linuxmint - en to ro translation catalogue (555 entries)

en: 
    Press ENTER to continue...
ro: 
    Apasă ENTER pentru a continua...

en: %d snapshots, %s free
ro: %d instantanee, %s liber

en: '%s' will be on '%s'
ro: '%s' va fi pe '%s'

en: '%s' will be on root device
ro: '%s' va fi pe dispozitivul root

en: (Re)install GRUB2 on:
ro: (Re)instalează GRUB2 pe:

en: ** Uninstalled Timeshift BTRFS **
ro: ** Dezinstalat Timeshift BTRFS **

en: / is mapped to device
ro: / e mapat la dispozitiv

en: /boot is mapped to device
ro: /boot e mapat la dispozitiv

en: /boot/efi is mapped to device
ro: /boot/efi e mapat la dispozitiv

en: /home is mapped to device
ro: /home e mapat la dispozitiv

en: <b>Comments</b> (double-click to edit)
ro: <b>Comentarii</b> (dublu-clic pentru editare)

en: A maintenance task runs once every hour and creates snapshots as needed.
ro: O sarcină de întreținere se execută o dată pe oră și creează instantanee după 
    cum este necesar.

en: Aborted.
ro: Abandonat.

en: About
ro: Despre

en: Action
ro: Acțiune

en: Add
ro: Adaugă

en: Add Files
ro: Adaugă fișiere

en: Add Folders
ro: Adaugă dosare

en: Add custom pattern
ro: Adaugă un model personalizat

en: Add directories
ro: Adaugă directoare

en: Add files
ro: Adaugă fișiere

en: Add tags to snapshot (default: O)
ro: Adaugă etichete la instantaneu (implicit: O)

en: Added cron task
ro: Sarcină cron adăugată

en: Admin Access Required
ro: Acces de administrator necesar

en: Admin access is required to backup and restore system files.
ro: Accesul de administrator este necesar pentru salvarea și restaurarea fișierelor de sistem.

en: All Files
ro: Toate fișierele

en: All files are copied when first snapshot is created. Subsequent snapshots are incremental. Unchanged files will be hard-linked from the previous snapshot if available.
ro: Toate fișierele sunt copiate când se crează primul instantaneu. Instantaneele următoare sunt incrementale. Fișierele nemodificate vor fi hard-linked din instantaneele precedente dacă acestea există.

en: All other files and folders are excluded.
ro: Toate celelalte fișiere și dosare sunt excluse.

en: An encrypted device is selected for root file system (/). The boot directory (/boot) must be mounted on a non-encrypted device for the system to boot successfully.
    
    Either select a non-encrypted device for boot directory or select a non-encrypted device for root filesystem.
ro: Este selectat un dispozitiv criptat pentru sistemul de fișiere root (/). Directorul boot (/boot) trebuie montat pe un dispozitiv necriptat pentru ca sistemul să pornească cu succes.
    
    Fie selectați un dispozitiv necriptat pentru directorul boot ori selectați un dispozitiv necriptat pentru sistemul de fișiere root.

en: Another instance of Timeshift is creating a snapshot.
ro: O altă instanță a Timeshift creează deja un instantaneu.

en: Another instance of this application is running
ro: O altă instanță a acestei aplicații rulează deja

en: Another instance of timeshift is currently running!
ro: O altă instanță a Timeshift rulează deja!

en: Answer YES to all confirmation prompts
ro: Răspunde cu DA la toate cererile de confirmare

en: App config loaded
ro: Configurația aplicației a fost încărcată

en: App config saved
ro: Configurația aplicației a fost salvată

en: Application needs admin access.
ro: Aplicația necesită acces de administrator.

en: Application will exit
ro: Aplicația se va închide

en: Application will exit.
ro: Aplicația se va închide.

en: Available
ro: Disponibil

en: BTRFS Snapshots
ro: Instantanee BTRFS

en: BTRFS device is not mounted
ro: Dispozitivul BTRFS nu este montat

en: BTRFS snapshots are saved on system partition. Other partitions are not supported.
ro: Instantaneele BTRFS sunt salvate pe partiția de sistem. Alte partiții nu sunt 
    acceptate.

en: BTRFS snapshots are saved on the same disk from which it is created. If the system disk fails, snapshots will be lost along with the system. Save snapshots to an external non-system disk in RSYNC mode to guard against disk failures.
ro: Instantaneele BTRFS sunt salvate pe același disc după care sunt create. Dacă discul de sistem eșuează, instantaneele se vor pierde odată cu sistemul. Salvează instantaneele pe un disc extern, non-sistem, în modul RSYNC, pentru a te proteja în caz de defecțiune a discului.

en: Backup Device
ro: Dispozitiv de backup

en: Backup device not specified!
ro: Dispozitivul de backup nu e specificat!

en: Bittorrent Clients
ro: Clienți bittorrent

en: Boot device not selected
ro: Dispozitivul pentru boot nu a fost selectat

en: Boot snapshot failed!
ro: Instantaneul de pornire a eșuat!

en: Boot snapshots are created with a delay of 10 minutes after system startup.
ro: Instantaneele de pornire sunt create cu o întârziere de 10 minute după pornirea sistemului.

en: Boot snapshots are enabled
ro: Instantaneele de pornire sunt activate

en: Bootloader Options
ro: Opțiuni pentru bootloader

en: Bootloader Options (Advanced)
ro: Opțiuni bootloader (Avansat)

en: Browse
ro: Răsfoire

en: Browse Files
ro: Răsfoiește fișiere

en: Browse selected snapshot
ro: Răsfoiește instantaneul selectat

en: Building file list...
ro: Se construiește lista de fișiere...

en: Calculating required disk space...
ro: Se calculează spațiul pe disc necesar...

en: Cancel
ro: Anulează

en: Cancel restore?
ro: Anulezi restaurarea?

en: Cancelling the restore process will leave the target system in an inconsistent state. The system may fail to boot or you may run into various issues. After cancelling, you need to restore another snapshot, to bring the system to a consistent state. Click Yes to confirm.
ro: Anularea procesului de restaurare va lăsa sistemul țintă într-un stadiu nepotrivit. E posibil ca sistemul să eșueze la pornire sau să vă confruntați cu diverse probleme. După anulare e nevoie să restaurați un alt instantaneu pentru a aduce sistemul la o stare consistentă. Fă clic pe Da pentru confirmare.

