linuxmint - en to el translation catalogue (565 entries)

en: 
    Press ENTER to continue...
el: 
    Πατήστε ENTER για να συνεχίσετε…

en: %d snapshots, %s free
el: %d στιγμιότυπα, %s ελεύθερα

en: '%s' will be on '%s'
el: '%s' θα είναι στο '%s'

en: '%s' will be on root device
el: '%s' θα βρίσκεται στη συσκευή root

en: (Re)install GRUB2 on:
el: (Επαν)εγκατάσταση του GRUB2 στο:

en: ** Uninstalled Timeshift BTRFS **
el: ** Το Timeshift BTRFS απεγκαταστάθηκε **

en: / is mapped to device
el: Το / αντιστοιχίζεται στη συσκευή

en: /boot is mapped to device
el: Το /boot αντιστοιχίζεται στη συσκευή

en: /boot/efi is mapped to device
el: Το /boot/efi αντιστοιχίζεται στη συσκευή

en: /home is mapped to device
el: Το /home αντιστοιχίζεται στη συσκευή

en: <b>Comments</b> (double-click to edit)
el: <b>Σχόλια</b> (κάντε διπλό κλικ για επεξεργασία)

en: A maintenance task runs once every hour and creates snapshots as needed.
el: Η λειτουργία συντήρησης εκτελείται κάθε ώρα και δημιουργεί τα αναγκαία στιγμιότυπα.

en: Aborted.
el: Ματαιώθηκε.

en: About
el: Σχετικά

en: Action
el: Ενέργεια

en: Add
el: Προσθήκη

en: Add Files
el: Προσθήκη αρχείων

en: Add Folders
el: Προσθήκη φακέλων

en: Add custom pattern
el: Προσθήκη προσαρμοσμένου μοτίβου

en: Add directories
el: Προσθήκη καταλόγων

en: Add files
el: Προσθήκη αρχείων

en: Add tags to snapshot (default: O)
el: Προσθήκη ετικετών στο στιγμιότυπο (προεπιλογή: O)

en: Added cron task
el: Προστέθηκε προγραμματισμένη εργασία

en: Admin Access Required
el: Απαιτείται πρόσβαση διαχειριστή

en: Admin access is required to backup and restore system files.
el: Απαιτείται πρόσβαση διαχειριστή για τη δημιουργία και επαναφορά αντιγράφων ασφαλείας αρχείων συστήματος.

en: All Files
el: Όλα τα αρχεία

en: All files are copied when first snapshot is created. Subsequent snapshots are incremental. Unchanged files will be hard-linked from the previous snapshot if available.
el: Όλα τα αρχεία αντιγράφονται κατά την δημιουργία του πρώτου στιγμιότυπου. Τα επόμενα στιγμιότυπα είναι αυξητικά. Για τα αμετάβλητα αρχεία θα χρησιμοποιούνται σύνδεσμοι (hard link) προς τα αντίστοιχα αρχεία από προηγούμενα στιγμιότυπα, αν είναι διαθέσιμα.

en: All other files and folders are excluded.
el: Όλα τα υπόλοιπα αρχεία και φάκελοι εξαιρούνται.

en: An encrypted device is selected for root file system (/). The boot directory (/boot) must be mounted on a non-encrypted device for the system to boot successfully.
    
    Either select a non-encrypted device for boot directory or select a non-encrypted device for root filesystem.
el: Μια κρυπτογραφημένη συσκευή έχει επιλεγεί για το ριζικό σύστημα αρχείων (/). Ο κατάλογος εκκίνησης (/ boot) πρέπει να είναι προσαρτημένος σε μια μη κρυπτογραφημένη συσκευή για να μπορέσει το σύστημα να εκκινηθεί με επιτυχία.
    
    Επιλέξτε μια μη κρυπτογραφημένη συσκευή είτε για τον κατάλογο εκκίνησης είτε για το σύστημα αρχείων ρίζας.

en: Another instance of Timeshift is creating a snapshot.
el: Το Timeshift ήδη δημιουργεί ένα στιγμιότυπο (σε άλλο παράθυρο).

en: Another instance of this application is running
el: Η εφαρμογή ήδη εκτελείται

en: Another instance of timeshift is currently running!
el: Το Timeshift ήδη εκτελείται!

en: Answer YES to all confirmation prompts
el: Απαντήστε ΝΑΙ σε όλες τις υποδείξεις επιβεβαίωσης

en: App config loaded
el: Οι ρυθμίσεις της εφαρμογής φορτώθηκαν

en: App config saved
el: Οι ρυθμίσεις της εφαρμογής αποθηκεύτηκαν

en: Application needs admin access.
el: Η εφαρμογή χρειάζεται πρόσβαση διαχειριστή.

en: Application will exit
el: Η εφαρμογή θα κλείσει

en: Application will exit.
el: Η εφαρμογή θα κλείσει.

en: Are you sure you want to delete this snapshot?
el: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να διαγράψετε αυτό το στιγμιότυπο;

en: Available
el: Διαθέσιμο

en: BTRFS Snapshots
el: Στυγμιότυπα BTRFS

en: BTRFS device is not mounted
el: Η συσκευή BTRFS δεν είναι προσαρτημένη

en: BTRFS snapshots are saved on system partition. Other partitions are not supported.
el: Τα στιγμιότυπα BTRFS αποθηκεύονται σε διαμέρισμα του συστήματος. Δεν υποστηρίζονται άλλα διαμερίσματα.

en: BTRFS snapshots are saved on the same disk from which it is created. If the system disk fails, snapshots will be lost along with the system. Save snapshots to an external non-system disk in RSYNC mode to guard against disk failures.
el: Τα στιγμιότυπα BTRFS αποθηκεύονται στον ίδιο δίσκο από τον οποίο δημιουργούνται. Εάν ο δίσκος συστήματος αποτύχει, τα στιγμιότυπα θα χαθούν μαζί με το σύστημα. Αποθηκεύστε τα στιγμιότυπα σε έναν εξωτερικό δίσκο σε λειτουργία RSYNC για να αποφύγετε τα σφάλματα του δίσκου.

en: Backend
el: Σύστημα υποστήριξης

en: Backup
el: Αντίγραφο ασφαλείας

en: Backup Device
el: Συσκευή αντιγράφων ασφαλείας

en: Backup device not specified!
el: Δεν καθορίστηκε συσκευή αντιγράφων ασφαλείας!

en: Bittorrent Clients
el: Πρόγραμμα Bittorrent

en: Boot
el: Κατά την εκκίνηση

en: Boot device not selected
el: Δεν επιλέχθηκε συσκευή εκκίνησης

en: Boot snapshot failed!
el: Απέτυχε η λήψη στιγμιότυπου εκκίνησης!

en: Boot snapshots are created with a delay of 10 minutes after system startup.
el: Τα στιγμιότυπα εκκίνησης δημιουργούνται με καθυστέρηση 10 λεπτών μετά την εκκίνηση του συστήματος.

en: Boot snapshots are enabled
el: Ενεργοποιήθηκαν τα στιγμιότυπα εκκίνησης

en: Bootloader Options
el: Επιλογές εκκινητή

en: Bootloader Options (Advanced)
el: Επιλογές εκκινητή (προχωρημένες)

en: Browse
el: Περιήγηση

en: Browse Files
el: Περιήγηση στα αρχεία

en: Browse selected snapshot
el: Περίηγηση σε επιλεγμένα στιγμιότυπα

en: Building file list...
el: Δημιουργείται λίστα αρχείων...

en: Calculating required disk space...
el: Γίνεται υπολογισμός του απαιτούμενου χώρου στον δίσκο...

