tin-2.6.3 - en to fr translation catalogue (1570 entries)

en: 1 Response
fr: 1 Réponse

en: 
    %s contains no newsgroups. Exiting.
fr: 
    %s ne contient pas de groupes. Fermeture.

en: Aborting read, please wait...
fr: Annulation de la lecture, un moment svp...

en: all
fr: tout

en: All groups
fr: Tous les groupes

en: File %s exists. %s=append, %s=overwrite, %s=quit:
fr: Fichier %s existe. %s=ajouter, %s=écraser, %s=quitter :

en: Article cancelled (deleted).
fr: Article annulé (effacé).

en: Article cannot be cancelled (deleted).
fr: Impossible d'annuler l'article (effacé).

en: Article deleted.
fr: Article effacé.

en: 
    Your article:
      "%s"
    will be mailed to the following address:
      %s
fr: 
    Votre article :
      "%s"
    sera envoyé par email à l'adresse suivante :
      %s

en: 
    Your article:
      "%s"
    will be posted to the following %s:
fr: 
    Votre article :
      "%s"
    sera posté dans le(s) %s suivant(s) :

en: Article not posted!
fr: Article non posté !

en: Article not saved
fr: Article non enregistré

en: Article Level Commands
fr: Commandes pour articles

en: Article has no parent
fr: Article orphelin

en: Parent article has been killed
fr: L'article parent a été filtré

en: Parent article is unavailable
fr: L'article parent est indisponible

en: Article posted: %s
fr: Article posté : %s

en: Article rejected (saved to %s)
fr: Article rejeté (enregistré dans %s)

en: %s=article, %s=thread, %s=range, %s=hot, %s=pattern, %s=tagged, %s=quit:
fr: %s=article, %s=fil, %s=champ, %s=sélection, %s=chaîne, %s=art. marq., %s=quitter :

en: Article unavailable
fr: Article indisponible

en: Article undeleted.
fr: Article non effacé.

en: Article %4d of %4d
fr: Article %4d sur %4d

en: This is a repost of the following article:
fr: C'est un repostage de l'article suivant :

en: -- %d %s mailed --
fr: -- %d %s envoyé --

en:  at %s
fr:  à %s

en: charset %s
fr: jeu de caractères %s

en: content subtype %s
fr: sous-type du contenu %s

en: content type %s
fr: type de contenu %s

en: %*s[-- charset %s not supported --]
fr: %*s[-- l'encodage %s n'est pas supporté --]

en: %*s[-- Description: %s --]
fr: %*s[-- Description : %s --]

en: encoding %s
fr: codage de %s

en: %s lines
fr: %s lignes

en: name %s
fr: nom %s

en: size %s
fr: taille %s

en: This message has been composed in the 'multipart/mixed' MIME-format. If you
    are reading this prefix, your mail reader probably has not yet been modified
    to understand the new format, and some of what follows may look strange.
fr: Ce message a été composé avec le format MIME 'multipart/mixed'. Si vous
    lisez ceci, votre MUA ne peut probablement pas lire ce nouveau format, donc
    ce qui suit peut paraître assez bizarre.

en: Attachment Menu
fr: Menu Pièce-jointe

en: Attachment Menu Commands
fr: Menu des pièces-jointes

en: <no name>
fr: <aucun nom>

en: Attachment saved successfully. (%s)
fr: Pièce-jointe enregistrée. (%s)

en: %d of %d attachments saved successfully.
fr: %d sur %d pièces-jointes enregistrées.

en: Select attachment>
fr: Sélectionner la pièce-jointe >

en: Tagged attachment
fr: Pièce-jointe marquée

en: %d attachments tagged
fr: %d pièce(s)-jointe(s) marquée(s)

en: Untagged attachment
fr: pièce-jointe non marquée

en: # Do not edit this comment block
    #
fr: # Ne pas éditer ce commentaire
    #

en: #  scope=STRING (eg. alt.*,!alt.bin*) [mandatory]
fr: #  scope=TERME (pe. alt.*,!alt.bin*) [obligatoire]

en: #    0=No, 1=Cc, 2=Bcc, 3=Cc and Bcc
fr: #    0=Non, 1=Cc, 2=Cci, 3=Cc et Cci

en: #  date_format=STRING (eg. %a, %d %b %Y %H:%M:%S)
fr: #  date_format=TERME (pe. %a, %d %b %Y %H:%M:%S)

en: #  editor_format=STRING (eg. %E +%N %F)
fr: #  editor_format=TERME (pe. %E +%N %F)

en: #  fcc=STRING (eg. =mailbox)
fr: #  fcc=TERME (pe. =mailbox)

en: #  followup_to=STRING
fr: #  followup_to=TERME

en: #  from=STRING (just append wanted From:-line, don't use quotes)
fr: #  from=TERME (choix du 'From:', ne pas utiliser celui cité)

en: #  group_format=STRING (eg. %n %m %R %L  %s  %F)
fr: #  group_format=TERME (pe. %n %m %R %L  %s  %F)

en: #  mail_mime_encoding=supported_encoding
fr: #  mail_mime_encoding=encodage_supporté

en: #  ispell=STRING
fr: #  ispell=TERME

en: #  maildir=STRING (eg. ~/Mail)
fr: #  maildir=TERME (pe. ~/Mail)

en: #  mailing_list=STRING (eg. majordomo@example.org)
fr: #  mailing_list=TERME (pe. majordomo@example.org)

en: #  mime_types_to_save=STRING (eg. image/*,!image/bmp)
fr: #  mime_types_to_save=TERME (pe. image/*,!image/bmp)

en: #  mm_network_charset=supported_charset
fr: #  mm_network_charset=encodage_supporté

en: #  undeclared_charset=STRING (default is US-ASCII)
fr: #  undeclared_charset=TERME (défaut est US-ASCII)

en: #  news_headers_to_display=STRING
fr: #  news_headers_to_display=TERME

en: #  news_headers_to_not_display=STRING
fr: #  news_headers_to_not_display=TERME

en: #  news_quote_format=STRING
fr: #  news_quote_format=TERME

en: #  organization=STRING (if beginning with '/' read from file)
fr: #  organization=TERME (si commence par '/' lire dans fichier)

en: #  post_mime_encoding=supported_encoding
fr: #  post_mime_encoding=encodage_supporté

en: #  quick_kill_scope=STRING (e.g. talk.*)
fr: #  quick_kill_scope=TERME (pe. talk.*)

en: #    0=Subject: (case sensitive)  1=Subject: (ignore case)
fr: #    0=Subject: (casse sensible)  1=Subject: (ignore la casse)

en: #    2=From: (case sensitive)     3=From: (ignore case)
fr: #    2=From: (casse sensible)     3=From: (ignore la casse)

en: #    4=Message-ID: & full References: line
fr: #    4=Message-ID: &  "References:" complètes : ligne

en: #    5=Message-ID: & last References: entry only
fr: #    5=Message-ID: & dernières References: entrée uniquement

en: #    6=Message-ID: entry only     7=Lines:
fr: #    6=Message-ID: entrée uniquement     7=Lignes:

en: #  quick_select_scope=STRING
fr: #  quick_select_scope=TERME

en: #  quote_chars=STRING (%I for initials)
fr: #  quote_chars=TERME (%I pour les initiales)

en: #  savedir=STRING (eg. ~user/News)
fr: #  savedir=TERME (pe. ~user/News)

en: #  savefile=STRING (eg. =linux)
fr: #  savefile=TERME (pe. =linux)

en: #  sigfile=STRING (eg. $var/sig)
fr: #  sigfile=TERME (pe. $var/sig)

en: #  thread_format=STRING (eg. %n %m [%L]  %T  %F)
fr: #  thread_format=TERME (pe. %n %m [%L]  %T  %F)

en: #    0 = Don't trim article body
fr: #    0 = Ne pas nettoyer le corps de l'article

en: #    1 = Skip leading blank lines
fr: #   1 = Effacer les lignes vides du début

en: #    2 = Skip trailing blank lines
fr: #   2 = Effacer les lignes vides de la fin

en: #    3 = Skip leading and trailing blank lines
fr: #   3 = Effacer les lignes vides du début et de la fin

en: #    4 = Compact multiple blank lines between text blocks
fr: #   4 = Regrouper plusieurs lignes vides entre les paragraphes

en: #    5 = Compact multiple blank lines between text blocks and skip
    #        leading blank lines
fr: #   5 = Regrouper plusieurs lignes vides entre les paragraphes et
    #       effacer les lignes vides du début

en: #    6 = Compact multiple blank lines between text blocks and skip
    #        trailing blank lines
fr: #   6 = Regrouper plusieurs lignes vides entre les paragraphes et
    #       effacer les lignes vides de la fin

en: #    7 = Compact multiple blank lines between text blocks and skip
    #        leading and trailing blank lines
fr: #   7 = Regrouper plusieurs lignes vides entre les paragraphes et
    #       effacer les lignes vides du début et de la fin

en: #  x_body=STRING (eg. ~/.tin/extra-body-text)
fr: #  x_body=TERME (pe. ~/.tin/extra-body-text)

en: #  x_headers=STRING (eg. ~/.tin/extra-headers)
fr: #  x_headers=TERME (pe. ~/.tin/extra-headers)

en: #
    # Note that it is best to put general (global scoping)
fr: #
    # Notez que placer les entrées générales (portée globale) en premier

en: # entries first followed by group specific entries.
    #
fr: # est préférable, suivies des entrées spécifiques aux groupes.
    #

en: Attributes Menu Commands
fr: Menu des attributs

en: attribute with no scope: %s
fr: attribut sans sélection : %s

en: %d Authentication failed
fr: %d Échec de l'authentification

en: NNTP authorization password not found for %s
fr: Mot de passe NNTP introuvable pour %s

en: Server expects authentication.
fr: Le serveur attend une authentification.

en:     Please enter password:
fr:     Entrez votre mdp svp :

en:     Please enter username:
fr:     Entrez votre identifiant svp :

en: Authorized for user: %s
fr: Autorisé pour l'utilisateur : %s

en: Authorization failed for user: %s
fr: Autorisation refusée pour l'utilisateur : %s

en: Author search backwards [%s]>
fr: Recherche arrière sur l'auteur [%s] >

en: Author search forwards [%s]>
fr: Recherche avant sur l'auteur [%s] >

en: 
    Autosubscribed to %s
fr: 
    Abonnement auto. à %s

en: Autosubscribing groups...
fr: Abonnement auto. aux groupes...

en: Autoselecting articles (use '%s' to see all unread) ...
fr: Sélection auto. des articles (voir les non lus par '%s')...

en: Article to be posted resulted in errors/warnings. %s=quit, %s=Menu, %s=edit:
fr: L'article à poster pose des problèmes. %s=quitter, %s=Menu, %s=éditer :

en: Unrecognized attribute: %s
fr: Attribut non reconnu : %s

en: Bad command. Type '%s' for help.
fr: Mauvaise commande. Tapez '%s' pour l'aide.

en: Base article
fr: Article initial

en: Base article range
fr: Champ article initial

en: %s: Updating of index files not supported: cache_overview_files=%s
fr: %s : Màj des fichiers index non supportée : cache_overview_files=%s

en: *** Beginning of article ***
fr: *** Début de l'article ***

en: *** Beginning of page ***
fr: *** Début de l'article ***

en: bytes
fr: octets

en: Cancel (delete) or supersede (overwrite) article [%%s]? (%s/%s/%s):
fr: Annuler (effacer) ou remplacer (écraser) l'article [%%s]? (%s/%s/%s) :

en: Cancelling article...
fr: Annulation de l'article...

en: Cannot create %s
fr: Création de %s impossible

en: Can't find base article %d
fr: Article initial %d introuvable

en: Can't open %s
fr: Ouverture de %s impossible

en: Couldn't open %s for saving
fr: Ouverture de %s pour enregistrement impossible

en: *** Posting not allowed ***
fr: *** Postage non autorisé ***

en: Posting is not allowed to %s
fr: Postage non autorisé dans %s

en: Can't retrieve %s
fr: Récupération de %s impossible

en: Can't supersede in mailgroups, try repost instead.
fr: Impossible de remplacer dans les groupes mail, essayez de poster à nouveau.

en: %s is a directory
fr: %s est un répertoire

en: Catchup
fr: Marquer lu

en: Catchup %s...
fr: Effacement sur %s...

en: Catchup all groups entered during this session?
fr: Marquer lus tous les groupes visités lors de la session ?

en: You have tagged articles in this group - catchup anyway?
fr: Vous avez marqué des articles de ce groupe - marquer comme lu ?

en: %s %d %s in %lu seconds
fr: %s %d %s en %lu secondes

en: Check Prepared Article
fr: Vérification de l'article préparé

en: Checking for new groups...
fr: Vérification de nouveaux groupes...

en: Checking for news...
fr: Vérification des articles…

en: Post-process %s=no, %s=yes, %s=shar, %s=quit:
fr: Traiter %s=non, %s=oui, %s=shar, %s=quitter :

en: ANSI color disabled
fr: Couleurs ANSI désactivées

en: ANSI color enabled
fr: Couleurs ANSI activées

en: Command failed: %s
fr: Échec commande : %s

en: Mark not selected articles read?
fr: Marquer comme lu les articles sélectionnés ?

en: Connection Info
fr: Information de connexion

en: Reading from local spool.
fr: Lecture depuis le spool local.

en: Reading saved news.
fr: Lecture des articles enregistrés.

en: 
    Local spool config:
    -------------------
fr: 
    Configuration du spool local:
    -----------------------------

en: 
    Connection details:
    -------------------
fr: 
    Détails de la connexion :
    -------------------------

en: (enabled)
fr: (activé)

en: (inactive)
fr: (inactif)

en:  DEFLATE (not supported)
fr:  DEFLATE (non supporté)

en: (disabled)
fr: (désactivé)

en: NNTP TIMEOUT  : %d seconds %s
fr: NNTP TIMEOUT  : %d secondes %s

en: IMPLEMENTATION: %s
fr: IMPLEMENTATION : %s

en: Reading via NNTP (%s).
fr: Lecture via NNTP (%s).

en: read only
fr: lecture seulement

en: read/write
fr: lecture/écriture

en: Reading %s via NNTPS (%s;
fr: Lecture de %s via NNTPS (%s;

en: Certificate #%d
fr: Certificat #%d

en: Issuer : %s
fr: Émetteur : %s

en: 
    Server certificate information:
    -------------------------------
fr: 
    Information du certificat du serveur:
    -------------------------------------

en: Subject: %s
fr: Sujet : %s

en: 
    TLS information:
    ----------------
fr: 
    Information TLS :
    -----------------

en: trusted
fr: digne de confiance

en: untrusted
fr: peu fiable

en: UNEXPECTED, possible BUG
fr: UNEXPECTED, bogue possible

en: tolerated as "-k" (insecure) requested
fr: toléré comme « -k » (non sécurisé) demandé

en: Server certificate verification FAILED:
    	%s (%s)
fr: ÉCHEC de la vérification du certificat du serveur :
    	%s (%s)

en: Server certificate verified successfully.
fr: Vérification réussie du certificat du serveur.

en: Server certificate verification FAILED: <can't get reason>
fr: ÉCHEC de la vérification du certificat du serveur : <impossible d’obtenir la raison>

en: %s %s (strength %d)
fr: %s %s (force %d)

en: Cook article failed, %s is exiting
fr: Préparation de l’article échoué, %s en cours de fermeture

en: <CR>
fr: <RETOUR>

en: Creating active file for saved groups...
fr: Création du fichier active des groupes enregistrés...

en: Creating newsrc file...
fr: Création du fichier newsrc...

en: Default
fr: Défaut

en: Delete saved files that have been post processed?
fr: Effacer les fichiers enregistrés qui ont été post-traités ?

en: Deleting temporary files...
fr: Effacement des fichiers temporaires...

en: *** End of article ***
fr: *** Fin de l'article ***

en: *** End of articles ***
fr: *** Fin de la liste ***

en: *** End of attachments ***
fr: *** Fin des pièces-jointes ***

en: *** End of groups ***
fr: *** Fin de la liste ***

en: *** End of page ***
fr: *** Fin de l'article ***

en: *** End of posted articles ***
fr: *** Fin de la liste ***

en: *** End of scopes ***
fr: *** Fin de la liste ***

en: *** End of thread ***
fr: *** Fin du fil ***

en: *** End of URLs ***
fr: *** Fin des URLs ***

en: Enter limit of articles to get>
fr: Entrez le nombre max d'articles à récupérer >

en: Enter Message-ID to go to>
fr: Entrez le Message-ID à voir >

en:  and enter next unread thread
fr:  et passer au fil non lu suivant

en:  and enter next unread article
fr:  et passer à l'article non lu suivant

en:  and enter next unread group
fr:  et entrer dans le groupe suivant non lu

en: Enter option number>
fr: Entrez le numéro de l'option >

en: Enter range [%s]>
fr: Entrez un champ [%s] >

en: 
    Warning: Approved: header used.
fr: 
    Attention : en-tête Approved: utilisé.

en: 
    Error: Bad address in Approved: header.
fr: 
    Erreur : Mauvaise adresse dans l'en-tête Approved:.

en: 
    Error: Bad address in From: header.
fr: 
    Erreur : Mauvaise adresse dans l'en-tête From:.

en: 
    Error: Bad FQDN in Message-ID: header.
fr: 
    Erreur : Mauvais FQDN dans l'en-tête Message-ID:.

en: 
    Error: Bad address in Reply-To: header.
fr: 
    Erreur : Mauvais adresse dans l'en-ête Reply-To:.

en: 
    Error: Bad address in To: header.
fr: 
    Erreur : Mauvaise adresse dans l'en-tête To:.

en: Can't unlock %s
fr: Déverrouillage de %s impossible

en: Couldn't dotlock %s - article not appended!
fr: N'a pu déverrouiler %s - article non ajouté !

en: Couldn't lock %s - article not appended!
fr: N'a pu verrouiller %s - article non ajouté !

en: Server requires authentication but compression (-C) is already active.
    Restart %s with -A cmd.-line switch in conjunction with -C.
fr: L’authentification est requise par le serveur mais la compression (-C) est déjà active.
    Redémarrer %s en ajoutant l’option -A à -C.

en: Corrupted file %s
fr: Fichier %s corrompu

en: couldn't expand %s
fr: impossible de décompacter %s

en: 
    Error: Followup-To "poster" and a newsgroup is not allowed!
fr: 
    Erreur : Followup-To "poster" et un groupe n'est pas autorisé !

en: Error: Custom format exceeds screen width. Using default "%s".
fr: Erreur : le format personnalisé est plus long que l’écran. Utilisation de celui par défaut « %s ».

en: Internal error in GNKSA routine - send bug report.
fr: Erreur interne dans routine GNKSA - envoi d'un rapport de bogue.

en: Left angle bracket missing in route address.
fr: Accolade gauche manquante dans l'adresse de routage.

en: Left parenthesis missing in old-style address.
fr: Parenthèse gauche manquante dans l'ancien type d'adresse.

en: Right parenthesis missing in old-style address.
fr: Parenthèse droite manquante dans l'ancien type d'adresse.

en: At-sign missing in mail address.
fr: Arobase manquant dans l'adresse email.

en: Single component FQDN is not allowed. Add your domain.
fr: Composant FQDN unique non autorisé. Ajoutez votre domaine.

en: Invalid domain. Send bug report if your top level domain really exists.
    Use .invalid as top level domain for munged addresses.
fr: Domaine invalide. Envoyez un rapport de bogue si votre domaine premier existe.
    Utilisez .invalid comme domaine premier pour les fausses adresses.

en: Illegal domain. Send bug report if your top level domain really exists.
    Use .invalid as top level domain for munged addresses.
fr: Domaine illégal. Envoyez un rapport de bogue si votre domaine premier existe.
    Utilisez .invalid comme domaine premier pour les fausses adresses.

en: Unknown domain. Send bug report if your top level domain really exists.
    Use .invalid as top level domain for munged addresses.
fr: Domaine inconnu. Envoyez un rapport de bogue si votre domaine premier existe.
    Utilisez .invalid comme domaine premier pour les fausses adresses.

en: Illegal character in FQDN.
fr: Caractère illégal dans le FQDN.

en: Zero length FQDN component not allowed.
fr: Valeur vide dans le FQDN non autorisé.

en: FQDN component exceeds maximum allowed length (63 chars).
fr: Composant FQDN excède la longueur max autorisée (63 car.).

en: FQDN component may not start or end with hyphen.
fr: Composant FQDN ne devrait pas commencer ou finir par un tiret.

en: FQDN component may not start with digit.
fr: Composant FQDN ne devrait pas commencer par un chiffre.

en: Domain literal has impossible numeric value.
fr: Domaine littéral contient une valeur numérique impossible.

en: Domain literal is for private use only and not allowed for global use.
fr: Domaine littéral est pour l'usage privé et n'est pas autorisé à l'usage global.

en: Right bracket missing in domain literal.
fr: Parenthèse droite manquante dans le domaine littéral.

en: Missing localpart of mail address.
fr: Partie locale manquante dans l'adresse email.

en: Illegal character in localpart of mail address.
fr: Caractère illégal dans la partie locale de l'adresse email.

en: Zero length localpart component not allowed.
fr: Valeur vide dans composant de partie locale non autorisé.

en: Illegal character in realname.
    Unquoted words may not contain '!()<>@,;:\.[]' in route addresses.
fr: Caractère illégal dans le nom réel.
    Mots non cités ne devraient pas contenir '!()<>@,;:\.[]' dans l'adresse de routage.

en: Illegal character in realname.
    Quoted words may not contain '()<>\'.
fr: Caractère illégal dans le nom réel.
    Mots cités ne devraient pas contenir '()<>\'.

en: Illegal character in realname.
    Encoded words may not contain '!()<>@,;:"\.[]/=' in parameter.
fr: Caractère illégal dans le nom réel.
    Mots encodés ne devraient pas contenir '!()<>@,;:"\.[]/=' dans le paramètre.

en: Bad syntax in encoded word used in realname.
fr: Mauvaise syntaxe dans le mot encodé utilisé dans le nom réel.

en: Illegal character in realname.
    Unquoted words may not contain '()<>\' in old-style addresses.
fr: Caractère illégal dans le nom réel.
    Mots non cités ne devraient pas contenir '()<>\' dans les adresses de type anciennes.

en: Illegal character in realname.
    Control characters and unencoded 8bit characters > 127 are not allowed.
fr: Caractère illégal dans le nom réel.
    Les caractères de contrôle et non encodés en 8bit > 127 ne sont pas autorisés.

en: 
    Error: No blank line found after header.
fr: 
    Erreur : Pas de ligne vide trouvée après l'en-tête.

en: 
    Error: Illegal formatted %s.
fr: 
    Erreur : Formattage incorrect de %s.

note: TODO: fixme, US-ASCII is not the only 7bit charset we know about
en: 
    Error: Posting contains non-ASCII characters but MM_CHARSET is set to
           US-ASCII  - please change this setting to a suitable value for
           your language  using the  M)enu of configurable  options or by
           editing tinrc.
fr: 
    Erreur : L'article contient des caractères non-ASCII mais US-ASCII est
             choisi comme MM_CHARSET - changez svp ce réglage en une valeur
             correcte pour votre langue via le M)enu des options ou via
             l'édition de votre tinrc.

en: 
    Error: Posting contains  non-ASCII characters  but the  MIME encoding
           for news  messages  is set  to "7bit"  -  please change this
           setting to "8bit" or "quoted-printable" depending  on what
           is more common  in your part  of the world.  This can  be done
           using the M)enu of configurable options or by editing tinrc.
fr: 
    Erreur : L'article à poster contient des caractères non-ASCII mais
             l'encodage MIME pour les articles de news est "7bit" -
             changez svp pour "8bit" ou "quoted-printable" suivant ce
             qui est préférable d'après l'endroit où vous vous situez. Ce
             changement peut être effectué via le M)enu des options ou via
             l'édition de votre tinrc.

en: 
    Error: Article starts with blank line instead of header
fr: 
    Erreur : L'article débute avec une ligne vide au lieu d'un en-tête

en: 
    Error: Header on line %d does not have a colon after the header name:
    %s
fr: 
    Erreur : L'en-tête de la ligne %d n'a pas de séparateur après l'en-tête nom :
    %s

en: 
    Error: The "%s:" line is empty.
fr: 
    Erreur : La ligne "%s:" est vide.

en: 
    Error: The "%s:" line is missing from the article header.
fr: 
    Erreur : La ligne "%s:" est absente de l'en-tête de l'article.

en: 
    Error: %s contains non 7bit chars.
fr: 
    Erreur : %s ne contient pas de caractères 7 bits.