en: Cannot Delete Live Snapshot
ro: Nu se poate șterge un instantaneu live

en: Changed
ro: Modificat

en: Changed items:
ro: Elemente modificate:

en: Checking Restore Actions (Dry Run)
ro: Verificarea acțiunilor de restaurare (rulare în gol)

en: Checking file systems for errors...
ro: Se verifică sistemele de fișiere pentru erori...

en: Checksum
ro: Suma de control

en: Cleaning up...
ro: Se curăță...

en: Click to edit. Drag and drop to re-order.
ro: Clic pentru editare. Trage și lasă să cadă pentru a reordona.

en: Click to edit. Drag-drop to re-order.
ro: Clic pentru editare. Trage și lasă să cadă pentru a reordona.

en: Clone System
ro: Clonează sistemul

en: Cloning
ro: Se clonează

en: Cloning system...
ro: Se clonează sistemul...

en: Close
ro: Închide

en: Close window to exit
ro: Închide fereastra pentru a ieși

en: Commands listed below are not available on this system
ro: Comenzile afișate mai jos nu sunt disponibile pe acest sistem

en: Comments (click to edit)
ro: Comentarii (clic pentru a edita)

en: Comparing Files (Dry Run)...
ro: Se compară fișierele (execuție în gol)...

en: Comparing files with rsync...
ro: Se compară fișierele cu rsync...

en: Completed
ro: Finalizat

en: Completed With Errors
ro: Finalizat cu erori

en: Confirm Actions
ro: Confirmă acțiunile

en: Continue with restore? (y/n):
ro: Continuă restaurarea? (y/n):

en: Could not find device
ro: Dispozitivul nu a fost găsit

en: Could not find file
ro: Fișierul nu a fost găsit

en: Could not find snapshot
ro: Instantaneul nu a fost găsit

en: Could not find system subvolume
ro: Subvolumul de sistem nu a fost găsit

en: Could not find system subvolumes for creating pre-restore snapshot
ro: Nu s-au putut găsi subvolumele de sistem pentru crearea unui instantaneu de pre-restaurare

en: Create
ro: Creează

en: Create Snapshot
ro: Creează instantaneu

en: Create one per boot
ro: Creează unul pentru fiecare pornire

en: Create one per day
ro: Creează unul pe zi

en: Create one per hour
ro: Creează unul pe oră

en: Create one per month
ro: Creează unul pe lună

en: Create one per week
ro: Creează unul pe săptămână

en: Create snapshot (even if not scheduled)
ro: Creează instantaneu (chiar dacă nu este planificat)

en: Create snapshot if scheduled
ro: Creează instantaneul dacă este programat

en: Create snapshot of current system
ro: Creează un instantaneu al sistemului actual

en: Create snapshots manually or enable scheduled snapshots to protect your system
ro: Creează instantanee manual ori activează instantanee programate pentru protecția sistemului

en: Create snapshots using BTRFS
ro: Creează instantanee folosind BTRFS

en: Create snapshots using RSYNC tool and hard-links
ro: Creează instantanee folosind instrumentul RSYNC și hard-link-uri

en: Created
ro: Creat

en: Created control file
ro: Fișier de control creat

en: Created directory
ro: Director creat

en: Created pre-restore snapshot
ro: Instantaneu de restabilire creat

en: Created subvolume snapshot
ro: S-a creat un instantaneu al subvolumului

en: Creating Snapshot...
ro: Se creează un instantaneu...

en: Creating new backup...
ro: Se creează o copie de rezervă nouă ...

en: Creating new snapshot...
ro: Se creează un nou instantaneu...

en: Creating pre-restore snapshot from system subvolumes...
ro: Se creează un instantaneu înainte de restaurare din subvolumele de sistem...

en: Critical Error
ro: Eroare critică

en: Cron job added
ro: S-a adăugat o sarcină cron

en: Cron job removed
ro: S-a eliminat sarcina cron

en: Cron task exists
ro: Sarcina cron există

en: Custom
ro: Personalizat

en: Daily
ro: Zilnic

en: Daily snapshot failed!
ro: Instantaneul zilnic a eșuat!

en: Daily snapshots are enabled
ro: Instantaneele zilnice sunt activate

en: Data will be modified on following devices:
ro: Datele vor fi modificate pe următoarele dispozitive:

en: Date Format
ro: Formatul datei

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete Snapshots
ro: Șterge instantaneele

en: Delete all snapshots
ro: Șterge toate instantaneele

en: Delete selected snapshot
ro: Șterge instantaneul selectat

en: Delete snapshot
ro: Șterge instantaneul

en: Deleted
ro: Șters

en: Deleted directory
ro: Director șters

en: Deleted subvolume
ro: Subvolum șters

en: Deleting Snapshots...
ro: Se șterg instantaneele...

en: Deleting subvolume
ro: Șterge subvolum

en: Description
ro: Descriere

en: Destroyed qgroup
ro: S-a distrus qgroupul

en: Destroying qgroup
ro: Se distruge qgroupul

en: Device
ro: Dispozitiv

en: Device is unlocked
ro: Dispozitivul este deblocat

en: Device name is empty!
ro: Numele dispozitivului este gol!

en: Device not found
ro: Dispozitiv negăsit

en: Devices displayed above have BTRFS file systems.
ro: Dispozitivele afișate mai sus au sisteme de fișiere BTRFS.

en: Devices displayed above have Linux file systems.
ro: Dispozitivele afișate mai sus au sisteme de fișiere Linux.

en: Devices from which snapshot was created are pre-selected.
ro: Dispozitivele din care a fost creat instantaneul sunt preselectate.

en: Devices with Linux file systems
ro: Dispozitive cu sisteme de fișiere Linux

en: Devices with Windows file systems are not supported (NTFS, FAT, etc).
ro: Dispozitivele cu sisteme de fișiere Windows nu sunt acceptate (NTFS, FAT, etc).