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Cancel restore?
el: Να ακυρωθεί η επαναφορά;

en: Cancelling the restore process will leave the target system in an inconsistent state. The system may fail to boot or you may run into various issues. After cancelling, you need to restore another snapshot, to bring the system to a consistent state. Click Yes to confirm.
el: Αν ακυρώσετε την διαδικασία επαναφοράς θα μείνετε με απρόβλεπτο σύστημα. Ο υπολογιστής σας ίσως δεν εκκινεί ή θα αντιμετωπίζετε διάφορα προβλήματα. Μετά την ακύρωση θα πρέπει να επαναφέρετε ένα άλλο στιγμιότυπο ώστε να φέρετε το σύστημά σας σε σταθερή κατάσταση. Για να επιβεβαιώσετε πατήστε Ναι.

en: Cannot Delete Live Snapshot
el: Δεν μπορούν να διαγραφούν στιγμιότυπα που εκτελούνται

en: Changed
el: Τροποποιήθηκε

en: Changed items:
el: Στοιχεία που αλλάχτηκαν:

en: Checking Restore Actions (Dry Run)
el: Γίνεται έλεγχος των ενεργειών επαναφοράς (δοκιμαστική λειτουργία)

en: Checking file systems for errors...
el: Γίνεται έλεγχος των συστημάτων αρχείων για σφάλματα

en: Checksum
el: Άθροισμα ελέγχου

en: Cleaning up...
el: Εκκαθάριση...

en: Click to edit. Drag and drop to re-order.
el: Πατήστε για επεξεργασία. Για αλλαγή σειράς διάταξης, σύρετε και αφήστε.

en: Click to edit. Drag-drop to re-order.
el: Πατήστε για επεξεργασία. Για αλλαγή σειράς διάταξης, σύρετε και αφήστε.

en: Clone System
el: Κλωνοποίηση συστήματος

en: Cloning
el: Κλωνοποίηση

en: Cloning system...
el: Γίνεται κλωνοποίηση του συστήματος...

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Close window to exit
el: Κλείστε το παράθυρο για έξοδο

en: Commands listed below are not available on this system
el: Οι παρακάτω εντολές δεν είναι διαθέσιμος στο σύστημα αυτό

en: Comments (click to edit)
el: Σχόλια (πατήστε για επεξεργασία)

en: Comparing Files (Dry Run)...
el: Σύγκριση αρχείων (δοκιμαστική λειτουργία)

en: Comparing files with rsync...
el: Γίνεται σύγκριση αρχείων μέσω rsync...

en: Completed
el: Ολοκληρώθηκε

en: Completed With Errors
el: Ολοκληρώθηκε με σφάλματα

en: Confirm Actions
el: Επιβεβαιώστε τις ενέργειες

en: Continue with restore? (y/n):
el: Να συνεχιστεί η επαναφορά; (ν/ό):

en: Could not find device
el: Δεν βρέθηκε συσκευή

en: Could not find file
el: Δεν βρέθηκε αρχείο

en: Could not find snapshot
el: Δεν βρέθηκε στιγμιότυπο

en: Could not find system subvolume
el: Δεν βρέθηκε δίσκος συστήματος

en: Could not find system subvolumes for creating pre-restore snapshot
el: Δεν βρέθηκαν δίσκοι συστήματος για την δημιουργία του στιγμιότυπου προεπαναφοράς.

en: Create
el: Δημιουργία

en: Create Snapshot
el: Δημιουργία στιγμιότυπου

en: Create one per boot
el: Δημιουργία ενός ανά εκκίνηση

en: Create one per day
el: Δημιουργία ενός ανά ημέρα

en: Create one per hour
el: Δημιουργία ενός ανά ώρα

en: Create one per month
el: Δημιουργία ενός ανά μήνα

en: Create one per week
el: Δημιουργία ενός ανά εβδομάδα

en: Create snapshot (even if not scheduled)
el: Δημιουργία στιγμιότυπου (ακόμη και αν δεν είναι στο χρονοδιάγραμμα)

en: Create snapshot if scheduled
el: Δημιουργία στιγμιότυπου εφόσον είναι στο χρονοδιάγραμμα

en: Create snapshot of current system
el: Δημιουργία στιγμιότυπου για το τρέχον σύστημα

en: Create snapshots manually or enable scheduled snapshots to protect your system
el: Δημιουργείστε στιγμιότυπ χειροκίνητα ή ενεργοποιήστε τα χρονοπρογραμματισμένα στιγμιότυπα ώστε να προστατέψετε το σύστημά σας

en: Create snapshots using BTRFS
el: Δημιουργία στιγμιοτύπων με χρήση BTRFS

en: Create snapshots using RSYNC tool and hard-links
el: Δημιουργία στιγμιότυπων με χρήση του εργαλείου RSYNC και συνδέσμων hard-links

en: Created
el: Δημιουργήθηκε

en: Created control file
el: Δημιουργήθηκε αρχείο ελέγχου

en: Created directory
el: Δημιουργήθηκε κατάλογος

en: Created pre-restore snapshot
el: Δημιουργήθηκε στιγμιότυπο προ-επαναφοράς

en: Created subvolume snapshot
el: Δημιουργήθηκε στιγμιότυπο υπομονάδας δίσκου

en: Creating Snapshot...
el: Δημιουργία στιγμιότυπου...

en: Creating new backup...
el: Δημιουργία νέου αντιγράφου...

en: Creating new snapshot...
el: Δημιουργία νέου στιγμιότυπου...

en: Creating pre-restore snapshot from system subvolumes...
el: Δημιουργία στιγμιότυπου προ-επαναφοράς από υπομονάδα δίσκου συστήματος

en: Critical Error
el: Κρίσιμο σφάλμα

en: Cron job added
el: Προστέθηκε προγραμματισμένη εργασία

en: Cron job removed
el: Αφαιρέθηκε προγραμματισμένη εργασία

en: Cron task exists
el: H προγραμματισμένη εργασία υπάρχει ήδη

en: Custom
el: Προσαρμογή

en: Daily
el: Ημερήσια

en: Daily snapshot failed!
el: Το ημερήσιο στιγμιότυπο απέτυχε!

en: Daily snapshots are enabled
el: Το ημερήσια στιγμιότυπα είναι ενεργά

en: Data will be modified on following devices:
el: Τα δεδομένα θα τροποποιηθούν στις ακόλουθες συσκευές:

en: Date Format
el: Μορφή Ημερομηνίας

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete Snapshots
el: Διαγραφή στιγμιότυπων

en: Delete all snapshots
el: Διαγραφή όλων των στιγμιότυπων

en: Delete selected snapshot
el: Διαγραφή επιλεγμένου στιγμιότυπου

en: Delete snapshot
el: Διαγραφή στιγμιότυπου

en: Deleted
el: Διαγράφηκε

en: Deleted directory
el: Διαγράφηκε κατάλογος

en: Deleted subvolume
el: Διαγράφηκε υπομονάδα δίσκου

en: Deleting Snapshots...
el: Διαγραφή Στιγμιότυπων...

en: Deleting subvolume
el: Διαγραφή υπομονάδας δίσκου

en: Description
el: Περιγραφή

en: Destroyed qgroup
el: Το qgroup καταστράφηκε

en: Destroying qgroup
el: Καταστροφή qgroup

en: Device
el: Συσκευή

en: Device is unlocked
el: Η συσκευή είναι ξεκλείδωτη

en: Device name is empty!
el: Το όνομα συσκευής είναι κενό!

en: Device not found
el: Η συσκευή δεν βρέθηκε

en: Devices displayed above have BTRFS file systems.
el: Οι συσκευές που εμφανίζονται παραπάνω έχουν σύστημα αρχείων BTRFS

en: Devices displayed above have Linux file systems.
el: Οι συσκευές που εμφανίζονται παραπάνω έχουν συστήματα αρχείων Linux

en: Devices from which snapshot was created are pre-selected.
el: Οι συσκευές για τις οποίες δημιουργήθηκε στιγμιότυπο είναι προεπιλεγμένες

en: Devices with Linux file systems
el: Συσκευές με σύστημα αρχείων Linux

en: Devices with Windows file systems are not supported (NTFS, FAT, etc).
el: Δεν υποστηρίζονται συσκευές με Windows συστήματα αρχείων (NTFS, FAT κ.α.)