en: 
    Error: Header on line %d does not have a space after the colon:
    %s
fr: 
    Erreur : L'en-tête à la ligne %d n'a pas d'espace après le séparateur :
    %s

en: 
    Error: There are multiple (%d) "%s:" lines in the header.
fr: 
    Erreur : Il y a plusieurs lignes (%d) "%s:" dans l'en-tête.

en: 
    Error: Header on line %d has no name:
    %s
fr: 
    Erreur : L’en-tête de la ligne %d n’a pas de nom :
    %s

en: Insecure permissions of %s (%o)
fr: Permissions de %s non sûres (%o)

en: Line %d is longer than %d octets and should be folded.
fr: La ligne %d est plus longue que %d octets et devrait être réduite.

en: Line %d is longer than %d octets and should be shortened.
fr: La ligne %d est plus longue que %d octets et devrait être raccourcie.

en: MIME parse error: Unexpected end of %s/%s article
fr: Erreur MIME : Fin inattendue de l'article %s %s

en: MIME parse error: Start boundary whilst reading headers
fr: Erreur MIME : Début de la borne lors de la lecture des en-têtes

en: 
    Error: "poster" is not allowed in Newsgroups!
fr: 
    Erreur : "poster" n'est pas autorisé dans les Groupes !

en: Can't get a (fully-qualified) domain-name!
fr: Nom de domaine (qualifié) introuvable !

en: No permissions to go into %s
fr: Pas la permission d'aller dans %s

en: 
    Error: From: line missing.
fr: 
    Erreur : En-tête 'From:' manquant.

en: No read permissions for %s
fr: Pas la permission de lecture pour %s

en: File %s does not exist
fr: Fichier %s inexistant

en: No write permissions for %s
fr: Pas la permission d'écrire pour %s

en: Can't get user information (/etc/passwd missing?)
fr: Info sur l'utilisateur introuvable (/etc/passwd manquant ?)

en: errors
fr: erreurs

en: error
fr: erreur

en: 
    Error on line %d: "Sender:" header not allowed (it will be added for you)
fr: 
    Erreur sur la ligne %d : en-tête "Sender:" non autorisé (sera ajouté pour vous)

en: Server has non of the groups listed in %s
fr: Le serveur n'a aucun groupe listé dans %s

en: Error: unlink %s
fr: Erreur : dissocier %s

en: Unknown display level
fr: Vue affichée inconnue

en: Unreachable?
fr: Inacessible ?

en: Exiting...
fr: Fermeture...

en: leaving external mail-reader
fr: fermeture du client mail externe

en: Extracting %s...
fr: Extraction de %s...

en: Error writing %s file. Filesystem full? File reset to previous state.
fr: Écriture du fichier %s échouée. Disque plein ? Fichier non touché.

en: Error making backup of %s file. Filesystem full?
fr: Erreur lors de la sauvegarde du fichier %s. Disque plein ?

en: Filtering global rules (%d/%d) ('q' to quit)...
fr: Filtrage selon les règles globales (%d/%d) ('q' pour quitter)...

en: Rule created by:
fr: Règle créée par :

en: # Format:
    #   comment=STRING    Optional. Multiple lines allowed. Comments must be placed
    #                     at the beginning of a rule, or they will be moved to the
    #                     next rule. '#' is not a valid keyword for a comment!
    #   group=STRING      Mandatory. Newsgroups list (e.g. comp.*,!*sources*).
    #   case=NUM          Mandatory. Compare=0 / ignore=1 case when filtering.
    #   score=NUM|STRING  Mandatory. Score to give. Either:
    #     score=NUM         A number (e.g. 70). Or:
    #     score=STRING      One of the two keywords: 'hot' or 'kill'.
    #   subj=STRING       Optional. Subject: line (e.g. How to be a wizard).
    #   from=STRING       Optional. From: line (e.g. *Craig Shergold*).
    #   msgid=STRING      Optional. Message-ID: line (e.g. <123@example.net>) with
    #                     full references.
    #   msgid_last=STRING Optional. Like above, but with last reference only.
    #   msgid_only=STRING Optional. Like above, but without references.
    #   refs_only=STRING  Optional. References: line (e.g. <123@example.net>) without
    #                     Message-ID:
    #   lines=[<>]?NUM    Optional. Lines: line. '<' or '>' are optional.
    #   gnksa=[<>]?NUM    Optional. GNKSA parse_from() return code. '<' or '>' opt.
    #   xref=PATTERN      Optional. Kill pattern (e.g. alt.flame*)
    #   path=PATTERN      Optional. Kill pattern (e.g. news.example.org)
    #                     Be aware that filtering on Path: may significantly slow
    #                     down the process.
    #   time=NUM          Optional. time_t value when rule expires
    #
fr: # Format :
    #   comment=TERME     Facultatif. Plusieurs lignes acceptées.
    #                     Les commentaires doivent êtres placés au
    #                     début de la règle, sinon ils seront déplacés
    #                     à la règle suivante. '#' n'est pas un mot-clé
    #                     valide pour un commentaire !
    #   group=TERME       Obligatoire. Liste de groupe (pe. fr.comp.*,!*sources*).
    #   case=NUM          Obligatoire. Casse sensible=0 / casse insensible=1 lors du filtrage.
    #   score=NUM|TERME   Obligatoire. Score à attribuer. Soit :
    #     score=NUM         Un numéro (pe. 70). Ou :
    #     score=TERME       Un des deux mots-clé suivants : 'hot' ou 'kill'.
    #   subj=TERME        Facultatif. En-tête 'Subject:' (pe. Comment devenir un gourou).
    #   from=TERME        Facultatif. En-tête 'From:' (pe. *Craig Shergold*).
    #   msgid=TERME       Facultatif. En-tête 'Message-ID:' (pe. <123@example.net>) avec
    #                     référence complète.
    #   msgid_last=TERME  Facultatif. Comme ci-dessus mais avec juste le dernier MID.
    #   msgid_only=TERME  Facultatif. Comme ci-dessus mais sans les références.
    #   refs_only=TERME   Facultatif. En-tête 'References:' (pe. <123@example.net>) sans
    #                     la ligne Message-ID:
    #   lines=[<>]?NUM    Facultatif. En-tête 'Lines:'. '<' ou '>' sont optionnels.
    #   gnksa=[<>]?NUM    Facultatif. Résultat du 'parse_from()' du GNKSA. '<' ou '>'
    #                     sont optionnels.
    #   xref=CHAÎNE       Facultatif. Chaîne à filtrer (pe. alt.flame*)
    #   path=CHAÎNE      Facultatif. Chaîne à filtrer (pe. news.example.org)
    #                     Attention, filtrer sur le champ Path: peut significativement
    #                     ralentir le traitement du filtrage.
    #   time=NUM          Facultatif. La valeur de time_t indique la durée de la règle.
    #

en: Enter score for rule (default=%d):
fr: Entrez le score (défaut=%d) :

en: Enter the score weight (range 0 < score <= %d)
fr: Entrez la valeur du score (0 < score <= %d)

note: SCORE_MAX
en: Full
fr: Tous

en: Comment (optional)  :
fr: Commentaire (facultatif) :

en: Malformed overview entry: servername missing.
fr: Entrée overview malformée : servername absent.

en: Skipping Xref filter
fr: Ne pas appliquer le filtre Xref

en: Apply pattern to    :
fr: Appliquer à     :

en: Enter pattern [%s]>
fr: Entrez le réglage [%s] >

en: 
    You requested followups to your article to go to the following %s:
fr: 
    Vous avez souhaité que les réponses à votre article aillent au(x) %s suivant(s) :

en:   %s	 Answers will be directed to you by mail.
fr:   %s	 Les réponses vous seront envoyées par email.

en: -- forwarded message --
fr: -- message redirigé --

en: -- end of forwarded message --
fr: -- fin du message redirigé --

en: From: line (ignore case)
fr: l'en-tête 'From:' (ignorer la casse)

en: From: line (case sensitive)
fr: l'en-tête 'From:' (casse sensible)

en: %s%s: Unknown host.
fr: %s%s : Hôte inconnu.

en: Please use %.100s instead
fr: Utilisez svp %.100s à la place

en: %s is bogus
fr: %s pose problème

en: Group %s is moderated. Continue?
fr: Groupe %s modéré. Continuer ?

en: groups
fr: groupes

en: Rereading %s...
fr: Relecture de %s...

en: Top Level Commands
fr: Commandes niveau supérieur

en: Group Selection
fr: Sélection du groupe

en: group
fr: groupe

en: *** Group descriptions are disabled according to current select_format ***
fr: *** Les descriptions de groupe sont désactivées en accord avec le format sélectionné ***

en: One or more lines of comment. <CR> to add a line or proceed if line is empty.
fr: Inclure un commentaire. <RETOUR> pour ajouter une ligne ou continuer si vide.

en: From: line to add to filter file. <SPACE> toggles & <CR> sets.
fr: Filtrer l'en-tête 'From:'. <ESPACE> change & <RETOUR> valide.

en: Linecount of articles to be filtered. < for less, > for more, = for equal.
fr: Filtrer selon le nombre de lignes. < pour moins, > pour plus, = pareil.

en: Message-ID: line to add to filter file. <SPACE> toggles & <CR> sets.
fr: Filtrer l'en-tête 'Message-ID'. <ESPACE> change & <RETOUR> valide.

en: Subject: line to add to filter file. <SPACE> toggles & <CR> sets.
fr: Filtrer l'en-tête 'Subject'. <ESPACE> change & <RETOUR> valide.

en: Enter text pattern to filter if Subject: & From: lines are not what you want.
fr: Terme à filtrer si autre que les en-têtes 'Subject:' & 'From:'.

en: Select where text pattern should be applied. <SPACE> toggles & <CR> sets.
fr: Sur quel en-tête appliquer ce terme. <ESPACE> change & <RETOUR> valide.

en: Expiration time in days for the entered filter. <SPACE> toggles & <CR> sets.
fr: Durée (en nombre de jours) de la règle. <ESPACE> change & <RETOUR> valide.

en: Apply kill only to current group or all groups. <SPACE> toggles & <CR> sets.
fr: Filtrer groupe actuel ou tous. <ESPACE> change & <RETOUR> valide.

en: Apply select to current group or all groups. <SPACE> toggles & <CR> sets.
fr: Appliquer la règle au groupe actuel ou à tous. <ESPACE> change & <RETOUR> valide.

en: kill an article via a menu
fr: filtrer un article via un menu

en: auto-select (hot) an article via a menu
fr: sélection auto. (hot) d'un article via un menu

en: Browse URLs in article
fr: Voir les URLs dans l'article

en: 0 - 9	  display article by number in current thread
fr: 0 - 9	  affiche les articles par numéro du fil actuel

en: cancel (delete) or supersede (overwrite) current article
fr: annuler (effacer) ou remplacer (écraser) l'article actuel

en: post followup to current article
fr: poster un suivi pour l'article actuel

en: post followup (don't copy text) to current article
fr: poster un suivi (ne pas copier le texte) pour l'article actuel

en: post followup to current article quoting complete headers
fr: poster un suivi pour l'article actuel en citant les en-têtes

en: repost chosen article to another group
fr: reposter l'article choisi dans un autre groupe

en: edit article (mail-groups only)
fr: éditer l'article (groupes de messagerie uniquement)

en: display first article in current thread
fr: afficher le 1er article du fil actuel

en: display first page of article
fr: afficher la 1ère page de l'article

en: display last article in current thread
fr: afficher le dernier article du fil actuel

en: display last page of article
fr: afficher la dernière page de l'article

en: mark rest of thread as read and advance to next unread
fr: marquer comme lu le reste du fil et aller au fil non lu suivant

en: display next article
fr: afficher l'article suivant

en: display first article in next thread
fr: afficher le 1er article du fil suivant

en: display next unread article
fr: afficher le prochain article non lu

en: go to the article that this one followed up
fr: aller à l'article parent

en: display previous article
fr: afficher l'article précédent

en: display previous unread article
fr: afficher l'article précédent non lu

en: quickly kill an article using defaults
fr: filtrer rapidement un article en utilisant les défauts

en: quickly auto-select (hot) an article using defaults
fr: sélection auto. (hot) d'un article en utilisant les défauts

en: return to group selection level
fr: retourner à la vue sélection de groupe

en: reply through mail to author
fr: répondre par email à l'auteur

en: reply through mail (don't copy text) to author
fr: répondre (ne pas copier le texte) par email à l'auteur

en: reply through mail to author quoting complete headers
fr: répondre par email à l'auteur en citant les en-têtes

en: search backwards within this article
fr: recherche arrière dans cet article

en: search forwards within this article
fr: recherche avant dans cet article

en: show article in raw-mode (including all headers)
fr: afficher la source des articles (incluant les en-têtes)

en: skip next block of included text
fr: passer au bloc suivant incluant du texte

en: toggle display of sections hidden by a form-feed (^L) on/off
fr: (dés)activer l'affichage des sections masquer par (^L)

en: toggle display of all headers
fr: (dés)activer l'affichage de tous les en-têtes

en: toggle word highlighting on/off
fr: (dés)activer la surbrillance des mots

en: toggle ROT-13 (basic decode) for current article
fr: (dés)activer ROT-13 (décodage basic) pour l'article actuel

en: toggle tabwidth 4 <-> 8
fr: basculer la taille de tabulation 4 <-> 8

en: toggle German TeX style decoding for current article
fr: (dés)activer le décodage Allemand de type TeX pour l'article actuel

en: toggle display of uuencoded sections
fr: (dés)activer l'affichage des sections uuencodées

en: View/pipe/save multimedia attachments
fr: Voir/passer/enregistrer les PJ multimédia

en: choose first attachment in list
fr: choisir la première pièce-jointe de la liste

en: 0 - 9	  choose attachment by number
fr: 0 - 9	  choisir la pièce-jointe par son numéro

en: choose last attachment in list
fr: choisir la dernière PJ de la liste

en: pipe attachment into command
fr: passer la pièce-jointe à une commande

en: pipe raw attachment into command
fr: passer la source de la PJ à une commande

en: save attachment to disk
fr: enregistrer la pièce-jointe

en: search for attachments forwards
fr: recherche avant des pièces-jointes

en: search for attachments backwards
fr: recherche arrière des pièces-jointes

en: view attachment
fr: voir la pièce-jointe

en: tag attachment
fr: marquer la pièce-jointe

en: tag attachments that match user specified pattern
fr: marquer les PJ qui correspondant à une recherche

en: reverse tagging on all attachments (toggle)
fr: annuler (ou pas) le marquage de toutes les PJ

en: untag all tagged attachments
fr: démarquer toutes les PJ marquées

en: toggle info message in last line (name/description of attachment)
fr: (dés)activer le message d'info. de la dernière ligne (nom/description de la PJ)

en: choose first attribute in list
fr: choisir le 1er article dans la liste

en: 0 - 9	  choose attribute by number
fr: 0 - 9	  choisir un article par numéro

en: choose last attribute in list
fr: choisir le dernier article dans la liste

en: reset attribute to a default value
fr: réinitialiser à sa valeur par défaut

en: search backwards for an attribute
fr: recherche arrière d'un attribut

en: search forwards for an attribute
fr: recherche avant d'un attribut

en: select attribute
fr: sélectionner un attribut

en: toggle back to options menu when invoked from there
fr: revenir au menu options lorsque demandé depuis ici

en: report bug or comment via mail to %s
fr: signaler un bogue ou envoi d'un commentaire à %s

en: choose first option in list
fr: choisir la première option de la liste

en: 0 - 9	  choose option by number
fr: 0 - 9	  choisir une option par son numéro

en: choose last option in list
fr: choisir la dernière option de la liste

en: start scopes menu
fr: afficher le menu des sélections

en: search backwards for an option
fr: recherche arrière d'une option

en: search forwards for an option
fr: recherche avant d'une option

en: select option
fr: sélectionner une option

en: toggle to attributes menu
fr: (dés)activer le menu attributs

en: choose range of articles to be affected by next command
fr: choisir les articles qui seront affectés par la commande suivante

en: escape from command prompt
fr: quitter le prompt

en: edit filter file
fr: éditer les filtres

en: get help
fr: voir l'aide

en: display last article viewed
fr: afficher le dernier article lu

en: down one line
fr: descendre d'une ligne

en: up one line
fr: monter d'une ligne

en: go to article chosen by Message-ID
fr: aller à l'article via son Message-ID

en: mail article/thread/hot/pattern/tagged articles to someone
fr: envoyer article/fil/sél./articles marqués à une personne

en: menu of configurable options
fr: menu des options réglables

en: down one page
fr: descendre d'une page

en: up one page
fr: monter d'une page

en: post (write) article to current group
fr: poster (écrire) un article dans le groupe actuel

en: post postponed articles
fr: poster les brouillons

en: list articles posted by you (from posted file)
fr: lister les articles postés par vous (fichier posted)

en: return to previous menu
fr: retourner au menu précédent

en: quit tin immediately
fr: quitter tin immédiatement

en: redraw page
fr: rafraîchir la page

en: save article/thread/hot/pattern/tagged articles to file
fr: enregistrer article/fil/sél./articles marqués dans un fichier

en: save marked articles automatically without user prompts
fr: enregistrement auto. des articles marqués sans demander

en: scroll the screen one line down
fr: défiler une page par une page

en: scroll the screen one line up
fr: remonter une page par une page

en: search for articles by author backwards
fr: recherche arrière d'articles par auteur

en: search for articles by author forwards
fr: recherche avant d'articles par auteur

en: search all articles for a given string (this may take some time)
fr: rechercher partout un terme précis (cela peut prendre du temps)

en:  	  (searches are case-insensitive and wrap around to all articles)
fr:  	  (les recherches ignorent la casse et s'opèrent sur tous les articles)

en: search for articles by Subject line backwards
fr: recherche arrière d'articles par Sujet

en: search for articles by Subject line forwards
fr: recherche avant d'articles par Sujet

en: repeat last search
fr: relancer la dernière recherche

en: tag current article for reposting/mailing/piping/printing/saving
fr: marquer article pour repostage/envoi/passer/imprimer/enregistrer

en: toggle info message in last line (subject/description)
fr: afficher ou non les infos dans la dernière ligne (sujet/description)

en: toggle inverse video
fr: afficher ou non la vidéo inversée

en: toggle mini help menu and posting etiquette display
fr: afficher ou non le petit menu d'aide et l'étiquette de postage

en: cycle the display of authors email address, real name, both or neither
fr: afficher cycliquement l'email des auteurs, nom réel, les deux ou aucun

en: show version information
fr: afficher la version de tin

en: mark all articles as read and return to group selection menu
fr: marquer tous les articles comme lus et retourner au menu groupe

en: mark all articles as read and enter next group with unread articles
fr: tout marquer comme lu et entrer dans le prochain groupe non lu

en: choose first thread in list
fr: choisir le 1er fil de la liste

en: choose last thread in list
fr: choisir le dernier fil de la liste

en: list articles within current thread (bring up Thread sub-menu)
fr: lister les articles du fil actuel (sous-menu fil)

en: mark article as unread
fr: marquer l'article comme non lu

en: mark current thread, range or tagged threads as read
fr: marquer le(s) fil(s) actuel(s) marqué(s) ou pas comme lu(s)

en: mark current thread, range or tagged threads as unread
fr: marquer le fil actuel ou les fils marqués comme non lus

en: mark current/range/selected/pattern/tagged as read after prompting
fr: après avoir demandé, marquer lu l'actuel/sélectionné/champ/marqué

en: mark current/range/selected/pattern/tagged as unread after prompting
fr: après avoir demandé, marquer non lu l'actuel/sélectionné/champ/marqué

en: toggle display of all/selected articles
fr: (dés)activer la vue de tout article/articles sélectionnés

en: display next group
fr: afficher le groupe suivant

en: display previous group
fr: afficher le groupe précédent

en: toggle all selections (all articles)
fr: (dés)activer toutes les sélections (tout article)

en: select group (make "hot")
fr: sélection du groupe (utiliser "hot")

en: select thread
fr: sélectionner le fil

en: select threads if at least one unread article is selected
fr: sél. les fils si au moins un article non lu est sélectionné

en: select threads that match user specified pattern
fr: sélectionner les fils qui correspondent au critère choisi

en: 0 - 9	  choose thread by number
fr: 0 - 9	  choisir le fil par numéro

en: toggle limit number of articles to get, and reload
fr: (dés)activer le nombre limite d'article à charger et à recharger

en: toggle display of all/unread articles
fr: (dés)activer l'affichage de tout article/articles non lus

en: toggle selection of thread
fr: (dés)activer sélection du fil

en: cycle through threading options available
fr: voir toutes les options de groupage disponibles

en: undo all selections (all articles)
fr: annuler toutes sélections (tout article)

en: untag all tagged threads
fr: démarquer tout fil marqué

en: search for articles forwards
fr: recherche avant d'articles

en: search for articles backwards
fr: recherche arrière d'articles

en: toggle info message in last line (Message-ID)
fr: (dés)activer le message d'info. dans la dernière ligne (Message-ID)

en: Open article by Message-ID
fr: aller à l'article via son Message-ID

en: add new scope
fr: ajouter une sélection

en: delete scope
fr: effacer la sélection

en: edit attributes file
fr: éditer le fichier attributes

en: choose first scope in list
fr: choisir la 1ère sélection de la liste

en: 0 - 9	  choose scope by number
fr: 0 - 9	  choisir une sélection par son numéro

en: choose last scope in list
fr: choisir la dernière sélection de la liste

en: move scope
fr: déplacer la sélection

en: rename scope
fr: renommer la sélection

en: select scope
fr: faire une sélection

en: mark all articles in group as read
fr: marquer lu tous les articles du groupe

en: mark all articles in group as read and move to next unread group
fr: marquer lu le groupe et aller au groupe non lu suivant

en: choose first group in list
fr: choisir le 1er groupe de la liste

en: choose group by name
fr: choisir le groupe par nom

en: 0 - 9	  choose group by number
fr: 0 - 9	  choisir un groupe par son numéro

en: choose range of groups to be affected by next command
fr: choisir les groupes affectés par la commande suivante

en: choose last group in list
fr: choisir le dernier groupe de la liste

en: list groups which an article has been posted to (by Message-ID)
fr: lister les groupes qui ont un article posté à (par Message-ID)

en:  	  (go to article if at least one of the groups is available)
fr:  	  (aller à l'article si au moins un groupe est disponible)

en: mark all articles in chosen group unread
fr: marquer non lu tout article dans le groupe choisi

en: move chosen group within list
fr: déplacer le groupe sélectionné

en: choose next group with unread news
fr: choisir le groupe suivant ayant articles non lus

en: quit
fr: quitter

en: quit without saving configuration changes
fr: quitter sans enregistrer les changements

en: read chosen group
fr: lire le groupe choisi

en: reset .newsrc (all available articles in groups marked unread)
fr: réinitialiser .newsrc (tout sera marqué non lu dans les groupes)

en: search backwards for a group name
fr: recherche arrière d'un groupe

en:  	  (all searches are case-insensitive and wrap around)
fr:  	  (les recherches sont sensibles à la casse)

en: search forwards for a group name
fr: recherche avant d'un groupe

en: subscribe to chosen group
fr: s'abonner au groupe sélectionné

en: subscribe to groups that match pattern
fr: abonnement aux groupes correspondant au critère

en: reread active file to check for any new news
fr: vérifier l'existence de nouveaux articles

en: show NNTP[S] connection details
fr: afficher les détails de connexion NNTP[S]

en: toggle display of group name only or group name plus description
fr: afficher ou non le nom du groupe ou le nom + sa description

en: toggle display to show all/unread subscribed groups
fr: afficher ou non tous les groupes abonnés non lu

en: unsubscribe from chosen group
fr: se désabonner du groupe sélectionné

en: unsubscribe from groups that match pattern
fr: désabonnement aux groupes correspondant au critère

en: sort the list of groups
fr: trier la liste des groupes

en: toggle display to show all/subscribed groups
fr: afficher ou non tous les groupes abonnés

en: tag/untag all parts of current multipart-message in order
fr: (dé)marquer dans l'ordre toutes parties du message multiparties

en: 0 - 9	  choose article by number
fr: 0 - 9	  choisir article par numéro

en: mark thread as read and return to group index page
fr: marquer le fil comme lu et revenir à la liste des groupes

en: mark thread as read and enter next unread thread or group
fr: marquer le fil comme lu et aller dans le fil ou groupe non lu suivant

en: choose first article in list
fr: choisir le 1er article dans la liste

en: choose last article in list
fr: choisir le dernier article dans la liste

en: mark art, range or tagged arts as read; move crsr to next unread art
fr: marquer le ou les articles marqués comme lus et aller au prochain non lu

en: mark article, range or tagged articles as unread
fr: marquer l'article actuel ou les articles marqués comme non lus

en: mark current thread as unread
fr: marquer le fil actuel comme non lu

en: read chosen article
fr: lire l'article choisi

en: Display properties
    ------------------
fr: Propriétés de l'affichage
    -------------------------

en: Miscellaneous
    -------------
fr: Divers
    ------

en: Moving around
    -------------
fr: Navigation
    ----------

en: Group/thread/article operations
    -------------------------------
fr: Opérations sur les Groupes / fils / articles
    --------------------------------------------

en: Attachment operations
    ---------------------
fr: Opérations sur les pièces-jointes
    ---------------------------------

en: Attribute operations
    --------------------
fr: Opérations sur les attributs
    ----------------------------

en: Option operations
    -----------------
fr: Options des opérations
    ----------------------

en: Posted article operations
    -------------------------
fr: Opérations sur les articles postés
    ----------------------------------

en: Scope operations
    ----------------
fr: Opérations sur les sélections
    -----------------------------

en: URL operations
    --------------
fr: Opérations sur les URL
    ----------------------

en: choose first URL in list
fr: choisir la première URL de la liste

en: 0 - 9	  choose URL by number
fr: 0 - 9	  choisir l'URL par son numéro

en: choose last URL in list
fr: choisir la dernière URL de la liste

en: search for URLs forwards
fr: recherche avant des URLs

en: search for URLs backwards
fr: recherche arrière des URLs

en: Open URL in browser
fr: Ouvrir l'URL dans le navigateur

en: toggle info message in last line (URL)
fr: (dés)activer le message d'info. dans la dernière ligne (URL)

en: Group Level Commands
fr: Commandes du niveau Groupe

en: Kill filter added
fr: Filtre ajouté

en: Auto-selection filter added
fr: Filtre à auto-sélection ajouté

en: All parts tagged
fr: Toutes les parties sont marquées

en: All parts untagged
fr: Toutes les parties sont démarquées

en: Building References-trees (%d/%d)...
fr: Construction d'un arbre des références (%d/%d)...

en: Storing article for later posting
fr: Stockage de l'article afin de le poster plus tard

en: Please enter a valid character
fr: Entrez un caractère valide svp

en: Missing part #%d
fr: Partie manquante #%d

en: *** No postponed articles ***
fr: *** Aucun brouillon ***

en: Not a multi-part message
fr: N'est pas un message en plusieurs parties

en: You are not subscribed to this group
fr: Vous n'êtes pas abonné à ce groupe

en: No previous expression
fr: Pas d'expression précédente

en: Operation disabled in no-overwrite mode
fr: Opération désactivée en mode lecture

note: TODO: replace hard coded key-name in txt_info_postponed
en: %d postponed %s, reuse with ^O...
fr: %d %s brouillon(s), réutilisez-le(s) avec ^O...

en: X-Conversion-Note: multipart/alternative contents have been removed.
      To get the whole article, turn alternative handling OFF in the Option Menu
fr: X-Conversion-Note : contenus multiparties/alternatifs retirés.
      Pour voir l'article complet, désactivez la prise en charge alternative dans
      le Menu Option.

en: Save filename for %s/%s is a mailbox. Attachment not saved
fr: Enregistrer le fichier sous %s %s est une bàl. PJ non enregistrée

en: TeX2Iso encoded article
fr: Article encodé en TeX2Iso

note: TODO: replace hard coded key-names
en: 
    Welcome to %s, a full screen threaded Netnews reader. It can read news locally
    (i.e. <spool>/news) or remotely (-r option) from an NNTP (Network News Transport
    Protocol) server. -h lists the available command line options.
    