en: Directory not found
ro: Directorul nu a fost găsit

en: Disclaimer
ro: Asumare a responsabilității

en: Disk
ro: Disc

en: Distribution
ro: Distribuție

en: Enable scheduled snapshots to protect your system
ro: Activează instantanee planificate pentru a-ți proteja sistemul

en: Encrypted Device
ro: Dispozitiv criptat

en: Encrypted Home Directory
ro: Directorul personal criptat

en: Enter device name or number
ro: Introduceți numele sau numărul dispozitivului

en: Enter device name or number (a=Abort)
ro: Introdu numele sau numărul dispozitivului (a=Anulare)

en: Enter passphrase to unlock '%s'
ro: Introdu expresia de acces pentru a debloca '%s'

en: Enter snapshot number (a=Abort, p=Previous, n=Next)
ro: Introduc numărul instantaneului (a=Abort, p=Previous, n=Next)

en: Enter the pattern to exclude (Ex: *.mp3, *.bak)
ro: Introdu modelul de exclus (Ex: *.mp3, *.bak)

en: Error
ro: Eroare

en: Error running Rsync
ro: Eroare la rularea rsync

en: Estimate
ro: Estimare

en: Estimating System Size...
ro: Se estimează dimensiunea sistemului...

en: Estimating system size...
ro: Se estimează dimensiunea sistemului...

en: Examples
ro: Exemple

en: Exclude All Files
ro: Exclude toate fișierele

en: Exclude Application Settings
ro: Exclude setările aplicațiilor

en: Exclude Apps
ro: Exclude aplicațiile

en: Exclude List
ro: Listă de excluderi

en: Exclude List Summary
ro: Rezumat al listei de excludere

en: Exclude Pattern
ro: Exclude modelul

en: Excluded Directories
ro: Directoare excluse

en: Expected values: O, B, H, D, W, M
ro: Valori așteptate: O, B, H, D, W, M

en: Failed to add cron job
ro: Eșec la adăugarea unui sarcini cron

en: Failed to copy file
ro: Nu s-a putut copia fișierul

en: Failed to create directory
ro: Nu s-a reușit crearea directorului

en: Failed to create new snapshot
ro: Nu s-a reușit crearea unui nou instantaneu

en: Failed to create snapshot
ro: Nu s-a reușit crearea instantaneului

en: Failed to create subvolume snapshot
ro: Nu s-a reușit crearea unui instantaneu de subvolum

en: Failed to create symlinks
ro: Legăturile simbolice nu au putut fi create

en: Failed to delete directory
ro: Nu s-a reușit ștergerea directorului

en: Failed to delete file
ro: Nu s-a reușit ștergerea fișierului

en: Failed to delete snapshot nested subvolume
ro: Ștergerea subvolumului din snapshot a eșuat

en: Failed to delete snapshot subvolume
ro: Ștergerea nereușită a subvolumului instantaneului

en: Failed to delete symlinks
ro: Nu s-a reușit ștergerea legăturilor simbolice

en: Failed to destroy qgroup
ro: Nu s-a putut distruge qgroupul

en: Failed to estimate system size
ro: Nu s-a putut estima dimensiunea sistemului

en: Failed to export crontab file
ro: Nu s-a putut exporta fișierul crontab

en: Failed to get input from user in 3 attempts
ro: Nu s-au putut obține informații de la utilizator în 3 încercări

en: Failed to get partition list
ro: Nu s-a putut obține lista de partiții

en: Failed to get partition list.
ro: Nu s-a putut obține lista de partiții.

en: Failed to install crontab file
ro: Nu s-a putut instala fișierul crontab

en: Failed to mount devices
ro: Eșec la montarea dispozitivelor

en: Failed to move file
ro: Eșec la mutarea fișierului

en: Failed to move system subvolume to snapshot directory
ro: Nu s-a reușit mutarea subvolumului de sistem în directorul de instantanee

en: Failed to query subvolume list
ro: Nu s-a reușit interogarea listei de subvolume

en: Failed to query subvolume quota
ro: Nu s-a putut obține cota subvolumului

en: Failed to read cron tab
ro: Eșec la citirea tabelului cron

en: Failed to read file
ro: Eșec la citirea fișierului

en: Failed to remove
ro: Eliminare nereușită

en: Failed to remove cron job
ro: Eșec la eliminarea sarcinii cron

en: Failed to remove snapshot
ro: Nu s-a putut elimina instantaneul

en: Failed to restore system subvolume
ro: Nu s-a reușit restaurarea subvolumului de sistem

en: Failed to save exclude list
ro: Nu s-a reușit salvarea listei de excluderi

en: Failed to unlock device
ro: Nu s-a reușit deblocarea dispozitivului

en: Failed to unmount
ro: Eșec la demontare

en: Failed to unmount device!
ro: Nu s-a reușit demontarea dispozitivului!

en: Failed to write file
ro: Eșec la scrierea fișierului

en: File (snapshot)
ro: Fișier (instantaneu)

en: File (system)
ro: Fișier (sistem)

en: File Pattern
ro: Model de fișiere

en: File and directory counts:
ro: Număr de fișiere și directoare:

en: File not found
ro: Fișier negăsit

en: Files &amp; directories matching the patterns below will be excluded. Patterns starting with a + will include the item instead of excluding.
ro: Fișiere și directoarele care se potrivesc modelelor de mai jos vor fi excluse. Modelele care încep cu un + vor include elementul în loc să-l excludă.

en: Files and directories can be excluded to save disk space.
ro: Fișierele și directoarele pot fi excluse pentru a economisi spațiu pe disc.

en: Files and directory counts:
ro: Număr de fișiere și directoare:

en: Files matching the following patterns will be excluded
ro: Fișierele care se potrivesc cu următoarele modele vor fi excluse

en: Filesystem
ro: Sistem de fișiere

en: Filter by name or path
ro: Filtrează după nume sau adresă

en: Filters
ro: Filtre

en: Finish
ro: Finalizare

en: Finished
ro: Finalizat

en: First snapshot requires:
ro: Primul instantaneu necesită:

en: Found existing pre-restore snapshot
ro: A fost găsit un instantaneu existent înainte de restaurare

en: Free
ro: Liber

en: Free space
ro: Spațiu liber

en: GRUB Device
ro: Dispozitiv GRUB

en: GRUB device not selected
ro: Dispozitivul GRUB nu este selectat

en: GRUB will NOT be reinstalled
ro: GRUB NU va fi reinstalat

en: Generating initramfs...
ro: Se generează initramfs...

en: Group
ro: Grup

en: Help
ro: Ajutor

en: Hidden files and folders are included by default since they contain user-specific configuration files.
ro: Fișierele și dosarele ascunse sunt incluse în mod implicit, deoarece conțin fișiere de configurare specifice utilizatorului.

