tracker - en to da translation catalogue (99 entries)

en: Location of the database
da: Placering af databasen

en: DIR
da: MAPPE

en: Specify the DBus name of this endpoint
da: Angiv DBus-navnet til slutpunktet

en: NAME
da: NAVN

en: Specify the ontology name used in this endpoint
da: Angiv det ontologinavn, som skal bruges i slutpunktet

en: Specify a path to an ontology to be used in this endpoint
da: Angiv en sti til en ontologi, som skal bruges i slutpunktet

en: HTTP port
da: HTTP-port

en: Whether to only allow HTTP connections in the loopback device
da: Om kun HTTP-forbindelser skal tillades i loopbackenheden

en: Use session bus
da: Brug sessionsbus

en: Use system bus
da: Brug systembus

en: List SPARQL endpoints available in DBus
da: Vis tilgængelige SPARQL-endepunkter i DBus

en: List network-local HTTP SPARQL endpoints
da: Vis netværkslokale HTTP SPARQL-endepunkter

note: TRANSLATORS: these are commandline arguments
en: --list can only be used with --session or --system
da: --list kan kun bruges sammen med --session eller --system

note: TRANSLATORS: those are commandline arguments
en: One “ontology” or “ontology-path” option should be provided
da: Der skal angives ét af tilvalgene “ontology” eller “ontology-path”

note: TRANSLATORS: those are commandline arguments
en: --http-port cannot be used with --dbus-service
da: --http-port kan ikke bruges med --dbus-service

en: Creating HTTP endpoint at %s…
da: Opretter HTTP-slutpunkt ved %s …

en: Listening to SPARQL commands. Press Ctrl-C to stop.
da: Lytter efter SPARQL-kommandoer. Tryk på Ctrl-C for at stoppe.

note: Carriage return, so we paper over the ^C
en: Closing connection…
da: Lukker forbindelse …

en: Creating endpoint at %s…
da: Opretter slutpunkt ved %s …

en: Could not own DBus name
da: Kunne ikke eje DBus-navn

en: DBus name lost
da: DBus-navnet gik tabt

en: Unrecognized options
da: Ugenkendte indstillinger

en: Opening database at %s…
da: Åbner database ved %s …

en: Creating in-memory database
da: Opretter database i hukommelse

en: New database created. Use the “--dbus-service” option to share this database on a message bus.
da: Ny database oprettet. Brug tilvalget “--dbus-service” til at dele databasen på en meddelelsesbus.

en: FILE
da: FIL

en: Connects to a DBus service
da: Opretter forbindelse til en DBus-tjeneste

en: DBus service name
da: Navn på DBus-tjeneste

en: Output results format: “turtle”, “trig” or “json-ld”
da: Resultaters outputformat: “turtle”, “trig” eller “json-ld”

en: Connects to a remote service
da: Opretter forbindelse til en fjerntjenste

en: Remote service URI
da: URI til fjerntjenste

en: Output TriG format which includes named graph information
da: Udskriv i TriG-format som inkluderer navngivne grafinformationer

note: TRANSLATORS: Those are commandline arguments
en: Specify one “--database”, “--dbus-service” or “--remote-service” option
da: Angiv ét af tilvalgene “--database”, “--dbus-service” eller “--remote-service”

en: No error given
da: Ingen fejlbesked givet

en: Could not establish a connection to Tracker
da: Kunne ikke etablere en forbindelse til Tracker

en: Unsupported serialization format “%s”
da: Serialiseringsformatet “%s” understøttes ikke

en: Read TriG format which includes named graph information
da: Læs TriG-format som inkluderer navngivne grafinformationer

en: Could not run import
da: Kunne ikke udføre import

en: Lists all available classes
da: Viser alle tilgængelige klasser

en: Lists all available prefixes
da: Viser alle tilgængelige præfikser

en: Lists all classes which notify changes in the database
da: Viser alle klasser, som giver besked om ændringer i databasen

en: List indexes used in database to improve performance
da: Vis indeks som bruges i databasen til at forbedre ydelsen

en: Retrieve all named graphs
da: Hent alle navngivne grafer

en: Describe subclasses, superclasses (can be used with -s to highlight parts of the tree and -p to show properties)
da: Beskriv underklasser, superklasser (kan bruges med -s for at fremhæve dele af træet og -p for at vise egenskaber)

en: CLASS
da: KLASSE

en: Lists all available properties
da: Viser alle tilgængelige egenskaber

en: Search for a class or property and display more information (e.g. Document)
da: Søg efter en klasse eller egenskab og vis yderligere information (f.eks. dokument)