    %s  has four newsreading levels, the newsgroup selection page, the group index
    page, the thread listing page and the article viewer. Help is available at each
    level by pressing the 'h' command.
    
    Move up/down by using the terminal arrow keys or 'j' and 'k'.  Use PgUp/PgDn or
    Ctrl-U and Ctrl-D to page up/down. Enter a newsgroup by pressing RETURN/TAB.
    
    Articles, threads, tagged articles or articles matching a pattern can be mailed
    ('m' command), printed ('o' command), saved ('s' command), piped ('|' command).
    Use  the 'w' command  to post a  news article,  the 'f'/'F' commands  to post a
    follow-up to  an existing  news article  and the 'r'/'R' commands  to reply via
    mail to an  existing news article author.  The 'M' command allows the operation
    of %s to be configured via a menu.
    
    For more information read the manual page, README, INSTALL, TODO and FTP files.
    Please send bug-reports/comments to %s with the 'R' command.
fr: 
    Bienvenue dans %s, un lecteur de groupes UseNet. Pouvant également lire un
    spool local (p.e. <spool>/news) ou depuis un serveur NNTP (Network News
    Transport Protocol) distant (avec l'option -r). L'option -h liste les options
    principales de la ligne de commande.
    
    %s a quatre niveaux, la liste des groupes, l'index du groupe, le contenu du
    fil de discussion, la visualisation de l'article. Une aide est visible depuis
    chaque niveaux en appuyant simplement sur 'h'.
    
    Déplacez-vous en utilisant les touches fléchées ou bien 'j' et 'k'. Utilisez
    PgUp/PgDn ou Ctrl-U et Ctrl-D pour faire défiler la page de haut en bas.
    Entrez dans un groupe en appuyant sur RETOUR/TAB.
    
    Les articles, fils, articles marqués ou articles correspondant à un critère
    peuvent être envoyés par mail (commande 'm'), imprimés (commande 'o'),
    enregistrés (commande 's'), passés à une commande (commande '|').
    Utilisez la commande 'w' pour poster un nouvel article, les commandes 'f'/'F'
    pour poster un suivi en réponse à un article existant et les commandes 'r'/'R'
    pour répondre par mail à l'auteur de l'article auquel vous répondez.
    La commande 'M' permet de configurer %s via un menu.
    
    Pour plus d'informations, lisez les pages de manuel, ainsi que les fichiers
    README, INSTALL, TODO et FTP.
    Si vous constatez des bogues ou tout autre problème, envoyez s'il vous plaît
    un rapport de bogue/commentaires à %s via la touche 'R'.

en: Invalid  From: %s  line. Read the INSTALL file again.
fr: En-tête From: %s invalide. Lisez le fichier INSTALL une 2e fois.

en: Invalid multibyte sequence found
fr: Séquence multibyte invalide trouvée

en: Invalid  Sender:-header %s
fr: En-tête Sender: %s invalide

en: Inverse video disabled
fr: Vidéo inversée désactivée

en: Inverse video enabled
fr: Vidéo inversée activée

en: Missing definition for %s
fr: Définition manquante pour %s

en: Invalid key definition '%s'
fr: Définition de clé invalide '%s'

en: Invalid keyname '%s'
fr: Nom de clé invalide '%s'

en: Keymap file was upgraded to version %s
fr: Le fichier keymap a été mis à jour en version %s

en: Kill From:     [%s] (y/n):
fr:    De : [%s] (o/n) :

en: Kill Lines: (</>num):
fr: Nombre de lignes (</>num)    :

en: Kill Article Menu
fr: Créer un filtre

en: Kill Msg-ID:   [%s] (f/l/o/n):
fr: Filtrer par Msg-ID : [%s] (t/d/a/n) :

en: Kill pattern scope  :
fr: Filtre s'appliquant à :

en: Kill Subject:  [%s] (y/n):
fr: Sujet : [%s] (o/n) :

en: Kill text pattern   :
fr: Texte à filtrer :

en: Kill time in days   :
fr: Durée du filtre              :

en: Last
fr: Dernier

en: -- Last response --
fr: -- Dernière réponse --

en: Lines %s
fr: %s lignes

en: Function not available.
fr: Fonction indisponible.

en: Not reading via NNTP.
fr: Pas de lecture depuis NNTP.

en: Group: %s
fr: Groupe : %s

en: Groups: %s
fr: Groupes : %s

en: Mail
fr: Envoyer

en: mailbox
fr: bàl

en: Mail article(s) to [%.*s]>
fr: Envoyer article(s) à [%.*s] >

en: Mailing log to %s
fr: Envoi de l'historique à %s

en: Mail bug report...
fr: Envoi d'un rapport de bogue...

en: Mail BUG REPORT to %s?
fr: Signaler le BOGUE à %s ?

en: Mailed
fr: Envoyé

en: Mailing to %s...
fr: Envoi à %s...

en: # [Mail/Save] active file. Format is like news active file:
    #   groupname  max.artnum  min.artnum  /dir
    # The 4th field is the basedir (i.e. ~/Mail or ~/News)
    #
fr: # [Envoyer/Enregistrer] fichier active. Le format ressemble à
    # celui du fichier news active :
    #   nom_groupe  max.numéro_art  min.numéro_art  /répertoire
    # Le 4ème champ est le répertoire racine utilisé
    # (p.e. ~/Mail ou ~/News)
    #

en: %s marked as read
fr: %s marqué comme lu

en: %s marked as unread
fr: %s marqué comme non lu

en: Marked %d of %d %s as read
fr: %d sur %d %s marqué(s) comme lu(s)

en: Marked %d of %d %s as unread
fr: %d sur %d %s marqué(s) comme non lu(s)

en: Mark
fr: Marque

en: Mark all articles as read%s?
fr: Marquer tous les articles comme lus%s ?

en: Mark article as read%s?
fr: Marquer l'article comme lu%s ?

en: Mark group %s as read?
fr: Marquer le groupe %s comme lu ?

en: Mark thread as read%s?
fr: Marquer le fil comme lu%s ?

en: Matching %s groups...
fr: %s groupes correspondants...

en: <n>=set current to n; %s=line down; %s=line up; %s=help; %s=quit
fr: <n>=mettre l'actuel à n; %s=descendre; %s=monter; %s=aide; %s=quitter

en: %s=view; %s=pipe; %s=pipe raw; %s=save; %s=tag; %s=tag pattern; %s=untag all
fr: %s=voir; %s=passer; %s=passer la source; %s=enregistrer; %s=marquer; %s=marquer sélection; %s=tout démarquer

en: %s=view; %s=save; %s=tag; %s=tag pattern; %s=untag all
fr: %s=voir; %s=enregistrer; %s=marquer; %s=marquer sélection; %s=tout démarquer

en: %s=reverse tagging; %s=search forwards; %s=search backwards; %s=repeat search
fr: %s=(dés)activer le marquage; %s=recherche avant; %s=recherche arrière; %s=répéter la recherche

en: <n>=set current to n; %s=next unread; %s=search pattern; %s=kill/select
fr: <n>=voir 'n'; %s=non lu suivant; %s=rechercher; %s=filtrer/sél.

en: %s=author search; %s=catchup; %s=line down; %s=line up; %s=mark read; %s=list thread
fr: %s=rech. auteur; %s=tout lu; %s=bas; %s=haut; %s=marquer lu; %s=voir fil

en: %s=line up; %s=line down; %s=page up; %s=page down; %s=top; %s=bottom
fr: %s=haut; %s=bas; %s=haut de page; %s=bas de page; %s=haut; %s=bas

en: %s=search forwards; %s=search backwards; %s=quit
fr: %s=recherche avant; %s=recherche arrière; %s=quitter

en: %s=author search; %s=body search; %s=catchup; %s=followup; %s=mark read
fr: %s=rech. auteur; %s=rech. corps; %s=tout marquer lu; %s=suivi; %s=marquer lu

en: %s=search forwards; %s=search backwards; %s=repeat search
fr: %s=recherche avant; %s=recherche arrière; %s=répéter la recherche

en: %s=add; %s=move; %s=rename; %s=delete
fr: %s=ajouter; %s=déplacer; %s=renommer; %s=effacer

en: <n>=set current to n; %s=next unread; %s,%s=search pattern; %s=catchup
fr: <n>=voir 'n'; %s=non lu suivant; %s,%s=rechercher; %s=tout lu

en: %s=line down; %s=line up; %s=help; %s=move; %s=quit; %s=toggle all/unread
fr: %s=bas; %s=haut; %s=aide; %s=déplacer; %s=quitter; %s=voir lu/non lu

en: %s=subscribe; %s=sub pattern; %s=unsubscribe; %s=unsub pattern; %s=yank in/out
fr: %s=abonner; %s=sous-critère; %s=désabonner; %s=critère; %s=liste des groupes

en: <n>=set current to n; %s=next unread; %s=catchup; %s=display toggle
fr: <n>=voir 'n'; %s=non lu suivant; %s=tout lu; %s=basculer l'affichage

en: %s=help; %s=line down; %s=line up; %s=quit; %s=tag; %s=mark unread
fr: %s=aide; %s=bas; %s=haut; %s=quitter; %s=marquer; %s=marquer non lu

en: --More--
fr: -- Suite --

en: MOTD: %s
fr: MOTD : %s

en: Moving %s...
fr: Déplacement de %s...

en: Message-ID: & last Reference
fr: l'en-tête 'Message-ID:' & dernière Référence

en: Message-ID: line
fr: l'en-tête 'Message-ID:'

en: Message-ID: & References: line
fr: l'en-tête 'Message-ID:' & 'References:'

en: Go to newsgroup [%s]>
fr: Aller dans le groupe [%s]>

en: newsgroups
fr: groupes

en: Position %s in group list (1,2,..,$) [%d]>
fr: Placer %s dans la liste des groupes (1,2,..,$) [%d]>

en: newsgroup
fr: groupe

en: Try and save newsrc file again?
fr: Encore essayer et enregistrer le newsrc ?

en: Warning: No newsgroups were written to your newsrc file. Save aborted.
fr: Attention : Aucuns groupes n'a été écrits dans le newsrc. Enregistrement annulé.

en: newsrc file saved successfully.
fr: le newsrc a été enregistré avec succès.

en: -- Next response --
fr: -- Réponse suivante --

en: No
fr: Non

en: *** No articles ***
fr: *** Aucun article ***

en: No articles have been posted
fr: Aucun article n'a été posté

en: *** No attachments ***
fr: *** Pas de pièces-jointes ***

en: *** No description ***
fr: *** Aucune description ***

en: No filename
fr: Pas de nom de fichier

en: No group
fr: Pas de groupe

en: *** No groups ***
fr: *** Aucun groupe ***

en: No more groups to read
fr: Plus de groupes à lire

en: No last message
fr: Aucun dernier message

en: No mail address
fr: Aucune adresse email

en: No articles marked for saving
fr: Aucun article marqué à enregistrer

en: No match
fr: Aucun résultat

en: No more groups
fr: Plus de groupes

en: No newsgroups
fr: Aucun groupe

en: No next unread article
fr: Aucun article non lu suivant

en: No previous group
fr: Aucun groupe précédent

en: No previous search, nothing to repeat
fr: Aucune recherche précédente, rien à répéter

en: No previous unread article
fr: Aucun article non lu précédent

en: No responses
fr: Aucune réponse

en: No responses to list in current thread
fr: Aucune réponse à afficher dans le fil actuel

en: *** No scopes ***
fr: *** Aucune sélection ***

en: No search string
fr: Aucun terme à rechercher

en: No subject
fr: Aucun sujet

en: %s: Terminal must have clear to end-of-line (ce)
fr: %s: Terminal doit avoir la fonction clear to end-of-line (ce)

en: %s: Terminal must have clear to end-of-screen (cd)
fr: %s: Terminal doit avoir la fonction clear to end-of-screen (cd)

en: %s: Terminal must have clearscreen (cl) capability
fr: %s: Terminal doit avoir la fonction clearscreen (cl)

en: %s: Terminal must have cursor motion (cm)
fr: %s: Terminal doit avoir la fonction cursor motion (cm)

en: %s: TERM variable must be set to use screen capabilities
fr: %s: la variable TERM doit être utilisée pour utiliser les fonctions

en: No viewer found for %s/%s
fr: Visualiseur introuvable pour %s/%s

en: None
fr: Aucun

en: Newsgroup does not exist on this server
fr: Groupe inexistant sur ce serveur

en: Group %s not found in active file
fr: Groupe %s introuvable dans le fichier active

en: c)reate it, use a)lternative name, use d)efault .newsrc, q)uit tin:
fr: c)réer, utiliser a)utre nom, utiliser .newsrc par d)éfaut, q)uitter tin :

en: use a)lternative name, use d)efault .newsrc, q)uit tin:
fr: utiliser a)utre nom, utiliser .newsrc par d)éfaut, q)uitter tin :

en: # NNTP-server -> newsrc translation table and NNTP-server
    # shortname list for %s %s
    #
    # the format of this file is
    #   <FQDN of NNTP-server> <newsrc file> <shortname> ...
    #
    # if <newsrc file> is given without path, $HOME is assumed as its location
    #
    # examples:
    #   news.tin.org      .newsrc-tin.org  tinorg
    #   news.example.org  /tmp/nrc-ex      example    ex
    #
fr: # Serveur NNTP -> tableau de correspondance du newsrc et serveur NNTP
    # liste des alias pour %s %s
    #
    # le format de ce fichier est le suivant :
    #   <FQDN du serveur NNTP> <fichier newsrc> <alias> ...
    #
    # si <fichier newsrc> n'inclus pas le chemin,
    # $HOME est alors considéré comme celui par défaut
    #
    # exemples :
    #   news.tin.org  .newsrc-tin.org  tinorg
    #   news.ka.nu    /tmp/nrc-nu      kanu    nu
    #

en: Only
fr: Actuel

en: Option not enabled. Recompile with %s.
fr: Option non activée. Recompilez avec %s.

en: Options Menu
fr: Menu Options

en: Options Menu Commands
fr: Menu Options

en: Error in regex: %s at pos. %d '%s'
fr: Erreur dans la regex : %s à %d '%s'

en: Error in regex: pcre internal error %d
fr: Erreur dans la regex : erreur pcre interne %d

en: Error in regex: study - pcre internal error %s
fr: Erreur dans la regex : study - erreur pcre interne %s

en: Post a followup...
fr: Postage du suivi...

note: TODO: replace hard coded key-name in txt_post_error_ask_postpone
en: An error has occurred while posting the article. If you think that this
    error is temporary or otherwise correctable, you can postpone the article
    and pick it up again with ^O later.
fr: Une erreur est survenue lors du postage de l'article. Si vous pensez que
    cette erreur est temporaire ou alors corrigeable, vous pouvez enregistrer
    l'article comme brouillon et le réutiliser plus tard grâce à la commande ^O.

en: Posted articles history
fr: Historique des articles postés

en: Posted Articles Menu Commands
fr: Commandes pour le menu des articles postés

en: Lookup failed
fr: Échec de la recherche

en: Operation not available for replies by mail
fr: Opération impossible pour les réponses par courriel

en: Already in posted articles history level
fr: Déjà dans l'historique des articles postés

en: Post to newsgroup(s) [%s]>
fr: Poster dans groupe(s) [%s]>

en: -- post processing started --
fr: -- post-traitement lancé --

en: -- post processing completed --
fr: -- post-traitement terminé --

en: Post subject [%s]>
fr: Poster le sujet [%s] >

en: # Summary of mailed/posted messages viewable by 'W' command from within tin.
fr: # Sommaire des messages envoyés/postés visible par la commande 'W' depuis tin.

en: Posting article...
fr: Postage de l'article...

en: Posting failed (%s)
fr: Échec du postage (%s)

en: Posting: %.*s ...
fr: Postage : %.*s ...

en: Post postponed articles [%%s]? (%s/%s/%s/%s/%s):
fr: Poster les brouillons [%%s] ? (%s/%s/%s/%s/%s) :

en: Hot %s
fr: %s sélectionné

en: Tagged %s
fr: %s marqué

en: Untagged %s
fr: %s non marqué

en: Preparing for filtering on Path header (%d/%d)...
fr: Préparation pour filtrer d’après l’en-tête ‘Path’ (%d/%d)…

en: Processing attributes...
fr: Traitement du fichier attributes...

en: Processing mail messages marked for deletion.
fr: Traitement des emails enregistrés marqués pour effacement.

en: Processing saved articles marked for deletion.
fr: Traitement des articles enregistrés marqués pour effacement.

en: Accept Followup-To? %s=post, %s=ignore, %s=quit:
fr: Accepter le Suivi ? %s=poster, %s=ignorer, %s=quitter :

en: Article unchanged, abort mailing?
fr: Article inchangé, annuler l'envoi ?

en: Do you want to see postponed articles (%d)?
fr: Voulez-vous voir les brouillons (%d) ?

en: Add quick kill filter?
fr: Ajouter rapidement un filtre ?

en: Add quick selection filter?
fr: Ajouter rapidement une règle ?

en: Do you really want to quit?
fr: Voulez-vous réellement quitter ?

en: %s=edit cancel message, %s=quit, %s=delete (cancel) [%%s]:
fr: %s=éditer message d'annulation, %s=quitter, %s=effacer (annuler) [%%s] :

en: You have tagged articles in this group - quit anyway?
fr: Vous avez des articles marqués dans ce groupe - quitter quand même ?

en: %s=quit, %s=edit, %s=postpone:
fr: %s=quitter, %s=éditer, %s=brouillon :

en: %s=quit, %s=edit, %s=save kill description:
fr: %s=quitter, %s=éditer, %s=enregistrer le filtre :

en: %s=quit, %s=edit, %s=save select description:
fr: %s=quitter, %s=éditer, %s=enregistrer la règle :

en: Do you really want to quit without saving your configuration?
fr: Voulez-vous réellement quitter sans enregistrer votre configuration ?

en: Invalid range - valid are '0-9.$' e.g. 1-$
fr: Champ invalide - '0-9.$' pe. 1-$ est valide

en: Do you want to abort this operation?
fr: Voulez-vous annuler cette opération ?

en: Do you want to exit tin immediately?
fr: Voulez-vous quitter tin immédiatement ?

en: Reading ('q' to quit)...
fr: Lecture ('q' pour quitter)...

en: Reading %s articles...
fr: Lecture de %s articles...

en: Reading %sattributes file...
fr: Lecture du fichier %sattributes...

en: Reading %sconfig file...
fr: Lecture du fichier %sconfig...

en: Reading filter file...
fr: Lecture du fichier filter...

en: reading from local spool
fr: lecture depuis le spool local

en: Reading %s
fr: Lecture de %s

en: Reading %s groups...
fr: Lecture de %s groupes...

en: Reading input history file...
fr: Lecture du fichier d'historique...

en: Reading keymap file: %s
fr: Lecture du fichier keymap : %s

en: Reading groups from active file...
fr: Lecture des groupes depuis le fichier active...

en: Reading groups from newsrc file...
fr: Lecture des groupes depuis le fichier newsrc...

en: Reading newsgroups file...
fr: Lecture du fichier newsgroups...

en: Reading newsrc file...
fr: Lecture du fichier newsrc...

en: References: line
fr: l'en-tête 'References:'

en: (%d:%02d remaining)
fr: (%d:%02d restant)

en: Bogus group %s removed.
fr: Effacement du groupe corrompu %s.

en: Removed from this rule:
fr: Effacé de la règle :

en: Error: rename %s to %s
fr: Erreur : renommer %s à %s

en: Reply to author...
fr: Répondre à l'auteur...

en: Repost
fr: Reposter

en: Reposting article...
fr: Repostage de l'article...

en: Repost article(s) to group(s) [%s]>
fr: Reposter article(s) dans groupe(s) [%s] >

en: Reset newsrc?
fr: Réinitialiser newsrc ?

en: Responses have been directed to the following newsgroups
fr: Les réponses ont été redirigées vers les groupes suivants

en: Responses have been directed to poster. %s=mail, %s=post, %s=quit:
fr: Les réponses ont été redirigées à l'auteur. %s=mail, %s=poster, %s=quitter :

en: Press <RETURN> to continue...
fr: Appuyez sur <RETOUR> pour continuer...

en: Score: %s
fr: Score : %s

en: Select From    [%s] (y/n):
fr:    De : [%s] (o/n) :

en: Select Lines: (</>num):
fr: Nombre de lignes (</>num)    :

en: Auto-select Article Menu
fr: Créer une règle

en: Select Msg-ID  [%s] (f/l/o/n):
fr: Sélection par Msg-ID : [%s] (t/d/a/n) :

en: Select pattern scope:
fr: Règle s'appliquant à :

en: Select Subject [%s] (y/n):
fr: Sujet : [%s] (o/n) :

en: Select text pattern :
fr: Texte ou terme  :

en: Select time in days   :
fr: Durée de la règle            :

en: # %s server configuration file
    # This file was automatically saved by %s %s %s ("%s")
    #
    # Do not edit while %s is running, since all your changes to this file
    # will be overwritten when you leave %s.
    # Do not edit at all if you don't know what you do.
    ############################################################################
fr: # Fichier de configuration serveur de %s
    # Ce fichier a été automatiquement enregistré par %s %s %s ("%s")
    #
    # N'éditez pas ce fichier lorsque %s est ouvert, car tout changement apporté
    # sera écrasé lorsque vous quitterez %s.
    # Enfin, ne touchez pas à ce fichier si vous ne savez pas quoi y faire.
    ############################################################################

en: Showing unread groups only
fr: Afficher uniquement les groupes non lus

en: Subject: line (ignore case)
fr: l'en-tête 'Subject:' (ignorer la casse)

en: Subject: line (case sensitive)
fr: l'en-tête 'Subject:' (casse sensible)