en: Directory not found
el: Ο κατάλογος δε βρέθηκε

en: Disclaimer
el: Αποποίηση ευθύνης

en: Disk
el: Δίσκος

en: Distribution
el: Διανομή

en: Enable scheduled snapshots to protect your system
el: Ενεργοποίηση περιοδικών στιγμιοτύπων για την προστασία του συστήματός σας

en: Encrypted Device
el: Κρυπτογραφημένη Συσκευή

en: Encrypted Home Directory
el: Κρυπτογραφημένος Αρχικός Κατάλογος

en: Enter device name or number
el: Εισάγετε το όνομα ή τον αριθμό της συσκευής

en: Enter device name or number (a=Abort)
el: Εισάγετε το όνομα ή τον αριθμό της συσκευής (a=Aκύρωση)

en: Enter passphrase to unlock '%s'
el: Εισάγετε τον κωδικό για να ξεκλειδώσετε το '%s'

en: Enter snapshot number (a=Abort, p=Previous, n=Next)
el: Εισάγετε τον αριθμό του στιγμιοτύπου (a=Ακύρωση, p=Προηγούμενο, n=Επόμενο)

en: Enter the pattern to exclude (Ex: *.mp3, *.bak)
el: Εισάγετε μοτίβο αποκλεισμού (Π.χ. *.mp3, *.bak)

en: Error
el: Σφάλμα

en: Error running Rsync
el: Σφάλμα κατά την εκτέλεση του Rsync

en: Estimate
el: Εκτίμηση

en: Estimating System Size...
el: Εκτίμηση Μεγέθους Συστήματος...

en: Estimating system size...
el: Εκτίμηση μεγέθους συστήματος...

en: Examples
el: Παραδείγματα

en: Exclude All Files
el: Εξαίρεση Όλων των Αρχείων

en: Exclude Application Settings
el: Εξαίρεση Ρυθμίσεων Εφαρμογών

en: Exclude Apps
el: Εξαίρεση Εφαρμογών

en: Exclude List
el: Λίστα Εξαιρέσεων

en: Exclude List Summary
el: Περίληψη Λίστας Εξαιρέσεων

en: Exclude Pattern
el: Μοτίβο Εξαίρεσης

en: Excluded Directories
el: Εξαιρούμενοι κατάλογοι

en: Expected values: O, B, H, D, W, M
el: Αναμενόμενες τιμές: O, B, H, D, W, M

en: Failed to add cron job
el: Αποτυχία προσθήκης προγραμματισμένης εργασίας

en: Failed to copy file
el: Αποτυχία αντιγραφής αρχείου

en: Failed to create directory
el: Αποτυχία δημιουργίας καταλόγου

en: Failed to create new snapshot
el: Αποτυχία δημιουργίας νέου στιγμιοτύπου

en: Failed to create snapshot
el: Αποτυχία δημιουργίας στιγμιοτύπου

en: Failed to create subvolume snapshot
el: Αποτυχία δημιουργίας στιγμιοτύπου υπο-όγκου

en: Failed to create symlinks
el: Αποτυχία δημιουργίας συμβ. συνδέσμων

en: Failed to delete directory
el: Αποτυχία διαγραφής καταλόγου

en: Failed to delete file
el: Αποτυχία διαγραφής αρχείου

en: Failed to delete snapshot nested subvolume
el: Αποτυχία διαγραφής στιγμιοτύπου εμφωλευμένου υπο-όγκου

en: Failed to delete snapshot subvolume
el: Αποτυχία διαγραφής υπο-όγκου στιγμιοτύπου

en: Failed to delete symlinks
el: Αποτυχία διαγραφής συμβ. συνδέσμων

en: Failed to destroy qgroup
el: Αποτυχία καταστροφής qgroup

en: Failed to estimate system size
el: Αποτυχία εκτίμησης του μεγέθους του συστήματος

en: Failed to export crontab file
el: Αποτυχία εξαγωγής αρχείου προγραμματισμένης εργασίας

en: Failed to get input from user in 3 attempts
el: Αποτυχία λήψης δεδομένων από το χρήστη κατόπιν 3 προσπαθειών

en: Failed to get partition list
el: Αποτυχία λήψης λίστας κατατμήσεων

en: Failed to get partition list.
el: Αποτυχία λήψης λίστας κατατμήσεων.

en: Failed to install crontab file
el: Αποτυχία εγκατάστασης αρχείου προγραμματισμένης εργασίας

en: Failed to mount devices
el: Αποτυχία προσάρτησης συσκευών

en: Failed to move file
el: Αποτυχία μετακίνησης αρχείου

en: Failed to move system subvolume to snapshot directory
el: Αποτυχία μετακίνησης του υπο-όγκου του συστήματος στον κατάλογο στιγμιοτύπων

en: Failed to query subvolume list
el: Αποτυχία αναζήτησης της λίστας των υπο-όγκων

en: Failed to query subvolume quota
el: Απέτυχε το ερώτημα για το όριο υποτόμου

en: Failed to read cron tab
el: Αποτυχία ανάγνωσης λίστας προγραμματισμένων εργασιών

en: Failed to read file
el: Αποτυχία ανάγνωσης αρχείου

en: Failed to remove
el: Αποτυχία διαγραφής

en: Failed to remove cron job
el: Αποτυχία αφαίρεσης προγραμματισμένης εργασίας

en: Failed to remove snapshot
el: Αποτυχία διαγραφής στιγμιοτύπου

en: Failed to restore system subvolume
el: Αποτυχία επαναφοράς του υπο-όγκου του συστήματος

en: Failed to save exclude list
el: Αποτυχία αποθήκευσης λίστας εξαιρέσεων

en: Failed to unlock device
el: Αποτυχία ξεκλειδώματος συσκευής

en: Failed to unmount
el: Αποτυχία αποπροσάρτησης

en: Failed to unmount device!
el: Αποτυχία αποπροσάρτησης συσκευής

en: Failed to write file
el: Αποτυχία εγγραφής αρχείου

en: File (snapshot)
el: Αρχείο (στιγμιοτύπου)

en: File (system)
el: Αρχείο (συστήματος)

en: File Pattern
el: Μοτίβο αρχείων

en: File and directory counts:
el: Καταμέτρηση αρχείων και καταλόγων:

en: File not found
el: Το αρχείο δε βρέθηκε

en: Files &amp; directories matching the patterns below will be excluded. Patterns starting with a + will include the item instead of excluding.
el: Τα αρχεία και οι κατάλογοι που ταιριάζουν με τα παρακάτω μοτίβα θα αποκλειστούν. Μοτίβα που ξεκινούν με το + θα συμπεριλάβουν το αντικείμενο αντί να το αποκλείσουν.

en: Files and directories can be excluded to save disk space.
el: Αρχεία και κατάλογοι δύνανται να εξαιρεθούν για εξοικονόμηση χώρου στο δίσκο.

en: Files and directory counts:
el: Καταμέτρηση αρχείων και καταλόγων:

en: Files matching the following patterns will be excluded
el: Τα αρχεία που ταιριάζουν με τα ακόλουθα μοτίβα θα αποκλειστούν

en: Filesystem
el: Σύστημα αρχείων

en: Filter by name or path
el: Φιλτράρισμα μέσω ονόματος ή μονοπατιού

en: Filters
el: Φίλτρα

en: Finish
el: Λήξη

en: Finished
el: Ολοκληρώθηκε

en: First snapshot requires:
el: Το πρώτο στιγμιότυπο χρειάζεται:

en: Found existing pre-restore snapshot
el: Βρέθηκε υπάρχον στιγμιότυπο πριν την επαναφορά

en: Free
el: Ελεύθερα

en: Free space
el: Ελεύθερος χώρος

en: GRUB Device
el: Συσκευή GRUB

en: GRUB device not selected
el: Δεν επιλέχθηκε συσκευή GRUB

en: GRUB will NOT be reinstalled
el: Το GRUB ΔΕ θα επανεγκατασταθεί

en: Generating initramfs...
el: Δημιουργία initramfs...

en: Global
el: Καθολικά

en: Group
el: Ομάδα

en: Help
el: Βοήθεια

en: Hidden files and folders are included by default since they contain user-specific configuration files.
el: Τα κρυφά αρχεία και οι φάκελοι περιλαμβάνονται από προεπιλογή, διότι περιέχουν αρχεία ρυθμίσεων που αφορούν το χρήστη.