en: CLASS/PROPERTY
da: KLASSE/EGENSKAB

en: Could not create tree: subclass query failed
da: Kunne ikke oprette træ: underklasseforespørgsel mislykkedes

en: Could not create tree: class properties query failed
da: Kunne ikke oprette træ: klasseegenskabsforespørgsel mislykkedes

en: Could not search classes
da: Kunne ikke søge klasser

en: Classes
da: Klasser

en: Could not search properties
da: Kunne ikke søge i egenskaber

en: Properties
da: Egenskaber

en: Could not list properties
da: Kunne ikke vise egenskaber

en: Namespaces
da: Navnerum

en: Could not list classes
da: Kunne ikke liste klasser

en: Could not find notify classes
da: Kunne ikke finde påmindelsesklasser

en: Notifies
da: Påmindelser

en: Could not find indexed properties
da: Kunne ikke vise indekserede egenskaber

en: Indexes
da: Indeks

en: Could not list named graphs
da: Kunne ikke vise liste over navngivne grafer

en: Named graphs
da: Navngivne grafer

en: The --list-properties argument can only be empty when used with the --tree argument
da: Argumentet --list-properties kan kun være tomt når det bruges med argumentet --tree

en: Get help on how to use TinySPARQL and any of these commands
da: Få hjælp til hvordan TinySPARQL bruges samt disse kommandoer

en: Create a SPARQL endpoint
da: Opret et SPARQL-slutpunkt

en: Export data from a TinySPARQL database
da: Eksportér data fra en TinySPARQL-database

en: Import data into a TinySPARQL database
da: Importér data ind i en TinySPARQL-database

en: Introspect a SPARQL endpoint
da: Analysér et SPARQL-slutpunkt

en: Query and update the index using SPARQL
da: Forespørg og opdatér indeks med SPARQL

en: Create a Web IDE to query local databases
da: Opret en web-IDE for at forespørge lokale databaser

en: Available tinysparql commands are:
da: Tilgængelige tinysparql-kommandoer:

en: See “tinysparql help <command>” to read about a specific subcommand.
da: Se “tinysparql help <kommando>” for information om en specifik underkommando.

en: “%s” is not a tinysparql command. See “tinysparql --help”
da: “%s” er ikke en tinysparql-kommando. Se “tinysparql --help”

en: Path to use to run a query or update from file
da: Sti hvorfra en forespørgsel skal køres eller opdateres fra fil

en: SPARQL query
da: SPARQL-forespørgsel

en: This is used with --query and for database updates only.
da: Denne bruges med --query og kun for databaseopdateringer.

en: Provides an argument for a query parameter.
da: Giver et argument til en forespørgselsparameter.

en: PARAMETER:TYPE:VALUE
da: PARAMETER:TYPE:VÆRDI

note: To translators: This is to say there are no * search results found. We use a "foo: None" * with multiple print statements, where "foo" * may be Music or Images, etc.
en: None
da: Ingen

en: Invalid argument string %s
da: Ugyldig argumentstreng %s

en: Invalid parameter type for argument %s
da: Ugyldig parametertype for argumentet %s

en: Could not get UTF-8 path from path
da: Kunne ikke hente UTF-8-sti fra sti

en: Could not read file
da: Kunne ikke læse fil

en: Could not run update
da: Kunne ikke udføre opdatering

en: Done
da: Færdig

en: Could not run query
da: Kunne ikke udføre forespørgsel

en: No results found matching your query
da: Ingen resultater fundet, der matcher din forespørgsel

en: Results
da: Resultater

en: File and query can not be used together
da: Fil og forespørgsel kan ikke bruges sammen

en: Path to use to run a query from file
da: Sti som bruges til at køre en forespørgsel fra fil

en: SQL query
da: SQL-forespørgsel

en: Failed to initialize data manager
da: Kunne ikke initialisere datahåndtering

en: Empty result set
da: Tomt resultatsæt

en: A database path must be specified
da: Der skal angives en databasesti

note: Translators: this is a HTTP port
en: Port to listen on
da: Port som skal lyttes på

note: Translators: this is a HTTP port
en: Port not specified
da: Port ikke angivet

note: Translators: This will point to a local HTTP address
en: Creating Web IDE at %s…
da: Opretter web-IDE på %s …

note: Translators: this is a '|' (U+007C) separated list of common * title beginnings. Meant to be skipped for sorting purposes, * case doesn't matter. Given English media is quite common, it is * advised to leave the untranslated articles in addition to * the translated ones.
en: the|a|an
da: the|a|an|den|det|en|et|de