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save '%s' (%s/%s)?
fr: Enregistrer '%s' (%s/%s) ?

en: Save configuration before continuing?
fr: Enregistrer la configuration avant de continuer ?

en: Save filename>
fr: Enregistrer sous le nom de fichier >

en: Saved
fr: Enregistré

en: %4d unread (%4d hot) %s in %s
fr: %4d non lu (%4d sél.) %s dans %s

en: Saved %s...
fr: Enregistrement de %s...

en: Nothing was saved
fr: Rien n'a été enregistré

en: 
    %s %d %s from %d %s
fr: 
    %s %d %s de %d %s

en: -- %s saved to %s%s --
fr: -- %s enregistré sous %s%s --

en: -- %s saved to %s - %s --
fr: -- %s enregistré sous %s - %s --

en: Saving...
fr: Enregistrement...

en: %s: Screen initialization failed
fr: %s : Échec de l'initialisation de l'écran

en: %s: screen is too small
fr: %s : l'écran est trop petit

en: screen is too small, %s is exiting
fr: l'écran est trop petit, %s quitte

en: Delete scope?
fr: Effacer la sélection ?

en: Enter scope>
fr: Entrez la sélection >

en: Select new position>
fr: Sélection de la nouvelle position >

en: New position cannot be a global scope
fr: Nouvelle position ne peut être une sélection globale

en: Global scope, operation not allowed
fr: Opération interdite, sélection globale

en: Rename scope>
fr: Renommer la sélection

en: Select scope>
fr: Sélectionner le groupe >

en: Scopes Menu
fr: Menu Options

en: Scopes Menu Commands
fr: Menu de sélection

en: Search backwards [%s]>
fr: Recherche arrière [%s] >

en: Search body [%s]>
fr: Rechercher dans le corps [%s] >

en: Search forwards [%s]>
fr: Recherche avant [%s] >

en: Searching...
fr: Recherche...

en: Searching article %d of %d ('q' to abort)...
fr: Recherche article %d sur %d ('q' pour annuler)...

en: Select article>
fr: Sélectionner l'article >

en: Select option number before text or use arrow keys and <CR>. 'q' to quit.
fr: Choisir un numéro ou utiliser les flèches puis <RETOUR>. 'q' pour quitter.

en: Select group>
fr: Sélectionner le groupe >

en: Enter selection pattern [%s]>
fr: Entrez le critère de sélection [%s] >

en: Select thread>
fr: Sélectionner le fil >

en: %s %s %s ("%s"): send a DETAILED bug report to %s
fr: %s %s %s ("%s"): envoi d'un rapport de bogue DÉTAILLÉ à %s

en: servers active-file
fr: fichier active des serveurs

en: Skipped %s
fr: %s sautés

en: Cannot move into new newsgroups. Subscribe first...
fr: Déplacement dans nouveaux groupes impossible. Abonnez-vous d'abord...

en: <SPACE>
fr: <ESPACE>

en: Starting: (%s)
fr: Démarrage : (%s)

en: List Thread (%d of %d)
fr: Visualisation du fil (%d sur %d)

en: Thread (%.*s)
fr: Fil (%.*s)

en: Enter wildcard subscribe pattern>
fr: Entrer un caractère joker comme critère >

en: subscribed to %d groups
fr: Abonné à %d groupes

en: Subscribed to %s
fr: Abonné à %s

en: Subscribing...
fr: Abonnement...

en: Repost or supersede article(s) [%%s]? (%s/%s/%s):
fr: Reposter ou remplacer le(s) article(s) [%%s]? (%s/%s/%s) :

en: Supersede article(s) to group(s) [%s]>
fr: Remplacer le(s) article(s) du(es) groupe(s) [%s] >

en: Superseding article ...
fr: Remplacement de l'article...

en: 
    Stopped. Type 'fg' to restart %s
fr: 
    Arrêté. Tapez 'fg' pour relancer %s

en: %d days
fr: %d jours

en: Version: %s %s release %s ("%s")
fr: Version : %s %s release %s ("%s")

en: # Default action/prompt strings
fr: # Termes action/prompt par défaut

en: # Defaults for quick (1 key) kill & auto-selection filters
    # header=NUM  0,1=Subject: 2,3=From: 4=Message-ID: & full References: line
    #             5=Message-ID: & last References: entry only
    #             6=Message-ID: entry only 7=Lines:
    # global=ON/OFF  ON=apply to all groups OFF=apply to current group
    # case=ON/OFF    ON=filter case sensitive OFF=ignore case
    # expire=ON/OFF  ON=limit to default_filter_days OFF=don't ever expire
fr: # Réglages par défaut pour les filtres et filtres d'auto-sélection
    # header=NUM  0,1=Subject: 2,3=From: 4=Message-ID: & ligne References: complète
    #             5=Message-ID: & dernière entrée dans References: seulement
    #             6=Message-ID: entrée 7=Lines: seulement
    # global=ON/OFF  ON=appliquer à tous les groups OFF=appliquer au groupe actuel
    # case=ON/OFF    ON=filtre sensible à la casse OFF=filtre insensible
    # expire=ON/OFF  ON=durée d'après default_filter_days OFF=n'expire jamais

en: # If ON use print current subject or newsgroup description in the last line
fr: # Si ON, affiche le sujet actuel ou la description du groupe dans la dernière
    # ligne

en: # Host & time info used for detecting new groups (don't touch)
fr: # Info sur l'hôte & l'heure utilisées pour détecter les nouveaux groupes (ne pas toucher)

en: There is no news
fr: Rien de neuf

en: Thread
fr: Fil

en: Thread Level Commands
fr: Commandes pour fil

en: Thread deselected
fr: Fil désélectionné

en: Thread selected
fr: Fil sélectionné

en: thread
fr: fil

en: Thread %4s of %4s
fr:     Fil %4s sur %4s

en: Threading articles...
fr: Regroupement des articles...

en: Threading by multipart
fr: Regroupement par partie

en: TLS handshake failed: %s
fr: Échec de l'échange TLS : %s

en: <failed to retrieve cipher>
fr: <échec de la récupération du chiffrement>

en: <failed to retrieve issuer>
fr: <échec de la récupération de l’émetteur>

en: <failed to retrieve subject>
fr: <échec de la récupération du sujet>

en: <failed to retrieve version>
fr: <échec de la récupération de la version>

en: %s handshake done: %s
fr: %s échange effectué : %s

en: unknown error
fr: erreur inconnue

en: TLS handshake failed: %s (%d)
fr: Échec de l'échange TLS : %s (%d)

en: TLS peer verification failed: %s
fr: Échec de la vérification TLS du tiers : %s

en: TLS peer verification failed, continuing anyway as requested: %s
fr: Échec de la vérification TLS du tiers, continuer quand même comme demandé : %s

en: <unable to retrieve status>
fr: <récupération du statut impossible>

en: unexpected certificate verification status!
fr: statut inattendu de la vérification du certificat !

en: TLS peer verification failed: %s.
    Continuing anyway as requested.
fr: Échec de la vérification TLS du tiers : %s
    Continuer quand même comme demandé.

en: TLS handshake done: %s
fr: Échange TLS effectué : %s

en: Toggled word highlighting %s
fr: (Dés)activer surbrillance %s

en: Toggled rot13 encoding
fr: (Dés)activer codage rot13

en: Toggled German TeX encoding %s
fr: (Dés)activer codage TeX Allemand %s

en: Toggled tab-width to %d
fr: (Dés)activer largeur de tabulation à %d

en: %d Trying to dotlock %s
fr: %d essaye de déverrouiller %s

en: %d Trying to lock %s
fr: %d essaye de verrouiller %s

en: %s=help
fr: %s=aide

en: Unlimited
fr: Illimitée

en: Enter wildcard unsubscribe pattern>
fr: Terme joker pour se désabonner >

en: Error decoding %s : %s
fr: Erreur lors du décodage de %s : %s

en: No end.
fr: Pas de fin.

en: %s successfully decoded.
fr: %s décodé avec succès.

en: unchanged
fr: inchangé

en: (unknown)
fr: (inconnu)

en: unread
fr: non lu(s)

en: unsubscribed from %d groups
fr: désabonné de %d groupes

en: Unsubscribed from %s
fr: Désabonné de %s

en: Unsubscribing...
fr: Désabonnement...

en: Unthreading articles...
fr: Dégroupement des articles...

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Updating
fr: Mise à jour

en: URL Menu
fr: Menu URL

en: URL Menu Commands
fr: Menu URL

en: Opening %s
fr: Ouverture de %s

en: Select URL>
fr: Sélectionner l'URL >

en: No URLs in this article
fr: Plus d'URL dans cet article

en:   -c       mark all news as read in subscribed newsgroups (batch mode)
fr:   -c       marquer tous les articles lus dans les groupes abonnés (en tâche de fond)

en:   -Z       return status indicating if any unread news (batch mode)
fr:   -Z       retourne un statut indiquant s'il y a nouveaux articles (en tâche de fond)

en:   -q       don't check for new newsgroups
fr:   -q       ne pas vérifier s'il y a des nouveaux groupes

en:   -X       don't save any files on quit
fr:   -X       ne pas enregistrer de fichiers à la fermeture

en:   -d       don't show newsgroup descriptions
fr:   -d       ne pas afficher les descriptions des groupes

en:   -G limit get only limit articles/group
fr:   -G nombre d'articles par groupe limite

en:   -H       help information about %s
fr:   -H       aide à propos de %s

en:   -h       this help message
fr:   -h       ce message d'aide

en:   -I dir   news index file directory [default=%s]
fr:   -I rép.  répertoire du fichier index [défaut=%s]

en:   -u       update index files (batch mode)
fr:   -u       màj des fichiers index (en tâche de fond)

en:   -m dir   mailbox directory [default=%s]
fr:   -m rép.  répertoire des bàl [défaut=%s]

en: 
    Mail bug reports/comments to %s
fr: 
    Envoyez par mail vos rapports de bogues/suggestions à %s

en:   -N       mail new news to your posts (batch mode)
fr:   -N       envoyer toute réponse à vos articles (en tâche de fond)

en:   -M user  mail new news to specified user (batch mode)
fr:   -M util. envoyer tout nouvel article à une personne (en tâche de fond)

en:   -f file  subscribed to newsgroups file [default=%s]
fr:   -f fich. abonné au fichier groupes [défaut=%s]

en:   -x       no-posting mode
fr:   -x       mode postage OFF

en:   -w       post an article and exit
fr:   -w       poster un article puis quitter

en:   -o       post all postponed articles and exit
fr:   -o       poster tous les brouillons puis quitter

en:   -R       read news saved by -S option
fr:   -R       lire les articles enregistrés via l'option -S

en:   -s dir   save news directory [default=%s]
fr:   -s rép.  répertoire où enregistrer les articles [défaut=%s]

en:   -S       save new news for later reading (batch mode)
fr:   -S       enregistrer tout nouvel article pour lecture différée (en tâche de fond)

en:   -z       start if any unread news
fr:   -z       lancer si articles non lus

en: A Usenet reader.
    
    Usage: %s [options] [newsgroup[,...]]
fr: Un lecteur UseNet.
    Usage : %s [options] [groupe[,...]]

en:   -v       verbose output for batch mode options
fr:   -v       sortie détaillée pour options en tâche de fond

en:   -V       print version & date information
fr:   -V       afficher infos date & version

en: Use MIME display program for this message?
fr: Utiliser le programme d'affichage MIME pour ce message ?

en: %s only useful without batch mode operations
fr: %s utile seulement sans opérations en tâche de fond

en: %s only useful for batch mode operations
fr: %s utile seulement pour opérations en tâche de fond

en: %s only useful for batch or debug mode operations
fr: %s utile seulement pour opérations en tâche de fond ou de débogage

en: Useless combination %s and %s. Ignoring %s.
fr: Combinaison %s et %s inutile. %s ignorée.

en: uuencoded file
fr: fichier uuencode

en: incomplete uuencoded file
fr: fichier uuencode incomplet

en: Valid not after : %s
fr: Non valide après : %s

en: Valid not before: %s
fr: Non valide avant : %s

en: 
    %s%d out of range (0 - %d). Reset to 0
fr: 
    %s%d expiré (0 - %d). Remis à 0

en: View '%s' (%s/%s)?
fr: Voir '%s' (%s/%s) ?

en: 
    Warning: posting exceeds %d columns. Line %d is the first long one:
    %-100s
fr: 
    Attention : message excédant %d colonnes. Ligne %d est la première dépassant :
    %-100s

en: 
    Warning: article unchanged after editing
fr: 
    Attention : article inchangé après son édition

en: 
    Warning: "Subject:" contains only whitespaces.
fr: 
    Attention : "Subject:" contient que des espaces.

en: 
    Warning: "Subject:" begins with "Re: " but there are no "References:".
fr: 
    Attention : "Subject:" commence par "Re: " mais il n'y a pas de "References:".

en: 
    Warning: Article has "References:" but "Subject:" does not begin
             with "Re: " and does not contain "(was:".
fr: 
    Attention : L'article a "References:" mais "Subject:" ne commence
                avec "Re: " et ne contient pas "(was:".

en: Read carefully!
    
      You are about to cancel an article seemingly written by you. This will wipe
      the article from most  news servers  throughout the world,  but there is no
      guarantee that it will work.
    
    This is the article you are about to cancel:
fr: Lisez ceci attentivement !
    
      Vous êtes sur le point d'effacer un article apparemment écrit par vous. Cela effacera
      cet article sur la plupart des serveurs UseNet du monde, mais il n'y a aucune
      garantie que cela marche.
    
    Voici l'article que vous vous apprêtez à effacer :

en: 
    Warning: You are using a non-plain transfer encoding (such as base64 or
             quoted-printable) and an external inews program to submit your
             article. If a signature is appended by that inews program it will
             not be encoded properly.
fr: 
    Attention : Vous utilisez un encodage non correct (comme base64 ou
                quoted-printable) et un programme inews externe pour poster
                votre article. Si une signature y est ajoutée par cet inews,
                elle ne sera pas encodée correctement.

en: 
    Line %d is longer than %d octets and should be folded, but encoding
    is neither set to %s nor to %s.
fr: 
    La ligne %d est plus longue que %d octets et devrait être réduite, mais
    l'encodage n'est ni %s ni %s.

en: 
    Line %d is longer than %d octets and should be folded, but encoding
    is set to %s without enabling MIME_BREAK_LONG_LINES or
    posting doesn't contain any 8bit chars and thus folding won't happen.
fr: 
    La ligne %d est plus longue que %d octets et devrait être réduite, mais
    l'encodage est %s sans que l'option MIME_BREAK_LONG_LINES ne soit
    activée ou l'article ne contient pas de caractères 8 bits donc la réduction
    ne se fera pas.

en: 
    Line %d is longer than %d octets and should be folded, but encoding
    is not set to %s.
fr: 
    La ligne %d est plus longue que %d octets et devrait être réduite, mais
    l'encodage n'est pas %s.

en: 
    Warning: "example" is a reserved hierarchy!
fr: 
    Attention : "exemple" est une hiérarchie réservée !

en: 
    
    You are upgrading to tin %s from an earlier version.
    Some values in your %s file have changed!
    Read WHATSNEW, etc...
fr: 
    
    Vous passer à tin %s depuis une ancienne version.
    Certaines valeurs dans votre fichier %s ont changé !
    Lisez le fichier WHATSNEW, etc...

en: 
    
    You are downgrading to tin %s from a more recent version!
    Some values in your %s file may be ignored, others might have changed!
fr: 
    
    Vous repassez à tin %s depuis une version plus récente !
    Certaines valeurs dans votre fichier %s peuvent être ignorées, d'autres
    ont peut-être changées !

en: Warning: tin wrote fewer groups to your
    	%s
    than it read at startup. If you didn't unsubscribe from %ld %s during
    this session this indicates an error and you should backup your %s
    before you start tin once again!
fr: Attention : tin a modifié quelques groupes dans votre
    	%s
    qui est lu au lancement. Si vous ne vous êtes pas désabonné de %ld %s
    lors de cette session, cela indique une erreur et vous devriez sauvegarder
    votre %s avant de relancer tin !

en: 
    Warning: Found %d '-- \n' lines, this may confuse some people.
fr: 
    Attention : %d lignes '-- \n' trouvées, cela peut prêter à confusion.

en: Warning: Only %d out of %d articles were saved
fr: Attention : Seul %d sur %d articles ont été enregistrés

en: 
    Warning: Your signature  is longer than %d lines.  Since signatures usually do
             not  transport any  useful information,  they should be as  short as
             possible.
fr: 
    Attention : Votre signature est longue de plus de %d lignes. Comme les signatures
                ne contiennent aucune information pertinente, elles se doivent d'être
                le plus court possible.

en: Warning: this mail address may contain a spamtrap. %s=continue, %s=abort?
fr: Attention : cette email peut contenir un piège à spam. %s=continuer, %s=annuler ?

en: Warning: line %d contains unprintable chars:
    %s
fr: Attention : la ligne %d contient des caractères non imprimables :
    %s

en: 
    Warning: Signatures should start with '-- \n' not with '--\n'.
fr: 
    Attention : Les signatures doivent commencer avec '-- \n' et non par '-- \n'.

en: Writing attributes file...
fr: Écriture du fichier attributes...

en: Writing %s
fr: Écriture %s

en: Writing overview cache...
fr: Écriture du cache overview...

en: %4d Responses
fr: %4d Réponses

en: Can't run slrnface: couldn't construct fifo name.
fr: Lancement de Slrnface impossible : création du nom fifo impossible.

en: Can't run slrnface: failed to create %s
fr: Lancement de slrnface impossible : échec de la création de %s

en: Slrnface abnormally exited, code %d.
fr: Fermeture anormale de Slrnface, code %d.

en: Slrnface failed: %s.
fr: Échec de Slrnface : %s.

en: Can't run slrnface: Environment variable %s not found.
fr: Lancement de slrnface impossible : Variable %s introuvable.

en: Can't run slrnface: Not running in an xterm.
fr: Lancement de Slrnface impossible : ce n'est pas un xterm.

en: couldn't connect to display
fr: la connexion à l’affichage n’a pu se faire

en: can't open FIFO
fr: impossible d’ouvrir le FIFO

en: executable not found
fr: exécutable introuvable

en: fork() failed
fr: échec de fork()

en: couldn't find controlling terminal
fr: le terminal de contrôle n’a pu être trouvé

en: terminal doesn't export width and height
fr: le terminal n’exporte pas la hauteur et largeur

en: WINDOWID not found in environment
fr: WINDOWID n’a pu être trouvé dans l’environnement

en: This directory is used to create named pipes for communication between
    slrnface and its parent process. It should normally be empty because
    the pipe is deleted right after it has been opened by both processes.
    
    File names generated by slrnface have the form "hostname.pid". It is
    probably an error if they linger here longer than a fraction of a second.
    
    However, if the directory is mounted from an NFS server, you might see
    special files created by your NFS server while slrnface is running.
    Do not try to remove them.
fr: Ce répertoire est utilisé pour créer les pipes de communication entre
    slrnface et ses processus parents. Il devrait être normalement vide car
    le pipe est effacé juste après son ouverture par les deux processus.
    
    Les noms de fichiers générés par slrnface ont la forme "hostname.pid".
    C'est probablement une erreur si dans ce cas de figure ils existent plus
    d'une fraction de seconde.
    
    Cependant, si le répertoire est monté depuis un serveur NFS, vous pourriez
    voir des fichiers spéciaux créés par votre serveur NFS lorsque slrnface tourne.
    N'essayez pas de les effacer.

en: Added %d %s
fr: %d %s ajouté(s)

en: No unsubscribed groups to show
fr: Aucuns groupes non abonnés à afficher

en: Showing subscribed to groups only
fr: Afficher uniquement les groupes abonnés

en: Yes
fr: Oui

en: You have mail
fr:      Nouveau mail

en: 
    Warning: Posting is in %s and contains characters which are not
             in your selected MM_NETWORK_CHARSET: %s.
             These characters will be replaced by '?' if you post this
             article unchanged. To avoid garbling your article please either
             edit it and remove those characters or change the setting of
             MM_NETWORK_CHARSET to a suitable value for your posting via the
             M)enu option.
fr: 
    Attention : Votre article est en %s et contient des caractères qui ne
                sont pas dans votre MM_NETWORK_CHARSET: %s.
                Ces caractères seront remplacés par '?' si vous laissez cet
                article inchangé. Pour éviter de réduire en bouillie votre
                article, soit éditez-le, soit enlevez les caractères posant
                problème, ou bien changer la valeur de MM_NETWORK_CHARSET
                via le M)enu.

en:   -D mode  debug mode
fr:   -D mode  mode debug

en: Read carefully!
    
      You are about to cancel an article seemingly not written by you.  This will
      wipe the article from lots of news servers throughout the world;
      Usenet's majority  considers this  rather inappropriate,  to say the least.
      Only press 'd'  if you are  absolutely positive  that you are ready to take
      the rap.
    
    This is the article you are about to cancel:
fr: Lisez ceci attentivement !
    
      Vous vous apprêtez à effacer un article qui fut apparemment écrit par vous. Cela
      effacera l'article sur de nombreux serveurs UseNet répartis sur el globe;
      La mojorité d'UseNet considère cela comme inapproprié, pour ne pas dire complètement.
      Appuyez sur 'd' si vous vous sentez apte à subir les conséquences de ce
    geste.
    