en: Hide
el: Απόκρυψη

en: Hide rsync output
el: Απόκρυψη εξόδου rsync

en: Hide this window (files will be deleted in background)
el: Απόκρυψη αυτού του παραθύρου (λειτουργία στο παρασκήνιο)

en: Home
el: Αρχικός κατάλογος

en: Home Directory
el: Αρχικός Κατάλογος

en: Hourly
el: Ωριαία

en: Hourly snapshot failed!
el: Αποτυχία ωριαίου στιγμιοτύπου!

en: Hourly snapshots are enabled
el: Τα ωριαία στιγμιότυπα είναι ενεργοποιημένα

en: If the restored system fails to boot, then boot from the Live CD/USB, install Timeshift, and try restoring another snapshot.
el: Αν το αποκαταστημένο σύστημα δεν μπορεί να εκκινήσει, τότε εκκινήστε από το Live CD/USB, εγκαταστήστε το Timeshift και δοκιμάστε να επαναφέρετε ένα άλλο στιγμιότυπο.

en: If these terms are not acceptable to you, please do not proceed beyond this point!
el: Εάν αυτοί οι όροι δεν είναι αποδεκτοί από εσάς, παρακαλούμε μην προχωρήσετε πέρα από αυτό το σημείο!

en: Include / Exclude Patterns
el: Συμπερίληψη/Αποκλεισμός Μοτίβων

en: Include @home subvolume in backups
el: Συμπερίληψη του υπο-όγκου @home στα εφεδρικά αντίγραφα

en: Include All Files
el: Συμπερίληψη Όλων των Αρχείων

en: Include Only Hidden Files
el: Συμπερίληψη Μόνο των Κρυφών Αρχείων

en: Invalid Snapshot
el: Μη-έγκυρο Στιγμιότυπο

en: Invalid command line arguments
el: Μη-έγκυρα ορίσματα στη γραμμή εντολών

en: Invalid snapshot
el: Μη-έγκυρο στιγμιότυπο

en: Items Not Selected
el: Μη-επιλεγμένα Αντικείμενα

en: Keep
el: Διατήρηση

en: Keep configuration files for bittorrent clients like Deluge, Transmission, etc. If un-checked, previous configuration files will be restored from snapshot.
el: Διατήρηση αρχείων ρυθμίσεων για προγράμματα bittorrent, όπως το Deluge, το Transmission κ.τ.λ. Εάν η ρύθμιση αυτή απενεργοποιηθεί, το στιγμιότυπο θα επαναφέρει παλαιότερα  αρχεία ρυθμίσεων

en: Keep configuration files for web browsers like Firefox and Chrome. If un-checked, previous configuration files will be restored from snapshot
el: Διατήρηση αρχείων ρυθμίσεων για περιηγητές, όπως το Firefox και το Chrome. Εάν η ρύθμιση αυτή απενεργοποιηθεί, το στιγμιότυπο θα επαναφέρει παλαιότερα  αρχεία ρυθμίσεων

en: Keep on Root Device
el: Διατήρηση στη Συσκευή Root

en: Keep this mount path on the root filesystem
el: Διατήρηση αυτής της διαδρομής προσάρτησης στο σύστημα αρχείων του root

en: LIVE
el: Ζωντανά

en: Label
el: Ετικέτα

en: Last boot snapshot is %d hours old
el: Το πιο πρόσφατο στιγμιότυπο εκκίνησης ελήφθη πριν από %d ώρες

en: Last boot snapshot is older than system start time
el: Το πιο πρόσφατο στιγμιότυπο εκκίνησης ελήφθη πριν την εκκίνηση του παρόντος συστήματος

en: Last boot snapshot not found
el: Το πιο πρόσφατο στιγμιότυπο εκκίνησης δε βρέθηκε

en: Last daily snapshot is %d hours old
el: Το πιο πρόσφατο ημερήσιο στιγμιότυπο ελήφθη πριν από %d ώρες

en: Last daily snapshot is more than 1 day old
el: Το πιο πρόσφατο ημερήσιο στιγμιότυπο ελήφθη τουλάχιστον μία ημέρα πριν

en: Last daily snapshot not found
el: Το πιο πρόσφατο ημερήσιο στιγμιότυπο δε βρέθηκε

en: Last hourly snapshot is %d minutes old
el: Το πιο πρόσφατο ωριαίο στιγμιότυπο ελήφθη πριν από %d λεπτά

en: Last hourly snapshot is more than 1 hour old
el: Το πιο πρόσφατο ωριαίο στιγμιότυπο ελήφθη τουλάχιστον 1 ώρα πριν

en: Last hourly snapshot not found
el: Το πιο πρόδφατο ωριαίο στιγμιότυπο δε βρέθηκε

en: Last monthly snapshot is %d days old
el: Το πιο πρόσφατο μηνιαίο στιγμιότυπο έγινε ελήφθη από %d ημέρες

en: Last monthly snapshot is more than 1 month old
el: Το πιο πρόσφατο μηνιαίο στιγμιότυπο ελήφθη τουλάχιστον 1 μήνα πριν

en: Last monthly snapshot not found
el: Το πιο πρόσφατο μηνιαίο στιγμιότυπο δε βρέθηκε

en: Last weekly snapshot is %d days old
el: Το πιο πρόσφατο εβδομαδιαίο στιγμιότυπο ελήφθη πριν από %d ημέρες

en: Last weekly snapshot is more than 1 week old
el: Το πιο πρόσφατο εβδομαδιαίο στιγμιότυπο ελήφθη τουλάχιστον 1 εβδομάδα πριν

en: Last weekly snapshot not found
el: Το πιο πρόσφατο εβδομαδιαίο στιγμιότυπο δε βρέθηκε

en: Latest snapshot
el: Πιο πρόσφατο στιγμιότυπο

en: Linking from snapshot
el: Διασύνδεση από το στιγμιότυπο

en: List
el: Λίστα

en: List devices
el: Απαρίθμηση συσκευών

en: List snapshots
el: Απαρίθμηση στιγμιοτύπων

en: Live USB Mode (Restore Only)
el: Λειτουργία Live USB (Μόνο για Επαναφορά)

en: Location
el: Τοποθεσία

en: Main window closed by user
el: Το κύριο παράθυρο κλείστηκε από το χρήστη

en: Mark/Unmark for Deletion
el: Επισήμανση/Αποσήμανση για Διαγραφή

en: Maximum backups exceeded for backup level
el: Υπέρβαση του μέγιστου αριθμού αντιγράφων ασφαλείας για το παρόν επίπεδο

en: Menu
el: Μενού

en: Misc
el: Διάφορα

en: Missing Dependencies
el: Ελλείπουσες εξαρτήσεις

en: Mode
el: Λειτουργία

en: Model
el: Μοντέλο

en: Monthly
el: Μηνιαία

en: Monthly snapshot are enabled
el: Τα μηνιαία στιγμιότυπα δεν έχουν ενεργοποιηθεί

en: Monthly snapshot failed!
el: Αποτυχία λήψης μηνιαίου στιγμιοτύπου

en: Mount
el: Προσάρτηση

en: Moved system subvolume to snapshot directory
el: Ο υπο-όγκος του συστήματος μεταφέρθηκε στον κατάλογο των στιγμιοτύπων

en: Multiple snapshots selected
el: Επιλέχθηκαν πολλαπλά στιγμιότυπα

en: Name
el: Όνομα

en: Next
el: Επόμενο

en: No
el: Όχι

en: No Change
el: Χωρίς αλλαγή

en: No Snapshots Selected
el: Δεν Επιλέχθηκε Στιγμιότυπο

en: No snapshots available
el: Κανένα στιγμιότυπο δεν είναι διαθέσιμο

en: No snapshots found
el: Δε βρέθηκε κανένα στιγμιότυπο

en: No snapshots found on device
el: Δε βρέθηκαν στιγμιότυπα στη συσκευή

en: No snapshots on device
el: Κανένα στιγμιότυπο στη συσκευή

en: No snapshots on this device
el: Κανένα στιγμιότυπο σε αυτή τη συσκευή

en: No snapshots selected
el: Δεν επιλέχθηκε κανένα στιγμιότυπο

en: None
el: Κανένα

en: Not Found
el: Δε Βρέθηκε

en: Not Selected
el: Δεν Επιλέχθηκε

en: Not Supported
el: Δεν Υποστηρίζεται

en: Not enough disk space
el: Δεν υπάρχει αρκετός χώρος στο δίσκο

en: Notes
el: Σημειώσεις

en: Nothing to do!
el: Δεν υπάρχει τίποτα για να γίνει!