en: Hide
ro: Ascunde

en: Hide rsync output
ro: Ascunde ieșirea rsync

en: Hide this window (files will be deleted in background)
ro: Ascunde această fereastră (fișierele vor fi șterse în fundal)

en: Home
ro: Acasă

en: Home Directory
ro: Directorul personal

en: Hourly
ro: Orar

en: Hourly snapshot failed!
ro: Instantaneul orar a eșuat!

en: Hourly snapshots are enabled
ro: Instantaneele orare sunt activate

en: If the restored system fails to boot, then boot from the Live CD/USB, install Timeshift, and try restoring another snapshot.
ro: Dacă sistemul restabilit nu reușește să pornească,  pornește folosind un Live CD/USB, instalează Timeshift și încearcă să restaurezi un alt instantaneu.

en: If these terms are not acceptable to you, please do not proceed beyond this point!
ro: Dacă acești termeni nu sunt acceptabili pentru dvs., vă rugăm să nu continuați dincolo de acest punct!

en: Include / Exclude Patterns
ro: Include / exclude modelele

en: Include @home subvolume in backups
ro: Include subvolumul @home în copiile de siguranță

en: Include All Files
ro: Include toate fișierele

en: Include Only Hidden Files
ro: Include doar fișierele ascunse

en: Invalid Snapshot
ro: Instantaneu nevalid

en: Invalid command line arguments
ro: Argumentele liniei de comandă sunt nevalide

en: Invalid snapshot
ro: Instantaneu nevalid

en: Items Not Selected
ro: Elementele nu sunt selectate

en: Keep
ro: Păstrează

en: Keep configuration files for bittorrent clients like Deluge, Transmission, etc. If un-checked, previous configuration files will be restored from snapshot.
ro: Păstrează fișierele de configurare pentru clienții bittorrent cum ar fi Deluge, Transmission, etc. Dacă nu este bifată, fișierele de configurare neconfirmate vor fi restabilite din instantaneu.

en: Keep configuration files for web browsers like Firefox and Chrome. If un-checked, previous configuration files will be restored from snapshot
ro: Păstrează fișierele de configurare pentru browserele web, cum ar fi Firefox și Chrome. Dacă nu este bifat, fișierele de configurare anterioare vor fi restabilite din instantaneu

en: Keep on Root Device
ro: Păstrează pe dispozitivul rădăcină

en: Keep this mount path on the root filesystem
ro: Păstrează această cale de montare pe sistemul de fișiere rădăcină

en: Label
ro: Etichetă

en: Last boot snapshot is %d hours old
ro: Ultimul instantaneu de pornire este vechi de %d ore

en: Last boot snapshot is older than system start time
ro: Ultimul instantaneu de pornire este mai vechi decât ora de pornire a sistemului

en: Last boot snapshot not found
ro: Ultimul instantaneu de pornire nu a fost găsit

en: Last daily snapshot is %d hours old
ro: Ultimul instantaneu zilnic este vechi de %d ore

en: Last daily snapshot is more than 1 day old
ro: Ultimul instantaneu zilnic este mai vechi de 1 zi

en: Last daily snapshot not found
ro: Ultimul instantaneu zilnic nu a fost găsit

en: Last hourly snapshot is %d minutes old
ro: Ultimul instantaneu orar este vechi de %d minute

en: Last hourly snapshot is more than 1 hour old
ro: Ultimul instantaneu orar este mai vechi de o oră

en: Last hourly snapshot not found
ro: Ultimul instantaneu orar nu a fost găsit

en: Last monthly snapshot is %d days old
ro: Ultimul instantaneu lunar este vechi de %d zile

en: Last monthly snapshot is more than 1 month old
ro: Ultimul instantaneu lunar este mai vechi de o lună

en: Last monthly snapshot not found
ro: Ultimul instantaneu lunar nu a fost găsit

en: Last weekly snapshot is %d days old
ro: Ultimul instantaneu săptămânal este vechi de %d zile

en: Last weekly snapshot is more than 1 week old
ro: Ultimul instantaneu săptămânal este mai vechi de o săptămână

en: Last weekly snapshot not found
ro: Ultimul instantaneu săptămânal nu a fost găsit

en: Latest snapshot
ro: Cel mai recent instantaneu

en: Linking from snapshot
ro: Se leagă din instantaneu

en: List
ro: Listă

en: List devices
ro: Afișează dispozitivele

en: List snapshots
ro: Afișează instantaneele

en: Live USB Mode (Restore Only)
ro: Modul Live USB (numai restaurare)

en: Location
ro: Locație

en: Main window closed by user
ro: Fereastra principală a fost închisă de utilizator

en: Mark/Unmark for Deletion
ro: Marchează/demarchează pentru ștergere

en: Maximum backups exceeded for backup level
ro: Numărul maxim de copii de siguranță a fost depășit pentru nivelul de instantanee

en: Menu
ro: Meniu

en: Misc
ro: Diverse

en: Missing Dependencies
ro: Dependențe lipsă

en: Mode
ro: Mod

en: Monthly
ro: Lunar

en: Monthly snapshot are enabled
ro: Instantaneele lunare sunt activate

en: Monthly snapshot failed!
ro: Instantaneul lunar a eșuat!

en: Mount
ro: Montare

en: Moved system subvolume to snapshot directory
ro: Subvolumul de sistem a fost mutat în directorul de instantanee

en: Multiple snapshots selected
ro: Mai multe instantanee selectate

en: Name
ro: Nume

en: Next
ro: Următorul

en: No
ro: Nu

en: No Change
ro: Nicio modificare

en: No Snapshots Selected
ro: Nu sunt selectate instantanee

en: No snapshots available
ro: Nu sunt disponibile instantanee

en: No snapshots found
ro: Nu s-au găsit instantanee

en: No snapshots found on device
ro: Nu s-au găsit instantanee pe dispozitiv

en: No snapshots on device
ro: Nu există instantanee pe dispozitiv

en: No snapshots on this device
ro: Nu există instantanee pe acest dispozitiv

en: No snapshots selected
ro: Nu sunt selectate instantanee

en: None
ro: Niciunul

en: Not Found
ro: Nu s-a găsit

en: Not Selected
ro: Neselectat

en: Not Supported
ro: Nu este acceptat

en: Not enough disk space
ro: Nu există suficient spațiu pe disc

en: Notes
ro: Note

en: Nothing to do!
ro: Nimic de făcut!