    Voici l'article que vous vous apprêtez a effacer :

en: toggle color
fr: (dés)activer la couleur

en: # Changing colors of several screen parts
    # Possible values are:
    #  -1 = default (white for foreground and black for background)
    #   0 = black
    #   1 = red
    #   2 = green
    #   3 = brown
    #   4 = blue
    #   5 = pink
    #   6 = cyan
    #   7 = white
    # These are *only* for foreground:
    #   8 = gray
    #   9 = light red
    #  10 = light green
    #  11 = yellow
    #  12 = light blue
    #  13 = light pink
    #  14 = light cyan
    #  15 = light white
fr: # Changer la couleur de plusieurs parties de l'écran
    # Les valeurs possibles sont :
    #  -1 = défaut (blanc pour l'avant-plan et noir pour l'arrière-plan)
    #   0 = noir
    #   1 = rouge
    #   2 = vert
    #   3 = marron
    #   4 = bleu
    #   5 = rose
    #   6 = cyan
    #   7 = blanc
    # Les valeurs suivantes ne sont *que* pour l'avant-plan :
    #   8 = gris
    #   9 = rouge gras
    #  10 = vert gras
    #  11 = jaune
    #  12 = bleu gras
    #  13 = rose gras
    #  14 = cyan gras
    #  15 = blanc gras

en:   -a       toggle color flag
fr:   -a       change la couleur

en: 
    Error: Followup-To set to more than one newsgroup!
fr: 
    Erreur : Suivi positionné sur plus d'un groupe !

en: 
    Error: "%s" is renamed, use "%s" instead!
fr: 
    Erreur : "%s" est renommé, utilisez à la place "%s" !

en: 
    Error: cross-posting to %d newsgroups and no Followup-To line!
fr: 
    Erreur : multi-postage vers %d groupes et pas de ligne Followup-To !

en: 
    Error: "%s" is not a valid newsgroup!
fr: 
    Erreur : "%s" n'est pas un groupe valide !

en: 
    Warning: Followup-To set to more than one newsgroup!
fr: 
    Attention : Suivi positionné sur plus d'un groupe !

en: 
    Warning: "%s" is renamed, you should use "%s" instead!
fr: 
    Attention : "%s" est renommé, vous devriez utiliser "%s" à la place !

en: 
    Warning: cross-posting to %d newsgroups and no Followup-To line!
fr: 
    Attention : multi-postage vers %d groupes et aucun suivi !

en: 
    Warning: "%s" is not in your newsrc, it may be invalid at this site!
fr: 
    Attention : "%s" n'est pas dans votre newsrc, votre article peut ne
                pas apparaître dans ce groupe !

en: 
    Warning: "%s" is not a valid newsgroup at this site!
fr: 
    Attention : "%s" n'est pas un groupe valide !

en: %d files successfully written from %d articles. %d %s occurred.
fr: %d fichiers des %d articles écrits avec succès. %d %s est survenu.

en: Missing parts.
fr: Parties manquantes.

en: No beginning.
fr: Pas de début.

en: No data.
fr: Pas de données.

en: Unknown error.
fr: Erreur inconnue.

en: 	Checksum of %s (%ld %s)
fr: 	Somme de contrôle de %s (%ld %s)

en: Reading mail active file...
fr: Lecture du fichier active mail...

en: Reading mailgroups file...
fr: Lecture du fichier mailgroups...

en: perform PGP operations on article
fr: effectuer des opérations PGP sur l'article

en: Add key(s) to public keyring?
fr: Ajouter les clé(s) au cercle public ?

en: %s=encrypt, %s=sign, %s=both, %s=quit:
fr: %s=encoder, %s=signer, %s=les deux, %s=quitter :

en: %s=sign, %s=sign & include public key, %s=quit:
fr: %s=signer, %s=sig. & inclure clé publique, %s=quitter :

en: PGP has not been set up (can't open %s)
fr: PGP n'a pas été configuré (ouverture de %s impossible)

en: Article not signed and no public keys found
fr: Article non signé et pas de clés publiques trouvées

en: %s=quit, %s=edit, %s=ispell, %s=pgp, %s=menu, %s=post, %s=postpone:
fr: %s=quitter, %s=éditer, %s=ispell, %s=pgp, %s=menu, %s=poster, %s=brouillon :

en: %s=quit, %s=edit, %s=ispell, %s=pgp, %s=send [%%s]:
fr: %s=quitter, %s=éditer, %s=ispell, %s=pgp, %s=envoyer [%%s] :

en: %s=quit, %s=edit, %s=ispell, %s=pgp, %s=menu, %s=post, %s=postpone [%%s]:
fr: %s=quitter, %s=éditer, %s=ispell, %s=pgp, %s=menu, %s=poster, %s=brouillon [%%s]:

en: %s=quit, %s=edit, %s=pgp, %s=menu, %s=post, %s=postpone:
fr: %s=quitter, %s=éditer, %s=pgp, %s=menu, %s=poster, %s=brouillon :

en: %s=quit, %s=edit, %s=pgp, %s=send [%%s]:
fr: %s=quitter, %s=éditer, %s=pgp, %s=envoyer [%%s] :

en: %s=quit, %s=edit, %s=pgp, %s=menu, %s=post, %s=postpone [%%s]:
fr: %s=quitter, %s=éditer, %s=pgp, %s=menu, %s=poster, %s=brouillon [%%s] :

en: %s=quit, %s=edit, %s=ispell, %s=menu, %s=post, %s=postpone:
fr: %s=quitter, %s=éditer, %s=ispell, %s=menu, %s=poster, %s=brouillon :

en: %s=quit, %s=edit, %s=ispell, %s=send [%%s]:
fr: %s=quitter, %s=éditer, %s=ispell, %s=envoyer [%%s] :

en: %s=quit, %s=edit, %s=ispell, %s=menu, %s=post, %s=postpone [%%s]:
fr: %s=quitter, %s=éditer, %s=ispell, %s=menu, %s=poster, %s=brouillon [%%s] :

en: %s=quit, %s=edit, %s=menu, %s=post, %s=postpone:
fr: %s=quitter, %s=éditer, %s=menu, %s=poster, %s=brouillon :

en: %s=quit, %s=edit, %s=send [%%s]:
fr: %s=quitter, %s=éditer, %s=envoyer [%%s] :

en: %s=quit, %s=edit, %s=menu, %s=post, %s=postpone [%%s]:
fr: %s=quitter, %s=éditer, %s=menu, %s=poster, %s=brouillon [%%s]:

en: Try cache_overview_files to speed up things.
fr: Activez 'cache_overview_files' pour accélérer les choses.

en: Tin will use local index files instead.
fr: Tin utilisera à la place un index local.

en: Cannot find NNTP server name
fr: Nom du serveur NNTP introuvable

en: CAPABILITIES did not announce READER
fr: CAPABILITIES n'a pas annoncé READER

en: Connecting to %s:%u...
fr: Connexion à %s:%u...

en: NNTP connection error. Exiting...
fr: Erreur de connexion NNTP. Fermeture...

en: Disconnecting from server...
fr: Déconnexion du serveur...

en: Failed to connect to NNTP server %s. Exiting...
fr: Échec de la connexion au serveur NNTP %s. Fermeture...

en: 205  Closing connection
fr: 205  Fermeture de la connexion

en: Your server does not support the NNTP XOVER or OVER command.
fr: Votre serveur ne supporte pas la commande NNTP XOVER ou OVER.

en: Port isn't numeric: %s:%s
fr: Port non numérique : %s:%s

en: Port in %s isn't numeric: %s:%s
fr: Port dans %s n’est pas au format numérique : %s:%s

en: reconnect (%d) limit %d reached, giving up.
fr: limite de reconnexion (%d) atteinte %d, abandon.

en: Connection to news server has timed out. Reconnect?
fr: Connexion au serveur de nouvelles expirée. Se reconnecter ?

en: Put the server name in the file %s,
    or set the environment variable NNTPSERVER
fr: Mettez le nom du serveur dans le fichier %s,
    ou utilisez la variable d'environnement NNTPSERVER

en: Continuing...
fr: Poursuite...

en: Read timeout from server (%d seconds) - quit tin?
fr: Lecture depuis le serveur expirée (%d secondes) - quitter tin ?

en:   -C       try COMPRESS NNTP extension
fr:   -C       essayer l’extension NNTP COMPRESS

en:   -A       force authentication on connect
fr:   -A       force l'authentication à la connexion

en:   -g serv  read news from NNTP server serv [default=%s]
fr:   -g serv  lire depuis le serveur NNTP serv [défaut=%s]

en:   -p port  use port as NNTP port [default=%d]
fr:   -p port  utiliser port comme port NNTP [défaut=%d]

en:   -k       skip verification for NNTPS
fr:   -k       passer la vérification pour NNTPS

en:   -T       enable NNTPS
fr:   -T       activer NNTPS

en:   -Q       quick start. Same as -dnq
fr:   -Q       démarrage rapide. Idem que -dnq

en:   -r       read news remotely from default NNTP server
fr:   -r       lire les articles depuis le serveur NNTP par défaut

en:   -l       use only LIST instead of GROUP (-n) command
fr:   -l       utilise seulement LIST plutôt que GROUP (-n)

en:   -n       only read subscribed .newsrc groups from NNTP server
fr:   -n       lire seulement groupes abonnés du .newsrc depuis le serveur NNTP

en:   -4       force connecting via IPv4
fr:   -4       forcer la connexion via IPv4

en:   -6       force connecting via IPv6
fr:   -6       forcer la connexion via IPV6

en: 
    socket or connect problem
fr: 
    problème de socket ou de connexion

en: 
    Connection to %s:
fr: 
    Connexion à %s :

en: Giving up...
fr: Abandon...

en: %s/tcp: Unknown service.
fr: %s/tcp : Service inconnu.

en: Your server does not have Xref: in its XOVER information.
    Tin will try to use XHDR XREF instead (slows down things a bit).
fr: Votre serveur n'a pas d'Xref: dans son information XOVER.
    Tin essayera d'utiliser XHDR XREF à la place (plus lent).

en: Your server does not have Xref: in its XOVER information.
fr: Votre serveur n'a pas d'Xref: dans son information XOVER.

en: Can't open %s. Try %s -r to read news via NNTP.
fr: Ouverture de %s impossible. Essayez %s -r pour lire via NNTP.

en:   -Q       quick start. Same as -dq
fr:   -Q       démarrage rapide. Idem que -dq

en:   -l       read only active file instead of scanning spool (-n) command
fr:   -l       lire seulement le fichier active plutôt que le spool (-n)

en:   -n       only read subscribed .newsrc groups from spool
fr:   -n       lire seulement groupes abonnés du .newsrc depuis le spool

en: Your server does not have Xref: in its NOV-files.
fr: Votre serveur n'a pas d'Xref: dans ses fichiers NOV.

en: Posting using external inews failed. Use built in inews instead?
fr: Le postage avec l'inews externe à échoué. Utiliser l'inews intégré ?

en: It worked! Should I always use my built in inews from now on?
fr: Ca a marché ! Devrais-je toujours utiliser mon inews intégré à présent ?

en: %d %s printed
fr: %d %s imprimé

en: output article/thread/hot/pattern/tagged articles to printer
fr: envoyer article/fil/sél./articles marqués à l'imprimante

en: Print
fr: Imprimer

en: Printing...
fr: Impression...

en: %d %s piped to "%s"
fr: %d %s passé à "%s"

en: pipe article/thread/hot/pattern/tagged articles into command
fr: passer article/fil/sél./articles marqués à une commande

en: No command
fr: Aucune commande

en: Pipe
fr: Passer (pipe)

en: Pipe to command [%.*s]>
fr: Passer à la commande [%.*s] >

en: Piping...
fr: Passage...

en: Piping not enabled.
fr: Passage non activé.

en: 
    Error: The "%s:" line has spaces  in it that MUST be removed.
           The only allowable  space is the one  separating the colon (:)
           from  the  contents.  Use a  comma  (,)  to separate  multiple
           newsgroup names.
fr: 
    Erreur : La ligne "%s:" contient des espaces qui DOIVENT être retirés.
             Le seul espace autorisé est celui séparant le séparateur (:)
             du contenu. Utilisez une virgule (,) pour séparer de multiples
             noms de groupes.

en: 
    Error: The "%s:" line is  continued in  the next line.  Since
           the line  may not  contain  whitespace,  this is  not allowed.
           Please write all newsgroups into a single line.
fr: 
    Erreur : La ligne "%s:" n'est pas discontinue dans la ligne suivante.
             Comme la ligne ne contient pas d'espace, ce n'est pas autorisé.
             Inscrivez svp tous les groupes sur une seule ligne.

en: 
    Warning: The "%s:" line is continued in the next line.
             This is a very new feature and may not be accepted by all servers.
             To avoid trouble please write all newsgroups into a single line.
fr: 
    Attention : La ligne "%s:" continue sur la ligne suivante.
                C'est une nouvelle fonctionnalité et peut ne pas être
                acceptée par tous les serveurs.
                Pour éviter les problèmes, indiquez tous les groupes sur une
                seule ligne.

en: 
    Warning: The "%s:" line has spaces in it that SHOULD be removed.
fr: 
    Attention : La ligne "%s:" contient un ou des espaces qui DOIVENT
                être enlevés.

en: 
      If your article contains quoted text  please take some time to pare it down
      to just the  key points to which you are  responding,  or people will think
      you are a dweeb!  Many people have the habit of skipping any article  whose
      first page is largely  quoted material.  Format your article to fit in less
      then 80 chars,  since that's the conventional size  (72 is a good choice as
      it allows quoting without exceeding the limit).  If your lines are too long
      they'll wrap  around  ugly and  people won't  read what you  write.  If you
      aren't  careful  and considerate  in  formatting  your posting, people  are
      likely to ignore it completely.  It's a crowded net out there.
fr: 
      Si votre article contient du texte cité prenez s'il vous plaît un peu de temps pour le nettoyer
      afin de répondre en dessous du texte cité, ou bien les personnes penseront que vous êtes un peu bête !
      La plupart des gens ont la bonne idée d'effacer les parties inutiles du texte cité.
      Formattez votre article afin qu'aucune ligne ne dépasse 80 caractères, afin de respecter les usages (72 est un bon choix car il vous permet d'éviter
      d'excéder la limite). Si vos lignes sont trop longues, elles seront coupées de façons aléatoires
      rendant la lecture difficile voir impossible. Si vous ne respectez pas ces simples
      règles, pratiquement toutes les personnes ignoreront vos articles.

en: shell escape
fr: accéder à un shell

en: Shell Command (%s)
fr: Commande shell (%s)

en: Enter shell command [%s]>
fr: Commande shell [%s] >

en: %s: Can't get entry for TERM
fr: %s : Entrée pour TERM introuvable

en: Group %.*s ('q' to quit)...
fr: Groupe %.*s ('q' pour quitter)...

en: Group %.*s...
fr: Groupe %.*s...

en: Server unavailable
fr: Service indisponible

en: %s=pipe; %s=mail; %s=print; %s=quit; %s=toggle all/unread; %s=save; %s=tag; %s=post
fr: %s=passer; %s=mail; %s=impr.; %s=quitter; %s=voir lu/non lu; %s=enreg.; %s=marquer; %s=poster

en: %s=pipe; %s=mail; %s=print; %s=quit; %s=reply mail; %s=save; %s=tag; %s=post
fr: %s=passer; %s=mail; %s=impr.; %s=quitter; %s=répondre; %s=enreg.; %s=marquer; %s=poster

en: %s=mail; %s=print; %s=quit; %s=toggle all/unread; %s=save; %s=tag; %s=post
fr: %s=mail; %s=imprimer; %s=quitter; %s=voir lu/non lu; %s=enregistrer; %s=marquer; %s=poster

en: %s=mail; %s=print; %s=quit; %s=reply mail; %s=save; %s=tag; %s=post
fr: %s=mail; %s=imprimer; %s=quitter; %s=répondre; %s=enregistrer; %s=marquer; %s=poster

en: %s=pipe; %s=mail; %s=quit; %s=toggle all/unread; %s=save; %s=tag; %s=post
fr: %s=passer; %s=mail; %s=quitter; %s=voir lu/non lu; %s=enregistrer; %s=marquer; %s=poster

en: %s=pipe; %s=mail; %s=quit; %s=reply mail; %s=save; %s=tag; %s=post
fr: %s=passer; %s=mail; %s=quitter; %s=répondre; %s=enregistrer; %s=marquer; %s=poster

en: %s=mail; %s=quit; %s=toggle all/unread; %s=save; %s=tag; %s=post
fr: %s=mail; %s=quitter; %s=voir lu/non lu; %s=enregistrer; %s=marquer; %s=poster

en: %s=mail; %s=quit; %s=reply mail; %s=save; %s=tag; %s=post
fr: %s=mail; %s=quitter; %s=répondre; %s=enregistrer; %s=marquer; %s=poster

en: Terminal does not support color
fr: Le terminal ne supporte pas les couleurs

en: Trying %s
fr: Essai %s

en: Subject
fr: Sujet

en: References
fr: Références

en: Both Subject and References
fr: Sujet et Références

en: Multipart Subject
fr: Sujet multiparties

en: Percentage Match
fr: Taux de concordance

en: No
fr: Non

en: Yes
fr: Oui

en: Hide all
fr: Tout masquer

en: Address
fr: Adresse

en: Full Name
fr: Nom complet

en: Address and Name
fr: Adresse et Nom

en: Sum
fr: Addition

en: Average
fr: Moyenne

en: Black
fr: Noir

en: Red
fr: Rouge

en: Green
fr: Vert

en: Brown
fr: Marron

en: Blue
fr: Bleu

en: Pink
fr: Rose

en: White
fr: Blanc

en: Gray
fr: Gris

en: Light Red
fr: Rouge gras

en: Light Green
fr: Vert gras

en: Yellow
fr: Jaune

en: Light Blue
fr: Bleu gras

en: Light Pink
fr: Rose gras

en: Light Cyan
fr: Cyan gras

en: Light White
fr: Blanc gras

en: Nothing
fr: Rien

en: Space
fr: Espace

en: Best highlighting
fr: Meilleure surbrillance

en: Underline
fr: Souligné

en: Reverse video
fr: Vidéo inversée

en: Blinking
fr: Clignotement

en: Half bright
fr: Moins lumineux

en: Bold
fr: Gras

en: Bcc
fr: Cci

en: Cc and Bcc
fr: Cc et Cci

en: none
fr: aucun

en: commands
fr: commandes

en: select
fr: sélection

en: commands & quit
fr: commandes & quitter

en: commands & select
fr: commandes & sélection

en: quit & select
fr: quitter & sélection

en: commands & quit & select
fr: commandes, quitter & sélection

en: PageDown or PageNextUnread
fr: PageDown ou PageNextUnread

en: Subject: (case sensitive)
fr: l'en-tête 'Subject:' (casse sensible)

en: Subject: (ignore case)
fr: l'en-tête 'Subject:' (ignorer la casse)

en: From: (case sensitive)
fr: l'en-tête 'From:' (casse sensible)

en: From: (ignore case)
fr: l'en-tête 'From:' (ignorer la casse)

en: Msg-ID: & full References: line
fr: Ligne 'Msg-ID:' & 'References:'

en: Msg-ID: & last References: only
fr: Msg-ID: & dernières Références: uniquement

en: Message-ID: entry only
fr: entrée 'Message-ID:' uniquement

en: Lines:
fr: Lignes:

en: Don't trim article body
fr: Ne pas couper le corps de l'article

en: Skip leading blank lines
fr: Passer les lignes vides du début

en: Skip trailing blank lines
fr: Passer les lignes vides de la fin

en: Skip leading and trailing blank l.
fr: Passer toutes les lignes vides

en: Compact multiple between text
fr: Regrouper entre chaque paragraphe

en: Compact multiple and skip leading
fr: Regrouper et effacer les premières

en: Compact multiple and skip trailing
fr: Regrouper et effacer les dernières

en: Compact mltpl., skip lead. & trai.
fr: Regrouper puis effacer les 1ères et dernières lignes

en: Don't show help or mail sign
fr: Ne pas afficher l'aide ou la signature du message

en: Show only help sign
fr: Afficher uniquement l'aide à la signature

en: Show only mail sign if new mail
fr: Afficher uniquement la signature du message pour les nouveaux

en: Show mail if new mail else help s.
fr: Afficher le message s'il y en a de nouveaux autrement l'aide

en: Shell archive
fr: Archive shell

en: Subject: (descending)
fr: Subject : (descendant)

en: Subject: (ascending)
fr: Subject : (ascendant)

en: From: (descending)
fr: From: (descendant)

en: From: (ascending)
fr: From: (ascendant)

en: Date: (descending)
fr: Date: (descendant)

en: Date: (ascending)
fr: Date: (ascendant)

en: Score (descending)
fr: Score (descendant)

en: Score (ascending)
fr: Score (ascendant)

en: Lines: (descending)
fr: Lines: (descendant)

en: Lines: (ascending)
fr: Lines: (ascendant)

en: Last posting date (descending)
fr: Dernière date de postage (descendant)

en: Last posting date (ascending)
fr: Dernière date de postage (ascendant)

en: Always Keep
fr: Toujours garder

en: Always Remove
fr: Toujours effacer

en: Mark with D on selection screen
fr: Marquer avec un D dans la vue sélection

en: Kill only unread arts
fr: Filtrer uniquement les articles non lus

en: Kill all arts & show with K
fr: Filtrer tous les articles & afficher avec un K

note: TODO: s/K/art_marked_killed/
en: Kill all arts and never show
fr: Filtrer tous les articles et ne jamais afficher

en: Nothing special
fr: Rien de spécial

en: Compress quotes
fr: Citations compressées

en: Quote signatures
fr: Citer les signatures

en: Compress quotes, quote sigs
fr: Compresser les citations, citer les signatures

en: Quote empty lines
fr: Citer les lignes vides

en: Compress quotes, quote empty lines
fr: Compresser les citations, citer les lignes vides

en: Quote sigs & empty lines
fr: Citer les signatures & les lignes vides

en: Comp. q., quote sigs & empty lines
fr: Citations compr., signatures et lignes vides citées

en: With headers
fr: avec les en-têtes

en: Without headers
fr: sans les en-têtes

en: NFKC case fold
fr: Transformation NFKC de la casse

en: Display Options
fr: Options d'affichage

en: Color Options
fr: Options des couleurs

en: Highlight Options
fr: Options de mise en évidence

en: Article-Limiting Options
fr: Options des articles

en: Posting/Mailing Options
fr: Options de postage/messagerie

en: Saving/Printing Options
fr: Options d'enregistrement/d'impression

en: Expert Options
fr: Options avancées

en: Filtering Options
fr: Options de filtrage

en: <SPACE> toggles, <CR> sets, <ESC> cancels.
fr: <ESPACE> change, <RETOUR> valide, <ESC> annule.

en: Show mini menu & posting etiquette
fr: Afficher le menu & l'intitulé du postage

en: # If ON show a mini menu of useful commands at each level
    # and posting etiquette after composing an article
fr: # Si ON, affiche un mini menu des commandes utiles pour chaque
    # niveaux et affiche les détails après la composition d'un article

en: Show short description for each newsgroup. <SPACE> toggles & <CR> sets.
fr: Afficher une brève description pour chaque groupe. <ESPACE> change & <RETOUR> valide.

en: Show description of each newsgroup
fr: Voir description de chaque groupe

en: # If ON show group description text after newsgroup name at
    # group selection level
fr: # Si ON, affiche une description du groupe après son nom dans
    # la vue de sélection des groupes

en: Show From (author) fields in group & thread level. <SPACE> toggles & <CR> sets.
fr: Affiche l'auteur dans le menu groupe. <ESPACE> change & <RETOUR> valide.

en: In group and thread level, show author by
fr: Dans la vue groupe et processus, voir auteur par

en: # Part of From field to display in group and thread level
    # Possible values are (the default is marked with *):
    #   0 = none
    #   1 = address
    # * 2 = full name
    #   3 = both
fr: # Partie du champ From à afficher dans le niveau groupe et processus
    # Les valeurs possibles sont (celle par défaut est marquée par *) :
    #   0 = aucune
    #   1 = adresse
    # * 2 = nom complet
    #   3 = les deux

en: Draw -> or highlighted bar for selection. <SPACE> toggles & <CR> sets.
fr: Affiche -> ou une barre de sélection. <ESPACE> change & <RETOUR> valide.

en: Draw -> instead of highlighted bar
fr: Afficher -> plutôt qu'une barre

en: # If ON use -> otherwise highlighted bar for selection
fr: # Si ON, utilise -> sinon barre en surbrillance pour la sélection

en: Use inverse video for page headers
fr: Vidéo inversée pour les en-têtes

en: # If ON use inverse video for page headers at different levels
fr: # Si ON, utilise la vidéo inversée pour les en-têtes dans les différentes
    # vues

en: Thread articles by
fr: Regrouper les articles par

en: # Thread articles by ...
    # Possible values are (the default is marked with *):
    #   0 = nothing
    #   1 = Subject
    #   2 = References
    # * 3 = Both (Subject and References)
    #   4 = Multipart Subject
    #   5 = Percentage Match
fr: # Regrouper les articles par...
    # Les valeurs possibles sont (celle par défaut est marquée par *) :
    #   0 = aucun
    #   1 = Sujet
    #   2 = References
    # * 3 = Les deux (Sujet et References)
    #   4 = Sujet multipartie
    #   5 = Pourcentage de concordance

en: Enter percentage match required to thread together. <CR> sets.
fr: Entrer le pourcentage de concordance pour grouper les articles en un fil. <RETOUR> valide.

en: Thread percentage match
fr: Pourcentage de concordance pour grouper

en: # Thread percentage match...
    # the percentage of characters in the subject of an article that must match
    # a base article for both those articles to be considered to belong to the
    # same thread. This option is an integer percentage, e.g. 80, no decimals may
    # follow. If 80 is used here, then 80% of the characters must match exactly,
    # no insertion of a character, for the two articles to be put in the same
    # thread. e.g. 'happy' and 'harpy' would match, but 'harpie', 'happie' and
    # 'harppy' would be threaded separately from 'happy'
fr: # Taux de concordance du fil...
    # le pourcentage de caractères dans le sujet d'un article qui doit correspondre
    # à un article initial pour qu'ils puissent être considérés comme appartenant à
    # un même fil. Cette option est un pourcentage, par ex. 80, sans décimales qui
    # suivent. Si 80 est utilisé ici, alors 80% des caractères doivent absolument
    # correspondre, sans insertion de caractère, pour que les deux articles soient placés
    # dans le même fil. Par exemple 'happy' et 'harpy' correspondent, mais 'harpie',
    # 'happie' et 'harppy' seront regroupés à part de 'happy'

en: Score of a thread
fr: Score d'un fil

en: # Thread score
    # Possible values are (the default is marked with *):
    # * 0 = max
    #   1 = sum
    #   2 = average
fr: # Regrouper les scores
    # Les valeurs possibles sont (celle par défaut est marquée par *) :
    # * 0 = max
    #   1 = somme
    #   2 = moyenne

en: Sort articles by Subject, From, Date or Score. <SPACE> toggles & <CR> sets.
fr: Trie les articles d'après un en-tête. <ESPACE> change & <RETOUR> valide.

en: Sort articles by
fr: Trier les articles par

en: # Sort articles by ...
    # Possible values are (the default is marked with *):
    #   0 = nothing
    #   1 = Subject descending
    #   2 = Subject ascending
    #   3 = From descending
    #   4 = From ascending
    #   5 = Date descending
    # * 6 = Date ascending
    #   7 = Score descending
    #   8 = Score ascending
    #   9 = Lines descending
    #  10 = Lines ascending
fr: # Trie les article par...
    # Les valeurs possibles sont (celle par défaut est marquée par *) :
    #   0 = rien
    #   1 = Sujet descendant
    #   2 = Sujet ascendant
    #   3 = De descendant
    #   4 = De ascendant
    #   5 = Date descendant
    # * 6 = Date ascendant
    #   7 = Score descendant
    #   8 = Score ascendant
    #   9 = Lignes descendant
    #  10 = Lignes ascendant)

en: Sort threads by Nothing or Score. <SPACE> toggles & <CR> sets.
fr: Trier les fils par Rien ou Score. <ESPACE> change & <RETOUR> valide.

