linuxmint - en to la translation catalogue (121 entries)

en: 
    Press ENTER to continue...
la: 
    Preme INTRAT ut pergas...

en: %d snapshots, %s free
la: %d picturae, %s manentes

en: '%s' will be on '%s'
la: '%s' erit in '%s'

en: '%s' will be on root device
la: '%s' erit in radicali machina

en: (Re)install GRUB2 on:
la: (Re)installa GRUB2 in:

en: / is mapped to device
la: / assignatum est ad machinam

en: /boot is mapped to device
la: /boot assignatum est ad machinam

en: /boot/efi is mapped to device
la: /boot/efi assignatum est ad machinam

en: /home is mapped to device
la: /home assignatum est ad machinam

en: <b>Comments</b> (double-click to edit)
la: <b>Commenta</b> (bis-preme ut mutes)

en: A maintenance task runs once every hour and creates snapshots as needed.
la: quaque hora, opus tuens curret et creabit picturas qua requisitum.

en: Aborted.
la: Abactum.

en: About
la: Circa

en: Action
la: Actio

en: Add
la: Adde

en: Add Files
la: Plicas adde

en: Add Folders
la: Directoria Adde

en: Add directories
la: Directoria adde

en: Add files
la: Plicas adde

en: Add tags to snapshot (default: O)
la: Adda pittacia picturae (usuale: O)

en: Added cron task
la: cron pensum additum

en: Admin Access Required
la: Administratoris Aditus Requiritur

en: Admin access is required to backup and restore system files.
la: Aditus administratoris requiritur ut schedas systemae reficias et serves.

en: All Files
la: Omnes Plicae

en: All files are copied when first snapshot is created. Subsequent snapshots are incremental. Unchanged files will be hard-linked from the previous snapshot if available.
la: Omnes schedae duplicantur cum prima pictura creetur. Picturae proximae gradatim sunt. Schedae non mutatae dure conectentur ab priore pictura si possibilis.

en: All other files and folders are excluded.
la: Omnes aliae schedae et directoria excluduntur.

en: BTRFS Snapshots
la: BTRFS Photographia Systematis

en: Backup
la: Tutum

en: Backup Device
la: Apparatus Tuti

en: Boot
la: Initiatio

en: Boot device not selected
la: Apparatus initiationis non electus

en: Browse
la: Naviga

en: Cancel
la: Interrumpe

en: Changed
la: Mutata

en: Changed items:
la: Res mutatae:

en: Checksum
la: Summa probationis

en: Close
la: Claude

en: Completed
la: Perfectum

en: Create
la: Crea

en: Create Snapshot
la: Photographiam Systematis Crea

en: Created
la: Creata

en: Created directory
la: Directoria creata

en: Creating Snapshot...
la: Photographia Systematis Creatur ...

en: Custom
la: Ad Hoc

en: Daily
la: Cotidie

en: Delete
la: Erade

en: Deleted
la: Deleta

en: Deleted directory
la: Directoria deleta

en: Description
la: Descriptio

en: Device
la: Apparatus

en: Disclaimer
la: Esclusio Culpae

en: Disk
la: Discus

en: Distribution
la: Distributio

en: File (snapshot)
la: Plica (photographia systematis)

en: File (system)
la: Plica (systema)

en: File not found
la: Plica non inventa

en: Filters
la: Filtri

en: Finish
la: Perfice

en: Finished
la: Perfectum

en: Free space
la: Area libera

en: GRUB Device
la: Apparatus GRUB

en: GRUB device not selected
la: Apparatus GRUB non electus

en: GRUB will NOT be reinstalled
la: GRUB iterum NON instituendum est

en: Group
la: Circulus

en: Help
la: Auxilium

en: Hide
la: Cela

en: Hide rsync output
la: Egressum rsync cela

en: Home
la: Domus

en: Home Directory
la: Directorium Domus

en: Hourly
la: In horas

en: Keep
la: Tene

en: LIVE
la: IN VIVO

en: List
la: Enumera

en: List devices
la: Apparatus enumera

en: List snapshots
la: Photographias systematis enumera

en: Location
la: Locus

en: Menu
la: Index

en: Misc
la: Varia

en: Mode
la: Modus

en: Monthly
la: Singulis mensibus

en: Name
la: Nomen

en: Next
la: Sequens

en: None
la: Nihil

en: Not Found
la: Non Invenitur

en: Not enough disk space
la: Area disci deficit

en: Notes
la: Notae

en: OK
la: Bene

en: Options
la: Optiones

en: Owner
la: Possessor

en: Path
la: Iter

en: Permissions
la: Permissiones

en: Please wait...
la: Expecta quaeso ...

en: Preparing...
la: Paratur ...

en: Previous
la: Antecedens

en: RSYNC Snapshots
la: Photographiae Systematis RSYNC

en: Recommended
la: Commendata

en: Refresh
la: Renova

en: Removed
la: Remota

en: Removing
la: Removentur

en: Removing snapshot
la: Photographia systematis removevetur

en: Removing snapshots
la: Photographiae systematis removeventur

en: Restore
la: Restitue

en: Revision
la: Revisio

en: Select directory
la: Directorium elige

en: Select file(s)
la: Plica(s) elige

en: Select snapshot
la: Phographiam systematis elige

en: Select snapshots to delete
la: Delendam photographiam systematis elige

en: Settings
la: Configuratio

en: Settings wizard
la: Magus configurationis

en: Size
la: Amplitudo

en: Snapshot
la: Phographia systematis

en: Snapshots
la: Photographiae systematis

en: Summary
la: Summarium

en: Syntax
la: Syntaxis

en: System
la: Systema

en: Tags
la: Pittacia

en: Type
la: Genus

en: Users
la: Utentes

en: Warning
la: Cave

en: Wrong password
la: Tessera mendosa

en: Yes
la: Sic