en: Number of snapshots to keep.
    Older snapshots will be removed once this limit is exceeded.
ro: Numărul de instantanee de păstrat.
    Instantaneele mai vechi vor fi eliminate odată ce această limită este depășită.

en: OS must be installed on a BTRFS partition with Ubuntu-type subvolume layout (@ and @home subvolumes). Other layouts are not supported.
ro: Sistemul de operare trebuie instalat pe o partiție BTRFS cu aranjamentul subvolumelor tip Ubuntu (subvolumele @ și @home). Alte aranjamente nu sunt acceptate.

en: Older log files removed
ro: Fișierele de înregistrări mai vechi au fost șterse

en: Oldest snapshot
ro: Cel mai vechi instantaneu

en: On demand (manual)
ro: La cerere (manual)

en: Only ubuntu-type layouts with @ and @home subvolumes are currently supported.
ro: Doar aranjamentele tip Ubuntu cu subvolume @ și @home sunt momentan acceptate.

en: Open Menu
ro: Deschide meniul

en: Option --snapshot-device should not be specified for creating snapshots in BTRFS mode
ro: Opțiunea --snapshot-device nu ar trebui specificată pentru crearea instantaneelor în modul BTRFS

en: Options
ro: Opțiuni

en: Other applications (next page)
ro: Alte aplicații (pagina următoare)

en: Owner
ro: Proprietar

en: Parent Device
ro: Dispozitiv părinte

en: Parsing log file...
ro: Se citește fișierul de jurnale...

en: Partition has an unsupported subvolume layout.
ro: Partiția are un aranjament de subvolume neacceptat.

en: Path
ro: Cale

en: Pattern
ro: Model

en: Permissions
ro: Drepturi

en: Please check if you have multiple windows open.
ro: Te rog să verifici dacă ai mai multe ferestre deschise.

en: Please do not interrupt the restore process!
ro: Te rog să nu întrerupi procesul de restaurare!

en: Please install required packages and try running TimeShift again
ro: Te rog instalează pachetele necesare și încearcă să execuți iar TimeShift

en: Please re-run the application as admin (using 'sudo' or 'su')
ro: Te rog să rulezi din nou aplicația ca administrator (folosind 'sudo' sau 'su')

en: Please run the application as admin (using 'sudo' or 'su')
ro: Te rog să rulezi aplicația ca administrator (folosind 'sudo' sau 'su')

en: Please save your work and close all applications.
ro: Te rog să-ți salvezi munca și să închizi toate aplicațiile.

en: Please select a snapshot to view the log!
ro: Te rog selectează un instantaneu pentru a vizualiza jurnalul!

en: Please select the GRUB device
ro: Te rog să selectezi dispozitivul GRUB

en: Please wait a few minutes and try again.
ro: Te rog să aștepți câteva minute și să încercați din nou.

en: Please wait for snapshots to be deleted.
ro: Te rog să aștepți ca instantaneele să fie șterse.

en: Please wait...
ro: Te rog să aștepți...

en: Populating list...
ro: Se populează lista...

en: Preparing...
ro: Se pregătește...

en: Previous
ro: Anterior

en: Print debug information
ro: Tipărire informații de depanare

en: Print version number
ro: Scrie numărul de versiune

en: Query completed
ro: Interogare finalizată

en: Querying subvolume info...
ro: Se solicită informații despre subvolum...

en: RSYNC Snapshots
ro: Instantanee RSYNC

en: Re-generates initramfs for all installed kernels. This is generally not needed. Select this only if the restored system fails to boot.
ro: Regenerează initramfs pentru toate nucleele instalate. De obicei nu este nevoie de acest lucru. Selectează doar dacă sistemul restaurat nu poate porni.

en: Re-install GRUB2 bootloader?
ro: Reinstalezi bootloader-ul GRUB2?

en: Re-installing GRUB2 bootloader...
ro: Se reinstalează bootloader-ul GRUB2...

en: Re-installs the GRUB2 bootloader on the selected device.
ro: Reinstalează bootloader-ul GRUB2 pe dispozitivul selectat.

en: Read %'d of %'d lines...
ro: Citește %'d din %'d linii...

en: Rebooting system...
ro: Se repornește sistemul...

en: Recommended
ro: Recomandat

en: Refresh
ro: Reîmprospătare

en: Remote and network locations are not supported.
ro: Locațiile la distanță și din rețea nu sunt acceptate.

en: Remove
ro: Elimină

en: Removed
ro: Eliminat

en: Removed cron task
ro: S-a șters sarcina cron

en: Removed mount directory: '%s'
ro: S-a șters directorul de montări „%s”

en: Removed snapshot
ro: S-a șters instantaneul

en: Removing
ro: Eliminare

en: Removing snapshot
ro: Se elimină instantaneul

en: Removing snapshots
ro: Se elimină instantaneele

en: Restore
ro: Restaurează

en: Restore @home subvolume
ro: Restaurează subvolumul @home

en: Restore Device
ro: Restaurează dispozitivul

en: Restore Exclude
ro: Excludere restaurare

en: Restore Snapshot
ro: Restaurează instantaneul

en: Restore completed
ro: Restaurare completă

en: Restore selected snapshot
ro: Restaurează instantaneul selectat

en: Restore snapshot
ro: Restaurează instantaneul

en: Restored subvolumes will become active after system is restarted.
ro: Subvolumele restaurate vor deveni active atunci când sistemul repornește.

en: Restored system subvolume
ro: S-a restaurat subvolumul de sistem

en: Restoring Snapshot...
ro: Se restaurează instantaneul...

en: Restoring a snapshot will replace system subvolumes, and system subvolumes currently in use will be preserved as a new snapshot. If required, this snapshot can be restored later to 'undo' the restore.
ro: Restaurarea unui instantaneu va înlocui subvolumele de sistem, iar subvolumele de sistem folosite actual vor fi păstrate ca și un instantaneu nou. Dacă este nevoie, acest instantaneu se poate restaura mai târziu pentru a anula restaurarea.

en: Restoring snapshot...
ro: Se restaurează instantaneul...