en: Sort threads by
fr: Trier les fils par

en: # Sort thread by ...
    # Possible values are (the default is marked with *):
    #   0 = nothing
    # * 1 = Score descending
    #   2 = Score ascending
    #   3 = Last posting date descending
    #   4 = Last posting date ascending
fr: # Trier les fils par...
    # Les valeurs possibles sont (celle par défaut est marquée par *) :
    #   0 = aucun
    # * 1 = Score, descendant
    #   2 = Score, ascendant
    #   3 = Date la plus récente, descendant
    #   4 = Date la plus récente, ascendant

en: Put cursor at first/last unread art in groups. <SPACE> toggles & <CR> sets.
fr: Place le curseur sur le 1er article non lu. <ESPACE> change & <RETOUR> valide.

en: Go to first unread article in group
fr: Aller au 1er article non lu du groupe

en: # If ON put cursor at first unread art in group otherwise last art
fr: # Si ON, place le curseur sur le 1er article non lu sinon sur le dernier

en: Show all articles or only unread articles. <SPACE> toggles & <CR> sets.
fr: Affiche tous les articles ou seulement ceux non lus. <ESPACE> change & <RETOUR> valide.

en: Show only unread articles
fr: Afficher articles non lus seulement

en: # If ON show only new/unread articles otherwise show all.
fr: # Si ON, affiche seulement les articles non lus sinon les affiche tous.

en: Show only groups with unread arts
fr: Voir groupes avec articles non lus

en: # If ON show only subscribed to groups that contain unread articles.
fr: # Si ON, affiche seulement les groupes ayant des articles non lus.

en: Filter which articles
fr: Filtrer quel article

en: # Filter which articles
    # Possible values are (the default is marked with *):
    # * 0 = only kill unread articles
    #   1 = kill all articles and show in threads marked with K
    #   2 = kill all articles and never show them
fr: # Filtrer quels articles
    # Les valeurs possibles sont (celle par défaut est marquée par *) :
    # * 0 = filtrer uniquement les articles non lu
    #   1 = filtrer tous les articles et les marquer avec un K dans les fils
    #   2 = filtrer tous les articles et ne pas les afficher

en: Go to the next unread article with
fr: Aller au prochain article non lu avec

en: # Go to the unread article with following key(s)
    # Possible values are (the default is marked with *):
    #   0 = nothing
    #   1 = PAGE DOWN
    # * 2 = TAB
    #   3 = PAGE DOWN or TAB
fr: # Aller à l'article non lu avec la ou les touches suivante(s)
    # Les valeurs possibles sont (celle par défaut est marquée par *) :
    #   0 = aucune
    #   1 = PAGE DOWN
    # * 2 = TAB
    #   3 = PAGE DOWN ou TAB

en: How to treat blank lines
fr: Comment gérer les lignes vides

en: # Trim the article body, remove unnecessary blank lines.
    # Possible values are (the default is marked with *):
    # * 0 = Nothing special
    #   1 = Skip leading blank lines
    #   2 = Skip trailing blank lines
    #   3 = Skip leading and trailing blank lines
    #   4 = Compact multiple blank lines between text blocks
    #   5 = Compact multiple blank lines between text blocks and skip
    #       leading blank lines
    #   6 = Compact multiple blank lines between text blocks and skip
    #       trailing blank lines
    #   7 = Compact multiple blank lines between text blocks and skip
    #       leading and trailing blank lines
fr: # Nettoyer le corps de l'article, effaçant les lignes vides inutiles.
    # Les valeurs possibles sont (celle par défaut est marquée par *) :
    # * 0 = Ne rien faire
    #   1 = Effacer les lignes vides du début
    #   2 = Effacer les lignes vides de la fin
    #   3 = Effacer les lignes vides du début et de la fin
    #   4 = Regrouper plusieurs lignes vides entre les paragraphes
    #   5 = Regrouper plusieurs lignes vides entre les paragraphes et
    #       effacer les lignes vides du début
    #   6 = Regrouper plusieurs lignes vides entre les paragraphes et
    #       effacer les lignes vides de la fin
    #   7 = Regrouper plusieurs lignes vides entre les paragraphes et
    #       effacer les lignes vides du début et de la fin

en: Show help/mail sign in level titles
fr: Afficher l'aide/signature du message dans les titres du niveau

en: # Show help sign, new mail sign, both or nothing in level titles.
    # Possible values are (the default is marked with *):
    #   0 = Don't show help or mail sign
    #   1 = Show only help sign
    #   2 = Show only mail sign if new mail have arrived
    # * 3 = Show mail sign if new mail has arrived else show help sign
fr: # Afficher l'aide pour la signature, la signature du nouveau message, les deux
    # ou rien dans les titres du niveau.
    # Valeurs possibles (celle par défaut est marqué par *):
    #   0 = Ne pas afficher l'aide ou la signature du message
    #   1 = Afficher uniquement l'aide à la signature
    #   2 = Afficher uniquement la signature du message si de nouveaux sont arrivés
    # * 3 = Afficher la signature du message si de nouveaux sont arrivés autrement afficher l'aide pour la signature

en: List thread using right arrow key
fr: Lister le fil via la flèche droite

en: # If ON automatically list thread when entering it using right arrow key.
fr: # Si ON, listera automatiquement le fil lors de l'utilisation de la flèche
    # droite.

en: Enter character to indicate deleted articles. <CR> sets, <ESC> cancels.
fr: Caractère indiquant les articles effacés. <RETOUR> valide, <ESC> annule.

en: Character to show deleted articles
fr: Caractère pour articles effacés

en: # Character used to show that an art was deleted (default 'D')
    # _ is turned into ' '
fr: # Caractère utilisé pour indiquer qu'un article a été supprimé (défaut 'D')
    # _ est transformé en ' '

en: Enter character to indicate articles in a range. <CR> sets, <ESC> cancels.
fr: Caractère indiquant les articles inclus. <RETOUR> valide, <ESC> annule.

en: Character to show inrange articles
fr: Caractère pour articles non inclus

en: # Character used to show that an art is in a range (default '#')
    # _ is turned into ' '
fr: # Caractère utilisé pour indiquer qu'un article est inclus (défaut '#')
    # _ est transformé en ' '

en: Enter character to indicate that article will return. <CR> sets, <ESC> cancels.
fr: Caractère indiquant que l'article sera retourné. <RETOUR> valide, <ESC> annule.

en: Character to show returning arts
fr: Caractère pour articles retournés

en: # Character used to show that an art will return (default '-')
    # _ is turned into ' '
fr: # Caractère utilisé pour indiquer qu'un article sera retourné (défaut '#')
    # _ est transformé en ' '

en: Enter character to indicate selected articles. <CR> sets, <ESC> cancels.
fr: Caractère indiquant les articles sélectionnés. <RETOUR> valide, <ESC> annule.

en: Character to show selected articles
fr: Caractère pour articles sélectionnés

en: # Character used to show that an art was auto-selected (default '*')
    # _ is turned into ' '
fr: # Caractère utilisé pour indiquer qu'un article fut sélectionné (defaut '*')
    # _ est transformé en ' '

en: Enter character to indicate recent articles. <CR> sets, <ESC> cancels.
fr: Caractère indiquant les articles récents. <RETOUR> valide, <ESC> annule.

en: Character to show recent articles
fr: Caractère pour articles récents

en: # Character used to show that an art is recent (default 'o')
    # _ is turned into ' '
fr: # Caractère utilisé pour indiquer qu'un article est récent (defaut 'o')
    # _ est transformé en ' '

en: Enter character to indicate unread articles. <CR> sets, <ESC> cancels.
fr: Caractère indiquant les articles non lus. <RETOUR> valide, <ESC> annule.

en: Character to show unread articles
fr: Caractère pour articles non lus

en: # Character used to show that an art is unread (default '+')
    # _ is turned into ' '
fr: # Caractère utilisé pour indiquer qu'un article est non lu (defaut '+')
    # _ est transformé en ' '

en: Enter character to indicate read articles. <CR> sets, <ESC> cancels.
fr: Caractère indiquant les articles lus. <RETOUR> valide, <ESC> annule.

en: Character to show read articles
fr: Caractère pour articles lus

en: # Character used to show that an art was read (default ' ')
    # _ is turned into ' '
fr: # Caractère utilisé pour indiquer qu'un article a été lu (defaut ' ')
    # _ est transformé en ' '

en: Enter character to indicate killed articles. <CR> sets, <ESC> cancels.
fr: Caractère indiquant les articles filtrés. <RETOUR> valide, <ESC> annule.

en: Character to show killed articles
fr: Caractère pour articles filtrés

en: # Character used to show that an art was killed (default 'K')
    # kill_level must be set accordingly, _ is turned into ' '
fr: # Caractère utilisé pour indiquer qu'un article a été filtré (defaut 'K')
    # kill_level doit être choisi en conséquence, _ est transformé en ' '

en: Enter character to indicate read selected articles. <CR> sets, <ESC> cancels.
fr: Caractère indiquant les articles lus et sélectionnés. <RETOUR> valide, <ESC> annule.

en: Character to show readselected arts
fr: Caractère pour articles sélectionnés lus

en: # Character used to show that an art was selected before read (default ':')
    # kill_level must be set accordingly, _ is turned into ' '
fr: # Caractère utilisé pour indiquer qu'un article était sélectionné avec
    # d'être lu (defaut ':')
    # kill_level doit être choisi en conséquence, _ est transformé en ' '

en: Abbreviate long newsgroup names
fr: Abréger les noms de groupes trop longs

en: # If ON abbreviate (if necessary) long newsgroup names at group selection
    # level and article level like this:
    #   news.software.readers -> n.software.readers -> n.s.readers -> n.s.r.
fr: # Si ON, abrège (si nécessaire) les noms de groupes trop longs dans
    # la vue de sélection de groupes et d'articles comme affiché ci-dessous :
    #   news.software.readers -> n.software.readers -> n.s.readers -> n.s.r.

en: 0 = full page scrolling, -1 = show previous last line as first on next page, -2 = half page
fr: 0 = défilement page par page, -1 = afficher dernière ligne dans page suivante, -2 = demi-page

en: Number of lines to scroll in pager
fr: Vitesse de défilement dans le pager

en: # Number of lines that cursor-up/down will scroll in article pager
    # Possible values are (the default is marked with *):
    #  -2 = half-page scrolling
    #  -1 = the top/bottom line is carried over onto the next page
    #   0 = page-by-page (traditional behavior)
    # * 1 = line-by-line
    #   2 or greater = scroll by 2 or more lines (only in the pager)
fr: # Type du défilement lors de la visualisation de l'article dans le pager
    # Les valeurs possibles sont (celle par défaut est marquée par *) :
    #  -2 = demi-page
    #  -1 = la première/dernière ligne est affichée dans dans la page suivante
    #   0 = page par page (comportement initial)
    # * 1 = ligne par ligne
    #   2 ou plus = défiler 2 lignes par 2 ou plus (seulement dans le pager)

en: Display signatures. <SPACE> toggles & <CR> sets.
fr: Affiche les signatures. <ESPACE> change & <RETOUR> valide.

en: Display signatures
fr: Afficher les signatures

en: # If OFF don't show signatures when displaying articles
fr: # Si OFF ne pas afficher les signatures lors de la visualisation des articles.

en: Display article score. <SPACE> toggles & <CR> sets.
fr: Affiche le score de l’article. <ESPACE> change & <RETOUR> valide.

en: Display article score
fr: Affiche le score de l’article

en: # If ON show article score when displaying articles
fr: # Si ON affiche le score de l’article lors de l’affichage des articles

en: Remove soft hyphens. <SPACE> toggles & <CR> sets.
fr: Effacer les traits d'union. <ESPACE> change & <RETOUR> valide.

en: Remove soft hyphens
fr: Effacer les traits d'union

en: # If ON remove soft hyphens when displaying articles
fr: # Si ON efface les traits d'union lors de l'affichage des articles

en: Display uuencoded data as tagged attachments. <SPACE> toggles & <CR> sets.
fr: Afficher les archives uue comme PJ marquées. <ESPACE> change & <RETOUR> valide.

en: Display uue data as an attachment
fr: Afficher donnée uue comme PJ

en: # Handling of uuencoded data in the pager
    # Possible values are (the default is marked with *):
    # * 0 = No, display raw uuencoded data
    #   1 = Yes, uuencoded data will be condensed to a single tag line showing
    #       size and filename, similar to how MIME attachments are displayed
    #   2 = Hide all, as for 1, but any line that looks like uuencoded data will
    #       be folded into a tag line.
fr: # Prise en charge des données uuencode dans le pager
    # Les valeurs possibles sont (celle par défaut est marquée par *) :
    # * 0 = aucune, affichage brut des données uuencode
    #   1 = oui, les données uuencode seront condensées dans une seule ligne
    #       affichant la taille et le fichier, comme sont affichées les PJ MIME
    #   2 = masquer, comme pour l'option 1, mais toute ligne qui ressemble à des
    #       données uuencode sera condensée en une seule ligne.

en: Decode German style TeX umlaut codes to ISO. <SPACE> toggles & <CR> sets.
fr: Décode les umlauts Allemands de type TeX en ISO. <ESPACE> change & <RETOUR> valide.

en: Display "a as Umlaut-a
fr: Afficher "a comme Umlaut-a

en: # If ON decode German style TeX umlaut codes to ISO and
    # show "a as Umlaut-a, etc.
fr: # Si ON, convertit les umlauts Allemands de type TeX en codes ISO
    # et affiche "a comme Umlaut-a, etc.

en: Space separated list of header fields
fr: Liste des en-têtes, séparés par des espaces

en: Display these header fields (or *)
fr: Afficher ces en-têtes (ou *)

en: # Which news headers you wish to see. If you want to see _all_ the headers,
    # place an '*' as this value. This is the only way a wildcard can be used.
    # If you enter 'X-' as the value, you will see all headers beginning with
    # 'X-' (like X-Alan or X-Pape). You can list more than one by delimiting with
    # spaces. Not defining anything turns off this option.
fr: # Quels en-têtes voulez-vous voir. Si vous souhaitez voir _tout_ les en-têtes,
    # utilisez '*' comme valeur. C'est le seul moyen d'utiliser un caractère
    # joker ici. Si vous entrez 'X-' comme valeur, vous verrez tous les en-têtes
    # commençant par 'X-' (comme X-Alan ou X-Pape). Vous pouvez afficher plusieurs
    # en-têtes en les délimitant avec des espaces. Ne rien définir, désactive
    # cette option.

en: Do not display these header fields
fr: Ne pas afficher ces en-têtes

en: # Same as 'news_headers_to_display' except it denotes the opposite.
    # An example of using both options might be if you thought X- headers were
    # A Good Thing(tm), but thought Alan and Pape were miscreants...well then you
    # would do something like this:
    # news_headers_to_display=X-
    # news_headers_to_not_display=X-Alan X-Pape
    # Not defining anything turns off this option.
fr: # Comme l'option 'news_headers_to_display' excepté que là c'est le contraire.
    # Un exemple d'utilisation de ces deux options pourrait que vous trouviez les
    # en-têtes 'X-' intéressantes mais celles contenant 'Alan' et 'Pape'
    # inutiles... donc voici ce que vous pourriez alors faire :
    # news_headers_to_display=X-
    # news_headers_to_not_display=X-Alan X-Pape
    # Ne rien définir, désactive cette option.

en: Do you want to enable automatic handling of multipart/alternative articles?
fr: Voulez-vous activer la prise en charge automatique des articles multipart/alternative ?

en: Skip multipart/alternative parts
fr: Ignorer parties multipart/alternatives

en: # If ON strip multipart/alternative messages automatically
fr: # Si ON, enlève automatiquement les messages multipart/alternative

en: Enable detection of verbatim blocks? <SPACE> toggles & <CR> sets.
fr: Activer la détection des blocs à citer ? <ESPACE> change & <RETOUR> valide.

en: Detection of verbatim blocks
fr: Détection des blocs textuels

en: # If ON detect verbatim blocks in articles
fr: # Si ON, détecte les blocs textuels dans les articles

en: A regex used to decide which lines to show in col_quote.
fr: Une expression régulière pour déterminer quelles lignes afficher dans col_quote.

en: Regex used to show quoted lines
fr: Regex pour afficher les citations

en: # A regular expression that tin will use to decide which lines are
    # quoted when viewing articles. Quoted lines are shown in col_quote.
    # If you leave this blank, tin will use a built in default.
fr: # Une expression régulière qui permettra à tin d'afficher les citations.
    # Les citations sont affichées dans col_quote. Si vous laissez ce champ
    # vide, tin utilisera une valeur incluse par défaut.

en: A regex used to decide which lines to show in col_quote2.
fr: Une expression régulière pour déterminer quelles lignes afficher dans col_quote2.

en: Regex used to show twice quoted l.
fr: Regex pour afficher le 2nd niveau.

en: # A regular expression that tin will use to decide which lines are
    # quoted twice. Twice quoted lines are shown in col_quote2.
    # If you leave this blank, tin will use a built in default.
fr: # Une expression régulière qui permettra à tin d'afficher les citations de
    # second niveau. Ces citations sont affichées dans col_quote2. Si vous
    # laissez ce champ vide, tin utilisera une valeur incluse par défaut.

en: A regex used to decide which lines to show in col_quote3.
fr: Une expression régulière pour déterminer quelles lignes afficher dans col_quote3.

en: Regex used to show >= 3 times q.l.
fr: Regex pour afficher niveau >= 3

en: # A regular expression that tin will use to decide which lines are
    # quoted >=3 times. >=3 times quoted lines are shown in col_quote3.
    # If you leave this blank, tin will use a built in default.
fr: # Une expression régulière qui permettra à tin d'afficher les citations de
    # troisième niveau et supérieur. Ces citations sont affichées dans col_quote3.
    # Si vous laissez ce champ vide, tin utilisera une valeur incluse par défaut.

en: Enable detection of external quotes? <SPACE> toggles & <CR> sets.
fr: Activer la détection des citations externes ? <ESPACE> change & <RETOUR> valide.

en: Detection of external quotes
fr: Détection des citations externes

en: # If ON detect quoted text from external sources in articles
fr: # Si ON, détecte les citations textuelles de sources externes dans les articles

en: A regex used to decide which lines to show in col_extquote.
fr: Une expression régulière pour déterminer quelles lignes afficher dans col_extquote.

en: Regex used to show quotes from external sources
fr: Regex pour afficher les citations de sources externes

en: # A regular expression that tin will use to decide which lines are
    # external quotes. Text from external quotes is shown in col_extquote.
    # If you leave this blank, tin will use a built in default.
fr: # Une expression régulière qui permettra à tin de décider quelles sont les citations de
    # second niveau. Ces citations sont affichées dans col_extquote. Si vous
    # laissez ce champ vide, tin utilisera une valeur incluse par défaut.

en: A regex used to decide which words to show in col_markslashes.
fr: Une expression régulière pour déterminer quels mots afficher dans col_markslashes.

en: Regex used to highlight /slashes/
fr: Regex pour les mots entre /slash/

en: # A regular expression that tin will use to decide which words
    # bounded by '/' are to be shown in col_markslashes.
    # If you leave this blank, tin will use a built in default.
fr: # Une expression régulière qui permettra à tin d'afficher les mots
    # placés entre des '/' dans col_markslashes.
    # Si vous laissez ce champ vide, tin utilisera une valeur incluse par défaut.

en: A regex used to decide which words to show in col_markstars.
fr: Une expression régulière pour déterminer quels mots afficher dans col_markstars.

en: Regex used to highlight *stars*
fr: Regex pour les mots entre *astérisques*

en: # A regular expression that tin will use to decide which words
    # bounded by '*' are to be shown in col_markstars.
    # If you leave this blank, tin will use a built in default.
fr: # Une expression régulière qui permettra à tin d'afficher les mots
    # placés entre des '*' dans col_markstars.
    # Si vous laissez ce champ vide, tin utilisera une valeur incluse par défaut.

en: A regex used to decide which words to show in col_markstroke.
fr: Une expression régulière pour déterminer quels mots afficher dans col_markstroke.

en: Regex used to highlight -strokes-
fr: Regex pour les mots entre -tirets-

en: # A regular expression that tin will use to decide which words
    # bounded by '-' are to be shown in col_markstroke.
    # If you leave this blank, tin will use a built in default.
fr: # Une expression régulière qui permettra à tin d'afficher les mots
    # placés entre des '-' dans col_markstroke.
    # Si vous laissez ce champ vide, tin utilisera une valeur incluse par défaut.

en: A regex used to decide which words to show in col_markdash.
fr: Une expression régulière pour déterminer quels mots afficher dans col_markdash.

en: Regex used to highlight _underline_
fr: Regex pour les mots entre _underscore_

en: # A regular expression that tin will use to decide which words
    # bounded by '_' are to be shown in col_markdash.
    # If you leave this blank, tin will use a built in default.
fr: # Une expression régulière qui permettra à tin d'afficher les mots
    # placés entre des '_' dans col_markdash.
    # Si vous laissez ce champ vide, tin utilisera une valeur incluse par défaut.

en: A regex used to find Subject prefixes to remove.  Use '|' as separator.
fr: Une expression régulière pour trouver les préfixes dans le sujet. '|' est un séparateur.

en: Regex with Subject prefixes
fr: Regex pour les préfixes dans le sujet

en: # A regular expression that tin will use to find Subject prefixes
    # which will be removed before showing the header.
fr: # Une expression régulière qui permettra à tin de trouver les préfixes
    # dans le sujet et qui seront effacés avant d'afficher l'en-tête.

en: A regex used to find Subject suffixes to remove.  Use '|' as separator.
fr: Une expression régulière pour trouver les suffixes dans le sujet. '|' est un séparateur.

en: Regex with Subject suffixes
fr: Regex pour les suffixes dans le sujet

en: # A regular expression that tin will use to find Subject suffixes
    # which will be removed when replying or posting followup.
fr: # Une expression régulière qui permettra à tin de trouver les suffixes
    # dans le sujet et qui seront effacés avant d'afficher l'en-tête.

en: A regex used to find the begin of a verbatim block.
fr: Une expression régulière pour trouver le début d'un bloc textuel.

en: Regex for begin of a verbatim block
fr: Regex pour le début d'un bloc textuel

en: # A regular expression that tin will use to find the begin of
    # a verbatim block.
fr: # Une expression régulière que tin utilisera pour trouver
    # le début d'un bloc textuel.

en: A regex used to find the end of a verbatim block.
fr: Une expression régulière pour trouver la fin d'un bloc textuel.

en: Regex for end of a verbatim block
fr: Regex pour la fin d'un bloc textuel

en: # A regular expression that tin will use to find the end of
    # a verbatim block.
fr: # Une expression régulière que tin utilisera pour trouver
    # la fin d'une bloc textuel.

en: Enter name and options for external MIME viewer, --internal for built-in viewer
fr: Nom et options pour le visualisateur MIME externe, --internal pour celui inclus

en: MIME binary content viewer
fr: Visualisateur de contenu MIME

en: # If --internal automatically use the built in MIME viewer for non-text
    # parts of articles.
    # Otherwise specify an external viewer program (e.g. metamail) or leave blank
    # for no automatic viewing
fr: # Si l’option '--internal’ est utilisée utiliser le visualiseur MIME inclus pour
    # les parties non textuelles.
    # Sinon, spécifiez un logiciel externe (pe. metamail) ou laissez ce champ
    # vide pour ne pas activer la prévisualisation automatique.

en: Confirm before starting non-text viewing program
fr: Confirmation avant le lancement d'un visualisateur externe

en: Ask before using MIME viewer
fr: Demander avant d'utiliser le visualisateur

en: # If ON tin will ask before using metamail to display MIME messages
    # this only happens if metamail_prog is set to something
fr: # Si ON, tin demandera avant d'utiliser metamail pour afficher les
    # messages MIME
    # Cela ne se produit que lorsque 'metamail_prog' contient une valeur

en: Ask to mark groups read when quitting. <SPACE> toggles & <CR> sets.
fr: Marquer lu les groupes à la fermeture ? <ESPACE> change & <RETOUR> valide.

en: Catchup read groups when quitting
fr: Marquer lu les groupes à la fermeture

en: # If ON ask user if read groups should all be marked read
fr: # Si ON, demande à l'utilisateur si les groupes consultés
    # doivent être marqués lus

en: Catchup group using left key
fr: Marquer lu le groupe via la flèche gauche

en: # If ON catchup group/thread when leaving with the left arrow key.
fr: # Si ON, marque lu avec <- le groupe/fil.

