあと、スナップショットを復元させることにより、以前使用していたディストリビューションへのロールバックもできます。

en: Saving to device
ja: デバイスに保存しています

en: Schedule
ja: スケジュール

en: Scheduled snapshot in progress...
ja: 定期スナップショットの作成が進行されています...

en: Scheduled snapshots are disabled
ja: 定期スナップショットが無効になっています

en: Scheduled snapshots are disabled. It's recommended to enable it.
ja: 定期スナップショットが無効になっています。有効にすることをおすすめします。

en: Scheduled snapshots are enabled
ja: 定期スナップショットが有効になっています

en: Scheduled snapshots are enabled. Snapshots will be created automatically for selected levels.
ja: 定期スナップショットが有効になっています。指定された間隔に従い、自動的にスナップショットが作成されます。

en: Select '%s' device (default = %s)
ja: '%s' デバイスを選択 (既定 = %s)

en: Select BTRFS system disk with root subvolume (@)
ja: ルートサブボリューム (@) がある BTRFS システムディスクを選択してください

en: Select GRUB device
ja: GRUB デバイスを選択

en: Select Snapshot
ja: スナップショットを選択してください

en: Select Snapshot Levels
ja: スナップショットの頻度を選択

en: Select Snapshot Location
ja: スナップショットの場所を選択

en: Select Snapshot Type
ja: スナップショットの種類を選択

en: Select Snapshots
ja: スナップショットを選択

en: Select Target Device
ja: 対象のデバイスを選択

en: Select a partition on this disk
ja: このディスクのパーティションを選択してください

en: Select a single snapshot to restore
ja: 復元するスナップショットをひとつだけ選択してください

en: Select another device for root file system (/)
ja: ルートファイルシステム (/) には別のデバイスを選択してください

en: Select another device or free up some space
ja: 別のデバイスを選択するか、ディスクに空きを作ってください

en: Select another device to delete snasphots
ja: スナップショットを削除する、別のデバイスを選択してください

en: Select another device?
ja: 別のデバイスを選択しますか？

en: Select applications to exclude from restore
ja: 復元から除外するアプリケーションを選択してください

en: Select backup device
ja: バックアップデバイスを選択

en: Select directory
ja: フォルダーを選択

en: Select file(s)
ja: ファイルを選択

en: Select snapshot
ja: スナップショットを選択

en: Select snapshots to delete
ja: 削除するスナップショットを選択してください

en: Select the device for root file system (/)
ja: ルートファイルシステム (/) のデバイスを選択してください

en: Select the devices where files will be restored.
ja: ファイルの復元先となるデバイスを選択してください。

en: Select the intervals for creating snapshots
ja: スナップショットを作成する間隔を選択してください

en: Select the items to be removed from the list
ja: 一覧から削除するアイテムを選択してください

en: Select the snapshot device
ja: スナップショットデバイスを選択してください

en: Select the snapshot to restore
ja: 復元するスナップショットを選択してください

en: Select the snapshots to be deleted
ja: 削除するスナップショットを選択してください

en: Select the snapshots to mark for deletion
ja: 削除待ちに指定するスナップショットを選択してください

en: Select the target devices where system will be cloned.
ja: システムの複製先となる対象のデバイスを選択してください。

en: Selected default snapshot device
ja: 既定のスナップショットデバイスを選択しました

en: Selected default snapshot type
ja: 既定のスナップショットの種類を選択しました

en: Selected device does not have BTRFS partition
ja: 選択したデバイスには BTRFS パーティションがありません

en: Selected device does not have Linux partition
ja: 選択したデバイスには Linux パーティションがありません

en: Selected snapshot device
ja: スナップショットデバイスを選択しました

en: Selected snapshot device is not a system disk
ja: 選択したスナップショットデバイスはシステムディスクではありません

en: Selected snapshot is marked for deletion
ja: 選択したスナップショットは削除待ちに指定されています

en: Selected snapshot is marked for deletion and cannot be restored
ja: 選択したスナップショットは削除待ちに指定されており、復元することができません

en: Selected user has an encrypted home directory. It's not possible to include only hidden files.
ja: 選択したユーザーのホームディレクトリは暗号化されています。隠しファイルのみを含めることは不可能です。