en: Restoring snapshots only replaces system files and settings. Non-hidden files and directories in user home directories will not be touched. This behaviour can be changed by adding a filter to include these files. Included files will be backed up when snapshot is created, and replaced when snapshot is restored.
ro: Restaurarea instantaneelor înlocuiește numai fișiere și setări de sistem. Fișierele și directoarele vizibile din directoarele personale nu vor fi atinse. Acest comportament poate fi schimbat adăugând un filtru pentru a include acele fișiere. Fișierele incluse vor fi păstrate în siguranță când instantaneul este creat și înlocuite când este restaurat.

en: Revision
ro: Revizuire

en: Root device not selected
ro: Dispozitivul rădăcină nu este selectat

en: Rsync Log Viewer
ro: Vizualizatorul jurnalelor Rsync

en: Run 'timeshift' for the command-line version of this tool
ro: Rulează `timeshift` pentru versiunea în terminal al acestui instrument

en: Run in non-interactive mode
ro: Rulează în modul non-interactiv

en: Running
ro: Rulează

en: Save snapshots to an external disk instead of the system disk to guard against drive failures.
ro: Salvează instantaneele într-un disc extern în loc de discul de sistem pentru a proteja împotriva eșecurilor de disc.

en: Saving snapshots to a non-system disk allows you to format and re-install the OS on the system disk without losing snapshots stored on it. You can even install another Linux distribution and later roll-back the previous distribution by restoring a snapshot.
ro: Salvarea instantaneelor pe un disc altul decât cel de sistem permite formatarea și reinstalarea sistemului de operare pe discul de sistem fără a pierde instantaneele stocate pe el. Poți inclusiv instala altă distribuție de Linux și apoi să te întorci la cea veche folosind un instantaneu.

en: Saving to device
ro: Se salvează pe dispozitiv

en: Schedule
ro: Program

en: Scheduled snapshot in progress...
ro: Instantaneu programat în progres...

en: Scheduled snapshots are disabled
ro: Instantaneele programate sunt dezactivate

en: Scheduled snapshots are disabled. It's recommended to enable it.
ro: Instantaneele programate sunt dezactivate. Este recomandat să le activezi.

en: Scheduled snapshots are enabled
ro: Instantaneele programate sunt activate

en: Scheduled snapshots are enabled. Snapshots will be created automatically for selected levels.
ro: Instantaneele programate sunt activate. Vor fi create instantanee automat pentru nivelurile selectate.

en: Select '%s' device (default = %s)
ro: Selectează dispozitivul „%s” (implicit = %s)

en: Select BTRFS system disk with root subvolume (@)
ro: Selectează discul de sistem BTRFS cu subvolum rădăcină (@)

en: Select GRUB device
ro: Selectează dispozitivul GRUB

en: Select Snapshot
ro: Selectează instantaneul

en: Select Snapshot Levels
ro: Selectează nivelurile de instantanee

en: Select Snapshot Location
ro: Selectează locația instantaneului

en: Select Snapshot Type
ro: Selectează tipul instantaneului

en: Select Snapshots
ro: Selectează instantaneele

en: Select Target Device
ro: Selectează dispozitivul țintă

en: Select a partition on this disk
ro: Selectează o partiție de pe acest disc

en: Select a single snapshot to restore
ro: Selectează un singur instantaneu de restaurat

en: Select another device for root file system (/)
ro: Selectează alt dispozitiv pentru sistemul de fișiere rădăcină (/)

en: Select another device or free up some space
ro: Selectează alt dispozitiv sau eliberează puțin spațiu

en: Select another device to delete snasphots
ro: Selectează alt dispozitiv pentru a șterge instantanee

en: Select another device?
ro: Selectezi alt dispozitiv?

en: Select applications to exclude from restore
ro: Selectează aplicații pentru a le exclude din restaurare

en: Select backup device
ro: Selectează dispozitivul pentru copia de rezervă

en: Select directory
ro: Selectează directorul

en: Select file(s)
ro: Selectează fișier(ele)

en: Select snapshot
ro: Selectează instantaneul

en: Select snapshots to delete
ro: Selectează instantaneele de șters

en: Select the device for root file system (/)
ro: Selectează dispozitivul pentru sistemul de fișiere rădăcină (/)

en: Select the devices where files will be restored.
ro: Selectează dispozitivele unde fișierele vor fi restaurate.

en: Select the intervals for creating snapshots
ro: Selectează intervalele pentru creat instantanee

en: Select the items to be removed from the list
ro: Selectează elementele de șters din această listă

en: Select the snapshot device
ro: Selectează dispozitivul pentru instantaneu

en: Select the snapshot to restore
ro: Selectează instantaneul de restaurat

en: Select the snapshots to be deleted
ro: Selectează instantaneele de șters

en: Select the snapshots to mark for deletion
ro: Selectează instantaneele de marcat pentru ștergere

en: Select the target devices where system will be cloned.
ro: Selectează dispozitivele țintă unde sistemul va fi clonat.

en: Selected default snapshot device
ro: Dispozitivul implicit pentru instantanee selectat

en: Selected default snapshot type
ro: Tipul implicit pentru instantanee selectat

en: Selected device does not have BTRFS partition
ro: Dispozitivul selectat nu are partiție BTRFS

en: Selected device does not have Linux partition
ro: Dispozitivul selectat nu are partiție Linux

en: Selected snapshot device
ro: Dispozitivul pentru instantanee selectat

en: Selected snapshot device is not a system disk
ro: Dispozitivul pentru instantanee delectat nu este un disc de sistem

en: Selected snapshot is marked for deletion
ro: Instantaneul selectat este marcat pentru ștergere

en: Selected snapshot is marked for deletion and cannot be restored
ro: Instantaneul selectat este marcat pentru ștergere și nu poate fi restaurat

en: Selected user has an encrypted home directory. It's not possible to include only hidden files.
ro: Utilizatorul selectat are un director personal criptat. Nu este posibil să incluzi doar fișiere ascunse.