en: Catchup thread by using left key
fr: Marquer lu le fil via la flèche gauche

en: Which actions require confirmation
fr: Quelles actions requièrent confirmation

en: # What should we ask confirmation for.
    # Possible values are (the default is marked with *):
    #   0 = none
    #   1 = commands
    #   2 = select
    #   3 = quit
    # * 4 = commands & quit
    #   5 = commands & select
    #   6 = quit & select
    #   7 = commands & quit & select
fr: # Demander confirmation pour.
    # Les valeurs possibles sont (valeur par défaut marquée par *):
    #   0 = aucun
    #   1 = commandes
    #   2 = sélection
    #   3 = quitter
    # * 4 = commandes & quitter
    #   5 = commandes & sélection
    #   6 = quitter et sélection
    #   7 = commandes & quitter & sélection

en: 'Mark as (un)read' ignores tags
fr: 'Marquer (non)lu l'article' ignore les marques

en: # If ON the 'Mark as (un)read' function marks only the current article.
fr: # Si ON, la fonction 'Marquer (non) lu l'article' agit uniquement sur l'article
    # actuel.

en: Program to run to open URLs, <CR> sets, <ESC> cancels.
fr: Logiciel utilisé pour lancer les URLs, <RETOUR> valide, <ESC> annule.

en: Program that opens URLs
fr: Logiciel lançant les URLs

en: # The program used to open URLs. The actual URL will be appended
fr: # Commande ou script ouvrant les URLs. L'URL sera ajoutée

en: Use mouse in xterm
fr: Utiliser la souris dans l'xterm

en: # If ON enable mouse button support on xterm terminals
fr: # Si ON, active le support de la souris dans xterm

en: Use scroll keys on keypad
fr: Utiliser les flèches du pavé numérique

en: # If ON enable scroll keys on terminals that support it
fr: # Si ON, active les flèches de défilement pour les terminaux
    # les supportant

en: Enter maximum number of article to get. <CR> sets.
fr: Nombre max d'articles à récupérer. <RETOUR> valide.

en: Number of articles to get
fr: Nombre d'articles à récupérer

en: # Number of articles to get (0=no limit), if negative sets maximum number
    # of already read articles to be read before first unread one
fr: # Nombre d'articles à récupérer (0=pas de limite); si le nombre est négatif
    # détermine le nombre max d'articles déjà lus à relire avant le premier non lu

en: Enter number of days article is considered recent. <CR> sets.
fr: Nombre de jours un article est considéré comme récent. <RETOUR> valide.

en: Article recentness time limit
fr: Durée des articles considérés comme récents

en: # Number of days in which article is considered recent, (0=OFF)
fr: # Nombre de jours un article est considéré comme récent; (0=OFF)

en: WILDMAT for normal wildcards, REGEX for full regular expression matching.
fr: WILDMAT pour les wildcards normaux, REGEX pour expressions régulières.

en: Wildcard matching
fr: Concordance wildcard

en: # Wildcard matching
    # Possible values are (the default is marked with *):
    # * 0 = wildmat
    #   1 = regex
fr: # Concordances Wildcard
    # Les valeurs possibles sont (celle par défaut est marquée par *) :
    # * 0 = wildmat
    #   1 = regex

en: Enter minimal score before an article is marked killed. <CR> sets.
fr: Score minimal avant qu'un article soit filtré. <RETOUR> valide.

en: Score limit (kill)
fr: Score minimum (filtre)

en: # Score limit before an article is marked killed
fr: # Score minimal avant qu'un article soit filtré

en: Enter default score to kill articles. <CR> sets.
fr: Score par défaut pour filtrer les articles. <RETOUR> valide.

en: Default score to kill articles
fr: Score par déf. pour filtrer les articles

en: # Default score to kill articles
fr: # Score par défaut pour filtrer les articles

en: Enter minimal score before an article is marked hot. <CR> sets.
fr: Score minimal avant qu'un article soit sélectionné. <RETOUR> valide.

en: Score limit (select)
fr: Score minimum (sélection)

en: # Score limit before an article is marked hot
fr: # Score minimal avant qu'un article soit sélectionné

en: Enter default score to select articles. <CR> sets.
fr: Score par défaut pour la sélection des articles. <RETOUR> valide.

en: Default score to select articles
fr: Score par défaut pour sél. les articles

en: # Default score to select articles
fr: # Score par défaut pour sélectionner les articles

en: Use slrnface to show ''X-Face:''s
fr: Utiliser slrnface pour afficher les 'X-Face:'

en: # If ON using slrnface(1) to interpret the ''X-Face:'' header.
    # Only useful when running in an xterm.
fr: # Si ON, utiliser slrnface(1) pour interpréter l'en-tête 'X-Face:'
    # Seulement utile lors de l'utilisation de tin dans un xterm.

en: Use ANSI color
fr: Utiliser les couleurs ANSI

en: # If ON using ANSI-color
fr: # Si ON, utiliser les couleurs ANSI

en: Standard foreground color
fr: Couleur standard de l'avant-plan

en: # Standard foreground color
    # Default: -1 (default color)
fr: # Couleur standard de l'avant-plan
    # Défaut : -1 (défaut couleur)

en: Standard background color
fr: Couleur standard de l'arrière-plan

en: # Standard background color
    # Default: -1 (default color)
fr: # Couleur standard de l'arrière-plan
    # Défaut : -1 (défaut couleur)

en: Color for inverse text (background)
fr: Couleur du texte inversé (arrière-plan)

en: # Color of background for inverse text
    # Default: 4 (blue)
fr: # Couleur de l'arrière-plan pour le texte inversé
    # Défaut : 4 (bleu)

en: Color for inverse text (foreground)
fr: Couleur du texte inversé (avant-plan)

en: # Color of foreground for inverse text
    # Default: 7 (white)
fr: # Couleur de l'avant-plan du texte inversé
    # Défaut : 7 (blanc)

en: Color of text lines
fr: Couleur du texte

en: # Color of text lines
    # Default: -1 (default color)
fr: # Couleur du texte
    # Défaut : -1 (défaut couleur)

en: Color of mini help menu
fr: Couleur du petit menu d'aide

en: # Color of mini help menu
    # Default: 3 (brown)
fr: # Couleur du petit menu d'aide
    # Défaut : 3 (marron)

en: Color of help text
fr: Couleur de l'aide

en: # Color of help pages
    # Default: -1 (default color)
fr: # Couleur des pages d'aide
    # Défaut : -1 (couleur par défaut)

en: Color of status messages
fr: Couleur des messages de statut

en: # Color of messages in last line
    # Default: 6 (cyan)
fr: # Couleur des messages de statut
    # Défaut : 6 (cyan)

en: Color of quoted lines
fr: Couleur de citation de 1er niveau

en: # Color of quote-lines
    # Default: 2 (green)
fr: # Couleur de citation de premier niveau
    # Défaut : 2 (vert)

en: Color of twice quoted line
fr: Couleur de citation de 2nd niveau

en: # Color of twice quoted lines
    # Default: 3 (brown)
fr: # Couleur de citation de second niveau
    # Défaut : 3 (marron)

en: Color of =>3 times quoted line
fr: Couleur de citation de 3e niveau ou supérieur

en: # Color of >=3 times quoted lines
    # Default: 4 (blue)
fr: # Couleur de citation de 3e niveau ou supérieur
    # Défaut : 4 (bleu)

en: Color of article header lines
fr: Couleur des en-têtes de l'article

en: # Color of header-lines
    # Default: 2 (green)
fr: # Couleur des en-têtes de l'article
    # Défaut : 2 (vert)

en: Color of actual news header fields
fr: Couleur des champs d'en-tête actuels

en: # Color of actual news header fields
    # Default: 9 (light red)
fr: # Couleur des champs d'en-têtes actuels
    # Défaut : 9 (rouge gras)

en: Color of article subject lines
fr: Couleur du sujet

en: # Color of article subject
    # Default: 6 (cyan)
fr: # Couleur du sujet
    # Défaut : 6 (cyan)

en: Color of external quotes
fr: Couleur des citations externes

en: # Color of quoted text from external sources
    # Default: 5 (pink)
fr: # Couleur des citations textuelles de sources externes
    # Défaut : 5 (rose)

en: Color of response counter
fr: Couleur du compteur de réponse

en: # Color of response counter
    # Default: 2 (green)
fr: # Couleur du compteur de réponse
    # Défaut : 2 (vert)

en: Color of sender (From:)
fr: Couleur de l'expéditeur (From:)

en: # Color of sender (From:)
    # Default: 2 (green)
fr: # Couleur de l'expéditeur (From:)
    # Défaut : 2 (vert)

en: Color of help/mail sign
fr: Couleur de l'aide/signature email

en: # Color of Help/Mail-Sign
    # Default: 4 (blue)
fr: # Couleur de l'aide/signature email
    # Défaut : 4 (bleu)

en: Color of signatures
fr: Couleur des signatures

en: # Color of signature
    # Default: 4 (blue)
fr: # Couleur des signatures
    # Défaut : 4 (bleu)

en: Color of negative score
fr: Couleur de score négatif

en: # Color of negative score
    # Default: 1 (red)
fr: # Couleur de score négatif
    # Défaut : 1 (rouge)

en: Color of positive score
fr: Couleur de score positif

en: # Color of positive score
    # Default: 2 (green)
fr: # Couleur de score positif
    # Défaut : 2 (vert)

en: Color of highlighted URLs
fr: Couleur des URLs en surbrillance

en: # Color of highlighted URLs
    # Default: -1 (default color)
fr: # Couleur des URLs en surbrillance
    # Défaut : -1 (défaut couleur)

en: Color of verbatim blocks
fr: Couleur des blocs textuels

en: # Color of verbatim blocks
    # Default: 5 (pink)
fr: # Couleur des blocs textuels
    # Défaut : 5 (rose)

en: Color of highlighting with *stars*
fr: Couleur des mots entre *astérisques*

en: # Color of word highlighting with *stars*
    # Default: 11 (yellow)
fr: # Couleur des mots entre *astérisques*
    # Défaut : 11 (jaune)

en: Color of highlighting with _dash_
fr: Couleur des mots entre _underscore_

en: # Color of word highlighting with _dash_
    # Default: 13 (light pink)
fr: # Couleur des mots entre _underscore_
    # Défaut : 13 (rose gras)

en: Color of highlighting with /slash/
fr: Couleur des mots entre /slash/

en: # Color of word highlighting with /slash/
    # Default: 14 (light cyan)
fr: # Couleur des mots entre /slash/
    # Défaut : 14 (cyan gras)

en: Color of highlighting with -stroke-
fr: Couleur des mots entre -tirets-

en: # Color of word highlighting with -stroke-
    # Default: 12 (light blue)
fr: # Couleur des mots entre -tirets-
    # Défaut : 12 (bleu gras)

en: Attr. of highlighting with *stars*
fr: Style des mots entre *astérisques*

en: # Attributes of word highlighting on mono terminals
    # Possible values are:
    #   0 = Normal
    #   1 = Underline
    #   2 = Best highlighting
    #   3 = Reverse video
    #   4 = Blinking
    #   5 = Half bright
    #   6 = Bold
    
    # Attribute of word highlighting with *stars*
    # Default: 6 (bold)
fr: # Style des mots mis en évidence pour les terminaux mono
    # Les valeurs possibles sont :
    #   0 = Normal
    #   1 = Souligné
    #   2 = Mise en évidence accrue
    #   3 = Vidéo inversée
    #   4 = Clignotement
    #   5 = Contrasté
    #   6 = Gras
    
    # Style des mots entre *astérisques*
    # Défaut : 6 (gras)

en: Attr. of highlighting with _dash_
fr: Style des mots entre _underscore_

en: # Attribute of word highlighting with _dash_
    # Default: 2 (best highlighting)
fr: # Style des mots entre _tirets_
    # Défaut : 2 (mise en évidence accrue)

en: Attr. of highlighting with /slash/
fr: Style des mots entre /slash/

en: # Attribute of word highlighting with /slash/
    # Default: 5 (half bright)
fr: # Style des mots entre /slash/
    # Défaut : 5 (contrasté)

en: Attr. of highlighting with -stroke-
fr: Style des mots entre -tirets-

en: # Attribute of word highlighting with -stroke-
    # Default: 3 (reverse video)
fr: # Style des mots entre -tirets-
    # Défaut : 3 (vidéo inversée)

en: URL highlighting in message body
fr: Mise en évidence des URLs dans les articles

en: # Enable URL highlighting?
fr: # Mettre en évidence les URLs ?

en: Word highlighting in message body
fr: Mise en évidence des mots dans les articles

en: # Enable word highlighting?
fr: # Mettre en évidence les mots ?

en: What to display instead of mark
fr: Afficher ça plutôt qu'une marque

en: # Should the leading and ending stars and dashes also be displayed,
    # even when they are highlighting marks?
    # Possible values are (the default is marked with *):
    #   0 = no
    #   1 = yes, display mark
    # * 2 = print a space instead
fr: # Est-ce que les astérisques et tirets doivent être affichés,
    # même s'ils mettent en évidence des marques ?
    # Les valeurs possibles sont (celle par défaut est marquée par *) :
    #   0 = non
    #   1 = oui, afficher la marque
    # * 2 = plutôt afficher un espace

en: Enter column number to wrap article lines to in the pager. <CR> sets.
fr: Largeur du pager. <RETOUR> valide.

en: Page line wrap column
fr: Largeur du pager

en: # Wrap article lines at column
fr: # Justifier les lignes des articles à la colonne indiquée

en: Wrap around threads on next unread
fr: Englober les fils pour le non lu suivant

en: # If ON wrap around threads on searching next unread article
fr: # Si ON, englober les fils lors de la recherche de l'article suivant non lu

en: Enter default mail address (and fullname). <CR> sets.
fr: Adresse mail par défaut (et nom complet). <RETOUR> valide.

en: Mail address (and fullname)
fr: Adresse mail (et nom complet)

en: # User's mail address (and fullname), if not username@host (fullname)
fr: # Adresse mail (et nom complet) si ce n'est pas utilisateur@hôte
    # (nom complet)

en: Show empty Followup-To in editor
fr: Inclure l'en-tête Followup-To dans l'éditeur

en: # If ON show empty Followup-To header when editing an article
fr: # Si ON, inclure l'en-tête Followup-To lors de la composition
    # des articles

en: Enter path/! command/--none to create your default signature. <CR> sets.
fr: Chemin/! commande/--aucune pour la création de votre signature. <RETOUR> valide.

en: Create signature from path/command
fr: Signature depuis fichier/commande

en: # Signature path (random sigs)/file to be used when posting/replying
    # sigfile=file       appends file as signature
    # sigfile=!command   executes external command to generate a signature
    #                    (specify %G to pass name of current newsgroup)
    # sigfile=--none     don't append a signature
fr: # Fichier de signature à utiliser lors de la composition/réponse à un article.
    # sigfile=fichier       utilise le contenu d'un fichier comme signature
    # sigfile=!commande   exécute une commande externe pour générer la signature
    #                    (%G pour indiquer le nom du groupe actuel)
    # sigfile=--aucun     ne pas ajouter de signature

en: Prepend signature with "-- " on own line. <SPACE> toggles & <CR> sets.
fr: Précéder la signature avec "-- ". <ESPACE> change & <RETOUR> valide.

en: Prepend signature with "-- "
fr: Précéder la signature avec "-- "

en: # If ON prepend the signature with dashes '\n-- \n'
fr: # Si ON, précéde la signature avec le délimiteur standard
    # '\n-- \'

en: Add signature when reposting articles. <SPACE> toggles & <CR> sets.
fr: Rajouter la signature lors du repostage. <ESPACE> change & <RETOUR> valide.

en: Add signature when reposting
fr: Rajouter la signature lors du repostage

en: # If ON add signature to reposted articles
fr: # Si ON, rajoute la signature aux articles repostés

en: Enter quotation marks, %I for author's initials.
fr: Caractère de citation, %I correspond aux initiales de l’auteur.

en: Characters used as quote-marks
fr: Caractère de citation

en: # Characters used in quoting to followups and replies.
    # '_' is replaced by ' ', %I is replaced by author's initials.
fr: # Caractères utilisés pour les citations et les réponses.
    # '_' est remplacé par ' ', %I est remplacé par les intiales de l’auteur.

en: Quoting behavior
fr: Type de citations

en: # How quoting should be handled when following up or replying.
    # Possible values are (the default is marked with *):
    #   0 = Nothing special
    #   1 = Compress quotes
    #   2 = Quote signatures
    #   3 = Compress quotes, quote signatures
    #   4 = Quote empty lines
    # * 5 = Compress quotes, quote empty lines
    #   6 = Quote signatures, quote empty lines
    #   7 = Compress quotes, quote signatures, quote empty lines
fr: # Type de citations lors des réponses ou des suivis.
    # Les valeurs possibles sont (celle par défaut est marquée par *) :
    #   0 = Rien de spécial
    #   1 = Citations compressées
    #   2 = Citer les signatures
    #   3 = Compresser les citations, citer les signatures
    #   4 = Citer les lignes vides
    # * 5 = Compresser les citations, citer les lignes vides
    #   6 = Citer les signatures, citer les lignes vides
    #   7 = Citations compr., signatures et lignes vides citées

en: %A Addr %D Date %F Addr+Name %G Groupname %M Message-ID %N Name %C First Name
fr: %A Adresse %D Date %F Adresse+Nom %G groupe %M Message-ID %N Nom %C Prénom

en: Quote line when following up
fr: Citation lors d'un suivi

en: # Format of quote line when mailing/posting/following-up an article
    # %A Address    %D Date   %F Addr+Name   %G Groupname   %M Message-ID
    # %N Full Name  %C First Name   %I Initials
fr: # Format de la citation lors de l'envoi/postage/suivi d'un article
    # %A Adresse		%D Date	%F Adresse+Nom	%G groupe
    # %M Message-ID	%N Nom complet	%C Prénom	%I Initiales

en: Quote line when cross-posting
fr: Citation lors d'un cross-post

en: Quote line when mailing
fr: Citation lors d'un envoi par mail

en: If ON, include User-Agent: header. <SPACE> toggles & <CR> sets.
fr: Si ON, inclus l'en-tête 'User-Agent:'. <ESPACE> change & <RETOUR> valide.

en: Insert 'User-Agent:' header
fr: Insérer l'en-tête 'User-Agent:'

en: # If ON include advertising User-Agent: header
fr: # Si ON inclus l'en-tête 'User-Agent:'

en: Enter charset name for MIME (e.g. US-ASCII, ISO-8859-1, EUC-KR), <CR> to set.
fr: Jeu d'encodage pour MIME (p.e. US-ASCII, ISO_8859_1, EUC_KR), <RETOUR> valide.

en: # Charset supported locally which is also used for MIME header and
    # Content-Type header.
    # If not set, the value of the environment variable MM_CHARSET is used.
    # Set to US-ASCII or compile time default if neither of them is defined.
    # If MIME_STRICT_CHARSET is defined at compile-time, charset other than
    # mm_charset is considered not displayable and represented as '?'.
fr: # Jeu d'encodage supporté localement qui est également utilisé pour les
    # en-têtes MIME ainsi que l'en-tête 'Content-Type'.
    # Si rien n'est déclaré, la valeur de la variable d'environnement MM_CHARSET
    # est utilisée.
    # Utilisez US-ASCII ou utilisez la valeur par défaut lors de la compilation
    # de tin si aucunes des deux n'est définie.
    # Si MIME_STRICT_CHARSET est déclarée au moment de la compilation, le jeu
    # d'encodage autre que mm_charset est considéré comme non disponible et
    # représenté par '?'.

en: # Charset used for MIME (Content-Type) header in postings.
fr: # Jeu d'encodage utilisé par l'en-tête MIME (Content-Type).

en: Enter local charset name (e.g. US-ASCII, ISO-8859-1, EUC-KR), <CR> to set.
fr: Encodage local (p.e. US-ASCII, ISO_8859_1, EUC_KR), <RETOUR> valide.

en: # Charset supported locally.
fr: # Encodage de caractères local disponible.

en: Mailbox format
fr: Format de la boîte à lettres

en: # Format of the mailbox.
fr: # Format de la boîte à lettres

en: MIME encoding in news messages
fr: Encodage MIME dans les messages usenet

en: # MIME encoding (8bit, base64, quoted-printable, 7bit) of the body
    # for mails and posts, if necessary. QP is efficient for most European
    # character sets (ISO-8859-X) with small fraction of non-US-ASCII chars,
    # while Base64 is more efficient for most 8bit East Asian, Greek, and
    # Russian charsets with a lot of 8bit characters.
fr: # Si nécessaire, encodage MIME (8bit, base64, quoted-printable, 7bit) du
    # corps du message pour les mails et les arrticles. QP est suffisant pour
    # la plupart des jeux d'encodage Européens (ISO-8859-X) avec une petite
    # fraction de caractères non-US-ASCII; alors que le Base64 est plus indiqué
    # pour les jeux d'encodage 8bit Est Asiatique, Grec et Russe, car contenant
    # un plus grand nombre de caractères 8bit.

en: Don't change unless you know what you are doing. <ESC> cancels.
fr: Ne pas changer sauf si vous savez ce que vous faites. <ESC> annule.

en: Use 8bit characters in news headers
fr: Caractères 8bit dans les en-têtes usenet

en: # If ON, 8bit characters in news headers are NOT encoded.
    # default is OFF. Thus 8bit characters are encoded by default.
    # 8bit chars in header are encoded regardless of the value of this
    # parameter unless post_mime_encoding is 8bit as well.
fr: # Si ON, les caractères 8bit dans les en-têtes ne sont PAS encodés.
    # OFF par défaut. Donc les caractères 8bit sont encodés par défaut.
    # Les caractères 8bit dans les en-têtes sont encodés indépendamment
    # de la valeur de cette option sauf si post_mime_encoding a comme
    # valeur 8bit.

en: Auto-view post-processed files <SPACE> toggles, <CR> sets, <ESC> cancels.
fr: Visualiser automatiquement les fichiers traités. <ESPACE> change, <RETOUR> valide, <ESC> annule.

en: View post-processed files
fr: Voir les fichiers traités

en: # If set, post processed files will be opened in a viewer
fr: # Si ON, les fichiers traités seront ouverts

en: MIME encoding in mail messages
fr: Encodage MIME pour les mails

en: Use 8bit characters in mail headers
fr: Caractères 8bits dans en-têtes mail

en: # If ON, 8bit characters in mail headers are NOT encoded.
    # default is OFF. Thus 8bit characters are encoded by default.
    # 8bit chars in headers are encoded regardless of the value of this parameter
    # unless mail_mime_encoding is 8bit as well. Note that RFC 2822
    # prohibits 8bit characters in mail headers so that you are advised NOT to
    # turn it ON unless you have some compelling reason.
fr: # Si ON, les caractères 8bit dans les en-têtes des mails ne sont PAS encodés.
    # OFF par défaut. Donc les caractères 8bit sont encodés par défaut.
    # Les caractères 8bit dans les en-têtes sont encodés indépendamment
    # de la valeur de cette option sauf si mail_mime_encoding a comme valeur
    # 8bit.
    # Notez que la RFC 2822 interdit les caractères 8bit dans les en-têtes des
    # mails donc nous vous conseillons de ne PAS activer cette option sauf si
    # vous avez une bonne raison.

en: Strip blanks from ends of lines
fr: Nettoyer les fins de lignes

en: # If ON strip blanks from ends of lines for faster display on slow terminals.
fr: # Si ON, enlève les blancs présents aux fins de lignes pour un affichage 
    # plus rapide sur les terminaux lents.

en: If ON, use transliteration. <SPACE> toggles & <CR> sets.
fr: Si ON, utilise 'translit' pour iconv_open(3). <ESPACE> change & <RETOUR> valide.

en: Transliteration
fr: Translitération (conversion)

en: # If ON, use //TRANSLIT extension. This means that when a character cannot
    # be represented in the in the target character set, it can be approximated
    # through one or several similarly looking characters.
fr: # Si ON, utilise l'extension //TRANSLIT. Cela veut dire que lorsqu'un
    # caractère n'est pas disponible dans l'encodage choisi, il peut être
    # remplacé par un ou plusieurs autres caractères similaires.

en: Send you a Cc/Bcc automatically
fr: S'envoyer automatiquement une copie

en: # Put your name in the Cc: and/or Bcc: field when mailing an article.
    # Possible values are (the default is marked with *):
    # * 0 = No
    #   1 = Cc
    #   2 = Bcc
    #   3 = Cc and Bcc
fr: # Mettre votre nom dans le champ Cc: et/ou CCi: lors de l'envoi d'un article.
    # Les valeurs possibles sont (la valeur par défaut est indiquée par *) :
    # * 0 = Non
    #   1 = Cc
    #   2 = Cci
    #   3 = Cc et Cci

en: Hash algorithm for Cancel-Lock/Cancel-Key
fr: Type d’algorithme pour Cancel-Lock/Cancel-Key

en: # Hash algorithm for Cancel-Lock/Cancel-Key (default 'sha1')
    # Use 'none' to not generate Cancel-Lock headers.
fr: # Type d’algorithme pour Cancel-Lock/Cancel-Key (‘sha1’ par défaut)
    # Utiliser ‘aucun’ pour ne pas générer d’en-tête Cancel-Lock.