en: Num
el: Νο.

en: Number of snapshots to keep.
    Older snapshots will be removed once this limit is exceeded.
el: Αριθμός στιγμιότυπων προς διατήρηση
    Τα παλαιότερα στιγμιότυπα θα αφαιρούνται κατόπιν υπέρβασης αυτού το ορίου.

en: OK
el: ΟΚ

en: OS must be installed on a BTRFS partition with Ubuntu-type subvolume layout (@ and @home subvolumes). Other layouts are not supported.
el: Το λειτουργικό σύστημα πρέπει να είναι εγκατεστημένο  σε μια κατάτμηση BTRFS με διάταξη υπο-όγκων τύπου Ubuntu (@ και @home). Άλλες διατάξεις δεν υποστηρίζονται.

en: Older log files removed
el: Τα παλαιότερα αρχεία καταγραφής έχουν αφαιρεθεί

en: Oldest snapshot
el: Παλαιότερο στιγμιότυπο

en: On demand (manual)
el: Κατ' απαίτηση (χειροκίνητα)

en: Only ubuntu-type layouts with @ and @home subvolumes are currently supported.
el: Προς το παρόν υποστηρίζονται μόνο διατάξεις τύπου ubuntu με υπο-όγκους @ και @home.

en: Open Menu
el: Άνοιγμα μενού

en: Option --snapshot-device should not be specified for creating snapshots in BTRFS mode
el: Το όρισμα --snapshot-device δεν πρέπει να δηλώνεται για τη δημιουργία στιγμιότυπων σε λειτουργία BTRFS

en: Options
el: Ρυθμίσεις

en: Other applications (next page)
el: Άλλες εφαρμογές (επόμενη σελίδα)

en: Owner
el: Ιδιοκτήτης

en: Parent Device
el: Γονική Συσκευή

en: Parsing log file...
el: Ανάλυση αρχείου καταγραφής...

en: Partition has an unsupported subvolume layout.
el: Η κατάτμηση έχει μη-υποστηριζόμενη διάταξη υπο-όγκου

en: Path
el: Μονοπάτι

en: Pattern
el: Μοτίβο

en: Permissions
el: Δικαιώματα

en: Please check if you have multiple windows open.
el: Ελέγξτε εάν έχετε πολλά παράθυρα ανοιχτά.

en: Please do not interrupt the restore process!
el: Μη διακόψετε τη διαδικασία επαναφοράς!

en: Please install required packages and try running TimeShift again
el: Εγκαταστήστε τα απαιτούμενα πακέτα και δοκιμάστε να εκτελέσετε εκ νέου το TimeShift.

en: Please re-run the application as admin (using 'sudo' or 'su')
el: Επανεκτελέστε την εφαρμογή ως διαχειριστής (χρησιμοποιώντας 'sudo' ή 'su').

en: Please run the application as admin (using 'sudo' or 'su')
el: Εκτελέστε την εφαρμογή ως διαχειριστής (χρησιμοποιώντας 'sudo' ή 'su').

en: Please save your work and close all applications.
el: Αποθηκεύστε τα ανοικτά σας αρχεία και κλείστε όλες τις εφαρμογές.

en: Please select a snapshot to view the log!
el: Επιλέξτε ένα στιγμιότυπο για να δείτε το αρχείο καταγραφής του!

en: Please select the GRUB device
el: Επιλέξτε τη συσκευή GRUB

en: Please wait a few minutes and try again.
el: Περιμένετε λίγα λεπτά και προσπαθήστε ξανά.

en: Please wait for snapshots to be deleted.
el: Περιμένετε μέχρι να διαγραφούν τα στιγμιότυπα.

en: Please wait...
el: Περιμένετε…

en: Populating list...
el: Συμπλήρωση της λίστας...

en: Preparing...
el: Προετοιμασία...

en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Print debug information
el: Εκτύπωση πληροφοριών αποσφαλμάτωσης

en: Print version number
el: Εκτύπωση αριθμού έκδοσης

en: Query completed
el: Η αναζήτηση ολοκληρώθηκε

en: Querying subvolume info...
el: Αναζὴτηση πληροφοριών υπο-όγκων...

en: RSYNC Snapshots
el: Στιγμιότυπα RSYNC

en: Re-generates initramfs for all installed kernels. This is generally not needed. Select this only if the restored system fails to boot.
el: Δημιουργεί εκ νέου το  initramfs για όλους τους εγκατεστημένους πυρήνες. Αυτό συνήθως δε χρειάζεται. Επιλέξτε το μόνο εάν το αποκαταστημένο σύστημα δεν μπορεί να εκκινήσει.

en: Re-install GRUB2 bootloader?
el: Να γίνει επανεγκατάσταση του GRUB2;

en: Re-installing GRUB2 bootloader...
el: Επανεγκατάσταση του GRUB2...

en: Re-installs the GRUB2 bootloader on the selected device.
el: Επανεγκαθιστά το GRUB2 στην επιλεγμένη συσκευή.

en: Read %'d of %'d lines...
el: Διαβάστηκαν %'d από  %'d γραμμές...

en: Rebooting system...
el: Επανεκκίνηση συστήματος...

en: Recommended
el: Προτείνεται

en: Refresh
el: Επαναφόρτωση

en: Remote and network locations are not supported.
el: Δεν υποστηρίζονται απομακρυσμένες τοποθεσίες και τοποθεσίες δικτύου.

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Removed
el: Έχει αφαιρεθεί

en: Removed cron task
el: Η προγραμματισμένη εργασίας αφαιρέθηκε

en: Removed mount directory: '%s'
el: Ο κατάλογος προσάρτησης '%s' έχει αφαιρεθεί

en: Removed snapshot
el: Το στιγμιότυπο έχει αφαιρεθεί

en: Removing
el: Γίνεται αφαίρεση

en: Removing snapshot
el: Γίνεται αφαίρεση του στιγμιοτύπου

en: Removing snapshots
el: Γίνεται αφαίρεση των στιγμιοτύπων

en: Restore
el: Αποκατάσταση

en: Restore @home subvolume
el: Αποκατάσταση υπο-όγκου @home

en: Restore Device
el: Αποκατάσταση Συσκευής

en: Restore Exclude
el: Αποκατάσταση Εξαίρεσης

en: Restore Snapshot
el: Αποκατάσταση Στιγμιοτύπου

en: Restore completed
el: Η αποκατάσταση ολοκληρώθηκε

en: Restore selected snapshot
el: Αποκατάσταση του επιλεγμένου στιγμιοτύπου

en: Restore snapshot
el: Αποκατάσταση στιγμιοτύπου

en: Restored subvolumes will become active after system is restarted.
el: Οι αποκατεστημένοι υπο-όγκοι θα ενεργοποιηθούν κατόπιν επανεκκίνησης του συστήματος.

en: Restored system subvolume
el: Ο υπο-όγκος του συστήματος έχει αποκατασταθεί

en: Restoring Snapshot...
el: Αποκατάσταση Στιγμιοτύπου...

en: Restoring a snapshot will replace system subvolumes, and system subvolumes currently in use will be preserved as a new snapshot. If required, this snapshot can be restored later to 'undo' the restore.
el: Η αποκατάσταση ενός στιγμιότυπου θα αντικαταστήσει τους υπο-όγκους του συστήματος, και οι παρόντες υπο-όγκοι θα διατηρηθούν ως νέο στιγμιότυπο. Εάν υπάρξει ανάγκη, αυτό το στιγμιότυπο μπορεί να αποκατασταθεί αργότερα για να «αναιρέσει» την επαναφορά.

en: Restoring snapshot...
el: Αποκατάσταση στιγμιοτύπου...