en: Session log file
ro: Fișier cu jurnalele sesiunii

en: Set snapshot description
ro: Setează descrierea instantaneului

en: Settings
ro: Setări

en: Settings wizard
ro: Asistent de setări

en: Setup Complete
ro: Configurarea este completă

en: Setup Wizard
ro: Asistent de configurare

en: Show additional debug messages
ro: Arată mai multe mesaje de depanare

en: Show all options
ro: Arată toate opțiunile

en: Show more applications to exclude on the next page
ro: Arată mai multe aplicații de exclus pe următoarea pagină

en: Show rsync output (default)
ro: Arată ieșirea rsync (implicit)

en: Size
ro: Dimensiune

en: Size of BTRFS snapshots are initially zero. As system files gradually change with time, data gets written to new data blocks which take up disk space (copy-on-write). Files in the snapshot continue to point to original data blocks.
ro: Dimensiunea instantaneelor BTRFS este inițial nulă. Pe măsură ce fișierele de sistem se schimbă, datele se scriu pe noi blocuri de data care consumă spațiu pe disc (copiere la scriere). Fișierele din instantaneu contiună să trimită către blocurile de date originale.

en: Skip GRUB2 reinstall
ro: Sari peste reinstalarea GRUB2

en: Snapshot
ro: Instantaneu

en: Snapshot '%s' is being used by the system and cannot be deleted. Restart the system to activate the restored snapshot.
ro: Instantaneul „%s” este utilizat de către sistem și nu poate fi șters. Repornește sistemul pentru a activa instantaneul restaurat.

en: Snapshot Created
ro: Instantaneu creat

en: Snapshot Levels
ro: Niveluri de instantaneu

en: Snapshot deletion in progress...
ro: Ștergerea instantaneului în progres...

en: Snapshot device
ro: Dispozitiv de instantanee

en: Snapshot device not available
ro: Dispozitivul de instantanee nu este disponibil

en: Snapshot device not selected
ro: Dispozitivul de instantanee nu este selectat

en: Snapshot location
ro: Locația instantaneului

en: Snapshot saved successfully
ro: Instantaneul a fost salvat cu succes

en: Snapshot to restore not specified!
ro: Instantaneul de restaurat nu este specificat!

en: Snapshot will become active after system is rebooted.
ro: Instantaneul se va activa atunci când sistemul repornește.

en: Snapshot(s) Deleted
ro: Instantaneu(e) șters(e)

en: Snapshots
ro: Instantanee

en: Snapshots are created and restored instantly. Snapshot creation is an atomic transaction at the file system level.
ro: Instantaneele sunt create și restaurate brusc. Crearea de instantanee este o tranzacție atomică la nivelul sistemului de fișiere.

en: Snapshots are created by creating copies of system files using rsync, and hard-linking unchanged files from previous snapshot.
ro: Instantaneele sunt create creând copii ale fișierelor de sistem folosind rsync și legarea hardware a fișierelor neschimbate din instantaneul precedent.

en: Snapshots are created using the built-in features of the BTRFS file system.
ro: Instantaneele sunt create folosind funcțiile încorporate ale sistemului de fișiere BTRFS.

en: Snapshots are not scheduled at fixed times.
ro: Instantaneele nu sunt programate la ore prestabilite.

en: Snapshots are perfect, byte-for-byte copies of the system. Nothing is excluded.
ro: Instantaneele sunt copii perfect octet cu octet ale sistemului. Nimic nu este exclus.

en: Snapshots are restored by replacing system subvolumes. Since files are never copied, deleted or overwritten, there is no risk of data loss. The existing system is preserved as a new snapshot after restore.
ro: Instantaneele sunt restaurate înlocuind subvolumele sistemului. Fiindcă fișierele nu sunt niciodată copiate, șterse sau suprascrise, nu există riscul pierderii de date. Sistemul existent este păstrat ca și un nou instantaneu după restaurare.

en: Snapshots are saved on the same disk from which they are created (system disk). Storage on other disks is not supported. If system disk fails then snapshots stored on it will be lost along with the system.
ro: Instantaneele sunt salvate pe același disc din care sunt create (discul de sistem). Stocarea pe alte discuri nu este acceptată. Dacă discul de sistem eșuează instantaneele păstrate pe el vor fi pierdute împreună cu sistemul.

en: Snapshots are saved to /timeshift on selected partition. Other locations are not supported.
ro: Instantaneele sunt salvate la /timeshift pe partiția selectată. Alte locații nu sunt acceptate.

en: Snapshots are saved to /timeshift-btrfs on selected partition. Other locations are not supported.
ro: Instantaneele sunt salvate la /timeshift-btrfs pe partiția selectată. Alte locații nu sunt acceptate.

en: Snapshots available for restore
ro: Instantanee disponibile pentru restaurare

en: Snapshots can be saved to any disk formatted with a Linux file system. Saving snapshots to non-system or external disk allows the system to be restored even if system disk is damaged or re-formatted.
ro: Instantaneele pot fi salvate pe orice disc formatat cu un sistem de fișiere Linux. Salvarea instantaneelor pe un disc secundar sau extern permite restaurarea sistemului chiar dacă discul de sistem se strică sau este reformatat.

en: Snapshots cannot be created in Live CD mode
ro: Instantaneele nu pot fi create în modul live

en: Snapshots will be created at selected intervals
ro: Instantaneele vor fi create la intervalele selectate

en: Snapshots will be created at selected intervals if snapshot disk has enough space (> 1 GB)
ro: Instantaneele vor fi create la intervalele selectate dacă discul de instantanee are suficient spațiu (> 1 GB)

en: Specify backup device (default: config)
ro: Specifică dispozitivul de rezervă (implicit: config)

en: Specify device for installing GRUB2 bootloader
ro: Specifică dispozitivul pentru instalarea bootloaderului GRUB2

en: Specify snapshot to restore
ro: Specifică instantaneul de restaurat

en: Specify target device
ro: Specifică dispozitivul țintă

en: Status
ro: Stare

en: Stop cron emails for scheduled tasks
ro: Oprește emailurile cron pentru sarcini programate

en: Subvolume
ro: Subvolum

en: Subvolume exists at destination
ro: Subvolumul există la destinație

en: Subvolumes
ro: Subvolume

en: Summary
ro: Sumar

en: Switch to BTRFS mode (default: config)
ro: Treci la modul BTRFS (implicit: config)

en: Switch to RSYNC mode (default: config)
ro: Treci la modul RSYNC (implicit: config)

en: Symlinks updated
ro: Legături simbolice actualizate

en: Syncing file systems...
ro: Se sincronizează sistemele de fișiere...

en: Syncing files with rsync...
ro: Se sincronizează fișierele cu rsync...