en: Serial
ja: シリアル

en: Session log file
ja: セッションのログファイル

en: Set snapshot description
ja: スナップショットの説明を設定します

en: Settings
ja: 設定

en: Settings wizard
ja: 設定ウィザード

en: Setup Complete
ja: セットアップ完了

en: Setup Wizard
ja: セットアップウィザード

en: Show additional debug messages
ja: 追加のデバッグメッセージを表示します

en: Show all options
ja: すべてのオプションを表示します

en: Show more applications to exclude on the next page
ja: 次のページで、他に除外するアプリケーションを表示します

en: Show rsync output (default)
ja: rsync の出力を表示します (既定)

en: Size
ja: サイズ

en: Size of BTRFS snapshots are initially zero. As system files gradually change with time, data gets written to new data blocks which take up disk space (copy-on-write). Files in the snapshot continue to point to original data blocks.
ja: BTRFS スナップショットの初期サイズはゼロです。システムファイルが時間とともに少しずつ変化するにつれて、データが新しいデータブロックに書き込まれ、ディスク領域が所領されていきます (コピーオンライト)。スナップショット内のファイルは、元のデータブロックを指し続けたままとなります。

en: Skip GRUB2 reinstall
ja: GRUB2 の再インストールをスキップします

en: Snapshot
ja: スナップショット

en: Snapshot '%s' is being used by the system and cannot be deleted. Restart the system to activate the restored snapshot.
ja: スナップショット '%s' はシステムによって使用されているため、削除できません。復元したスナップショットを有効な状態にするには、システムを再起動してください。

en: Snapshot Created
ja: スナップショットを作成しました

en: Snapshot Levels
ja: スナップショットの頻度

en: Snapshot deletion in progress...
ja: スナップショットの削除が進行されています...

en: Snapshot device
ja: スナップショットデバイス

en: Snapshot device not available
ja: スナップショットデバイスが利用できません

en: Snapshot device not selected
ja: スナップショットデバイスが選択されていません

en: Snapshot location
ja: スナップショットの場所

en: Snapshot saved successfully
ja: スナップショットが正常に保存されました

en: Snapshot to restore not specified!
ja: 復元するスナップショットが指定されていません！

en: Snapshot will become active after system is rebooted.
ja: スナップショットは、システムの再起動後にアクティブとなります。

en: Snapshot(s) Deleted
ja: スナップショットが削除されました

en: Snapshots
ja: スナップショット

en: Snapshots are created and restored instantly. Snapshot creation is an atomic transaction at the file system level.
ja: スナップショットは即座に作成、および復元されます。スナップショットの作成は、ファイルシステムレベルでアトミックにトランザクション処理されるため、中途半端な状態のデータを持ったスナップショットが作成されることはありません。

en: Snapshots are created by creating copies of system files using rsync, and hard-linking unchanged files from previous snapshot.
ja: rsync でシステムファイルがコピーされ、スナップショットが作成されます。また、未変更のファイルについては、以前のスナップショットからハードリンクされます。

en: Snapshots are created using the built-in features of the BTRFS file system.
ja: BTRFS ファイルシステムの組み込み機能を使用して、スナップショットが作成されます。

en: Snapshots are not scheduled at fixed times.
ja: 定期スナップショットは、決まった時刻に作成されるわけではありません。

en: Snapshots are perfect, byte-for-byte copies of the system. Nothing is excluded.
ja: スナップショットはシステムを、バイト単位で完全にコピーして作成されます。いかなるファイルも除外されません。

en: Snapshots are restored by replacing system subvolumes. Since files are never copied, deleted or overwritten, there is no risk of data loss. The existing system is preserved as a new snapshot after restore.
ja: スナップショットは、システムのサブボリュームを置き換えることによって復元されます。ファイルがコピー・削除・上書きされることはないため、データが失われる危険性はありません。スナップショットを復元すると、既存のシステムは新しいスナップショットとして保存されます。

en: Snapshots are saved on the same disk from which they are created (system disk). Storage on other disks is not supported. If system disk fails then snapshots stored on it will be lost along with the system.
ja: スナップショットは、その作成元と同じシステムディスクに保存されます。他のディスクへの保存はサポートされていません。システムディスクに障害が発生した場合、そこに保存してあるスナップショットも含めて、システムのデータが失われます。

