tracker3 - en to ka translation catalogue (99 entries)

en: Location of the database
ka: ბაზის მდებარეობა

en: DIR
ka: საქაღალდე

en: Specify the DBus name of this endpoint
ka: მიუთითეთ DBus-ის სახელი ამ წერტილისთვის

en: NAME
ka: სახელი

en: Specify the ontology name used in this endpoint
ka: მიუთითეთ ამ წერტილისთვის გამოყენებული ონტოლოგიის სახელი

en: Specify a path to an ontology to be used in this endpoint
ka: მიუთითეთ ბილიკი ამ ბოლოწერტილში გამოყენებულ ონტოლოგიამდე

en: HTTP port
ka: HTTP პროქსი

en: Whether to only allow HTTP connections in the loopback device
ka: HTTP მიერთებების დაშვება მარყუჟის მოწყობილობაზე

en: Use session bus
ka: სესიების მატარებლის გამოყენება

en: Use system bus
ka: სისტემური მატარებლის გამოყენება

en: List SPARQL endpoints available in DBus
ka: DBus-სთვის ხელმისაწვდომი SPARQL წერტილების სია

en: List network-local HTTP SPARQL endpoints
ka: ლოკალური ქსელის HTTP SPARQL ბოლოწერტილების სია

note: TRANSLATORS: these are commandline arguments
en: --list can only be used with --session or --system
ka: --list მხოლოდ --session და --system -თან ერთად გამოიყენება

note: TRANSLATORS: those are commandline arguments
en: One “ontology” or “ontology-path” option should be provided
ka: მიუთითეთ "ontology" ან "ontology-path" პარამეტრი

note: TRANSLATORS: those are commandline arguments
en: --http-port cannot be used with --dbus-service
ka: --http-port -ის და --dbus-service -ის ერთად გამოყენება შეუძლებელია

en: Creating HTTP endpoint at %s…
ka: %s-სთან HTTP ბოლოწერტილის შექმნა…

en: Listening to SPARQL commands. Press Ctrl-C to stop.
ka: SPARQL ბრძანებების მოლოდნი. Ctrl-C შესაწყვეტად.

note: Carriage return, so we paper over the ^C
en: Closing connection…
ka: შეერეთების დახურვა…

en: Creating endpoint at %s…
ka: წერტილის შექმნა %s-თან…

en: Could not own DBus name
ka: DBus სახელის მიღების პრობლემა

en: DBus name lost
ka: DBus-ის სახელი დაკარგულია

en: Unrecognized options
ka: უცნობი პარამეტრები

en: Opening database at %s…
ka: მონაცემთა ბაზის გახსნა (%s)…

en: Creating in-memory database
ka: მეხსიერების ბაზის შექმნა

en: New database created. Use the “--dbus-service” option to share this database on a message bus.
ka: ახალი ბაზა შეიქმნა. ამ ბაზის შეტყობინებების მატარებელზე გასაზიარებლად გამოიყენეთ პარამეტრი "--dbus-service".

en: Connects to a DBus service
ka: უერთდება DBus-ის სერვისს

en: DBus service name
ka: D-Bus სერვისის სახელი

en: Output results format: “turtle”, “trig” or “json-ld”
ka: გამოტანის შედეგის ფორმატებია: “turtle”, “trig” ან “json-ld”

en: Connects to a remote service
ka: დაშორებულ სერვისთან მიერთება

en: Remote service URI
ka: დაშორებული სერვისის URI

en: Output TriG format which includes named graph information
ka: TriG ფორმატის გამოტანა, რომელიც მითითებული სახელის მქონე გრაფიკის ინფორმაციას შეიცავს

note: TRANSLATORS: Those are commandline arguments
en: Specify one “--database”, “--dbus-service” or “--remote-service” option
ka: უნდა მიუთითოთ ერთერთი: --database, --dbus-service ან --remote-service

en: No error given
ka: შეცდომის გარეშე

en: Could not establish a connection to Tracker
ka: Tracker-თან დაკავშირება შეუძლებელია

en: Unsupported serialization format “%s”
ka: მხარდაუჭერელი სერიალიზაციის ფორმატი "%s"

en: Read TriG format which includes named graph information
ka: TriG ფორმატის წაკითხვა, რომელიც მითითებული სახელის მქონე გრაფიკის ინფორმაციას შეიცავს

en: Could not run import
ka: შემოტანის შეცდომა

en: Lists all available classes
ka: ჩამოთვლის ყველა ხელმისაწვდომ კლასს

en: Lists all available prefixes
ka: ჩამოთვლის ყველა ხელმისაწვდომ პრეფიქსს

en: Lists all classes which notify changes in the database
ka: კლასების მიღება, რომლებიც ბაზის ცვლილებებს აფრთხილებენ

en: List indexes used in database to improve performance
ka: ბაზაში გამოყენებული ინდექსების მიღება წარმადობის გასაუმჯობესებლად

en: Retrieve all named graphs
ka: სახელიანი გრაფიკების სიის მიღება

en: Describe subclasses, superclasses (can be used with -s to highlight parts of the tree and -p to show properties)
ka: აღწერეს ქვეკლასები და ზეკლასები (შეგიძლიათ, გამოიყენოთ -s-თან ერთად ხის ნაწილების გამოსაკვეთად და -p-თან ერთად, თვისებების საჩვენებლად)

en: CLASS
ka: კლასი

en: Lists all available properties
ka: ჩამოთვლის ყველა ხელმისაწვდომ თვისებას

en: Search for a class or property and display more information (e.g. Document)
ka: კლასის ან თვისების მოძებნა და მეტი ინფორმაციის გამოტანა (მაგ: დოკუმენტი)