en: Enter address elements about which you want to be warned. <CR> sets.
fr: Être averti de ces éléments. <RETOUR> valide.

en: Spamtrap warning address parts
fr: Pièges à spam dans les adresses

en: # A comma-delimited list of address-parts you want to be warned
    # about when trying to reply by email.
fr: # Une liste des parties dans les adresses, délimitées par des virgules,
    # que vous souhaitez connaître lors d'une réponse par mail.

en: Enter default number of days a filter entry will be valid. <CR> sets.
fr: Entrer la durée d'un filtre (en nombre de jours). <RETOUR> valide.

en: No. of days a filter entry is valid
fr: Durée de validité d'un filtre

en: # Number of days a short term filter will be active
fr: # Durée (en nombre de jours) de validité d'un filtre

en: Add posted articles to filter. <SPACE> toggles & <CR> sets.
fr: Créer une règle pour les articles postés. <ESPACE> change & <RETOUR> valide.

en: Add posted articles to filter
fr: Créer une règle pour les articles postés

en: # If ON add posted articles which start a new thread to filter for
    # highlighting follow-ups
fr: # Si ON, crée une règle pour les articles débutant un nouveau fil
    # afin de mettre en surbrillance les suivis.

en: The directory where articles/threads are to be saved in mailbox format.
fr: Le répertoire où sont enregistrés les articles/fils au format mailbox.

en: Mail directory
fr: Répertoire mail

en: # (-m) directory where articles/threads are saved in mailbox format
fr: # (-m) répertoire où sont enregistrés les articles/fils au format mailbox

en: Save articles in batch mode (-S)
fr: Enregistrer articles en arrière-plan (-S)

en: # If ON articles/threads will be saved in batch mode when save -S
    # or mail (-M/-N) is specified on the command line
fr: # Si ON, les articles/fils seront enregistrés à l'arrière-plan lorsque
    # l'option -S ou (-M/-N) pour les mails est spécifiée.

en: The directory where you want articles/threads saved.
fr: Le répertoire où vous voulez enregistrer les articles/fils.

en: Directory to save arts/threads in
fr: Répertoire où enregistrer les articles/fils

en: # Directory where articles/threads are saved
fr: # Répertoire où sont enregistrés les articles/fils

en: Mark saved articles/threads as read. <SPACE> toggles, <CR> sets, <ESC> cancels.
fr: Marquer lu les articles/fils enregistrés. <ESPACE> change, <RETOUR> valide, <ESC> annule.

en: Mark saved articles/threads as read
fr: Marquer lu les articles/fils enregistrés

en: # If ON mark articles that are saved as read
fr: # Si ON, marque lu les articles qui sont enregistrés

en: Do post processing (e.g. extract attachments) for saved articles.
fr: Ne pas faire de traitement postérieur (p.e. extraire les PJ) des articles enregistrés.

en: Post process saved articles
fr: Post-traiter les articles enregistrés

en: # Perform post processing (saving binary attachments) from saved articles.
    # Possible values are (the default is marked with *):
    # * 0 = No
    #   1 = extract shell archives (shar) only
    #   2 = Yes
fr: # Post-traitement (enregistrement des PJ) des articles enregistrés.
    # Les valeurs possibles sont (celle par défaut est marquée par *) :
    # * 0 = non
    #   1 = extraire uniquement les *.shar (archives shell)
    #   2 = oui

en: Process only unread articles
fr: Traiter uniquement les articles non lus

en: # If ON only save/print/pipe/mail unread articles (tagged articles excepted)
fr: # Si ON, enregistre/imprime/pipe/envoi articles non lu
    # (excepté les articles marqués)

en: Print all or just part of header. <SPACE> toggles & <CR> sets.
fr: Afficher tout ou une partie des en-têtes. <ESPACE> change & <RETOUR> valide.

en: Print all headers when printing
fr: Imprimer tous les en-têtes

en: # If ON print all of article header otherwise just the important lines
fr: # Si ON, imprimer tous les en-têtes, sinon juste les lignes importantes

en: The printer program with options that is to be used to print articles/threads.
fr: Le logiciel d'impression avec options utilisées pour imprimer les articles/fils.

en: Printer program with options
fr: Logiciel d'impression avec options

en: # Print program with parameters used to print articles/threads
fr: # Logiciel d'impression avec options utilisées por imprimer les articles/fils

en: Force redraw after certain commands
fr: Rafraîchir l'écran après certaines actions

en: # If ON a screen redraw will always be done after certain external commands
fr: # Si ON, un rafraîchissement de l'écran sera toujours effectué après
    # certaines commandes externes

en: Enter %E for editor, %F for filename, %N for line-number, <CR> to set.
fr: %E pour l'éditeur, %F pour le fichier, %N pour la ligne, <RETOUR> valide.

en: Invocation of your editor
fr: Lancement de votre éditeur

en: # Format of editor line including parameters
    # %E Editor  %F Filename  %N Linenumber
fr: # Format des paramètres pour l'éditeur
    # %E Éditeur  %F Fichier  %N N° de ligne

en: Enter name and options for external-inews, --internal for internal inews
fr: Nom et options pour l'inews externe, --internal pour l'inews interne

en: External inews
fr: Inews externe

en: # If --internal use the built in mini inews for posting via NNTP
    # otherwise use an external inews program
fr: # Si '--internal', utilise l'inews allégé intégré pour poster via
    # NNTP sinon, utilise un logiciel inews externe

en: Enter %M for mailer, %S for subject, %T for to, %F for filename, <CR> to set.
fr: %M pour le MUA, %S pour le sujet, %T pour 'to:', %F pour Fichier, <RETOUR> valide.

en: Invocation of your mail command
fr: Lancement de votre client mail

en: # Format of mailer line including parameters
    # %M Mailer  %S Subject  %T To  %F Filename
    # e.g. to use mutt as your mailer:    mutt -s "%S" -- "%T" < %F
    # e.g. mutt interactive          :    mutt -H %F
fr: # Format des paramètres de ligne pour le MUA
    # %M MUA  %S Sujet  %T 'To:'  %F Fichier
    # p.e. pour utiliser mutt comme MUA :    mutt -s "%S" — "%T" < %F
    # p.e. pour mutt interactif         :     mutt -i %F -s "%S" — "%T"

en: Use interactive mail reader
fr: Utiliser un MUA interactif

en: # Interactive mailreader
    # Possible values are (the default is marked with *):
    # * 0 = no interactive mailreader
    #   1 = use interactive mailreader with headers in file
    #   2 = use interactive mailreader without headers in file
fr: # MUA interactif :
    # Les valeurs possibles sont (celle par défaut est marquée par *) :
    # * 0 = pas de MUA interactif
    #   1 = utiliser un MUA interactif avec les en-têtes du fichier
    #   2 = utiliser un MUA interactif sans les en-têtes du fichier

en: Remove ~/.article after posting
fr: Effacer ~/.article après le postage

en: # If ON remove ~/.article after posting.
fr: # Si ON, effacer ~/.article après le postage.

en: Use UTF-8 graphics (thread tree etc.)
fr: Utiliser les formes UTF-8 (symboles, etc.)

en: # If ON use UTF-8 characters for indicator '->', tree and ellipsis '...'.
fr: # Si ON, utilise les caractères UTF-8 pour les symboles '->', '...' et autres.

en: Filename for all posted articles, <CR> sets, no filename=do not save.
fr: Fichier pour les articles postés, <RETOUR> valide, pas de fichier = désactive.

en: Filename for posted articles
fr: Fichier pour les articles postés

en: # Filename where to keep all postings (default posted)
    # If no filename is set then postings will not be saved
fr: # Fichier où enregistrer les articles postés ('posted' par défaut)
    # Si aucun fichier n'est indiqué, les articles postés ne seront pas
    # enregistrés

en: Keep all failed articles in ~/dead.articles. <SPACE> toggles & <CR> sets.
fr: Garder les articles non postés dans ~/dead.articles. <ESPACE> change & <RETOUR> valide.

en: Keep failed arts in ~/dead.articles
fr: Articles non postés dans ~/dead.articles

en: # If ON keep all failed postings in ~/dead.articles
fr: # Si ON, garde tous les articles non postés dans ~/dead.articles

en: Do you want to strip unsubscribed groups from .newsrc
fr: Voulez-vous effacer dans newsrc les groupes auxquels vous vous êtes désabonnés

en: No unsubscribed groups in newsrc
fr: Pas de groupes désabonnés dans newsrc

en: # If ON strip unsubscribed groups from newsrc
fr: # Si ON, efface dans newsrc les groupes auxquels vous vous êtes désabonnés

en: Remove bogus groups from newsrc
fr: Effacer les groupes corrompus de newsrc

en: # What to do with bogus groups in newsrc file
    # Possible values are (the default is marked with *):
    # * 0 = keep
    #   1 = remove
    #   2 = highlight with D on selection screen
fr: # Que faire des groupes corrompus du fichier newsrc
    # Les valeurs possibles sont (celle par défaut est marquée par *) :
    # * 0 = garder
    #   1 = effacer
    #   2 = marquer d'un D dans l'écran de sélection

en: Enter number of seconds to wait for a response from the server. <CR> sets.
fr: Durée de l'attente d'une réponse du serveur (en secondes). <RETOUR> valide.

en: NNTP read timeout in seconds
fr: Durée limite d'attente lecture NNTP en secondes

en: # Time in seconds to wait for a response from the server (0=no timeout)
fr: # Durée en secondes, de l'attente d'une réponse du serveur (0=pas de durée limite)

en: Enter number of seconds until active file will be reread. <CR> sets.
fr: Durée avant que le fichier active ne soit relu. <RETOUR> valide.

en: Interval in secs to reread active
fr: Durée avant relecture du fichier active

en: # Time interval in seconds between rereading the active file (0=never)
fr: # Durée (en secondes) avant que le fichier active ne soit relu (0=jamais)

en: Reconnect to server automatically
fr: Reconnexion automatique au serveur

en: # If ON automatically reconnect to NNTP server if the connection is broken
fr: # Si ON, reconnexion automatique au serveur NNTP si la connexion est rompue

en: Create local copies of NNTP overview files. <SPACE> toggles & <CR> sets.
fr: Créer des copies locales des en-têtes NNTP. <ESPACE> change & <RETOUR> valide.

en: Cache NNTP overview files locally
fr: Cache local des en-têtes NNTP

en: # If ON, create local copies of NNTP overview files.
fr: # Si ON, crée une copie locale des en-têtes NNTP.

en: Enter format string. <CR> sets, <ESC> cancels.
fr: Formatage des dates. <RETOUR> valide, <ESC> annule.

en: Format string for selection level
fr: Marques de formatage dans la sélection de groupe

en: # Format string for selection level representation
    # Default: %f %n %U  %G  %d
    # Possible values are:
    #   %%              '%'
    #   %d              Description
    #   %f              Newsgroup flag: 'D' bogus, 'X' not postable,
    #                   'M' moderated, '=' renamed, 'N' new, 'u' unsubscribed
    #   %G              Group name
    #   %n              Number, linenumber on screen
    #   %U              Unread count
fr: # Marques de formatage dans les groupes
    # Valeurs par défaut : %f %n %U  %G  %d
    # Les valeurs possibles sont :
    #   %%              '%'
    #   %d              Description
    #   %f              Newsgroup flag: 'D' corrompu, 'X' postage interdit,
    #                   'M' modéré, '=' renommé, 'N' nouveau, 'u' désabonné
    #   %G              Nom du groupe
    #   %n              Nombre, numérotation des lignes à l'écran
    #   %U              Nombre de non lu(s)

en: Format string for group level
fr: Marques de formatage dans les groupes

en: # Format string for group level representation
    # Default: %n %m %R %L  %s  %F
    # Possible values are:
    #   %%              '%'
    #   %D              Date, like date_format
    #   %(formatstr)D   Date, formatstr gets passed to my_strftime()
    #   %F              From, name and/or address according to show_author
    #   %I              Initials
    #   %L              Line count
    #   %M              Message-ID
    #   %m              Article marks
    #   %n              Number, linenumber on screen
    #   %R              Count, number of responses in thread
    #   %s              Subject (only group level)
    #   %S              Score
fr: # Marques de formatage dans la sélection de groupe
    # Valeurs par défaut : %n %m %R %L  %s  %F
    # Les valeurs possibles sont :
    #   %%              '%'
    #   %D              Date, comme date_format
    #   %(formatstr)D   Date, formatstr est transmis à my_strftime()
    #   %F              De, nom et/ou adresse conformément à show_author
    #   %I              Initiales
    #   %L              Nombre de ligne
    #   %M              Message-ID
    #   %m              Marques de l'article
    #   %n              Nombre, numérotation des lignes à l'écran
    #   %R              Nombre, nombre de réponses dans un fil
    #   %s              Sujet (uniquement dans la sélection de groupe)
    #   %S              Score

en: Format string for attachment level
fr: Marques de formatage dans la vue des pièces-jointes

en: # Format string for attachment level representation
    # Default: %t%s%e%c%d
    # Possible values are:
    #   %%              '%'
    #   %C              Charset
    #   %c              Like %C but with description
    #   %D              Line count
    #   %d              Like %D but with description
    #   %E              Content encoding
    #   %e              Like %E but with description
    #   %L              Language
    #   %l              Like %L but with description
    #   %S              Content subtype
    #   %s              Like %S but with description
    #   %T              Content type
    #   %t              Like %T but with description
    #   %Z              Size in bytes
    #   %z              Like %Z but with description
fr: # Marques de formatage dans la vue des pièces-jointes
    # Valeurs par défaut : %t%s%e%c%d
    # Les valeurs possibles sont :
    #   %%              ‘%’
    #   %C              Encodage
    #   %c              Comme %C mais avec une description
    #   %D              Nombre de ligne
    #   %d              Comme %D mais avec une description
    #   %E              Encodage du contenu
    #   %e              Comme %E mais avec une description
    #   %L              Langue
    #   %l              Comme %L mais avec une description
    #   %S              Sous-type du contenu
    #   %s              Comme %S mais avec une description
    #   %T              Type de contenu
    #   %t              Comme %T mais avec une description
    #   %Z              Taille en octets
    #   %z              Comme %Z mais avec une description

en: Format string for display of mime header
fr: Format de l’affichage de l’en-tête mime

en: # Format string for mime header at article level
    # Default: [-- %T%S%*n%z%*l%!c%!d%*e --]
    # Possible values are:
    #   %%              '%'
    #   %C              Charset
    #   %c              Like %C but with description
    #   %D              Line count
    #   %d              Like %D but with description
    #   %E              Content encoding
    #   %e              Like %E but with description
    #   %L              Language
    #   %l              Like %L but with description
    #   %N              Name
    #   %n              Like %N but with description
    #   %S              Content subtype
    #   %s              Like %S but with description
    #   %T              Content type
    #   %t              Like %T but with description
    #   %Z              Size in bytes
    #   %z              Like %Z but with description
fr: # Marques de formatage dans la vue des articles et en-tête mime
    # Valeurs par défaut : [-- %T%S%*n%z%*l%!c%!d%*e --]
    # Les valeurs possibles sont :
    #   %%              '%'
    #   %C              Encodage
    #   %c              Comme %C mais avec une description
    #   %D              Nombre de ligne
    #   %d              Comme %D mais avec une description
    #   %E              Encodage du contenu
    #   %e              Comme %E mais avec une description
    #   %L              Langue
    #   %l              Comme %L mais avec une description
    #   %N              Nom
    #   %n              Comme %N mais avec une description
    #   %S              Sous-type du contenu
    #   %s              Comme %S mais avec une description
    #   %T              Type de contenu
    #   %t              Comme %T mais avec une description
    #   %Z              Taille en octets
    #   %z              Comme %Z mais avec une description

en: Format string for display of uue header
fr: Format de l’affichage de l’en-tête uue

en: # Format string for uue header at article level
    # Default: [-- %T%S%*n%I%!d%*e --]
    # Possible values are:
    #   %%              '%'
    #   %D              Line count
    #   %d              Like %D but with description
    #   %E              Content encoding
    #   %e              Like %E but with description
    #   %I              Complete/incomplete UUE part indicator
    #   %N              Name
    #   %n              Like %N but with description
    #   %S              Content subtype
    #   %s              Like %S but with description
    #   %T              Content type
    #   %t              Like %T but with description
    #   %Z              Size in bytes
    #   %z              Like %Z but with description
fr: # Marques de formatage dans la vue des articles pour les en-têtes uue
    # Valeurs par défaut : [-- %T%S%*n%I%!d%*e --]
    # Les valeurs possibles sont :
    #   %%              '%'
    #   %D              Nombre de ligne
    #   %d              Comme %D mais avec une description
    #   %E              Encodage du contenu
    #   %e              Comme %E mais avec une description
    #   %I              Indicateur de la partie UUE complète ou non
    #   %N              Nom
    #   %n              Comme %N mais avec une description
    #   %S              Sous-type du contenu
    #   %s              Comme %S mais avec une description
    #   %T              Type de contenu
    #   %t              Comme %T mais avec une description
    #   %Z              Taille en octets
    #   %z              Comme %Z mais avec une description

en: Format string for thread level
fr: Marques de formatage dans les fils

en: # Format string for thread level representation
    # Default: %n %m  [%L]  %T  %F
    # Possible values are:
    #   %%              '%'
    #   %D              Date, like date_format
    #   %(formatstr)D   Date, formatstr gets passed to my_strftime()
    #   %F              From, name and/or address according to show_author
    #   %I              Initials
    #   %L              Line count
    #   %M              Message-ID
    #   %m              Article marks
    #   %n              Number, linenumber on screen
    #   %S              Score
    #   %T              Thread tree (only thread level)
fr: # Marques de formatage dans les fils
    # Valeurs par défaut : %n %m  [%L]  %T  %F
    # Les valeurs possibles sont :
    #   %%              '%'
    #   %D              Date, comme date_format
    #   %(formatstr)D   Date, formatstr est transmis à my_strftime()
    #   %F              De, nom et/ou adresse conformément à show_author
    #   %I              Initiales
    #   %L              Nombre de ligne
    #   %M              Message-ID
    #   %m              Marques de l'article
    #   %n              Nombre, numérotation des lignes à l'écran
    #   %S              Score
    #   %T              Vue du fil (uniquement dans les fils)

en: Format string for display of dates
fr: Format des dates affichées

en: # Format string for date representation
fr: # Format des dates affichées

en: Unicode normalization form
fr: Normalisation d'Unicode

en: # Unicode normalization form
    # Possible values are:
    #   0 = None
    #   1 = NFKC
    #   2 = NFKD
    #   3 = NFC
    #   4 = NFD
    #   5 = NFKC_CF
fr: # Normalisation d'Unicode
    # Les valeurs possibles sont :
    #   0 = Aucune
    #   1 = NFKC
    #   2 = NFKD
    #   3 = NFC
    #   4 = NFD
    #   5 = NFKC_CF

en: Render BiDi
fr: Rendu BiDi

en: # If ON, bi-directional text is rendered by tin
fr: # Si ON, le texte bi-directionnel est affiché par tin

en: Function for sorting articles
fr: Fonction pour trier les articles

en: # Function for sorting articles
    # Possible values are (the default is marked with *):
    # * 0 = qsort
    #   1 = heapsort
fr: # Fonction pour trier les articles
    # Les valeurs possibles sont (celle par défaut est marquée par *):
    # * 0 = qsort
    #   1 = heapsort

en: Automatically GroupMarkUnselArtRead
fr: GroupMarkUnselArtRead automatiquement

en: Delete post-process files
fr: Effacer les fichiers traités

en: Filename for all mailed articles, <CR> sets, no filename=do not save.
fr: Fichier pour les articles postés, <RETOUR> valide, pas de fichier = désactive.

en: Mailbox to save sent mails
fr: Boîte aux lettres pour les emails envoyés

en: Set Followup-To: header to this group(s). <CR> sets, <ESC> cancels.
fr: En-tête 'Followup-To:' pour ce(s) groupe(s). <RETOUR> valide, <ESC> annule.

en: Followup-To: header
fr: En-tête 'Followup-To:'

en: Enter default mail address (and fullname). <CR> sets, <ESC> cancels.
fr: Adresse mail par défaut (et nom complet). <RETOUR> valide, <ESC> annule.

en: Path and options for ispell-like spell-checker. <CR> sets, <ESC> cancels.
fr: Chemin et options pour ispell (ou autre correcteur). <RETOUR> valide, <ESC> annule.

en: Ispell program
fr: Programme 'Ispell'

en: When group is a mailing list, send responses to this email address.
fr: Lorsque le groupe est une liste de diffusion, envoyer les réponses à cette adresse email.

en: Mailing list address
fr: Adresse email de la liste de diffusion

en: Forward articles as attachment
fr: Faire suivre les articles en pièce-jointe

en: A comma separated list of MIME major/minor Content-Types. <ESC> cancels.
fr: Une liste des 'Content-Type' MIME majeur/mineur séparée par des virgules. <ESC> annule.

en: Which MIME types will be saved
fr: Quels types MIME seront enregistrés

en: Value of the Organization: header. <CR> sets, <ESC> cancels.
fr: Contenu de l'en-tête 'Organisation:'. <RETOUR> valide, <ESC> annule.

en: Organization: header
fr: En-tête 'Organisation:'

en: Filename for saved articles. <CR> sets, <ESC> cancels.
fr: Nom des articles sauvegardés. <RETOUR> valide, <ESC> annule.

en: Scope for the filter rule. <CR> sets, <ESC> cancels.
fr: Durée de la règle. <RETOUR> valide, <ESC> annule.

en: Quick (1 key) select filter scope
fr: Sélection rapide (une touche) de la durée d'une règle

en: Header for filter rule. <CR> sets, <ESC> cancels.
fr: En-tête pour la règle. <RETOUR> valide, <ESC> annule.

en: Quick (1 key) select filter header
fr: Sélection rapide (une touche) d'une règle sur l'en-tête

en: ON = case sensitive, OFF = ignore case. <CR> sets, <ESC> cancels.
fr: ON = casse sensible, OFF = ignore la casse. <RETOUR> valide, <ESC> annule.

en: Quick (1 key) select filter case
fr: Sélection rapide (une touche) de la casse d'une règle

en: ON = expire, OFF = don't ever expire. <CR> sets, <ESC> cancels.
fr: ON = expire, OFF = n'expire pas. <RETOUR> valide, <ESC> annule.

en: Quick (1 key) select filter expire
fr: Sélection rapide (une touche) de l'expiration d'une règle

en: Quick (1 key) kill filter scope
fr: Sélection rapide (une touche) de la durée du filtre

en: Quick (1 key) kill filter header
fr: Sélection rapide (une touche) du filtre sur l'en-tête

en: Quick (1 key) kill filter case
fr: Sélection rapide (une touche) de la casse d'un filtre

en: Quick (1 key) kill filter expire
fr: Sélection rapide (une touche) de l'expiration du filtre

en: Assume this charset if no charset declaration is present, <CR> to set.
fr: Utilise cet encodage si aucun n'est spécifié, <RETOUR> pour changer.

en: Add this text at the start of the message body. <CR> sets, <ESC> cancels.
fr: Ajouter ce texte au début du message. <RETOUR> valide, <ESC> annule.

en: Insert this header when posting. <CR> sets, <ESC> cancels.
fr: Insérer cet en-tête lors du postage. <RETOUR> valide, <ESC> annule.

en: Automatically insert an X-Comment-To: header? <SPACE> toggles & <CR> sets.
fr: Si ON, inclus un en-tête 'X-Comment-To:'. <ESPACE> change & <RETOUR> valide.

en: Insert 'X-Comment-To:' header
fr: Insérer l'en-tête 'X-Comment-To:'

en: Enter name of file containing trusted CA certificates. <CR> sets.
fr: Entrer un nom de fichier contenant les certificats CA de confiance. <CR> utilisé.

en: CA certificate file
fr: Fichier des certificats CA

en: # name of file containing all trusted CA certificates (empty = system default)
fr: # nom du fichier contenant tous les certificats CA de confiance (vide = celui du système par défaut)

en: 
    Server timed out, trying reconnect # %d
fr: 
    Connexion au serveur expirée, reconnexion # %d

en: Rejoin current group
fr: Rejoindre le groupe actuel

en: Read (%s)
fr: Lecture (%s)

en: Resend last command (%s)
fr: Réenvoyer la dernière commande (%s)

en: Aborted read
fr: Lecture annulée

en: Draining
fr: Purge

en: [- Unavailable -]
fr: [- Indisponible -]