en: Snapshots are saved to /timeshift on selected partition. Other locations are not supported.
ja: スナップショットは、選択したパーティションの /timeshift に保存されます。他の場所はサポートされていません。

en: Snapshots are saved to /timeshift-btrfs on selected partition. Other locations are not supported.
ja: スナップショットは、選択したパーティションの /timeshift-btrfs に保存されます。他の場所はサポートされていません。

en: Snapshots available for restore
ja: 復元できるスナップショットがあります

en: Snapshots can be saved to any disk formatted with a Linux file system. Saving snapshots to non-system or external disk allows the system to be restored even if system disk is damaged or re-formatted.
ja: Linux 用のファイルシステムでフォーマットされているのであれば、どんなディスクにでもスナップショットを保存できます。また、スナップショットを非システムディスクや外付けディスクに保存しておけば、システムディスクが故障してしまったり、再フォーマットしてしまったとしても、システムを復元できます。

en: Snapshots cannot be created in Live CD mode
ja: ライブ CD モードでは、スナップショットを作成することができません

en: Snapshots will be created at selected intervals
ja: スナップショットは選択した間隔で作成されます

en: Snapshots will be created at selected intervals if snapshot disk has enough space (> 1 GB)
ja: スナップショットの保存先となるディスクに十分な空き容量 (1 GB 以上) があれば、選択した間隔でスナップショットが作成されます

en: Specify backup device (default: config)
ja: バックアップデバイスを指定します (既定: config)

en: Specify device for installing GRUB2 bootloader
ja: GRUB2 ブートローダーをインストールするデバイスを指定します

en: Specify snapshot to restore
ja: 復元するスナップショットを指定します

en: Specify target device
ja: 対象のデバイスを指定します

en: Status
ja: 状態

en: Stop cron emails for scheduled tasks
ja: cron に定期タスクのメールを送信させない

en: Subvolume
ja: サブボリューム

en: Subvolume exists at destination
ja: 作成先となる場所にサブボリュームが存在します

en: Subvolumes
ja: サブボリューム

en: Summary
ja: 概要

en: Switch to BTRFS mode (default: config)
ja: BTRFS モードに切り替えます (既定: config)

en: Switch to RSYNC mode (default: config)
ja: RSYNC モードに切り替えます (既定: config)

en: Symlinks updated
ja: シンボリックリンクを更新しました

en: Syncing file systems...
ja: ファイルシステムを同期しています...

en: Syncing files with rsync...
ja: rsync でファイルを同期しています...

en: Syntax
ja: 構文

en: System
ja: システム

en: System Restore Utility
ja: システムの復元ユーティリティ

en: System can be rolled-back to a previous date by restoring a snapshot.
ja: スナップショットを復元することで、システムを以前の状態にロールバックできます。

en: System will reboot after files are restored
ja: ファイルの復元が終わり次第、システムが再起動されます

en: System will reboot after files are restored.
ja: ファイルの復元が終わり次第、システムが再起動されます。

en: Tagged snapshot
ja: スナップショットにタグを付けました

en: Tags
ja: タグ

en: Target device is not mounted
ja: 対象のデバイスがマウントされていません

en: Target device is same as system device
ja: 対象のデバイスがシステムデバイスと同じです

en: Target device not specified!
ja: 対象のデバイスが指定されていません！

en: The cron service sends the output of scheduled tasks as an email to the current user. Select this option to suppress the emails for cron tasks created by Timeshift.
ja: cron サービスは定期タスクの出力を、現在のユーザーにメールで送信します。このオプションを選択すると、Timeshift によって作成された cron タスクのメールを送信させないようにします。

en: The system partition has an unsupported subvolume layout.
ja: システムパーティションのサブボリュームレイアウトが、サポートされていない形式になっています。

en: The target partition has an unsupported subvolume layout.
ja: 対象のパーティションのサブボリュームレイアウトが、サポートされていない形式になっています。

en: There are no snapshots on this device
ja: このデバイスにはスナップショットがありません

en: This device is not encrypted
ja: このデバイスは暗号化されていません

en: This software comes without absolutely NO warranty and the author takes no responsibility for any damage arising from the use of this program.
ja: このソフトウェアは完全に無保証です。このソフトウェアを使用することで何らかの損害が生じたとしても、作者は一切責任を負いません。