en: Syntax
ro: Sintaxă

en: System
ro: Sistem

en: System Restore Utility
ro: Utilitarul de restaurare a sistemului

en: System can be rolled-back to a previous date by restoring a snapshot.
ro: Sistemul poate fi restaurat la o dată anterioară restaurând un instantaneu.

en: System will reboot after files are restored
ro: Sistemul va reporni după ce fișierele sunt restaurate

en: System will reboot after files are restored.
ro: Sistemul va reporni după ce fișierele sunt restaurate.

en: Tagged snapshot
ro: Instantaneu etichetat

en: Tags
ro: Etichete

en: Target device is not mounted
ro: Dispozitivul țintă nu este montat

en: Target device is same as system device
ro: Dispozitivul țintă este același ca dispozitivul de sistem

en: Target device not specified!
ro: Dispozitivul țintă nu e specificat!

en: The cron service sends the output of scheduled tasks as an email to the current user. Select this option to suppress the emails for cron tasks created by Timeshift.
ro: Serviciul cron trimite ieșirea sarcinilor programate ca un email utilizatorului actual. Selectează această opțiune pentru a opri emailurile pentru sarcinile cron create de Timeshift.

en: The system partition has an unsupported subvolume layout.
ro: Partiția de sistem are un aranjament de subvolume neacceptat.

en: The target partition has an unsupported subvolume layout.
ro: Partiția țintă are un aranjament de subvolume neacceptat.

en: There are no snapshots on this device
ro: Nu există instantanee pe acest dispozitiv

en: This device is not encrypted
ro: Acest dispozitiv nu este criptat

en: This software comes without absolutely NO warranty and the author takes no responsibility for any damage arising from the use of this program.
ro: Acest software nu vine cu absolut NICIO garanție și autorul nu își asumă răspunderea pentru orice daune cauzate de utilizarea acestui program.

en: Timeshift is active
ro: Timeshift este activ

en: Timestamp
ro: Datele temporale

en: To restore with default options, press the ENTER key for all prompts!
ro: Pentru a restaura folosind opțiunile implicite, apasă tasta ENTER pentru toate întrebările!

en: Type
ro: Tip

en: Unknown option
ro: Opțiune necunoscută

en: Unknown snapshot type
ro: Tip de instantaneu necunoscut

en: Unknown value specified for option --tags
ro: Valoare necunoscută specificată pentru opțiunea --tags

en: Unlocked device is mapped to '%s'
ro: Dispozitivul deblocat corespunde cu „%s”

en: Unlocked successfully
ro: Deblocat cu succes

en: Unmounting from
ro: Se demontează din

en: Unshared
ro: Nepartajat

en: Unsupported Subvolume Layout
ro: Aranjamentul subvolumelor neacceptat

en: Update GRUB menu
ro: Actualizează meniul GRUB

en: Update initramfs
ro: Actualizează initramfs

en: Updated /etc/crypttab on target device
ro: S-a actualizat /etc/crypttab pe dispozitivul țintă

en: Updated /etc/fstab on target device
ro: S-a actualizat /etc/fstab pe dispozitivul țintă

en: Updates the GRUB menu entries (recommended). This is safe to run and should be left selected.
ro: Actualizează intrările de meniu GRUB (recomandat). Acesta este sigur de rulat și ar trebui lăsat selectat.

en: Updating GRUB menu...
ro: Se actualizează meniul GRUB...

en: Updating bootloader configuration...
ro: Se actualizează configurația bootloaderului...

en: Used
ro: Utilizat

en: User
ro: Utilizator

en: User Home Directories
ro: Directoarele personale ale utilizatorului

en: User cancelled the password prompt
ro: Utilizatorul a anulat introducerea parolei

en: User home directories are excluded by default unless you enable them here
ro: Directoarele personale ale utilizatorilor sunt excluse implicit dacă nu le activezi aici

en: Users
ro: Utilizatori

en: Users Home
ro: Directoare personale

en: Vendor
ro: Furnizor

en: View Rsync Log for Create
ro: Vezi jurnalul Rsync pentru creare

en: View Rsync Log for Restore
ro: Vezi jurnalul Rsync pentru restaurare

en: View TimeShift Logs
ro: Vezi jurnalul TimeShift

en: Warning
ro: Avertisment

en: Web Browsers
ro: Browsere web

en: Weekly
ro: Săptămânal

en: Weekly snapshot failed!
ro: Instantaneul săptămânal a eșuat!

en: Weekly snapshots are enabled
ro: Instantaneele săptămânale sunt activate.

en: With Errors
ro: Cu erori

en: Wizard
ro: Asistent

en: Wrong password
ro: Parolă greșită

en: Yes
ro: Da

en: You can continue working on the current system. After restart, the current system will be visible as a new snapshot. This snapshot can be restored later if required, to 'undo' the restore.
ro: Poți continua lucrul pe sistemul actual. După repornire, sistemul actual va fi disponibil drept un nou instantaneu. Acesta poate fi restaurat mai târziu dacă este necesar, pentru a anula restaurarea.

en: [ENTER = Default (%s), a = Abort]
ro: [ENTER = Implicit (%s), a = Anulare]

en: [ENTER = Default (%s), r = Root device, a = Abort]
ro: [ENTER = Implicit (%s), r = Rădăcina dispozitivului, a = Anulare]

en: [For Experienced Users] Change these settings if the restored system fails to boot.
ro: [Pentru utilizatori experimentați] Schimbă setările de aici dacă sistemul restaurat nu poate porn.

en: [Warning] Deleted invalid lock
ro: [Avertisment] S-a șters lacătul invalid

en: all
ro: toate

en: btrfs returned an error
ro: btrfs a returnat o eroare

en: complete
ro: complet

en: crontab file exported
ro: fișierul crontab exportat

en: crontab file installed
ro: fișierul crontab instalat

en: incomplete
ro: incomplet

en: marked for deletion
ro: marcat pentru ștergere

en: mounted at path
ro: montat la adresa

en: remaining
ro: rămas

en: rsync returned an error
ro: rsync a returnat o eroare

en: un-tagged
ro: neetichetat

en: Run Timeshift as Administrator
ro: Rulează Timeshift ca și administrator

en: Authentication is required to run Timeshift as Administrator
ro: Autentificarea este necesară pentru a rula Timeshift ca administrator