en: Restoring snapshots only replaces system files and settings. Non-hidden files and directories in user home directories will not be touched. This behaviour can be changed by adding a filter to include these files. Included files will be backed up when snapshot is created, and replaced when snapshot is restored.
el: Η αποκατάσταση στιγμιότυπων αντικαθιστά μόνο τα αρχεία και τις ρυθμίσεις του συστήματος. Τα μη-κρυμμένα αρχεία και τα αρχεία χρηστών στο «home»  δε θα επηρεαστούν. Αυτή η συμπεριφορά μπορεί να τροποποιηθεί προσθέτοντας ένα φίλτρο για τη συμπερίληψη των αρχείων αυτών. Τα αρχεία αυτά θα αντιγράφονται σε στιγμιότυπα κατά τη δημιουργία, και θα αντικαθιστώνται κατά την αποκατάσταση.

en: Revision
el: Αναθεώρηση

en: Root device not selected
el: Δεν έπιλέχθηκε η συσκευή root

en: Rsync Log Viewer
el: Πρόγραμμα προβολής αρχείων καταγραφής Rsync

en: Run 'timeshift' for the command-line version of this tool
el: Εκτελέστε την εντολή  'timeshift' για τη χρήση του εργαλείου μέσω τερματικού

en: Run in non-interactive mode
el: Εκτέλεση σε μη-διαδραστική λειτουργία

en: Running
el: Σε εξέλιξη

en: Save snapshots to an external disk instead of the system disk to guard against drive failures.
el: Αποθήκευση των στιγμιοτύπων σε έναν εξωτερικό δίσκο αντί του δίσκου του συστήματος για προστασία από βλάβες της μονάδας δίσκου.

en: Saving snapshots to a non-system disk allows you to format and re-install the OS on the system disk without losing snapshots stored on it. You can even install another Linux distribution and later roll-back the previous distribution by restoring a snapshot.
el: Η αποθήκευση στιγμιότυπων σε δίσκο εκτός συστήματος σας επιτρέπει να διαμορφώσετε και να επανεγκαταστήσετε το λειτουργικό σύστημα στο δίσκο συστήματος χωρίς να χάσετε τα στιγμιότυπα που είναι αποθηκευμένα σε αυτόν. Μπορείτε ακόμη να εγκαταστήσετε μια άλλη διανομή Linux και αργότερα να επαναφέρετε την προηγούμενη διανομή επαναφέροντας ένα στιγμιότυπο.

en: Saving to device
el: Αποθήκευση στη συσκευή

en: Schedule
el: Περιοδικά στιγμιότυπα

en: Scheduled snapshot in progress...
el: Περιοδικό στιγμιότυπο σε εξέλιξη...

en: Scheduled snapshots are disabled
el: Τα περιοδικά στιγμιότυπα είναι απενεργοποιημένα

en: Scheduled snapshots are disabled. It's recommended to enable it.
el: Τα περιοδικά στιγμιότυπα είναι απενεργοποιημένα. Προτείνεται η ενεργοποίησή τους.

en: Scheduled snapshots are enabled
el: Τα περιοδικά στιγμιότυπα είναι ενεργοποιημένα

en: Scheduled snapshots are enabled. Snapshots will be created automatically for selected levels.
el: Τα περιοδικά στιγμιότυπα είναι ενεργοποιημένα. Θα δημιουργούνται περιοδικά στιγμιότυπα για τα επιλεγμένα επίπεδα.

en: Select '%s' device (default = %s)
el: Επιλογή συσκευής '%s' (προεπιλογή = %s)

en: Select BTRFS system disk with root subvolume (@)
el: Επιλογή δίσκου συστήματος BTRFS με υπο-όγκο root(@)

en: Select GRUB device
el: Επιλογή συσκευής GRUB

en: Select Snapshot
el: Επιλογή Στιγμιοτύπου

en: Select Snapshot Levels
el: Επιλογή Επιπέδου Στιγμιοτύπου

en: Select Snapshot Location
el: Επιλογή Τοποθεσίας Στιγμιοτύπου

en: Select Snapshot Type
el: Επιλογή Τύπου Στιγμιοτύπου

en: Select Snapshots
el: Επιλογή Στιγμιοτύπων

en: Select Target Device
el: Επιλογή  Συσκευής Προορισμού

en: Select a partition on this disk
el: Επιλογή κατάτμησης από αυτόν το δίσκο

en: Select a single snapshot to restore
el: Επιλογή ενός μεμονωμένου στιγμιότυπου για επαναφορά

en: Select another device for root file system (/)
el: Επιλογή άλλης συσκευής για το root σύστημα αρχείων (/)

en: Select another device or free up some space
el: Επιλογή άλλης συσκευής ή απελευθέρωση χώρου

en: Select another device to delete snasphots
el: Επιλέξτε άλλη συσκευή ή απελευθερώστε χώρο

en: Select another device?
el: Επιλογή άλλης συσκευής;

en: Select applications to exclude from restore
el: Επιλογή εφαρμογών που θα εξαιρεθούν από την επαναφορά

en: Select backup device
el: Επιλογή συσκευής αντιγράφων ασφαλείας

en: Select directory
el: Επιλογή καταλόγου

en: Select file(s)
el: Επιλογή αρχείου(-ων)

en: Select snapshot
el: Επιλογή στιγμιοτύπου

en: Select snapshots to delete
el: Επιλογή στιγμιοτύπων προς διαγραφή

en: Select the device for root file system (/)
el: Επιλογή της συσκευής για το root σύστημα αρχείων (/)

en: Select the devices where files will be restored.
el: Επιλογή των συσκευών στις οποίες θα γίνει αποκατάσταση των αρχείων.

en: Select the intervals for creating snapshots
el: Επιλογή διαστημάτων για τη δημιουργία στιγμιότυπων

en: Select the items to be removed from the list
el: Επιλογή των στοιχείων προς αφαίρεση από τη λίστα

en: Select the snapshot device
el: Επιλογή της συσκευής στιγμιότυπων

en: Select the snapshot to restore
el: Επιλογή στιγμιότυπου για επαναφορά

en: Select the snapshots to be deleted
el: Επιλογή στιγμιότυπων προς διαγραφή

en: Select the snapshots to mark for deletion
el: Επιλογή στιγμιότυπων προς διαγραφή

en: Select the target devices where system will be cloned.
el: Επιλογή των συσκευών προορισμού όπου θα κλωνοποιηθεί το σύστημα.

en: Selected default snapshot device
el: Επιλέχθηκε η προεπιλεγμένη συσκευή στιγμιότυπου

en: Selected default snapshot type
el: Επιλέχθηκε ο προεπιλεγμένος τύπος στιγμιοτύπου

en: Selected device does not have BTRFS partition
el: Η επιλεγμένη συσκευή δε διαθέτει κατάτμηση BTRFS

en: Selected device does not have Linux partition
el: Η επιλεγμένη συσκευή δε διαθέτει κατάτμηση Linux

en: Selected snapshot device
el: Επιλεγμένη συσκευή στιγμιότυπου

en: Selected snapshot device is not a system disk
el: Η επιλεγμένη συσκευή στιγμιότυπου δεν είναι δίσκος συστήματος

en: Selected snapshot is marked for deletion
el: Το επιλεγμένο στιγμιότυπο έχει επισημανθεί προς διαγραφή

en: Selected snapshot is marked for deletion and cannot be restored
el: Το επιλεγμένο στιγμιότυπο έχει επισημανθεί προς διαγραφή και δεν μπορεί να επαναφερθεί

en: Selected user has an encrypted home directory. It's not possible to include only hidden files.
el: Ο επιλεγμένος χρήστης έχει κρυπτογραφήσει τον κατάλογό του. Δεν είναι δυνατή η συμπερίληψη μόνο των κρυφών αρχείων.