en: Timeshift is active
ja: Timeshift はアクティブです

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: To restore with default options, press the ENTER key for all prompts!
ja: 既定のオプションのままで復元したい場合は、すべての確認プロンプトに対して ENTER キーを押してください！

en: Type
ja: 種類

en: Unknown option
ja: 不明なオプションです

en: Unknown snapshot type
ja: 不明なスナップショットの種類です

en: Unknown value specified for option --tags
ja: オプション --tags に不明な値が指定されました

en: Unlocked device is mapped to '%s'
ja: ロックが解除されたデバイスは '%s' に配置されています

en: Unlocked successfully
ja: ロックが正常に解除されました

en: Unmounting from
ja: 次からアンマウントしています

en: Unshared
ja: 非共有

en: Unsupported Subvolume Layout
ja: サポートされていないサブボリュームレイアウト

en: Update GRUB menu
ja: GRUB メニューを更新

en: Update initramfs
ja: initramfs を更新

en: Updated /etc/crypttab on target device
ja: 対象のデバイスの /etc/crypttab を更新しました

en: Updated /etc/fstab on target device
ja: 対象のデバイスの /etc/fstab を更新しました

en: Updates the GRUB menu entries (recommended). This is safe to run and should be left selected.
ja: GRUB のメニュー項目を更新します (推奨)。これは安全に実行できるため、選択したままにしておいてください。

en: Updating GRUB menu...
ja: GRUB メニューを更新しています...

en: Updating bootloader configuration...
ja: ブートローダーの設定を更新しています...

en: Used
ja: 使用中

en: User
ja: ユーザー

en: User Home Directories
ja: ユーザーのホームディレクトリ

en: User cancelled the password prompt
ja: ユーザーがパスワードの入力をキャンセルしました

en: User home directories are excluded by default unless you enable them here
ja: ここで追加するように指定しない限り、ユーザーのホームディレクトリは既定で除外されます

en: Users
ja: ユーザー

en: Users Home
ja: ユーザーのホーム

en: Vendor
ja: ベンダー

en: View Rsync Log for Create
ja: 作成の Rsync ログを表示

en: View Rsync Log for Restore
ja: 復元の Rsync ログを表示

en: View TimeShift Logs
ja: TimeShift のログを表示

en: Warning
ja: 警告

en: Web Browsers
ja: ウェブブラウザー

en: Weekly
ja: 毎週

en: Weekly snapshot failed!
ja: 週次スナップショットの作成に失敗しました！

en: Weekly snapshots are enabled
ja: 週次スナップショットが有効になっています

en: With Errors
ja: (エラーがあります)

en: Wizard
ja: ウィザード

en: Wrong password
ja: パスワードが間違っています

en: Yes
ja: はい

en: You can continue working on the current system. After restart, the current system will be visible as a new snapshot. This snapshot can be restored later if required, to 'undo' the restore.
ja: 現在のシステムで作業を続けることもできます。再起動後、現在のシステムが新しいスナップショットとして表示されます。必要であれば、あとでこのスナップショットを復元して、復元操作を「取り消す」ことができます。

en: [ENTER = Default (%s), a = Abort]
ja: [ENTER = 既定 (%s), a = 中断]

en: [ENTER = Default (%s), r = Root device, a = Abort]
ja: [ENTER = 既定 (%s), r = ルートデバイス, a = 中断]

en: [For Experienced Users] Change these settings if the restored system fails to boot.
ja: [上級ユーザー向け] 復元したシステムの起動に失敗する場合、これらの設定を変更してみてください。

en: [Warning] Deleted invalid lock
ja: [警告] 無効なロックを削除しました

en: all
ja: すべて

en: btrfs returned an error
ja: btrfs がエラーを返しました

en: complete
ja: 完了

en: crontab file exported
ja: crontab ファイルをエクスポートしました

en: crontab file installed
ja: crontab ファイルをインストールしました

en: incomplete
ja: 不完全

en: marked for deletion
ja: 削除待ち

en: mounted at path
ja: マウント先のパス

en: remaining
ja: 残っています

en: rsync returned an error
ja: rsync がエラーを返しました

en: un-tagged
ja: 除去タグ

en: Run Timeshift as Administrator
ja: Timeshift を管理者として実行

en: Authentication is required to run Timeshift as Administrator
ja: Timeshift を管理者として実行するには、認証が必要です