en: CLASS/PROPERTY
ka: კლასი/თვისება

en: Could not create tree: subclass query failed
ka: ხის შექმნის შეცდომა: ქვეკლასის გამოთხოვა შეუძლებელია

en: Could not create tree: class properties query failed
ka: ხის შექმნის შეცდომა: ქვეკლასის გამოთხოვა შეუძლებელია

en: Could not search classes
ka: კლასების მოძებნის შეცდომა

en: Classes
ka: კლასები

en: Could not search properties
ka: თვისებების მოძებნის შეცდომა

en: Properties
ka: პარამეტრები

en: Could not list properties
ka: თვისებების სიის შეცდომა

en: Namespaces
ka: სახელის სივრცეები

en: Could not list classes
ka: კლასების სიის შეცდომა

en: Could not find notify classes
ka: კლასების გაფრთხილების შეცდომა

en: Notifies
ka: გაფრთხილებები

en: Could not find indexed properties
ka: დაინდექსებული თვისებების გარეშე

en: Indexes
ka: ინდექსები

en: Could not list named graphs
ka: სახელიანი გრაფიკების სიის შეცდომა

en: Named graphs
ka: სახელიანი გრაფიკები

en: The --list-properties argument can only be empty when used with the --tree argument
ka: --list-properties პარამეტრი ცარიელი მხოლოდ --tree პარამეტრთან ერთად შეიძლება იყოს

en: Get help on how to use TinySPARQL and any of these commands
ka: მიიღეთ დახმარება როგორ გამოიყენოთ TinySPARQL და ნებისმიერი ამ ბრძანებებიდან

en: Create a SPARQL endpoint
ka: SPARQL წერტილის შექმნა

en: Export data from a TinySPARQL database
ka: TinySPARQL-ის ბაზიდან მონაცემების გამოტანა

en: Import data into a TinySPARQL database
ka: TinySPARQL-ის ბაზაში მონაცემების შეტანა

en: Introspect a SPARQL endpoint
ka: SPARQL ბოლოწერტილის ინტროსპექცია

en: Query and update the index using SPARQL
ka: ინდექსის განახლება ან გამოთხოვა SPARSQL-ით

en: Create a Web IDE to query local databases
ka: შექმენით Web IDE ლოკალური მონაცემთა ბაზებიდან ინფორმაციის გამოსათხოვად

en: Available tinysparql commands are:
ka: 'tinysparql'-ის ხელმისაწვდომი ბრძანებებია:

en: See “tinysparql help <command>” to read about a specific subcommand.
ka: მითითებული ქვებრძანების შესახებ მეტი ინფორმაციისთვის იხილეთ 'tinysparql help <ბრძანება>.

en: “%s” is not a tinysparql command. See “tinysparql --help”
ka: "%s" tinysparql-ის ბრძანება არაა. იხილეთ 'tinysparql --help'

en: Path to use to run a query or update from file
ka: ბილიკი მოთხოვნის გასაშვებად ან ფაილიდან გასაახლებლად

en: SPARQL query
ka: SPARQL მოთხოვნა

en: This is used with --query and for database updates only.
ka: ეს გამოიყენება --query-სთან ერთად და, მხოლოდ, ბაზის განახლებებისთვის.

en: Provides an argument for a query parameter.
ka: მოგაწოდებთ არგუმენტს მოთხოვნის პარამეტრისთვის.

en: PARAMETER:TYPE:VALUE
ka: პარამეტრი:ტიპი:მნიშვნელობა

note: To translators: This is to say there are no * search results found. We use a "foo: None" * with multiple print statements, where "foo" * may be Music or Images, etc.
en: None
ka: არცერთი

en: Invalid argument string %s
ka: არასწორი არგუმენტი სტრიქონი %s

en: Invalid parameter type for argument %s
ka: არასწორი პარამეტრის ტიპი არგუმენტისთვის %s

en: Could not get UTF-8 path from path
ka: UTF-8 ბილიკის მიღების შეცდომა

en: Could not read file
ka: ფაილის წაკითხვის შეცდომა

en: Could not run update
ka: განახლების შეცდომა

en: Done
ka: დასრულებულია

en: Could not run query
ka: მოთხოვნის გაშვების შეცდომა

en: No results found matching your query
ka: თქვენს მოთხოვნაზე შედეგები არ დაბრუნებულა

en: Results
ka: შედეგები

en: File and query can not be used together
ka: ფაილს და მოთხოვნას ერთდროუალდ ვერ გამოიყენებთ

en: Path to use to run a query from file
ka: მოთხოვნის ფაილიდან გასაშვებად გამოსაყენებელი ბილიკი

en: SQL query
ka: SQL მოთხოვნა

en: Failed to initialize data manager
ka: მონაცემების მმართველის ინიციალიზაციის შეცდომა

en: Empty result set
ka: ცარიელი შედეგი

en: A database path must be specified
ka: მონაცემების ბაზის ბილიკის მითითება აუცილებელია

note: Translators: this is a HTTP port
en: Port to listen on
ka: მოსასმენი პორტი

note: Translators: this is a HTTP port
en: Port not specified
ka: პორტი მითითებული არაა

note: Translators: This will point to a local HTTP address
en: Creating Web IDE at %s…
ka: Web IDE იქმნება მისამართზე %s…

note: Translators: this is a '|' (U+007C) separated list of common * title beginnings. Meant to be skipped for sorting purposes, * case doesn't matter. Given English media is quite common, it is * advised to leave the untranslated articles in addition to * the translated ones.
en: the|a|an
ka: უფრო

en: Version
ka: ვერსია