en: Serial
el: Σειριακή

en: Session log file
el: Αρχείο καταγραφής συνεδρίας

en: Set snapshot description
el: Καθορισμός περιγραφής στιγμιότυπου

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Settings wizard
el: Οδηγός ρυθμίσεων

en: Setup Complete
el: Η ρύθμιση έχει ολοκληρωθεί

en: Setup Wizard
el: Οδηγός ρυθμίσεων

en: Show additional debug messages
el: Εμφάνιση επιπροσθέτων μηνυμάτων αποσφαλμάτωσης

en: Show all options
el: Εμφάνιση όλων των ρυθμίσεων

en: Show more applications to exclude on the next page
el: Εμφάνιση περισσότερων εφαρμογών προς αποκλεισμό στην επόμενη σελίδα

en: Show rsync output (default)
el: Εμφάνιση εξόδου rsync (προεπιλογή)

en: Size
el: Μέγεθος

en: Size of BTRFS snapshots are initially zero. As system files gradually change with time, data gets written to new data blocks which take up disk space (copy-on-write). Files in the snapshot continue to point to original data blocks.
el: Το μέγεθος των στιγμιότυπων BTRFS αρχικά είναι μηδενικό. Καθώς τα αρχεία του συστήματος αλλάζουν με το χρόνο, τα δεδομένα εγγράφονται σε νέα μπλοκ δεδομένων τα οποία καταλαμβάνουν χώρο στο δίσκο (copy-on-write). Τα αρχεία στο στιγμιότυπο συνεχίζουν να δείχνουν στα αρχικά μπλοκ δεδομένων.

en: Skip GRUB2 reinstall
el: Παράλειψη επανεγκατάστασης GRUB2

en: Snapshot
el: Στιγμιότυπο

en: Snapshot '%s' is being used by the system and cannot be deleted. Restart the system to activate the restored snapshot.
el: Το στιγμιότυπο '%s' χρησιμοποιείται από το σύστημα και δε δύναται να διαγραφεί. Επανεκκινήστε το σύστημα για να ενεργοποιήσετε το επαναφερόμενο στιγμιότυπο.

en: Snapshot Created
el: Το Στιγμιότυπο Δημιουργήθηκε

en: Snapshot Levels
el: Επίπεδα Στιγμιοτύπων

en: Snapshot deletion in progress...
el: Διαγραφή στιγμιότυπου σε εξέλιξη...

en: Snapshot device
el: Συσκευή στιγμιότυπων

en: Snapshot device not available
el: Η συσκευή στιγμιότυπων δεν είναι διαθέσιμη

en: Snapshot device not selected
el: Δεν έχει επιλεγεί συσκευή στιγμιότυπου

en: Snapshot location
el: Τοποθεσία στιγμιοτύπου

en: Snapshot saved successfully
el: Το στιγμιότυπο αποθηκεύτηκε επιτυχώς

en: Snapshot to restore not specified!
el: Δεν έχει καθοριστεί στιγμιότυπο προς επαναφορά!

en: Snapshot will become active after system is rebooted.
el: Το στιγμιότυπο θα ενεργοποιηθεί μετά την επανεκκίνηση του συστήματος.

en: Snapshot(s) Deleted
el: Το(-α) Στιγμιότυπο(-α) Διαγράφηκε(-αν)

en: Snapshots
el: Στιγμιότυπα

en: Snapshots are created and restored instantly. Snapshot creation is an atomic transaction at the file system level.
el: Τα στιγμιότυπα δημιουργούνται και αποκαθίστανται αμέσως. Η δημιουργία στιγμιότυπων είναι μια ατομική συναλλαγή σε επίπεδο συστήματος αρχείων.

en: Snapshots are created by creating copies of system files using rsync, and hard-linking unchanged files from previous snapshot.
el: Τα στιγμιότυπα δημιουργούνται αντιγράφοντας αρχεία του συστήματος μέσω rsync, διασυνδέοντας τα αμετάβλητα αρχεία με εκείνα του προηγούμενου στιγμιοτύπου

en: Snapshots are created using the built-in features of the BTRFS file system.
el: Τα στιγμιότυπα δημιουργούνται χρησιμοποιώντας τις ενσωματωμένες δυνατότητες του συστήματος αρχείων BTRFS.

en: Snapshots are not scheduled at fixed times.
el: Τα στιγμιότυπα δεν είναι προγραμματισμένα σε σταθερό χρόνο

en: Snapshots are perfect, byte-for-byte copies of the system. Nothing is excluded.
el: Τα στιγμιότυπα είναι τέλεια, μπιτ-προς-μπιτ αντίγραφα του συστήματος, Τίποτα δεν εξαιρείται.

en: Snapshots are restored by replacing system subvolumes. Since files are never copied, deleted or overwritten, there is no risk of data loss. The existing system is preserved as a new snapshot after restore.
el: Τα στιγμιότυπα αποκαθίστανται με αντικατάσταση των υποόγκων του συστήματος. Δεδομένου ότι τα αρχεία δεν αντιγράφονται, διαγράφονται ή αντικαθίστανται ποτέ, δεν υπάρχει κίνδυνος απώλειας δεδομένων. Το υπάρχον σύστημα διατηρείται ως νέο στιγμιότυπο μετά την επαναφορά.

en: Snapshots are saved on the same disk from which they are created (system disk). Storage on other disks is not supported. If system disk fails then snapshots stored on it will be lost along with the system.
el: Τα στιγμιότυπα αποθηκεύονται στον ίδιο δίσκο από τον οποίο δημιουργήθηκαν (δίσκος συστήματος). Η αποθήκευση σε άλλους δίσκους δεν υποστηρίζεται. Εάν ο δίσκος συστήματος αποτύχει, τότε τα στιγμιότυπα που είναι αποθηκευμένα σε αυτόν θα χαθούν μαζί με το σύστημα.

en: Snapshots are saved to /timeshift on selected partition. Other locations are not supported.
el: Τα στιγμιότυπα αποθηκεύονται στο /timeshift στην επιλεγμένη κατάτμηση. Άλλες τοποθεσίες δεν υποστηρίζονται.

en: Snapshots are saved to /timeshift-btrfs on selected partition. Other locations are not supported.
el: Τα στιγμιότυπα αποθηκεύονται στο /timeshift-btrfs στην επιλεγμένη κατάτμηση. Άλλες τοποθεσίες δεν υποστηρίζονται.

en: Snapshots available for restore
el: Διαθέσιμα στιγμιότυπα για επαναφορά

en: Snapshots can be saved to any disk formatted with a Linux file system. Saving snapshots to non-system or external disk allows the system to be restored even if system disk is damaged or re-formatted.
el: Τα στιγμιότυπα δύνανται να αποθηκευτούν σε οποιονδήποτε δίσκο με σύστημα αρχείων Linux. Η αποθήκευση στιγμιότυπων σε μη-συστημικό ή εξωτερικό δίσκο επιτρέπει την αποκατάσταση του συστήματος ακόμη και αν ο δίσκος του συστήματος καταστραφεί ή επαναδιαμορφωθεί.

en: Snapshots cannot be created in Live CD mode
el: Δεν είναι δυνατή η δημιουργία στιγμιοτύπων σε λειτουργία Live CD

en: Snapshots will be created at selected intervals
el: Τα στιγμιότυπα θα δημιουργούνται στα επιλεγμένα χρονικά διαστήματα

en: Snapshots will be created at selected intervals if snapshot disk has enough space (> 1 GB)
el: Τα στιγμιότυπα θα δημιουργούνται στα επιλεγμένα χρονικά διαστήματα αν ο δίσκος των στιγμιοτύπων διαθέτει αρκετό ελεύθερο χώρο (>1 GB)

en: Specify backup device (default: config)
el: Καθορισμός εφεδρικής συσκευής (προεπιλογή: config)

en: Specify device for installing GRUB2 bootloader
el: Καθορισμός συσκευής για την εγκατάσταση του GRUB2

en: Specify snapshot to restore
el: Καθορισμός στιγμιότυπου για επαναφορά

en: Specify target device
el: Καθορίστε τη συσκευή προορισμού

en: Status
el: Κατάσταση

en: Stop cron emails for scheduled tasks
el: Διακοπή αποστολής email για προγραμματισμένες εργασίες

en: Subvolume
el: Υπο-όγκος

en: Subvolume exists at destination
el: Ο υπο-όγκος υπάρχει στον προορισμό

en: Subvolumes
el: Υπο-όγκοι

en: Summary
el: Περίληψη

en: Switch to BTRFS mode (default: config)
el: Εναλλαγή σε λειτουργία BTRFS (προεπιλογή: config

en: Switch to RSYNC mode (default: config)
el: Εναλλαγή σε λειτουργία RSYNC (προεπιλογή: config)

en: Symlinks updated
el: Ενημέρωση συμβολικών συνδέσμων

en: Syncing file systems...
el: Συγχρονισμός συστημάτων αρχείων...

en: Syncing files with rsync...
el: Συγχρονισμός αρχείων με το rsync...

en: Syntax
el: Συντακτικό

en: System
el: Σύστημα

en: System Restore Utility
el: Πρόγραμμα Επαναφοράς Συστήματος

en: System can be rolled-back to a previous date by restoring a snapshot.
el: Το σύστημα μπορεί να επανέλθει σε προηγούμενη ημερομηνία με την επαναφορά ενός στιγμιότυπου.

en: System will reboot after files are restored
el: Η συσκευή θα επανεκκινηθεί μετά την αποκατάσταση των αρχείων

en: System will reboot after files are restored.
el: Η συσκευή θα επανεκκινηθεί μετά την αποκατάσταση των αρχείων.

en: Tagged snapshot
el: Στιγμιότυπο με ετικέτα

en: Tags
el: Ετικέτες

en: Target device is not mounted
el: Η συσκευή προορισμού δεν είναι προσαρτημένη

en: Target device is same as system device
el: Η συσκευή προορισμού είναι ίδια με τη συσκευή του συστήματος

en: Target device not specified!
el: Δεν έχει επιλεγεί συσκευή προορισμού

en: The cron service sends the output of scheduled tasks as an email to the current user. Select this option to suppress the emails for cron tasks created by Timeshift.
el: Η υπηρεσία προγραμματισμένων εργασιών στέλνει την έξοδο των προγραμματισμένων εργασιών ως email στον τρέχοντα χρήστη. Επιλέξτε αυτήν την επιλογή για να σταματήσετε τα email για προγραμματισμένες εργασίες που δημιουργήθηκαν από το Timeshift.

en: The system partition has an unsupported subvolume layout.
el: Η κατάτμηση συστήματος έχει μη υποστηριζόμενη διάταξη υπο-όγκων.

en: The target partition has an unsupported subvolume layout.
el: Η κατάτμηση συστήματος έχει μη-υποστηριζόμενη διάταξη υπο-όγκων.

en: There are no snapshots on this device
el: Δεν υπάρχουν στιγμιότυπα στη συσκευή

en: This device is not encrypted
el: Η συσκευή δεν είναι κρυπτογραφημένη

en: This software comes without absolutely NO warranty and the author takes no responsibility for any damage arising from the use of this program.
el: Αυτό το λογισμικό παρέχεται χωρίς ΚΑΜΙΑ απολύτως εγγύηση και ο δημιουργός του δεν αναλαμβάνει καμία ευθύνη για οποιαδήποτε ζημία προκύψει από τη χρήση αυτού του προγράμματος.

en: Timeshift is active
el: Το Timeshift είναι ενεργό

en: Timestamp
el: Χρονικό αποτύπωμα

en: To restore with default options, press the ENTER key for all prompts!
el: Για να χρησιμοποιήσετε τις προεπιλεγμένες ρυθμίσεις, πατήστε το πλήκτρο ENTER για όλες τις προτροπές!

en: Type
el: Τύπος

en: Unknown option
el: Άγνωστη ρύθμιση

en: Unknown snapshot type
el: Άγνωστος τύπος στιγμιοτύπου

en: Unknown value specified for option --tags
el: Άγνωστη τιμή για την επιλογή --tags

en: Unlocked device is mapped to '%s'
el: Η ξεκλείδωτη συσκευή έχει χαρτογραφηθεί στο '%s'

en: Unlocked successfully
el: Επιτυχία ξεκλειδώματος

en: Unmounting from
el: Αποπροσάρτηση από

en: Unshared
el: Μη κοινόχρηστο

en: Unsupported Subvolume Layout
el: Μη-υποστηριζόμενη Διάταξη Subvolume

en: Update GRUB menu
el: Επικαιροποίηση του μενού GRUB

en: Update initramfs
el: Επικαιροποίηση του initramfs

en: Updated /etc/crypttab on target device
el: Το /etc/crypttab της συσκευής προορισμού επικαιροποιήθηκε

en: Updated /etc/fstab on target device
el: Το /etc/fstab της συσκευής προορισμού επικαιροποιήθηκε

en: Updates the GRUB menu entries (recommended). This is safe to run and should be left selected.
el: Επικαιροποιεί τις καταχωρήσεις του μενού GRUB (συνιστάται).Η διαδικασία είναι ασφαλής και θα πρέπει να παραμείνει επιλεγμένη.

en: Updating GRUB menu...
el: Επικαιροποίηση μενού GRUB...

en: Updating bootloader configuration...
el: Επικαιροποίηση ρυθμίσεων bootloader...

en: Used
el: Σε χρήση

en: User
el: Χρήστης

en: User Home Directories
el: Αρχικοί Κατάλογοι Χρηστών

en: User cancelled the password prompt
el: Ο χρήστης ακύρωσε την προτροπή κωδικού πρόσβασης

en: User home directories are excluded by default unless you enable them here
el: Οι αρχικοί κατάλογοι των χρηστών αποκλείονται από προεπιλογή, εκτός αν τους ενεργοποιήσετε εδώ

en: Users
el: Χρήστες

en: Users Home
el: Αρχικοί Κατάλογοι Χρηστών

en: Vendor
el: Διανομέας

en: View Rsync Log for Create
el: Προβολή αρχείου καταγραφής Rsync για τη Δημιουργία

en: View Rsync Log for Restore
el: Προβολή αρχείου καταγραφής Rsync για την Επαναφορά

en: View TimeShift Logs
el: Προβολή αρχείων καταγραφής TimeShift

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Web Browsers
el: Φυλλομετρητές

en: Weekly
el: Εβδομαδιαίως

en: Weekly snapshot failed!
el: Αποτυχία λήψης εβδομαδιαίου στιγμιοτύπου!

en: Weekly snapshots are enabled
el: Τα εβδομαδιαία στιγμιότυπα είναι ενεργά

en: With Errors
el: Με Σφάλματα

en: Wizard
el: Οδηγός

en: Wrong password
el: Λανθασμένος κωδικός

en: Yes
el: Ναι

en: You can continue working on the current system. After restart, the current system will be visible as a new snapshot. This snapshot can be restored later if required, to 'undo' the restore.
el: Μπορείτε να συνεχίσετε τις εργασίες σας στο τρέχον σύστημα. Κατόπιν επανεκκίνησης, το τρέχον σύστημα θα είναι ορατό ως ένα νέο στιγμιότυπο. Αυτό το στιγμιότυπο μπορεί να επανέλθει αργότερα, αν χρειαστεί, αναιρώντας την επαναφορά.

en: [ENTER = Default (%s), a = Abort]
el: [ENTER = Προεπιλογή (%s), a = Ακύρωση]

en: [ENTER = Default (%s), r = Root device, a = Abort]
el: [ENTER = Προεπιλογή (%s), r = Ριζική συσκευή, a = Ακύρωση]

en: [For Experienced Users] Change these settings if the restored system fails to boot.
el: [Για έμπειρους χρήστες] Αλλάξτε αυτές τις ρυθμίσεις εάν το σύστημα που έχει αποκατασταθεί δεν μπορεί να εκκινήσει.

en: [Warning] Deleted invalid lock
el: [Προειδοποίηση] Διαγραφή άκυρης κλειδαριάς

en: all
el: όλα

en: btrfs returned an error
el: Το btrfs επέστρεψε σφάλμα

en: complete
el: ολοκληρωμένα

en: crontab file exported
el: έγινε εξαγωγή του αρχείου προγραμματισμένων εργασιών

en: crontab file installed
el: έγινε εγκατάσταση του αρχείου προγραμματισμένων εργασιών

en: incomplete
el: μη-ολοκληρωμένα

en: marked for deletion
el: Επισημασμένα προς διαγραφή

en: mounted at path
el: προσαρτημένο στη διαδρομή

en: remaining
el: απομένουν

en: rsync returned an error
el: Το rsync επέστρεψε σφάλμα

en: un-tagged
el: χωρίς ετικέτα

en: Run Timeshift as Administrator
el: Εκτέλεση του Timeshift ως διαχειριστής

en: Authentication is required to run Timeshift as Administrator
el: Απαιτείται αυθεντικοποίηση για την εκτέλεση του Timeshift ως διαχειριστής
